TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во светот повеќе од 40 милиони заболени од корона

Канал5 - 18.10.2020

Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека оздравеле скоро 30 милиони луѓе , или точно 29.927.866. Бројот на заболени лица од корона вирусот во светот се искачи над 40 милиони, според податоците на „ Worldometer“, досега во ...

Во Хрватска 819 новозаболени, 8 починати

Канал5 - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб објави дека во последните 24 часа од направени 4948 тестирања се регистрирани 819 новозаболени лица, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска сега изнесува 5.164 лица, од нив во болниците низ земјата се ...

Коронавирусот галопира во регионот

Телма - 18.10.2020

Коронавирусот галопира во регионот. Државата која има најмногу заболени на 100.000 жители во регинот е Црна Гора со 2.385, што истовремено ја прави и земја со најмногу заразени и во Европа.

Во Србија 214 новозаболени, починале две лица

Канал5 - 18.10.2020

Во Србија во последното деноноќие се регистрирани 214 новозаболени лица со ковид 19, две лица починале а биле направени 3325 тестови. Од почетокот на пандемијата на корона досега во Србија се потврдени 36260 заразени лица, вкупната бројка на ...

Рекордни 20 новозаболени од коронавирус во Тиквешко

Канал5 - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во Тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, три ...

Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

24 Вести - 18.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа, а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Во Хрватска 819 новозаразени во последните 24 часа

Фокус - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од ...

Во Русија 15.100 новозаразени и 185 починати за последните 24 часа

Фокус - 18.10.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Русија се зголеми за 15.099 – на 1.399.334, беше објавено денес во Москва. Уште 185 починаа од коронавирусот, а од почетокот на пандемијата, вкупниот број на смртни случаи е 24.187, пренесува агенцијата ...

20 новозаразени од коронавирус во Тиквешко – меѓу нив и 3-годишно дете, во изолација воспитувачка, негувателка и 13 ...

ТВ21 - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во Тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, од потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, ...

Во светот над 40 милиони заразени со коронавирусот

Фокус - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

ТВ21 - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

За едно деноноќие 137 новозаразени во Косово

Фокус - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

Фокус - 18.10.2020

Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што претставува ...

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

ТВ21 - 18.10.2020

Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што претставува ...

Ковид-19: Над 40 милиони заразени во светот

360 степени - 18.10.2020

Бројот на заразени лица со ковид-19 во светот надмина 40 милиони, покажуваат податоците на статистичкиот веб-портал „Ворлдометар“. До овој момент бројот на инфицирани лица од појавата на вирусот изнесува 40 023 269.

Босна и Херцеговина денеска со помалку заразени

Независен - 18.10.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина забележани се 556 новозаразени, а тестирани се вкупно 1.516 лица. Вчера имаше 716. Во Федерацијата биле тестирани 946 примероци, од кои 379 биле позитивни на корона вирус.

Бројот на ковид позитивни лица надмина 40 милиони: Моментно има 8,971 милиони активни случаи од кои 8,889 со лесни ...

Слободен Печат - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони и поточно изнесува 40.014.845 милиони лица, покажуваат податоците на интернет страницата „Ворлдометар“ . Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308 милиони ...

Ковид-19 галопира во Хрватска: Нови 819 случаи и девет починати пациенти во последните 24 часа

Слободен Печат - 18.10.2020

Во Хрватска во последните 24 часа се пријавени нови 819 случаи на ковид-19, починаа осум пациенти, а 491 се заведени како оздравени, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита . Во земјата во моментот има 5.164 активни случаи, 548 лица се ...

Во Хрватска 819 новозаразени во последните 24 часа

А1 On - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од ...

Во Србија уште двајца починаа од ковид-19, 214 новозаразени

Слободен Печат - 18.10.2020

Во претходните 24 часа, во Србија починаа две лица од последниците на инфекција од коронавирус со што вкупниот број смртни случаи од почетокот на епидемијата се искачи на 776. Според податоците на Министерството за здравство и Институтот Батут, од ...

Косово забележа 137 новозаразени

Независен - 18.10.2020

Во Косово, во последното деноноќие, има направени 867 тестови за Ковид-19, а 137 биле позитивни. Почина еден пациент. Од почетокот на пандемијата во Косово од Ковид-19 заболеа 16.891, а оздравеа 14.666 лица, пренесе Косово онлајн. Активни се 1.572.

Во Хрватска 819 новозаразени во последните 24 часа

Независен - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со корона вирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, ...

Хрватска има 819 новозаразени во последните 24 часа

Кајгана - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од ...

Во Словенија уделот на позитивни резултати за првпат е поголем од 19 проценти

Сител - 18.10.2020

Во Словенија, уделот на позитивни резултати на коронавирус во вкупниот број тестирани примероци за првпат надмина 19 проценти, откако вирусот е потврден во 726 случаи од 3.765 тестови. Ова значи дека бројот на активни случаи на Ковид-19 во Словенија ...

Повеќе од 800 новозаболени во Хрватска

Макфакс - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб објави дека во последните 24 часа биле регистрирани 819 новозаболени лица на тестирани 4948 лица, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од кои 32 пациенти се ...

Во Словенија уделот на позитивни резултати за првпат е поголем од 19 проценти

А1 On - 18.10.2020

Во Словенија, уделот на позитивни резултати на коронавирус во вкупниот број тестирани примероци за првпат надмина 19 проценти, откако вирусот е потврден во 726 случаи од 3.765 тестови. Ова значи дека бројот на активни случаи на Ковид-19 во Словенија ...

Рекордни 20 новозаболени од коронавирус во Тиквешко

Сител - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во Тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, од потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, ...

Европа го мина прагот од 250.000 починати од Covid-19

Нетпрес - 18.10.2020

Европа, соочена со вториот бран од пандемијата на коронавирусот, во неделата го мина прагот од 250.000 починати од компликации предизвикани од Covid-19. Со повеќе од 8.000 починати во седум дена, Европа го забележа најцрниот седмичен биланс од ...

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Макфакс - 18.10.2020

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Десет починати и 428 нови позитивни на Ковид-19

Р.С.Европа - 18.10.2020

Македонските здравствени власти регистрираа 428 нови случаи на коронавирус, со што вкупната бројка на заразени од почетокот на епидемијата се искачи на 23.628. Вкупниот број на смртни случаи во досега е 834, откако во изминатото деноноќие починале ...

Бројот на заразени со корона вирусот во светот надмина 40 милиони

Независен - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот корона вирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Рекордни бројки на новозаразени со коронавирус и во тиквешко

Press24 - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, од потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, ...

Словенија во опасна зона – над 19 отсто позитивни на корона од вкупно тестираните

Независен - 18.10.2020

Во Словенија, уделот на позитивни резултати на коронавирус во вкупниот број тестирани примероци за првпат надмина 19 проценти, откако вирусот е потврден во 726 случаи од 3.765 тестови. Ова значи дека бројот на активни случаи на Ковид-19 во Словенија ...

Тригодишно дете и медицинска сестра меѓу рекордните 20 новозаразени во Тиквешијата

Нетпрес - 18.10.2020

Рекордни 20 случа на новозаразени лица со коронавирусот случаи се потврдени во тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА, др Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, од потврдени се 15 нови ...

И Хрватска станува жариште на коронавирусот

Press24 - 18.10.2020

Во Хрватска во последните 24 часа се пријавени нови 819 случаи на ковид-19, починаа осум пациенти, а 491 се заведени како оздравени, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. Во земјата во моментот има 5.164 активни случаи, 548 лица се ...

Бројот на заразени со ковид-19 надмина 40 милиони лица

+инфо - 18.10.2020

Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – 29.927.866. Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата ...

Бројот на ковид позитивни лица надмина 40 милиони

Press24 - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони и поточно изнесува 40.014.845 милиони лица, покажуваат податоците на интернет страницата „Ворлдометар“. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308 милиони ...

Рекордни 20 новозаболени од коронавирус во Тиквешко

ММС - 18.10.2020

– Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во Тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, од потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, ...

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

Сител - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Во Хрватска 819 новозаразени во последните 24 часа

Сител - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од ...

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

OhridNews - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

А1 On - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Сител - 18.10.2020

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Пораст на заразени од коронавирус, Европа ги заострува мерките

Р.С.Европа - 18.10.2020

Поради новите бранови на инфицирани од коронавирусот во Европа, земјите ги заоструваат мерките за спречување на ширењето на заразата. Бројот на инфекции расте и во балканските земји. Властите од Шпанија до Британија спроведоа нови строги мерки во ...

