TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светот го поздравува договорот Кери-Лавров

Deutsche Welle - 15.09.2013

САД и Русија договорија план за уништување на сириското хемиско оружје, но остануваат многу отворени прашања, вклучително и најважното: дали светските лидери ќе се држат до дадениот ...

Лавров: има докази дека нападот со хемиско оружје бил планиран

Телма - 15.09.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека наводниот напад со хемиско оружје во едно од предградијата на Дамаск на 21 август, бил испланиран.

Светот го поздравува договорот Кери - Лавров

Утрински - 15.09.2013

САД и Русија договорија план за уништување на сириското хемиско оружје, но остануваат многу отворени прашања Договорот меѓу американскиот државен секретар Џон Кери и шефот на руската дипломатија ...

За дамаск руско - американскиот договор е победа на Сирија

Телма - 15.09.2013

Сирија го поздрави договорот за уништување на сириското хемиско оружје постигнат вчера во Женева од страна на Русија и САД нагласувајќи дека со тоа е избегната војната. – Го поздравуваме тој договор.

Лавров: Нападот со хемиско оружје бил испланиран

Н.Македонија - 15.09.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека наводниот напад со хемиско оружје во едно од предградијата на Дамаск на 21 август, бил испланиран - Постојат низа различни сведочења на ...

Лавров: Нападот со хемиско оружје бил испланиран

Алфа - 15.09.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека наводниот напад со хемиско оружје во едно од предградијата на Дамаск на 21 август, бил испланиран.

Лавров: Нападот со хемиско оружје бил испланиран

А1 On - 15.09.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека наводниот напад со хемиско оружје во едно од предградијата на Дамаск на 21 август, бил испланиран.

Светот го поздравува договорот Кери-Лавров

Капитал - 15.09.2013

Договорот меѓу американскиот државен секретар Џон Кери и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров дојде како изненадување на кое малкумина се надеваа, пишува Дојче Веле.

Дамаск го поздравува руско-американскиот договор оквалификувајќи го како „победа за Сирија“

А1 On - 15.09.2013

Сирија го поздрави договорот за уништување на сириското хемиско оружје постигнат вчера во Женева од страна на Русија и САД нагласувајќи дека со тоа е избегната ...

Кери: Останува заканата за употреба на сила врз Сирија

А1 On - 15.09.2013

Заканата за употреба на сила врз Сирија е реална ако државата не го исполни планот за предавање на хемиското оружје, предупреди денеска американскиот државен секретар Џон Кери.

Лавров: Нападот со хемиско оружје бил испланиран

Сител - 15.09.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека наводниот напад со хемиско оружје во едно од предградијата на Дамаск на 21 август, бил испланиран.

Сирија го нарече договорот за хемиско оружје „победа“

Локално - 15.09.2013

Договорот меѓу САД и Русија за уништување на сириското хемиско оружје овозможува да се избегне војна , изјави сирискиот министер, пренесува Би-Би-Си. Работната рамка вклучува неколку точки: Сирија да ...

Дамаск го поздравува руско-американскиот договор оквалификувајќи го како „победа за Сирија“

Сител - 15.09.2013

Сирија го поздрави договорот за уништување на сириското хемиско оружје постигнат вчера во Женева од страна на Русија и САД нагласувајќи дека со тоа е избегната војната. – Го поздравуваме тој договор.

Кери: Останува заканата за употреба на сила врз Сирија

Сител - 15.09.2013

Заканата за употреба на сила врз Сирија е реална ако државата не го исполни планот за предавање на хемиското оружје, предупреди денеска американскиот државен секретар Џон Кери.

Лавров: Нападот со хемиско оружје бил испланиран

Бриф - 15.09.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека наводниот напад со хемиско оружје во едно од предградијата на Дамаск на 21 август, бил испланиран.

Кери: Останува заканата за употреба на сила врз Сирија

Бриф - 15.09.2013

Заканата за употреба на сила врз Сирија е реална ако државата не го исполни планот за предавање на хемиското оружје, предупреди денеска американскиот државен секретар Џон Кери.

Дамаск го поздравува руско-американскиот договор оквалификувајќи го како „победа за Сирија“

Бриф - 15.09.2013

Сирија го поздрави договорот за уништување на сириското хемиско оружје постигнат вчера во Женева од страна на Русија и САД нагласувајќи дека со тоа е избегната војната. – Го поздравуваме тој договор.

Кери остро ја предупреди Сирија

Телеграф - 15.09.2013

Сите компоненти од хемиската програма на Сирија треба да бидат отстранети од земјата или уништени до средина на 2014 година Американскиот државен секретар Џон Кери денеска од Ерусалим ја предупреди ...

