TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна лидерската средба кај претседателот Иванов

Алсат-М - 20.03.2011

Во претседателската вила „Водно“ попладнево почна средбата на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Бранко Црвенковски, на ДУИ Али Ахмети и на Нова демократија Имер Селмани, што е уште еден ...

Продолжуваат разговорите на лидерите на средбата кај Иванов

Алсат-М - 20.03.2011

СДСМ не се спремни ниту имаат расположение и волја за договор, настапуваат ултимативно за да не излезат на избори. Нивната неконструктивност се потврдува со координираниот настап со лидерот на Нова ...

Реакција на СДСМ на изјавата на премиерот Груевски

Сител - 20.03.2011

СДСМ денеска во писмена реакција на изјава на премиерот Никола Груевски го обвини дека тој е човекот кој не покажува вистинска намера за политички дијалог и оти со своите изјави ја манипулира ...

Почна лидерската средба кај претседателот Иванов

Сител - 20.03.2011

Во претседателската вила „Водно“ попладнево почна средбата на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Бранко Црвенковски, на ДУИ Али Ахмети и на Нова демократија Имер Селмани, што е уште еден ...

СДСМ: Дали Груевски сака свесно да ја фалсификува народната воља?

Press24 - 20.03.2011

СДСМ денеска во писмена реакција на изјава на премиерот Никола Груевски го обвини дека тој е човекот кој не покажува вистинска намера за политички дијалог и оти со своите изјави ја манипулира ...

СДСМ: Груевски ја фалсификува вољата на народот

Курир - 20.03.2011

СДСМ денеска во писмена реакција на изјава на премиерот Никола Груевски го обвини дека тој е човекот кој не покажува вистинска намера за политички дијалог и оти со своите изјави ја манипулира ...

Нема волја за договор кај Црвенковски

Курир - 20.03.2011

Се потврди првичната перцепција на ВМРО-ДПМНе дека СДСМ и Бранко Црвенковски немаат волја за конструктивно да се пристапи кон решавање на проблемите, брифираа од владејачката ВМРО-ДПМНЕ за развојот ...

Груевски: СДСМ сака да ги бојкотира изборите по секоја цена

Нетпрес - 19.03.2011

Лидерот на ВМРО - ДПМНЕ, Груевски по вчерашната лидерска средба изразувајќи жалење што и покрај сите напори на претседателот Иванов, Црвенковски сепак не дојде на средбата, потенцираше дека тоа е ...

СДСМ: Стандардот зборува за Преродбата на Груевски

Press24 - 19.03.2011

СДСМ со писменa реакција на прес конференцијата на Зоран Ставревски на која тој ја најави новата изборна програма на ВМРО-ДПМНЕ со посебен фокус на економијата „Нема покатстрофален доказ за ефектите ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ цели пет години има погрешен економски концепт

Курир - 19.03.2011

Благодарение на ВМРО-ДПМНЕ и преродбата во Македонија сиромаштијата е на рекордно ниво од 31 процент, цените на основните животни продукти секојдневно растат, а граѓаните едвај сврзуваат крај со ...

СДСМ: Каде отидоа милијардите евра народни пари?

еФакт - 19.03.2011

Скопје – Опозициската СДСМ реагираше на денешната прес конференција на Зоран Ставрески од ВМРО-ДПМНЕ. - Нема покатстрофален доказ за ефектите од наводната преродба на Груевски и ВМРО ДПМНЕ од фактот ...

СДСМ - Каде отидоа милијардите евра народни пари граѓаните ќе дознаат набрзо, по смената на власта

Inpress - 19.03.2011

Скопје, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Нема покатстрофален доказ за ефектите од наводната преродба на Груевски и ВМРО ДПМНЕ од фактот дека благодарение на нив во Македонија сиромаштијата е на рекордно ниво ...

Повторно кавга за „веселата математика“

Утрински - 18.03.2011

Од ВМРО-ДПМНЕ вчера повторно апелираа до социјалдемократите да се вратат во Собранието. „Ги прифативме сите легитимни барања и изразуваме жалење што на нашиот приод тие одговараат со манипулации“, ...

Груевски: СДСМ сака бојкот по секоја цена

Курир - 18.03.2011

Игнорирањето на лидерската средба од страна на Црвенковски е индикатор дека СДСМ сака да ги бојкотира изборите по секоја цена, изјави премиерот Никола Груевски, по завршувањето на средбата со ...

Македонија - Груевски гази, Ахмети во бункер

Време - 17.03.2011

Тони Ангеловски Наместо решение на политичката криза по почетокот на разговорите меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, таа се повеќе се продлабочува по вчерашниот судир во владејачката коалиција.

Ситно брои до избори

Утрински - 17.03.2011

Се' почесто сме сведоци на затрпување на електоратот со анкети. Како од кој табор ќе се појават анкетите, така таа партија води, а другите заостануваат, дури и по цена на апсурдот.

ВМРО-ДПМНЕ и рејтингот: допир на недопирливите

Утрински - 17.03.2011

Да падне една политичка партија од популарност што и' дава двократна и трикратна предност пред ривалот на рејтинг што отсликува драстично намалена разлика во процентот на поддршка, е сензација што ...