137 новозаразени лица во Косово

Сител - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Новозаразени 137 лица во Косово

Слободен Печат - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Новозаразени 137 лица во Косово

А1 On - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Во Хрватска заразата рапидно расте, 819 новозаболени, 9 починати

Слободен Печат - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска објави дека во последните 24 часа од направени 4948 тестирања се регистрирани 819 новозаболени лица, а осум лица ...

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

Сител - 18.10.2020

Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што претставува ...

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

А1 On - 18.10.2020

Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што претставува ...

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

+инфо - 18.10.2020

Од последиците на ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што претставува значаен пораст во однос на вчерашниот ден, кога беа регистрирани 47 смртни случаи. Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е ...

Повеќе од 800 новозаболени во Хрватска

Сител - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб објави дека во последните 24 часа биле регистрирани 819 новозаболени лица на тестирани 4948 лица, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од кои 32 пациенти се ...

Рекорд: 20 позитивни во Тиквешијата, меѓу нив и 3 годишно дете

ММС - 18.10.2020

Тригодишно дете од Неготино кое посетувало градинка е меѓу позитивните во денешната статистика на Центарот за јавно здравје Кавадарци. Во изолација се 13 деца, воспитувачка и негувателка. Од почетокот на пандемијата, денеска во Тиквешијата се бележи ...

Струмица и Аеродром нови ковид жаришта, утре ќе се одлучува за предложениет мерки

Локално - 18.10.2020

Вчера беа нови 594 новозаразени со Ковид-19 во земјава. Според податоците на министерството за здравство ново жариште е Струмица каде во моментов се активни 357 случаи. По вој град на листата со зголемен број активни случаи се Тетово, ...

Пандемијата беснее во регионот, нови црни рекорди

Локално - 18.10.2020

Во последните 24 часа, во Србија биле потврдени 214 нови случаи на коронавирус, врз основа на тестирани 3.325 примероци, а две лица починале, пренесува Танјуг. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, има 24 ...

Во Словенија уделот на позитивни резултати за првпат е поголем од 19 проценти

Опсервер - 18.10.2020

– Во Словенија, уделот на позитивни резултати на коронавирус во вкупниот број тестирани примероци за првпат надмина 19 проценти, откако вирусот е потврден во 726 случаи од 3.765 тестови. Ова значи дека бројот на активни случаи на Ковид-19 во ...

Русија: 15.100 новозаразени и 185 починати за последните 24 часа

Локално - 18.10.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Русија се зголеми за 15.099 – на 1.399.334, беше објавено денес во Москва. Уште 185 починаа од коронавирусот, а од почетокот на пандемијата, вкупниот број на смртни случаи е 24.187, пренесува агенцијата ...

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

24Инфо - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Алармантен број на заразени во Хрватска: Регистрирани над 800 нови случаи

Локално - 18.10.2020

Во изминатите 24 часа, во Хрватска беа регистрирани 819 нови случаи позитивни на коронавирусот, а осум лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита во Загреб. Во Загреб има 286 нови случаи на Ковид 19.

Вклучен црвениот аларм во Италија: 11.705 новозаразени, починаа уште 69 луѓе!

Локално - 18.10.2020

Во Италија уште 11.705 лица се заразија со коронавирусот, што е за 780 повеќе од вчера, со што се потврди најголемото дневно зголемување на бројот на пациенти од почетокот на пандемијата. Нови 69 пациенти починаа како резултат на Ковид-19, што е ...

Рекордни 20 новозаболени од коронавирусот во Тиквешко

еМагазин - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени Ковид случаи се потврдени во Тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски , специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, од потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, ...

Локалната власт ја преспива борбата со корона вирусот

Алфа - 18.10.2020

Македонија од ден во ден урива рекорди по бројот на заразени од корона вирусот, а надлежните се уште седат со скрстени раце. Главниот град е на врвот на листата со најголем број на активни случаи – дури 2515.

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

Либертас - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Рекордни 20 новозаболени од коронавирус во Тиквешко

Либертас - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, од потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, ...

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

Опсервер - 18.10.2020

– Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Во Хрватска 819 новозаразени во последните 24 часа

Опсервер - 18.10.2020

– Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, ...

Новозаразени 137 лица во Косово

Денешен - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Рекордни бројки на новозаразени со коронавирус и во тиквешко, меѓу нив и 3-годишно дете

Пулс24 - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во тиквешко во последните 24 часа. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, од потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, три во Неготино и два во ...

Помалку тестирани помалку заразени: Денеска 428 нови случаи

Република - 18.10.2020

Во последните 24 часа се направени 1853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19, објави министерот Филипче. ...

Над 40 милиони заразени во светот

Пулс24 - 18.10.2020

Бројот на заразени лица со ковид-19 во светот надмина 40 милиони, покажуваат податоците на статистичкиот веб-портал „Ворлдометар“. До овој момент бројот на инфицирани лица од појавата на вирусот изнесува 40 023 269.

Хрватска има 819 новозаразени во последните 24 часа

Република - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од ...

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

iPortal - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Струмица и Аеродром нови ковид жаришта, утре ќе се одлучува за предложениет мерки

Граѓански збор - 18.10.2020

Вчера беа нови 594 новозаразени со Ковид-19 во земјава. Според податоците на министерството за здравство ново жариште е Струмица каде во моментов се активни 357 случаи. По вој град на листата со зголемен број активни случаи се Тетово, ...

Рекордни 20 новозаболени со коронавирус во Тиквешко

Локално - 18.10.2020

Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје информира дека, потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, три во Неготино и два во Демир Капија, на возраст од три до 72 години, од двата пола.

Во Хрватска 819 новозаразени во последните 24 часа

Либертас - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од ...

Во Хрватска 819 новозаразени во последните 24 часа

24Инфо - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од ...

Во светот над 40 милиони заразени со коронавирус

Вечер Прес - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Опсервер - 18.10.2020

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

24Инфо - 18.10.2020

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Во Словенија уделот на позитивни резултати за првпат е поголем од 19 проценти

24Инфо - 18.10.2020

Во Словенија, уделот на позитивни резултати на коронавирус во вкупниот број тестирани примероци за првпат надмина 19 проценти, откако вирусот е потврден во 726 случаи од 3.765 тестови. Ова значи дека бројот на активни случаи на Ковид-19 во Словенија ...

Во Словенија уделот на позитивни резултати за првпат е поголем од 19 проценти

Либертас - 18.10.2020

Во Словенија, уделот на позитивни резултати на коронавирус во вкупниот број тестирани примероци за првпат надмина 19 проценти, откако вирусот е потврден во 726 случаи од 3.765 тестови. Ова значи дека бројот на активни случаи на Ковид-19 во Словенија ...

Новозаразени 137 лица во Косово

Опсервер - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Коронавирус во регионот: Црна Гора статистички „гори“, Хрватска предупредува на колапс на здравствениот систем

Вечер Прес - 18.10.2020

Короната продолжува да се шири во земјите од регионот. Црна Гора се најде на незавидно прво место по бројот на новозаболени на 100.000 жители, односно најлоша во Европа, од почетокот на пандемијата на ковид-19. Според податоците од 16.

Во Скопје дури 200 новозаразени, двајца починати

Centar - 18.10.2020

Нови 200 случаи на ковид 19 во Скопје и двајца починати пациенти од Скопје на возраст од 60 и 66 години, во последните 24 часа, забележа министерството за здравство. Во Скопје има активни 2655 случаи на ковид 19, што е највисока бројка во ...

137 новозаразени лица во Косово

4NEWS - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Дури и Косово со помалку заразени од Македонија

Република - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Се распламтува коронавирусот во Преспа: Регистрирани 10 нови случаи, од почетокот на пандемијата бројката надмина 200

Centar - 18.10.2020

10 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Ресен во последново деноноќие, со што ова е највисока бројка за еден ден од јуни регистрирана во Преспанскиот регион. Во моментов има 38 активни случаи, а од почетокот на пандемијата се регистрирани ...

Новозаразени 137 лица во Косово

24Инфо - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Новозаразени 137 лица во Косово

Либертас - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Точка - 18.10.2020

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Новозаразени 137 лица во Косово

Вечер Прес - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Centar - 18.10.2020

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

24Инфо - 18.10.2020

Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што претставува ...

Струмица и Аеродром нови ковид жаришта, утре ќе се одлучува за предложениет мерки

iPortal - 18.10.2020

Вчера беа нови 594 новозаразени со Ковид-19 во земјава. Според податоците на министерството за здравство ново жариште е Струмица каде во моментов се активни 357 случаи. По вој град на листата со зголемен број активни случаи се Тетово, ...

Рекордни бројки на новозаразени со коронавирус и во тиквешко – цело група дечиња од градинка во изолација

Centar - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во тиквешко во последните 24 часа. Според лекарите сиите се со симптоми, додека двајца на возраст од 63 и 47 години се хоспитализирани во болница.

