TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не под тепих, со платформата треба да се расчисти...

Н.Македонија - 20.05.2017

Откажувањето и расчистувањето од противуставната „сеалбанска платформа“, освен декларативно, имено со изјавата на мандатарот треба да бидат проследени и низ владината програма, а, што е уште поважно, низ спроведувањето на таа програма од страна на ...

Платформата оди во канта или под тепих?...

Н.Македонија - 19.05.2017

Дел од албанската популација во јавноста изрази недоумица дали доделувањето на мандатот на Заев и посебно дадените гаранции за заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и мултиетничноста, заштита на уставниот ...

Заев: Мандатот е почеток на крајот на политичката криза

Телма - 18.05.2017

„Доделувањето на мандатот е почеток на крајот на политичката криза“ вели за српски Курир мандатарот Зоран Заев. Тој во следните десет дена, можеби и помалку ќе се обиде да го состави својот кабинет и до собранието да достави програма.

Доделениот мандат е главна вест

Р.С.Европа - 18.05.2017

Тоа што претседателот Иванов му го додели мандатот за состав на влада на Зоран Заев е главна вест во сите весници. Тие пишуваа и за судењето на осомничените за насилство во Собранието, за бизнисменот Кочан, а свое место си најдоа и матурските ...

Бушати му честиташе на Заев за мандатот

МКД - 18.05.2017

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, денеска го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Честитки за Зоран Заев за добивањето мандат да формира нова влада.

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни

Идивиди - 18.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

Бушати му честиташе на Заев за мандатот

Макфакс - 18.05.2017

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Бушати напиша на Твитер:„Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада.

САД: Давањето на мандатот важен чекор за македонската демократија

Макфакс - 18.05.2017

Стејт департментот испрати официјална реакција за давањето на мандатот од страна на претседателот Горѓе Иванов на лидерот на СДСМ Зоран Заев со порака дека оваа одлука преставува важен чекор за демократијата во Македонија.

Меѓународната заедница ја поздрави одлуката на Иванов за доделување на мандатот на Заев

Канал5 - 18.05.2017

Исправна одлука која ќе ја врати Македонија на евроинтегративниот пат, меѓународната заедница го поддржа претседателот Ѓорге Иванов што го додели мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Претставениот на Стејт департментот Брајант Хојт Ји, вели дека ...

Мандатот врачен по дадена гаранција за заштита на единството, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и ...

Н.Македонија - 18.05.2017

Мандатот врачен по дадена гаранција за заштита на единството, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и на мултиетничноста Пречките за состав на владата се отстранети и пристапуваме кон исполнување на членот од Уставот за ...

Неговото височество мандатот...

Н.Македонија - 18.05.2017

Стапувањето на високите државни функции, односно започнувањето на мандатите на носителите на највисоките овластувања во државата, во правило е проследено со давање свечена заклетва или изјава.

Бушати му честита на Заев за мандатот и најави поддршка на секое поле

Позитив.мк - 18.05.2017

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати денескапреку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада.

Бушати му честиташе на Заев за мандатот

Точка - 18.05.2017

Министерот за надворешни работи на Албанија, Дитмир Бушати, го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Бушати напиша на Твитер: „Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада.

НАТО ја поздрави одлуката на Иванов да му го даде мандатот на Заев

Локално - 18.05.2017

„Ова е чекор во вистинската насока и нешто што е правилно направено. Охрабрувам бргу да се формира новата влада, навремено да се изгласа во Собранието и конструктивно да се однесуваат сите партии.

РАЗУМЕН КОМПРОМИС: Или како професорот Иванов го победи претседателот Иванов?

Фактор - 18.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов ќе му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Оваа вест со неверување беше дочекана од многумина граѓани. Додека не видоа со свои очи дека тој обичен, но вреден лист хартија се најде во рацете на мандатарот за ...

По Варшава Иванов заминува за Москва

Телма - 17.05.2017

По Варшава, каде на меѓународен саем Претседателот Ѓорѓе Иванов ќе промовира своја книга, најверојатно ќе продолжи за Москва, бидејќи таму на 23 мај, на свечена церемонија во московскиот храм „Христос Спасител“, Патријархот на Руската православна ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за состав на новата Влада на Заев

Телма - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 12:00 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на г. Зоран ...

Иванов му го додели мандатот за составување Влада на Зоран Заев

Телма - 17.05.2017

Претседателот Иванов му го додели мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Иванов рече дека се отстранети пречките за доделување на мандатот. Заев рече дека до претседателот доставил изјава во форма на гаранции во која пишува дека се обврзува да ги ...

Зоран Заев го доби мандатот за состав на Влада

Телма - 17.05.2017

Со краткотрајно формално ракување без насмевки на лицата, мандатот за составување Влада се најде во рацете на Зоран Заев. На овој церемонијален чин му претходеше куса изјава на претседателот Ѓорге Иванов со која соопшти дека пречките за доверување ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за состав на новата Влада на Заев

Алсат-М - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 12:00 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на г. Зоран ...

Иванов напладне ќе му го врачи мандатот на Заев

Нова ТВ - 17.05.2017

Кабинетот на претседателот на РМ соопшти дека претседателот Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на г. Зоран ...

Иванов во 12 часот ќе му го додели мандатот на Заев

24 Вести - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој успеа да формира парламентарно мнозинство, дознава ТВ 24. Во петок истекуваше рокот за доделување на мандатот откако Иванов побара Заев да му ...

Иванов ќе му го даде мандатот на Заев

Р.С.Европа - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, се наведува во соопштенито од Кабинетот на Претседателот.

Заев и официјално мандатар за состав на нова Влада

24 Вести - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и официјално стана мандатар за состав на нова Влада на Република Македонија. При доделувањето на мандатот кратко обраќање имаа и претседателот на државата, Ѓорге Иванов и Заев.

Иванов му го додели мандатот на Заев

Р.С.Европа - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го додели мандатот за формирање влада на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Претседателот Иванов рече дека пречките за доделување мандат се отстранети.

(ВИДЕО) Зоран Заев е мандатар на новата Влада

Нова ТВ - 17.05.2017

Претседателот Иванов го додели мандатот Posted by Novatv Web on среда, 17 мај 2017 Лидерот на СДСМ Зоран Заев е мандатар на новата Влада, откако денеска напладне претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот.

(ВИДЕО) Заев доби мандат за формирање Влада

Алсат-М - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Иванов му го додели мандатот на Заев

Призма - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Иванов, на доделувањето на мандатот, не кажа ништо повеќе, освен процедуралниот дел дека „коалицијата предводена од СДСМ го предложи Зоран Заев за ...

Мандатарот Заев најави брзо формирање влада

Р.С.Европа - 17.05.2017

Два дена пред истекот на уставниот рок, претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот за состав на новата влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Остранети се пречките, рече Иванов, а Заев достави гаранција за унитарноста.

Иванов му го додели мандатот на Заев

24 Вести - 17.05.2017

Шефот на државата Ѓорге Иванов – писмено го извести Собранието дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев е новиот мандатар за состав на влада. Дописот е веќе испратен, откако денеска претседателот Ѓорге Иванов официјално во вилата Водно му го додели мандатот ...

Иванов ќе го даде мандатот, никаква платформа или декларација нема да биде основа за формирање нова влада

МКД - 17.05.2017

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов остана на ставот дека без отстранување на пречките нема да има мандат. Со официјалната изјава на Зоран Заев се дадени гаранциите за унитарноста на државата и за почитување на Уставот на Република Македонија, ...

Роковите течат, Иванов молчи за мандатот

МКД - 17.05.2017

На два дена пред истекот на рокот во кој претседателот Ѓорге Иванов треба да одлучи дали ќе му го даде мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од неговиот кабинет молк. Молчи и СДСМ за гаранцијата што се бара од нив.

Иванов: Отстранети се пречките, Заев е мандатар за состав на нова влада

МКД - 17.05.2017

Зоран Заев, претседателот на СДСМ денеска го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Иванов изјави дека пречките се отстранети и го даде мандатот на Зоран Заев, кој од новото собраниско ...

Иванов напладне му го дава мандатот на Заев

Deutsche Welle - 17.05.2017

Според кусата најава од Кабинетот на шефот на државата, лидерот на СДСМ Заев денеска напладне треба и формално да стане нов мандатар за состав на владата Шефот на државата Ѓорге Иванов денеска напладне ќе му го додели мандатот за формирање нова ...

