TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Осама Бин Ладен престојувал во Австрија со босански пасош

Алсат-М - 15.05.2011

Најбараниот терорист во светот кога американски специјалци го убија неодамна во Пакистан, Осама бин Ладен, во текот на 90-те години на минатиот век престојувал тајно во Австрија, при што во земјата ...

Бин Ладен престојувал во Австрија со босански пасош

+инфо - 15.05.2011

Најбараниот терорист во светот, Осама бин Ладен, во текот на 90-те години на минатиот век престојувал тајно во Австрија, при што во земјата допатувал со пасош издаден легално од властите на Босна и ...

Бин Ладен со босански пасош престојувал во Австрија

Курир - 15.05.2011

Најбараниот терорист во светот, кој неодамна беше убиен во Пакистан, Осама бин Ладен, во текот на 90-те години на минатиот век престојувал тајно во Австрија, при што во земјата допатувал со пасош ...

САД обвинија шестмина за помагање на талибаните во Пакистан

МРТ - 15.05.2011

Американските власти обвинија шест лица дека финансиски ги помагале пакистанските талибани, пренесуваат американските медиуми.

САД обвинија шестмина за помагање на талибанците

+инфо - 15.05.2011

Американските власти обвинија шестмина луѓе дека финансиски ги помагале пакистанските талибанци, пренесуваат американските медиуми.

Осама Бин Ладен престојувал во Австрија со босански пасош

МРТ - 15.05.2011

Најбараниот терорист во светот кога американски специјалци го убија неодамна во Пакистан, Осама бин Ладен, во текот на 90-те години на минатиот век престојувал тајно во Австрија, при што во земјата ...

Бин Ладен престојувал во Австрија со босански пасош

Нетпрес - 15.05.2011

Најбараниот терорист во светот Осама Бин Ладен, во текот на 90-те години на минатиот век престојувал тајно во Австрија, а во земјата допатувал со пасош издаден легално од властите на Босна и ...

Осама не живеел толку изолирано како што мислеле Американците

Сител - 15.05.2011

Еден од блиските пријатели на Осама Бин Ладен рекол дека лидерот на Ал Каеда не живеел така изолирано како што сметале американските власти, пишува “Дневник“, пренесува НетПрес.

САД обвинија шестмина за помагање на талибаните во Пакистан

Форум - 15.05.2011

Американските власти обвинија шест лица дека финансиски ги помагале пакистанските талибани, пренесуваат американските медиуми Тројца од обвинетите се американски државјани, од нив двајца се имами во ...

Осама Бин Ладен престојувал во Австрија со босански пасош

Сител - 15.05.2011

Најбараниот терорист во светот кога американски специјалци го убија неодамна во Пакистан, Осама бин Ладен, во текот на 90-те години на минатиот век престојувал тајно во Австрија, при што во земјата ...

Осама бин Ладен бил вмешан во конфликтите на Балканот ?

Р.С.Европа - 15.05.2011

Осама бин Ладен во текот на 90-те години престојувал во Австрија, при што во земјата допатувал со пасош издаден легалоно од властите на Босна и Херцеговина, тврди виенскиот весник „Естерајх“.

Американскиот сенатор Кери во посета на Пакистан

Р.С.Европа - 15.05.2011

Американскиот сенатор Џон Кери денеска треба да пристигне во Пакистан на разговори со тамошните власти по убиството на лидерот на терористичката Ал Каеда Осама бин Ладен.

Осама не живеел толку изолирано како што мислеле Американците

Нетпрес - 15.05.2011

Еден од блиските пријатели на Осама Бин Ладен рекол дека лидерот на Ал Каеда не живеел така изолирано како што сметале американските власти, пишува “Дневник“, пренесува НетПрес.

Бин Ладен престојувал во Австрија со босански пасош

Точка - 15.05.2011

Најбараниот терорист во светот Осама Бин Ладен, во текот на 90-те години на минатиот век престојувал тајно во Австрија, а во земјата допатувал со пасош издаден легално од властите на Босна и ...

Осама бин Ладен планирал да го убие Барак Обама

А1 - 14.05.2011

Водачот на Ал каеда, Осама бин Ладен планирал да го убие претседателот Барак Обама во текот на претседателските избори во САД 2012. година, пренесе британскиот „Дејли мејл“.

Свет - Ал Каеда со масакр се одмаздува за Осама

Време - 14.05.2011

Најмалку 80 луѓе се убиени, а повеќе од 120 се ранети во два самоубиствени напада на талибанците во северозападен Пакистан.

Одмазда за Бин Ладен - 80 убиени

Утрински - 14.05.2011

ИСЛАМАБАД – Во два бомбашки напада врз академијата на паравоените сили во северозападниот дел на Пакистан загинаа 80 лица, соопшти полицијата.

Бин Ладен подготвувал атентат врз Обама?

Канал5 - 14.05.2011

Водачот на терористичката мрежа Ал Каеда сакал да го убие Барак Обама за време на претседателските избори во 2012 година.

Бин Ладен сакал да го убие Обама во 2012 година?

Алсат-М - 14.05.2011

Лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен планирал да го убие американскиот претседател Барак Обама за време на претседателските избори во САД во 2012 година, пишува британскиот весник „Дејли мејл“, ...

Крвава одмазда на талибанцитe

Дневник - 14.05.2011

БОМБАШИ УБИЈА 80 ЛУЃЕ ВО ПАКИСТАН Првиот бомбаш го активирал експлозивот на својот појас пред автобус со регрути што заминувале на отсуство, а другиот нападнал кога пристигнале луѓе да им помогнат на ...

Ал Каеда била уништена уште пред смртта на Бин Ладен

Дневник - 14.05.2011

Пакистанската министерка за информација Фирдоус Ашик Аван изјави денеска дека според директорот на пакистанското разузнавање (ИСИ) Ахмед Шуџа Паша терористичката мрежа Ал каеда била уништена многу ...

САД ќе се борат против нуклеарната програма на Иран

Алсат-М - 14.05.2011

САД планираат против нуклеарната програма на Иран да се борат со истата решителност како во случајот на ликвидирањето на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, изјави советникот на американскиот ...

Откриена порно колекција во засолништето на Осама бин Ладен

Дневник - 14.05.2011

Во акцијата на “фоките“ во засолништето на Осама бин Ладен во Аботабад била откриена и поголема колекција на порнографски материјали, пишуваат американските медиуми.

Свет - Во одмазда за Бин Ладен, талибанците убија 80 луѓе

Вест - 14.05.2011

ПАКИСТАН, 14 мај (АП) - Двајва бомбаши-самоубијци вчера нападнаа регрути кои заминуваа од центарот за тренинг во парламентот во Пакистан, при што загинаа 80 луѓе, во она што за многумина е првата ...

Бин Ладен имал голема колекција на порно снимки

Нетпрес - 14.05.2011

Убиениот терорист Осама бин Ладен во своето засолниште чувал многу повеќе од само планови за нови терористички напади. Американските разузнавачи наводно во засолништето пронашле и голема колекција на ...

Бин Ладен бил опседнат со планот за убиство на Обама

Курир - 14.05.2011

Британскиот весник „Дејли мејл“, повикувајќи се на разузнавачки податоци, соопштува дека лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен планирал да го убие американскиот претседател Барак Обама за време на ...

САД против нуклеарната програма на Иран ќе се борат со истата решителност...

МРТ - 14.05.2011

САД планираат против нуклеарната програма на Иран да се борат со истата решителност како во случајот на ликвидирањето на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, изјави советникот на американскиот ...

Пакистанскиот парламент ја осуди акцијата во Аботабад

Форум - 14.05.2011

Пакистанскиот парламент во саботата ја осуди американската акција во која беше убиен Осама бин Ладен, барајќи да се преиспитаат односите со САД предупредувајќи дека Пакистан може да ги прекине ...

Бин Ладен планирал да го убие Обама во 2012

Press24 - 14.05.2011

Водачот на Ал Каеда Осама бин Ладен планирал да го убие американскиот претседател Барак Обама во тек на претседателските избори во САД во 2012 година, пренесе „Дејли меил“.

Пакистан го осуди нарушувањето на суверенитетот од страна на САД

Курир - 14.05.2011

Парламентот на Пакистан го осуди нарушувањето на суверенитетот од страна на САД во операцијата против лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен на 2 мај.

Бин Ладен сакал да го убие Обама во 2012.

Курир - 14.05.2011

Водачот на Ал Каеда Осама бин Ладен планирал да го убие американскиот претседател Барак Обама во тек на претседателските избори во САД во 2012 година, пренесе „Дејли меил“.

Парламентот на Пакистан повика за преразгледување на односите со САД

МРТ - 14.05.2011

Парламентот на Пакистан го осуди нарушувањето на суверенитетот од страна на САД во операцијата против лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен на 2 мај.

„Дејли мејл“: Бин Ладен сакал да го убие Обама во 2012 година

Сител - 14.05.2011

Лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен планирал да го убие американскиот претседател Барак Обама за време на претседателските избори во САД во 2012 година, пишува британскиот весник „Дејли мејл“, ...

„Дејли мејл“: Бин Ладен сакал да го убие Обама во 2012 година

МРТ - 14.05.2011

Лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен планирал да го убие американскиот претседател Барак Обама за време на претседателските избори во САД во 2012 година, пишува британскиот весник „Дејли мејл“, ...

Осама бин порнич

Оn.net - 14.05.2011

Американските командоси заплениле еден куп порнографија во куќата каде беше убиен лидерот на Ал Каеда, соопштуваат официјални претставници на ...

„Њујорк тајмс“: Во домот на Бин Ладен пронајдени порно филмови

МРТ - 14.05.2011

Поголемо количество порнографски филмови се пронајдени меѓу запленетите работи во куќата на Осама бин Ладен која ја уништија америкаснките специјалци, пишува денешен „Њујорк Тајмс“.

Расмусен го повика Пакистан да соработува со Западот

МРТ - 14.05.2011

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ги повика денеска пакистанските власти да соработуваат со западните сојузници во сузбивањето на бунтот на талибанските екстремисти, одговорни за ...

Американскиот сенатор Кери во посета на Авганистан

Р.С.Европа - 14.05.2011

Американскиот сенатор Џон Кери пристигна во официјална посета на Авганистан. Амбасадата на САД во земјата од безбедносни причини не ја обелодени агендата на сенаторот.