Лавров: Испланиран бил нападот со хемиско оружје во Сирија

Press24 - 15.09.2013

Според шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, наводниот напад со хемиско оружје во едно од предградијата на Дамаск на 21 август, бил испланиран. - Постојат низа различни сведочења на независни ...

Сирија: Договорот за хемиско оружје е „победа“

Нетпрес - 15.09.2013

Договорот меѓу САД и Русија за уништување на сириското хемиско оружје овозможува да се избегне војна , изјави сирискиот министер, пренесува Би-Би-Си. Работната рамка вклучува неколку точки: Сирија да ...

Сирија го оценува руско-американскиот договор како своја победа

Хајд Парк - 15.09.2013

Официјален Дамаск во неделата го поздрави договорот за ставање под меѓународен надзор и уништување на нејзиното хемиско оружје, што во саботата во Женева го склучија американскиот државен секретар ...

Сирија: Договорот за хемиско оружје е „победа“

InfoSpot - 15.09.2013

Договорот меѓу САД и Русија за уништување на сириското хемиско оружје овозможува да се избегне војна , изјави сирискиот министер, пренесува Би-Би-Си. Работната рамка вклучува неколку точки: Сирија да ...

Сирија го оценува руско-американскиот договор како своја победа

Макфакс - 15.09.2013

Официјален Дамаск во неделата го поздрави договорот за ставање под меѓународен надзор и уништување на нејзиното хемиско оружје, што во саботата во Женева го склучија американскиот државен секретар ...

Лавров: Нападот со хемиско оружје во Сирија бил испланиран

Денешен - 15.09.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека наводниот напад со хемиско оружје во едно од предградијата на Дамаск на 21 август, бил испланиран.

Кери и Лавров: Сирија да го стави хемиското оружје под меѓународна контрола за шест месеци

Maxim - 15.09.2013

На изненадување на многумина беше постигнат договорот меѓу американскиот државен секретар Џон Кери и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Имено со ваквиот предлот Кери најави дека Башар ал ...

Според Лавров нападот со хемиско оружје во Сирија бил испланиран

Maxim - 15.09.2013

Според шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, наводниот напад со хемиско оружје во едно од предградијата на Дамаск на 21 август, бил испланиран. - Постојат низа различни сведочења на независни ...

Министерска средба на Британија, САД и Франција за ситуацијата во Сирија

24 Вести - 14.09.2013

Министрите за надворешни работи на Велика Британија,САД и Франција ќе се сретнат в понеделник во Париз на разговори околу најновиот развој на ситуацијата околу Сирија,потврди британскиот Форин Офис.

Во Женева постигнат договор за сирискиот хемиски арсенал

24 Вести - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери. По разговорот со рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, ...

Продолжуваат преговорите меѓу Русија и САД за Сирија

Р.С.Европа - 14.09.2013

Преговорите меѓу Русија и САД за за хемиско разоружување на Сирија продолжуваат и денеска во Женева. Според извештајот, двете страни во преговорите кои се предводени од американскиот државен секретар ...

САД и Русија се согласија за инспекциите во Сирија

Р.С.Европа - 14.09.2013

САД и Русија постигнале согласност за големината и обемот на инспекциите за хемиското оружје во Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери по денешните разговори во Женева со рускиот министер за ...

САД и Русија постигнаа договор за Сирија

Р.С.Европа - 14.09.2013

САД и Русија по тридневните преговори во Женва постигнаа согласност за хемиско разоружување на Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери говорејќи по средбата со рускиот министер за надворешни ...

САД и Русија се договорија околу Сирија

Нова ТВ - 14.09.2013

По тридневните преговори во Женева, САД и Русија постигнаа согласност за хемиско разоружување на Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери говорејќи по средбата со рускиот министер за ...

Кери и Лавров се изгубија во преводот

Утрински - 14.09.2013

Шефовите на дипломатиите на најмокните држави на средба како од времето на „студената војна“ Женева - На заедничката прес-конференција на Џон Кери и Сергеј Лавров, по првата рунда преговори во ...

САД и Русија постигнаа договор за контрола на сириското оружје

Телма - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери. По разговорот со рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, ...

САД и Русија постигнаа согласност за уништување на сириското хемиско оружје (ВИДЕО)

МКД - 14.09.2013

Владата на Асад во рок од една недела треба да достави комплетна листа на своите резерви на хемиско оружје, за да почне нивното пренесување и уништување, изјави американскиот државен секретар Џон ...

Постигнат договор за сирискиот хемиски арсенал

Утрински - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје со кој се предвидува тоа да биде целосно уништено до средината на идната година, соопштија шефовите на дипломатиите на двете ...