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

CivilMedia - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

428 новозаразени и 10 починати од ковид 19 во Македонија

Centar - 18.10.2020

428 новозаразени и 10 починати од ковид 19 во Македонија во изминатото деноноќие. Од почетокот на пандемијата во Македонија се регистрирани вкупно 23628 заразени лица, а бројот на починати е 834. Оздравеле 17239.

Повеќе од 800 новозаболени во Хрватска

Опсервер - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб објави дека во последните 24 часа биле регистрирани 819 новозаболени лица на тестирани 4948 лица, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од кои 32 пациенти се ...

Рекордни бројки на новозаразени со коронавирус и во тиквешко, меѓу нив и 3-годишно дете

Курир - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, од потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, ...

20 новозаразени од коронавирус во Тиквешко – меѓу нив и 3-годишно дете, во изолација воспитувачка, негувателка и 13 ...

4NEWS - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во Тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, од потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, ...

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

Република - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Повеќе од 800 новозаболени во Хрватска

4NEWS - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб објави дека во последните 24 часа биле регистрирани 819 новозаболени лица на тестирани 4948 лица, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од кои 32 пациенти се ...

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

Либертас - 18.10.2020

Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што претставува ...

Во Хрватска 819 новозаразени во последните 24 часа

Вечер Прес - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од ...

Повеќе од 800 новозаболени во Хрватска

24Инфо - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб објави дека во последните 24 часа биле регистрирани 819 новозаболени лица на тестирани 4948 лица, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од кои 32 пациенти се ...

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

Опсервер - 18.10.2020

– Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што ...

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

Курир - 18.10.2020

Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што претставува ...

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

Република - 18.10.2020

Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што претставува ...

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Н.Македонија - 18.10.2020

Бројот на заразни лица со ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Нов галоп на заболени од ковид-19 во Кичево

Н.Македонија - 18.10.2020

Најавениот есенски бран на ковид-19, за жителите на Општина Кичево е најочигледен низ бројките на новозаболени. – За жал предвидувањата дека со доаѓањето на есента ќе се зголеми бројот на новозаболени од ковид-19 во целост се остваруваат.

Регистрирани 819 новозаболени во Хрватска

Н.Македонија - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб објави дека во последните 24 часа биле регистрирани 819 новозаболени лица на тестирани 4.948 лица, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од кои 32 пациенти се ...

Во Хрватска 819 новозаболени, осум починати

Frontline - 18.10.2020

Бројот на активни случаи во Хрватска сега изнесува 5.164 лица, од нив во болниците низ земјата се хоспитализирани 548, од кои 32 пациенти се на апарати за дишење. Од 25 февруари 2020 година, кога бил регистриран првиот случај на инфекција со корона ...

Повеќе од 800 новозаболени во Хрватска

Вечер - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб објави дека во последните 24 часа биле регистрирани 819 новозаболени лица на тестирани 4948 лица, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од кои 32 пациенти се ...

Рекордни бројки на новозаболени од КОРОНА и во Тиквешко: Меѓу нив и 3-годишно дете

Вечер - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во Тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, од потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, ...

Короната однесе над 250.000 животи во Европа

Expres - 18.10.2020

Од регистрирани 7.366.028 случаи на коронавирус во Европа, починале дури 250.030 смртни случаи. Две третини од смртните случаи се во Велика Британија – 43.646 починати од 722.409 заразени, пренесе АФП.

Корона вирусот опасно се шири - МЕРКИТЕ СЕ ЗАОСТРУВААТ

Вечер - 18.10.2020

Поради новите бранови на инфицирани од коронавирусот во Европа, земјите ги заоструваат мерките за спречување на ширењето на заразата. Бројот на инфекции расте и во балканските земји. Властите од Шпанија до Британија спроведоа нови строги мерки во ...

Франција: 32.000 ковид-случаи во еден ден, полициски час во 9 градови

Expres - 18.10.2020

Франција вчера регистрираше рекордни 32.427 нови случаи на коронавирус во 24 часа. Новиот дневен рекорд доаѓа откако стапи во сила строгиот полициски час во Париз и во осум други градови помеѓу 21 часот и 6 часот наутро.

Скопски АЕРОДРОМ и СТРУМИЦА нови корона жаришта

Вечер - 18.10.2020

Последната, вчерашна бројка на новозаразени со Ковид-19, изнесува рекордни 594 нови случаи. Според податоците на министерството за здравство ново жариште е Струмица каде во моментов се активни 357 случаи.

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

Frontline - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Во Хрватска 819 новозаразени во последните 24 часа

Frontline - 18.10.2020

– Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, ...

Во Словенија уделот на позитивни резултати за првпат е поголем од 19 проценти

Frontline - 18.10.2020

Во Словенија, уделот на позитивни резултати на коронавирус во вкупниот број тестирани примероци за првпат надмина 19 проценти, откако вирусот е потврден во 726 случаи од 3.765 тестови. Ова значи дека бројот на активни случаи на Ковид-19 во Словенија ...

Денес во Битола, новозаболени 14 од ковид-19, оздравени 2, активни случаи вкупно 155

Битола Њуз - 18.10.2020

Денес, недела, според информации на министерството за здравтсво објавени на нивната фејс бук страница, се регитрирани 14 новозаболени лица во Битола, а во градот има 155 активни случаи. Во Битола се регистрирани и двајца оздравени пациенти.

Дури 11.705 заразени со коронавирус во Италија за едно деноноќие

Frontline - 18.10.2020

Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што претставува ...

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Денар - 18.10.2020

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Вечер - 18.10.2020

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Во Словенија уделот на позитивни резултати за првпат е поголем од 19 проценти

MakPress - 18.10.2020

Во Словенија, уделот на позитивни резултати на коронавирус во вкупниот број тестирани примероци за првпат надмина 19 проценти, откако вирусот е потврден во 726 случаи од 3.765 тестови. Ова значи дека бројот на активни случаи на Ковид-19 во Словенија ...

Во Хрватска 819 новозаразени во последните 24 часа

MakPress - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од ...

Рекордни 20 новозаболени од коронавирус во Тиквешко

MakPress - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во Тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, три ...

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

MakPress - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Новозаразени 137 лица во Косово

MakPress - 18.10.2020

Во Косово во изминатите 24 часа се потврдени 137 новозаразени и само една жртва на Ковид-19, соопштија здравствените власти. Со тоа вкупниот број досега во земјата достигна 16.891 заразен и 653 починати како последица на новиот коронавирус.

Нов најголем дневен пораст на бројот на заразени во Италија

MakPress - 18.10.2020

Во Италија од коронавирус се заразени уште 11.705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијата. Од последиците на Ковид-19 починаа уште 69 пациенти, што претставува ...

Во Хрватска повторно над 1.000 новозаразени

Фокус - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска заразени се 1.096 луѓе од корона вирус, а бројот на активни случаи денеска е 4.844. Меѓу нив 530 пациенти се на болничко лекување, од кои 28 пациенти се на респиратор, a починаа 10 пациенти.

Во Косово 148 заболени и над илјада тестови за Ковид-19 во изминатите 24 часа

Фокус - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа , јави дописникот на МИА од Приштина. Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово ...

Италија: Речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

ТВ21 - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа, а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Балканот станува жариште на ковид, бројoт на заразени постојано расте

Фокус - 17.10.2020

Голем скок во бројот на нозаразени регистрираат сите земји во регионот, но рекорди бележат Хрватска и Бугарија. Најзагрижувачка е веста дека заразени има на Клиниката за канцер во Загреб – 10 пациенти, пет медицински сестри, две инструментарки, пет ...

Во последните 24 часа во Грција се заразени повеќе од 500 луѓе, најмногу од почетокот на пандемијата

Фокус - 17.10.2020

Вчера во Грција беа регистрирани 508 нови случаи на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата за еден ден, а осум пациенти починаа. Од почетокот на пандемијата, вкупно 24.450 лица се заразени, а починале 490 граѓани со просечна возраст од 79 ...

Бројката повторно висока, во изминатите 24 часа 594 новозаразени со Ковид-19

Фокус - 17.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на Ковид-1, а оздравени се 162 пациенти. Според Институтот за јавно здравје од вкупната бројка на позитивни од Скопје се ...

Во Хрватска повторно повеќе од 1000 новозаболени, се воведуваат нови мерки

Канал5 - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 1.096 нови случаи на заразени со коронавирус. Во моментов во земјата се активни 4.844 случаи на инфекција, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

Фокус - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа , а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Во Србија двајца починати, 227 новозаболени

Канал5 - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 227 новозаболени од корона вирус. Во изминатото деноноќие тестирани биле 5456 лица, а од последниците предизвикани од ковид 19 починале две лица.

