TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адеми, што сакате да бидете, херој или погребник на образованието!

МКД - 19.04.2015

Да не им го ускратуваме правото на здраво, моќно, цврсто и квалитето образование кое ќе им ја трасира патеката на личната и колективна иднина. Тоа нè засега сите! Тоа ве засега и Вас господине Министер, му порачуваат членовите на Наставничкиот ...

Образование vs. Адеми

Студентски Пленум - 19.04.2015

Студентите со герила акција за поддршка на средношколците од Средношколски ...

Средношколците продолжуваат со бојкотот, поддршка од студентите со герила акција (ВИДЕО)

МКД - 19.04.2015

Средношколскиот пленум не се откажува. Продолжуваат со бојкотот на наставата сè до исполнување на нивните барања. А очигледно и Адеми, министерот за образование не се откажува од неговиот бојкот за средба со средношколците.

ВИДЕО: Песна за министерот Адеми

А1 On - 19.04.2015

Студентскиот пленум целосно застанува зад барањата на средношколците и со песна го повика да ги слушне 20.000 средношколци кои се противат на неговите идеи и реформи во образованието. -Кога министерот е глув за протестите и маршевите под неговиот ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Јака агенда

Вест - 18.04.2015

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Гомната од новата плажа во Охрид каде ќе завршат? Во Медитеранот? Министерот за образование Абдулаќим Адеми ќе ги примел претставниците на Средношколскиот пленум кога ќе му дозволела агендата.

Реформи во образованието - Со сила убавина не бива

Р.С.Европа - 18.04.2015

Честите промени на законите, ротациите на ресорните министри, екстерното тестирање за учениците и казни за наставниците, дисперзирани студии, нови наставни програми, се дел од проблемите кои резултираа со незадоволство и во редовите на професорите ...

Наставнички пленум: Апел до Адеми да ги повика средношколците на разговор

Радио МОФ - 18.04.2015

Наставнички пленум преку соопштение апелираше министерот за образование и наука да ги повика средношколците на разговор. Од Пленумот го критикуваат игнорантскиот однос на министерот Абдилаќим Адеми обвинувајќи го дека е одговорен за сите случувања и ...

Наставнички пленум: АПЕЛ до Господинот Адеми да ги повика средношколците на разговор

Факултети - 18.04.2015

Господине Адеми! Образованието е вашата област на делување. Вие сте одговорен за сите случувања и турбуленции кои денес се случуваат пред очите на целата македонска јавност и пошироко. Криењето зад вашите претходници не е никакво оправдување, а уште ...

Кумановски професори: Средношколците се наши деца, ова е заедничка борба!

Фактор - 18.04.2015

Професорите стануваат се погласни во подршката за своите ученици, против како што велат лошите образовни реформи. Тие најавуваат заедничка здружена борба, рамо до рамо со средношколците, која од вчера почна на кумановските улици.

Професорскиот пленум во распаѓање – пленумците на СДСМ остануваат сами

Република - 18.04.2015

Професорскиот пленум е во распаѓање откако се поголем број професори поднесуваат барање да бидат избришани од списокот на членови поради несогласувањето со пленумците блиски на СДСМ да бидат употребени како партиски војници во битката на Заев за ...

Пленумците на СДСМ остануваат сами

Вечер - 18.04.2015

Професорскиот пленум е во распаѓање откако се поголем број професори поднесуваат барање да бидат избришани од списокот на членови поради несогласувањето со пленумците блиски на СДСМ да бидат употребени како партиски војници во битката на Заев за ...

Тетовските средношколци повторно на протест

24 Вести - 17.04.2015

Враќање на стариот концепт на државната матура и укинување на екстерното тестирање повторно побараа тетовските средношколци. Овојпат и македонските и албанските паралелки од неколку средни училишта од Тетово се собраа на градскиот плоштад, каде што ...

Средношколски протест во Тетово

Телма - 17.04.2015

Тетовските средношколци од македонски и албански наставен јазик преку протест и марш по градските улици, одлучија заедно да го искажат револтот од реформите во образованието. На градскиот плоштад протестираа стотици ученици од тетовската гимназија и ...

Македонските и албански средношколци заедно на протест во Тетово

Нова ТВ - 17.04.2015

Стотици ученици од различни средни училишта во Тетово денеска излегоа на заеднички марш против со што уште еднаш го искажаа револтот од реформите во средното образование, кои беа донесени на половина учебна година.

Средношколци: Комуницираме анонимно, стравуваме и за работата на нашите родители

Нова ТВ - 17.04.2015

Втор дел од бојкот на наставата во битолските средните училишта, средношколците од Битола за НОВА велат дека притисоците да се прекине бојкотот не стивнуваат. Заклучени врати од училиштата, закани со неоправдано поведение и списоци по училиштата на ...

[Фото] Стотици средношколци маршираа низ Тетово

Радио МОФ - 17.04.2015

Гоелм број средношколци, кој настава следат на македонски и албански јазик, денеска по трет пат кажаа „Не“ на како што велат, лошите реформи во образованието. Со двојазични пораки Средношколскиот Пленум маршираше низ градот ги исвиркаа лошите ...

Македонските и албанските средношколци на протест во Тетово

Фокус - 17.04.2015

Во периодот додека бојкотираат, средношколците имаат алтернативна настава и уште многу активности Околу 18.000 средношколци на ниво на држава ја бојкотираат наставата во средните училишта, а на нив секојдневно им се приклучуваат ннови училишта.

Продолжува бојкотот на средношколците

МКД - 17.04.2015

Од Средношколскиот пленум ја демантираат веста објавена во дел од медиумите дека во понеделник ќе се оддржи протестен марш, а потоа целосно ќе прекине бојкотот на наставата „Тоа е дезинформација.

Средношколски пленум: Нов протестен марш во четврток во Скопје

Радио МОФ - 17.04.2015

Скопските средношколци на Генерален пленум одлучија повторно да излезат на протестен марш против лошите реформи во образованието, велат за Радио МОФ од Средношколски пленум. „Во четврток, тоа нема да биде марш со кој ќе го прекинеме бојкотот на ...

[Фото] Средношколци и наставници маршираа во Куманово

Радио МОФ - 17.04.2015

Кумановските средношколци за првпат со нивни наставници излегоа на заеднички протестен марш. Со главната парола „Стоп за лошите реформи“ тргнаа од Градскиот плоштад, по што се упатија кон канцелариите на Министерството за образование и наука.

Имаме докази за 200.000 фалсификувани гласа

Дневник - 17.04.2015

Една од најгнасните и во исто време една од најглупавите тези во последно време е дека некој на децата, односно на средношколците, им вршел притисок да не ја бојкотираат наставата. Види мајката, децата имаат обврска да одат на училиште, ама ако не ...

