TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Марти не ги сака Еулекс, бара тим од експерти

Сител - 30.01.2011

Известувачот на Советот на Европа Дик Марти побара посебен механизам за истрагата во врска со обвинувањата за трговија со човечки органи на Косово, што би го исклучил Еулекс, пишуваат медиумите во ...

Марти не ги сака Еулекс, бара тим од експерти

Нетпрес - 30.01.2011

Известувачот на Советот на Европа Дик Марти побара посебен механизам за истрагата во врска со обвинувањата за трговија со човечки органи на Косово, што би го исклучил Еулекс, пишуваат медиумите во ...

ЕУЛЕКС и Марти ќе преговараат за заштита на сведоците

Алсат-М - 29.01.2011

Од канцеларијата на високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Катерин Ештон, потврдија дека известувачот на Советот на Европа Дик Марти ги започнал преговорите со ЕУЛЕКС околу ...

Еулекс отвора истрага за трговијата со органи

Нетпрес - 29.01.2011

Обвинителите на Еулекс отворија преелиминарна истрага за наводите од извештајот на известувачот на Советот на Европа Дик Марти за трговија со човечки органи, кои особено сериозно се сфаќаат, објави ...

Марти бара Еулекс да се исклучи од истрагата

Алфа - 29.01.2011

Известувачот на Советот на Европа, Дик Марти побара посебен механизам за истрагата во врска со обвинувањата за трговија со човечки органи на Косово, кој го исклучува Еулекс, пишува денешниот број на ...

Дик Марти бара Еулекс да не учествува во истрагата на Косово

Форум - 29.01.2011

Известувачот на Советот на Европа, Дик Марти побара посебен механизам за истрагата во врска со обвинувањата за трговија со човечки органи на Косово, кој го исклучува Еулекс, пишува денешниот број на ...

Еулекс отвора истрага за трговијата со органи

Сител - 29.01.2011

Обвинителите на Еулекс отворија преелиминарна истрага за наводите од извештајот на известувачот на Советот на Европа Дик Марти за трговија со човечки органи, кои особено сериозно се сфаќаат, објави ...

Марти бара Еулекс да се исклучи од истрагата

Точка - 29.01.2011

Известувачот на Советот на Европа, Дик Марти побара посебен механизам за истрагата во врска со обвинувањата за трговија со човечки органи на Косово, кој го исклучува Еулекс, пишува денешниот број на ...

ЕУЛЕКС почна истрага за тврдењата на Марти

Н.Македонија - 29.01.2011

Обвинителите на ЕУЛЕКС почнаа прелиминарна истрага за тврдењата од извештајот на известувачот на Советот на Европа, Дик Марти, за трговијата со човечки органи, соопшти мисијата на ЕУ на Косово ЕУЛЕКС ...

Косово - ЕУЛЕКС ќе ги разгледува тврдењата на Марти

Алсат-М - 28.01.2011

ЕУЛЕКС сериозно ги разбира тврдењата во Извештајот на Дик Марти што го усвои Советот на Европа и велат дека имаат капацитет да ги разгледаат.

Отворена истрага за трговијата со органи

Утрински - 28.01.2011

Еулекс денеска соопшти дека отвори истрага во врска со обвинувањата дека високи функционери на Косово, вклучувајќи го и премиерот Хашим Тачи биле инволвирани во организација на илегална трговија со ...

Потребни се докази за инволвираноста на Тачи

Deutsche Welle - 28.01.2011

Истрагата која ќе се води врз основа на извештајот на Дик Марти и Резолуцијата усвоена во Советот на Европа, во иднина ќе ја преземе Еулекс.

Марти: На Балканот му требаат вистини

Deutsche Welle - 28.01.2011

Дик Марти за Дојче веле оценува дека собирањето на потписи против неговиот извештај е манипулација. Парламентарецот смета дека Македонија треба да ја каже вистината за случајот со Калед ел Масри.

Извештајот на Марти е расистички

Утрински - 28.01.2011

Тирана - Албанскиот премиер, Сали Бериша, и по усвојување на текстот на извештајот на Дик Марти во ПССЕ искажа нови тешки обвинувања против него нарекувајќи го „расист“.

Свет - Марти: Извештајот може да остане само на хартија

Време - 28.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, предупредува дека неговиот извештај за трговијата со човечки органи на Косово би можело да остане само на хартија.

„Фајненшл Тајмс“: Време е да се спроведе истрага за „косовското мрачно минато“

Press24 - 28.01.2011

По усвојувањето на извештајот на Дик Марти за илегалната трговија со човечки органи во Косово, време е да се спроведе истрага за „косовското мрачно минато“, затоа со само на тој начин ќе може да се ...

Еулекс отвори истрага за трговијата со човечки органи

Press24 - 28.01.2011

ЕУЛЕКС ќе проверува дали се точни наводите во извештајот на Дик Марти во кои за трговијата со органи беше посочен и Хашим Тачи Еулекс денеска соопшти дека отвори истрага во врска со обвинувањата дека ...

