TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сите референдуми во Македонија

Призма - 30.09.2018

Граѓаните третпат излегуваат на референдум на државно ниво | Фото: БИРН Граѓаните на Македонија ретко имале можности да се изјаснуваат на референдуми, но секогаш кога тие се одржувале, имало борба за цензусот, односно главната борба била меѓу ...

Светски новински агенции за референдумот во Македонија

Канал5 - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум. На кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

Светски новински агенции за референдумот во Македонија

ТВ21 - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

„Бура во Атина од референдумот- трилер во Скопје“, кои се коментарите на грчките медиуми за референдумот?

Фокус - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми. Во неделните изданија на весниците, на информативните портали, во политичките емисии на радио станиците, во вестите, во информативните и ...

„Со Македонија постоиме, без Македонија ќе не снема“, порача Тодор Петров од пред Собрание

Фокус - 30.09.2018

Претседателот на Семакедонскиот конгрес, Тодор Петров истакна дека ги отфрла резултатите од референдумот и бараат оставка од Владата, пренесе „ Макфакс “ „Денес е голем ден, го одбранивме името и идентитетот.

„Бојкотирам“ го слават „неуспешниот референдум“

Телма - 30.09.2018

Пред околу илјада граѓани движењето Бојкотирам вечерва го слави неуспешниот референдум со кој, според нив, се зачува идентитетот на Македонците. Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров прочита 18 точки од како што ја нарече ...

„Бојкотирам" го слават „неуспешниот референдум"

Канал5 - 30.09.2018

Пред околу илјада граѓани движењето Бојкотирам вечерва го слави неуспешниот референдум со кој, според нив, се зачува идентитетот на Македонците. Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров прочита 18 точки од како што ја нарече ...

Движење БЕСА: Граѓаните кои излегоа на референдум се изјаснија за НАТО и ЕУ

Канал5 - 30.09.2018

Лидерот на Движењето БЕСА Африм Гаши вечерва на прес-конференција во Скопје оцени дека изборниот ден, со мали забелешки, поминал на најдобар можен начин и граѓаните имале можност да ја изразат слободно својата волја.

Движење БЕСА: Овој референдум е уште еден патоказ за тоа што треба да направиме како држава

ТВ21 - 30.09.2018

Лидерот на Движењето БЕСА Африм Гаши вечерва на прес-конференција во Скопје оцени дека изборниот ден, со мали забелешки, поминал на најдобар можен начин и граѓаните имале можност да ја изразат слободно својата волја.

„Бојкотирам“ го слават „неуспешниот референдум“

24 Вести - 30.09.2018

Пред околу илјада граѓани движењето Бојкотирам вечерва го слави неуспешниот референдум со кој, според нив, се зачува идентитетот на Македонците. Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров прочита 18 точки од како што ја нарече ...

Граѓаните на референдум се изјаснуваат за членство во НАТО и ЕУ и договорот со Грција

24 Вести - 30.09.2018

Во Македонија денеска се одржува референдум на државно ниво на којшто гласачите треба да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот на Република Македонија и Република Грција?“ со заокружување „за“ или ...

ОТВОРЕНО СТУДИО: Референдум 2018

ТВ21 - 30.09.2018

ТВ 21 го отвора своето студио со програма во живо посветена на денешниот референдум. Репортерските екипи се насекаде низ Македонија и во живо ги пренесуваат информациите за тоа како тече референдумскиот ден.

Фотографија на денот: Референдум за промена на името и членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Deutsche Welle - 30.09.2018

Вторпат во својата историја, граѓаните на Македонија преку референдум се изјаснуваат околу иднината на својата земја. Гласачите денеска можат да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот на Република ...

Без регистрирани проблеми почна референдумот во Македонија

Канал5 - 30.09.2018

Два часа од отворањето на гласачките места..Граѓаните референдумски се изјаснуваат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот на Република Македонија и Република Грција?“.

Екс амбасадорот Есмеров пријавил во полиција дека бил нападнат поради референдумот

Фокус - 30.09.2018

Поранешниот амабсадор на Македонија во Бугарија, Игор Есмеров, вчера пријавил во полиција дека претходната вечер бил нападнат во кафе бар во Скопје. Како што рекол Есмеров, нападот бил поради неговиот став за референдумот.

Во Македонија се одржува референдум

Алсат-М - 30.09.2018

Во Македонија денеска се одржува референдум на државно ниво на којшто гласачите треба да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на договорот меѓу Република Македонија и Република Грција?“ со заокружување „за“ или ...

Повик да се сликаат оние што гласаат, жигосување по референдумот

Фокус - 30.09.2018

На фејсбук профилот „Бојкотирај референдум за Северна Македонија“ е објавен повик да се сликаат оние што ќе излезат да гласаат на референдумот. Администраторот на профилот најавува дека по гласањето ќе се жигосуваат граѓаните, така што фотографиите ...

И Александар Николоски нема да гласа на референдумот

Фокус - 30.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски порача дека нема да гласа на референдумот. Како што истакна тој, не можел да гласа за името на неговата татковина и не сака промена на името.

Пешевска: Не е точно дека сум гласала на референдумот!

Фокус - 30.09.2018

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска ги демантираше информациите дека гласала на денешниот референдум. -На одредени портали прочитав дека сум гласала на референдумот, тие информации не се точни.

Грчките медиуми за референдумот во Македонија

Канал5 - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми. Во неделните изданија на весниците, на информативните портали, во политичките емисии на радио станиците, во вестите, во информативните и ...

Референдум 2018 – право на глас имаа 1 806 336 гласачи

24 Вести - 30.09.2018

„Дали сте за Европската Унија и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“ гласи прашањето на кое граѓаните денеска може да одговорат со заокружување на една од двете опции - ЗА или ПРОТИВ.

Од 19,00 часот отворено студио на Канал 5

Канал5 - 30.09.2018

Канал 5 почнувајки од 19 часот во отвореното студио ќе информира за текот на денешниот референдумски ден а ќе понуди и анализа со гостите на вечерта.. Во студиото е Гоце Михајловски. Гоце што ќе можат гледачите да проследат во отвореното студио ...

МВР:19 инциденти на гласачки места

Канал5 - 30.09.2018

Граганите на Македонија на денешниот референдум се изјаснуваат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот на Република Македонија и Република Грција.. Оценката е дека досега референдумот мина во релативно мирна ...

Мицкоски , Јанушев и Николоски со бојкот на референдумот , дел од раководството на ВМРО – ДПМНЕ гласаше

Канал5 - 30.09.2018

Лидерот на најголемата опозициска партија Христијан Мицкоски, генералниот секретар на партијата Игор Јанушев и потпретседателот Александар Николоски го бојкотираа денешниот референдум. Инфомацијата дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ нема да излезе да ...

Референдум 2018 година

24 Вести - 30.09.2018

Македонија гласаше на референдум. „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот меѓу Република Македонија и Република Грција.“ На ова прашање можност да се изјаснат имаа 1 милион 806 илјади и 336 граѓани.

Референдум 2018: Како се гласаше ширум Македонија

24 Вести - 30.09.2018

Телевизија 24 во текот на целиот референдумски ден со директни вклучувања информираше повеќе градови ширум Македонија. Еве кои се очекувањата на ...

Медиуми од регионот- затворени гласачките места со мал одѕив

Канал5 - 30.09.2018

Медиумите од регионот известуваат за малиот одѕив на гласачите на референдумот во Македонија. На половина час пред затворањето на гласачките места одѕивот е помал од 35 проценти , што е помалку од минималните 50 проценти , колку што е потребно ...

Гаши: Во упориштата на БЕСА излезноста беше над 50 проценти

Фокус - 30.09.2018

Лидерот на БЕСА Африм Гаши вечерва оцени дека oдговорот ДА на референдумот бил аппсолутен за ЕУ и НАТО. -Tаму каде што Движењето БЕСА ги има своите традиционални гласачи, и излезноста беше над 50 отсто и одговорот ДА на овој референдум бил апсолутен ...

,,Бојкотирам” слават пред Собранието

Канал5 - 30.09.2018

Поголема група граѓани ја слават , како што велат , победата на референдумот пред Собранието. Од бината пред Собранието се обрати и претседателот на Светскиот македонски конгрес , Тодор Петров , кој побара кривична одговорност од премиерот Зоран ...

Николовска: Бојкотот е спречување на институтот „референдум“

Фокус - 30.09.2018

Судијката Маргарита Цаца Николовска во вечерашната дебата на ТВ 24 рече дека бојкотирањето всушност е спречување на она што значи институтот „референдум“. -Јас не велам дека немаат право да бојкотираат, секој одлучува како што сака.

Заев ќе го турка Преспанскиот договор преку Собрание или на избори

Deutsche Welle - 30.09.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев на втората вечерашна прес-конференција уште еднаш порача дека ќе оди до крај во спроведувањето на Договорот од Преспа. Тој нема намера да поднесе оставка Заев во повеќе наврати вечерва ја повтори оценката дека ...

Светски новински агенции за референдумот во Македонија

Независен - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

„Бојкотирам“ го слават „неуспешниот референдум“

Стандард - 30.09.2018

Пред околу илјада граѓани движењето „Бојкотирам“ вечерва го слави неуспешниот референдум со кој, според нив, се зачува идентитетот на Македонците. Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров прочита 18 точки од како што ја нарече ...

„Бојкотирам“ слават пред Собрание

Независен - 30.09.2018

Пред околу илјада граѓани движењето Бојкотирам вечерва го слави неуспешниот референдум со кој, според нив, се зачува идентитетот на Македонците. Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров прочита 18 точки од како што ја нарече ...

Светски новински агенции за референдумот во Македонија

Сител - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

Гаши: Граѓаните кои излегоа на референдум се изјаснија за НАТО и ЕУ

Press24 - 30.09.2018

Лидерот на Движењето БЕСА Африм Гаши вечерва на прес-конференција во Скопје оцени дека изборниот ден, со мали забелешки, поминал на најдобар можен начин и граѓаните имале можност да ја изразат слободно својата волја.

Движење БЕСА: Граѓаните кои излегоа на референдум се изјаснија за НАТО и ЕУ

Сител - 30.09.2018

Лидерот на Движењето БЕСА Африм Гаши вечерва на прес-конференција во Скопје оцени дека изборниот ден, со мали забелешки, поминал на најдобар можен начин и граѓаните имале можност да ја изразат слободно својата волја.

Што пишуваат регионалните и светските медиуми за референдумот во Македонија?

Слободен Печат - 30.09.2018

Германската новинска агенција ДПА објавува изјава на премиерот Заев и нагласува дека референдумот е клучен чекор да се поништат блокадите на Атина на патот на државата кон членство во НАТО и Европската унија.

Движење Беса: Граѓаните кои гласаа на референдумот се изјаснија за НАТО и ЕУ

МКД - 30.09.2018

Лидерот на Движењето Беса, Африм Гаши оцени дека изборниот ден, со мали забелешки, поминал на најдобар можен начин и граѓаните имале можност да ја изразат слободно својата волја. Одговорот ДА на референдумот, како што рече на вечерашната ...

Што пишуваат светските новински агенции за референдумот во Македонија

Стандард - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Николоски нема да гласа на референдумот

Нетпрес - 30.09.2018

Потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ,Александар Николоски, изјави во неделата дека нема да гласа на референдумот, со кој според договорот што го потпиша владата предводена од СДСМ, ќе се промени уставното име на земјата и ќе се спроведат ...

Собир на „Бојкотирам“ пред Собрание

Нова ТВ - 30.09.2018

Пред околу илјада граѓани движењето „Бојкотирам“ вечерва го слави како што велат неуспехот на референдумот со што, според нив, се зачува идентитетот на Македонците. Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров прочита 18 точки од како ...

Јутарњи лист: Дебакл на референдумот во Македонија, се’ остана исто, процесот продолжува и се ќе зависи од еден човек

Нетпрес - 30.09.2018

Референдумот во Македонија со кој граѓаните требаше дадат поддршка на договорот за промена на името, кој е потпишан со Грција, доживеа дебакл: На него излегоа нешто помалку 40 проценти од гласачите (за референдумот да биде успешен требаше излегување ...

Данев: Нема да учествувам и да поддржам апсолутно никакви пост референдумски договори

Курир - 30.09.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев со Фејсбук статус по референдумскиот ден. Неговото обраќање, ви го пренесуваме во целост: Почитувани граѓани, на крајот од денешниот историски ден чувствувам потреба да одговорам на ...

Данев: Нема да учествувам и да поддржам апсолутно никакви пост референдумски договори

Нетпрес - 30.09.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев со Фејсбук статус по референдумскиот ден. Неговото обраќање, ви го пренесуваме во целост: Почитувани граѓани, на крајот од денешниот историски ден чувствувам потреба да одговорам на ...

„Јутарњи лист“: Дебакл на референдумот во Македонија

Press24 - 30.09.2018

Референдумот во Македонија со кој граѓаните требаше дадат поддршка на договорот за промена на името, кој е потпишан со Грција, доживеа дебакл: На него излегоа нешто помалку 40 проценти од гласачите (за референдумот да биде успешен требаше излегување ...

Данев: Нема да поддржам никакви пост референдумски договори

+инфо - 30.09.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев на Фејсбук напиша дека нема да учествува и да поддржува апсолутно никакви пост референдумски договори, зошто смета дека власта сака да ја изигра волјата на граѓаните.

Данев: Нема да учествувам и да поддржам апсолутно никакви пост референдумски договори

Press24 - 30.09.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев со Фејсбук статус по референдумскиот ден. Неговото Фејсбук статус, ви го пренесуваме во целост: Почитувани граѓани, на крајот од денешниот историски ден чувствувам потреба да одговорам ...

ВИДЕО: Иако претходно вети сега Заев вели немал намера да си поднесе оставка

Курир - 30.09.2018

На новинарско прашање дали ќе поднесе оставка, бидејќи референдумот не е успешен, односно не постигна цензус од над 50 отсто излезност, премиерот Зоран Заев рече дека нема намера да поднесе оставка.

Дескоски: Пак, ќе бидеме во милост или немилост на Грците

+инфо - 30.09.2018

Тони Дескоски, професор по меѓународно право на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, кој беше застапник на Република Македонија пред Меѓународениот суд во Хаг во спорот против Грција за нарушување на Времената спогодба на Фејсбук ...

Николоски нема да гласа на референдумот

Press24 - 30.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Александар Николоски нема да гласа на референдумот. -Прогласувањето на независноста на Р. Македонија сметам дека денес е најбитен ден за опстанокот на Македонија.

Пријатели се степале поради референдумот, МВР поднесе пријава

Макфакс - 30.09.2018

Пријатели се степале поради референдумот, по што полицијата поднесе пријава за еден од нив. Инцидентот бил пријавен вчера во 13:30 часот во Полициска станица Центар. И.Е.(44) од Скопје пријавил дека околу 00:15 часот во кафе-бар во Скопје, додека ...

И Николоски го бојкотира референдумот

Стандард - 30.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски исто како неговиот лидер, Христијан Мицкоски ќе го бојкотира денешниот референдум. „Прогласувањето на независноста на Р. Македонија сметам дека денес е најбитен ден за опстанокот на Македонија.

Столе Стоилов се огласи во врска со референдумот

Press24 - 30.09.2018

Капитенот на ракометниот клуб Вардар денеска во пресрет на референдумот во Македонија објави статус на својот Фејсбук профил. -Никогаш северна, секогаш Македонија, напиша ...

Паднал во безсознание поради гласањето за референдумот

Слободен Печат - 30.09.2018

Скопјанец бил напатнат вербално и физички во кафе бар поради референдумот. Министерството за внатрешни работи информира дека вчера во 13.30 часот во полициска станица Центар И.Е.(44) од Скопје пријавил дека околу 00,15 часот во кафе бар во Скопје ...

Инцидент пред референдумот во кафуле во Скопје: Го тепал додека не се онесвестил

Press24 - 30.09.2018

Во 13.30 часот во Полициска станица Центар вчера 44-годишниот И.Е. од Скопје пријавил дека 15 минути по полноќ во кафе бар во Скопје додека бил со негов пријател му се прибилижил 33-годишниот Ј.Л.

Пратеничката Жаклина Пешевска демантира дека гласала на референдумот

Нетпрес - 30.09.2018

Во одредени медиуми се појави вест дека пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска гласала денеска на референдумот. Овие информации таа ги демантира во изјава за Курир. „На одредени портали прочитав дека сум гласала на референдумот, тие информации ...

Тепачка за референдумот во кафе бар во Скопје

МКД - 30.09.2018

Вчера во полициската станица Центар И.Е.(44) од Скопје пријавил дека по полноќ во кафе бар во Скопје додека бил со негов пријател му се прибилижил Ј.Л.(33) од Скопје со кој се познаваат од претходно и му упатил вербални закани во врска со гласањето ...

Двајца опозициски пратеници излегоа на референдум

+инфо - 30.09.2018

Двајца пратеници од опозициска партија утрово го остварија своето гласачко право на референдумот за Договорот меѓу Македонија и Грција. Партискиот лидер неодамна на прес-конференција истакна дека ставот на партијата е секој сам да одлучи што ќе ...

Светски новински агенции пишуваат за референдумот во Македонија

+инфо - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

Двајца пратеници од опозицијата гласаа на референдум

Press24 - 30.09.2018

Двајца пратеници од опозициска партија утрово го остварија своето гласачко право на референдумот за Договорот меѓу Македонија и Грција. Граѓаните денеска го користат своето право на глас до 19 ...

Референдумот топ тема во светските медиуми

Press24 - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат за иднината и промена на името. За референдумот кој се одвива се до 19 часот пишува и германската ...

По ураганот референдумот топ тема во Грција: Бура во Атина од референдумот- трилер во Скопје

Press24 - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми. Во неделните изданија на весниците, на информативните портали, во политичките емисии на радио станиците, во вестите, во информативните и ...

Македонија гласа на референдум

МКД - 30.09.2018

Утрово во 7 часот почна гласањето на референдумот за промена на името и за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Според надлежните органи, засега нема никакви проблеми во спроведувањето на правото на гласање на граѓаните.

Циклонот „Зорбас“ и референдумот во Македонија се топ теми во Грција

Нова ТВ - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска се топ вести во грчките медиуми. Во неделните изданија на весниците, на информативните портали, во политичките емисии на радио станиците, во вестите, во информативните и дебатни емисии ...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Николоски нема да гласа

Курир - 30.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ ,Александар Николоски нема да гласа на референдумот. -Прогласувањето на независноста на Р. Македонија сметам дека денес е најбитен ден за опстанокот на Македонија.

Го истепал поради референдумот, непријатна случка во скопско кафуле

Сител - 30.09.2018

Вчера во 13.30 часот во Полициска станица Центар И.Е.(44) од Скопје пријавил дека околу 00,15 часот во кафе бар во Скопје додека бил со негов пријател му се прибилижил Ј.Л.(33) од Скопје со кој се познаваат од претходно и му упатил вербални закани ...

Столе Стоилов се огласи во врска со референдумот- еве што порача (ФОТО)

Курир - 30.09.2018

Капитенот на ракометниот клуб Вардар денеска во пресрет на референдумот во Македонија објави статус на својот Фејсбук профил. -Никогаш северна, секогаш Македонија, напиша Столе. IИнаку освен Столе на бојкот денеска повика и голманот на македонската ...

Што порачуваат ракометните ѕвезди во врска со референдумот

Нетпрес - 30.09.2018

Многу јавни личности од Република Македонија деновиве ги изнесоа соите ставови по повод референдумот за промена на името, и тоа во мнозинство се против договорот со Грција. Меѓу нив преку социјалните мрежи на денот на гласањето се огласија и ...

Пратеничката Жаклина Пешевска демантира дека гласала на референдумот

Курир - 30.09.2018

Во одредени медиуми се појави вест дека пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска гласала денеска на референдумот. Овие информации таа ги демантира во изјава за Курир. -На одредени портали прочитав дека сум гласала на референдумот, тие информации ...

Јанушев нема да гласа на референдумот

Нетпрес - 30.09.2018

Во рамките на партискиот став на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, секој по сопственото убедување да постапи на референумот за промена на уставното име на земјата, дизнаваме дека генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, нема да излезе да гласа на ...

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Јанушев: Нема да гласам на референдумот, Македонија вечна

Курир - 30.09.2018

Во рамките на партискиот став на ВМРО-ДПМНЕ, секој по сопствено убедување да постапи на престојниот референдум, порталот Република дознава дека генералниот секретар Игор Јанушев нема да излезе да гласа на референдумот.

Пратеничката Пешевска демантира дека гласала на референдум

Press24 - 30.09.2018

Во одредени медиуми се појави вест дека пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска гласала денеска на референдумот. Овие информации таа ги демантира во изјава за Курир. -На одредени портали прочитав дека сум гласала на референдумот, тие информации ...

(ВИДЕО) СДСМ со телефонски разговори и лажни пораки ги тера граѓаните да гласаат на референдумот

Нетпрес - 30.09.2018

Притисоци од СДСМ до гласачите да гласаат на референдумот. ВМРО-ДПМНЕ објави телефонски разговор и СМС порака од насоките кои до граѓаните пристигнуваат до граѓаните. Во телефонскиот разговор женски глас кој се претставува како лице кое се јавува од ...

ВИДЕО: СДСМ со телефонски разговори и пораки ги тера граѓаните да гласаат на референдумот

Курир - 30.09.2018

Притисоци од СДСМ до гласачите да гласаат на референдумот. ВМРО-ДПМНЕ објави телефонски разговор и СМС порака од насоките кои до граѓаните пристигнуваат до граѓаните. Во телефонскиот разговор женски глас кој се претставува како лице кое се јавува од ...

Николоски: Не можам да гласам за името на мојата татковина, таа има име и ќе биде Република Македонија

Алфа - 30.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ , Александар Николоски во текот на денот за Алфа го пренесе својот став, односно дека не гласа на референдумот. -Прогласувањето на независноста на Република Македонија сметам дека денес е најбитен ден за опстанокот на ...

Референдумот пред пропаѓање: Од власта во очај се јавуваат по членови на ВМРО-ДПМНЕ и лажно се претставуваат ...

Курир - 30.09.2018

Власта очајна бидејќи излезноста на референдумот е многу мала, започна да се јавува по граѓаните и ги повикува во име на ВМРО-ДПМНЕ да излезат на референдумот и да гласаат против. До редакцијата на Лидер стигна аудио од разговор помеѓу девојка која ...

Повеќе Македонци гласаа во финалето на Ѕвездите на Гранд отколку на референдумот

Курир - 30.09.2018

Повеќе Македонци гласаа во финалето на Ѕвездите на Гранд отколку на референдумот, пишува Србинот Немања Раковиќ на ...

Скандал: Претставници на власта се претставуваат како вмровци и повикуваат на гласање

Нетпрес - 30.09.2018

Власта очајна бидејќи излезноста на референдумот е многу мала, започна да се јавува по граѓаните и ги повикува во име на ВМРО-ДПМНЕ да излезат на референдумот и да гласаат против. До редакцијата на Лидер стигна аудио од разговор помеѓу девојка која ...

Јанушев: Не гласав на референдумот, Македонија вечна

Алфа - 30.09.2018

Во рамките на партискиот став на ВМРО-ДПМНЕ секој по сопствено убедување да постапи на престојниот референдум, генералниот секретар Игор Јанушев во текот на денот изјави дека нема да излезе и да гласа на референдумот.

Приврзаниците на „Бојкотирам“ подготвуваат прослава пред Собранието

Макфакс - 30.09.2018

Пред Собранието на РМ почнаа да се собираат привирзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се подготвуваат за прослава. На булеверот пред македонскиот парламент веќе е наместена бина за говорници поради што е блокиран сообраќајот, а може да се ...

(ВИДЕО) Кризен штаб против референдумот: Поткупувања и нерегуларности во Битола, Струмица и Шуто Оризари

А1 On - 30.09.2018

Кризниот штаб против референдумот кој ја предводеше кампањата „Бојкотирам“ на прес конференцијата која се одржа во 16 часот информираше дека во текот на денот имало низа нерегуларности во гласање особено во Битола каде набљудувачите забележале ...

Грчките медиуми за референдумот во Македонија

А1 On - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми. Во неделните изданија на весниците, на информативните портали, во политичките емисии на радио станиците, во вестите, во информативните и ...

Никогаш Северна, вели Столе Стоилов за референдумот

Репортер - 30.09.2018

Столе Стоилов, капитенот на „Вардар“ и член на ракометната репрезентација, порача дека е против промената на името на земјата. „Никогаш северна, секогаш Македонија“, напиша тој на својот профил на „Фејсбук“.

Бојкотирачите нетрпеливи ја очекуваат прославата пред Собрание

Слободен Печат - 30.09.2018

На булеверот пред македонскиот парламент веќе е наместена бина за говорници, поради што е блокиран сообраќајот, а може да се забележи и големо полициско обезбедувбање. Пред Собранието на РМ, започнаа да се собираат привирзаниците на движењето ...

Грчките медиуми за референдумот во Македонија

Слободен Печат - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми. Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми.

Заев: Ако референдумот не успее, завршуваме со политиката!

Курир - 30.09.2018

Премиерот Зоран Заев најави оставка доколку референдумот не успее. -Како премиер имам мандат до декември 2020-та година. Ако падне референдумот и не успее, веројатно завршуваме ние со политиките овде, рече Заев на 31.08.2018-та.

Столе Стоилов се огласи во врска со референдумот- еве што порача

Сител - 30.09.2018

Капитенот на ракометниот клуб Вардар денеска во пресрет на референдумот во Македонија објави статус на својот Фејсбук профил. - Никогаш северна, секогаш Македонија, напиша ...

