TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МВР ќе ги проверува безбедносните камери за демолирањето на цар Душан

24 Вести - 08.12.2013

Полицијата се уште трага по лицата кои завчера ноќта го демолираа споменикот на цар Душан на Мостот на цивилизацииите. Од МВР за 24 Вести велат дека се уште никој не е приведен и дека работат на ...

Георгиевски: Уривањето на цар Душан е очекувано

24 Вести - 08.12.2013

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски од Струмица порача дека обидот за уривање на споменикот на цар Душан не е изненадување и е очекуван.

Функционери на ДУИ, поддршка за демолирањето на споменикот на цар Душан

24 Вести - 08.12.2013

Претконгресни партиски лактања или предизборна битка за рејтинг- министерот за економија, Ваљон Сарачини, пратеничката Ермира Мехмети, градоначалникот на Чаир Изет Меџити и шефот на кабинет на Али ...

ВМРО-НП и ЛДП: Вината за цар Душан е во погрешните политики на власта

24 Вести - 08.12.2013

ВМРО-НП и ЛДП со реакции за случувањата со споменикот на цар Душан. Порачуваат дека главен виновник е, како што велат, погрешната политика на ...

Граѓаните поделени за случувањата со споменикот на Цар Душан

24 Вести - 08.12.2013

Споменикот на Цар Душан се искористува за дневно политички цели наместо сериозно да му се пристапи на проблемот реагираат од културно информативниот центар на Србите во Македонија СПОНА.

МВР ќе ги проверува безбедносните камери за демолирањето на цар Душан

Нова ТВ - 08.12.2013

Полицијата се уште трага по лицата кои завчера ноќта го демолираа споменикот на цар Душан на Мостот на цивилизациите и се најавува истрагата дека ќе се фокусира на безбедносните камери, јавуваат ...

Објавена видео-снимка од обидот за рушење на цар Душан

Нова ТВ - 08.12.2013

Телевизијата Алсат-М објави видео снимка од нападот на споменикот на цар Душан на мостот Око. Како што известува телевизијата, нападот го извршиле од 20 до 30 лица во ноќта петокот спроти саботата.

Ермира, Меџити, Сараќини и Груби го надгледувале вандализмот со споменикот на цар Душан (ВИДЕО)

МКД - 08.12.2013

Сите од наведените политичари, меѓу кои имаше министри, пратеници и градоначалници од партијата ДУИ, учествувале во срамниот вандалски чин и демолирањето на споменикот на цар Душан, завчера на Мостот ...

Власта режира инциденти ?

Телма - 08.12.2013

Жестоките реакции против поставувањето на споменикот на Цар Душан, неговото оштетување и обидите тој да се прекрие со црна неметка се последица на новите неусогласени политики на владејчката ...

(ВИДЕО) Алсат: Уривањето на „Цар Душан“ го гледале Сарачини, Мехмети, Меџити, Груби

А1 On - 08.12.2013

И додека трае надмудрувањето и надлежните ја симнуваат одговорноста кој го постави споменикот на Цар Душан, јавноста прашуваше кој учествуваше и во обидот за нивно уривање.

Граѓанин со знаме и чекан кон ‘Цар Душан’

Алсат-М - 08.12.2013

Продолжуваат реакциите и незадоволствата околу поставувањето на споменикот на Цар Душан. Попладнево еден граѓанин се доближил до споменикот. Во едната рака држел знаме, а во другата чекан, сакајќи да ...

ВИДЕО АлсатМ: Уривањето на цар Душан го гледале Сарачини, Мехмети, Меџити, Груби...

+инфо - 08.12.2013

Од 20 до 30 лица во раните утрински часови го нападнаа споменикот на цар Душан во Скопје, а во групата биле и високи функционери на ДУИ, објави АлсатМ ТВ.

ВИДЕО: Снимен обидот за уривање на цар Душан, функционери на ДУИ во групата уривачи

Либертас - 08.12.2013

Телевизијата Алсат-М објави видео снимка од нападот на споменикот на цар Душан на мостот Око. Како што известува телевизијата, нападот го извршиле од 20 до 30 лица во ноќта петокот спроти саботата, ...

(ВИДЕО)Алсат-М: Ваљон Сарачини,Ермира Мехмети,Изет Меџити и Артан Груби го следеле уривањето на Цар Душан

Локално - 08.12.2013

Телевизијата Алсат-М објави видео снимка од кршењето на споменикот на цар Душан на мостот Око. Кршењето, како што јави телевизијата, го извршиле од 20 до 30 лица во ноќта петокот спроти саботата.

МВР ќе ги проверува безбедносните камери за демолирањето на цар Душан

Либертас - 08.12.2013

Полицијата се уште трага по лицата кои завчера ноќта го демолираа споменикот на цар Душан на Мостот на цивилизацииите. Од МВР за 24 Вести велат дека се уште никој не е приведен и дека работат на ...

Полициска патрола немо го набљудувала нападот на цар Душан?!

Либертас - 08.12.2013

Два дена по инцидентот МВР се уште молчи до каде е со истрагата околу инцидентот со споменикот на цар Душан. Засега единствено беше кажано дека по пријавувањето почнале истрага и дека ќе биле ...

Полициска патрола немо го набљудувала нападот на цар Душан?!

Локално - 08.12.2013

Два дена по инцидентот МВР се уште молчи до каде е со истрагата околу инцидентот со споменикот на цар Душан. Засега единствено беше кажано дека по пријавувањето почнале истрага и дека ќе биле ...

ВИДЕО: Во обидот за рушење на Цар Душан присуствувале и Ваљон Сарачини, Ермира Мехмети, Изет Меџити, Артан Груби…

Бриф - 08.12.2013

Од 20 до 30 лица во раните утрински часови го нападнаа споменикот на цар Душан. Меѓу групата биле и високи функционери на ДУИ. Бил министерот за економија Ваљон Сарачини, пратеничката Ермира Мехмети, ...

МВР: Се проверуваат камерите за да се види кој го оштети цар Душан

Телеграф - 08.12.2013

Од МВР велат дека засега нема приведени и не ги коментираат медиумските информации дека при инцидентот непосредно биле присутни видни функционери на ДУИ Полицијата ќе ги проверува безбедносните ...

Снимка од оштетувањето на споменикот на цар Душан (ВИДЕО)

Телеграф - 08.12.2013

Алсат јавува дека на случувањето присуствувале министерот за економија Ваљон Сарачини, пратеничката Ермира Мехмети, градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, Артан Груби и претседателот на огранокот на ...

Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови

Нетпрес - 08.12.2013

Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите. Ако се борите за слобода на мислењето, треба да имате мислење поткрепено со ...

Видео од обидот за уривање на споменикот на Цар Душан

Република - 08.12.2013

Телевизијата Алсат-М објави видео снимка од обидот за уривање на споменикот на цар Душан на мостот Око. Нападот, објави телевизијата, го извршиле од 20 до 30 лица во ноќта петокот спроти саботата.

ВИДЕО: Функционери на ДУИ го следеле уривањето на Цар Душан

Sky - 08.12.2013

Телевизијата Алсат-М објави видео снимка од нападот на споменикот на цар Душан на мостот Око. Нападот, како што јави телевизијата, го извршиле од 20 до 30 лица во ноќта петокот спроти саботата.

