TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СП 2014: Битка за титула Германија – Аргентина

24 Вести - 13.07.2014

Последниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе се одигра вечерва (21 часот) на стадионот „Маракана“, а во борба за титулата светски првак ќе играат Германија и Аргентина.

АРГЕНТИНА И ГЕРМАНИЈА ВО ФИНАЛЕТО за светската круна

Телма - 13.07.2014

ГЕРМАНИЈА И АРГЕНТИНА ТРЕТ ПАТ ВО ФИНАЛЕТО НА МУНДИЈАЛИТЕ Последниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе се одигра вечерва (21 часот) на стадионот „Маракана“, а во борба за титулата светски ...

СП 2014: Битка за титула Германија – Аргентина

Алсат-М - 13.07.2014

Последниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе се одигра вечерва (21 часот) на стадионот „Маракана“, а во борба за титулата светски првак ќе играат Германија и Аргентина.

Германија нов светски шампион во фудбал

24 Вести - 13.07.2014

Марио Геце со прекрасен гол во 112. минута и ја донесе титулата на Германија во финалето против Аргентина. Аргентинците два пати имаа шанси кога нивни играч излезе сам пред голот на Германците, но не ...

Германија сонува за четвртата титула, Аргентина за третата

Deutsche Welle - 13.07.2014

Германската репрезентација смета дека е одлично подготвена за освоување на титулата на фудбалскиот Мундијал. Но, аргентиската суперѕвезда Лионел Меси сака да си го оствари сонот.

Германија и Аргентина во битка за светскиот трон

Курир - 13.07.2014

Последниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе се одигра вечерва (21 часот) на стадионот „Маракана“, а во борба за титулата светски првак ќе играат Германија и Аргентина.

Фудбалскиот трон го чека новиот шампион

Кајгана - 13.07.2014

Фудбалските репрезентации на Германија и Аргентина денеска ќе играат во финалето на 20-то Светско првенство во фудбал. Пресметката на легендарната „Маракана“ ќе биде нивна трета во финалните мечеви ...

Сабеља: Мора да одиграме совршено

Курир - 13.07.2014

Во борбата за титулата светски првак во фудбал ќе решаваат Германија и Аргентина. И двете селекции со ист учинок (пет победи и едно реми) стигнаа до финалниот натпревар.

Русија потпиша договор за нуклеарна соработка со Аргентина

Алфа - 13.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша договор за соработка за нуклеарна енергија со Аргентина за време на посетата на Буенос Аирес. Рускиот претседател Владимир Путин потпиша договор за ...

(ВИДЕО) Германија е светски шампион

А1 On - 13.07.2014

Германија е новиот светски првак, откако во финалето на 20-то Светско првенство во Бразил ја победи Аргентина со 1:0 по продолжение. Стрелец на единстевниот гол во 113.

СП 2014: Битка за титула Германија – Аргентина

+инфо - 13.07.2014

Последниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе се одигра вечерва (21 часот) на стадионот „Маракана“, а во борба за титулата светски првак ќе играат Германија и Аргентина.

Робен: Трето место е добро, но ние заслуживме финале

SportSport - 13.07.2014

Арјен Робен никако да го преболи поразот од Аргентина во полуфиналето. Откако Холандија се пласира на третото место по триумфот над Бразил, напаѓачот на Баерн вели дека ова е добро но, финале си е ...

(ФОТО) Според Википедија, Германија е веќе шампион

А1 On - 13.07.2014

Според интернет енциклобедијата Википедија на германски јазик, Германија е веќе шампион иако финалето против Аргентина го играат утре со почеток во 21:00 ...

Лионел Меси: Ова е натпреварот на мојот живот

SportSport - 13.07.2014

Најдобриот фудбалер на Аргентина, Лионел Меси им се обрати на сите навивачите на јужноамериканската земја воочи финалната пресметка на Мундијалот во Бразил против Германија.

Швајнштајгер: Аргентина е како група на волци

СуперСпорт - 13.07.2014

Бастиан Швајнштајгер ја спореди репрезентацијата на Аргентина со група на волци, а како “волк предводник“ го именува Маскерано. Додека двата тима се подготвуваат да го повторат финалето од 1990, ...

Кога Италијанец го суди финалето, Италија го освојува наредниот Мундијал! Дали тоа ќе се случи и трет пат?

СуперСпорт - 13.07.2014

На италијанскиот судија Никола Рицоли му е укажана честа да го суди финалето на Светското првенство во Бразил и ќе биде трет пат судија од „чизмата“ во историјата на Мундијалот кој ќе ја дели ...

Германците на патот на судбината на Меси

Телеграф - 13.07.2014

Аргентина има единствена можност да ја освои титулата на славниот стадион Маракана во Рио де Жанеиро, во „срцето“ на Бразил, меѓутоа на нивниот пат се незапирливите Германци Германија влегува како ...

СП Бразил: Време е за финале!!!

Сител - 13.07.2014

Вечерва во 21ч на славната Маракана се игра финалето на СП во Бразил. Во битката за престижниот трофеј ќе се судрат Германија и Аргентина. Германците се борат за својот 4-ти трофеј додека Аргентина ...

Маскерано: Јас не сум Рамбо

Екипа - 13.07.2014

Хавиер Маскерано отсекогаш важел за „тивок лидер“ на аргентинската репрезентација, но фудбалерот на Барселона дефинитивно го привлече вниманието со фантастичните игри на овој мундијал.

Храбриот Маскерано: Не сум Наполеон, ама со сето срце и душа одиме на Германците!

SportSport - 13.07.2014

Аргентина со години наназад во својот тим го имаше Хавиер Маскерано, но дури летово сфати какво богатсвто има во своите редови. Непоколебливиот борец на Светското првенство во Бразил стана душата и ...

Статистика пред финалето: Дали сте знаеле…?

Екипа - 13.07.2014

Во пресрет на вечерашното големо финале од СП 2014, оваа низа интересни статистички податоци е само најава за шоуто што од 21 часот ќе можеме да го проследиме на „Маракана“ во Рио де Жанеиро. 1.

На Копакабана врие од – Аргентинци! (ВИДЕО)

SportSport - 13.07.2014

Преку сто илјади Аргентинци го нападнаа Рио де Жанеиро и славната плажа Копакабана. Очекувано, првите соседи на домаќинот не пропуштија шанса да бидат близу до можното испишување на Историјата.

Швајнштајгер: Маскерано е лидер на глутница волци

Дерби - 13.07.2014

Светот денеска ќе го дознае новиот фудбалски владетел, Аргентина или Германија. Фудбалерот на Берн Минхен, Бастијан Швајнштајгер ги окаректеризира своите противници како глутница волци на која лидер ...

Бекам: Меси ќе биде клучот во финалето, магичен е!

Спортклуб - 13.07.2014

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид, како и репрезентативец на Англија, Дејвид Бекам верува дека главна алка во финалето ќе биде Меси.

Битка за светската фудбалска круна

МКД - 13.07.2014

Германија и Аргентина вечерва до 21 часот на популарната „Маракана" ќе се борат за титулата светскиот фудбалски првак. Финалето на дваесетиот Мундијал ќе го донесе новиот влатетел, а во историјата ќе ...

Светски куп: Денот- Д за Германија и Аргентина

Нова ТВ - 13.07.2014

Вечерва, во 21 часот на финалето на Светскиот куп во фудбал се соочуваат Германија и Аргентина. Германија ќе биде првиот европски тим да победи на турнир во Јужна Америка, доколку ја добијат титулата ...

Меси: Го играме најважниот натпревар во нашите животи

24Фудбал - 13.07.2014

Лео Меси е на еден чекор до освојување на толку посакуваното светско првенство по кое ќе можат да почнат споредбите помеѓу него и Марадона. Тој е исклучителен фудбалер, освои четири златни топки во ...

Германија сака, Аргентина не сака реприза на Италија 90

Нетпрес - 13.07.2014

Без разлика кој за кого навива, денеска, точно во 21:00, виманието на сите фудбалски фанови ќе биде насочено кон фудбалскиот храм во Рио да Жанеиро, популарната “Маракана”, кој ќе биде домаќин на ...

Вечерва сите пред ТВ - кој ќе го освои светот, магионичарот Меси или моќната „Дојче машин“?

Press24 - 13.07.2014

Финалето на Мундијалот во Бразил вечерва почнува во 21:00 часот, на неверојатната „Маракана“ каде што ќе истрчаат двата моќни титани, репрезентациите на Германија и Аргентина.

Ди Марија се уште неизвесен за финалето

Курир - 13.07.2014

Селекторот на Аргентинците, Алехандро Сабеља истакна дека настапот на Анхел ди Марија во финалето на Светското првенство против Германија и понатаму е под знак прашалник.

Ниту третманот со матични клетки не помогна: Ди Марија го пропушта финалето!

SportSport - 13.07.2014

Кога станува збор за Ди Марија, следниве неколку дена ќе бидат испреплетени со емоции на тага, болка, надеж, среќа… Но, на крајот, се чини дека сепак ќе биде приморан да го проследни мундијалското ...

Фудбалскиот трон го чека новиот шампион

Макфакс - 13.07.2014

Фудбалските репрезентации на Германија и Аргентина вo недела ќе играат во финалето на 20-то Светско првенство во фудбал. Пресметката на легендарната „Маракана“ ќе биде нивна трета во финалните мечеви ...

Неста тврди: Германија освојува

СуперСпорт - 13.07.2014

Поранешниот репрезентативец на Италија и светски шампион со Италија, Алесандро Неста смета дека германците ќе освојат титула во денешното финале. Поранешниот италијански фудбалер, Алесандро Неста ...

Што треба да знаете за финалето на Светското првенство во фудбал?

Факултети - 13.07.2014

Скоро пристигнавме! Уште малку време преостанува до најголемиот настан во спортот, финалето на Светското првенство во фудбал. Што треба да знаете за претстојното првенство? 1.

Меси: Финалето на СП е натпревар на нашите животи !

СуперСпорт - 13.07.2014

Аргентина и Германија вечерва ќе се борат за титулата Светски првак. Аргентина ја брка третата, а Германија четвртата титула Светски првак. Германија одигра импресивно против Бразил, а на Гаучосите ...

Германија и Аргентина го играат своето трето финале на СП

Оn.net - 13.07.2014

Вечерва на Маракана, репрезентациите на Германија и Аргентина играат во финалето на јубилејниот 20. Мундијал. Тоа ќе биде трето финале во кое се среќаваат овие две селекции.

Путин ги посети Никарагва и Аргентина

Макфакс - 13.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин во саботата во рамките на својата еднонеделна јужноамериканска турнеја, по Куба ја посети Аргентина, а претходно го промени планот и накусо ја посети и Никарагва ...

Аргентина – Германија е „класика“ која вечно се памети (ФОТО+ВИДЕО)

SportSport - 13.07.2014

Светските фудбалски великани Германија и Аргентина третпат во историјата ќе се соочат во едно мундијалско финале, вечерва (21 часот) на легендарната „Маракана“ во Рио де Жанеиро во битка за светскиот ...