(Видео) Кризниот штаб против референдумот: Поткупувања и нерегуларности во Битола, Струмица и во Шуто Оризари

Макфакс - 30.09.2018

Кризниот штаб против референдумот, кој ја предводеше кампањата „Бојкотирам“, на прес-конференцијата, која се одржа во 16 часот, информира дека во текот на денот имало низа нерегуларности во гласањето, особено во Битола, каде што набљудувачите ...

(Видео) Прослава на приврзаниците на „Бојкотирам“ пред парламентот

Макфакс - 30.09.2018

Пред Собранието на РМ започна прославата на привирзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се собираат по информациите за слабиот одѕив на референдумот. Државната изборна комисија (ДИК) на најновата прес-конференција соопшти дека на денешниот ...

Дебакл на референдумот за промена на името на Македонија

Таратур - 30.09.2018

Референдумот за промена на уставното име на Македонија и прифаќање на Договорот од Преспа доживеа вистински дебакл ако се знае дека до 18:30ч излезеноста беше само 34.76%. Македонскиот народ не се огласи и покрај огромната пропагандна владина ...

ВИДЕО: Поддржувачите на Бојкотирам со оро ги слават резултатите од Референдумот

А1 On - 30.09.2018

Неколку стотици граѓани поддржувачи на Бојкотирам пред Собранието со песна ги слават резултатите од Референдумот за промена на името на Република Македонија. Граѓаните со транспаренти и знамиња во рацете извикуваат слободна Македонија.

„Бојкотирам“ собрани пред Собранието, сообраќајот блокиран

+инфо - 30.09.2018

Стотина граѓани се собрани пред Собранието, каде сообраќајот е блокиран. Претставници на „Бојкотирам“ поставуваат бина, носат државни знамиња, пуштаат патриотиски песни. Прес Собранието има засилено полициско обезбедување.

Заев тврдеше: Ако референдумот не успее, завршуваме со политиката

Нетпрес - 30.09.2018

Како премиер имам мандат до декември 2020 година. Ако падне референдумот и не успее, веројатно завршуваме ние со политиките овде, рече премиерот Зоран Заев на 31-ви август годинава, а веќе на 30-ти септември кога на референдумот не беше постигнат ...

Петров: Ги отфрламе резултатите од Референдумот, бараме оставка од Владата и вонредни избори

Макфакс - 30.09.2018

Денес е голем ден, го одбранивме името и идентитетот. Со Македонија постоиме, без Македонија ќе не снема, изјави претседателот на Семакедонскиот конгрес, Тодор Петров, кој посочи дека ги отфрлаат резултатите од референдумот и бараат оставка од ...

Пред Собранието се прославува „неуспешниот референдум“ (ФОТО)

МКД - 30.09.2018

За кризниот штаб Македонија бојкотира консултативниот референдум е неуспешен. Излезноста на граѓаните покажа дека тие се против Договорот со Грција и против промена на името, рекоа организаторите на вечерашниот собир пред Собранието на Република ...

Движење БЕСА: Потребен е попис, прагот од 903.000 граѓани е утопија

+инфо - 30.09.2018

O вој изборен ден, со мали забелешки, помина на најдобар можен начин и граѓаните имаа можност да ја изразат слободно својата волја, оцени Африм Гаши, претседател на Движењето БЕСА. – С е заблагодаруваме на сите граѓани кои се одѕваа на повикот за ...

ГАЛЕРИЈА: Народот слави пред Собрание

Press24 - 30.09.2018

Неколку стотици граѓани поддржувачи на Бојкотирам пред Собранието со песна ги слават резултатите од Референдумот за промена на името на Република Македонија. Граѓаните со транспаренти и знамиња во рацете извикуваат слободна ...

„Бојкотирам“ го слават „неуспешниот референдум“

Сител - 30.09.2018

Пред околу илјада граѓани движењето Бојкотирам вечерва го слави неуспешниот референдум со кој, според нив, се зачува идентитетот на Македонците. Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров прочита 18 точки од како што ја нарече ...

Беса: Граѓаните што излегоа на референдум се изјаснија „за“ НАТО и ЕУ

Макфакс - 30.09.2018

Граѓаните што излегоа на референдум се изјаснија „за“ НАТО и ЕУ, велат од Беса на Африм Гаши. „По завршување на изборниот процес за референдумот, Движењето Беса е тука да изјави дека овој изборен ден, со мали забелешки, помина на најдобар можен ...

(ВИДЕО) Движење БЕСА: Граѓаните, кои излегоа на референдум, се изјаснија „за“ НАТО и ЕУ

А1 On - 30.09.2018

Лидерот на Движењето БЕСА Африм Гаши вечерва на прес-конференција во Скопје оцени дека изборниот ден, со мали забелешки, поминал на најдобар можен начин и граѓаните имале можност да ја изразат слободно својата волја.

ВИДЕО: Приврзаниците на „Бојкотирам“ подготвуваат прослава пред Собрание

А1 On - 30.09.2018

Пред Собранието на Република Македонија започнаа да се собираат привирзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се подготвуваат за прослава. На булеварот пред македонскиот Парламент веќе е наместена бина за говорници, поради што е блокиран ...

Движење БЕСА: Потребен е попис, прагот од 903.000 граѓани е утопија

Слободен Печат - 30.09.2018

Oвој изборен ден, со мали забелешки, помина на најдобар можен начин и граѓаните имаа можност да ја изразат слободно својата волја, оцени Африм Гаши, претседател на Движењето ...

Само 250.000 Македонци излегле на референдум: Како и да гласи нивната одлука, таа е нелегитимна!

Курир - 30.09.2018

Најмал број од граѓаните кои денес излегоа на референдум се Македонци. Останатите се од другите етнички заедници. Денешниот референдум е неуспешен бидејќи не излегоа доволен број на гласачи за да биде постигнат цензус.

Грчките медиуми за референдумот во Македонија

+инфо - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми. Во неделните изданија на весниците, на информативните портали, во политичките емисии на радио станиците, во вестите, во информативните и ...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Николоски не гласаше, објасни и зошто

OhridNews - 30.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски не гласаше на референдумот. Тој тоа го најави и образложи уште во текот на денот додека течеше гласањето на референдумот. -Од прогласувањето на независноста на Р.

(Видео) Песни и ора пред Собранието на РМ

Макфакс - 30.09.2018

Пред Собранието приврзаниците на движењето „Бојкотирам“ слават по објавените првични резултати за одѕивот на референдумот според кои до 18 и 30 часот гласале 34,09 отсто од вкупно запишаните во Избирачкиот список.

Медиумите во светот: Низок одѕив на Референдумот во Македонија, премиерот Заев најави или гласање во Собрание или ...

А1 On - 30.09.2018

Локалните и светските медиуми внимателно го следеа денешниот референдумски ден во Македонија. Вечерва тие пишуваат дека останува неизвесно што ќе биде со Договорот од Преспа по слабиот одѕив на референдумот.

Петров: Ги отфрламе резултатите од Референдумот, бараме оставка од Владата и вонредни избори

А1 On - 30.09.2018

Денес е голем ден, го одбранивме името и идентитетот. Со Македонија постоиме, без Македонија ќе не снема, изјави претседателот на Семакедонскиот конгрес, Тодор Петров, кој посочи дека ги отфрлаат резултатите од референдумот и бараат оставка од ...

Данев: Нема да поддржам уставни измени во Собранието

Слободен Печат - 30.09.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, по референдумот се огласи на својот фејсбук профил. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, по референдумот се огласи на својот фејсбук профил. „Почитувани граѓани, на крајот од денешниот историски ден ...

„Јутарњи лист“: Дебакл на референдумот во Македонија, се остана исто, процесот продолжува и се ќе зависи од еден човек

Курир - 30.09.2018

Референдумот во Македонија со кој граѓаните требаше дадат поддршка на договорот за промена на името, кој е потпишан со Грција, доживеа дебакл: На него излегоа нешто помалку 40 проценти од гласачите (за референдумот да биде успешен требаше излегување ...

Што ако преовлада бојкотот на референдумов?

Окно - 30.09.2018

Излегов и гласав денеска. Се вратив порано од Англија за да можам да бидам во Македонија овој ден. Ако преовлада бојкотот на референдумов за името, ги повикувам сите Mакедонци и Mакедонки пријатели кои активно јавно и приватно агитираа и го поддржаа ...

Заев нема да даде оставка

+инфо - 30.09.2018

Немам намера да поднесам оставка, туку имам обврска да ја однесам Македонија во НАТО и во ЕУ, рече Заев одговарајќи на новинарско прашање, вечерва на прес конференција. Тој беше потсетен на негова изјава дека ако референдумот не успее тој ќе се ...

Заев: Немам намера да поднесам оставка

Слободен Печат - 30.09.2018

На новинарско прашање дали ќе поднесе оставка, бидејќи референдумот не е успешен, односно не апостигна цензус од над 50 отсто излезност, премиерот Заев рече дека нема намера да поднесе оставка.

Данев: По никаква цена нема да гласам за уставни промени

МКД - 30.09.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, кој денеска беше еден од неколкумината пратеници на опозициската партија кои гласаа на референдумот на Фејсбук се огласи со став дека нема да гласа за уставни промени.

(ВИДЕО) Поддржувачите на Бојкотирам: Политичарите треба да го послушаат народот што им порача на Референдумот

А1 On - 30.09.2018

Народот треба да се послуша, никакви егзебиции или ниски игри нема да не поколебаат да истраеме на правиот пат. Власта под итно да си оди, со Референдумот македонскиот народ го кажа своето, велат поддржувачите на бојкотот кои вечерва слават пред ...

Скопјанец нападнат со тупаници во кафе-бар поради став за референдумот

Независен - 30.09.2018

Вчера во полициската станица Центар било пријавено дека во 00.15 часот, во кафе-бар во Скопје, додека И.Е. бил со негов пријател му се приближил Ј.Л.(33) од Скопје, со кој се познаваат од претходно, и му упатил вербални закани во врска со гласањето ...

Грчките медиуми за референдумот во Македонија

Скопје инфо - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми. Во неделните изданија на весниците, на информативните портали, во политичките емисии на радио станиците, во вестите, во информативните и ...

Песни и ора пред Собранието на РМ

Точка - 30.09.2018

Пред Собранието приврзаниците на движењето „Бојкотирам“ слават по објавените првични резултати за одѕивот на референдумот според кои до 18 и 30 часот гласале 34,09 отсто од вкупно запишаните во Избирачкиот список.

Грчките медиуми за референдумот во Македонија

МК News - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми. Голем дел од грчките медиуми имаат испратено новинари во Скопје кои уште од петокот известуваат за климата во Македонија, за анализите и ...

ПОРТАЛИ ШИРАТ ЛАЖНИ ВЕСТИ: Пратеничката Пешевска демантира дека гласала за Северна

Денешен - 30.09.2018

Медиумската пропаганда се обидува да ја поттикне излезноста на референдумот со објавување лажни вести дека излегле на гласање политичари кои тоа го демантираат. Таков е и случајот со пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска, за која повеќе ...

Столе Стоилов се огласи во врска со референдумот

МК News - 30.09.2018

Капитенот на ракометниот клуб Вардар денеска во пресрет на референдумот во Македонија објави статус на својот Фејсбук профил. -Никогаш северна, секогаш Македонија, напиша Столе. app-facebook Stole Stoilov 4 hours ago Никогаш северна, СЕКОГАШ ...

Со лажни СМС пораки се манипулираат граѓаните за референдумот (ФОТО)

Република - 30.09.2018

Лажни СМС пораки циркулираат денеска од околу 12.30 часот, кога огромен број граѓани почнаа да добиваат телефонска порака во која членови се повикуваат да гласаат на референдумот. Според експерти за дигитални технлогии и комуникации пораката се ...

ЈАНУШЕВ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ: Нема да гласам, Македонија вечна

Денешен - 30.09.2018

И генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Марјан Јанушев нема да гласа на референдумот. Како што објави порталот Република, секој во ВМРО-ДПМНЕ да постапи по сопствено убедување на овој референдум, порталот дознава дека и Јанушев нема да излезе да ...

(Видео) Песни и ора пред Собранието на РМ

Скопје инфо - 30.09.2018

Пред Собранието приврзаниците на движењето „Бојкотирам“ слават по објавените првични резултати за одѕивот на референдумот според кои до 18 и 30 часот гласале 34,09 отсто од вкупно запишаните во Избирачкиот список.

ТВ21: ОТВОРЕНО СТУДИО- Референдум 2018

Бриф - 30.09.2018

ТВ 21 го отвора своето студио со програма во живо посветена на денешниот референдум. Репортерските екипи се насекаде низ Македонија и во живо ги пренесуваат информациите за тоа како тече референдумскиот ден.

Движење БЕСА: Граѓаните кои излегоа на референдум се изјаснија за НАТО и за ЕУ

Локално - 30.09.2018

Лидерот на Движењето БЕСА Африм Гаши вечерва на прес-конференција во Скопје оцени дека изборниот ден, со мали забелешки, поминал на најдобар можен начин и граѓаните имале можност да ја изразат слободно својата волја.

Вашингтон пост најавува пропаѓање на референдумот за промена на името

Пулс24 - 30.09.2018

Веќе почнаа да се лиферуваат вести глобално по водечките медиуми дека референдумот за промена на името ќе пропадне. Потоа следува почетно оправдување за Заев дека не е битен референдумот и дека според договорот пратениците ќе треба да го сменат ...

Светски новински агенции за референдумот во Македонија

Локално - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

Екс амбасадорот Есмеров пријавил во полиција дека бил нападнат поради референдумот од синот на Петре Латиновски

Либертас - 30.09.2018

Поранешниот амабсадор на Македонија во Бугарија, Игор Есмеров, вчера пријавил во полиција дека претходната вечер бил нападнат во кафе бар во Скопје. Како што рекол Есмеров, нападот бил поради неговиот став за референдумот.

Бојкотирачите нетрпеливи ја очекуваат прославата пред Собрание

CivilMedia - 30.09.2018

Бојкотирам на големо се подготвува, за како што се вели во нивниот повик, сенародниот собир пред Собранието со почеток во 19 часот. Според нив референдумот, ќе биде успешен, само ако нема ...

Балкански медиуми: Пропадна референдумот во Македонија, Македонците остануваат Македонци

Скопје инфо - 30.09.2018

Во Македонија утрово беше отворен референдумот на кој граѓаните одлучуваа за тоа дали нивната земја ќе го промени името во Република Северна Македонија. Прашањето на кој тие требаше да се произнесат беше „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со ...

„Бојкотирам“ го слават „неуспешниот референдум“

Локално - 30.09.2018

Пред околу илјада граѓани движењето Бојкотирам вечерва го слави неуспешниот референдум со кој, според нив, се зачува идентитетот на Македонците. Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров прочита 18 точки од како што ја нарече ...

Балкански медиуми: Пропадна референдумот во Македонија, Македонците остануваат Македонци

МК News - 30.09.2018

Во Македонија утрово беше отворен референдумот на кој граѓаните одлучуваа за тоа дали нивната земја ќе го промени името во Република Северна Македонија. Прашањето на кој тие требаше да се произнесат беше „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со ...

Екс амбасадорот Есмеров пријавил во полиција дека бил нападнат поради референдумот од синот на Петре Латиновски

Локално - 30.09.2018

Поранешниот амабсадор на Македонија во Бугарија, Игор Есмеров, вчера пријавил во полиција дека претходната вечер бил нападнат во кафе бар во Скопје. Како што рекол Есмеров, нападот бил поради неговиот став за референдумот.

Данев се правда: Нема да гласам за уставни измени

Фактор - 30.09.2018

За мене како пратеник спогодбата од Нивици е отфрлена од Македонскиот народ и како досега, така и од сега, нема по никаква цена да гласам за уставни промени со цел промена на нашето уставно име РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, се објасни на фејсбук пратеникот ...

Апасиев: Нема шанси да биде достигнат цензусот на референдумот

Вечер Прес - 30.09.2018

Повикувајќи се на аналитичкиот центар на партијата Левица, професорот и член на презедиумот на партијата, Димитар Апасиев, тврди дека нема да биде исполнет цензусот на референдумот, а излезноста ќе биде од 32% до 35%.

Грчки медиуми: Бура во Атина од референдумот, трилер во Скопје

Република - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми. Во неделните изданија на весниците, на информативните портали, во политичките емисии на радио станиците, во вестите, во информативните и ...

Светски новински агенции за референдумот во Македонија

CivilMedia - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

СТРАНСКИ АГЕНЦИИ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ: Тешко до бараниот одѕив за смена на името во Северна

Денешен - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

Неа демократија стравува за исходот на референдумот

Република - 30.09.2018

– Да се надеваме дека, без оглед на исходот, нема да има нестабилност во соседната земја по референдумот и нема да се претвори во нестабилност на Балканот, изјави денеска портпаролот на главната опозициска партија во Грција, Неа демократија (НД) ...

Заев нема намера да поднесе оставка

Република - 30.09.2018

На новинарско прашање дали ќе поднесе оставка, бидејќи референдумот не е успешен, односно не постигна цензус од над 50 отсто излезност, премиерот Зоран Заев рече дека нема намера да поднесе оставка.

Пријатели се степале поради референдумот, МВР поднесе пријава

Centar - 30.09.2018

Пријатели се степале поради референдумот, по што полицијата поднесе пријава за еден од нив. Инцидентот бил пријавен вчера во 13:30 часот во Полициска станица Центар. И.Е.(44) од Скопје пријавил дека околу 00:15 часот во кафе-бар во Скопје, додека ...

Скопјанец нападнат со тупаници во кафе-бар поради став за референдумот

Република - 30.09.2018

Вчера во полициската станица Центар било пријавено дека во 00.15 часот, во кафе-бар во Скопје, додека И.Е. бил со негов пријател му се приближил Ј.Л.(33) од Скопје, со кој се познаваат од претходно, и му упатил вербални закани во врска со гласањето ...

Референдумот топ тема во светските медиуми

Скопје инфо - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат за иднината и промена на името. За референдумот кој се одвива се до 19 часот пишува и германската ...

И Александар Николоски нема да гласа на референдумот

Денешен - 30.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски нема да гласа на референдумот. -Прогласувањето на независноста на Р. Македонија сметам дека денес е најбитен ден за опстанокот на Македонија.

ВО ЖИВО: Отворено студио на 1ТВ – анализа за референдумот

Либертас - 30.09.2018

Следете ВО ЖИВО: Отворено студио на 1ТВ – анализа за ...

Што пишуваат светските новински агенции за референдумот во Македонија

iPortal - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

Колапс на референдумот на Заев, шеќеринска и димитров

Денешен - 30.09.2018

Според сите податоци, на референдумот гласале нешто помалку од 40 отсто од гласачите, иако ДИК ги нема објавено резултатите за гласањето заклучно со 19 часот. Со тоа, согласно Уставот и Законот за референдум и граѓанска иницијатива, референдумот е ...

Бојкотирачите подготвуваат прослава пред Собрание (фото)

Скопје инфо - 30.09.2018

Пред Собранието на РМ, започнаа да се собираат привирзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се подготвуваат за прослава. На булеверот пред македонскиот парламент веќе е наместена бина за говорници, поради што е блокиран сообраќајот, а може да се ...

Српските медиуми за референдумот: Одзивот помал од очекуваниот

Мета - 30.09.2018

Mедиумиte во Србија објавиле дека одзивот на граѓаните на референдумот во Македонија бил помал од очекуваниот, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. „Радио телевизија Србија“ (РТС) објавила дека „граѓаните избирале во пакет ново име и шанса за ...

Првични резултати од референдумот: 91% од граѓаните гласале „ЗА“

Точка - 30.09.2018

Според првичните податоци кои што ги објавија од Државната изборна комисија на Македонија, гласовите „ЗА“ на денешниот референдум преовладуваат во огромна мера. Според досега процесираните податоци, Државната изборна комисија на својата интернет ...

Бојкотирам се подготвува за прослава пред Собрание

МК News - 30.09.2018

Пред Собранието на РМ, започнаа да се собираат привирзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се подготвуваат за прослава. На булеверот пред македонскиот парламент веќе е наместена бина за говорници, поради што е блокиран сообраќајот, а може да се ...

И „Фејсбук“ потсетува дека денеска е референдум

еМагазин - 30.09.2018

Социјалната мрежа Фејсбук на ѕидот на корисниците, потсетува дека денеска е референдум, и дава опција да споделете дека сте гласале, или да се информирате за гласачките права на страницата на ...

Приврзаниците на „Бојкотирам“ подготвуваат прослава пред Собранието

Centar - 30.09.2018

Пред Собранието на РМ почнаа да се собираат привирзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се подготвуваат за прослава. На булеверот пред македонскиот парламент веќе е наместена бина за говорници поради што е блокиран сообраќајот, а може да се ...

(Видео) Прослава на приврзаниците на „Бојкотирам“ пред парламентот

Centar - 30.09.2018

Пред Собранието на РМ започна прославата на привирзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се собираат по информациите за слабиот одѕив на референдумот. Неколку стотици граѓани поддржувачи на „Бојкотирам“ со песна ги слават резултатите од ...

Инцидент пред референдумот во кафуле во Скопје: Го тепал додека не се онесвестил

Скопје инфо - 30.09.2018

Во 13.30 часот во Полициска станица Центар вчера 44-годишниот И.Е. од Скопје пријавил дека 15 минути по полноќ во кафе бар во Скопје додека бил со негов пријател му се прибилижил 33-годишниот Ј.Л.

(Фото) Референдумот топ тема во регионов: „Македонците гласат за промена на името„

еМагазин - 30.09.2018

Денешниот референдум за името е централна тема во сите регионални медиуми. Медиумите пишуваат дека референдумот е историски за земјата која треба да го смени името и дека позитивниот исход треба да ја однесе земјата во НАТО и ЕУ.

Еве што порачуваат ракометните ѕвезди во врска со референдумот

Скопје инфо - 30.09.2018

Многу јавни личности од Република Македонија деновиве ги изнесоа соите ставови по повод референдумот за промена на името, и тоа во мнозинство се против договорот со Грција. Меѓу нив преку социјалните мрежи на денот на гласањето се огласија и ...

Претставници на #Бојкотирам ќе се обраќаат од бина пред Собрание

Либертас - 30.09.2018

Ако се земат предвид бројките од Државната изборна комисија и невладините организации, за излезноста на денешниот референдум, кои се уште не се финализирани, сепак укажуваат дека цензус нема да има.

Прослава на приврзаниците на „Бојкотирам“ пред парламентот

Точка - 30.09.2018

Пред Собранието на РМ започна прославата на приврзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се собираат по информациите за слабиот одѕив на референдумот. Неколку стотици граѓани поддржувачи на „Бојкотирам“ со песна ги слават резултатите од референдумот ...

(Видео) Прослава на приврзаниците на „Бојкотирам“ пред парламентот

Скопје инфо - 30.09.2018

Пред Собранието на РМ почна прославата на приврзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се собираат по информациите за слабиот одѕив на референдумот. Неколку стотици граѓани, поддржувачи на „Бојкотирам“, со песна ги слават резултатите од референдумот ...

ВО ЖИВО: Пред Собрание Македонија слави

Република - 30.09.2018

Пред Собранието на РМ започна прославата на привирзаниците на движењето „Бојкотирам“, кои се собираат по информациите за слабиот одѕив на ...

Балкански медиуми: Пропадна референдумот во Македонија, Македонците остануваат Македонци

Република - 30.09.2018

Во Македонија утрово беше отворен референдумот на кој граѓаните одлучуваа за тоа дали нивната земја ќе го промени името во Република Северна Македонија. Прашањето на кој тие требаше да се произнесат беше „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со ...

Го истепал поради референдумот во скопско кафуле

МК News - 30.09.2018

Вчера во 13.30 часот во Полициска станица Центар И.Е.(44) од Скопје пријавил дека околу 00,15 часот во кафе бар во Скопје додека бил со негов пријател му се прибилижил Ј.Л.(33) од Скопје со кој се познаваат од претходно и му упатил вербални закани ...

Петров: Ги отфрламе резултатите од Референдумот, бараме оставка од Владата и вонредни избори

Точка - 30.09.2018

Денес е голем ден, го одбранивме името и идентитетот. Со Македонија постоиме, без Македонија ќе не снема, изјави претседателот на Семакедонскиот конгрес, Тодор Петров, кој посочи дека ги отфрлаат резултатите од референдумот и бараат оставка од ...

Што пишуваат светските новински агенции за референдумот во Македонија

Либертас - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

Процесирани половина од гласовите во Куманово

Кумановски м. - 30.09.2018

Вкупно 90,24% од граѓаните на Куманово со право на глас денеска се изјасниле „ЗА“ на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција?“, а 6,56 отсто гласале против, ...

99,5 отсто од жителите на Липково гласале „ЗА“ на референдумот

Кумановски м. - 30.09.2018

Вкупно 99,5 отсто од жителите на Липково гласале „ЗА“ на референдумот, покажуваат податоците на Државната изборна комисија по преработните 27,7% од гласовите. Против на референдумот се изјасниле само 0,09 отсто од гласачите кои денеска излегле на ...

„Бојкотирам“ со оро и патриотски песни го славеше „неуспешниот референдум“: Бараме Владата да си поднесе оставка

Вечер Прес - 30.09.2018

Граѓаните со транспаренти и со развиорени знамиња во рацете извикуваа слободна Македонија. Тие изјавуваа дека дојдени се да кажат дека се за Макединија. Јавно побараа Владата да си поднесе оставка, собранието да се распушти и да се оди на ...

