TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров: „Зеленото светло“ за НАТО ги зацврсти позициите на македонските историчари

Expres - 05.10.2019

Зеленото светло за НАТО и очекуваната одлука за започнување преговори за пристапување на Македонија во ЕУ ги зацврстија позициите на историчарите во заедничката комисија со Бугарија, вели рвиот човек на бугарскиот тим во заедничката ...

Радев да не ѝ се сили на послабата Македонија, бара Плевнелиев

Expres - 04.10.2019

Поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, го критикува сегашниот шеф на бугарската држава за популизам и покажување мускули на помалата и послаба Македонија. „Претседателот Радев, во еден историски момент во кој Северна Македонија е на ...

Австрија и Бугарија со поддршка за Северна Македонија во ЕУ, но со една „мала“ разлика

365 - 04.10.2019

Бугарија и Австрија го поддржуваат европското членство на Северна Македонија, беше декларирано при средбата во Виена на бугарскиот претседател Румен Радев со австрискиот колега Александер ван дер Белен.

Скопје очекува датум за преговори и сатисфакција за сработеното

24 Вести - 03.10.2019

Северна Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Северна Македонија ја научи ...

Скопје очекува датум за преговори и сатисфакција за сработеното

Канал5 - 03.10.2019

Северна Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Северна Македонија ја научи ...

Македонија очекува датум, Холандија омекнува, гласот на Франција најмногу ќе зависи од Макрон

МКД - 03.10.2019

Последните изјави од повеќемина лидери на европскиte држави покажуваат дека реално е Македонија да очекува отворање на преговорите за членство во Европската Унија. Во однос на Франција, претседателот Макрон ќе ја носи одлуката лично во име на ...

Скопје очекува датум за преговори и сатисфакција за сработеното

Сител - 03.10.2019

Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Македонија ја научи лекцијата од минатото ...

Бугарската последна битка

МКД - 03.10.2019

Навистина е тешко да се разберат бугарските реагирања во последно време - зошто самите сакаат да си стават трн во здрава нога. Зошто толку им и важно да докажат дека Гоце Делчев бил Бугарин? Во одговорот на колумната на Љубица Спасковска „ Сите ...

Македонија очекува датум за преговори и сатисфакција за сработеното

Либертас - 03.10.2019

– Северна Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Северна Македонија ја научи ...

Скопје очекува датум за преговори и сатисфакција за сработеното

Опсервер - 03.10.2019

Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Македонија ја научи лекцијата од минатото ...

Можната блокада од Софија за Скопје за во ЕУ отстранета – заканите остануваат

Мета - 03.10.2019

Можноста од блокада за добивањето датум за преговори на Република Северна Македонија за пристапување во Европската унија, што ја одбележа неделата, е отстранета, но заканите од Софија за целиот процес на интеграција на земјата остануваат.

Северна Македонија може да очекува отворање на преговорите за членство

iPortal - 03.10.2019

Северна Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Северна Македонија ја научи ...

Северна Македонија очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ

Локално - 03.10.2019

Северна Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Северна Македонија ја научи ...

Скопје очекува датум за преговори и сатисфакција за сработеното

CivilMedia - 03.10.2019

Северна Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Северна Македонија ја научи ...

Кајчев: Прифаќањето на заедничката историја е битна за европеизација на Македонија

Expres - 03.10.2019

Заменикот копретседател на мешовитата Комисија за историски прашања Наум Кајчев, вели дека прашањата од заедничка историја на Бугарија и Македонија се битни не само како основа за билатералните односи туку и за суштината на Македонија, за самото ...

За Захариева целиот идентитет и историја на Македонија е заснован на делови од „заедничка“ историја

MakPress - 03.10.2019

Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Македонија ја научи лекцијата од минатото ...

Северна Македонија очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ

1tv - 03.10.2019

Северна Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Северна Македонија ја научи ...

Каракачанов: Со Македонските политичари сум пиел ракија на маса, тие се добри Бугари

MakPress - 03.10.2019

Министерот за одбрана на Бугарија и Вицепремиер во Владата на Бојко Борисов, Красимир Каракачанов продолжува и понатаму со изјави во јавноста за неговиот став дека треба јасно да се стави на дознаење дека Бугарија треба да си ја врати својата ...

Скопје очекува датум за преговори и сатисфакција за сработеното

Денар - 03.10.2019

Северна Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Северна Македонија ја научи ...

Плевнелиев: Бугарија не треба и удира шлаканица на Северна Македонија

Телма - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Бугарија не треба да ѝ удира шлаканица на Северна Македонија

Алсат-М - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Бугарија не треба да и покажува „црвен картон“ на Северна Македонија

ТВ21 - 02.10.2019

Според него, не треба да има манипулации со историјата, но наместо да се промовира лажен патриотизам треба да се засилува активноста и соработката, особено со Северна Македонија. Плевнелиев вели дека и покрај некои нерешени прашања, сепак, има ...

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

24 Вести - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева: Нашиот единствен услов за Северна Македонија се добрососедски односи

Фокус - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

Телма - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

Алсат-М - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

Канал5 - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе нѐ блокира за преговори со ЕУ

Алсат-М - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Каракачанов: Љубовниот период со Скопје заврши

24 Вести - 02.10.2019

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов не го менува ставот дека Бугарија не треба да брза со давањето поддршка за датум за ЕУ за Македонија. „Моето трпение одамна заврши.

Дали Бугарија ја блокира РСМ? Пендаровски не мисли така, Захариева со апел

ТВ21 - 02.10.2019

Бугарската поддршка на патот на евро – интеграциите на Северна Македонија никогаш не била безусловна, изјавила ова утро шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева. Условот е “добри меѓусоседски односи“ и ова не е услов само до Бугарија ...

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Канал5 - 02.10.2019

Нема никаква најава ниту од релевантен фактор од соседна Бугарија, дали е тоа претседател, дали е Владата, надлежните министри. Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави ...

Пендаровски: Од бугарскиот државен врв нема најави за блокирање за преговори со ЕУ

ТВ21 - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

24 Вести - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Телма - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Плевнелиев: Бугарија не треба да и удира шлаканица на Македонија

24 Вести - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје

Фокус - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Бугарија не треба и удира шлаканица на Македонија

Канал5 - 02.10.2019

Иднината на Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

А1 On - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Плевнелиев: Бугарија не треба и удира шлаканица на Северна Македонија

Сител - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Нова ТВ - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Плевнелиев: Бугарија не треба и удира шлаканица на Северна Македонија

Нова ТВ - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Press24 - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Пендаровски: Нема најава за бугарска блокада за датумот, тоа се бенчмаркови за преговорите

Р.С.Европа - 02.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, туку е тоа најава за поставување барања кои би биле врамени како нивни бенчмаркови во ...

