TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија се врати на европскиот пат – претстои уште работа

+инфо - 21.04.2018

Долгоочекуваниот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија ја врати земјава на патеката кон членството во Европската унија. Чистата препорака за почеток на преговори за влез во Унијата и пофалби за напредокот во реформите и ...

Македонија се врати на европскиот пат - претстои уште работа

Кајгана - 21.04.2018

Скопје, 21 април 2018 (МИА) - Долгоочекуваниот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија ја врати земјава на патеката кон членството во Европската унија. Чистата препорака за почеток на преговори за влез во Унијата и пофалби за ...

Македонија се врати на европскиот пат - претстои уште работа

Сител - 21.04.2018

Долгоочекуваниот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија ја врати земјава на патеката кон членството во Европската унија. Чистата препорака за почеток на преговори за влез во Унијата и пофалби за напредокот во реформите и ...

Македонија се врати на европскиот пат – претстои уште работа

Локално - 21.04.2018

Долгоочекуваниот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија ја врати земјава на патеката кон членството во Европската унија. Чистата препорака за почеток на преговори за влез во Унијата и пофалби за напредокот во реформите и ...

Македонија се врати на европскиот пат – претстои уште работа

CivilMedia - 21.04.2018

Долгоочекуваниот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија ја врати земјава на патеката кон членството во Европската унија. Чистата препорака за почеток на преговори за влез во Унијата и пофалби за напредокот во реформите и ...

Могерини ќе се обрати пред народните избраници во Собранието

Фокус - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Нова ТВ - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

ТВ21 - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

+инфо - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

А1 On - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Сител - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Кајгана - 19.04.2018

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Канал5 - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Хан: Динамиката на реформите треба да продолжи

Н.Македонија - 19.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата.

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Слободен Печат - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Независен - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

CivilMedia - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Хан песимист: Тешко дека земјите од западен Балкан ќе влезат во ЕУ до 2025 година

Република - 19.04.2018

Премногу е амбициозно да се очекува дека Западен Балкан ќе влезе во ЕУ до 2025 година, констатира еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за Дојче веле. , вели Хан на прашањето дали е реално да се очекува земјите од Западен Балкан, меѓу ...

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Локално - 19.04.2018

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците во македонското Собрание.

Хан и Могерини во Македонија по добивањето безусловна препорака

Фокус - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

Хан и Заев ја пофалија опозицијата

Фокус - 18.04.2018

Опозицијата доби пофалби и поздравувања од еврокомесарот, Јоханес Хан, за нејзиното учество во спроведувањето на реформите кои и овозможија на Македонија безусловна препорака за почеток на преговорите.

Хан: Ја чувствам атмосферата и добрите вибрации, вашата земја стана ветување за демократска промена

Фокус - 18.04.2018

Еврокомесарот, Јоханес Хан, не одговори конкретно на новинарско прашање дали ЕУ има план Б доколку Македонија и Грција не го решат спорот со името. Хан рече дека е потребен компромис и секоја страна да се откаже од нешто, но и да се искористи ...

Хан: Македонија се врати на европскиот пат

Глас на Америка - 18.04.2018

Јоханес Хан, по подолг период повторно е во Македонија, но не да решава политички проблеми, туку за да донесе добра вест СКОПЈЕ — Еврокомесарот за проширување го повтори наведеното во извештајот дека и покрај тешките предизвици, Македонија успеала ...

Вратена безусловната препорака, Могерини и Хан во Македонија

Алсат-М - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

По безусловната препорака, Могерини и Хан во Македонија

24 Вести - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

Хан-Заев: Македонија ја заслужи безусловната препорака

Алсат-М - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

Хан му го предаде извештајот на Заев и му порача дека сега треба да се имплементира

24 Вести - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

Могерини и Хан денеска во Македонија

МКД - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

Хан-Заев: Македонија ја заслужи безусловната препорака

Телма - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

Хан му го предаде Извештајот на ЕК на Заев и му порача дека сега ова треба да се примени

МКД - 18.04.2018

Вие можете да бидете модел за регионот ако има конкретна импелменатација за наредната фаза во односите со ЕУ. Сега фокусирајте се на имплементацијата на тоа што е сторено досега, на новите законски измени, му пораќа еврокомесарот Јоханес Хан на ...