Што пишуваат светските новински агенции за референдумот во Македонија

еМагазин - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

Што пишуваат грчките медиуми за референдумот во Македонија

еМагазин - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми. Во неделните изданија на весниците, на информативните портали, во политичките емисии на радио станиците, во вестите, во информативните и ...

Селмани за Фактор: Треба да се анализира гласањето на Албанците на референдумот

Фактор - 30.09.2018

Владејачкото мнозинство да обезбеди поддршка од 80 пратеници или да оди на предвремени парламентарни избори, вели Имер Селмани за Фактор анализирајки ги резултатите од референдумот. Според него најдобро е да се најде согласност да се донесат ...

СТРАНСКИ МЕДИУМИ: Дебакл на референдумот за смена на името на Македонија во Северна

Денешен - 30.09.2018

Пропадна референдумот во Македонија за новото име на државата, Слаба излезност на референдумот, Дебакл на референдумот во Македонија, Македонија на референдум за промена на името на државата, излезноста е многу мала… Тоа се само мал дел од насловите ...

Што пишуваат регионалните и светски медиуми за референдумот?

Фактор - 30.09.2018

„Граѓаните на ФИРОМ гласаат за договорот за промена на името на нивната земја“, пишува грчки Катимерини. Тие имаат уште еден текст на оваа тема со наслов „Затворање на македонското прашање?“.

Пред големата одлука

iPortal - 30.09.2018

„Тоа беше најтешкиот ден во мојот живот. За жал, утрото кога се разбудив воопшто не бев свесен за последиците што ќе следат. Рутински ја тргнав завесата и видов раздвиженост на мојата улица, познатата лондонска Флит стрит.

Движење БЕСА: Граѓаните кои излегоа на референдум се изјаснија за НАТО и ЕУ

Бриф - 30.09.2018

Лидерот на Движењето БЕСА Африм Гаши вечерва на прес-конференција во Скопје оцени дека изборниот ден, со мали забелешки, поминал на најдобар можен начин и граѓаните имале можност да ја изразат слободно својата волја.

Мицковски и Николовски нема да гласаат

Локално - 30.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски порача дека нема да гласа на референдумот. Денеска исто така и лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски истакна дека ќе го бојкотира ...

Петров бара оставки: Според Уставот пратениците најмалку 2 години не можат да гласаат за договорот со Грција

Република - 30.09.2018

Денес е голем ден, го одбранивме името и идентитетот. Со Македонија постоиме, без Македонија ќе не снема, изјави претседателот на Семакедонскиот конгрес, Тодор Петров, кој посочи дека ги отфрлаат резултатите од референдумот и бараат оставка од ...

Дескоски: Прекршен еден од двата услови за поддршката на Грција за наше зачленување во НАТО

Република - 30.09.2018

„Фејсбук“ статус на Тони Дескоски, професор по меѓународно право на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, кој беше застапник на Република Македонија пред Меѓународениот суд во Хаг во спорот против Грција за нарушување на Времената ...

Еве што порача: Столе Стоилов се огласи во врска со референдумот

Пулс24 - 30.09.2018

Капитенот на ракометниот клуб Вардар денеска во пресрет на референдумот во Македонија објави статус на својот Фејсбук профил. -Никогаш северна, секогаш Македонија, напиша ...

Пратеничката Жаклина Пешевска демантира дека гласала на референдумот

МК News - 30.09.2018

Во одредени медиуми се појави вест дека пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска гласала денеска на референдумот. Овие информации таа ги демантира во изјава за Курир. „На одредени портали прочитав дека сум гласала на референдумот, тие информации ...

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Јанушев за „Република“: Нема да гласам на референдумот, Македонија вечна

Република - 30.09.2018

Во рамките на партискиот став на ВМРО-ДПМНЕ секој по сопствено убедување да постапи на престојниот референдум, дознаваме дека генералниот секретар Игор Јанушев нема да излезе да гласа на референдумот.

Поддржувачите на „Бојкотирам“ слават пред Собрание

Н.Македонија - 30.09.2018

Приврзанци на движењето “Бојкотирам” се собраа вечерва пред Собранието каде што го изразуваат задоволството од, како што велат, неуспехот на референдумот и зачувувањето на името на државата.

Грчките медиуми за референдумот во Македонија

Н.Македонија - 30.09.2018

Циклонот „Зорбас“ е првата, а референдумот во Македонија денеска е втората најважна вест во грчките медиуми. Во неделните изданија на весниците, на информативните портали, во политичките емисии на радио станиците, во вестите, во информативните и ...

Студио 1 анализа – патот на успешна Македонија е само низ портите на НАТО и ЕУ

1tv - 30.09.2018

Во Студио 1, по затворањето на гласачките места за референдумот, уредниците Сашо Орданоски и Јадранка Костова разговараа со словенечкиот амбасадор во Македонија, проф. д-р Милан Јазбец и со директорот на агенцијата „Рејтинг“ Никола Спасов.

Светски новински агенции за референдумот во Македонија

1tv - 30.09.2018

Американската новинска агенција Асошиејтед прес пренесе од Скопје дека во Македонија се одржува пресуден референдум на кој граѓаните одлучуваат дали да одобрат географска одредница за името на државата со што се менува името во „Северна Македонија“ ...

Претставници на #Бојкотирам ќе се обраќаат од бина пред Собрание

1tv - 30.09.2018

Ако се земат предвид бројките од Државната изборна комисија и невладините организации, за излезноста на денешниот референдум, кои се уште не се финализирани, сепак укажуваат дека цензус нема да има.

„Бојкотирам“ го слават „неуспешниот референдум“

1tv - 30.09.2018

Пред околу илјада граѓани движењето Бојкотирам вечерва го слави неуспешниот референдум со кој, според нив, се зачува идентитетот на Македонците. Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров прочита 18 точки од како што ја нарече ...

Кои се најневообичаените референдуми во светот?

Канал5 - 29.09.2018

Референдумите како форма на изјаснување за битни и суштествени прашања не секогаш биле организирани за вакви цели. Светската историја бележи навистина необични и навидум апсурдни референдуми. Швајцарција е дефинитивно лидер на ова поле.

Највлијателните руски експерти ги демантираат конспираторите: НАТО ја сака Македонија по секоја цена

Фактор - 29.09.2018

Игор Пшениченков Најповиканите експерти од Русија за ИТАР-ТАСС доцна попладнево, специјално анаизирајќи ја ситуацијата во Македонија, наведоа дека нема простор за никакви заговори за уништување на Македонија, туку целта на референдумот е да се ...

Кои се трите најбизарни референдуми во историјата?

Фактор - 29.09.2018

Освен клучни и суштински, светската историја бележи навистина необични и навидум апсурдни референдуми. Швајцарција е дефинитивно лидер на ова поле. Меѓу најинтересните референдуми е оној од 2010 година кога се гласало дали кучињата можат да ги ...

Грција го чека исходот во Македонија

Deutsche Welle - 28.09.2018

Во пресрет на референдумот, грчката опозиција критикува дека владата во Атина на ПЈРМ ѝ подарила македонски јазик, идентитет и култура, и дека тие ќе направат сѐ за да се спречи Договорот од Преспа.

Западот и Истокот напрегнато гледаат кон Македонија

Deutsche Welle - 28.09.2018

Во недела македонските граѓани на референдум ќе се изјаснат за можно членство во ЕУ и НАТО и ново име за својата земја. Експертите објаснуваат зошто таму се прекршуваат интересите на Западот и на Русија Никогаш досега толку водечки западни ...

Над шест илјади полицајци ќе го чуваат референдумот

Независен - 28.09.2018

Безбедносните служби засега немаат индиции дека неделниот ден ќе биде нагрден со инциденти. Се очекува мирно референдумско изјаснување, а за секој случај на терен ќе бидат многубројни полициски сили.

Над 6.000 полицајци ангажирани за референдумот

Нетпрес - 28.09.2018

Безбедносните служби засега немаат индиции дека неделниот ден ќе биде нагрден со инциденти. Се очекува мирно референдумско изјаснување, а за секој случај на терен ќе бидат присутни над 6.000 полициски сили.

Западот и Истокот напрегнато гледаат кон Македонија пред референдумот во недела

Либертас - 28.09.2018

Во недела македонските граѓани на референдум ќе се изјаснат за можно членство во ЕУ и НАТО и ново име за својата земја. Експертите објаснуваат зошто таму се прекршуваат интересите на Западот и на Русија, пишува Дојче веле .

Грција го чека исходот во Македонија

Либертас - 28.09.2018

Во пресрет на референдумот, грчката опозиција критикува дека владата во Атина на ПЈРМ ѝ подарила македонски јазик, идентитет и култура, и дека тие ќе направат сѐ за да се спречи Договорот од Преспа, пишува Дојче веле .

Николоски: Власта да не ни помислува да го лажира референдумот во недела

Република - 28.09.2018

Почитувани, На крајот сме на кампањата за референдумот, денес сме во скопски Аеродром и Ново Лисиче да разговараме со граѓаните. Атмосферата е јасна. Пораките од граѓаните се исто така прецизни, значајно мнозинство на народот се спротивставува на ...

Повеќе од 6.000 полицајци ќе бидат ангажирани за „чување“ на референдумот, на готовс и специјалните единици

Либертас - 28.09.2018

Безбедносните служби засега немаат индиции дека неделниот ден ќе биде нагрден со инциденти. Се очекува мирно референдумско изјаснување, а за секој случај на терен ќе бидат многубројни полициски сили.

Повеќе од 6.000 полицајци ќе бидат ангажирани за „чување“ на референдумот

1tv - 28.09.2018

Безбедносните служби засега немаат индиции дека неделниот ден ќе биде нагрден со инциденти. Се очекува мирно референдумско изјаснување, а за секој случај на терен ќе бидат многубројни полициски сили.

Пред големата одлука

Призма - 27.09.2018

„Тоа беше најтешкиот ден во мојот живот. За жал, утрото кога се разбудив воопшто не бев свесен за последиците што ќе следат. Рутински ја тргнав завесата и видов раздвиженост на мојата улица, познатата лондонска Флит стрит.

Неуспешен референдум –„изолација“ или „никому ништо“

Призма - 27.09.2018

За некого изолација и уназадување, а за некого „никому ништо“. Различни одговори доби БИРН од десетте јавни личности што ги интервјуираше на две кратки прашања – што за вас значи успешен референдум и што доколку референдумот не успее? Најчестиот ...

Протест пред Собранието за бојкот на референдумот

Фокус - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември, објави порталот А1Он.

Македонија: меѓу еуфорија и сомнежи

Deutsche Welle - 27.09.2018

Дали наскоро Македонија ќе го промени името во Северна Македонија? Со ова прашање централната програма на англиски јазик го најавува видео-прилогот за ситуацијата во Македонија непосредно пред референдумот.

Аналитичарите за кампањата на референдумот

Телма - 27.09.2018

Кампања во доминација на кампусот „за“, на речиси сите видови на медиуми, интензивна кампања за мбојкот претежно на социјалните мрежи и на интернет порталите и стратегија на ВМРО-ДПМНЕ да ја потисне кампањата.

Иванов во ОН: На 30 септември нема да излезам да гласам

24 Вести - 27.09.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации им порача на македонските граѓани дека гласањето на референдумот е нивно право, а не обврска. - Во согласност со Член 7, став 3 од Законот за референдум, ...

Иванов: Граѓаните имаат права да одберат дали сакаат да гласаат или не на референдумот

Канал5 - 27.09.2018

Никои не може да биде повикан на одговорност доколку реши да го бојкотира референдумот во недела. Договорот со Грција е лош и со него Македонија ќе стане полу суверена држава. Ова го кажа претседателот на државава Ѓорѓе Иванов .

Иванов повика на бојкот на референдумот за името во говорот во ОН во Њујорк

Сакам да кажам - 27.09.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во говорот на 73. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк попладнево рече дека со Договорот за името со Грција се прекршува правото на самоопределување и ги повика земјите членки кои веќе ја признале Македонија ...

ВИДЕО: Засилено полициско присуство околу Собранието по најавениот протест

ТВ21 - 27.09.2018

Пред и околу зградата на Собранието на Република Македонија зголемено е полициското присуство по најавите за централен протест вечерва во Скопје, против референдумот. Од Млади за Македонија, кои се јавија како организатори на протестот и испратија ...

Партиите со последни пораки пред молкот

Алсат-М - 27.09.2018

Партиите ги соопштија последните пораки пред молкот за референдумот во неделата. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која не соопшти директен и конкретен став, ги повика граѓаните да одлучат за зачувување на идентитетот и подоцна да го продолжат патот кон ЕУ.

Неколку пратеници од првиот парламентарен состав дадоа поддршка на референдумот

Алсат-М - 27.09.2018

Поранешни пратеници од првото парламентарно Собрание ги повикаа граѓаните да излезат на референдум и да гласаат. Поранешниот прв спикер, Стојан Андов и некои други пратеници заклучија дека во Македонија е создадена неопходната меѓуетничка клима како ...

Последен повик пред референдумот, идентитетот и симболите нема да се сменат, вели Заев

ТВ21 - 27.09.2018

Музејот „Македониум“ во Крушево, е местото кое премиерот го избра за да упати последен повик – граѓаните да излезат и да гласаат на референдумот в недела. Овој споменик е потсетник дека народот секогаш го правел вистинскиот избор, рече Зоран Заев, ...

Иванов од ОН: Преспанскиот договор е самоубиство за Македонија

ТВ21 - 27.09.2018

Доколку референдумот од 1991 ја направи Македонија независна, тогаш референдумот на 30-ти септември може да ја донесе земјата во состојба на потчинетост и зависност од друга земја. Ова беше пораката на Претседателот Ѓорге Иванов, што ја испрати во ...

Пред Собрание повеќе полиција отколку демонстранти – „Бојкотирам“ се огради од протестот

ТВ21 - 27.09.2018

За вечерва на социјалните мрежи беше закажан протест пред Собранието против договорот со Грција, со повик за бојкот на референдумот. Но, малкумина се одговорија на повикот за протест преку социјалните мрежи.

Обраќање на Иванов во ОН: Гласањето на референдум е ваше право, а не обврска

24 Вести - 27.09.2018

Гласањето на референдумот е право, а не обврска, ваква порака до граѓаните на Македонија упати претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето на 73. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк, нагласувајќи дека секој граѓани има право сам да одлучи ...

Николоски: Власта да не ни помислува да го лажира референдумот во недела

Канал5 - 27.09.2018

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ , Александар Николоски се обрати до граѓаните при теренската посета на општина Аеродром. На крајот сме на кампањата за референдумот, денес сме во скопски Аеродром и Ново Лисиче да разговараме со граѓаните, рече ...

Ахмети: Нема пазар со референдумот

Фокус - 27.09.2018

Европската Унија во неколку наврати отворено ни предочи: решете ги проблемите со соседите и продолжете ги почнатите реформи. Тоа е важно за нас, истакна лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, во интервју за ТВ24.

Жестоки критики за лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ

Deutsche Welle - 27.09.2018

Пред рефрендумскиот молк кој почнува на полноќ, стигнуваат критики за двосмислените изјави на ВМРО-ДПМНЕ. Партијата ризикува да ги изгуби пријателите во Европската народна партија Поради двојни стандарди со кои од една страна повикува секој да реши ...

МД „Илинден" ги повикува Македониците во Албанија со право на глас да го бојкотираат референдумот

Канал5 - 27.09.2018

Македонското друштво „Илинден” со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, ги повикуваат Македонците во Албанија, со право на глас во Македонија, да го бојкотираат претстојниот референдум во Република Македонија што ќе се одржи в недела.

Граѓани протестираат пред Собрание за бојкот на референдумот

Телма - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието, и оти зад нив не ...

Бојкотирачи го откажаа денешниот протест, велат дека го закажале инфилтрирани „служби на хунтата“

Фокус - 27.09.2018

Од движењето „Бојкотирам“ соопштија на социјалните мрежи дека се откажува денешниот протест пред Собрание. Од таму тврдат дека тие не стојат зад најавата на протестот, туку дека бил закажан, како што велат, од инфилтрирани „служби на хунтата“.

Младите дискутираат: Успешен референдум (не) е единствен пат за европска Македонија

ТВ21 - 27.09.2018

Вчера, 26.09.2018 во Јавна соба се одржа настанот „Мисли на глас“ во организација на Младински образовен форум, како дел од инцијативата на граѓански организации „Зачекори напред! Изборот е твој“.

Граѓани протестираат пред Собрание за бојкот на референдумот

Канал5 - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието, и оти зад нив не ...

Првите пратеници на независна Македонија повикаа да се излезе на референдум и да се гласа ЗА

Фокус - 27.09.2018

Пратениците на првиот парламентарен состав на независна Република Македонија денеска одржаа прес конференција во Собранието на која ги повикаа граѓаните да излезат на референдумот и да гласаат ЗА.

Јавните личности се вклучија во пред референдумската кампања

Канал5 - 27.09.2018

Пред референдумот голем број, уметници, спортисти и јавни личности се појавија на спотовите за поддршка на референдумот. Имаше и такви, во помал мал број, кои повикаа и на бојкот. На прагот од референдумскиот молк, изминативе три недели медиумите ...

Алијансата за Албанците со поддршка на референдумот на 30 септември

Телма - 27.09.2018

Претставници на Штабот од Алијансата за Албаниците денеска со прес-конференција во Тетово повикаа на поддршка на реферндумот што ќе се одржи на 30 септември. – Алијансата за Албанците донесе политичка одлука дека референдумот од 30 септември масовно ...

Може да не ги сакате Заев, Мицкоски и Ахмети, но излезете за Македонија и гласајте „за“, повикаа пратениците од првиот ...

Сакам да кажам - 27.09.2018

Триесетина пратеници од првиот пратенички состав на Собранието од различни политички партии ги повикаа граѓаните да излезат на референдумот и да гласаат „за“. Во заедничката изјава, тие како претставници на граѓаните избрани во првиот Парламент на ...

Анализа на Канал 5- Единствена дилема: Кој резултат е доволно добар за успешен референдум?

Канал5 - 27.09.2018

Кампањата помина во знакот на неизвеснота околу ставот на ВМРО-ДПМНЕ за рефереднумот.. На крајот опозиционерите одлучија в недела секој од нивните поддржувачи да постапува по сопствено убедување, што го остава отворено прашање за цензусот.

Првите македонски пратеници ќе гласаат „ЗА” на референдумот

Канал5 - 27.09.2018

Ако ја сакате Македонија ќе излезете на референдумот и ќе гласате. Ова го порачаа пратениците од првиот парламентарен состав. И тие слично на Владата се на став дека Договорот со Грција не го загрозува идентитетот, туку дека го зацврстува.

Референдумот во Македонија - одлука за западниот курс на земјата

Deutsche Welle - 27.09.2018

Македонија решава за својата иднина. Во прашање е приближување кон ЕУ и НАТО или меѓународна изолација, вели владата. Но, никој не сака да го прогнозира исходот, пишува германската агенција ДПА.

„Македонија – Бојкотира“: Референдумот нема да успее

А1 On - 27.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира“ имаше митинзи во Драчево, Кисела Вода и Аеродром. „Општ впечаток на средбите беше дека Македонија мора да се одбрани од пучистичката власт во Скопје купена ...

Прес-конференција за референдумот на првиот македонски парламентарен состав

Таратур - 27.09.2018

Пратеници од првиот парламентарен состав денеска ќе одржат прес-конференција во врска со претстојниот референдум кој треба да се одржи во недела. На обраќањето за медиумите и јавноста тие ќе упатат порака до граѓаните на Република Македонија во ...

Што по референдумот?

Р.С.Европа - 27.09.2018

Македонија ќе мора да го промени Уставот, за Грција да го ратификува Договорот за името да ги усвои протоколите со кои ќе даде зелено светло Северна Македонија да стане членка на НАТО и да може да почне преговори со ЕУ.

[Став] Пет заблуди за реферeндумот

Радио МОФ - 27.09.2018

Во недела, македонските граѓани ќе излезат на референдум. Околку референдумот, како никогаш досега, се кршат копјата во академската заедница. Консензус тешко да се постигне околу било што: природата и карактерот на референдумот, цензусот, ...

Џафери: Повикувам за поддршка на референдумот, очекувам мирен ден во недела

Слободен Печат - 27.09.2018

Неговите очекувања се дека и оние граѓани што имале дилема во однос на излегување на референдумот дека ќе се определат. Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА ги повикува граѓаните во недела да го поддржат референдумот.

Да се биде или не, гласање е сега!

Слободен Печат - 27.09.2018

Народот е свесен и тој ќе ја препознае шансата за напредок на државата, оти доколку се случи референдумот да пропадне, тогаш дефинитивно ќе ѝ се случат страшни работи на Македонија, предупредуваат аналитичарите.

Џафери: На референдумот ќе излезат повеќе од 50 отсто од граѓаните

+инфо - 27.09.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери во интервју за МИА на прашање какви се очекувањата и проценките за излезноста на референдумот вели дека сите податоци покажуваат дека граѓаните со огромно мнозинство се расположени и подготвени да излезат на ...

Николоски: Власта да не ни помислува да го лажира референдумот во недела

Сител - 27.09.2018

На крајот сме на кампањата за референдумот, денес сме во скопски Аеродром и Ново Лисиче да разговараме со граѓаните. Атмосферата е јасна. Пораките од граѓаните се исто така прецизни, значајно мнозинство на народот се спротивставува на овој договор.

Граѓани протестираат пред Собрание за бојкот на референдумот

Кајгана - 27.09.2018

Скопје, 27 септември 2018 (МИА) - Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември.

Зошто Бојкотирам/Апстинирам/Не гласам е самодеградирање на сопствената сувереност

МКД - 27.09.2018

Доколку не гласате, доколку останете дома, потсетете се дека сте се откажале од она што оние пред нас го немале, она за што нашите претци се бореа – сами да ја решаваме својата иднина. За 3 дена, на 30 септември во Македонија ќе имаме референдум за ...

До полноќ ЗА, Против и Бојкотирам, потоа молк до недела

Р.С.Европа - 27.09.2018

Од полноќ започнува предреферендумскиот молк. Во изминатиов месец на политичката сцена се појавиjа малку актери, но со многу пораки, оценуваат аналитичарите. Интензивна кампања "за" на речиси сите видови на медиуми, интензивна кампања за бојкот ...

Се вратив да гласам Македонија да биде европска!

+инфо - 27.09.2018

Три дена нѐ делат до одржувањето на референдумот. Три дена неизвесност! Ќе биде успешен и Македонија ќе биде Европска Македонија или неуспешен и Македонија ќе остане во калта. Тоа ќе го решат граѓаните.

Пратеници од првиот парламентарен состав повикаа граѓаните да гласаат „за“ на референдумот

А1 On - 27.09.2018

Триесетина пратеници од првиот парламентарен состав ги повикаа граѓаните да излезат и да гласаат „за“ на претстојниот референдум. – Ние имавме историска шанса да ги удриме темелите на независна и суверена Македонија.

Николоски: Власта да не ни помислува да го лажира референдумот во недела

Стандард - 27.09.2018

„Би сакал да упатам последна порака пред се до власта да не ни помислува да го лажира референдумот во недела. Нити да присилува луѓе да направат нешто што не сакаат да направат, нити да полни кутии затоа што жестоко ќе спротивставиме на тоа.

Ахмети: Никој не треба да го условува референдумот со ништо

Стандард - 27.09.2018

Европската Унија во неколку наврати отворено ни предочи: решете ги проблемите со соседите и продолжете ги почнатите реформи. Тоа е важно за нас, истакна лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, во интервју за ТВ24.

Првите пратеници по независноста: Македонија мора да ја сакате, излезете и гласајте „за“ ГАЛЕРИЈА

+инфо - 27.09.2018

Триесетина пратеници од првиот пратенички состав на Собранието на Република Македонија од различни политички партии излегоа и ги повикаа граѓаните во недела да излезат да гласаат на референдум и да заокружат „за“.

Пратеници од првиот парламентарен состав повикаа да се гласа „за” на референдумот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.09.2018

Вистинската одлука на 30.септември е да се излезе на референдум и да се гласа „за“. Македонија да направи вистински чекор во вистинско време, повикаа денеска пратеници од првиот парламентарен состав на Република Македонија.

Николоски: Власта да не помислува да го лажира референдумот

Нетпрес - 27.09.2018

На крајот сме на кампањата за референдумот, денес сме во скопски Аеродром и Ново Лисиче да разговараме со граѓаните. Атмосферата е јасна. Пораките од граѓаните се исто така прецизни, значајно мнозинство на народот се спротивставува на овој договор.

Анализа: Владината кампања се темели на „зачувани“ јазик и нација, наводна смена на ФИРОМ со Северна

Алфа - 27.09.2018

Менуваме од ПЈРМ во Северна, јазикот и нацијата си остануваат недопрени, не чека бесплатно здравство во ЕУ, инвестиции, просперитет. Сето ова, ако помине референдумот. Во спротивно, дезинтеграција, распад на државата, нема да има пензии, нема ...

Пратеници од првиот парламентарен состав повикаа да се гласа „за“ на референдумот

МКД - 27.09.2018

Пратеници од првиот парламентарен состав денеска од Собранието ги повикаа граѓаните да излезат и да гласаат на претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30-ти септември годинава. Триесетината парламентарци порачаа дека вистинската одлука на 30 ...

Зошто на референдумот ќе гласам „ЗА“?

Слободен Печат - 27.09.2018

Ќе излезам на Референдумот и ќе гласам „ЗА“ затоа што сум свесен и убеден дека тоа ќе биде глас за иднината на државата и нејзините граѓани, посебно за младите генерации, а не за партијата што го спроведува! Да нема какво било недоразбирање, немам ...

