TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Жолтата куќа“ ќе биде жолт или црвен картон за вицепремиерот Груби?

Н.Македонија - 27.11.2020

Какви предизвици за поединци во државниот врв, за партијата од која доаѓаат, за владината коалиција, па и севкупно за нашата држава, ќе имаат информациите публикувани во јавноста дека владиниот вицепремиер Артан Груби директно се поврзува со ...

Груби- не сум повикан во Хаг

Скопје инфо - 25.11.2020

Вицепремиерот Артан Груби ги демантира информации дека е повикан во судот во Хаг за случајот „Жолта куќа“, но потврдува дека како тогаш вработен во Хашкиот трибунал бил во албанскиот град Бурел додека се водела истрагата за наводните злосторства за ...

Сопственикот ја променил бојата поради хашките истражители: Како од бела, куќата во која преведувал Артан Груби стана ...

Република - 25.11.2020

Озогласената „жолта куќа“ во која до пред десетина години се вадеа органи на Срби се наоѓа на југот на Албанија во близна на градот Бурел. Неколку хирурзи под будното око на Хашим Тачи се вадеа органи на претходно киднапирани Срби.Органите од ...

Груби преку лажни и манипулативни вести претставен како воен злосторник, наместо како преведувач во истрагата за ...

CivilMedia - 25.11.2020

Вицепремиерот Артан Груби деновиве е мета на лажни вести и дезинформации дека бил директно инволвиран во случајот „Жолта куќа“. Одредени портали и (лажни) профили на социјалните мрежи последните неколку дена вршат целосно превртување на суштината на ...

Како куќата во која преведувал Артан Груби од бела станала жолта

PressingTV - 25.11.2020

Озогласената „жолта куќа“ во која до пред десетина години се вадеа органи на Срби се наоѓа на југот на Албанија во близна на градот Бурел. Неколку хирурзи под будното око на Хашим Тачи се вадеа органи на претходно киднапирани Срби.Органите од ...

Ахмети: Судење против ОВК, не против поединци – „Камен по камен тврдина се гради, збор по збор почнува беља“

ТВ21 - 24.11.2020

Судскиот процес во Хаг не е против поединци, туку против Ослободителната војска на Косово (ОВК – УЧК), вели првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, додавајќи дека таков заклучок добил од зборовите на обвинителот.

Груби: Преведував за Хашкиот трибунал и тука нема ништо спорно

Телма - 24.11.2020

Вицепремиерот Артан Груби бил во „Жолтата куќа“ во градот Бурел во Северна Албанија во 2004 година како преведувач и во рамките на истрага на Хашкиот трибунал. Тој денеска потврди дека во текот на ангажманот за Трибуналот бил преведувач во тимот на ...

Груби потврди дека бил преведувач на хашките истражители - тврди дека нема ништо спорно во тоа

Канал5 - 24.11.2020

Артан Груби потврди дека бил преведувач на Хашкиот трибунал во истрагите за озогласената „Жолта куќа “, во Албанија во 2004, по војната во Косово. Сепак, според Груби нема ништо спорно во неговиот ангажман, а неговата работа за тој период била ...

Груби му преведувал на Хашкиот трибунал за „Жолтата куќа“, а не во неа

Deutsche Welle - 24.11.2020

Сето ова е дел од предизборна кампања во Албанија, тврди вицепремиерот Груби негирајќи дека е повикан во какво било својство од Хашкото обвинителство во врска со обвиненијата за водачите на ОВК од Косово.

Ахмети за Жолтата Куќа: Груби бил само преведувач, ништо повеќе од тоа

Канал5 - 24.11.2020

За улогата на Артан Груби пред и по војната во Косово, и за неговата наводна поврзаност со „Жолтата куќа“ Ахмети синоќа изјави дека Груби бил само преведувач. „Ништо повеќе од тоа“ додавајќи дека вицепремиерот со години работел како преведувач и ...

Ахмети: Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“

Сител - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во вчерашното гостување на ТВ 21 рече дека првиот вицепремиер Артан Груби имал само улога на преведувач во таканаречената „Жолта куќа“ на Косово. -Ништо повеќе од тоа – рече Ахмети, додавајќи дека не му е пријатен нападот ...

