TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Англичаните веруваат дека Шкотска ќе остане во Велика Британија

24 Вести - 14.09.2014

Големо мнозинство од Англичаните веруваат дека Шкотска и по референдумот за независност, што ќе се одржи во четврток, ќе остане дел од Велика Британија.

Англиски пратеници ги плашат Шкотланѓаните дека ќе останат без пари и без пензии

Дневник - 14.09.2014

- По директива на Вестминстерската палата, многу пратеници од Англија дојдоа во Шкотска со цел да агитираат, но и вршат силни притисоци врз нас за да се држиме до обединетоста, да не го напуштаме ...

Англичаните веруваат дека Шкотска ќе остане во Велика Британија

Алфа - 14.09.2014

Големо мнозинство од Англичаните веруваат дека Шкотска и по референдумот за независност, што ќе се одржи во четврток, ќе остане дел од Велика Британија.

Анкета:Англичаните веруваат дека Шкотска ќе остане во Велика Британија

Локално - 14.09.2014

Големо мнозинство од Англичаните веруваат дека Шкотска и по референдумот за независност, што ќе се одржи во четврток, ќе остане дел од Велика Британија.

Англичаните веруваат дека Шкотска ќе остане во Велика Британија

А1 On - 14.09.2014

Големо мнозинство од Англичаните веруваат дека Шкотска и по референдумот за независност, што ќе се одржи во четврток, ќе остане дел од Велика Британија.

Мартин Аткин: Зошто сакам пасош до Шкотска

Локално - 14.09.2014

Пред неколку недели поминав еднонеделен одмор во далечниот североисток на Шкотска, на кампување на оддалечена плажа со делфини и фоки за компанијата. Во блиските населби и градови не се забележуваа ...

Англичаните веруваат дека Шкотска ќе остане во Велика Британија

+инфо - 14.09.2014

Големо мнозинство од Англичаните веруваат дека Шкотска и по референдумот за независност, што ќе се одржи во четврток, ќе остане дел од Велика Британија.

Англичаните веруваат дека Шкотска ќе остане во Велика Британија

Сител - 14.09.2014

Големо мнозинство од Англичаните веруваат дека Шкотска и по референдумот за независност, што ќе се одржи во четврток, ќе остане дел од Велика Британија.

Референдумот во Шкотска може да предизвика тензии на Балканот

Вечер - 14.09.2014

Џејмс Кер - Линдзи Референдумот за независност на Шкотска може да предизвика нови сепаратистички тензии во регионот на Западниот Балкан, изјави британскиот надворешно-политички аналитичар Џејмс Кер - ...

Англичаните веруваат дека Шкотска ќе остане во Велика Британија

Вечер - 14.09.2014

Големо мнозинство од Англичаните веруваат дека Шкотска и по референдумот за независност, што ќе се одржи во четврток, ќе остане дел од Велика Британија Големо мнозинство од Англичаните веруваат дека ...

Во Русија се гласа, а гласа и Крим

Вечер - 14.09.2014

Во Русија вчера се одржаа регионални избори, на кои треба да излезат околу 75 милиони гласачи, а за првпат по обединувањето за локални власти гласаат и граѓаните на Крим и Севастопољ, јавија руските ...

Англичаните веруваат дека Шкотска ќе остане во Британија

Lider - 14.09.2014

Големо мнозинство од Англичаните веруваат дека Шкотска и по референдумот за независност, што ќе се одржи во четврток, ќе остане дел од Велика Британија.

Лондон и крупниот бизнис ги „малтретираат“ на Шкотланѓаните

24 Вести - 13.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на сепаратистичката Шкотска национална партија (СНП), Алекс Салмонд ги обвини денеска „Лондон банкарите и крупниот бизнис за малтретирање на Шкотланѓаните“.

Најџел Фараж ги заплашува Шкотланѓаните со ЕУ

24 Вести - 13.09.2014

Лидерот на британска Партија на независноста на Обединетото Кралство (УКИП), Најџел Фараж ги предупреди шкотските гласачи да ја отфрлат понудата на сепаратистите за независност, затоа што надвор од ...

Референдум во Шкотска: 20 проценти од Шкотите ќе гласаат по пошта

Нова ТВ - 13.09.2014

Околу 20 отсто од гласачите на референдумот за независност на Шкотска ќе гласаат по пошта. Причината е во тоа што речиси 800 илјади од над 4 милиони луѓе живеат во оддалечени или слабо населени места.

Засилена дебата во пресрет на шкотскиот референдум

Р.С.Европа - 13.09.2014

Реакциите околу интервенцијата на бизнис лидерите во дебатата за независноста на Шкотска се интензивираат во финалниот викенд за кампањата пред реферндумот што ќе се одржи на 18 месецов.

Шкотска и Англија: Приказна за ривалството и заедништвото

Алфа - 13.09.2014

Односот „љубов-омраза“ помеѓу Англија и Шкотска беа одбележани со крвави средновековни војни, со кралски венчавки и со егзекуции, по кои следуваа векови на политичко и социјално единство.

Референдумот во Шкотска може да предивзика тензии на Балканот

Алфа - 13.09.2014

Референдумот за независност на Шкотска може да предизвика нови сепаратистички тензии во регионот на Западниот Балкан, изјави британскиот надворешно-политички аналитичар Џејсм Кер-Линдзи.

Референдумот во Шкотска може да предивзика тензии на Балканот, смета британски експерт

А1 On - 13.09.2014

Референдумот за независност на Шкотска може да предизвика нови сепаратистички тензии во регионот на Западниот Балкан, изјави британскиот надворешно-политички аналитичар Џејсм Кер-Линдзи.

КЕР-ЛИНДЗИ: Референдумот во Шкотска може да предивзика тензии на Балканот

Телеграф - 13.09.2014

Според него, некои луѓе во регионот на Западен Балкан поттикнати од шкотскиот референдум за независнот би можеле да запрашат: „ако Шкотланѓаните имаат право на независност, зошто да немаме и ние“ ...

Алекс Салмонд: Лондон и крупниот бизнис ги „малтретираат“ на Шкотланѓаните

А1 On - 13.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на сепаратистичката Шкотска национална партија (СНП), Алекс Салмонд ги обвини денеска „Лондон банкарите и крупниот бизнис за малтретирање на Шкотланѓаните“.

Најџел Фараж ги заплашува Шкотланѓаните со ЕУ

А1 On - 13.09.2014

Лидерот на британска Партија на независноста на Обединетото Кралство (УКИП), Најџел Фараж ги предупреди шкотските гласачи да ја отфрлат понудата на сепаратистите за независност, затоа што надвор од ...

