TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров: Дајте луѓе да се собереме да си ја оправиме државичката за да не биде

Фокус - 15.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

Нападната активистика на Левица додека држела анти-НАТО транспарент синоќа на прославата во Парк

Фокус - 15.07.2018

Од партијата Левица велат дека нивна активистка била напдната од две лица на вчерашната прослава во Градски парк. Активисти на оваа партија држеа транспарент против НАТО и извикуваа НАТО убијци додека траеше настапот на групата „Архангел“.

Димитров: Голема историска година имаме пред нас

Нова ТВ - 15.07.2018

Многу чекавме. Од 1993 година сакаме да влеземе во НАТО. 25 години поминаа, а 10 години откако не успеавме во Букурешт. Голема историска година имаме пред нас, со големи раскрсници“, рече синоќа Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на ...

Поделено општество. Како да се оправиме?

Фокус - 15.07.2018

Поделено општество. Се чини највеќе од каприци и од нашиот познат инат како и “да му умре козата на комшијата”. Колку што можам да приметам, и ти би во НАТО и ЕУ, но да „организира” В-Д. Прифатливо им беше референдум, но ако го организира В-Д.

Муслиу: Заврши епизодата за песни и музика, Македонија ја чека сериозна работа за влез во НАТО и ЕУ

Телма - 15.07.2018

Граѓаните, а не политичарите ќе го одредат точниот датум кога Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО. Се зависи од динамиката на имплементирањето на договорот со Грција, со кој е условена и поканата од алијансата, порача минситерката за ...

Мицковски: Прво предвремени избори, па НАТО и ЕУ

Телма - 15.07.2018

Силни пораки упати опозициската ВМРО ДПМНЕ од протестниот марш во Кавадарци. Без ниту еднаш да го спомене референдумот, Христијан Мицковски рече дека власта ја загубила совеста и дека прави обид за замена на системот на вредности со поделеност на ...

Како се излегува од НАТО?

Либертас - 15.07.2018

Дали претседателот на САД, Доналд Трамп, минатата недела се закани со излегување од НАТО или не? Во секој случај, секоја земја може да излезе од воениот сојуз и тоа- неверојатно едноставно, пишува Дојче веле .

Единствена Македонија: Народот покажа дека не сак промена на името и влез во НАТО и ЕУ

Макфакс - 15.07.2018

Единствена Македонија ја споделува големата радост со македонскиот народ и поголем дел од граѓаните, кои, синоќа, преку празните плоштади и очајната посета на НАТО-журките, кажаа НЕ на капитулантските политики на марионетската власт во Скопје.

Единствена Македонија: Нема потреба од референдум, отпорот кон прославата покажа дека народот не прифаќа промена на име

А1 On - 15.07.2018

„Единствена Македонија ја споделува големата радост со македонскиот народ и поголем дел од граѓаните, кои, синоќа, преку празните плоштади и очајната посета на НАТО-журките, кажаа НЕ на капитулантските политики на марионетската власт во Скопје.

(Видео) Димитров: Ги затворивме големите прашалници кои сме, Македонци

Макфакс - 15.07.2018

„Многу чекавме. Од 1993 година сакаме да влеземе во НАТО. 25 години поминаа. 10 години откако не успеавме во Букурешт. Голема историска година имаме пред нас, со големи раскрсници“, рече синоќа Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на ...

Димитров:Голема историска година имаме пред нас

Локално - 15.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

Димитров: Ги затворивме големите прашалници кои сме (видео)

Република - 15.07.2018

– Многу чекавме. Од 1993 година сакаме да влеземе во НАТО. 25 години поминаа. 10 години откако не успеавме во Букурешт. Голема историска година имаме пред нас, со големи раскрсници, рече синоќа Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на ...

Затвор или забава

iPortal - 15.07.2018

-Ние сме дојдени до дереџе криминалците и тие што бараат и поддржуваат амнестија за криминали, да решаваат за иднината на сите нас. 1. Поканаааааа… Мала забавааа… Еве дојдов без да ти се нааааајавам… Нацијата е повторно соочена со уште еден ...

Единствена Македонија: Народот покажа дека не сака промена на името и влез во НАТО и ЕУ

Точка - 15.07.2018

Единствена Македонија ја споделува големата радост со македонскиот народ и поголем дел од граѓаните, кои, синоќа, преку празните плоштади и очајната посета на НАТО-журките, кажаа НЕ на капитулантските политики на марионетската власт во Скопје.

Димитров: Ги затворивме големите прашалници кои сме, Македонци

Точка - 15.07.2018

„Многу чекавме. Од 1993 година сакаме да влеземе во НАТО. 25 години поминаа. 10 години откако не успеавме во Букурешт. Голема историска година имаме пред нас, со големи раскрсници“, рече синоќа Министерот за надворешни работи Никола Димитров, на ...

Поделено општество. Како да се оправиме?

iPortal - 15.07.2018

Поделено општество. Се чини највеќе од каприци и од нашиот познат инат како и “да му умре козата на комшијата”. Колку што можам да приметам, и ти би во НАТО и ЕУ, но да „организира” В-Д. Прифатливо им беше референдум, но ако го организира В-Д.

Нападната скопјанка е активистка на Левица, била нападната поради анти НАТО транспарент

еМагазин - 15.07.2018

“На вечерашната владина прослава во Скопје, по повод наводната покана за членство во НАТО, активистка на Левица беше физички нападната од двајца непознати машки особи, најверојатно членови на една владејачка партија!“, пишуваат од Левица на нивниот ...

Скопјани не ги бендисаа изведувачите или нешто друго е во прашање: Слаба посетност на концертот за поканата од НАТО во ...

еМагазин - 15.07.2018

Скопје беше еден од 15. градови во кои македонската Влада организираше концерти по повод поканата за членство во НАТО. Концертот на кој присустуваше и екипата на еМагазин беше во Градскиот парк, во просторот познат како „Школка„.

Според Антонио Милошоски, „фејк“ забавата на Заев чинела 400 илјади евра

еМагазин - 15.07.2018

Според пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, „фејк„ забавата на премиерот Зоран Заев, како што на социјалните мрежи ги нарекува концертите организирани од Владата за поканата во НАТО, чинела 400 ...

Утре ќе се знае колку чинеле концертите за поканата за НАТО

еМагазин - 15.07.2018

Колку чинеле концертите кои Владата ги организираше за прослава за поканата од НАТО, а кои предизвикаа лавина од најразлични реакции уште пред да се случат, а истиот тренд продолжува и денеска со фокус на слабата посетеност, ќе се знае утре, ...

Скопјанка физички нападната на прославата за поканата во НАТО во Скопје

еМагазин - 15.07.2018

Непознато машко лице синоќа во 21:10 часот физички ја нападнал В.Џ.(26) од Скопје, која била на прославата во Градскиот парк. Како што соопшти МВР, нападот се случил додека В.Џ. била со неколку нејзини пријатели, држејќи платно со порака пред бината.

СДСМ: Во НАТО влегуваме со македонски јазик и македонски идентитет

МКД - 14.07.2018

Со постигнатиот конечен договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш.Македонскиот јазик станува еден од јазиците НАТО, а по влезот на Македонија во ЕУ, ќе биде дел и од јазиците на ...

Како се излегува од НАТО?

Deutsche Welle - 14.07.2018

Дали претседателот на САД, Доналд Трамп, минатата недела се закани со излегување од НАТО или не? Во секој случај, секоја земја може да излезе од воениот сојуз и тоа- неверојатно едноставно.

Во Градски парк имаше и граѓани кои протестираа против членството во НАТО (ФОТО)

МКД - 14.07.2018

Вечерва во Градскиот парк во Скопје за време на владината прослава за поканата за Македонија за членство во НАТО група граѓани протестираа против. Тие за време на прославата во Градскиот парк држеа напис „НАТО = Војни, Крв, Солзи, Смрт“.

Паја патак време и Телетабиси за НАТО

Оff.net - 14.07.2018

Не мора да си на бетоно (дека шо секое сабајле кршам лешници), доволно е да си на троседо дома и за помалце од 12 саати напраеш скоро 7000 прегледи со кур-ташак десет стиха за сиромашната истина... Те у такво паја-патак време живееме...

Идентитетот е потврден и загарантиран, влегуваме во НАТО со македонски јазик и македонски идентитет

Макфакс - 14.07.2018

Со постигнатиот конечен Договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш, соопштува СДСМ. „Македонскиот јазик станува еден од јазиците НАТО, а по влезот на Македонија во ЕУ, ќе биде дел ...

Димитров:Голема историска година имаме пред нас

Либертас - 14.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

Тевдовски: Членството во НАТО води до подобар стандард на граѓаните

+инфо - 14.07.2018

Стружани и присутните ги забавуваа САФ, Бла Бла Бла и Маци Стојановиќ, а покрај во Струга поканата за влез на Македонија во НАТО се славеше уште во 14 други градови во државата. Членството во НАТО има позитивни ефекти за економијата и за животниот ...

СДСМ: Влегуваме во НАТО со македонски јазик и македонски идентитет

А1 On - 14.07.2018

Со постигнатиот конечен Договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш. Македонскиот јазик станува еден од јазиците НАТО, а по влезот на Македонија во ЕУ, ќе биде дел и од јазиците на ...

Единствена Македонија: Марионетската власт да престане со провокации оти после плачат кога ги тепаат

Макфакс - 14.07.2018

Партијата Единствена Македонија реагира за вечерашната прослава за поканата во НАТО. „Марионетската власт во Скопје со најновата НАТО журка низ 15 градови низ државата, продолжува со провокации спрема народот налик на оние од 27 април лани кога со ...

Димитров: Успеавме прашалниците за тоа кои сме дали сме Македонци, дали зборуваме македонски јазик да ги затвориме

Press24 - 14.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

И јас сум пеел за НАТО

Н.Македонија - 14.07.2018

2008 година: „Ќе ве примиме во НАТО кога ќе го решите спорот за името со Грците“ 2018 година: „Ќе ве примиме во НАТО кога ќе го решите спорот за името со Македонците“ Вака е како што прочитавте. Никако поинаку.

Шлаканици и аплаузи

Н.Македонија - 14.07.2018

Здраво, комшија, кај си, те немам видено некое време, ме пресретнува соседот деновиве на паркингот додека тргнувам накај работа. Тука сум, кај ќе одам, користев некој ден од стариот одмор, му одговарам.

Владина делегација на чело со заев оствари средба со сенаторите од САД во Брисел

iPortal - 14.07.2018

Премиерот Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар Османи, Стево Пендаровски, националниот ...

Бејли: Граѓаните ќе треба да одлучат дали сакаат иднина во НАТО и ЕУ

Фактор - 14.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова синоќа го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, во интервју за Канал 5 телевизија.

(ФОТО) Идентитетот е потврден и загарантиран, влегуваме во НАТО со македонски јазик и македонски идентитет

Бриф - 14.07.2018

Со постигнатиот конечен Договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш. Македонскиот јазик станува еден од јазиците НАТО, а по влезот на Македонија во ЕУ, ќе биде дел и од јазиците на ...

Идентитетот е потврден и загарантиран, влегуваме во НАТО со македонски јазик и македонски идентитет

Точка - 14.07.2018

Со постигнатиот конечен Договор за деценискиот спор со Грција македонскиот јазик и македонскиот идентитет се обезбедени еднаш засекогаш, соопштува СДСМ. „Македонскиот јазик станува еден од јазиците НАТО, а по влезот на Македонија во ЕУ, ќе биде дел ...

Во Струга ќе се слави добивањето покана за членство во НАТО

Вечер - 14.07.2018

Градоначалникот на општина Струга Рамиз Мерко ги повика граѓаните вечер заеднички да ја прослават добиената покана за членство во НАТО и датум за преговори со Европската унија. Тој денеска на прес-конференција најави дека забавата ќе почне во 21 ...

А како се излегува од НАТО?

Локално - 14.07.2018

Дали претседателот на САД, Доналд Трамп, минатата недела се закани со излегување од НАТО или не? Во секој случај, секоја земја може да излезе од воениот сојуз и тоа- неверојатно едноставно.

Единствена Македонија: Марионетската власт да престане со провокации оти после плачат кога ги тепаат

Точка - 14.07.2018

Партијата Единствена Македонија реагира за вечерашната прослава за поканата во НАТО. „Марионетската власт во Скопје со најновата НАТО журка низ 15 градови низ државата, продолжува со провокации спрема народот налик на оние од 27 април лани кога со ...

Димитров: Голема историска година имаме пред нас

Вечер - 14.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

Во Струга ќе се слави добивањето покана за членство во НАТО и датум за преговори со ЕУ

Бриф - 14.07.2018

Градоначалникот на општина Струга Рамиз Мерко ги повика граѓаните вечер заеднички да ја прослават добиената покана за членство во НАТО и датум за преговори со Европската унија. Тој денеска на прес-конференција најави дека забавата ќе почне во 21 ...