Алармантен  е бројот на заболени од Ковид во целиот регион

Телма - 17.10.2020

Алармантен е бројот на заболени од Ковид во целиот регион. Хрватска денеска јавува за 1096 нови случаи, а медиумите информираат дека вирусот влегол и на Клиниката за онкологија. Позитивни се 10 пациенти, но и неколку медицински сестри и пет доктори.

Две третини од новите случаи во Тиквешијата не знаат од каде се заразиле

Фокус - 17.10.2020

Девет нови случаи на корона вирус се регистрирани денес во Тиквешијата, од кои 6 во Кавадарци и три во Неготино. Од нив само тројца навеле дека имале контакт со веќе позитивно лице, останатите не знаеле како се инфицирале.

До илјада... и понатаму

Deutsche Welle - 17.10.2020

Короната нема да чека. Таа е побрза од премислувањата на политичарите од власта и од критичарите од опозицијата. Пишува Љупчо Поповски Ова нема да биде текст во класична смисла, онака како што би требало да изгледа една колумна.

Во Србија 227 новозаразени, починале уште две лица

Слободен Печат - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут”, 22 пациенти се на респиратори.

Косово: 148 заболени во изминатите 24 часа, нема починат

А1 On - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа. Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово (ИКШПК), од почетокот на пандемијата ...

Држави пред колапс, короната урива рекорди во Европа

А1 On - 17.10.2020

Полициски часови, затворени кафулиња, економии пред колапс, преполни болници, откажување секаков вид настани се само дел од последиците од вториот, есенски бран на коронавирусот во европските држави.

Балканот во „црвена зона“ од ковид

360 степени - 17.10.2020

Голем скок во бројот на нозаразени регистрираат сите земји во регионот, но рекорди деновите бележат Хрватска и Бугарија Најзагрижувачка е веста дека заразени има на Клиниката за тумори во Загреб – 10 пациенти, пет медицински сестри, две ...

148 заболени и над илјада тестови за Ковид-19 во изминатите 24 часа во Косово

Сител - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа. Од почетокот на пандемијата во земјата се евидентирани 16.754 носители на вирусот, од кои 14.617 се излекувани, додека 652 починале.

Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

А1 On - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа, а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Нови 594 заразени од коронавирус, тројца починати

Р.С.Европа - 17.10.2020

Нови 594 случаи ан коронавирус се регистрирани во изминатите 24 часа во земјата од направени 2.617 тестови, соопшти вечерва Министерството за здравство. Вкупниот број на заразени од почетокот на епидемијата се искачи на 23.201 пациенти.

Франција го проби плафонот, 32.427 новозаразени и 90 починати за еден ден

+инфо - 17.10.2020

Во изминатите 24 часа во Франција регистрирани се 32.427 нови случаи со ковид-19, што е најголем дневен број на новозаразени од почетокот на пандемијата. Починале 90 лица и вкупната бројка на смртни слулаи во таа земја порасна на 33.392, јавува Le ...

Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

Сител - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа, а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Италија повторно со рекордни бројки: Речиси 11.000 заразени со коронавирус

Слободен Печат - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа , а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Косово бележи нови 148 коронаинфекции

Нетпрес - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од коронавирусот се регистрирани во Косово во последните 24 часа Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово , од почетокот на епидемијата во ...

Во Унгарија рекордни 1.791 новозаразени со коронавирусот

А1 On - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Унгарија се регистрирани 1.791 нов случај на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а починале 24 пациенти. Од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 44.816 лица, а бројот на смртни случаи е 1.109.

Косово: Нема починати, 148 новозаболени од Ковид-19

Независен - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа, јави дописникот на МИА од Приштина. Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово ...

Од коронавирусот починаа 1.105.691 лице, а заразени се повеќе од 39 милиони

Слободен Печат - 17.10.2020

Најмалку 1.105.691 луѓе во светот починаа од пандемијата на коронавирусот, откако болеста за прв пат се појави во Кина кон крајот на декември, а најмалку 39.368.710 се заразени, објави денеска Бета.рс.

Во Србија 227 новозаразени, починале две лица

А1 On - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 22 пациенти се на респиратори.

Во Иран над 30.000 починати од Ковид-19

Р.С.Европа - 17.10.2020

Иран денеска соопшти дека бројот на жртви од коронавирусот во земјата надминал 30.000 случаи. Во објавата на портпаролката на Министерството за здравство Сима Садат Лари, е наведено дека вкупниот број на смртни случаи во Иран од почетокот на ...

Босна и Херцеговина никако да стивне, денеска рекордни 711 новозаболени

Независен - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина регистрирани се 711 нови случаи со корона вирус, од тестирани 2.284. Ова е втор ден по ред во кој оваа држава урива рекорди. Вчера имаше 621 регистрирани нови случаи.

Во Србија 227 новозаразени, починале уште две лица

Сител - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 22 пациенти се на респиратори.

Во Србија две жртви на Ковид-19, 227 новозаболени

Независен - 17.10.2020

Во соседна Србија во последното деноноќие регистрирани се 227 новозаболени со Ковид-19. Тестирани биле 5.456 примероци. Во истиот период починаа двајца ...

Во Хрватска повторно над 1.000 новозаразени

Независен - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска заразени се 1.096 луѓе од корона вирус, а бројот на активни случаи денеска е 4.844. Меѓу нив 530 пациенти се на болничко лекување, од кои 28 пациенти се на респиратор. Едновремено починаа 10 пациенти.

Италија се врати на врвот на црната листа во Европа: За едно деноноќие 11 000 новозаболени

360 степени - 17.10.2020

Рекорди бележат и Холандија и Германија, а песимистички се и прогнозите за Велика Британија Рекордни 10 925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа, а 47 лица починале, соопшти денеска Министерството за здравство.

Полициски час во Франција, рекорден број случаи на Ковид-19

Р.С.Европа - 17.10.2020

Полициски час стапи на сила на 17 октомври во Париз и во другите големи градови, откако Франција прави напори да го стави под контрола алармантниот наплив на нови случаи на коронавирус. Полицискиот час од 21 часот до 6 часот наутро ќе влијае врз ...

Уште еден наш сосед пред експлозија: Во последните 24 часа во Грција се заразени повеќе од 500 луѓе, најмногу од ...

Во Центар - 17.10.2020

Вчера во Грција беа регистрирани 508 нови случаи на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата за еден ден, а осум пациенти починаа. Од почетокот на пандемијата, вкупно 24.450 лица се заразени, а починале 490 граѓани со просечна возраст од 79 ...

Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 се заразиле 22.607 лица во земјава

Макфакс - 17.10.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607,a бројката на оздравени пациенти е 16.949. Во земјава од Ковид-19 од почетокот на пандемијата починале 821 лица, а во моментов бројот на активни ...

Косово: Ниеден починат, 148 заболени и над илјада тестови за Ковид-19 во изминатите 24 часа

Вечер Прес - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа , јави дописникот на МИА од Приштина. Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово ...

Во Србија 227 новозаразени, починале уште две лица

Курир - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 22 пациенти се на респиратори.

Во Унгарија рекордни 1.791 новозаразени со коронавирусот

Денешен - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Унгарија се регистрирани 1.791 нов случај на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а починале 24 пациенти. Од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 44.816 лица, а бројот на смртни случаи е 1.109.

Во Унгарија рекордни 1.791 новозаразени со коронавирусот

Вечер Прес - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Унгарија се регистрирани 1.791 нов случај на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а починале 24 пациенти. Од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 44.816 лица, а бројот на смртни случаи е 1.109.

Во Хрватска повторно повеќе од 1000 новозаболени, се воведуваат нови мерки

24Инфо - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 1.096 нови случаи на заразени со коронавирус. Во моментов во земјата се активни 4.844 случаи на инфекција, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Во Србија 227 новозаразени, починале уште две лица

24Инфо - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут”, 22 пациенти се на респиратори.

Во Грција има 482 новозаразени од коронавирусот

24Инфо - 17.10.2020

Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани нови 482 случаи на заразени, од кои 46 се поврзани со познати кластери, додека 19 се откриени при влез во земјата. Починале 10 лица, со што вкупниот број на смртни слуаи од ковид е ...

До илјада… и понатаму

Либертас - 17.10.2020

Короната нема да чека. Таа е побрза од премислувањата на политичарите од власта и од критичарите од опозицијата. Пишува Љупчо Поповски, за Дојче веле. Ова нема да биде текст во класична смисла, онака како што би требало да изгледа една колумна.

Во Србија 227 новозаразени од 5 456 тестови – 4,1 отсто, починале уште две лица

Денешен - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 22 пациенти се на респиратори.

Косово: Нема починати, 148 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа

Курир - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа, јави дописникот на МИА од Приштина. Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово ...