Хан: Се чувствува позитивна промена, енергија и надеж во земјата

Нова ТВ - 18.04.2018

Добро почнавте и ова треба да се одржи, порача денеска еврокомесарото за проширување Јоханес Хан во Скопје, еден ден откако ЕК во Извештајот за напредокот, препорака почеток на преговорите со Македонија за членство во ЕУ.

Хан: Треба спроведување на законите

Телма - 18.04.2018

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан е импресиониран од она што го сработи Македонија во однос на итните реформски приоритети. Тој му го предаде извештајот на премиерот Зоран Заев и ја пофали Македонија дека заслужено доби неусловена препорака ...

Позитивни пораки за европската иднина на Македонија

Алсат-М - 18.04.2018

Европскиот двоец Хан-Могерини денеска во Скопје настапи со позитивни пораки за европската иднина на Македонија. „Земјата има доволно време до јуни да ги преземе потребните чекори кои би и донеле датум за старт на преговори за членство – се ...

Европскиот лидерски двоец Хан-Могерини во Скопје

24 Вести - 18.04.2018

Со импресии но и предупредување дека земјава мора да продолжи со реформите по патот на евроинтеграциите еврокомесарот Хан денеска и официјално го достави извештајот на ЕК за напредокот на Македонија на премиерот Заев.

По добиената чиста препорака, Хан и Могерини во официјална посета на Македонија

Либертас - 18.04.2018

Високата претставничка за надворешни работа и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини и комесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Македонија и чистата препорака на ...

Могерини и Хан денеска во Македонија

+инфо - 18.04.2018

Високата претставничка на ЕУ утре ќе има обраќање во Парламентот. Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во ...

Вратена безусловната препорака, Могерини и Хан во Македонија

Сител - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

Вратена безусловната препорака, Могерини и Хан во Македонија

Кајгана - 18.04.2018

Скопје, 18 април 2018 (МИА) - Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе ...

Вратена безусловната препорака, Могерини и Хан во Македонија

А1 On - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

Хан-Заев: Македонија ја заслужи безусловната препорака

Канал5 - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

Заев: Датум за почеток на преговори во јуни е нашата следна цел

Либертас - 18.04.2018

Безусловната препорака од Европската Комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговори со Европската Унија во јуни, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан.

Хан-Заев: Македонија ја заслужи безусловната препорака

Кајгана - 18.04.2018

Скопје, 18 април 2018 (МИА) - Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на ...

(ВИДЕО) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но реформите мора да продолжат особено во независноста на судството

Либертас - 18.04.2018

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи. Тој рече дека реформите мора да продолжат особено во независноста на судството и истакна дека промената не значи само да се подобри легислативата туку е потребна и нејзина ...

Прес конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан

ТВ21 - 18.04.2018

Премиерот Зоран Заев и еворкомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во моментов во Клубот на пратениците во Скопје оддржуваат заедничка прес конференција. Повод е Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија и чистата ...

Датум за преговори во јуни е нашата следна цел, кажа Заев откако го прими извештајот од Хан

Сакам да кажам - 18.04.2018

Премиерот Зоран Заев вети дека Владата сега уште поенергично ќе ги води реформските процеси на заедничката прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан по добивањето на препорака за почнување пристапни преговори со Европска унија.

Безусловен почеток на преговорите за влез во ЕУ – Хан денес со извештајот во Скопје

Таратур - 18.04.2018

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан денеска во Скопје ќе оствари средби со владини и политички претставници на кои ќе им го предаде Извештајот за напредокот на Македонија.

(ВИДЕО) Заев: Датум за почеток на преговори во јуни е нашата следна цел

А1 On - 18.04.2018

Безусловната препорака од Европската Комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговори со Европската Унија во јуни, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан.

Хан-Заев: Македонија ја заслужи безусловната препорака

Сител - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

(ВИДЕО) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

А1 On - 18.04.2018

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи. Тој рече дека реформите мора да продолжат особено во независноста на судството и истакна дека промената не значи само да се подобри легислативата туку е потребна и нејзина ...