Видео од обидот да се урне споменикот на цар Душан

Нетпрес - 08.12.2013

Телевизијата „Алсат-М“ објави видео снимка од обидот да се урне споменикот на цар Душан, кој што е поставен на мостот кај Археолошкиот музеј. Според телевизијата, нападот го извршиле 20 до 30 лица, а ...

ВИДЕО: Еве како се кршеше споменикот на Цар Душан

Press24 - 08.12.2013

Телевизијата „Алсат-М“ објави видео снимка од обидот да се урне споменикот на Цар Душан лоциран на мостот Око, кај Археолошкиот музеј во Скопје. Според информациите на Алсат-М, пред споменикот се ...

Алсат: Уривањето на споменикот на „Цар Душан“ го гледале високи функционери на ДУИ

Portal - 08.12.2013

Високи функционери на Демократската унија за интеграција(ДУИ) биле во групата која во петокот вечер се обиде да го урне споменикот на Цар Душан поставен на Мостот на цивилизациите во центарот на ...

Алсат: Уривањето на споменикот на „Цар Душан“ го гледале високи функционери на ДУИ

Макфакс - 08.12.2013

Високи функционери на Демократската унија за интеграција(ДУИ) биле во групата која во петокот вечер се обиде да го урне споменикот на Цар Душан поставен на Мостот на цивилизациите во центарот на ...

Алсат - Уривањето на споменикот на „Цар Душан“ го гледале високи функционери на ДУИ

Inpress - 08.12.2013

Скопје, 8. декември 2013 (ИНПРЕС) Високи функционери на Демократската унија за интеграција(ДУИ) биле во групата која во петокот вечер се обиде да го урне споменикот на Цар Душан поставен на Мостот на ...

МВР ќе ги проверува безбедносните камери за демолирањето на цар Душан

Falanga - 08.12.2013

Полицијата се уште трага по лицата кои завчера ноќта го демолираа споменикот на цар Душан на Мостот на цивилизацииите.. Од МВР информираат дека се уште никој не е приведен и дека работат на случајот.

Ноќеска обид да се урне споменикот на Цар Душан

24 Вести - 07.12.2013

Група од 20 до 30 граѓани изминатата ноќ се обидела да го урне споменикот на Цар Душан на Мостот на цивилизациите во Скопје, јави ТВ Алсат - М. Сепак и покрај обидите, групата не успеала да го урне ...

Спречен обидот за покривање на оштетениот споменик на Цар Душан

24 Вести - 07.12.2013

Зголемено полициско обезбедување денеска пред споменикот на Цар Душан откако утрово осамна оштетен поради револтот на 30 тина граѓани кои синоќа го оштетија и се обидоа да го тргнат.

Направен е обид за рушење на споменикот на Цар Душан

Нова ТВ - 07.12.2013

Група од 20 до 30 граѓани ноќва нешто по полноќ се обидела да го урне споменикот на Цар Душан. По многуте обиди споменикот е значително оштетен, но не и срушен.

Ноќеска оштетен споменикот на Цар Душан

Р.С.Европа - 07.12.2013

Група од 20 до 30 граѓани изминатата ноќ се обидела да го урне споменикот на Цар Душан на Мостот на цивилизациите во Скопје, јави ТВ Ал САТМ. Сепак и покрај обидите, групата не успеала да го урне ...

Иван Стоиљковиќ: Во Македонија се разви анти- српска,фашистичко-талибанска клика

Нова ТВ - 07.12.2013

Лидерот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ за рушењето на споменикот Цар Душан за НОВА изјави дека во Македонија се разви анти-српска, фашистичко-талибанска клика.

Жерновски: Камерите ќе покажат кој скришум навечер го поставил споменикот

Нова ТВ - 07.12.2013

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски со писмено соопштение реагираше на одбивањето на власта да објави кој всушност го поставил споменикот на Цар Душан.

Жерновски - камерите нека покажат кој го постави Цар Душан

Р.С.Европа - 07.12.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски ја повика министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска да дозволи да се прегледаат камерите кои се поставени на плоштадот и околу Градскиот ...

Стоиљковиќ: Цар Душан ќе се санира, соживотот да продожи

Р.С.Европа - 07.12.2013

Република Македонија е демократска и правна држава подготвена во секој момент да ги заштити сите граѓани во земјата, па и припадиците на српската заедница, од секој вид на екстремизам и радикализам, ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Јас министерот

Вест - 07.12.2013

Споменици се вселуваат, а луѓето се отселуваат... Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ Што е оваа врева околу споменикот на српскиот цар Душан што се појави во Скопје? А зошто да не се појави? Зошто Хасан ...

Синоќа група граѓани го оштетија споменикот на цар Душан

МКД - 07.12.2013

Иако се обидуваа да го урнат, група граѓани синоќа само го оштетија споменикот на цар Душан на Мостот на цивилизациите во Скопје. Главниот уредник на ТВ Алсат-М, Мухамед Зекири, на својот Фејбук ...

Цар Душан на Мостот на цивилизациите остана без жезло и крст (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 07.12.2013

Споменикот на цар Душан по синоќешното хулиганство на група од дваесетина граѓани остана без жезло и крст. Според очевидци хилуганите се обиделе да го урнат споменикот, но успеаја само да уништат дел ...

Се најавува уривање на Цар Душан - ноќеска оштетен споменикот

Телма - 07.12.2013

Неформална група, организирана преку Фејсбук од извесен Африм Гаши, ги повика граѓаните да дојдат денеска во 12 часот на мостот „Око“ за да го отстранат „нелегално“ поставениот споменик на Цар Душан.

Камерите ќе покажат кој го постави скришум споменикот на цар Душан

МКД - 07.12.2013

Градоначалникот Андреј Жерновски побара од министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска да дозволи да се прегледаат камерите кои се поставени на плоштадот и околу Градскиот трговски центар.

Стоилковиќ: Бидете мирни и достоинствени, Цар Душан и натаму ќе блеска

МКД - 07.12.2013

Штетата направена на споменикот ќе биде отстранета во најкус можен рок, а Цар Душан и понатаму ќе блеска на Мостот на цивилизациите, за ние, како лојални граѓани во нашата држава Македонија, да се ...

Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови

МКД - 07.12.2013

Ало, „Разбуди се“, ш`о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите. Ако се борите за слобода на мислењето, треба да имате мислење поткрепено со ...

Стоиљковиќ кај други бара вина за нетранспарентно поставениот споменик

Телма - 07.12.2013

Претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија Иван Стоиљковиќ вели дека штетата врз споменикот на Цар Душан ќе биде отстранета во најкус можен рок, а Цар Душан, како што нагласува во ...

ФОТО: Уништен споменикот на Цар Душан во Скопје

А1 On - 07.12.2013

Новинарот и главен уредник во Алсат-М, Мухамед Зекири, на својот Фејбук профил објави фотографии од вечерашните случувања на „Мостот на цивилизациите“ пред зградата на Уставниот суд во центарот на ...

Оштетен споменикот на Цар Душан

Алсат-М - 07.12.2013

Околу 20 до 30 граѓани ноќеска по полноќ се обиделе да го урнат споменикот на цар Душан поставен во центарот на Скопје. По многу обиди споменикот е значително оштетен, но не е урнат.

Граѓани се обиделе да го урнат споменикот на цар Душан

Н.Македонија - 07.12.2013

Новинарот и главен уредник во Алсат-М, Мухамед Зекири, на својот Фејбук профил објави фотографии од синоќешните случувања на „Мостот на цивилизациите“ пред зградата на Уставниот суд во центарот на ...

