TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тадиќ е подготвен да го прифати Коштуница за премиер

А1 - 06.05.2007

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска најави дека неговата Демократска партија (ДС) е подготвена да го потпише договорот за формирање коалициска влада со кој функцијата премиер би ја добила Демократската партија на Србија (ДСС) на Воислав Коштуница и би се воспоставила меѓупартиска контрола ...

Тадиќ е подготвен да го прифати Коштуница за српски премиер

Канал5 - 06.05.2007

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска најави дека неговата Демократска партија (ДС) е подготвена да го потпише договорот за формирања коалициска влада со кој функцијата премиер би ја добила Демократската партија на Србија (ДСС) на Воислав Коштуница и би се воспоставила меѓупартиска контрола ...

Косово, евроинтеграции и економијата, главни цели на новата српска влада

Макфакс - 06.05.2007

Белград Државната политика кон Косово, европските интеграции и економијата се основните принципи во владината програма на српскиот премиер Воислав Коштуница. Во излагањето на владината програма, Коштуница нагласи дека секое еднострано признавање на независноста на Косово би претставувало директно ...

Србија се уште без договор за влада, преговорите продолжуваат

Макфакс - 06.05.2007

Белград Партиите од „демократскиот блок“ се очекува денеска да ги продолжат преговорите за формирање нова влада на Србија, откако двете последни рунди беа неуспешни. Најнапред, Демократската странка (ДС) го одби предлогот за составот на владата на Демократската странка на Србија (ДСС), по што ...

Тадиќ – Никогаш нема да се откажеме од Косово и од ЕУ

Макфакс - 06.05.2007

Белград Србија никогаш нема да се откаже од Косово, но нема да се откаже и од Европската унија (ЕУ), изјави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ. Тој посочи дека Србија има легитимно право да ги штити сопствените интереси во врска со Косово и оти никој не бара од неа да се откаже од покраината ...

Србија избра влада во последен час

Макфакс - 06.05.2007

Белград Српскиот парламент доцна синоќа пред самиот истек на уставниот рок ја избра новата влада на партиите од таканаречениот демократски блок. За изборот на новата влада, на чие чело е досегашниот премиер Воислав Коштуница, од присутни 244 пратеници, гласаа 133, против беа 106, воздржани тројца, ...

Тадиќ: Коштуница блокира договор на коалицијата

Вест - 05.05.2007

БЕЛГРАД, 5 мај (Ројтерс) - Српскиот претседател Борис Тадиќ вчера изјави дека мали се изгледите за формирање на нова влада зашто премиерот Воислав Коштуница ги блокира измените во политиката што штетат на можностите на Србија да влезе во ЕУ.

Српските лидери не се договорија за нова влада

Утрински - 05.05.2007

Белград - Средбата меѓу лидерите на српските партии, кои преговараат за формирање нова српска влада заврши прексиноќа без да се постигне договор. Српските радикали добија најмногу места во парламентот по изборите на 21 јануари, но моментално се водат преговори за формирање нова влада меѓу ...

Тадиќ и Коштуница на интензивни преговори за владата

Макфакс - 05.05.2007

Белград Српскиот претседател Борис Тадиќ и премиерот Воислав Коштуница денеска во Белград преговараат за формирањето на новата влада. Коштуница, на средбата дошол со свој список за составот на идната влада, на кој чека одговор од Демократската партија (ДС), објави Б92.

Краен рок за нова влада во Србија

Макфакс - 05.05.2007

Белград Србија денеска или ќе добие нова влада, или ќе почне да се подготвува за нови избори, втори за последните четири месеци. Парламентот има уставен рок до полноќ да гласа за избор на влада што по долги преговори и препораки од меѓународната зедница ја договорија партиите од таканаречениот ...

Тадиќ: Србија нема да се откаже ниту од Косово ниту од Европа

Макфакс - 05.05.2007

Брно Србија нема и не може да се откаже од Косово, ниту пак од својата европска иднина, изјави денеска српскиот претседатл Борис Тадиќ во Брно на Самитот на претседатели на земјите од централна Европа. „Тоа е легитимна позиција на Србија и очекуваме поддршка од европските држави за ваквиот ...