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе нѐ блокира за преговори со ЕУ

+инфо - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Пендаровски: Бугарија не најави дека ќе блокира датум за преговори со ЕУ, за понатаму ќе видиме

МКД - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Захариева: Не е лесно да се смени името, но историскиот дел меѓу Бугарија и Македонија е потежок

+инфо - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Од сите проблеми, Бугарија се фати за коските на Гоце!

Окно - 02.10.2019

Бугарија живее во состојба на постојана опсада. Едвај се спасивме од Норвежаните кои сакаат да ни ги земат децата, кога ете, сега Северна Македонија се заканува да ни ја одземе славната историја.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Нетпрес - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Ѓукановиќ и Пендаровски гледаат силна порака за регионот во посетата на Помпео

Сител - 02.10.2019

Црна Гора очекува Македонија за 15 тина дена да добие датум за преговори, а веќе наредните месеци да го формализира членството во НАТО, порача претседателот Гукановик кој на покана на неговиот домаќин Пендаровски го посети Скопје.

Каракачанов: Љубовниот период со Скопје заврши

Press24 - 02.10.2019

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов не го менува ставот дека Бугарија не треба да брза со давањето поддршка за датум за ЕУ за Македонија. „Моето трпение одамна заврши.

Каракачанов: Љубовниот период со Скопје заврши

Курир - 02.10.2019

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов не го менува ставот дека Бугарија не треба да брза со давањето поддршка за датум за ЕУ за Македонија. „Моето трпение одамна заврши.

Плевнелиев: Бугарија не треба да и удира шлаканица на Македонија

Слободен Печат - 02.10.2019

Според Плевнелиев, не треба да има манипулации со историјата, но наместо да се промовира лажен патриотизам треба да се засилува активноста и соработката, особено со Северна Македонија. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба ...

Плевнелиев: Софија не треба да му удри шлаканица на Скопје

Р.С.Европа - 02.10.2019

Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

Слободен Печат - 02.10.2019

Според Захариева, историскиот дел меѓу Скопје и Софија е потешко прашање од спорот за името што беше решен со Договорот од Преспа. Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а ...

Захариева: Нашата поддршка за влез во ЕУ никогаш не била безусловна

А1 On - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Плевнелиев: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, а Софија не треба да удира шлаканица на Скопје

Press24 - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Според него, не треба да има манипулации со ...

Захариева: Не е лесно да се смени името но историскиот дел меѓу Бугарија и Македонија е потежок

Press24 - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Плевнелиев: Бугарија не треба да и удира шлаканица на Северна Македонија

Независен - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Захариева: Нашиот услов од секогаш се добрососедските односи

Нова ТВ - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Плевнелиев: Иднината на Северна Македонија e во ЕУ, Бугарија не треба да и удира шлаканица

МКД - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Бугарија не треба да и удира шлаканица на Македонија

Нетпрес - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, смета поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

Сител - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева: Нашиот услов за Северна Македонија отсекогаш е добрососедски односи

МКД - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

Независен - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева: Поддршката за членството на Северна Македонија во ЕУ не е безусловна

Макфакс - 02.10.2019

Нашата поддршка за европската интеграција на Македонија никогаш не била безусловна, изјави бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, нагласувајќи дека ова не е прв пат Бугарија да поставува услови.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Независен - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Пендаровски:Нема никаква официјална најава дека Бугарија сега ќе не’ блокира

ММС - 02.10.2019

Бугарија најавува барања кои би биле врамени како бенч маркови во понатамошното пристапување на земјата во ЕУ, но засега нема никаква најава од ниту еден политички релевантен фактор од соседна Бугарија дека Бугарија сега ќе не блокира во средината ...

Пендаровски: Нема најави дека месецов Бугарија ќе не блокира

360 степени - 02.10.2019

Нема најави од ниту еден релевантен политички фактор дека Бугарија ќе го блокира доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со ...

Захариева: Нашата поддршка за евроинтеграцијата никогаш не била безусловна

ММС - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева: Историскиот дел меѓу Бугарија и Македонија е потежок од промената на името!

Нетпрес - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Каракачанов: На маса македонските политичари се добри Бугари но не и јавно

Press24 - 02.10.2019

Тие мислат дека можат ем да влезат во ЕУ, ем да зачуваат својата антибугарска суштина и реторика. Тоа нема да се случи. Ова го изјави во утринската емисија на БТВ бугарскиот министер за одбрана и лидер на ВМРО, Красимир Каракачанов за влезот на ...

Захариева: Историското прашање меѓу Софија и Скопје е потешко од Преспанскиот договор

Р.С.Европа - 02.10.2019

По изјавите на бугарскиот премиер Бојко Борисов, дека Бугарија не ѝ дава безусловна поддршка на Македонија за ЕУ, и шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, се огласи со иста порака.

Од сите проблеми, Бугарија се фати за коските на Гоце!

Нетпрес - 02.10.2019

Што точно сакаме ние од Македонците? Да се заколнат дека од денес натаму ќе го сметаат Гоце Делчев за Бугарин? Во парламентот да изгласаат дека не постои македонска нација? Бугарија живее во состојба на постојана опсада.

Плевнелиев: Бугарија не треба да и удира шлаканица на Северна Македонија

А1 On - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Сител - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Слободен Печат - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Плевнелиев: Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје

+инфо - 02.10.2019

Колку грчки инвестиции има во Северна Македонија, а колку бугарски? Треба тоа да го подобриме и наместо да се однесуваме како лажни патриоти и да ги комплицираме работите во последен момент, да му заблагодариме на Бога што премиерот Бојко Борисов и ...

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

еМагазин - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Скопје очекува датум за преговори и сатисфакција за сработеното

4NEWS - 03.10.2019

Македонија е реално да очекува отворање на преговорите за членство во ЕУ, нема најави од Бугарија дека ќе го блокира доделувањето датум. Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ вчера од Скопје порача дека Македонија ја научи лекцијата од минатото ...

Захариева: Не постои начин да се стремите да станете член на ЕУ и да имате нерешени билатерални односи

Локално - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

ЗАХАРИЕВА: Историјата меѓу Скопје и Софија е потешко прашање од спорот за името со Атина

Денешен - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на С. Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Опсервер - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Ѓукановиќ и Пендаровски гледаат силна порака за регионот во посетата на Помпео

4NEWS - 02.10.2019

Црна Гора очекува Македонија за 15 тина дена да добие датум за преговори, а веќе наредните месеци да го формализира членството во НАТО, порача претседателот Гукановик кој на покана на неговиот домаќин Пендаровски го посети Скопје.