Марш на кумановските средношколци

Локално - 17.04.2015

Наставниците и средношколците излегоа на протест на кумановските улици. Тие маршираа од градскиот плоштад до подрачната единица на Министерството за образование. Средношколскиот пленум од Куманово информира дека нема откажување од барањата кои се ...

(ВИДЕО) Средношколски пленум: Заклучени тоалети во „Јосип Броз Тито„ Битола

Локално - 17.04.2015

Средношколскиот-пленум од Битола објави видео снимки од кои се гледа дека во гимназија „Јосип Броз Тито“ намерно им се заклучувани тоалетите, за да се изврши притисок врз нив. Пленумци велат дека секојдневно имаат притисоци за прекин на бојкотот.

Средношколците од македонските и албанските паралелки обединето на протестен марш во Тетово

Локално - 17.04.2015

Средношколците од македонските и албанските паралелки од неколку средни училишта од Тетово се собраа на градскиот плоштад, каде што го изразија незадоволството од според нив, лошите реформи во средното обрзование.

Како поминува бојкотот на учениците во Битола?

Факултети - 17.04.2015

Изминативе неколку дена, учениците од поголемиот дел од средните училишта во Битола ја бојкотираат наставата затоа што, како што велат, надлежните се глуви на нивните барања за укинување на екстерното тестирање и враќање на стариот модел на полагање ...

Се проширува бојкотот на битолските средношколци

Факултети - 17.04.2015

Бојкотот на средношколците од Битола се прошири скоро во сите средни училишта. Денес бојкотира и долната гимназија „Таки Даскало“, а вчера и завчера се приклучија и економското училиште „Јане Сандански“ и средното медицинско училиште „Д-р Јован ...

Се шири бојкотот на наставата во Битола

Тера - 17.04.2015

На четвртиот ден од бојкотот на наставата во средните училишта во Битола денес се приклучи и Гимназијата „Таки Даскалот". Со гитари во рацете и со разни спртски активности во дворовите го изразуваат својот револт кон новите измени на законот за ...

„Средношколски пленум“ продолжува со бојкот?

+инфо - 17.04.2015

Претставничка на Средношколски пленум негира дека в понеделник ќе прекине бојкотот на настава, како што претходно беше кажано од претставник на Пленумот. – Не е точна информацијата дека го прекинуваме бојкотот на наставата.

„Средношколски пленум“ продолжува со бојкот

А1 On - 17.04.2015

„Средношколски пленум“ ја демантира информацијата објавена во некои медиуми дека средношколците го прекинуваат бојкотот на наставата. – Не е точна информацијата дека го прекинуваме бојкотот на наставата.

ФОТО: Марш на кумановските средношколци

А1 On - 17.04.2015

Наставниците и средношколците излегоа на протест на кумановските улици. Тие маршираа од градскиот плоштад до подрачната единица на Министерството за образование. Средношколскиот пленум од Куманово информира дека нема откажување од барањата кои се ...

Математиката не е тешка, велат од штипското училиште „Димитар Влахов“

Ирис - 17.04.2015

- Дополнителната настава по математика дава резултати, а учениците со задоволство ги решаваат задачите. Наградите од натпреварите секако се заслужени, вели наставничката Адриана Нацева. Секако, математиката за нашите ученици не е мака затоа што кога ...

Тетовските средношколци повторно маршираа

+инфо - 17.04.2015

Околу 500 средношколци денеска по трет пат маршираа по тетовските улици. Учениците и сега со двојазична порака им кажаа не на лошите реформи во образованието, овојпат во организација на албанските гимназијалци, а не на Пленумот.

ФОТО Битолските средношколци докажуваат дека никој не е присилен на бојкот

+инфо - 17.04.2015

По клеветата дека средношколците од битолската гимназија „Јосип Броз Тито“ присилувале ученици да ја бојкотираат наставата, Пленумците објавија фотографија од која се гледа дека никој не бил присилен да излезе и да бојкотира.

Со протестен марш против притисоците в понеделник завршува бојкотот од средношколците?

+инфо - 17.04.2015

Со протестен марш в понеделник учениците го прекинуваат бојкотот на наставата, поради како што велат, преголеми притисоци што резултираат со недоволно присуство на учениците на бојкотите, велат за Плусинфо средношколците.

Се шири бојкотот на настава во Битола, се приклучи и долната гимназија

Орбис - 17.04.2015

И ученици од долната гимназија „Таки Даскало“ од денес им се приклучија на своите врсници од техничкото, медицинското, економското училиште и горната гимназија во бојкотот на наставата. Веќе во пет од вкупно шест битолски средни училишта не се ...

Пленумците ја распнаа математиката во својот образовен вакуум, а Понтиј Пилат си ги изми рацете

Н.Македонија - 17.04.2015

Воскрес? На куково лето! И не со оваа следна генерација, која се согласи нејзините даскали-војсководци да ѝ ги извадат очите На планетава имало и има многу народи, а само мал број успеале низ стекнати историски процеси и околности да формираат ...

„Конструктивноста“ на СДСМ го распадна Професорскиот пленум

Press24 - 17.04.2015

Професорскиот пленум е пред распад откако вчера и денеска голем дел од професорите го откажале членството од оваа организација револтирани од нивната злоупотреба и манипулација од страна на СДСМ, објави Република.

Струмичкиот процес

Press24 - 17.04.2015

С амо Господ му е мајката. Да има некој начин секој ден Велигден да биде најарно за сите ќе да е. Но, како велат, секое чудо за три дена. Кај нас само добрите чуда кратко траат. Оние политичките чуда, со децении не дават.

„Конструктивноста“ на СДСМ го распадна Професорскиот пленум

Нетпрес - 17.04.2015

Професорскиот пленум е пред распад откако вчера и денеска голем дел од професорите го откажале членството од оваа организација револтирани од нивната злоупотреба и манипулација од страна на СДСМ, објави Република.

„Конструктивноста“ на СДСМ го распадна Професорскиот пленум

Fox.mk - 17.04.2015

Професорскиот пленум е пред распад откако вчера и денеска голем дел од професорите го откажале членството од оваа организација револтирани од нивната злоупотреба и манипулација од страна на СДСМ, објави Република.

„Конструктивноста“ на СДСМ го распадна Професорскиот пленум

Курир - 17.04.2015

Професорскиот пленум е пред распад откако вчера и денеска голем дел од професорите го откажале членството од оваа организација револтирани од нивната злоупотреба и манипулација од страна на СДСМ, објави Република.

„Средношколски пленум“ продолжува со бојкотот

Sky - 17.04.2015

Дали сакате да добиете 50 евра реални пари за тргување на глобалниот финансиски пазар и започнете да заработувате пари? „Средношколски пленум“ ја демантира информацијата објавена во некои медиуми дека средношколците го прекинуваат бојкотот на ...