Бајрами: Извештајот на Марти сака да ја оцрни историјата на Албанците

Кајгана - 28.01.2011

Најостро го осудуваме овој извештај на Дик Марти бидејќи има тенденција да ја оцрни најсветлата историја на Албанците на Балканот, рече денеска Министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами.

Бајрами: Извештајот на Марти сака да ја оцрни историјата на Албанците

Алфа - 28.01.2011

Најостро го осудуваме овој извештај на Дик Марти бидејќи има тенденција да ја оцрни најсветлата историја на Албанците на Балканот, рече денеска Министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами.

Бајрами: Извештајот на Марти ја оцрни историјата на Албанците

Нетпрес - 28.01.2011

Минисетрот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами и висок член на ДУИ со остра осуда за извештајот на известувачот Дик Марти за трговијата со човечки органи на Косово.

Еулекс отвори истрага за трговијата со човечки органи

Р.С.Европа - 28.01.2011

Еулекс денеска соопшти дека отвори истрага во врска со обвинувањата дека високи функционери на Косово, вклучувајќи го и премиерот Хашим Тачи биле инволвирани во организација на илегална трговија со ...

Бајрами - Извештајот на Марти ја оцрнува историјата на Албанците

Inpress - 28.01.2011

Скопје, 28. јануари 2011 (ИНПРЕС) Најостро го осудуваме овој извештај на Дик Марти бидејќи има тенденција да ја оцрни најсветлата историја на Албанците на Балканот, изјави денеска Министерот за труд ...

„Фајненшл Тајмс“: „Мрачното минато на Косово“ детално да се истражи

Курир - 28.01.2011

Откако се усвои извештајот на специјалниот известувач Дик Марти за илегалната трговија со човечки органи на Косово, каде што под сомнение беше и премиерот на Косово Хашим Тачи, редно време е да се ...

Марти: Мобилизацијата против мојот извештај е „манипулација“

МРТ - 28.01.2011

Полувистините се најлошите лаги, изјави известувачот на Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПССЕ), швајцарскиот парламентарец Дик Марти, нагласувајќи дека е убеден оти она што го изнесе во ...

Марти: Мобилизацијата од страна на албанските политичари против мојот извештај е „манипулација“

Кирилица - 28.01.2011

Полувистините се најлошите лаги, изјави известувачот на Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПССЕ), швајцарскиот парламентарец Дик Марти, нагласувајќи дека е убеден оти она што го изнесе во ...

Бајрами: Извештајот на Марти сака да ја оцрни историјата на Албанците

МРТ - 28.01.2011

Најостро го осудуваме овој извештај на Дик Марти бидејќи има тенденција да ја оцрни најсветлата историја на Албанците на Балканот, рече денеска Министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами.

Бајрами: Извештајот на Марти сака да ја оцрни историјата на Албанците

Форум - 28.01.2011

Најостро го осудуваме овој извештај на Дик Марти бидејќи има тенденција да ја оцрни најсветлата историја на Албанците на Балканот, рече денеска Министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами ...

„Фајненшл Тајмс“: Време е да се дознае „косовското мрачно минато“

Кирилица - 28.01.2011

По усвојувањето на извештајот на Дик Марти за илегалната трговија со човечки органи во Косово, време е да се спроведе истрага за „косовското мрачно минато“, затоа што само на тој начин ќе може да се ...

Марти: ЕУЛЕКС не може да спроведе сериозна истрага

Н.Македонија - 28.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, предупредил дека мисијата на ЕУ на Косово (ЕУЛЕКС), како што постои сега, не може да ги истражи наводите за трговија со човечките органи во ...

Марти: ЕУЛЕКС е немоќен

А1 - 27.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти изјави дека ЕУЛЕКС, каков што е денес, е немоќен да ја истражи трговијата со човечки органи и затоа треба да се создаде ад хок структура, која ...

Стравувањата на сенаторот Дик Марти

BBC - 27.01.2011

Парламентарното собрание на Советот на Европа вчера усвои три резолуции за западниот Балкан: за заштита на сведоците, соработката во казнувањето на воените злосторници и регионалното помирувањево.

Бериша: „Марти е расист“

Телма - 27.01.2011

Албанскиот премиер Сали Бериша и по усвојување на текстот на извештајот на Дик Марти во ПССЕ искажа нови тешки обвинувања против него нарекувајќи го „расист“.

Нови обвинувања на Нова Демократија за Ермира Мехмети Деваја

Алсат-М - 27.01.2011

Нова Демократија со нови обвинувања за Ермира Мехмети Деваја поради воздржаното гласање за извештајот на Дик Марти. Додека за партијата на Ахмети, промената на насловот со додавање на зборот,, ...

Марти: ЕУЛЕКС е немоќен да ја истражи трговијата со органи

Телма - 27.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти изјави дека ЕУЛЕКС, каков што е денес, е немоќен да ја истражи трговијата со човечки органи и затоа треба да се создаде ад хок структура, која ...