Стеф Блок: Холандија ви е пријател, но строг и правичен

Независен - 14.07.2018

Македонија направи огромни чекори напред на патот кон ЕУ, но реформите треба да имаат стабилен континуитет за најпосле државата да стане рамноправен партнер во европското семејство. Ова е правичен пристап на Холандија, која за последните 20 години ...

Наташа Петровска ги повика битолчани на прослава за поканата за членство во НАТО

Локално - 14.07.2018

Градоначалникот на Битола Наташа Петровска ги повика битолчани вечер во 21 часот, на плоштадот „Гоце Делчев“ да го следат музичкиот хепенинг што се организира по повод поканата на НАТО за членство на Република Македонија во алијансата.

Нападната активистка на Левица, полицаец одбил да состави записник

Република - 14.07.2018

На вечерашната владина прослава во Скопје, по повод наводната покана за членство во НАТО, активистка на Левица беше физички нападната од двајца непознати машки особи, најверојатно членови на една владејачка партија, објавија вечерва од партијата.

Димитров: Голема историска година имаме пред нас

Стандард - 14.07.2018

Голема историска година имаме пред нас со големи крстосници. Патиштата ни се отвораат за НАТО и имаме големо ветување за во јуни 2019 за ЕУ. Ова го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров кој присуствува на прославата во Скопје по ...

Тевдовски: Членството во НАТО води до подобар стандард на граѓаните

Вечер - 14.07.2018

Членството во НАТО има позитивни ефекти за економијата и за животниот стандард на граѓаните. Тоа пред се значи безбедност и стабилност што води до зголемени инвестиции и отворање нови работни места, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски ...

Македонија доби покана за НАТО, следен чекор е референдумот

Нова ТВ - 13.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Москва смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО

Deutsche Welle - 13.07.2018

Според руското МНР, форсираното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на отворени врати се претвора во цел сама по себе, односно во инструмент за освојување на геополитички простор.

Бејли: САД се уверени дека договорот ќе продолжи да се исполнува

МКД - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој беше гостин во вестите на Канал 5 телевизија.

Бејли: Компромисот е тежок, но граѓаните имаат можност да ја видат својата иднина

Фокус - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Левица: По самитот на НАТО, има ли крај на понижувањата од македонската дипломатија

МКД - 13.07.2018

Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот во Брисел македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана - доби само „аплауз" и ултиматум наредната година да затропа пак на вратата на НАТО како северномакедонска ...

Македонија е креатор за мирот и стабилноста во регионот

МКД - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот клуб е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на ...

Кирацовски: Со пенкало срушивме режим, со пенкало ќе гласаме на референдум за иднината

Фокус - 13.07.2018

Членството во НАТО не носи само загарантирана безбедност и сигурност, туку влез на нови и сериозни странски инвестиции, зајакната конкурентност, зголемена доверба во економијата, нови работни места и поквалитетни услови за живот на сите граѓани, ...

Бејли: Се надевам дека за една година ќе ја видам Северна Македонија во НАТО

Фокус - 13.07.2018

Американскиот амбасадор Џес Бејли во ексклузивното интервју за Алсат М зборува за поканата за членство во НАТО. Амбасадоре, каде ја гледате Македонија после една година? “Се надевам ќе ја видам Македонија како Република Северна Македонија, како 30 – ...

(ФОТО) Иванов доби честитки за поканата за членство од НАТО капетан

Фокус - 13.07.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска доби честитки за поканата за членство во НАТО која Македонија ја доби вчера. Имено, на Фејсбук страната на канцеларијата за врски на НАТО во Скопје беше објавена фотографија од Иванов и капетанот Бартол Горазд со ...

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Нова ТВ - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Москва смета дека Македонија на сила се турка во НАТО

Телма - 13.07.2018

Москва оценува дека Македонија насила се турка во НАТО, Трамп не открива што мисли за руското влијание врз состојбата во западниот Балкан, Заев не ги слушнал руските коментари за македонското членство.

Интервју со амбасадорот на САД, Џес Бејли

Алсат-М - 13.07.2018

Американскиот амбасадор Џес Бејли во ексклузивното интервју за Алсат М зборува за поканата за членство во НАТО, бенефитите од членството во Алијансата за Македонија и есенскиот референдум.

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Канал5 - 13.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка. Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во ...

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Сител - 13.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Москва смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО

Либертас - 13.07.2018

Според руското МНР, форсираното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на отворени врати се претвора во цел сама по себе, односно во инструмент за освојување на геополитички простор.

Заев: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО

Либертас - 13.07.2018

Соопштение од Владата: Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за ...

Бејли: САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува

А1 On - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли.

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

Канал5 - 13.07.2018

Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји. Ова е остварување на нашиот врвен стратешки и национален интерес, поставен уште од осамостојувањето.

ДС: Македонија креатор на мирот и стабилноста

+инфо - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот „КЛУБ” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на ...

Заев: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО

+инфо - 13.07.2018

Премиерот Зоран Заев, со владината делегација, на маргините на Самитот на шефови на држави и на влади на НАТО во Брисел, имаа средба со сенаторите од САД, Том Тилс, од Републиканската партија, и Џин Шајен, од ДемократСката партија.

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Р.С.Европа - 13.07.2018

Aмериканскиот амбасадор Џес Бејли изјави дека САД се уверени оти Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Тој ова вечерва го кажа во вестите на Канал 5 телевизија.

ДС: Македонија креатор на мирот и стабилноста

Либертас - 13.07.2018

Соопштение на ДС: Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот „КЛУБ” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и ...

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

Либертас - 13.07.2018

Соопштение на СДСМ: Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји. Ова е остварување на нашиот врвен стратешки и национален интерес, поставен уште од ...

Бејли: Македонските граѓани сега имаат можност да ја видат својата иднина

+инфо - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

+инфо - 13.07.2018

Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји. Ова е остварување на нашиот врвен стратешки и национален интерес, поставен уште од осамостојувањето, изјави ...

Заев со сенатори на САД: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во ...

Макфакс - 13.07.2018

Владина делегација предводена од претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на маргините на Самитот на шефови на држави и на влади на НАТО во Брисел, имаа средба со сенаторите од Соединетите Американски Држави Том Тилс, од ...

Бејли: САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува

Либертас - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

ДС: Македонија креатор на мирот и стабилноста

Сител - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот „КЛУБ" е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на ...

ДОМ: Поканата за НАТО е мотив за спроведување на реформите

Либертас - 13.07.2018

Соопштение на ДОМ: ДОМ ја поздравува добиената покана за членство на Македонија во НАТО. Поканата овозможува реализирање на цврстата определба на огромното мнозинство граѓани, нашата држава да биде полноправна членка на НАТО алијансата.

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

Сител - 13.07.2018

Почитувани граѓани, Нека ни е честит уште еден голем, значаен, историски успех. Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји.

Заев: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО

Канал5 - 13.07.2018

Премиерот Заев и владина делегација на средбата со сенатори на САД во Брисел изрази увереност дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со ...

ВИДЕО: НАТО е решение за ризиците за границата и отвора перспективи за интегрирана држава – Стево Пендаровски во ...

Либертас - 13.07.2018

Македонија доби покана од НАТО, иста каква што добиваат и другите земји, вели националниот координатор Стево Пендаровски. Алијансата секогаш кани два пати – првиот земјата да ги почне преговорите и вториот да стане полноправна членка.

ДС: Треба да изградиме национално единство, да продолжиме со реформите и да потврдиме дека сме просперитетна земја

А1 On - 13.07.2018

Од Демократскиот сојуз истакнуваат дека поканата за членство во НАТО е најголем цивилизациски и историски исчекор „Членството во најпрестижниот „КЛУБ” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на правото и ...

Бошњачки демократски сојуз ја поздрави поканата за членство во НАТО

А1 On - 13.07.2018

„Бошњачкиот демократски сојуз како политички претставник на Бошњаците во Република Македонија ја поздравува одлуката на членките на НАТО за отпочнување на преговори со нашата држава за приклучување кон НАТО Алијансата.

Затвор или забава

Либертас - 13.07.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Поканаааааа… Мала забавааа… Еве дојдов без да ти се нааааајавам… Нацијата е повторно соочена со уште еден судбински избор. Дали да се радува за поканата за НАТО и датумот за преговори со ...

Демократскиот сојуз: Македонија е креатор на мирот и стабилноста

Макфакс - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот „Клуб” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на ...

Капетанот на морнарицата на НАТО му честиташе на Иванов, од него ни глас

+инфо - 13.07.2018

Бартол Горазд, капетан на морнарицата, му честиташе на претседателот Ѓорге Иванов за поканата за влез во НАТО, објавија од Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје на нивната Фејсбук страница, постирајќи и заедничка фотографија.

Бошњачкиот демократски сојуз: Очекуваме преговорите со НАТО да почнат во најкус можен рок

Макфакс - 13.07.2018

Бошњачкиот демократски сојуз ја поздрави одлуката на членките на НАТО за отпочнување на преговори со нашата држава за приклучување кон Алијансата. „Република Македонија од прогласувањето на независноста па сè до денес прави напори и врши реформи со ...

ДОМ: Поканата за НАТО е мотив за спроведување на реформите

А1 On - 13.07.2018

„ДОМ ја поздравува добиената покана за членство на Македонија во НАТО. Поканата овозможува реализирање на цврстата определба на огромното мнозинство граѓани, нашата држава да биде полноправна членка на НАТО алијансата.

СДСМ: Со членството во НАТО земјата добива безбедност и сигурност, влез на нови инвестиции и подобар живот за сите

А1 On - 13.07.2018

СДСМ реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ. „Македонија конечно доби покана да стане земја членка на НАТО Алијансата, доби датум за почеток на преговори со ЕУ и шанса да стане дел од европското семејство.

(ВИДЕО) Кирацовски: Членството во НАТО е остварување на целите поставени од осамостојувањето на Македонија

А1 On - 13.07.2018

Македонија доби покана да стане 30. земја членка на НАТО алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји, изјави генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски на прес-конференција и додаде дека ова е остварување на ...

Заев се сретна со американски сенатори: Уверени сме дека Сенатот ќе даде поддршка за ратификација на нашето членство во ...

А1 On - 13.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар ...

И естрадата се искара, само Иванов нема став по поканата од НАТО

+инфо - 13.07.2018

Од неговиот кабинет, по Самитот на НАТО и добивањето на поканата до овој момент не соопштија ништо. Плусинфо се обиде да добие став од претседателот на државата, но до овој момент не добивме никаков одговор.

Ексклузивно интервју со Амбасадорот на САД , Џес Бејли

Канал5 - 13.07.2018

Амбасадорот на САД во Македонија , Џес Бејли, во вестите во ексклузивно интервју за Канал 5 . Интервјуто го водеше Гоце Михајловски. На прашањето дали можевме да добиеме подобра формулацијата во заклучоците на Самитот на НАТО , или ова е максимумот ...

НАТО си го одржа зборот, сега е на вас да решите

Р.С.Европа - 13.07.2018

Господине Вилсон, која е придобивката и за НАТО од проширувањето за уште една земја членка? Фросина, ова е тежок самит. Сите го слушаат претседателот Трамп, ја слушаат неговата реторика и се загрижени. Имаше остри комуникации.

Неделен печат - Договорот за името и економските ефекти

Р.С.Европа - 13.07.2018

Капитал - Македонија доби покана за членство во НАТО – што може да се очекува на економски план „Македонија доби покана за членство во НАТО – што може да се очекува на економски план“ – анализира Капитал во најновото издание на двобројот.

Затвор или забава

Сакам да кажам - 13.07.2018

1 Поканаааааа… Мала забавааа… Еве дојдов без да ти се нааааајавам… Нацијата е повторно соочена со уште еден судбински избор. Дали да се радува за поканата за НАТО и датумот за преговори со ЕУ, или да протестира за амнестија на криминалците.

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Н.Македонија - 13.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Премиерот Заев очекува широка поддршка од Сентот на САД за членството во НАТО

AKO - 13.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар ...

Заев: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО

Press24 - 13.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар ...

Бејли: Очекуваме Македонија како „Северна Македонија“ да стане членка на НАТО

Press24 - 13.07.2018

Амбасадорот на САД во Македонија, Џас Бејли денеска гостуваше во вестите на Канал 5 телевизија. Тој кажа дека важна работа е тоа што сме поканети да започнеме процес на пристапување кон Алијансата.

Капетанот на НАТО морнарицата му честиташе на Иванов за поканата за пристапни преговори

AKO - 13.07.2018

,,Капетанот на морнарицата, Бартол Горазд, му честиташе на претседателот Иванов за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО.“ Оваа куса информација е објавена на официјалната ФБ страница на Канцеларијата за врски на ...

Урнебесно: Македонски рап хит за влезот во НАТО

Press24 - 13.07.2018

Кирил на социјалните мрежи го објавил својот хит. Уживајте MC Простинан Сакич - Бендови за влез у НАТО Текст: станувам од сабајле нешто здрвен ми врато гледам кој ќе свире за влезови по нато масовно на цело село, сега е пато мики мауси ќе свират за ...