Дали преведувач во истрагите на Хашките случаи може да биде повикан за сведок?

Сител - 24.11.2020

Вицепремиерот Груби негира каква било инволвираност со т.н. „Жолта куќа“. Вели дека работел како преведувач за иследниците од Хашкиот трибунал, но и дека не е повикан како сведок во Хаг, како што објавија дел од медиумите.

Ахмети: Груби преведувал во истрагата за „Жолтата куќа“

Независен - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вели дека не го загрижуваат гласините дека пратеници од редовите од неговата партија може да поднесат интепелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Груби: Јас само преведував за Хашкиот трибунал, а „Жолтата куќа“ не се споменува во обвинението против водачите на ОВК

Press24 - 24.11.2020

Maкедонскиот вицепремиер Артан Груби бил во „Жолтата куќа“ во градот Бурел во Северна Албанија во 2004 година како преведувач и во рамките на истрага на Хашкиот трибунал. Груби денеска потврди дека во текот на ангажманот за Трибуналот бил преведувач.

Груби бил во Жолтата куќа, но како вработен во Хашкиот трибунал

Независен - 24.11.2020

Вицепремиерот Артан Груби ги демантира информациите дека е повикан во судот во Хаг за случајот „Жолта куќа“, но потврдува дека тогаш како вработен во Хашкиот трибунал бил во албанскиот град Бурел додека се водела истрагата за наводните злосторства ...

Груби: Јас само преведував за Хашкиот трибунал

МКД - 24.11.2020

Вицепремиер Артан Груби негира каква било инволвираност во случајот „Жолтата куќа“, напротив тој тврди дека и во обвиненијата за косовскиот претседател Хашим Тачи и експретседателот на косовското Собрание не се споменува „Жолтата куќа“ и дека тој ...

Груби- не сум повикан во Хаг

Р.С.Европа - 24.11.2020

Вицепремиерот Артан Груби ги демантира информации дека е повикан во судот во Хаг за случајот „Жолта куќа“, но потврдува дека како тогаш вработен во Хашкиот трибунал бил во албанскиот град Бурел додека се водела истрагата за наводните злосторства за ...

Која е „Жолтата куќа“, каде македонскиот заменикот премиер Артан Груби „само преведувал“?

ММС - 24.11.2020

Најнапред албанските медиуми напишаа, а синоќа во телевизиско интервју новинарските наводи ги потврди лидерот на ДУИ Али Ахмети, дека актуелниот заменик премир во македонската влада и десна рака на Ахмети, Артан Груби, бил преведувач во злогласната ...

Груби му преведувал на Хашкиот трибунал за „Жолтата куќа“, а не во неа

Нова ТВ - 24.11.2020

Вицепремиер Артан Груби потврди дека преведувал за Хашкиот трибунал, но негира каква и да е поврзаност со озлогласената „Жолта куќа“ во близина на албанскиот град Бурел. Тој негира дека е повикан во какво било својство од Хашкото обвинителство во ...

Груби: Јас само преведував за Хашкиот трибунал, а „Жолтата куќа“ не се споменува во обвинението против водачите на ОВК

+инфо - 24.11.2020

Сето ова е дел од предизборна кампања во Албанија во која не сакам да бидам дел, ниту да бидам инволвиран - вели првиот вицепремиер Артан Груби. Првиот вицепремиер Артан Груби негира каква било инволвираност во случајот „Жолтата куќа“, напротив тој ...

Ахмети: Артан Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“

Во Центар - 24.11.2020

Во текот на изминативе денови во Тирана се дебатира за улогата на ОНА Косово и обвинетите команданти каде потпретседателот на Демократската партија на Албанија Еди Палока, тврди дека премиерот Еди Рама и руското Министерство за надворешни работи се ...

Ахмети: Груби беше преведувач во „Жолтата куќа“

МКД - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој учествувал и во косовската војна, заради што беше повикан од Специјалниот суд да даде исказ, според негово признание како сведок, во интервју за ТВ21 одговори дека неговиот најблизок соработник Артан Груби во случајот ...