Џафери-Хан: Извештајот е обврска да продолжиме со реформите

+инфо - 18.04.2018

Посетите на комесарот Хан и на високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Унијата, Фредерика Могерини и нејзиното обраќање пред пратениците, претставуваат несомнено јасен сигнал и поддршка за европската перспектива на земјата.

Германските весници: „Македонија на најреформски курс во регионот“

Либертас - 18.04.2018

Препораката на ЕК за Македонија и денешниот престој на Јоханес Хан и Федерика Могерини во Скопје се сигнал за земјата која изминатата година е на реформски курс како ниедна друга во регионот, пишуваат германските весници, пренесува Дојче веле .

Хан: Се чувствува позитивна промена и надеж во земјата

Либертас - 18.04.2018

Добро почнавте и ова треба да се одржи, порача денеска еврокомесарото за проширување Јоханес Хан во Скопје, еден ден откако ЕК во Извештајот за напредокот, препорака почеток на преговорите со Македонија за членство во ЕУ.

(ВИДЕО) Заедничка прес-конференција на премиерот Зоран Заев и еврокомесарот Јоханес Хан

Либертас - 18.04.2018

Заедничка прес-конференција на премиерот Зоран Заев и еврокомесарот Јоханес ...

(Видео) Прес-конференција на Заев и Хан

Макфакс - 18.04.2018

Прес-конференција на премиерот Зоран Заев и еврокомесарот Јоханес Хан за извештајот на Европската Комисија со кој Македонија доби безусловна препорака за почеток на преговорите со Европската ...

Еврокомесарот Хан во Скопје со извештајот на ЕК

Р.С.Европа - 18.04.2018

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан денеска во Скопје ќе има средби со владини и политички претставници на кои ќе им го предаде Извештајот за напредокот на Македонија.

Хан: Злоупотребите од минатото нема да бидат повторени

ТВ21 - 18.04.2018

Европкомесарот за проширување, Јоханес Хан на денешната прес-конференција со премиерот Зоран Заев, испрати пофални зборови кон Македонија, која доби чистата препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Хан: Македонија ја заслужи безусловната препорака

Р.С.Европа - 18.04.2018

„Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата“, истакна еврокомесарот ...

Заев: Следна цел е датум за преговори во јуни (ВО ЖИВО)

+инфо - 18.04.2018

Одлуката за добивање датум за преговори на Самитот во јуни е нашата следна цел., рече Заев. Владата уште поенергично ќе ги води реформските процеси за во јуни Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ, изјави перемиерот Зоран Заев ...

Хан: Сега фокусирајте се на имплементација на реформите

+инфо - 18.04.2018

Сега сте цврсто назад на европскиот пат. Мислам дека добро почнавте и важно е да се одржи ова. Очекувам целосно и конструктивно учество од опозицијата во реформите, рече Хан. Сега фокусирајте се на имплементацијата на реформите, вие можете да бидете ...

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Макфакс - 18.04.2018

Безусловната препорака од Европската Комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговори со Европската Унија во јуни, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан.

(ВИДЕО) Хан-Заев: Македонија ја заслужи безусловната препорака

А1 On - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Макфакс - 18.04.2018

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев на која му го предаде извештајот на Европската Комисија за напредокот на Македонија во ...

Хан: Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака

Канал5 - 18.04.2018

Возејќи се во автомобил од аеродромот кон Скопје можев да го почувствувам позитивниот дух и вратената надеж за иднината. Македонија е на прав пат и препораката за почеток на преговорите за членство во Европската Унија е заслужена.

Следна цел е датум за преговори со ЕУ во јуни

Р.С.Европа - 18.04.2018

Реформите треба да се спроведат, вели еврокомесарот Хан, откако му го предаде Извештајот за напредокот на Македонија на премиерот Заев. Хан вели дека решение за името е можно во блиска иднина.

Премиерот со Извештајот како трофеј, Хан задоволен од реформите, бара да се практикуваат

ТВ21 - 18.04.2018

Еуфоријата на Владата за добивање чиста препорака за отпочнување на преговорите со ЕУ, продолжи и денеска со пристигнувањето на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. Откако Хан му го достави Извештајот, премиерот Зоран Заев, го крена документот ...