Првиот парламентарен состав ќе упати порака по повод претстојниот референдум

А1 On - 27.09.2018

Пратеници од првиот парламентарен состав денеска ќе одржат прес-конференција на која ќе упатат порака до граѓаните на Република Македонија во врска со претстојниот референдум. Прес-конференцијата ќе се одржи во Прес-центарот на ...

Маж бил физички нападнат додека делел програма за референдумот

Макфакс - 27.09.2018

Триесет и седумгодишен маж пријавил во полициска станица дека бил физички нападнат додека делел програма за референдумот, соопшти Министерството за внатрешни работи. Според пријавата, нападот го извршил извесен В.М.

Не е сè во цензусот

Независен - 27.09.2018

Александра М. Митевска Во јануари 2012 година, во Хрватска, која едно време чекореше рамо до рамо со Македонија по евроатлантската патека, се одржа референдум за пристапување во ЕУ – околу половина година откако земјата ги заврши преговорите со ...

Референдум за ЕУ или испраќање на гурбет

Слободен Печат - 27.09.2018

Равенката од која се очекува да произлезе јасен одговор на претстојниот референдум се чини дека повеќе не содржи непознати во однос на сегашната историска шанса за исполнување на стратешката цел од осамостојувањето на земјата – целосна евроатлантска ...

Првите пратеници на независна Македонија повикаа да се гласа „За“

Нова ТВ - 27.09.2018

Пратеници од првиот парламентарен состав на независна Македонија денеска ги повикаа граѓаните да излезат да гласаат „За„ на референдумот во недела. „Ние ги удривме темелите на нашата независност и сега Ве повикуваме да направиме уште еден вистински ...

Маж нападнат во Скопје додека делел програма за референдумот

Press24 - 27.09.2018

Маж бил нападнат додека делел програма за референдумот во Скопје, информираат од полиција. Во Секторот за внатрешни работи вчера во 19 часот, 37-годишниотСкопје, А.З. од Скопје пријавил дека истиот ден околу 18:30 часот на улица „Палмиро Тољати“, ...

(Видео) Андов: Тешко изградивме единство за европска Македонија

Макфакс - 27.09.2018

Првиот претседател на Собранието на Република Македонија Стојан Андов, заедно со триесетина други пратеници од првиот парламентарен состав повика граѓаните да излезат да гласаат на рефереднумот.

Првиот парламентарен состав ќе упати порака по повод претстојниот референдум

Сител - 27.09.2018

Пратеници од првиот парламентарен состав денеска ќе одржат прес-конференција на која ќе упатат порака до граѓаните на Република Македонија во врска со претстојниот референдум. Прес-конференцијата ќе се одржи во Прес-центарот на ...

Џафери: Повикувам за поддршка на референдумот, очекувам мирен ден во недела

Стандард - 27.09.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА ги повикува граѓаните во недела да го поддржат референдумот. Вели дека очекува мирен ден и смета дека изборните органи професионално ќе си ја завршат работата.

Алијанса за Албанците: Масовно поддржете го референдумот

+инфо - 27.09.2018

Алијансата за Албанците силно ја поддржува интеграцијата на земјата во НАТО и во ЕУ, давајќи свои политички аргументи, оневозможувајќи да управува со земјата минатата власт која повеќе од една деценија ги блокираше интегративните процеси на земјата, ...

СМК и ,,Македонија-Бојкотира‘‘ повикаа на бојкот на референдумот

Сител - 27.09.2018

Координативното тело против референдумот при Светскиот Македонски Конгрес ја искористи последната шанса пред молкот кој ќе настапи на полноќ, повторно да повика на бојкот и масовна неизлезност на граѓанското изјаснување во недела.

И македонската дијаспора поделена по однос на референдумот и договорот со Грција

Сител - 27.09.2018

Златко Димчовски е еден од врвните македонски научници, еден од тимот пронаоѓачи на интернетот, повеќе од 50 години дел најголемата европска научна институција ЦЕРН и тој нема никаква дилема дека Референдумот в недела треба да биде успешен.

ОЈО будно го следи референдумскиот процес - амбасадата на САД препорача да се избегнуваат места на кои се можни ...

Сител - 27.09.2018

Кумановското јавно обвинителство постапува по една пријава за поткуп на гласачи во пресрет на референдумот, поднесена од политичка партија. Состојбата на терен ја следат обвинители од цела Македонија, а евентуални нерегуларности граѓаните и ...

Џафери: Ги повикувам граѓаните да го поддржат референдумот, очекувам мирен ден во недела

Press24 - 27.09.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА ги повикува граѓаните во недела да го поддржат референдумот. Вели дека очекува мирен ден и смета дека изборните органи професионално ќе си ја завршат работата.

Иванов во ОН - Ако референдумот успее ќе бидеме држава по име, но не и по суштина

Р.С.Европа - 27.09.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов своето обраќање пред Генералното собрание на Обединетите нации го посвети на објаснување на штетноста на Договорот за името со Грција и ги повика земјите членки кои веќе ја признале Македонија под ...

Иванов во Обединетите Нации: На 30 септември нема да гласам, верувам дека и моите сограѓани ќе донесат мудра одлука

Курир - 27.09.2018

„Не губете ја вербата во себе, бидејќи од вас зависи иднината на Република Македонија. Не губете ја надежта и патриотската љубов кон Република Македонија, бидејќи само како суверена и независна држава таа ќе биде заштитник на вашата слобода и вашето ...

Анализа: Познавачите подделени околу очекувањата за денот на референдумот, но согласни дека цензусот- тешко ќе се ...

Алфа - 27.09.2018

Аналитичарите согласни, не веруваат дека ќе има цензус на претстојниот референдум. Новинарот Дарко Јаневски смета дека референдумот нема да успее на чесен начин, и дека е многу веројатно да се очекува полнење на кутиите со цел приближување на ...

МД „Илинден“ ги повикува Македониците во Албанија со право на глас да го бојкотираат референдумот

Стандард - 27.09.2018

Македонското друштво „Илинден” со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, ги повикуваат Македонците во Албанија, со право на глас во Македонија, да го бојкотираат претстојниот референдум во Република Македонија што ќе се одржи в недела, на 30 ...

Пет заблуди за реферeндумот

Нова ТВ - 27.09.2018

Пишува М-р Весна Попоска Во недела, македонските граѓани ќе излезат на референдум. Околку референдумот, како никогаш досега, се кршат копјата во академската заедница. Консензус тешко да се постигне околу било што: природата и карактерот на ...

Последни денови под името ПЈРМ

+инфо - 27.09.2018

Македонците на 30 септември ќе излезат на референдум на кој ќе гласаат дали на официјалното име на својата земја ќе го додадат зборот „Северна“. Светските медиуми пишуваат дека договорот за промена на името е конечен обид за надминување на ...

Џафери: На референдумот ќе излезат 50% од граѓаните

Press24 - 27.09.2018

Талат Џафери во интервју за МИА на прашање какви се очекувањата и проценките за излезноста на референдумот вели дека сите податоци покажуваат дека граѓаните со огромно мнозинство се расположени и подготвени да излезат на референдумот за да гласаат.

Зекири: Убедени сме во успешноста на референдумот

Press24 - 27.09.2018

Апсолутно и кампањата ги даде своите резултати, а тоа ќе се потврди и на денот на гласањето, в недела, на 30 септември. Мислам дека и на тие што беа во некаква недоумица, веќе им стана јасно што значи за граѓаните на Република Македонија успешен ...

Референдумот главна тема на последниот ден пред изборниот молк

Р.С.Европа - 27.09.2018

Медиумите известуваат за посетата на македонската делегација на Брисел со што се означува почетокот на маратонот кон ЕУ, а ги анализираат и пораките искажани во кампањата за референдумот. „Почнува скрининг процесот - Македонија од денеска пред ...

Пратеници од првиот парламентарен состав ги повикаа граѓаните да излезат и да гласаат на претстојниот референдум

Макфакс - 27.09.2018

Триесетина пратеници од првиот парламентарен состав ги повикаа граѓаните да излезат и да гласаат на претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30-ти септември годинава. „Ние имавме историска шанса да ги удриме темелите на независна и суверена ...

Првите пратеници на независна Македонија: Татковината мора да ја сакате, излезете и гласајте „за“

Press24 - 27.09.2018

Пратениците на првиот парламентарен состав на независна Република Македонија денеска одржаа прес конференција во Собранието на која ги повикаа граѓаните да излезат на референдумот и да гласаат ЗА.

Пратеници од првиот парламентарен состав повикаа да се гласа „за“ на референдумот

Стандард - 27.09.2018

Вистинската одлука на 30.септември е да се излезе на референдум и да се гласа „за“. Македонија да направи вистински чекор во вистинско време, повикаа денеска пратеници од првиот парламентарен состав на Република Македонија.

Алијансата за Албанците со поддршка на референдумот на 30 септември

Независен - 27.09.2018

Претставници на Штабот од Алијансата за Албаниците денеска со прес-конференција во Тетово повикаа на поддршка на реферндумот што ќе се одржи на 30 септември. - Алијансата за Албанците донесе политичка одлука дека референдумот од 30 септември масовно ...

Алијансата за Албанците со поддршка на референдумот на 30 септември

А1 On - 27.09.2018

Претставници на Штабот од Алијансата за Албаниците денеска со прес-конференција во Тетово повикаа на поддршка на реферндумот што ќе се одржи на 30 септември. – Алијансата за Албанците донесе политичка одлука дека референдумот од 30 септември масовно ...

Мицкоски: Потребно е да се исполнат 2 услови за референдумот да биде успешен без разлика дали тој е задолжителен или е ...

Курир - 27.09.2018

Во вечерашните вести на Сител гостуваше претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На прашање на новинарката што доколку нема цензус а Власта прогласи победа на овој референдум со 700 до 750 илјади гласа за дали и ВМРО ДПМНЕ тоа ќе го прифати ...

Граѓани протестираат пред Собрание за бојкот на референдумот

А1 On - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието, и оти зад нив не ...

Алијансата за Албанците апелира за поддршка на референдумот

Таратур - 27.09.2018

На прес-конференцијата која денес ја одржаа во Тетово, претставници на Штабот од Алијансата за Албаниците повикаа на поддршка на претстојниот референдум на 30 септември. „Алијансата за Албанците донесе политичка одлука дека референдумот од 30 ...

Николоски: Власта да не ни помислува да го лажира референдумот во недела

Курир - 27.09.2018

На крајот сме на кампањата за референдумот, денес сме во скопски Аеродром и Ново Лисиче да разговараме со граѓаните. Атмосферата е јасна. Пораките од граѓаните се исто така прецизни, значајно мнозинство на народот се спротивставува на овој договор.

Врие полиција пред македонското Собрание

Press24 - 27.09.2018

Група граѓани се организираа вечерва како што велат спонтано за протест за референдумот пред македонското Собрание. Пред и околу зградата на Собранието на Република Македонија зголемено е полициското присуство, пренесе Тв21 .

Протест пред Собрание против референдумот

Макфакс - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани протестираат пред Собрание поради референдумот кој ќе се одржи в недела. Тие велат дека се против референдумот и дека излегле спонтано. Од движењето „Бојкотирам“, пак, на социјалните мрежи објавија дека денешниот протест е ...

Младите дискутираа за референдумот на настанот „Мисли на глас“

Радио МОФ - 27.09.2018

Во Јавна соба вчера се одржа настанот „Мисли на глас“ во организација на Младински образовен форум, како дел од инцијативата на граѓански организации „Зачекори напред! Изборот е твој“. Тројца говорници од Македонија и Европа ги споделија своите ...

„За“, „против“ или бојкотирам, во недела Македонија гласа

Глас на Америка - 27.09.2018

Предреферендумскиот период беше карактеристичен по многу нешта. Се водеа кампањи „за“ и за бојкот, но не и против референдумскиот процес. Опозиција без изграден став. „Дипломатска офанзива“ преку бројни посети на клучни претставници на меѓународната ...

(ВИДЕО) Андов: Тешко изградивме единство за европска Македонија

А1 On - 27.09.2018

Првиот претседател на Собранието на Република Македонија Стојан Андов, заедно со триесетина други пратеници од првиот парламентарен состав повика граѓаните да излезат да гласаат на рефереднумот.

Ахмети: Нема пазар со референдумот, ова е историски момент што нема да се повтори

Слободен Печат - 27.09.2018

Европската Унија во неколку наврати отворено ни предочи: решете ги проблемите со соседите и продолжете ги почнатите реформи. Тоа е важно за нас, истакна лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, во интервју за ТВ24.

МД „Илинден“ ги повикува Македониците во Албанија со право на глас да го бојкотираат референдумот

Сител - 27.09.2018

Македонското друштво „Илинден” со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, ги повикуваат Македонците во Албанија, со право на глас во Македонија, да го бојкотираат претстојниот референдум во Република Македонија што ќе се одржи в недела, на 30 ...

Маж бил физички нападнат додека делел програма за референдумот

Независен - 27.09.2018

Триесет и седумгодишен маж пријавил во полициска станица дека бил физички нападнат додека делел програма за референдумот, соопшти Министерството за внатрешни работи. Според пријавата, нападот го извршил извесен В.М.

Граѓани протестираат пред Собрание за бојкот на референдумот

Независен - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието, и оти зад нив не ...

Граѓани протестираат пред Собрание за бојкот на референдумот

Нова ТВ - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието, и оти зад нив не ...

Ахмети: Нема пазар со референдумот, ова е историски момент што нема да се повтори

Press24 - 27.09.2018

Европската Унија во неколку наврати отворено ни предочи: решете ги проблемите со соседите и продолжете ги почнатите реформи. Тоа е важно за нас, истакна лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, во интервју за ТВ24.

Ахмети: Не верувам во стравот што се шири дека цензус нема да има

+инфо - 27.09.2018

Европската Унија во неколку наврати отворено ни предочи: решете ги проблемите со соседите и продолжете ги почнатите реформи. Тоа е важно за нас, истакна лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, синоќа во интервју за ТВ24.

Граѓани протестираат пред Собрание за бојкот на референдумот

Стандард - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието, и оти зад нив не ...

Вечерва протест пред Собрание за бојкот на референдумот

Press24 - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието, и оти зад нив не ...

(ВИДЕО) Николоски: Владата да не ни помислува да го лажира референдумот во недела

А1 On - 27.09.2018

Атмосферата е јасна. Пораките од граѓаните се исто така прецизни, значајно мнозинство на народот се спротивставува на овој договор. И тоа е она што го чувствуваме од средбите со граѓаните, рече Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ.

(Видео) Николоски: Власта да не ни помислува да го лажира референдумот

Макфакс - 27.09.2018

Атмосферата е јасна. Пораките од граѓаните се исто така прецизни, значајно мнозинство на народот се спротивставува на овој договор. И тоа е она што го чувствуваме од средбите со граѓаните, изјави Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Да не се бојкотира референдумот, повика лидерот на ЕПП, сестринските партии на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 27.09.2018

Жозеф Дол, лидерот на Европската народна партија (ЕПП), преку социјалната мрежа „Твитер“ ги повика македонските граѓани да не го бојкотираат претстојниот референдум на 30 септември. „Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на ...

Ахмети: Нема пазар со референдумот

Нова ТВ - 27.09.2018

Европската Унија во неколку наврати отворено ни предочи: решете ги проблемите со соседите и продолжете ги почнатите реформи. Тоа е важно за нас, истакна лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, во интервју за ТВ24 .

Европеизацијата е „социјален кислород”

+инфо - 27.09.2018

Анкетите досега постојано презентираа висок рејтинг кај македонската популација за аспирациите за приклучување кон евроатлантските интеграции. Мала беше разликата меѓу ЕУ и НАТО. Резултатите понекогаш ја надминуваа бројката од над 80%.

ВМРО-ДПМНЕ сврте накај бојкот

Независен - 27.09.2018

Ден по ден, човек по човек, ВМРО-ДПМНЕ сè појасно се врти кон бојкот на референдумот наместо кон јавно изразениот став за индивидуална одлука. Официјална кампања не се води, но функционери (поранешни и сегашни), членови на извршниот комитет, ...

Димовски: На овој референдум не се гласа за ЕУ и НАТО, туку за укинување на македонскиот народ и уставното име на ...

Курир - 27.09.2018

Ова не е шанса за влез во Европската унија и НАТО, туку ова е референдумско изјаснување на 30-ти септември каде што народот треба да одлучи дали ќе остане народ на Република Македонија или ќе одлучи да гласа да биде граѓанин на Република Северна ...

Николовски до Димитров:Според законот успешен референдум е само оној на кој ќе излезат половина гласачи, појасно – ...

Алфа - 27.09.2018

Дебатата околу параметрите според кои се мери успешноста на референдумот продолжува, откако претставниците на власта продолжуваат со тезите дека успешен референдум ќе биде оној на кој ќе имало видливо мнозинство граѓани позади една од понудените ...

Референдум за ЕУ или испраќање на гурбет

+инфо - 27.09.2018

Равенката од која се очекува да произлезе јасен одговор на претстојниот референдум се чини дека повеќе не содржи непознати во однос на сегашната историска шанса за исполнување на стратешката цел од осамостојувањето на земјата – целосна евроатлантска ...

Зошто на референдумот ќе гласам „ЗА“?

+инфо - 27.09.2018

Ќе излезам на Референдумот и ќе гласам „ЗА“ затоа што сум свесен и убеден дека тоа ќе биде глас за иднината на државата и нејзините граѓани, посебно за младите генерации, а не за партијата што го спроведува! Да нема какво било недоразбирање, немам ...

Граѓани протестираат пред Собрание за бојкот на референдумот

Сител - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието, и оти зад нив не ...

СМК и ,,Македонија-Бојкотира‘‘ повикаа на бојкот на референдумот

Тера - 27.09.2018

Координативното тело против референдумот при Светскиот Македонски Конгрес ја искористи последната шанса пред молкот кој ќе настапи на полноќ, повторно да повика на бојкот и масовна неизлезност на граѓанското изјаснување во недела.

Иванов од Њујорк: Никој не може да биде повикуван на одговорност за гласање, односно негласање

Фактор - 27.09.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во обраќањето на 73. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк рече дека гласањето на референдумот е право, а не обврска. Тој додаде дека секој граѓанин има право сам да одлучи дали да излезе да гласа или да ...

МД „Илинден” ги повикува Македониците во Албанија со право на глас да го бојкотираат референдумот

Вечер Прес - 27.09.2018

Македонското друштво „Илинден” со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, ги повикуваат Македонците во Албанија, со право на глас во Македонија, да го бојкотираат претстојниот референдум во Република Македонија што ќе се одржи в недела, на 30 ...

НАЈЧЕВСКА: За уставноста, законитоста и човековите права во контекст на Референдумот

CivilMedia - 27.09.2018

пишува: Граѓаните на Република Македонија немаат некоја богата историја на референдумско изјаснување. Во изминатите години владејачките структури многу малку ги прашуваа граѓаните за нивното мислење за работите кои ги засегаат граѓаните.

Жестоко спротивставени кампањи и длабоко поделено општество

CivilMedia - 27.09.2018

Референдумот, иако консултативен, што подразбира граѓанките и граѓаните советодавно да му помогнат на Собранието, како иницијатор, во донесување на една историски важна одлука за Македонија, се претвори во уште еден процес, како да е изборна трка ...

Пред големата одлука

Либертас - 27.09.2018

„Тоа беше најтешкиот ден во мојот живот. За жал, утрото кога се разбудив воопшто не бев свесен за последиците што ќе следат. Рутински ја тргнав завесата и видов раздвиженост на мојата улица, познатата лондонска Флит стрит.

Димовски: На овој референдум не се гласа за ЕУ и НАТО, туку за укинување на македонскиот народ и уставното име на ...

Република - 27.09.2018

Ова не е шанса за влез во Европската унија и НАТО, туку ова е референдумско изјаснување на 30-ти септември каде што народот треба да одлучи дали ќе остане народ на Република Македонија или ќе одлучи да гласа да биде граѓанин на Република Северна ...

Интервју со Талат Џафери: Повикувам за поддршка на референдумот, очекувам мирен ден во недела

Либертас - 27.09.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА ги повикува граѓаните во недела да го поддржат референдумот. Вели дека очекува мирен ден и смета дека изборните органи професионално ќе си ја завршат работата.

Бојкотирачи го откажаа денешниот протест, велат дека го закажале инфилтрирани „служби на хунтата“

Република - 27.09.2018

Од движењето „Бојкотирам“ соопштија на социјалните мрежи дека се откажува денешниот протест пред Собрание. Од таму тврдат дека тие не стојат зад најавата на протестот, туку дека бил закажан, како што велат, од инфилтрирани „служби на хунтата“.

Тирана: И Македониците во Албанија повикаа на бојкот на референдумот

Денешен - 27.09.2018

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана, како и огранокот за Голо Брдо, ги повикуваат Македонците во Албанија, со право на глас во Македонија, да го бојкотираат претстојниот референдум во Република Македонија што ќе се одржи в недела, на ...

Пред собрание празно, “Бојкотирам” се предомислија за протестот

24Инфо - 27.09.2018

Пред собрание празно, “Бојкотирам” се предомислија за протестот Од движењето „Бојкотирам“ соопштија на социјалните мрежи дека се откажува денешниот протест пред Собрание. Од таму тврдат дека тие не стојат зад најавата на протестот, туку дека бил ...

Референдумот на свеста

Либертас - 27.09.2018

Последен ден од академската пракса, седам и разговарам со еден од професорите за моето искуство и импресиите од праксата на Сенфорд Школата за Јавни Политики при Универзитетот Дјук. Секако, темата е демократијата и јавните политики.

Вајгл за Фактор: Повикот на Иванов за бојкот е неприфатлив

Фактор - 27.09.2018

Одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да го бојкотира претстојниот референдум е неприфатлива, а Европската Унија ја осудува неговата изјава, вели известувачот за Македонија во Европскиот Парламент Иво Вајгл.

„За“ или „против“: Неопходно е да се излезе на гласање на референдумот

еМагазин - 27.09.2018

Македонските граѓани во изминатиов период се изнаслушаа различни ставови, аргументи и квази-аргументи зошто треба или не треба да се излезе на гласање на претстојниот референдум за прифаќање на Договорот со Грција за промена на името на земјава во ...

Првиот парламентарен состав ќе упати порака по повод претстојниот референдум

Локално - 27.09.2018

Пратеници од првиот парламентарен состав денеска ќе одржат прес-конференција на која ќе упатат порака до граѓаните на Република Македонија во врска со претстојниот референдум. Прес-конференцијата ќе се одржи во Прес-центарот на ...

Џафери: Повикувам за поддршка на референдумот, очекувам мирен ден во недела

Локално - 27.09.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за МИА ги повикува граѓаните во недела да го поддржат референдумот. Вели дека очекува мирен ден и смета дека изборните органи професионално ќе си ја завршат работата.

Одлуката на референдумот е судбоносна

CivilMedia - 27.09.2018

„Референдумот е историска шанса за Република Македонија. 27 години слушаме како сите политичари во своите кампањи ветуваа дека ако дојде до решавање на спорот со Грција ќе нè повикаат да излеземе на референдум.

Новакоски: Граѓаните недоволно информирани пред големата одлука

CivilMedia - 27.09.2018

Демократијата е никогаш незавршена работа. Секоја политичка структура смета дека вовела најголема демократија и дека ги почитува сите слободи и права на граѓаните. Нема пример во историјата одредена политичка структура да признае дека е избрана на ...

Младоста ни отиде чекајќи нешто подобро

CivilMedia - 27.09.2018

„Треба секој да излезе да гласа на референдум, бидејќи ако не ја искористиме оваа шанса ќе се вратиме 100 чекори назад“, вели еден граѓанин од Штип на прашањето на ЦИВИЛ Медиа – што мисли за референдумот.

Вајгл за Фактор: Повикот на Иванов за бојкот е неприфатлив

Либертас - 27.09.2018

Одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да го бојкотира претстојниот референдум е неприфатлива, а Европската Унија ја осудува неговата изјава, вели известувачот за Македонија во Европскиот Парламент Иво Вајгл.

Пратеници од првиот парламентарен состав повикаа да се гласа „за“ на референдумот

еМагазин - 27.09.2018

Вистинската одлука на 30.септември е да се излезе на референдум и да се гласа „за“. Македонија да направи вистински чекор во вистинско време, повикаа денеска пратеници од првиот парламентарен состав на Република Македонија.

Зошто јас ќе гласам ЗА на референдумот на 30 септември!?

Либертас - 27.09.2018

Почитувани изигнорирани, разочарани, изолирани соборци, пријатели и поддржувачи. Зошто јас ќе гласам ЗА на референдумот на 30 септември!? ЗАтоа што овој референдум не е партиска пресметка помеѓу опозицијата и власта.

Првите пратеници на Македонија повикаа да се гласа ЗА на референдум во недела

24Инфо - 27.09.2018

Првите пратеници на Македонија повикаа да се гласа ЗА на референдум во недела Пратениците на првиот парламентарен состав на независна Република Македонија денеска одржаа прес конференција во Собранието на која ги повикаа граѓаните да излезат на ...

Жестоки критики за лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ, ризикува да ги изгуби пријателите во ЕПП

Локално - 27.09.2018

Пред референдумскиот молк кој почнува на полноќ, стигнуваат критики за двосмислените изјави на ВМРО-ДПМНЕ. Партијата ризикува да ги изгуби пријателите во Европската народна партија, пишува Дојче веле.

Бојкотот е самоубиство со референдум

Либертас - 27.09.2018

Ацтеките отворале по еден граден кош за да бидат сигурни дека сонцето ќе изгрее. Со истата идеја противниците на референдумот во Македонија сакаат да го отворат градниот кош на целата нација.