Артан Груби бил во Жолтата куќа како преведувач

Независен - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервјуто за ТВ 21 ја коментираше ситуацијата на Косово, односно фактот дека неговите пријатели Тачи, Весејли, Селими, Красниќи и други завршија на судење во Хаг. притоа тој откри и нов детал.

Ахмети: Груби бил преведувач за случаите од Жолтата куќа

Антропол - 24.11.2020

Откако албанската опозиција обвини дека првиот вицепремиер Груби бил преведувач за „Жолтата куќа” на Косово, лидерот на ДУИ, Али Ахмети вчера во емисијата „Клик плус“ изјави дека улогата на Груби била само како преведувач и ништо повеќе од тоа.

Груби му преведувал на Хашкиот трибунал за „Жолтата куќа“, а не во неа

Либертас - 24.11.2020

Сето ова е дел од предизборна кампања во Албанија, тврди вицепремиерот Груби негирајќи дека е повикан во какво било својство од Хашкото обвинителство во врска со обвиненијата за водачите на ОВК од Косово.

Дали преведувач во истрагите на Хашките случаи може да биде повикан за сведок?

4NEWS - 24.11.2020

Вицепремиерот Груби негира каква било инволвираност со т.н. „Жолта куќа“. Вели дека работел како преведувач за иследниците од Хашкиот трибунал, но и дека не е повикан како сведок во Хаг, како што објавија дел од медиумите.

Ахмети: Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“

4NEWS - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во вчерашното гостување на ТВ 21 рече дека првиот вицепремиер Артан Груби имал само улога на преведувач во таканаречената „Жолта куќа“ на Косово. -Ништо повеќе од тоа – рече Ахмети, додавајќи дека не му е пријатен нападот ...

Ахмети: Груби имал само улога на преведувач во таканаречената „Жолта куќа“ на Косово

PressingTV - 24.11.2020

Деновиве во Тирана се дебатира за улогата на УЧК и на обвинетите команданти. Потпретседателот на Демократската партија на Албанија Еди Палока тврди дека премиерот Еди Рама и руското Министерство за надворешни работи се единствените кои сè уште ...

Не гледа ништо спорно во тоа: Груби потврди дека бил во Жолтата куќа

Република - 24.11.2020

Артан Груби потврди дека бил преведувач на Хашкиот трибунал во истрагите за озогласената „Жолта куќа “, во Албанија во 2004, по војната во Косово. Сепак, според Груби нема ништо спорно во неговиот ангажман, а неговата работа за тој период била ...

Артан Груби бил преведувач: Ова е Жолтата куќа каде се тргувало со органи

Република - 24.11.2020

Деновиве во Тирана се дебатира за улогата на УЧК и на обвинетите команданти. Потпретседателот на Демократската партија на Албанија Еди Палока тврди дека премиерот Еди Рама и руското Министерство за надворешни работи се единствените кои сè уште ...

Ахмети: Артан Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“

4NEWS - 24.11.2020

Во текот на изминативе денови во Тирана се дебатира за улогата на ОНА Косово и обвинетите команданти каде потпретседателот на Демократската партија на Албанија Еди Палока, тврди дека премиерот Еди Рама и руското Министерство за надворешни работи се ...

АРТАН ГРУБИ: Прв пат слушам дека сум повикан во Хаг

Денешен - 24.11.2020

Артан Груби ги демантира информации дека е повикан во судот во Хаг за случајот „Жолта куќа“, но потврдува дека како тогаш вработен во Хашкиот трибунал бил во албанскиот град Бурел додека се водела истрагата за злосторства за време на војната во ...

Груби: Јас само преведував за Хашкиот трибунал за случајот „Жолтата куќа„

еМагазин - 24.11.2020

Првиот вицепремиер Артан Груби тврди дека нема никаква инволвираност во случајот „Жолтата куќа“ и дека тој бил само преведувач за Хашкиот трибунал. „Работев за Хашкиот трибунал од 1999 до 2004 година и во албанскиот град Бурел бев заедно со ...