Плевнелиев: Бугарија не треба и удира шлаканица на Северна Македонија

CivilMedia - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Захариева: Поддршката за членството на Северна Македонија во ЕУ не е безусловна

Centar - 02.10.2019

Нашата поддршка за европската интеграција на Македонија никогаш не била безусловна, изјави бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, нагласувајќи дека ова не е прв пат Бугарија да поставува услови.

Дали Бугарија ја блокира РСМ? Пендаровски не мисли така, Захариева со апел

4NEWS - 02.10.2019

Бугарската поддршка на патот на евро – интеграциите на Северна Македонија никогаш не била безусловна, изјавила ова утро шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева. Условот е “добри меѓусоседски односи“ и ова не е услов само до Бугарија ...

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

CivilMedia - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Од сите проблеми, Бугарија се фати за коските на Гоце!

24Инфо - 02.10.2019

Дојче Веле – бугарска редакција (Колумна на Ивајло Дичев) Што точно сакаме ние од Македонците? Да се заколнат дека од денес натаму ќе го сметаат Гоце Делчев за Бугарин? Во парламентот да изгласаат дека не постои македонска нација? Бугарија живее во ...

Од сите проблеми, Бугарија се фати за коските на Гоце!

Опсервер - 02.10.2019

Дојче Веле – бугарска редакција (Колумна на Ивајло Дичев) Што точно сакаме ние од Македонците? Да се заколнат дека од денес натаму ќе го сметаат Гоце Делчев за Бугарин? Во парламентот да изгласаат дека не постои македонска нација? Бугарија живее во ...

Плевнелиев: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, а Софија не треба да удира шлаканица на Скопје

iPortal - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Според него, не треба да има манипулации со ...

Каракачанов: Сум пиел ракија со македонските политичари и на маса се добри Бугари!

Вечер Прес - 02.10.2019

Тие мислат дека можат ем да влезат во ЕУ, ем да зачуваат својата антибугарска суштина и реторика. Тоа нема да се случи. Ова го изјави во утринската емисија на БТВ бугарскиот министер за одбрана и лидер на ВМРО, Красимир Каракачанов за влезот на ...

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

24Инфо - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Плевнелиев: Бугарија не треба и удира шлаканица на Северна Македонија

Тера - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Плевнелиев: Не треба да има манипулации со историјата

Вечер Прес - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

ПЛЕВНЕЛИЕВ: Не треба да демонстрираме лажен патриотизам, Бугарија не треба да и покажува „црвен картон“ на С. ...

Денешен - 02.10.2019

Иднината на С. Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Локално - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Плевнелиев: Бугарија не треба и удира шлаканица на Северна Македонија

Либертас - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Захариева: Историското прашање меѓу Скопје и Софија е потешко отколку спорот со Грција за името

еМагазин - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Екс претседателот на Бугарија дециден: Македонија треба да биде поддржана

Фактор - 02.10.2019

Бугарија треба да ја прошири соработката со Северна Македонија во сите области. Ова го истакнал Ресен Плевнелиев, поранешен претседател на Бугарија од 2012 до 2017та година,. Според него, европската иднина на Северна Македонија е во ЕУ и во НАТО.

Плевнелиев: Бугарија не треба да и покажува „црвен картон“ на Северна Македонија

Локално - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Каракачанов: Не може и во ЕУ, и со антибугарска реторика

Локално - 02.10.2019

„Тие мислат дека можат да влезат во ЕУ и да ја задржат својата антибугарска реторика. Тоа нема да се случи“. Ова го изјави лидерот на ВМРО и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов во интервју за „BTV“ за поддршката на Бугарија за ...

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

Опсервер - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

Либертас - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Плевнелиев: Бугарија без лажен патриотизам треба да ја поддржи Северна Македонија

Мета - 02.10.2019

Бугарија треба да ја прошири соработката со Македонија во сите сфери, треба да се зголемат инвестициите, а на да бидеме лажни патриоти и да ги закашкуваме работите во последен момент. Со такви зборови по острите предупредувања од бугарскиот ...

Каракачанов: Македонските политичари на маса се добри Бугари, но јавно…

PressingTV - 02.10.2019

Тие мислат дека можат ем да влезат во ЕУ, ем да зачуваат својата антибугарска суштина и реторика. Тоа нема да се случи, изјави во утринската емисија на БТВ бугарскиот министер за одбрана и лидер на ВМРО, Красимир Каракачанов во однос на поддршката ...

ПЕНДАРОВСКИ: Допрва ќе прочитаме и чуеме што најавуваат од Бугарија како преговарачка рамка и потоа ќе одговориме на ...

Денешен - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

CivilMedia - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

КАРАКАЧАНОВ: Љубовта заврши, македонските политичари на маса се многу добри Бугари, но станува тешко кога треба да ...

Денешен - 02.10.2019

Ги познавам скоро сите македонски политичари и пијам ракија со нив на маса, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов. – Тие на маса се многу добри Бугари, но кога ќе дојде време да донесат одлуки, станува тешко, тие ...

Плевнелиев: Бугарија не треба и удира шлаканица на Северна Македонија

24Инфо - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Пендаровски е уверен дека Бугарија нема сега да ја блокира Македонија

PressingTV - 02.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски е убеден дека во овој момент Бугарија нема да ја блокира Македонија за почеток на преговорите со ЕУ но оти не може да предвиди што во иднината ќе биде побарано од нас.

Поранешниот бугарски претседател Плевнелиев: Бугарија не треба да и удира шлаканица на Северна Македонија

еМагазин - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

iPortal - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Од сите проблеми, Бугарија се фати за коските на Гоце!

iPortal - 02.10.2019

Дојче Веле – бугарска редакција (Колумна на Ивајло Дичев) Што точно сакаме ние од Македонците? Да се заколнат дека од денес натаму ќе го сметаат Гоце Делчев за Бугарин? Во парламентот да изгласаат дека не постои македонска нација? Бугарија живее во ...

Плевнелиев: Бугарија не треба и удира шлаканица на Северна Македонија

Опсервер - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

4NEWS - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева: Поддршката за членството на Северна Македонија во ЕУ не е безусловна

Точка - 02.10.2019

Нашата поддршка за европската интеграција на Македонија никогаш не била безусловна, изјави бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, нагласувајќи дека ова не е прв пат Бугарија да поставува услови.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

24Инфо - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Скопје инфо - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

4NEWS - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Захариева: Никогаш поддршката за Македонија не била безусловна

Expres - 02.10.2019

„Нашата поддршка за европската интеграција на Македонија никогаш не била безусловна. Ние не поставуваме условите за прв пат сега “ изјави вицепремиерката и шефица на бугарската дипломатија Екатерина Захариева.