Македонија и официјално поканета во НАТО, сега фокусот е на референдумот

CivilMedia - 13.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Москва смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО

iPortal - 13.07.2018

Според руското МНР, форсираното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на отворени врати се претвора во цел сама по себе, односно во инструмент за освојување на геополитички простор.

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

1tv - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Локално - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Бејли: САД се уверени дека договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува

Република - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Кирацовски: Со пенкало срушивме режим, со пенкало ќе гласаме на референдум за иднината

iPortal - 13.07.2018

Членството во НАТО не носи само загарантирана безбедност и сигурност, туку влез на нови и сериозни странски инвестиции, зајакната конкурентност, зголемена доверба во економијата, нови работни места и поквалитетни услови за живот на сите граѓани, ...

Заев со сенатори на САД: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во ...

Точка - 13.07.2018

Владина делегација предводена од претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на маргините на Самитот на шефови на држави и на влади на НАТО во Брисел, имаа средба со сенаторите од Соединетите Американски Држави Том Тилс, од ...

Демократски сојуз: Македонија е креатор на мирот и стабилноста

Точка - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор. Членството во најпрестижниот „Клуб” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, компромиси и борба за владеење на ...

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

Независен - 13.07.2018

Нека ни е честит уште еден голем, значаен, историски успех. Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји.

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Стандард - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

ДС: Македонија креатор на мирот и стабилноста

Локално - 13.07.2018

Поканата за полноправно членство во НАТО, за Република Македонија претставува најголемиот цивилизациски и историски исчекор, велат од Демократскиот сојуз. -Членството во најпрестижниот „КЛУБ” е верификација на долгогодишните реформи, откажувања, ...

ДОМ: Поканата за НАТО е мотив за спроведување на реформите

Независен - 13.07.2018

ДОМ ја поздравува добиената покана за членство на Македонија во НАТО. Поканата овозможува реализирање на цврстата определба на огромното мнозинство граѓани, нашата држава да биде полноправна членка на НАТО алијансата, се вели во соопштението на ДОМ.

Бошњачки демократски сојуз: Очекуваме преговорите со НАТО да почнат во најкус можен рок

Точка - 13.07.2018

Бошњачкиот демократски сојуз ја поздрави одлуката на членките на НАТО за отпочнување на преговори со нашата држава за приклучување кон Алијансата. „Република Македонија од прогласувањето на независноста па сè до денес прави напори и врши реформи со ...

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Вечер - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Москва: Македонија на сила се турка во НАТО

Локално - 13.07.2018

Откако вчера Македонија и официјално доби покана за преговори за членство во НАТО, Москва оценува дека Македонија насила се турка во НАТО. -Внесувањето на Македонија во НАТО со присила, само потврдува дека политиката на „отворени врати“ стана цел ...

Твитерџиите ги распнаа изведувачите со статуси, пејачите се премислуваат?

Република - 13.07.2018

По објавувањето на програмата и кој се ќе пее утре, на 14 јули, твитерџиите ги „распнаа“ изведувачите со статуси, па дел од нив се предомислуваат дали вооопшто да учестуваат во програмата на Владата за прослава на условената покана за ЕУ и НАТО.

ДОМ: Поканата за НАТО е мотив за спроведување на реформите

Стандард - 13.07.2018

„ДОМ ја поздравува добиената покана за членство на Македонија во НАТО. Поканата овозможува реализирање на цврстата определба на огромното мнозинство граѓани, нашата држава да биде полноправна членка на НАТО алијансата.

Кирацовски: Со членството во НАТО се остварува стратешкиот и национален интерес

Локално - 13.07.2018

Почитувани граѓани, Нека ни е честит уште еден голем, значаен, историски успех. Македонија доби покана да стане 30-та земја членка на НАТО Алијансата, да стане рамноправен партнер на демократските и развиени земји.

Заев: Уверени сме дека Сенатот на САД ќе даде широка поддршка за ратификација на нашето членство во НАТО

Стандард - 13.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, со владината делегација во состав Заменик претседател на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за европски прашања Бујар ...

Бејли: САД се уверени дека Договорот се Грција ќе продолжи да се исполнува

Независен - 13.07.2018

САД се уверени дека Договорот со Грција ќе продолжи да се исполнува и очекува Македонија како Северна Македонија да стане членка на НАТО. Ова вечерва го изјави американскиот амбасадор Џес Бејли, кој вечерва гостуваше на вестите на Канал 5 телевизија.

Москва: НАТО ја проголта Македонија со цел да ја контролира геополитичката територија

Локално - 13.07.2018

Министерството за надворешни работи на Русија се пожали дека Македонија е апсорбирана од НАТО со сила , нагласувајќи дека ваквите потези ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа, информира “Ројтерс”.

Како кани НАТО, а како лаже Зоран: Црна Гора стана 29 членка на НАТО, но Македонија е далеку од триесетта (ВИДЕО)

Република - 13.07.2018

Има разлика од јазикот кои ги избра НАТО за да ѝ упати покана за членство на Црна Гора во декември 2015 година и оној со кој генералниот секретар на НАТО ѝ кажа на Македонија дека е добредојдена откако целосно ќе го имплементира Преспанскиот договор.

Москва: Македонија на сила се турка во НАТО

Мета - 13.07.2018

Откако вчера Македонија и официјално доби покана за преговори за членство во НАТО, Москва оценува дека Македонија насила се турка во НАТО. -Внесувањето на Македонија во НАТО со присила, само потврдува дека политиката на „отворени врати“ стана цел ...

НАТО е решение за ризиците за границата и отвора перспективи за интегрирана држава – Стево Пендаровски во „Уреднички ...

1tv - 13.07.2018

Македонија доби покана од НАТО, иста каква што добиваат и другите земји, вели националниот координатор Стево Пендаровски. Алијансата секогаш кани два пати – првиот земјата да ги почне преговорите и вториот да стане полноправна членка.

Русија: Форсирано вовлекување на Македонија во НАТО за да се освои геополитички простор

еМагазин - 13.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Се огласија од Обединети за Македонија: Еве што велат во врска приклучувањето на Република Македонија, кон алијансата

Бизнис Вести - 13.07.2018

Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, и нагласуваме дека Република Македонија вложи, огромен напор, помина долг пат, но овој успех не смее да биде занемарен, велат од партијата ...

Руско МНР: Присилно влегување на Македонија во НАТО

24Инфо - 13.07.2018

Руско МНР: Присилно влегување на Македонија во НАТО Руското министерство за надворешни работи денеска уште еднаш повтори дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата.

“Ова ли е бендот двојазичен што ќе ги забавува прилепчани за “условената” покана за НАТО??”

Маркукуле - 13.07.2018

“Ова ли е бендот двојазичен што ќе ги забавува прилепчани за “условената” покана за ...

Кацин: Поканата не може да биде повлечена, членството зависи од вас

Нова ТВ - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Димитров: Македонија може кон средината на 2019 и формално да стане членка на НАТО

МКД - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба, порачува министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за Јуропиан Вестерн Балканс .

Димитров: Можеби кон средината на 2019 ќе станеме членка на НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба.

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

МКД - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин, во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. „Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Официјална Тирана со честитки за добивањето покана за НАТО

МКД - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета ѝ честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Мета поканата ја оцени како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

24 Вести - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. - Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само по себе цел

Нова ТВ - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

СДСМ: НАТО не значи само стабилност, туку и повеќе пари во секое семејство

Фокус - 12.07.2018

Со поканата за влез во НАТО Македонија оствари уште еден историски успех за државата и нејзините граѓани, соопшти владејачкиот СДСМ. „Влезот во НАТО е остварување на врвните стратешки цели на Македонија, поставени уште од денот на нејзиното ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

МКД - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО, се вели во соопштението од СДСМ. „СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме.

Руско МНР: Присилно влегување на Македонија во НАТО

24 Вести - 12.07.2018

Руското министерство за надворешни работи денеска уште еднаш повтори дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата. „Присилното влегување на Македонија во нато само потврдува дека политиката на "отворени врати" ...

БЕСА: Заслужена поканата за НАТО

24 Вести - 12.07.2018

„Одлуката на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската Алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава.

ОМ: Македонија во НАТО, рамо до рамо со најголемите и најмоќните

Фокус - 12.07.2018

Партијата на Љубе Бошкоски, Обедините за Македонија ја поздрави одлуката на НАТО да и доделу покана на Македонија за почнување преговори за членство. -Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

24 Вести - 12.07.2018

„Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО. СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме. Вратите на Алијансата се отворени, обезбедено е местото на Македонија во ...

Руско МНР: Македонија е присилно вовлечена во НАТО

МКД - 12.07.2018

Руското Министерство за надворешни работи смета дека Македонија е со сила вовлечена во НАТО, и дека таквите чекори ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа. „Присилното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека ...

Кацин: Од Македонија зависи дали следната година ќе учествува на состаноци на НАТО

Фокус - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин, во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата, бидејќи, како што рече тој, одлуката во Грција е веќе усвоена.

Заев: Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ

24 Вести - 12.07.2018

Да си честитаме и да славиме, одиме напред, Македонија влегува во НАТО и чекори кон Европската унија, изјави попладнево премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Брисел по повод поканата Република Македонија да биде членка на ...

ДПА ја поздрави одлуката од Самитот на НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

И Демократската Партија на Албанците ја поздрави одлуката од Самитот на НАТО во Брисел. Според нив, со тоа се потврдува определбата на земјите- членки за полноправно членство на Македонија во Алијансата.

Ахмети: Поканата за членство во НАТО, големо и исклучително важно постигнување

Алсат-М - 12.07.2018

„Добивањето покана за членство во НАТО претставува големо и исклучително важно постигнување за сигурна иднина на нашата земја“, изјави претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Според него, целосната интеграција на нашата земја, но и на регионот во НАТО ...

Муртезани: Поканата за членство во НАТО, заслуга на граѓаните

Алсат-М - 12.07.2018

Според БЕСА, најзаслужни за денешното постигнување за НАТО се граѓаните на Македонија. Портпаролот на партијата, Орхан Муртезани, изјави дека токму евроатланскиот напредок на Македонија била причината зошто БЕСА станала дел од владата.

За Владата успех, за опозицијата пораз

Телма - 12.07.2018

За Владата успех, за опозицијата пораз. Вака се доживува поканата што Република Македонија ја доби на Самитот на НАТО. Премиерот Заев, расположен и насмеан, најави дека Владата ќе организира голема прослава.

Паљокај: Со поканата се губи руското влијание во Македонија

Алсат-М - 12.07.2018

Новинарот и познавач на случувањата во НАТО, Аугустин Паљокај, во изјава за Алсат рече дека со поканата за членство во Северноатланската алијанса, се губи руското влијание во Македонија и Балканот.

Мета: Добиената покана на идната Република Северна Македониј е катализатор за поголема безбедност

Фокус - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Македонија кон НАТО; Самитот во 2008-та и денес

Алсат-М - 12.07.2018

Спорот за името беше главната пречка за членството на Македонија во НАТО. Ова беше истакнато на сите самити на Северноатлантската алијанса. Во Букурешт, на 2, 3 и 4 април 2008 година, државните водачи очекуваа да добијат покана за членство, иако ...

Катимерини: Опциите на Скопје и Атина по Самитот на НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

Сценариото во Македонија, по најновите настани од Брисел станува се поочигледно. Владата на Зоран Заев ќе се обиде да го запечати Преспанскиот договор со референдум и да направи ревизија на Уставот до јануари, пишува во своја анализа грчкиот весник ...

Домашните задачи по Самитот на НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

По добивањето на поканата за членство во НАТО, Македонија го трасира патот по кој мора да се движи за да стане 30 – тата членка на Северноатлантската алијанса. Првично, како што предвидува и Преспанскиот договор, Македонија треба да оди на ...

Димитров за Еуро Вестерн Балканс: Референдумот е голем предизвик

Нова ТВ - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба, вели шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн Балканс, ...

Димитров: Македонија кон средината на 2019. и формално членка на НАТО, ако се оди како треба

Либертас - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

Либертас - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

А1 On - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Димитров: Ако се е како што треба, Македонија во средината на 2019 година и формално ќе стане членка на НАТО

ТВ21 - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн Балканс.

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

Канал5 - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

Сител - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Димитров: Македонија кон средината на 2019. и формално членка на НАТО, ако се оди како треба

Сител - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Портпаролката на руското МНР Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само за ...

Либертас - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

Либертас - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Димитров очекува Македонија кон средината на 2019 да стане членка на НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба.

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само по себе цел

Сител - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Димитров: Македонија кон средината на 2019 и формално членка на НАТО, ако сѐ оди како треба

Кајгана - 12.07.2018

Лондон, 12 јули 2018 (МИА) - Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во ...

СДСМ: НАТО не значи само стабилност, туку и повеќе пари во секое семејство

Либертас - 12.07.2018

Со поканата за влез во НАТО Македонија оствари уште еден историски успех за државата и нејзините граѓани, соопшти владејачкиот СДСМ. „Влезот во НАТО е остварување на врвните стратешки цели на Македонија, поставени уште од денот на нејзиното ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех, Македонија незапирливо оди напред

Макфакс - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО, истакнуваат денеска од владејачката СДСМ. Оттаму им честитаат на сите граѓани и додававаат дека станува збор за заеднички ...