Шкотска и Англија: Приказна за ривалството и заедништвото

А1 On - 13.09.2014

Односот „љубов-омраза“ помеѓу Англија и Шкотска беа одбележани со крвави средновековни војни, со кралски венчавки и со егзекуции, по кои следуваа векови на политичко и социјално единство.

Последна анкета: Шкотска можеби и нема да се отцепи

Локално - 13.09.2014

Поддржувачите на останувањето на Шкотска во составот на Велика Британија повторно бележат раст над приврзаниците на независноста, покажува последната анкета.

Како шкотската независност ќе влијае на Балканот?

Фактор - 13.09.2014

Една од загриженостите кои ги предизвикува претстојниот референдум за независност на Шкотска, закажан за 18 септември, е неговото влијание врз Балканот, предупредува експертот зџа балкански прашања ...

Шкотска ја чека депресија ако стане независна

Локално - 13.09.2014

Ако Шкотска добие независност по претстојниот референдум на 18 септември, економијата на земјата ќе се соочи со “катастрофални последици”, споредливи по размери со Големата депресија од 30-тите ...

Ѕвездите „за“ и „против“ референдумот за независност на Шкотска

Фактор - 13.09.2014

Поранешниот член на „Битлси“ Пол Макартни беше меѓу последниот кои отворено се изјаснија против референдумот за независност на Шкотска што ќе се одржи на 18 септември.

Референдумот во Шкотска може да предивзика тензии на Балканот

+инфо - 13.09.2014

Референдумот за независност на Шкотска може да предизвика нови сепаратистички тензии во регионот на Западниот Балкан, изјави британскиот надворешно-политички аналитичар Џејсм Кер-Линдзи.

Што ви е, Шкоти?

Окно - 13.09.2014

Шкотска следната недела ќе одржи референдум за прашањето дали да ја напушти Британија. Анкетите покажуваат пораст на поддршката за независност во последните неколку месеци, главно затоа што ...

Шкотскиот референдум може да предивика тензии на Балканот

Press24 - 13.09.2014

Референдумот за независност на Шкотска може да предизвика нови сепаратистички тензии во регионот на Западниот Балкан, изјави британскиот надворешно-политички аналитичар Џејсм Кер-Линдзи.

Шкотска и Англија: Приказна за ривалството и заедништвото

Press24 - 13.09.2014

Односот „љубов-омраза“ помеѓу Англија и Шкотска беа одбележани со крвави средновековни војни, со кралски венчавки и со егзекуции, по кои следуваа векови на политичко и социјално единство.

Најџел Фараж ги заплашува Шкотланѓаните со ЕУ

Република - 13.09.2014

Лидерот на британска Партија на независноста на Обединетото Кралство (УКИП), Најџел Фараж ги предупреди шкотските гласачи да ја отфрлат понудата на сепаратистите за независност, затоа што надвор од ...

Шкотска и Англија: Приказна за ривалството и заедништвото

Република - 13.09.2014

Односот „љубов-омраза“ помеѓу Англија и Шкотска беа одбележани со крвави средновековни војни, со кралски венчавки и со егзекуции, по кои следуваа векови на политичко и социјално единство, пишува ...

Шкотска и Англија: Приказна за ривалството и заедништвото

Сител - 13.09.2014

Односот „љубов-омраза“ помеѓу Англија и Шкотска беа одбележани со крвави средновековни војни, со кралски венчавки и со егзекуции, по кои следуваа векови на политичко и социјално единство.

Референдумот во Шкотска може да предивзика тензии на Балканот, смета британски експерт

Сител - 13.09.2014

Референдумот за независност на Шкотска може да предизвика нови сепаратистички тензии во регионот на Западниот Балкан, изјави британскиот надворешно-политички аналитичар Џејсм Кер-Линдзи.

Алекс Салмонд: Лондон и крупниот бизнис ги „малтретираат“ на Шкотланѓаните

Сител - 13.09.2014

Првиот министер на Шкотска и лидер на сепаратистичката Шкотска национална партија (СНП), Алекс Салмонд ги обвини денеска „Лондон банкарите и крупниот бизнис за малтретирање на Шкотланѓаните“.

Најџел Фараж ги заплашува Шкотланѓаните со ЕУ

Сител - 13.09.2014

Лидерот на британска Партија на независноста на Обединетото Кралство (УКИП), Најџел Фараж ги предупреди шкотските гласачи да ја отфрлат понудата на сепаратистите за независност, затоа што надвор од ...

По Шкотска, си оди и Велс?!

Вечер - 13.09.2014

Иако анкетите спроведени изминатите години говореа дека околу 10 проценти од граѓаните на Велс ја поддржуваат независноста, Гардијан оценува дека по кампањата и референдумот во Шкотска и таму би ...

Референдумот за Шкотска ќе предизвика сепаратистички тензии на Балканот

Maxim - 13.09.2014

Референдумот за независност на Шкотска може да предизвика нови сепаратистички тензии во регионот на Западниот Балкан, изјави британскиот надворешно-политички аналитичар Џејсм Кер-Линдзи.

Анкета: За Шкотска во Британија 52 отсто, за независност 48 насто

24 Вести - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите“ имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

Опонентите на шкотската независност во мала предност

Р.С.Европа - 12.09.2014

Според последното истражување на ЈуГов, противниците на независноста на Шкотска се во мала предност пред поддржувачи на независноста на една недела пред еден историски референдум.

Референдум во Шкотска: Велика Британија на граница на распаѓање

Нова ТВ - 12.09.2014

На пет дена од референдумот на кој Шкотска ќе се изјасни дали сака независност, агенцијата за истражување ЈуГов покажа дека поддршката за независност опадна за три проценти во однос на оние кои рекоа ...

На Европа не и’ се потребни нови граници

Deutsche Welle - 12.09.2014

Она што долго време беше незамисливо, станува замисливо: Шкотска би можела да стане независна држава. Но, на Европа не и’ се потребни нови граници, смета Кристоф Хаселбах во коментарот на оваа тема.

Прашањето на валутата во независна Шкотска

Deutsche Welle - 12.09.2014

На 18 септември гласачите во Шкотска ќе одлучат дали земјата ќе стане независна или ќе остане во Обединетото Кралство. Она што не можат да го одлучат е за што ќе користи валутата на независна Шкотска.

Алекс Фергусон е против отцепувањето на Шкотска од Британија

Екипа - 12.09.2014

Во екот на кампањите од двете страни пред референдумот за отцепување на Шкотска од Кралството Велика Британија, еден од најславните Шкоти, поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед Сер Алекс Фергусон ...