Џафери-Хан: Извештајот е обврска да продолжиме со реформите на патот кон ЕУ

Макфакс - 18.04.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска оствари средба со комесарот за европска добрососедска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, кој официјално го врачи Извештајот за напредокот на Република Македонија за 2017 година на ...

Влезот во ЕУ е како видео игра, за секое ниво добиваш бонус, рече Могерини

Сакам да кажам - 18.04.2018

Се вративте назад на патеката кон Европската унија. Во целиот регион донесов добри вести дека Европската комисија препорача почеток на преговорите за членство во Европската унија, рече Федерика Могерини, високата претставничка за надворешна политика ...

„Македонија на најреформски курс во регионот“

Deutsche Welle - 18.04.2018

Препораката на ЕК за Македонија и денешниот престој на Јоханес Хан и Федерика Могерини во Скопје се сигнал за земјата која изминатата година е на реформски курс како ниедна друга во регионот, пишуваат германските весници Вчерашниот Извештај на ...

Могерини и Хан денеска во Македонија

Н.Македонија - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

Хан: Македонија ја заслужи безусловната препорака

Тера - 18.04.2018

„Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата“, истакна еврокомесарот ...

Во 9 часот ќе се одржи заедничка прес конференција на Заев и Хан

AKO - 18.04.2018

Денеска (18.04.2018) во официјална посета на Република Македонија престојува делегација на Европската Унија предводена од Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан.

Могерини и Хан лично ќе му го предадат изваштајот на ЕК на Заев

AKO - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија, во официјална посета денеска ќе престојуваат заменик-претседателот на Европската комисија и висока претставничка за надворешни работа и безбедносна политика на ЕУ Федерика ...

Претседателот Иванов го одмолчи ЕК извештајот и не е дел од агендата на гостите од ЕУ

AKO - 18.04.2018

???????????????????????????????????? Претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов, не даде никаков коментар, ниту пак неговиот кабинет издаде било какво соопштение како реакција на позитивниот Извештај на ЕК за напредокот на РМ и чистата препорака за почеток ...

Заев-Хан: Позитивниот извештај е силен мотив за реформи во јуни да се добие датум за преговори

AKO - 18.04.2018

Премиерот на РМ, Зоран Заев, на заедничката прес конференција со еврокомесарот, Јоханес Хан, се заблагодари за позитивниот извештај на ЕК, и најави силни реформи во наредните два месеца, со цел да се добие датум за преговори во јуни.

По добиената чиста препорака, Хан и Могерини во официјална посета на Македонија

Мета - 18.04.2018

Високата претставничка за надворешни работа и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини и комесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Македонија и чистата препорака на ...

Могерини и Хан во Македонија

Слободен Печат - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

(ФОТО) Хан-Заев: Македонија ја заслужи безусловната препорака

Бриф - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

Хан-Заев: Македонија ја заслужи безусловната препорака

МК News - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

Македонија ја заслужи безусловната препорака

CivilMedia - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

Хан-Заев: Македонија ја заслужи безусловната препорака (ВИДЕО)

Стандард - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

Вратена безусловната препорака, Могерини и Хан во Македонија

Орбис - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

Вратена безусловната препорака, Могерини и Хан во Македонија

CivilMedia - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

Вратена безусловната препорака, Могерини и Хан во Македонија

Локално - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

Хан-Заев: Македонија ја заслужи безусловната препорака

Локално - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

Прес конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан (во живо)

Локално - 18.04.2018

Премиерот Зоран Заев и еворкомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во моментов во Клубот на пратениците во Скопје оддржуваат заедничка прес конференција. Повод е Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија и чистата ...

Еврокомесарот Хан денеска во Скопје ќе го предаде Извештајот за напредокот на Македонија

Шеталиште - 18.04.2018

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска ќе има средби со владини и политички претставници на кои ќе им го предаде Извештајот за напредокот на Македонија, пракса која досега беше „резервирана” за амбасадорот на ЕУ во земјава.

Заев: Датум за почеток на преговори во јуни е нашата следна цел

Точка - 18.04.2018

Безусловната препорака од Европската Комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговори со Европската Унија во јуни, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан.