Заев го доби мандатот за состав на влада од Иванов

Deutsche Welle - 17.05.2017

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов денеска напладне му го врачи мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако пречките за тоа, како што рече, биле отстранети. Ѓорге Иванов денеска напладне му го додели мандатот за ...

Заев го доби мандатот, Владата се очекува набрзо

Deutsche Welle - 17.05.2017

На два дена пред истекот на уставниот рок, претседателот Иванов одлучи да му го додели мандатот за формирање на новата влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој најави дека ќе се обиде брзо да го формира кабинетот Зоран Заев најави нов почеток за ...

Пинг-понг партија со гаранциите што ги бара Иванов

Deutsche Welle - 17.05.2017

На 19 мај истекува рокот во кој претседателот треба да го даде мандатот, од мнозинството очекуваат да го даде денеска или утре, зашто Иванов ќе патува за Варшава. Аналитичари го критикуваат „изживувањето“ со гаранциите Една верзија вратена на ...

Заев: Да ги оставиме разликите, ова е нов почеток за Македонија!

Deutsche Welle - 17.05.2017

Мандатарот најави брзо формирање влада и изградба на едно општество за сите. Иванов е под критики од досегашните поддржувачи, кои бараат да ги амнестира обвинетите за насилството од 27 -ми април.

ВО ЖИВО Заев по добивањето на мандатот

+инфо - 17.05.2017

Новиот мандатар Зоран Заев дава изјава по добивањето на мандатот. Новиот мандатар Зоран Заев дава изјава по добивањето на ...

ВО ЖИВО Иванов му го врачува мандатот на Заев

+инфо - 17.05.2017

Претседателот Иванов денеска на пладне ќе му го даде мандатот на Заев. Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе му го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

Заев дојде по мандатот во резиденцијата на Водно ВИДЕО

+инфо - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, предмалку пристигна во претседателската вила на Водно. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, предмалку пристигна во претседателската вила на Водно, каде е најавено дека точно напладне претседателот Ѓорѓе Иванов ќе му го врачи ...

Што пишува во мандатот од Иванов? (ФОТО)

+инфо - 17.05.2017

Заев најави дека ќе се обиде да ја состави новата влада и за помалку од десет дена. Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Заев најави дека ќе се обиде да ја состави новата влада и за помалку од ...

По Варшава Иванов продолжува за Москва, ќе отпатува ли и мандатот со него?

+инфо - 17.05.2017

Иванов за Варшава патува утревечер, а рокот за доделување на мандат истекува в петок, па не е исклучено, тоа да се случи денеска или утре. По Варшава, каде на Меѓународен саем претседателот Ѓорге Иванов ќе промовира своја книга, најверојатно ќе ...

Обединети за Македонија поддржува нова влада на чело со Заев

+инфо - 17.05.2017

ОМ му честита на новиот мандатар и дава целосна и недвосмислена поддршка за формирање нова реформска Влада. Обединети за Македонија (ОМ) искажува срдечност кон актот на доделување на мандатот од претседателот на државата, и укажува на фактот дека во ...

ВО ЖИВО Заев по добивањето на мандатот: Брзо ќе составам Влада

+инфо - 17.05.2017

Новиот мандатар Зоран Заев дава изјава по добивањето на мандатот. Новиот мандатар Зоран Заев дава изјава по добивањето на мандатот. - Како мандатар и иден премиер, очекувам да составам брзо Влада.

Заев доби мандат: Ниту една платформа нема да биде услов за дејствување на Владата ВИДЕО

+инфо - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов точно напладне му го враќи мандатот за состав на нова Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Претседателот Ѓорѓе Иванов точно напладне му го врачи мандатот за состав на нова Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ...

Гаранцијата на Зоран Заев за унитарноста на Република Македонија

Академик - 17.05.2017

При доделувањето на мандатот за формирање на новата Влада, претседателот на Социјалдемократскиот сојуз ги искажа и бараните гаранции од страна на претседателот на РМ за доделување на мандатот.

Иванов му го врачи мандатот на Заев

ТВ21 - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Врачувањето на мандатот следува откако претседателот Иванов доби известување од собранискиот спикер Талат Џафери дека е ...

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Идивиди - 17.05.2017

Скопје, 17 мај 2017 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени ...

Иванов му го додели мандатот за формирање влада на Зоран Заев

Радио МОФ - 17.05.2017

„Пречките за доделување мандат за состав на Влада на Република Македонија се отстранети“, рече претседателот Ѓорге Иванов. Тој денес официјално му го додели мандатот за состав на нова влада на Претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Иванов сe предава, мандатот во рацете на Заев

ТВ21 - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

Гаранциите со кои беа отстранети пречките Иванов да го додели мандатот на Заев

Кајгана - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ и нов мандатар Зоран Заев го објави текстот од изјавата за гаранциите со кои беа отстранети пречките за доделување на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов.

Иванов денеска ќе му го врачи мандатот на Заев

Популарно - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

Што стои во гаранциите кои ги бараше и доби Иванов?

А1 On - 17.05.2017

Зоран Заев, мандатарот за состав на Влада, на чинот на добивање на мандатот од Ѓорге Иванов јавно пред медиумите ја прочита изјавата со гаранциите што ги барал Иванов. „Гарантираме заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, ...

Ситно се брои до истекот на рокот за доделување на мандатот, информации нема

Таратур - 17.05.2017

Сè уште нема информации од коалиционите партнери СДСМ и ДУИ, до каде е усогласувањето на ставовите околку гаранциите што треба најдоцна за три дена да му ги предадат на Иванов, за доделувањето на мандатот за лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Претседателот Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев

Турлитава - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев, потврдуваат извори од претседателскиот кабинет. Според неофицијалните информации, во текот на денот, се очекува информацијата и официјално да биде потврдена од претседателскиот ...

Иванов го достави документот за мандатот и до Собранието

Правдико - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, одлуката за доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, ја достави и до ...

Иванов му го врачи мандатот на Заев

Кајгана - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што нагласи Заев, до Иванов биле доставени гаранции за заштитата на уставниот поредок и територијалната целина, како и тоа дека ниеден документ, ...

Заев го доби мандатот од Иванов: Гарантирам заштита на уставниот поредок и територијалната целина на државата!

ТВ21 - 17.05.2017

Заев изјави дека двете пречки за состав на нова влада се остранети – избран е нов претседател на Собранието кој испрати писмо до претседателот на државата и испорачана е изјава со гаранциите кои ги бараше шефот на државата.

Обновено:Иванов му го врачи мандатот на Заев

OhridNews - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што нагласи Заев, до Иванов биле доставени гаранции за заштитата на уставниот поредок и територијалната целина, како и тоа дека ниеден документ, ...

Иванов напладне ќе му го даде мандатот на Заев

Фокус - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

ОМ: Го поздравуваме чинот на гарантирање на унитарноста на државата, честитки до мандаторот

А1 On - 17.05.2017

„Обединети за Македонија искажува срдечност, кон актот на доделување на мандатот од страна на Претседателот на државата, и укажува на фактот дека во овој случај беше демонстрирана државност од страна на посочениот.

Заев доби мандат: Ниту една платформа нема да биде услов да дејствување на Владата

Окно - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов точно напладне му го врачи мандатот за состав на нова Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, истакнувајќи дека му го дава мандатот на Заев кој обезбедил парламентарно мнозинство.

И официјално: Заев стана мандатар за состав на Влада, Иванов му го додели мандатот

Таратур - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и официјално стана мандатар за состав на нова Влада на Република Македонија. При доделувањето на мандатот кратко обраќање имаа и претседателот на државата, Ѓорге Иванов и Заев.

ВИДЕО: Заев доби мандат за формирање Влада

А1 On - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

ВИДЕО: Обраќање на мандатарот Зоран Заев

А1 On - 17.05.2017

Мандатарот Зоран Заев за составување на нова влада ќе даде изјава пред вилата ...

Иванов ќе го даде мандатот напладне

Сакам да кажам - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, соопшти Кабинетот на Иванов. Уставниот рок за Иванов да го даде мандатот на парламентарното мнозинство истекува в петок, откако ...

ВИДЕО: Зголемено полициско обезбедување пред седиштето на СДСМ

А1 On - 17.05.2017

Засиленон полициско обезбедување пред седиштето на СДСМ откако претседателот Иванов одлучи да го даде мандатот на лидерот на партијата, Зоран Заев. Пред партијата се собира и партиското членство како поддршка за добиениот мандат.