Дипломатија и воени закани за решавање на сириската криза

Н.Македонија - 14.09.2013

Министрите за надворешни работи на САД и на Русија го разгледуваа планот на Москва, со кој сириското хемиско оружје треба да се стави под меѓународна контрола.

Министерска средба на Британија, САД и Франција за ситуацијата во Сирија

А1 On - 14.09.2013

Министрите за надворешни работи на Велика Британија,САД и Франција ќе се сретнат в понеделник во Париз на разговори околу најновиот развој на ситуацијата околу Сирија,потврди британскиот Форин Офис.

Продолжуваат разговорите во Женева за сириското хемиско оружје

Алсат-М - 14.09.2013

Официјалните претставници на Русија и САД, Сергеј Лавров и Џон Кери постигнаа напредок во разговорите за елиминирање на хемискиот арсенал на Сирија и ќе продолжат денеска.

Продолжуваат разговорите во Женева за сириското хемиско оружје

А1 On - 14.09.2013

Официјалните претставници на Русија и САД, Сергеј Лавров и Џон Кери постигнаа напредок во разговорите за елиминирање на хемискиот арсенал на Сирија и ќе продолжат денеска.

Министерска средба на Британија, САД и Франција за ситуацијата во Сирија

Алфа - 14.09.2013

Министрите за надворешни работи на Велика Британија,САД и Франција ќе се сретнат в понеделник во Париз на разговори околу најновиот развој на ситуацијата околу Сирија,потврди британскиот Форин Офис.

Продолжуваат разговорите во Женева за сириското хемиско оружје

Алфа - 14.09.2013

Официјалните претставници на Русија и САД, Сергеј Лавров и Џон Кери постигнаа напредок во разговорите за елиминирање на хемискиот арсенал на Сирија и ќе продолжат денеска.

Во Женева постигнат договор за сирискиот хемиски арсенал

А1 On - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери. По разговорот со рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, ...

САД и Русија се договорија: Хемиското оружје ќе биде уништено

Н.Македонија - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери. По разговорот со рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, ...

Во Женева постигнат договор за сириското хемиско вооружување

Кајгана - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола на сириското хемиско вооружување, изјави американскиот државен секретар Џон Кери по завршувањето на средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј ...

Постигнат договор за сирискиот хемиски арсенал

Алфа - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје со кој се предвидува тоа да биде целосно уништено до средината на идната година, соопштија шефовите на дипломатиите на двете ...

Русија и САД се договорија за мирна разрешница на сирискиот конфликт?!

Капитал - 14.09.2013

Русија и САД постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје со кој се предвидува тоа да биде целосно уништено до средината на идната година.

Конечно се договорија САД и Русија за сириското хемиско оружје!

Интересно - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола на сириското хемиско оружје, кој предвидува дека до следната година треба да биде целосно уништено, изјавиле министрите за надворешни работи на двете земји, ...

Постигнат договор за сирискиот хемиски арсенал

Алсат-М - 14.09.2013

Русија и САД се согласија околу планот за уништување на сирискиот хемиски арсенал, давајќи му на Дамаск една недела рок за пријавување на списокот на вооружувањето.

САД и Русија постигнаа договор за Сирија

+инфо - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје со кој се предвидува тоа да биде целосно уништено до средината на идната година, соопштија шефовите на дипломатиите на двете ...

Русија и САД се договорија за хемиско оружје во Сирија

Фактор - 14.09.2013

Русија и САД се согласија да вложат поголеми напори за уништување на сириското хемиско оружје. Ова го изјави американскиот државен секретар Џон Кери по завршувањето на преговорите со својот руски ...

Министерска средба на Британија, САД и Франција за ситуацијата во Сирија

Сител - 14.09.2013

Министрите за надворешни работи на Велика Британија,САД и Франција ќе се сретнат в понеделник во Париз на разговори околу најновиот развој на ситуацијата околу Сирија,потврди британскиот Форин Офис.

Продолжуваат разговорите во Женева за сириското хемиско оружје

Сител - 14.09.2013

Официјалните претставници на Русија и САД, Сергеј Лавров и Џон Кери постигнаа напредок во разговорите за елиминирање на хемискиот арсенал на Сирија и ќе продолжат денеска.

Продолжуваат разговорите во Женева за сириското хемиско оружје

Либертас - 14.09.2013

Официјалните претставници на Русија и САД, Сергеј Лавров и Џон Кери постигнаа напредок во разговорите за елиминирање на хемискиот арсенал на Сирија и ќе продолжат денеска.