Историски момент што нема да се повтори, нема пазар со референдумот

MTM - 27.09.2018

Европската Унија во неколку наврати отворено ни предочи: решете ги проблемите со соседите и продолжете ги почнатите реформи. Тоа е важно за нас, истакна лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, во интервју за ТВ24.

Го натепал бидејќи делел програма за референдумот

еМагазин - 27.09.2018

На 26.09.2018 година во 19.00 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, А.З.(37) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 18.30 часот на улица „Палмиро Тољати“, додека делел програма за референдумот, бил физички нападнат од лицето В.М.

Пратениците од првиот собраниски состав повикаа да се гласа „За“ на референдумот

Локално - 27.09.2018

Триесетина пратеници од првиот парламентарен состав ги повикаа граѓаните да излезат и да гласаат „За“ на претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30-ти септември годинава. „Ние имавме историска шанса да ги удриме темелите на независна и суверена ...

Жестоки критики за лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ, ризикува да ги изгуби пријателите во ЕПП

Либертас - 27.09.2018

Пред рефрендумскиот молк кој почнува на полноќ, стигнуваат критики за двосмислените изјави на ВМРО-ДПМНЕ. Партијата ризикува да ги изгуби пријателите во Европската народна партија, пишува Дојче веле .

Група граѓани протестираат пред Собрание за бојкот на референдумот

Локално - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието, и оти зад нив не ...

Да се гласа без притисок!

CivilMedia - 27.09.2018

„Моето лично мислење е дека референдумот е демократско право што секој треба да излезе да гласа, без притисок од некој друг туку лично демократско право“, вели еден граѓанин од Свети Николе на прашање на ЦИВИЛ Медиа, „Каков е Вашиот став за ...

Ахмети: Нема пазар со референдумот, ова е историски момент што нема да се повтори

Либертас - 27.09.2018

Европската Унија во неколку наврати отворено ни предочи: решете ги проблемите со соседите и продолжете ги почнатите реформи. Тоа е важно за нас, истакна лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, во интервју за ТВ24.

Дури и оние коишто се против ќе имаат корист од референдумот

CivilMedia - 27.09.2018

„Мислам дека тоа ќе биде најдоброто решение во овој момент освен тоа што не гледам дека некој друг нуди подобра алтернатива“, вели една граѓанка од Валандово на прашањето на ЦИВИЛ Медиа, кој е ставот на граѓаните за претстојниот референдум.

Алијансата за Албанците со поддршка на референдумот на 30 септември

Локално - 27.09.2018

Претставници на Штабот од Алијансата за Албаниците денеска со прес-конференција во Тетово повикаа на поддршка на реферндумот што ќе се одржи на 30 септември. – Алијансата за Албанците донесе политичка одлука дека референдумот од 30 септември масовно ...

Пратеници од првиот парламентарен состав повикаа да се гласа „за“ на референдумот

MTM - 27.09.2018

Вистинската одлука на 30.септември е да се излезе на референдум и да се гласа „за“. Македонија да направи вистински чекор во вистинско време, повикаа денеска пратеници од првиот парламентарен состав на Република Македонија.

Зошто одбрав да бидам сонувач и да гласам на претстојниот референдум?

CivilMedia - 27.09.2018

Како млад човек кој неуморно верува во многу подобра и поквалитетна иднина за сите нас, нема да се мислам ниту за миг и в недела на 30-ти септември ќе излезам, за да гласам на претстојниот референдум.

Баута: Да бидеме подготвени да се сносиме со нашите одлуки по референдумот

CivilMedia - 27.09.2018

„Референдумот претставува најдемократска алатка каде што народот може директно да влијае во одлучувањето за одредено прашање и е многу добра можност која што им е дадена на граѓаните кои што 11 години кукаа и плачеа како не им се дава можност да ...

Исмаил: Референдумот е исчекор кон нормализација на општеството

CivilMedia - 27.09.2018

„По 11 годишно окупирање на државата, нејзино темелно материјално, духовно и институционално опустошување, ние сега стасавме до еден момент кој го нарекуваме демократско изјаснување на граѓаните, како една фаза на процесот на ослободување на земјата.

Вајгл: Ова е историски момент  и уникатна можност за Македонија

CivilMedia - 27.09.2018

Иво Вајгл, известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, во интервју за Фактор, вели дека одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да го бојкотира претстојниот референдум е неприфатлива и дека Европската Унија ја осудува неговата изјава.

Европеизацијата е „социјален кислород”

Либертас - 27.09.2018

Анкетите досега постојано презентираа висок рејтинг кај македонската популација за аспирациите за приклучување кон Евроатлантските интеграции. Мала беше разликата меѓу ЕУ и НАТО. Резултатите понекогаш ја надминуваа бројката од над 80%.

Николоски: Исходот на референдумот е дефиниран од Законот, а не од толкувањето на власта

Република - 27.09.2018

Во вчерашното гостување во емисијата „Топ Тема“ потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски посочи дека и покрај обидите за манипулација на власта за тоа што е неуспешен референдум, успешноста на референдумот јасно ја дефинира законот.

Граѓани протестираат пред Собрание за бојкот на референдумот

Вечер Прес - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Како што пренесе МИА, присутните рекле дека се собрале спонтано пред ...

Последни денови под името ПЈРМ

Локално - 27.09.2018

Македонците на 30 септември ќе излезат на референдум на кој ќе гласаат дали на официјалното име на својата земја ќе го додадат зборот „Северна“. Светските медиуми пишуваат дека договорот за промена на името е конечен обид за надминување на ...

Анализа во Студио 1 за очекувањата од референдумскиот ден со Пендаровски и Богоев

Либертас - 27.09.2018

Пријатно изненадува реакцијата на етничките Македонци пред референдумот. Со многу реални очи го гледаат Договорот од Преспа, во однос на првите денови по потпишувањето, вели националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски.

Пратеници од првиот парламентарен состав ги повикаа граѓаните да излезат и да гласаат на претстојниот референдум

Точка - 27.09.2018

Триесетина пратеници од првиот парламентарен состав ги повикаа граѓаните да излезат и да гласаат на претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30-ти септември годинава. „Ние имавме историска шанса да ги удриме темелите на независна и суверена ...

Маж бил физички нападнат додека делел програма за референдумот

Скопје инфо - 27.09.2018

Триесет и седумгодишен маж пријавил во полициска станица дека бил физички нападнат додека делел програма за референдумот, соопшти Министерството за внатрешни работи. Според пријавата, нападот го извршил извесен В.М.

Еден човек во Македонија веќе го знае исходот од референдумот

Локално - 27.09.2018

Во репортажа од руралните предели на Македонија, агенцијата Франс Прес оценува дека на референдумот в недела во прв ред ќе се одлучува за економската иднина на земјата Само еден човек знае каков ќе биде исходот од референдумот во македонското село ...

Референдум за ЕУ или испраќање на гурбет

Либертас - 27.09.2018

Равенката од која се очекува да произлезе јасен одговор на претстојниот референдум се чини дека повеќе не содржи непознати во однос на сегашната историска шанса за исполнување на стратешката цел од осамостојувањето на земјата – целосна евроатланска ...

Мала група граѓани протестира пред Собрание за бојкот на референдумот

Либертас - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието и оти зад нив не ...

Ахмети: Нема пазар со референдумот, ова е историски момент што нема да се повтори

Локално - 27.09.2018

Европската Унија во неколку наврати отворено ни предочи: решете ги проблемите со соседите и продолжете ги почнатите реформи. Тоа е важно за нас, истакна лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, во интервју за ТВ24.

Граѓани протестираат пред Собрание за бојкот на референдумот

Република - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието, и оти зад нив не ...

Жестоки критики за лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ, ризикува да ги изгуби пријателите во ЕПП

iPortal - 27.09.2018

Пред рефрендумскиот молк кој почнува на полноќ, стигнуваат критики за двосмислените изјави на ВМРО-ДПМНЕ. Партијата ризикува да ги изгуби пријателите во Европската народна партија, пишува Дојче веле .

Жешкиот костен отсекогаш бил во Собранието

Н.Македонија - 27.09.2018

Интервју со Талат Џафери, претседател на Собранието на Република Македонија Како го оценувате текот на кампањата и зошто се добива впечаток дека наместо пратениците кампањата ја водат претставниците на Владата? Собранието е овластен предлагач и ...

Граѓани протестираат пред Собранието за бојкот на референдумот

Н.Македонија - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието, и оти зад нив не ...

Убедени сме во успешноста на референдумот

Н.Македонија - 27.09.2018

Мухамед Зеќири, потпретседател на СДСМ Референдумската кампања завршува денеска. Успеавте ли како партија (СДСМ) да им ги претставите на гласачите аргументите за вашата референдумска опција? – Апсолутно и кампањата ги даде своите резултати, а тоа ќе ...

Задолжителната Лисабонска декларација и незадолжителниот референдум

Н.Македонија - 27.09.2018

Во јуни 1992 година на самитот на тогашната Европска заедница како услов за признавањето на Република Македонија беше поставено името на државата да не го содржи зборот „Македонија“. За потсетување, во тоа време Македонија не беше признаена од ...

Каков е тој најдемократски инструмент: референдум што мора да успее?

Н.Македонија - 27.09.2018

Гордана Сиљановска Давкова Од став 4 на членот 1, јасно е дека референдумот за власта нема статус на conditio sine qua non за стапување во сила на договорот, зашто неуставно и незаконски е оквалификуван како „консултативен“, па резултатот „може“, но ...

„Бојкотирам“ е победничкиот блок

Н.Македонија - 27.09.2018

Сашо Кироски, член на „Млади за Македонија“ и активист за опцијата „бојкотирам“ Сознанијата од теренот за акцијата „Бојкотирам“ се извонредни. Со секој изминат ден армијата од граѓани на Македонија што го има ставот за бојкот, се организира и таа ...

Мала група граѓани протестира пред Собрание за бојкот на референдумот

1tv - 27.09.2018

Неколку десетици граѓани вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија во знак на протест за да го изразат својот став за бојкот на референдумот на 30 септември. Присутните рекоа дека се собрале спонтано пред Собранието и оти зад нив не ...

Сценарија пред и после референдумот – анализа во Студио 1

1tv - 27.09.2018

Постојат две сценарија околу успешноста на референдумот, смета професорот Љубомир Фрчкоски. Првото е да успее цензусот, што е процедурално успешен референдум, а како плус, граѓаните да гласаат „ЗА“ што би бил целосно успешен референдум за оваа ...

Пратеници од првиот парламентарен состав повикаа да се гласа „за“ на референдумот (видео)

1tv - 27.09.2018

Вистинската одлука на 30.септември е да се излезе на референдум и да се гласа „за“. Македонија да направи вистински чекор во вистинско време, повикаа денеска пратеници од првиот парламентарен состав на Република Македонија.

ДВ: Со лицемерието ВМРО-ДПМНЕ ризикува да ги изгуби пријателите во ЕП

1tv - 27.09.2018

Пред рефрендумскиот молк кој почнува на полноќ, стигнуваат критики за двосмислените изјави на ВМРО-ДПМНЕ. Партијата ризикува да ги изгуби пријателите во Европската народна партија, пишува Дојче веле .

Џафери: Повикувам за поддршка на референдумот, очекувам мирен ден во недела

1tv - 27.09.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери ги повикува граѓаните во недела да го поддржат референдумот. Вели дека очекува мирен ден и смета дека изборните органи професионално ќе си ја завршат работата.

МД „Илинден“ од Тирана ги повика Македониците во Албанија да го бојкотираат референдумот

1tv - 27.09.2018

Македонското друштво „Илинден” со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, ги повикуваат Македонците во Албанија, со право на глас во Македонија, да го бојкотираат претстојниот референдум во Република Македонија што ќе се одржи в недела, на 30 ...

Европската десница бара да не се бојкотира референдумот

Канал5 - 26.09.2018

Шефот на Европската Народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. - Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

Матeјoвиќ: Доколку не пројде референдумот Македонија може да стане бафер зона меѓу НАТО и Москва

Фокус - 26.09.2018

Роберт Матејевиќ е словачки новинар, главен и одговорен уредник на познатиот словачки и средноевропски магазин „Димензие“, специјализиран месечник за меѓународна политика, дипломатија, економија и историја.

Тупурковски: Патриоти се само оние кои го подобруваат нашиот живот, а предавници не се оние што мислат поинаку

Фокус - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името, на 30 септември борбата не е партиска туку за нашето единство

24 Вести - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот н а 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Компаниите од Северозападна Македонија се „за“ референдумот и очекуваат позитивен исход

24 Вести - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно - бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од Северозападна Македонија.

Бучковски: Ако референдумот не успее нема да се распаднеме, но Македонија ќе почне сама да гние изолирана

Фокус - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името, на 30 септември борбата не е партиска туку за нашето единство

Канал5 - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Договорот од преспа треба да го прифатиме како единствено реално решение, вели Тупурковски

Сакам да кажам - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение, изјави за агенцијата МИА професорот по меѓународно право, основач и претседател на поранешната партија Демократска алтернатива и претседател на Македонскиот олимписки комитет ...

Еден човек во Македонија веќе го знае исходот од референдумот

Deutsche Welle - 26.09.2018

Во репортажа од руралните предели на Македонија, агенцијата Франс Прес оценува дека на референдумот в недела во прв ред ќе се одлучува за економската иднина на земјата Само еден човек знае каков ќе биде исходот од референдумот во македонското село ...

Расипувачи на забавата

Deutsche Welle - 26.09.2018

Прочитав пред некој ден генијален твит кој ја сублимира нашава иронија совршено. Македонец пред портите на ЕУ и НАТО. Тие: „Повелете, влезете”. Ние:„Не, благодарам, само гледаме”. Колумна на Петар Арсовски Фасциниран сум.

Пендаровски:Ако нема цензус ќе одлучат институциите

Канал5 - 26.09.2018

Доколку нема цензус на референдумот во недела, тоа значи дека одлуката оди во рацете на институциите – вели националниот координатор на земјава за НАТО, Стево Пендаровски. Според него расположението на граѓаните да излезат на референдумот и да ...

Екс уставната судијка Наташа Габер Дамјановска: Одбивам да размислувам за неуспешен референдум!

Фокус - 26.09.2018

Професорката и поранешна уставна судијка, Наташа Габер Дамјановска, во изјава за ПРИЗМА , верува дека референдумот кој ќе се одржи во недела ќе биде успешен и верува дека голем број од граѓаните кои ќе излезат ќе гласаат „за“.

Двосмислените изјави на ВМРО ДПМНЕ повик на бојкот?!

Телма - 26.09.2018

Очекувањето на ВМРО ДПМНЕ, мнозинството граѓани во недела да останат дома, во јавноста се толкува како отворен повик за бојкот на референдумот. Сомнежите дека официјалниот став е всушност параван за неизлегување на гласање, ги засили партискиот ...

Одлуката на 30.09- драматично позитивна или драматично негативна за бизнисот

Телма - 26.09.2018

Одлуката што ќе ја донесат граѓаните на 30 септемрви може да биде или драматично позитивна или драматично негативна за бизнисот.На средбата со стопанствениците од комората на северозападна Македонија вицепремиерот Бујар Османи порача дека успешен ...

Со менување на името да се сменат и правата на албанците и јазикот, бараат интелектуалци

Телма - 26.09.2018

Ако успее референдумот и се менува уставот во делот за името, да се смени и во делот за граѓаните од албанска националност кои живеат тука и нивниот јазик. Ова го бара Советот на Албански интелектуалци во Македонија.

Групите за Бојкот на Твитер се координирале со пораки за тајна комуникација

Телма - 26.09.2018

Дигиталната форензичка лабораторија на Атлантскиот совет од Вашингтон за Телма открива нови детали како се кооридинирала кампањата за Бојкот на референдумот која се води на социјалната мрежа Твитер.

Полицијата ќе ги гони кривично оние кои ќе снимаат или ќе го попречуваат референдумот

24 Вести - 26.09.2018

Паднаа првите гласови по однос на референдумското прашање од членовите и замениците членови на избирачките одбори кои ќе патуваат во странство каде ќе гласа дијаспората. Иселениците пак ќе гласаат во сабота во 33 дипломатски – конзуларни ...

Советот на интелектуалци Албанци во Македонија и албанската дијаспора го поддржуваат референдумот

Алсат-М - 26.09.2018

Советот на интелектуалци Албанци во Македонија и албанската дијаспора од САД го поддржуваат референдумот од 30 септември, но нивната поддршка ја условуваат со уставни измени потоа. Имено, тие бараат освен измените кои произлегуваат од Преспанскиот ...

Европската народна партија бара да не се бојкотира референдумот

Фокус - 26.09.2018

Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на Твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. – Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

Моите мртви родители се подготвуваат за референдумот

Окно - 26.09.2018

Телевизорот им е вклучен постојано, гледаат дебатни емисии, се уфрлуваат во екранот со свое мислење. Особено татко ми. Не се согласуваат, како што не се согласуваа ни живи, особено за политика.

Со или без цензус, конечниот збор го има Собранието

Р.С.Европа - 26.09.2018

Обврзувачкиот референдум е задолжителен и за него мора да има цензус. Кај консултативниот, дури и кога не е постигнат цензусот, конечната одлука е на Собранието,односно пратениците кои одлучуваат во име на граѓаните, објаснуваат правните експерти.

Време е Македонија да прифати компромис

Сител - 26.09.2018

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните ...

„Македонија – Бојкотира“: Борбата да не успее референдумот е света должност за секој Македонец

А1 On - 26.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира“ имаше митинзи во општините Крушево, Кривогаштани и Прилеп. „Општ впечаток на средбите беше дека Македонија мора да се одбрани од пучистичката власт во ...

Компаниите од северозападна Македонија се „за“ референдумот и очекуваат позитивен исход

А1 On - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно – бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од северозападна Македонија.

Бучковски: За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина

А1 On - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“ .

Бучковски: Ако референдумот не успее Македонија нема да се распадне, ама ќе почне сама да гние изолирана

МКД - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана, во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“ .

Бучковски: Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина

Независен - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

Левицата повикува на бојкот на референдумот

Макфакс - 26.09.2018

Во духот на славната традиција на Крушевскaта република, a инспирирани од Крушевскиот манифест кој ги повикува Македонците и Албанците на заедништво и заедничка борба против тиранијата, Левица на 30.

Форин полиси: Време е Македонија да прифати компромис

+инфо - 26.09.2018

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните ...

Форин полиси: Време е Македонија да прифати компромис

Стандард - 26.09.2018

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните ...

Никогаш Северна, секогаш Македонија

Независен - 26.09.2018

Пред крајот сме на кампањата за референдумот на кој македонските граѓани треба да одлучат дали ќе се преименуваат себеси и државата или ќе го отфрлат тоа. Во целокупната комуникација изминатиот период јасно е дека од една страна граѓаните, пред сè ...

Форин полиси: Време е Македонија да прифати компромис

Нова ТВ - 26.09.2018

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните ...

ОМД не верува во успешен референдум, партијата на Македонците во Србија го поддржа референдумот

Сител - 26.09.2018

Македонија мора да има европска иднина и поради тоа сите Македонци треба да го искористат идниот викенд, да излезат и да гласаат на референдумот, велат од Партијата на Македонците во Србија.

Опозицијата ја обвини власта за масовен поткуп и вработувања пред референдумот

Сител - 26.09.2018

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за масовен поткуп на гласачи и незаконски вработувања во пресрет на референдумот. Според опозицијата, СДСМ на терен со пари ги убедува граѓаните да го поддржат договорот со Грција.

Заев за „Независен“: Ќе пресудат тие што ќе гласаат

Независен - 26.09.2018

Успехот на референдумот, според премиерот Зоран Заев, ќе биде силен и јасен сигнал за сите политички фактори во земјата. Успешниот референдум, вели, ќе биде пресуден и за однесувањето на пратениците во Собранието, кои при одлучувањето за уставните ...

Власта се погласно за игнорирање на цензусот – дали би ја погазиле волјата на мнозинството?

Алфа - 26.09.2018

Се подготвува ли терен за игнорирање на цензусот за излезност? По низата изјави на премиерот Зоран Заев дека одлучуваат само оние кои гласат, а „бојкотирачите“ не се ни бројат, се погласно се поставува прашањето дали власта е подготвена да не го ...

Форин полиси: Време е Македонија да прифати компромис

Слободен Печат - 26.09.2018

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните ...

Лидерот на Европската народна партија повика македонските граѓани да избегнат бојкот

Макфакс - 26.09.2018

Жозеф Дол, лидерот на Европската народна партија (ЕПП), преку објава на социјалната мрежа Твитер ги повика македонските граѓани да не го бојкотираат на претстојниот референдум на 30. септември.

Заев за Сител: И еден глас “ЗА“ повеќе ќе значи успешен референдум, верувам во исполнување на цензусот

Press24 - 26.09.2018

Премиерот Зоран Заев во интервју за Сител Телевизија говореше за референдумот на 30. септември и Договорот со Грција. Тој вели дека и еден глас За повеќе ќе значи успешен ...

Етничките Албанци може да го одредат исходот од референдумот

Глас на Америка - 26.09.2018

Али Ахмети вели дека нема план Б. Во својата куса историја на независна држава, Македонија како никогаш до сега се наоѓа пред голем предизвик. Земјата треба или да го смени сопственото име или да го отфрли договорот со Грција.

Овој референдум има исто значење како референдумот за независност

Нетпрес - 26.09.2018

Историскиот момент е огромен и овој референдум има веројатно исто такво значење како што имаше првиот референдум за независност на 8 септември 1991 година. Ова вечерва го истакна министерот за надворешни работи Никола Димитров во дуелот со ...

Матeјoвиќ: Доколку референдумот не успее ќе се наметне прашањето- што навистина сакаат Македонците

Press24 - 26.09.2018

Роберт Матејевиќ е словачки новинар, главен и одговорен уредник на познатиот словачки и средноевропски магазин „Димензие“, специјализиран месечник за меѓународна политика, дипломатија, економија и историја.

Габер Дамјановска: Одбивам да размислувам за неуспешен референдум

Нова ТВ - 26.09.2018

Професорката и поранешна уставна судијка, Наташа Габер Дамјановска, во изјава за Призма истакнува дека верува дека референдумот кој ќе се одржи во недела ќе биде успешен и верува дека голем број од граѓаните кои ќе излезат ќе гласаат „за“.

Левица со повик до Албанците да го бојкотираат референдумот

А1 On - 26.09.2018

„Во духот на славната традиција на Крушевскaта република, a инспирирани од Крушевскиот манифест кој ги повикува Македонците и Албанците на заедништво и заедничка борба против тиранијата, Левица на 30 Септември ги повикува Албанците заедно со ...

Европската десница бара да не се бојкотира референдумот

Стандард - 26.09.2018

Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. – Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

Шефот на Европската народна партија побара граѓаните во Македонија да не го бојкотираат референдумот

А1 On - 26.09.2018

Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. – Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

Европската десница бара да не се бојкотира референдумот

Независен - 26.09.2018

Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. - Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

Европската десница бара да не се бојкотира референдумот

Слободен Печат - 26.09.2018

Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела. Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум.

Шефот на Европската десница бара да не се бојкотира референдумот

+инфо - 26.09.2018

Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. – Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

Матeјoвиќ: Доколку референдумот не успее ќе се наметне прашањето- што навистина сакаат Македонците

Слободен Печат - 26.09.2018

Роберт Матејовиќ е словачки новинар, главен и одговорен уредник на познатиот словачки и средноевропски магазин „Димензие“, специјализиран месечник за меѓународна политика, дипломатија, економија и историја.

Советот на албански интелектуалци во Македонија го поддржува референдумот, но бара уставни измени

МКД - 26.09.2018

Советот на албански интелектуалци во Македонија и албанската дијаспора од САД го поддржуваат референдумот, но поддршката ја условуваат со уставни измени. Тие бараат освен измените кои произлегуваат од Преспанскиот договор, во Уставот да бидат ...

Европската десница бара да не се бојкотира референдумот

Нова ТВ - 26.09.2018

Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. – Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

ИФИМЕС анализа: Кому му пречи успешен референдум во Македонија

Нова ТВ - 26.09.2018

Тешко е да се објасни фактот дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ јавно се залага за членство во ЕУ и во НАТО, но во клучни моменти на македонската модерна историја не сака јасно да ја поддржи евро-атланската заложба на претстојниот референдум.

Заев: Со опозицијата имаме консензус по многу прашања, дури и за референдумот

Р.С.Европа - 26.09.2018

„Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за закони со просто мнозинство. Последно заедно го избравме новиот директор на ОТА и тоа е ...

Целиот процес околу референдумот е незаконски и неуставен

Нетпрес - 26.09.2018

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во своето гостување во емисијата ,,Програма 200’’ на Алсат М телевизија во вторникот вечерта истакна дека целиот процес околу референдумот е незаконски и неуставен.

Тупурковски: На 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство

Press24 - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името, на 30 септември борбата не е партиска туку за нашето единство

Слободен Печат - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Тупурковски: На 30 септември борбата не е партиска туку за нашето единство

+инфо - 26.09.2018

За жал, според него, подолго време постојат политички фактори кои трагично го делат нашиот народ, но, вели, најголемата придобивка од референдумот треба да биде постигнувањето единство. Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално ...

Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името, на 30 септември борбата не е партиска туку за нашето единство

Сител - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Тупурковски се јави: По 27 години ова е единствено реално решение

Независен - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Компаниите од северозападна Македонија се „за“ референдумот и очекуваат позитивен исход

Стандард - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно – бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од северозападна Македонија.

