TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петковски ќе трча за прв човек на Скопје

А1 - 15.02.2009

Претседателот на Нова социјалдемократска партија-НСДП Тито Петковски денеска во Изборната комисија на Град Скопје ја поднесе својата кандидатура за градоначалник на Скопје.

СДСМ го поддржува Фијат Цановски за Струга

А1 - 15.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеаја да договорат соработка уште во првиот круг за некои општини. Се прекрши за Скопје. Нашите гласачи не можевме да ги контролираме.

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за Претседател Ѓорге Иванов ги достави потписите до ДИК

Вест - 15.02.2009

До Државната изборна комисија вчера ВМРО-ДПМНЕ достави 62 потписи од пратеници и 23.160 од граѓани за кандидатурата на Ѓорге Иванов за Претседател. Од ВМРО-ДПМНЕ посакаа изборите да бидат фер, демократски и успешни и очекуваат граѓаните да го изберат ...

ДОМ ќе го поддржи Ѓорге Иванов

Форум - 15.02.2009

Централниот oдбор на ДОМ на седница во неделата на палдне, донесе одлука да го поддржи претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов и кандидатите за градоначалници и советничките листи на владејачката коалиција Партијата Деморкатска обнова на ...

Махмути кандидат на НД за Сарај

Алсат-М - 15.02.2009

Сабахудин Махмути е кандидат на Нова демократија за градоначалник на општина Сарај Досегашниот градоначалник на оваа општина Беким Фазлиу,ќе биде носител на листа на советници за град Скопје.

До ноќеска на полноќ можат да се поднесуваат кандидатури за иден Претседател и градоначалници

Канал5 - 15.02.2009

До ноќеска на полноќ можат да се поднесуваат кандидатури за иден Претседател и градоначалници. Тогаш истекува законскиот рок за претседателските и локалните избори кои ќе се одржат на 22 март.

ДОМ ќе го подржат претседателскиот кандидат Ѓорѓи Иванов

Нетпрес - 15.02.2009

Централниот Одбор на ДОМ на денешната седница донесе одлука да го поддржи претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ, Ѓорѓи Иванов и кандидатите за градоначалници и советничките листи на владеачката коалиција.

ВМРО-ДПМНЕ ги предаде потписите за професорот

Утрински - 14.02.2009

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ вчера до Државната изборна комисија предадоа 62 потписа од пратеници и 23.160 од граѓани за кандидатурата на Ѓорге Иванов за претседател на Македонија.

Советничките листи ги вознемирија пелагониските градоначалници

Утрински - 14.02.2009

БИТОЛА - Предизборната атмосфера во трите пелагониски општини Битола, Новаци и Могила, судејќи според кандидатите за градоначалници, не носи никакви возбудувања.

Петковски поднесе кандидатура за градоначалник на Скопје

Телма - 14.02.2009

Претседателот на Нова социјалдемократска партија-НСДП Тито Петковски денеска во Изборната комисија на Град Скопје ја поднесе својата кандидатура за градоначалник на Скопје.

Нова демократија ги објави кандидатите

Телма - 14.02.2009

Нова демократија денеска на прес-конференција ги објави кандидатите за градоначалник на Скопје и на 19 општини. Портпаролот Арјанит Хоџа соопшти дека за прв човек на главниот град нивната партија го кандидира Аргетим Нагавци.

Поднесена кандидатурата и на Иванов

Дневник - 14.02.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и нејзините коалициски партнери вчера и официјално ја поднесоа кандидатурата на професор Ѓорѓе Иванов за претседател на државата.

Љубчо нема да се кандидира за Скопје

Дневник - 14.02.2009

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски го одложи враќањето на политичката сцена. Наспроти најавите промовирани како барање на партијата ВМРО-НП, тој дефинитивно нема да се кандидира за градоначалник на Скопје.

Тито Петковски ја поднесе својата кандидатура за градоначалник на Скопје

Алсат-М - 14.02.2009

Претседателот на Нова социјалдемократска партија-НСДП Тито Петковски денеска во Изборната комисија на Град Скопје ја поднесе својата кандидатура за градоначалник на Скопје.

Петковски се кандидираше за градоначалник на Скопје

Форум - 14.02.2009

Претседателот на Нова социјалдемократска партија-НСДП Тито Петковски денеска во Изборната комисија на Град Скопје ја поднесе својата кандидатура за градоначалник на Скопје По предадавањето на кандидатурата Петковск и рече дека за него функцијата ...