Бекам го кажа името на шампионот

Курир - 13.07.2014

Поранешниот англиски фудбалер Дејвид Бекам истакна дека во финалето на Светското првенство ќе навива за Аргентина и прогнозира нејзина победа над Германија со 3:1.

Хаџиевски: Милер е за класа подобар од Меси!

SportSport - 13.07.2014

Остана уште еден меч за да го добиеме името на новиот светски фудбалски шампион. Во своето трето меѓусебно финале во истортијата на Мундијалите, вечерва на легендарната „Маракана“ копјата ќе ги ...

Меси: Ова е најважниот натпревар во нашите животи

Дерби - 13.07.2014

Кој ќе биде новиот фудбалски владетел во наредните четири години ќе дознаеме вечерва со натпревар меѓу Германија и Аргентина. Овој натпревар значи многу за двете репрезентации, дуел кој за многумина ...

Лев: Аргентина е многу поопасна од пред четири години

Екипа - 13.07.2014

Убедливиот пораз над Бразил ја промовираше Германија во благ фаворит во пресрет на големото финале од СП 2014 против Аргентина. Згора на тоа, токму Германија е селекцијата што на последните два ...

Ди Мариа останува без настап во финалето на Светското првенство?

СуперСпорт - 13.07.2014

На Анхел Ди Мариа времето му истекува и сега се поголеми се шансите да не биде спремен за финалниот натпревар на Мундијалот во Бразил. Сабеља изјави дека Ди Мариа ќе мора да докаже дека е спремен за ...

Селекторот на Аргентина Сабеља посакува совршен натпревар за триумф

А1 On - 13.07.2014

Во борбата за титулата светски првак во фудбал ќе решаваат Германија и Аргентина. И двете селекции со ист учинок (пет победи и едно реми) стигнаа до финалниот натпревар.

Бекам со нетрпение чека да го гледа Меси: Навивам за Аргентина!

СуперСпорт - 13.07.2014

Поранешниот англиски фудбалер Дејвид Бекам изјави дека во финалето на Светското првенство ќе навива за Аргентина и прогнозираше дека Аргентина ќе победи со 3:1.

Русија потпиша договор за нуклеарна соработка со Аргентина

Р.С.Европа - 13.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша договор за соработка за нуклеарна енергија со Аргентина за време на посетата на Буенос Аирес. Путин и претседателката Кристина Фернандез изјавија дека ...

Сабела: Потребно е да одиграме перфектен натпревар

24Фудбал - 13.07.2014

Аргентина против Германија во големото финале на светското првенство во Бразил, сите очи вечерва ќе бидат вперени кон Маракана. Поради начинот на кој стигна до финалето, Германија ќе влезе како благ ...

(ВИДЕО) 100.000 Аргентински навивачи во Рио!

Спортклуб - 13.07.2014

Ако се верува на пишувањата на шпанскиот весник „АС“, моментално во Рио Де Женеиро се наоѓаат околу 100 илјади навивачи на Аргентина кои дојдоа да ја подржат своата репрезентација во финалето на ...

Лоша традиција: Во девет финалиња, Европа против Јужна Америка има – седум порази!

SportSport - 13.07.2014

Европа води со 10-9 во дуелите со Јужна Америка во истријата на Мундијалите. Вечерва, Германија и Аргентина ќе одговорат, дали европската доминација ќе продолжи или пак Јужна Америка ќе го израмни ...

Битка за титула Германија – Аргентина

А1 On - 13.07.2014

Последниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе се одигра вечерва (21 часот) на стадионот „Маракана“, а во борба за титулата светски првак ќе играат Германија и Аргентина.

Агуеро среќен поради аутсајдерската улога

Нетпрес - 13.07.2014

Брзоногиот напаѓач на Аргентина, Серхио Агуеро, на неколку часа пред стартот на финалниот натпревар изјави дека е среќен што фаворитската улога му е доделена на противникот, репрезентацијата на ...

Маскерано не сака споредби со Рамбо

Нетпрес - 13.07.2014

Иако неговите соиграчи и аргентинските медиуми го опишаа како Рамбо, централниот дефанзивец на Аргентина, Хавиер Маскерано пред стартот на финалниот натпревар изјави дека не се чуствува како култниот ...

Мурињо не е фан на Лионел Меси

Нетпрес - 13.07.2014

Освен дека очекува голема борба, натпревар во кој ќе одлучуваат нијанси, а ќе победи тој кој ќе има доминација во средината од теренот, најконтроверзниот тренер на денешницата, менаџерот на ...

Клосе: Ние сме Елф и секогаш подготвуваме изненадување

СуперСпорт - 13.07.2014

Пред полуфиналето зборувајќи за играта на Аргентина единствено се зборуваше за Лео Меси. Сепак, после одличната изведба против Холанѓаните, втор клучен играч кај Гаучоците стана Хавиер Маскерано.

Како ли се чувствуваат Бразилците? 100 илјади Аргентинци урлаат низ Рио!

SportSport - 13.07.2014

За титулата светски шампион ќе се борат Германија и Аргентина, а „гаучосите“ вечерва ќе имаат огромнај предност бидејќи цела нивна армија навивачи ќе присуствува на „Маракана“.

Раул: Германија е голем фаворит

СуперСпорт - 13.07.2014

Легендарниот шпански фудбалер Раул смета дека Германија е голем фаворит во финалето на Светското првенство во Бразил. Ривалот на Германија во недела во финалето ќе биде селекцијата на Аргентина.

Германија или Аргентина дилемата ќе се реши вечерва од 21 часот

Алфа - 13.07.2014

После еден месец фудбалски фозбудувања и контраверзии, после 63 одиграни меча дојде време светот да го дознае новиот фудбалски владетел. Големото финале на Мундијалот во Бразил се игра на ...

Најлудите обложувања за вечерашното финале

Курир - 13.07.2014

Погледнете ги најлудите прогнози за вечерашното финале помеѓу Германија и Аргентина. Вечерва се игра финалето на СП помеѓу Германија и Аргентина со почеток во 21:00 часот.

Германија по четвртата а Аргентина по третата титула Светски шампион

Алфа - 13.07.2014

Вечерашното 20-то финале во историјата на Светските првенства меѓу Германија и Аргентина има неколку значајни статистички моменти. Ако титулата отиде во рацете на Бундестимот таа ќе биде прва по ...

Марадона: Фаворитот никогаш не победува

Дерби - 13.07.2014

Живата легенда на аргентинскиот фудбал, Диего Армандо Марадона е убеден дека неговите сонародници вечерва ќе успеат да ја совладаат Германија во финалето на Светското првенство во Бразил.

АРГЕНТИНЦИТЕ ВО РИО: Со песна ја освоија Копакабана! (ВИДЕО)

Телеграф - 13.07.2014

Фановите на Аргентина во Рио де Жанеиро уживаат на познатата плажа Копакабана Се наближува почетокот на финалето на Светското фудбалско првенство (21 часот по централно европско време) помеѓу ...

Сабелја: Ќе ни треба совршен меч за да ја победиме Германија

Екипа - 13.07.2014

Аргентина имала врвни селектори во својата историја, но малкумина од нив успеале да стигнат до мундијалско финале. Алехандро Сабелја беше оспоруван во текот на својот досегашен мандат како предводник ...

Најчудните обложувања за финалето на СП

Спортклуб - 13.07.2014

Аргентина и Германија вечерва се среќаваат во финалето на Светското првенство, а исто како и на претходните натпревари од Мундијалот, голем број на луѓе ќе се обидат да заработат на конечниот исход ...

Во Рио врие: Се очекува новиот фудбалски владетел, Аргентина ќе спречува европски хет-трик (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportSport - 13.07.2014

Стотици илјади Аргентинци, десетпати помалку Германци, едек куп главни фаци и најмалку една милијарда луѓе крај малите екрани за неполни два часа со последно внимание ќе го следат најзначајниот ...

И калуѓерките навиваат за Меси

Оn.net - 13.07.2014

Лионел Меси вечерва го игра најважниот натпревар во својот живот, финалето на Светското првенство против Германија. Многумина навиваат Аргентинецот да го оствари својот голем сон и да го подигне ...

Фудбалскиот трон го очекува новиот владетел - аргентинската виртуозност или германската „машинерија“?

Спортклуб - 13.07.2014

Светот денеска ќе го добие новиот владетел на најважната споредна работа, иако во моментов можеби и не постои нешто поважно од големото финале кое ќе се одигра на „Маракана“ во Рио де Жанеиро.

Меси подготвен да блесне во финалето

Спортклуб - 13.07.2014

Капитенот на „Гаучосите“ Лионел Меси ги повика своите соиграчи да направат се што е во нивна моќ да ја победат Германија во големото финале во Рио де Жанеиро и да ја освојат светската титула.

СОСТАВИ: Сабелја и Лев не експериментираат

Екипа - 13.07.2014

Селекторите на двата финалисти, Германецот Јоаким Лев и Аргентинецот Алехандро Сабелја, не експериментираат кога станува збор за стартните состави за вечерашниот натпревар.

Германија и Аргентина тргнуваат со добитните единаесеторки од полуфиналето

SportSport - 13.07.2014

Јоаким Лев и Алехандро Сабелја, селекторите на финалистите на 20-от Мундијал, Германија и Аргентина со иститте состави кои им донесоа финале на шампионатот ќе ја започнат и завршната битка за ...

Јоаким Лев: „Воопшто не се плашам од Аргентина“

Спортклуб - 13.07.2014

Вечерва ќе се одигра последниот натпревар на Светското првенство, финалето помеѓу Германија и Аргентина, а селекторот на Германија е убеден во победата на неговата репрезентација.

(СОСТАВИ) Германија - Аргентина

Спортклуб - 13.07.2014

Бразил го дочека и последниот натпревар од Светското првенство, во кое сепак нема да бидат домашните фаворити кои се простија од Мундијалот со срамните порази во полуфиналето и натпреварот за 3.

Бекам се „смири“ со Аргентина

Телеграф - 13.07.2014

Дејвид Бекам очигледно се „смири“ со Аргентина и навива за „гаучосите“ во финалето на Светското првенство Бекам доби црвен картон на Светското првенство во 1998 година во мечот Англија-Аргентина ...

Навивачко лудило на Копакабана

Спортклуб - 13.07.2014

На најпознатата плажа во Рио де Жанеиро пристигнаа огромен број на навивачи на аргентинската репрезентација со цел да го следат финалниот натпревар. Копакабана беше база на Аргентинските навивачи на ...

Германија по четврти пат светски првак: „Џокерот“ Гетце донесе прва радост по 24 години пауза (ФОТО+ВИДЕО)

SportSport - 13.07.2014

Германија е нов светски првак. По 24 години пауза, Германија вечерва дури по два часа исцрпувачка битка, стигна до четвртата светска титула, откако славеше со 1-0 по продолженијата над Аргентина на ...