Пакистан не сака напади на САД на своја територија

Р.С.Европа - 14.05.2011

Парламентот на Пакистан денеска побара крај на нападите со американски беспилотни летала на пакистанска територија, како и независна истрага за нападот на американските командоси во кој во близина на ...

САД добија пристап до вдовиците на бин Ладен

Inpress - 14.05.2011

Вашингтон, 14. мај 2011 (ИНПРЕС) Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни вели дека САД добиле пристап до трите вдовици на Осама бин Ладен во Пакистан. Карни не даде понатамошни детали.

Бин Ладен гледал порнографски материјали

Курир - 14.05.2011

Американските командоси кои го ликвидираа Осама бин Ладен во Пакистан, пронашле во објектот во кој се криел порнографски материјали.

Во домот на Бин Ладен пронајдени порно филмови

Форум - 14.05.2011

Поголемо количество порнографски филмови се пронајдени меѓу запленетите работи во куќата на Осама бин Ладен која ја уништија америкаснките специјалци, пишува денешен The New York Times Неименувани ...

“Дејли Меил“: Бин Ладен сакал да го убие Обама во 2012

Нетпрес - 14.05.2011

Лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен планирал да го убие американскиот претседател Барак Обама на претседателските избори во САД во 2012 година, јавува британскиот дневник “Дејли Меил“, пренесува ...

Пакистанскиот парламент ја осуди акцијата во Аботабад

Точка - 14.05.2011

Пакистанскиот парламент во саботата ја осуди американската акција во која беше убиен Осама бин Ладен, барајќи да се преиспитаат односите со САД предупредувајќи дека Пакистан може да ги прекине ...

“Дејли Меил“: Бин Ладен сакал да го убие Обама во 2012

Точка - 14.05.2011

Лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен планирал да го убие американскиот претседател Барак Обама на претседателските избори во САД во 2012 година, јавува британскиот дневник “Дејли Меил“, пренесува ...

Бин Ладен имал голема колекција на порно снимки

Точка - 14.05.2011

Убиениот терорист Осама бин Ладен во своето засолниште чувал многу повеќе од само планови за нови терористички напади. Американските разузнавачи наводно во засолништето пронашле и голема колекција на ...

Одмаздата почна

Н.Македонија - 14.05.2011

Во експлозиите се убиени најмалку 80 лица, а талибанските бунтовници се заканија со нови напади за одмаздување на смртта на Осама бин Ладен Најмалку 80 лица биле убиени, а над 120 биле повредени во ...

САД против нуклеарната програма на Иран ќе се борат како во случајот на Бин Ладен

Идивиди - 14.05.2011

САД планираат против нуклеарната програма на Иран да се борат со истата решителност како во случајот на ликвидирањето на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, изјави советникот на американскиот ...

Пет кандидати за наследници на Бин Ладен

Идивиди - 14.05.2011

13 мај 2011 Убиството на Осама бин Ладен го отвори прашањето кој ќе биде негов наследник, некој од најблиските соработници или некој од младите кадри на Ал Каеда.

Пронајдени порно филмови во куќата на бин Ладен

eReporter - 14.05.2011

Меѓу материјалот запленет во куќата во Пакистан во која американските специјалци го убија Осама бин Ладен, пронајдени се голем број порнографски филмови, објави New York Times.

Најмалку 86 загинати во напад во Пакистан

А1 - 13.05.2011

Талибанците ја пролејаа првата пакистанска крв како одмазда за убиството на шефот на Ал Каеда Осама Бин Ладен. Жртва беа млади регрути на граничната полиција кои се подготвувале да заминат на распуст ...

Талибанците почнаа со одмазди за Бин Ладен

Канал5 - 13.05.2011

Талибанците почнаа со одмаздата. Повеќе од 80 кадети загинаа а 30 се повредени во два паралелни самоубиствени напади во база за обука на гранични полицајци во пакистанскиот град Шарсаду.

Најмалку 73 загинати во напад во Пакистан

Утрински - 13.05.2011

Најмалку 73 луѓе загинаа во двоен бомбашки напад врз академија за погранични полицајци во северозападен Пакистан денеска изутрина , а голем број се повредени , пренесува BBC.

Бин Ладен купил дрес од Арсенал за синот

Дневник - 13.05.2011

Според биографот Адам Робинсон, Бин Ладен присуствувал на четири натпревари на Арсенал додека барал финансии за своите операции во Англија, вклучувајќи ги победите од 3:0 над Стандард Лиеж и од 1:0 ...

Првата одмазда за бин Ладен зеде 80 животи

Телма - 13.05.2011

Во две експлозии во центар за обука на полицајци во пакистанскиот град Чарсада загинаа најмалку 80 луѓе, а десетици се повредени.

САД не го сметаат за атентат убиството на Бин Ладен

Дневник - 13.05.2011

Операцијата при која е убиен терористичкиот лидер Осама бин Ладен е во согласност со правото и не се смета за атентат, изјави вчера американскиот државен обвинител Ерик Холдер.

Американските Фоки се плашат од мртвиот Осама

Канал5 - 13.05.2011

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс соопшти дека американската војска го засилила обезбедувањето околу единицата која учествувала во акцијата во која беше убиен лидерот на Ал Каеда затоа ...

Најмалу 70 луѓе загинаа во самоубиствен напад во Пакистан

Алсат-М - 13.05.2011

Во две експлозии во центар за обука на полицајци во пакистанскиот град Чарсада загинаа најмалку 70 луѓе, а десетици се повредени.

Бин Ладен немал план за бегство

Канал5 - 13.05.2011

Не постои ниту еден знак кој би упатувал дека Бин Ладен имал разработен план за бегство. Според анализите, тој немал средства со кои би можел да се обиде барем да ја уништи документацијата пред ...

Свет - Што крие дневникот на Осама Бин Ладен?

Време - 13.05.2011

Убиениот лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен, пресметувал колку Американци треба да убие за да ги присили САД да го напуштат Блискиот Исток.

Талибанците го одмаздуваат убиството на Бин Ладен

Deutsche Welle - 13.05.2011

Во два самоубиствени напади извршени едно по друго во тренинг центар на пакистанската погранична полиција загинаа најмалку 80 лица.

Пакистанската армија пред Парламентот за случајот Осама Бин Ладен

Р.С.Европа - 13.05.2011

Пакистанската армија денеска треба да го извести парламентот за неуспешноста да го пронајде Осама Бин Ладен и за неучеството во американската акција за негово елиминирање.

Американски агенти ги испрашувале вдовиците на Бин Ладен

Р.С.Европа - 13.05.2011

Американски агенти добиле дозвола од пакистанските безбедносни сили да ги испрашуваат вдовиците на Осма Бин Ладен, јави Си Ен Ен.

Бин Ладен планирал атентат врз Обама

Press24 - 13.05.2011

Од материјалите и дневникот најдени во скривалиштето во пакистанскиот град Аботабад било утврдено дека Осама бин Ладен планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама Од записите на Бин ...

Бомбашки напади во Пакистан, најмалку 80 загинати

Press24 - 13.05.2011

Во северозападен Пакистан денеска изутрина загинаа најмалку 80 лица во бомбашки напад врз академија за погранични полицајци Станува збор за два напади на бомбаши-самоубијци во градот Шабкадар во ...

Американски иследници ја испитуваат вдовицата на бин Ладен

Форум - 13.05.2011

Американски инспектори во Пакистан веќе ја сослушале вдовицата на „терористот број еден“ Осама бин Ладен, кој беше ликвидиран минатата седмица, пренесе телевизијата CNN, повикувајќи се на свои извори ...

Тајната служба на САД ги испраша жените на Бин Ладен

Курир - 13.05.2011

Американската разузнавачка агенција ги испита трите вдовици на Осама Бин Ладен кои се приведени за време на операцијата во која е убиен лидерот на терористичката мрежа Ал каеда, соопштија американски ...

Бројката на загинати во експлозиите во Пакистан се искачи на 86

МРТ - 13.05.2011

Бројот на загинатите од утринскиот двоен напад на бомбаши самоубијци во полициската академија во северозападен Пакистан се искачи на 86,додека бројката на ранети се бори во десетици Според полицијата ...

Најмалку 70 луѓе загинаа во самоубиствен напад во Пакистан

Алфа - 13.05.2011

Во две експлозии во центар за обука на полицајци во пакистанскиот град Чарсада загинаа најмалку 70 луѓе, а десетици се повредени.

Буш ја пофали ликвидацијата на Бин Ладен

МРТ - 13.05.2011

Поранешниот американски претседател, Џорџ Буш, во својот прв неформален коментар по убиството на Осама Бин ладен, рекол дека не бил „пресреќен“ која ја слушнал веста, но оцени дека акцијата на ...

Симулација од убиството на Бин Ладен

Кирилица - 13.05.2011

Американските специјалци кои ја спроведоа операцијата во која на 2-ри мај во беше ликвидиран лидерот на терористичката група Ал Каеда, Осама Бин Ладен, ја снимиле целата ситуација со помош на мали ...

Американците го снимале убиството на Бин Ладен

+инфо - 13.05.2011

Специјалната единица која го ликвидираше Осама бин Ладен на 2 мај во Аботабад, во Пакистан, ја снимиле целата ситуација со помош на мали камери кои биле монтирани на нивните шлемови.

Најмалку осумдесет лица загинаа во два самоубиствени напади во Пакистан

МРТ - 13.05.2011

Најмалку осумдесет лица загинаа во два самоубиствени бомбашки напади во центар за обука на гранични полицајци во североисточниот пакистански град Чарсада, во областа Шабкадар.

Американските специјалци го снимиле нападот врз Осама бин Ладен

МРТ - 13.05.2011

Американските специјалци кои ја спроведоа операцијата во која на 2 мај во Аботабад, во Пакистан, беше ликвидиран лидерот на терористичката група Ал Каеда, Осама бин Ладен, ја снимиле целата ситуација ...

Американски иследници ја испитуваат вдовицата на бин Ладен

МРТ - 13.05.2011

Американски инспектори во Пакистан веќе ја сослушале вдовицата на „терористот број еден“ Осама бин Ладен, кој беше ликвидиран минатата седмица, пренесе телевизијата CNN, повикувајќи се на свои извори.