Османи: Ситуацијата со референдумот е црно - бела, нема нијанси

Press24 - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно - бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од северозападна Македонија.

ИФИМЕС: Кому му пречи успешен референдум во Македонија?

+инфо - 26.09.2018

Република Македонија и Република Грција на 17 јуни 2018 година во Преспа потпишаа Конечен договор за решавање на македонско-грчкиот спор околу името и стратешко партнерство. Според постигнатиот договор, ќе дојде до промена, односно корекција, на ...

Компаниите од северозападна Македонија се „за“ референдумот и очекуваат позитивен исход

Сител - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно - бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од северозападна Македонија.

Компаниите од северозападна Македонија се „за“ референдумот и очекуваат позитивен исход

Независен - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно - бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од северозападна Македонија.

ИФИМЕС: Кому му пречи успешен референдум во Македонија?

Слободен Печат - 26.09.2018

Неспорен е фактот дека потпишаниот договор го потврдува државно-правниот континуитет на Република Македнија, ја потврдува етничката припадност на Македонците како народ, се потврдува и признавањето на македонскиот јазик, култура и идентитет.

Тупурковски: На 30 септември борбата не е партиска туку за единство

Нова ТВ - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

(ВИДЕО) Заев од Виница: Со успехот на референдумот го потврдуваме идентитетот, очекувам поддршка од младите

А1 On - 26.09.2018

Граѓаните на Македонија имаат историска шанса да ја определат натамошната иднина на државата и верувам дека ќе ја искористат со тоа што позитивно ќе се изјаснат на претстојниот референдум за стапување во сојуз со развиените и демократски земји во ...

Прајс: Референдумот е единствен пат до НАТО

Press24 - 26.09.2018

Македонија е камен темелник на Балканот и многу е важно да биде стабилна демократија и пример за регионот, вели демократскиот конгресмен Дејвид Прајс, пред претстојниот референдум в недела.

Удобноста на живеењето во страв

Слободен Печат - 26.09.2018

Ш тета. Овој референдум требаше да биде национална прослава, круна на евро-атлантските аспирации на големото мнозинство граѓани на Македонија (според последните мерења на јавното мислење, дури околу 75 отсто од испитаниците!) за своја конечна, ...

Бучковски: Ако референдумот не успее Македонија ќе почне сама да гние изолирана

Press24 - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

Јанушев: Целиот процес околу референдумот е незаконски и неуставен

Курир - 26.09.2018

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во своето вечерашното гостување во емисијата ,,Програма 200’’ на Алсат М телевизија истакна дека целиот процес околу референдумот е незаконски и неуставен.

Прајс: Референдумот е единствен пат до НАТО

Глас на Америка - 26.09.2018

Демократскиот конгресмен смета дека Договорот со Грција е разумен компромис и чекор кон светла иднина на државата ВАШИНГТОН — Македонија е камен темелник на Балканот и многу е важно да биде стабилна демократија и пример за регионот, вели ...

Удобноста на живеењето во страв

+инфо - 26.09.2018

Ш тета. Овој референдум требаше да биде национална прослава, круна на евро-атлантските аспирации на големото мнозинство граѓани на Македонија (според последните мерења на јавното мислење, дури околу 75 отсто од испитаниците!) за своја конечна, ...

[Став] Важноста на вклученоста на младите на референдумот и поволностите од членството во ЕУ

Радио МОФ - 26.09.2018

Република Македонија се наоѓа пред еден од клучните одлучувачки моменти во својата понова историја. На 30-ти септември, граѓаните и граѓанките на Република Македонија ќе имаат можност да се изјаснат за Договорот од Преспа, договор со кој се става ...

Јанушев: Oвој референдум не е за ЕУ и НАТО, туку за договорот, а власта бега од неговата суштина и манипулира со ...

Курир - 26.09.2018

Во последниве два месецци власта се занимава само со небулози и манипулира со јавноста бегајќи од суштина на овој референдум, референдумот е за договорот со Грција и сите бегаат од неговата содржина, рече Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор ...

Јанушев: Тоа што го има во договорот за мене лично како Игор Јанушев, Македонец, не е прифатливо

Курир - 26.09.2018

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, во вчерашното гостување во емисијата “200“ на Алсат телевизија, истакна дека милион пати може да ја повториме тезата дека, ако мнозинството од тие што ќе излезат да гласаат на референдум се изјаснат ...

Шестотини илјади гласа „за“ ќе му дадат легитимитет на референдумот

Независен - 26.09.2018

Доколку има еден глас против повеќе на референдумот, Владата ќе се поклони и ќе каже „оваа работа не поминува“. Ако мнозинството каже „да“, дури и да нема цензус, тоа ќе биде земено предвид, но процедурата ќе се врати во Собранието.

(Ексклузивно) НАТО: Не мора да го менувате името за да влезете во алијансата!!!!???

Макфакс - 26.09.2018

Огромно изненадување за Република Македонија доаѓа од Брисел деновиве, каде собранието на северноатлантската алијанса НАТО едногласно одлучи да го тргне прашањето за името како пречка за наше членство во истата.

Бучковски: Над 700.000 граѓани ќе гласаат „За“ на референдумот

Слободен Печат - 26.09.2018

Професорот Владо Бучковски, поранешен министер за одбрана и поранешен премиер на Република Македонија, во синоќешното гостување на Bloombeg TV Bulgarija, изјави дека над 700.000 граѓани на Македонија ќе гласаат „за“ на референдумот.

Кому му пречи успешен референдум во Македонија?

Стандард - 26.09.2018

Република Македонија и Република Грција на 17 јуни 2018 година во Преспа потпишаа Конечен договор за решавање на македонско-грчкиот спор околу името и стратешко партнерство. Според постигнатиот договор, ќе дојде до промена, односно корекција, на ...

Компаниите од северозападна Македонија се „за” референдумот и очекуваат позитивен исход

Слободен Печат - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно – бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од северозападна Македонија.

Патот не можеме да го изодиме сами

Окно - 26.09.2018

Во овој текст нема да навлегувам во кавги, дебати, бесполезни докажувања. Нема да се препукувам кој повеќе ја сака оваа држава – јас или ти, што ќе бојкотираш. Нема да победи никој, затоа што најверојатно и двајцата ја сакаме.

Сите мои референдуми

+инфо - 26.09.2018

„Недела е празничен ден. Здравје боже, ќе станам рано сабајле. Ќе го разбијам мамурлакот со студена вода. Ќе се опулам. Ќе го облечам најубавиот костум. Ќе си врзам и вратоврска. Ќе ги запетлам чевлите и - ќе излезам“.

Сите мои референдуми

Слободен Печат - 26.09.2018

„Недела е празничен ден. Здравје боже, ќе станам рано сабајле. Ќе го разбијам мамурлакот со студена вода. Ќе се опулам. Ќе го облечам најубавиот костум. Ќе си врзам и вратоврска. Ќе ги запетлам чевлите и - ќе излезам“.

Замислете ја Македонија оставена сама на себе, крајно изолирана. Каква иднина и перспектива ја чека?

МКД - 26.09.2018

Една од елементарните особини на државникот е да остане во државата, на чело на државата во денови и моменти кога таа треба да донесе капитални и стратегиски одлуки, а не да си прошета (дури со јавни пари) во најтешките моменти само затоа што не ...

Бучковски: За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина

Сител - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

Бучковски: Ова не е обичен референдум, ова е уникатна можност

+инфо - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

„Македонија бојкотира“ од Крушево, Кривогаштани и од Прилеп: Борбата да не успее референдумот е света должност за секој ...

Макфакс - 26.09.2018

Карванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија бојкотира“ имаше митинзи во општините Крушево, Кривогаштани и Прилеп. „Општ впечаток на средбите беше дека Македонија мора да се одбрани од пучистичката власт во ...

Бучковски: Договорот е единствено решение за отворање на вратата на ЕУ

Р.С.Европа - 26.09.2018

Референдумот за името е историски момент за Македонија насочен кон изборот за приклучување кон ЕУ, изјави поранешниот премиер и министер за одбрана Владо Бучковски за бугарската телевизија „Блумберг ТВ.

Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името, на 30 септември борбата не е партиска туку за нашето единство

Локално - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Компаниите од северозападна Македонија се „за“ референдумот и очекуваат позитивен исход

CivilMedia - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно – бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од северозападна Македонија.

Имаме услови но никако да тргнеме напред

CivilMedia - 26.09.2018

„Што очекувам од референдумот? Види, момче јас ќе гласам „за“, друго не можам да ти кажам“, вели една граѓанка на Кочани на прашањето на ЦИВИЛ Медиа, какви се нејзините очекувања од референдумот. Мислењата на кочанчани се најразлични.

Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името, на 30 септември борбата не е партиска туку за нашето единство

Вечер Прес - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Време е Македонија да прифати компромис

Локално - 26.09.2018

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните ...

Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името, на 30 септември борбата не е партиска туку за нашето единство

MTM - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Бучковски за бугарската „Блумберг ТВ“: За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска ...

Либертас - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

ФОРИН ПОЛИСИ: Сепак, исходот од референдумот не е сигурен..

Вечер Прес - 26.09.2018

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните ...

Форин полиси: Време е Македонија да прифати компромис

Либертас - 26.09.2018

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните ...

Бучковски: Над 700 илјади граѓани на Македонија ќе гласаат „за“ на референдумот за името

еМагазин - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот референдум,еу,име,договор,грција, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

Тупурковски: Патриоти се само оние кои го подобруваат нашиот живот, а предавници не се оние што мислат поинаку

iPortal - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Пендаровски: Ако нема цензус ќе одлучат институциите

Мета - 26.09.2018

Доколку нема цензус на референдумот во недела, тоа значи дека одлуката оди во рацете на институциите – вели националниот координатор на земјава за НАТО, Стево Пендаровски. Според него, расположението на граѓаните да излезат на референдумот и да ...

Што по референдумот?

CivilMedia - 26.09.2018

Не размислував многу за референдумот што ќе се одржува во Македонија, односно, мислев дека ова прашање е решено, дека сите граѓани ќе излезат и ќе гласаат „за“ Договорот од Преспа. Верувам, дури, убедена сум дека со договорот, само Македонците имаат ...

Гласам значи постојам во југоисточен регион

CivilMedia - 26.09.2018

ЦИВИЛ – Центар за слобода вчера, покрај посетата на Гевгелија , ги посети и општините Дојран , Богданци и Валадово , каде преку инфо-штандови комуницираше со граѓанките и граѓаните на овие општини околу претстојниот референдум.

Удобноста на живеењето во страв

iPortal - 26.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Штета. Овој референдум требаше да биде национална прослава, круна на евро-атлантските аспирации на големото мнозинство граѓани на Македонија (според последните мерења на јавното ...

Пендаровски: Доколку нема цензус на референдумот во недела ќе одлучат институциите

24Инфо - 26.09.2018

Доколку нема цензус на референдумот во недела, тоа значи дека одлуката оди во рацете на институциите – вели националниот координатор на земјава за НАТО, Стево Пендаровски. Според него расположението на граѓаните да излезат на референдумот и да ...

(ВИДЕО) Анкета: Гевгеличан(к)и со различни ставови за референдумот

Либертас - 26.09.2018

„Па нека биде референдум, што е ова? Уште ќе страдаме без пари? Кој има пари, кој нема пари. Треба да има работа за сите. Сите лажат! Европа не осигурува, Европа ни помага…“, вели една граѓанка на Гевгелија на прашањето на ЦИВИЛ Медиа за тоа кој е ...

Референдумот е фер и демократско решение за проблемите коишто ги имаме

CivilMedia - 26.09.2018

„Од референдумот очекувам стабилна иднина и мир во државата“, вели една граѓанка од Пробиштип на прашањето на ЦИВИЛ Медиа, „кои се очекувањата и размислувањата на граѓаните за претстојниот референдум?“.

Левица повикува на бојкот на референдумот

Точка - 26.09.2018

Во духот на славната традиција на Крушевскaта република, a инспирирани од Крушевскиот манифест кој ги повикува Македонците и Албанците на заедништво и заедничка борба против тиранијата, Левица на 30.

Левица повикува на бојкот на референдумот

Република - 26.09.2018

Во духот на славната традиција на Крушевскaта република, a инспирирани од Крушевскиот манифест кој ги повикува Македонците и Албанците на заедништво и заедничка борба против тиранијата, Левица на 30.

Пендаровски: Ако нема цензус ќе одлучат институциите

Република - 26.09.2018

Доколку нема цензус на референдумот во недела, тоа значи дека одлуката оди во рацете на институциите – вели националниот координатор на земјава за НАТО, Стево Пендаровски. Според него, расположението на граѓаните да излезат на референдумот и да ...

Расипувачи на забавата

Либертас - 26.09.2018

Прочитав пред некој ден генијален твит кој ја сублимира нашава иронија совршено. Македонец пред портите на ЕУ и НАТО. Тие: „Повелете, влезете”. Ние:„Не, благодарам, само гледаме”. Фасциниран сум.

Гласам, значи постојам во Свети Николе и Лозово

CivilMedia - 26.09.2018

Граѓанките и граѓаните во Свети Николе и Лозово денеска имаа можност со тимот на ЦИВИЛ да ги споделат своите размислувања и ставови, како и да ги пренесат своите пораки околу референдумот.

Шест отсто од Албанците ќе го бојкотираат референдумот

Фактор - 26.09.2018

Центарот за стратегиски истражувања во својата најнова анкета изнесе резултати дека 82 отсто од Албанците од Македонија ќе се изјаснат „ЗА“ на претсојниот референдум на 30 септември. Околу шест отсто изјавиле дека ќе го бојкотираат, еден отсто не ...

Еден човек во Македонија веќе го знае исходот од референдумот

Либертас - 26.09.2018

Во репортажа од руралните предели на Македонија, агенцијата Франс Прес оценува дека на референдумот в недела во прв ред ќе се одлучува за економската иднина на земјата, пишува ДВ Само еден човек знае каков ќе биде исходот од референдумот во ...

Компаниите од северозападна Македонија се „за“ референдумот и очекуваат позитивен исход

Вечер Прес - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно – бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од северозападна Македонија.

Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името, на 30 септември борбата не е партиска туку за нашето единство

Либертас - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Европската десница бара да не се бојкотира референдумот

Локално - 26.09.2018

Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. – Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

Шестотини илјади гласа „за“ ќе му дадат легитимитет на референдумот

iPortal - 26.09.2018

Доколку има еден глас против повеќе на референдумот, Владата ќе се поклони и ќе каже „оваа работа не поминува“. Ако мнозинството каже „да“, дури и да нема цензус, тоа ќе биде земено предвид, но процедурата ќе се врати во Собранието.

Удобноста на живеењето во страв

CivilMedia - 26.09.2018

пишува: Тоа, како што гледаме, нема да е можно. И во оваа историска фаза ќе мора да има победници и поразени. Кои потоа, секој во своите табори, ќе ги слават нашите туѓи порази. Македонците – овој пат мислам на оние со таков етнички предзнак – и во ...

Оние кои ќе гласаат учествуваат во одлуката за иднината на државата

CivilMedia - 26.09.2018

Само оние што ќе гласаат „за“ или „против“ во недела ќе учествуваат во одлуката за иднината на Македонија. Бојкотот не се калкулира никаде, порачаа вчера претставниците на коалицијата „Излези За европска Македонија“.

Лидерот на Европската народна партија повика македонските граѓани да избегнат бојкот

Точка - 26.09.2018

Жозеф Дол, лидерот на Европската народна партија (ЕПП), преку објава на социјалната мрежа Твитер ги повика македонските граѓани да не го бојкотираат претстојниот референдум на 30. септември.

ИЗГУБЕНИ ВО ВСЕЛЕНАТА И ПРАВОТО: Според логиката на Заев и неговите, референдумот од 2004 година бил успешен

Денешен - 26.09.2018

Заевци упорно продлжуваа да ја туркаат тезата дека за претстојниот референдум не е битно дали е исполнет цензусот туку е битно од излезените да има макар еден глас повеќе ЗА. Истата срамна логика ја поддржува и Наташа Габер, која беше уставна ...

Бучковски: За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина

Локално - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

Гевгеличан(к)и со различни ставови за референдумот

CivilMedia - 26.09.2018

„Па нека биде референдум, што е ова? Уште ќе страдаме без пари? Кој има пари, кој нема пари. Треба да има работа за сите. Сите лажат! Европа не осигурува, Европа ни помага…“, вели една граѓанка на Гевгелија на прашањето на ЦИВИЛ Медиа за тоа кој е ...

Тупурковски: на 30 септември борбата не е партиска туку за нашето единство

CivilMedia - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Форин полиси: Време е Македонија да прифати компромис

iPortal - 26.09.2018

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните ...

Европската десница бара да не се бојкотира референдумот

Либертас - 26.09.2018

Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. – Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

Матeјoвиќ: Доколку референдумот не успее ќе се наметне прашањето- што навистина сакаат Македонците

Локално - 26.09.2018

Роберт Матејевиќ е словачки новинар, главен и одговорен уредник на познатиот словачки и средноевропски магазин „Димензие“, специјализиран месечник за меѓународна политика, дипломатија, економија и историја.

Ми пукна филмот

Либертас - 26.09.2018

Почитувани, да Ви кажам искрено ми пукна филмот од сите лаги и заблуди околу договорот од Преспа, кои ги слушав изминативе денови. Многу од тие лаги и манипулации се искажуваа свесно со намера да се влијае на луѓето околу нивната одлука на ...

Кампања за Референдум 2018: Оние кои ќе гласаат учествуваат во одлуката за иднината на државата

Либертас - 26.09.2018

Само оние што ќе гласаат „за“ или „против“ во недела ќе учествуваат во одлуката за иднината на Македонија. Бојкотот не се калкулира никаде, порачаа вчера претставниците на коалицијата „Излези За европска Македонија“.

Партијата на Македонците во Србија го поддржува референдумот, Обединетата Македонска Дијаспора не верува во неговата ...

Точка - 26.09.2018

Македонија треба да има европска иднина, а за тоа да се случи треба сите Македонци да излезат и да гласаат на референдумот, велат од Партијата на Македонците во Србија. Нашата татковина мора да стане силен пријател со сите соседни држави, а таквата ...

(ВИДЕО) „Бојкотирањето на референдумот е против интересите на државата“

Либертас - 26.09.2018

Пред јасен политички предизвик, бојкотот не е опција, односно е кукавички механизам преку кои политичките лидери се кријат зад политички неактивните граѓани, е заклучокот на панелистите при денешната трибина насловена „5 дена до одлуката“ ...

Европската десница бара да не се бојкотира референдумот

Вечер Прес - 26.09.2018

Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. – Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

Поделеноста на народот пред референдумот – тема во Студио 1

Либертас - 26.09.2018

Од тинк-тенкот Институт Македонија 2.0 на дебата „5 дена до одлука“, посветена на референдумот, ќе се обидат да обединат различни ставови за заедничка порака, вели Борис Камчев, извршен директор на институтот.

Граѓан(к)ите во Штип и Радовиш со свои пораки за рефереднумот

CivilMedia - 26.09.2018

Тимот на ЦИВИЛ имаше можност да разговара со граѓанките и граѓаните во Штип и Радовиш за нивните мислења и ставови поврзани со референдумскиот процес. „Гласам за“, „За Европска Македонија“, „Не се согласувам“, „Секој има право да го искористи својот ...

Матeјoвиќ: Доколку референдумот не успее ќе се наметне прашањето- што навистина сакаат Македонците

Либертас - 26.09.2018

Роберт Матејевиќ е словачки новинар, главен и одговорен уредник на познатиот словачки и средноевропски магазин „Димензие“, специјализиран месечник за меѓународна политика, дипломатија, економија и историја.

Бучковски: За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина

CivilMedia - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

Бучковски: За една година Македонија направи сериозен исчекор вo евроатлантска иднина

24Инфо - 26.09.2018

Бучковски: За една година Македонија направи сериозен исчекор вo евроатлантска иднина За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во ...

Бучковски: Ако референдумот не успее нема да се распаднеме, но Македонија ќе почне сама да гние изолирана

iPortal - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

Компаниите од северозападна Македонија се „за“ референдумот и очекуваат позитивен исход

Локално - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно – бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од северозападна Македонија.

Удобноста на живеењето во страв

Либертас - 26.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Штета. Овој референдум требаше да биде национална прослава, круна на евро-атлантските аспирации на големото мнозинство граѓани на Македонија (според последните мерења на јавното ...

Васил Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името како единствено реално решение

еМагазин - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Милошоски испрати видеопорака до македонскиот народ и сите националности кои живеат во Македонија

Република - 26.09.2018

Милошоски со видео порака се обрати до македонскиот народ, но и до сите националности кои живеат во Македонија. Кога власта спроведува незаконски референдум, бојкотот е законски и демократски инструмент на народот! – Заев е веќе свесен дека ...

Бучковски: За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина

MTM - 26.09.2018

За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

Кому му пречи успешен референдум во Македонија?

Локално - 26.09.2018

Република Македонија и Република Грција на 17 јуни 2018 година во Преспа потпишаа Конечен договор за решавање на македонско-грчкиот спор околу името и стратешко партнерство. Според постигнатиот договор, ќе дојде до промена, односно корекција, на ...

Поенти референдум: Оние кои ќе гласаат учествуваат во одлуката за иднината на државата

Локално - 26.09.2018

Само оние што ќе гласаат „за“ или „против“ во недела ќе учествуваат во одлуката за иднината на Македонија. Бојкотот не се калкулира никаде, порачаа вчера претставниците на коалицијата „Излези За европска Македонија“.

Компаниите од северозападна Македонија се „за“ референдумот и очекуваат позитивен исход

Либертас - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно – бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од северозападна Македонија.

КОЛУМНА НА АНТИЌ: Цензус? Не, благодарам!

Денешен - 26.09.2018

Ете баш така Заев вчера на „дебатата“ на ТОП Тема си одговори на прашањето што значи успешен референдум. Јасно ни е на сите дека не си го прочитал Договорот со Грција, ама дај друже бар еднаш прочитај што викаат Уставот и Законите пред да излегуваш ...

ИФИМЕС: Кому му пречи успешен референдум во Македонија?

Локално - 26.09.2018

Тешко е да се објасни фактот дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ јавно се залага за членство во ЕУ и во НАТО, но во клучни моменти на македонската модерна историја не сака јасно да ја поддржи евро-атланската заложба на претстојниот референдум.

Европската десница бара да не се бојкотира референдумот

Н.Македонија - 26.09.2018

Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. – Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

Политичката географија во функција на геостратегијата

Н.Македонија - 26.09.2018

Гордана Сиљановска Давкова Грчката логика, но и онаа на политичарите од власта, е дека спорот најдобро се решава со име на нашата држава со географска одредница, заради разграничување на северниот дел од географска Македонија од грчка Македонија! ...

Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името

Н.Македонија - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Време е Македонија да прифати компромис

Н.Македонија - 26.09.2018

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните ...

Анализа во Студио 1 за очекувањата од референдумскиот ден со Пендаровски и Богоев

1tv - 26.09.2018

Пријатно изненадува реакцијата на етничките Македонци пред референдумот. Со многу реални очи го гледаат Договорот од Преспа, во однос на првите денови по потпишувањето, вели националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски.

Матeјoвиќ: Доколку референдумот не успее ќе се наметне прашањето- што навистина сакаат Македонците

1tv - 26.09.2018

Роберт Матејевиќ е словачки новинар, главен и одговорен уредник на познатиот словачки и средноевропски магазин „Димензие“, специјализиран месечник за меѓународна политика, дипломатија, економија и историја.

(Видео) Габер Дамјановска: Одбивам да размислувам за неуспешен референдум!

1tv - 26.09.2018

Професорката и поранешна уставна судијка, Наташа Габер Дамјановска, во изјава за ПРИЗМА , верува дека референдумот кој ќе се одржи во недела ќе биде успешен и верува дека голем број од граѓаните кои ќе излезат ќе гласаат „за“.

Европската десница бара да не се бојкотира референдумот

1tv - 26.09.2018

Шефот на Европската народна партија, Жозеф Дол, на твитер побара граѓаните во Македонија да „избегнат бојкот“ на претстојниот референдум. – Народот на ПЈРМ ќе има историска шанса да одлучи за иднината на Македонија на референдумот во недела.

Референдум 2018: Оние кои ќе гласаат учествуваат во одлуката за иднината на државата

1tv - 26.09.2018

Само оние што ќе гласаат „за“ или „против“ во недела ќе учествуваат во одлуката за иднината на Македонија. Бојкотот не се калкулира никаде, порачаа вчера претставниците на коалицијата „Излези За европска Македонија“.

Поделеноста на народот пред референдумот – тема во Студио 1

1tv - 26.09.2018

Од тинк-тенкот Институт Македонија 2.0 на дебата „5 дена до одлука“, посветена на референдумот, ќе се обидат да обединат различни ставови за заедничка порака, вели Борис Камчев, извршен директор на институтот.

Бучковски: За една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина

1tv - 26.09.2018

а една година Македонија направи сериозен исчекор во својата евроатлантска иднина, изјави професорот Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана во емисијата „Светот е бизис“ на бугарската „Блумберг ТВ“.

Компаниите од северозападна Македонија се „за“ референдумот и очекуваат позитивен исход

1tv - 26.09.2018

Ситуацијата со референдумот е црно – бела. Нема нијанси. Одлуката е за подобар економски стандард и подобра бизнис клима или за стагнација, им порача денеска вицепремиерот Бујар Османи на стопанствениците од северозападна Македонија.

Каракамишева до Тупурковски: Неверојатно! И ти ли сине Бруте?