Се видоа, разговараа и на своето си останаа

Утрински - 17.03.2011

Без исход завршија маратонските преговори на лидерите на двете најголеми партии - Никола Груевски и Бранко Црвенковски. На средбата во Клубот на пратеници, од која се очекуваше разврска за ...

Никој никому за ништо не му верува

Н.Македонија - 17.03.2011

Двајцата лидери покажаа дека воопшто не им е тешко да седнат на иста маса и со часови да ги разгледуваат спорните прашања како што бара нормалниот политички дијалог, туку дека им е тешко меѓусебно да ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да се вклучи во реализирањето на условите што ги постави

Форум - 17.03.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно упати апел до СДСМ да се врати во Собранието и да се вклучи во исполнувањето и реализирањето на барањата и условите што ги постави Директор на Центарот за ...

Со партизацијата на избирачките одбори СДСМ не' враќа назад

Вечер - 17.03.2011

Во препораките на ОБСЕ и ОДИХР редовно се инситира на професионализација на избирачките органи, но сега се повлекуваат и велат дека не постои вистински модел да се постигне тоа Зголеменото влијание ...

Димовски: СДСМ да се вратат во Собранието за да ги имплементираме нивните барања

Нетпрес - 17.03.2011

Од ВМРО – ДПМНЕ повторно апелираат до СДСМ да се вратат во Собранието и да се вклучат во имплементирање на нивните барања кои, како што велат од ВМРО – ДПМНЕ, ги прифатиле.

ВМРО: СДСМ да се врати во Собранието

Press24 - 17.03.2011

Владејачката партија апелира до СДСМ, дека исполнувањето на нивните услови зависи од нивното присуство во Парламентот СДСМ да се вратаи во Собранието и да се вклучат во имплементирање на нивните ...

Димовски: Барањата се исполнети, СДСМ да престане со бојкотот

Курир - 17.03.2011

Пратеникот од владеачката партија Илија Димовски упати апел до опозициската СДСМ, да престане со бојкотот и да се врати во Собранието.

СДСМ: Груевски измислува барања и тврди дека ги прифатил

Press24 - 17.03.2011

Груевски и ВМРО ДПМНЕ и денес продолжуваат со веселата математика за наводна нивна конструктивност за барања кои сами си ги измислуваат, реагираат од СДСМ „Бадијала се мачат да докажуваат, бидејќи ...

СДСМ: Да се прифатат нашите четири легитимни барања и да одиме на избори

Нетпрес - 17.03.2011

СДСМ уште еднаш повикаа ВМРО-ДПМНЕ да им ги прифатат легитимните барања за да одат на фер и демократски предвремени парламентарни избори.

СДСМ: Власта да покаже воља за вистински дијалог

Курир - 17.03.2011

СДСМ бара ВМРО - ДПМНЕ да покаже воља за вистински политички дијалог, да ги прифати нивните, како што велат, легитимни барања и да одат на фер и демократски предвремени избори.

ВМРО – СДСМ да се врати во Собрание, да завршиме работа и да одиме на избори

eReporter - 17.03.2011

Би сакал во името на ВМРО-ДПМНЕ повторно да упатам апел до СДСМ да се врати во Собранието на РМ и на тој начин да се вклучат во исполнувањето и релизирањето на барањата и условите кои сами ги ...

СДСМ: Не се безброј, туку четири разумни барања

eReporter - 17.03.2011

Груевски и ВМРО ДПМНЕ и денес продолжуваат со веселата математика за наводна нивна конструктивност за барања кои сами си ги измислуваат.

ВМРО-ДПМНЕ: Со бегањето од предвремени избори СДСМ се подигрува со граѓаните

еФакт - 17.03.2011

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ денес повторно ја повика СДСМ да се врати во Собранието и како што велат, да се вклучат во исполнувањето и релизирањето на барањата и условите кои сами ги поставија.

СДСМ: Имаме само четири барања – Груевски да ги прифати и да одиме на избори

еФакт - 17.03.2011

Скопје – Опозициската СДСМ реагираше на денешната прес конференција на Илија Димовски од ВМРО-ДПННЕ. – Груевски и ВМРО ДПМНЕ и денес продолжуваат со веселата математика за наводна нивна ...

ВМРО-ДПМНЕ - Ги прифаќаме и сме подготвени да ги имплементираме сите легитимни барања на СДСМ

Inpress - 17.03.2011

Скопје, 17. март 2011 (ИНПРЕС) Би сакал во името на ВМРО-ДПМНЕ повторно да упатам апел до СДСМ да се врати во Собранието на РМ и на тој начин да се вклучат во исполнувањето и релизирањето на барањата ...

СДСМ - Имаме само четири, сосема легитимни и разумни барања

Inpress - 17.03.2011

Скопје, 17. март 2011 (ИНПРЕС) Груевски и ВМРО ДПМНЕ и денес продолжуваат со веселата математика за наводна нивна конструктивност за барања кои сами си ги измислуваат.

Без договор меѓу ВМРО и СДСМ?

BBC - 16.03.2011

Десетчасовните разговори на лидерите на двете најголеми политички партии, владејачката ВМРО – ДПМНЕ и опозициската СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, се чини не го постигнаа очекуваното.