Обединети за Македонија ја поздрави поканата од НАТО за Македонија

Либертас - 12.07.2018

Соопштение на Обедине за Македонија: Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, огромен напор, помина долг пат, но овој успех не смее да ...

Грција нема да блокира, се зависи од македонските граѓани, тврди Кацин

Р.С.Европа - 12.07.2018

Само од граѓаните на Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата, порача од Брисел словенечкиот амбасадор во НАТО, Јелко Кацин. „Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите очекуваме ...

Официјална Тирана: Ја поздравувам добиената покана за членство на идната Република Северна Македонија

ТВ21 - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Беса: Заслужена поканата за НАТО

+инфо - 12.07.2018

Денешната одлука на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава.

Порошенко: Никој нема да успее да го блокира членството на Украина во НАТО

Либертас - 12.07.2018

Претседателот на Украина, Петро Порошенко денеска изјави дека на Самитот на НАТО сите земји членки изразиле целосна поддршка за политиката на Киев за членство во Алијансата. Тој додаде дека поголемиот дел од украинските граѓани го поддржуваат курсот ...

Албанија со честитки до Македонија за поканата за НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета на Твитер упати честитки до Македонија за добиената покана за членство во НАТО. „Самитот на НАТО во Брисел ја зајакна значајната трансатлантска поврзаност преку поангажирачки одлуки за сите.

Димитров: Македонија кон средината на 2019. и формално членка на НАТО, ако се оди како треба

Канал5 - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

Канал5 - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО. СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме. Вратите на Алијансата се отворени, обезбедено е местото на Македонија во НАТО.

Левица: Има ли крај на понижувањата, кои ни ги приредува македонската дипломатија

Канал5 - 12.07.2018

Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот кој во моментов се одржува во Брисел (11-12 јули), македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана - доби само „аплауз“ и ултиматум следната година да затропа пак на ...

Обединети за Македонија ја поздрави поканата од НАТО за Македонија: Овој успех не смее да биде занемарен

ТВ21 - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, огромен напор, помина долг пат, но овој успех не смее да биде занемарен, велат од Обединети ...

По поканета за НАТО, фокусот сега на референдумот

+инфо - 12.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

(ВИДЕО) Заев: Нека ни е честит и вековит овој ден и овој историски успех на Македонија, одиме напред!

Либертас - 12.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на владината делегација со Заменик Претседателот на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот во владата задолжен за европски прашања, Бујар ...

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

+инфо - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Димитров: Македонија кон средината на 2019. и формално членка на НАТО, ако се оди како треба

А1 On - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

А1 On - 12.07.2018

„Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО. СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме. Вратите на Алијансата се отворени, обезбедено е местото на Македонија во НАТО.

Левица: Македонија доби ултиматум в година да затропа на вратата на НАТО како северномакедонска диполоматија

Макфакс - 12.07.2018

Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот, македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана – доби само „аплауз“ и ултиматум следната година да затропа пак на вратата на НАТО како северномакедонска диполоматија.

Руско МНР: Македонија е присилно вовлечена во НАТО

+инфо - 12.07.2018

Форсираното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на отворени врати се претвора во цел сама по себе, односно во инструмент за освојување на геополитички простор.

ВО ЖИВО: Доделување на покана за членство во НАТО

Либертас - 12.07.2018

Во живо од свеченоста за доделување на поканата за преговори на Македонија за полноправно членство во НАТО, со услов да биде имплементиран Договорот за името со Грција, што подразбира успешен референдум во државата, по кој официјалното име кое ќе се ...

БЕСА: Заслужена поканата за НАТО

А1 On - 12.07.2018

Одлуката на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава, велат од Беса.

Левица: Има ли крај на понижувањата, кои ни ги приредува македонската дипломатија

А1 On - 12.07.2018

„Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот кој во моментов се одржува во Брисел (11-12 јули), македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана – доби само „аплауз“ и ултиматум следната година да затропа пак на ...

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на условите

Макфакс - 12.07.2018

Партијата Обединети за Македонија го поздрави добивањето на покана за членство во НАТО. „Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, ...

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

Канал5 - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. - Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

А1 On - 12.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

А1 On - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Димитров: Ако се оди како треба, кон средината на 2019. и формално членка на НАТО

+инфо - 12.07.2018

Ако ја препознаат историската шанса и историскиот момент, ако сите повеќе мислиме на земјата, а помалку на нашата политичка иднина, тогаш ова ќе биде мошне успешен референдум. Следните денови ќе мора да донесеме одлуки, како да го сториме ова.

Лидерите на НАТО земјите го одобрија заедничкото соопштение

Канал5 - 12.07.2018

Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на самитот на алијансата во Брисел. Меѓу главните точки се и взаемната заштита која гласи дека секој напад врз еден сојузник ќе се смета како напад врз сите членки, дека НАТО не ...

Левица: Добивме само аплауз за пак да тропнеме на вратата на НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Президиумот на Левица смета дека поканата од НАТО не е вистинска покана туку дека сето ова е „уште една изгубена година за Република Македонија“. „На НАТО самитот македонската дипломатија, наместо јасна и недвосмислена покана, доби само аплауз и ...

ОМ: Поканата од НАТО треба да биде стимул

+инфо - 12.07.2018

Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, огромен напор, помина долг пат, но овој успех не смее да биде занемарен, велат од партијата ...

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на конечните услови

А1 On - 12.07.2018

Обединети за Македонија со писмено соопштение ја поздравија поканата од НАТО за Македонија. „Ја поздравуваме одлуката, за отпочнување на преговори за приклучување на Република Македонија, кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи, ...

Македонија е присилно вовлечена во НАТО, реагира руското МНР

Макфакс - 12.07.2018

Руското Министерство за надворешни работи смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО, велејќи дека таквите чекори ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа. „Присилното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува ...

Руско МНР: Присилно влегување на Македонија во НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Руското министерство за надворешни работи денеска уште еднаш повтори дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата. "Присилното влегување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на "отворени врати" ...

Словенечкиот амбасадор во НАТО: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

+инфо - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Порошенко: Никој нема да успее да го блокира членството на Украина во НАТО

А1 On - 12.07.2018

Претседателот на Украина, Петро Порошенко денеска изјави дека на Самитот на НАТО сите земји членки изразиле целосна поддршка за политиката на Киев за членство во Алијансата. – Нема да кажувам датуми, но сакам да кажам дека никој нема да успее да го ...

За едни историски успех, за други фијаско е исходот од Самитот

Сител - 12.07.2018

Од најрадосен ден од самостојноста на државата до целосно фијаско. Дијаметрално спротивни се партиски рекации на власта и опозицијата за одлуките од последниот самит на НАТО за Македонија и поканата за членство.

Македонија со сила е внесена во НАТО, обвини русија

Сакам да кажам - 12.07.2018

Руското министерство за надворешни работи обвини дека Македонија е внесена во воената алијанса НАТО со сила и вели дека таквите потези ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа.

Руските обиди против Македонија во НАТО нема да успеат

Р.С.Европа - 12.07.2018

Руските обиди Македонија да не стане членка на НАТО ќе продолжат и во наредниот период, но тие нема да вродат плод, сметаат упатените. Грчките медиуми јавија дека од земјата ќе бидат протерани двајца руски дипломати , а на уште двајца ќе им биде ...

Реакции по поканата од НАТО - од историски успех до барање за оставки

Глас на Америка - 12.07.2018

Владеачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, очекувано, со дијаметрално спротивни ставови околу поканата од Алијансата СКОПЈЕ- Одлуката на Самитот на НАТО со која Македонија доби покана за почеток на пристапни преговори со Алијансата наиде на ...

Граѓаните со поделени мислења, Македонија во НАТО побрзо од очекуваното

ТВ21 - 12.07.2018

Македонија не само што доби покана за во НАТО, туку истовремено доби и признание од Северо-атлантската алијанса, смета заменик-министерот за одбрана, Беким Максути. „Интеграцијата во НАТО не е само процес за модернизација на војската, на внатрешните ...

Македонија и НАТО - еуфорија и критицизам

Р.С.Европа - 12.07.2018

Македонија ќе започне пристапни преговори со НАТО , откако Алијансата на самитот во Брисел донесе одлука официјално да и додели поканa за членство . Во заклучокот на самитот се вели дека земјата ќе стане членка откако ќе ги заврши сите процедури ...

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само по себе цел

А1 On - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Заев: Да си честитаме и да славиме, одиме напред, Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ!

Канал5 - 12.07.2018

Премиерот Заев на прес конференција по повод поканата Република Македонија да биде членка на НАТО, порача: Да си честитаме и да славиме, одиме напред, Македонија влегува во НАТО и чекори кон ЕУ! Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран ...

Димитров: Македонија би можела да стане членка на НАТО кон средината на 2019 година

Н.Македонија - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само по себе цел

Press24 - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

Н.Македонија - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Димитров : Возовите поминуваа и сега нашето патување е многу потешко и води на угорнина

Press24 - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Руско МНР е против членство на Македонија во НАТО

Press24 - 12.07.2018

Руското Mинистерство за надворешни работи денеска соопшти дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата. „Присилното влегување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на „отворени врати" сама по себе ...

Кацин: Без уставни измени Македонија не може да стане членка на НАТО

Press24 - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. - Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Обраќање на премиерот Заев по повод поканата за почеток на преговори за членство во НАТО(видео)

AKO - 12.07.2018

,,Во овој момент, Ве поканувам сите Вас, секој од Вас – свртете се кон тој или таа што ви се најблиску во овој момент, и честитајте си: Нека ни е честит и вековит овој ден и овој историски успех на Македонија, оваа победа на граѓаните на Македонија! ...

Порошенко: Никој нема да успее да го блокира членството на Украина во НАТО

Н.Македонија - 12.07.2018

Претседателот на Украина, Петро Порошенко денеска изјави дека на Самитот на НАТО сите земји членки изразиле целосна поддршка за политиката на Киев за членство во Алијансата. – Нема да кажувам датуми, но сакам да кажам дека никој нема да успее да го ...

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО, доказ дека ширењето на Алијансата е цел

Н.Македонија - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

НАТО е застарено

Н.Македонија - 12.07.2018

„НАТО е застарено“ не е личен став против НАТО, туку позајмен наслов од виш советник од администрацијата на Буш Постариот, и е добар повод за дебата пред претстојната покана за членство на Македонија во НАТО.

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Press24 - 12.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

Димитров: Македонија кон средината на 2019 и формално членка на НАТО, ако сѐ оди како треба

Локално - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Euro Western ...

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

Република - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

Независен - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. - Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Да го смениме Уставот, па можеби ќе влеземе во НАТО догодина

Република - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

CivilMedia - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех, Македонија незапирливо оди напред

Точка - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО, истакнуваат денеска од владејачката СДСМ. Оттаму им честитаат на сите граѓани и додававаат дека станува збор за заеднички ...

СДСМ: НАТО не значи само стабилност, туку и повеќе пари во секое семејство

iPortal - 12.07.2018

Со поканата за влез во НАТО Македонија оствари уште еден историски успех за државата и нејзините граѓани, соопшти владејачкиот СДСМ. „Влезот во НАТО е остварување на врвните стратешки цели на Македонија, поставени уште од денот на нејзиното ...

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

1tv - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

Независен - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Честитки од Еди Рама и Илир Мета за добиената покана за членство во НАТО

Вечер - 12.07.2018

– Албанскиот претседател Илир Мета и премиерот Еди Рама и честитаа на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оцени како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на ...

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на условите

iPortal - 12.07.2018

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на условите „Ја поздравуваме одлуката за отпочнување преговори за приклучување на Република Македонија кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи огромен ...

Албанија со честитки до Македонија за поканата за НАТО

Локално - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета на Твитер упати честитки до Македонија за добиената покана за членство во НАТО. „Самитот на НАТО во Брисел ја зајакна значајната трансатлантска поврзаност преку поангажирачки одлуки за сите.

Димитров: Македонија кон средината на 2019-та и формално членка на НАТО

Независен - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Левица: Македонија доби ултиматум в година да затропа на вратата на НАТО како северномакедонска диполоматија

Република - 12.07.2018

Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО-самитот македонската дипломатија, наместо јасна и недвосмислена покана – доби само аплауз и ултиматум в година да затропа пак на вратата на НАТО како северномакедонска диполоматија.

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само по себе цел

Локално - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Левица: Македонија доби ултиматум в година да затропа на вратата на НАТО како северномакедонска дипломатија

Точка - 12.07.2018

Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО-самитот македонската дипломатија, наместо јасна и недвосмислена покана – доби само аплауз и ултиматум в година да затропа пак на вратата на НАТО како северномакедонска диполоматија.

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на условите

Точка - 12.07.2018

Обединети за Македонија: Поканата од НАТО треба да биде стимул за исполнување на условите „Ја поздравуваме одлуката за отпочнување преговори за приклучување на Република Македонија кон алијансата, нагласуваме дека Република Македонија вложи огромен ...