Бројката на загинати во експлозиите во Пакистан се искачи на 86

Форум - 13.05.2011

Бројот на загинатите од утринскиот двоен напад на бомбаши самоубијци во полициската академија во северозападен Пакистан се искачи на 86,додека бројката на ранети се бори во десетици Според полицијата ...

Најмалку 73 загинати во напад во Пакистан

МРТ - 13.05.2011

Најмалку 73 луѓе загинаа во двоен бомбашки напад врз академија за погранични полицајци во северозападен Пакистан денеска изутрина , а голем број се повредени , пренесува BBC Според полицијата во ...

Американски агенти ги испитуваат вдовиците на Бин Ладен

Сител - 13.05.2011

Агенти на американската разузнавачка агенција – ЦИА ги испитувале трите вдовици на Осама Бин Ладен, кои од убиството на лидерот на Ал Каеда се во притвор во Пакистан, јавува “Си-Ен-Ен“, пренесува ...

Најмалку 70 лица загинаа во самоубиствен напад во Пакистан

МРТ - 13.05.2011

Во две експлозии во центар за обука на полицајци во пакистанскиот град Чарсада загинаа најмалку 70 лица, а десетици се повредени.

Најмалку 73 загинати во напад во Пакистан

Кајгана - 13.05.2011

Најмалку 73 луѓе загинаа во двоен бомбашки напад врз академија за погранични полицајци во северозападен Пакистан денеска изутрина , а голем број се повредени, пренесува BBC .

Најмалку 70 лица загинаа во самоубиствен напад во Пакистан

Сител - 13.05.2011

Во две експлозии во центар за обука на полицајци во пакистанскиот град Чарсада загинаа најмалку 70 лица, а десетици се повредени.

Најмалку 70 загинати во бомбашки напад во Пакистан

Р.С.Европа - 13.05.2011

Во бомбашки напад чија цел била паравоена академија во северозападниот дел на Пакистан загинаа најмалку 70 а се ранети над 100 лица.

Видео: Талибанците се одмаздуваат во Пакистан, најмалку 70 загинати во бомбашки напад

Курир - 13.05.2011

Најмалку 70 лица ги изгубија животите, а десетици се ранети во две експлозии во центар за обука на полицајци во градот Чарсада во Пакистан.

Американски агенти ги испитуваат вдовиците на Бин Ладен

Нетпрес - 13.05.2011

Агенти на американската разузнавачка агенција – ЦИА ги испитувале трите вдовици на Осама Бин Ладен, кои од убиството на лидерот на Ал Каеда се во притвор во Пакистан, јавува “Си-Ен-Ен“, пренесува ...

Најмалку 80 загинaти во Пакистан

Форум - 13.05.2011

Најмалку 80 луѓе загинаа во двоен бомбашки напад врз академија за погранични полицајци во северозападен Пакистан денеска изутрина, а голем број се повредени, пренесува Reuters Според полицијата во ...

Бин Ладен планирал атентат врз Обама

Сител - 13.05.2011

Осама бин Ладен со својата терористичка мрежа Ал Каеда, планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама, било утврдено од материјалите и дневникот најдени во скривалиштето во пакистанскиот ...

Бин Ладен планирал атентат врз Обама

+инфо - 13.05.2011

Осама бин Ладен со својата терористичка мрежа Ал Каеда, планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама, било утврдено од материјалите и дневникот најдени во скривалиштето во пакистанскиот ...

Бин Ладен планирал атентат врз Обама

Нетпрес - 13.05.2011

Осама бин Ладен со својата терористичка мрежа Ал Каеда, планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама, било утврдено од материјалите и дневникот најдени во скривалиштето во пакистанскиот ...

Сослушани три од сопругите на Осама Бин Ладен

Inpress - 13.05.2011

Вашингтон, 13. мај 2011 (ИНПРЕС) Американското разузнавање сослуша три од сопругите на Осама Бин Ладен, кои биле уапсени при американската операција против водачот на Ал каеда во Пакистан.

Во бомбашките напади во Пакистан 80 загинати, десетици повредени

Р.С.Европа - 13.05.2011

Бројот на загинатите при бомбашките напади во северозападниот дел на Пакистан порасна на 80 а се ранети повеке десетици лица.

Бин Ладен планирал атентат врз Обама

Кирилица - 13.05.2011

Терористичка мрежа Ал Каеда и нејзиниот лидер Осама Бин Ладен планирале атентат врз американскиот претседател Барак Обама, било утврдено од материјалите и дневникот најдени во скривалиштето во ...

ВИДЕО: Дузина мртви во одмазднички напади на Ал Каеда во Пакистан

Нетпрес - 13.05.2011

Во два бомбашки напади на академијата за паравоени сили на северозападот на Пакистан загинале 69 лица, а неколкумина се повредени, јавуваат светските новински агенции пренесува Нетпрес.

Бин Ладен немал план за бегство

+инфо - 13.05.2011

Американската влада проценува дека Осама бин Ладен имал мрежа за поддршка во Пакистан, што резултирало со неговата одлука неколку години да остане на едно место без да се грижи дали ќе биде фатен, ...

Најмалку 80 луѓе загинаа во самоубиствен напад во Пакистан

+инфо - 13.05.2011

Во две експлозии во центар за обука на полицајци во пакистанскиот град Чарсада загинаа најмалку 80 луѓе, а десетици се повредени.

Убиството на Бин Ладен е целосно снимено

Курир - 13.05.2011

Специјалната единица која го ликвидираше Осама бин Ладен на 2 мај во Аботабад, во Пакистан, ја снимиле целата ситуација со помош на мали камери кои биле монтирани на нивните шлемови, се наведува во ...

„Фоките“ се плашат од мртвиот Бин Ладен

Курир - 13.05.2011

Американската војска го засилила обезбедувањето околу единицата која учествувала во акцијата во која беше убиен лидерот на Ал Каеда затоа што Фоките изразиле загриженост за нивната безбедност и за ...

Американските специјалци го снимиле нападот врз Осама бин Ладен

Сител - 13.05.2011

Американските специјалци кои ја спроведоа операцијата во која на 2 мај во Аботабад, во Пакистан, беше ликвидиран лидерот на терористичката група Ал Каеда, Осама бин Ладен, ја снимиле целата ситуација ...

Кој ќе биде наследникот на Бин Ладен?

Курир - 13.05.2011

Со убиството на најбараниот терорист во светот, Осама бин Ладен се отвори и големото прашање, а тоа е кој ќе биде негов наследник, дали тоа ќе биде некој од неговите соработници или некој од младите ...

Најмалку осумдесет лица загинаа во два самоубиствени напади во Пакистан

Сител - 13.05.2011

Најмалку осумдесет лица загинаа во два самоубиствени бомбашки напади во центар за обука на гранични полицајци во североисточниот пакистански град Чарсада, во областа Шабкадар.

Бин Ладен планирал атентат врз Обама

Точка - 13.05.2011

Осама бин Ладен со својата терористичка мрежа Ал Каеда, планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама, било утврдено од материјалите и дневникот најдени во скривалиштето во пакистанскиот ...

САД ја зајакнуваат безбедноста на командосите што го ликвидираа Бин Ладен

Точка - 13.05.2011

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс денеска изрази загриженост за тимот морнарички командоси Нејви Силс, кој го ликвидираше Осама бин Ладен на 2.

Американски агенти ги испитуваат вдовиците на Бин Ладен

Точка - 13.05.2011

Агенти на американската разузнавачка агенција – ЦИА ги испитувале трите вдовици на Осама Бин Ладен, кои од убиството на лидерот на Ал Каеда се во притвор во Пакистан, јавува “Си-Ен-Ен“, пренесува ...

Талибанците започнаа со одмаздите за убиството на Осама Бин Ладен

Канал 77 - 13.05.2011

Најмалку 70 лица ги изгубија животите, а десетици се ранети во две експлозии во центар за обука на полицајци во градот Чарсада во Пакистан.

Талибанците убија речиси 80 регрути во Пакистан

Вечер Прес - 13.05.2011

Најмалку осумдесет лица загинаа во два самоубиствени бомбашки напади во центар за обука на гранични полицајци во североисточниот пакистански град Чарсада, во областа Шабкадар.

Најмалку 73 загинати во напад во Пакистан

Точка - 13.05.2011

Најмалку 73 луѓе загинаа во двоен бомбашки напад врз академија за погранични полицајци во северозападен Пакистан денеска изутрина, а голем број се повредени, пренесува BBC.

Бин Ладен планирал атентат врз Обама и реприза на 11 септември 2001

Канал 77 - 13.05.2011

Осама бин Ладен со својата терористичка мрежа Ал Каеда, планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама, било утврдено од материјалите и дневникот најдени во скривалиштето во пакистанскиот ...

Црната математика на Осама

Н.Македонија - 13.05.2011

Најбараниот терорист правел пресметки за тоа колку Американци треба да бидат убиени за САД да бидат принудени на повлекување од Блискиот Исток, тврди Вашингтон Лидерот на терористичката мрежа Ал ...

Почна одмаздата на Ал каеда

Идивиди - 13.05.2011

Исламабад, 13 мај 2011 (МИА) - Најмалку осумдесет лица загинаа во два самоубиствени бомбашки напади во центар за обука на гранични полицајци во североисточниот пакистански град Чарсада, во областа ...

Одмазда за Бин Ладен – 73 мртви во двоен бомбашки напад во Пакистан

eReporter - 13.05.2011

Во двоен бомбашки напад на воена академија во градот Шабкадар во северозападен Пакистан загинаа 73 лица, додека неколку десетици се повредени.

Дневникот на Бин Ладен открива нови тајни

А1 - 12.05.2011

Дневникот на Осама Бин Ладен ново четиво за следбениците. Во документите запленети од неговото скривалиште, тој пресметувал колку Американците треба да бидат убиени за да ги натера САД да се повлечат ...

Свет - Медведев: Убиството на Бин Ладен е добро за Русија

Вест - 12.05.2011

МОСКВА, 12 мај (Ројтерс) - Рускиот претседател Дмитри Медведев вчера изјави дека убиството на Осама бин Ладен е од полза за руската безбедност, објавија државните новински агенции.

Спорт - Бин Ладен купил дрес од Арсенал за синот

Вест - 12.05.2011

Убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, стави крај на десетгодишната потрага, за време на која беше откриено дека бил навивач на Арсенал и дека сакал да изврши атентат врз англиската ...