Нема влада - има кавга!

Вечер Прес - 05.05.2007

Само што седнаа на преговарачка маса лидерите на ДС, ДСС и Г17 плус, прексиноќа околу 18 часот во резиденцијата на Дедиње, дојде до кавга меѓу Тадиќ и Коштуница и се заврши за 15 минути Пропадна веројатно и последниот состанок за формирање на новата српска влада.

Тадиќ ќе предложи мандатар за новата влада

А1 - 04.05.2007

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска изјави дека, иако партиите не се договориле околу формирањето на новата влада, сепак ќе предложи мандатар. Оваа изјава Тадиќ ја даде откако преговорите помеѓу него и лидерите на Демократската партија на Србија, Воислав Коштуница и на Г17 плус, Млаѓан Динкиќ ...

Српските лидери не постигнаа договор за нова влада

Канал5 - 04.05.2007

Средбата меѓу лидерите на српските партии, кои преговараат за формирање на новата српска влада заврши синоќа без да се постигне договор. Белград, 4 мај (МИА) - Средбата меѓу лидерите на српските партии, кои преговараат за формирање на новата српска влада заврши синоќа без да се постигне договор.

Тадиќ сепак ќе предложи мандатор за новата Влада

Макфакс - 04.05.2007

Белград Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска изјави дека, иако партиите не се договориле околу формирањето на новата влада, сепак ќе предложи мандатор. Оваа изјава Тадиќ ја даде откако преговорите помеѓу него и лидерите на Демократската партија на Србија, Воислав Коштуница и на Г17 плус, Млаѓан ...

Српска Влада во последна минута

Макфакс - 04.05.2007

Белград Парламентот на Србија новата Влада треба да ја избере најдоцна неколку минути пред полноќ, кога истекува последниот рок. Пратениците и јавноста во Србија се надеваат дека нема да се случи ништо непредвидено и дека конечно, макар и минут пред рокот ќе заврши политичката неизвесност.

Продолжува конститутивната седница на српското Собрание

Макфакс - 04.05.2007

Белград Српскиот Парламент денеска ја продолжува конститутивната седница на која пратениците го разгледуваат предлог-законот за министерствата. Седницата ја води најстариот потпретседател на Парламентот Милутин Мркоњиќ, пратеник на Социјалистичката партија на Србија.

Седницата за српската влада продолжува во вторник

Макфакс - 04.05.2007

Белград Српскиот парламент во вторник ќе ја продолжи седницата на која до полноќ, според уставниот рок, треба да гласа за избор на новата влада. Партиите кои не се дел од „демократскиот блок“ најавија дека нема да ја опструираат собраниската седница и ќе дејствуваат на начин што ќе овозможи да се ...

Српското Собрание ја продолжува конститутивната седница

Макфакс - 03.05.2007

Белград Продолжението на конститутивната седница на Собранието на Србија, на која треба да се расправа за смената на претседателот на Собранието Томислав Николиќ и за изборот на новата српска влада, е закажано за денеска. Седницата беше отворена синоќа со расправата за барањето на 127 пратеници за ...

Тадиќ: Косово, Хаг и ЕУ се тест за новата српска влада

Макфакс - 03.05.2007

Белград Мандатот на новата српска Влада зависи од идниот статус на Косово, соработката со Хашкиот трибунал и продолжување на преговорите со Европската унија(ЕУ). Ова денеска во интервју за „Вечерње новости“ го изјави српскиот претседател Борис Тадиќ, кој смета дека меѓу коалиционите партнери сепак ...

Србија против независност на Косово

Макфакс - 03.05.2007

Белград Србија се противи на независноста на Косово и се залага за компромисно решение. Ова е ставот што денеска на германскиот заменик министер за надворешни работи Гернот Ерлер му го пренесе српскиот државен врв. Српскиот претседател Борис Тадиќ нагласил дека Србија се противи на независноста на ...