AKO - 26.09.2018

, ,И проф. Васил Тупурковски се стави во одбрана на Договорот! Неверојатно! Професорот од кого ми беше задоволство да учам за меѓународното право за заштита на човековите права, од кого прво ги прочитав томовите напишани за животот и делата на Филип ...

(ВИДЕО) „Бојкотирањето на референдумот е против интересите на државата“

1tv - 26.09.2018

Пред јасен политички предизвик, бојкотот не е опција, односно е кукавички механизам преку кои политичките лидери се кријат зад политички неактивните граѓани, е заклучокот на панелистите при денешната трибина насловена „5 дена до одлуката“ ...

Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името, на 30 септември борбата не е партиска туку за нашето единство

1tv - 26.09.2018

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се бориме за нашето единство. Тоа е најголемата придобивка од овој референдум доколку како народ и ...

Време е Македонија да прифати компромис

1tv - 26.09.2018

Малата балканска земја Македонија, наскоро треба да биде именувана Северна Македонија доколку граѓаните гласаат за промена на името на референдумот закажан за 30 септември, со што конечно ќе добие шанса да се приклучи на заедницата на западните ...

Заев: Мицкоски не е свесен дека со опозицијата имаме консензус и за референдумот

Фокус - 25.09.2018

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за закони со просто мнозинство. Последно заедно го избравме новиот директор на ОТА и тоа е добро, ...

Џафери: Ако нема цензус, ќе одлучува Собранието

Фокус - 25.09.2018

Не е случајно што Собранието е организатор на референдумот, вели претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери во вечерашното гостување на ТВ 21. Тој најави дека одговорност ќе сноси Собранието и доколку не се постигне цензус.

Дебата „Македонија пред новата историска одлука"

Канал5 - 25.09.2018

Асоцијацијата на здруженија од сферата на безбедноста, одбраната и меѓународните односи, денеска во Домот на АРМ ќе одржи Панел дебата на тема „Македонија пред новата историска одлука“. На дебатата ќе бидат презентирани размислувања и ставови на ...

Каракамишева: Референдумот ќе биде неуспешен, но Заев, Шекеринска и Димитров имаат план Б

Фокус - 25.09.2018

Професорката Тања Каракамишева и претседател на Комисијата за политички систем на ВМРО ДПМНЕ, прогнозира дека референдумот ќе биде неуспешен, а тоа го докажуваат и сите анкети на јавно мислење.

Унковски: Ако референдумот не успее, Македонија ќе биде невозможно место за живеење

Фокус - 25.09.2018

Преостануваат уште пет дена до референдумот, а македонскиот режисер, Слободан Унковски смета дека доколку не успее референдумот, Македонија ќе стане невозможноо место за живеење, пренесува „БИРН“.

Милошоски: Секој има право да бојкотира, верувам во неуспешен референдум!

Фокус - 25.09.2018

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, преку обраќање на својот профил на Фејсбук, апелираше на бојкот на референдумот, кој ќе се одржи во недела. „Секој има право да бојкотира.

Адеми: Секојдневно јакне граѓанската поддршка по однос на заложбите за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

24 Вести - 25.09.2018

„ДУИ цени дека кампањата за референдумот за членство во НАТО и Европската Унија што ќе се оддржи на 30 септември се одвива со висок степен на ефикасност и ефективност.

Секојдневни се јакне граѓанската поддршка по однос на заложбите за интеграција ...

Кирацовски: Со Договорот се гарантира влезот на Македонија во ЕУ и НАТО

Канал5 - 25.09.2018

Уште два дена од референдумската кампања.Активностите на теренот зачестуваат ,но и партиите веќе излегуваат со првите сублимации за текот на кампањата и фидбекот од јавноста. Референдумската кампања влегува во својот финиш.

ДУИ: Жално и неодговорно е претседател на држава да не гласа на референдум

24 Вести - 25.09.2018

Жалосен и недоговорен е ставот на претседателот Иванов за референдумот, смета владеачката ДУИ. Министерот за образование Арбр Адеми вели дека особено е разочарувачки ставот на Иванов со оглед што референдумот е клучен момент за остварувањето на ...

Со или без цензус, за договорот одлучува собранието, Мицкоски се предомисли, личен став за уставните измени

ТВ21 - 25.09.2018

Пред помалку од една година, лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, рече дека ќе ја почитува волјата на мнозинството и ќе гласа за Уставните измени. Но, сега Мицкоски вели тоа е личен став, а со ставот за Уставните измени ќе излезат по ...

„Ако на референдумот се изјаснат мнозинство граѓани „ПРОТИВ“ – пропаѓа референдумот“, вели Заев

ТВ21 - 25.09.2018

„Ако на референдумот на 30. септември се изјаснат мнозинство граѓани „ПРОТИВ“ пропаѓа референдумот. Јас, политичарите, сите така би требало во демократија да го следиме претцизно гласот на граѓаните и пропаѓа договорот со Грција.

„Македонија – Бојкотира“ од Дебарца, Вевчани, Струга и Охрид: Нека не следат и прислушкуваат, само да не ни го скршат ...

Макфакс - 25.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира„ имаше средби, собири и митинзи во општините Дебарца, Вевчани, Струга и Охрид. Како што велат, општ впечаток на граѓаните и говорниците е дека македонскот ...

Каракамишева: Манипулација со неуспешен референдум е почеток на планот Б на Заев, Димитров и Шекеринска

Курир - 25.09.2018

Професорката Тања Каракамишева во статус на Фејсбук вели дека сите анкети покажуваат дека референдумот во недела ќе биде неуспешен, но таа вели дека со тоа што СДСМ и ДУИ направија референдумот да не биде задолжителен, ќе одат понатаму со ...

Заев: Со опозицијата имаме консензус по многу прашања, дури и за референдумот

Сител - 25.09.2018

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за закони со просто мнозинство. Последно заедно го избравме новиот директор на ОТА и тоа е добро, ...

Адеми: Секојдневно расте поддршката за интеграција на Македонија во ЕУ и НАТО

Макфакс - 25.09.2018

Демократската Унија за Интеграција смета дека кампањата за референдумот за членство во НАТО и Евроспката Унија, што ќе се оддржи на 30 септември се одвива со висок степен на ефикасност и ефективност, вели Арбер Адеми, портпаролот на ДУИ.

Нема ништо да остане од Република Македонија ако го прифатиме овој договор

Нетпрес - 25.09.2018

Во вечерашното гостување во Отвореното студио на Алфа претседателот на ПОДЕМ, Живко Јанкуловски вели дека манипулации во врска со референдумот не треба да се прават. Според него, сите оние коишто велат дека има луѓе кои се против ЕУ и НАТО доволно е ...

Апасиев до Димитров: Aко нема цензус не оди „Договорот“ у Собрание, туку вие во политичка пензија

Курир - 25.09.2018

Професорот Димитар Апасиев ја коментира изјавата на министерот за надворешни работи Никола Димитров, дека доколку на референдумот нема цензус, Собранието ќе го спроведе договорот со Грција.

Референдумот е политичка определба, не правeн услов од Договорот

Слободен Печат - 25.09.2018

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја одредува и судбината на Договорот од Преспа и евроатлантската иднина на земјата.

Гаши: 30. септември е ден на голема историска одговорност

Макфакс - 25.09.2018

Движењето БЕСА на чело со претседателот Африм Гаши вчера одржа митинг во Сарај. На присутните им се обратија пратеникот Реџеп Мемеди и генералниот секретар Зејд Реџеп кои уште еднаш ја потенцираа важноста референдумот на 30.

Дебата: Договорот од Преспа можност за затворање безбедносен проблем од регионално значење

Сител - 25.09.2018

Заштита на македонскиот идентитет, влез на Македонија во НАТО и следствено на тоа зголемување на безбедноста во рамки на Алијансата и нејзиниот принцип на колективна одбрана, зајакнување на сувереноста, гаранција за територијалниот интегритет, ...

Стаменковска: Овој референдум е за промена на името, а не за влез во Европската унија или НАТО

Курир - 25.09.2018

Невенка Стаменковска, пратеничка во Собранието на Република Македонија во вчерашното нејзино гостување во Дебатната емисија на Македонската телевизија истакна дека доколку се компромис за склучување на договор или спогодба тогаш и двете страни се ...

Ристески: Договорот со Грција е крајно капитулантски, името и идентитетот немаат цена и не се на продажба

Курир - 25.09.2018

Во 1991 година македонскиот народ на референдум се изјасни за самостојна, независна, суверена Република Македонија. Преку тогашниот референдум, Македонецот продолжи да чекори по патот кој го трасираа великаните во минатото, почнувајќи од периодот ...

„Македонија – Бојкотира“: Нека не следат и прислушкуваат, само да не ни го скршат духот

А1 On - 25.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира“ имаше средби, собири и митинзи во општините Дебарца, Вевчани, Струга и Охрид. „Општ впечаток на граѓаните и говорниците е дека македонскот народ и поголем ...

Едно прашање, три одговори: Дали Заев ќе си поднесе оставка ако референдумот е неуспешен?

Курир - 25.09.2018

Само три различни прилики се доволни македонскиот премиер да даде три различни изјави за едно исто прашање. Прашањето е очекувано и очигледно за овој период, во пресрет на референдумот и истото гласи: Дали ќе си поднесе оставка после неуспешен ...

Заев вети оставка ако референдумот биде неуспешен - што е потребно за да успее?

Press24 - 25.09.2018

Премиерот Заев најави оставка ако референдумот биде неуспешен, но останува нејасно што премиерот подразбира под успешен референдум, особено ако се знаат изјавите кои Заев ги даде во последните неколку месеци.

„Македонија – Бојкотира“: Нека не следат и прислушкуваат, ќе се кренеме и младо и старо за одбрана на Македонија

Press24 - 25.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира„ имаше средби, собири и митинзи во општините Дебарца, Вевчани, Струга и Охрид. „Говорниците повикаа на бојкот и неизлегување на референдумот и на тој начин ...

Божиновски: Референдумот нема да биде успешен

Press24 - 25.09.2018

На референдумот ќе гласаат меѓу 39% и 45% што значи дека тој нема да биде успешен, прогнозира директорот на ИПИС, Владимир Божиновски во својата најнова анкета. Според неговото истражување спроведено меѓу граѓаните кои живеат во Македонија на ...

Манипулација со неуспешен референдум е планот Б на Заев

Нетпрес - 25.09.2018

Професорката Тања Каракамишева во статус на Фејсбук вели дека сите анкети покажуваат дека референдумот во недела ќе биде неуспешен, но таа вели дека со тоа што СДСМ и ДУИ направија референдумот да не биде задолжителен, ќе одат понатаму со ...

Јанкуловски: Нема ништо да остане од Република Македонија ако го прифатиме овој договор

Курир - 25.09.2018

Во вечерашното гостување во Отвореното студио на Алфа претседателот на ПОДЕМ, Живко Јанкуловски вели дека манипулации во врска со референдумот не треба да се прават. Според него, сите оние кои што велат дека има луѓе кои се против ЕУ и НАТО доволно ...

Заев: Со опозицијата имаме консензус по многу прашања, дури и за референдумот

Стандард - 25.09.2018

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за закони со просто мнозинство. Последно заедно го избравме новиот директор на ОТА и тоа е добро, ...

Димитров: Ако нема цензус на референдумот – на потег ќе биде Собранието

Таратур - 25.09.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на пресконференција изјави дека ако мнозинството граѓани на референдумот се изјаснат за договорот со Грција и влез во ЕУ и НАТО, а притоа не се обезбеди потребниот цензус, тоа ќе биде земено предвид ...

Без цензус не оди договорот во Собрание, туку вие одите во политичка пензија!

Нетпрес - 25.09.2018

Професорот Димитар Апасиев ја коментира изјавата на министерот за надворешни работи Никола Димитров, дека доколку на референдумот нема цензус, Собранието ќе го спроведе договорот со Грција.

Движењето БЕСА одржа митинг во Сарај

А1 On - 25.09.2018

Движењето БЕСА на чело со претседателот Африм Гаши вчера одржа митинг во Сарај. На присутните им се обратија пратеникот Реџеп Мемеди и Генералниот секретар Зејд Реџеп кои уште еднаш ја потенцираа важноста референдумот на 30 септември како историски ...

Референдумот е за промена на името, а не за влез во ЕУ и НАТО

Нетпрес - 25.09.2018

Невенка Стаменковска, пратеничка во Собранието на Република Македонија во вчерашното нејзино гостување во Дебатната емисија на Македонската телевизија истакна дека доколку се компромис за склучување на договор или спогодба тогаш и двете страни се ...

Дебата: Договорот од Преспа можност за затворање безбедносен проблем од регионално значење

А1 On - 25.09.2018

Заштита на македонскиот идентитет, влез на Македонија во НАТО и следствено на тоа зголемување на безбедноста во рамки на Алијансата и нејзиниот принцип на колективна одбрана, зајакнување на сувереноста, гаранција за територијалниот интегритет, ...

Името и идентитетот немаат цена и не се на продажба

Нетпрес - 25.09.2018

Во 1991 година македонскиот народ на референдум се изјасни за самостојна, независна, суверена Република Македонија. Преку тогашниот референдум, Македонецот продолжи да чекори по патот кој го трасираа великаните во минатото, почнувајќи од периодот ...

Ункоски: Ако не успее референдумот Македонија ќе биде невозможно место за живеење

Press24 - 25.09.2018

Македонскиот режисер, Слободан Унковски смета дека доколку не успее референдумот, Македонија ќе стане невозможноо место за живеење, пренесува „БИРН“. -За мене успешен референдум е солидна излезност на граѓаните.

Референдумот не е правен услов од Договорот, туку политичко ветување

Нова ТВ - 25.09.2018

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја одредува и судбината на Договорот од Преспа и евроатлантската иднина на земјата.

Заев: Со опозицијата имаме консензус по многу прашања, дури и за референдумот

Независен - 25.09.2018

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за закони со просто мнозинство. Последно заедно го избравме новиот директор на ОТА и тоа е добро, ...

Референдумот е политичка определба, не правeн услов од Договорот

Независен - 25.09.2018

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја одредува и судбината на Договорот од Преспа и евроатлантската иднина на земјата.

Дебата „Македонија пред новата историска одлука“

А1 On - 25.09.2018

Асоцијацијата на здруженија од сферата на безбедноста, одбраната и меѓународните односи, денеска во Домот на АРМ ќе одржи Панел дебата на тема „Македонија пред новата историска одлука“. На дебатата ќе бидат презентирани размислувања и ставови на ...

Фотофиниш на кампањата: „За“ во Тетово, „Бојкотирам“ пред Собрание

Независен - 25.09.2018

Скусената кампања за референдумот, која трае заклучно со четврток до полноќ, а не до петок како што е вообичаено за избори, ги забрза активностите на поддржувачите, односно бојкотирачите на неделното гласање.

Украина и Македонија имаат повеќе заедничко отколку што мислите

МКД - 25.09.2018

Македонија е многу послична на Украина отколку што некој може да помисли - особено кога станува збор за постојаното и упорно мешање на Русија во геополитичкиот избор на двете земји. Украина научи како долгорочно да му се спротивстави на ова влијание ...

Заев: Мицкоски не е свесен дека имаме консензус дури и за референдумот

+инфо - 25.09.2018

Демократ сум, ако некој е против, ако моите сограѓани во мнозинство се против секако јас немам ни што да барам повеќе во политиката. Но, јас сум убеден дека сите заедно, сите заедно ќе дадеме придонес за европска Македонија, рече Заев.

Дураку фрла пепел на ЕУ-кампањата на ДУИ

Независен - 25.09.2018

Засилена кампања деновиве водат албанските политички партии обединети околу една цел – да се мотивираат албанските гласачи во што поголем број да излезат и да гласаат за поддршка на договорот со Грција и членството на земјата во евроатлантските ...

КОЛУМНА, ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: Референдум – цензус и фалсификат

Вечер Прес - 25.09.2018

Граѓаните на Република Македонија се исправени пред историска одлука. Таа треба да биде донесена на Референдум на 30ти септември 2018 година. Референдумското прашање е повеќезначно и „просто како грав“.

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: ЗАЕВ и ДИМИТРОВ лажат, на референдум одлучуваат и тие што бојкотираат

Денешен - 25.09.2018

По последните инфантилни експликации на Зоран Заев и татичко Димитров за референдумот и за тоа дека одлучувале само тие што гласаат, а не и тие што бојкотираат, се чини вреди да повториме и ушпте еднаш да и објасниме зошто и двајцата лажат.

ВМРО-ДПМНЕ засега без агенда за денот на референдумот

Мета - 25.09.2018

Нема агенда, ниту план каде ќе биде партиското раководство и што ќе се случува во партијата на 30 септември. Најголемата опозициска партија засега нема разработено никаков план или агенда за денот на референдумот, вели генералниот секретар на ...

Јанушев: Целиот процес околу референдумот е противзаконски и противуставен

Република - 25.09.2018

Во вечерашното гостување во емисијата Анализа на Tелевизија 24, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев истакна дека власта на СДСМ продолжува со манипулациите со македонскиот народ.

Дебата: Договорот од Преспа можност за затворање безбедносен проблем од регионално значење

MTM - 25.09.2018

Заштита на македонскиот идентитет, влез на Македонија во НАТО и следствено на тоа зголемување на безбедноста во рамки на Алијансата и нејзиниот принцип на колективна одбрана, зајакнување на сувереноста, гаранција за територијалниот интегритет, ...

Заев: Акo падне референдумот, завршуваме и ние (видео)

Република - 25.09.2018

Премиерот Зоран Заев ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се приклучи и да овозможи успешен референдум за, како што рече, успешна иднина на заедничката држава. – Како премиер имам мандат до 2020 година.

ИФИМЕС: Кому му пречи успешен референдум во Македонија?

Либертас - 25.09.2018

Тешко е да се објасни фактот дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ јавно се залага за членство во ЕУ и во НАТО, но во клучни моменти на македонската модерна историја не сака јасно да ја поддржи евро-атланската заложба на претстојниот референдум.

Референдумот е политичка определба, не правeн услов од Договорот

MTM - 25.09.2018

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја одредува и судбината на Договорот од Преспа и евроатлантската иднина на земјата.

Унковски: Ако референдумот не успее, Македонија ќе биде невозможно место за живеење

Либертас - 25.09.2018

Mакедонскиот режисер, Слободан Унковски смета дека доколку не успее референдумот, Македонија ќе стане невозможноо место за живеење, пренесува „БИРН“. -За мене успешен референдум е солидна излезност на граѓаните.

Луѓето отидоа во вселената а ние уште стоиме во место

CivilMedia - 25.09.2018

„Политичарите кренаа многу фама околу референдумот, ништо не сме мрднале од статус кво, треба нешто да се промени, луѓето отидоа во вселената ние уште стоиме во место“, вели една скопјанка на прашањето на ЦИВИЛ Медиа, што мисли за престојниот ...

Референдумот е политичка определба, не правeн услов од Договорот

Вечер Прес - 25.09.2018

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја одредува и судбината на Договорот од Преспа и евроатлантската иднина на земјата.

Каракамишева открива кој е планот „Б“ на Заев, Димитров и Шекеринска ако не успее референдумот

Република - 25.09.2018

Професорката Тања Каракамишева во статус на Фејсбук вели дека сите анкети покажуваат дека референдумот во недела ќе биде неуспешен, но таа вели дека со тоа што СДСМ и ДУИ направија референдумот да не биде задолжителен, ќе одат понатаму со ...

Твоја одлука, твоја одговорност!

CivilMedia - 25.09.2018

Како што се приближува референдумот, се повеќе и повеќе читам и слушам различни мислења, ставови и перспективи, за тоа што нас не очекува после (не)успешноста на овој референдум. Досега сме слушнале различни изјави во врска со (не)успешноста на ...

„Потомци на Александар“ наспроти „Напред Европа!“

CivilMedia - 25.09.2018

ЦИВИЛ денеска во центарот на Гевгелија постави инфо-штанд на кој граѓанките и граѓанките имаа можност да ги напишат своите пораки и ставови во врска со претстојниот референдум. Ставовите на заинтересираните граѓанки и граѓани кои застанаа покрај ...

Апасиев до Димитров: Aко нема цензус не оди „Договорот“ у Собрание, туку вие во политичка пензија

Република - 25.09.2018

Професорот Димитар Апасиев ја коментира изјавата на министерот за надворешни работи Никола Димитров, дека доколку на референдумот нема цензус, Собранието ќе го спроведе договорот со Грција.

Заев: Со опозицијата имаме консензус по многу прашања, дури и за референдумот

Локално - 25.09.2018

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за закони со просто мнозинство. Последно заедно го избравме новиот директор на ОТА и тоа е добро, ...

Референдумот не е правен услов од договорот, тој е политичка определба

Либертас - 25.09.2018

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја одредува и судбината на Договорот од Преспа и евроатлантската иднина на земјата.

Милошоски: Секој има право да бојкотира, верувам во неуспешен референдум!

Либертас - 25.09.2018

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, преку обраќање на својот профил на Фејсбук, апелираше на бојкот на референдумот, кој ќе се одржи во недела, под мотото „Кога власта спроведува незаконски референдум, бојкотот е законски ...

(Видео) Анкета на 1ТВ и „Рејтинг“ – Поддршката на граѓаните за евроатлантските интеграции постојано расте

Локално - 25.09.2018

Како што наближува денот на референдумот, поддршката за членството на Македонија во ЕУ и НАТО е во постојан раст – ова го покажуваат податоците на новата анкета на агенцијата Рејтинг, спроведена по барање на 1ТВ.

Дебата: Договорот од Преспа можност за затворање безбедносен проблем од регионално значење

Локално - 25.09.2018

Заштита на македонскиот идентитет, влез на Македонија во НАТО и следствено на тоа зголемување на безбедноста во рамки на Алијансата и нејзиниот принцип на колективна одбрана, зајакнување на сувереноста, гаранција за територијалниот интегритет, ...

Заев: Со опозицијата имаме консензус по многу прашања, дури и за референдумот

MTM - 25.09.2018

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за закони со просто мнозинство. Последно заедно го избравме новиот директор на ОТА и тоа е добро, ...

Референдумот е политичка определба, не правeн услов од Договорот

CivilMedia - 25.09.2018

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја одредува и судбината на Договорот од Преспа и евроатлантската иднина на земјата.

Референдумот е политичка определба, не правeн услов од Договорот

Локално - 25.09.2018

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја одредува и судбината на Договорот од Преспа и евроатлантската иднина на земјата.

Заев од Виница: Со успехот на референдумот го потврдуваме идентитетот, очекувам поддршка од младите

Локално - 25.09.2018

Граѓаните на Македонија имаат историска шанса да ја определат натамошната иднина на државата и верувам дека ќе ја искористат со тоа што позитивно ќе се изјаснат на претстојниот референдум за стапување во сојуз со развиените и демократски земји во ...

Заев: Со опозицијата имаме консензус по многу прашања, дури и за референдумот

Либертас - 25.09.2018

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за закони со просто мнозинство. Последно заедно го избравме новиот директор на ОТА и тоа е добро, ...

„Македонија – Бојкотира“ од Дебарца, Вевчани, Струга и Охрид: Нека не следат и прислушкуваат, само да не ни го скршат ...

Точка - 25.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира„ имаше средби, собири и митинзи во општините Дебарца, Вевчани, Струга и Охрид. Како што велат, општ впечаток на граѓаните и говорниците е дека македонскот ...

Македонија „ласт минут“

Н.Македонија - 25.09.2018

За граѓаните на Република Македонија не е доцна ни сега да го запаметат секој детаљ од оваа последна предреферендумска седмица, за евентуално ако некогаш бидат на цена мемоари од типот – животот на последните Македонци.

Заев од Виница: Со успехот на референдумот го потврдуваме идентитетот, очекувам поддршка од младите

Н.Македонија - 25.09.2018

Граѓаните на Македонија имаат историска шанса да ја определат натамошната иднина на државата и верувам дека ќе ја искористат со тоа што позитивно ќе се изјаснат на претстојниот референдум за стапување во сојуз со развиените и демократски земји во ...

Анализа на ИФИМЕС: На кого му пречи успешен референдум во Македонија?

1tv - 25.09.2018

Тешко е да се објасни фактот дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ јавно се залага за членство во ЕУ и во НАТО, но во клучни моменти на македонската модерна историја не сака јасно да ја поддржи евро-атланската заложба на претстојниот референдум.

Унковски: Ако референдумот не успее, Македонија ќе биде невозможно место за живеење

1tv - 25.09.2018

Mакедонскиот режисер, Слободан Унковски смета дека доколку не успее референдумот, Македонија ќе стане невозможноо место за живеење, пренесува „БИРН“. -За мене успешен референдум е солидна излезност на граѓаните.

Референдумот не е правен услов од договорот, тој е политичка определба

1tv - 25.09.2018

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја одредува и судбината на Договорот од Преспа и евроатлантската иднина на земјата.

Иванов во последната битка за Југославија

Призма - 24.09.2018

Добивам чувство дека референдумската кампања станува здодевна, дури по малку дегутантна, со еден збор – непотребна! На оној што досега не сфатил зошто треба да го искористи своето право на глас или што не разбрал која е ползата на Македонија од ...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

Фокус - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, иако има право на тоа.

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

24 Вести - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, иако има право на тоа.

Анкета: Расте поддршката од македонските граѓаните за евроинтеграциите

Фокус - 24.09.2018

Како што наближува денот на референдумот, поддршката за членството на Македонија во ЕУ и НАТО е во постојан раст – ова го покажуваат податоците на новата анкета на агенцијата Рејтинг, спроведена по барање на 1ТВ.