Бара докази од Дик Марти

Утрински - 27.01.2011

Брисел- Мисијата на Европската унија на Косово - ЕУЛЕКС му испрати две писма на специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти, кој неодамна објави извештај во кој го обвинува косовскиот ...

Марти: Извештајот е „вперување со прст“, на потег е судството

Алсат-М - 27.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти изјави дека Парламентарното собрание на СЕ (ПССЕ), усвојувајќи ја со огромно мнозинство резолуцијата за трговија со органи на Косово и во ...

Марти: ЕУЛЕКС нема моќ да ја истражи трговијата со човечки органи на Косово

Канал5 - 27.01.2011

ЕУЛЕКС, каков што е денес, е немоќен да ја истражи трговијата со човечки органи и затоа треба да се создаде ад хок структура, која би била основана посебно за истрагата на овој случај и која ќе се ...

Дик Марти: Изјавата на Бериша е „вулгарна“

Курир - 27.01.2011

Дик Марти, специјалниот пратеник на Советот на Европа го обвини албанскиот премиер Сали Бериша за лична навреда, поради дадената изјава околу неговиот извештај за трговијата со човекови органи.

Кадриу: Мехмети бега од вистината, фактите зборуваат поинаку

Курир - 27.01.2011

Флора Кадриу од Нова Демократија ја нападна Ермира Мехмети од ДУИ бидејќи гласала воздржано во Стразбур за извештајот на Дик Марти, иако од говорница рече дека извештајот повеќе личи на политички ...

Кадриу продолжува со обвинувањата за Мехмети

Форум - 27.01.2011

Пратеничката Флора Кадриу од Нова демократија денеска повторно ја обвини и порача на пратеничката Ермира Мехмети од ДУИ за манипулација во врска со Извештајот на Дик Марти и и порача дека нема да ...

Бериша со нови обвинувања против Марти

Кирилица - 27.01.2011

Албанскиот премиер Сали Бериша и по усвојување на текстот на извештајот на Дик Марти во ПССЕ искажа нови тешки обвинувања против него нарекувајќи го „расист“ - Сакам уште еднаш да нагласам дека ...

Бериша со нови обвинувања против Марти

МРТ - 27.01.2011

Албанскиот премиер Сали Бериша и по усвојување на текстот на извештајот на Дик Марти во ПССЕ искажа нови тешки обвинувања против него нарекувајќи го „расист“.

Дик Марти: Изјавата на Бериша е „вулгарна“

МРТ - 27.01.2011

Специјалниот иследник на Советот на Европа за наводниот шверц со човечки органи во Косово од страна на припадници на поранешната ОВК, швајцарскиот сенатор Дик Марти, го обвини албанскиот премиер Сали ...

Марти: Извештајот е „вперување со прст“, на потег е судството

Алфа - 27.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти изјави дека Парламентарното собрание на СЕ (ПССЕ), усвојувајќи ја со огромно мнозинство резолуцијата за трговија со органи на Косово и во ...

Марти: Извештајот е „вперување со прст“, на потег е судството

Кирилица - 27.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти изјави дека Парламентарното собрание на СЕ (ПССЕ), усвојувајќи ја со огромно мнозинство резолуцијата за трговија со органи на Косово и во ...

Марти: ЕУЛЕКС е немоќен, треба да се создаде ад хок правосудна структура

МРТ - 27.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти изјави дека ЕУЛЕКС, каков што е денес, е немоќен да ја истражи трговијата со човечки органи и затоа треба да се создаде ад хок структура, која ...

Марти: Извештајот е „вперување со прст“, на потег е судството

МРТ - 27.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти изјави дека Парламентарното собрание на СЕ (ПССЕ), усвојувајќи ја со огромно мнозинство резолуцијата за трговија со органи на Косово и во ...

Марти: Извештајот е „вперување со прст“, на потег е судството

Сител - 27.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти изјави дека Парламентарното собрание на СЕ (ПССЕ), усвојувајќи ја со огромно мнозинство резолуцијата за трговија со органи на Косово и во ...

Дик Марти побара заштита на сведоците за трговијата со органи

Inpress - 27.01.2011

Белград, 27. јануари 2011 (ИНПРЕС) Швајцарскиот пратеник Дик Марти, автор на извештајот, кој го поврзува актуелниот премиер на Косово Хашим Тачи со наводниот шверц со човечки органи на крајот од ...

Дик Марти стравува од забошотување на извештајот

Форум - 27.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, за британскиот инфромационене сервис BBC изјави дека неговиот извештај за трговијата со органи на Косово, би можел да остане мртва буква на ...

Марти: Мојот извештај ќе остане само на хартија

Нетпрес - 27.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, смета дека неговиот извештај за трговијата со човечки органи на Косово би можело да остане само мртви зборови на хартија, пренесува новинската ...

