TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЕНДЕ ПЕТКОВСКИ - ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА НА МИА "ВЕСТ НА ГОДИНАТА" ЗА 2005

Вечер Прес - 01.10.2005

Новинарот на Радио Битола Менде Петковски за веста со наслов "И оро играа и визи не добија", објавена во весникот "Дневник” за кој работеше како дописник, постхумно е добитник на наградата "Вест на годината" за 2005 година што ја доделува Македонската новинска агенција МИА.

Замора ја "ќари" Никол Ти

Вечер Прес - 01.10.2005

Речиси секојдневно на страниците од весниците може да се најде информација за некоја нова љубовна врска меѓу спортистите и манекенките. Тука најмногу предничат фудбалерите, кои поради чести карантини, постојани патувања, секојдневни тренинзи и настапи, кога ќе се најдат во друштво на припадничките ...

Дрес код журка во "Процес"

Вечер Прес - 01.10.2005

Во зимската дискотека "Процес" почна сезоната на забави со журката на КА-ДИС, што беше всушност продолжение на презентација на кејот кај хотелот "Холидеј Ин" каде беше претставен новиот СЕАТ - Леон. Оние што сакаат да бидат дел од забавата мораа да го почитуваат кодот за облекување.

Душата на нашиот "болвак"

Вечер Прес - 01.10.2005

На Бит пазар нема што нема. Од пиле млеко. Скопјани го знаат тоа и затоа дребулиите или предметите што не можат да ги најдат по скопските продавници, ги купуваат токму таму. И се за ситни пари. Се разбира, цената соодветствува на квалитетот. Или, колку пари, толку музика.

"Рецепт" за зголемени плати се чека од Бучковски

Вечер Прес - 01.10.2005

Вработените во Клиничниот центар се надеваат дека решение за корекција на нивните ниски плати ќе се најде на средбата со премиерот Владо Бучковски, закажана за в понеделник. Ова, во името на околу 4.000 вработени во оваа врвна здравствена институција, вчера го изјавија првите луѓе на самостојниот ...

Караѓозов "дила" државен имот

Вечер Прес - 30.09.2005

Сопственикот на Национална платежна картичка - АД - Скопје, контроверзниот бизнисмен од Бугарија, Стефан Караѓозов, бесправно користи 800 квадрати државен имот. И, згора на се, него го издава на државна фирма, на Централниот заложен регистар, дознава "Вечер".

"Сухои" за нафта!

Вечер Прес - 30.09.2005

Значи, таков е договорот. "Сухоите" на македонското воздухопловство, конечно, одат во Африка и тоа во Гвинеја. Точно е дека продажбата оди преку бугарска фирма и тоа онаа од Червен Брег, каде се наоѓа една од најпознатите фабрики за производство на оружје, а крајниот купувач е егзотичната Гвинеја.

"Сафари" третман за бездомните кучиња

Вечер Прес - 30.09.2005

"Центарот на Скопје врие од бездомни кучиња. Тие се агресивни, напаѓаат. Еве, вчера со колешката, со трчање, едвај успеавме да избегаме од 15 кучиња. Ама затоа, пак, му се втурнаа на еден повозрасен господин. Среќа што тој им фрли нешто за јадење па не го растргнаа. Ова веќе не се издржува.

Претставена новата "десетка"

Вечер Прес - 30.09.2005

САД ја претставија новата редизајнирана банкнота од 10 долари, која ќе биде пуштена во оптек на почетокот на идната година. Во редизајнираната банкнота се вградени засилени сигурносни својства поради поголема заштита од фалсификаторите.

Награда за "Мишко"

Вечер Прес - 30.09.2005

На десеттиот Меѓународен ТВ-фестивал за заштита на животната средина "Зелена визија", што се одржа во Ст. Петербург од 19 до 23 септември годинава, емисијата "Мишко" во продукција на Документарната програма на Македонската телевизија, ја доби "Наградата за убавина и хуманизам".