Оштетен споменикот на цар Душан

Алфа - 07.12.2013

Група од непознати лица синоќа го оштетиле споменикот на цар Душан поставен на мостот „Око“. Полицијата информира дека настанот се случил околу еден часот по полноќ.

ВИДЕО: Полицијата спречи доближување до споменикот на Цар Душан

А1 On - 07.12.2013

Група од дваесетина граѓани денеска на пладне се обидоа да префрлат црно платно врз споменикот на Цар Душан на мостот Око, но силни полициски единици веднаш реагираа и ги спречи во намерата да го ...

ВИДЕО: Колку е оштетен споменикот на Цар Душан?

А1 On - 07.12.2013

Утринава споменикот на Цар Душан кој е поставен на мостот Око осамна со оштетувања на постаментот, а недостасуваат жезолот и крстот кои ги држеше во рацете.

Стоиљковиќ: Споменикот на цар Душан и понатаму ќе блеска на Мостот на цивилизацииите

А1 On - 07.12.2013

„Вчера и денеска, на Мостот на цивилизациите, каде што на единствен начин се претставени великаните на сите народи и заедници во Македонија, на дело се покажа суштината на разликите во цивилизациите, ...

Жерновски: Јанкулоска, камерите ќе покажат кој скришум го постави Цар Душан

А1 On - 07.12.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски посочува дека е јасно кој го порачал и поставил споменикот на Цар Душан, иако ваков споменик не беше предвиден во одлуката која ја изгласа ...

ФОТО/ ВИДЕО: Оштетен споменикот на цар Душан

Идивиди - 07.12.2013

Прочитајте: / Поголема група од граѓани доцна синоќа го оштетиле споменикот на цар Душан кој што се наоѓа на мостот пред Уставниот суд. Според фотографиите на Нетпрес, може да се заклучи дека е ...

Стоиљковиќ: Настаните на Мостот ги покажаа разликите меѓу цивилизациите

Кајгана - 07.12.2013

Република Македонија е демократска и правна држава подготвена во секој момент да ги заштити сите граѓани во земјата, па и припадниците на српската заедница, од секој вид екстремизам и радикализам, се ...

Полицијата трага по насилниците кои се обидоа да го урнат споменикот на Цар Душан

Алфа - 07.12.2013

Полицијата сеуште трага по насилниците кои синоќа околу еден часот по полноќ го оштетија споменикот на Цар Душан на мостот Око на Кејот на Вардар.Организирана група подолго време се обидувала да го ...

„Достоинство“ со осуда за уништувањето на „Цар Душан“

Алсат-М - 07.12.2013

Против синоќешниот обид за уривање на споменикот реагираше и македонската партија Достоинство. Нејзиниот претседател, Стојанче Ангелов, го осуди таквиот чин, барајќи од полицијата да го реши случајот.

Здруженија на Албанци на протест против „Цар Душан“

Алсат-М - 07.12.2013

Група граѓани Албанци денеска излегоа на протест против поставувањето на споменикот на Цар Душан. Полицијата ги спречи во намерата преку него да постават црн чаршав.

Жерновски: Тајната за „Цар Душан“ може да ја открие Јанкуловска

Алсат-М - 07.12.2013

Се огласи и градоначалникот на Центар Андреј Жерновски. Според него, јасно било кој го порачал и поставил споменикот на Цар Душан, иако не бил предвиден во одлуката која ја изгласа претходниот ...

ГАЛЕРИЈА Неуспешен полноќен обид за уривање на споменикот на цар Душан

+инфо - 07.12.2013

Група од од 20 до 30 граѓани по полноќ се собра кај споменикот на цар Душан и се обидуваше да го урне, но само го оштети. Новинарот и главен уредник во Алсат-М, Мухамед Зекири, на својот Фејбук ...

Стоилковиќ ќе го санира цар Душан и ќе се жали од новинарите

+инфо - 07.12.2013

Претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, најавува дека во најкус можен рок ќе биде санирана штетата направена над споменикот на цар Душан, кој остана без жезол ...

Жерновски: Јанкулоска, камерите ќе кажат кој го постави цар Душан

+инфо - 07.12.2013

Јасно е веќе кој го порача и постави споменикот на цар Душан , иако ваков споменик не беше предвиден во одлуката која ја изгласа претходниот советнички состав на општина Центар, порачува ...

ФОТО: Урнат споменикот на цар Душан во Скопје?!

Либертас - 07.12.2013

Новинарот и главен уредник во Алсат-М, Мухамед Зекири, на својот Фејбук профил објави фотографии од вечерашните случувања на „Мостот на цивилизациите“ пред зградата на Уставниот суд во центарот на ...

ВИДЕО: Оштетен споменикот на цар Душан по синоќешниот напад

Либертас - 07.12.2013

Гребнатини и мали оштетувања на постаментот на споменикот цар Душан се резулатат на вечерашниот напад во кој група од 20 до 30 граѓани се обидоа да го срушат синоќа, пренесе Бриф .

Ноќеска граѓани и луѓе на ДУИ го уривале споменикот на Цар Душан

Локално - 07.12.2013

Ноќеска обиди да се урне споменикот на Цар Душан во Скопје. Со метални шипки повеќе насилници му го „удриле ќотекот“ на споменикот ама не успеале да го урнат.

Фото: Група граѓани синоќа го оштетија споменикот на цар Душан

Канал5 - 07.12.2013

Иако се обидуваа да го урнат, група граѓани синоќа само го оштетија споменикот на цар Душан на Мостот на цивилизациите во Скопје. Како што објави порталот МКД, главниот уредник на ТВ Алсат-М, Мухамед ...

Група го уривала споменикот на ДПМНЕ – царот Душан – го оштетиле (Фото)

МК News - 07.12.2013

Новинарот и главен уредник во Алсат-М, Мухамед Зекири, на својот Фејбук профил објави фотографии од вечерашните случувања на „Мостот на цивилизациите“ пред зградата на Уставниот суд во центарот на ...

ФОТО: Со чекан удрија по споменикот на Цар Душан

Сител - 07.12.2013

Група од 20-тина граѓани синоќа го оштетила споменикот на Цар Душан на Мостот на цивилизациите во Скопје, објавува ТВ „Алсат-М“ Според информациите на Алсат-М, групата граѓани со чекани се обидела да ...

Во Македонија се разви анти- српска,фашистичко-талибанска клика

Локално - 07.12.2013

Пред протестот против поставувањетоп на споменикот на Цар Душан, лидерот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ за обидот за уривање на споменикот Цар Душан за НОВА ...

МВР: Преземени се сите мерки по обидот за уривање на цар Душан, работиме на расчистување на случајот

Либертас - 07.12.2013

По синоќешниот обид за уривање на споменикот на цар Душан, граѓаните реагираат за неприсуството на полицијата и можноста група граѓани слободно да го уништуваат споменикот.

Предводник на „напаѓачите“ на цар Душан – претседателот на ДУИ од Чаир, Бекир Асани?!

Либертас - 07.12.2013

Либертас од извори во албанските политички партии дознава дека човекот кој на фотографиите од синоќешниот напад , е качен на споменикот на цар Душан и се обидува да го оштетим е претседателот на ...

МВР: По обидот за уривање на споменикот на цар Душан, се бараат сторителите

МК News - 07.12.2013

По синоќешниот обид за уривање на споменикот на цар Душан, граѓаните реагираат за неприсуството на полицијата и можноста група граѓани слободно да го уништуваат споменикот.