Опозицијата останува надвор од парламентот

Р.С.Европа - 16.03.2011

По 10-часовната средба, СДСМ најави дека опозицијата останува надвор од парламентот до исполнувањето на нивните барања. Власта предлага распуштање на парламентот на 31 март Двајцата лидери Груевски и ...

Што натаму?

Р.С.Европа - 16.03.2011

Откако Груевски и Црвенковски не успеаjа да се договорат, во ВМРО-ДПМНЕ велат ќе продолжат да бараат начини за разговори, но институциите мора да функционираат. Во СДСМ молк.

Македонија - Изборните карти на маса, договорот виси

Време - 16.03.2011

Тони Ангеловски Соочувањето на лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Бранко Црвенковски и Никола Груевски, вчера до попладневните часови не вроди со доближување на нивните ставови во врска со условите за ...

Груевски и Црвенковски не се договорија

Утрински - 16.03.2011

Доцна синоќа заврши средбата меѓу лидерите на двете најголеми партии во Македонија ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Бранко Црвенковски и Никола Груевски.

По лидерската средба - меѓупартиски префрлувања

Телма - 16.03.2011

„СДСМ нема намера да влегува во едно многупати досега видено провидно сценарио на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ со кое се обидуваат да манифестираат лажна конструктивност и наводно прифаќање на некакви 40-50 ...

Средбата Груевски - Црвенковски без резултат

Алсат-М - 16.03.2011

Без исход заврши доцна вечерва средбата на лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски што се одржа во Клубот на ...

Средбата Груевски - Црвенковски без исход

Идивиди - 16.03.2011

Скопје, 16 март 2011 (МИА) - Очигледно е дека барањата на СДСМ се само параван за неизлегување на предвремени избори односно одложување, затоа што знаат дека ја немаат поддршката од граѓаните и оти ...

Без договор меѓу Груевски и Црвенковски

Форум - 16.03.2011

Без договор околу полноќ во вторникот кон средата заврши средбата на лидерите на најголемите политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски.

Груевски и Црвенковски го скршија мразот

Дневник - 16.03.2011

Груевски инсистира договор да се постигне на лидерската средба и пратениците од СДСМ уште денеска да се вратат во парламентот.

Груевски и Црвенковски не постигнаа договор

Кајгана - 16.03.2011

Без договор доцна синоќа заврши средбата на лидерите на најголемите политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски.

СДСМ:„Не влегуваме во провидното сценарио на Груевски“

Алсат-М - 16.03.2011

„СДСМ нема намера да влегува во провидното сценарио на Груевски и ВМРО ДПМНЕ со кое се обидуваат да манифестираат лажна конструктивност и наводно прифаќање на некакви 40-50 барања кои тие сами си ги ...

СДСМ останува на четирите барања

Идивиди - 16.03.2011

Скопје, 16 март 2011 (МИА) - Донесување Изборен закон со консензус на сите релевантни парламентарни партии, контрола на прочистување на Избирачкиот список, усвојување на закон за рамномерност на ...

Владата виси, кризата се продлабочува

Алфа - 16.03.2011

И ДУИ се придружи на бојкотот на Парламентот. По одлуката на ВМРО-ДПМНЕ, по секоја цена да се избере новиот гувернер и покрај нивното противење, “интегративците“ не се враќаат во работата на ...

Кризата се продлабочува

Алсат-М - 16.03.2011

По синоќешната средба на лидерите на двата македонски политички субјекта, Никола Груевски, Бранко Црвенковски, денеска продолжи размената на обвинувања на претставниците на нивните партии СДСМ и ...

ВМРО - ДПМНЕ: Прифативме 90 отсто од барањата на СДСМ, Црвенковски не сака решение

Форум - 16.03.2011

Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат лидерот на опозицискиот СДСМ на вечаршната средба со премиерот и лидер на владејачката партија Груевски покажал ароганција и некоректност, покажувајќи според нив дека ...

СДСМ: Не влегуваме во провидното сценарио на Груевски

Форум - 16.03.2011

СДСМ има четири барања, а не 40-50 барања што ВМРО-ДПМНЕ сами си ги измислуваат, изјави Јани Макрадули, член на извршниот одбор на опозициската СДСМ, коментирајќи го исходот од вчерашната средба на ...

Груевски и Црвенковски не се договорија

SETimes - 16.03.2011

СКОПЈЕ, Македонија -- Најголемата опозициска партија СДСМ нема да се откаже од својот бојкот на парламентот ако ВМРО-ДПМНЕ не ги исполни нејзините клучни барања во врска со изборниот закон, ...

Заврши маратонската средба Груевски- Црвенковски, СДСМ продолжува со бојкотот на Собранието

Канал5 - 16.03.2011

Заврши маратонската средба меѓу Груевски и Црвенковски. Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски соопшти дека СДСМ останува на бојкотот на Собранието и извесно и бојкотот на предвремените избори, зашто ...

За Груевски барањата на опозицијата параван за неизлегување на избори

МРТ - 16.03.2011

Очигледно е дека барањата на СДСМ се само параван за неизлегување на предвремени избори односно одложување, затоа што знаат дека ја немаат поддршката од граѓаните и оти во наредните четири години ќе ...