Обама го крена рејтингот на 60%- убиството на Бин Ладен било вистински чекор

Канал5 - 12.05.2011

Анкетата на агенцијата Асошиејтед прес покажува дека повеќе од половината Американци сметаат дека Обама заслужува втор мандат, а сите се речиси едногласни дека убиството на Осама Бин Ладен било ...

Медведев го поздрави убиството на Бин Ладен

Дневник - 12.05.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера оцени дека убиството на терористичкиот лидер Осама бин Ладен неодамна во Пакистан е поволно за безбедноста на земјата бидејќи Ал каеда испраќала и испраќа ...

Најскап лов по човек во историјата

Утрински - 12.05.2011

Минатата недела во американска акција беше убиен водачот на терористичката организација Ал Каеда, Осама Бин Ладен, најскап непријател што досега го имале САД.

Осама бин Ладен барал да се вршат напади и во помалите американски градови

Вест - 12.05.2011

Во бележникот на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен пишува дека тој ги терал своите следбеници да измислуваат нови начини за да им наштетат на САД.

Свет - Место терористка, фотомоделка

Време - 12.05.2011

Вафа Дуфур, внуката на неодамна убиениот лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен, се сликаше гола во златна када за магазинот „Џи Кју“.

Бин Ладен пресметувал колку американски животи треба да одземе за да се повлече САД од Блискиот Исток

Канал5 - 12.05.2011

Осама Бин Ладен правел пресметки колку Американци треба да умрат за да се присили САД да се повлече од Блискиот Исток. Според неговите заклучоци, за неговата цел да биде исполнета доволно би биле ...

Обама го крена рејтингот на 60 отсто

+инфо - 12.05.2011

Претседателот на САД Барак Обама ја врати поддршката на Американците – сега има најголема поддршка во последните две години која изнесува 60 отсто.

Убиството на Бин Ладен го зголеми рејтингот на Обама

Курир - 12.05.2011

Откако беше убиен Осама бин Ладен, рејтингот на американскиот претседател Барак Обама постојано расте. Според објавените резултати на маркетинг компанијата „Џи Еф Кеј“, довербата на претседателот ...

Бин Ладен бил за нов терористички напад врз САД

Р.С.Европа - 12.05.2011

Лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен калкулирал колку американци би требало да бидат убиени за да ги натера Соединетите држави да се повлечат од Блискиот Исток.

Најден бележникот на бин Ладен

МРТ - 12.05.2011

Американските разузнавачки служби го проучуваат дневникот на Осама бин Ладен кој бил најден во неговата куќа во акцијата на американските маринци кога беше ликвидиран водачот на терористичката мрежа ...

Осама бин Ладен барал да се вршат напади и во помалите американски градови

Сител - 12.05.2011

Во бележникот на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен пишува дека тој ги терал своите следбеници да измислуваат нови начини за да им наштетат на САД.

Најден бележникот на Бин Ладен

+инфо - 12.05.2011

Американските разузнавачки служби го проучуваат дневникот на Осама бин Ладен што бил најден во неговата куќа во акцијата на американските маринци кога беше ликвидиран водачот на терористичката мрежа ...

Бин Ладен сакал терор и во помалите американски градови

Кирилица - 12.05.2011

Во бележникот на лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен пишува дека тој ги терал своите следбеници да измислуваат нови начини за да им наштетат на САД Во бележникот пронајден од американските командоси ...

И покрај убиството на Бин Ладен, тероризмот закана за целиот свет

Inpress - 12.05.2011

Њујорк, 12. мај 2011 (ИНПРЕС) Претседателот на Интерпол Ху Бун Хуи смета дека и покрај убиството на Осама Бин Ладен опасноста од терористички напади во светот останува висока, а за постигнување на ...

Бин Ладен водел дневник за терористички операции

Inpress - 12.05.2011

Вашингтон, 12. мај 2011 (ИНПРЕС) Американски официјални лица велат дека дневникот на Осама бин Ладен содржел информации за идни терористички заговори и покажува дека лидерот на ал-Каида комуницирал ...

Ловот на Бин Ладен ги чинеше САД колку Втората светска војна

+инфо - 12.05.2011

Ловот на Бин Ладен ги чинеше САД колку Втората светска војна Минатата недела во американска акција беше убиен водачот на терористичката организација Ал Каеда Осама Бин Ладен, најскап непријател кој ...

Џејмс Инхоф ги виде фотографиите од мртвиот Бин Ладен

Press24 - 12.05.2011

Џејмс Инхоф, републикански член на сенатскиот одбор за воени прашања, прв ги погледнал фотографиите од мртвиот Осама Бин Ладен Републиканскиот член на сенатскиот одбор за воени прашања, Џејмс Инхоф ...

Клингонците го решија бин Ладен?

Кајгана - 12.05.2011

Постои причина зошто треба да си внимателен кога го користиш Google Image Search за да собереш материјал кој ќе го презентираш во вести.

Пронајден бележникот на Бин Ладен

Кајгана - 12.05.2011

Американските разузнавачки служби го проучуваат дневникот на Осама бин Ладен, кој бил најден во неговата куќа во акцијата на американските маринци кога беше ликвидиран водачот на терористичката мрежа ...

Бин Ладен сакал напади и во мали американски градови

Алфа - 12.05.2011

Во бележникот на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен пишува дека тој ги терал своите следбеници да измислуваат нови начини за да им наштетат на САД.

ВИДЕО: Првиот сенатор ги виде фотографиите од мртвиот Бин Ладен

Нетпрес - 12.05.2011

Американскиот сенатор Џејмс Инхоф, прв ја прифатил понудата на ЦИА да ги погледне фотографиите од мртвиот Осама бин Ладен.

Разузнувачи го листаат личниот дневник на Осама

Нетпрес - 12.05.2011

САД до неколку земји доставиле информација, која ја откриле во материјали земени од скривалиштето на Осама бин Ладен во Пакистан, објавува “Ројтерс“, повикувајќи се на изјави на припадници на ...

Секси внуката на Осама

ЗаЗабава - 12.05.2011

Вафа Дуфор е внука на Осама бин Ладен. Родена е во Лос Анџелес и веќе со години работи на својата шоу-бизнис кариера. Таа е пејачка, текстописец, манекенка и личност која е често присутна во високите ...

Најден бележникот на бин Ладен

Форум - 12.05.2011

Американските разузнавачки служби го проучуваат дневникот на Осама бин Ладен кој бил најден во неговата куќа во акцијата на американските маринци кога беше ликвидиран водачот на терористичката мрежа ...

Најден бележникот на бин Ладен

Точка - 12.05.2011

Американските разузнавачки служби го проучуваат дневникот на Осама бин Ладен кој бил најден во неговата куќа во акцијата на американските маринци кога беше ликвидиран водачот на терористичката мрежа ...

Ужасни слики, но се уверив дека Бин Ладен е мртов

Вечер Прес - 12.05.2011

Републиканскиот член на сенатскиот одбор за воени прашања Џејмс Инхоф ги погледна фотографиите на мртвиот Осама бин Ладен и изјави дека тие, иако ужасни, не оставаат никакви сомнежи дека лидерот на ...

Првиот сенатор ги виде фотографиите од мртвиот Бин Ладен

Точка - 12.05.2011

Републиканскиот член на сенатскиот одбор за воени прашања, Џејмс Инхоф прв ги погледнал фотографиите од мртвиот Осама Бин Ладен и рекол дека се многу страшни, не оставајќи простор за сомнеж дека на ...

Синовите на Осама ги критикуваат САД

Н.Македонија - 12.05.2011

Синовите на убиениот лидер на Ал каеда, Осама бин Ладен, ги критикувале американските власти поради арбитрарното убиство на нивниот татко, кој во почетокот на мај беше ликвидиран од американски ...

Смртта на Осама бин Ладен

Н.Македонија - 12.05.2011

Командантот на операцијата на „фоките“ требало преку радиоврска да им ј ави на претпоставените доколку мисијата е успешно завршена со кодното име „Џеронимо“.

„Принцот на теророт“ им избегал на Американците

А1 - 11.05.2011

Најмладиот син на Осама Бин Ладен, Хамза, за кој се претпоставува дека би можел да биде идниот лидер на Ал Каида, го преживеал нападот на американските командоси, во кој беше убиен неговиот татко.

„Принцот на теророт“ им избегал на Американците

Утрински - 11.05.2011

Најмладиот син на Осама Бин Ладен, Хамза, за кој се претпоставува дека би можел да биде идниот лидер на Ал Каида, го преживеал нападот на американските командоси, во кој беше убиен неговиот татко.

ЦИА ќе ги добие жените на Бин Ладен

Утрински - 11.05.2011

ВАШИНГТОН - Пакистан изгледа сега е подготвен да им дозволи на САД да ги интервјуираат сопругите на Осама бин Ладен што беа со лидерот на Ал Каеда кога тој беше убиен минатата недела, изјави во ...

Синовите на Бин Ладен го нарекоа неговото убиство „понижувачко“

Канал5 - 11.05.2011

Во изјава за најтиражниот американски весник Њујорк Тајмс семејството на лидерот на терористичката мрежа Ал Каеда прашува зошто невооружен маж бил убиен наместо да биде уапсен и суден.

Синовите на бин Ладен планираат да тужат

Алсат-М - 11.05.2011

Синовите на Осама Бин Ладен ги критикуваа американските власти за сурово убиство на нивниот татко. Во изјава објавена во најтиражниот американски весник Њујорк Тајмс семејството на лидерот на ...

Свет - Пакистан можеби ќе им ги даде сопругите на Бин Ладен на САД

Вест - 11.05.2011

ИСЛАМАБАД/ВАШИНГТОН, 11 мај (Ројтерс) - Пакистан можеби ќе дозволи иследниците на САД да ги испитаат сопругите на Осама бин Ладен, изјави американски извор, одлука со која би можело да почнат да се ...

Свет - Иран: Осама починал од болест

Време - 11.05.2011

САД лажат за смртта на Осама бин Ладен, изјави шефот на иранските разузнавачки служби Хејдар Мослехи, кој тврди дека Иран има докази дека лидерот на Ал Каеда умрел од болест многу пред американската ...

Ал Каеда повика на одмазда на бин Ладен

Телма - 11.05.2011

Ал Каеда убиството на својот лидер Осама бин Ладен од страна на американските специјални сили го оцени како голема грешка и сериозен грев.