Поенти референдум: За историски одлуки потребно е заедништво и одлучност

24 Вести - 24.09.2018

Нема план Б за европската иднина на нашата земја. Заслужуваме да бидеме дел од Европа на која чекаме 27 години. Ни треба одлучност, а не калкулантство. Треба да се има изграден став бидејќи се носат историски одлуки.

Собранието нема да номинира луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

ТВ21 - 24.09.2018

Како предлагач на престојниот референдум Собранието на Република Македонија нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За оваа одлука претседателот Талат Џафери го известил претседателот на ДИК, ...

Димитров: Иванов бега од одговорност, срамно е да се искаже бојкот и тоа од преку Океанот

ТВ21 - 24.09.2018

На денешната прес конференција на министерот за надворешни работи Никола Димитров, беше запрашан и за мислење за најавениот бојкот на претседателот Ѓорѓе Иванов кој што од Америка истакна дека нема да излезе да гласа на реферндумот.

Димитров: „Ова е историско распаќе“

Deutsche Welle - 24.09.2018

На граѓаните треба да им се врати надежта дека ќе може да го фатиме возот за НАТО и ЕУ, зашто тоа е можеби последниот европски воз кој застанува во Македонија, вели министерот за надворешни работи Никола Димитров за ФАЦ.

Бојкотирањето на референдумот од претседателот Иванов е срамно бегство од одговорност, рече Димитров

Сакам да кажам - 24.09.2018

Изјавата на претседателот Ѓорге Иванов дека нема да гласа на референдумот за името на 30 септември , за министерот за надворешни работи Никола Димитров е срамно бегство од одговорност. Иванов, кој е во посета на САД, вчера за време на посетата на ...

Собранието нема да ја следи работата на изборните органи на референдумот

Алсат-М - 24.09.2018

На денешна средба меѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи, одлучено е дека Собранието нема да определи свои претставници за да ја следат работата на изборните органи на референдумот.

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

Канал5 - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, иако има право на тоа.

Димитров: Не можете да седите дома, а да влијаете на одлуката

Канал5 - 24.09.2018

Ако на референдумот има барем еден глас повеќе ПРОТИВ, ние како влада ќе повлечеме од договорот. Министерот за надворешни Никола Димитров потврди дека за иднината на државата се одлучува на референдум со гласање, така што ако мнозинството граѓани, ...

Премиерот Заев вечерва во Демир Капија и во Неготино

Канал5 - 24.09.2018

На четири дена пред истекот на кампањата за референдумот, политичарите интензивно на терен меѓу граѓаните. Коалицијата „Излези за европска Македонија“ со трибина во Гевгелија и граѓански собир во Струмица.

Иванов: Граѓаните не гласаа за промена на Уставот и името

Алсат-М - 24.09.2018

Граѓаните сами да одлучат дали ќе гласаат „за“ или ќе се одлучат за бојкот. Ваква е новата порака од претседателот Ѓорге Иванов при посетата на дијаспората во Њу Џерси, критикувајќи го Договорот од Преспа.

Македонија нема „план Б“ за референдумот

Deutsche Welle - 24.09.2018

Западот и владата во Скопје го опишуваат референдумот како историска шанса за земјата да ѝ стави крај на дипломатската блокада од Грција. Но нејасно е што ќе се случува доколку референдумот не успее, анализира ДПА Промената на името за Македонија е ...

Димитров: Aко нема цензус одлучува Собранието

24 Вести - 24.09.2018

Ако мнозинството граѓани на рефеенумот се изјаснат за договорот со Грција и влез во ЕУ и НАТО а притоа го нема потебниот цензус тоа ќе биде земено предвид и процедурата ќе се врати во законодавниот дом.

Резултати од спроведената анкета на ТВ 21 за престојниот референдум

ТВ21 - 24.09.2018

ТВ 21 спроведе анкета во периодот помеѓу 13 и 24 Септември 2018 на 3136 испитаници. Во истражувањето граѓаните ги ,изразуваа своите ставови за претстојниот референдум. Анкетата беше реализирана со користење на случаен читател на веб стрницата, а во ...

6-дена до референдумот, граѓаните со дилема, Димитров: членот 7 го потврдува македонскиот идентитет

ТВ21 - 24.09.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот договор. На шест дена пред референдумот ги дообјасни битните точки.

Нетпрес: Првиот кумановски полицаец агитира за референдумот и притиска за гласање

Курир - 24.09.2018

Криминалот во Куманово е во пораст за 20 отсто, а началникот на униформираната полиција Зоран Јовановски тера кампања за референдумот и прави притисок за излегување на гласање, пишува Нетпрес .

Македонија мора да ги извади усраните пелени од своите ормани

Окно - 24.09.2018

По долги и драматични неизвесности, ангелот Гаврил, кој друг, ја спушти на земјата веста за најблагополучната форма преку која задграничниот комитет за растурање на Македонија, во политфолклорните кругови познат како дијаспора, ќе инвестира во ...

Анкета: Раст на поддршката за ЕУ и НАТО, половина граѓани веруваат договорот не можел да биде подобар

+инфо - 24.09.2018

Како што наближува денот на референдумот, поддршката за членството на Македонија во ЕУ и НАТО е во постојан раст – ова го покажуваат податоците на новата анкета на агенцијата Рејтинг, спроведена по барање на 1ТВ .

Последна анкета пред референдумот- еве што покажуваат бројките

Курир - 24.09.2018

Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе истражување во периодот помеѓу 15 и 18 Септември 2018 на 1110 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија. Во истражувањето граѓаните ги изразуваа своите ставови за претстојниот ...

Референдумот на работ од цензусот, покажува анкетата на ИПИС

Нетпрес - 24.09.2018

Референдумот кој ќе се одржи на 30-ти септември за промена на уставното име на земјата е под самата граница да го мине потребниот цензус од 50 отсто од запишаните избирачи плус еден, судејќи според последната анкета објавена во понеделникот, а ...

За референдумот, против Владата

Независен - 24.09.2018

Роберт Несими Една недела пред референдумот веќе е очигледно, а воедно и разочарувачки, дека сегашната влада го присвојува целото прашање во обид да го прикаже позитивниот исход како нејзин успех, а вината за евентуалниот неуспех да ја припише на ...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

Стандард - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За оваа своја одлука, како што било договорено на денешната средба на ...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

Независен - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За оваа своја одлука, како што било договорено на денешната средба на ...

Граѓанската иницијатива од Битола повикува на бојкот

Алфа - 24.09.2018

Да се бојкотира референдумот бидејќи преку договорот со Грција и промената на името, се загрозува македонскиот идентитет и јазик. Ова синоќа на плоштадот “Магнолија“ во Битола го порачаа учесниците на граѓанскиот протест, кои девет месеци секоја ...

Собранието нема да ја следи работата на изборните органи на референдумот

+инфо - 24.09.2018

Собранието, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За оваа своја одлука, како што било договорено на денешната средба на претседателот на Собранието ...

Јанушев: Ако власта мислеше дека апсолутното мнозинство го поддржува Договорот од Преспа ќе организираше задолжителен, ...

Курир - 24.09.2018

Генералниот секретар на најголемата опозициска партија, Игор Јанушев во своето вечерашно гостување во емисијата Анализа на телевизија 24 истакна дека доколку власта на СДСМ очекувала дека Договорот од Преспа ќе го поддржи мнозинството на граѓаните ...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

Press24 - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За оваа своја одлука, како што било договорено на денешната средба на ...

„Два дена потоа” или Отворено писмо до моите сограѓани и пријатели од #Бојкотирам

Слободен Печат - 24.09.2018

Не господа. Немам намера да ве навредувам. Понижувам. Денунцирам. Плукам. Не. За мене тоа е под секое човечко ниво а најповеќе под нивото на професијата која со години ја работам и толку интимно ја доживувам. Не.

Македонија мора да ги извади усраните пелени од своите ормари

Слободен Печат - 24.09.2018

Темата, меѓутоа, не е дијаспората. Макар што е нужно во оваа прилика да кажеме уште две работи во врска со некои позиционирања на делови од иселеништвото. Највисокото ниво на признаеност ќе предизвика тектонски промени во културната матрица затоа ...

„Кризен штаб против референдумот“: Се бориме Македонците да не бидат избришани од светската мапа на нации

А1 On - 24.09.2018

Караванот на „Кризниот штаб против референдумот“ во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира“ одржа средби со граѓаните во општините Брвеница, Тетово и Јегуновце. На средбите говореа координаторот на Кризниот штаб против референдумот Драган ...

Единствена Македонија: Референдумот на 30 септември нема да успее, македонскиот народ масовно се определува за бојкот

Макфакс - 24.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира“, предводен од Единствена Македонија одржа средби со граѓаните во општините Брвеница, Тетово и Јегуновце, соопштија од партијата, и додаваат дека на ...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

Сител - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За оваа своја одлука, како што било договорено на денешната средба на ...

Димитров: Ако има само еден глас „не“ повеќе ќе се повлечеме и ќе речеме ова не бива

Слободен Печат - 24.09.2018

Референдумот не е правен услов, туку политичка заложба и ветување, како на СДСМ, така и на ВМРО-ДПМНЕ. Во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ дури и нема цензус. Ако има само еден глас „не“ повеќе ќе се поклониме и ќе кажеме дека оваа работа небива.

Димитров: Без разлика на цензусот, договорот со Грција секако ќе оди во Собрание

Курир - 24.09.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров откри дека на рефередумот на 30 септември цензусот нема да биде земен во предвид и дека Договорот со Грција секако ќе оди на имплeментација во Собрание.

Првиот кумановски полицаец агитира за референдумот и притиска за гласање

Нетпрес - 24.09.2018

Криминалот во Куманово е во пораст за 20 отсто, а началникот на униформираната полиција Зоран Јовановски тера кампања за референдумот и прави притисок за излегување на гласање. Ова е чест случај, па Нетпрес неодамна објави дека во екот на кампањата ...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

Слободен Печат - 24.09.2018

Во дописот, се наведува дека парламентарното Координативно тело за референдумот утврдило дека не постои соодветен систем на селекција на потребниот број претставници притоа имајќи предвид дека веќе има акредитирано голем број меѓународни и домашни ...

Предлагачи на уставните промени ќе бидат 71 пратеник

Независен - 24.09.2018

Постапката за уставни измени ќе почне веднаш по референдумот на 30 септември, а предлагачи на амандманите на Уставот, според собраниски извори, најверојатно, ќе бидат 71 пратеник од владејачката коалиција и од двете опозициски партии од албанскиот ...

Собранието нема да определи свои луѓе за следење на работата на изборните органи

МКД - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, иако има право на тоа.

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

А1 On - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За оваа своја одлука, како што било договорено на денешната средба на ...

Собранието нема да номинира свои набљудувачи на референдумот

Нова ТВ - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, иако има право на тоа.

Собранието нема да ја следи работата на изборните органи на референдумот

Р.С.Европа - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија како овластен предлагач на референдумот, нема да определи претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, одлука која е договорена на денешна средба на претседателот на Собранието Талат ...

Собранието нема да го набљудува референдумот, ќе им верува на другите набљудувачи

Слободен Печат - 24.09.2018

На прашањето зошто е донесена ваква одлука, од Собранието објаснуваат дека тоа е поради краткото време и недостигот на финансии, но додаваат дека целиот процес го набљудуваат домашни и странски набљудувачки мисии.

Поенти референдум: За историски одлуки потребно е заедништво и одлучност

Сител - 24.09.2018

Нема план Б за европската иднина на нашата земја. Заслужуваме да бидеме дел од Европа на која чекаме 27 години. Ни треба одлучност, а не калкулантство. Треба да се има изграден став бидејќи се носат историски одлуки.

И меѓународната пресија ja оспорува регуларноста на референдумот

МКД - 24.09.2018

Заев побара од дипломатите да се воздржуваат од активности меѓу гласачите спроти референдумот, а онаа од поддржувачите не му пречи. Советите од оние кои се декларираат како пријатели, до оваа мера предозирани, не се помалку проблематични во однос на ...

Цензусот на референдумот не бил битен, туку гласот „за“

Нетпрес - 24.09.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров откри дека на рефередумот на 30 септември цензусот нема да биде земен предвид и дека Договорот со Грција секако ќе оди на имплeментација во Собрание.

Цензусот на гласањето нема да биде земен во предвид, потврди Димитров

Пулс24 - 24.09.2018

На денешната прес конференција м инистерот за надворешни работи , Никола Димитров со картони на кои беа испишани членови на Договорот од Преспа нагласуваше дека договорот секако ќе оди во Собрание.

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

Локално - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, иако има право на тоа.

Кампања за Референдум 2018: Нема план Б – за историски одлуки потребно е заедништво и одлучност

Либертас - 24.09.2018

Нема план Б за европската иднина на нашата земја. Заслужуваме да бидеме дел од Европа на која чекаме 27 години. Ни треба одлучност, а не калкулантство. Треба да се има изграден став бидејќи се носат историски одлуки.

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

еМагазин - 24.09.2018

Собранието како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, иако има право на тоа. За оваа своја одлука, како што било договорено на денешната координативна ...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

MTM - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, иако има право на тоа.

“Два дена потоа” или Отворено писмо до моите сограѓани и пријатели од #Бојкотирам

Локално - 24.09.2018

Не господа. Немам намера да ве навредувам. Понижувам. Денунцирам. Плукам. Не. За мене тоа е под секое човечко ниво а најповеќе под нивото на професијата која со години ја работам и толку интимно ја доживувам. Не.

Што пишува за уставните измени во договорот за името со Грција

еМагазин - 24.09.2018

Едно од најжешките прашања, на кое јавноста не доби конкретен одговор, во предреферендумската кампања е какви всушност уставни измени следуваат по евентуален успех на престојниот референдум, предвидени со договорот за името со Грција.

Поенти референдум: За историски одлуки потребно е заедништво и одлучност

Локално - 24.09.2018

Нема план Б за европската иднина на нашата земја. Заслужуваме да бидеме дел од Европа на која чекаме 27 години. Ни треба одлучност, а не калкулантство. Треба да се има изграден став бидејќи се носат историски одлуки.

(ВИДЕО) Димитровски: Ако референдумот е историски важен, многу е важно изразувањето на граѓан(к)ите

Либертас - 24.09.2018

Во разговор на ЦИВИЛ Медиа , со одговорниот уредник на неделникот „Фокус“, Зоран Димитровски, за прашањето и кампањата околу претстојниот референдум на 30 септември, тој вели дека веднаш по склучувањето на Договорот со Грција, владејачката ...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

Либертас - 24.09.2018

Собранието со писмо го информираше претседател на ДИК Оливер Дерковски дека на референдумскиот ден нема да делегира свои набљудувачи. Оттаму велат дека имаат неколку причини за денешната одлука на Координативното тело за спроведување на изборите.

Што порачаа МПЦ и ИВЗ за референдумот за името

еМагазин - 24.09.2018

До референдумот за името остануваат уште неколку дена, а во меѓувреме секојдневно политичари, јавни личности, но и преставници на црквата јавно ги изнесуваат своите ставови за оваа прашање.

Близнаците „Мазохизам“ и „Шовинизам“ Vs. сите нас

CivilMedia - 24.09.2018

Не смеете да ја заложите иднината на државата за постигнување на ситни политички поени. Искористете ја приликата да бидете дел од успехот, да докажете дека сте се издигнале над личните и партиски интереси во полза на граѓаните и државата Нагонот за ...

Тие што крадат, да лежат во затвор!

CivilMedia - 24.09.2018

Еден граѓанин од Куманово, на прашањето „Каков е Вашиот став за референдумот“, на ЦИВИЛ Медиа, објаснува дека ќе гласа на референдумот, да успее и Македонија да биде дел од НАТО и ЕУ. „Јас сум во Европа 33 години, сега имам 55, и јас сум за во ...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

CivilMedia - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, иако има право на тоа.

“Два дена потоа” или Отворено писмо до моите сограѓани и пријатели од #Бојкотирам

Либертас - 24.09.2018

Не господа. Немам намера да ве навредувам. Понижувам. Денунцирам. Плукам. Не. За мене тоа е под секое човечко ниво а најповеќе под нивото на професијата која со години ја работам и толку интимно ја доживувам. Не.

Центар и Чаир најавуваат излезност на референдумот

CivilMedia - 24.09.2018

Граѓан(к)ите на општините Центар и Чаир на инфо-штандовите на ЦИВИЛ – Центар за слобода имаа можност да ги напишат своите ставови, мислења, размислувања за престојниот референдум. Поголемиот дел од граѓаните на општина Центар сметаат дека на 30 ...

Иванов ќе бојкотира

CivilMedia - 24.09.2018

Посетата на претседателот Ѓорѓе Иванов во САД поминува во знакот на пренесување на неговиот став дека нема да излезе на гласање на 30 септември, односно ќе бојкотира. Во Детроит, на Обединетата Македонска Дијаспора, Иванов и вети дека нема да го ...

Да ја повториме лекцијата (за референдумот)…

Либертас - 24.09.2018

Се ближи значаен датум и настан за новата историја на македонската држава. На 30 септември 2018 граѓаните на Република Македонија на референдум треба да се изјаснат прво, дали ги одобруваат резултатите од ангажманот на Владата на Зоран Заев во врска ...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

Република - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За оваа своја одлука, како што било договорено на денешната средба на ...

Иванов во последната битка за Југославија

Либертас - 24.09.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Ѕвездан Георгиевски за Призма: Добивам чувство дека референдумската кампања станува здодевна, дури по малку дегутантна, со еден збор – непотребна! На оној што досега не сфатил зошто треба да го искористи своето ...

Единствена Македонија: Референдумот на 30 септември нема да успее, македонскиот народ масовно се определува за бојкот

Centar - 24.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира“, предводен од Единствена Македонија одржа средби со граѓаните во општините Брвеница, Тетово и Јегуновце, соопштија од партијата, и додаваат дека на ...

Анализа на Студио 1 со шефот на УБК Николовски за руското влијание во периодот пред референдумот

Либертас - 24.09.2018

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. -Граѓаните може да бидат спокојни, сето ова што оди е во друга сфера, на поголеми ...

Нова анкета покажува зголемување на поддршката за референдумот во однос на претходната

Фактор - 24.09.2018

Новата анкета на Рејтинг во однос на претходната, на барање на 1ТВ, покажува дека се зголемува поддршката на граѓаните во однос на интеграциите во ЕУ и НАТО. Овој пат дури над 76 отсто од испитаниците рекле дека ги поддржуваат евроатлантските ...

(ВИДЕО) Анкета за референдумот во Стара скопска чаршија: Да одиме напред, да не тапкаме во место!

Либертас - 24.09.2018

„Гласам за“, „Се знае, да одиме напред, не само да тапкаме во место“, „За референдумот треба да се излезе“ велат дел од одговорите на граѓан(к)ите во скопската Стара чаршија, на анкета на ЦИВИЛ Медиа .

Собранието и верува на администрацијата за референдумот

Фактор - 24.09.2018

Собранието како овластен предлагач на реферндумот нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи за време на референдумот. Ова е договорено на средбата на претседателот на Собранието помеѓу спикерот Талат Џафери и ...

Погледајте ги бројките: Како се бркаше цензус за претседателските избори во 2004 година?

Денешен - 24.09.2018

Иако многумина сегашниот референдум го споредуваат со референдумот за територијалната организација во 2004 година, се чини, вистински пример за споредба се претседателските избори истата година, кога исто како и сега, се бркаше цензус од 50 отсто ...

За историски одлуки потребно е заедништво и одлучност

CivilMedia - 24.09.2018

Нема план Б за европската иднина на нашата земја. Заслужуваме да бидеме дел од Европа на која чекаме 27 години. Ни треба одлучност, а не калкулантство. Треба да се има изграден став бидејќи се носат историски одлуки.

За референдумот, Собранието нема да номинира свои луѓе

Вечер Прес - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот, иако има право на тоа.

Димитров потврди дека власта ќе го прекрши Уставот: Ќе го признаеме референдумот и 100.000 да излезат, а 50.001 да се ...

Република - 24.09.2018

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни работи Никола Димитров, на која ги појаснуваше повеќето аспекти од Договорот со Грција.

Македонија нема „план Б“ за референдумот

Либертас - 24.09.2018

Западот и владата во Скопје го опишуваат референдумот како историска шанса за земјата да ѝ стави крај на дипломатската блокада од Грција. Но нејасно е што ќе се случува доколку референдумот не успее, анализира ДПА Промената на името за Македонија е ...

Какви информации поседува Спасовски за да упати предупредување пред референдумот

Фактор - 24.09.2018

Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи, по вчерашното видео-обраќање дека нема да дозволи нарушување на гласањето за време на референдумот на 30 септември, ги вознемири протагонистите за бојкотирање на социјалните мрежи, а истовремено во ...

Да одиме напред, да не тапкаме во место!

CivilMedia - 24.09.2018

„Гласам за“, „Се знае, да одиме напред, не само да тапкаме во место“, „За референдумот треба да се излезе“ велат дел од одговорите на граѓан(к)ите во скопската Стара чаршија, на анкета на ЦИВИЛ Медиа.

Димитров: „Ова е историско распаќе“

Либертас - 24.09.2018

На граѓаните треба да им се врати надежта дека ќе може да го фатиме возот за НАТО и ЕУ, зашто тоа е можеби последниот европски воз кој застанува во Македонија, вели министерот за надворешни работи Никола Димитров за ФАЦ.

(ВИДЕО) Јовановска: Исходот на референдумот ќе биде „за“, никој не се осмелува да прогнозира за цензусот

Либертас - 24.09.2018

Референдумот е нешто многу поголемо од нас, тешко е да се следи секој аспект, да се покријат сите посети и митинзи, вели Слободанка Јовановска-Жижи, главен уредник на „Независен“. Само еднаш до сега се случил ваков наплив на високи странски гости, ...

(Видео) Анкета на 1ТВ и „Рејтинг“ – Поддршката на граѓаните за евроатлантските интеграции постојано расте

Либертас - 24.09.2018

Како што наближува денот на референдумот, поддршката за членството на Македонија во ЕУ и НАТО е во постојан раст – ова го покажуваат податоците на новата анкета на агенцијата Рејтинг, спроведена по барање на 1ТВ.

Исправени сме пред една од најголемите битки во нашата историја. Ова е пресуден момент кога ќе покажеме дали ја ...

Н.Македонија - 24.09.2018

Влатко Давидовски (Д-р Влатко Давидовски работи во областа на консалтингот за бизнис-трансформации при глобални корпоративни компании-лидери на светскиот пазар и има работно искуство повеќе од 15 години.

Собранието без свои претставници за следење на работата на изборните органи на референдумот

Н.Македонија - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За оваа своја одлука, како што било договорено на денешната средба на ...

Уште само 7 дена – и сколиозата и клечењето се судбоносни

Н.Македонија - 24.09.2018

Незаборавна ќе биде кампањата за овој референдум. А, богами и 2018 година, последната на Република Македонија, последното југословенско домино. И жална и смешна и трагична и три во едно, како и референдумското ,,прашање“.

Нашето Охи = Бојкот!

Н.Македонија - 24.09.2018

Досега е кажано речиси сѐ што можеше да се каже за кукавичиното јајце во вид на наводен мировен договор со Грција и следствено за референдумот и за уставните измени – повеќе неразумно поради супериорната јавна пропаганда, отколку што можеше да се ...

Трибина во Кичево: „Што е референдум и зошто треба да се гласа“

Н.Македонија - 24.09.2018

Во Кичево се одржа трибина на тема „Што е референдум и зошто треба да се гласа“, кои се последиците по земјава ако референдумот биде неуспешен, каде се младите во оваа приказна, и зошто тие го носат главниот товар на овој референдум, бидејќи се ...

Анализа во Студио 1 на резултатите од анкетата за референдумот на 1ТВ и „Рејтинг“

1tv - 24.09.2018

По 27 години потрага по идентитетот и обид на една нација да се соочи самата со себе, не е лошо само околу 30% од населението да се изгубени во реалноста, а друг дел од околу 50% да имаат колку-толку јасна претстава каде одат, вели Пеце Талевски од ...

Собранието нема да номинира свои луѓе да ја следат работата на изборните органи на референдумот

1tv - 24.09.2018

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За оваа своја одлука, како што било договорено на денешната средба на ...

Анализа во Студио 1 на настаните што не очекуваат оваа недела

1tv - 24.09.2018

Во Студио 1 разговараме за настаните што ќе ја обележат оваа недела – последните настани околу референдумот, почетокот на скрининг процесот за членството на Македонија во ЕУ и рочиштата на СЈО.

Референдум 2018: Нема план Б – за историски одлуки потребно е заедништво и одлучност

1tv - 24.09.2018

Нема план Б за европската иднина на нашата земја. Заслужуваме да бидеме дел од Европа на која чекаме 27 години. Ни треба одлучност, а не калкулантство. Треба да се има изграден став бидејќи се носат историски одлуки.

Анкета на 1ТВ и „Рејтинг“ – Поддршката на граѓаните за референдумот и евроинтеграциите постојано расте

1tv - 24.09.2018

Како што наближува денот на референдумот, поддршката за членството на Македонија во ЕУ и НАТО е во постојан раст – ова го покажуваат податоците на новата анкета на агенцијата Рејтинг, спроведена по барање на 1ТВ.

Јовановска: Исходот на референдумот ќе биде „за“, никој не се осмелува да прогнозира за цензусот

1tv - 24.09.2018

Референдумот е нешто многу поголемо од нас, тешко е да се следи секој аспект, да се покријат сите посети и митинзи, вели Слободанка Јовановска-Жижи, главен уредник на „Независен“. Само еднаш до сега се случил ваков наплив на високи странски гости, ...