Нема официјална најава дека Бугарија ќе нè блокира, вели Пендаровски

Expres - 02.10.2019

„Нема никаква најава ниту од релевантен фактор од соседна Бугарија, дали е тоа претседател, дали е Владата, надлежните министри, дека Бугарија сега ќе не блокира во средината на овој месец кога чекаме да добиеме датум за преговори, кога ја очекуваме ...

Захариева: Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна

1tv - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

MakPress - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Од сите проблеми, Бугарија се фати за коските на Гоце

MakPress - 02.10.2019

Што точно сакаме ние од Македонците? Да се заколнат дека од денес натаму ќе го сметаат Гоце Делчев за Бугарин? Во парламентот да изгласаат дека не постои македонска нација? Бугарија живее во состојба на постојана опсада.

ЗАХАРИЕВА: “Историскиот дел меѓу Скопје и Софија е потешко прашање од спорот за името што беше решен со Договорот од ...

Магазин - 02.10.2019

Не постои начин да се стремите да станете член на ЕУ и да имате нерешени билатерални односи. Тоа не е само бугарски критериум, туку еден од критериумите за членство во ЕУ – пријателски и добрососедски односи, рече вицепремиерката и шефица на ...

Плевнелиев: Бугарија не треба и удира шлаканица на Македонија

MakPress - 02.10.2019

Иднината на Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Љубовниот период со Скопје заврши, вели Каракачанов

Expres - 02.10.2019

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов не го менува ставот дека Бугарија не треба да брза со давањето поддршка за датум за ЕУ за Македонија. „Моето трпение одамна заврши.

Плевнелиев: Бугарија не треба да и покажува „црвен картон“ на Северна Македонија

1tv - 02.10.2019

Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и НАТО, а Софија не треба да му удира шлаканица на Скопје, туку да даде поддршка и да ја прошири соработката во сите области, изјави поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев.

Захариева: Нашиот услов за Скопје отсекогаш е добрососедски односи

MakPress - 02.10.2019

Нашата поддршка на евроинтеграцијата на Македонија никогаш не била безусловна – има еден многу јасен услов, а тоа се добрососедските односи, изјави вицепремиерката и шефица на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева.

Пендаровски: Нема најава дека Бугарија ќе не блокира за преговори со ЕУ

Магазин - 02.10.2019

Нема најави од бугарскиот државен врв дека ќе го блокираат доделувањето датум за отпочнување преговори со ЕУ, изјави претседателот Стево Пендаровски, одговорајќи на новинарско прашање на денешната зедничка прес-конференција со црногорскиот ...

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

24 Вести - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

Фокус - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

Канал5 - 01.10.2019

Oфицијална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека бугарската поддршка за нашата земја не треба да биде безусловна. Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука ...

Од сите проблеми, Бугарија се фати за коските на Гоце!

Deutsche Welle - 01.10.2019

Што точно сакаме ние од Македонците? Да се заколнат дека од денес натаму ќе го сметаат Гоце Делчев за Бугарин? Во парламентот да изгласаат дека не постои македонска нација? Колумна на Ивајло Дичев Бугарија живее во состојба на постојана опсада.

Ангел Димитров:Гоце Делчев е само почеток на големите спорови со Македонците

ММС - 01.10.2019

Гоце Делчев е само почеток на големите спорови во толкувањата за заедничкото минато со Северна Македонија. Тие ја избегнуваат темата на Илинденското востание. Ова на ТВ БНТ го кажа професорот Ангел Димитров, кој е претседател на заедничката ...

Бугарските историчари разочарани од „неконструктивноста“ на македонските колеги

Сител - 01.10.2019

Бугарските историчари се жалат дека нивните македонски колеги ја кочат работата на комисијата за историски и образовни прашања. Последнивте две средби, вели претседателот на бугарскиот тим Ангел Димитров, биле без резултати, токму поради ...

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

Сител - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

+инфо - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

МКД - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

А1 On - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 01.10.2019

Официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека бугарската поддршка за нашата земја не треба да биде безусловна. Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука ...

Ќе не сопне ли Бугарија на патот кон ЕУ со нереални барања?

Р.С.Европа - 01.10.2019

Црвените линии не треба да се поминат, а некои од барањата на Бугарија кон земјава се нереални, предупредуваат дел од домашните аналитичари. Тие не очекуваат Бугарија да се спротистави на добивањето датум за отворање преговори на земјава во ЕУ, но ...

Димитров: Далеку сме од договор со колегите во Скопје

Слободен Печат - 01.10.2019

Ангел Димитров, копретседател на бугарско-македонската комисија, во интервју за БНТ вели дека последните два состаноци на комисијата биле плодни, но колегите од Скопје првично не биле подготвени за брзо прилагодување на толкувањето на минатото, ...

Од сите проблеми, Бугарија се фати за коските на Гоце!

Либертас - 01.10.2019

Што точно сакаме ние од Македонците? Да се заколнат дека од денес натаму ќе го сметаат Гоце Делчев за Бугарин? Во парламентот да изгласаат дека не постои македонска нација? Колумна на Ивајло Дичев Бугарија живее во состојба на постојана опсада.

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

4NEWS - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Бугарија предупреди дека нивната поддршка на РСМ во ЕУ не е безусловна

CivilMedia - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да се донесе јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека бугарската ...

Заштитата на бугарската историја - камен на сопнување за Македонија и влезот во ЕУ

Фактор - 01.10.2019

Владата ќе изготви национална позиција со јасни барања и критериуми за заштита на бугарскиот национален интерес, која ќе биде вклучена во рамката на преговори и ќе стане предуслов за пристапување на Северна Македонија во ЕУ.

Бугарија условите ќе ги испорача на почеток на преговорите или во текот на процесот

PressingTV - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

Либертас - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

еМагазин - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Димитров: Северна Македонија мора да развие нова позиција за историските прашања

Локално - 01.10.2019

„Бугарија ги поддржува европските интеграции и перспективата на Северна Македонија, но земјата мора веднаш да развие нова позиција во која ќе ја поврзе својата поддршка за членство во ЕУ со решавање на контроверзни прашања меѓу Софија и Скопје, кои ...

Бугарија предупредува, но нема да блокира за преговорите со ЕУ

Опсервер - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Бугарија предупредува, ама нема да блокира за преговорите со ЕУ

Локално - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Бугарските историчари разочарани од „неконструктивноста“ на македонските колеги

4NEWS - 01.10.2019

Бугарските историчари се жалат дека нивните македонски колеги ја кочат работата на комисијата за историски и образовни прашања. Последнивте две средби, вели претседателот на бугарскиот тим Ангел Димитров, биле без резултати, токму поради ...