Средношколците Македонци и Албанци заедно на протестен марш

Sky - 17.04.2015

Дали сакате да добиете 50 евра реални пари за тргување на глобалниот финансиски пазар и започнете да заработувате пари? Учениците Албанци и Македонци попладнево излегоа на протест, кој се одржа на тетовскиот плоштад, и на марш по булеварот ...

Учениците и професорите протестираа пред МОН

Kumanovo News - 17.04.2015

Средношколците и претставници на Наставничкиот пленум од Куманово, денеска протестираа пред подрачното Министерство за образование и наука со барање да се укинат лошите реформи во образованието.

„Конструктивноста“ на СДСМ го распадна Професорскиот пленум

Република - 17.04.2015

Професорскиот пленум е пред распад откако вчера и денеска голем дел од професорите го откажале членството од оваа организација револтирани од нивната злоупотреба и манипулација од страна на СДСМ, дознава Република.

Средношколците што бојкотираат ќе мораат да одработуваат?

Sky - 17.04.2015

Дали сакате да добиете 50 евра реални пари за тргување на глобалниот финансиски пазар и започнете да заработувате пари? Средношколците од повеќе средни училишта веќе неколку дена ја бојкотираат наставата, а секојдневно, и покрај притисоците, на ...

Струмичкиот процес

Денешен - 17.04.2015

Нешто потенцирано! С амо Господ му е мајката. Да има некој начин секој ден Велигден да биде најарно за сите ќе да е. Но, како велат, секое чудо за три дена. Кај нас само добрите чуда кратко траат. Оние политичките чуда, со децении не дават.

Продолжува бојкотот на наставата во дел од средните училишта

24 Вести - 16.04.2015

Учениците од средното економско училиште „Јане Сандански“ и медицинското „д-р. Јован Калаузи“ во Битола денеска не седнаа во училишните клупи со што се приклучија на своите соученици во средношколскиот бојкот.

Протестот на средношколците се помасовен

24 Вести - 16.04.2015

Се шири бојкотот на наставата во средните училишта, но и притисоците врз учениците. Од Средношколскиот пленум велат дека матурантите кои се најзасегнати од реформите, нема да ги потпишат пријавите за полагање на државна матура се додека не се ...

Протестот на средношколците расте - власта не реагира

Глас на Америка - 16.04.2015

Денеска се приклучија и учениците, етнички Албанци од Тетово, а за утре се најавуваат нови протести и во Битола. Иако ресорниот министер Абдилаќим Адеми најавуваше средба со Средношколскиот пленум, учениците кои ја бојкотираат наставата досега не ...

Економското и средното медицинско училиште се приклучуваат на бојкотот во Битола

Нова ТВ - 16.04.2015

Во средношколскиот бојкот во Битола, денеска покрај економското училиште „Јане Сандански“, на бојкотот ќе се приклучи и средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи“. Пленумците порачуваат дека се истрајни во своите барања и дека нема да се ...

(ВИДЕО) „Средношколско будење“

Нова ТВ - 16.04.2015

Под наслов „Средношколско будење“ Средношколскиот пленум објави информативно видео во кое ги објаснува причините за бојкотот и ги наведува нивните барања. Пленумците објаснуваат како функционира ...

Информативно видео: Средношколско будење!

Телма - 16.04.2015

Со наслов „Средношколско будење“, Средношколскиот пленум објави ново информативно видео на Youtube во кое ги објаснува причините за бојкотот и ги наведува средношколските ...

Бојкотот на наставата далеку од решение

Телма - 16.04.2015

На средношколците од неколку гимназии им се доставени нови, четврти по ред пријави за полагање државна матура.Биле предупредени дека овој пат ќе мора да ги пополнат бидејќи е неопходно да го запазат крајниот термин.

Се зголемува бројот на средношколци што ја бојкотираат наставата

Фокус - 16.04.2015

Пленумците порачуваат дека нема да се откажат Секојдневно се повеќе се зголемува бројот на средношколците, кои се приклучуваат на бојкот. Во повеќето средни училишта низ земјава, наставата веќе втора недела се бојкотира, па денеска покрај ...

Видео: Средношколско будење

Фокус - 16.04.2015

Средношколците објаснуваат зошто бојкотираат Средношколскиот пленум, на својата фејсбук страна објавија ново информативно видео за тоа што преставува Пленумот, кои се нивните барања и зошто ...

Се шири бојкотот во Битола, се приклучија економското и медицинското училиште

Радио МОФ - 16.04.2015

Учениците од средното економско училиште и „Јане Сандански“ и медицинското „Др. Јован Калаузи“ денеска не седнаа во училишните клупи со што се приклучија на своите соученици во средношколскиот бојкот.

Наставниците и средношколците денеска ќе маршираат во Куманово

Радио МОФ - 16.04.2015

Наставничкиот и Средношколскиот пленум од Куманово за денеска напладне (17 април) најавуваат голем протестен марш. Маршот ќе почне од кумановскиот плоштад, кај фонтаната на Батко Ѓорѓија, по што учениците и наставниците ќе се упатат кон ресорната ...

Средношколско БУДЕЊЕ ! -министре до кога ВАКА?

Локално - 16.04.2015

Со наслов „Средношколско будење“ , Средношколски пленум објави ново информативно видео за Пленумот, бојкотот и средношколските барања. И по два марша во Скопје, бројни протести низ десетина градови, како и повеќедневен бојкот во повеќе училишта низ ...

Се шири бојкотот во Битола, се приклучија економското и медицинското училиште

Локално - 16.04.2015

Учениците од средното економско училиште и „Јане Сандански“ и медицинското „Др. Јован Калаузи“ денеска не седнаа во училишните клупи со што се приклучија на своите соученици во средношколскиот бојкот.

Масовен протестен марш на средношколците и наставниците во Куманово

Факултети - 16.04.2015

По голем број притисоци врз средношколците и уште поголемиот број лажни информации за прекинување на бојкотот во училиштата во Куманово, средношколците одлучија да одржат масовен протестен марш.

Медицинското и економското се приклучија на бојкотот

Тера - 16.04.2015

Учениците од средното економско училиште „Јане Сандански" и медицинското „Др. Јован Калаузи" денеска се приклучија на своите соученици во средношколскиот бојкот.Бојкот во медицинското училиште започна во 11 часот а рекоа дека ќе останат во ...

(ВИДЕО) Средношколско будење!

Бриф - 16.04.2015

Со наслов „Средношколско будење“ , Средношколскиот пленум објави ново информативно видео за Пленумот, бојкотот и средношколските барања. И по два марша во Скопје, бројни протести низ десетина градови, како и повеќедневен бојкот во повеќе училишта ...