ФОТО: Оштетен споменикот на цар Душан

Сител - 07.12.2013

Група од непознати лица синоќа го оштетиле споменикот на цар Душан поставен на мостот „Око“. Полицијата информира дека настанот се случил околу еден часот по полноќ.

Фото: Еве колку е оштетен споменикот на цар Душан

МК News - 07.12.2013

Според фотографиите на Нетпрес, може да се заклучи дека е оштетен постаментот на споменикот, а информациите на телевизијата „Алсат-М“ велат дека меѓу граѓаните имало и претставници на ДУИ.

ФОТО: Оштетен споменикот на цар Душан

Вечер - 07.12.2013

Група од непознати лица синоќа го оштетиле споменикот на цар Душан поставен на мостот "Око". Полицијата информира дека настанот се случил околу еден часот по полноќ.

Коза Ностра: Споменикот на цар Душан ноќеска побегнал од мостот

Либертас - 07.12.2013

Споменикот на цар Душан вчера во доцните ноќни часови побегнал од мостот во центарот на Скопје, уплашен од заканите на Албанци дека ќе добие ќотек, дознава „Коза ностра”, порталот за сатира и ...

МВР нема осомничени за „нападот“ на цар Душан, нема информации дали Бекир Асани од ДУИ учествувал во инцидентот

Либертас - 07.12.2013

И покрај информацијата која синоќа ја објави Алсат-М за инволвираност на функционери на ДУИ, како и информацијата на Либертас , дека предводник на „напаѓачите“ на споменикот на цар Душан бил ...

ФОТО: Споменикот на цар Душан пред и по оштетувањето

Сител - 07.12.2013

Вака изгледаше споменикот на цар Душан пред да биде вандализиран од страна на непознати сторители: А еве ги деталите кои сега се искршени покрај мермерниот ...

Стоилковиќ ќе ја санира штетата на цар Душан, виновни му биле медиумите кои прашуваа кој го поставил споменикот

Либертас - 07.12.2013

Откако претходно одби да даде изјава за Либертас и не упати кај неговата секретарка, претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, испрати соопштение до медиумите ...

Жерновски: Камерите ќе покажат кој скришум ноќе го поставуваше споменикот на цар Душан

Либертас - 07.12.2013

По синоќешниот обид за рушење на споменикот на цар Душан со реакција се јави и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски. - Јасно е веќе кој го порача и постави споменикот на цар Душан, ...

Стоилковиќ ќе ја санира штетата на цар Душан затоа што биле свои на своето!

Локално - 07.12.2013

Претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, испрати соопштение до медиумите со кое најавува отстранување на штетата на споменикот на цар Душан, у укори за ...

Жерновски до Јанкулоска: Камерите ќе покажат кој скришум го постави Цар Душан

Локално - 07.12.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски преку соопштение посочува дека е јасно кој го порачал и поставил споменикот на Цар Душан, иако ваков споменик не бил предвиден во одлуката која ја ...

Неуспешен обид да се урне споменикот на цар Душан во Скопје, насилниците ја променија агендата

Сител - 07.12.2013

Оштетен постамент,однесени крст и жезол. Ова е резултатот на обидот на група Албанци синоќа околу 1 ч. да го острани споменикот на Цар Душан од Мостот на цивилизациите.

Цар Душан ќе биде поправен – Србите во Македонија да не подлегнуваат на провокациите, апелира Стоилковиќ

МК News - 07.12.2013

„Штетата направена на споменикот ќе биде отстранета во најкус можен рок, а Цар Душан и понатаму ќе блеска на Мостот на цивилизациите, за ние, како лојални граѓани во нашата држава Македонија, да се ...

Еј, лујки наши!

Либертас - 07.12.2013

Власта и неколку гребатори околу неа, ја решија мистеријата за поставувањето и инцидентот со цар Душан. За да нема празен од, оти МВР, заради сложеноста на дешавката е на викендување, за да не биде ...

(ФОТО) Го рушат споменикот на Цар Душан?!

Бриф - 07.12.2013

Споменикот на самопрогласениот Цар Душан предизвика многу бурни реакции во јавноста. Некои сметаат дека тој не заслужува да има споменик во Македонија и да биде поставен покрај многуте истириски ...

(ВИДЕО) Оштетен споменикот на Цар Душан

Бриф - 07.12.2013

Гребнатини и мали оштетувања на постаментот на споменикот на „Цар Душан“ се резулатат на вечерашниот напад во кој група од 20 до 30 граѓани се обидоа вечерва да го срушат. Споменикот на т.н.

Оштетен споменикот на цар Душан

Телеграф - 07.12.2013

Група од дваесеттина граѓани со чекани се обидоа да го урнат споменикот кој се наоѓа на мостот пред Уставниот суд Новинарот и главен уредник на телевизијата „Алсат-М“, Мухамед Зекири рано изутринава ...

Оштетен споменикот на цар Душан

Точка - 07.12.2013

Поголема група од граѓани доцна синоќа го оштетиле споменикот на цар Душан кој што се наоѓа на мостот пред Уставниот суд. Според фотографиите на Нетпрес, може да се заклучи дека е оштетен постаментот ...

Споменикот на цар Душан ноќеска побегнал од мостот

Бриф - 07.12.2013

Споменикот на цар Душан вчера во доцните ноќни часови побегнал од мостот во центарот на Скопје, уплашен од заканите на Албанци дека ќе добие ќотек, дознава “Коза ностра”.

Стоиљковиќ нервозен по обидот за рушење на цар Душан: Одговарам само преку секретарката

Бриф - 07.12.2013

Лидерот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ, коалициски партнер во владата на Груевски, не сакал да одговори на прашањето на порталот Либертас, за синоќешниот обид за ...

И за Стоиљковиќ виновни слободните медиуми, ширеле омраза и меѓуетнички тензии

Бриф - 07.12.2013

Стоиљковиќ, виновниците за случувањата ги лоцира во медиумите кои деновиве поставуваа прашања за јавноста да дознае кој го нарачал, платил и поставил споменикот, додека владините функционери ја ...

Жерновски: Јанкулоска нека ги прегледа камерите, ќе дознае кој скришум го постави цар Душан

Бриф - 07.12.2013

- Јасно е веќе кој го порача и постави споменикот на цар Душан, иако ваков споменик не беше предвиден во одлуката која ја изгласа претходниот советнички состав на општина Центар.

Стоилковиќ: Србите да продолжат да живеат во соживот со сите во РМ

Телеграф - 07.12.2013

Република Македонија е демократска и правна држава подготвена во секој момент да ги заштити сите граѓани во земјата, па и припадиците на српската заедница, од секој вид на екстремизам и радикализам, ...

Кабранов: Само лујки и кукавици кога ќе се покакаат, грешката ја бараат во друг

Бриф - 07.12.2013

Власта и неколку гребатори околу неа, ја решија мистеријата за поставувањето и инцидентот со цар Душан. За да нема празен од, оти МВР, заради сложеноста на дешавката е на викендување, за да не биде ...

Жерновски: Јасно е кој го порача и постави споменикот на Цар Душан

Тера - 07.12.2013

Јасно е веќе кој го порача и постави споменикот на Цар Душан, иако ваков споменик не беше предвиден во одлуката која ја изгласа претходниот советнички состав на општина Центар, е ставот на ...