Бериша-извештајот на Марти е расистички

Р.С.Европа - 27.01.2011

Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека извештајот на Дик Марти за трговијата со органи на Косово е расистички. Според Бериша обвинувањата во извештајот не се нови, туку се фабрикувани уште од ...

Бериша повторно го обвини Марти

Курир - 27.01.2011

Сали Бериша, албанскиот премиер и покрај тоа што извештајот на Дик Марти беше усвоен во ПССЕ тој искажа серија нови обвинувања против него нарекувајќи го Дик Марти „расист“.

Марти: ЕУЛЕКС е немоќна, потребна е ад хок правосудна структура

Курир - 27.01.2011

Дик Марти, специјалниот известувач на Советот на Европа изјави, дека ЕУЛЕКС таков каков што е денеска, е немоќен да спроведе истрага за трговијата со човечки органи и затоа потребно е да се создаде ...

Бериша: Извештајот на Марти расистички

Нетпрес - 27.01.2011

Премиерот на Албанија, Сали Бериша изрекол тешки обвиненија за извештајот на Дик Марти, што вчера беше усвоен од Парламентарното собрание на Советот на Европа.

Бериша - Извештајот на Дик Марти е расистички

Inpress - 27.01.2011

Тирана, 27. јануари 2011 (ИНПРЕС) Извештајот на Дик Марти е расистички. Сакам, исто така, да нагласам дека овие обвиненија не се нови.

Марти-изјавата на Бериша за извештајот е вулгарна

Р.С.Европа - 27.01.2011

Швајцарскиот европарламентарец Дик Марти за изјавата на албанскиот премиер Сали Бериша искоментира дека е вулгарна и претставува политичка злоупотреба на неговиот извештај за да се прикријат ...

Марти:Се плашам дека извештајот ќе остане само мртва буква на хартија

Точка - 27.01.2011

Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти, за британски Би-Би-Си изјави дека неговиот извештај за трговијата со органи на Косово, би можел да остане мртва буква на хартија.

Бериша: Извештајот на Марти расистички

Точка - 27.01.2011

Премиерот на Албанија, Сали Бериша изрекол тешки обвиненија за извештајот на Дик Марти, што вчера беше усвоен од Парламентарното собрание на Советот на Европа.

ЕУЛЕКС: Марти да обезбеди докази против Тачи

Н.Македонија - 27.01.2011

Мисијата на Европската Унија на Косово (ЕУЛЕКС) испратила две писма до специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти, во кои од него се бара да поднесе судски издржливи докази за тврдењата ...

ЕУЛЕКС е немоќен

Идивиди - 27.01.2011

Франкфурт, 27 јануари 2011 (МИА) - Специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти изјави дека ЕУЛЕКС, каков што е денес, е немоќен да ја истражи трговијата со човечки органи и затоа треба да ...

Кадриу: ДУИ е против Албанците

А1 - 26.01.2011

ДУИ работи против интересите на Албанците. Последен доказ, предупредуваат од Нова Демократија е тенденциозното и дволично однесување во Советот на Европа, каде Ермира Мехмети гласаше воздржано за ...

Во клинч за извештајот на Дик Марти, Флора Кадриу против Ермира Мехмети

Канал5 - 26.01.2011

Извештајот на Дик Марти влезе и во македонската политичка арена. Флора Кадриу од Нова Демократија ја нападна Ермира Мехмети од ДУИ.

НД ја критикува Ермира Мехмети заради Стразбур

Алсат-М - 26.01.2011

Театар и манипулација – оценка на Нова Демократија за воздржаното гласање во Советот на Европа на пратеничката Ермира Мемети Деваја од ДУИ за извештајот на Дик Марти.

Стразбур решен да копа по вистината на Косово

Дневник - 26.01.2011

Парламентарното собрание на Советот на Европа му даде убедлива поддршка на извештајот на пратеникот Дик Марти. На гласањето вчера попладне „за“ гласаа 169 пратеници, против беа 8, а од гласање се ...

Балканот на дневен ред во Советот на Европа

Deutsche Welle - 26.01.2011

Балканот и денеска ќе биде една од главните теми за кои ќе расправа ПС на Советот на Европа. Вчера беше изгласан извештајот на парламентарецот Дик Марти, во кој се посочува на недозволена трговија со ...

Дали Тачи ќе го издржи притисокот?

Утрински - 26.01.2011

Стразбур – Во Стразбур во Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) одржа расправата посветена на нечовечкиот третман и недозволената трговија со човекови органи на Косово по извештајот ...

Марти ја подели македонската делегација во Стразбур

Утрински - 26.01.2011

Парламентарното собрание на Советот на Европа вчера ја усвои Резолуцијата за истрага на трговијата со човечки органи во Косово на Дик Марти.

ЕУЛЕКС од Марти бара докази за трговија со органи на Косово

Телма - 26.01.2011

Мисијата на Европската унија на Косово - ЕУЛЕКС му испрати две писма на специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти, кој неодамна објави извештај во кој го обвинува косовскиот премиер ...