Ангел Димитров разочаран: Македонските историчари не го разбраа договорот за добрососедство

Фактор - 01.10.2019

Ангел Димитров, претседателот на бугарската експертска комисија од Мешовитиот комитет за историски и образовни прашања, во своето последно телевизиско гостување наведе дека е разочаран од македонските историчари кои, како што вели тој, не го ...

Наместо договор за интегрирање, добивме одговор за дистанцирање

Н.Македонија - 01.10.2019

Македонија вчера се најде на дневен ред кај бугарскиот државен врв, кој педантно испрати недвосмислени пораки дека може да нѐ блокира на нашиот пат кон ЕУ секогаш кога нешто нема да биде по волја на Софија.

Жив песок на патот кон ЕУ

Н.Македонија - 01.10.2019

Уште нетргната, што се вели, на европскиот пат, Македонија продолжува да им создава фрустрации на соседите. Секогаш кога наближуваше некој термин за самит на ЕУ, на кој требаше да се одлучува за доделување датум на земјава за почеток на преговорите ...

Бугарија со предупредувања, но и поддршка до Македонија,

MakPress - 01.10.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека бугарската ...

Бугарски колумнист: Од сите проблеми, Бугарија се фати за кocките на Гоце!

365 - 01.10.2019

Пишува Ивајло Дичев – професор по културна антропологија на Универзитетот во Софија и предавач на Универзитети во САД и Франција. Редовен колумнист на бугарската редакција на „Дојче веле“ Бугарија живее во состојба на постојана опсада.

Каракачанов промовира книга за Тодор Александров и „ослободителното движење на македонските Бугари“

365 - 01.10.2019

Денеска во 18 часот, во Централниот воен клуб во Софија, вицепремиерот и бугарски министер за одбрана – Красимир Каракачанов, ќе ја промовира својата нова книга, посветена на „легендарниот водач на ВМРО – Тодор Александров“, пренесуваат бугарските ...

Бугарски дипломат против ултиматумот за Македонија: Насила не може да нè сакаат

Expres - 01.10.2019

Илијан Василев, амбасадор на Бугарија во Москва од 2000 до 2006 година, го критикува ултиматумот за поддршката за членството на Македонија во Европска унија, наместо кој сугерира „мека“ политика.

Димитров: Гоце Делчев е само почеток…

Expres - 01.10.2019

Ангел Димитров, претседател на бугарскиот тим од заедничката бугарско-македонска комисија вели дека Гоце Делчев е само почеток на големите спорови во толкувањата за заедничкото минато со Македонија.

Димитров: Гоце Делчев е само почеток на големите спорови

365 - 01.10.2019

Застојот во заедничката историска комисија меѓу Северна Македонија и Бугарија не е впечаток, туку е факт, а последните две средби биле сосема непродуктивни, вели проф. Ангел Димитров – претседател на бугарскиот дел од комисијата, во интервју на ...

Бугарските историчари се жалат на македонски колеги – разочарани сме од нивната „неконструктивност“

Магазин - 01.10.2019

Бугарските историчари се жалат дека нивните македонски колеги ја кочат работата на комисијата за историски и образовни прашања. Последнивте две средби, вели претседателот на бугарскиот тим Ангел Димитров, биле без резултати, токму поради ...

Бугарија со црвени линии за интеграцијата на Македонија во ЕУ

Алсат-М - 30.09.2019

На две недели до европскиот Совет на министри на кој Македонија очекува датум за отпочнување на преговорите со Европската унија, Бугарија црта нови „црвени линии“. По состанокот на бугарскиот државен врв за политиката на Македонија, претседателот ...

Државен врв на Бугарија: Нема безусловна поддршка за Македонија во ЕУ

Канал5 - 30.09.2019

Две недели пред конечната одлука на Брисел, бугарскиот државен врв ги зацврсти позициите. Софија нема да го попречува почетокот на преговорите на Македонија со Европската Унија, но ќе постави јасни црвени линии, со кои Бугарија ќе го заштити ...

Бугарија подготвува црвени лини за членството на Македонија во ЕУ

Телма - 30.09.2019

Бугарија ќе даде зелено светло за старт на преговори на ЕУ со Македонија, но ќе повлече црвени линии во преговарачкиот процес, без кои земјава нема да може да стане полноправна членка. Ова денеска го договори државниот врв на Бугарија на ...

Остри тонови од Борисов – „Никогаш не сме рекле дека безусловно ја поддржуваме РСМ“

ТВ21 - 30.09.2019

Членството на Северна Македонија во Европската Унија е важно но тоа не може да се случува на нашата сметка, ова го изјави премиерот на Република Бугарија Бојко Борисов по денешната консултативна средба кај бугарскиот претседателот Румен Радев.

Бугарија со црвени линии за интеграцијата на Македонија во ЕУ

24 Вести - 30.09.2019

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева и министерот за одбрана Красимир Каракачанов се судриле за време на состанокот на бугарскиот државен врз, дали Софија треба да го блокира доделувањето на датум за Македонија.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштат оваа шанса

24 Вести - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, ние немаме поблизок народ!

Фокус - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Иднината на Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

Канал5 - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

Алсат-М - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Радев смета дека Бугарија треба да изгради национален став за Македонија

Фокус - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Румен Радев: Бугарија да изгради национален став за Македонија

Канал5 - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Румен Радев: Бугарија да изгради национален став за Северна Македонија

Телма - 30.09.2019

На консултативната средба, која се одржа на иницијатива на Радев, а на која беа присутни бугарскиот премиер Бојко Борисов, вицепремиерката и шефица на дипломатијата Екатерина Захариева и министерот за одбрана Красимир Каракачанов се разгледуваа ...

Бугарскиот државен врв на средба за Северна Македонија

Канал5 - 30.09.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев за денеска закажа консултативна средба на државниот врв за билатералните односи со Северна Македонија и очекуванат одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Бугарскиот државен врв ќе ги разгледува билатералните односи меѓу Бугарија и Македонија

Алсат-М - 30.09.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев за денеска закажа консултативна средба на државниот врв за билатералните односи со Северна Македонија и очекуванатa одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Средба на бугарскиот државен врв, тема ќе биде Северна Македонија

ТВ21 - 30.09.2019

Претседателот на Бугарија, Румен Радев за денеска закажа консултативна средба на државниот врв за билатералните односи со Северна Македонија и очекуванат одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Македонските и бугарските стопанственици се загрижени за политизирањето на историјата

Фокус - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

Канал5 - 30.09.2019

Очекуваме повеќе прагматизам и државничко размислување при одредувањето на важните цели за двете балкански земји. Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на ...