Русија: Вовлекувањето на Македонија во НАТО потврдува дека политиката на отворени врати се претвара во инструмент за ...

Стандард - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

БЕСА: Заслужена поканата за НАТО

Стандард - 12.07.2018

„Одлуката на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава.

Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

Локално - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само по себе цел

1tv - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

Македонија е присилно вовлечена во НАТО, реагира руското МНР

Точка - 12.07.2018

Руското Министерство за надворешни работи смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО, велејќи дека таквите чекори ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа. „Присилното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува ...

Руско МНР повтори дека е против членство на Македонија во НАТО

Фактор - 12.07.2018

Руското Mинистерство за надворешни работи денеска соопшти дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата. „Присилното влегување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на „отворени врати" сама по себе ...

Јелко Кацин: Грција нема да блокира ако Македонија ги исполни условите

Стандард - 12.07.2018

Амбасадорот на Словенија во НАТО, Јелко Кацин во Брисел порача дека само од граѓаните во Македонија зависи дали земјата ќе стане членка на Алијансата. – Одлуката во Грција е веќе усвоена, условите се на ваша страна, штом ги исполните условите ...

Порошенко:Никој нема да успее да го блокира членството на Украина во НАТО.

Вечер - 12.07.2018

Претседателот на Украина, Петро Порошенко денеска изјави дека на Самитот на НАТО сите земји членки изразиле целосна поддршка за политиката на Киев за членство во Алијансата. – Нема да кажувам датуми, но сакам да кажам дека никој нема да успее да го ...

Македонија и официјално поканета во НАТО, фокусот сега на референдумот

Локално - 12.07.2018

Македонија и официјално ја доби поканата за почетокот на преговорите за влез во Северноатлантската алијанса, со што се отвора патот да стане 30. земја-членка, а прогнозите се дека постои можност официјално да бидеме дел од Алијансата кон средината ...

(ВИДЕО) Заев: Да си честитаме и да славиме, одиме напред!

1tv - 12.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на владината делегација со Заменик Претседателот на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот во владата задолжен за европски прашања, Бујар ...

Официјална Тирана го честиташе добивањето покана за НАТО

1tv - 12.07.2018

Албанскиот претседател Илир Мета и честиташе на Македонија за добиената покана за почеток на пристапните преговори за членство во НАТО. Притоа, Мета поканата ја оценува како понатамошен катализатор за безбедноста во регионот на Западен Балкан.

Димитров: Ако опозицијата ја препознае историската шанса, референдумот ќе биде успешен

Стандард - 12.07.2018

Македонија кон средината на следната година може и официјално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова го порача шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во интервју за Еуро Вестерн ...

Руското МНР:Присилно влегување на Македонија во НАТО

Вечер - 12.07.2018

Руското министерство за надворешни работи денеска уште еднаш повтори дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата. “Присилното влегување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на “отворени врати” ...

Порошенко: Никој нема да успее да го блокира членството на Украина во НАТО

Локално - 12.07.2018

Претседателот на Украина, Петро Порошенко денеска изјави дека на Самитот на НАТО сите земји членки изразиле целосна поддршка за политиката на Киев за членство во Алијансата. – Нема да кажувам датуми, но сакам да кажам дека никој нема да успее да го ...

Премиерот Заев на прес конференција по повод поканата Република Македонија да биде членка на НАТО: Да си честитаме и да ...

Бриф - 12.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во придружба на владината делегација со Заменик Претседателот на Владата и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска, Заменик претседателот во владата задолжен за европски прашања, Бујар ...

Пред 10 години ВЕТО, сега покана: Патот кон НАТО- 2008 и 2018

Вечер - 12.07.2018

Спорот за името беше главната пречка за членството на Македонија во НАТО. Ова беше истакнато на сите самити на Северноатлантската алијанса. Во Букурешт, на 2, 3 и 4 април 2008 година. „Во рамките на Обединетите нации, многу актери работеа напорно за ...

Грција сака прва да го ратификува приемот на Македонија

Независен - 12.07.2018

Грција сака да биде првата држава што ќе го ратификува пристапниот протокол со кој Македонија ќе стане членка на алијансата. Ова висок функцинер на НАТО го најави денес, додавајќи дека НАТО сака да за забрза што е можно повече процедурата и веќе до ...

(ВИДЕО) БОРИС МАЛАГУРСКИ: НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија

Фактор - 12.07.2018

Српскиот филмски режисер, продуцент, сценарист, и активист, Борис Малагурски, за Фактор вели дека НАТО со поканата за членство навистина ја почести Македонија. „Македонските млади луѓе ќе имаат чест да патуваат во сите држави ширум светот, да ...

Милошоски: Поканата за членство во НАТО како покана за членство во ОПЕК

Република - 12.07.2018

После “датумот за можен датум” од ЕУ, Македонија од @NATO доби малку полоша верзија од истото што го имаше и во 2008, условна покана т.е сменете го името (овој пат и Уставот), па ќе ви ја дадеме поканата за членство, коментира пратеникот Антониот ...

ВО ЖИВО: Доделување на покана за членство во НАТО

1tv - 12.07.2018

Во живо од свеченоста за доделување на поканата за преговори на Македонија за полноправно членство во НАТО, со услов да биде имплементиран Договорот за името со Грција, што подразбира успешен референдум во државата, по кој официјалното име кое ќе се ...

БЕСА: Заслужена поканата за НАТО

Локално - 12.07.2018

Денешната одлука на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел, за да и се додели на Република Македонија покана за членство во северно-атлантската алијанса претставува вест од историски размери за нашата држава.

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех

Локално - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО. СДСМ им честита на сите граѓани. Заедно успевме. Вратите на Алијансата се отворени, обезбедено е местото на Македонија во НАТО, ...

РАЗЛИЧНИ СТАВОВИ: Повеќе партии се огласија за поканата од НАТО

Фактор - 12.07.2018

Oд ДУИ велат дека добивањето покана за членство во НАТО претставува големо и исклучително важно постигнување за сигурна иднина на нашата земја. Според нив, целосната интеграција на нашата земја, но и на регионот во НАТО овозможува безбедност, ...

Левица: Македонија доби само „аплауз“ и ултиматум следната година повторно да затропа на вратата на НАТО

Стандард - 12.07.2018

„Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот кој во моментов се одржува во Брисел (11-12 јули), македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана – доби само „аплауз“ и ултиматум следната година да затропа пак на ...

НАТО самитот како предвесник на трговските војни кои можат да доведат до воен конфликт.

Антропол - 12.07.2018

Денес заврши НАТО самитот кој започна вчера во Брисел. Македонија, доби условна покана за членство во пактот. Условот е се разбира промена на уставното име и исполнување на останатите пропратни обврски од „преспанскиот договор“, кој треба да биде ...

СДСМ им честита на сите граѓани за добивањето на покана за влез во НАТО

Бизнис Вести - 12.07.2018

Од Социјал демократскиот сојуз на Македонија им ја честита поканата за влез во НАТО на сите граѓани. Членството во НАТО не значи само обезбедена сигурност и стабилност, тоа значи и повеќе инвестиции, велат од партијата.

СДСМ: Поканата за влез во НАТО е историски успех, Македонија незапирливо оди напред

24Инфо - 12.07.2018

Остварен е уште еден историски успех на Македонија и нејзините граѓани. Република Македонија доби покана за влез во НАТО, истакнуваат денеска од владејачката ...

Се огласи Мицковски: Нема ниту датум за преговори со ЕУ, ниту безусловна покана за НАТО

Бизнис Вести - 12.07.2018

„Нема ниту датум за преговори со ЕУ, ниту безусловна покана за НАТО затоа што имаме неспособна Влада. Повикувам на протест во Кавадарци, во недела во 13 часот“, се вели во пораката на ...

Движењето за промена во Грција повика Македонија да не добие сега покана за членство во НАТО

24 Вести - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Пендаровски: Денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори

Фокус - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Романија ја поддржува поканата на НАТО за Македонија

Фокус - 11.07.2018

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека НАТО треба да ја продолжи политиката на „отворени врати“ и додаде дека Романија ја поддржува одлуката Република Македонија да биде поканета да ги почне пристапните преговори со НАТО.

Јоханис: Романија ја поддржува поканата на НАТО за Македонија

МКД - 11.07.2018

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека НАТО треба да ја продолжи политиката на „отворени врати" и додаде дека Романија ја поддржува одлуката Република Македонија да биде поканета да ги почне пристапните преговори со НАТО.

Ружин: Покана значи членство во НАТО

Алсат-М - 11.07.2018

Поранешниот амбасадор на Македонија во НАТО, Нано Ружин вели дека поканата која се очекува да ја добие Македонија од земјите членки на Алијансата, подразбира членство во НАТО. Ружин не очекува пречки за референдумот или за потребните уставни измени, ...

Бачев: Лага е дека добиваме покана за членство во НАТО

Фокус - 11.07.2018

Единствена Македонија ја осудува бесрамната пропаганда и новинарскиот терор врз нацијата од марионетската власт во Скопје во обидот да прикаже дека Републка Македонија на Самитот на НАТО во Брисел добива покана за членство во НАТО, велат од ...

Граѓаните поделени околу претпристапните преговори за членство во НАТО

Алсат-М - 11.07.2018

Граѓаните со поделени мислења во однос на претпристапните преговори за членство во НАТО. Дел од оние со кои денеска зборувавме ни одговорија дека НАТО требало да ни упати безусловна покана, а други ги поздравуваат заклучоците од Самитот.

Поканата за членство на Македонија во НАТО ја разбранува грчката јавност

Алсат-М - 11.07.2018

Лидерот на опозициската Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис рече дека признавањето на јазикот и македонската националност со потпишувањето на Договорот од Преспа, грчката влада отворила пат соседната држава да се зачлени во НАТО.

Пендаровски: Со 10 отсто водат граѓаните кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија

Фокус - 11.07.2018

Координаторот за НАТО на Македонија, Стево Пендаровски во вечерашното вклучување во Топ тема на Телма откри дека според најновите анкети кои не се правени од Владата, разликата меѓу оние кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија и ...

Македонија 25 години го оди патот до НАТО

Телма - 11.07.2018

На 23 декември 1993 година македонското Собрание донело одлука за стапување на земјата во членство во НАТО. Со оваа одлука на Собранието започна 25 годишниот пат на Македонија кон НАТО, во кои од земја членка на Партнерството за мир во 1995, преку ...

Генимата - Со Договорот им дадовме македонска националност и македонски јазик

Р.С.Европа - 11.07.2018

Претседателката на грчкото Движење за промена, Фофи Генимата, во интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Јоханис: Романија ја поддржува поканата на НАТО за Македонија

Сител - 11.07.2018

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека НАТО треба да ја продолжи политиката на „отворени врати“ и додаде дека Романија ја поддржува одлуката Република Македонија да биде поканета да ги почне пристапните преговори со НАТО.

Генимата повика Македонија да не добие сега покана за членство во НАТО

Канал5 - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

(ВИДЕО) Шекеринска: Македонија ја заслужи поканата

А1 On - 11.07.2018

Потпретседателот на макеоднската Влада и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска од седиштето на НАТО во Брисел, пред почетокот на самитот на Алијансата, истакна дека очекува Македонија конечно да ја добие поканата за членство.

Генимата повика Македонија да не добие сега покана за членство во НАТО

А1 On - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Шекеринска, Османи, Пендаровски: Македонија ја заслужи поканата од НАТО (Видео)

Либертас - 11.07.2018

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска од седиштето на НАТО во Брисел, пред почетокот на самитот на Алијансата, рече дека очекува Македонија конечно да ја добие поканата за членство.

Генимата повика Македонија да не добие сега покана за членство во НАТО

Либертас - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

(ВИДЕО) Пендаровски: Денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори

А1 On - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

НАТО посветен на договорот за издвојување за одбраната

Либертас - 11.07.2018

Лидерите на НАТО ја потенцираа „непоколебливата посветеност“ на договорените цели за издвојување за одбраната и изразија загриженост поради, како што наведуваат, заканите што ги претставува Русија, Иран и Северна Кореја.

Генимата повика Македонија да не добие сега покана за членство во НАТО

+инфо - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Единствена Македонија: Марионетската власт во Скопје лаже дека добива покана за членство во НАТО

А1 On - 11.07.2018

Партијата Единствена Македонија преку соопштение ја осуди, како што велат „бесрамната пропаганда и новинарскиот терор врз нацијата од марионетската власт во Скопје во обидот да прикаже дека Републка Македонија на Самитот на НАТО во Брисел добива ...

Јоханис: Романија ја поддржува поканата на НАТО за Македонија

А1 On - 11.07.2018

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека НАТО треба да ја продолжи политиката на „отворени врати“ и додаде дека Романија ја поддржува одлуката Република Македонија да биде поканета да ги почне пристапните преговори со НАТО.

Шекеринска: Македонија ја заслужи поканата (видео)

Либертас - 11.07.2018

Потпретседателот на макеоднската Влада и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска од седиштето на НАТО во Брисел, пред почетокот на самитот на Алијансата, истакна дека очекува Македонија конечно да ја добие поканата за членство.