Косово: Ниеден починат, 148 заболени и над илјада тестови за Ковид-19 во изминатите 24 часа

Опсервер - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа, јави дописникот на МИА од Приштина. Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово ...

Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 се заразиле 22.607 лица во земјава

Точка - 17.10.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607,a бројката на оздравени пациенти е 16.949. Во земјава од Ковид-19 од почетокот на пандемијата починале 821 лица, а во моментов бројот на активни ...

Во Србија 227 новозаразени, починале уште две лица

Вечер Прес - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 22 пациенти се на респиратори.

Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 се заразиле 22.607 лица во земјава

Centar - 17.10.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607,a бројката на оздравени пациенти е 16.949. Во земјава од Ковид-19 од почетокот на пандемијата починале 821 лица, а во моментов бројот на активни ...

Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 се заразиле 22.607 лица во земјава

Скопје инфо - 17.10.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607,a бројката на оздравени пациенти е 16.949. Во земјава од Ковид-19 од почетокот на пандемијата починале 821 лица, а во моментов бројот на активни ...

Во Косово148 заболени без починато лице од коронавирусот

24Инфо - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа , јави дописникот на МИА од Приштина. Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово ...

Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

Опсервер - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа, а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Во Хрватска повторно над 1.000 новозаразени

Centar - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска заразени се 1.096 луѓе од корона вирус, а бројот на активни случаи денеска е 4.844. Меѓу нив 530 пациенти се на болничко лекување, од кои 28 пациенти се на респиратор. Едновремено починаа 10 пациенти.

22 проценти од тестираните се позитивни

Република - 17.10.2020

Денеска беа направени 2617 тестирања а 594 се позтивни на корона. Тоа значи дека позитивни се 22 проценти од тестираните. Со денешната статистика, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23 201, ...

Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 се заразиле 22.607 лица во земјава

Опсервер - 17.10.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607,a бројката на оздравени пациенти е 16.949. Во земјава од Ковид-19 од почетокот на пандемијата починале 821 лица, а во моментов бројот на активни ...

Во Србија 227 новозаразени, починале уште две лица

Либертас - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 22 пациенти се на респиратори.

Во Унгарија рекордни 1.791 новозаразени со коронавирусот

24Инфо - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Унгарија се регистрирани 1.791 нов случај на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а починале 24 пациенти. Од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 44.816 лица, а бројот на смртни случаи е 1.109.

Во Унгарија рекордни 1.791 новозаразени со коронавирусот

Опсервер - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Унгарија се регистрирани 1.791 нов случај на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а починале 24 пациенти. Од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 44.816 лица, а бројот на смртни случаи е 1.109.

Повторно соборен „црниот рекорд“ – што се случува во Италија?

Локално - 17.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани рекордни 10.925 нови случаи на Ковид 19, а 47 пациенти починале, објави Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред што се забележува најголемо дневно зголемување на бројот на новоинфицирани ...

Повторно соборен „црниот рекорд“ – Што се случува во Италија?

Centar - 17.10.2020

Во Италија, во последните 24 часа се регистрирани рекордни 10.925 нови случаи на Овидиј 19, а 47 пациенти починале, објави Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред кај што се забележува најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

24Инфо - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа , а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Косово: Ниеден починат, 148 заболени и над илјада тестови за Ковид-19 во изминатите 24 часа

Денешен - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа, јави дописникот на МИА од Приштина. Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово ...

Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

Вечер Прес - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа , а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Во Италија ужасни бројки: Речиси 11.000 нови случаи на коронавирус за еден ден

Курир - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа, а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Во Унгарија рекордни 1.791 новозаразени со коронавирусот

Либертас - 17.10.2020

– Во последните 24 часа во Унгарија се регистрирани 1.791 нов случај на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а починале 24 пациенти. Од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 44.816 лица, а бројот на смртни случаи е 1.109.

Во Србија 227 новозаразени, починале уште две лица

Опсервер - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 22 пациенти се на респиратори.

Премиерот на Јапонија во посета на Виетнам и Индонезија

Либертас - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа, а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Најмногу од почетокот на пандемијата: Во Унгарија денеска 1791 случај

Република - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Унгарија се регистрирани 1.791 нов случај на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а починале 24 пациенти. Од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 44.816 лица, а бројот на смртни случаи е 1.109.

Нов црн рекорд во БиХ: За 24 часа, дури 711 нови случаи позитивни на Ковид 19

Локално - 17.10.2020

Во Босна и Херцеговина, во последните 24 часа се пријавени рекордни 711 нови случаи на коронавирус. Од нив, 485 нови пациенти се регистрирани во Федерацијата БиХ, а 226 во Република Српска.

Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 се заразиле 22.607 лица во земјава

MTM - 17.10.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607,a бројката на оздравени пациенти е 16.949. Во земјава од Ковид-19 од почетокот на пандемијата починале 821 лица, а во моментов бројот на активни ...

Светот бележи рекорди на новозаразени

Тера - 17.10.2020

Во светот со новиот коронавирус досега се заразени 39.388.943 лица. Од последици од ковид-19 починале 1.105.915 пациенти, а оздравеле 29.508.233 луѓе. Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати ...

Ја губи ли Балканот контролата над коронавирусот

Н.Македонија - 17.10.2020

Додека Европа ги враќа рестрикциите, а некои од европските престолнини се под целосен карантин, од вчера во насока за стопирање на ширењето на инфекциите од коронавирусот, повеќето земји на Балканот, иако не се под целосен карантин, тешко го ...

Еден починат и 16 заразени од ковид-19 во Прилеп

Н.Македонија - 17.10.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 16 нови случаи на коронавирус, 6 лица оздравеле од заразната болест и едно починато лице на 58 годишна возраст. Бројот на активни случаи изнесува 206, од кои 170 се наоѓаат ...

Од почетокот на епидемијата со ковид-19 се заразиле 22.607 лица во земјава

Н.Македонија - 17.10.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607,a бројката на оздравени пациенти е 16.949. Во земјава од ковид-19 од почетокот на пандемијата починале 821 лица, а во моментов бројот на активни ...

Вечерен преглед на вести: Нови 594 случаи во последните 24 часа; Италија и Холандија со нови црни дневни биланси; ...

Frontline - 17.10.2020

ДЕНЕСКА се регистрирани 594 нови случаи на Ковид-19 , починати се 3 лица. КОСОВО : Ниеден починат , 148 заболени и над илјада тестови за Ковид-19 во изминатите 24 часа. ЦРНА ГОРА : Се затвораат угостителски објекти во уште пет градови.

Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

Frontline - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа, а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 се заразиле 22.607 лица во земјава

Вечер - 17.10.2020

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22.607,a бројката на оздравени пациенти е 16.949. Во земјава од Ковид-19 од почетокот на пандемијата починале 821 лица, а во моментов бројот на активни ...

Косово: Ниеден починат, 148 заболени и над илјада тестови за Ковид-19 во изминатите 24 часа

Frontline - 17.10.2020

Mинатото деноноќие се тестирани 1.028 лица за кои постоело сомневање дека се заразени од коронавирусот, со што за прв пат е забележана четирицифрена бројка на извршени тестови. Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се ...

Во Србија 227 новозаразени, починале уште две лица

Frontline - 17.10.2020

Ова е четврти ден по ред со повеќе од 200 новозаразени лица. Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови.

Нови 16 случаи од Ковид-19 во Прилеп, едно лице починато

Frontline - 17.10.2020

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 16 нови случаи на коронавирус, 6 лица оздравеле од заразната болест и едно починато лице на 58 годишна возраст. Бројот на активни случаи изнесува 206, од кои 170 се наоѓаат ...

Рекордни 594 новозаболени, во Битола 18, оздравени 3 од ковид-19

Битола Њуз - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Битола се регистрирани 18 новозаболени лица од ковид-19, а вкупно се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи. Во болнички услови починати се 3 лица, а д енеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 ...

Во Србија 227 новозаразени, починале уште две лица

MakPress - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 227 нови случаи на коронавирус, починале уште две лица, а направени се 5.456 тестови. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 22 пациенти се на респиратори.

Во Италија рекордни речиси 11.000 нови случаи на коронавирус

MakPress - 17.10.2020

Рекордни 10.925 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Италија во последните 24 часа, а 47 пациенти починале, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е втор ден по ред како се регистрира најголемо дневно зголемување на бројот на ...

Во Унгарија рекордни 1.791 новозаразени со коронавирусот

MakPress - 17.10.2020

Во последните 24 часа во Унгарија се регистрирани 1.791 нов случај на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а починале 24 пациенти. Од почетокот на епидемијата заразени се вкупно 44.816 лица, а бројот на смртни случаи е 1.109.