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

Алсат-М - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Борисов: Немаме поблизок народ од македонскиот, иднината на Северна Македонија е во ЕУ

ТВ21 - 30.09.2019

„Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса“, рече бугарскиот ...

Радев: Европската интеграција на С.Македонија не смее да биде на сметка на бугарската историја, јазик и идентитет

Телма - 30.09.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев смета дека мора да се постават црвени линии за Македонија, со кои Бугарија ќе си го заштити националниот идентитет. Условите кои би ги поставила Бугарија ќе се однесуваат на преговорите кои потоа би следеле со ...

Радев: Бугарија ќе исцрта „црвени линии“ за Северна Македонија

Алсат-М - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Софија ќе ги условува преговорите на Скопје со ЕУ

Deutsche Welle - 30.09.2019

Бугарскиот државен врв на денешниот состанок одлучил да не дава безусловна поддршка за европските интеграции на С. Македонија. Причината се несогласувањата околу историските личности. Наметнување „црвени линии“, обвинувањата за „братоубиствена ...

Румен Радев повикува Бугарија да изгради национален став за Северна Македонија

Нетпрес - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

А1 On - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

ММС - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

Независен - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

А1 On - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов по средбата кај Радев: Иднината е во ЕУ – да нема игри со минатото

Нова ТВ - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

Нетпрес - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Борисов: Северна Македонија да запре да си игра со историјата и да се концентрираат кон иднината

+инфо - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса

Слободен Печат - 30.09.2019

Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов по консултативната средба кај претседателот Румен Радев на која присуствуваа и вицепремиерката и шефица на дипломатијата Екатерина Захариева.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

Press24 - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Северна Македонија не смее да ја пропушти оваа шанса, нејзината иднина е во ЕУ

Независен - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

МКД - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Борисов: Никогаш не сме рекле дека безусловно го поддржуваме приемот на Македонија во ЕУ

ММС - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Бугарскиот државен врв на средба за Северна Македонија

Сител - 30.09.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев за денеска закажа консултативна средба на државниот врв за билатералните односи со Северна Македонија и очекуванат одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Бугарскиот државен врв на средба за Македонија

ММС - 30.09.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев за денеска закажа консултативна средба на државниот врв за билатералните односи со Македонија и очекуваната одлука за нејзин почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Писмо на бугарски и македонски стопанственици: Да не се политизира историјата

Нова ТВ - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Борисов: Никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме приемот на Македонија во ЕУ

МКД - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

Нетпрес - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Каракачанов: Македонија мора да биде блокирана на самитот на ЕУ

Press24 - 30.09.2019

Министерот за одбрана и вицепремиер на бугарската Влада Красимир Каракачанов се закани дека неговата партија ќе запре да ја поддржува владата на Борисов ако Македонија не биде блокирана на самитот на ЕУ во октомври.

Борисов: Не си играјте со иднината, никогаш не сме рекле дека безусловно ве поддржуваме за ЕУ

Р.С.Европа - 30.09.2019

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, по консултативната средба што ја свика претседателот Румен Радев во врска со мешаната комисија за историја, изјави дека Северна Македонија може да смета на Бугарија за ЕУ, но дека Софија никогаш не кажала дека ...

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

Сител - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Членството на С.Македонија во ЕУ е важно, но тоа не може да се случува со прекројување на историјата

360 степени - 30.09.2019

„Членството на Северна Македонија во ЕУ е важно, но тоа не може да се случува на наша сметка, со прекројување на историјата“, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов по консултативната средба која ја свика претседателот на Бугарија, Румен Радев.

Политизацијата на историјата предизвикува загриженост кај македонските и бугарските стопанственици

Слободен Печат - 30.09.2019

Ние очекуваме конкретна поддршка за создавање на услови за економска, техничка и културна соработка, за подлабока интеграција во заедничкото европско семејство. Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна ...

Каракачанов и Борисов се обединија – нема безусловна поддршка за Македонија

ММС - 30.09.2019

-Не можеме безусловно да ја поддржуваме Македонија. Ова го соопшти вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов, по средбата бугарскиот претседател Румен Радев. -Времето за игра е завршено, рече тој.

Борисов: Никогаш не сме рекле дека безусловно го поддржуваме влезот на Македонија во ЕУ

Press24 - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Днес.бг: Одбраната на бугарската историја – камен на сопнување за Северна Македонија

Слободен Печат - 30.09.2019

Претседателот Румен Радев ги сумирал резултатите од разговорите и иако признал дека пристапувањето на Северна Македонија во НАТО и ЕУ е важен чекор во обезбедувањето мир, одржлив развој и просперитет на Југоисточна Европа, Бугарија ќе има свои ...

Радев: Бугарија ќе исцрта црвени линии за членството на С.Македонија во ЕУ

360 степени - 30.09.2019

Учесниците на консултативната средба кај бугарскиот претседател се договориле да биде изградена државна позиција со јасни барања и критериуми со кои ќе се заштитат бугарските национални интереси во односите со С.Македонија.

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

Сител - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Сериозен аларм од Бугарија, Комисијата скептична за решение до 15 октомври

Слободен Печат - 30.09.2019

„Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса“, изјави Борисов по ...

Румен Радев: Бугарија да изгради национален став за Северна Македонија

Press24 - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Бугарскиот претседател бара национален став за Северна Македонија

Нова ТВ - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Бугарија нема безусловно да ги поддржи пристапните преговори на Македонија

Нетпрес - 30.09.2019

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет на 15 октомври на кој се очекува да биде донесена јасна и суштинска одлука за отворање на пристапните преговори со Република Македонија, официјална Софија вчера до Скопје испорача предупредување дека ...

Недоразбирања на релација Борисов- Заев

Курир - 30.09.2019

Иако на последната средба на двајцата премиери, Зоран Заев и Бојко Борисов, беше посочено на итно решавање на недоразбирањата меѓу билатералната комисија за историски прашања, се уште на повидок нема разрешница.

Радев: Бугарија ќе изработи национална стратегија за Северна Македонија

Макфакс - 30.09.2019

Пристапувањето на Македонија во НАТО и ЕУ е важен чекор во обезбедувањето на мирот и одржливиот развој на Источна Европа. Иднината на Македонија е во ЕУ и оваа шанса не треба да се изгуби, порача бугарскиот претседател, Румен Радев, по ...

Румен Радев: Бугарија да изгради национален став за Северна Македонија

А1 On - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Македонски и бугарски бизнисмени: Наместо да гледаме во минатото, да се поврземе сега

+инфо - 30.09.2019

„Сметаме дека е многу поважно од гледање во минатото да погледнеме во иднината, а за тоа е потребно носење решенија сега. Решенија за поврзување – транспортно, енергетско и комуникациско. Заеднички регионални проекти со чија реализација луѓето од ...