Во Женева постигнат договор за сирискиот хемиски арсенал

Сител - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери. По разговорот со рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, ...

САД и Русија постигнаа договор во Женева

Вечер - 14.09.2013

Американскиот државен секретар по разговорите со рускиот шеф на дипломатијата рече дека светот сега очекува режимот на сирискиот претседател Башар Асад да ги исполни јавно дадените ветувања.

САД и Русија постигнаа договор за уништување на сирискиот хемиски арсенал

Либертас - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје со кој се предвидува тоа да биде целосно уништено до средината на идната година, соопштија шефовите на дипломатиите на двете ...

Постигнат договор: Хемиското оружје да се уништи до средината на 2014-та

Канал5 - 14.09.2013

По тридневните преговори во Женeва, САД и Русија постигнаа согласност за хемиско разоружување на Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери, говорејќи по средбата со рускиот министер за ...

МИНИСТРИ ВО ПАРИЗ: За Сирија ќе се состанат Кери, Хејгл и Фабиус

Телеграф - 14.09.2013

Состанокот во француската престолнина следува по серијата средби на Кери со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров Министрите за надворешни работи на Велика Британија, САД и Франција ќе ...

Колегите од Франција, САД и Британија ќе разговараат за Сирија

Точка - 14.09.2013

Министрите за надворешни работи на Велика Британија,САД и Франција ќе се сретнат в понеделник во Париз со цел да разговараат за најновиот развој на ситуацијата околу Сирија,потврди британскиот Форин ...

САД и Русија постигнаа договор за сирискиот хемиски арсенал

Бриф - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери. По разговорот со рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, ...

Нема да има војна? САД и Русија се договориле за хемиското оружје на Сирија

Точка - 14.09.2013

САД и Русија постигнале договор за контрола на сириското хемиско оружје, кој предвидува тоа да биде целосно уништено до средината на идната година, соопштиле шефовите на дипломатиите на двете земји, ...

ВО ЖЕНЕВА: Постигнат договор за сириското хемиско оружје

Телеграф - 14.09.2013

Се предвидува оружјето да биде целосно уништено до средината на идната година САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје со кој се предвидува тоа да биде целосно уништено ...

Лавров и Кери продолжуваат со разговорите во Женева

Курир - 14.09.2013

Официјалните претставници на Русија и САД, Сергеј Лавров и Џон Кери постигнаа напредок во разговорите за елиминирање на хемискиот арсенал на Сирија и ќе продолжат денеска.

Колегите од Франција, САД и Британија ќе разговараат за Сирија

Нетпрес - 14.09.2013

Министрите за надворешни работи на Велика Британија,САД и Франција ќе се сретнат в понеделник во Париз со цел да разговараат за најновиот развој на ситуацијата околу Сирија,потврди британскиот Форин ...

Постигнат договор за оружјето во Сирија

Фама - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола на сириското хемиско оружје, изјави денеска американскиот државен секретар Џон Кери. Со договорот се предвидува оружјето да биде целосно уништено до ...

САД и Русија постигнаа договор во Женева

Курир - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје со кој се предвидува тоа да биде целосно уништено до средината на идната година, соопштија шефовите на дипломатиите на двете ...

ВИДЕО: Америка и Русија се договорија - Сирија мора да го уништи хемиското оружје

Press24 - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје. Договорот предвидува оружјето да биде целосно уништено до средината на идната година, информираа шефовите на дипломатиите на ...

Американците и Русите постигнаа договор за Сирија

Република - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје со кој се предвидува тоа да биде целосно уништено до средината на идната година.

Во Женева постигнат договор за сириското хемиско вооружување

Portal - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа во саботата во Женева договор за контрола на сириското хемиско вооружување, изјави американскиот државен секретар Џон Кери по завршувањето на средбата што започна во четвртокот ...

Во Женева постигнат договор за сириското хемиско вооружување

Макфакс - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа во саботата во Женева договор за контрола на сириското хемиско вооружување, изјави американскиот државен секретар Џон Кери по завршувањето на средбата што започна во четвртокот ...

САД и Русија конечно се договорија за хемиското оружје на Сирија

Економски - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје со кој се предвидува тоа да биде целосно уништено до средината на идната година, соопштија шефовите на дипломатиите на двете ...

САД и Русија постигнаа договор за сирискиот хемиски арсенал

Денешен - 14.09.2013

САД и Русија постигнаа договор за контрола врз сириското хемиско оружје со кој се предвидува тоа да биде целосно уништено до средината на идната година, соопштија шефовите на дипломатиите на двете ...