Џафери-Хан: Извештајот е обврска да продолжиме со реформите на патот кон ЕУ

Точка - 18.04.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска оствари средба со комесарот за европска добрососедска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, кој официјално го врачи извештајот за напредокот на Република Македонија за 2017 година на ...

Германските весници: „Македонија на најреформски курс во регионот“

iPortal - 18.04.2018

Препораката на ЕК за Македонија и денешниот престој на Јоханес Хан и Федерика Могерини во Скопје се сигнал за земјата која изминатата година е на реформски курс како ниедна друга во регионот, пишуваат германските весници, пренесува Дојче веле .

Прес конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан

CivilMedia - 18.04.2018

Премиерот Зоран Заев и еворкомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во моментов во Клубот на пратениците во Скопје оддржуваат заедничка прес конференција. Повод е Извештајот на ЕК за напредокот на Република Македонија и чистата ...

Еврокомесарот Хан со извештајот на ЕК во Скопје

Локално - 18.04.2018

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан денеска во Скопје ќе има средби со владини и политички претставници на кои ќе им го предаде Извештајот за напредокот на Македонија.

Хан: Македонија ја заслужи безусловната препорака

Независен - 18.04.2018

„Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата“, истакна пред малку ...

Џафери-Хан: Извештајот е обврска да продолжиме со реформите

Слободен Печат - 18.04.2018

Посетите на комесарот Хан и на високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Унијата, Фредерика Могерини и нејзиното обраќање пред пратениците, претставуваат несомнено јасен сигнал и поддршка за европската перспектива на земјата.

Германските весници: „Македонија на најреформски курс во регионот“

Бриф - 18.04.2018

Препораката на ЕК за Македонија и денешниот престој на Јоханес Хан и Федерика Могерини во Скопје се сигнал за земјата која изминатата година е на реформски курс како ниедна друга во регионот, пишуваат германските весници, пренесува Дојче веле.

(Видео) Прес-конференција на Заев и Хан

Точка - 18.04.2018

Прес-конференција на премиерот Зоран Заев и еврокомесарот Јоханес Хан за извештајот на Европската Комисија со кој Македонија доби безусловна препорака за почеток на преговорите со Европската Унија.

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан

Бриф - 25.07.2019

Премиерот Зоран Заев и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан одржуваат заедничка прес-конференција во Клубот на пратениците. Освен со Заев, комесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, денеска во Скопје ќе има средби и со ...

Фото: Хан пристигна во Скопје - Стартуваат средбите со високи ЕУ политичари

Фактор - 18.04.2018

Утрово во Скопје пристигна Јоханес Хан, европскиот комесар за проширување и добрососедска политика кој во Владата на Република Македонија беше пречекан од премиерот Зоран Заев. Со тоа стартуваа и официјалниот дел од посетата на Хан, кој доаѓа со ...

Заев – Хан: Граѓаните ја заслужија препораката, Македонија е повторно на европскиот пат

Мета - 18.04.2018

Владата сега уште поенергично ќе ги води реформските процеси , изјави премиерот Зоран Заев утрово на заедничка прес конференција со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. – Подготвени сме за нов чекор напред.

Хан: Македонија помина долг пат за да ја надмине политичката криза

Слободен Печат - 18.04.2018

На заединчката прес-конференција со премеирот Зоран Заев, еврокомесарот Јоханес Хан изјави: – Тука сум да прославиме успех. Ова е еден пат кон ЕУ и останува уште многу да се направи. Сепак, сакам да ѝ честитам на Владата, затоа што беше сериозна во ...

Премиерот Заев го доби од еврокомесарот Хан, Извештајот со чиста препорака

iPortal - 18.04.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во Скопје го доби Извештајот од ЕК за напредокот на Македонија, со чиста препорака за почеток на преговорите со ЕУ, што му беше врачен од комесарот за соседска политика и ...

ЕК препорача почеток на преговорите за членство со ЕУ со Албанија и Македонија

Локално - 18.04.2018

Европската комисија препорачува започнување разговори за членство со Македонија и Албанија . Ова го изјави висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини на прес-конференција.