Анкета: За Шкотска во Велика Британија 52 отсто, за независност 48 проценти

Алсат-М - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите“ имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

Северна Кореја „за“ отцепување на Шкотска

Оn.net - 12.09.2014

Режимот на Ким Јонг Ун би ја поддржал независна Шкотска и се надева дека ќе може да увезува шкотско виски. Сега уште Шкотите да се изјаснат. „Сметам дека независноста би била многу позитивна работа ...

Најмалку 470.000 Kаталонци на протестот за независност

Дневник - 12.09.2014

Во Барселона завчера се одржа протестен марш во знак на поддршка за референдумот за независноста на Kаталонија, кој треба да се одржи на 9 ноември, а бројот на учесниците се проценува од 470.000 до ...

Што мислат славните Шкоти за независноста

МКД - 12.09.2014

Во екот на кампањата пред референдумот за независност на Шкотска, славните Шкоти се поделени на две спротивставени страни. Така, на страната на поддржувачите на отцепувањето застана глумецот Шон ...

И исламистите од ИСИЛ добија улога во шкотскиот референдум

Дневник - 12.09.2014

Весникот „Скотсман“ завчера објави дека исламските екстремисти се заканиле дека ќе го убијат шкотскиот хуманитарец Дејвид Хајнес, по што експерти за разузнавање оценија дека на тој начин ИСИС сака да ...

Половина свет во септември слави независност

Дневник - 12.09.2014

Невообичаено е, но огромно мнозинство држави „заедно избрале“ еден ист месец во годината – септември, за независност. И слават во еден ист месец, безмалку во еден ист ден.

[Став] Како и да гласам, Шкотска која ја викам дом повеќе нема да биде иста

Радио МОФ - 12.09.2014

Како и да гласам, Шкотска која ја викам дом никогаш нема да биде иста, пишува Хоуп Витмор од Шкотска за „Independent UK“ по повод најавениот референдум на кој жителите треба да се изјаснат дали ...

Европа како СССР и СФРЈ

Дневник - 12.09.2014

На 18 септември Шкотланѓаните ќе одлучат дали Шкотска ќе остане дел од Обединетото Kралство или ќе се продолжи самостојно. Во пресрет на референдумот со полна пареа работи движењето „Подобро заедно“ ...

Kамерун и УСАИД бараат помош од Македонија

Дневник - 12.09.2014

Ако некој сака да види што е објективно и професионално известување, нека проследи како британските медиуми се справуваат со шкотскиот референдум за независност.

АНКЕТА: 52 отсто се за Шкотска да остане во Велика Британија

Телеграф - 12.09.2014

Истражувањето спроведено од „Ју-Гов“ е на барање на весниците „Тајмс“ и „Сан“ и ги исклучува неопределените гласачи Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на ...

Анкета: За Шкотска во Велика Британија 52 отсто, за независност 48 проценти

А1 On - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите“ имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

Анкета: За Шкотска во Велика Британија 52 отсто, за независност 48 проценти

Алфа - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите“ имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

Дали Шкотска ќе се отцепи од Обединетото Кралство?

Идивиди - 12.09.2014

Тест белешки: Критичниот референдум дали Шкотска треба да биде независна држава ќе се одржи на 18 септември. Новите анкети покажуваат извесен пресврт во јавното мислење кои кажуваат дека одеднаш ...

Независна Шкотска ќе ги одврати инвеститорите

Локално - 12.09.2014

Инвестирањето во евентуално независна Шкотска, која се’ уште не знае која валута и во која форма ќе ја користи, не влева доверба кај инвеститорите. Исто како и жестоката дебата за прашањето на ...

Пред референдумот, вистинска треска во Шкотска !

Локално - 12.09.2014

Шкотскиот премиер Алекс Салмонд, кој ја поддржува независноста на Шкотска од британската круна, изјави дека целиот свет го очекува исклучително важниот референдум следната недела, пренесува AFP.

Ким Џонг Ун дава поддршка за независност на Шкотска

А1 On - 12.09.2014

Само една недела пред одржување на референдумот во Шкотска, лидер на Северна Кореја, Ким Џонг Ун изјави дека ја поддржува шкотската влада предводена од Алекс Салмонд, да стане независна држава, ...

Независноста на Шкотска ќе го смени знамето на Велика Британија?

А1 On - 12.09.2014

Со отцепување на Шкотска од Обединетото Кралство, постои можност да дојде до промена на традиционалното знаме на Велика Британија, кое е комбинација на 3 конститутивни дела на некогашната држава, ...

ВИДЕО: Кои славни Шкотланѓани се „за“, а кои „против“ отцепување на Шкотска

А1 On - 12.09.2014

Во текот на кампањата за референдумот за независност на Шкотска, познатите Шкотланѓани се поделени на два спротивставени табори: актерот Шон Конери е „за“ одделување од Кралството, додека авторката ...

Тест белешки: Дали Шкотска ќе се отцепи од Обединетото Кралство?

А1 On - 12.09.2014

Критичниот референдум дали Шкотска треба да биде независна држава ќе се одржи на 18 септември. Новите анкети покажуваат извесен пресврт во јавното мислење кои кажуваат дека одеднаш независноста се ...

Европа нема потреба од нови граници!

Локално - 12.09.2014

Она што до неодамна беше незамисливо, може да се покаже можно: Шкотска би можела да стане независна држава. Но последното, од што Европа се грижи во моментов, се нови граници, пишува во своите ...

За Шкотска во Велика Британија 52 отсто, за независност 48 отсто

Н.Македонија - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите“ имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

Анкета: За Шкотска во Велика Британија 52 отсто, за независност 48 проценти

+инфо - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите“ имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

Северна Кореја го поддржува отцепувањето на Шкотска

Точка - 12.09.2014

Северна Кореја е богата со природни извори, а ние го сакаме вкусот на шкотското виски. Со самото тоа и двете земји можат да имаат голема корист, вели Кван Ил, уредникот на севернокорејскиот весник ...

Принцот Чарлс ќе биде новиот крал на Шкотска ?

Коментар - 12.09.2014

Елизабета Втора најверојатно ќе го прифати австралискиот модел и ќе испрати свој претставник да раководи во Шкотска, пишува во “Дејли мејл”. Можно било Чарлс дури да биде крунисан за крал на Шкотска.

Парламентот на Крим го поддржува правото на Шкотите за самоопределување

Руска реч - 12.09.2014

Република Крим даде поддршка на шкотскиот народ пред одржувањето на референдумот за независност. Референдумот за независност на Шкотска ќе се одржи на 18 септември, и ако повеќето жители се искажат ...

Што мислат славните личности од Шкотска за независноста?

Канал5 - 12.09.2014

Во екот на кампањата во пресрет на референдумот за независност на Шкотска, некои од славните личности на оваа земја се поделија на два табора. Па така на страната за сецесија застана актерот Шон ...