СП Бразил: Германија светски првак

Сител - 13.07.2014

Репрезентацијата на Германија е новиот светски првак, откако во финалето на 20.то Светско првенство во Бразил ја победи Аргентина со 1:0 по продолжение.

Европа слави, Германија е новиот светски првак (ВИДЕО)

МКД - 13.07.2014

Германија е новиот светски фудбалски шампион. До четвртата титула во историјата на земјата, „Панцирите" дојдоа благодарение на супер резервата Гетце и неговиот гол во 113 минута.

Џокерот Гетце и донесе „Златен пехар“ на Германија

Оff.net - 13.07.2014

На само седум минути пред стартот на пенал серијата, резервистот на Јоаким Лев со мајсторски прием и погодок ја замолчи аргентинската публика на „Маракана“ и и` ја донесе Светската титула на ...

Германија е нов светски шампион!

СуперСпорт - 13.07.2014

Фудбалската репрезентација на Германија е нов светски шампион. Германија вечерва на легендарната Макарана во големото финале ја совлада Аргентина со 1:0 со погодокот на Марио Геце во продолжението.

Во 21 часот финалето на Светското првенство – Германија и Аргентина ќе се борат за титулата

Либертас - 13.07.2014

Последниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе се одигра вечерва (21 часот) на стадионот „Маракана“, а во борба за титулата светски првак ќе играат Германија и Аргентина.

Битка за титула Германија – Аргентина

Денешен - 13.07.2014

Последниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе се одигра вечерва (21 часот) на стадионот „Маракана“, а во борба за титулата светски првак ќе играат Германија и Аргентина.

Денот„Д“ за Германија и Аргентина

Република - 13.07.2014

Вечерва во 21 часот на популарниотстадион Маракана се игра финалето на 20. СП во Бразил. Во битката за престижниот трофеј силите ќе ги одмерат Германија и Аргентина.

СП 2014: Битка за титула Германија – Аргентина

Бриф - 13.07.2014

Последниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе се одигра вечерва (21 часот) на стадионот „Маракана“, а во борба за титулата светски првак ќе играат Германија и Аргентина.

Путин ги посети Никарагва и Аргентина

Тера - 13.07.2014

Рускиот претседател Владимир Путин во саботата во рамките на својата еднонеделна јужноамериканска турнеја, по Куба ја посети Аргентина, а претходно го промени планот и накусо ја посети и Никарагва ...

Светското на Копакабана

Тера - 13.07.2014

На најпознатата плажа во Рио де Жанеиро пристигнаа огромен број на навивачи на аргентинската репрезентација со цел да го следат финалниот натпревар. Копакабана беше база на Аргентинските навивачи.

(ВИДЕО) Голчиште на Геце за титула светски шампион за Германија

Бриф - 13.07.2014

Марио Геце со прекрасен гол во 112. минута и ја донесе титулата на Германија во финалето против Аргентина. Аргентинците два пати имаа шанси кога нивни играч излезе сам пред голот на Германците, но не ...

Бекам го кажа името на шампионот

Денешен - 13.07.2014

Поранешниот англиски фудбалер Дејвид Бекам истакна дека во финалето на Светското првенство ќе навива за Аргентина и прогнозира нејзина победа над Германија со 3:1.

Германците се 50 милиони поскапи од Аргентинците

Локално - 13.07.2014

Интересна споредба на фудбалерите од Аргентина и Германија направи порталот “Трансфермаркет”. Електронското издание покажува колку би чинеле 22-цата на теренот во вечерашното финале на Мундијалот, ...

ФИНАЛЕ, вечерва Германија – Аргентина!

Локално - 13.07.2014

Последниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе се одигра вечерва (21 часот) на стадионот „Маракана“, а во борба за титулата светски првак ќе играат Германија и Аргентина.

Германија ја слави четвртата титула, џокерот Геце ја расплака Аргентина

Република - 13.07.2014

Германија ја слави четвртата титула светски првак, а јунак е џокерот на Јоаким Лев, Марио Геце, кој го постигна победоносниот гол во 113. минута. Мајсторијата на Андреас Шурле кој успеа да и побегне ...

Лев пред големото финале: Аргентина не е само Меси

Локално - 13.07.2014

Аргентина не е само Лионел Меси, јасен беше германскиот национален селектор Јоаким Лев пред финалето на Светското првенство во Рио де Женеиро. Тој објасни дека ако Германците ги потценат останатите ...

Германија е светски шампион !

Локално - 13.07.2014

Германија е победникот, тие во финалето во Бразил на Маракана ја совладаа Аргентина со 1:0. Во 113 минута 22 годишниот Гетце го даде победничкиот гол.

Германија – Аргентина во бројки

Локално - 13.07.2014

Финалистите на СП 2014 година во Бразил – Гераманија и Аргентина, по околу еден час ќе го решат спорот за светската круна. Двата тима ќе го играат своето трето рекордно финале, а во оваа фаза ...

Селекторот на Аргентина Сабеља посакува совршен натпревар за триумф

Н.Македонија - 13.07.2014

Во борбата за титулата светски првак во фудбал ќе решаваат Германија и Аргентина. И двете селекции со ист учинок (пет победи и едно реми) стигнаа до финалниот натпревар Селекторот на Аргентина ...

Гетце со гол во 113. минута-Германија светски шампион во фудбал

Н.Македонија - 13.07.2014

Марио Гетце со прекрасен гол во 113 минута во второто продолжување од натпреварот придонесе за победата на Германија против Аргентина во финалето на Светското првенство во фудбал во Бразил По ...

Јоаким Лев: Очекувам одличен натпревар и наша победа!

Вистина.мк - 13.07.2014

Вечерва на „Маракана“ се игра големото финале на Светското првенство во Бразил помеѓу репрезентациите на Германија и Аргентина. „Репрезентацијата на Аргентина не е Лионел Меси.

Бекам : Навивам за Аргентина

Lider - 13.07.2014

Дејвид Бекам истакна дека во финалето на Светското првенство ќе навива за Аргентина и прогнозира нејзина победа над Германија со 3:1. -Ова е фантастично првенство, со два големи тима во финалето.

Ден Д : Аргентина или Германија ?

Lider - 13.07.2014

Последниот натпревар на Светското првенство во Бразил ќе се одигра вечерва (21 часот) на стадионот „Маракана“, а во борба за титулата светски првак ќе играат Германија и Аргентина.

Составите на Германија и Аргентина

Lider - 13.07.2014

Секекторите Лев и Сабелја започнуваат со истите состави кои им донесоа финале на Мундијалот. Германија тргнува со Мирислав Клосе како напаѓач, наместо со „лажна деветка“ во Томас Милер, нешто што ...

Кој ќе го однесе купот дома, Германија или Аргентина?

Вистина.мк - 13.07.2014

Вечерва во 21 часот на популарниот стадион Маракана се игра финалето на 20-тото Светско првенство во Бразил. Во битката за престижниот трофеј силите ќе ги одмерат Германија и Аргентина.

Бекам го кажа името на шампионот!

Вистина.мк - 13.07.2014

Поранешниот англиски фудбалер Дејвид Бекам истакна дека во финалето на Светското првенство има фаворит и прогнозира негова победа над другиот тим и тоа со 3:1.

Германија е светски шампион

Lider - 13.07.2014

Репрезентацијата на Германија е новиот светски првак, откако во финалето на 20.то Светско првенство во Бразил ја победи Аргентина со 1:0 по продолжение.Стрелец на единстевниот гол во 113.минута беше ...

Сабеља : Во Аргентина е важно да станеме шампиони

Lider - 13.07.2014

Во борбата за титулата светски првак во фудбал ќе решаваат Германија и Аргентина. И двете селекции со ист учинок (пет победи и едно реми) стигнаа до финалниот натпревар.

25 илјади војници и полицајци ќе го обезбедуваат финалето в недела

Канал5 - 12.07.2014

Повеќе од 25 илјади полицајци, војници и пожарникари ќе бидат ангажирани за безбедноста во Рио де Женеиро утре пред и за време на финалниот натпревар помеѓу Германија и Аргентина, соопштија ...

Италијанецот Никола Рицоли арбитар за финале

Утрински - 12.07.2014

Италијанскиот судија Никола Рицоли ја доби довербата да го суди финалето на Светското првенство во Бразил меѓу Германија и Аргентина. Оваа одлука малку е изненадувачка особено што во финалето играат ...

СП 2014: Финалето за Италијанецот Никола Рицоли

24 Вести - 12.07.2014

Италијанскиот судија Никола Рицоли ја доби довербата да го суди финалето на Светското првенство во Бразил меѓу Германија и Аргентина. Оваа одлука малку е изненадувачка особено што во финалето играат ...

Аргентина казнета пред финалето со 300.000 франци

Дневник - 12.07.2014

Аргентинската фудбалска федерација пред настапот со својата репрезентација во финалето на 20. светско првенство, доби казна од 300.000 швајцарски франци од ФИФА.

Нејмар ќе навива за Меси и Маскерано

Дневник - 12.07.2014

Бразилската фудбалска ѕвезда Нејмар, кој поради повреда не беше дел од тимот на „кариоките“ кој го доживеа најтешкиот пораз во својата историја од Германија (1-7), во полуфиналето на СП, не крие дека ...

Флик: Имаме план како да го сопреме Меси

Дневник - 12.07.2014

На прв поглед финалето ќе биде дуел на индивидуалниот аргентински талент со забревтаните „панцери“. Но, тоа е само првиот впечаток, зашто Аргентина покажа дека и тоа како знае тимски да игра, а ...

(ФОТО) Вака пред четири години германските медиуми го најавуваа дуелот со Аргентина

Спортклуб - 12.07.2014

Германија со нетрпение го очекува своето прво финале на Мундијалите по пауза од 24 години, а во пресрет не неговото одигрување утре вечер, очекуваме какви ќе бидат најавите на тамошните медиуми.

Симеоне: Германија има една слабост

Дерби - 12.07.2014

Утре светот ќе го дознае новиот фудбалски владетел, а за најпрестижната титула ќе се борат селекциите на Германија и Аргентина. „Панцирите“ во овој дуел ќе влезат како мали фаворити поради нивната ...

СП 2014: Рицоли ќе го суди финалето

Кајгана - 12.07.2014

Италијанскиот арбитер Никола Рицоли ја доби честа да ја дели фудбалската правда на финалниот меч на Светското првенство во кој ќе играат Германија и Аргентина.

Меси: Ги давам сите мои лични рекорди, само да го освојам мундијалот со Аргентина

Спортклуб - 12.07.2014

Аргентинската фудбалска легенда Лео Меси изјави дека ако треба би ги трампал сите негови лични успеси и индивидуални признанија само за да го освои мундијалот во Бразил со Аргентина.

Мурињо: Меси не е најдобар играч на сите времиња

Курир - 12.07.2014

Менаџерот на Челзи Жозе Мурињо истакна дека за него Лионел Меси нема да биде најдобар фудбалер на сите времиња дури и ако го освои Мундијалот и биде прогласен за најдобар играч во финалето против ...