За Груевски барањата на опозицијата параван за неизлегување на избори

Сител - 16.03.2011

Очигледно е дека барањата на СДСМ се само параван за неизлегување на предвремени избори односно одложување, затоа што знаат дека ја немаат поддршката од граѓаните и оти во наредните четири години ќе ...

Груевски: Со барањата СДСМ свесно ги одложуваат изборите

Кирилица - 16.03.2011

Очигледно е дека барањата на СДСМ се само параван за неизлегување на предвремени избори односно одложување, затоа што знаат дека ја немаат поддршката од граѓаните и дека и во наредните четири години ...

Макрадули: СДСМ останува на четирите барања како предуслов за фер и демократски избори

Сител - 16.03.2011

Донесување Изборен закон со консензус на сите релевантни парламентарни партии, контрола на прочистување на Избирачкиот список, усвојување на закон за рамномерност на буџетските кампањи во медиумите и ...

Макрадули: СДСМ останува на четирите барања

Кирилица - 16.03.2011

Донесување Изборен закон со консензус на сите релевантни парламентарни партии, контрола на прочистување на Избирачкиот список, усвојување на закон за рамномерност на буџетските кампањи во медиумите и ...

По средбата Груевски- Црвенковски нема поместување на позициите

Канал5 - 16.03.2011

Нема поместување на позициите ниту по вчерашната тет а тет средба Груевски- Црвенковски. За СДСМ власта не ги исполнила клучните барања, власта пак дека Црвенковски очигледно купува време за да го ...

Социјалдемократите со сите сили се против избори

Сител - 16.03.2011

Партизацијата на избирачките одбори ќе ја врата Македонија во 2006 година. Експертите со став. Зголеменото влијание на политичките партии во избирачките одбори, на што инсистира СДСМ, негативно ќе се ...

Јанкулоска: Прифатени се над 90 отсто од барањата на СДСМ, се плашат од избори

Кирилица - 16.03.2011

Бранко Црвенковски вчера на средбата дојде со став да нема решение, со одлука да нема договор и со однапред подготвена изјава во која соопшти дека постави 30 нови барања и потроши 10 часа за да не ...

Средбата Груевски- Црвенковски ја одбележале лажна конструктивност, блеф и финти

Канал5 - 16.03.2011

Иако се очекуваше на денешната собраниска седница да биде избран за претседател на ДИК предлогот на СДСМ Борис Кондарко, до тоа не дојде.

Бранко, стисни желба!

Вечер - 16.03.2011

Според премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, СДСМ се обидува да одолговлекува бидејќи во партијата се свесни дека и во следните четири години по предвремените избори ќе останат во ...

Груевски и Црвенковски не постигнаа договор

Точка - 16.03.2011

Без договор доцна синоќа заврши средбата на лидерите на најголемите политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски.

Барањата прифатени, Црвенковски одби избори

Курир - 16.03.2011

По речиси 10 часовна разговори, заврши лидерската средба на која премиерот Никола Груевски и претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски разговараа за надминување на актуелната политичка криза, враќање ...

Средбата Груевски – Црвенковски без епилог, ВМРО-ДПМНЕ без опозиција ќе одат на избори

Нетпрес - 16.03.2011

Доцна синоќа заврши средбата на лидерите на најголемите политички партии во земјава ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, на која не се донесе никакво конретно решение за ...

Макрадули: ВМРО-ДПМНЕ понуди лажна конструктивност

Курир - 16.03.2011

СДСМ нема нема намера да влегува во провидното сценарио на ВМРО-ДПМНЕ за лажна конструктивност за наводно прифаќање на 40 – тина наши барања, изјави на денешната прес-конференција пратеникот од СДСМ ...

СДСМ: Нашите барања се четири, а не 40-50 како што манипулира Груевски

Press24 - 16.03.2011

Груевски и ВМРО ДПМНЕ се обидуваат да манипулираат со наводна конструктивност за прифатени барања. Политичкиот дијалог и консензусот не значат квантитет, туку квалитет, брифираат од СДСМ Очекувавме ...

Собранието расправа за Избирачкиот список

Курир - 16.03.2011

Собранието на Република Македонија денеска ја започна расправата по Предлог одлуката за основање и состав на Привремена комисија за утврдување на состојбата на Избирачкиот список.

ВМРО-ДПМНЕ: Прифатени се 99 % од барањата на Црвенковски

Курир - 16.03.2011

Бранко Црвенковски и СДСМ продолжуваат со блефирањата, опструкциите и нанесувањето штета на Македонија. СДСМ не сака да излезе на избори, затоа што се свесни дека ја немаат подршката на народот, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Прифатени беа речиси сите барања на Црвенковски

Press24 - 16.03.2011

Бранко Црвенковски и СДСМ продолжуваат со блефирањата, опструкциите и нанесувањето штета на Македонија. СДСМ не сака да излезе на избори, затоа што се свесни дека ја немаат подршката на народот, ...

Јанкуловска: СДСМ дојде на лидерската средбата со една цел – средбата да пропадне

Нетпрес - 16.03.2011

СДСМ дојде на вчерашната лидерска средба со единствена цел, средбата да пропадне, блокадата да продолжи, а Црвенковски да го пролонгира крајот на неговата политичка кариера за неколку недели или ...