Славни Шкоти: Како ќе гласаат на референдумот Шон Конери, Џерард Батлер, Џ.К Роулинг и Сер Алекс Фергусон?

Точка - 12.09.2014

За независна Шкотска ќе гласаат членовите на групата Франц Фердинанд, писателот Ирвин Велс и актерот Ален Каминг, а против ќе гласа Сузан Бојл. Во екот на кампањата пред референдумот за независна ...

Унионистите водат на анкетите пред референдумот во Шкотска

МРТ - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите“ имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

48 проценти за независна Шкотска, 52 против

Press24 - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите“ имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

Анкета: За Шкотска во Велика Британија 52 отсто, за независност 48 проценти

Сител - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите“ имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

Анализа: Што ако Шкотска се отцепи од Велика Британија?

еМагазин - 12.09.2014

Ако Шкотска изгласа независност и го напушти Обединетото Кралство, ќе биде разнишана симболиката на самото Кралството. Дури и називот „Велика Британија“ ќе биде доведен во прашање.

Што доколку Шкотска се отцепи?

Нетпрес - 12.09.2014

Ако Шкотска изгласа независност и го напушти Обединетото Кралство, ќе биде разнишана симболиката на самото Кралството. Дури и називот „Велика Британија“ ќе биде доведен во прашање.

Анкета: За Шкотска во Велика Британија 52 отсто, за независност 48 проценти

еМагазин - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите“ имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

Северна Кореја го поддржува отцепувањето на Шкотска

Нетпрес - 12.09.2014

Северна Кореја е богата со природни извори, а ние го сакаме вкусот на шкотското виски. Со самото тоа и двете земји можат да имаат голема корист, вели Кван Ил, уредникот на севернокорејскиот весник ...

Што ако Шкотска каже „да“?

Република - 12.09.2014

Ако Шкотска изгласа независност и го напушти Обединетото Кралство, ќе биде разнишана симболиката на самото Кралството. Дури и називот „Велика Британија“ ќе биде доведен во прашање.

Што мислат славните Шкоти – кој е за отцепување, а кој против?

Република - 12.09.2014

Во екот на кампањата пред референдумот за независност на Шкотска, славните Шкоти поделени во два спротивставени таботи. На страната на приврзаниците за отцепување застана легендарниот актер Шок ...

48 отсто за независна Шкотска, 52 за да остане во Велика Британија

Вечер - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите" имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

„Евентуалната независност на Шкотска ќе донесе проблеми“

Денар - 12.09.2014

ММФ проценува дека евентуалниот излез на Шкотска од Велика Британија ќе предизвика неизвесност и негативна реакција на пазарите. Одлуката на Шкотска да излезе од составот на Велика Британија може да ...

Внимателност на европските берзи пред референдумот во Шкотска

Макфакс - 12.09.2014

Цените на акциите на европските берзи се движат во петокот во многу тесен распон бидејќи инвеститорите се воздржани во пресрет на шкотскиот референдум за независност и седницата на американски Фед.

Балканот сака да се обединува, Европа се дели!

Вечер - 12.09.2014

Кризата низ која минува Унијата, доколку Шкотска се отцепи, ќе добие нови, може да се каже драматични димензии. Европа соочена со кризата во Украина, де факто, навлегува во студена војна, што исто ...

Спорен најновата анкета 48 проценти се за независна Шкотска, 52 против

Maxim - 12.09.2014

Најновото истражување на јавното мислење за идниот референдум за независност на Шкотска покажува дека „унионистите“ имаат за четири проценти поголема поддршка во однос на оние кои се залагаат за ...

Северна Кореја го поддржува отцепувањето на Шкотска

Falanga - 12.09.2014

Една недела пред историскиот референдум за независност, шкотската Владапредводена од Алекс Салмонд доби поддршка од Ким Јонг Ун, во своето настојување да се осамостои, пишува Дејли меил..

Кралската банка на Шкотска ќе се пресели во Лондон, ако Шкотска се отцепи

Deutsche Welle - 11.09.2014

„Кралската банка на Шкотска“ (РБС) објави дека ќе се пресели во Англија, ако Шкотска изгласа независност следната недела. РБС е втората по големина британска банка, која ги објави плановите за по ...

ММФ: пад на берзите ако Шкотска гласа да ја напушти Британија

Р.С.Европа - 11.09.2014

Евентуалната одлука на Шкотска да се одвои од Велика Британија во наредната недела би можело да предизвика негативни реакции на финансиските пазари на краток рок поради неизвесноста околу иднината на ...

Дали независноста на Шкотска ќе ја чини членството во ЕУ и НАТО?

Deutsche Welle - 11.09.2014

И да се отцепи Шкотска од Велика Британија, и натаму ќе остане дел од ЕУ. Така барем смета Алејн Смит, шкотски член на Европскиот парламент. Но, дали тоа навистина ќе биде така? Дојче веле : Веќе ...

Kамерон до Шкотите: Очајно сакаме да останете со нас

Дневник - 11.09.2014

Британскиот премиер Дејвид Kамерон, лидерот на Лабуристичката партија, Ед Милибанд, и вицепремиерот Ник Kлег ги напуштија своите обврски во британската престолнина и заминаа во Шкотска за да ги ...

Салмонд: Луѓето во Шкотска повторно ја откриваат самодовербата

А1 On - 11.09.2014

Првиот министер на Шкотска, Алекс Салмонд изјави денеска во Единбург дека Шкотланѓаните повторно ја откриваат самодовербата. Зборувајќи на прес – конференција, организирана за странските новинари во ...

РБС најави селење во Лондон ако Шкотска се отцепи

А1 On - 11.09.2014

Кралската банка на Шкотска (РБС) соопшти денеска дека ќе се пресели во Лондон, доколку на референдумот за независност, што ќе се одржи идниот четврток, мнозинството гласачи се определат за отцепување ...

ММФ: Пад на берзите ако Шкотска гласа да ја напушти Британија

Локално - 11.09.2014

Евентуалната одлука на Шкотска да се одвои од Велика Британија во наредната недела би можело да предизвика негативни реакции на финансиските пазари на краток рок поради неизвесноста околу иднината на ...

Чарлс станува Шкотски крал ?!

Локално - 11.09.2014

Англиската кралица може да прифати австралиски модел што ќе рече да испрати свој претставник да раководи од нејзино име во независната (ако стане таква по референдумот) Шкотска, пишува “Дејли мејл”.