Мурињо: Меси и со светската титула нема да биде најдобриот на сите времиња

Макфакс - 12.07.2014

Жозе Мурињо, менаџерот на фудбалерите на Челзи, порачал дека Лионел Меси е брилијантен фудбалер, но дека не е најдобриот во фудбалската историја. Меси со Аргентина, в недела, ќе игра во финалето на ...

Над 26.000 полицајци ќе го обезбедуваат мундијалското финале

Курир - 12.07.2014

Над 26.000 полицајци се ангажирани да го обезбдуваат финалниот натпревар на Мундијалот на Маракана кој во недела се игра меѓу Аргентина и Германија. На финалето во Рио де Жанеиро се очекува да има ...

Мартино ќе го смени Сабеља

СуперСпорт - 12.07.2014

Поранешниот тренер на Барселона, Херардо Мартино ќе го смени Сабеља на местото селектор на аргентинската репрезентација. Стана јасно дека Сабеља нема да го продолжи договорот со Аргентина и ќе ја ...

Забалета: Аргентинците ги продаваат автомобилите, за да дојдат во Рио

Спортклуб - 12.07.2014

Аргентинскиот одбранбен играч Пабло Забалета изјави дека финалето е посебен натпревар за него и неговите соиграчи. „Тоа што играме во овој натпревар е нешто посебно за нас.

Меси: Би ги менувал сите златни топки за победа против Германија!

SportSport - 12.07.2014

Лео Меси е на мал чекор до вечноста. Ѕвездата на Барселона досега има освоено се што може да се освои, освен светската шампионска титула, која уште утре може да биде во неговите раце со оглед на тоа ...

Кој е Никола Рицоли?

Оff.net - 12.07.2014

Роден во Мирандола близу Болоња, 42 годишниот делител на правдата е вториот најдобар судија во светот за 2013 година. Во недела за првпат ќе суди финале на едно Светско првенство, овојпат во Бразил.

Лев: Аргентина не е само Меси

Дерби - 12.07.2014

Германскиот селектор, Јоаким Лев денеска предупреди од силата на целата аргентинска фудбалска репрезентација, а не само од квалитетите кои ги поседува првата ѕвезда на овој тим, Лионел Меси.

Диего Симеоне уверен: Меси и Игуаин ќе ја казнат единствената германска слабост

Спортклуб - 12.07.2014

Поранешниот аргентински репрезентативец и актуелен тренер на Атлетико Мадрид смета дека неговата репрезентација има сериозни шанси за освојување на титулата.

Лев: Мислам дека ќе ги победиме

24Фудбал - 12.07.2014

Германија го демолираше Бразил со 7-1 за пласман во финалето, па Панцирите влегуваат како благ фаворит против Аргентина. Во таборот на Гаучосите сите очи се вперени кон Лионел Меси, Лев мета дека ...

Марадона: „Меси мора да го одлучи победникот“

Спортклуб - 12.07.2014

Легендата на аргентинскиот и светскиот фудбал посакува победа на Аргентина во финалето против Германија утревечер, при што даде и едно интересно ветување доколку „Гаучосите“ ја совладаат „германската ...

Макси: Време е да им вратиме на Германците

Дерби - 12.07.2014

Аргентина и Германија утре ќе водат битка за мундијалската титула на „Маракана“, а „гаучосите“ се желни да ја прекинат и лошата серија во меѓусебните дуели со Германците.

Бекам: Задоволство е да го гледаш Меси како игра

24Фудбал - 12.07.2014

Со четири гола и асистенција, Меси ја предводеше Аргентина до големото финале на светското првенство. Бекам е свесен за силниот состав на Јоаким Лев, но смета дека Меси е единствената вистинска ...

Мурињо: Меси и со титула од СП нема да биде најдобар на сите времиња

Кајгана - 12.07.2014

Жозе Мурињо изјави дека Лионел Меси е брилијантен фудбалер, но дека не е најдобриот во фудбалската историја. Меси со Аргентина, во недела, ќе игра во финалето на СП во Бразил и на мечот со Германија ...

Познат судијата кој ќе ја дели правдата во финалето

Хитпортал - 12.07.2014

Ф ИФА вчера официјализираше дека Никола Рицоли ја добил задачата да ја дели правдата на финалето во Бразил помеѓу Германија и Аргентина. Рицоли е веќе докажан судија, а на ова СП судеше на три ...

Рицоли ќе го суди финалето на СП

Алфа - 12.07.2014

Италијанскиот арбитар Никола Рицоли ја доби честа да ја дели правдата на финалниот меч на СП во Бразил меѓу Германија и Аргентина. Првиот човек на комисијата на ФИФА, Масимо Бусака потврди дека ...

Рицоли ќе го суди финалето

Курир - 12.07.2014

Италијанскиот судија Никола Рицоли ја доби довербата да го суди финалето на Светското првенство во Бразил меѓу Германија и Аргентина. Оваа одлука малку е изненадувачка особено што во финалето играат ...

Сабеља ја напушта Аргентина

Курир - 12.07.2014

Менаџерот на селекторот на репрезентацијата на Аргентина Алехандро Сабеља, Еухенио Лопез изјавил дека неговиот клиент ќе ја напушти клупата на „Гаучосите“ по завршување на Мундијалот.

Агуеро: Слободно обложете се на победа на Аргентина

Курир - 12.07.2014

Германија и Аргентина се репрезентациите кои што ќе се натпреваруваат за титулата на Светското фудбалско првенство во Бразил. Еден од најдобрите фудбалери на „Гаучосите“ Серхио Агуеро е пресреќен што ...

Германија има посебна тактика за Меси

СуперСпорт - 12.07.2014

Фудбалерите на Германија подготвија посебна тактика како да го запрат Аргентинецот Лионел Меси во финалето на СП, откри вчера Хенси Флик, прв асистент на селекторот Јоаким Лев, пренесува агенцијата.

Таткото на Меси: Лионел е исцрпен

СуперСпорт - 12.07.2014

Аргентинскиот фудбалски репрезентативец Лионел Меси не пружа добри партии на СП во Бразил бидејќи е исцрпен, изјави неговиот татко Хорхе Меси. „Тој е исцрпен и чувстува дека нозете му се тешки по 100 ...

Германците имаат посебен план за Меси

SportSport - 12.07.2014

Репрезентацијата на Германија во финалето ќе игра против Аргентина, а најголемата опасност доаѓа од Лионел Меси кој игра фантастично на Мундијалот и е еден од најзаслужните играчи на „гаучосите“ за ...

Сабелја по финалето против Германија се повлекува

Спортклуб - 12.07.2014

Фудбалската репрезентација на Аргентина го оствари еден од најдобрите резултати на мундијалите во последните 24 години. „Гаучосите“ последен пат се најдоа во финале далечната 1990 година, а тогаш во ...

Хорхе Меси - Лионел е исцрпен

Inpress - 12.07.2014

Рио де Жанеиро, 12. јули 2014 (ИНПРЕС) Таткото на Лионел Меси, Хорхе, истакна дека неговиот син не игра на очекуваното ниво на Мундијалот во Бразил поради исцрпеност.

Серхио Агуеро апелира до сите: Ставете ги сите пари на Аргентина!

Спортклуб - 12.07.2014

Играчот на Манчестер Сити и репрезентативец на „Гаучосите“ Серхио Агуеро ги убедува сите нивни фанови и симпатизери дека Аргентина ќе победи во финалето против Германија и дека сите што се ...

И со пехар, Сабела ќе и каже збогум на Аргентина

Нетпрес - 12.07.2014

Еугенио Лопез, агентот на актуелниот селектор на Аргентина, Алехандро Сабела, откри дека неговиот клиент ќе си замине од селекторската функција без разлика како ќе заврши утрешниот финален натпревар ...

Никола Рицоли го суди финалниот натпревар

Нетпрес - 12.07.2014

Најдобриот судија во италијанската Серија А, Никола Рицоли ја доби таа чест да ја дели правдата на финалниот натпревар од јубилејното 20. Светско првенство во Бразил, дуелот помеѓу репрезентациите на ...

Агуеро: Сите пари на Аргентина

Нетпрес - 12.07.2014

Брзоногиот репрезентативец на Аргентина, Серхио Агуеро, испрати јасна порака до сите љубители на спортското обложување дека ќе напрвата голема грешка доколку не се обложат на триумф на Аргентина во ...

СП Бразил: Финалето за Рицоли

Сител - 12.07.2014

Италијанскиот арбитар Никола Рицоли ќе го суди неделното финале помеѓу Аргентина и Германија одреди ФИФА. Се споменуваше и англискиот судија Хауард Веб кој го судеше последното финале во Ј. Африка.

СП 2014: Финалето за Италијанецот Никола Рицоли

А1 On - 12.07.2014

Италијанскиот судија Никола Рицоли ја доби довербата да го суди финалето на Светското првенство во Бразил меѓу Германија и Аргентина. Оваа одлука малку е изненадувачка особено што во финалето играат ...

Робен: Бесмислено е да играш за трето место

СуперСпорт - 12.07.2014

Холандија не успеа да се пласира во финалето на СП во Бразил бидејќи беше поразена од Аргентина во полуфиналето на пенали. Сега на лалињата им претстои дуел со Бразил за трето место.

ФИФА го одреди судијата за финалето на СП во Бразил

СуперСпорт - 12.07.2014

Италијанецот Никола Рицоли ќе го суди големото финале на Светското првенство во Бразил во кое оваа недела силите ќе ги одмерат Германија и Аргентина. Изборот на 42 годишниот Рицили го потврди ...

Нејмар ја разбесни бразилската јавност

СуперСпорт - 12.07.2014

Повредениот напаѓач на Барселона и бразилската фудбалска репрезентација Нејмар откри за кого ќе навива во претстојното финале на Светското првенство помеѓу Аргентина и Германија.

Сабеља си заминува после финалето без разлика на исходот!

СуперСпорт - 12.07.2014

Алехандро Сабеља ќе го напушти кормилото на аргентинската репрезентација после финалето против Гермнаија, без оглед на исходот од тој натпревар. Селекторот на Аргентина Алехандро Сабеља на чело на ...

Нов германски „закон“: Пред финалето без жени, алкохол и интервјуа

Екипа - 12.07.2014

Германската фудбалска репрезентација утревечер ќе го игра големото финале на Светското првенство во Бразил, на легендарната „Маракана“ против селекцијата на Аргентина.

Марадона му ветува црвен тепих на Меси ако ја освои титулата

СуперСпорт - 12.07.2014

Диего Марадона е спремен да постави црвен тепих пред Лионел Меси ако Аргентина победи во утрешното финале. Аргентина на Маракана во недела го игра финалето на Светското првенство против Германија, ...

Сабеља си заминува од клупата на Аргентина

МКД - 12.07.2014

Селекторот на фудбалската репрезентација на Аргентина, Алехандро Сабеља, по завршувањето на финалниот меч во Бразил, ќе поднесе оставка, најави неговиот агент за локално аргентинско радио.