Економското и медицинското училиште во Битола се приклучуваат на бојкотот

Канал 77 - 16.04.2015

Денеска, покрај економското училиште „Јане Сандански“, на бојкотот ќе се приклучи и средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи" од Битола. Бојкотот во медицинското училиште „Д-р Јован Калаузи" ќе започне во 11 часот.

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam

Окно - 16.04.2015

(Впрочем, мислам дека Картагена треба да биде разурната) - Латинска ораторска фраза, широко раширена во Римската Република во вториот век п.н.е. во доцните години на Пунските војни од страна на оние кои барале да се елиминира заканата од ривалската ...

ВИДЕО Средношколско будење!

+инфо - 16.04.2015

Средношколски пленум објави информативно видео во кое ги објаснува причините за бојкотот и ги наведува барањата на средношколците. Пленумците објаснуваат и како функционира ...

Средношколците од битолското економско и медицинско училиште се приклучуваат на бојкотот

Бриф - 16.04.2015

Според најавата од Средношколскиот пленум, денеска покрај економското училиште „Јане Сандански“, на бојкотот ќе се приклучи и средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи” од Битола. Бојкотот во медицинското училиште ќе започне во 11 часот.

На бојкотот во Битола се приклучија и економското и медицинското училиште

+инфо - 16.04.2015

Денеска, покрај економското училиште „Јане Сандански“, на бојкотот ќе се приклучи и средното медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи" од Битола. Бојкотот во медицинското училиште „Д-р Јован Калаузи" ќе започне во 11 часот.

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Во Битола има притисоци, ама бојкотот продолжува

+инфо - 16.04.2015

Во Битола денеска средношколци го продолжија бојкотот, иако некаде имаше и притисоци. Како што извести Средношколски пленум - Битола, под притисок од директорката на средното медицинско училиште Јасмина Ниќиќ - Десановска, учениците од попладневната ...

Протестот на велешките гимназијалци е ставен во мирување

Дума - 16.04.2015

Средношколците и утрово ја следеа наставата како и во изминатите четири дена. Причина за стопирање на бојкотот на наставата како што велат е неможноста да се координираат меѓусебе. Но сепак најголема причина за стопирање на протестот се притисоците ...

Продолжува бојкотот на настава на охридските средношколци, училиштата предупредуваат на пооследиците

OhridNews - 16.04.2015

Учениците од завршните години во охридската гимназија и стручното училиште „Св. Кирил и Методиј“, го продолжуваат бојкотот на наставата, незадоволни од реформите во средното образование. Синоќа во гимназијата се одржал состанок помеѓу претседателите ...

Се шири бојкотот на настава во Битола, се приклучија економското и медицинското училиште

Орбис - 16.04.2015

Ученици од средното економско училиште „Јане Сандански“ и медицинското „Др. Јован Калаузи“ од денес им се приклучија на своите врсници од техничкото училиште и горната гимназија во бојкотот на наставата.

Екскурзиите ги омекнаа средношколците

Н.Македонија - 16.04.2015

Учениците што изминатиов период ја бојкотираа наставата во некои училишта за средно образование полека се враќаат на часови УЧЕНИЦИТЕ ВО ПОВЕЌЕ УЧИЛИШТА ПОЛЕКА СЕ ВРАЌААТ НА НАСТАВА Сега е период кога се организираат и училишните екскурзии, па ...

Министре, иде крајот на школската година, бојкотот се шири, шу праиме?

+инфо - 16.04.2015

Покрај сите обиди на Средношколскиот пленум да оствари дијалог со Министерството за образование и наука, одговор од таму не доаѓа. Бојкотот како последна опомена до МОН пред крајот на учебната година се уште нема задоволувачки исход.

Со сите оружја против средношколците! Младината не попушта!

Фактор - 16.04.2015

Околу 18 000 средношколци веќе втора недела ја бојкотираат наставата во средните училишта. Учениците се децидни дека нема да отстапат од нивните барања за стопирање на екстерното тестирање и враќање на стариот концепт на државна матура .

Средношколците ако продолжат со бојкот ќе ја изгубат годината?

Kumanovo News - 16.04.2015

Од Државниот просветен инспекторат, вчера им предочиле на учениците дека ако не се вратат на редовна настава, ризикуваат да останат без дипломи. Во средните училишта во Куманово денеска се изведува минимум настава, соопштуваат од Средношколскиот ...

Средношколците утре на протест

Kumanovo News - 16.04.2015

Средношколците утре во 12 часот ќе протестираат на Градскиот плоштад, по што ќе се упатат до канцелариите на Министерството за образование и наука. Од Средношколскиот пленум велат дека и утре ќе има минимум настава, а на протестот очекуваат поддршка ...

Министерот Адеми сè уште немал став за бојкотот на наставата

Нова ТВ - 15.04.2015

Втора недела по бојкотот на наставата во средните училишта, министерство за образование сè уште нема став што понатаму околу барањата на средношколците. -Сè уште немаме став во однос на бојкотот, денеска ќе разговараме со министерот па ќе ве ...

Албанските паралелки од Тетово се приклучуваат во бојкотот на наставата

Нова ТВ - 15.04.2015

Учениците од албанските паралелки во тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“ и медицинското училиште „Никола Штејн“ од денеска почнуваат со бојкот на наставата. Тие денеска на едночасовен протест на плоштадот во градот го искажаа револтот од лошите ...

Ново информативно видео на Средношколскиот пленум: Министре, до кога вака!

МКД - 15.04.2015

„Средношколско будење" е насловот на новото информативно видео на Средношколскиот пленум за нивниот бојкот и нивните барања. Барањата на средношколците и понтаму се сосема игнорирани од Министерството за образование и наука.

[Видео] Средношколско будење – Министре, до кога вака?

Радио МОФ - 15.04.2015

Со наслов „Средношколско будење“ , Средношколски пленум објави ново информативно видео за Пленумот, бојкотот и средношколските барања. И по два марша во Скопје, бројни протести низ десетина градови, како и повеќедневен бојкот во повеќе училишта низ ...

Министерството молчи, средношколците не се откажуваат од бојкотот

Радио МОФ - 15.04.2015

Бојкотот на наставата во дел од средните училишта во Македонија продолжува. Учениците во скопските гимназии „Никола Карев“, „Раде Јовчевски-Корчагин“, „Јосип Броз Тито“ и денеска не отидоа на настава, но имаа низа на алтернативни активности во ...

Расте бојкотот на средношколците, растат притисоците

Локално - 15.04.2015

Средношколците од денеска повторно ја бојкотираат наставата во средните училишта. Од „Средношколски пленум“ велат дека бојкотот ќе продолжи сè додека Министерството за образование е глуво на нивните барања и сè додека одбиваат да се сретнат со нив.