Кралската банка на Шкотска најави селење во Лондон ако Шкотска се отцепи

Алфа - 11.09.2014

Кралската банка на Шкотска (РБС) соопшти денеска дека ќе се пресели во Лондон, доколку на референдумот за независност, што ќе се одржи идниот четврток, мнозинството гласачи се определат за отцепување ...

Шкотска на патот кон независност: судбината во свои раце!

Фактор - 11.09.2014

На една недела од историскиот референдум за независност од Велика Британија, можноста за обновување на независна Шкотска после 307 години изгледа се пореална.

Ако Шкотска се отцепи, кралската банка се сели во Лондон

Точка - 11.09.2014

Кралската банка на Шкотска (РБС) соопшти денеска дека ќе се пресели во Лондон, доколку на референдумот за независност, што ќе се одржи идниот четврток, мнозинството гласачи се определат за отцепување ...

Капиталот се сели во Лондон ако Шкотска се отцепи

+инфо - 11.09.2014

Кралската банка на Шкотска (РБС) соопшти денеска дека ќе се пресели во Лондон, доколку на референдумот за независност, што ќе се одржи идниот четврток, мнозинството гласачи се определат за отцепување ...

Најнова анкета: Еве што ќе се случи доколку референдумот во Шкотска се одржи денес...

Точка - 11.09.2014

Истражувањето го спровел институтот "Survation", а во него учествувале 1.000 луѓе, а резултатите биле објавени во шкотскиот дневен весник "Daily Record".

Што значи да се биде Шкот

Окно - 11.09.2014

Англичаните конечно нè сакаат. Таа љубов мора да е поврзана со приближувањето на денот на референдумот и сè поголемата поддршка за кампањата за независност на Шкотска.

РБС најави селење во Лондон ако Шкотска се отцепи

Сител - 11.09.2014

Кралската банка на Шкотска (РБС) соопшти денеска дека ќе се пресели во Лондон, доколку на референдумот за независност, што ќе се одржи идниот четврток, мнозинството гласачи се определат за отцепување ...

Кралската банка ќе се пресели во Лондон ако Шкотска се отцепи од Велика Британија

Press24 - 11.09.2014

Кралската банка на Шкотска (РБС) соопшти денеска дека ќе се пресели во Лондон, доколку на референдумот за независност, што ќе се одржи идниот четврток, мнозинството гласачи се определат за отцепување ...

Ако Шкотска се отцепи, кралската банка се сели во Лондон

Нетпрес - 11.09.2014

Кралската банка на Шкотска (РБС) соопшти денеска дека ќе се пресели во Лондон, доколку на референдумот за независност, што ќе се одржи идниот четврток, мнозинството гласачи се определат за отцепување ...

СЕВЕРНА КОРЕЈА ЈА ПОДДРЖА ШКОТСКА: Ние го сакаме вкусот на вашето виски!

Sky - 11.09.2014

Недела дена пред историскиот референдум за независност, шкотската влада предводена од Алекс Салмонд доби поддршка од Северна Кореја и Ким Јонг Ун. Откако проруските сили во Украина исто така ја ...

Каталонија и Шкотска: Ист сон, различна историја

Република - 11.09.2014

Стотици илјади Каталонци денеска, на Националниот ден на Каталонија, ќе излезат на улиците на Барселона со барање да им се овозможи референдум за независност.

Шкотланѓаните повторно ја откриваат самодовербата

Press24 - 11.09.2014

Првиот министер на Шкотска, Алекс Салмонд изјави денеска во Единбург дека Шкотланѓаните повторно ја откриваат самодовербата. Зборувајќи на прес - конференција, организирана за странските новинари во ...

Кралската банка на Шкотска се сели во Лондон

Вечер - 11.09.2014

Кралската банка на Шкотска (РБС) ќе се пресели во Лондон, ако Шкотланѓаните на референдумот следниот четврток се определат за отцепување од Велика Британија.

Шкоти, ние ќе се отселиме!

Lider - 11.09.2014

Кралската банка на Шкотска (РБС) соопшти денеска дека ќе се пресели во Лондон, доколку на референдумот за независност, што ќе се одржи идниот четврток, мнозинството гласачи се определат за отцепување ...

Кралската банка ќе се пресели во Лондон ако Шкотска се отцепи од Велика Британија

Maxim - 11.09.2014

Кралската банка на Шкотска (РБС) соопшти денеска дека ќе се пресели во Лондон, доколку на референдумот за независност, што ќе се одржи идниот четврток, мнозинството гласачи се определат за отцепување ...

Шкотланѓаните повторно ја откриваат самодовербата

Maxim - 11.09.2014

Првиот министер на Шкотска, Алекс Салмонд изјави денеска во Единбург дека Шкотланѓаните повторно ја откриваат самодовербата. Зборувајќи на прес - конференција, организирана за странските новинари во ...

Сергеј Аксјонов: Ако се признае независноста на Шкотска, треба да се признае и Крим

24 Вести - 10.09.2014

Регионалниот шеф на Крим Сергеј Аксјонов изјави денеска дека доколку Западот ја признае незавиноста на Шкотска, тогаш „нема друга опција“ туку да го признае и Крим, односно неговото отцепување од ...

Британските политичари против шкотската независност

Телма - 10.09.2014

Лидерите на трите најголеми британски партии апелираа до граѓаните да гласаат против независноста на Шкотска, приклучувајќи се во кампањата пред одржувањето на историскиот референдум.

Британската кралица не се меша во шкотскиот референдум

Телеграф - 10.09.2014

Според Бакингемската палата, референдумот за независност на 18 септември е работа на луѓето од Шкотска Британската кралица Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум затоа што монархот во ...

Аксјонов: Ако се признае независноста на Шкотска, треба да се признае и Крим

А1 On - 10.09.2014

Регионалниот шеф на Крим Сергеј Аксјонов изјави денеска дека доколку Западот ја признае незавиноста на Шкотска, тогаш „нема друга опција“ туку да го признае и Крим, односно неговото отцепување од ...

АКСЈОНОВ: Ако се признае независноста на Шкотска, треба да се признае и Крим

Телеграф - 10.09.2014

Луѓето кои живеат на одредено место подобро ги разбираат процесите што се одвиваат и нивно право е да донесат таква одлука, истакна регионалниот шеф на Крим, Сергеј Аксјонов Регионалниот шеф на Крим ...

Кралицата Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум

А1 On - 10.09.2014

Британската кралица Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум, затоа што монархот во Велика Британија е над политиката, соопшти Бакингамската палата во Лондон.

На независните Шкоти ќе им требаат многу фунти

Фактор - 10.09.2014

Во случај Шкотска да прогласи независност по референдумот закажан за 18 септември, на новата Централна банка на Шкотска ќе и биде потребна огромна залиха на британски фунти, доколку има намера да ја ...