Вратена безусловната препорака, Могерини и Хан во Македонија

еМагазин - 18.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде чиста препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат ...

Хан-Заев: Македонија ја заслужи безусловната препорака

еМагазин - 18.04.2018

Земјата и граѓаните ја заслужија безусловната препорака. Членките на ЕУ го признаа сработеното. Овде сум за да ги најавам долгоочекуваните добри вести, да го прославиме успехот по долгите напори за надминување на кризата, истакна еврокомесарот ...

Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Sky - 18.04.2018

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската Унија во јуни, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан.

Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел - од кога го прими извештајот од Хан

24Инфо - 18.04.2018

Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел - од кога го прими извештајот од Хан Премиерот Зоран Заев вети дека Владата сега уште поенергично ќе ги води реформските процеси на заедничката прес-конференција со еврокомесарот ...

ЕК донесе безусловна препорака за почеток на преговорите за членство за Македонија - Могерини и Хан во Македонија

24Инфо - 18.04.2018

ЕК донесе безусловна препорака за почеток на преговорите за членство за Македонија - Могерини и Хан во Македонија Македонија доби чиста препорака за почеток на преговорите со Европската унија, но спорот со името треба да се реши итно.

Хан: Македонија може да биде пример во регионот ако има конкретна имплементација на реформите

Поглед - 18.04.2018

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека Владата на Република Македонија направила многу на неопходната легислатива, иако сега за истото е потребно спроведување. Сметаме на вас, на вашата решителност.

Хан: Препораката да биде мотивација за конечно решавање на спорот за името

Фокус - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан за МИА изјави дека се надева оти овој извештај ќе биде дополнителна мотивација да се реши спорот со името и предупредува од ризиците за несталбилност на регионот доколку тој не се интегрира во ЕУ.

ЕК: Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ

Фокус - 17.04.2018

Македонија да ги започне преговорите за членство во Европската Унија, соопшти еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на Македонија. „Направено е многу и тоа треба да биде пофалено, а Унијата соодветно да одговори на тие ...

Хан: Препораката да биде мотивација за конечно решавање на спорот за името

Нова ТВ - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан за МИА изјави дека се надева оти овој извештај ќе биде дополнителна мотивација да се реши спорот со името и предупредува од ризиците за несталбилност на регионот доколку тој не се интегрира во ЕУ.

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Алсат-М - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

Македонија се враќа на европскиот пат, Хан и Могерини во Скопје

Нова ТВ - 17.04.2018

Еден ден по објавувањето на Извештајот за напредокот на Република Македонија во процесот на евроинтеграциите во кој ЕК даде препорака за почеток на пристапните преговори, во официјална посета на земјата денеска ќе престојуваат заменик-претседателот ...

Хан порача препораката да биде мотивација за конечно решавање на спорот за името

МКД - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан изјави дека се надева оти овој извештај ќе биде дополнителна мотивација да се реши спорот со името и предупреди на ризиците за несталбилност на регионот доколку тој не се интегрира во ЕУ.

Македонија доби препорака за почеток на преговори за членство во ЕУ

МКД - 17.04.2018

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Стразбур соопшти дека Европската комисија ги награди реформските напори на Македонија и препорача почеток на преговори за членство. „Комисијата ги награди реформските напори на Македонија и на Албанија и ...

Хан утре ќе го предаде официјално Извештајот од ЕК, Могерини задутре ќе зборува во парламентот

МКД - 17.04.2018

Веднаш по обавувањето на извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија и останатите земји од Западен Балкан и Турција на патот кон ЕУ, еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан вечерва ќе допатува во Македонија.

ЕК: Македонија да добие безусловна препорака

24 Вести - 17.04.2018

Чиста препорака за отпочнивање на преговорите со ЕУ ова е исходот од извештајот на ЕК за Македонија кој го презентираше еврокомесарот Јоханес Хан заедно со високата претставничка на Комисијата Федерика Могерини.

Хан : Препораката да биде мотивација за конечно решавање на спорот за името

Канал5 - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан за МИА изјави дека се надева оти овој извештај ќе биде дополнителна мотивација да се реши спорот со името и предупредува од ризиците за несталбилност на регионот доколку тој не се интегрира во ЕУ.