Тахири во „Само вистина“: Секоја членка на НАТО бележи развој и раст на стандардот

+инфо - 11.07.2018

Наместо иднина, ќе има небиднина за Македонија. Секој одговорен Македонец треба да направи сè овој договор со Грција, кој е капитулатски, да не успее. Тоа треба да го направи и опозицијата, дали преку бојкот на референдумот или на друг начин, оцени ...

Единствена Македонија: Марионетската власт лаже дека добива покана за членство во НАТО

Макфакс - 11.07.2018

Партијата Единствена Македонија преку соопштение ја осудуи, како што велат оттамум бесрамната пропаганда и новинарскиот терор врз нацијата од марионетската власт во Скопје во обидот да прикаже дека Републка Македонија на Самитот на НАТО во Брисел ...

Подчасов: членството на Македонија во НАТО е важно за имиџот на НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

„Македонското евентуално влегување во НАТО не повлекува сериозни одбранбени или воени предности за Алијансата, туку ќе има позитивен импакт врз имиџот на НАТО“, вели Николај Подчасов, од рускиот Институт за стратегиски студии за руската новинска ...

Ружин: Членството во НАТО не е само привилегија туку и огромна обврска

Канал5 - 11.07.2018

Поранешниот амбасадор во НАТО, Нано Ружин потсетува дека членството во Алијанската не значи само привилегија туку и обврска. Со професорот Ружин разговара Гоце Герасимовски . Во видеото погледнете го целиот ...

„Единствена Македонија“: Власта лаже, нема покана од НАТО

Р.С.Европа - 11.07.2018

Партија „Единствена Македонија“, која се залага за сојуз со Русија место со НАТО, ја обвини Владата дека „го лаже македонскиот народ и дека Македонија нема да добие покана за членство во Алијансата“.

Преговорите со НАТО се стандардна процедура и траат кратко

+инфо - 11.07.2018

Преговорите со НАТО се стандардна процедура, поврзана со одлуката земјата кандидат да се покани за членство во Алијансата, објаснува за Плусинфо извор од Владата. – Преговорите се претежно за прашања од техничка природа и траат кратко меѓу два и ...

Генимата повика Македонија да не добие сега покана за членство во НАТО

Сител - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Не е НАТО сè што сјае

Оff.net - 11.07.2018

Членките не уплаќаат членарина, Турција купува руски С-400 а некои овдешни будалетинки ја убедуваат својата лумпен публика дека ние сме биле главна ѕвезда на самиот на НАТО. Тејк ит изи. Стабилноста во Сирија и Ирак, борбата против тероризмот и ...

Македонија со полноправно членство во НАТО по завршување на обврските од договорот со Грција

Канал5 - 11.07.2018

Состанок на врвот на НАТО во Брисел.Македонија ќе биде поканета да ги почне пристапните преговори за членство во Северноатлантската алијанса. Ова стои во заклучокот од комуникето на НАТО во кое стои дека зачленувањето ќе се случи по целосно ...

Анализа: Како до полноправно членство во НАТО?

Канал5 - 11.07.2018

Што всушност се случи денеска на Самитот на НАТО? Дали можеме да сметаме дека веќе сме 30-та членка на Алијансата, а денешниот ден е историски Македонија никогаш не била поблиску до членство во НАТО – можеби оваа формулација најмногу одговора на ...

Сефер Тахири и Ристо Никовски во „Само Вистина“

Канал5 - 11.07.2018

Поканата за пристапните преговори со НАТО е добра вест за иднината на граѓаните и Македонија. Членството во НАТО ја зголемува безбедноста и носи други придобивки за понатамошниот развој на земјата.

Пендаровски: Наша задача за НАТО е да го имплементираме Договорот за името ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Јоханис: Романија ја поддржува поканата на НАТО за Македонија

Press24 - 11.07.2018

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека НАТО треба да ја продолжи политиката на „отворени врати“ и додаде дека Романија ја поддржува одлуката Република Македонија да биде поканета да ги почне пристапните преговори со НАТО.

Генема: Јас сакам, па дури и сега, во последен момент, да упатам повик, да не постои сега покана за Скопје

Press24 - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Јоханис: Романија ја поддржува поканата на НАТО за Македонија

Н.Македонија - 11.07.2018

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека НАТО треба да ја продолжи политиката на „отворени врати“ и додаде дека Романија ја поддржува одлуката Република Македонија да биде поканета да ги почне пристапните преговори со НАТО.

Шекеринска: „Светот не стои да не чека нас да влеземе во НАТО и затоа е важно да се искористуваат шансите

Press24 - 11.07.2018

Потпретседателот на макеоднската Влада и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска од седиштето на НАТО во Брисел, пред почетокот на самитот на Алијансата, истакна дека очекува Македонија конечно да ја добие поканата за членство.

Пендаровски: Денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори

Press24 - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Пендаровски: Граѓаните кои сакаат влез во ЕУ и НАТО под името Северна Македонија водат со 10%

Press24 - 11.07.2018

Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски вечерва гостуваше во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија каде откри дека според најновите анкети правени од Владата, граѓаните кои прифаќаат влез во ЕУ и НАТО под името Северна Македонија се повеќе за 10 ...

НАТО посветен на договорот за издвојување за одбраната

Н.Македонија - 11.07.2018

Лидерите на НАТО ја потенцираа „непоколебливата посветеност“ на договорените цели за издвојување за одбраната и изразија загриженост поради, како што наведуваат, заканите што ги претставува Русија, Иран и Северна Кореја.

Пендаровски: Денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори

Н.Македонија - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека д енеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Грчка партија е против тоа Македонија да влезе во НАТО

Фактор - 11.07.2018

Претседателката на Движењето за промена, Фофи Генимата, во интервју за грчката телевизија Алфа го кажа својот став дека Македонија сега не треба да добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Генимата повика Македонија да не добие сега покана за членство во НАТО

Република - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Движењето за промена во Грција повика Македонија да не добие сега покана за членство во НАТО

Локално - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Фофи Генимата: Македонија да не ja добие поканата за НАТО

Вечер - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Пендаровски: Добивме покана за НАТО, но домашна задача е да го имплементираме договорот со Грција

Радар - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Пендаровски: Поканата ќе гласи на име на ПЈРМ која треба да ги започне пристапните преговори

Вечер - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Јоханис: Романија ја поддржува поканата на НАТО за Македонија

Вечер - 11.07.2018

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека НАТО треба да ја продолжи политиката на „отворени врати“ и додаде дека Романија ја поддржува одлуката Република Македонија да биде поканета да ги почне пристапните преговори со НАТО.

Пендаровски: Добиваме покана од НАТО да ги почнеме пристапните преговори

Мета - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски, од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Пендаровски: Денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори (ВИДЕО)

Стандард - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Шекеринска, Османи, Пендаровски: Македонија ја заслужи поканата од НАТО (Видео)

1tv - 11.07.2018

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска од седиштето на НАТО во Брисел, пред почетокот на самитот на Алијансата, рече дека очекува Македонија конечно да ја добие поканата за членство.

Единствена Македонија: Марионетската власт лаже дека добива покана за членство во НАТО

Точка - 11.07.2018

Партијата Единствена Македонија преку соопштение ја осуди, како што велат оттаму, бесрамната пропаганда и новинарскиот терор врз нацијата од марионетската власт во Скопје во обидот да прикаже дека Републка Македонија на Самитот на НАТО во Брисел ...

Пендаровски: Денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори

Локално - 11.07.2018

Националниот координатор за подготовка на Македонија за влез во НАТО, Стево Пендаровски од седиштето на НАТО во Брисел рече дека денеска добиваме покана да ги почнеме пристапните преговори.

Пендаровски: Граѓаните кои сакаат влез во ЕУ и НАТО под името Северна Македонија водат со 10%

Вечер - 11.07.2018

Координаторот за НАТО, Стево Пендаровски вечерва гостуваше во емисијата „Топ тема“ на Телма телевизија каде откри дека според најновите анкети правени од Владата, граѓаните кои прифаќаат влез во ЕУ и НАТО под името Северна Македонија се повеќе за 10 ...

НАТО посветен на договорот за издвојување за одбраната

Локално - 11.07.2018

Лидерите на НАТО ја потенцираа „непоколебливата посветеност“ на договорените цели за издвојување за одбраната и изразија загриженост поради, како што наведуваат, заканите што ги претставува Русија, Иран и Северна Кореја.

(ВИДЕО) Шекеринска: Македонија ја заслужи поканата

Бриф - 11.07.2018

Потпретседателот на макеоднската Влада и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска од седиштето на НАТО во Брисел, пред почетокот на самитот на Алијансата, истакна дека очекува Македонија конечно да ја добие поканата за членство.

Грчкото Движење за промена повика Македонија да не добие покана за членство во НАТО

CivilMedia - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Готемолер: Членството во НАТО ги забрзува реформите во Македонија

Фактор - 11.07.2018

Заменик генералниот секретар на НАТО, Рос Готемолер, за Алсат М. ги наброја придобивките за Македонија од членството во Алијанста, а меѓу нив е забрзувањето на реформите во земјата со самото интегрирање.

Генимата повика Македонија да не добие сега покана за членство во НАТО

Стандард - 11.07.2018

Лидерката на Движењето за промена, Фофи Генимата, преку интервју за грчката телевизија Алфа упати повик Македонија сега да не добие покана за членство во НАТО, туку откако ќе се завршат сите обврски предвидени во Договорот.

Пендаровски: Со 10 отсто водат граѓаните кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија

Локално - 11.07.2018

Координаторот за НАТО на Македонија, Стево Пендаровски во вечерашното вклучување во Топ тема на Телма откри дека според најновите анкети кои не се правени од Владата, разликата меѓу оние кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија и ...

Јоханис: Романија ја поддржува поканата на НАТО за Македонија

Локално - 11.07.2018

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека НАТО треба да ја продолжи политиката на „отворени врати“ и додаде дека Романија ја поддржува одлуката Република Македонија да биде поканета да ги почне пристапните преговори со НАТО.

(ВИДЕО) Македонската делегација се подготвува за прослава

Независен - 11.07.2018

На почетокот на НАТО Самитот во Брисел македонската делегација го оцени овој ден како историски за нашата држава. - Овој ден го очекувавме сите. И мојата генерација и генерациите пред мене.

НАТО посветен на договорот за издвојување за одбраната

Вечер - 11.07.2018

Лидерите на НАТО ја потенцираа „непоколебливата посветеност“ на договорените цели за издвојување за одбраната и изразија загриженост поради, како што наведуваат, заканите што ги претставува Русија, Иран и Северна Кореја.

Шекеринска: Македонија ја заслужи поканата

Локално - 11.07.2018

Потпретседателот на макеоднската Влада и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска од седиштето на НАТО во Брисел, пред почетокот на самитот на Алијансата, истакна дека очекува Македонија конечно да ја добие поканата за членство.

Робертсон: Напредокот на Македонија се должи на храброто лидерство и успешните реформи

24 Вести - 10.07.2018

Напредокот на Македонија немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на реформите, порачаа денеска претставниците на охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од Сер Џорџ Робертсон на ...

САД: Одбивањето на договорот со Грција би било враќање назад

Нова ТВ - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која Доналд Трамп би можел да ја блокира поканата за ...

Македонија е пред шанса за трајно остварување на стратешките цели за економски напредок

МКД - 10.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што денеска се одржува во Лондон, имаше средби со претставници на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од ...

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

Фокус - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која Доналд Трамп би можел да ја блокира поканата за ...

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

24 Вести - 10.07.2018

Македонија очекува на самитот на НАТО, кој ќе се одржува утре и задутре во Брисел да ја добие долгоочекуваната покана за членство. Земјава од 1999 година е кандидатка, изработи рекордни 17 акциони планови за членство, најмногу од сите досегашни ...

Франс Прес: Македонија ќе добие покана од НАТО, а ќе стане членка за една до две години

Фокус - 10.07.2018

Алијансата ќе ја покани Македонија да стане нејзината 30. земја-членка пишува денеска агенцијата Франс Прес, пренесе „Дојче веле“. Тоа го овозможи договорот во спорот за името со Грција, кој сепак, треба до крај да се спроведе.

НАТО наскоро со 30 членки

Deutsche Welle - 10.07.2018

Алијансата ќе ја покани Македонија да стане нејзината 30. земја-членка пишува денеска агенцијата Франс Прес. Тоа го овозможи договорот во спорот за името со Грција, кој сепак, треба до крај да се спроведе.

Готемолер: Може да се случи на почетокот на 2019 година да бидете повикани на масата на НАТО

Телма - 10.07.2018

Роуз Готемолер, заменик генерален секретар на НАТО, ја објаснува динамиката која ја очекува Македонија за влез во НАТО Алијансата, откако би добиле покана за старт на преговори. „Веќе се подготвуваат драфт документите за да може да се почнат ...

