TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За Талибанците нема да има место во новата влада

А1 - 25.11.2001

По двенеделни напади од страна на силите на Северната алијанса - Талибанците го предаваат и последниот град во северниот дел на Авгансистан, кој беше под нивна контрола. Талибанските војници меѓу кои и голем број странци денеска масовно им се предаваат на силите на генералот, Абдул Расид Достам, ...

Талибанците започнаа да се повлекуваат од Кундус

А1 - 24.11.2001

Илјада и седумстотини талибански борци го положиле одружјето и го напуштиле градот Кунду, соопшти еден oд портпaролите на командантот на Северната Aлијанса, Касим Фахим за новинската агенција АФП. Северната Алијанса на Талибанците им упати ултиматум за капитулација кој истекува утре.

Нова офанзива на Северната Алијанса против Талибанците

А1 - 23.11.2001

По еднонеделното утврдување околу градот Кундус, Северната Алијанса започна нова офанзива против упориштето на Талибанците во овој град. Според извештаите на CNN, стотици војници со тенкови се наоѓаат околу градот. Американската воздушна авијација ги поддржува нападите.

Талибанците го предадоа и Кундуз

Вест - 23.11.2001

Во хотелот Петерсберг близу Бон, Германија, по покровителство на ОН следната недела ќе се одржат преговорите за формирање пост-талибанска влада на Авганистан ЛОНДОН, 23 ноември (Ројтерс) - Британската телевизија "Скај њуз" вчера пренесувала снимки од она што го нарекла почеток на талибанското ...

Убиени тројца странски новинари во Кабул

А1 - 22.11.2001

Уште тројца странски новинари беа убиени во средата попладне на патот од Џалалабад кон Кабул, објави иранското државно радио, повикувајќи се на извештајот на својот репортер во Кабул. Со ова вкупниот број новинари кои ги загубија животите во оваа земја, за нешто повеќе од една недела, се искачи на ...

Талибанците нема да го предадат Кундуз и не знаат каде е Бин Ладен

Вест - 22.11.2001

Заробен Арап кој се борел за Талибанците во Авганистан КАБУЛ, 22 ноември (АП) - Портпаролот на талибанскиот лидер Мула Омар вчера соопшти дека време е да се заборават нападите од 11 септември и исто така рече дека исламската народна војска не знае каде се наоѓа Осама бин Ладен.

Осама бин Ладен е уништен

А1 - 21.11.2001

„Лидерот на Ал Каида, Осама бин Ладен е уништен“, изјави британскиот министер за надворешни работи, Џек Строу, потенцирајќи дека по неколкунеделните воздушни напади, приврзаниците на Ал Каида се во бегство. Повеќе држави и Европската Унија советуваа околу иднината на Авганистан.

Северната алијанса се согласи на разговори за иднината на Авганистан

Вест - 21.11.2001

Две хендикепирани деца пред својот разурнат дом во Кабул КАБУЛ, 21 ноември (Ројтерс) - Антиталибанската северна алијанса се согласи да присуствува на средбата на ОН закажана за понеделник на која ќе се разговара за иднината на Авганистан, изјави специјалниот пратеник на ОН Франсез Вендрел.

Наскоро конференција за Авганистан

А1 - 20.11.2001

Конференцијата за Авганистан, што ја планираат Обединетите Нации, заради создавање повоена влада во оваа земја, најверојатно ќе се одржи следната недела. Според извештаите на американските медиуми, градот Берлин би можел да биде домаќин на оваа коференција.

Авганистан повторно доби ТВ програма

Вест - 20.11.2001

КАБУЛ, (Ројтерс) - По петгодишен мрак по наредба на Талибанците, кабулската телевизија се врати во етерот минатата недела со тричасовна програма, што ја водеше 16-годишна Авганистанка. КАБУЛ, (Ројтерс) - По петгодишен мрак по наредба на Талибанците, кабулската телевизија се врати во етерот минатата ...

Нова влада во Авганистан

А1 - 19.11.2001

Со оглед на зголемувањето на меѓународниот притисок за создавање широка влада во Авганистан, Северната Алијанса за оваа недела најави одржување преговори со сите етнички групи во Авганистан. Според проценките на специјалниот пратеник на Обединетите Нации за Авганистан, Франсез Вендрел во земјата, ...

Северната алијанса се согласи на преговори надвор од Авганистан

Вест - 19.11.2001

ТАШКЕНТ, (Ројтерс) - Антиталибанската Северна алијанса што го контролира Кабул, ќе учествува на состанок на кој ќе се одлучува за идната влада, а кој ќе се одржи некаде во Европа во почетокот на неделата, изјави министерот за надворешни работи на Алијанската, Абдула Абдула.

Талибанците тврдат Осамаси заминал, командоситего надушиле кај Кандахар

Дневник - 19.11.2001

ВОЕНИ ОПЕРАЦИИ ВО АВГАНИСТАН Талибанците, кои кај Кандахар се уште пружаат отпор на здружените напади од американските авиони и опозициската пешадија, вчера соопштија дека повеќе не го заштитуваат Осама бин Ладен, првообвинетиот за терористичките напади врз САД на 11 септември, јави Ројтерс.