Независноста ја поддржуваат 38, а против отцепувањето се 39% од Шкотланѓаните

А1 On - 10.09.2014

На осум денови пред одржувањето на референдумот за независност на Шкотска, 38 отсто од луѓето го поддржуваат отцепувањето, додека 39 отсто од гласачите се за задржување на повеќе од три века старата ...

Сергеј Аксјонов: Ако се признае независноста на Шкотска, треба да се признае и Крим

Канал5 - 10.09.2014

Регионалниот шеф на Крим Сергеј Аксјонов изјави денеска дека доколку Западот ја признае незавиноста на Шкотска, тогаш „нема друга опција“ туку да го признае и Крим, односно неговото отцепување од ...

Кралицата Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум

+инфо - 10.09.2014

Британската кралица Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум, затоа што монархот во Велика Британија е над политиката, соопшти Бакингамската палата во Лондон.

Независноста ја поддржуваат 38, а против отцепувањето се 39 отсто од Шкотланѓаните

+инфо - 10.09.2014

На осум денови пред одржувањето на референдумот за независност на Шкотска, 38 отсто од луѓето го поддржуваат отцепувањето, додека 39 отсто од гласачите се за задржување на повеќе од три века старата ...

Сергеј Аксјонов: Ако се признае независноста на Шкотска, треба да се признае и Крим

Н.Македонија - 10.09.2014

Регионалниот шеф на Крим Сергеј Аксјонов изјави денеска дека доколку Западот ја признае незавиноста на Шкотска, тогаш „нема друга опција“ туку да го признае и Крим, односно неговото отцепување од ...

Кралицата Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум

Канал5 - 10.09.2014

Британската кралица Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум, затоа што монархот во Велика Британија е над политиката, соопшти Бакингамската палата во Лондон.

Кралицата Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум

Либертас - 10.09.2014

Британската кралица Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум, затоа што монархот во Велика Британија е над политиката, соопшти Бакингамската палата во Лондон.

Кралицата Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум

Република - 10.09.2014

Британската кралица Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум, затоа што монархот во Велика Британија е над политиката, соопшти Бакингамската палата во Лондон.

Независноста ја поддржуваат 38, а против отцепувањето се 39 отсто од Шкотланѓаните

Република - 10.09.2014

На осум денови пред одржувањето на референдумот за независност на Шкотска, 38 отсто од луѓето го поддржуваат отцепувањето, додека 39 отсто од гласачите се за задржување на повеќе од три века старата ...

38 проценти го подржуваат отцепувањето, 39 се против независноста на Шкотска

Press24 - 10.09.2014

На осум денови пред одржувањето на референдумот за независност на Шкотска, 38 отсто од луѓето го поддржуваат отцепувањето, додека 39 отсто од гласачите се за задржување на повеќе од три века старата ...

Елизабета Втора: Шкотите можат да прават што сакаат

Вечер - 10.09.2014

Кралицата Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум за независност, затоа што монархот во Велика Британија е над политиката Британската кралица Елизабета нема да се меша во шкотскиот ...

Независноста ја поддржуваат 38, а против отцепувањето се 39 отсто од Шкотланѓаните

Денешен - 10.09.2014

На осум денови пред одржувањето на референдумот за независност на Шкотска, 38 отсто од луѓето го поддржуваат отцепувањето, додека 39 отсто од гласачите се за задржување на повеќе од три века старата ...

Ако се признае независност на Шкотска, ќе се признае и Крим?!

Вечер - 10.09.2014

Регионалниот шеф на Крим, Сергеј Аксјонов изјави дека доколку Западот ја признае независноста на Шкотска, ќе треба да го признае и Крим, односно неговото одвојување од Украина.

Шкотланѓаните во дилема дали сакаат независност

Вечер - 10.09.2014

Според истаржувањето на јавното мислење независноста на Шкотска ја поддржуваат 38 проценти, а против отцепувањето се 39 отсто од испитаниците Во пресрет на референдумот за независност на Шкотска, 38 ...

Западот ќе мора да го признае Крим, доколку ја прифати независноста на Шкотска

Пулс24 - 10.09.2014

Шкотскиот реферндум покренува повеќе прашања. Од Крим порачуваат дека, ако Западот одлучи да ја признае независноста на Шкотска, ќе мора да го признае и Крим кој преку реферндум се припои кон Русија.

38 проценти го подржуваат отцепувањето, 39 се против независноста на Шкотска

Maxim - 10.09.2014

На осум денови пред одржувањето на референдумот за независност на Шкотска, 38 отсто од луѓето го поддржуваат отцепувањето, додека 39 отсто од гласачите се за задржување на повеќе од три века старата ...

Кралицата Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум

Lider - 10.09.2014

Британската кралица Елизабета нема да се меша во шкотскиот референдум, затоа што монархот во Велика Британија е над политиката, соопшти Бакингамската палата во Лондон.

Шкотскиот премиер го отфрли предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска

24 Вести - 09.09.2014

Шкотскиот премиер и лидер на Шкотската национална партија Алек Салмонд, го отфрли предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска. Салмонд изјави дека во пакетот, објавен денеска од трите ...

Британија ја „подмитува“ Шкотска да се откаже од независноста

Дневник - 09.09.2014

Потенцијалното одвојување на Шкотска би можело да повлече низа сериозни последици, меѓу кои и од економската сфера, а се поставува прашењето дали Шкотска може самостојно да преживее без големи ...

Шкотскиот премиер го отфрли предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска

А1 On - 09.09.2014

Шкотскиот премиер и лидер на Шкотската национална партија Алек Салмонд, го отфрли предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска. Салмонд изјави дека во пакетот, објавен денеска од трите ...

САЛМОНД: Предлогот за поширока автономија, стар производ во ново пакување

Телеграф - 09.09.2014

Шкотскиот премиер Алек Салмонд го отфрли предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска Шкотскиот премиер и лидер на Шкотската национална партија Алек Салмонд, го отфрли предлогот на Лондон за ...

Позициите “за” и “против” независноста на Шкотска пак се израмнија

Локално - 09.09.2014

Противниците и поддржувачите на независноста на Шкотска од Велика Британија се со израмнети позиции, девет дена пред референдумот за ова прашање, покажува новото истражување на јавното мислење, ...

Кралицата ниту „за“ ниту „против“ независност на Шкотска

Фактор - 09.09.2014

Британската кралица Елизабета нема да учествува во кампањите ниту „за“ ниту „против“ независноста и отцепувањето на Шкотска, соопштија официјални претставници на Бакингемската палата.

Шкотска: Лондон не ни нуди ништо ново!