"Сити груп" ќе ги презентира можности за инвестирање во Македонија

Вечер Прес - 30.09.2005

Премиерот Владо Бучковски во рамките на посетата на Велика Британија, вчера во финансискиот магнат "Сити груп" ги презентираше можностите и перспективите за инвестирање и развој на Република Македонија. Банката, пак, презеде обврска да ги презентира можностите на Македонија во седум од девет ...

Концерт на Симон Трпчески, "Скопски џез фестивал". . .

Вечер Прес - 30.09.2005

На 11 октомври виртуозот Симон Трпчески во Универзална ќе одржи концерт со почеток во 20.30 часот. Освен тоа, октомври ќе изобилува со настани во Универзална, на петти октомври е традицоналниот прв час на ФОН-Европски универзитет (12 часот), на шести е Манифестација на Здружението на децата-бегалци ...

"МЕТАЛЕЦ" РАБОТИ И ЗА "МИЦУБИШИ"

Вечер Прес - 30.09.2005

Акционерското друштво "Металец" од Прилеп е една од ретките прилепски фирми кои успешно се консолидираат финансиски и кадровски, надминувајќи ги проблемите, што пред три години беа сериозна закана за ликвидација на фабриката за челични конструкции.

Би Би Си и Радио 2 во "Заборави ако можеш" со Драган Б. Костиќ

Вечер Прес - 30.09.2005

Од 10 октомври секој работен ден, точно напладне во емисијата "Заборави ако можеш" на Радио 2 на Македонско радио, којашто ја води Драган Б.Костиќ, по повод скорешната 10-годишнина од успешната соработка на Македонскиот оддел при Светскиот сервис на Би Би Си и Македонското радио, особено Радио 2, ...

"Славомакедонците" станале Македонци

Вечер Прес - 30.09.2005

"Луѓето во основа имаат две можности: Да создаваат настани, или настаните да ги формираат нив. Ние се уште живееме во држава во која настаните не формираат и затоа е исклучително што ни се случува Британика. Уште повеќе е настан бидејќи ни се случува на македонски јазик".

"Грендени" доаѓаат со концерт

Вечер Прес - 29.09.2005

Македонското уникатно експериментално импровизирачко трио "Грендени" во сабота, на први октомври, во кафулето "Медиум" ќе одржи концерт со почеток во 21.30 часот. "Грендени" е електронски проект во којшто членуваат Дејан Спасовиќ и Ристо Солунчев од Оркестарот Пеце Атанасовски и Дориан Јовановиќ од ...

"Пепи сакаше да го игра Ричард Трети"

Вечер Прес - 29.09.2005

"Ричард Трети" во режија и адаптација на Љубиша Георгиевски, по настапот на "Охридско лето", вечерва ќе биде премиерно изведена на сцената на Битолскиот народен театар. Режисерот Георгиевски веќе изрази задоволство заради враќањето на сцената во својот матичен театар со една од најтешките пиеси на ...

Бугарскиот "Македонија фолк" награди и наши пејачи

Вечер Прес - 29.09.2005

На првиот бугарски фестивал со спорно име "Македонија фолк", што се одржа од 23 до 25 септември во Благоевград настапија околу 400 солисти и групи. Од Македонија настапија неколку пејачи, од кои Сузана Гавазова со хит песната на Драги Станков "Удри дајре до сабајле" зеде прва награда за ...

Масовно "бегство" на полицајци

Вечер Прес - 29.09.2005

Околу 15 отсто од полицајците во Њу Орлеанс би можеле да се појават пред специјален суд бидејќи за време на ураганот "Катрина" и непосредно по него без претходна дозвола од претпоставените ги напуштиле своите позиции, соопшти Еди Компас, шеф на полицијата на Њу Орлеанс.

Даночници го "чешлаат" ФФМ

Вечер Прес - 29.09.2005

легенда: Ја покрена "лавината": Масар Омерагиќ Во Фудбалската федерација на Македонија се прават последните подготовки за Изборното собрание. Вториот дел од битката меѓу актуелното раководство и дел на незадолните членови на Управен одбор е закажан за в сабота (11 ч.) во х.