Ќе седне ли во битолската ректорска фотелја лице кое беше противник на студентскиот и професорскиот пленум?

Локално - 15.04.2015

Универзитетскиот сенат на Универзитетот „Св. Климент Охридски” – Битола, на предлог на Ректорската управа, денеска треба да донесе одлука со која се отвора постапка за избор на нов Ректор на Универзитетот „Св. Климент Охридски” – Битола.

Шести работен ден бојкот на наставата, Адеми се уште без став за бојкотот

Локално - 15.04.2015

Шести работен ден oд бојкотот на наставата во средните училишта. Од денеска на бојкотот се приклучија и битолските средношколци од техничкото училиште. Учениците и денеска се пожалија на закани и притисоци особено врз матурантите од кои се барало да ...

Бојкотот продолжува, но има и притисоци во одредени училишта

Факултети - 15.04.2015

Бојкотот во средните училишта продолжува веќе шести работен ден. Моментално настава немаат повеќе од 18.000 средношколци од повеќе градови низ земјава - Скопје, Тетово, Куманово, Струмица, Велес и Битола.

Втор ден бојкот на настава во Битола

Тера - 15.04.2015

Втор ден бојкот на наставата во Битола во двете средни училишта Гимназијата „ Јосип Броз Тито" и Техничкото училиште „Ѓорѓи Наумов". Незадоволството кај средношколците расте како што велат од игнорантскиот однос на надлежните кон барањата на ...

Заканите врз средношколците го загрозуваат правото на децата на мирен собир

Окно - 15.04.2015

Во текот на изминатата седмица до Хелсиншкиот комитет беа доставени голем број барања за правна помош со наводи за повреди на правата на младите и наставниците поради нивните активности во Средношколскиот и Наставничкиот пленум.

Директорите предупредуваат: ќе има казни за средношколците

МК News - 15.04.2015

Санкции за средношколците кои ја бојкотираат наставата. Директорот на битолското средно техничко училиште е првиот кој јавно проговори за мерките кои како можност стојат на располагање, јави Телма . – Ќе добијат неоправдани изостаноци.

Средношколски пленум: Не се откажуваме!

Канал 77 - 15.04.2015

Средношколците од скопски гимназии веќе шести работен ден ја бојкотираат наставата, но се присутни во училишните холови и во двете смени. Вчера дојдоа пред вратата на МОН за да го потсетат министерот Адеми дека се уште ја чекаат ветената средба.

Продолжува бојкотот на средношколците, притисоците не престануваат

Бриф - 15.04.2015

Шести работен ден продолжува бојкотот на наставата во средните училишта во Скопје, Тетово, Куманово, Струмица, Велес и Битола. Од денеска на бојкотот се приклучија и битолските средношколци од техничкото училиште.

(ФОТО) Средношколски пленум: Не се откажуваме!

А1 On - 15.04.2015

Средношколците од скопски гимназии веќе шести работен ден ја бојкотираат наставата, но се присутни во училишните холови и во двете смени. Вчера дојдоа пред вратата на МОН за да го потсетат министерот Адеми дека се уште ја чекаат ветената средба.

Масовен протест на албанските средношколци во Тетово

Канал 77 - 15.04.2015

Учениците од тетовската Гимназија „Кирил Пејчиновиќ“ од прва и втора година, што наставата ја изведуваат на албански јазик денеска масовно и за првпат се приклучија на средношколскиот протест против екстерното тестирање.

Адеми нема став за бојкотот на средношколците

+инфо - 15.04.2015

Министерство за образование сè уште нема став за бојкотот на средношколците, за нивните барања и очекувањето дека ќе се сретнат со министерот Абдулаким Адеми за да му ги презентираат аргументите.

Матурантите од Истокот не се приклучија во бојкотот на наставата

Ирис - 15.04.2015

Матурантите во сите стручни средни училишта и гимназии во источна Македонија почнаа со полагањето на државната матура, во тек е оценувањето на проектните задачи, кои мора да ги напишат учениците и да бидат оценети од своите професори.

Бојкотот на наставата продолжува – пропуштените часови ќе се одработат дополнително

Орбис - 15.04.2015

Средношколци од горната гимназија „Јосип Броз Тито“ по вчерашниот бојкот на вторате смена, денес продолжија со целодневен бојкот на наставата. Бојкотот продолжи и во средното техничко училиште од 10 до 14 часот каде ученици со дискусии на повеќе ...

Нецелосна и искривена слика на средношколските протести

СПФМ - 15.04.2015

За прашања од јавен интерес за кои во општеството постојата различни мислења, новинарот, доколку сака да направи објективен, коректен и содржаен новинарски производ треба да ги чуе двете страни. Во овој случај тоа не е направено.

Средношколски протести. Фото: ФОСИМ, 2015

СПФМ - 15.04.2015

Пишува: Мирјана Најчевска, експерт за човекови права Повторувањето може да има повеќе ефекти. Прво , на тој начин медиумите можат да проследат одредена ситуација во нејзиниот континуитет и да ги потсетуваат граѓаните на почетоците и на развојот, да ...

(ВИДЕО) Адеми бега од средношколците, тие не се откажуваат ?!

Фактор - 15.04.2015

Веќе со денови гимназијалците се надвор од училишните клупи и ја бојкотираат наставата. Незадоволството кај нив и нивните родители од ден на ден се повеќе се зголемува поради игнорантскиот однос кој го покажува министерот Адеми кон нив.

Министерството ги игнорира, средношколците не попуштаат! Врие и во охридската гимназија!

Фактор - 15.04.2015

Расте незадоволството кај средношколците и нивните родители од сеуште како што велат, игнорантскиот однос на надлежните кон барањата на Средношколскиот пленум за средба со првите луѓе од Министерството за образование, пред кои би ги образложиле ...

Средношколски пленум бара да се врати стариот модел на државна матура

Kumanovo News - 15.04.2015

Од Средношколскиот пленум денеска побараа од Министерството за образование да го врати стариот модел на полагање државна матура. Тие сметаат дека екстерното тестирање не го покажува реално знаењето на ученикот, и треба да се стави во мирување.

Средношколците во Штип се подготвуваат за матура, бојкот нема

Sky - 15.04.2015

Во сите средни училишта во Источна Македонија редовно се изведува настава, а почнаа и активностите со матурските испити. Во тек е оценувањето на матурските задачи. Во гимназијата „Славчо Стојменски“ во Штип, потврдија дека математика ќе се полага и ...

Со бојкотот, растат и притисоците врз средношколците

Sky - 15.04.2015

Средношколците од денеска повторно ја бојкотираат наставата во средните училишта. Од „Средношколски пленум“ велат дека бојкотот ќе продолжи сè додека Министерството за образование е глуво на нивните барања и сè додека одбиваат да се сретнат со нив.