Ал Каеда: Смртта на Бин Ладен не е крај, следуваат нови напади

Кајгана - 11.05.2011

Насер Ал Вахиши, близок соработник на убиениот Осама Бин Ладен, ги предупреди САД дека неговата смрт не значи и крај на Ал Каеда и се закани со нови терористички напади.

Осама чинеше колку Втората светска војна

Таратур - 11.05.2011

Шефот на терористичката организација Ал Каеда, Осама бин Ладен кој беше убиен пред една недела е најскапиот непријател кој досега го имале САД.

Ал Каеда повторно се закани со одмазда за убиството на Осама бин Ладен

Сител - 11.05.2011

Ал Каеда убиството на својот лидер Осама бин Ладен од страна на американските специјални сили го оцени како голема грешка и сериозен грев.

Јеменскиот огранок на Ал Каеда најави интензивирање на џихадот

Алфа - 11.05.2011

Лидерот на јеменскиот огранок на Ал Каеда, Насир ал Вахиши предупреди дека по убиството на Осама бин Ладен џихадот ќе биде интензивиран и поопасен, соопшти денеска американската група за набљудување ...

Најавено интензивирање на Џихадот од огранокот на Ал Каеда во Јемен

Курир - 11.05.2011

Американската група за набљудување СИТЕ, соопшти дека по убиството на Осама Бин Ладен, лидерот на на јеменскиот огранок на Ал Каеда, Насир ал Вахиши предупредил дека џихадот ќе биде интензивиран.

Ал Каеда ќе го интензивира џихадот

Press24 - 11.05.2011

По убиството на Осама Бин Ладен, огранокот на Ал Каеда од Јемен најави интензивирање на џихадот Лидерот на јеменскиот огранок на Ал Каеда, Насир ал Вахиши предупреди дека по убиството на Осама бин ...

Ќе го одмаздиме Осама бин Ладен

МРТ - 11.05.2011

Ал Каеда убиството на својот лидер Осама бин Ладен од страна на американските специјални сили го оцени како голема грешка и сериозен грев.

Пакистан ќе дозволи САД да ги испрашуваат вдовиците на Осама

+инфо - 11.05.2011

Според американски официјален претставник Пакистан наскоро ќе им дозволи на американските инспектори да ги испрашуваат трите жени на Осама бин Ладен кои биле со лидерот на Ал-Каида кога бил убиен во ...

Ал Каеда повторно со закани дека ќе се одмаздува

Курир - 11.05.2011

Убиството на Бин Ладен од страна на специјалните сили на САД, е оценето од страна на Ал Каеда како голема грешка и сериозен грев.

ЦИА: Ако некој од Сенатот испрати барање, може да го види мртвиот Осама

Нетпрес - 11.05.2011

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) ги известила членовите на двата сенатски одбори дека може да ги погледнат фотографиите на убиениот лидер на Ал Каеда, Осама Бин Ладен доколку ...

„Принцот на теророт“ им избегал на Американците

Форум - 11.05.2011

Најмладиот син на Осама Бин Ладен, Хамза, за кој се претпоставува дека би можел да биде идниот лидер на Ал Каида, го преживеал нападот на американските командоси, во кој беше убиен неговиот татко ...

Семејството бин Ладен бара покренување истрага за убиството на Осама

Нетпрес - 11.05.2011

Синовите на Осама бен Ладен, ги обвинија САД за “убиство“ на нивниот татко, објавува Би-Би-Си, пренесува Нетпрес. Во изјава за американскиот весник “Њујорк Тајмс“, тие рекле дека семејството сака да ...

ЦИА: Членовите на Сенатот можат да го видат мртвиот Осама

+инфо - 11.05.2011

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) ги извести членовите на двата сенатски одбори дека може да ги погледнат фотографиите на убиениот лидер на Ал каеда, Осама бин Ладен доколку сакаат.

Синовите на Бин Ладен го нарекоа убиството „понижувачко”

+инфо - 11.05.2011

Неколкумина од синовите на Осама бин Ладен ги критикуваа Американците за суровото убиство на нивниот татко, нарекувајќи ја целата операција понижувачка, бидејќи како што велат, бил убиен невооружен ...

Со убиството на бин Ладен не заврши борбата против тероризмот

Inpress - 11.05.2011

Вашингтон, 11. мај 2011 (ИНПРЕС) Во САД постепено завршува празничната еуфорија поврзана со убиството на Осама бин Ладен.

Пакистан ќе им дозволи на САД да ги испрашуваат вдовиците на Осама бин Ладен

Inpress - 11.05.2011

Вашингтон, 11. мај 2011 (ИНПРЕС) Се очекува разговорот со жените да расветли елементи за функционирањето на терористичката мрежа на Ал-Каида.

„Принцот на теророт“ им избегал на Американците

МРТ - 11.05.2011

Најмладиот син на Осама Бин Ладен, Хамза, за кој се претпоставува дека би можел да биде идниот лидер на Ал Каида, го преживеал нападот на американските командоси, во кој беше убиен неговиот татко.

Внуката на Бин Ладен фото модел и пејачка

Курир - 11.05.2011

Вафа Дуфур (35), внука на убиениот терорист Осама Бин Ладен, се сликала гола во златна бања за магазинот „GQ“. Оваа млада жена, која до 11 септември 2001 година се викаше Вафа бин Ладен, се обидува ...

„Принцот на теророт“ им избегал на Американците

Кајгана - 11.05.2011

Најмладиот син на Осама Бин Ладен, Хамза, за кој се претпоставува дека би можел да биде идниот лидер на Ал Каида, го преживеал нападот на американските командоси, во кој беше убиен неговиот татко.

Синот на Осама им избегал на Американците

+инфо - 11.05.2011

Најмладиот син на Осама Бин Ладен, Хамза, за кој се претпоставува дека би можел да биде идниот лидер на Ал Каида, го преживеал нападот на американските командоси, во кој беше убиен неговиот татко.

Бин Ладен ги чинеше САД исто колку Втората светска војна

Курир - 11.05.2011

Најскапиот непријател кој до сега го имале Соединетите Американски Држави, лидерот на терористичката Ал Каеда Осама бин Ладен, минатата недела беше убиен од страна американската војска.

Внуката на Бин Ладен фотомодел и пејачка

+инфо - 11.05.2011

Триесет и петгодишната Вафа Дуфур, внука на убиениот терорист Осама бин Ладен, се сликала гола во златна бања за магазинот „Џи кју”.

ЦИА ќе им дозволи на сенаторите да го видат мртвиот Осама

Press24 - 11.05.2011

ЦИА ќе им дозволи на сенаторите да ги погледнат фотографиите на убиениот лидер на Ал Каеда, Осама Бин Ладен доколку сакаат Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) ги известила членовите ...

Запознајте ја внуката на Бин Ладен

Таратур - 11.05.2011

Внуката на убиениот терорист број 1, Вафа Дафур се сликаше гола во златна када за магазинот GQ. Оваа млада жена, која до 11 септември 2001 година се викаше Вафа бин Ладен, се обидува да изгради ...

Вафа Дуфур - Внуката на Бин Ладен гола за „Џи кју“

Inpress - 11.05.2011

Лондон, 11. мај 2011 (ИНПРЕС) Вафа Дуфур е 35-годишната внука на до скоро светскиот терорист број 1 Осама бин Ладен. Таа се сликала гола во златна бања за магазинот „Џи кју”.

Човекот кој ќе го куртулеше Осама

Оn.net - 11.05.2011

Како еден од хонорарците на ЦИА, кој застрела двајца Пакистанци на почетокот на годинава, за малку ќе ја уништеше мисијата за убивање на Осама бин ...

Омар бин Ладен го обвинува Вашингтон

Алфа - 11.05.2011

Синот на убиениот терорист Осама бин Ладен, Омар, го обвинува Вашингтон за кршење на меѓународните права. Во акцијата на американските командоси, покрај Осама бин Ладен беше убиен и неговиот ...

Ал каеда повторно се закани дека ќе се одмаздува

+инфо - 11.05.2011

Убиството на Осама бин Ладен од страна на специјалните сили на САД, е оценето од страна на Ал каеда како голема грешка и сериозен грев.

Семејството бин Ладен бара покренување истрага за убиството на Осама

Точка - 11.05.2011

Синовите на Осама бен Ладен, ги обвинија САД за “убиство“ на нивниот татко, објавува Би-Би-Си, пренесува Нетпрес. Во изјава за американскиот весник “Њујорк Тајмс“, тие рекле дека семејството сака да ...

ЦИА: Ако некој од Сенатот испрати барање, може да го види мртвиот Осама

Точка - 11.05.2011

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) ги известила членовите на двата сенатски одбори дека може да ги погледнат фотографиите на убиениот лидер на Ал Каеда, Осама Бин Ладен доколку ...

„Принцот на теророт“ им избегал на Американците

Точка - 11.05.2011

Најмладиот син на Осама Бин Ладен, Хамза, за кој се претпоставува дека би можел да биде идниот лидер на Ал Каида, го преживеал нападот на американските командоси, во кој беше убиен неговиот татко.

Обама ќе одговара за убиството на Бин Ладен?

Вечер Прес - 11.05.2011

Семејството смета дека убиството на Осама е повреда на меѓународното право, бидејќи на пример поранешниот ирачки диктатор Садам Хусеин, или српскиот претседател Слободан Милошевиќ, имале можност да ...

Младиќ се крие подобро од Бин Ладен!

Вечер Прес - 11.05.2011

Директорот на Канцеларијата на владата на Србија за соработка со Хашкиот трибунал, Душан Игњатовиќ за ТВ Б92 изјави дека во земјата постои политичка волја за апсење на Ратко Младиќ, но дека тој добро ...

Ал Каеда: Смртта на Бин Ладен не е крај, следуваат нови напади

Точка - 11.05.2011

Насер Ал Вахиши, близок соработник на убиениот Осама Бин Ладен, ги предупреди САД дека неговата смрт не значи и крај на Ал Карда и се закани со нови терористички напади.

Пакистан им се одмаздува на САД за Осама

Н.Македонија - 11.05.2011

Американската администрација верува дека откривањето на името на шефот на Централната разузнавачка агенција (ЦИА) во Пакистан во тамошните медиуми е дело на пакистанската разузнавачка служба ИСИ, ...