Бици со "Здравоживо домаќини"

Вечер Прес - 29.09.2005

"Здравоживо домаќини" секој четврток на Шутел од 21.30 до 23 часот. Водителката и авторка Бици им упатува "добредојде" на сите најеминентни мак-фолк изведувачи, да зборуваат за фестивалите, за сцената, за се што им лежи на душа, да промовираат спотови, албуми ... Бици наведува: ..

"Последниот будала" бил и "настран"

Вечер Прес - 29.09.2005

"Јас сум настран човек", рече вчера јавниот обвинител Александар Прчевски. Човекот кој себеси се сметаше за "последниот будала" на оваа функција, сега себе си се смета за настран. Тоа е игра на зборови. Возбуден од нацрт-амандманите и судбината на институцијата Јавен обвинител, Прчевски не се ...

"ПАТУВАЊЕ СО РАБРОБИЛ" ОД САБОТА

Вечер Прес - 29.09.2005

Новата детска серија насловена "Патување со рабробил" премиерно ќе почне да се прикажува од оваа сабота и тоа од 9 часот на програмата на МТВ. Се работи за серија наменета за најмладите снимана на повеќе локации низ Македонија преполна со интересни анимации, како и снимки направени под вода.

Бериша "ретерира" за Косово!

Вечер Прес - 29.09.2005

Поради напуштање на ставот за независност на Косово, новата албанска Влада, на самиот почеток на мандатот, веројатно, ќе биде соочена со интерпелација. Опозиционите социјалисти на поранешниот премиер Фатос Нано најавија интерпелација, обвинувајќи ја владата на Сали Бериша дека го напуштила ставот ...

Дали Брисел го "шпионира" и Скопје?

Вечер Прес - 29.09.2005

Ете, броците за човекови права во соседна Бугарија се кренаа на нозе. Причина, сознанијата дека Европската комисија ја контролира електронската пошта и ги прислушува телефонските разговори на речиси 24-илјадната бугарска адимистрација, информација што ја објави угледниот "Санди тајмс".

Денес во "ВЕЧЕР"

Вечер Прес - 30.09.2005

ЈОГАТА- НАЧИН НА ЖИВОТ Стеван Милиќ, инструктор по јога, претседател на Јога-сојузот на Македонија Ритуал за себе спознавање ДАЛИ ЌЕ СЕ РЕШАТ ДА ГИ ОЗАКОНАТ ВРСКИТЕ Љубовта е важна, бракот е формалност ФИЛМ - "СКРШЕНО ЦВЕЌЕ" Мареј во улога остарен Дон Жуан еXpress препорачува: филмови на TV, ...

"Бриони" во рацете на полицијата и обвинителството

Вечер Прес - 29.09.2005

Спречениот увид на судијката Убавка Сергениевска кај хотелот "Бриони" ќе биде цел на истрага на полицијата и јавното обвинителство. Јавниот обвинител, Александар Прчевски, вчера најави дека деновиве заедно со полицијата ќе се направи анализа на случајот, по што ќе се установи дали имало попречување ...

Драгиќ ќе ја "олеснел" Србија за 75 мил. евра!

Вечер Прес - 28.09.2005

Приватниот произведувач на воена опрема Миле Драгиќ, чија компанија е замешана во "афера панцири", воена опрема по високи цени за армијата на Србија и Црна Гора, останува во затвор, а обвинението против него се проширува, изјави белградски судија.

Којзеклиска го "лови" Димов!

Вечер Прес - 28.09.2005

Пратеничката Марија Којзеклиска го обвини министерот за здравство Владо Димов дека со недонесен закон овозможил да се заокружи приватизацијата на јавните аптеки во Кочани, приложувајќи толкување во Основниот суд во Штип. Според неа, со ова толкување во кое биле содржани одредбите од Законот, што ...

Брисел "шпионира" 24.000 бугарски службеници!

Вечер Прес - 28.09.2005

Европската комисија ја проверува електронската пошта и ги прислушува разговорите на службеници во државните установи во Бугарија (вкупно 24.000), но и во сите други земји - сегашни и потенцијални членки на ЕУ. Тоа го објави весникот "Санди тајмс".