Нова демократија ги соопшти кандидатите за локални избори

Алсат-М - 14.02.2009

Централниот одбор на Нова Демократија на последната седница ги одреди имињата на кандидатите за градоначалници на локалните избори што ќе се одржат на 22 март.

Доставена кандидатурата на Ѓорѓе Иванов

А1 - 13.02.2009

Се комплетираа сите седум кандидатури за претседатели. Овластениот предлагач до Државната изборна комисија денеска ја достави кандидатурата на Ѓорѓе Иванов. Поднесени се 23 илјади потписи како поддршка од граѓаните и 62 пратенички потписи.

Народна го поддржа Љубе Бошковски

Време - 13.02.2009

ВМРО-НП на претседателските избори, најверојатно, ќе го поддржи независниот кандидат Љубе Бошковски, соопшти вчера Марјан Додовски, претседател на партијата.

ВМРО-НП за Георгиевски ќе соопшти денес

Утрински - 13.02.2009

ВМРО-Народна партија вчера промовираше кандидати за градоначалници за шест општини - Томе Гиновски за Охрид, Тихомир Мурџевски за Вевчани, Никола Апостоловски за Прилеп, Душко Мандаровски за Сопиште, Митко Поповски за Делчево и актуелниот градоначалник ...

Доставена кандидатурата на Ѓорѓе Иванов

Телма - 13.02.2009

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Државната изборна комисија предадоа 62 потписи од пратеници и 23.160 од граѓани за кандидатурата на Ѓорѓе Иванов за претседател на Република Македонија на претстојните избори.

Марјан Ѓорчев пак ќе ја освојува Кисела Вода

Дневник - 13.02.2009

Марјан Ѓорчев ја доби довербата на Централниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ за градоначалничката функција во општина Кисела Вода. Поранешниот градоначалник на таа општина, потоа министер за земјоделство во Владата на Љубчо Георгиевски, а подоцна и ...

Раскол во СДСМ од Гевгелија

Н.Македонија - 13.02.2009

Драги Делев, актуелниот градоначалник на Гевгелија и член на раководството на разгранокот на СДСМ, на претстојните локални избори ќе настапи со паралелна независна листа, дознаваме од партиски извори.

ВМРО-НП е за ревизија на општините

Н.Македонија - 13.02.2009

ВМРО-народна партија ги истакна кандидати за градоначалници во Охрид Томе Гиновски, во Вевчани Тихомир Мурџевски, во Прилеп Никола Апостоловски, во Сопиште Душко Мандаровски, во Делчево Митко Поповски и во Македонска Каменица Перо Митревски.

ВМРО-ДПМНЕ ги обучи кандидатите за градоначалници

Форум - 13.02.2009

Во пресрет на локалните избори во нашата земја, во организација на најголемата владејачка партија и фондациите „Конрад Аденауер“ и „Едуардо Фрај“ и Институтот „Павел Шатев“, се одржа седмата Политичка академија, чија цел беше на кандидатите за ...

Потписите за Ѓорге Иванов доставени до ДИК

Форум - 13.02.2009

Потписите за поддршка на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, денеска стигнаа во Државната изборна комисија Илија Димовски , директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, ги достави потписите, при што посака претстојните избори да ...

Кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ ги надградуваа политичките вештини

Алсат-М - 13.02.2009

Конзервативни вредности и демократијата на локално ниво“ беше темата на седмата политичка академија на ВМРО - ДПМНЕ и на фондациите „Конрад Аденауер“ и „Едуардо Фрај“, и Институтот „Павел Шатев“.

Иванов ги поднесе потписите во ДИК

Алсат-М - 13.02.2009

Ѓорѓи Иванов, кандидатот на ВМРО ДПМНЕ за претседател на државата последен ги поднесе собраните потписи за неговата кандидатура. Овластениот претставник Илија Димовски изјави дека кандидатурата на Иванов ја поддржале 62 пратеници од ВМРО ДПМНЕ, и 23.160 ...

Премиерот Груевски на свеченото затворање на седмата политичка академија на ВМРО - ДПМНЕ

Сител - 13.02.2009

Кандидатите за градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ во трката за освојување на локалната власт влегуваат со искуствата од седмата политичка академија, што за нив ја организираше партијата во соработка со агенцијата Конрад Аденауер и неколку политички институти.

Предадени потписите за кандидатурата на Ѓорѓе Иванов во ДИК

Кирилица - 13.02.2009

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Државната изборна комисија предадоа 62 потписи од пратеници и 23.160 од граѓани за кандидатурата на Ѓорѓе Иванов за претседател на Република Македонија на претстојните избори Од ВМРО-ДПМНЕ посакаа изборите да бидат ...