Стоиљковиќ: Настаните на Мостот на цивилизациите ги покажаа токму разликите меѓу цивилизациите

Тера - 07.12.2013

Република Македонија е демократска и правна држава подготвена во секој момент да ги заштити сите граѓани во земјата, па и припадниците на српската заедница, од секој вид екстремизам и радикализам, се ...

ЕКСКЛУЗИВНО - Албанци го уриваат споменикот на ДПМНЕ - царот Душан

Sky - 07.12.2013

Новинарот и главен уредник во Алсат-М, Мухамед Зекири, на својот Фејбук профил објави фотографии од вечерашните случувања на „Мостот на цивилизациите“ пред зградата на Уставниот суд во центарот на ...

ФОТО/ ВИДЕО: Оштетен споменикот на цар Душан

Нетпрес - 07.12.2013

Поголема група од граѓани доцна синоќа го оштетиле споменикот на цар Душан кој што се наоѓа на мостот пред Уставниот суд. Според фотографиите на Нетпрес, може да се заклучи дека е оштетен постаментот ...

ФОТО: Оштетен споменикот на цар Душан во Скопје

Курир - 07.12.2013

Главниот уредник на ТВ Алсат-М, Мухамед Зекири, на својот Фејбук профил објави неколку фотографии од вечерашните обиди за уривање на споменикот на мостот пред зградата на Уставниот суд во центарот на ...

Обиди да се урне споменикот на Цар Душан (фото)

Република - 07.12.2013

И денеска обид да се урне споменикот на Цар Душан во Скопје, но полицијата успеа да ги запре намерите на оние малкумина што се собраа во центарот на градот.

Оштетен споменикот на цар Душан поставен на мостот „Око“

Турлитава - 07.12.2013

Изминатата ноќ непознати лица синоќа го оштетиле споменикот на цар Душан поставен на мостот „Око“. Од полицијата информираа дека Настанот се случил околу еден часот по полноќ, од полицијата ...

Стоиљковиќ: Споменикот на цар Душан и понатаму ќе блеска на Мостот на цивилизацииите

Нетпрес - 07.12.2013

Штетата направена на споменикот цар Душан ќе биде отстранета во најкус можен рок, а цар Душан и понатаму ќе блеска на Мостот на цивилизациите, наведува Иван Стоиљковиќ, претседател на Демократската ...

Стоиљковиќ: Споменикот на Цар Душан ќе биде саниран во најкус рок

Република - 07.12.2013

Претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, преку соопштение најави дека во најкус можен рок ќе биде санирана штетата над споменикот на Цар Душан, кој синоќа бил ...

Жерновски: Јасно е кој го порача и постави споменикот на Цар Душан

Portal - 07.12.2013

Јасно е веќе кој го порача и постави споменикот на Цар Душан, иако ваков споменик не беше предвиден во одлуката која ја изгласа претходниот советнички состав на општина Центар, е ставот на ...

Поддржувачи на опозицијата поттикнуваат тензии

Курир - 07.12.2013

Група насилници синоќа се обидоа да го оштетат и искршат споменикот на Цар Душан поставен во Скопје. Граѓаните на социјалните мрежи го осудија овој чин, но одредени медиуми на оваа тема шират ...

Жерновски: Не ја замајувајте јавноста, Јанкулоска да ги прегледа камерите и да каже кој го постави Цар Душан

Sky - 07.12.2013

Јасно е веќе кој го порача и постави споменикот на Цар Душан, иако ваков споменик не беше предвиден во одлуката која ја изгласа претходниот советнички состав на општина Центар, вели градоначалникот ...

Нападнат цар Душан во Скопје

За Се - 07.12.2013

Група од непознати лица синоќа го оштетиле споменикот на цар Душан поставен на мостот „Око“. Полицијата информира дека инцидентот се случил околу еден часот по полноќ.

Стоиљковиќ: Настаните на Мостот на цивилизациите ги покажаа токму разликите меѓу цивилизациите

Макфакс - 07.12.2013

Република Македонија е демократска и правна држава подготвена во секој момент да ги заштити сите граѓани во земјата, па и припадниците на српската заедница, од секој вид екстремизам и радикализам, се ...

Жерновски: Јасно е кој го порача и постави споменикот на Цар Душан

Макфакс - 07.12.2013

Јасно е веќе кој го порача и постави споменикот на Цар Душан, иако ваков споменик не беше предвиден во одлуката која ја изгласа претходниот советнички состав на општина Центар, е ставот на ...

Оштетен споменикот на цар Душан во Скопје, денес протест за негово уривање

Inpress - 07.12.2013

Скопје, 7. декември 2013 (ИНПРЕС) Група од дваесетина луѓе ноќеска по полноќ го оштети споменикот на цар Душан, поставен на „Мостот на цивилизациите“ пред зградата на Уставниот суд во центарот на ...

Кој удри по споменикот на цар Душан?

Lider - 07.12.2013

Фотографиите што ги објави скопската телевизија Алсат –М покажуваат лица “вооружени” со палки и чекани како удираат по новопоставениот споменик на цар Душан во центарот на Скопје, на мостот пред ...

МВР ќе го расчисти случајот со споменикот на цар Душан

Lider - 07.12.2013

Ноќеска околу 01,00 часот во Скопје, на Кеј на реката Вардар, на мостот „Око“, од страна на група насилници оштетен е споменикот на цар Душан, кратко соопшти МВР.

Оштетен споменикот на цар Душан

Денешен - 07.12.2013

Група од непознати лица синоќа го оштетиле споменикот на цар Душан поставен на мостот „Око“ . Полицијата информира дека настанот се случил околу еден часот по полноќ.

Оштетен споменикот на цар Душан, кој повикува на рушење?

Денешен - 07.12.2013

Група од непознати лица синоќа го оштетиле споменикот на цар Душан поставен на мостот „Око”. Оштетувањата се видливи на постаментот, а недостасуваат жезолот и крстот кои ги држеше во рацете цар Душан.

Жезлото и царското јајце на цар Душан искршени/Фото

Lider - 07.12.2013

По синоќешниот вандалски чин врз споменикот на цар Душан на мостот Око во центарот на Скопје, очигледно е дека фали жезлото на владетелот како и крстот царското јајце, односно украсената топка која ...

Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови

Денешен - 07.12.2013

Ало, „Разбуди се“, ш`о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите. Ако се борите за слобода на мислењето, треба да имате мислење поткрепено со ...

За утре се најавува проест и уривање на споменикот на Цар Душан во Скопје

Maxim - 07.12.2013

Македонските медиуми кои известуваат на албански јазик јавуваат дека преку социјалнтие мрежи се организира протест за уривање на споменикот на Цар Душан во Скопје.

Оштетен споменикот на Цар Душан

Falanga - 07.12.2013

Според информациите на Алсат-М, група од 20 до 30 граѓани ноќва нешто по полноќ се обидела да го урне споменикот. Новинарот и главен уредник во Алсат-М, Мухамед Зекири, на својот Фејбук профил објави ...

Франција ја почна воената мисија во Централноафриканската Република

Deutsche Welle - 06.12.2013

Франција со воени трупи интервенира против крвавиот конфликт во Централноафриканската Република. По најновите жестоки судири таму, Советот за безбедност на ОН ја одобри воената интервенција.

Општина Центар ќе ги урива Душан и Тито

МКД - 06.12.2013

За скопската општина Центар споменикот на Јосип Броз Тито и на цар Душан се дивоградби. Засега никој не знае кој ги поставил спомениците пред гимназијата „Јосип Броз Тито“ и на Мостот на ...