Рајфазен се мерачи на "Комерцијална"

Вечер Прес - 28.09.2005

Од банкарски кругови се дознава дека Комерцијална е во сериозни преговори со реномираната германска банка "Рајфајзен", која наводно веќе изразила сериозни намери да ја купи оваа наша банка. Комерцијална банка, која со години го носи приматот на најдобра банка во земјава сериозно се подготвува да го ...

Франција сака да ја "спаси" Европа

Вечер Прес - 28.09.2005

Шесте најголеми држави-членки на Унијата треба да се здружат во блок и да ја извлечат Европа од внатрешната криза, предлага официјален Париз. Предлогот го изнесе францускиот министер за внатрешни работи Никола Саркози. Укажувајќи дека Франција и Германија премногу долго самите ја влечат европската ...

Журка со диџеј CZR во "Процес"

Вечер Прес - 28.09.2005

Познатиот диџеј CZR од Чикаго доаѓа директно во Скопје на презентацијата на новиот "Сеат Леон", со што ќе ја отвори сезоната во диско клубот "Процес". Диџејот CZR во четврток (29.09) во 23 часот ќе ја анимира домашната јавност преку една неконвенционална, динамична и фанки хаус забава соодветно на ...

Сведочеше "бомбашот"

Вечер Прес - 28.09.2005

"Собирот го растуривме со димни бомби оти правеа странска пропаганда", рече вчера, на продолжението на судската постапка за инцидентот што на 27 октомври 2000 година се случи на промоцијата на Здружението на граѓани "Радко", сведокот Борис Нешовски.

Лов на "дивите" таксисти

Вечер Прес - 28.09.2005

Собраќајната полиција заедно со градските инспектори вчера детално ја чешлаа документацијата на повеќе скопски таксисти. Се тренираше строгост во центарот на Градот на улицата "Димитрија Чуповски" на чекор од такси стојалиштето "Ловец", каде што колегите-таксисти, кои чекаа во редица за да им ги ...

Пијани селани "разговараа" со тупаници и клоци

Вечер Прес - 28.09.2005

Во понеделникот вечерта, во селската продавница во Куратица се случи тепачка. Се степаа соселани и соседи, четириесет и двегодишниот З.Н. и една година постариот од него Т.Б. и двајцата во алкохолизирана состојба. Се тепале со тупаници и со клоци, а на крајот "заиграл" и нож. З.Н.

Инквизиција ала "Курир"

Вечер Прес - 27.09.2005

Новокомпонираните српски националистички кругови, кои ни за јота не се разликуваат од нивниот претходник Слободан Милошевиќ, никако да престанат со глупостите, да го извадат каколот од житото, па да ги издвојат црковните од државните работи или криминалот од политиката.

Од пролет стартува изградбата на маркетот на "Веро"

Вечер Прес - 27.09.2005

Грчки "Веропулос" од вчера и официјално стана сопственик на државното земјиште спроти НБРМ. Џемали Мехази, министер за транспорт и врски, и Костадинос Теодосијадис, директор на "Веро" за Македонија го потпишаа купопродажниот договор за оваа градежна локација со површина од 10.772 квадратни метри, ...

Седум столбови за "е-Македонија"

Вечер Прес - 27.09.2005

Електронски сервиси за граѓаните, создавање електронска здравствена картичка и воспоставување систем за електронска лична карта, создавање дигитален интегриран катастар на Македонија, поголем број интеренет корисници, развој на систем за учење на далечина, развој на дигитални библиотеки во ...

Влатче од "Морал" во филм!?

Вечер Прес - 27.09.2005

Поучен дека за плановите многу не се кажува додека не се остварат, Влатче од "Морал" ги крие најновите новости, но "Вечер-спец" дознава дека освен што работи на нови песни со бендот, добил ангажман да работи и на нешто што се вели филмска музика.

Детектирани "црните точки"

Вечер Прес - 27.09.2005

"Опасни места пред очи" на авторите Живко Андревски и Трајан Петревски (издание на "Ф-М-Б") е ново дело од областа на сообраќајот, кое што беше промовирано вчера, во "Мекдоналдс". Како што нагласија авторите, целта на ова издание е посочување на "црните точки", односно опасните места во државава, ...