Хелсиншки комитет: Заканите врз средношколците го загрозуваат правото на мирен собир

24 Вести - 14.04.2015

Хелсиншкиот комитет соопшти дека минатата недела биле доставени голем број барања за правна помош поради повреди на правата на младите и наставниците поради нивните активности во Средношколскиот и Наставничкиот пленум.

Средношколците го продолжуваат бојкотот на наставата

24 Вести - 14.04.2015

Средношколците во неколку градови во земјава го продолжуваат бојкотот на наставата. Тие велат дека се разочарани од игнорантскиот однос на надлежните кои, иако најавија, не остварија средба со нив.

Средношколците ја бојкотираат наставата, ресорниот министер ги бојкотира нив

24 Вести - 14.04.2015

Бојкотот на наставата во повеќето средни училишта продолжува и денеска. Учениците одат на училиште, но не и на часови. Не отстапуваат од барањата за средба со ресорниот министер Абдулаќим Адеми, на која заедно би дискутирале за измените на Законот ...

Продолжува бојкотот на средношколците

Глас на Америка - 14.04.2015

Според дел од медиумите, околу 18.000 средношколци во Македонија ја бојкотираат наставата По четирите работни дена од минатата недела, по велигденските празници, и неделава продолжува бојкотот на наставата во дел од средните училишта низ Македонија.

Хелсиншки: Загрозени се правата на средношколците

Телма - 14.04.2015

Во текот на изминатата седмица до Хелсиншкиот комитет беа доставени голем број на барања за правна помош со наводи за повреди на правата на младите и наставниците поради нивните активности во Средношколскиот и Наставничкиот пленум.

Хелсиншки: Заканите врз средношколците го загрозуваат правото на мирен протест

Нова ТВ - 14.04.2015

Во текот на изминатата седмица до Хелсиншкиот комитет биле доставени голем број на барања за правна помош со наводи за повреди на правата на младите и наставниците поради нивните активности во Средношколскиот и Наставничкиот пленум, соопштуваат од ...

Средношколскиот бојкот продолжува, продолжува и притисокот

Телма - 14.04.2015

Средношколците и денеска ја бојкотираат наставата. Во скопските гимназии Јосип Броз Тито, Никола Карев, Георги Димитров, Раде Јовчевски – Корчагин, Здравко Цветковски, средното медицинско училиште Панче Караѓозов и економското Васил Антевски Дрен, ...

Средношколскиот Пленум направи ремикс на легендарната песна „Неправда“

Нова ТВ - 14.04.2015

Песната „Неправда“ од Лева Патика доби свој ремикс направен од страна на Средношколскиот Пленум. Слушнете го ремиксот во ...

Средношколски пленум: Бојкотот ќе продолжи и во најлошите услови

Нова ТВ - 14.04.2015

Бојкотот на формалната настава во дел од средните училиштата продолжува. Средношколците со воннаставни активности ги бојкотираат сите часови и во двете смени во училиштата и се решителни во намерата преку бојкот да го натераат ресорниот министер да ...

Директорите предупредуваат: ќе има казни за средношколците

Телма - 14.04.2015

Санкции за средношколците кои ја бојкотираат наставата. Директорот на битолското средно техничко училиште е првиот кој јавно проговори за мерките кои како можност стојат на располагање Ќе добијат неоправдани изостаноци. Сите одсуства се запишуваат.

Продолжува бојкотот на средношколците

Р.С.Европа - 14.04.2015

Средношколците во неколку градови во Македонија го продолжуваат бојкотот на наставата. Тие велат дека се разочарани од игнорантскиот однос на надлежните кои иако најавија не остварија средба со нив.

Средношколците меѓу бојкотот и притисоците

Р.С.Европа - 14.04.2015

Од Средношколскиот пленум велат дека бојкотот се спроведува во повеќе градови низ Македонија и истакнуваат дека и натаму учениците се соочуваат со притисоци од директорите и дел од професорите.

Хелсиншки: Заканите врз средошколците го загрозуваат правото на мирен собир

МКД - 14.04.2015

Комитетот реагира на бројните барања за правна помош од младите и притисоците врз учениците кои ја бојкотираат наставата. Смета дека заканите и притисоците се спротивни на домашниот Устав, но и сите меѓународни стандарди за заштита на правото на ...

Хелсиншки: Заканите врз средношколците го загрозуваат нивното право на мирен собир

Радио МОФ - 14.04.2015

Заканите врз средношколците го загрозуваат правото на децата на мирен собир, реагираат од Хелсиншкиот комитет за човекови права. Соопштението на Хелсиншкиот комитет го пренесуваме интегрално: „Во текот на изминатата седмица до Хелсиншкиот комитет ...

Хелсиншки: Да престанат заканите врз средношколците

Фокус - 14.04.2015

Хелсиншки смета дека ваквите притисоци врз средношколците се спротивни на Уставот, но и на сите меѓународни стандарди за заштита на правото на слободно здружување, изразување и мирен протест.

Средношколците и ова недела ја бојкотираат наставата

Фокус - 14.04.2015

Средношколците во неколку градови низ земјава го продолжуваат бојкотот на наставата, се додека министерот за образование Абдулаќим Адеми не прекине да ги… Средношколците во неколку градови низ земјава го продолжуваат бојкотот на наставата, се додека ...

Средношколскиот Пленум направи ремикс на легендарната песна „Неправда“

Фокус - 14.04.2015

Песната „Неправда“ од Лева Патика доби свој ремикс направен од страна на Средношколскиот Пленум. Слушнете го ремиксот во продолжение. Песната „Неправда“ од Лева Патика доби свој ремикс направен од страна на Средношколскиот Пленум.

Средношколците сè уште во бојкот – министерот ги бојкотира нив

МКД - 14.04.2015

Средношколците од Скопје, Тетово, Куманово, Охрид, Велес, Битола, Прилеп, Струмица... и денеска го продолжуваат бојкотот на наставата. И утрово во повеќе средни училишта во целата земја нема настава.

Продолжува бојкотот на наставата во Куманово, граѓаните потпишуваат петиција

МКД - 14.04.2015

Средношколците од Куманово паралелно со бојкотот на наставата организираа и потпишување петиција за исполнување на нивните барања. Средношколскиот пленум пред сите средни училишта постави штандови каде граѓаните можат да ја изразат поддршката на ...

Бојкотот продолжува во неколку градови, средношколците бараат средба со МОН

Радио МОФ - 14.04.2015

Средношколците во неколку градови и денеска го продолжија бојкотот на формалната настава. Преку алтернативни активности тие ги бојкотираат делумно или целосно двете смени во средните училишта и велат дека ќе продолжат додека министерот за ...