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Кајгана - 17.04.2018

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

Хан: Препораката да биде мотивација за конечно решавање на спорот за името

+инфо - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан за МИА изјави дека се надева оти овој извештај ќе биде дополнителна мотивација да се реши спорот со името и предупредува од ризиците за несталбилност на регионот доколку тој не се интегрира во ЕУ.

ЕК: Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Правдико - 17.04.2018

Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската Унија, соопшти еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на Македонија. „Направено е многу и тоа треба да биде пофалено, а Унијата соодветно да одговори на тие ...

Хан и Могерини утре во Скопје

ТВ21 - 17.04.2018

Утре во официјална посета на Република Македонија ќе пристигне делегација на Европската Унија предводена од Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан.

ЕК: Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

+инфо - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

Прес на Хан и Могерини: Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ, направено е многу, реформите да продолжат

Либертас - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на земјата.

Хан и Могерини утре во Скопје

А1 On - 17.04.2018

Утре во официјална посета на Република Македонија ќе пристигне делегација на Европската Унија предводена од Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан.

Могерини и Хан: Македонија и Албанија да почнат преговори

Р.С.Европа - 17.04.2018

Шефицата за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини на денешната заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека Европската комисија за Македонија и Албанија препорачува отворање на преговорите за членство во ЕУ.

(Видео) Прес-конференција на премиерот Заев за извештајот на Европската комисија

Макфакс - 17.04.2018

Премиерот Зоран Заев одржа прес-конференција во Владата по повод извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Република Македонија во евроинтеграциските процеси. Попладнево еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот, соопшти ...

ЕК: Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Макфакс - 17.04.2018

Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската Унија, соопшти еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на Македонија. „Направено е многу и тоа треба да биде пофалено, а Унијата соодветно да одговори на тие ...

Хан и Могерини денеска во Скопје

Макфакс - 17.04.2018

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан.

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

А1 On - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

Македонија доби чиста препорака за почнување преговори за членство во ЕУ

Сакам да кажам - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан соопшти дека Европската комисија му препорачала на Европскиот совет да почне пристапни преговори со Македонија на денешната прес-конференција во Стразбур.

Официјално: ЕК препорача отворање на преговорите со Македонија (ДПЛ)

+инфо - 17.04.2018

Европската комисија (ЕК) даде чиста препорака и му препорача на Советот на Европа да ги започне преговорите со Македонија. Извештајот со листата препорака од Брисел го презентираа Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ...

ЕК донесе безусловна препорака за почеток на преговорите за членство за Македонија

Сител - 17.04.2018

Македонија доби чиста препорака за почеток на преговорите со Европската унија, но спорот со името треба да се реши итно. Политичката криза е надмината и се гледа резултатот од спроведените реформи, но има уште многу работа.

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Н.Македонија - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

Македонија доби препорака за почеток на преговори

Тера - 17.04.2018

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Стразбур соопшти дека Европската комисија ги награди реформските напори на Македонија и препорача почеток на преговори за ...

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Слободен Печат - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Независен - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

Хан: Препораката да биде мотивација за конечно решавање на спорот за името

Независен - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан за МИА изјави дека се надева оти овој извештај ќе биде дополнителна мотивација да се реши спорот со името и предупредува од ризиците за несталбилност на регионот доколку тој не се интегрира во ЕУ.

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Локално - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

Хан: Препораката да биде мотивација за конечно решавање на спорот за името

Република - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан за МИА изјави дека се надева оти овој извештај ќе биде дополнителна мотивација да се реши спорот со името и предупредува од ризиците за несталбилност на регионот доколку тој не се интегрира во ЕУ.

Хан и Могерини: Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

iPortal - 17.04.2018

Еропската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на земјата.

Хан и Могерини доаѓаат во Скопје

Точка - 17.04.2018

Утре во официјална посета на Република Македонија ќе пристигне делегација на Европската Унија предводена од Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан.

Хан за МИА: Препораката да биде мотивација за конечно решавање на спорот за името

Локално - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан за МИА изјави дека се надева оти овој извештај ќе биде дополнителна мотивација да се реши спорот со името и предупредува од ризиците за несталбилност на регионот доколку тој не се интегрира во ЕУ.