Фактор - 09.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд изјави дека во последната понуда од Лондон за пошироки овлстувања за Шкотска, која ја одобрија трите најголеми британски компании, всушност нема ништо ...

РЕФЕРЕНДУМ ВО ШКОТСКА: Што може да донесе отцепувањето?

Телеграф - 09.09.2014

Последните две анкети покажуваат дека расположението за излегување на Шкотска од бракот со Велика Британија сè повеќе расте. Евентуалното изгласување на граѓаните на Шкотска за нејзино осамостојување ...

Приврзаниците и противниците на независноста на Шкотска речиси изедначени

Тера - 09.09.2014

Девет дена пред референдумот за независност Шкотска (18-ти септември), најновата анкета направена од институтот TNS Scotland објавена во вторникот покажа дека приврзаниците и противниците на ...

Ако Шкотска избере независност, ја напушта ЕУ

Точка - 09.09.2014

Ако Шкотска биде прогласена за независна држава на претстојниот референдум, тогаш ќе треба да поднесе барање за членство во ЕУ и во НАТО, коментира Пиа Хансен, од Европската комисија.

Приврзаниците и противниците на независноста на Шкотска речиси изедначени

Хајд Парк - 09.09.2014

Девет дена пред референдумот за независност Шкотска (18-ти септември), најновата анкета направена од институтот TNS Scotland објавена во вторникот покажа дека приврзаниците и противниците на ...

Отфрлен предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска

Н.Македонија - 09.09.2014

Шкотскиот премиер и лидер на Шкотската национална партија Алек Салмонд, го отфрли предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска Салмонд изјави дека во пакетот, објавен денеска од трите главни ...

Премиерот на Шкотска:“Лондон станува очаен“

Канал5 - 09.09.2014

Лидерот на шкотските националисти Алекс Салмонд, изјави дека Лондон и нема понудено ништо ново на Шкотска во последните обиди да се сочува Британија обединета.

Салмонд го отфрли предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска

Република - 09.09.2014

Шкотскиот премиер и лидер на Шкотската национална партија Алек Салмонд, го отфрли предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска. Салмонд изјави дека во пакетот, објавен денеска од трите ...

Отфрлен предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска

Press24 - 09.09.2014

Шкотскиот премиер и лидер на Шкотската национална партија Алек Салмонд, го отфрли предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска. Салмонд изјави дека во пакетот, објавен денеска од трите ...

Шкотска пред референдум за отцепување – повеќе од половина се за независна држава

Република - 09.09.2014

За десетина дена, Шкотска ќе одржи рефендум за независност од Велика Британија. Најновите истражувања покажуваат дека поддржувачите за отцепување од Кралството се мнозинство.

Ако Шкотска избере независност, ја напушта ЕУ

Нетпрес - 09.09.2014

Ако Шкотска биде прогласена за независна држава на претстојниот референдум, тогаш ќе треба да поднесе барање за членство во ЕУ и во НАТО, коментира Пиа Хансен, од Европската комисија.

Шкотскиот референдум може да ги охрабри сепаратистите во другите земји

Шеталиште - 09.09.2014

Шкотите следниот четврток, на 18 септември, ќе гласаат за независност од Англија, Велс и Северна Ирска. Резултатите на новите анкети за последните промени во јавното мислење ја направија независноста ...

Ако Шкотска избере независност, ја напушта ЕУ

Денешен - 09.09.2014

Ако Шкотска биде прогласена за независна држава на претстојниот референдум, тогаш ќе треба да поднесе барање за членство во ЕУ и во НАТО, коментира Пиа Хансен, од Европската комисија.

Приврзаниците и противниците на независноста на Шкотска речиси изедначени

Макфакс - 09.09.2014

Девет дена пред референдумот за независност Шкотска (18-ти септември), најновата анкета направена од институтот TNS Scotland објавена во вторникот покажа дека приврзаниците и противниците на ...

Отфрлен предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска

Maxim - 09.09.2014

Шкотскиот премиер и лидер на Шкотската национална партија Алек Салмонд, го отфрли предлогот на Лондон за поширока автономија на Шкотска. Салмонд изјави дека во пакетот, објавен денеска од трите ...

Британија ќе изгуби дел резервите на злато, ако Шкотска прогласи независност

Falanga - 09.09.2014

Имотот и богатството на Велика Британија ќе биде предмет на преговори за поделба, доколку Шкотска прогласи независност, соопшти портпаролот на трезорот на Велика Британија..

Референдум: Разликата меѓу приврзаниците и противниците на отцепувањето на Шкотска е многу мала

24 Вести - 08.09.2014

Раководителот на кампањата „Заедно е подобро“ на референдумот за независност на Шкотска, Алистер Дарлинг потврди дека разликата меѓу оние кои водат кампања за зачувување на единството на Велика ...

Шкотска брои ситно до независност

Утрински - 08.09.2014

Паника во Вестминстер по најновата анкета која покажа дека за првпат мнозинството Шкотланѓани сакаат независност Ако шкотскиот референдум би можел да зборува, ова е токму тоа што би го кажал.

Алистер Дарлинг: Разликата меѓу приврзаниците и противниците на отцепувањето на Шкотска е многу мала

А1 On - 08.09.2014

Раководителот на кампањата „Заедно е подобро“ на референдумот за независност на Шкотска,Алистер Дарлинг потврди денеска дека разликата меѓу оние кои водат кампања за зачувување на единството на ...

Кралицата Eлизабета „останува неутрална“ за референдумот во Шкотска

А1 On - 08.09.2014

Кралицата Елизабета останува неутрална во врска со референдумот за независност на Шкотска-соопшти денеска Бакингамската палата во Лондон. Соопштението на службената резиденција на британскиот суверен ...

Кралицата Eлизабета „останува неутрална“ за референдумот во Шкотска

Алфа - 08.09.2014

Кралицата Елизабета останува неутрална во врска со референдумот за независност на Шкотска-соопшти денеска Бакингамската палата во Лондон. Кралицата Елизабета останува неутрална во врска со ...

На чекор од збогувањето на Велика Британија и Шкотска

Локално - 08.09.2014

Само неколку дена остануваат до референдумот на 18 септември, а се повеќе Шкотите се за прогласување за независност од Англија. Едно ново истражување на јавното мислење го принуди Лондон итно да ...

Шкотите ќе извисат пред ЕУ ако се отцепат од Англија?

Локално - 08.09.2014

Европската комисија одеднаш одбива да се изјасни дали Шкотска ќе остане дел од Европската унија, доколку на референдумот на 18-ти септември, шкотскиот народ се изјасни за отцепување од Обединетото ...