ЦИА ќе дозволи некои сенатори да го видат мртвиот Бин Ладен

eReporter - 11.05.2011

ЦИА ги извести членовите на двајца сенаторски одбори, дека ако сакаат може да ги погледнат фотографиите на мртвиот Бил Ладен.

Ќе го одмаздиме Осама бин Ладен

Идивиди - 11.05.2011

Дубаи, 11 мај 2011 (МИА) - Ал Каеда убиството на својот лидер Осама бин Ладен од страна на американските специјални сили го оцени како голема грешка и сериозен грев.

Бин Ладен умрел пред акцијата

А1 - 10.05.2011

Играта на обвинувања нема да му помогне никому, реагираше пакистанскиот премиер Јусуф Раза Гилани, на тврдењата на претседателот на САД, Обама дека Исламабад го штител Осама бин Ладен.

Наградата од 50 милиони долари за главата на Осама нема да се исплати

А1 - 10.05.2011

Наградата од 50 милиони американски долари, распишана за информации за Осама бин Ладен, нема да биде исплатена никому, објави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

Вашингтон ги бара вдовиците на Осама Бин Ладен

Deutsche Welle - 10.05.2011

Пакистан, според извори од Белата куќа, ќе им овозможи на американските агенти контакт со трите вдовици на ликвидираниот Осама Бин Ладен. Американската влада претходно искажа интерес за тоа.

Закани за освета на Бин Ладен

Канал5 - 10.05.2011

Оваа терористичка група најави дека со своите акции ќе ја освети смртта на Бин Ладен. Крв за крв изјавува водачот на овие исламисти.

Иран: Имаме цврсти докази дека Бин Ладен е умрен многу одамна

Канал5 - 10.05.2011

Имаме прецизни информации дека Осама починал од болест пред доста време. Ако ЦИА и американската војска го убиле тогаш зошто не ги покажат фотографиите и зошто го фрлиле телото во море, изјавил ...

Бин Ладен починал пред акцијата на Американците

Утрински - 10.05.2011

Иранскиот министер за разузнавање Хајдар Мослехи изјави дека Техеран има докази за тоа дека лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен умрел од болест многу порано од акцијата на американските специјални ...

Свет - Премиерот негира дека Пакистан го криел Бин Ладен

Вест - 10.05.2011

ИСЛАМАБАД, 10 мај (АП) - Премиерот на Пакистан ги негира обвинувањата дека државата била или соучесник во криењето на лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен или не била доволно способна да открие дека ...

Иран:Осама беше одамна мртов

Алсат-М - 10.05.2011

Иранскиот министер за разузнавање Хајдар Мослехи изјави дека Техеран има докази за тоа дека лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен умрел од болест многу порано од акцијата на американските специјални ...

Свет - Обама ги бара јатаците на Бин Ладен

Време - 10.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама побара од Пакистан да спроведе истрага за да се открие мрежата што му овозможила на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, со години да се крие во оваа земја.

Мушараф: Немаше договор со САД за Бин Ладен

Дневник - 10.05.2011

Поранешниот пакистански претседател Первез Мушараф го демантираше пишувањето на британскиот весник „Гардијан“ дека пакистанската Влада пред повеќе години се договорила со САД да ги дозволи ...

Синовите на Бин Ладен сакаат да го тужат Обама

Дневник - 10.05.2011

Синовите на Осама бин Ладен се заканија дека ќе го тужат американскиот претседател Барак Обама заради убиството на нивниот татко на 2 мај.

САД нема да ја исплатат наградата за главата за Бин Ладен

Дневник - 10.05.2011

Наградата од 50 милиони долари, ветена за главата на Осама бин Ладен, нема да се исплати, соопшти портпаролот на Белата куќа Џеј Карни.

Наградата за Осама бин Ладен нема да биде исплатена

Алсат-М - 10.05.2011

Наградата од 50 милиони долари, ветена за главата на Осама бин Ладен, нема да се исплати, соопшти вчера портпаролот на Белата куќа Џеј Карни.

„Њујорк тајмс“: Обама беше подготвен на војна со Пакистан

Дневник - 10.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама инсистирал специјалните единици кои го убија лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, да бидат доволно силни и да возвратат на пакистанската полиција и војска ако ...

Осама бин Ладен уште се заканува

Дневник - 10.05.2011

Во последната аудиопорака што ја снимил пред да биде убиен, Осама бин Ладен предупредува дека без палестинска безбедност нема да ја има ни Америка, пренесува исламистичката интернет-страница ...

САД нема да се извинат за упадот во Пакистан

Дневник - 10.05.2011

САД соопштија дека нема да се извинат поради акцијата на пакистанска територија во која беше ликвидиран лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен по критиките на пакистанските власти за американски ...

Иран: Бин Ладен починал од болест, пред акцијата на Американците

Дневник - 10.05.2011

Иранскиот министер за разузнавање Хајдар Мослехи изјави дека Техеран има докази оти лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен не бил убиен во операцијата на американските сили, туку умрел од болест пред ...

Иран има докази дека бин Ладен е мртов подолго време

Форум - 10.05.2011

Иранските и руските медиуми ја објавија изјавата на ирански министер кој тврди дека убиениот лидер на терористичката Ал Каида, Осама Бин Ладен, бил починат многу пред акцијата на американските ...

Домашниот екстремизам зема нови димензии

Inpress - 10.05.2011

Берлин, 10. мај 2011 (ИНПРЕС) Осама бин Ладен можеби е мртов, но "Ал Каеда" е жива и здрава во Германија. Секој месец во просек пет исламисти заминуваат за терористичките кампови за обука на ...

Пакистан им се реваншира на САД за ликвидацијата на Осама Бин Ладен

Press24 - 10.05.2011

Американската администрација се повеќе верува дека откривањето на името на шефот на ЦИА во Пакистан во тамошните медиуми, е дело на пакистанската разузнавачка служба ИСИ Американската администрација ...

Расмусен смeта дека смртта на Осама нема да ја смени стратегијата на НАТО

МРТ - 10.05.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен вчера во Мариета, во американската сојузна држава Џорџија, изјави дека смртта на Осама бин Ладен нема да ја смени стратегијата на НАТО во Авганистан, ...

Наградата од 50 милиони долари за Осама бин Ладен нема да биде исплатена

МРТ - 10.05.2011

Наградата од 50 милиони долари, ветена за главата на Осама бин Ладен, нема да се исплати, соопшти вчера портпаролот на Белата куќа Џеј Карни.

Гардијан: САД уште пред 10 години можеле да го имаат Бин Ладен

Курир - 10.05.2011

САД имале постигнато согласност со пакистанските власти за да може унилатерално да дејствуваат внатре на територијата на Пакистан, доколку занаат дека Осама бин Ладен се крие во земјата, пишува ...

Мир или иста судбина како Осама бин Ладен - Авганистан ги предупреди талибанците

Р.С.Европа - 10.05.2011

Авганистанската влада ги повика талибанските милитанти да се вклучат во мировните преговори, предупредувајќи дека во спротивно ќе ги снајде истата судбина како Осама бин Ладен, кој беше убиен ...

Дали Ал Каеда започна да се одмаздува за Бин Ладен?

Курир - 10.05.2011

Седум лица се осомничени и уапсени вчера во Париз во рамките на операцијата против џихадиските мрежи, соопштија денес од француското МВР.

Анализа: САД ризикуваат да го изгубат Пакистан

Нетпрес - 10.05.2011

Ликвидирајќи го Осама бин Ладен и добивајќи таков адут, за каков неговиот претходник Џорџ Буш можеше само да сонува, американскиот претседател Барак Обама, сепак, ризикува да го обезвредни ...

Жените на Осама

Оn.net - 10.05.2011

“Една е ок, како прошетка. Две се како возење велосипед - брзо но малку нестабилно, три се како трицикл - стабилно но бавно.

Расмусен: Смртта на Бин Ладен не ја менува стратегијата на НАТО

+инфо - 10.05.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен вчера во Мариета, во американската сојузна држава Џорџија, изјави дека смртта на Осама бин Ладен нема да ја смени стратегијата на НАТО во Авганистан, ...

Нема награда за главата за Осама бин Ладен

+инфо - 10.05.2011

Наградата од 50 милиони долари, ветена за главата на Осама бин Ладен, нема да се исплати, соопшти вчера портпаролот на Белата куќа Џеј Карни.

Синовите на Бин Ладен сакаат да го судат Барак Обама

Сител - 10.05.2011

Синовите на Осама бин Ладен се заканија дека ќе го судат американскиот претседател Барак Обама заради убиството на нивниот татко на 2 мај, соопшти американскиот Центар за набљудување исламистички ...

Бин Ладен починал од болест пред акцијата?

+инфо - 10.05.2011

Иранскиот министер за разузнавање Хајдар Мослехи изјави дека Техеран има докази за тоа дека лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен умрел од болест многу порано од акцијата на американските специјални ...

САД пред 10 години се договориле со Пакистан за Бин Ладен

+инфо - 10.05.2011

САД се договориле со пакистанските власти за да може да дејствуваат внатре на територијата на Пакистан, доколку занаат дека Осама бин Ладен се крие во земјата, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на ...

Синовите на Бин Ладен сакаат да го судат Барак Обама

+инфо - 10.05.2011

Синовите на Осама бин Ладен се заканија дека ќе го судат американскиот претседател Барак Обама заради убиството на нивниот татко на 2 мај, соопшти американскиот Центар за набљудување исламистички ...

Бин Ладен беше починат многу пред акцијата на американските сили

МРТ - 10.05.2011

Иранскиот министер за разузнавање Хајдар Мослехи изјави дека Техеран има докази за тоа дека лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен умрел од болест многу порано од акцијата на американските специјални ...

Наградата од 50 милиони долари за главата за Осама бин Ладен нема да биде исплатена

Сител - 10.05.2011

Наградата од 50 милиони долари, ветена за главата на Осама бин Ладен, нема да се исплати, соопшти вчера портпаролот на Белата куќа Џеј Карни.

Иран: Бин Ладен почина од болест уште пред акцијата на САД

Кирилица - 10.05.2011

Иранскиот министер за разузнавање Хајдар Мослехи изјави дека Техеран има докази за тоа дека лидерот на Ал Каеда Осама Бин Ладен умрел од болест многу порано од акцијата на американските специјални ...