Готемолер за Алсат-М: Македонија, важна улога за зачувување на стабилноста на Балканот

Алсат-М - 10.07.2018

Заменик генералниот секретар на НАТО, Рос Готемолер, во ексклузивно интервју за Алсат М, зборува за придобивките што ќе ги има Македонија откако ќе стане членка на НАТО. Готемолер рече дека членството на Македонија во НАТО ќе помогне во зачувување ...

(ВИДЕО) Робертсон: Напредокот на Македонија се должи на храброто лидерство и успешните реформи

А1 On - 10.07.2018

Напредокот на Македонија немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на реформите, порачаа денеска претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од сер Џорџ Робертсон на ...

(ВИДЕО) Робертсон: Напредокот на Македонија се должи на храброто лидерство и успешните реформи

Либертас - 10.07.2018

Напредокот на Македонија немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на реформите, порачаа денеска претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од сер Џорџ Робертсон на ...

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

Либертас - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која Доналд Трамп би можел да ја блокира поканата за ...

(Видео) Заев во Лондон: Македонија е пред единствена шанса за трајно остварување на стратешките цели

Макфакс - 10.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што денеска се одржува во Лондон, имаше средби со претставници на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од ...

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

Р.С.Европа - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која американскиот претседател Доналд Трамп би можел ...

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

+инфо - 10.07.2018

Македонија очекува на Самитот на НАТО, на 11 и 12 јули во Брисел да ја добие долгоочекуваната покана за членство. Земјава од 1999 година е кандидатка, изработи рекордни 17 Акциони планови за членство, најмногу од сите досегашни кандидатки, ...

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

Сител - 10.07.2018

Македонија очекува на Самитот на НАТО, на 11 и 12 јули во Брисел да ја добие долгоочекуваната покана за членство. Земјава од 1999 година е кандидатка, изработи рекордни 17 Акциони планови за членство, најмногу од сите досегашни кандидатки, ...

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

+инфо - 10.07.2018

Земјите членки утре ќе се согласат да и ја издадат на Македонија поканата за да ги започне процедурите за зачленување. Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот ...

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

Кајгана - 10.07.2018

Скопје, 10 јули 2018 (МИА) - Македонија очекува на Самитот на НАТО, на 11 и 12 јули во Брисел да ја добие долгоочекуваната покана за членство. Земјава од 1999 година е кандидатка, изработи рекордни 17 Акциони планови за членство, најмногу од сите ...

Робертсон: Напредокот на Македонија се должи на храброто лидерство и успешните реформи

Канал5 - 10.07.2018

Напредокот на Македонија немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на реформите. Порачаа денеска претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од сер Џорџ Робертсон на ...

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

Канал5 - 10.07.2018

Македонија очекува на Самитот на НАТО, на 11 и 12 јули во Брисел да ја добие долгоочекуваната покана за членство. Земјава од 1999 година е кандидатка, изработи рекордни 17 Акциони планови за членство, најмногу од сите досегашни кандидатки, ...

НАТО: На Србија е да одлучи за евентуален влез во Алијансата

А1 On - 10.07.2018

НАТО ги почитува ставовите на секоја земја со која соработува, а Србија е добар партнер на НАТО и на неа да одлучи дали сака да стане членка, изјави денеска во Брисел заменичката на генералниот секретар на Алијансата, Роз Готемолер, јави ...

НАТО: На Србија е да одлучи за евентуален влез во Алијансата

Либертас - 10.07.2018

НАТО ги почитува ставовите на секоја земја со која соработува, а Србија е добар партнер на НАТО и на неа да одлучи дали сака да стане членка, изјави денеска во Брисел заменичката на генералниот секретар на Алијансата, Роз Готемолер, јави ...

(ВИДЕО) Амбасадорката на САД во НАТО за 1ТВ: Само успешен референдум ја дели Македонија од членство во НАТО

Либертас - 10.07.2018

Доколку народот на Македонија го прифати името Република Северна Македонија на референдумот, ќе започнеме преговори со Македонија за да стане полноправна, 30-та членка на НАТО Аалијансата, вели амбасадорката на САД во НАТО, Кеј Бејли Хачинсон, во ...

Не е на НАТО да го коментира исходот од референдумот, вели заменичката на Столтенберг

А1 On - 10.07.2018

„Не е на НАТО да го коментира исходот од референдумот”, рече во краткото интервју за „Макфакс”, заменичката на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, Роуз Готемолер пред почетокот на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел.

Франс Прес: Македонија ќе добие покана од НАТО, а ќе стане членка за една до две години

Либертас - 10.07.2018

Алијансата ќе ја покани Македонија да стане нејзината 30. земја-членка пишува денеска агенцијата Франс Прес, пренесе „Дојче веле“ . Тоа го овозможи договорот во спорот за името со Грција, кој сепак, треба до крај да се спроведе.

Готемолер: Очекувам на почетокот на 2019 да бидете повикани на масата на НАТО

+инфо - 10.07.2018

Заменик генерален секретар на НАТО за Телма ја објаснува динамиката која ја очекува Македонија за влез во НАТО Алијансата, откако би добиле покана за старт на преговори. Роуз Готемолер, заменик генерален секретар на НАТО, ја објаснува динамиката ...

Џорџ Робертсон: Писмо до НАТО и ЕУ за членство на Македонија

Р.С.Европа - 10.07.2018

Претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на Македонија, предводени од лордот сер Џорџ Робертсон, денеска изјавија дека напредокот на Македонија „немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на ...

Заев – Робертсон: Поддршката за ЕУ и НАТО е аргумент за оптимистички очекувања од референдумот

+инфо - 10.07.2018

Премиерот Зоран Заев, на маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што денеска се одржува во Лондон, имаше средби со претставници на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од сер Џорџ Робертсон, соопшти Владата.

Не е на НАТО да го коментира исходот од референдумот, вели заменичката на Столтенберг

Макфакс - 10.07.2018

“Не е на НАТО да го коментира исходот од референдумот”, рече во краткото интервју за “Макфакс”, заменичката на Јенс Столтенберг, Роуз Готемолер пред почетокот на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел. “Испраќаме порака на охрабрување.

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

А1 On - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која Доналд Трамп би можел да ја блокира поканата за ...

Робертсон: Храброто лидерство и успешните реформи доведоа до напредок на Македонија

Н.Македонија - 10.07.2018

Напредокот на Македонија немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на реформите, порачаа денеска претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на Македонија, предводени од сер Џорџ Робертсон на ...

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

Н.Македонија - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која Доналд Трамп би можел да ја блокира поканата за ...

НАТО: На Србија е да одлучи за евентуален влез во Алијансата

Н.Македонија - 10.07.2018

НАТО ги почитува ставовите на секоја земја со која соработува, а Србија е добар партнер на НАТО и на неа да одлучи дали сака да стане членка, изјави денеска во Брисел заменичката на генералниот секретар на Алијансата, Роз Готемолер, јави ...

Заев: Граѓаните треба да го кажат последниот збор за иднината на земјата

Press24 - 10.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што денеска се одржува во Лондон, имаше средби со претставници на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од ...

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

Press24 - 10.07.2018

Македонија очекува на Самитот на НАТО, на 11 и 12 јули во Брисел да ја добие долгоочекуваната покана за членство. Земјава од 1999 година е кандидатка, изработи рекордни 17 Акциони планови за членство, најмногу од сите досегашни кандидатки, ...

Готемолер: Македонија е на прагот на НАТО

Н.Македонија - 10.07.2018

Веќе се подготвуваат драфт документите за да може да се почнат разговорите со претставници во министерствата. Тоа ќе трае неколку месеци, обично три или четири. Во тој момент ќе го имаме т.н.

Марјан Ѓуровски: Членството во НАТО ќе го означи крајот на повеќе децениската македонска транзиција

Press24 - 10.07.2018

НАТО е единствениот кохезивен проект кој ги обединува Македонците и Албанците во земјата, воедно тоа е стратешко прашање за кое има општ консензус кај сите релевантни политички партии во државата, вели во интервју за Прес24, универзитетскиот ...

Заев во Лондон: Македонија е пред единствена шанса за трајно остварување на стратешките цели

Точка - 10.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, на маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што денеска се одржува во Лондон, имаше средби со претставници на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од ...

Робертсон: Напредокот на Македонија се должи на храброто лидерство и успешните реформи

Бриф - 10.07.2018

Напредокот на Македонија немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на реформите, порачаа денеска претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од сер Џорџ Робертсон на ...

Робертсон: Напредокот на Македонија се должи на храброто лидерство и успешните реформи

Локално - 10.07.2018

Напредокот на Македонија немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на реформите, порачаа денеска претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од сер Џорџ Робертсон на ...

Робертсон: Напредокот на Македонија се должи на храброто лидерство и успешните реформи

CivilMedia - 10.07.2018

Напредокот на Македонија немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на реформите, порачаа денеска претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од сер Џорџ Робертсон на ...

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

Вечер - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која Доналд Трамп би можел да ја блокира поканата за ...

(Видео) Робертсон: Напредокот на Македонија се должи на храброто лидерство и успешните реформи

1tv - 10.07.2018

Напредокот на Македонија немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на реформите, порачаа денеска претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од сер Џорџ Робертсон на ...

НАТО: На Србија е да одлучи за евентуален влез во Алијансата

1tv - 10.07.2018

НАТО ги почитува ставовите на секоја земја со која соработува, а Србија е добар партнер на НАТО и на неа да одлучи дали сака да стане членка, изјави денеска во Брисел заменичката на генералниот секретар на Алијансата, Роз Готемолер.

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

Независен - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која Доналд Трамп би можел да ја блокира поканата за ...

НАТО: На Србија е да одлучи за евентуален влез во Алијансата

CivilMedia - 10.07.2018

НАТО ги почитува ставовите на секоја земја со која соработува, а Србија е добар партнер на НАТО и на неа да одлучи дали сака да стане членка, изјави денеска во Брисел заменичката на генералниот секретар на Алијансата, Роз Готемолер, јави ...

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

Локално - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која Доналд Трамп би можел да ја блокира поканата за ...

Готемолер: Македонија е на прагот на НАТО

Локално - 10.07.2018

Веќе се подготвуваат драфт документите за да може да се почнат разговорите со претставници во министерствата. Тоа ќе трае неколку месеци, обично три или четири. Во тој момент ќе го имаме т.н.

(ВИДЕО) Амбасадорката на САД во НАТО за 1ТВ: Само успешен референдум ја дели Македонија од членство во НАТО

Локално - 10.07.2018

Доколку народот на Македонија го прифати името Република Северна Македонија на референдумот, ќе започнеме преговори со Македонија за да стане полноправна, 30-та членка на НАТО Аалијансата, вели амбасадорката на САД во НАТО, Кеј Бејли Хачинсон, во ...

Заев во Лондон се сретна со претставници на Охридската група

Мета - 10.07.2018

Премиерот Зоран Заев, на маргините на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што денеска се одржува во Лондон, имаше средби со претставници на Охридската група, пријатели и поддржувачи на Македонија, предводени од сер Џорџ Робертсон.

Не е на НАТО да го коментира исходот од референдумот, вели заменичката на Столтенберг

Точка - 10.07.2018

“Не е на НАТО да го коментира исходот од референдумот”, рече во краткото интервју за “Макфакс”, заменичката на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, Роуз Готемолер пред почетокот на самитот на НАТО, кој се одржува во Брисел.

Скопје ќе влезе во НАТО, а Македонија ќе почека

Вечер - 10.07.2018

– Очекувам дека по историскиот договор постигнат минатиот месец за спорот со името ќе го поканиме Скопје да почне со преговори за членство. Кога договорот ќе биде финализиран и имплементиран, ќе можеме да ја поканиме поранешната југословенска ...

НАТО не очекува блокади за поканата за Македонија

1tv - 10.07.2018

Високи дипломатски извори во НАТО велат дека не се очекуваат никакви блокади за издавањето на поканата за Македонија на утрешниот Самит. Кон крајот на јуни, Њујорк Тајмс објави информација според која Доналд Трамп би можел да ја блокира поканата за ...

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

CivilMedia - 10.07.2018

Македонија очекува на Самитот на НАТО, на 11 и 12 јули во Брисел да ја добие долгоочекуваната покана за членство. Земјава од 1999 година е кандидатка, изработи рекордни 17 Акциони планови за членство, најмногу од сите досегашни кандидатки, ...

Робертсон: Напредокот на Македонија се должи на храброто лидерство и успешните реформи

Стандард - 10.07.2018

Напредокот на Македонија немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на реформите, порачаа денеска претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од сер Џорџ Робертсон на ...

Готемолер: Македонија е на прагот на НАТО

Вечер - 10.07.2018

Веќе се подготвуваат драфт документите за да може да се почнат разговорите со претставници во министерствата. Тоа ќе трае неколку месеци, обично три или четири. Во тој момент ќе го имаме т.н.

Македонија во исчекување на поканата за НАТО

Локално - 10.07.2018

Македонија очекува на Самитот на НАТО, на 11 и 12 јули во Брисел да ја добие долгоочекуваната покана за членство. Земјава од 1999 година е кандидатка, изработи рекордни 17 Акциони планови за членство, најмногу од сите досегашни кандидатки, ...