Неимар дополнително ги налути фановите на Бразил

Нетпрес - 12.07.2014

Најверните фанови на Бразил се во вистински шок откако најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес, Неимар, јавно призна дека поради тимските колеги, Лионел Меси и Хавиер Маскерано, ќе навива за ...

СП 2014: Рицоли ќе го суди финалето

Макфакс - 12.07.2014

Италијанскиот арбитар Никола Рицоли ја доби честа да ја дели фудбалската правда на финалниот меч на Светското првенство во кој ќе играат Германија и Аргентина.

Милер: Аргентина ќе сака да се одмазди

Дерби - 12.07.2014

Во недела ќе го добиеме новиот континентален владетел, репрезентацијата која во следните четири години ќе го држи приматот најдобра во светот, останува само да видиме дали тоа ќе Аргентина или пак ...

Сабеља заминува по Мундијалот

Оn.net - 12.07.2014

Селекторот на аргентинската репрезентација Алехандро Сабеља ќе ја напушти својата функција по неделното финале на Светското првенство против Германија без оглед на резултатот, објави неговиот менаџер ...

СП 2014: Сабеља заминува по финалето

Макфакс - 12.07.2014

Селекторот на фудбалската репрезентација на Аргентина, Алехандро Сабеља (59), ќе поднесе оставка на функцијата без оглед на резултатот на финалниот меч на СП, во кој неговата репрезентација ќе игра ...

Сабеља си заминува по финалето

ЗаЗабава - 12.07.2014

Фудбалската репрезентација на Аргентина предводена од селекторот Алехандро Сабеља во Бразил го оствари најдобриот резултат на Мундијалите во последните 24 години.

Марадона: Ако Аргентина стане светски првак, на Меси ќе му постелам црвен тепих

Бриф - 12.07.2014

“Гаучосите” имаат можност да ја освојат својата прва титула светски првак, откако во 1986 година, во финалето на Мундијалот во Мексико ја победија токму Германија со 3:2, предводени од Марадона кој ...

Маскерано: До сонот останува само еден чекор

Локално - 12.07.2014

Фудбалерот на аргентинскиот национален фудбалски тим, Хавиер Маскерано изјави во пресрет на финалето на СП 2014 со Германија дека на Аргентина и “останува последниот чекор до остварување на сонот”.

Рицоли ќе суди во финале

Денешен - 12.07.2014

Италијанскиот судија Никола Рицоли ја доби довербата да го суди финалето на Светското првенство во Бразил меѓу Германија и Аргентина. Оваа одлука малку е изненадувачка особено што во финалето играат ...

СП 2014: Финалето за Италијанецот Никола Рицоли

Бриф - 12.07.2014

Италијанскиот судија Никола Рицоли ја доби довербата да го суди финалето на Светското првенство во Бразил меѓу Германија и Аргентина. Оваа одлука малку е изненадувачка особено што во финалето играат ...

Никола Рицоли ќе ја дели правдата во финалето на СП

Локално - 12.07.2014

Италијанецот Никола Рицоли ќе биде судија на финалето на Светското првенство меѓу Германија и Аргентина, објавија од ФИФА. Бидејќи дуелот е меѓу европски и латиноамерикански дуел очекувањата беа ФИФА ...

СП 2014: На финалето ќе суди Италијанецот Никола Рицоли

Н.Македонија - 12.07.2014

Италијанскиот судија Никола Рицоли ја доби довербата да го суди финалето на Светското првенство во Бразил меѓу Германија и Аргентина Оваа одлука малку е изненадувачка особено што во финалето играат ...

Викендов на програмата

Н.Македонија - 12.07.2014

денеска Бразил - Холандија 22 ч утре Германија - Аргентина 21 ч ДОСЕГАШНИ ПРВАЦИ Бразил 5 Италија 4 Германија 3 Уругвај 2 Аргентина 2 Англија 1 Франција 1 Шпанија 1 ...

На ред е финалето на финалињата

Н.Македонија - 12.07.2014

Мечот на двете селекции е нивно трето меѓусебно финале. Германија игра за четвртата титула (двапати трофејот го освојуваше на СП во Европа и еднаш во Азија), а Аргентина за третата (титули во Северна ...

Околу 100.000 Аргентинци се очекуваат за финалето во Рио

Вистина.мк - 12.07.2014

Со зголемени мерки на безбедност бразилската полиција го пречекува неделното финале на Светското првенство меѓу Аргентина и Германија што ќе се игра на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро.

Сабеља ја напушта Аргентина

Вистина.мк - 12.07.2014

Менаџерот на селекторот на репрезентацијата на Аргентина Алехандро Сабеља, Еухенио Лопез изјавил дека неговиот клиент ќе ја напушти клупата на „Гаучосите“ по завршување на Мундијалот.

Агуеро: Слободно обложете се на победа на Аргентина

Вистина.мк - 12.07.2014

Германија и Аргентина се репрезентациите кои што ќе се натпреваруваат за титулата на Светското фудбалско првенство во Бразил. Еден од најдобрите фудбалери на „Гаучосите“ Серхио Агуеро е пресреќен што ...

Не Веб, туку Рицоли ќе го суди финалето на Мундијалот

Вистина.мк - 12.07.2014

Никола Рицоли ја доби честа, но и одговорната задача да биде главен судија на големото финале од СП 2014 меѓу селекциите на Германија и на Аргентина. До последен момент како можен кандидат се ...

Финалето за Италијанецот Никола Рицоли

Lider - 12.07.2014

Италијанскиот судија Никола Рицоли ја доби довербата да го суди финалето на Светското првенство во Бразил меѓу Германија и Аргентина. Оваа одлука малку е изненадувачка особено што во финалето играат ...

Германија е фаворит против Аргентина

Deutsche Welle - 11.07.2014

Германија загуби од Шпанија и Италија во полуфиналето на последните два големи фудбалски турнири, но, доколку се суди според традицијата, нема од што да стравува во финалето против Аргентина ...

За финалето на СП се очекуваат околу 100.000 Аргентинци во Рио

Утрински - 11.07.2014

Со зголемени мерки на безбедност бразилската полиција го пречекува неделното финале на Светското првенство меѓу Аргентина и Германија што ќе се игра на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро.

Сабела: Одморените Германци имаат предност во финалето

Утрински - 11.07.2014

Во пресрет на финалето на Светското првенство во Бразил, селекторот на аргентинската репрезентација Алехандро Сабела смета дека нивниот противник е во предност.

Робен: Аргентина незаслужено во финалето, Германија ќе ја освои титулата

Дневник - 11.07.2014

Холандија нема да има четврта шанса во Бразил да игра за првиот трофеј на светските фудбалски првенства. Загуби во полуфиналето од Аргентина по изведувањето пенали (0-0, 2-4).

На Меси му недостига уште трофеј од светско првенство

Дневник - 11.07.2014

Четирикратниот најдобар фудбалер на светот во изборот на ФИФА, освојувач на повеќе клупски титули со Барселона, в недела на „Маракана“ во финалето против Германија има можност да ги замолкне ...

Македонец меѓу “гаучосите” на Копокабана

Нетпрес - 11.07.2014

Славјето на аргентинските навивачи поради пласманот на нивната репрезентација во финалето на Светското првенство во Бразил, беше надополнето и со прекуокеанска, односно македонска поддршка.

ФОТО: Македонец меѓу “гаучосите” на Копокабана

Сител - 11.07.2014

Славјето на аргентинските навивачи поради пласманот на нивната репрезентација во финалето на Светското првенство во Бразил, беше надополнето и со прекуокеанска, односно македонска ...

Агуеро: Ни одговара улогата на аутсајдер

SportSport - 11.07.2014

Аргентинската ѕвезда на Манчестер сити, Серхио Агуеро изјави дека на неговата селекција и одговара улогата на аутсајдер против Германија во пресрет на неделното финале на 20-то Светско првенство во ...

Маскерано: Си го одрав задникот

Оff.net - 11.07.2014

Хавиер Маскерано со перфектен лизгачки старт го скроти ударот на Робен во последните секунди од полуфиналето меѓу Аргентина и Холандија, а кога во микс зоната новинарите го прашаа за херојскиот ...

Нејмар ќе навива за Меси и Аргентина

Дерби - 11.07.2014

Нејмар и покрај големото ривалство меѓу Бразил и Аргентина во големото финале на Светското првенство ќе навива за „гаучосите“ Одличниот напаѓач кој предвреме го заврши овој мундијал, вели дека Меси ...

Хорхе Меси: Лионел е исцрпен!

SportSport - 11.07.2014

Таткото на аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси, Хорхе објави дека неговиот син е толку исцрпен, поради што не може да прикаже ни половина од тоа за што е способен.

Нејмар ќе навива за Меси

Курир - 11.07.2014

Најдобриот бразилски фудбалер Нејмар истакна дека во финалето на Мундијалот ќе навива за „лутиот ривал“, селекцијата на Аргентина. -Јас сум Бразилец кој навива за Аргентина.

Сабеља: Противникот е во предност

Курир - 11.07.2014

Во пресрет на финалето на Светското првенство во Бразил, селекторот на аргентинската репрезентација Алехандро Сабеља смета дека нивниот противник е во предност.

ФИФА ја казни Аргентина

Курир - 11.07.2014

Фудбалскиот сојуз на Аргентина е казнет со 247.000 евра затоа што за време на Мундијалот во Бразил ги прекршил правилата поврзани со медумите и маркетинг натпреварувањата.

Хорхе Меси: „Лео е исцрпен, не игра добро“

Спортклуб - 11.07.2014

Најдобриот аргентински фудбалер на ова Светско првенство, Лионел Меси, според зборовите на неговиот татко не ги прикажува своите најдобри игри на Мундијалот.

Родригез: Ја заслуживме среќата

Курир - 11.07.2014

Фудбалскиот репрезентативец на Аргентина Серхио Агуеро, е задоволен по дуелот со Холандија и се радува на двобојот со Германија на Мундијалот во Бразил.

Мурињо: И ако го освои Мундијалот, Меси нема да биде најдобар

Спортски - 11.07.2014

Контровензиот фудбалски стратег Жозе Мурињо изјави дека дури ако најдобриот аргентински фудбалер го освои Светското првенство нема да биде најдобриот на сите времиња.

Мурињо: „Меси и да го освои Мундијалот, нема да биде најдобар!“

Спортклуб - 11.07.2014

Контроверзниот менаџер на Челзи повторно го првилече вниманието на јавноста со својата изјава дека Меси нема да биде најдобар на светот доколку го освои Мундијалот.

Мурињо: И ако го освои Мундијалот, Меси нема да биде најдобар

СуперСпорт - 11.07.2014

Менаџерот на Челси изјави дека дури иако најдобриот аргентински фудбалер го освои СП во Бразил тоа нема да го направи најдобар на светот. Аргентина предводена од Лео Меси е на чекор од освојувањето ...

26 илјади полицајци за 100 илјади Аргентинци

SportSport - 11.07.2014

Повеќе од 26 илјади полицајци се ангажирани за да се грижат за јавниот ред и мир на финалниот натпревар од Мундијалот кој се игра на „Маракана“ в недела.