Румен Радев сака да ѝ постави „црвени линии“ на Македонија за ЕУ

+инфо - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Нема потреба за загриженост – уверува Заев по најавите дека нема безусловна поддршка од Бугарија за преговорите со ЕУ

ММС - 30.09.2019

Премиерот, Зоран Заев прогнозира дека бргу ќе се решат отворените прашања со Бугарија. Тој денеска потсети на Договорот за добрососедство кој го потпишаа со неговиот колега, Бојко Борисов и посочи дека Бугарија е еден од нашите најсилни поддржувачи ...

Бугарските и македонските бизнисмени бараат фокусирање на економијата, а не на историјата

Р.С.Европа - 30.09.2019

Македонско-бугарската и Бугарско-македонската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Средба на бугарскиот државен врв - нема безусловна поддршка за македонските евроинтеграции

Сител - 30.09.2019

Бугарија ке бара конкретни и јасни резултати во решавањето на спорните историски и образовни прашања со Македонија. Од тоа во кој рок тие ке се исполнуваат ке зависи и динамиката на македонската интеграција во ЕУ.

Радев: Бугарија ќе исцрта црвени линии за членството на С.Македонија во ЕУ

24Инфо - 30.09.2019

Бугарската Влада ќе формулира јасни крајни цели кои треба да бидат постигнати пред завршувањето на преговарачкиот процес за членство на Северна Македонија во ЕУ, изјави претседателот Румен Радев по консултативната средба со премиерот Бојко Борисов и ...

Румен Радев: Бугарија да изгради национален став за Северна Македонија

Локално - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Каракачанов: Не можеме безусловно да ја поддржиме Македонија

PressingTV - 30.09.2019

Министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов вели дека не можат безусловно да ја поддржат Бугарија за да добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ. Тој по денешната координација кај претседателот Радев посочи дека треба да има јасни ...

Радев бара „црвени линии“: Македонската евроинтеграција не може да биде на сметка на Бугарија

еМагазин - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

РАДЕВ: Црвени линии од Бугарија за интеграцијата на РС Македонија во ЕУ

Денешен - 30.09.2019

Пристапувањето на РС Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и евроатлантската ...

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

Опсервер - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Бојко Борисов: Македонците да запрат со историските игри доколку сакаат во ЕУ

еМагазин - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

Скопје инфо - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

Либертас - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Борисов по средбата кај Радев: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса

Либертас - 30.09.2019

– Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса

Република - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Румен Радев: Бугарија да изгради национален став за Северна Македонија

Опсервер - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Румен Радев: Бугарија да изгради национален став за Северна Македонија

CivilMedia - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Бугарскиот државен врв на средба за Северна Македонија

Локално - 30.09.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев за денеска закажа консултативна средба на државниот врв за билатералните односи со Северна Македонија и очекуванат одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

4NEWS - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Бугарскиот државен врв договара став за Северна Македонија

Вечер Прес - 30.09.2019

Во Софија почна средбата која бугарскиот претседател Румен Радев ја закажа со државниот врв на тема билатералните односи со Северна Македонија и очекуваната одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Започна средбата на бугарскиот државен врв посветен на Македонија (ФОТО)

PressingTV - 30.09.2019

Утрово започна средбата на бугарскиот државен врв посветена на односите со Македонија. Средбата е на иницијатива на претседателот Румен Радев а учествуваат премиерот Бојко Борисов, министерот за одбрана Красимир Каракачанов, министерката за ...

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

PressingTV - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Румен Радев: Бугарија да изгради национален став за Северна Македонија

Либертас - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Бугарското ВМРО ќе ја напушти владата ако Софија ја поддржи Македонија за членство во ЕУ

Мета - 30.09.2019

Бугарскиот вицепремиер за јавен ред и безбедност и министер за одбрана, истовремено и претседател на бугарската политичка партија ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов, викендов порача дека тој и неговата партија нема да го поддржат членството на Северна ...

Борисов: Никогаш не сме рекле дека безусловно го поддржуваме влезот на Македонија во ЕУ

Фактор - 30.09.2019

Нивното членство е важно, но тоа не може да се случи на наш трошок, преобликувајќи ја историјата, истакна премиерот Средбата со Претседателот беше конструктивна. За жал, не сите политички партии ги испратија своите водачи.

Бугарски и македонски бизнисмени загрижени за политизацијата на историјата

Вечер Прес - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Радев: Бугарија ќе изработи национална стратегија за Северна Македонија

Точка - 30.09.2019

Пристапувањето на Македонија во НАТО и ЕУ е важен чекор во обезбедувањето на мирот и одржливиот развој на Источна Европа. Иднината на Македонија е во ЕУ и оваа шанса не треба да се изгуби, порача бугарскиот претседател, Румен Радев, по ...

Остри тонови од Борисов – „Никогаш не сме рекле дека безусловно ја поддржуваме РСМ“

4NEWS - 30.09.2019

Членството на Северна Македонија во Европската Унија е важно но тоа не може да се случува на нашата сметка, ова го изјави премиерот на Република Бугарија Бојко Борисов по денешната консултативна средба кај бугарскиот претседателот Румен Радев.

Средба на бугарскиот државен врв – нема безусловна поддршка за македонските евроинтеграции

4NEWS - 30.09.2019

Бугарија ке бара конкретни и јасни резултати во решавањето на спорните историски и образовни прашања со Македонија. Од тоа во кој рок тие ке се исполнуваат ке зависи и динамиката на македонската интеграција во ЕУ.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

Бриф - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

БОРИСОВ: Ние ја поддржуваме С. Македонија во ЕУ под услов да запрат да си играат со историјата

Денешен - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека С. Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на С. Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

CivilMedia - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Членството на Северна Македонија во ЕУ е важно, но тоа не може да се случи на сметка на Бугарија

PressingTV - 30.09.2019

Членството на Северна Македонија во ЕУ е важно, но тоа не може да се случува на наша сметка со прекројување на историјата. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов по завршувањето на консултативната средба на највисокото државно раководство ...

Средба на бугарскиот државен врв, тема ќе биде Северна Македонија

4NEWS - 30.09.2019

Претседателот на Бугарија, Румен Радев за денеска закажа консултативна средба на државниот врв за билатералните односи со Северна Македонија и очекуванат одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Бугарски и македонски стопанственици изразуваат загриженост поради политизацијата на историјата

Опсервер - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Бугарија најави црвени линии за ЕУ-преговорите на Македонија, и во Грција исти тонови

Мета - 30.09.2019

И бугарскиот претседател Румен Радев и премиерот Бојко Борисов по консултативната средба во претседателскиот кабинет претпладнево излегоа со најави за црвени линии во поглед на бугарската поддршка за зачленување на Македонија во ЕУ, иако не го ...