50-те милиони долари за главата за бин Ладен нема да бидат исплатени

Алфа - 10.05.2011

Наградата од 50 милиони долари, ветена за главата на Осама бин Ладен, нема да се исплати, соопшти вчера портпаролот на Белата куќа Џеј Карни.

САД: Пакистанците се одмаздуваат за Бин Ладен со откривање на имињата на шпионите

Кирилица - 10.05.2011

Американската администрација се повеќе верува дека откривањето на името на шефот на ЦИА во Пакистан во тамошните медиуми, е дело на пакистанската разузнавачка служба ИСИ, која на овој начин сака да ...

Наградата за ликвидацијата на Бин Ладен нема да биде исплатена

Курир - 10.05.2011

Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни соопшти дека нагрдата од 50 милиони долари, ветена за главата на Осама бин Ладен, нема да се исплати.

САД: Пакистанците се одмаздуваат за Бин Ладен

Алфа - 10.05.2011

Американската администрација се повеќе верува дека откривањето на името на шефот на ЦИА во Пакистан во тамошните медиуми, е дело на пакистанската разузнавачка служба ИСИ, која на овој начин сака да ...

Расмусен: Смртта на Бин Ладен нема да ја смени стратегијата на НАТО во Авганистан

Кирилица - 10.05.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен вчера во Мариета, во американската сојузна држава Џорџија, изјави дека смртта на Осама бин Ладен нема да ја смени стратегијата на НАТО во Авганистан ...

Расмусен: Смртта на Осама бин Ладен нема да ја смени стратегијата на НАТО во Авганистан

Сител - 10.05.2011

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен вчера во Мариета, во американската сојузна држава Џорџија, изјави дека смртта на Осама бин Ладен нема да ја смени стратегијата на НАТО во Авганистан.

„Њујорк тајмс“: Американците беа подготвени да судир со Пакистанците

МРТ - 10.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама инсистирал специјалните единици кои го убија лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен, да бидат доволно силни и да возвратат на пакистанската полиција и војска ако ...

Пакистанците се одмаздуваат за Бин Ладен со откривање на имињата на шпионите, тврдат САД

Сител - 10.05.2011

Американската администрација се повеќе верува дека откривањето на името на шефот на ЦИА во Пакистан во тамошните медиуми, е дело на пакистанската разузнавачка служба ИСИ, која на овој начин сака да ...

Бин Ладен не бил убиен туку умрел од болест?

Нетпрес - 10.05.2011

Иранскиот министер за разузнавање Хејдар Молеши изјавил дека Техеран има докази по кои лидерот на Ал Каеда Осама Бин Ладен умрел од болест пред американските специјалци да ја изведат акцијата во која ...

Иран: Бин Ладен беше починат многу пред акцијата на американските специјални сили

Сител - 10.05.2011

Иранскиот министер за разузнавање Хајдар Мослехи изјави дека Техеран има докази за тоа дека лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен умрел од болест многу порано од акцијата на американските специјални ...

Наградата од 50 милиони долари за главата на Осама нема да биде исплатена

Нетпрес - 10.05.2011

Наградата од 50 милиони американски долари, распишана за информации за Осама бин Ладен, нема да биде исплатена никому, објави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

Мослехи: Бин Ладен умрел многу порано пред акцијата

Курир - 10.05.2011

Техеран има докази за тоа дека лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен умрел од болест многу порано од акцијата на американските специјални сили, соопшти иранскиот министер за разузнавање Хајдар Мослехи.

Бин Ладен не бил убиен туку умрел од болест?

Точка - 10.05.2011

Иранскиот министер за разузнавање Хејдар Молеши изјавил дека Техеран има докази по кои лидерот на Ал Каеда Осама Бин Ладен умрел од болест пред американските специјалци да ја изведат акцијата во која ...

Наградата од 50 милиони долари за главата на Осама нема да биде исплатена

Точка - 10.05.2011

Наградата од 50 милиони американски долари, распишана за информации за Осама бин Ладен, нема да биде исплатена никому, објави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

Осама бин Ладен - најскапиот непријател на САД

Вечер Прес - 10.05.2011

Ловот на Осама Американците ги чинел дури 3.000 милијарди долари. Парите се потрошени, но Техеран тврди - Осама умре од болест многу пред акцијата на американските специјални сили!? Осама бин Ладен, ...

Осама бин Ладен бил навивач на Арсенал

Вечер Прес - 10.05.2011

Неодамна убиениот терорист број 1 Осама бин Ладен бил навивач на англискиот премиерлигаш Арсенал. Тоа го откри неговиот биограф Адам Робинсон во неговата книга "Бил Ладен: Зад маската на теророт".

САД ризикуваат да го изгубат Пакистан

Точка - 10.05.2011

Ликвидирајќи го Осама бин Ладен и добивајќи таков адут, за каков неговиот претходник Џорџ Буш можеше само да сонува, американскиот претседател Барак Обама, сепак, ризикува да го обезвредни ...

Пакистанскиот премиер на големи маки поради убиството на Осама

Н.Македонија - 10.05.2011

Пакистанската опозиција побара оставка од премиерот Јусуф Раза Џилани поради убиството на првиот човек на терористичката мрежа Ал каеда, Осама бин Ладен, кој беше ликвидиран од американски специјалци ...

САД имале согласност од Пакистан за интервенцијата

Идивиди - 10.05.2011

Лондон,10 мај 2011 (МИА) - САД имале постигнато согласност со пакистанските власти за да може унилатерално да дејствуваат внатре на територијата на Пакистан, доколку занаат дека Осама бин Ладен се ...

Бин Ладен беше починат многу пред акцијата

Идивиди - 10.05.2011

Техеран, 10 мај 2011 (МИА) - Иранскиот министер за разузнавање Хајдар Мослехи изјави дека Техеран има докази за тоа дека лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен умрел од болест многу порано од акцијата ...

Обама: Бин Ладен си ја заслужи судбината

А1 - 09.05.2011

Осама Бин Ладен ја заслужи својата судбина, а ако некој се сомнева во тоа, треба да оди на лекар, порача американскиот претседател Барак Обама.

Свет - Дали Бин Ладен е производ на ЦИА?

Време - 09.05.2011

Феноменот Осама бин Ладен и неговата терористичка мрежа Ал Каеда делумно се производ на САД, кои им даваа помош на авганистанските муџахедини во борбата против Советите во Авганистан во осумдесеттите ...

Ќе паѓаат глави по убиството на Осама

Утрински - 09.05.2011

Вашингтон - Амбасадорот на Пакистан во САД, Хусеин Хакани, прогнозира дека „ќе паѓаат глави“ меѓу високите пакистански функционери откако беше откриено дека Осама бин Ладен со години престојувал во ...

Пакистан покренува истрага за убиството на Осама

Канал5 - 09.05.2011

Тој одлучно ги отфрли и сомнежите на Вашингтон дека Пакистан соработувал со Ал Каеда во засолнувањето на Бин Ладен во куќата во Аботабад, каде што беше и ликвидиран терористот.

Обама попопуларен по убиството на Бин Ладен

Утрински - 09.05.2011

Убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен придонесе за драстично зголемување на рејтингот на американскиот претседател Барак Обама, покажуваат резултатите од анекатата, која ја спроведе Галуп.

Хакани: „Ќе паѓаат глави“ на функционери што му помагале на Бин Ладен

Дневник - 09.05.2011

Откако беше откриено дека Осама бин Ладен со години престојувал и работел на пакистанска територија, амбасадорот на Пакистан во САД, Хусеин Хакани изјави дека „ќе паѓаат глави“ меѓу високите ...

Обама бара да се пронајдат помагачите на Осама

Утрински - 09.05.2011

Една недела по тајната акција против Осама Бин Ладен, американскиот претседател Барак Обама за првпат отворено зборуваше за акцијата која ја нареди.

Сопругите и децата на Бин Ладен се' уште во Пакистан

Утрински - 09.05.2011

ИСЛАМАБАД - Додека американските разузнавачи го прочешлуваат богатството од компјутерски податоци и документи запленети од куќата на Осама бин Ладен, пакистанските официјални лица се соочуваат со ...

Обама тајно ги одликува специјалците

Дневник - 09.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама во најголема тајност ги одликува командосите што го ликвидираа водачот на Ал каеда, Осама бин Ладен .

Петреус: Убиството на Бин Ладен ги ослабна талибанците

Дневник - 09.05.2011

Убиството на Осама бин Ладен може да го ослабне влијанието на Ал Каеда врз авганистанските талибанци, смета командантот на силите на САД во Авганистан генерал Дејвид Петреус, соопштија американските ...

Обама бара да се пронајдат помагачите на Осама

Deutsche Welle - 09.05.2011

Една недела по убиството на шефот на Ал Каеда Осама Бин Ладен, американскиот претседател Барак Обама го зголеми притисокот врз Пакистан.

Пакистан го крие семејството на Бин Ладен од Американците

Канал5 - 09.05.2011

Пакистанското министерство за надворешни работи потврди дека немаат намера да им ја откријат локацијата на трите жени и осумте деца на лидерот на Ал Каеда дури ни на агентите на ЦИА.

САД сакаат да ги испитаат жените на Осама бин Ладен

Алсат-М - 09.05.2011

САД сакаат да ги испитаат трите сопруги на лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен и да добијат пристап до сите материјали кои останаа во куќата во која е убиен, изјави советникот на Белата куќа за ...

Свет - Мештаните знаеле за бин Ладен?

Вест - 09.05.2011

ПАКИСТАН, 9 мај (Ројтерс) - Жителите на мирното пакистанско село беа вчудоневидени кога вчера се најдоа во центарот на истрагата за тајниот живот на Осама бин Ладен, велејќи дека не е можно лидерот ...

Објавена последната порака на Бин Ладен

Таратур - 09.05.2011

Објавена е последната аудио снимка на Осама бин Ладен во која им порача на САД дека нема да имаат мир и слобода, додека Палестина не биде слободна.

Видео: Убијте го Осама со клик на маусот!

Курир - 09.05.2011

Само една недела откако американските сили го убија Осама бин Ладен во Аботабад, трговците веднаш смислија интернетска видео игра која на своите корисници им овозможува и тие да го истражат неговото ...