Косово: Ниеден починат, 148 заболени и над илјада тестови за Ковид-19 во изминатите 24 часа

MakPress - 17.10.2020

Нови 148 заболени, 56 излекувани и ниеден починат од Ковид-19 се регистрирани во Косово во последните 24 часа, јави дописникот на МИА од Приштина. Вклучително овие податоци, според статистиките на Националниот институт за јавно здравство на Косово ...

Во Хрватска рекордни 1131 новозаразени од 5693 тестирани

Канал5 - 16.10.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се евидентирани 1131 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи денеска е вкупно 4233, објави Главниот штаб. Меѓу нив, 505 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 24 се на апарати за ...

Франција регистрираше 25 илјади новозаразени во последните 24 часа

Фокус - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати лица, јави дописникот на МИА. Според официјалните податоци, во изминатите седум дена хоспитализирани се 6.906 лица, од кои 1.204 се наоѓаат на интензивна ...

Нов рекорд: Денеска во светот над 400.000 новозаразени

Канал5 - 16.10.2020

Повеќе од 400.000 нови случаи на инфекција со коронавирус се пријавени ширум светот во изминатите 24 часа, што е рекорд, според податоците што редовно ги собира Франс Прес. Пријавени се 404.758 нови инфекции и 6086 нови смртни случаи од ковид-19.

Денеска во Србија 265 новозаразени, починале две лица

Канал5 - 16.10.2020

Уште 265 новозаразени со коронавирус биле регистрирани денеска во Србија. Две лица починале. Биле тестирани 7.429 лица, а на респиратори има 23 лица. Од денеска, потврдено е присуството на вирусот kovid 19 кај 6 корисници и 9 вработени во ...

Шпанија бележи рекорден број новозаразени од почетокот на пандемијата

Канал5 - 16.10.2020

Шпанија денеска регистрира најголем број нови случаи на коронавирус во рок од 24 часа од почетокот на пандемијата, 15.186 потврдени со Ковид-19. Сепак, тамошните власти нагласуваат дека бројот не може целосно да се спореди со оние на почетокот на ...

Тринаесет нови случаи на Ковид-19 во Тиквешијата

Фокус - 16.10.2020

Девет лица од Кавадарци и четири од Неготино се регистрирани позитивни на корона вирус денес. Најмладиот помеѓу нив има 11 години, а највозрасниот 59 – информираат од Центар за јавно здравје Кавадарци.

Русија: Најголем број на заболени во еден ден

Канал5 - 16.10.2020

Во Русија во последните 24 часа се потврдени 15.150 нови случаи на коронавирус, соопшти Кризниот штаб на таа земја. Тоа е, како што наведуваат, највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата.

Рекорден број починати од коронавирус во Полска

Канал5 - 16.10.2020

Полска денеска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирус , се заразиле 7.705 лица во последните 24 часа, додека владата воведува нови ограничувања и вели дека се обидува да избегне карантин.

Над 39 милиони заразени – дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

ТВ21 - 16.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 39.388.943 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.105.915 пациенти, а оздравеле 29.508.233 луѓе. – Во Русија во изминатите 24 часа се потврдени 15.150 нови случаи на ...

Во Хрватска рекордни 1.131 новозаболени од коронавирус

Сител - 16.10.2020

Хрватска забележа нов рекорд – бројот на новозаболени од коронавирус во последните 24 часа е 1.131, а бројот на активни случаи е 4.233, објави Главниот штаб за борба против коронавирусот. Починало едно лице.

Хрватска со над 1.000 новозаболени, ако не опадне бројката ќе колабира здравствениот систем

+инфо - 16.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 39.388.943 лица. Од последици од ковид-19 починале 1.105.915 пациенти, а оздравеле 29.508.233 луѓе. – Во Русија во изминатите 24 часа се потврдени 15.150 нови случаи на ...

Дневен преглед Ковид-19: Во Словенија заразени 834 лица, во Русија 15.150 нови случаи

А1 On - 16.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 39.388.943 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.105.915 пациенти, а оздравеле 29.508.233 луѓе. – Во Русија во изминатите 24 часа се потврдени 15.150 нови случаи на ...

Нови 25.086 случаи на заразени со Ковид-19 во Франција

Независен - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати лица, јави дописникот на МИА. Според официјалните податоци, во изминатите седум дена хоспитализирани се 6.906 лица, од кои 1.204 се наоѓаат на интензивна ...

Во Црна Гора вчера регистрирани 211 новозаболени од коронавирус

Сител - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 211 новозаболени од коронавирус и четири смртни случаи. Тестирани се 764 лица. Вкупниот број на смртни случаи поврзани со Ковид-19 од почетокот на јуни е 212, а од почетокот на годината 221.

Во Словенија над 800 новозаразени од коронавирусот, на сила стапуваат новите мерки

Нетпрес - 16.10.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 834 нови случаи на зараза со новиот коронавирус, речиси стотина повеќе од ден претходно кога имаше 745 случаи, а починале четири лица, соопшти во петокот словенечката влада.

СЗО: Строги рестриктивни мерки се потребни во Европа за да се спасат животи

Press24 - 16.10.2020

Строги рестриктивни мерки се 'апсолутно неопходни' за да се спасат животи, предупреди СЗО откако на милиони луѓе во разни европски градови им беше соопштено дека живеат под нови мерки поради рекордниот број на заразени од коронавирус.

Нов рекорд во Бугарија со 914 заразени

Нетпрес - 16.10.2020

Бројот на лица заразени со корона вирус постави нов рекорд во Бугарија. Со извршени 6.324 тестови во последните 24 часа, пријавени се 914 нови случаи. Ова е 95 повеќе од претходниот ден, кога беа регистрирани 819 позитивни примероци.

Чаир повеќе не е на врвот - три скопски општини имаат над 300 заразени со коронавирус

Press24 - 16.10.2020

Министерството за здравство информираше дека денеска се регистрирани 438 новозаразени со коронавирус во Македонија, уште 6 лица починале, а оздравени се 191 пациент. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на ...

Рекорден број нови случаи на Covid-19 во Шпанија од почетокот на епидемијата

Нетпрес - 16.10.2020

Шпанија во петокот го регистрираше најголемиот број нови случаи на зараза со коронавирусот на дневно ниво со потврдени 15.186 коронаинфекции. Сепак, како што истакнуваат шпанските здравствени власти, бројката не може целосно да се споредува со оние ...

Над 15 илјади заразени во Шпанија, 222 починаа во еден ден

Слободен Печат - 16.10.2020

Шпанија денеска регистрираше најголем број нови случаи од коронавирус во 24 часа од почетокот на пандемијата, односно потврдени се 15.168. Сепак нагласуваат тамошните власти дека бројот не може целосно да се споредува со оние од почетокот на ...

Полска: За еден ден починаа 132 лица заразени со коронавирус

Макфакс - 16.10.2020

Полска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирусот, кој зарази 7.705 лица во последните 24 часа. Владата воведува нови ограничувања, но вели дека се обидува да избегне карантин.

Италија: Повеќе од 10.000 новозаразени со коронавирус за еден ден

Макфакс - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 10.010 лица заразени со коорнавирус, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата, додека 55 лица починаа, објави Министерството за здравство.

Црна Гора има 609 новозаразени со коронавирус, а седум лица починаа

Слободен Печат - 16.10.2020

Црна Гора денеска регистрираше 609 новозаразени со коронавирус, како и седум починати. Од новозаразените, 273 новозаразени се потврдени во лабораториите во Институтот за јавно здравје на Црна Гора, а останатите 336 се од примероци испратени на ...

Нови 265 заразени во Србија, две лица починаа: Се воведуваат нови мерки против ковид-19

Слободен Печат - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Србија се тестирани 7.429 лица на коронавирусот, од кои позитивни се 265, соопшти српското Министерство за здравство. Од таму соопштија дека од последиците на ковид-19 починаа уште две лица, со што вкупниот број на жртви се ...

Словенија со 834 нови случаи на коронавирус, на сила стапуваат нови мерки

Слободен Печат - 16.10.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 834 нови случаи на зараза со ковид-19, речиси 100 повеќе од претходниот ден кога имаше 745, а четири лица починаа, објави словенечката влада.

Во Косово 104 новозаразени со корона, две лица починаа

Р.С.Европа - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Косово од 889 тестови регистрирани се 104 позитивни на ковид19, а две лица починаа, соопшти Институтот за национално здравје. Од почетокот на пандемијата досега во Косово се регистрирани 16 606 позитивни на коронавирусот, а ...

Нов црн рекорд за Хрватска: За првпат над 1.000 новозаразени

Слободен Печат - 16.10.2020

Во последните 24 часа се забележани 1131 нов случај на коронавирус во Хрватска, со што бројот на активни случаи порасна на 4233. Меѓу нив има 505 хоспитализирани пациенти, а на респиратори се 24 лица.