ВИДЕО: Падна договор во Женева - Сирија мора да го уништи хемиското оружје

Maxim - 14.09.2013

По три дена преговори во Женева, американскиот државен претставник Џон Кери и Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров постигнаа договор околу ставање на сириското хемиско оружје под ...

Сириското прашање се сели во Женева

Deutsche Welle - 13.09.2013

Во швајцарскиот град започнаа разговорите меѓу водечките американски и руски дипломати и експерти за оружје, со цел да се најде решение за хемиското оружје кое го поседува Сирија.

Кери и Лавров на разговори во Женева - воената опција за Сирија се уште на маса

24 Вести - 13.09.2013

Претставниците на САД и Русија, Џон Кери и Сергеј Лавров ги почнаа дводневните разговори во Женева за планот на Москва, Сирија да го предаде своето хемиско оружје за да се избегне воена интервенција.

Конструктивни разговори меѓу Кери и Лавров за хемиското оружје во Сирија

24 Вести - 13.09.2013

Државниот секретар на САД Џон Кери изјави денеска дека со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров имал конструктивни разговори за сириското хемиско оружје.

Кери и Лавров на разговори за хемиско разоружување на Сирија

Р.С.Европа - 13.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Женева ги почнаа разговорите за разоружување на Сирија од хемиското оружје.

Кери и Лавров се договориле да го оживеат напорот за мировни разговори за Сирија

Глас на Америка - 13.09.2013

Двајцата ќе се сретнат повторно на крајот на месецот во Њујорк. Американскиот државен секретар Џон Кери и неговиот руски колега Сергеј Лавров прават свеж обид за одржување на долго одложуваната ...

Што се загуби во преводот на изјавите на Лавров и Кери?

Телма - 13.09.2013

На заедничката прес-конференција на Џон Кери и Сергеј Лавров, синоќа во Женева, дојде до недоразбирање со преводот и слушалките, што всушност го отслика вистинскиот однос меѓу САД и Русија.

Џон Кери: Првата рунда разговори со Лавров конструктивни

МКД - 13.09.2013

Државниот секретар на САД, Џон Кери, изјавил дека разговорите со неговиот руски колега Сергеј Лавров вчера во Женева во врска со кризата во Сирија биле „конструктивни“.

Воената опција за Сирија се уште е на маса

А1 On - 13.09.2013

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери вчера во Женева ги започнаа разговорите за планот на Москва, Сирија да го предаде хемиското оружје кое што го ...

Сирија ќе го предаде хемиското оружје, напад од САД е непотребен

Идивиди - 13.09.2013

Женева, 12 септември 2013 (МИА) – Решавањето на проблемот со хемиското оружје на Сирија ќе го направи непотребен воениот удар врз таа држава, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи ...

Кери и Лавров се изгубија во преводот

А1 On - 13.09.2013

На заедничката прес-конференција на Џон Кери и Сергеј Лавров, синоќа во Женева, дојде до недоразбирање со преводот и слушалките, што всушност го отслика вистинскиот однос меѓу САД и Русија.

Конструктивни разговори меѓу Кери и Лавров за хемиското оружје во Сирија

А1 On - 13.09.2013

Државниот секретар на САД Џон Кери изјави денеска дека со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров имал конструктивни разговори за сириското хемиско оружје.

Конструктивни разговори меѓу Кери и Лавров

Алсат-М - 13.09.2013

Државниот секретар на САД Џон Кери изјави денеска дека со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров имал конструктивни разговори за сириското хемиско оружје.

Kери и Лавров без поголем напредок за Сирија

Дневник - 13.09.2013

Единствениот напредок, по с` изгледа, по вториот ден од разговорите во Женева за резолуцијата на ОН за Сирија во врска со хемиско оружје меѓу државниот секретар на САД, Џон Kери, и шефот на руската ...

Кери и Лавров на разговори за хемиско разоружување на Сирија

Локално - 13.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Женева ги почнаа разговорите за разоружување на Сирија од хемиското оружје.

Кери и Лавров бараат решение за Сирија

Канал5 - 13.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Женева ги почнаа разговорите за разоружување на Сирија од хемиското оружје.

Кери и Лавров се изгубија во преводот

Сител - 13.09.2013

На заедничката прес-конференција на Џон Кери и Сергеј Лавров, синоќа во Женева, дојде до недоразбирање со преводот и слушалките, што всушност го отслика вистинскиот однос меѓу САД и Русија.

Кери и Лавров се изгубија во преводот

Кирилица - 13.09.2013

На заедничката прес-конференција на Џон Кери и Сергеј Лавров, синоќа во Женева, дојде до недоразбирање со преводот и слушалките, што всушност го отслика вистинскиот однос меѓу САД и Русија.