Макрадули: Прво исполнување на сите услови, па враќање во Собранието

Нетпрес - 16.03.2011

СДСМ останува на ставот дека пред враќањето во Собранието, треба да се усогласат сите прашања поврзани со изборниот процес, и по усвојувањето на сите акти да се оди на слободни, фер и демократски ...

Средбата Груевски-Црвенковски заврши без договор

еФакт - 16.03.2011

Скопје - Доцна синоќа заврши средбата меѓу лидерите на двете најголеми партии во Македонија ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Бранко Црвенковски и Никола Груевски.

Што следува после неуспешната средба меѓу Груевски и Црвенковски?

еФакт - 16.03.2011

Скопје – Средбата на лидерите на најголемите македонски партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски заврши сношти без конкретен напредок.

Макрадули: СДСМ има само четири барања – математиката на Груевски е манипулација

еФакт - 16.03.2011

Скопје - СДСМ нема намера да влегува во провидното сценарио на Груевски и ВМРО ДПМНЕ со кое се обидуваат да манифестираат лажна конструктивност и наводно прифаќање на некакви 40-50 барања кои тие ...

Јанкуловска: Црвенковски дојде на вчерашната средба, за таа да пропадне

еФакт - 16.03.2011

Скопје - Бранко Црвенковски и СДСМ продолжуваат со блефирањата, опструкциите и нанесувањето штета на Македонија. СДСМ не сака да излезе на избори, затоа што се свесни дека ја немаат поддршката на ...

Тема на денот: Кој блефира и кој манипулира за изборите?

еФакт - 16.03.2011

Скопје - Власта и опозицијата денес си разменија реплики за вчерашната средба меѓу Груевски и Црвенковски, за тоа кој манипулира и кој блефира, кој сака избори, а кој бега од нив, СДСМ нема намера да ...

Груевски - Барањата на опозицијата се параван за неизлегување на избори, Црвенковски најавува можен бојкот

Inpress - 16.03.2011

Скопје, 16 март 2011 (ИНПРЕС) Очигледно е дека барањата на СДСМ се само параван за неизлегување на предвремени избори односно одложување, затоа што знаат дека ја немаат поддршката од граѓаните и оти ...

Груевски ги прифати барањата, Црвенковски сеуште бојкотира

Македонија24 - 16.03.2011

Македониjа 24, Груевски ги прифати барањата, Црвенковски сеуште бојкотира, "На вчерашната средба Груевски- Црвенковски, која траеше речиси 10 часа, лидерите на најголемите партии разговараа за ...

СДСМ - Да се одржи лидерска средба на која ќе учествуваат лидерите на релевантните политички партии

Inpress - 16.03.2011

Скопје, 16. март 2011 (ИНПРЕС) СДСМ нема намера да влегува во провидното сценарио на Груевски и ВМРО ДПМНЕ со кое се обидуваат да манифестираат лажна конструктивност и наводно прифаќање на некакви ...

СДСМ: Груевски не ги прифати нашите барања

Македонија24 - 16.03.2011

Македониjа 24, СДСМ: Груевски не ги прифати нашите барања, Пратеникот од СДСМ Јани Макрадули изјави дека на вчерашната лидеркса средба премиерот Груевски не прифатил ниту едно барање на ...

Јанкулоска: Црвенковски дојде да не се договори

Македонија24 - 16.03.2011

Македониjа 24, Јанкулоска: Црвенковски дојде да не се договори, "На денешната прес конференција министерката за внатрешни работи , Гордана Јанкулоска изјави дека лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски ...

Средба Груевски - Црвенковски

А1 - 15.03.2011

Продолжението на средбата на лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски во Клубот на пратениците, кое првично беше ...

Груевски и Црвенковски се договараат

BBC - 15.03.2011

Лидерите на власта и опозицијата, Никола Груевски и Бранко Црвенковски кои денеска прв пат директно се среќаваат по три години, се чини се блиску до договор кој ќе го прекине бојкотот на СДСМ и ...

Македонија - ВМРО не паѓа само во анкетите на Керим

Време - 15.03.2011

Тони Ангеловски Трендот на доближување на рејтинзите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ е запрен и владејачката партија има стабилна предност од околу девет проценти, покажува истражувањето на дневниот весник ...

Македонија - Фиктивни гласачи се 200.000, а не 20.000

Време - 15.03.2011

Нова демократија се сомнева дека прочистувањето на избирачкиот список е завршено и дека владата на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ се подготвува за злоупотреба и за манипулација на изборниот процес со, според ...

Македонија - Третиот пат се уштеникаде не води

Време - 15.03.2011

Игор Чавески ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ уште долго ќе бидат неприкосновени на македонската политичка сцена и далеку е денот кога некоја друга партија, без разлика дали таа доаѓа од центарот, од левицата или ...

Прва рунда без договор

Р.С.Европа - 15.03.2011

На денешната средба Груевски и Црвенковски со свои барања. Ќе се најде ли решение? На средбата лидерите на двете најголеми политички партии Груевски и Црвенковски, СДСМ испорачаа свои барања, а и ...

Средба на Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Телма - 15.03.2011

Лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски во Клубот на пратениците имаат средба на која ќе се обидат да ги надминат ...