Директорите најавуваат казни за средношколците кои штрајкуваат

Фокус - 14.04.2015

Ова е првпат некој од директорите на средните училишта во кои се бојкотира наставата јавно да проговори за казни и санкции за учениците кои бојкотираат, а нивниот број е 18.000. -Ќе добијат неоправдани изостаноци. Сите отсуства се запишуваат.

Учениците бараат одржливи, а не инстант и нефункционални реформи што ја ограничуваат слободата на избор

МКД - 14.04.2015

Одлуката за бојкот на наставата во средните училишта не е само моментален револт, контрирање на учениците, туку повлекува неколкугодишни лоши реформи во образовниот систем. Ваквите реформи прават „дупка“ од средното образование до факултетот и се ...

Средношколците се жртви на партиските определби на родителите

Дневник - 14.04.2015

Неприфатлив е начинот на кој се случува актуелниот бојкот на наставата од страна на дел од средношколците во земјава. Имам впечаток дека со децата се манипулира и оти тие се жртви на партиските определби на своите родители, кои ги користат како ...

Бојкотот на наставата ќе донесе неоправдани изостаноци

Дневник - 14.04.2015

Додека некои од средношколците ја бојкотираат наставата, наставниците се на час и ги запишуваат сите отсутни ученици, изјави Драган Стојановиќ, директор на средното техничко училиште „Ѓорги Наумов“ од Битола.

Бојкотот е право, а наставата и обврска

Дневник - 14.04.2015

Средношколските бојкоти се како климатска појава кај нас во поновата историја. Средношколците излегувале масовно на улиците и биле радикални. Неколкупати и поради сегашното проблематизирање за екстерното оценување или за полагањето матура.

Денеска бојкотот на наставата во средните училишта

Локално - 14.04.2015

Средношколците и денеска продолжуваат со бојкотот на наставата против како што велат лошите образовни реформи и игнорантскиот однос на надлежните, кои иако минатата недела најавија не остварија средба со нив.

Средношколскиот пленум го замолува училишниот персонал да ги елиминира притисоците

Локално - 14.04.2015

Средношколскиот пленум го замолува училишниот персонал да ги елиминира притисоците кои беа вршени врз учениците изминатата недела. Бојкотот ќе продолжи и во најлошите услови бидејќи имаме право да го искажеме нашето незадоволство.

Правна помош од Хелсиншки за средношколците врз кои се врши притисок

Локално - 14.04.2015

Хелсиншкиот комитет соопшти дека минатата недела била доставени голем број на барања за правна помош поради повреди на правата на младите и наставниците поради нивните активности во Средношколскиот и Наставничкиот пленум.

Битолските средношколци се приклучуваат на бојкотот на наставата

Факултети - 14.04.2015

Од денес битолските средношколци започнуваат со 4 часовен бојкот на наставата во средното техничко училиште „Ѓорѓи Наумов“ во Битола, а им се приклучија и ученици од другите училишта. Од средношколскиот пленум велат дека се одлучиле на ваков чекор ...

Директорите предупредуваат: ќе има казни за средношколците

Локално - 14.04.2015

Санкции за средношколците кои ја бојкотираат наставата. Директорот на битолското средно техничко училиште е првиот кој јавно проговори за мерките кои како можност стојат на располагање Ќе добијат неоправдани изостаноци, информира Телма.

Рекорден број средношколци денес ја бојкотираа наставата низ земјата

Факултети - 14.04.2015

Според проценките, моментално во земјава настава не посетуваат 18.000 средношколци. Во меѓувреме, Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми молчи, и покрај бројните барања за средба од страна на средношколците.

Битола се приклучи кон бојкотот на наставата

Тера - 14.04.2015

Најавениот бојкот на наставата во Битола од страна на средношколскиот пленум, денеска официјално почна во две училишта, техничкото Ѓорѓи Наумов и горната гимназија Јосип Броз Тито. Од средношколскиот пленум велат уште на почетокот имале притисок.

Средношколците продолжуваат да ја бојкотираат наставата

Популарно - 14.04.2015

ФОТО: Дарко Поповски / Популарно.мк Средношколците и денеска продолжуваат со бојкотот на наставата против, како што велат, лошите образовни реформи и игнорантскиот однос на надлежните, кои иако минатата недела најавија, не остварија средба со нив.

Бојкотот на средношколците продолжува

+инфо - 14.04.2015

Бојкотот на средношколците продолжува и утре и ќе трае се додека надлежните институции се однесуваат игнорантно кон нашите барања и одбиваат да договорат средба на која ќе се дискутираат најновите измени во законот за средното образование, велат од ...

ХЕЛСИНШКИ КОМИТЕТ: Заканите врз средношколците го загрозуваат правото на децата на мирен собир

Академик - 14.04.2015

„Наводите беа доставени од страна на родители, претставници на Наставничкиот пленум и Мултиетничкиот синдикат на образование (МЕСО). Во врска со јавниот притисок кој се врши врз Наставничкиот пленум, Комитетот испрати допис до Синдикатот за ...

Хелсиншки: Притисоците и заканите ги загрозуваат правата на средношколците

Канал 77 - 14.04.2015

Родители, претставници на Наставничкиот пленум и на Мултиетничкиот синдикат на образование (МЕСО), минатата недела до Хелсиншкиот комитет доставиле голем број барања за правна помош поради повреди на правата на младите и наставниците поради нивните ...

Хелсиншки: Заканите врз средношколците го загрозуваат правото на децата на мирен собир

Правдико - 14.04.2015

Во текот на изминатата седмица до Хелсиншкиот комитет беа доставени голем број на барања за правна помош со наводи за повреди на правата на младите и наставниците поради нивните активности во Средношколскиот и Наставничкиот пленум.

Хелсиншки: Заканите врз средношколците го загрозуваат правото на децата на мирен собир

Бриф - 14.04.2015

„Во текот на изминатата седмица до Хелсиншкиот комитет беа доставени голем број на барања за правна помош со наводи за повреди на правата на младите и наставниците поради нивните активности во Средношколскиот и Наставничкиот пленум.

Средношколците не се откажуваат - и понатаму ја бојкотираат наставата

Канал 77 - 14.04.2015

Бојкотот на наставата продолжува и денеска во сите средни училишта во Куманово, додека во Тетово целосно бојкотираат гимназијалците, a во Средното економско училиште блокадата е делумна. Средношколците се во училниците, но изведуваат алтернативни ...

Хелсиншки: Заканите врз средношколците го загрозуваат правото на децата на мирен собир

А1 On - 14.04.2015

„Во текот на изминатата седмица до Хелсиншкиот комитет беа доставени голем број на барања за правна помош со наводи за повреди на правата на младите и наставниците поради нивните активности во Средношколскиот и Наставничкиот пленум.