Приштина подготвена за соочување со вистината

Р.С.Европа - 26.01.2011

Вршителот на должноста претседател на Косово Јакуп Красниќи синоќа изјави дека косовските институции побарале од Еулекс ажурност во истражувањето на наводите од извештајот на Дик Марти, за што ...

ЕУЛЕКС бара докази од Дик Марти за неговите тврдења во врска со Тачи

Кирилица - 26.01.2011

Мисијата на Европската унија на Косово - ЕУЛЕКС му испрати две писма на специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти, кој неодамна објави извештај во кој го обвинува косовскиот премиер ...

ЕУЛЕКС бара докази од Марти за тврдењата во извештајот

Р.С.Европа - 26.01.2011

Мисијата на ЕУ на Косово ЕУЛЕКС му испратила две писма на Дик Марти во кои се бара од известувачот на Советот на Европа да достави докази за нелегалната трговија со човечки органи во Косово.

Продолжува парламентарнoто собрание на СЕ

Р.С.Европа - 26.01.2011

На денешниот дневен ред на Парламентарното собрание на Советот на Европа, меѓу другото, пратениците ќе расправаат за три извештаи кои се однесуваат на Балканот.

Парламентарното собрание на СЕ против организираниот криминал

Р.С.Европа - 26.01.2011

Парламентарното собрание на Советот на Европа денеска ги повика сите членки на ЕУ, ЕУЛЕКС, српските и албанските власти во борба против организираниот криминал, по усвојувањето на извештајот на ...

Советот на Европа го поддржа извештајот на Дик Марти

Курир - 26.01.2011

Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) ја подржа резолуцијата на Дик Марти за трговијата со човечки органи на Косово.

Марти: Трибуналот згрешил што ги уништил доказите

Нетпрес - 26.01.2011

Известувачот Дик Марти во интервју за “НИН“ изјавил дека Хашкиот трибунал погрешил што ги уништил доказите од истрагата водена во 2004 година во местото Рипа во близина на Бурел, Албанија.

Марти: Трибуналот згрешил што ги уништил доказите

Сител - 26.01.2011

Известувачот Дик Марти во интервју за “НИН“ изјавил дека Хашкиот трибунал погрешил што ги уништил доказите од истрагата водена во 2004 година во местото Рипа во близина на Бурел, Албанија.

Милошоски се исплаши од Дик Марти

Шпиц - 26.01.2011

Советот на Европа треба да го поддржи извештајот на Дик Марти, со цел да се спроведе независна меѓународна истрага за откривање на злосторите поврзани со шверц на органи и санкционирање на ...

ЕУЛЕКС бара докази од Дик Марти

Курир - 26.01.2011

ЕУЛЕКС му испрати две писма на специјалниот известувач на Советот на Европа Дик Марти, бидејќи неодмна објави извештаи кој го обвинува косовски премиер Хашим Тачи за нелегална трговија со човечки ...

Хаг згреши што ги уништи доказите за Косово!

Вечер Прес - 26.01.2011

"Тоа секако не е нормална постапка, ниту во еден трибунал во светот.... Доказите се чуваат, бидејќи во даден момент, подоцна, можат да се појават нови аргументи кои ќе им дадат поинакво значење на ...

Марти: Трибуналот згрешил што ги уништил доказите

Точка - 26.01.2011

Известувачот Дик Марти во интервју за “НИН“ изјавил дека Хашкиот трибунал погрешил што ги уништил доказите од истрагата водена во 2004 година во местото Рипа во близина на Бурел, Албанија.

СЕ го усвои извештајот на Марти за Косово

BBC - 25.01.2011

Советот за Европа, тело за заштита на човекови права, го усвои извештајот во кој косовскиот премиер Хашим Тачи е поврзан со организираниот криминал и шверцот на органи а воедно побара и натамошна ...

Извештајот на Дик Марти пред Советот на Европа

Утрински - 25.01.2011

Парламентарното Собрание на Советот на Европа денеска ќе го разгледа извештајот на известувачот Дик Марти за шверц со човечки органи на Косово.

Битка за Косово во Стразбур

Дневник - 25.01.2011

Ова ќе биде тешка и интензивна сесија, најави вчера на прес-конференција Мевлут Чавушоглу, претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа, кој е повторно избран на таа функција.

Дали Тачи ќе го издржи притисокот?

Deutsche Welle - 25.01.2011

Извештајот за шверц на човечки органи во Косово на специјалниот известувач на СЕ Дик Марти, денеска (25.01) е на дневен ред на Парламентарното собрание на Советот на Европа.

Македонија - Извештајот на Марти ја подели Македонија

Време - 25.01.2011

Тони Ангеловски Членовите на македонската делегација во Парламентарното собрание на Советот на Европа не успеаја да изградат заеднички став пред денешното гласање за нацрт-резолуцијата, составена врз ...