Историските личности да не се присвојуваат и да не се напаѓаат

Н.Македонија - 06.12.2013

На Мостот на цивилизациите има поставено десетици споменици на владетели од 8 век пр. н.е. до крајот на 14 век од нашата ера, но за ниту еден не се крена толкава врева колку за царот Душан.

Општина Центар нема да дозволи било какви дивоградби

А1 On - 06.12.2013

А1он побара одговор од од општина Центар како ќе постапи и каков е ставот за поставувањето на спомениците на Јосип Броз Тито и Цар Душан и каква ќе биде судбината на спомен обележјата на тројцата ...

Македонија контра балканскиот национализам и шовинизам

Алфа - 06.12.2013

Значајна личност која оставила белег во македонската историја и реформатор кој се залагал за обединување на народите и кој заслужува паметник во главниот град или војсководец и освојувач кому не ...

Зибери: ДУИ и ДПА подеднакво виновни за Цар Душан

Алсат-М - 06.12.2013

ДУИ нема одговор дали ќе се преземат било какви чекори за да се открие како бил подигнат споменикот на Цар Душан или како да се тргне од скопскиот плоштад.

‘Цар Душан’, навреда и понижување за народот

Алсат-М - 06.12.2013

Дистанцирањето на институциите од одговорност за поставување на споменикот на цар Душан е навредлив и понижувачки за народот. Смешно е да се мисли дека никој од власта не знае како е дојден ...

(ВИДЕО) Велјаноски: Проектот Скопје 2014, најпогубен проект за македонскиот идентитет

А1 On - 06.12.2013

Навистина ми е драго што на 6 декември вечерта, спроти 7 декември 2013 година, разговараме за употребата на македонскиот литературен јазик. Господа пратеници, утре се навршуваат 20 години од смртта ...

Град Скопје се огради од Цар Душан

Алсат-М - 06.12.2013

Денеска и Градот Скопје се огради од поставувањето на споменикот на Цар Душан. Градоначалникот Трајановски рече дека Градот нема надлежности за него. Тој додаде дека и не знае која институција би ...

Интелектуалците Албанци: Споменикот да се отстрани

Алсат-М - 06.12.2013

Унијата на интелектуалците Албанци во Македонија поставувањето на споменикот на Цар Душан го оцениува како навреда не само за Албанците, туку и за Македонците и македонската држава.

Георгиев: Не е проблем цар Душан, проблем е што никој не знае кој го поставил

+инфо - 06.12.2013

Пратеникот од опозициската СДСМ, Гордан Георгиев, тврди дека не е негова изјавата која го оценува поставувањето на споменикот на цар Душан како гест кој ја девалвира националната преродба на ...

Фантомските скулптури се дело на фантомска власт?!

+инфо - 06.12.2013

Деветте скулптури на и покрај Мостот на цивилизациите, меѓу кои се наоѓа и скулптурата на цар Душан, и понатаму се без сопственик и без одобрение затоа што надлежните институции за поставување ...

Центар: Со цар Душан и со Тито ќе постапуваме како со дивоградби

+инфо - 06.12.2013

Општина Центар и за споменикот Јосип Броз Тито и на цар Душан ќе постапува идентично како и со дивоградби, велат оттаму откако со денови се безуспешни обидите да се утврди одговорноста за ...

ВИДЕО Велјаноски: Проектот „Скопје 2014“ е најпогубен за македонскиот идентитет

+инфо - 06.12.2013

Навистина ми е драго што на 6 декември вечерта, спроти 7 декември 2013 година, разговараме за употребата на македонскиот литературен јазик. Господа пратеници, утре се навршуваат 20 години од смртта ...

Албанските интелектуалци бараат да се отстрани споменикот на цар Душан

+инфо - 06.12.2013

Унијата на интелектуалците Албанци во Македонија поставувањето на споменикот на ар Душан го оценува како навреда не само за Албанците, туку и за Македонците и македонската држава, јави Алсат-М.

Утре протест за уривање на споменикот на цар Душан?!

+инфо - 06.12.2013

На социјалните мрежи за утре на пладне се најавува протест против поставениот споменик на цар Душан. Протестот според повиците ќе се одржи на градскиот плоштад.

Покрај онаа на Цар Душан ќе се постават уште 3 скулптури

Либертас - 06.12.2013

Уште три нови скулптури наскоро ќе му се придружат на Цар Душан кој беше поставен пред неколку дена на Мостот на цивилизациите и предизвика реакции во јавноста, особено од страна на албанската ...

Општина Центар:За спомениците на Тито и Цар Душан ќе се постапува како за дивоградби

Локално - 06.12.2013

Општина Центар нема да дозволи било какви дивоградби-ова е го соопштија од локалната самоуправа за поставувањето на спомениците на Јосип Броз Тито и Цар Душан .

Споменикот на цар Душан ги зовре страстите и ги скара СДСМ со албанските партии и српската заедница

Сител - 06.12.2013

Личностите кои немаат Македонско потекло а се преточени во споменици во центарот на Скопје, сепак на еден или друг начин се поврзани со Македонија. Од Скендер-бег, преку Џорџ Вашингтон до Махатма ...

Општина Центар нема да дозволи какви било дивоградби

Либертас - 06.12.2013

А1он побара одговор од од општина Центар како ќе постапи и каков е ставот за поставувањето на спомениците на Јосип Броз Тито и Цар Душан и каква ќе биде судбината на спомен обележјата на тројцата ...

Проектот Скопје 2014, најпогубен проект за македонскиот идентитет

Локално - 06.12.2013

Навистина ми е драго што на 6 декември вечерта, спроти 7 декември 2013 година, разговараме за употребата на македонскиот литературен јазик. Господа пратеници, утре се навршуваат 20 години од смртта ...

(ВИДЕО) Велјаноски: Проектот Скопје 2014, најпогубен проект за македонскиот идентитет

Либертас - 06.12.2013

Извадок од говорот на пратеникот Митре Велјаноски, Петто продолжение од седница бр. 77 на Собранието на Република Македонија: Навистина ми е драго што на 6 декември вечерта, спроти 7 декември 2013 ...

(ВИДЕО) Уште еден добар говор на Велјаноски: Каде е МПЦ да се изјасни за Душан Силни?!

Бриф - 06.12.2013

На Петтото продолжение на 77. Седница на Собранието на Република Македонија зборуваше пратеникот Митре Велјаноски од опозициската СДСМ. -Навистина ми е драго што на 6 декември вечерва, спроти 7 ...

ФОТО: Граѓани со чекани удрија по споменикот на Цар Душан

Press24 - 06.12.2013

Група од 20-тина граѓани синоќа го оштетила споменикот на Цар Душан на Мостот на цивилизациите во Скопје, објавува ТВ „Алсат-М“ Според информациите на Алсат-М, групата граѓани со чекани се обидела да ...

Дневен печат - споменици, задожувања и Субрата Рој

Р.С.Европа - 05.12.2013

Скопје 2014 и споменикот на Цар Душан, Субрата Рој ја затвора едната фирма во Македонија, јавниот долг расте, ова се дел од темите за кој пишуваа дневните весници.

ДУИ и ДПА си ја префрлаат одговорноста за споменикот на Цар Душан

Нова ТВ - 05.12.2013

Конечно и ДУИ реагираше во врска со споменикот на Цар Душан. Тие ја обвинуваат опозициската ДПА дека е одговорна за поставувањето на овој споменик, како потписничка на проектот „Скопје 2014“.