Пречките се отстранети, рече Иванов и го даде мандатот на Заев

Сакам да кажам - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов кажа дека пречките за доделување на мандатот за состав на влада се отстранети и му го даде мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. „Пречките за доделување на мандатот се отстранети.

ОМ поддржува реформска влада на чело со Заев

Фокус - 17.05.2017

Обединети за Македонија соопшти дека претседателот Ѓорге Иванов покажал државност со тоа што му додели мандатот на Зоран Заев . Исто така, од таму го поздравуваат чинот на гарантирање на унитарноста на државата, со што, според партијата на Љубе ...

Заев го доби мандатот од Иванов: Гарантирам заштита на уставниот поредок и територијалната целина на државата!

Фокус - 17.05.2017

Гарантираме заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет и мултиетничноста на државата, заштита на уставниот поредок и територијалната целина, заштита на државните интереси и унапредување на животот на сите граѓани… Ова го ...

Иванов го извести Собранието дека Заев е новиот мандатар

А1 On - 17.05.2017

Претседателот Иванов испрати писмено известување до Собранието на Република Македонија дека врз основа на член 90 став 1 од Уставот на Република Македонија и предлогот на колицијата на СДСМ го определува претседателот на СДСМ и пратеник во ...

Со доделувањето на мандатот на Заев, Иванов го призна Џафери како спикер

Фокус - 17.05.2017

Со фактот што му го довери мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев за состав на нова влада, претседателот Ѓорге Иванов покажа дека го признава Талат Џафери за претседател на собранието, вели пратеничката од СДСМ Рената Десковска – Треневска , која е ...

Иванов заминува за Јордан, Полска, русија и италија

Сакам да кажам - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов по доделување на мандатот веднаш заминува на еднонеделна тура во странство, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК. Неофицијално, Иванов го додели мандатот за состав на лидерот на СДСМ Зоран Заев два дена пред истекот на уставниот рок ...

ФОТО: Заев вчера ја парафирал изјавата со која му гарантира на Иванов дека ќе го штити Уставот

Фокус - 17.05.2017

Конечната верзија на изјавата со која лидерот на СДСМ Зоран Заев му гарантира на претседателот Ѓорге Иванов дека новата влада ќе го штити уставниот поредок на државата, била составена и парафирана вчера, еден ден пред Иванов денес да му го довери ...

Иванов му го додели мандатот на Заев кој ги гарантираше унитарноста на државата и владеењето на правото

Академик - 17.05.2017

Повикувајќи се на членот 90 од Уставот на Република Македонија, претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска му го додели мандатот за формирање на Влада на претседателот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев.

Заев го доби мандатот од Иванов, набргу се очекува и влада

ТВ21 - 17.05.2017

Првото ветување кое го даде лидерот на СДСМ Зоран Заев веднаш по изборите на 11 декември беше дека актуелната влада на чело со Груевски, ќе замине во историјата. Заев денеска и официјално го доби мандатот за формирање на новата влада.

Заев го доби мандатот, за 20 дена треба да состави влада

Правдико - 17.05.2017

Претседателот на државата Ѓорге Иванов денеска му го предаде мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Иванов, во кусата изјава, нагласи дека пречките за доделување на мандатот се надминати, поради што тој ја исполнува својата уставна обврска да го ...

ВМРО-ДПМНЕ во опозиција – Заев има мнозинство, нека формира влада

ТВ21 - 17.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска за прв пат јавно призна дека Зоран Заев има парламентарното мнозинство. Воедно од оваа партија го обвинија лидерот на СДСМ дека ги блокирал политичките процеси поради тоа што порано не ги дал гаранциите на претседателот Иванов.

ГАРАНТИРАМЕ ЗАШТИТА НА УНИТАРНОСТА: Документот со кој Заев отфрли условување со платформи (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 17.05.2017

Документот бил потпишан вчера, на него стои печатот од Социјалдемократскиот сојуз, по што му бил доставен на претседателот Иванов, кој бараше писмена гаранција од Заев дека ќе работи за националните интереси на државата Ниту еден документ, ...

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање влада

Канал5 - 17.05.2017

На пладне во Вилата Водно претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. По добиените гаранции од Заев, пречките за доверување на мандатот се отстранети рече претседателот Иванов.

Претседателот Иванов му го додели мандатот на Заев

Канал5 - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Врачувањето на мандатот следува откако претседателот Иванов доби известување од собранискиот спикер Талат Џафери дека е ...

Иванов на пладне ќе му го даде мандатот на Заев

Тера - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада

Сител - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

Гаранциите со кои беа отстранети пречките Иванов да го додели мандатот на Заев

Макфакс - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ и нов мандатар Зоран Заев го објави текстот од изјавата за гаранциите со кои беа отстранети пречките за доделување на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов.

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни...

Н.Македонија - 17.05.2017

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, ...

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Сител - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Обединети за Македонија му честита на новиот мандатар...

Н.Македонија - 17.05.2017

Обединети за Македонија му честита на новиот мандатар Обединети за Македонија искажува срдечност, кон актот на доделување на мандатот од страна на Претседателот на државата, и укажува на фактот дека во овој случај беше демонстрирана државност од ...

Зоран Заев го доби мандатот за формирање Влада...

Н.Македонија - 17.05.2017

Зоран Заев - нов мандатар Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени ...

МАНДАТОТ Е ДОДЕЛЕН: Заев вети дека никакви платформи и декларации нема да бидат услов за работа на владата (ВИДЕО)

Телеграф - 17.05.2017

Гарантираме заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, мултиетничноста и уставниот поредок во државата, како и гарантирање на зачувување на државните интереси, рече Заев Претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот на ...

Иванов напладне ќе му го врачи мандатот на Заев...

Н.Македонија - 17.05.2017

Иванов напладне ќе му го врачи мандатот на Заев Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе му го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на лидерот на СДСМ Зоран Заев, соопштија од Кабинетот на ...

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни

Сител - 17.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

Роковите течат, Иванов молчи за мандатот

Тера - 17.05.2017

На два дена пред истекот на рокот во кој претседателот Ѓорге Иванов треба да одлучи дали ќе му го даде мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од неговиот кабинет молк. Молчи и СДСМ за гаранцијата што се бара од нив.

Отстранети се пречките, Заев е мандатар за состав на нова влада

Тера - 17.05.2017

Зоран Заев, претседателот на СДСМ денеска го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Иванов изјави дека пречките се отстранети и го даде мандатот на Зоран Заев, кој од новото собраниско ...

Претседателот Иванов во 12 часот ќе му го додели мандатот на Заев

Канал5 - 17.05.2017

Канал 5 дознава дека претседателот Ѓорѓе Иванов во 12 часот во Вила Водно ќе го додели мандатот за составување на влада на лидерот на СДСМ Зоран ...

Иванов го достави документот за мандатот и до Собранието

Макфакс - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, одлуката за доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, ја достави и до Собранието. ivanov , mandat , odluka , Zaev , ...

Иванов ќе му го врачи мандатот на Заев

Макфакс - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во среда во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија, Зоран Заев, соопштуваат од кабинетот на Претседателот.

Иванов му го врачи мандатот на Заев, доставени гаранциите за заштита на уставниот поредок

Макфакс - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што нагласи Заев, до Иванов биле доставени гаранции за заштитата на уставниот поредок и територијалната целина, како и тоа дека ниеден документ, ...

ЗАЕВ ЌЕ ПРАВИ ВЛАДА: Претседателот Иванов ќе му го додели мандатот на лидерот на СДСМ

Телеграф - 17.05.2017

Рокот до кој требаше Иванов да го даде мандатот истекуваше вчера.Претседателот на Собранието претходно најави дека дури и Иванов да не го додели мандатот тој ќе свика седница за избор на влада Претседателот Ѓорге Иванов денеска на лидерот на ...

Иванов му го врачи мандатот на Заев - гаранциите за унитарноста на Македонија обезбедени

Сител - 17.05.2017

Зоран Заев од денеска го има мандатот за формирање на новата влада. По добиените гаранции, и речи си 6 месеци по изборите почна да тече вториот рок од 20 дена во кој СДСМ и неговите коалициони партнери треба да ја формираат новата Влада.