Кери и Лавров се изгубија во преводот

МРТ - 13.09.2013

На заедничката прес-конференција на Џон Кери и Сергеј Лавров, синоќа во Женева, дојде до недоразбирање со преводот и слушалките, што всушност го отслика вистинскиот однос меѓу САД и Русија.

Сирија ќе го предаде хемиското оружје, напад од САД е непотребен

Вечер - 13.09.2013

Турските весници објавија дека исламистички бунтовнички групи од Сирија се обиделе во Турција да дојдат до хемикалии, што ќе им овозможеле да произведат отровен гас сарин Решавањето на проблемот со ...

Кери и Лавров: Изгубени во преводот

Точка - 13.09.2013

На заедничка конференција за новинари на Џон Кери и Сергеј Лавров се случило недоразбирање со слушалките, кој всушност го отсликува вистинскиот однос меѓу САД и Русија.

Кери и Лавров се изгубија во преводот

Бриф - 13.09.2013

На заедничката прес-конференција на Џон Кери и Сергеј Лавров, синоќа во Женева, дојде до недоразбирање со преводот и слушалките, што всушност го отслика вистинскиот однос меѓу САД и Русија.

Кери и Лавров се изгубија во преводот

Телеграф - 13.09.2013

Бараш од мене да ти верувам на збор, малку е прерано за тоа, одговори американскиот државен секретар на забелешката на рускиот дипломат На заедничката прес-конференција на Џон Кери и Сергеј Лавров , ...

Кери и Лавров: Изгубени во преводот

Нетпрес - 13.09.2013

На заедничка конференција за новинари на Џон Кери и Сергеј Лавров се случило недоразбирање со слушалките, кој всушност го отсликува вистинскиот однос меѓу САД и Русија.

Русија и САД ќе донесат во Женева експерти за хемиско оружје

Руска реч - 13.09.2013

Русија и САД ќе донесат експерти за хемиско оружје за време на средбата во Женева, пренесува РИА Новости. „И ние, и Американците ќе донесеме во Женева делегација експерти кои ги имаат сите неопходни ...

Кери и Лавров: Изгубени во преводот

Фама - 13.09.2013

На заедничката конференција за новинари на Џон Кери и Сергеј Лавров, се случи недоразбирање со слушалките, што всушност го отсликува и вистинскиот однос со САД и Русија.

Кери и Лавров за 'Женева 2' за Сирија, новата средба на 28-ми септември во Њујорк

Макфакс - 13.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјавија во петокот во Женева дека се надеваат оти преговорите за сириското хемиско оружје ќе помогнат во ...

Обама: Договорот со Сирија треба да се проверува

Макфакс - 13.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама во петокот изјави дека се надева оти разговорите за планот за ставање под меѓународна контрола и уништување на сирискиот хемиски арсенал ќе бидат успешни, но ...

Кери и Лавров изгубени во преводот

Денешен - 13.09.2013

На заедничката прес-конференција на Џон Кери и Сергеј Лавров, синоќа во Женева, дојде до недоразбирање со преводот и слушалките, што всушност го отслика вистинскиот однос меѓу САД и Русија.

САД бараат Дамаск да ги откире складиштата со хемиско оружје

24 Вести - 12.09.2013

САД денеска ги повикаа властите во Дамаск веднаш да обелоденат колкави количества на хемиско оружје поседуваат и местата на кои тоа се наоѓа. Повикот од Вашингтон доаѓа во време кога американскиот ...

САД и Русија ќе разговараат за Сирија

Р.С.Европа - 12.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери и неговиот руски колега министерот за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Женева ќе ги започнат разговорите за рускиот план околу решавање на сириската ...

Кери и Лавров започнаа круцијални разговори за Сирија

Глас на Америка - 12.09.2013

Пред почетокот на вечерните разговори во Женева, Кери рече дека очекувањата се високи и дека „ова не е игра“. Американскиот државен секретар Џон Кери и неговиот руски колега Сергеј Лавров започнаа ...

Женева: Кери и Лавров почнуваат разговори за решение на сириската криза

МКД - 12.09.2013

„Очекуваме состанокот во Женева да биде позначаен од консултациите на петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН одржани синоќа“, гласи оценката на дипломатите кои учествуваат во ...

САД побара од Дамаск да ги открие складиштата со хемиско оружје

Телма - 12.09.2013

САД денеска ги повикаа властите во Дамаск веднаш да обелоденат колкави количества на хемиско оружје поседуваат и местата на кои тоа се наоѓа. Повикот од Вашингтон доаѓа во време кога американскиот ...