Расте бројот на заболени од коронавирус во Косово

Слободен Печат - 16.10.2020

Новите позитивни случаи на коронавирус на Косово започнаа да се зголемуваат во последните неколку дена. Националниот институт за јавно здравје соопшти дека во изминатото деноноќие потврдени се 104 нови случаи.

Рекорд во БиХ: 621 новозаразен во последното деноноќие

Независен - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина забелеажн е рекорден број новозаразени со корона вирус, 621, што е најмногу од почетокот на епидемијата. Починаа оум лица, а тестирани се 2.475.

Во Албанија има 289 нови случаи на коронавирус и четири смртни случаи

Слободен Печат - 16.10.2020

Во текот на последните 24 часа во Албанија има четири смртни случаи и 289 нови случаи позитивни на ковид -19. Биле тестирани вкупно 1402 тестови. Бројот на позитивни случаи во оваа земја значително се зголеми од почетокот на месецот.

Нов рекорд во Бугарија – 914 заразени

Независен - 16.10.2020

Бројот на лица заразени со корона вирус постави нов рекорд во Бугарија. Со извршени 6.324 тестови во последните 24 часа, пријавени се 914 нови случаи. Ова е 95 повеќе од претходниот ден, кога беа регистрирани 819 позитивни примероци.

Во Хрватска рекордни 1.131 новозаболен од коронавирус

Макфакс - 16.10.2020

Хрватска забележа нов рекорд – бројот на новозаболени од коронавирус во последните 24 часа е 1.131, а бројот на активни случаи е 4.233, објави Главниот штаб за борба против коронавирусот. Починало едно лице.

Бугарија бележи рекорден број на новозаразени од Ковид-19, над 900 позитивни случаи во последното деноноќие

А1 On - 16.10.2020

Уште еден ден со рекорден број на новозаразени од смртоносниот коронавирус во Бугарија. Според податоците на здравствените власти од земјата, во последните 24 часа се регистрирани нови 914 позитивни случаи.

Хрватска со нов црн рекорд: За 24 часа 1 131 позитивен случај на ковид-19

360 степени - 16.10.2020

Хрватските здравствени власти известија дека во последните 24 часа во земјата се регистрирани 1 131 нов случај на ковид-19. Тие се дијагностицирани од направени 5 693 тестирања. Ова, како што пишуваат хрватските медиуми , е највисока регистрирана ...

Србија се врати на старите бројки, денеска 265 новозаразени

Независен - 16.10.2020

Во Србија денеска се регистрирани уште 265 новозаразени со корона вирусот, а две лица починаа. Тестирани биле 7.429 лица. Во моментов, на респиратори ширум земјата се 23 пациенти. Од март заболеа 35.719, починаа 772, а смртноста е 2,16 ...

Во Русија 15.150 заразени од коронавирус во еден ден

Макфакс - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се потврдени 15.150 нови случаи на коронавирус, објави Кризниот штаб. Тоа, како што велат, е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Од последниот пресек евидентирани се 232 смртни случаи, што е осми пат ...

Хрватска ја надмина „илјадарката“: Во последните 24 часа 1.131 новозаразени со Ковид-19

ММС - 16.10.2020

Во Хрватска повторно нов рекорд во бројот на новозаразени со Ковид-19, пренесуваат хрватските медиуми. Првпат тој број надмина 1.000, односно во последните 24 часа биле регистрирани 1.131 новоинфициран, а од коронавирус претхдниот ден починал еден ...

Во Бразил од Ковид-19 починаа 713, а заразени се уште 28.523

Независен - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Бразил од корона вирус починаа 713 пациенти, а потврдени се 28.523 нови случаи. Според податоците на Министерството за здравство, досега во таа земја починаа 152.460 луѓее, пренесе Ројтерс.

Во Русија 15.150 заразени со коронавирус во еден ден

Сител - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се потврдени 15.150 нови случаи на коронавирус, објави Кризниот штаб. Тоа, како што велат, е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Од последниот пресек евидентирани се 232 смртни случаи, што е осми пат ...

Во Русија 15.150 заразени со коронавирус во еден ден

Точка - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се потврдени 15.150 нови случаи на коронавирус, објави Кризниот штаб. Тоа, како што велат, е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Од последниот пресек евидентирани се 232 смртни случаи, што е осми пат ...

Во Хрватска рекордни 1.131 новозаболени од коронавирус

MTM - 16.10.2020

Хрватска забележа нов рекорд - бројот на новозаболени од коронавирус во последните 24 часа е 1.131, а бројот на активни случаи е 4.233, објави Главниот штаб за борба против коронавирусот. Починало едно лице.

Во Русија 15.150 заразени со коронавирус во еден ден

MTM - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се потврдени 15.150 нови случаи на коронавирус, објави Кризниот штаб. Тоа, како што велат, е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Од последниот пресек евидентирани се 232 смртни случаи, што е осми пат ...

Во Русија 15.150 заразени од коронавирус во еден ден

Centar - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се потврдени 15.150 нови случаи на коронавирус, објави Кризниот штаб. Тоа, како што велат, е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Од последниот пресек евидентирани се 232 смртни случаја, што е осми пат ...

Во Хрватска рекордни 1.131 новозаболен од коронавирус

Centar - 16.10.2020

Хрватска забележа нов рекорд – бројот на новозаболени од коронавирус во последните 24 часа е 1.131, а бројот на активни случаи е 4.233, објави Главниот штаб за борба против коронавирусот. Починало едно лице.

Во Хрватска рекордни новозаразени 1.131 лица од корона

Република - 16.10.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се евидентирани 1131 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи денеска е вкупно 4233, објави Главниот штаб. Меѓу нив, 505 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 24 се на апарати за ...

Новите мерки не им донесоа резултат: Над 1000 новозаразени личности со Ковид-19 во последните 24 часа во Хрватска

Поглед - 16.10.2020

Во последните 24 часа се забележани 1131 нов случај на коронавирус во Хрватска, со што бројот на активни случаи порасна на 4233. Меѓу нив има 505 хоспитализирани пациенти, а на респиратори се 24 лица.

Полска: За еден ден починаа 132 лица заразени со коронавирус

Опсервер - 16.10.2020

Полска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирусот, кој зарази 7.705 лица во последните 24 часа. Владата воведува нови ограничувања, но вели дека се обидува да избегне карантин.

За еден ден починаа 132 лица заразени со коронавирус: Полска бележи рекорди

Република - 16.10.2020

Полска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирусот, кој зарази 7.705 лица во последните 24 часа. Владата воведува нови ограничувања, но вели дека се обидува да избегне карантин.

Полска: За еден ден починаа 132 лица заразени со коронавирус

Точка - 16.10.2020

Полска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирусот, кој зарази 7.705 лица во последните 24 часа. Владата воведува нови ограничувања, но вели дека се обидува да избегне карантин.

Во Хрватска рекордни 1.131 новозаболени од коронавирус

Опсервер - 16.10.2020

Хрватска забележа нов рекорд – бројот на новозаболени од коронавирус во последните 24 часа е 1.131, а бројот на активни случаи е 4.233, објави Главниот штаб за борба против коронавирусот. Починало едно лице.

Коронавирусот зема 1.105.915 жртви во светот

Курир - 16.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 39.388.943 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.105.915 пациенти, а оздравеле 29.508.233 луѓе. -Во Русија во изминатите 24 часа се потврдени 15.150 нови случаи на ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Кумановски м. - 20.10.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 40.874,043 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.126,255 пациенти, а оздравеле 30.481,309 луѓе – Во последните 24 часа, 21.331 нов случај на коронавирус е потврден во ...

Во Хрватска рекордни 1.131 новозаболени од коронавирус

24Инфо - 16.10.2020

Хрватска забележа нов рекорд – бројот на новозаболени од коронавирус во последните 24 часа е 1.131, а бројот на активни случаи е 4.233, објави Главниот штаб за борба против коронавирусот. Починало едно лице.

Италија: Повеќе од 10.000 новозаразени со коронавирус за еден ден

Centar - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 10.010 лица заразени со коорнавирус, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата, додека 55 лица починаа, објави Министерството за здравство.

Италија: Повеќе од 10.000 новозаразени со коронавирус за еден ден

Опсервер - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 10.010 лица заразени со коорнавирус, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата, додека 55 лица починаа, објави Министерството за здравство.

Нови 25.086 случаи на заразени со Ковид-19 во Франција

Кумановски м. - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати лица, јави дописникот на МИА. Според официјалните податоци, во изминатите седум дена хоспитализирани се 6.906 лица, од кои 1.204 се наоѓаат на интензивна ...