Србија избира нова влада

Макфакс - 02.05.2007

Белград Собранието на Србија денеска ја избира новата влада за чиј претседател е предложен досегашниот премиер и лидер на Демократската партија на Србија(ДПС) Воислав Коштуница. Ова е четврта српска влада од времето на демократските промени во 2000 година.

Српското Собрание избира претседател

Макфакс - 02.05.2007

Белград Српското Собрание денеска ќе одржи седница на чиј дневен ред е избор на претседател ,јавуваат српските медиуми. Единствен кандидат за претседател на Собранието е Оливер Дулиќ од Демократската партија на претседателот Борис Тадиќ .

Коштуница:Државниот интерес пред партискиот

Макфакс - 02.05.2007

Белград Партиите што решија да формираат влада го ставија интересот на државата, нацијата и граѓаните над партиските интереси, изјави денеска српскиот премиер Воислав Коштуница. „Граѓаните на Србија знаат дека постојат повеќе, исклучителни причини за формирање на влада.

Српското Собрание вечерва за разрешувањето на Николиќ и новата Влада

Макфакс - 02.05.2007

Белград Продолжението на конститутивната седница на Собранието на Србија, на која треба да се избира новата српска влада, е закажана за вечерва. Седницата ќе биде отворена со расправата за барањето на 127 пратеници за разрешување на Томислав Николиќ од местото претседател на парламентот.

Демократскиот блок во Србија договорил Влада – Николиќ „лета“

Макфакс - 01.05.2007

Белград Лидерите на Демократската партија (ДП) Демократската партија на Србија (ДПС) и Г 17 Плус се договориле да формираат заедничка Влада. Претседателот Борис Тадиќ, премиерот Воислав Коштуница и претседателот на Г17 Плус Млаѓан Динкиќ синоќа постигнале договор за формирање влада и за поделбата ...

Тадиќ: Независноста на Косово – домино ефект

Макфакс - 01.05.2007

Белград Доколку Косово стане независно, тоа би можело да предизвика многу конфликти во подрачјето на Црноморскиот регион. Ова е оценка на српскиот претседател Борис Тадиќ во интервју за германскиот весник „Frankfurter Allgemeine Zeitung“.

Тадиќ: Србија сака компромисно решение за Косово

Макфакс - 01.05.2007

Рим Србија сака компромисно решение за Косово кое што ќе биде прифатливо и за двете страни и кое што ќе обезбеди европска иднина за сите, изјави синоќа во Рим српскиот претседател Борис Тадиќ. Претседателот Тадиќ на средбата со италијанскиот премиер Романо Проди изјави дека каква и да е форма на ...

Меркел испрати сериозно предупредување до Србија

Макфакс - 01.05.2007

Берлин Германскиот канцелар Ангела Меркел синоќа во телефонски разговор со српскиот премиер Воислав Коштуница укажала на неопходноста за формирање на нова влада во законскиот рок. Меркел, како претседавач со Европската унија (ЕУ) го предупредила Коштуница дека треба да се направат напори до идната ...

Средба Путин-Коштуница во Санкт Петерсбург

Макфакс - 01.05.2007

Москва Рускиот претседател Владимир Путин и српскиот премиер Воислав Коштуница ќе се состанат наредната недела во Санкт Петерсбург, потврди денеска Кремљ за белградските гласила. Состанокот е планиран во рамки на Меѓународниот економски форум, потврдил заменикот-портпарол на рускиот претседател ...

Тадиќ – Србија не смее да се изолира поради Косово

Макфакс - 01.05.2007

Белград Србија во одбрана на територијалниот интегритет не треба да се изолира, води војна или да се одалечува од европските цели, наведе српскиот претседател Борис Тадиќ. „Косово не можеме да го одбраниме без сојузници во светот“, изјави Тадиќ во интервју за српската државна телевизија РТС.

„Блиц“: Привршуваат разговорите за новата српска Влада

А1 - 30.04.2007

Трите главни партии кои учествуваат во преговорите за состав на новата српска Влада се пред постигнување на договор, пишува белградскиот весник „Блиц“, додавајќи дека по последната средба на тројцата партиски лидери останале спорни само ресорот транспорт и раководењето со разузнавачката служба.