САД бараат Дамаск да ги открие складиштата со хемиско оружје

А1 On - 12.09.2013

САД денеска ги повикаа властите во Дамаск веднаш да обелоденат колкави количества на хемиско оружје поседуваат и местата на кои тоа се наоѓа. Повикот од Вашингтон доаѓа во време кога американскиот ...

САД бараат Дамаск да ги откире складиштата со хемиско оружје

Идивиди - 12.09.2013

, Русија верува во можноста за мир во Сирија Женева, 12 септември 2013 (МИА) - САД денеска ги повикаа властите во Дамаск веднаш да обелоденат колкави количества на хемиско оружје поседуваат и местата ...

Обама очекува резултати од Женева

А1 On - 12.09.2013

Претседателот на САД, Барак Обама изјави дека очекува конкретни резултати од американско-руските преговори за сириското хемиско оружје. Обама додаде дека Кери е во Женева, поради состанокот за ...

Путин преку Сирија удри по демократијата на Обама

Дневник - 12.09.2013

Рускиот претседател Владимир Путин преку авторски текст за еден од политички највлијателните весници во САД, „Њујорк тајмс“, директно ~ се обрати на американската јавност, го осуди военото ...

Лавров: Сирија ќе го предаде хемиското оружје, напад од САД е непотребен

А1 On - 12.09.2013

Решавањето на проблемот со хемиското оружје на Сирија ќе го направи непотребен воениот удар врз таа држава, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

САД бараат Дамаск да ги откире складиштата со хемиско оружје

МРТ - 12.09.2013

САД денеска ги повикаа властите во Дамаск веднаш да обелоденат колкави количества на хемиско оружје поседуваат и местата на кои тоа се наоѓа. Повикот од Вашингтон доаѓа во време кога американскиот ...

Лавров: Сирија ќе го предаде хемиското оружје, напад од САД е непотребен

Канал5 - 12.09.2013

Решавањето на проблемот со хемиското оружје на Сирија ќе го направи непотребен воениот удар врз таа држава, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Бунтовниците на невидено го отфрлија рускиот план - бараат оружје

Вечер - 12.09.2013

Кери по пристигнувањето во Женева изјави дека има намера да ја тестира сериозноста на рускиот предлог и дека се надева оти тој ќе овозможи брза евиденција и изолација на сите резерви на хемиско ...

САД и Русија денеска ќе разговараат за решавање на сириската криза

Точка - 12.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Женева ќе ги започнат разговорите за реализирање на рускиот план за решавање на сириската ...

Лавров: Се’ уште постои шанса за мир во Сирија

Точка - 12.09.2013

Уште има шанса за мир во Сирија и светот и таа не треба да се испушта, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров во говорот пред студентите во Казахстан, пренесе Ројтерс.

Обама очекува „конкретни резултати“ од преговорите за сириското хемиско оружје

Бриф - 12.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека се надева на „конкретни резултати“ од американско-руските преговори во Женева за хемиското оружје на Сирија.

Лавров: Сирија ќе го предаде хемиското оружје, напад од САД е непотребен

Бриф - 12.09.2013

Решавањето на проблемот со хемиското оружје на Сирија ќе го направи непотребен воениот удар врз таа држава, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

САД и Русија денеска ќе разговараат за решавање на сириската криза

Нетпрес - 12.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Женева ќе ги започнат разговорите за реализирање на рускиот план за решавање на сириската ...

Лавров и Кери во Женева ќе ги отпочнат разговорите за Сирија

Курир - 12.09.2013

Шефовите на дипломатиите на САД и Русија Џон Кери и Сергеј Лавров ќе почнат денес во Женева дводневни разговори за дипломатско решение на кризата во Сирија како и за контролата врз хемиското ...

Лавров: Се’ уште постои шанса за мир во Сирија

Нетпрес - 12.09.2013

Уште има шанса за мир во Сирија и светот и таа не треба да се испушта, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров во говорот пред студентите во Казахстан, пренесе Ројтерс.

Лавров: Сирија ќе го предаде хемиското оружје, напад од САД е непотребен

Press24 - 12.09.2013

Решавањето на проблемот со хемиското оружје на Сирија ќе го направи непотребен воениот удар врз таа држава, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Русија смета оти уште има шанси за мир во Сирија, САД го повикува Дамаск итно да го предаде оружјето

Макфакс - 12.09.2013

Сé уште има шанси за мир во Сирија и тоа не смее да се пропушти изјави во четвртокот шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров зборувајќи пред студентите во Универзитетот во Астана во Казахстан, ...

Сад и Русија се разидуваат по прашањето на употреба на воена сила во Сирија

Макфакс - 12.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лаворов во четвртокот навечер ги започна разговорите за ставањето на хемиското оружје во Сирија под меѓународен ...