ЕК не открива дали Шкотска ќе остане во ЕУ ако се отцепи од Велика Британија

А1 On - 08.09.2014

Европската комисија одеднаш одбива да се изјасни дали Шкотска ќе остане дел од Европската унија, доколку на референдумот на 18-ти септември, шкотскиот народ се изјасни за отцепување од Обединетото ...

Дали Шкотска ќе остане во ЕУ ако се отцепи од Велика Британија?

Телеграф - 08.09.2014

Со оглед на тоа што последната анкета покажа дека 51 процент од шкотскиот народ ќе гласа за отцеување, тоа може да повлече многу последици Европската комисија одеднаш одбива да се изјасни дали ...

Фунтата тоне додека расте желбата на Шкотска за поделба од Британија

Локално - 08.09.2014

Британската фунта забележа денеска пад на својата вредност на европските и на светските берзи, откако последното истражување на „Југав“ покажа дека шкотските сепаратисти, на десет дена пред ...

ПРЕД РЕФЕРЕНДУМОТ ВО ШКОТСКА: Пад на вредноста на фунтата

Телеграф - 08.09.2014

Финансиски експерти објаснуваат дека нема ништо чудно и необично во регистрираниот пад на вреднoста на фунатата, како и на акциите Британската фунта забележа денеска пад на својата вредност на ...

Пад на вредноста на фунтата пред референдумот во Шкотска

А1 On - 08.09.2014

Британската фунта забележа денеска пад на својата вредност на европските и на светските берзи, откако последното истражување на „Југав“ покажа дека шкотските сепаратисти, на десет дена пред ...

Кампусот на подржувачите на независноста предничи пред референдумот во Шкотска

Локално - 08.09.2014

Референдумот на 18 септември ќе биде историски. Тогаш милиони Шкотите ќе гласаат за тоа дали сакаат Шкотска да стане независна држава, или да остане дел од Обединетото Кралство.

Падна фунтата поради Шкотска

Фактор - 08.09.2014

Британската фунта денеска падна на најниско ниво оваа година на девизниот пазар во Азија, бидејки е објавено дека, според анкетата, поддржувачите на независна Шкотска се побројни отколку противниците ...

Мала разлика меѓу приврзаниците и противниците за отцепувањето на Шкотска

Н.Македонија - 08.09.2014

Раководителот на кампањата „Заедно е подобро“ на референдумот за независност на Шкотска,Алистер Дарлинг потврди денеска дека разликата меѓу оние кои водат кампања за зачувување на единството на ...

Кралицата Eлизабета останува неутрална за референдумот во Шкотска

+инфо - 08.09.2014

Кралицата Елизабета останува неутрална во врска со референдумот за независност на Шкотска-соопшти денеска Бакингамската палата во Лондон. Соопштението на службената резиденција на британскиот суверен ...

Мртва трка меѓу приврзаниците „За“ и „Против“ независноста на Шкотска

Канал5 - 08.09.2014

Приврзаниците за останување на Шкотска во составот на Велика Британија покренаа широка политичка кампања во пресрет на референдумот за 10 дена. Лидерот на лабуристите, Ед Милибанд се придружи на ...

Пад на вредноста на фунтата пред референдумот во Шкотска

Н.Македонија - 08.09.2014

Британската фунта забележа денеска пад на својата вредност на европските и на светските берзи, откако последното истражување на „Југав“ покажа дека шкотските сепаратисти, на десет дена пред ...

Пад на вредноста на фунтата пред референдумот во Шкотска

+инфо - 08.09.2014

Британската фунта забележа денеска пад на својата вредност на европските и на светските берзи, откако последното истражување на „Југав“ покажа дека шкотските сепаратисти, на десет дена пред ...

Шкотите поделени околу независноста

Република - 08.09.2014

Раководителот на кампањата „Заедно е подобро“ на референдумот за независност на Шкотска,Алистер Дарлинг потврди денеска дека разликата меѓу оние кои водат кампања за зачувување на единството на ...

Алистер Дарлинг: Разликата меѓу приврзаниците и противниците на отцепувањето на Шкотска е многу мала

Сител - 08.09.2014

Раководителот на кампањата „Заедно е подобро“ на референдумот за независност на Шкотска,Алистер Дарлинг потврди денеска дека разликата меѓу оние кои водат кампања за зачувување на единството на ...

Кралицата Eлизабета „останува неутрална“ за референдумот во Шкотска

Сител - 08.09.2014

Кралицата Елизабета останува неутрална во врска со референдумот за независност на Шкотска-соопшти денеска Бакингамската палата во Лондон. Соопштението на службената резиденција на британскиот суверен ...

ЕК не открива дали Шкотска ќе остане во ЕУ ако се отцепи од Велика Британија

Република - 08.09.2014

Европската комисија одеднаш одбива да се изјасни дали Шкотска ќе остане дел од Европската унија, доколку на референдумот на 18-ти септември, шкотскиот народ се изјасни за отцепување од Обединетото ...

ЕК не открива дали Шкотска ќе остане во ЕУ ако се отцепи од Велика Британија

Press24 - 08.09.2014

Европската комисија одеднаш одбива да се изјасни дали Шкотска ќе остане дел од Европската унија, доколку на референдумот на 18-ти септември, шкотскиот народ се изјасни за отцепување од Обединетото ...

Пад на вредноста на фунтата пред референдумот во Шкотска

Сител - 08.09.2014

Британската фунта забележа денеска пад на својата вредност на европските и на светските берзи, откако последното истражување на „Југав“ покажа дека шкотските сепаратисти, на десет дена пред ...

Европската комисија не открива дали Шкотска ќе остане во ЕУ

Вечер - 08.09.2014

Според договорите на ЕУ, државите кои би произлегле со рецесија на една од земјите-членки на Унијата автоматски не стекнуваат статус на ЕУ-земја, туку истите мора повторно да аплицираат Ако до пред ...

Пад на вредноста на фунтата за околу 1 отсто

Вечер - 08.09.2014

Британската фунта забележа денеска пад на својата вредност на европските и на светските берзи, откако последното истражување на „Југав" покажа дека шкотските сепаратисти, на десет дена пред ...

Шкотите се поделени по прашањето за независност

Lider - 08.09.2014

Раководителот на кампањата „Заедно е подобро“ на референдумот за независност на Шкотска, Алистер Дарлинг потврди денеска дека разликата меѓу оние кои водат кампања за зачувување на единството на ...

Кралицата Eлизабета „останува неутрална“ за референдумот во Шкотска

Lider - 08.09.2014

Кралицата Елизабета останува неутрална во врска со референдумот за независност на Шкотска-соопшти денеска Бакингамската палата во Лондон. Соопштението на службената резиденција на британскиот суверен ...