Фуере: „извештајот на Марти не е насочен кон ниту еден народ“

Телма - 25.01.2011

Aмбасадорот на Европската унија Ерван Фуере денеска, на новинарско прашање, даде кус коментар во врска со извештајот на европратеникот Дик Марти кој е на дневен ред на седницата на Парламентарното ...

Дик Марти имал сигурни сведоци за трговијата со човечки органи на Косово

Канал5 - 25.01.2011

Имаме сигурни сведоци за тврдењата во извештајот за трговија со човечки органи на воени заробеници на Косово, изјави швајцарскиот пратеник Дик Марти на денешното заседание на парламентарното собрание ...

По извештајот на Марти - истрага

Deutsche Welle - 25.01.2011

Извештајот на швајцарскиот парламентарец Дик Марти во кој се посочува на недозволена трговија со човечки органи на Косово, предизвика голем интерес на денешната пленарна расправа на ПС на СЕ.

Усвоен извештајот на Дик Марти за трговијата со човечки органи -започнува истрага!

Канал5 - 25.01.2011

Истрага за жолтата куќа и за трговија со човечки органи за што се посочени и лидерите на Косово, поранешни водачи на ОВК- одлучи Парламентарното Собрание на Советот на Европа попладнево.

Марти:Извештајот не е против косoвскиот народ, тој е против кршењето на човековите права

Алсат-М - 25.01.2011

– Во Стразбур во Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПССЕ), започна расправата посветена на нечовечкиот третман и недозволената трговија со човекови органи на Косово, по извештајот ...

Усвoен извештајот на Марти за трговијата со органи на Косово

Телма - 25.01.2011

Извештајот на швајцарскиот парламентарец Дик Марти за нелегалната трговија со човечки органи на Косово и инволвираноста на групата на УЧК на Хашим Тачи, денес премиер на Косово, Парламентарното ...

Марти - покажавме дека сме чувари на човековите права

Телма - 25.01.2011

„Резултатот од гласањето на Парламентарното собрание на Советот на Европа покажа дека ние во оваа организација не се занимаваме со политика, туку сме чувари на Европската конвенција за човекови ...

Извештајот за трговијата со органи е веродостоен

Утрински - 25.01.2011

Берн - Извештајот за трговијата на ОВК со човечки органи во Косово, за кој денес ќе се расправа на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), предизвика голем интерес ...

Парламентарците на СЕ ќе расправаат по извештајот на Марти

Inpress - 25.01.2011

Стразбур, 25. јануари 2011 (ИНПРЕС) Парламентарното Собрание на Советот на Европа, денеска ќе расправаат по извештајот на Дик Марти за трговијата на ОВК со човечки органи на Косово.

Извештајот на ПССЕ не е против косoвскиот народ

Курир - 25.01.2011

Во Парламентарнот Собрание на Советот на Европа (ПССЕ) во Стразбур, започна расправата која е посветена на монструозниот третман и недозволената трговија со човекови органи на Косово, по извештајот ...

Дик Марти ќе ги разведе ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ?

Шпиц - 25.01.2011

Еден ден пред денешното гласање за извештајот за шверц на човечки органи од известувачот на Советот на Европа (СЕ), Дик Марти, останува нејасно како ќе се изјаснат претставниците во рамки на ...

Албанија и Турција со амандмани против Дик Марти

Кирилица - 25.01.2011

Приштинскиот весник „Коха диторе“ пренесува денеска оти се очекува Советот на Европа да усвои резолуција со која ќе се поддржи извештајот на Дик Марти, додека Турција и Албанија се обидуваат со ...

Извештајот на ПССЕ не е против косoвскиот народ, тој е против кршењето на човековите права

МРТ - 25.01.2011

Во Стразбур во Парламентарното Собрание на Советот на Европа (ПССЕ), започна расправата посветена на нечовечкиот третман и недозволената трговија со човекови органи на Косово, по извештајот подготвен ...

Хјуман рајтс воч: Еулекс не може сам да изврши истрага на Косово

Курир - 25.01.2011

Хјуман рајтс воч се залага ЕУ да именува обвинител кој би бил независен кој би можел да води истрага за наводите на Дик Марти и нагласува оти таа истрага не може да успее без евикасно да се заштитат ...

Советот на Европа со резолуција ќе го поддржжи извештајот на Дик Марти?!

Inpress - 25.01.2011

Приштина, 25. јануари 2011 (ИНПРЕС) Советот на Европа ќе усвои резолуција со која ќе го поддржи извештајот на Дик Марти, а Албанија и Турција се обидуваат со амандмани да ја „ублажат“ резолуцијата, ...

Хјуман Рајтс Воч-ЕУЛЕКС неможе да ги истражи наводите на Марти

Р.С.Европа - 25.01.2011

Хјуман Рајтс Воч соопшти денеска дека се сомневаат оти ЕУЛЕКС со сегашните средства и капацитети би можел да изврши темелна истрага за наводите на Дик Марти за трговија со органи на Косово.