ДУИ: Албанците никогаш нема да го заборават срамот на ДПА и нивниот потпис на Скопје 2014

МКД - 05.12.2013

Споменикот на самопрогласениот цар Душан е дел од несреќниот подарок кој што Демократската Партија на Албанците им го подари на Aлбанците уште од времето кога ги узурпираа институциите без согласност ...

Партиите реагираат - одговор нема кој го постави цар Душан

Телма - 05.12.2013

Контрадикторна е изјавата на министерката за култура, Елизабета Канческа - Милевска со која вчера се аменстираше од одговорност за поставувањето на споменикот на Цар Душан, смета Социјал ...

ДУИ: Тачи е виновен за Цар Душан

А1 On - 05.12.2013

ДУИ се оградува од одговорност за поставувањето на споменикот на, како што велат „самопрогласениот Цар Душан“ и вината ја префрла на ...

Стоилковиќ: Кога ќе се расчисти талибанско-фашистичката сцена ќе разговараме за цар Душан

А1 On - 05.12.2013

Иван Стоилковиќ жестоко се спротивставува против полемиката кој го поставил споменикот на цар Душан во Скопје. Реакциите за поставениот споменик доаѓале од фашистичко-талибанската сцена, поточно од ...

„Цар Душан“, ветување на партија на Србите

Алсат-М - 05.12.2013

Поставувањето на споменикот на Цар Душан во Скопје го најавил претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ, на партискиот конгрес одржан на 9-ти ноември, што набрзо ...

ДУИ и ДПА со обвиннувања за „Цар Душан“

Алсат-М - 05.12.2013

Конечно и ДУИ реагираше во врска со споменикот на Цар Душан. Тие ја обвинуваат опозициската ДПА дека е одговорна за поставувањето на овој споменик, како потписничка на проектот „Скопје 2014“.

ГАЛЕРИЈА Уште три скулптури ќе му се придружат на цар Душан

+инфо - 05.12.2013

Уште три нови скулптури наскоро ќе му се придружат на Цар Душан кој беше поставен пред неколку дена на Мостот на цивилизациите и предизвика реакции во јавноста, особено од страна на албанската ...

ДУИ: Мендух Тачи е виновен за Цар Душан

+инфо - 05.12.2013

ДУИ се оградува од одговорност за поставувањето на споменикот на, како што велат „самопрогласениот Цар Душан“ и вината ја префрла на ДПА. „Споменикот е дел од несреќниот подарок кој што Демократската ...

Стоилковиќ нервозен по обидот за рушење на цар Душан: Одговарам само преку секретарката

Либертас - 05.12.2013

Лидерот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, коалициски партнер во владата на Груевски, не сакаше да одговори на прашањето на Либертас за синоќешниот обид за уривање на ...

ДУИ: Мендух Тачи е виновен за Цар Душан

Локално - 05.12.2013

ДУИ се оградува од одговорност за поставувањето на споменикот на, како што велат „самопрогласениот Цар Душан“ и вината ја префрла на ДПА. „Споменикот е дел од несреќниот подарок кој што Демократската ...

ДУИ тврди дека ДПА е крива за споменикот на цар Душан

Либертас - 05.12.2013

Соопштение на ДУИ: Демократската Унија за Интеграција ги информира сите граѓани дека споменикот на самопрогласениот “Цар Душан” во Скопје како и целиот проект Скопје 2014 е дел од несреќниот подарок ...

Оланд: Франција почнува „веднаш“ воена операција во ЦАР

Канал5 - 05.12.2013

Француската воена операција во Централноафриканската република (ЦАР) почнува „веднаш“, соопшти претседателот Франсоа Оланд. Претходно денеска Советот за безбедност на ОН едногласно ја усвои ...

СДСМ и Разбуди се преку Цар Душан манифестираат екстремен радикализам

Вечер - 05.12.2013

Полемиките во врска со поставувањето на споменикот на Цар Душан на Мостот на цивилизациите во Скопје потекнуваат од фашистичко-талибански групации во Македонија, за жал предводени од ...

Стоилковиќ: Кога ќе се расчисти македонската талибанско-фашистичка сцена ќе разговараме за цар Душан

Локално - 05.12.2013

Лидерот на српската партија во Македонија Иван Стоилковиќ, коалициски партнер во владата на Груевски, жестоко се спротивставува против полемиката кој го поставил споменикот на цар Душан во Скопје.

ДУИ: Самопрогласениот „цар Душан“ е подарок од ДПА

Телеграф - 05.12.2013

Албанците многу скапо ја плаќаат цената на алчноста за власт на ДПА и на Тачи, реагираат од ДУИ Споменикот на самопрогласениот „цар Душан“ во Скопје, како и целиот проект „Скопје 2014“, е дел од ...

Оланд: Франција почнува „веднаш“ воена операција во ЦАР

Бриф - 05.12.2013

Француската воена операција во Централноафриканската република (ЦАР) почнува „веднаш“, соопшти претседателот Франсоа Оланд. Претходно денеска Советот за безбедност на ОН едногласно ја усвои ...

Оланд: Франција почнува „веднаш“ воена операција во ЦАР

Телеграф - 05.12.2013

Поради итноста на ситуацијата, претседателот одлучил веднаш да се интервенира Француската воена операција во Централноафриканската република (ЦАР) почнува „веднаш“ , соопшти претседателот Франсоа ...

Иван Стоиљковиќ знаел за споменикот на Цар Душан – Владата не знае

Фама - 05.12.2013

Српскиот портал ИН4С на 16 ноември годинава објавил дел од говорот на лидерот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ, на петтиот Конгрес на партијата, на кој го најавил ...

Бронзениот српски цар ги вознемири македонските Албанци

Balkan Insight - 05.12.2013

Изградбата на статуата на српскиот цар Душан во главниот град на Македонија, налути дел од претставниците на процентуално најголемото малцинство во земјата.

ДУИ: Цар Душан во Скопје е дел од несреќниот подарок од ДПА

Република - 05.12.2013

Споменикот на самопрогласениот “Цар Душан” во Скопје како и целиот проект Скопје 2014 е дел од несреќниот подарок кој што Демократската Партија на Албанците им го подари на Aлбанците уште од времето ...

Франција вечерва почнува воена операција во ЦАР

Република - 05.12.2013

Француската воена операција во Централноафриканската република (ЦАР) почнува „веднаш“, соопшти претседателот Франсоа Оланд. Претходно денеска Советот за безбедност на ОН едногласно ја усвои ...

Канческа-Милевска: Министерството за култура не е нарачател ниту поставувач на споменици

24 Вести - 04.12.2013

Одлуката за ставање споменик на српскиот цар Душан пред Уставниот суд на Република Македонија не е на Министерството за култура. Министерката Елизабета Канческа-Милевска изјави дека се неточни ...

Кој ги постави спомениците на Цар Душан и Јосип Броз Тито?

24 Вести - 04.12.2013

Ниту Министерството за култура, ниту градот Скопје ниту општина Центар не ги поставиле спомениците на Цар Душан и Јосип Броз Тито. Енигма останува прашањето со чија дозвола преку ноќ се поставени ...

Канческа-Милевска: Министерството за култура не е нарачател ниту поставувач на споменици

Вест - 04.12.2013

Одлуката за ставање споменик на српскиот цар Душан пред Уставниот суд на Република Македонија не е на Министерството за култура. Министерката Елизабета Канческа-Милевска изјави дека се неточни ...