Мурињо во свој стил: Меси, нема да бидеш најдобар дури и ако го освоиш Мундијалот

SportSport - 11.07.2014

Менаџерот на Челси изјави дека и доколку аргентинскиот фудбалер го освои Светското првенство во Бразил, тоа нема да го направи најдобар на светот. Предводена од Лионел Меси, Аргентина се наоаѓа на ...

Бразилската полиција се подготвува за 100 илјади Аргентинци

Алфа - 11.07.2014

Организаторот подготвува невидени мерки за безбедност за саботниот дуел за третото место меѓу Бразил и Холандија и пред се, за неделното финале на Германија и Аргентина.

100.000 Аргентинци во Рио за финалето

Курир - 11.07.2014

Со зголемени мерки на безбедност бразилската полиција го пречекува неделното финале на Светското првенство меѓу Аргентина и Германија што ќе се игра на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро.

Сабелја ја напушта Аргентина по финалето со Германија

Дерби - 11.07.2014

Алехандро Сабелја нема да биде селектро на фудбалската репрезентација на Аргентина откако ќе заврши финалниот дуел против Аргентина кое е закажан за оваа недела, соопшти денеска агентот на искусниот ...

Агуеро: Ставете ги сите пари на победа на Аргентина

Екипа - 11.07.2014

Серхио Агуеро ги надмина проблемите со повредата на мускулот и влезе во игра во второто полувреме од полуфиналето со Холандија. Голгетерот на Манчестер сити скоро сигурно ќе се врати меѓу стартните ...

Рицоли го суди финалето на Мундијалот

Оn.net - 11.07.2014

Италијанскиот арбитар Никола Рицоли ќе го суди финалето на Светското првенство во кое се среќаваат Германија и Аргентина. Оваа информација ја потврдија потпретседателот на ФИФА, Џим Бојс и првиот ...

Рицоли ќе го суди мундијалското финале

Екипа - 11.07.2014

Никола Рицоли ја доби честа, но и одговорната задача да биде главен судија на големото финале од СП 2014 меѓу селекциите на Германија и на Аргентина. До последен момент како можен кандидат се ...

Никола Рицоли главен судија на мундијалското финале

SportSport - 11.07.2014

Еден од најдобрите италијански судии, Никола Рицоли в недела ќе биде на центарот на Мундијалското финале помеѓу репрезентациите на Аргентина и Германија на стадионот во Рио де Жанеиро.

Рицоли ќе го суди финалето

24Фудбал - 11.07.2014

Бидејќи во финалето се најдоа една европска и една јужноамериканска селекција, многумина очекуваа дека ФИФА ќе назначи арбитар од Азија, но одлуката падна на Никола Рицоли.

И да стане светски првак, Сабелја ќе ја напушти Аргентина

Екипа - 11.07.2014

Алехандро Сабелја нема намера да продолжи да ја извршува функцијата селектор на Аргентина дури и доколку оваа земја стане светски првак по неделното финале во Рио де Жанеиро.

Познат судијата кој ќе ја дели правдата во финалето

Спортклуб - 11.07.2014

ФИФА денес официјализираше дека Никола Рицоли ја добил задачата да ја дели правдата на финалето во Бразил помеѓу Германија и Аргентина. Рицоли е веќе докажан судија, а на ова СП судеше на три ...

Познат судијата за големото мундијалско финале

Дерби - 11.07.2014

ФИФА го одреди главниот судија и за натпреварот со кој официјално ќе биде затворено Светското првенство во Бразил. Секако, се работи за големото финале меѓу Германија и Аргентина, а кое му е доделено ...

СП Бразил: За Сабеља Германија е во предност

Сител - 11.07.2014

Во пресрет на финалето на Светското првенство во Бразил, селекторот на аргентинската репрезентација Алехандро Сабеља смета дека нивниот противник е во предност.

За финалето се очекуваат околу 100.000 Аргентинци во Рио

А1 On - 11.07.2014

Со зголемени мерки на безбедност бразилската полиција го пречекува неделното финале на Светското првенство меѓу Аргентина и Германија што ќе се игра на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро.

Нејмар: Ќе навивам за Аргентина, Меси заслужува да го освои пехарот

SportSport - 11.07.2014

Најдобриот бразилски фудбалер Нејмар откри дека со сето срце ќе навива за Аргентина, иако бразилската јавност најмалку сака в недела на „Маракана“ да се радува нивниот најголем спортски ривал во ...

Нејмар: Меси заслужува да го освои светското првенство

24Фудбал - 11.07.2014

Трофејот од светското првенство е единствениот и најголемиот медал кој му недостасува на Лео Меси во кариерата. Големата аргентинска ѕвезда е на еден натпревар до тоа остварување, Германија е ...

Мексико Сити или Рим?

Оn.net - 11.07.2014

Германија и Аргентина знаат како се победува во финалето на едно светско првенство, а и двете селекции знаат и како се победува една против друга. Во 1986 година Аргентина славеше против Германија со ...

СП 2014: Според Сабеља одморните Германци имаат предност во финалето

А1 On - 11.07.2014

Во пресрет на финалето на Светското првенство во Бразил, селекторот на аргентинската репрезентација Алехандро Сабеља смета дека нивниот противник е во предност.

Робен: Аргентина? Немаат шанси против Германците!

СуперСпорт - 11.07.2014

Ако му се верува на Арјен Робен, нов светски шампион би требало да биде Германија иако неговата Холандија беше елиминирана токму од Аргентина која тој однапред ја отпиша.

Нејмар во финалето ќе навива за Меси и за Аргентина

Екипа - 11.07.2014

Бразилската фудбалска ѕвезда Нејмар, кој заработи сериозна повреда во четвртфиналето на СП против Колумбија и ја пропушта завршницата на мундијалот, во финалето ќе навива за својот пријател од ...

Аргентиците се среќни како аутсајдери

Оn.net - 11.07.2014

Германија е фаворит во големото финале од светското првенство, но тоа им одговара на аргентинските фудбалери, кои прв пат на мундијалот не чувствуваат притисок.

Босанецот кој ги натера аргентинските навивачи да скандираат со него

Кајгана - 11.07.2014

Мечот помеѓу БиХ и Аргентина беше дочекан со многу еуфорија од двете страни. Еден босански навивач стана хит на интернет, откако успеа да се инфилтрира помеѓу аргентинските навивачи во подземната ...

Селекторот на Аргентина си најде алиби

Нетпрес - 11.07.2014

Дека е противникот во мала предност, во овој случај репрезентацијата на Германија, смета и актуелниот селектор на Аргентина, Алехандро Сабела, кој потсети дека за разлика од противникот во финалниот ...

Агуеро убеден дека Германија е под голем притисок

Нетпрес - 11.07.2014

Брзоногиот напаѓач на Аргентина, Серхио Агуеро е убеден дека репрезентативците на Германија ќе чуствуваат многу поголем притисок пред стартот на финалниот натпревар.

Според Сабеља одморните Германци имаат предност во финалето

Денешен - 11.07.2014

Во пресрет на финалето на Светското првенство во Бразил, селекторот на аргентинската репрезентација Алехандро Сабеља смета дека нивниот противник е во предност.

Меси е исцрпен, алармира татко му

Локално - 11.07.2014

Хорхе Меси, таткото на аргентинската суперѕвезда Лионел Меси, го прокоментира претставувањето на својот син на СП 2014. “Лео не покажува добри натпревари во Бразил, бидејќи е исцрпен.

Марадона: Германија не е непобедлива

Локално - 11.07.2014

Легендата на Аргентина и светскиот фудбал, Диего Армандо Марадона ги бодри своите сонародници пред финалето на СП 2014 против Германија. Според него, “гаучосите” имаат шанси да му се одмаздат на ...

Германија нема да игра по аргентински ноти

Вечер Прес - 11.07.2014

Го имаме потребното искуство, моите фудбалери се навикнати да играат натпревари кои се дефинирани како "живот или смрт", изјави селекторот на Германија, Јоаким Лев, додека аргентинскиот селектор, ...

Агуеро: Германија е фаворит за титулата

Локално - 11.07.2014

Напаѓачот на Аргентина, Серхио Агуеро смета дека Германија е фаворит за освојување на титулата на светското првенство. “Гаучосите” ќе се соочат против Бундестимот во финалето на Мундијалот во недела.

Сабеља: Германци се поодморени, ќе видиме колку тоа ќе влијае во финалето

Либертас - 11.07.2014

Во пресрет на финалето на Светското првенство во Бразил, селекторот на аргентинската репрезентација Алехандро Сабеља смета дека нивниот противник е во предност.

Робен: Натпреварот со Бразил е бесмислен

Локално - 11.07.2014

Напаѓачот на холандскиот национален тим, Ариен Робен е длабоко разочаран од исходот на полуфиналниот натпревар на Мундијалот со Аргентина (0:0 во регуларното време и продолженијата, 4:2 за Аргентина ...

Повторувачи

Н.Македонија - 11.07.2014

Мечот в недела помеѓу Германија и Аргентина во финалето на Светското фудбалско првенство во Бразил ќе биде трет меѓусебен дуел во финале на двете репрезентации на светските првенства и ќе стане ...

Потценуваниот ја докажа својата класа

Н.Македонија - 11.07.2014

Селекторот на Аргентина, Алехандро Сабелја (59), кој веројатно е меѓу најпотценетите стратези на ова СП, честопати беше предмет и на потсмев Алехандро Сабелја На насловните страници се најде кога за ...

Меси може да го престигне Марадона, но е предалеку од Пеле

Н.Македонија - 11.07.2014

Меси има голем број клупски трофеи и индивидуални признанија, но сега има можност да оствари значаен успех и со националната селекција, како што тоа го сторија Марадона и Пеле, најдобрите фудбалери ...

За финалето се очекуваат околу 100.000 Аргентинци во Рио

Н.Македонија - 11.07.2014

На финалето се очекува да присуствуваат меѓу 10 и 15 државници, меѓу нив германската канцеларка Ангела Меркел, рускиот претседател Владимир Путин, додека присуството на претседателката на Аргентина, ...

„Маракана“ - „Ацтека“ 2-2

Н.Македонија - 11.07.2014

Како во случајот на „Ацтека“ во 1986 година, и сега за второ финале на еден ист стадион, одново двојката е Аргентина - Германија ФИНАЛИЊА НА ИСТ СТАДИОН Стадионот „Маракана“ в недела ќе влезе на ...

4 декади подигнување на трофејот

Идивиди - 11.07.2014

Фудбалскиот свет овој викенд ќе го добие новиот светски првак. Селекциите на Германија и Аргентина ќе се борат за трофејот и титулата Светски првак. Германија ќе добие можност на Маракана стадионот ...

Сабеља: Германци имаат предност во финалето

Lider - 11.07.2014

Во пресрет на финалето на Светското првенство во Бразил, селекторот на аргентинската репрезентација Алехандро Сабеља смета дека нивниот противник е во предност.