Продожува дебата во Стразбур за недозволената трговија со органи во Косово

Сител - 25.01.2011

Во Парламентраното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) попопладнево продолжи расправата за извештајот на швајцарскиот пратеник Дик Марти, посветен на недозволената трговија со човечки органи на ...

Албанија и Турција со амандмани против Дик Марти

МРТ - 25.01.2011

Приштинскиот весник „Коха диторе“ пренесува денеска оти се очекува Советот на Европа да усвои резолуција со која ќе се поддржи извештајот на Дик Марти, додека Турција и Албанија се обидуваат со ...

Продолжува расправата за извештајот на Марти во Стразбур

Р.С.Европа - 25.01.2011

Парламентарното собрание на Советот на Европа и натаму расправа за извештајот на Дик Марти за троговијата со органи на Косово.

ПССЕ ќе го разгледа извештајот на Дик Марти за шверц на човечки органи во Косово

Сител - 25.01.2011

Изештајот за шверц на човечки органи во Косово ќе биде во фокусот на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која почнува денеска во Стразбур.

Извештајот на Дик Марти пред Советот на Европа

Press24 - 25.01.2011

Парламентарното Собрание на Советот на Европа денеска го разгледува извештајот на Мaрти. Македонската делегација ќе поддржи спроведување независна истрага по нaводите за трговија со човечки органи ...

Парламентарците на СЕ ја усвоија резолуцијата на Марти

Р.С.Европа - 25.01.2011

Резолуцијата за истрагата за наводните обвинувања за нехумано однесување и трговија со човечки органи во Косово, Парламентарното собрание на Советот на Европа ја усвои денеска со 169 гласови за, 8 ...

Албанија и Турција со амандмани против Дик Марти

Сител - 25.01.2011

Приштинскиот весник „Коха диторе“ пренесува денеска оти се очекува Советот на Европа да усвои резолуција со која ќе се поддржи извештајот на Дик Марти, додека Турција и Албанија се обидуваат со ...

Извештајот на Дик Марти пред Парламентарното собрание на СЕ

Р.С.Европа - 25.01.2011

Парламентарното Собрание на Советот на Европа денеска ќе го разгледа извештајот на известувачот Дик Марти за шверц со човечки органи на Косово.

Усвоена Резолуцијата на Дик Марти

Алфа - 25.01.2011

Сериозна истрага за злосторствата на Косово и за нелегалната трговија со органи. Ваков е исходот од дебатата на Парламентарното Собрание на Советот на Европа на која беше усвоена Резолуција базирана ...

ПС СЕ го усвои извештајот на Марти

Кајгана - 25.01.2011

Парламентарното собрание на Советот на Европа денеска ја усвои резолуцијата на Дик Марти со која меѓународната заедница и властите во Белград, Тирана и Приштина се повикуваат да преземат мерки како ...

Усвоен извештајот на Дик Марти

Форум - 25.01.2011

Парламентарното собрание на Советот на Европа ја усвои резолуцијата со која меѓународната заедница и Белград, Тирана и Приштина се повикуваат да преземат мерки за да се расветли трговијата со човечки ...

Еулекс не е во состојба сам да изврши истрага на Косово

МРТ - 25.01.2011

Организацијата Хјуман рајтс воч се залага Европската унија да именува независен обвинител кој би водел истрага за наводите на Дик Марти и нагласува оти таа истрага не може да успее без ефикасна ...

ПС на Советот на Европа ќе расправа за извештајот на Марти

Алфа - 25.01.2011

Парламентарното собрание на Советот на Европа, денеска ќе расправа по извештајот на Дик Марти за трговијата на ОВК со човечки органи на Косово.

Хоџај: Резолуцијата му штети на Косово

Форум - 25.01.2011

Усвојувањето на извештајот и резолуцијата на Дик Марти во Парламентарното собрание на Советот на Европа(СЕ) е „чекор што му штети на Косово“, изјави денеска Енвер Хоџај, висок претставник на ...

Марти: Немам што да му кажам на Кушнер

Сител - 25.01.2011

Известувачот на Парламентарното собрание на Советот на Европа за илегална трговија со човечки органи на Косово Дик Марти денеска изјави дека апсолутно нема што да му каже на поранешниот шеф на ...

Марти денес ги доставува доказите пред обвинителството на Еулекс

Нетпрес - 25.01.2011

Дик Марти добил овластување на денешната седница на Правниот комитет на Советот на Европа да ги достави доказите на обвинителството на Еулекс за трговијата со човечки органи на Косово и вмешаноста на ...

Албанските пратеници бараат поддршка на амандманите за резолуцијата на СЕ

Точка - 25.01.2011

Пратеникот од Албанија Илир Русмали го повика денеска парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур да ги усвои амандманите за резолуцијата на Дик Марти да биде избалансирана и базирана ...