Директорите предупредуваат: ќе има казни за средношколците

+инфо - 14.04.2015

Санкции за средношколците кои ја бојкотираат наставата. Директорот на битолското средно техничко училиште е првиот кој јавно проговори за мерките кои како можност стојат на располагање, јави Телма . - Ќе добијат неоправдани изостаноци.

(ВИДЕО) Средношколскиот пленум со ремикс на песната „Неправда“

А1 On - 14.04.2015

Познатата песна „Неправда“ од некогашната скопска група „Лева Патика“ доби свој ремикс кој го направи Средношколскиот ...

Хелсиншки: Заканите врз средношколците го загрозуваат правото на децата на мирен собир

+инфо - 14.04.2015

Хелсиншкиот комитет соопшти дека минатата недела била доставени голем број на барања за правна помош поради повреди на правата на младите и наставниците поради нивните активности во Средношколскиот и Наставничкиот пленум.

Струмичките средношколци продолжуваат со бојкот

24Струмица - 14.04.2015

Трите средни училишта во Струмица, „Јане Сандански“, „Димитар Влахов“ и „Никола Карев и денеска ја бојкотираа наставата. Бојкотот на наставата се одвива со „алтернативна настава“ меѓу учениците, играње спортски активности, дебатирање за барањата кои ...

ВИДЕО: Средношколците залудно го чекаа министерот Адеми, бојкотот продолжува

А1 On - 14.04.2015

Претставници од Средношколскиот пленум денеска дојдоа пред Министерството за образование и наука за да го потсетат министерот Адеми дека се уште чекаат на ветената средба. Тие симболично дојдоа пред МОН, бидејќи и денеска, како и секој ден се ...

Битолски средношколци ја бојкотираа наставата во Техничкото училиште и Горната гимназија

Орбис - 14.04.2015

По своите врсници од повеќе средни училишта низ земјава и битолски средношколци денес се приклучија на бојкотот на наставата. И покрај како што велат големите притисоци, денес од 10 до 14 часот, односно нa пoследните двa чaсa oд првaтa сменa и ...

БОЈКОТ НА НАСТАВА: Прво средба, па враќање во училишните клупи!

Фактор - 14.04.2015

Средношколците ширум земјава и денес ја бојкотираат наставата . Велат дека ова ќе продолжи се додека надлежните институции се однесуваат игнорантно кон нивните барања и одбиваат да договорат средба на која ќе се дискутираат најновите измени во ...

Директорите предупредуваат: ќе има казни за средношколците

Нетпрес - 14.04.2015

Во интервју на телевизија „Телма“, директорот на битолското средно техничко училиште јавно проговори за мерките кои како можност стојат на располагање за средношколците кои ја бојкотираат наставата.

Продолжува бојкотот на наставата-средношколците потпишуваат петиција

Kumanovo News - 14.04.2015

Бојкотот на наставата продолжува и денеска во сите средни училишта во градот. Средношколците утринава почнаа со потпишување петиција за исполнување на нивните барања, информираат од Средношколскиот пленум.

Продолжува бојкотот на наставата во средните училишта

24 Вести - 13.04.2015

Средношколците од утре продолжуваат со бојкотот на наставата против како што велат лошите образовни реформи и игнорантскиот однос на надлежните, кои иако минатата недела најавија не остварија средба со нив.

Бојкотот на наставата во средните училишта продолжува и неделава

Нова ТВ - 13.04.2015

Бојкотот на настава на учениците од средните училишта, ќе продолжи во вторник, најави Средношколскиот пленум. Средношколците се решителни во намерата преку бојкот да го натераат ресорниот министер да ги повика на дебата, а потоа да ги повлече и ...

Осми Студентски пленум на Архитектонски факултет

Радио МОФ - 13.04.2015

Во вторник (14.04) во 18:00 часот на Архитектонски факултет, ќе се одржи осмиот Студентски пленум. Од Студентскиот пленум велат дека учеството во пишување на новиот Закон за високо образование во никој случај не го прекинува делувањето на ...

СП: Продолжува бојкотот на наставата во училиштата

Радио МОФ - 13.04.2015

Средношколскиот пленум денеска потврди дека и оваа недела ќе го продолжи бојкотот на наставата во училиштата низ Македонија. Бојкотот ќе трае се’ додека не се постигне договор меѓу Средношколскиот пленум и Министерството за образование и наука, ...

Бојкотот на наставата продолжува

Фокус - 13.04.2015

„Пленумот го замолува училишниот персонал да ги елиминира притисоците кои беа вршени врз учениците изминатата недела. Бојкотот ќе продолжи и во најлошите услови бидејќи имаме право да го искажеме нашето незадоволство.

Од утре продолжува бојкотот на наставата во средните училишта!

Локално - 13.04.2015

Средношколците од утре го продолжуваат бојкотот на наставата, но во зголемен број на училишта низ земјава, затоа што продолжува игнорантскиот однос на надлежните кои иако најавија не остварија средба со нив.

Средношколски пленум: Бојкотот на средношколците продолжува!

Факултети - 13.04.2015

Соопштение за јавноста Почитувани соученици, родители, професори, директори, министри, сограѓани, Ви соопштуваме дека бојкотот на средношколците ПРОДОЛЖУВА УТРЕ! Истиот ќе се одвива се додека надлежните институции се однесуваат игнорантно кон нашите ...

Средношколците од вторник продолжуваат со бојкотот

Тера - 13.04.2015

Бојкотот продолжува сè додека не се оствари средба со претставници на Министерството за образование и наука. Ако има средба, бојкотот веднаш ќе биде ставен во мирување и ќе продолжи зависно од исходот од средбата, порачуваат од Средношколскиот ...

Бојкотот на настава во средните училишта продолжува во вторник

OhridNews - 13.04.2015

Бојкотот на настава на учениците од средните училишта, ќе продолжи во вторник, најави Средношколскиот пленум. „ Во моментов, единствена алатка околу актуелниот проблем ни е бојкотот. Се одржаа два марша, се поднеа две барања, двапати, се побара ...

Средношколците утре продолжуваат со бојкотот на наставата

+инфо - 13.04.2015

Средношколците од утре го продолжуваат бојкотот на наставата, разочарани од игнорантскиот однос на надлежните од Министерството за обрзование, кои се уште не остварија средба со нив. Од Средношколскиот пленум најавуваат дека не се обесхрабрени да ...

Од утре продолжува бојкотот на наставата во средните училишта!

Фактор - 13.04.2015

Средношколците од утре го продолжуваат бојкотот на наставата, но во зголемен број на училишта низ земјава. Учениците велат се разочарани од сеуште игнорантскиот однос на надлежните кои иако најавија не остварија средба со нив.