TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

24 Вести - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, бидејќи ја исклучи вмешаноста на Јемен во нив. Притоа тој го обвини официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

Нападот врз нафтените погони во Саудиска Арабија би можел да влијае врз светското снабдување со нафта

Сакам да кажам - 15.09.2019

Државниот секретар на САД Мајк Помпео го обвини Иран за вчерашните напади со дронови на нафтените погони во Саудиска Арабија. Тој ги отфрли тврдењата на хутските бунтовници од Јемен, кои се поддржани од Техеран, дека тие ги нападнале двата погона на ...

Цената на нафтата во светот може да се зголеми поради нападите на рафинерии во Саудиска Арабија

Канал5 - 15.09.2019

По нападите со дронови на најголемната рафинерија на светот, запрена е нејзината работа , така што овој застој може да предизвика раст на цената на нафтатата на светските берзи. Поради нападите , за кои одговорноста ја презедоа јеменската група ...

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Сител - 15.09.2019

САД ги осудија во саботата нападите врз нафтените постројки во Саудиска Арабија за кои државниот секретар Мајк Помпео го обвини Иран и ги отфрли тврдењата на јеменските шиитски бунтовници кои ја преземаа одговорноста за последователните напади со ...

Иран му одговара на Вашингтон: Американските бази и носачи на авиони се во досегот на иранските ракети

Сител - 15.09.2019

Иранското Министерство за надворешни работи ги отфрли обвинувањата од САД дека стои зад нападите врз нафтените постројки во Судиска Арабија, оценувајќи ги како дел од вашингтонската политика на „големи лаги”.

Иран демантира дека стои зад нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија

А1 On - 15.09.2019

Иранското Министерство за надворешни работи ги отфрли обвинувањата од САД дека стои зад нападите врз нафтените постројки во Судиска Арабија, оценувајќи ги како дел од вашингтонската политика на „големи лаги“.

Иран демантира дека стои зад нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија

Слободен Печат - 15.09.2019

Вашингтон спроведува политика на „максимален притисок" врз Иран, но заради својот неуспех сега се служи со „максимални лаги. Иранското Министерство за надворешни работи ги отфрли обвинувањата од САД дека стои зад нападите врз нафтените постројки во ...

(ВИДЕО) САД ги осудија нападите врз саудиските нафтени постројки, Помпео го обвини Иран

Нетпрес - 15.09.2019

САД ги осудија во саботата нападите врз нафтените постројки во Саудиска Арабија за кои државниот секретар Мајк Помпео го обвини Иран и ги отфрли тврдењата на јеменските шиитски бунтовници кои ја преземаа одговорноста за последователните напади со ...

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

А1 On - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, бидејќи ја исклучи вмешаноста на Јемен во нив. Притоа тој го обвини официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

+инфо - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, бидејќи ја исклучи вмешаноста на Јемен во нив. Притоа тој го обвини официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

САД го обвинија Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Р.С.Европа - 15.09.2019

Нападите со десет беспилотни летала на две нафтени постројки кои се случија вчера, а за кои САД го обвинува Иран, оневозможија речиси половина од производствениот капацитет за нафта на Саудиска Арабија.

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Слободен Печат - 15.09.2019

И покрај сите повици за деескалација Иран сега почна напад без преседан на светското снабдување со енергија, додаде Помпео, не нудејќи докази за потеклото на нападот, пренесуваат британските медиуми.

САД го обвинија Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Сител - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го обвини Иран за нападите со беспилотни летала врз нафтени објекти во САудиска Арабија. Иако јеменските Хути бунтовници објавија дека тие ги нападнале двата објекти , управувани од саидоскаѕа државна ...

По нападите врз саудиските капацитети се очекува поскапување на нафтата

Automedia - 15.09.2019

По нападите врз најголемите нафтени капацитети во Саудиска Арабија, земјата драстично ја смали експлоатацијата на нафта. Тоа неминовно ќе доведе до поголем раст на цените на горивата. По вчерашните напади врз постројките на државниот концерн Aramco ...

Помпео го обвини Иран за нападите во Саудиска Арабија

PressingTV - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, бидејќи ја исклучи вмешаноста на Јемен во нив. Притоа тој го обвини официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

Иран демантира дека стои зад нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија

Опсервер - 15.09.2019

Иранското Министерство за надворешни работи ги отфрли обвинувањата од САД дека стои зад нападите врз нафтените постројки во Судиска Арабија, оценувајќи ги како дел од вашингтонската политика на „големи лаги“.