Грчки медиуми: Иванов му го даде мандатот на социјалдемократот Заев

Канал5 - 17.05.2017

Електронските изданија на речиси сите грчки медиуми во изминатиот час ја пренесоа информацијата дека претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов му даде мандат на лидерот на СДСМ Зоран Заев да формира влада.

КОЈ СНИМА, КОЈ СОМНИТЕЛНО ГЛЕДА: Првата изјава на Заев во вилата на Водно, снимена со камера 360 (ВИДЕО)

Телеграф - 17.05.2017

Беше интересно да се види што се случуваше додека Заев ја даваше првата изјава. Педесетина камери вперени во него, микрофони, мобилни телефони, фоторепортери кои се туркаат за добар кадар, а наоколу лица од неговото обезбедување кои шараат со поглед ...

Претседателот Иванов во „Само Вистина“: Од денеска Македонија влегува во еден период на нормалност

Канал5 - 17.05.2017

Иванов ќе ја каже само вистината, чувствува ли вина и дали Македонија по две години излезе од политичката криза, претседателот гостин на Канал 5. Со него разговараше Мирјана Трпчевска. Што е она што мандатарот Заев го додели сега како гаранција, а ...

Иванов ќе му го врачи мандатот за состав на новата Влада на Заев

Орбис - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

Иванов му го додели мандатот на Заев

Орбис - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Иванов, на доделувањето на мандатот, не кажа ништо повеќе, освен процедуралниот дел дека „коалицијата предводена од СДСМ го предложи Зоран Заев за ...

ФОТО: Заев ја прифати платформата на Иванов

Press24 - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Претседателот го додели мандатот откако Заев конечно потпиша гаранции за заштита на суверeнитетот на државата.

Иванов му врачи на Заев мандат за формирање Влада – Гаранциите обезбедени

МК News - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Гаранциите обезбедени, Иванов му го додели мандатот на Заев

МРТ - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Според шефот на државата, пречките за доделување мандат се отстранети. Првиот човек на Социјал- демократите јавно прочита изјава со гаранција за ...

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Алфа - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ ...

Заев: Гарантираме заштита на уставниот поредок и територијалната целина на Р. Македонија

Слободен Печат - 17.05.2017

Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, почитуван претседателе на Р.Македонија. Дозволете да се заблагодарам во мое име како мандатар за составување на новата Влада и уште еднаш пред јавноста да истакнам дека двете пречки коишто ...

Иванов на пладне ќе му го даде мандатот на Заев

Слободен Печат - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

Иванов официјално му го додели мандатот на Зоран Заев

Точка - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и официјално стана мандатар за состав на нова Влада на Република Македонија. "Пречките за состав на Владата се отстранети. Денеска пристапуваме кон исполнување на член од Уставот за определување на мандатар за состав на ...

Што стои во гаранциите кои ги бараше и доби Иванов?

Репортер - 17.05.2017

Зоран Заев, мандатарот за состав на Влада, на чинот на добивање на мандатот од Ѓорге Иванов јавно пред медиумите ја прочита изјавата со гаранциите што ги барал Иванов. „Гарантираме заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, ...

Заев го доби мандатот и ја гарантираше унитарноста на Македонија

Позитив.мк - 17.05.2017

Пречките за доделување мандат за формирање влада се отстранети, соопшти денеска претседателот Ѓорге Иванов, кој му го додели мандатот за формирање нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Претседателот Иванов му го додели мандатот на Заев

МРТ - 17.05.2017

Заев јавно гарантираше зачувување на унитарноста на државата... Претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој пак јавно гарантираше зачувување на унитарноста на државата.

Иванов во 12ч. ќе му го додели мандатот на Заев

Либертас - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

Иванов: Сега имаме гаранции, граѓаните можат да бидат спокојни

Репортер - 17.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

ОМ: Срдечност за доделување на мандатот, го поздравуваме чинот на гарантирање на унитарноста

Репортер - 17.05.2017

Обединети за Македонија искажува срдечност, кон актот на доделување на мандатот од страна на Претседателот на државата, и укажува на фактот дека во овој случај беше демонстрирана државност од страна на посочениот.

Заев е првиот мандатар во историјата кому се бараат гаранции за државата (ФОТО)

Нетпрес - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е првиот мандатар на кого му се бараат гаранции за заштита на унитарноста и суверенитетот на државата. Откако ги потпиша гаранциите, Заев денеска го доби мандатот за формирање на влада од претседателот Ѓорге Иванов.

(ФОТО) Ова се гаранциите со кои беа отстранети пречките Иванов да му го довери мандатот на Заев

Репортер - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ и нов мандатар Зоран Заев го објави текстот од изјавата за гаранциите со кои беа отстранети пречките за доделување на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов.

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Локално - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

РЕШЕНО Е! – Иванов ќе му го врачи мандатот на Заев

Репортер - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во среда во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија, Зоран Заев, соопштуваат од кабинетот на ...

Иванов: Сега имаме гаранции, граѓаните можат да бидат спокојни

Либертас - 17.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

ОМ: Срдечност за доделување на мандатот, го поздравуваме чинот на гарантирање на унитарноста

Либертас - 17.05.2017

Обединети за Македонија искажува срдечност, кон актот на доделување на мандатот од страна на Претседателот на државата, и укажува на фактот дека во овој случај беше демонстрирана државност од страна на посочениот.

(ВИДЕО) Заев доби мандат за формирање Влада

Репортер - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Иванов му го додели мандатот на Заев

Денар - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Како што нагласи Заев, до Иванов биле доставени гаранции за заштитата на уставниот поредок и територијалната целина, како и тоа дека ниеден документ, ...

Иванов на пладне ќе го додели мандатот на Заев

Бриф - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопшти кабинетот на ...

ОМ: Го поздравуваме чинот на гарантирање на унитарноста на државата, честитки до мандаторот

Локално - 17.05.2017

„Обединети за Македонија искажува срдечност, кон актот на доделување на мандатот од страна на Претседателот на државата, и укажува на фактот дека во овој случај беше демонстрирана државност од страна на посочениот.

Заев ризичен, само нему му се бараат гаранции за државата (ФОТО)

Курир - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е првиот мандатар на кого му се бараат гаранции за заштита на унитарноста и суверенитетот на државата. Откако ги потпиша гаранциите, Заев денеска го доби мандатот за формирање на влада од претседателот ѓорге Иванов.

Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада

МРТ - 17.05.2017

Врачувањето на мандатот следува откако претседателот Иванов доби известување од собранискиот спикер Талат Џафери дека е формирано парламентарно мнозинство. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот ...

Иванов денеска конечно ќе го додели мандатот

Позитив.мк - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопштија од кабинетот на претседателот. По одржувањето на предвремените парламентарни избори, на 11 декември, ...

Црвените линии на Иванов ја срушија Тиранската платформа

Вечер - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев истакна двете пречки за доделување на мандатот се отстранети додавајќи дека испратил до Иванов изјава во форма на ...

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни

Република - 17.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

Заев му ги даде гаранциите на Иванов и ја отфрли Тиранската платформа како услов за формирање нова влада (ВИДЕО)

Република - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов точно напладне му го врачи мандатот за состав на нова Влада на Зоран Заев, истакнувајќи дека му го дава мандатот на Заев кој обезбедил парламентарно мнозинство. – Пречките за состав на Владата се отстранети.

Иванов: Отстранета беше втората пречка што постоеше за доделување на мандатот

Република - 17.05.2017

Втората пречка која постоеше за доделување на мандатот беше отстранета и со тоа беа создадени услови за примена на членот 84 од Уставот, односно да се даде мандатот на кандидатот на мнозинството во парламентот, изјави за ТВ НОВА претседателот Ѓорге ...

Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада

Вечер - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

Иванов ќе му го врачи мандатот на Заев

Курир - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата Влада на Република Македонија на лидерот на СДСМ, ЗОран Заев, Според официјалното соопштение од Кабинетот на Иванов, врачувањето ќе биде во 12 ...

(ВИДЕО) Заев: Очекувам да ја составам новата влада за помалку од 10 дена

Репортер - 17.05.2017

Од видеото на Макфакс проследете ја изјавата на новиот мандатар за состав на влада, Зоран Заев, од пред претседателската вила на Водно, која ја даде по доделувањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов.

Иванов му го врачи мандатот на Заев

Вечер - 17.05.2017

Зоран Заев, претседателот на СДС денеска го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. фото: Н.БАТЕВ Иванов изјави дека пречките се отстранети и го даде мандатот на Зоран Заев, кој од новото ...

Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев

Нетпрес - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев, објави „Прес 24“. Според неофицијалните информации, во текот на денот, се очекува информацијата и официјално да биде потврдена од претседателскиот кабинет.

Иванов во 12 часот ќе му го додели мандатот на Заев

Локално - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска, во 12 часот, ќе го врачи мандатот за составување влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопштија од кабинетот на претседателот. По одржувањето на предвремените парламентарни избори, на 11 декември, ...

(ФОТО) Иванов го достави документот за мандатот и до Собранието

Репортер - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, одлуката за доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев, ја достави и до ...

Обновено: ВИДЕО - Заев доби мандат: Ниту една платформа нема да биде услов да дејствување на Владата

10без10 - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов точно напладне му го врачи мандатот за состав на нова Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, истакнувајќи дека му го дава мандатот на Заев кој обезбедил парламентарно мнозинство.

ВО ЖИВО: Обраќање на мандатарот Зоран Заев

Локално - 17.05.2017

Мандатарот Зоран Заев за составување на нова влада ќе даде изјава пред вилата ...

(ВИДЕО) Иванов го додели мандатот, Заев гарантира зачувување на унитарноста и на државните интереси на РМ

Локално - 17.05.2017

Пречките за доделување мандат за формирање влада се отстранети, соопшти денеска претседателот Ѓорге Иванов, кој му го додели мандатот за формирање нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Иванов: Ниту еден акт не може да ја доведе државата во подредена состојба

Нетпрес - 17.05.2017

Ова е чекор кон надминување на состојба која трае повеќе од две и пол години. Меѓутоа, со денешниот ден создаваме преседан за идните мандатари да не бидат уценувани, да не бидат условувани, да не бидат под притисок за прашања за кои не може да се ...

Иванов напладне ќе го даде мандатот на Заев

Kumanovo News - 17.05.2017

Уставниот рок за Иванов да го даде мандатот на парламентарното мнозинство истекува в петок, откако претседателот на Собранието Талат Џафери на 9 мај официјално го извести претседателот дека е формирано ново мнозинство во ...

Иванов го извести Собранието дека Заев е новиот мандатар

Локално - 17.05.2017

Претседателот Иванов испрати писмено известување до Собранието на Република Македонија дека врз основа на член 90 став 1 од Уставот на Република Македонија и предлогот на колицијата на СДСМ го определува претседателот на СДСМ и пратеник во ...

Иванов на пладне ќе му го даде мандатот на Заев

10без10 - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова Влада. Во петок истекуваше рокот за доделување на мандатот откако Иванов побара Заев да му достави гаранции за зачувување на ...

Видео: Зоран Заев дојде по Мандатот на Водно

10без10 - 17.05.2017

Зоран Заев пристигна во Претседателската резиденција на Водно, за добивање на Мандат за состанување на нова Влада. Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе му го додели мандатот. Во петок истекуваше рокот за доделување на мандатот откако ...

Ќе има ли мандат – гаранцијата запна околу т.н. Тиранска платформа?

Локално - 17.05.2017

Нова верзија на гаранцијата што треба на Иванов да му ја гарантира унитарноста за да го додели мандатот е на маса, информира ТВ24. Извори за телевизијата велат дека таа може да биде финална доколку за неа позитивно се изјасни Иванов.

Иванов го додели мандатот, Заев даде гаранции

Стандард - 17.05.2017

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов денеска му го додели мандатот за состав на нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Иванов констатираше дека се отстранети пречките за доделување мандат, а Заев во име на парламентарното мнозинство прочита ...

Мандатарот Заев најави формирање влада за десетина дена

Бриф - 17.05.2017

Два дена пред истекот на уставниот рок, претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот за состав на новата влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Остранети се пречките, рече Иванов, а Заев достави гаранција за унитарноста.

(ВИДЕО) Официјално мандатот во раце на Заев-на повидок Влада

Фактор - 17.05.2017

И официјално претседателот Иванов му го врачи мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Идниот мандатар сега ќе се обиде да состави влада со партиите од парламентарното ...

ВО ЖИВО: Иванов му го предава мандатот на Заев

Либертас - 17.05.2017

Од видеото на Макфакс проследете го предавањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов на лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој веќе пристигна во претседателската вила на ...

Иванов ќе му го врачи мандатот на Заев

Република - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата Влада на Република Македонија на лидерот на СДСМ, ЗОран Заев, Според официјалното соопштение од Кабинетот на Иванов, враќувањето ќе биде во 12 ...

(ВИДЕО) Заев дојде по мандатот

Фактор - 17.05.2017

Пред десеттина минути лидерот на СДСМ пристигна во вилата на Водно. Тој дојде да го земе мандатот од претседателот Иванов. Според најавите Иванов во 12 часот, точно напладне ќе му го врачи мандатот на ...

ВО ЖИВО: Изјава на мандатарот Зоран Заев пред претседателската вила на Водно

Либертас - 17.05.2017

Од видеото на Макфакс проследете ја во живо изјавата на новиот мандатар за состав на влада, Зоран Заев, од пред претседателската вила на Водно, која ќе ја даде по доделувањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге ...

Иванов му го врачи мандатот на Заев

Република - 17.05.2017

Зоран Заев, претседателот на СДС денеска го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Иванов изјави дека пречките се отстранети и го даде мандатот на Зоран Заев, кој од новото собраниско ...

(ВИДЕО) Заев: Очекувам да ја составам новата влада за помалку од 10 дена

Либертас - 17.05.2017

Од видеото на Макфакс проследете ја изјавата на новиот мандатар за состав на влада, Зоран Заев, од пред претседателската вила на Водно, која ја даде по доделувањето на мандатот од страна на претседателот Ѓорге Иванов.

ВИДЕО: Иванов му го додели мандатот на Заев

Либертас - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во 12 часот му го додели мандатот за состав на нова влада. Иванов констатираше дека се отстранети пречките за доделување мандат, а Заев во име на парламентарното мнозинство прочита заедничка ...

(ВО ЖИВО) Иванов му го врачува мандатот за состав на Влада на РМ на лидерот на СДСМ Зоран Заев

Локално - 17.05.2017

Ѓорге Иванов денеска во 12 часот му го врачува мандатот за состав на Влада на Република Македонија на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев веќе пристигна во Вила Водно каде претседателот Ѓорге Иванов треба да му го врачи мандатот.

Заев денеска оди да си го земе мандатот

Фактор - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ денеска ќе го добие мандатот, дознава Фактор. Според информациите до кои дојде нашиот медиум Зоран Заев во 12 часот ќе оди да го земе мандатот од претседателот Иванов, а ќе му ги даде и бараните гаранции.

Иванов во 12 часот ќе го даде мандатот на Зоран Заев

Кумановски м. - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го предаде мандатот за состав на Влада на Зоран Заев, стои во соопштение од кабинетот на претседателот. Иванов претходно бараше гаранции од Заев дека ќе ја штити унитарноста ...

Претседателот Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев

Press24 - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев, потврдуваат за Press24 извори од претседателскиот кабинет. Според неофицијалните информации, во текот на денот, се очекува информацијата и официјално да биде потврдена од ...

Претседателот Иванов го предаде мандатот на Заев

Слободен Печат - 17.05.2017

Во претседателската вила на Водно, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, го доби мандатот за формирање на нова влада. Откако беа усогласени гаранциите помеѓу СДСМ и кабинетот на Иванов, денес, во 12 часот, претседателот му го предаде мандатот за состав на ...

Иванов напладне ќе му го додели мандатот на Заев

Мета - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска, во 12 часот, ќе го врачи мандатот за составување влада на Република Македонија на Зоран Заев, соопштија од кабинетот на претседателот. По одржувањето на предвремените парламентарни избори, на 11 декември, ...

ВИДЕО: Зоран Заев пристигна кај Иванов по мандатот

Либертас - 17.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев пристигна во претседателската вила на Водно каде од претседателот Ѓорге Иванов ќе го добие мандатот за состав на нова влада. По подолго натегање и одбивање, Иванов конечно решил да му го даде на Заев мандатот, иако ...

Иванов денеска ќе му го врачи мандатот на Заев

Стандард - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, в среда, во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија, Зоран Заев, соопштуваат од кабинетот на Претседателот.