Предадени потписите за кандидатурата на Ѓорѓе Иванов

Сител - 13.02.2009

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Државната изборна комисија предадоа 62 потписи од пратеници и 23.160 од граѓани за кандидатурата на Ѓорѓе Иванов за претседател на Република Македонија на претстојните избори.

Доставена претседателската кандидатура на Ѓорѓе Иванов

Вечер Прес - 13.02.2009

Потписите за кандидатурата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорѓе Иванов, вчера, пристигнаа во Државната изборна комисија. Неколкучлена делегација на владејачката коалиција "За подобра Македонија" до највисокиот изборен орган ги достави ...

ВИДЕО: Димовски: На овие избори мора да победат граѓаните, а не политичките партии

Нетпрес - 13.02.2009

Претседателот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски смета дека на претстојните избори мора да победат граѓаните, а не политичките партии.

Марјан Ѓорчев се враќа на политичката сцена

А1 - 12.02.2009

Поранешниот министер за земјоделие, Марјан Ѓорчев, се враќа на политичката сцена. Единствениот противкандидат што Груевски го имаше во битката за прв човек на партијата ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за скопската општина Кисела Вода.

Љубчо Георгиевски нема да се кандидира за градоначалник

А1 - 12.02.2009

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски нема да се кандидира за градоначалник на Скопје. Одлуката ја донесол самиот, изјави за „А1“ вечерва лидерот на ВМРО-Народна, Марјан Додовски.

ВМРО-ДПМНЕ утврди кандидати за градоначалници во 25 општини

Телма - 12.02.2009

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница ги утврди кандидатите за градончалници во 25 општини. Со тоа, како што појасни на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски партијата има утврдено кандидати за ...

Крупни риби за скопската круна

Н.Македонија - 12.02.2009

Освојувањето на градоначалничката функција во Скопје политичките партии го сметаат за победа на локалните избори. Тоа го покажаа и досегашните примери, двапати со Ристо Пенов и еднаш со Трифун Костовски.

Неизвесна кандидатурата на Љубчо Георгиевски

Форум - 12.02.2009

ВМРО-Народна Партија ја изложи својата програма за локалните избори и листата на кандидати за градоначалници ВМРО-НП ја изложи својата програма за локалните избори, како и листата на кандидати за градоначалници.

ВМРО-ДПМНЕ го замолува Фрчкоски да не лаже

Форум - 12.02.2009

Најголемата владејачка партија тврди дека Љубомир Фрчкоски, кандидат за претседател на државата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, на денешниот брифинг за новинари кажувал невистини.

ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО - Народна утврдија кандидати за градоначалници

Канал5 - 12.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ утврди кандидати за градоначалници за 25 општини. Владејачката партија има предложено кандидати за околу 85 проценти од општините, а другите ќе се утврдат во законскиот рок.

Партиски лидери во општинска лига

Време - 11.02.2009

Игор Чавески Водачите на малите партии својата последна шанса за опстанок на политичката сцена ја гледаат во кандидатурата за локалните избори, оценуваат стручњаците.

ВМРО-ДПМНЕ го предлага Марјан Ѓорчев за Кисела Вода

Утрински - 11.02.2009

Поранешниот министер за земјоделство, Марјан Ѓорчев, ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Кисела Вода. Владејачката партија ќе ја поддржи и кандидатурата на Лилјана Поповска за Општина Карпош, по што лидерката на ДОМ се откажува од намерата ...

Прва кандидатура за градоначалник на Тетово

Утрински - 11.02.2009

ТЕТОВО - Во Општинската изборна комисија во Тетово вчера е предадена првата кандидатура за градоначалник. Томислав Стојановски-Бомбај, со поддршка на политичките партии ТМРО на Страшо Ангеловски и ВМРО-ДП на Владимир Голумовски, ја почнува ...

Ѓорчев кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за Кисела Вода

Форум - 11.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ вчера навечер ги определила кандидатите за градоначалници на три скопски општини, дознава www.forum.com.mk Во скопската општина Кисела Вода, владејачката партија ќе го предложи поранешниот министер за земјоделие Маријан Ѓорчев .

Тодоровиќ во Центар, Коневски во Аеродром, Ѓорчев во Кисела Вода, Поповска во Карпош?!

Вечер Прес - 11.02.2009

На Владимир Тодоровиќ ќе му се спротивстави Мирослав Вујиќ од СДСМ, Ивица Коневски ќе се бори против Тихомир Илиевски, Марјан Ѓорчев против Благоја Симоновски, а Љиљана Поповска против Стевчо Јакимовски Централниот Комитет на владеачката ВМРО-ДПМНЕ ...