Велешките советници во кавга поради патот до сливник

Телма - 15.03.2011

Советниците од општина Велес од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ денеска влегоа во голема кавга, која изобилуваше со навреди, „говор на омраза“, а малку недостасуваше да избувне и тепачка.

Средба Груевски - Црвенковски

Идивиди - 15.03.2011

Скопје, 15 март 2011 (МИА) - Лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски денеска во 13 часот во Клубот на пратениците ќе ...

Средба Груевски - Црвенковски

Алсат-М - 15.03.2011

Лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски во Клубот на пратениците имаат средба на која ќе се обидат да ги надминат ...

Рејтингот поголем од успехот

Дневник - 15.03.2011

Во предизборието во 2008 година најмногу граѓани (42 отсто) сметале дека коалицијата на власт успешно владее, за разлика од сега, кога 50 отсто велат дека таа е неуспешна Оценките за успешноста на ...

Груевски предложи распуштање на Собранието на 31 март

Идивиди - 15.03.2011

Скопје, 15 март 2011 (МИА) - По тричасовната пауза, вечерва продолжи средбата на лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко ...

Собранието се распушта на 31. март?

Кајгана - 15.03.2011

На средбата на лидерите на најголемите политички партии, која траеше час и половина, а треба да продолжи попладнево од страна на ВМРО-ДПМНЕ била предложена агенда со мерки и активности во согласност ...

Собранието се распушта на 31 март?

Форум - 15.03.2011

На средбата на лидерите на најголемите политички партии, која траеше час и половина, а треба да продолжи попладнево од страна на ВМРО-ДПМНЕ била предложена агенда со мерки и активности во согласност ...

Средбата Груевски - Црвенковски продолпо тричасовна пауза

Алсат-М - 15.03.2011

Продолжението на средбата на лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски во Клубот на пратениците, кое првично беше ...

ВМРО-ДПМНЕ прифати околу 95 проценти од барањата за Изборниот законик

Форум - 15.03.2011

Средбата на лидерите на двете најголеми политички партии ВМРО – ДПМНЕ И СДСМ е се уште во тек. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вториот дел од средбата одговори на барањата поставени ...

ВМРО-ДПМНЕ прифати околу 95 проценти од барањата за Изборниот законик

Кајгана - 15.03.2011

Средбата на лидерите на двете најголеми политички партии ВМРО – ДПМНЕ И СДСМ е се уште во тек. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вториот дел од средбата одговори на барањата поставени ...

Груевски и Црвенковски ги усогласуваат ставовите

Алсат-М - 15.03.2011

Лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски продолжуваат со разговорите во Клубот на пратениците на кои ќе се обидат да ...

Во тек е средбата меѓу Груевски и Црвенковски

Кирилица - 15.03.2011

Лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски во Клубот на пратениците имаат средба на која ќе се обидат да ги надминат ...

Средбата Груевски - Црвенковски ќе продолжи по тричасовна пауза

Сител - 15.03.2011

Продолжението на средбата на лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски во Клубот на пратениците, кое првично беше ...

Груевски предложи распуштање на Собранието на 31 март

МРТ - 15.03.2011

По тричасовната пауза, вечерва продолжи средбата на лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски во Клубот на ...

Пауза на средбата Груевски-Црвенковски, продолжува за два часа

Кирилица - 15.03.2011

По двочасовна пауза треба да продолжи средбата на лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски во Клубот на пратениците ...

Средбата Груевски - Црвенковски продолжи по тричасовна пауза

Канал5 - 15.03.2011

Продолжението на средбата на лидерите на најголемите политички партии од власта и од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски во Клубот на пратениците, кое првично беше ...

Груевски и Црвенковски ги усогласуваат ставовите за отворените прашања пред предвремените избори

Сител - 15.03.2011

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски на попладневното продолжение на лидерската средба на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му ги презентира одговорите на неговите ...

Груевски и Црвенковски ги усогласуваат ставовите за отворените прашања

МРТ - 15.03.2011

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски на попладневното продолжение на лидерската средба на претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски му ги презентира одговорите на неговите ...

Собранието се распушта на 31 март?!

Вечер - 15.03.2011

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ речиси останаа на почетните позиции како и пред вчерашната средба. Црвенковски побарал се што ќе биде договорено да биде ставено на хартија и договорот да биде потпишан ...

Собранието се распушта на 31 март?

Точка - 15.03.2011

На средбата на лидерите на најголемите политички партии, која траеше час и половина, а треба да продолжи попладнево од страна на ВМРО-ДПМНЕ била предложена агенда со мерки и активности во согласност ...

Средба Груевски-Црвенковски

Press24 - 15.03.2011

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, денеска во Скопје треба да остварат средба на која би можело да се постигне договор за одржување предвремени парламентарни избори ...

Дневник: ВМРО-ДПМНЕ 52, СДСМ 32 пратеници

Курир - 15.03.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ ужива поголема доверба кај граѓаните кога е во прашање решавање на проблемите со невработеноста, намалувањето на корупцијата, како и подобрување на економската состојба.