Заев го доби мандатот од Иванов

Бриф - 17.05.2017

Претседателот Ѓорѓе Иванов точно напладне му го врачи мандатот за состав на нова Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, истакнувајќи дека му го дава мандатот на Заев кој обезбедил парламентарно мнозинство, јавува Плусинфо.

Врачен мандатот за составување Влада на Зоран Заев

Кумановски м. - 17.05.2017

„Пречките за доделување на мандат за составување Влада се надминати“ – ова го кажа денеска претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов врачувајчи го мандатот на првиот човек на СДСМ, Зоран Заев.

Иванов ќе му го додели мандатот на Заев за состав на нова влада!

Точка - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 12:00 часот ќе му го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова Влада, информираа од кабинетот на претседателот. Уставниот рок за Иванов да го даде мандатот на парламентарното мнозинство ...

Иванов го додели мандатот, Заев гарантира зачувување на државните интереси

Мета - 17.05.2017

Пречките за доделување мандат за формирање влада се отстранети, соопшти денеска претседателот Ѓорге Иванов, кој му го додели мандатот за формирање нова влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Заев конечно потпиша гаранции за заштита на суверeнитетот, Иванов го додели мандатот (ВИДЕО)

Курир - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев истакна двете пречки за доделување на мандатот се отстранети додавајќи дека испратил до Иванов изјава во форма на ...

Иванов му го додели мандатот на Заев (ВИДЕО)

Нетпрес - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов на лидерот на СДСМ, Зоран Заев во 12 часот му го додели мандатот за состав на нова влада. Иванов констатираше дека се отстранети пречките за доделување мандат, а Заев во име на парламентарното мнозинство прочита заедничка ...

Заев чека мандат, дали Иванов ќе „избега“ на службен пат?

Фактор - 17.05.2017

Шефот на државата има уште два дена да одлучи за давањето на мандат за состав на нова влада на лидерот на СДСМ. Експертите оценуваат дека Македонија е во уште подлабока политичка криза со оглед на тоа дека истече мандатот на градоначалниците и ...

Иванов: Ниту еден акт не може да ја доведе државата во подредена состојба

Курир - 17.05.2017

Ова е чекор кон надминување на состојба која трае повеќе од две и пол години. Меѓутоа, со денешниот ден создаваме преседан за идните мандатари да не бидат уценувани, да не бидат условувани, да не бидат под притисок за прашања за кои не може да се ...

Еве што пишуваат во регионот за доделувањето на мандатот на Заев

Фактор - 17.05.2017

Медиумите од соседството пишуваат дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска го доби мандатот за формирање на Влада од претседателот, Ѓорѓе Иванов. Српски Курир ја пренесува изјавата на Заев по добивањето на мандатот, а има и наслов кој вели дека тој ...

(ГАЛЕРИЈА) Иванов попушти, Заев иден премиер-ќе има ли крај на кризата?

Фактор - 17.05.2017

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов му додели мандат за составување на влада на лидерот на Социјалдемократскиот сојуз (СДСМ) Зоран Заев. Мандатот му беше доставен откако се отстранети пречките за тоа и се обезбедени гаранциите барани од Иванов, за ...

Заев потпиша гаранција за задржување на унитарноста и доби мандат за формирање влада

Алфа - 17.05.2017

Заев до Иванов вчера доставил писмена изјава, која ја потпишал лично, во која гарантира заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, независност и мултиетничност на државата. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е новиот мандатар.

Иванов: Граѓаните можат да бидат спокојни

Press24 - 17.05.2017

Можеме да кажеме сето она што беше загриженост, што беа вознемирени нашите граѓани, сето она што беше во јавноста присутно дека се загрозува унитарноста, дека имаме загрозување на независноста на државата, дека се отстапува од рамките на Уставот, ...

Заев: Гарантираме заштита на унитарноста, државните интереси и одлуки за граѓаните согласно Уставот!

Бизнис Вести - 17.05.2017

Соопштението на СДСМ и изјавата на Зоран Заев ви го пренесуваме во целост: „Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, почитуван претседателе на Р.Македонија Дозволете да се заблагодарам во мое име како мандатар за составување на ...

(Видео/Фото) Какви гаранции му даде Заев на Иванов

еМагазин - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го даде мандатот за составување на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Заев посочи дека се остранети двете пречки за доделување на мандатот, односно претседателот на Собранието Талат Џафери испрати писмо до ...

(Фото) Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

еМагазин - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Заев ризичен, само нему му се бараат гаранции за државата

Пулс24 - 17.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев е првиот мандатар на кого му се бараат гаранции за заштита на унитарноста и суверенитетот на државата. Откако ги потпиша гаранциите, Заев денеска го доби мандатот за формирање на влада од претседателот Ѓорге Иванов.

Иванов ќе му го врачи мандатот на Заев

Пулс24 - 17.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе го врачи мандатот за состав на новата Влада на Република Македонија на лидерот на СДСМ, Зoран Заев Според официјалното соопштение од Кабинетот на Иванов, врачувањето ќе биде во 12 ...

Иванов на пладне ќе му го даде мандатот на Заев

Канал 77 - 17.05.2017

Претседателот, Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на Влада на Република Македонија на Зоран Заев – соопштија од претседателскиот кабинет. Ова следува откако новоизбраниот собраниски спикер, Талат Џафери на 9 мај упати ...

Заев потпиша гаранции за заштита на суверeнитетот, Иванов го додели мандатот

Пулс24 - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Заев истакна двете пречки за доделување на мандатот се отстранети додавајќи дека испратил до Иванов изјава во форма на ...

Грчки медиуми: Иванов му го даде мандатот на социјалдемократот Заев

еМагазин - 17.05.2017

Електронските изданија на речиси сите грчки медиуми во изминатиот час ја пренесоа информацијата дека претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов му даде мандат на лидерот на СДСМ Зоран Заев да формира влада.

Претседателот Ѓорге Иванов го додели мандатот за состав на влада: Заев низ насмевка одржа говор! (видео)

Exclusive.mk - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов го додели мандатот за состав на влада. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев низ насмевка одржа краток говор. Погледнете како изгледаше ...

Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада

еМагазин - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

Иванов и официјално му го врачи мандатот на Заев

Канал 77 - 17.05.2017

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов во Вила Водно штотуку му го врачи на Зоран Заев мандатот за формирање влада. Во своето кратко обраќање, Иванов рече дека пречките за формирање на нова влада се отстранети.

Гаранциите обезбедени, Заев доби мандат за формирање Влада

Телевизија Нова - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Мандатот за формирање Влада е доделен откако се остратенети пречките односно се обезбедени гаранциите што ги бараше ...

Иванов ќе му врачи на Заев мандат за формирање Влада

Телевизија Нова - 17.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе го врачи мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев, информираат од кабинетот на Претседателот на РМ.

Грчки медиуми: Иванов му го даде мандатот на социјалдемократот Заев

Телевизија Нова - 17.05.2017

Електронските изданија на речиси сите грчки медиуми во изминатиот час ја пренесоа информацијата дека претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов му даде мандат на лидерот на СДСМ Зоран Заев да формира влада.

Иванов: Отстранета беше втората пречка што постоеше за доделување на мандатот

Телевизија Нова - 17.05.2017

Втората пречка која постоеше за доделување на мандатот беше отстранета и со тоа беа создадени услови за примена на членот 84 од Уставот, односно да се даде мандатот на кандидатот на мнозинството во парламентот, изјави за ТВ НОВА претседателот Ѓорге ...

Тече рокот на Иванов за доделување на мандатот на Заев

Телма - 16.05.2017

Десетте дена во кои претседателот Ѓорге Иванов треба да го додели мандатот на парламентарното мнозинство истекуваат в петок, 19 мај, откако писмото што го испрати претседателот на Собранието Талат Џафери пристигна во неговиот кабинет на 9 мај.

Рокот за мандат истекува, сите молчат за гаранциите

Телма - 16.05.2017

Само три дена пред истекот на крајниот рок до кој претседателот Иванов треба да донесе одлука, дали ќе му го даде мандатот за составување на новата влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, никој не дава информации за тоа до каде е работата со ...

Џафери очекува Иванов да го даде мандатот

Телма - 16.05.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери очекува претседателот Иванов да ја исполни својата уставна обврска и да го даде мандатот на носителот на парламентарното мнозинство. На денешната средба со словенечкиот амбасадор, Милан Јазбек, Џафери рекол ...