Градоначалнички кандидати на ВМРО-ДПМНЕ за скопските општини

Нетпрес - 11.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ покрај Петре Латиновски и Сокол Митревски, досегашните познати градоначалнички кандидати за општите Бутел и Ѓорче Петров, како свои кандидати за останатите скопски општини ќе ги предложи и Маријан Ѓочев, Владимир Тодоровиќ, Ивица Коцевски и ...

На гласачкото ливче не заведуваат како криминалци

Вест - 10.02.2009

Васил Толевски, независен кандидат за градоначалник на Општина Ѓорче Петров, обвини дека не се почитува уставното право за рамноправност на независните кандидати при формирањето на гласачките листи.

Кандидатите не брзаат да ги достават потписите до ДИК

Утрински - 10.02.2009

До недела, 15 февруари истекува крајниот рок до кој кандидатите за претседателската трка треба да ги достават собраните потписи до Државната изборна комисија заедно со потребната документација.

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ не знаат кој е германски претседател

Утрински - 10.02.2009

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ и кандидатите за градоначалници од оваа партија вчера учеа за политичкиот систем на Германија во рамките на Седмата политичка академија што ја организираше владејачката партија.

ДИУ, ДПА и Нова демократија чекаат кој прв ќе истрча за Скопје

Н.Македонија - 10.02.2009

Партиите на Албанците сè уште не одлучиле дали на претстојните локални избори ќе се тркаат за градоначалничкото место на Скопје. Според партиски извори, трите водечки партии на Албанците, ДУИ, ДПА и Нова демократија, чекаат прво конкуренцијата да повлече ...

ДПМНЕ и НП си преземаат кандидати за советници

Н.Македонија - 10.02.2009

Во вмровските кругови с? позасилено се зборува дека во одредени општини се работи на збивање на редовите, односно коалицирање меѓу двете сестрински партии ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-НП, бидејќи е оценето дека така ќе се освојат некои совети во одредени критични ...

Партиските лидери во Штипско се тркаат за градоначалник

Утрински - 09.02.2009

ШТИП - Во општините од источниот дел на Македонија партиските челници ништо не му препуштаат на случајот. Речиси осумдесет проценти од нив се или кандидати за градоначалници или носители на советнички листи.

Дискриминација со иницијали

Дневник - 09.02.2009

Независните кандидати за локалните избори бараат нивното име и презиме да им биде испишано во целост на избирачкото ливче, а не само иницијалите. Барањето завчера го истакна независниот кандидат за градоначалник на Општина Карпош Мила Искреновиќ, според ...

Лекари, професори, економисти добитна комбинација за партиите

Н.Македонија - 09.02.2009

Лекари, професори, економисти, правници, инженери се носители на советничките листи на партиите за локалните избори. Поголемиот дел носители на советничките листи на овие избори доаѓаат од одговорни позиции, односно некои од нив се директори.

Политичка академија на ВМРО - ДПМНЕ

Сител - 09.02.2009

Кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ од денеска до петок ќе учествуваат на седмата политичка академија што ја организира партијата во соработка со фондациите „Конрад Аденауер“ и „Едуардо Фрај“, и Институтот „Павел Шатев“.

Кандидатите за градоначалници на ВМРО - ДПМНЕ се подготвуваат на академија

Кирилица - 09.02.2009

Кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ од денеска до петок ќе учествуваат на седмата политичка академија што ја организира партијата во соработка со фондациите „Конрад Аденауер“ и „Едуардо Фрај“, и Институтот „Павел Шатев“ „Конзервативни вредности и ...

Кандидатите за градоначалници на ВМРО ДПМНЕ ќе се обучуваат на политичка академија

Канал5 - 09.02.2009

На политичката академија на фондацијата „Конрад Аденауер“, кандидатите за градоначалници на ВМРО ДПМНЕ ќе се обучуваат за тоа како да ја практикуваат демократијата.

Кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ се подготвуваат на академија

Вечер Прес - 09.02.2009

На седмата политичка академија што ја организира ВМРО-ДПМНЕ во соработка со институтот Павел Шатев и фондациите Конрад Аденауер и Едуардо Фрај, кандидатите за градоначалници на партијата оваа недела ќе се подготвуваат за претстојните избори.

Толевски: Не се почитува уставното право за рамноправност на независните кандидати за градоначалници

Нетпрес - 09.02.2009

Васил Толевски, независен кандидат за градоначалник на општината Ѓорче Петров реагира дека не се почитува уставното право за рамноправност на независните кандидати при конципирање на гласачките листи.