Хатчинсон: Поканата за Македонија прекрасна вест

Независен - 10.07.2018

Амбасадорката на САД во НАТО, Кејт Бејли Хатчинсон, ја нарече прекрасна очекуваната одлука на НАТО да ја покани Македонија да ги започне пристапните преговори за членство. „На овој самит имаме прекрасно испорачување за Република Северна Македонија, ...

НАТО: На Србија е да одлучи за евентуален влез во Алијансата

Независен - 10.07.2018

НАТО ги почитува ставовите на секоја земја со која соработува, а Србија е добар партнер на НАТО и на неа да одлучи дали сака да стане членка, изјави денеска во Брисел заменичката на генералниот секретар на Алијансата, Роз Готемолер.

Колумна, Петар Богојески: НАТО

Вечер - 10.07.2018

“На следниот Самит на НАТО, Македонија ќе добие покана за членство во Алијансата, со што ќе започне условена процедура за прием, после успешен референдум…” – јавуваат домашни и странски медиуми.

Амбасадорката на САД во НАТО за 1ТВ: Само успешен референдум ја дели Македонија од членство во НАТО

1tv - 10.07.2018

Доколку народот на Македонија го прифати името Република Северна Македонија на референдумот, ќе започнеме преговори со Македонија за да стане полноправна, 30-та членка на НАТО Аалијансата, вели амбасадорката на САД во НАТО, Кеј Бејли Хачинсон, во ...

Референдумот е тест за способноста на власта

Независен - 10.07.2018

Ѓорѓи Спасов Влaдата и парламентaрното мнозинство се наоѓаат пред една од најтешките задачи во својот мандат. По потпишаниот договор со Грција, слоганот „Зборот е збор“ нив ги обврзува да демонстрираат способност во релативно кус рок да се добие ...

Средба Заев-Робертсон: Договорот меѓу Македонија и Грција од историска важност

еМагазин - 10.07.2018

Напредокот на Македонија немаше да биде можен ако не беше храброто лидерство и успешната реализација на реформите, порачаа денеска претставниците на Охридската група, пријатели и поддржувачи на нашата земја, предводени од сер Џорџ Робертсон на ...

Во разговорот со Мајк Пенс било договорено НАТО на Самитот да потврди само дека членството на Македонија зависи од ...

Фокус - 09.07.2018

Декларацијата на НАТО Самитот во Брисел оваа недела се очекува само да потврди дека зачленувањето на Македонија во Алијансата ќе зависи од реализацијата на договорот со Грција, пишува електронското изздание на грчкиот весник Катимерини.

Катимерини; НАТО ќе го повтори условот за Македонија

Алсат-М - 09.07.2018

Електронското издание на грчкиот весник, Катимерини, повикувајќи се на нацрт верзијата на декларацијата на НАТО, до која се тврди дека дошол весникот, пишува оти на престојниот самит на Алијансата, на 11 и 12 јули оваа недела, Македонија повторно ќе ...

НАТО ќе повтори дека финализирањето на договорот е клуч за членство

Нова ТВ - 09.07.2018

Според нацрт верзијата на финалниот заклучок на НАТО до кој дошол грчкиот весник Катимерини , на престојниот самит на Алијансата на 11 и 12 јули оваа недела, Македонија ќе добие порака дека пристапувањето кон Северноатлантската алијанса ќе зависи од ...

Шекеринска: Несериозно е ако ја испуштиме втората шанса за НАТО

МКД - 09.07.2018

Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата. Македонија е пред нов почеток. Имаме историска шанса она што го пропуштивме 2008 сега да го реализираме.

Македонија в среда очекува покана за членство во НАТО

Телма - 09.07.2018

Македонија в среда ќе ја добие поканата за НАТО, во која како забелешка ќе биде ставено дека таа е условена со исполнувањето на Договорот за името со Грција, но нема да има забелешки за политички критериуми, како поканата за ЕУ.

Во среда покана за НАТО

24 Вести - 09.07.2018

Пред десет години македонската јавност беше убедена дека после оваа изјава на тогаш најмоќниот човек на планетата, Македонија ќе стане членка на НАТО, но ден потоа следуваше студен туш. Вицепремиерката Радмила Шеќеринска и координаторот за НАТО, ...

Шекеринска: Со поканата за членство завршува 90 отсто од интеграцискиот процес во НАТО

Алсат-М - 09.07.2018

Македонија е во последната фаза на зачленување во НАТО, а сега се зависи од Владата, опозицијата и волјата на граѓаните на референдум“. Вака објаснува министерката за одбрана Радмила Шеќеринска на прагот на Самитот на НАТО кој ќе се одржи неделава ...

Kатимерини: Во разговорот со Мајк Пенс било договорено НАТО на Самитот да потврди само дека членството на Македонија ...

Либертас - 09.07.2018

Декларацијата на НАТО Самитот во Брисел оваа недела се очекува само да потврди дека зачленувањето на Македонија во Алијансата ќе зависи од реализацијата на договорот со Грција, пишува електронското изздание на грчкиот весник Катимерини.

Пристапот во НАТО зависи од договорот за името!

Сител - 09.07.2018

Атински „Катимерини“ пишува дека во последната декларација на самитот на НАТО во Брисел оваа недела се очекува да се наведе дека пристапувањето на Република Македонија во Северноатлантската алијанса зависи од нејзината ратификација на договорот за ...

Шекеринска: Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот ...

Либертас - 09.07.2018

Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата. Македонија е пред нов почеток. Имаме историска шанса она што го пропуштивме 2008 сега да го реализираме.

Македонија ќе ја добие поканата за НАТО в среда

Р.С.Европа - 09.07.2018

Во среда попладне, на првиот ден од дводневниот Самит на НАТО што ќе се одржи во Брисел, Македонија ќе ја добие поканата за зачленување во Алијансата , рече денеска на брифинг со новинарите националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски.

Шекеринска: Несериозно е ако ја испуштиме втората шанса за НАТО

Сител - 09.07.2018

Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата. Македонија е пред нов почеток. Имаме историска шанса она што го пропуштивме 2008 сега да го реализираме.

Шекеринска: Несериозно е ако ја испуштиме втората шанса за НАТО

А1 On - 09.07.2018

Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата. Македонија е пред нов почеток. Имаме историска шанса она што го пропуштивме 2008 сега да го реализираме.

Извесно е дека на 11 јули ќе добиеме покана од НАТО, рекоа Шекеринска и Пендаровски пред Самитот во Брисел

Сакам да кажам - 09.07.2018

Извесно е дека Македонија на 11 јули на Самитот на НАТО во Брисел ќе добие покана за пристапни преговори, во процедура иста како и за приемот на Црна Гора, Хрватска и Албанија, рече националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, на денешниот ...

НАТО ќе повтори дека финализирањето на договорот е клуч за членство

Канал5 - 09.07.2018

Македонија во среда попладне, на првиот ден од Самитот на НАТО добива покана за членство во Алијансата, уверени се од македонската Влада. На денешниот брифинг во Владата, националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски посочи дека земјава, ...

За НАТО не се стравува од нова Франција, туку од старата ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 09.07.2018

Во пресрет на НАТО Самитот досега не се појавил ниту еден „нон пејпр“ кој би го отежнил патот на земјава кон Алијансата, но претставници од власта стравуваат дека скриениот мотив за кочењето на ДИК, чие формирање го условува одржувањето и ...

Катимерини: Поканата за НАТО условена со спроведување на договорот за името

Сител - 09.07.2018

По условениот датум за преговори, Македонија ќе добие и условена покана за членство во НАТО, јавува грчкиот весник Катимерини повикувајќи се на драфт верзија од финалната декларација во која весникот имал увид.

Македонија во среда ќе добие покана за членство во НАТО

Глас на Америка - 09.07.2018

Но, истовремено, ефектуирањето на поканата ќе зависи и од тоа дали Македонија ќе ги исполни обврските преземени со Договорот од Преспа Последните информации се дека Македонија ќе добие покана за прием во НАТО в среда, на првиот ден од претстојниот ...

Неделава Самит на НАТО во Брисел, Македонија очекува покана

Н.Македонија - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

Катимерини: НАТО ќе го повтори условот за Македонија

Press24 - 09.07.2018

Грчкиот весник „Катимерини“, повикувајќи се на нацрт верзијата на декларацијата на НАТО, до која се тврди дека дошол весникот, пишува дека на престојниот самит на НАТО Алијансата, на 11 и 12 јули оваа недела, Македонија повторно ќе добие само порака ...

Шекеринска: Несериозно е ако ја испуштиме втората шанса за НАТО

Н.Македонија - 09.07.2018

Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата. Македонија е пред нов почеток. Имаме историска шанса она што го пропуштивме 2008 сега да го реализираме.

Шекеринска: Несериозно е ако ја испуштиме втората шанса за НАТО

Press24 - 09.07.2018

Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата. Македонија е пред нов почеток. Имаме историска шанса она што го пропуштивме 2008 сега да го реализираме.

На прагот на НАТО: В четврток покана, во јануари членство

Независен - 09.07.2018

Оваа седмица почнува уште една клучна етапа за евроатлантското интегрирање на Македонија. Владината делегација патува со многу надеж за Брисел, каде што в среда почнува самитот на НАТО и каде што нашата земја ќе биде поканета да стане 30.

Неделава Македонија очекува покана за НАТО

CivilMedia - 09.07.2018

Неделава во Брисел треба да се одржи Самитот на НАТО на кој Република Македонија очекува да добие покана за членство во Алијансата. Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска заедно со Националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски ќе ...

„Катимерини“: НАТО ќе го повтори условот за Македонија

Мета - 09.07.2018

Електронското издание на грчкиот весник, „Катимерини“, повикувајќи се на нацрт верзијата на декларацијата на НАТО, до која се тврди дека дошол весникот, пишува оти на претстојниот самит на Алијансата, на 11 и 12 јули оваа недела, Македонија повторно ...

Шекеринска: Задутре добиваме покана за НАТО, да не ја пропуштиме шансата

Мета - 09.07.2018

Сосема извесно е дека Македонија на 11 јули на самитот на НАТО ќе добие покана за пристапни преговори, кои се очекува да траат релативно кратко – три до шест месеци – во процедура идентична како за последните земји што станаа членки на НАТО, односно ...

Шекеринска: Несериозно е ако ја испуштиме втората шанса за НАТО

Локално - 09.07.2018

Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата. Македонија е пред нов почеток. Имаме историска шанса она што го пропуштивме 2008 сега да го реализираме.

Пристапот во НАТО зависи од договорот за името!

Република - 09.07.2018

Атински „Катимерини“ пишува дека во последната декларација на самитот на НАТО во Брисел оваа недела се очекува да се наведе дека пристапувањето на Република Македонија во Северноатлантската алијанса зависи од нејзината ратификација на договорот за ...

Шекеринска: Несериозно е ако ја испуштиме втората шанса за НАТО

Стандард - 09.07.2018

Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата. Македонија е пред нов почеток. Имаме историска шанса она што го пропуштивме 2008 сега да го реализираме.

Шекеринска: Несериозно е ако ја испуштиме втората шанса за НАТО

Бриф - 09.07.2018

Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата. Македонија е пред нов почеток. Имаме историска шанса она што го пропуштивме 2008 сега да го реализираме.

Шекеринска: Oчекуваме покана за влез во НАТО, поддршка од 29-те членки

iPortal - 09.07.2018

Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата. Македонија е пред нов почеток. Имаме историска шанса она што го пропуштивме 2008 сега да го реализираме.

Шекеринска не очекува блокади во пристапувањето кон НАТО, ни од опозицијата ни од земјите членки

1tv - 09.07.2018

-Она што го пропуштивме во 2008 година, ќе го надоместиме сега. Македонија ќе добие покана за членство во НАТО на 11 месецов, а следната година ќе стане дел од Алијансата, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска на брифинг со новинарите.

Пендаровски прецизираше кога ќе има покана за НАТО, но што пишува Катимерини?

Фактор - 09.07.2018

Во среда попладне, на првиот ден од дводневниот Самит на НАТО што ќе се одржи во Брисел, Македонија ќе ја добие поканата за зачленување во Алијансата, кажа денеска на брифинг со новинарите националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски.

Поканата за НАТО во среда на маса – може да ја оддува само неуспешен референдум!

Вечер - 09.07.2018

Македонија ја има поддршката од сите 29 земји членки и очекува покана за членство во НАТО на претстојниот самит на Алијансата. Македонија е пред нов почеток. Имаме историска шанса она што го пропуштивме 2008 сега да го реализираме, истакна на средба ...

Поканата за членство во НАТО ќе биде в среда, која ќе биде процедурата за зачленување

еМагазин - 09.07.2018

Сосема извесно е дека Македонија на 11 јули на самитот на НАТО ќе добие покана за пристапни преговори, кои се очекува да траат релативно кратко – три до шест месеци – во процедура идентична како за последните земји што станаа членки на НАТО, односно ...