Во петок истекуваат десетте дена за мандат

24 Вести - 16.05.2017

Десетте дена во кои претседателот на Македонија Ѓорге Иванов треба да го додели мандатот истекуваат в петок, 19 мај, откако писмото што го испрати претседателот на Собранието Талат Џафери пристигна во неговиот Кабинет на 9 мај.

Неизвесност околу доделувањето на мандатот

Алсат-М - 16.05.2017

СДСМ и претседателот Ѓорге Иванов не соопштуваат дали размениле писмени гаранции за зачувување на унитарноста на Македонија од страна на партиите кои очекуваат да ја преземат власта. Покрај тоа, ниту една од страните не кажува дали ќе има средба ...

Течат последните денови за мандатот, гаранциите се усогласуваат

Р.С.Европа - 16.05.2017

Нема конкретни информации од СДСМ и од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов за тоа до каде е работата со гаранциите за унитарноста на државата. Рокот до кој Иванов треба да донесе одлука истекува на 19 мај.

Мандатот заглавен во фиоката на Иванов - гаранцијата повторно на усогласување

24 Вести - 16.05.2017

Неизвесен останува текстот на гаранцијата за унитарноста што лидерот на СДСМ Заев треба да му ја достави на шефот на државата. Координациите и усогласувањето меѓу двата кабинети – трае. Верзијата што како финална од мнозинството му ја пратија на ...

Ќе има ли мандат?

24 Вести - 16.05.2017

Нова верзија на гаранцијата што треба на Иванов да му ја гарантира унитарноста за да го додели мандатот е на маса. Извори на тВ 24 велат дека таа може да биде финална доколку за неа позитивно се изјасни Иванов утре.

Уште три дена за предавање на мандатот, кабинетите на Иванов и на Заев ги усогласуваат гаранциите

МКД - 16.05.2017

Сѐ уште не е усогласен текстот со гаранциите кои претседателот Ѓорге Иванов ги бара во однос на унитарноста и неменување на Уставот за да го предаде мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Додека Заев чека мандат, Иванов во Варшава ќе си промовира двојазична книга

+инфо - 16.05.2017

Иако мандатот за формирање на нова Влада истекува во петок, ден порано претседателот ќе тргне за Варшава, каде ќе си ја промовира својата книга. Иако мандатот за формирање на нова Влада истекува во петок, ден порано претседателот Ѓорѓе Иванов ќе ...

Гаранциите неусогласени, остануваат три дена Иванов да му го даде мандатот на Заев

Сакам да кажам - 16.05.2017

Тешко оди усогласувањето на текстот за гаранциите што ги побара претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот за состав на влада на лидерот на парламентарното мнозинство Зоран Заев, велат извори од мнозинството за САКАМДАКАЖАМ.МК и засега не ...

Иванов оди во Варшава да промовира книга, останува Талат да ја води државата

Сакам да кажам - 16.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов в петок ќе оди во Полска да ја промовира неговата книга „Пораките на Свети Климент Охридски“ на Саемот на книга во Варшава, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК. Спикерот Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов се единствени двајца ...

Џафери: За измени на државните симболи треба двотретинско мнозинство во парламентот

Канал5 - 16.05.2017

Се уште се усогласува текстот со гаранциите кои претседателот Ѓорѓе Иванов ги бара во однос на унитарноста и не менувањето на Уставот за да го предаде мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Уште три дена за предавање на мандатот

Тера - 16.05.2017

Сѐ уште не е усогласен текстот со гаранциите кои претседателот Ѓорге Иванов ги бара во однос на унитарноста и неменување на Уставот за да го предаде мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

В петок истекуваат десетте дена за Иванов да го додели мандатот...

Н.Македонија - 16.05.2017

В петок истекуваат десетте дена за Иванов да го додели мандатот Десетте дена во кои претседателот на Македонија Ѓорге Иванов треба да го додели мандатот истекуваат в петок, 19 мај, откако писмото што го испрати претседателот на Собранието Талат ...

НА ВИДИК СЦЕНАРИО КАКО НА 27 АПРИЛ: СДСМ и албанските партии спремни да избираат влада и без мандат од Иванов

Телеграф - 16.05.2017

Копјата се кршат токму околу јавното откажување од т.н. тиранска платформа, што треба да го направи Заев за да ја добие довербата од претседателот и да му биде доделен мандатот. Од СДСМ, пак, и натаму не се изјаснуваат јасно што е тоа што го даваат ...

Три дена до истекот на рокот за мандатот – молк кај гаранторите СДСМ и ДУИ

Макфакс - 16.05.2017

Сè уште нема информации од коалиционите партнери СДСМ и ДУИ, до каде е усогласувањето на ставовите околку гаранциите што треба најдоцна за три дена да му ги предадат на Иванов, за доделувањето на мандатот за лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Гаранциите се усогласуваат, за мандатот има рок уште три дена

Канал5 - 16.05.2017

Течат и последните четири од десетте дена колку што е рокот претседателот Иванов да го додели мандатот за состав на Влада на Зоран Заев, како претставник на парламентарното мнозинство, откако писмото што го испрати собранискиот спикер Талат Џафери ...

Иванов сè уште молчи, СДСМ најавува влада и без мандат

Слободен Печат - 16.05.2017

Кабинетите на Иванов и на Заев неколкупати досега ги усогласуваат писмените гаранции на половина страна, кои предвидуваат дека новата влада ќе го почитува Уставот и нема да го наруши унитарното уредување на државата.

Иванов ќе оди за Варшава да промовира книга, дома останува Талат кој ќе да ја води земјава

Локално - 16.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов в петок ќе оди во Полска да ја промовира неговата книга „Пораките на Свети Климент Охридски“ на Саемот на книга во Варшава, дознава sdk.mk. Спикерот Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов се единствени двајца легитимни ...

Иванов оди во Варшава да промовира книга, останува Талат да ја води државата

Репортер - 16.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов в петок ќе оди во Полска да ја промовира неговата книга „Пораките на Свети Климент Охридски“ на Саемот на книга во Варшава, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК . Спикерот Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов се единствени двајца ...

НА ВИДИК СЦЕНАРИО КАКО НА 27 АПРИЛ: СДСМ и албанските партии спремни да избираат влада и без мандат од Иванов

Вечер - 16.05.2017

Копјата се кршат токму околу јавното откажување од т.н. тиранска платформа, што треба да го направи Заев за да ја добие довербата од претседателот и да му биде доделен мандатот. Од СДСМ, пак, и натаму не се изјаснуваат јасно што е тоа што го даваат ...

Три дена до истекот на рокот за мандатот – молк кај гаранторите СДСМ и ДУИ

Точка - 16.05.2017

Сè уште нема информации од коалиционите партнери СДСМ и ДУИ, до каде е усогласувањето на ставовите околку гаранциите што треба најдоцна за три дена да му ги предадат на Иванов, за доделувањето на мандатот за лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Иванов оди во Варшава да промовира книга, останува Талат да ја води државата

Либертас - 16.05.2017

Претседателот Ѓорге Иванов в петок ќе оди во Полска да ја промовира неговата книга „Пораките на Свети Климент Охридски“ на Саемот на книга во Варшава, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК . Спикерот Талат Џафери и претседателот Ѓорге Иванов се единствени двајца ...

Уште три дена за предавање на мандатот, кабинетите на Иванов и на Заев ги усогласуваат гаранциите

10без10 - 16.05.2017

Сѐ уште не е усогласен текстот со гаранциите кои претседателот Ѓорге Иванов ги бара во однос на унитарноста и неменување на Уставот за да го предаде мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Мандатот заглавен во фиоката на Иванов – гаранцијата повторно на усогласување

Локално - 16.05.2017

Неизвесен останува текстот на гаранцијата за унитарноста што лидерот на СДСМ Заев треба да му ја достави на шефот на државата. Координациите и усогласувањето меѓу двата кабинети – трае. Верзијата што како финална од мнозинството му ја пратија на ...

Плусинфо: Додека Заев чека мандат, Иванов во Варшава ќе си промовира двојазична книга

10без10 - 16.05.2017

Иако мандатот за формирање на нова Влада истекува во петок, ден порано претседателот Ѓорѓе Иванов ќе тргне за Варшава, каде на Меѓународниот саем на книгата ќе го промовира своето дело „Пораките на Свети Климент Охридски“.