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

MTM - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Бугарските и македонски стопанственици загрижени поради политизација на историјата

Локално - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

Вечер Прес - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Ние немаме поблизок народ, Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ

Локално - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

24Инфо - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Бугарскиот државен врв на средба за билатералните односи со Северна Македонија

CivilMedia - 30.09.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев за денеска закажа консултативна средба на државниот врв за билатералните односи со Северна Македонија и очекуваната одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Каракачанов зборува што Борисов мисли!?

Вечер Прес - 30.09.2019

Борисов, по состанокот, рече дека членството на Северна Македонија во ЕУ е важно, но тоа не може да се случи на сметка на Бугарија со, како што појасни, препишување на историјата. Тој додаде дека Заедничкиот мултидисциплинарен експертски комитет ...

Борисов: Немаме поблизок народ од македонскиот, иднината на Северна Македонија е во ЕУ

4NEWS - 30.09.2019

„Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса“, рече бугарскиот ...

БИЗНИСМЕНИ ДО ДРЖАВНИОТ ВРВ НА БУГАРИЈА И НА МАКЕДОНИЈА: Градете патишта, правете проекти и не политизирајте ја ...

Денешен - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Стопанствениците од Бугарија и Македонија загрижени поради политизацијата на историјата

еМагазин - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Радев: Потребна е позиција за заштита на бугарскиот национален интерес

Н.Македонија - 30.09.2019

Потребни се чекори за создавање на национална позиција со јасни барања и критериуми кои го обезбедуваат бугарскиот национален интерес, кажа бугарскиот претседател Румен Радев по состанокот на кој се дискутираа резултатите од работата на Заедничката ...

Населението не е ниту бугарско, ниту грчко, ниту српско

Н.Македонија - 30.09.2019

Политичко-историски фељтон: Чиј е Гоце Делчев (5) Шахов и неговиот весник „Македонија“ се од интерес и заради една дополнителна причина. Имено, цитираниот весник во повеќе наврати се занимавал и со сепарастичкото дејствување на скопскиот митрополит ...

Борисов: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ, да не ја пропуштаат оваа шанса

MakPress - 30.09.2019

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса.

Наместо за историја, Бугарија и Македонија да зборуваат за бизнис, бараат стопанствениците

Expres - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја. Во писмото на стопанските комори се наведува дека наспроти потпишувањето ...

Радев го собира бугарскиот државен врв – повторно ли ќе се уценува со рокови за Делчев?

1tv - 30.09.2019

Претседателот на Бугарија Румен Радев закажа итна консултативна средба на државниот врв за билатералните односи со Северна Македонија и поканата што ја очекува од Европската унија за почеток на преговори за членство.

Бугарски аналитичар: Народот на Северна Македонија очекува конструктивен став од Бугарија, а не зaкaнувaчки прст

365 - 30.09.2019

Бугарски национален интерес во однос на Република Северна Македонија е нејзината независност, територијален интегритет и целовитост. Бугарскиот национален интерес ќе биде дополнително осигуран кога Северна Македонија ќе стане дел од ЕУ и сојузник на ...

Каракачанов: Скопје си поигрува со нас

365 - 30.09.2019

„Не можеме безусловно да ја поддржиме Северна Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ, тие луѓе се поигруваат со нас“, рече бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана – Красимир Каракачанов, по „вонредната“ средба свикана од бугарскиот претседател ...

Цветанов: Ултимативниот тон кон Северна Македонија претставува сериозен ризик за Бугарија

AKO - 30.09.2019

,,Ултимативниот тон на политичката елита на Бугарија претставува сериозен ризик за интересите на нашата земја, Република Северна Македонија и нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО“. Ова се наведува во првата анализа на Евроатлантскиот центар за ...

Борисов: Членство на Македонија во ЕУ е важно, но не на наша сметка

Expres - 30.09.2019

„Членството на Северна Македонија во ЕУ е важно, но не може да се биде на наша ссметка трошок, со прекројување на историјата“, изјавил денеска по консултативната средба „за Македонија“ кај претседателот Румен Радев, бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Нема безусловна поддршка од Бугарија за Македонија во ЕУ

Expres - 30.09.2019

Не можеме безусловно да ја поддржуваме Македонија, изјавил вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов по денешната консултативна средба на државниот врв кај бугарскиот претседател Румен Радев.

Може ли историјата (Делчев) да ги влоши македонско-бугарските бизнис односи

1tv - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Борисов: Ако Бугарија ја запре Северна Македонија кон ЕУ, тоа ќе остане запишано во историјата

365 - 30.09.2019

„Членството на Северна Македония во Европската унија е важно, но не може да се случи на наша сметка, прекројувајќи ја историјата“, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов во изјавата за медиумите по консултативната средба на тема „Разгледување на ...

Стопанските комори на Македонија и Бугарија се бунат што историјата се меша со бизнисот

MakPress - 30.09.2019

Бугарско-македонската и Македонско-бугарската стопанска комора изразуваат сериозна загриженост поради се поголемото политизирање на фактите во заедничката балканска историја на двете држави, се наведува во заедничкото писмо на коморите упатено до ...

Софија со услов за преговорите на Скопје со ЕУ

Скопје1 - 30.09.2019

Пристапувањето на Македонија во НАТО и ЕУ е важен чекор во обезбедувањето на мирот и одржливиот развој на Источна Европа. Иднината на Македонија е во ЕУ и оваа шанса не треба да се изгуби, порача бугарскиот претседател, Румен Радев, по ...

Бугарскиот државен врв „решава“ за Македонија (ВИДЕО)

Expres - 30.09.2019

На иницијатива на шефот на Бугарската држава, Румен Радев денеска се одржува консултативна средба на која, како што се претпоставува, официјална Софија треба да изгради став дали да го поддржи давањето датум за почнување преговори на Македонија со ...

Румен Радев: Бугарија да изгради национален став за Северна Македонија

MakPress - 30.09.2019

Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО и Европската унија е важен чекор со кој се гарантира мирот, стабилноста и одржливиот развој и просперитет на Југоисточна Европа. Бугарија отсекогаш принципиелно ја поддржуваше европската и ...

Захариева: Бугарија треба да ја поддржи Северна Македонија, но може да блокира во текот на преговорите за некои ...

AKO - 30.09.2019

Членството на Северна Македонија во ЕУ, не може да биде на штета на Бугарија, со преобликување на историјата, и затоа не е безусловно поддржано од Софија. Во исто време, за денешните времиња би било напишано во учебниците по историја, ако Бугарија ...