САД го обвинија Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

4NEWS - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го обвини Иран за нападите со беспилотни летала врз нафтени објекти во САудиска Арабија. Иако јеменските Хути бунтовници објавија дека тие ги нападнале двата објекти , управувани од саидоскаѕа државна ...

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Опсервер - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, бидејќи ја исклучи вмешаноста на Јемен во нив. Притоа тој го обвини официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Локално - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, бидејќи ја исклучи вмешаноста на Јемен во нив. Притоа тој го обвини официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

Голем удар за Саудиска Арабија: Прекинато е производството на 5,7 милиони барели нафта после нападот со дронови!

Точка - 15.09.2019

Поради нападот со дронови на две нафтени постројки во Саудиска Арабија, привремено е прекинато производството на тие две локации, што значи дека е ограничено производството на половина од вкупното производство на националниот нафтен гигант „Арамко“ ...

Помпео: Техеран стои зад нападите со дронови во Саудиска Арабија

Денешен - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, бидејќи ја исклучи вмешаноста на Јемен во нив. Притоа тој го обвини официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

4NEWS - 15.09.2019

САД ги осудија во саботата нападите врз нафтените постројки во Саудиска Арабија за кои државниот секретар Мајк Помпео го обвини Иран и ги отфрли тврдењата на јеменските шиитски бунтовници кои ја преземаа одговорноста за последователните напади со ...

Иран демантира дека стои зад нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија

24Инфо - 15.09.2019

Иранското Министерство за надворешни работи ги отфрли обвинувањата од САД дека стои зад нападите врз нафтените постројки во Судиска Арабија, оценувајќи ги како дел од вашингтонската политика на „големи лаги”.

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

24Инфо - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, бидејќи ја исклучи вмешаноста на Јемен во нив. Притоа тој го обвини официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

Иран му одговара на Вашингтон: Американските бази и носачи на авиони се во досегот на иранските ракети

4NEWS - 15.09.2019

Иранското Министерство за надворешни работи ги отфрли обвинувањата од САД дека стои зад нападите врз нафтените постројки во Судиска Арабија, оценувајќи ги како дел од вашингтонската политика на „големи лаги”.

Иран: Големи лаги од САД се обвинувањата дека стоиме зад нападите со дронови во С. Арабија

Денешен - 15.09.2019

Иранското Министерство за надворешни работи ги отфрли обвинувањата од САД дека стои зад нападите врз нафтените постројки во Судиска Арабија, оценувајќи ги како дел од вашингтонската политика на „големи лаги“.

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

MakPress - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, бидејќи ја исклучи вмешаноста на Јемен во нив. Притоа тој го обвини официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

Иран демантира дека стои зад нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија

MakPress - 15.09.2019

Иранското Министерство за надворешни работи ги отфрли обвинувањата од САД дека стои зад нападите врз нафтените постројки во Судиска Арабија, оценувајќи ги како дел од вашингтонската политика на „големи лаги“.

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

1tv - 15.09.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го обвини Иран за нападите врз саудиските нафтени постројки, откако ја исклучи вмешаноста на Јемен и го критикуваше официјален Техеран дека се занимава со лажна дипломатија.

Хутите ја презедоа одговорноста за нападот со дронови врз саудиските рафинерии (ВИДЕО)

Канал5 - 14.09.2019

Побунетите јеменски групи , Хути , ја презедоа одговорноста за нападот со дронови на нафтените постројки во Саудиска Арабија . Еден од нападите се случи во покраината Абкик , каде се наоѓа најголемата нафтена рафинерија на светот, а другата во ...

Дронови извеле напади врз нафтени постројки во Саудиска Арабија, пожарите изгаснати

ТВ21 - 14.09.2019

Саудиска Арабија денеска соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се наведува кој стои зад нападите. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути ...

Со дронови нападнати нафтените комплекси во Саудиска Арабија

Канал5 - 14.09.2019

Големи пожари избувнаа на нафтените комплекси на компанијата Арамко во покраините Абкаик и Кураис , предизвикани од напад со дронови , чиј идентитет не е познат. Пожарот е ставен под контрола , соопштуваат саудиските власти.

Дронови извеле напади врз нафтени постројки во Саудиска Арабија, пожарите изгаснати

Фокус - 14.09.2019

Саудиска Арабија денеска соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се наведува кој стои зад нападите. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути ...