Полска: За еден ден починаа 132 лица заразени со коронавирус

Centar - 16.10.2020

Полска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирусот, кој зарази 7.705 лица во последните 24 часа. Владата воведува нови ограничувања, но вели дека се обидува да избегне карантин.

Нови 25.086 случаи на заразени со Ковид-19 во Франција

Курир - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати лица, јави дописникот на МИА. Според официјалните податоци, во изминатите седум дена хоспитализирани се 6.906 лица, од кои 1.204 се наоѓаат на интензивна ...

Нови 25.086 случаи на заразени со Ковид-19 во Франција

Опсервер - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати лица, јави дописникот на МИА. Според официјалните податоци, во изминатите седум дена хоспитализирани се 6.906 лица, од кои 1.204 се наоѓаат на интензивна ...

Нови 25.086 случаи на заразени со Ковид-19 во Франција

Бриф - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати лица, јави дописникот на МИА. Според официјалните податоци, во изминатите седум дена хоспитализирани се 6.906 лица, од кои 1.204 се наоѓаат на интензивна ...

Регионот повторно руши рекорди: Хрватска е пред колапс, нови проблеми за Италија

Centar - 16.10.2020

Зголемување за бројот на лица заразени со коронавирус и денес се евидентираат во земјите од регионот и светот. Хрватска за прв пат регистрираше повеќе од 1.000 случаи, а рекордни бројки има и во Словенија и БиХ.

Во Русија 15.150 заразени со коронавирус во еден ден

24Инфо - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се потврдени 15.150 нови случаи на коронавирус, објави Кризниот штаб. Тоа, како што велат, е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Од последниот пресек евидентирани се 232 смртни случаи, што е осми пат ...

Во Хрватска рекордни 1.131 новозаболени од коронавирус

Точка - 16.10.2020

Хрватска забележа нов рекорд – бројот на новозаболени од коронавирус во последните 24 часа е 1.131, а бројот на активни случаи е 4.233, објави Главниот штаб за борба против коронавирусот. Починало едно лице.

Нови 400.000 случаи и 6.000 починати од корона ширум светот во изминативе 24 часа

Локално - 16.10.2020

Повеќе од 400.000 нови случаи на заразени со коронавирус се регистрирани ширум светот во изминатите 24 часа, што е рекорд според податоците што редовно ги собира Франс прес. Пријавени се 404.758 нови инфекции и 6.086 нови смртни случаи од Ковид-19.

СЗО порачува: Строги рестриктивни мерки во Европа се апсолутно неопходни за да се спасат животи

Точка - 16.10.2020

Строги рестриктивни мерки се 'апсолутно неопходни' за да се спасат животи, предупреди СЗО откако на милиони луѓе во разни европски градови им беше соопштено дека живеат под нови мерки поради рекордниот број на заразени од коронавирус.

Повеќе од 8 милиони случаи на коронавирус се пријавени во САД од март досега

Локално - 16.10.2020

Бројот на случаи со коронавирус во САД сега надмина 8 милиони од почетокот на пандемијата. Според податоците собрани од Универзитетот „Џонс Хопкинс“, од март досега во САД се регистрирани 8.008.402 случаи на коронавирус.

Во Хрватска и во БиХ црни статистики: Есенскиот бран на ковид зема се поголем замав

Фактор - 16.10.2020

Во Хрватска и во БиХ се уриваат есенските рекорди по новозаразени граѓани со корона вирусот. Денеска во Хрватска има 1.131 нови потврдени случаи, а според владиниот кризен штаб бројот на активни се 4.233, од кои 505 пациенти се на болничко лекување.

Рекорден број на новозаболени во Хрватска, за првпат над 1.000

Вечер Прес - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се евидентирани 1.131 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи денес се искачи на 4.233. Меѓу нив, 505 пациенти се во болница, од кои 24 се на апарати за дишење.

Нови рекордни бројки на коронавирус во Србија

Centar - 16.10.2020

Уште 265 новозаразени со коронавирус денес беа регистрирани во Србија. Две лица починаа. Беа тестирани 7.429 луѓе. На респираторни уреди има 23 лица. Од денес, потврдено е присуство на вирусот ковид кај 6 корисници и 9 вработени во институциите за ...

Во последните 24 часа во Хрватска дури 1.131 нов случај на корона

Локално - 16.10.2020

Во Хрватска повторно е срушен нов рекорд во бројот на новозаразени, пренесува телевизијата Н1, која штотуку објави дека според последните податоци имало дури 1.131 во последните 24 часа. Ова е трет ден по ред како Хрватска соборува рекорди – во ...

Франција за прв пат регистрираше повеќе од 30 000 заболени со коронавирус за 24 часа

Бизнис Вести - 16.10.2020

Ова е прв пат од почетокот на тестирањето во земјата, Франција да регистрира повеќе од 30.000 заболени од коронавирус соопшти јавната здравствена служба. За последните 24 часа има 30.621 нов случај, во споредба со 22.591 за претходниот ден.

САД: Скоро 60.000 нови инфекции за еден ден

Centar - 16.10.2020

Речиси 60.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Соединетите држави денес, што е најголем дневен број на новоинфицирани од почетокот на август. Според податоците на Универзитетот Johnон Хопкинс, 59.500 луѓе биле позитивни на тестот во ...

Полска: За еден ден починаа 132 лица заразени со коронавирус

Н.Македонија - 16.10.2020

Полска забележа рекордни 132 смртни случаи поврзани со коронавирусот, кој зарази 7.705 лица во последните 24 часа. Владата воведува нови ограничувања, но вели дека се обидува да избегне карантин.

Италија: Повеќе од 10.000 новозаразени со коронавирус за еден ден

Н.Македонија - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 10.010 лица заразени со коорнавирус, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата, додека 55 лица починаа, објави Министерството за здравство.

Дополнет систем на препораки, заострување на мерките и сѐ построги рестрикции

Н.Македонија - 16.10.2020

Во изминатите неколку недели голем број европски држави забележаа остра нагорна крива на раст на новозаболени од ковид-19, со тоа што некои од нив дури и достигнаа дневни рекорди како во екот на пандемијата, која започна на почетокот од годинава.

Во Русија 15.150 заразени со коронавирус во еден ден

Вечер - 16.10.2020

Во последните 24 часа во Русија се потврдени 15.150 нови случаи на коронавирус, објави Кризниот штаб. Тоа, како што велат, е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата. Од последниот пресек евидентирани се 232 смртни случаи, што е осми пат ...

Во Хрватска рекордни 1.131 новозаболени од коронавирус

Вечер - 16.10.2020

Хрватска забележа нов рекорд – бројот на новозаболени од коронавирус во последните 24 часа е 1.131, а бројот на активни случаи е 4.233, објави Главниот штаб за борба против коронавирусот. Починало едно лице.

Нови 25.086 случаи на заразени со Ковид-19 во Франција

Frontline - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати лица, јави дописникот на МИА. Според официјалните податоци, во изминатите седум дена хоспитализирани се 6.906 лица, од кои 1.204 се наоѓаат на интензивна ...

Денес во Битола рекордни 18 новозаболени за еден ден, оздравени 4 од ковид-19

Битола Њуз - 16.10.2020

Денес во Битола, според информации на министерството за здравство објавени на официјална фесјбук страница има рекорден број на новозаболени од ковид-19, вкупно 18. -Од 18 лица кои се новозаболени во Битола, лицата се на возраст од 11 до 78 години.

Во Мексико петтина од починатите од Ковид-19 се здравствени работници

MakPress - 16.10.2020

Во Мексико, 1.744 здравствени работници починаа од Ковид-19 за време на епидемијата, соопшти Министерството за здравство на таа земја. Бројот на заразени лекари, медицински сестри, техничари и друг болнички персонал во Мексико е 127.053.

Нови 25.086 случаи на заразени со Ковид-19 во Франција

MakPress - 16.10.2020

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 25.086 случаи со Ковид-19 и 122 починати лица, јави дописникот на МИА. Според официјалните податоци, во изминатите седум дена хоспитализирани се 6.906 лица, од кои 1.204 се наоѓаат на интензивна ...

Втор бран и во Британија, рекордни речиси 19 000 новозаболени

Канал5 - 15.10.2020

Во Велика Британија, во последните 24 часа се пријавени 18.980 нови случаи на ковид-19, а уште 138 лица починале. Како резултат, бројот на пријавени случаи на коронавирус во таа земја се искачи на 673.622, а повеќе од 43.000 луѓе ...

Македонија ја надмина границата од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден

Сакам да кажам - 15.10.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Македонија продолжува забрзано да расте паралелно со трендот во Европа и денеска беше достигнат нов плафон со над 500 нови ...