Ексклузивно - „погребот“ на Бин Ладен во море!!!

Кирилица - 09.05.2011

„База, бидете подготвени, го носиме Осама Бин Ладен, нашата локација е... холи шит, ај рипит, холи шит“... Американците не планирале да го погребаат најбараниот терорист во море, ама бидна..

Во последната порака бин Ладен им се заканува на САД

Кајгана - 09.05.2011

Во последната аудио порака којашто ја снимил пред да биде убиен, основачот и лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен им се заканил на САД дека нема да бидат безбедни додека не стане безбедна и Палестина.

Мојата реакција на смртта на Осама бин Ладен

Окно - 09.05.2011

Многу е јасно дека операцијата беше планиран атентат кој во многу нешта ги прекрши основните норми на меѓународниот закон.

САД ќе ги испитуваат жените на Бин Ладен

Курир - 09.05.2011

САД сакаат да ги испитаат трите сопруги на лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен, изјави советникот на Белата куќа за национална безбедност Том Донилон.

Во последната порака бин Ладен им се заканува на САД

Алфа - 09.05.2011

Во последната аудио порака којашто ја снимил пред да биде убиен, основачот и лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен им се заканил на САД дека нема да бидат безбедни додека не стане безбедна и Палестина.

Еве како е донесена одлуката Бин Ладен да биде погребан в море :)

Таратур - 09.05.2011

Од ликвидацијата на најбараниот терорист Осама бин Ладен не поминаа ни десет дена, а Американците нема да бидат она што се, ако не го искористат настанот на секој можен начин.

Џилиани: Апсурдни се обвинувањата за соучешништво и некомпетентност

Курир - 09.05.2011

Премиерот на Пакистан, Јусуф Риза Џилиани, денес ги отфрли сите обвинувања дека убиството на Осама бин Ладен од страна на америкнаските специјалци, е знак на некомпетентност на Пакистан или ...

САД ќе ги испрашуваат жените на Бин Ладен

Кирилица - 09.05.2011

САД сакаат да ги испитаат трите сопруги на лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен и да добијат пристап до сите материјали кои останаа во куќата во која е убиен, изјави советникот на Белата куќа за ...

Обама: Смртта на Бин Ладен- можност за смртоносен удар за Ал Каеда

Press24 - 09.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека смртта на Осама бин Ладен и големиот број информации запленети од неговата куќа не значат дека САД ќе го победат тероризмот, но даваат можност да се ...

Обама: Ќе и зададеме смртоносен удар на Ал Каеда

Курир - 09.05.2011

Смртта на Осама бин Ладен, не значи дека Ал Каеда е победена, но тоа дава можност на оваа терористичка организација да и се зададе смртоносен удар, изјави американскиот претседател Осама бин Ладен.

Во последната порака бин Ладен им се заканува на САД

МРТ - 09.05.2011

Во последната аудио порака којашто ја снимил пред да биде убиен, основачот и лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен им се заканил на САД дека нема да бидат безбедни додека не стане безбедна и Палестина.

Џилани: Обвинувањата за соучешништво или некомпетентност се апсурдни

Алфа - 09.05.2011

Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Џилани ги отфрли деенска обвинувањата дека убиството на Осама бин Ладен од американски војници, е знак за некомпетентност на Пакистан или соучешништво при засолнување ...

Видео: Последната снимка на Бин Ладен

Press24 - 09.05.2011

„Америка нема да може да сонува за сигурност се додека ние не започнеме да живееме сигурно во Палестина. Не е добро да се живее во мир кога нашите браќа во Газа живеат во несигурност“, вели Бин Ладен ...

Во последната порака бин Ладен им се заканува на САД

Форум - 09.05.2011

Во последната аудио порака којашто ја снимил пред да биде убиен, оснивачот и лидер на Ал Кеда, Осама бин Ладен им се заканил на САД дека нема да бидат безбедни додека тоа не стане и Палестина Оваа ...

Обама: Бин Ладен има мрежа за подршка во Пакистан

Р.С.Европа - 09.05.2011

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека Бин Ладен има некој вид мрежа за подршка во Пакистан.Зборувајќи за американската телевизија Си Би Ес тој рече дека САД бараат натамошна истрага за да ги ...

Најстроги санкции за пакистанските функционери кои му помагале на Бин Ладен

Алфа - 09.05.2011

Амбасадорот на Пакистан во САД, Хусеин Хакани прогнозира дека „ќе паѓаат глави“ меѓу високите пакистански функционери, откако беше откриено дека Осама бин Ладен со години престојувал и работел на ...

Хакани: „Ќе паѓаат глави“ на пакистански функционери кои му помагале на Бин Ладен

Курир - 09.05.2011

Откако беше откриено дека Осама бин Ладен со години престојувал и работел на пакистанска територија, амбасадорот на Пакистан во САД, Хусеин Хакани изјави дека „ќе паѓаат глави“ меѓу високите ...

Обама: Смртта на Осама бин Ладен дава можност да се зададе смртоносен удар на Ал Каеда

Сител - 09.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека смртта на Осама бин Ладен и големиот број информации запленети од неговата куќа не значат дека САД ќе го победат тероризмот, но даваат можност да се ...

Драстично зголемување на рејтингот на Обама по ликвидацијата на Бин Ладен

Курир - 09.05.2011

Според резултатите од анкетата спроведена од страна на Галуп, ликвидацијата на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен придонела за драстично зголемување на рејтингот на американскиот претседател Барак ...

Рејтингот на Обама се зголеми по убиството на Бин Ладен

Алфа - 09.05.2011

Убиството на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен придонесе за драстично зголемување на рејтингот на американскиот претседател Барак Обама, покажуваат резултатите од анекатата, која ја спроведе Галуп.

Последната порака на бин Ладен - Америка нека не сонува за сигурност

Inpress - 09.05.2011

Вашингтон, 9. мај 2011 (ИНПРЕС) Во последната аудиопорака, која ја снимил пред да биде убиен, Осама бин Ладен предупреди дека без палестинската сигурност, Америка нема да може да смета ниту на ...

Домашните видеа на Осама

Оn.net - 09.05.2011

Пред неколку дена Белата куќа објави дел од видеата запленети во акцијата во Пакистан, на кои Осама бин Ладен се гледа себе си на вести или пак го повторува текстот пред камера.

Пакистанскиот парламент за убиството на Бин Ладен

Р.С.Европа - 09.05.2011

Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Гилани денеска ќе му се обрати на парламентот во врска со минатонеделната акција на американските командоси во Пакистан кога бил убиен лидерот на Ал Каеда Осама бин ...

Петреус: Ал Каеда може да се распадне

Курир - 09.05.2011

Командантот на силите на САД во Авганистан генерал Дејвид Петреус, смета дека убиството на Осама бин Ладен може да го ослабне влијанието на Ал Каеда врз авганистанските талибанци.

Обама: Смртта на Бин Ладен дава можност за смртоносен удар над Ал Каеда

Кирилица - 09.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека смртта на Осама Бин Ладен и големиот број информации запленети од неговата куќа не значат дека САД ќе го победат тероризмот, но даваат можност да се ...

Обама - Смртта на Бин Ладен е шанса за уништувањена Ал Каеда

Inpress - 09.05.2011

Вашингтон, 9. мај 2011 (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД се надеваат дека и задале „смртен удар“ на Ал Каеда со смртта на Бин Ладен.

САД сакаат да ги испитаат жените на Осама бин Ладен

Сител - 09.05.2011

САД сакаат да ги испитаат трите сопруги на лидерот на Ал Каеда Осама бин Ладен и да добијат пристап до сите материјали кои останаа во куќата во која е убиен, изјави советникот на Белата куќа за ...

Специјално куче имало во тимот кој го ликвидираше Осама

Нетпрес - 09.05.2011

Екипата од армиски специјалци на САД, која го ликвидираше Осама бин Ладен, во Пакистан, можеби во своите редови имала и едно куќе, специјално тренирано за дејствија во екстремни ситуации, објавува ...

Дали ќе прозборат вдовиците на Бин Ладен?

Вечер Прес - 09.05.2011

"Ќе паѓаат глави" меѓу високите функционери во Пакистан, откако беше откриено дека Осама со години престојувал и работел на пакистанска територија САД сакаат да ги испитаат трите сопруги на лидерот ...

Во последната порака бин Ладен им се заканува на САД

Точка - 09.05.2011

Во последната аудио порака којашто ја снимил пред да биде убиен, основачот и лидер на Ал Каеда, Осама бин Ладен им се заканил на САД дека нема да бидат безбедни додека не стане безбедна и Палестина.

Специјално куче имало во тимот кој го ликвидираше Осама

Точка - 09.05.2011

Екипата од армиски специјалци на САД, која го ликвидираше Осама бин Ладен, во Пакистан, можеби во своите редови имала и едно куче, специјално тренирано за дејствија во екстремни ситуации, објавува ...

Порасна рејтингот на Обама по убиството на Бин Ладен

Канал 77 - 09.05.2011

Според резултатите од анкетата спроведена од страна на Галуп, ликвидацијата на лидерот на Ал Каеда, Осама бин Ладен придонела за драстично зголемување на рејтингот на американскиот претседател Барак ...

ВИДЕО: Морбидна реклама за 'погребот' на Бин Ладен

Точка - 09.05.2011

Не поминаа ни десет дека од смртта на Бин Ладен, а Американците не престануваат со исмејувањето, разните видеа, видео - игри, маици, и разни сувенири, а сега дури ја искористиле неговата смрт и за ...

Можен е распад на Ал Каеда по убиството на Бин Ладен

Канал 77 - 09.05.2011

Командантот на силите на САД во Авганистан генерал Дејвид Петреус, смета дека убиството на Осама бин Ладен може да го ослабне влијанието на Ал Каеда врз авганистанските талибанци.

Блиска средба со човекот што го потресе светот

Н.Македонија - 09.05.2011

Британскиот новинар и долгогодишен дописник од Блискиот Исток, Роберт Фиск, во три наврати го интервјуирал основачот на Ал каеда, Осама бин Ладен.

Смртта на Осама дава можност да се зададе смртоносен удар на Ал Каеда

Идивиди - 09.05.2011

Вашингтон, 9 мај 2011 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама изјави дека смртта на Осама бин Ладен и големиот број информации запленети од неговата куќа не значат дека САД ќе го победат ...