"ЛАПИДАРИУС" СО НОВ ИЗГЛЕД

Вечер Прес - 27.09.2005

Охридскиот клуб "Лапидариус" по кусата пауза што беше искористена за целосно менување на имиџот, од утре повторно во акција. Освен што е реновиран, клубот е проширен, како и дополнет со кафези, што ќе почнат да се користат веќе од следната недела за кога е закажана голема стриптиз-журка.

"Тито за Македонија, Македонија за..."

Вечер Прес - 27.09.2005

Книгата "Тито за Македонија, Македонија за Тито" од авторот Петар Карајанов, излезе од печат деновиве. Делото ја претставува поврзаноста на Маршалот со Македонија и македонскиот народ. Станува збор за документарен приказ на Титовите сознанија за македонското национално прашање, за неговите врски - ...

"Фер игра" на Баже Грујовски

Вечер Прес - 27.09.2005

"Фер игра" ќе биде новата брза песна со убав текст што ќе ја сними Благоја Грујовски. На неа работат композиторот Славко Ристевски од Прилеп и текстописецот Анита Даева од Скопје. -Јас ги открив нив двајцата и овој тандем во иднина верувајте ми ќе прави лом на естрадата, вели Баже кој веќе во ...

Нони е новата "риба" на суво

Вечер Прес - 26.09.2005

Спортската активност, е потврдено, многу помага за правилен физички развој, независно дали подоцна со него ќе продолжите да се бавите и професионално. Бидејќи убаво моделираното тело може да донесе и други привилегии. Тоа најдобро го потврди и го искористи грчката пливачка Нони Даунија.

"Лузер фест" бара кандидати

Вечер Прес - 26.09.2005

Од денес до 25 октомври ќе трае конкурсот за "Лузер фест", за кој заинтересираните треба да подготват: ЦД со три оригинални и досега необјавени песни и кратка биографија на групата и членовите кои свират (на песните). И така спакувано да се прати на адреса: Лузер фест, дирекција, Литиум Рекордс, ...

"Врела" игра на машка мода

Вечер Прес - 26.09.2005

По Њујорк, светската модна елита деновиве се пресели во шпанскиот град Барселона. Таму се случи модната недела Пасарела Гауди Барселона, на која дефилираат извонредни машки манекени во модели на светски креатори. Секој моден детаљ открива колку сте во дослух со модата.

Во "Интермецо" не важат македонските монети

Вечер Прес - 26.09.2005

Во реномираното бистро "Интермецо", лоцирано во скопската населба Капиштец не важат македонските монети. Ако им ги понудите на момците кои работат како келнери, тие едноставно ќе ви ги одбијат и ќе побараат од вас целата сума да ја платите со банкноти, односно книжни пари.

Цивилна верзија на "АН-70"

Вечер Прес - 26.09.2005

Украина, заедно со компании од Русија, наскоро ќе почне со производство на својот авион "Ан-70-100", цивилна верзија на воениот транспортер "Ан-70". Киевската државна компанија "Авиант" која ги произведува "антоновите", веќе почнала да прима нарачки.

"Немам поим колку невини луѓе убив во Ирак"!

Вечер Прес - 26.09.2005

Британскиот весник "Индипендент" во саботата на својата насловна страница објави фотографија и изјава на американскиот војник Харт Вигс, ветеран во ирачката војна: "Немам поим колку невини луѓе убив во Ирак со минофрлачки гранати"! Весникот пишува дека според она што им го признал на новинарите, ...

Македонците со "А" лиценца

Вечер Прес - 26.09.2005

- Многу е едноставно, Македонија не е Б, а Австрија А репрезентација. Бевте најдобри во дивизијата "Б", а тоа го потврдивте и во овие бараж средби со нас. Моите кошаркари не се подготвени да одиграат на ваше ниво. Ние сме ништо во однос на кошаркарска Македонија, беше повеќе од искрен селекторот на ...