За финалето се очекуваат околу 100.000 Аргентинци во Рио

Lider - 11.07.2014

Со зголемени мерки на безбедност бразилската полиција го пречекува неделното финале на Светското првенство меѓу Аргентина и Германија што ќе се игра на стадионот „Маракана“ во Рио де Женеиро.

Oдморeните Германци имаат предност во финалето

Идивиди - 11.07.2014

Во пресрет на финалето на Светското првенство во Бразил, селекторот на аргентинската репрезентација Алехандро Сабеља смета дека нивниот противник е во предност.

ТРЕНИНЗИ НА ПОБЕДНИЦИТЕ:Насмевки, оптимизам и очекување на натпреварот на животот! (фото)

Вистина.мк - 11.07.2014

Почнаа последните подготовки пред финалето на Светското првенство кое се игра во недела. Во недела ќе го добиеме името на новиот шампион на светот во фудбалот.

Аргентина е во финале, цела земја копнее по титулата

Deutsche Welle - 10.07.2014

Аргентина е во финалето на СП во Бразил. Тимот стигнува толку далеку на турнирот по цели 24 години. Навивачите веќе сега се во состојба на блаженство и се надеваат на титулата.

СП 2014: Аргентина преку пенали до финалето

24 Вести - 10.07.2014

Аргентина е вториот финалист на Светското фудбалско првенство, откако синоќа по изведувањето на пеналите ја совлада Холандија со 4:2. Во основните 90 и продолженијата од 30 минути резултатот беше ...

АРГЕНТИНА преку пенал серијата ВО финалето

Телма - 10.07.2014

АРГЕНТИНА ВТОР ФИНАЛИСТ НА МУНДИЈАЛОТ ВО БРАЗИЛ Аргентина е вториот финалист на Светското фудбалско првенство, откако синоќа по изведувањето на пеналите ја совлада Холандија со 4:2.

Меси победата ја посвети на загинатиот новинар

Утрински - 10.07.2014

Капитенот на Аргентина Лионел Меси синоќешната победа над Холандија ја посвети на новинарот од неговата земја кој животот го загуби во сообраќајна несреќа во Бразил.

МЕСИ ПОБЕДАТА ПРОТИВ ХОЛАНДИЈА ЈА ПОСВЕТИ НА починат НОВИНАР

Телма - 10.07.2014

ПОБЕДАТА ПРОТИВ ХОЛАНДИЈА МЕСИ ЈА ПОСВЕТИ НА ПОЧИНАТИОТ НОВИНАР ХОРХЕ ЛОПЕС Капитенот на Аргентина Лионел Меси синоќешната победа над Холандија ја посвети на новинарот од неговата земја кој животот ...

Меси победата над Холандија му ја посвети на загинатиот новинар

Канал5 - 10.07.2014

Капитенот на Аргентина Лионел Меси синоќешната победа над Холандија ја посвети на новинарот од неговата земја кој животот го загуби во сообраќајна несреќа во Бразил.

Марадона: Германците многу „полетаа“, а тоа е добро за Аргентина

Екипа - 10.07.2014

Аргентина е во финалето на Светското првенство. Генерацијата предводена од Диего Марадона е последната која во 1986 година им го донесе најпосакуваниот трофеј на „гаучосите“, а в недела истата шанса ...

Робен: Аргентина со ништо не заслужи финале

Екипа - 10.07.2014

Арјен Робен не може да го преболи синоќешниот пораз од селекцијата на Аргентина, кој ги остави „лалињата“ без ново мундијалско финале. Иако и холандскиот национален тим не одигра буквално ништо, а ...

Рио под опсада на 50 илјади Аргентинци

Спортклуб - 10.07.2014

Аргентина се пласираше во финалето на Светското првенство во Бразил, откако во полуфиналето успеа да ја совлада репрезентацијата на Холандија на пенали, по што се избори за финале против Германија на ...

Така се игра за татковината: Го одрав задникот за да го изблокирам Робен

SportSport - 10.07.2014

Не постигна гол, но неговиот лизгачки старт во последните секунди од натпреварот со Холандија беше злато вреден за Аргентина. Хавиер Маскерано е апсолутен јунак на јужноамериканската нација, а полека ...

СП Бразил: „Пеналџиите“ на Аргентина обезбедија финале!!!

Сител - 10.07.2014

Аргентина ќе игра во големото финале со Германија на Мундијалот во Бразил откако во полуфиналниот натпревар ја победи Холандија на пенали со 4-2. Регуларниот дел заврши со 0-0 Аргентина и Холандија ...

Меси победата ја посвети на загинатиот новинар Хорхе Лопес

Сител - 10.07.2014

Капитенот на Аргентина Лионел Меси синоќешната победа над Холандија ја посвети на новинарот од неговата земја кој животот го загуби во сообраќајна несреќа во Бразил.

Германците сега "летаат" во облаци, а тоа е добро за Аргентина

ЗаЗабава - 10.07.2014

Аргентина е во финалето на Светското првенство. Генерацијата предводена од Диего Марадона е последната која во 1986 година им го донесе најпосакуваниот трофеј на „гаучосите“, а в недела истата шанса ...

Знае за кого да навива: Фаворитите на Груевски стигнаа до финале

Press24 - 10.07.2014

Фаворитите на македонскиот премиер Никола Груевски, Германија и Аргентина се финалисти на Светското првенство во Бразил кое ќе се одигра во недела. -Нема да имам многу време да гледам фудбал имајќи ...

СП 2014: Меси победата ја посвети на загинатиот новинар

А1 On - 10.07.2014

Капитенот на Аргентина Лионел Меси синоќешната победа над Холандија ја посвети на новинарот од неговата земја кој животот го загуби во сообраќајна несреќа во Бразил.

Фаворитите на Груевски стигнаа до финале

Нетпрес - 10.07.2014

Германија и Аргентина ќе играат во финалето од Светското првенство во Бразил кое ќе се одигра во недела. „Нема да имам многу време да гледам фудбал имајќи ги предвид обврските.

Погледнете како се славеше во Аргентина

Таратур - 10.07.2014

Аргентина синоќа после изведувањето на пенали успеа да се пласира во финалето на Светското првенство и тоа после 24 години пауза. Погледнете како се славеше во главнуот град на Аргентина пласманот во ...

СП 2014: Аргентина преку пенали до финалето

А1 On - 10.07.2014

Аргентина е вториот финалист на Светското фудбалско првенство, откако синоќа по изведувањето на пеналите ја совлада Холандија со 4:2. Во основните 90 и продолженијата од 30 минути резултатот беше ...

Вториот финалист ќе се одлучува по продолженијата

Спортклуб - 10.07.2014

Вториот финалист на Мундијалот во Бразил ќе се одлучува по дополнителни половина час фудбал, откако во регуларните 90 минути резултатот остана 0:0. Исто како и во првиот дел, Холандија и Аргентина ...

Аргентина втор финалист: На „Маракана“ ќе има реприза од Мексико 86 и Италија 90 (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportSport - 10.07.2014

Двојниот светски првак Аргентина си закажа финале по 24 години пауза против Германија в недела на легендарната „Маракана“ во Рио де Жанеиро, откако вечерва „гаучосите“ ја победија Холандија на пенали ...

Серхио Ромеро и донесе Мундијалско финале на Аргентина

Макфакс - 10.07.2014

Репрезентацијата на Аргентина ќе и се спротивстави на Германија во финалето на 20-то светско првенство во фудбал. ‘Гаучосите’, во второто полуфинале, по изведувањето на пенали ја совладаа Холандија ...

Ромеро ја одведе Аргентина во финалето!

Оn.net - 10.07.2014

Репрезентацијата на Аргентина ќе и се спротистави на Германија во неделното финале на СП на Маракана, откако по подобро изведување на пенали ја совлада Холандија со 4:2 (0:0).

Аргентина го расплака семејството Робен (ФОТО)

SportSport - 10.07.2014

Репрезентацијата на Холандија не успеа да обезбеди пласман во финалето на Мундијалот во Бразил откако по изведувањето на пенали загуби од Аргентина, а поразот најтешко му падна на Аријен Робен кој по ...

Аргентина и Германија во финале по 24 години

Дерби - 10.07.2014

Аргентина ќе и биде противник на репрезентацијата на Германија во финалето на Светското првенство кое е закажано за в недела на „Маракана“. За разлика од првото полуфинале, вечерва Аргентина и ...

Фаворитите на Груевски во финалето на Мундијалот

Курир - 10.07.2014

Германија и Аргентина ќе играат во финалето од Светското првенство во Бразил кое ќе се одигра во недела. Токму овие две селекции беа фаворитите на премиерот Никола Груевски, кој се покажа како добар ...

Аргентина преку пенали во финале

ЗаЗабава - 10.07.2014

Фудбалерите на Аргентина се пласираа во финалето на Мундијалот во Бразил, откако во второто полуфинале ја совладаа Холандија на пенали со 4-2. Мрежите мируваа 120.

Сабелја: Можеме да ја победиме Германија

Дерби - 10.07.2014

Аргентина обезбеди мундијалско финале по пауза од 24 години, а селекторот Алехандро Сабелја смета дека неговата репрезентација има реални шанси да стигне до титулата и покрај фактот што противникот ...

Аргентински „закон“: Диего е бог, а Меси… може да биде!

Екипа - 10.07.2014

Аргентинците го имаат Лионел Меси, најдобриот играч на планетата во последната деценија, заедно со Кристијано Роналдо, но тие се уште за фудбалски бог го сметаат Диего Армандо Марадона.

Аргентинското славје наспроти холандскиот очај (ФОТО)

SportSport - 10.07.2014

Дефинитивно, најдобрите две фотки од мечот меѓу Аргентина и Холандија. Големото аргентинско славје среде Бразил наспроти холандскиот очај на ...

Сабелја: Кој и да победеше ќе беше заслужено

SportSport - 10.07.2014

Аргентинскиот селектор Алехандро Сабелја изјави дека е воодушевен од пласманот на Аргентина во големото финале на Светското првенство. „Ова беше тежок и неизвесен меч, во кој веројатно, најреално и ...

Буенос Аирес во транс: градот се тресе од радост (ВИДЕО)

SportSport - 10.07.2014

Аргентина по 24 години повторно е во финале. Нецели три децении (28 години) сонува титула и то таква шанса дојде вечерва по триумфот на пенали со Холандија.

Аргентина на пенали во финале

Р.С.Европа - 10.07.2014

Фудбалерите на Аргентина се пласираа во финалето на Светското првенство во Бразил, откако синоќа во полуфиналето во Сао Паоло ја совладаа репрезентацијата на Холандија по изведување на пенали.

Аргентина оди во финалето - ја совлада Холандија на пенали

Press24 - 10.07.2014

Аргентина се избори за пласман во финалето од Светското фудбалско првенство, откако синоќа по изведувањето на пеналите ја совлада Холандија со 4:2. Во основните 90 и продолженијата од 30 минути ...

Аргентина ја предизвикува германската машина

Нетпрес - 10.07.2014

Најмалску посакуваниот пенал-рулет, се покажа како кобен за Холандија, а како среќен за репрезентацијата на Аргентина која по пауза од 24 години обезбеди пласман во финалниот натпревар каде за ...

