TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мојсиу назначен за претседател,а Нано за нов премиер

Дневник - 26.07.2002

ТИРАНА Пензионираниот воен генерал Алфред Мојсиу (73) завчера ја презеде должноста на нов претседател на Албанија, со мандат од пет години. Веднаш по преземањето на функцијата Мојсиу ја прифати оставката на премиерот Пандели Мајко и мандатопт за составување нова Влада ми го довери на ...

Оставка на албанскиот премиер Мајко

Вест - 26.07.2002

ТИРАНА, 26 јули (АП) - Албанскиот премиер Пандели Мајко вчера поднесе оставка отстапувајќи ја функцијата за лидерот на Социјалистичката партија Фатос Нано. "Се надевам дека оваа одлука ќе создаде доволно простор што ќе овозможи да се избегнат натамошните конфликти во Социјалистичката партија и ќе ...

Фатос Нано го доби мандатот за нова влада во Албанија

Утрински - 26.07.2002

Еден ден по преземањето на должноста на новиот албански претседател Алфред Мојсиу Нано ќе ја формира третата влада во државата за една година ТИРАНА - Албанскиот претседател Алфред Мојсиу вчера го прифати искусниот социјалистички политичар Фатос Нано како нов премиер, давајќи му мандат да ја ...

Мета вицепремиер во новата влада на Фатос Нано

А1 - 25.07.2002

Поранешниот албански премиер Илир Мета ќе биде потпретседател на новата влада што ќе ја формира лидерот на владеачката Социјалистичка партија Фатос Нано. Договор за тоа, како што јавува Макфакс, е постигнат со посредство на секретарот на Социјалистите Грамос Ручи.

Мојсиу инаугуриран за нов претседател на Албанија

А1 - 25.07.2002

Новиот албански претседател, Алфред Мојсиу, 74 годишен генерал во пензија, кој синоќа ја презеде должноста со полагање заклетва во парламентот изјави дека негова опција е „Запад и мирот“, јавува Макфакс. На примопредавањето на функцијата, поранешниот претседател Реџеп Мејдани на својот наследник му ...

Мојсиу на чело на Албанија, Мајко поднесува оставка

А1 - 24.07.2002

Новиот албански претседател Агрон Мојсиу, кој со консензус беше предложен од владејачката Социјалистичка партија и опозицијата, денеска и официјално треба да ја преземе должноста со полагање свечена заклетва пред пратениците.

Опозицијата нема да гласа за кабинетот на Нано

Утрински - 23.07.2002

Додека трае борбата за министерска фотелја меѓу социјалистите во Албанија ТИРАНА - Според најавите од лидерот на владејачките социјалисти во Албанија, Фатос Нано, и мандатар за состав на новата извршна власт, во текот на неделава пред членовите на претседателството на партијата тој треба да излезе ...

Мета и Мајко бараат иста министерка функција oд Нано

А1 - 22.07.2002

Лидерот на албанската владејачка Социјалистичка партија Фатос Нано, кој деновиве треба да ја превземе и функцијата премиер, се соочува со големи проблеми околу составот на неговиот кабинет. Поранешниот албански премиер Илир Мета, кој важи за најостар партиски противник на Нано, побара да биде ...