Без договор заврши првата рунда разговори меѓу Груевски и Црвенковски

Нетпрес - 15.03.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи распуштање на Парламентот на 31. март, годинава, по што и официјално ќе се закаже датумот за предвремените парламентарни избори, што ги побара СДСМ и ги услови со ...

Собранието да се распушти на 31 март

Курир - 15.03.2011

Премиерот Никола Груевски на денешната лидерска средба со претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски предложи распуштање на Собранието на 31 – ви март 2011 година.

Советниците на СДСМ од Велес им се заканувале на советниците од ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 15.03.2011

Денес, велешката јавност повторно беше сведок дека препознатливата политика на Бранко Црвенковски на закани и повикување на насилство е дел од секојдневната пракса на советниците од СДСМ, истакна на ...

Позитивни сигнали од лидерската средба

Курир - 15.03.2011

Прифатени се поголемиот дел од барањата и забелешките кои ги имаше СДСМ, соопштија од владејачката ВМРО-ДПМНЕ по денешната лидерска средба на премиерот Груевски и претседателот на СДСМ Бранко ...

Детали од преговорите Груевски-Црвенковски

Press24 - 15.03.2011

На средбата Груевски- Црвенковски фокусот во моментов е ставен на измените на Изборниот Законик. Црвенковски во првиот дел доставил 21 барање за измени на Изборниот Законик.

Петров: Барањата на СДСМ се принципиелни

Press24 - 15.03.2011

Добра работа е што се случи оваа средба која е на наша иницијатива, а премиерот прифати директно да разговараме за прашањата кои се неопходни за изборите – истакна секретарот на СДСМ, Андреј Петров ...

Груевски прифатил голем дел од барањата за измени на Изборниот законик

Нетпрес - 15.03.2011

На средбата Груевски Црвенковски сеуште се разговара за измените на Изборниот законик, а за време на паузата ВМРО-ДПМНЕ од 21 барање за измени на изборниот законик доставени од Црвенковски, одлучиле ...

ВМРО-ДПМНЕ прифати дополнителни 22 барања на СДСМ

Курир - 15.03.2011

Покрај 21-то барање на опозицијата кои беа прифатени од страна на владејачкото мнозинство, СДСМ на средбата излезе со дополнителни 15 барања, кои ВМРО-ДПМНЕ исто така ги прифати.

ВМРО-ДПМНЕ прифати уште 15 други барања на СДСМ

Нетпрес - 15.03.2011

Дел од новите 15 барања кои ги доставила опозицијата до владеачката ВМРО-ДПМНЕ и истите биле прифатени во вториот дел од средбата, се однесувале на изборниот законик, односно поконкретно на гласачите ...

Средбата Груевски–Црвенковски се’ уште неизвесна

eReporter - 15.03.2011

Средбата на премиерот и претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски и на лидерот на опозициониот СДСМ, Бранко Црвенковски се’ уште е во тек, а исходот е неизвесен.

Средбата заврши- договор нема!

Press24 - 15.03.2011

По 10 часовна средба премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски излегоа со ставови со какви и влегоа- СДСМ останува на бојкотот, ВМРО-ДПМНЕ продолжува со подготовки за предвремени ...

Груевски и Црвенковски разговарале за Изборниот законик- средбата ќе продолжи по двочасовна пауза

еФакт - 15.03.2011

Скопје - Прекината е средбата меѓу лидерите на двете најголеми партии во Македонија од власта и опозицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Се очекуваа та да продолжи околу 17 часот.

ВМРО-ДПМНЕ за инцидентот во Велес

еФакт - 15.03.2011

Велес - ВМРО-ДПНЕ излезе со реакција за денешниот инцидент во Советот на Општина Велес. - Денес, велешката јавност повторно беше сведок дека препознатливата политика на Бранко Црвенковскина закани и ...

Средба Груевски-Црвенковски: Власта прифаќа голем дел од барањата на опозицијата

еФакт - 15.03.2011

Скопје - Власта и опозицијата ги усогласуваат ставовите за отворените прашања пред предвремените избори. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски на попладневното продолжение на лидерската ...

Македонија - Договорот за избори во четири очи

Време - 14.03.2011

Тони Ангеловски Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, утре во 13 часот во „Клуб на пратеници“ ќе се обидат го деблокираат дијалогот меѓу власта и опозицијата и да ...

Кој ќе попушти - Груевски или Црвенковски?

Утрински - 14.03.2011

Двајцата политички опоненти - премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и шефот на СДСМ, Бранко Црвенковски, утре во 13 часот ќе седнат на заедничка маса.

Опозицијата се сомнева во прочистеноста на Избирачкиот список

Телма - 14.03.2011

Дел од партиите не се задоволни од процесот на прочистување на Избирачкиот список. Сметаат дека пронајдениот вишок од 20 илјади гласачи не соодветствува со реалната слика.

Препукувања власт-опозиција околу Избирачкиот список

Форум - 14.03.2011

По денешното објавување дека избирачкиот список е прочистен и тоа пред најавениот рок за завршување на оваа обврска , од СДСМ реагираа дека работата е „ не завршена или е неквалитетно завршена“ ...

Нова анкета - исто растојание

Дневник - 14.03.2011

Соодносот на рејтинзите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, во истражувањето на „Дневник“ спроведено во првата недела од март, изнесува 1,65 спрема 1 , што покажува дека трендот на доближување што постоеше во ...