„Малку да поуживаме“

Оn.net - 10.07.2014

Голманот кој во минатата сезона имаше само три настапи Монако, ја внесе Аргентина во финалето од светското првенство. Серхио Ромеро, наместо Меси, Агуеро или Игуаин е новиот херој на „гаучосите“ кои ...

ВИДЕО: Еве како се славеше во Аргентина!

Сител - 10.07.2014

Аргентина синоќа после изведувањето на пенали успеа да се пласира во финалето на Светското првенство и тоа после 24 години пауза. Погледнете како се славеше во главнуот град на Аргентина пласманот во ...

Германија е фаворит со Аргентина

Дерби - 10.07.2014

Обложувалницте во светот и даваат повеќе шанси на Германија за освојување на титулата во Бразил, откако синоќа Аргентина преку пенали неубедливо стигна до финалето, за разлика од феноменалната победа ...

Историско трето меѓусебно финале на Аргентина и Германија

Макфакс - 10.07.2014

Фудбалската репрезентација на Аргентина во своето петто полуфинале на Мундијалите избори пласман во петтото финале. ’Гаучосите’, во полуфиналето по изведувањето на пенали ја совладаа Холандија со 4-2 ...

Меси мораше на допинг – контрола, другите славеа и за него

Екипа - 10.07.2014

Најдобриот аргентински фудбалер и капитен на репрезентацијата на „гаучосите“, Лионел Меси, не можеше да го слави во соблекувалната заедно со соиграчите пласманот во финалето на СП, затоа што мораше ...

На Аргентинците им олесна

Оn.net - 10.07.2014

Илјадници на Аргентинци излегоа на улиците на Буенос Аирес, за да го прослават пласманот на своите репрезентативци во финалето од светското првенството.

Маскерано му порачал на Ромеро – денеска ќе станеш херој! (ВИДЕО)

SportSport - 10.07.2014

Ѕвездата на Барселона, Хавиер Маркерано го предвидел блесокот на голманот на Аргентина, Серхио Ромеро и му најавил пред пенал-рулетот дека денеска тој ќе стане јунак.

Агуеро: Германија ја почитува Аргентина

Нетпрес - 10.07.2014

Не само што се врати на зелениот терен во вистински момент, брзоногиот напаѓач на Аргентина, Серхио Агуеро успешно го реализираше ударот од белата точка и го даде својот удел во заслуениот палсман во ...

Меси наместо на прослава, на допинг-тест

Телеграф - 10.07.2014

Лионел Меси сакаше да ја прославува полуфиналната победа над Холандија во соблекувалната, но наместо тоа, мораше да оди на задолжителен допинг-тест Меси самиот го откри ова со фотографија на ...

Меси го славеше финалето во допинг собата и најави: имаме уште еден мал чекор до целта (ФОТО)

SportSport - 10.07.2014

Најдобриот аргентински фудбалер Лионел Меси немаше позабележителен настап во полуфиналето со Холандија (победа на пенали со 4-2), но на неговата радост немаше крај на теренот.

Аргентина е вториот патник во финалето на СП

Inpress - 10.07.2014

Рио, 10. јули 2014 (ИНПРЕС) Селекцијата на Аргентина ќе игра против Германија во финалето на 20-то светско првенство во фудбал. ‘Гаучосите’, синоќа во второто полуфинале победата на Холандија ја ...

Меси на допинг контрола

Курир - 10.07.2014

Лионел Меси ја предводеше Аргентина во победата за финале и е на чекор да го достигне Диего Марадона. Но, сепак Меси по победата на Холандија во полуфиналето не можеше да слави со соиграчите во ...

Meси му ја посвети победата на трагично загинатиот новинар

SportSport - 10.07.2014

Репрезентацијата на Аргентина по петти пат во својата историја ќе игра во финалињата на светските првенства, а на патот до големото финале ја елиминираа Холандија во еден трилер натпревар на кој ...

Аргентинците славеа, Меси на допинг-контрола

ЗаЗабава - 10.07.2014

Лионел Меси со Аргентина се пласира во финалето на Светското првенство во Бразил, но немаше прилика да прослави во соблекувалната со своите соиграчи. Аргентина синоќа во Сао Паоло ја совлада ...

Робен: Аргентина не заслужи да игра финале, се надевам на титула за Германија

SportSport - 10.07.2014

Холандската ѕвезда Арјен Робен изјави по поразот од Аргентина вчера вечер во пенал-рулетот, дека „гаучосите“ воопшто не заслужиле да играат финале на 20-то Светско првенство во Бразил.

Робен откри за кого ќе навива во финалето

Дерби - 10.07.2014

Репрезентација на Холандија не успеа да се пласира во големото финале, откако во полуфиналниот пенал рулет загуби од Аргентина со 4:2. Разочарувањето по овој меч кај Холанѓаните беше големо, а тоа го ...

Меси му ја посвети победата на починатиот новинар Хорхе Лопез

24Фудбал - 10.07.2014

На неколку часови пред почетокот на пресметката помеѓу ’Гаучосите’ и ’Лалињата’, од Бразил пристигна информација дека во сообраќајна несреќа во Сао Пауло починал аргентинскиот новинар Хорхе Лопез.

Погледнете како се славеше во Аргентина

Спортски - 10.07.2014

Аргентина синоќа после изведувањето на пенали успеа да се пласира во финалето на Светското првенство и тоа после 24 години пауза. Погледнете како се славеше во главнуот град на Аргентина пласманот во ...

Јаневски: Аргентина не блеска, Германија ќе доминира во финалето!

SportSport - 10.07.2014

Аргентина да игра дефанзивно, без голем ризик, а Германија да има контрола врз топката и да ја игра својата препознатлива игра, германската тики-така, со која го прегази Бразил.

Меси: Победа за починатиот новинар

Дерби - 10.07.2014

Аргентина ја победи Холандија и се пласираше во финалето на Светското првенство. Овој триумф најдобриот фудбалер на „гаучосите“ Лионел Меси му го посвети на трагично загинатиот новинар Хорхе Торес ...

Сабеља: Ова е триумф за сите оние што не веруваа во нас

Екипа - 10.07.2014

Аргентина е во финалето. Не им успеало тоа и на многу други, дури и попознати, тренери од Алехандро Сабеља, кои во минатото ги предводеа „гаучосите“ на мундијалите.

Германските медиуми му честитаа на Меси: Добри сте се за да станете вицешампиони!

SportSport - 10.07.2014

Германските медиуми со одредена доза на иронија ѝ го честиташе на Аргентина и нејзиниот капитен Лионел Меси за пласманот во финалето на Мундијалот. „Меси, честитки! Ова што го покажавте е доволно за ...

ВИДЕО: Мечот Холандија – Аргентина во 19 секунди!

Курир - 10.07.2014

Анимираните филмови станаа хит на ова Светско првенство. Лео Меси, Пабло Забалета и Хавиер Маскерано се ѕвезди во овој анимиран филм, во кој се појавува и Арјен Робен.

Германски медиуми: Меси, да бидете вицешампиони

Дерби - 10.07.2014

Германските водечки медиуми и го честитаа пласманот на Аргентина во финалето на Светското првенство, но со доза на иронија. - Меси ви честитаме ! Ова што го покажавте е доволно да бидете ...

И тоа го има: Бразилци навиваат на СП за – Аргентина?! (ФОТО)

SportSport - 10.07.2014

Иако за многумина е неверојатно, во Бразил, земјата-домаќин на Мундијалот постојат и луѓе кои навиваат за – Аргентина!? На социјалните мрежи хит се двајцата браќа од Сао Луиз кои со сето срце поради ...

Робен: Аргентина нема шанси против Германија

Спортклуб - 10.07.2014

Напаѓачот на Холандија и Баерн Минхен, Арјен Робен по поразот од Аргентина изјави дека „гаучосите“ немаат никакви шанси против Германија во финалето на Светското првенство во Бразил.

Марадона: Германците високо летаат, ама знаат дека можат ниско да паднат

SportSport - 10.07.2014

Легендата на светскиот и аргентинскиот фудбал Диего Армандо Марадона смета дека вишокот на самодоверба кај Германците ќе биде предност за Аргентина во финалето на Мундијалот.

Меси на допинг контрола

Нетпрес - 10.07.2014

Најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес на Аргентина, Лионел Меси отрки дека бил принуден да ја одложи големата прослава поради пласманот во финалниот натпревар поради задолжителната допинг ...

МЕСИ: Победа за загинатиот новинар

Телеграф - 10.07.2014

Меси со посвета за еден од најпопуларните аргентински спортски новинари Најдобриот фудбалер на Аргентина на социјалните мрежи ја стави фотографијата по допинг-контролата, а во описот изрази сочувство ...

Марадона: Германците ’полетаа’

Макфакс - 10.07.2014

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња Диего Марадона смета дека Аргентина е фаворит во мечот со Германија, во финалето на Светското првенство. „Германците по убедливата победа против Бразил се ...

Робен: Јас сум горд!

СуперСпорт - 10.07.2014

Репрезентативецот на Холандија истакна дека овој пораз ќе го заборави многу брзо и дека репрезентација мора брзо да се сврти кон натпреварот за трето место.

Сабеља: Голема радост!

СуперСпорт - 10.07.2014

Селекторот на фудбалската репрезентација на Аргентина Алехандро Сабеља изјави дека е среќен поради победата против Холандија и пласманот во финалето на Светското првенство.

Ако Маскерано беше Спартанец, филмот ќе се викаше еден!

Оn.net - 10.07.2014

Социјалните мрежи се преполни со шеги кои го величаат новиот аргентински херој, Хавиер Маскерано. Секоја чест за голманот Серхио Ромеро, но Маскерано ги доведе „гаучосите“ до финалето.

Меси мораше на допинг тест

Вечер Прес - 10.07.2014

Капитенот на Аргентина, Лионел Меси беше меѓу најсреќните по успехот над Холандија. Камерите ја фатија еуфоричната радост на Лео по последниот пенал. Минута подоцна "десетката" не можеше да слави со ...

Агуеро: Германците знаат дека нема да им е лесно

Локално - 10.07.2014

Аргентинскиот напаѓач, Серхио Агуеро влезе како резерва и постигна еден од пеналите за победата над Холандија во полуфиналето на СП 2014. Стрелецот ги пропушти натпреварите против Швајцарија и ...

Маскерано – срцето на Аргентина (видео)

Локално - 10.07.2014

Халфот на Аргентина, Хавиер Маскерано одигра многу силен натпревар синоќа против Холандија и се етаблира уште еднаш како еден од најважните личности на “гаучосите”.

Фаворитите на премиерот Никола Груевски ќе играат во финалето

Денешен - 10.07.2014

Германија и Аргентина ќе играат во финалето од Светското првенство во Бразил кое ќе се одигра во недела. Токму овие две селекции беа фаворитите на премиерот Никола Груевски, кој се покажа како добар ...