Koj e јунакот што го постави Цар Душан?

Телма - 04.12.2013

Зошто е државна тајна кој е идеоносецот на поставувањето на споменикот на Цар Душан,. Министерката за куклтура Елизабета Канчевска Милевска не сака да има ништо со овој споменик, ниту пак, со ...

Канческа - Милевска: Министерството за култура не го постави „Цар Душан“

Алсат-М - 04.12.2013

Одлуката за ставање споменик на српскиот цар Душан пред Уставниот суд на Република Македонија не е на Министерството за култура. Министерката Елизабета Канческа-Милевска изјави дека се неточни ...

Мистерија како стигна „Цар Душан“ во Скопје

А1 On - 04.12.2013

Споменикот на „Цар Душан“ пред новиот Уставен суд на кејот на Вардар се уште не се знае кој го изгрдил, платил и поставил. Од општина Центар велат дека не се тие нарачатели на споменикот кој никна ...

Кој го донесе цар Душан?

Алсат-М - 04.12.2013

Кој ни го донесе цар Душан? Домашните институции се дистанцираат од контроверзното поставување на споменикот префрлајќи си ја топката едни на другите за неговото авторство и нарачателот.

ДПА: ДУИ со цар Душан ги награди гласачите

Алсат-М - 04.12.2013

Додека владејачката ДУИ продолжува да молчи околу поставувањето на споменикот на Цар Душан, албанската опозициска партија ДПА во писмено соопштение вината за неговото поставување им ја препиша на ...

Канческа-Милевска: Култура не го нарача споменикот на цар Душан

+инфо - 04.12.2013

Одлуката за ставање споменик на српскиот цар Душан пред Уставниот суд на Република Македонија не е на Министерството за култура. Министерката Елизабета Канческа-Милевска изјави дека се неточни ...

Канческа-Милевска: Министерството за култура не е нарачател ниту поставувач на споменици

Сител - 04.12.2013

Одлуката за ставање споменик на српскиот цар Душан пред Уставниот суд на Република Македонија не е на Министерството за култура. Министерката Елизабета Канческа-Милевска изјави дека се неточни ...

Канческа-Милевска: Министерството за култура не е нарачател ниту поставувач на споменици

Канал5 - 04.12.2013

Одлуката за ставање споменик на српскиот цар Душан пред Уставниот суд на Република Македонија не е на Министерството за култура. Министерката Елизабета Канческа-Милевска изјави дека се неточни ...

Канческа-Милевска: Министерството не е нарачател ниту поставувач на споменикот на цар Душан

Либертас - 04.12.2013

Одлуката за ставање споменик на српскиот цар Душан пред Уставниот суд на Република Македонија не е на Министерството за култура. Министерката Елизабета Канческа-Милевска изјави дека се неточни ...

Канческа-Милевска: Мин. за култура не е нарачател на споменикoт на српскиот цар Душан

Локално - 04.12.2013

Одлуката за ставање споменик на српскиот цар Душан пред Уставниот суд на Република Македонија не е на Министерството за култура-изјави Министерката Елизабета Канческа-Милевска.Таа ги демнатираше како ...

Кој го поставил и платил споменикот на Цар Душан?-Не го нарачале ниту Министерството за култура,ниту О.Центар

Локално - 04.12.2013

По демантот од Министерката за култура Елизабета Канческа Милеска,дека министерството не е нарачател на споменикот на Цар Душан,сега и од општина Центар информираат дека ниту општината не го нарачала ...

Прашање за милион долари: Kој е „јунакот“ што го постави споменикот на цар Душан?

Либертас - 04.12.2013

Зошто е државна тајна кој е креатор на идејата за поставување на споменикот на Цар Душан? Министерката за куклтура Елизабета Канчевска Милевска не сака да има ништо со овој споменик, ниту пак, со ...

ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО: Стоилковиќ спектакуларно го најавува цар Душан, Јанкулоска и Тодоров во публика

Либертас - 08.12.2013

Либертас ексклузивно објавува видео од дел од говорот на Иван Стоилковиќ, претседател на Демократската партија на Србите во Македонија, одржан на петтиот Конгрес на партијата, на 9 ноември, во кој ...

Власта не знае,а коалицискиот партнер на ВМРО-ДПМНЕ Иван Стоиљковиќ знаел за споменикот на Цар Душан

Локално - 04.12.2013

На 16 ноември српскиот портал ИН4С известувал за петтиот Конгрес Демократската партија на Србите во Македонија, кој се одржа на на 9 ноември и на којпретседателот на партијата Иван Стоилковиќ ...

КАНЧЕСКА-МИЛЕВСКА: Министерството не е нарачател ниту поставувач на споменици

Телеграф - 04.12.2013

Министерството за култура нема ингеренции за изградба на споменици. Иницијативата не е доставена од Министерството, изјави министерката за култура Одлуката за ставање споменик на српскиот цар Душан ...

Канческа-Милевска: Министерството за култура не е нарачател и поставувач на споменици

Press24 - 04.12.2013

Министерката за култура Канческа-Милевска денеска изјави дека одлуката за ставање споменик на српскиот цар Душан пред Уставниот суд на Република Македонија не е на Министерството за култура.

Канческа - Милевска: Министерството за култура не го нарача споменикот на „Цар Душан“

Sky - 04.12.2013

Неточни се информациите во некои медиуми дека споменикот на Цар Душан го нарачало Министерството за култура. - Министерството за култура ниту е нарачател, ниту поставувач, ниту пак има ингеренции за ...

СЗМ: Гордан Георгиев да се извини за говорот на омраза кон Србите

Макфакс - 04.12.2013

Српската заедница во Македонија(СЗМ) најостро реагира против отворениот говор на омраза од претставниците на опозициската СДСМ во служба на дневно-политички потреби, се вели во соопштението од оваа ...

Канческа-Милевска: Министерството за култура не е нарачател ниту поставувач на споменици

Falanga - 04.12.2013

Одлуката за ставање споменик на српскиот цар Душан пред Уставниот суд не е на Министерството за култура.. Министерката Елизабета Канческа-Милевска изјави дека се неточни информациите во некои медиуми ...

Цар Душан доби споменик во Скопје

Телма - 03.12.2013

Уште еден споменик доби Скопје. Цар Душан е поставен пред зградата на Уставниот суд, на Мостот на цивилизациите. Српскиот Цар Душан бил крунисан токму во Скопје 1346 година.

(ВИДЕО) Споменици на цар Душан и Крале Марко се издигнаа во Скопје

А1 On - 03.12.2013

На „Мостот на цивилизациите“ се исправи споменик на Цар Душан, кој е поставен пред зградата на Уставниот суд. Покрај цар Душан, стои и споменикот на Крале Марко кој се наоѓа на самиот влез на ...

Српскиот цар Душан се извиши пред Уставниот суд на Македонија

Либертас - 03.12.2013

Споменик на српскиот цар Душан е поставен пред зградата на Уставниот суд, на Мостот на цивилизациите. По оние на Александар Македонски, Скендербег, Цар Самоуил се чинише дека во низата недостига уште ...

Никој не знае кој го поставил новиот споменик на Тито

+инфо - 02.12.2013

Новиот споменик со ликот на Јосип Броз Тито, кој осамна минатата недела пред дворот на истоименото средно училиште во центарот на Скопје, е поставен без одобрение на Општина Центар и е дивоградба.