САД бараат од Дамаск веднаш да обелодени каде се наоѓа хемиското оружје

Денешен - 12.09.2013

САД денеска ги повикаа властите во Дамаск веднаш да обелоденат колкави количества на хемиско оружје поседуваат и местата на кои тоа се наоѓа. Повикот од Вашингтон доаѓа во време кога американскиот ...

Лавров - Се уште постои шанса за мир во Сирија

Inpress - 12.09.2013

Астана, 12. септември 2013 (ИНПРЕС) Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека се уште постои шанса за мир во Сирија. Изјавата ја даде пред средбата со американскиот колега во ...

Утре средба Кери-Лавров за кризата во Сирија

Р.С.Европа - 11.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери утре во Швајцарија ќе разговара со својот руски колега Сергеј Лавров за кризата во Сирија. Според агенцијата Асошиетед прес, тоа го изјавил анонимен ...

Русија им го даде на САД планот за сириската криза

Р.С.Европа - 11.09.2013

Русија им го достави на Соединетите држави нејзиниот план за меѓународна контрола на сириското хемиско оружје за што шефовите на дипломатиите на двете земји Џон Кери и Сергеј Лавров ќе разговараат во ...

Лавров и Кери утре ќе разговараат за рускиот план за Сирија

Н.Македонија - 11.09.2013

Русија им го достави на Соединетите држави нејзиниот план за меѓународна контрола на сириското хемиско оружје за што шефовите на дипломатиите на двете земји Џон Кери и Сергеј Лавров ќе разговараат во ...

Русија им го предаде на САД планот за сириското хемиско оружје

Макфакс - 11.09.2013

Русија на САД им го предаде својот план за ставање на сирискиот хемиско вооружување под меѓународна контрола и има намера за него да расправа во четвртокот во Женева, пријави руската агенција ...

Амбасадорите на постојаните членки на Советот за безбедност на разговори за Сирија

Макфакс - 11.09.2013

Амбасадорите на петте постојани членки на Советот за безбедност при Обединетите нации ќе се сретнат подоцна во среда навечер во Њујорк за да разговараат за плановите за ставање на сириското хемиско ...

Кери - без закана со сила Сирија нема да соработува

Р.С.Европа - 10.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери пред членовите на Конгресот изјави дека администрацијата на Обама е подготвена да го разгледа рускиот предлог за ставање под меѓународна контрола на сириското ...

Случајна иницијатива може да ја реши или да ја влоши сириската криза

Глас на Америка - 10.09.2013

Навидум случајна забелешка за сириското хемиско оружје од страна на американскиот државен секретар Џон Кери има меѓународни реперкусии. Кон крајот на прес конференцијата во Лондон, новинар го запраша ...

Рускиот план за Сирија доби залет

Макфакс - 10.09.2013

Русија заедно со сириските власти активно работи на изработување „конкретен план" за ставање на сирискиот хемиски арсенал под меѓународен надзор, како и земјата да се вклучи во Организацијата за ...

Кери: Сирија е „ужасна и станува полоша“

Глас на Америка - 09.09.2013

Претседателот Обама ќе даде интервјуа за шест големи телевизиски мрежи пред обраќањето од Белата куќа, во вторник. Американскиот државен секретар Џон Кери вели дека ситуацијата во Сирија е „ужасна и ...

Лавров: Сирија да го предаде хемиското оружје

Р.С.Европа - 09.09.2013

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, на денешната прес конференција во Москва, ја повика Сирија да го предаде хемиското оружје. Лавров истакна дека не знае дали Сирија ќе се согласи ...

Последен предлог од САД: Асад веднаш да го предаде хемиското оружје

Канал5 - 09.09.2013

Америка го повика Башар ал Асад до крајот на неделата, да го предаде хемиското оружје, тоа е единствен начин да се запре воената интервенција. Барањето го испрати американскиот државен секретар Кери ...

На повидок разум | Русија на Сирија – Уништете го целото хемиско оружје, Сирија се согласи

Кукурику - 09.09.2013

Џон Кери предложил еден ден пред, како нападот на Сирија би можел да се избегне ако од своето хемиско оружје до крајот на неделата се откаже Сирија денес ја “поздрави” понудата на Русија, со која ѝ ...

Кери - Одлуката за решавање на конфликтот во Сирија е политичка, а не воена

Inpress - 09.09.2013

Лондон, 9. септември 2013 (ИНПРЕС) Американскиот државен секретар Џон Кери потврди во Лондон дека решавањето на сирискиот конфликт е првенствено „политичко“, а не „воено“.