Иванов ги има гаранциите, Заев и денеска го чека мандатот!

Локално - 16.05.2017

Рокот на претседателот Ѓорѓе Иванов е пред крај. Тој и денеска може да му го додели мандатот на Зоран Заев како претставник на парламентарното мнозинство. Иванов не мора да чека до петок да поминат сите 10 дена, тоа му го порачаа и Заев и ...

РЕШЕНИЕ НА ВИДИК: Деновиве Заев добива мандат

Фактор - 16.05.2017

Уште три дена рок има шефот на државата да му го даде мандатот на Зоран Заев. Дел од медиумите пишуваат дека гаранциите веќе се пратени кај Иванов, но партиски извори од СДСМ ги демантираат тие информации со образложение дека текстот кој го содржат ...

Уште три дена за предавање на мандатот, кабинетите на Иванов и на Заев ги усогласуваат гаранциите

Канал 77 - 16.05.2017

Сѐ уште не е усогласен текстот со гаранциите кои претседателот Ѓорге Иванов ги бара во однос на унитарноста и неменување на Уставот за да го предаде мандатот за формирање на влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Течат последните денови за мандатот

Телевизија Нова - 16.05.2017

Во петок истекува рокот до кога претседателот на државата Ѓорге Иванов треба да донесе одлука за доделувањето на мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Сеуште нема детални информации од Кабинетот на Иванов и од ...

Манчевски: Прашање на ден е кога Иванов ќе ги добие гаранциите кои се услов за мандат

Телма - 15.05.2017

Прашање на ден е кога Кабинетот на Иванов ќе ги добие гаранциите од партиите од парламентарното мнозинство со кои Претседателот на државата го услови доделувањето на мандатот за формирање на влада, велат од СДСМ.

Верзија на гаранцијата доставена до Иванов

Нова ТВ - 15.05.2017

Телевизија 24 повикувајќи се на информации од парламентарното мнозинство објави дека до Кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов е испратена гаранцијата што ја подготвуваат СДСМ и парламентарните коалициски партнери што Иванов ја побара ...

Се очекува одговор од Иванов за гаранцијата за мандатот

Нова ТВ - 15.05.2017

Денеска се очекува Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов да се изјасни за верзијата на гаранцијата што ја подготвуваат СДСМ и парламентарните коалициски партнери што тој ја побара за да го додели мандатот за состав на нова влада, која како што ...

СДСМ се подготвени за средба со Иванов

Алсат-М - 15.05.2017

Остануваат уште четири дена за доделување на мандатот, а се уште не се знае кога ќе се оствари најавената средба на лидерот на СДСМ, Зоран Заев и на претседателот Ѓорге Иванов, каде што треба да бидат дадени гаранциите за унитарноста на Македонија.

Заев ги прати гаранциите, новата Влада ќе ја добиеме пред Духови

+инфо - 15.05.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ ни потврдија дека мандатот ќе го добие лидерот на СДСМ, а датумот што се спомнува во партија на Груевски за нова влада е 27 мај. Текстот со гаранциите што претседателот Ѓорге Иванов ги побара од лидерот на СДСМ Зоран Заев за да му го ...

Заев ќе го добие мандатот од Иванов во четврток?

+инфо - 15.05.2017

Од СДСМ истакнуваат дека се обидуваат на конструктивен начин да го добијат мандатот од Иавнов. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најверојатно ќе го добие мандатот за состав на нова влада од претседателот Ѓорге Иванов во четврток, еден ден пред истекот на ...

Иванов ќе замине во странство без доделен мандат?

А1 On - 15.05.2017

Во петок истекува 10-дневниот рок во кој Ѓорге Иванов треба да му го даде мандатот на Зоран Заев. Според информации од медиумите, Иванов нема да го дочека петок во Република Македонија. Во четврток ќе „одлета“ на службен пат.

Заев ќе го добие мандатот од Иванов во четврток?

Фокус - 15.05.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев , најверојатно ќе го добие мандатот за состав на нова влада од претседателот Ѓорге Иванов во четврток, еден ден пред истекот на законски предвидениот рок, брифираат од претседателскиот кабинет.

Писмото со гаранција од коалициските партнери не стигнало до претседателскиот кабинет

Канал5 - 15.05.2017

Влада со мандат или без мандат, неизвесноста на политичката сцена веројатно ќе потрае најдоцна до 19 мај, кога истекува рокот од десет дена за добивање на мандатот. Освен најавите дека новата влада предводена од СДСМ се очекува до крајот на овој ...

Половина од Македонците сметаат дека Иванов треба да му го даде мандатот на лидерот на СДСМ

Макфакс - 15.05.2017

Половина од граѓаните во Република Македонија сметаат дека претседателот Ѓорге Иванов треба да го даде мандатот за формирање влада на лидерот на партијата која има мнозинство во парламентот, покажува најновата анкета спроведена во март годинава од ...

Се уште не се пратени гаранциите кај Иванов, двата кабинети го усогласуваат текстот

Макфакс - 15.05.2017

Партиски извори во СДСМ за Макфакс ги демантираат информациите кои се појавија во одредени медиуми дека веќе биле испратени гаранциите кои претседателот на Република Македонија ги бара за доделување на мандатот за формирање на нова влада предводена ...

Верзија на гаранцијата доставена до Иванов

Бриф - 15.05.2017

Телевизија 24 повикувајќи се на информации од парламентарното мнозинство објави дека до Кабинетот на претседателот на државата Ѓорге Иванов е испратена гаранцијата што ја подготвуваат СДСМ и парламентарните коалициски партнери што Иванов ја побара ...

СДСМ со последно предупредување до Иванов-да даде мандат!

Фактор - 15.05.2017

Партијата на Заев кој чека мандат од шефот на државата денеска упати последно предупредување дп Иванов. СДСМ бара Иванов да дејствува бидејќи од денес се доведени во прашање егзистенциите на вработени во општинските администрации и сервиси кои се ...

За гаранцијата за мандатот на Заев , денеска се чека одговор од Иванов!

Локално - 15.05.2017

Гаранциите му се дадени на Иванов, сега тој треба да каже го дава или не мандатот на парламентарното мнозинство и Заев. Неофицијално Иванов на 18 мај ќе си замине повторно на службено патување, ден пред истекот на законскиот рок за доделување мандат.

Иванов ќе замине во странство без доделен мандат?

Либертас - 15.05.2017

Во петок истекува 10-дневниот рок во кој Ѓорге Иванов треба да му го даде мандатот на Зоран Заев. Според информации од медиумите, Иванов нема да го дочека петок во Република Македонија. Во четврток ќе „одлета“ на службен пат, објави А1он .

Иванов ќе замине во странство без доделен мандат?

Репортер - 15.05.2017

Во петок истекува 10-дневниот рок во кој Ѓорге Иванов треба да му го даде мандатот на Зоран Заев. Според информации од медиумите, Иванов нема да го дочека петок во Република Македонија. Во четврток ќе „одлета“ на службен пат, објави А1он .

Заев ги прати гаранциите, новата Влада ќе ја добиеме пред Духови

Бриф - 15.05.2017

Текстот со гаранциите што претседателот Ѓорге Иванов ги побара од лидерот на СДСМ Зоран Заев за да му го даде мандатот за состав на влада е готов и пратен во Кабинетот на шефот на државата, објави ТВ 24.

Се` уште не се пратени гаранциите кај Иванов, двата кабинети го усогласуваат текстот

Точка - 15.05.2017

Партиски извори во СДСМ за Макфакс ги демантираат информациите кои се појавија во одредени медиуми дека веќе биле испратени гаранциите кои претседателот на Република Македонија ги бара за доделување на мандатот за формирање на нова влада предводена ...

Заев ги прати гаранциите, новата Влада ќе ја добиеме пред Духови

Слободен Печат - 15.05.2017

Наши извори од ВМРО-ДПМНЕ, исто така ни потврдија дека мандатот наскоро ќе се најде во рацете на лидерот на СДСМ, а датумот што се спомнува во партијата на Груевски за нова влада е 27 мај.

Се уште не се пратени гаранциите кај Иванов, двата кабинети го усогласуваат текстот

Репортер - 15.05.2017

Партиски извори во СДСМ за Макфакс ги демантираат информациите кои се појавија во одредени медиуми дека веќе биле испратени гаранциите кои претседателот на Република Македонија ги бара за доделување на мандатот за формирање на нова влада предводена ...