САД конечно ќе го објават името на саудискиот функционер , вмешан во нападите на 9/11

Канал5 - 14.09.2019

Американското министерство за правосудство соопшти дека конечно ќе го објави името на саудискиот функционер , кој бил вмешан во нападите од 11. септември 2001 година. Од таму велат дека информациите ќе ги разменат со адвокатите на семејствата на ...

Хутите ја презедоа одговорноста за нападот на нафтените капацитети во Саудиска Арабија

Р.С.Европа - 14.09.2019

Јеменските Хути бунтовници ја преземаа одговорноста за двата напада со беспилотни летала на нафтените капацитети на компанијата Арамко во Саудиска Арабија. Нападите на најголемата постројка за преработка на нафта во светот која се наоѓа во Бикјак се ...

Хутите ја презедоа одговорноста за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Сител - 14.09.2019

Јеменските шиитски бунтовници Хути, кои се тесно поврзани со Иран, преку соопштение денеска информираа за напад со 10 беспилотни летала врз големите нафтени објекти во Саудиска Арабија, јави ДПА.

Дронови извеле напади врз нафтени постројки во Саудиска Арабија

А1 On - 14.09.2019

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се наведува кој стои зад нападите. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути претходно ...

Дронови извеле напади врз нафтени постројки во Саудиска Арабија, пожарите изгаснати

Сител - 14.09.2019

Саудиска Арабија денеска соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се наведува кој стои зад нападите. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути ...

(Видео) Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Макфакс - 14.09.2019

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во постројки на компанијата за преработка на нафта Арамко и на нафтеното поле Хураис.

Огромен пожар во нафтената саудиска компанија Арамко, по наводни напади со дрон (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 14.09.2019

Напади со дронови на две нафтени постројки на компанијата Арамко во покраината Абкаик и Кураис предизвикаа пожари кои се ставени под контрола, изјави портпаролот на саудиското Министерство за внатрешни работи, без да идентификува чии се дроновите.

Напади со дрон на нафтени постројки во Саудиска Арабија

Р.С.Европа - 14.09.2019

Две постројки на државната нафтена компанија Арамко во Саудиска Арабија се нападнати рано утринава со беспилотни летала, соопшти министерството за внатрешни работи на кралството. Нападот на капацитетот за обработка на нафта во Бикјак се смета за ...

Дронови извеле напади врз нафтени постројки во Саудиска Арабија, пожарите изгаснати

Слободен Печат - 14.09.2019

Пожарите избувнаа во постројки на компанијата за преработка на нафта Арамко и на нафтеното поле Хураис. Саудиска Арабија денеска соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се ...

Хутите ја презедоа одговорноста за нападите со дронови во Саудиска Арабија

А1 On - 14.09.2019

Јеменските шиитски бунтовници Хути, кои се тесно поврзани со Иран, преку соопштение денеска информираа за напад со 10 беспилотни летала врз големите нафтени објекти во Саудиска Арабија, јави ДПА.

Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија

+инфо - 14.09.2019

Саудиска Арабија денеска соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се наведува кој стои зад нападите. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути ...

Хутите ја презедоа одговорноста за нападите со дронови

Макфакс - 14.09.2019

Јеменските шиитски бунтовници Хути, кои се тесно поврзани со Иран ја презедоа одговорноста за нападот со 10 беспилотни летала врз големите нафтени објекти во Саудиска Арабија. Нападот предизвика пожари во два големи нафтени објекти управувани од ...

Дронови извеле напади врз нафтени постројки во Саудиска Арабија, пожарите изгаснати

4NEWS - 14.09.2019

Саудиска Арабија денеска соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се наведува кој стои зад нападите. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути ...

Дронови извеле напади врз нафтени постројки во Саудиска Арабија

24Инфо - 14.09.2019

Саудиска Арабија денеска соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се наведува кој стои зад нападите. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути ...

Дронови извеле напади врз нафтени постројки во Саудиска Арабија, пожарите изгаснати

Опсервер - 14.09.2019

Саудиска Арабија денеска соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се наведува кој стои зад нападите. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути ...

Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Точка - 14.09.2019

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во постројки на компанијата за преработка на нафта Арамко и на нафтеното поле Хураис.

Дронови извеле напади врз нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвиканите пожари изгаснати

Вечер Прес - 14.09.2019

Саудиска Арабија денеска соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се наведува кој стои зад нападите. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути ...

Со дронови нападната најголемата рафинерија на светот (ВИДЕО)

PressingTV - 14.09.2019

Две постројки на саудиската државна нафтена компанија Арамко биле нападнати со беспилотни летала, објави државната новинска агенција СПА, пренесувајќи соопштение од министерството за внатрешни работи.