Лидерите да се сретнат на половина пат

Дневник - 14.03.2011

За да има поместување од мртва точка, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ на утрешната средба мора да бидат пофлексибилни, да бидат подготвени на отстапки од првичните позиции, за да може да се дојде до ...

Уште 5.000 тргнати од избирачкиот список

Н.Македонија - 14.03.2011

Речиси три месеци пред предвидениот рок надлежните институции, задолжени за прочистување на избирачкиот список, го завршиле ажурирањето на починатите лица за периодот од 1950 до 1980 година на целата ...

НД се сомнева во прочистувањето на избирачкиот список

Форум - 14.03.2011

Нова демократија(НД) денеска изрази длабоко сомневање дека прочистувањето на избирачкиот список е завршено Тие сметаат дека Владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се подготвува за злоупотреба и манипулација на ...

ДУИ бара податоци за мртвите во избирачкиот список

Форум - 14.03.2011

По реакцијата на неколку опозициски партии, коалициониот партнер во Владата ДУИ повика да се достават сите податоци за мртви лица во избирачкиот список Владејачката албанска партија ДУИ, во ...

Утре средба Груевски - Црвенковски

Алсат-М - 14.03.2011

Премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски ќе се сретнат утре во клубот на пратениците. Прочистување на избирачкиот список, измени на изборниот законик, деблокирање на сметката на ...

Кој ќе попушти?

Алфа - 14.03.2011

Никола Груевски и Бранко Црвенковски, утре во Клубот на пратениците ќе направат прв директен обид за надминување на кризата.

Анкета на Дневник:25,1% за ВМРО ДПМНЕ,15,2% за СДСМ

Канал5 - 14.03.2011

Разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ останува околу 10 отсто. Ова го покажува анкетата на весникот Дневник за рејтингот на партиите.

Анкета на Дневник: Пад на рејтингот на СДСМ

Сител - 14.03.2011

Доколку утре се одржат парламентарни избори, владеачката ВМРО-ДПМНЕ би освоила 25,1 процент од гласовите, а опозициската СДСМ 15, 2 проценти.

Груевски и Црвенковски ќе создаваат услови за предвремени избори

Вечер - 14.03.2011

Доколку двајцата лидери постигнат компромис, можно е пратениците од партиите од опозицискиот фронт уште утре да се вратат во Собранието на седницата на која ќе се расправа за изборниот законик, ДИК и ...

Пад на рејтингот на опозицијата

Вечер - 14.03.2011

Истата агенција Рејтинг, за потребите на Телевизија Сител, од 4 до 10 февруари, спроведе истражување на јавното мислење за политичките партии.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ нека изврши контрола во прочистениот избирачки список

Курир - 14.03.2011

Доколку СДСМ не верува дека избирачкиот список е квалитетно прочистен нека изврши контрола во него преку анкетната комисија на Парламентот, за што Ние им дадовме отворена понуда, истакнуваат од ...

Дневник: ВМРО-ДПМНЕ убедливо пред СДСМ

Курир - 14.03.2011

Со можноста за предвремени парламентарни избори, пристигнаа и резултати од неколку анкети со одговори на прашањето –„Доколку утре се одржуваат избори, за која партија би гласале? Медиумите и партиите ...

Дневник: Власта и натаму ја чува предноста пред опозицијата

Press24 - 14.03.2011

Според анкетата на Дневник, соодносот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ останува непроменет на 1,65 : 1 Доколку утре би се одржале избори, 25,1% од граѓаните својата поддршка би и ја дале на владејачката ...

Демокрациа е Ре: Бројот на фиктивни гласачи е 200.000, а не 20.000

Нетпрес - 14.03.2011

Демокрациа е Ре се сомнева дека прочистувањето на избирачкиот список е завршено и дека Владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се подготвуваат за злоупотреба и за манипулација на изборниот процес со бројот на ...

Нова демократија: Избирачкиот список не е прочистен

Курир - 14.03.2011

Министерството за правда вчера излезе со информација дека го има прочистено избирачкиот список и за периодот 1950-1980 и констатирани се вкупно 20.000 фиктивни грасачи во избирачкиот список, истакна ...

Анкета на „Дневник„: Разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ останува иста

еФакт - 14.03.2011

Скопје - Трендот на намалување на разликата во рејтинзите меѓу власта и опозицијата запрел, според последната анкета на „Дневник“.

Анкета на Дневник - 25,1% доверба за ВМРО-ДПМНЕ, 15,2% за СДСМ

Inpress - 14.03.2011

Скопје, 14. март 2011 (ИНПРЕС) Соодносот помеѓу доминантните партии од македонскиот блок ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ останува непроменет на 1,65 : 1, покажаа резултатите од анкетата на весникот „Дневник“.

ВМРО-ДПМНЕ со 10 отсто пред СДСМ

Македонија24 - 14.03.2011

Македониjа 24, ВМРО-ДПМНЕ со 10 отсто пред СДСМ, Многубројните анкети со прашањето -Доколку утре се одржуваат избори, за која партија би гласале? беа пласирани низ медиумите со различни резултати.