Фуере досега не разговарал со властите за извештајот на Дик Марти

Точка - 25.01.2011

Евроамбасадорот Ерван Фуере досега не разговарал со владини претставници околу извештајот на Дик Марти, и за тоа дали има поврзаност на истрагата со Македонија.

На Косово се тргувало со човечки органи!

Вечер Прес - 25.01.2011

За Резолуцијата гласаа 169 пратеници, осум беа против, а 14 воздржани, а во дискусијата најголем дел од пратениците го поддржаа Извештајот оценувајќи го како храбар Советот на Европа вчера попладне ...

ПС на Советот на Европа ќе расправа за извештајот на Марти

Точка - 25.01.2011

Парламентарето собрание на Советот на Европа, денска ќе расправа по извештајот на Дик Марти за трговијата на ОВК со човечки органи на Косово.

Марти: Извештајот содржи точни детали

А1 - 24.01.2011

Извештајот за трговијата на ОВК со човечки органи на Косово, за кој утре ќе се расправа на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), предизвика голем интерес, бидејќи е ...

ПССЕ ќе расправа за извештајот на Дик Марти

Алсат-М - 25.01.2011

Изештајот за шверц на човечки органи во Косово ќе биде во фокусот на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која почнува денеска во Стразбур.

Марти: „извезштајот погоди точно во нервот“

Телма - 24.01.2011

Извештајот за трговијата на ОВК со човечки органи на Косово, за кој утре ќе се расправа на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), предизвика голем интерес, бидејќи е ...

Извештајот на Дик Марти пред Советот на Европа

Дневник - 24.01.2011

Недозволената трговија со органи на Косово е точката на дневниот ред на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која се очекува да привлече најмногу внимание на зимската сесија на ...

Случајот со трговија на органи утре пред Советот на Европа

Канал5 - 24.01.2011

Нацрт документот на Дик Марти за трговијата за органи на Косово утре ќе се најде на дневен ред на зимското заседание на парламентарното собрание на Советот на Европа.

Марти: Извештајот за трговијата со органи веродостоен

МРТ - 24.01.2011

Извештајот за трговијата на ОВК со човечки органи на Косово, за кој утре ќе се расправа на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), предизвика голем интерес, бидејќи е ...

Извештајот на Дик Марти во фокусот на зимската сесија на ПССЕ

Курир - 24.01.2011

Извештајот на Дик Марти за шверц на човечки органи во Косово ќе биде во фокусот на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), кој започнува денеска во Стразбур.

Марти: Извештајот за трговијата со органи веродостоен

Кирилица - 24.01.2011

Извештајот за трговијата на ОВК со човечки органи на Косово, за кој утре ќе се расправа на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), предизвика голем интерес, бидејќи е ...

Марти: Извештајот за Косово погодува точно во нерв

Press24 - 24.01.2011

Известувачот на Советот на Европа за швајцарските медиуми вели дека ако не бил веродостоен извештајот, сигурно немало да предизвика толкаво внимание Извештајот за трговијата на ОВК со човечки органи ...

Марти: Извештајот за трговијата со органи веродостоен

Сител - 24.01.2011

Извештајот за трговијата на ОВК со човечки органи на Косово, за кој утре ќе се расправа на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), предизвика голем интерес, бидејќи е ...

Извештајот на Дик Марти за шверц на човечки органи во Косово - во фокусот на зимската сесија на ПССЕ

Алфа - 24.01.2011

Изештајот за шверц на човечки органи во Косово ќе биде во фокусот на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која почнува денеска во Стразбур.

ПССЕ ќе го разгледа извештајот на Дик Марти за шверц на човечки органи

МРТ - 25.01.2011

Изештајот за шверц на човечки органи во Косово ќе биде во фокусот на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која почнува денеска во Стразбур.

Марти: Извештајот за трговијата со органи е веродостоен

Нетпрес - 24.01.2011

Извештајот за трговијата со човечки органи на Косово, за кој утре ќе се расправа на Парламентарното собрание на Советот на Европа, предизвика големо интересирање, бидејќи е “ веродостоен и ги погоди ...

Извештајот за трговија со човечки органи на Косово презентиран пред СЕ

Р.С.Европа - 25.01.2011

Извештајот на Дик Марти во кој се обвинува Косовскиот Премиер Хашим Тачи за поврзаност шверц со човечки органи на Косово денеска беше презентиран пред Парламентарното Собрание на Советот на Европа.

Доволно докази во извештајот на Дик Марти за да се поднесе тужба?!

Inpress - 24.01.2011

Белград, 24. јануари 2011 (ИНПРЕС) Во извештајот на Дик Марти има доволно докази за поднесување тужба, но сега станува збор за прелиминарен извештај.

Извештајот за трговијата со органи веродостоен

Идивиди - 24.01.2011

Берн, 24 јануари 2011 (МИА) - Извештајот за трговијата на ОВК со човечки органи на Косово, за кој утре ќе се расправа на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), ...