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Република - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на земјата.

Македонија доби препорака за преговори

Бриф - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на земјата.

ЕК: Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ

Точка - 17.04.2018

Македонија да ги започне преговорите за членство во Европската Унија, соопшти еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на Македонија. „Направено е многу и тоа треба да биде пофалено, а Унијата соодветно да одговори на тие ...

Хан и Могерини доаѓаат во Скопје - со кого ќе имаат средби?

Фактор - 17.04.2018

Во официјална посета на земјава утре ќе пристигне делегација на Европската Унија предводена од Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан.

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

CivilMedia - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

ЕК препорача Македонија да добие безусловна препорака

Шеталиште - 17.04.2018

Безусловна препорака за Македонија за почеток на преговорите за членство во Европската унија, препорача Европската комисија. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан кој го презентираше извештајот, потенцираше дека Македонија покажала успех во ...

Хан: Препораката да биде мотивација за конечно решавање на спорот за името

Стандард - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан за МИА изјави дека се надева оти овој извештај ќе биде дополнителна мотивација да се реши спорот со името и предупредува од ризиците за несталбилност на регионот доколку тој не се интегрира во ЕУ.

ВИДЕО: Прес-конференција на премиерот Заев за извештајот на Европската комисија

Точка - 17.04.2018

Премиерот Зоран Заев одржува прес-конференција во Владата по повод извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Република Македонија во евроинтеграциските процеси. Попладнево еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот, соопшти ...

ЕК: Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ

Денар - 17.04.2018

Македонија да ги започне преговорите за членство во Европската Унија, соопшти еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на Македонија. „Направено е многу и тоа треба да биде пофалено, а Унијата соодветно да одговори на тие ...

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Стандард - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

Хан: Европската комисија ги награди реформските напори на Македонија и препорача почеток на преговори

Фактор - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан денеска во Стразбур изјави дека Европската комисија ги награди реформските напори на Македонија и препорача почеток на преговори за членство. Тој рече дека треба да се пофали она што е направено во ...

Хан: Денеска е добар ден за Западен Балкан

Слободен Печат - 17.04.2018

Денеска е добар ден за Западен Балкан, ова го порача еврокомесарот за проширување Јоханес Хан при денешното презентирање на извештајот за земјите аспиранти за Европската Унија од Западен Балкан и Турција.

Македонија доби чиста и неусловена препорака за почеток на преговорите со ЕУ

Мета - 17.04.2018

Македонија доби чиста и неусловена препорака, за почеток на преговорите на земјата со ЕУ, појасни евроамбасадорот Самуел Жбогар на прес-конференцијата во ЕУ Инфо Центар во Скопје, откако заврши директниот пренос од Брисел на презентацијата на ...

Македонија доби препорака!

CivilMedia - 17.04.2018

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан за МИА изјави дека се надева оти овој извештај ќе биде дополнителна мотивација да се реши спорот со името и предупредува од ризиците за несталбилност на регионот доколку тој не се интегрира во ЕУ.

ЕК препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Курир - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот за напредокот на земјата.

Македонија доби препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ

еМагазин - 17.04.2018

Европската комисија препорача Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, соопшти попладнево на прес-конференција еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот на напредокот на земјата.

Утре извештај за напредокот, во среда посета на Хан и Могерини

Фокус - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Утре Македонија ќе го добие Извештајот на ЕК, потоа доаѓаат Хан и Могерини

МКД - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а в четврток се очекува посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Алсат-М - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Утре извештај за напредокот на Македонија, па посета на Хан и Могерини

24 Вести - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Канал5 - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Сител - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

А1 On - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Утре ќе добиеме Извештај за напредокот, па ќе ги чекаме Хан и Могерини

+инфо - 16.04.2018

Владата е оптимист и смета дека Извештајот ќе содржи чиста препорака за почеток на преговорите. Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата ...

Утре Македонија ќе го добие Извештајот на ЕК

Тера - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а в четврток се очекува посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика ...

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

CivilMedia - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Локално - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Утре ќе добиеме Извештај за напредокот, па ќе ги чекаме Хан и Могерини

Слободен Печат - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.