(ВИДЕО) НАПАДНАТИ СУДИСКИ НАФТЕНИ ПОСТРОЕНИЈА: Со дронови гаѓани целите, беснеат пожари

Фактор - 14.09.2019

Две построенија на саудиската државна нафтена компанија Арамко се нападнати денеска со беспилотни летала, пренесоа светските медиуми. -Во 4.00 (по локално време) екипите на обезбедувањето на Арамко реагирале на пожарите во две построенија во Абкаико ...

Хутите ја презедоа одговорноста за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Вечер Прес - 14.09.2019

Јеменските шиитски бунтовници Хути, кои се тесно поврзани со Иран, преку соопштение денеска информираа за напад со 10 беспилотни летала врз големите нафтени објекти во Саудиска Арабија, јави ДПА.

Со дронови нападната најголемата рафинерија во Саудиска Арабија

Expres - 14.09.2019

Голем пожар избувна во најголемата рафинерија за нафта во Саудиска Арабија, откако утрово била нападната со дронови, пренесува Ројтерс. Според портпаролот на Министерството за внатрешни работи во Ријад, пожарот во Рафинеријата која е сопственост на ...

Избувна голем пожар во најголемата рафинерија за нафта во Саудијска Арабија

AKO - 14.09.2019

Голем пожар избувна во најголемата рафинерија за нафта во Саудијска Арабија, пренесува Ројтерс. Комплексот за рафинирање на нафта е во сопственост на саудијската нафтена компанија Арамко и се наоѓа во близина на источниот град Абкаик.

Саудиска Арабија привлекува „инфлуенсери“ да и го поправат имиџот

Фокус - 12.09.2019

Саудиска Арабија почна да привлекува „инфлуенсери“ од социјалната мрежа Инстаграм со бесплатни патувања за да помогне во подобрување на имиџот на државата, објави Бизнис инсајдер. Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман исто така сака да го ...

Саудиска Арабија привлекува „инфлуенсери“ да и го поправат имиџот

А1 On - 12.09.2019

Саудиска Арабија почна да привлекува „инфлуенсери“ од социјалната мрежа Инстаграм со бесплатни патувања за да помогне во подобрување на имиџот на државата, објави Бизнис инсајдер. Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман исто така сака да го ...

Саудиска Арабија привлекува „инфлуенсери“ да и го поправат имиџот

Независен - 12.09.2019

Саудиска Арабија почна да привлекува „инфлуенсери“ од социјалната мрежа Инстаграм со бесплатни патувања за да помогне во подобрување на имиџот на државата, објави Бизнис инсајдер. Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман исто така сака да го ...

Бесплатни патувања за „инфлуенсери“ за да го поправат имиџот на Саудиска Арабија

+инфо - 12.09.2019

На тој начин, Саудиска Арабија сака да го одвлече вниманието на јавноста од кршењето на човековите права во земјата, смртната казна и други бруталности, како што е убиството на новинарот Џамал Кашоги.

За сите инфлуенсери: Бесплатно патување во Саудиска Арабија за подобрување на туризмот

Слободен Печат - 12.09.2019

Бизнис Инсајдер интервјуирал десетина популарни „инфлуенсери" кои им раскажаа за внимателно подготвено и државно спонзорирано патување што треба да го промени имиџот на Саудиска Арабија. Саудиска Арабија почна да привлекува инфлуенсери од ...

Саудиска Арабија привлекува „инфлуенсери“ да и го поправат имиџот

Опсервер - 12.09.2019

Саудиска Арабија почна да привлекува „инфлуенсери“ од социјалната мрежа Инстаграм со бесплатни патувања за да помогне во подобрување на имиџот на државата, објави Бизнис инсајдер. Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман исто така сака да го ...

Саудиска Арабија привлекува „инфлуенсери” да и го поправат имиџот

24Инфо - 12.09.2019

Саудиска Арабија почна да привлекува „инфлуенсери” од социјалната мрежа Инстаграм со бесплатни патувања за да помогне во подобрување на имиџот на државата, објави Бизнис инсајдер. Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман исто така сака да го ...

Саудиска Арабија привлекува „инфлуенсери“ да и го поправат имиџот

MakPress - 12.09.2019

Саудиска Арабија почна да привлекува „инфлуенсери“ од социјалната мрежа Инстаграм со бесплатни патувања за да помогне во подобрување на имиџот на државата, објави Бизнис инсајдер. Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман исто така сака да го ...