Во оваа „жолта куќа“ бил преведувач Артан Груби

PressingTV - 24.11.2020

Деновиве во Тирана се дебатира за улогата на УЧК и на обвинетите команданти. Потпретседателот на Демократската партија на Албанија Еди Палока тврди дека премиерот Еди Рама и руското Министерство за надворешни работи се единствените кои сè уште ...

(ВИДЕО) Во „Жолтата куќа“ во Албанија се вадеа органи на Срби, кои се продаваа на клиники низ Европа

еМагазин - 24.11.2020

Поранешните офицери на Ослободителната војска на Косово (ОВК), Хашим Тачи , Кадри Весели , Реџеп Селими и Јакуп Красниќи неодамна од судот во Хаг беа обвинети за најмалку 98 убиства. Тие се обвинети за злосторства извршени во 34 нелегални притвори ...

Груби: Не сум повикан воопшто во Хаг

Либертас - 24.11.2020

Вицепремиерот на Македонија, Артан Груби ги демантира информациите дека е повикан во судот во Хаг за случајот „Жолта куќа“. Груби потврди дека како тогаш вработен во Хашкиот трибунал бил во албанскиот град Бурел додека се водела истрагата за ...

Ахмети: Груби преведувал во истрагата за „Жолтата куќа“

Скопје инфо - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вели дека не го загрижуваат гласините дека пратеници од редовите од неговата партија може да поднесат интепелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Груби бил преведувач во „Жолтата куќа“ и тврди дека тука нема ништо спорно

Фактор - 24.11.2020

Maкедонскиот вицепремиер Артан Груби бил во „Жолтата куќа“ во градот Бурел во Северна Албанија во 2004 година како преведувач и во рамките на истрага на Хашкиот трибунал. Груби денеска потврди дека во текот на ангажманот за Трибуналот бил преведувач.

Првиот вицепремиер, Артан Груби бил преведувач во „Жолтата куќа„, потврди Ахмети

еМагазин - 24.11.2020

Во емисијата „Клик плус“ на телевизијата 21 , лидерот на ДУИ, Али Ахмети потврди дека неговиот соопартиец и прв вицепремиер Артан Груби , бил преведувач во „Жолтата куќа“, која со години се споменува како место на страшни злосторства во Албанија ...

Груби: Не гледам ништо спорно во мојот ангажман во „Жолтата куќа“

Локално - 24.11.2020

Артан Груби потврди дека бил ангажиран како преведувач во „Жолтата куќа“ во Бурел, С. Албанија во 2004. година, и дека бил дел од тимот на обвинителот кој ја предводел истрагата. Тогаш истата завршила без докази, а Груби уште еднаш потенцираше дека ...

Груби: Не сум повикан во Хаг, преведував за трибуналот за „Жолтата куќа“

24Инфо - 24.11.2020

Артан Груби негира каква било инволвираност во случајот „Жолтата куќа“, напротив тој тврди дека и во обвиненијата за косовскиот претседател Хашим Тачи и експретседателот на косовското Собрание не се споменува „Жолтата куќа“.

Артан Груби во „Жолтата куќа“ бил како преведувач на Хашкиот трибунал

Expres - 24.11.2020

Артан Груби денеска потврди дека бил во „Жолтата куќа“ во градот Бурел во Северна Албанија во 2004 година, но како преведувач и во рамки на истрага на Хашкиот трибунал. Тој бил преведувач во тимот на обвинителот кој ја водел истрагата која тогаш ...

Ахмети потврди дека Груби преведувал во “Жолтата куќа”

Expres - 24.11.2020

Лидерот на ДУИ потврди дека Груби бил преведувач во „Жолтата куќа” за која има истрага која може дел од раководството на УЧК да го однесе во Хаг. Пет дена откако албанската опозициска Демократска Партија обвини дека првиот вицепремиер Артан Груби а ...

Која е „Жолтата куќа“, каде македонскиот заменикот премиер Артан Груби „само преведувал“?

Мак. Весник - 24.11.2020

Ахмети рече дека Груби таму бил само преведувач, „ и ништо повеќе од тоа“. При тоа, објасни дека Груби со години работел како преведувач во седиштето на НАТО во Скопје и во Холандската амбасада во Скопје, а претходно бил преведувач и во Хашкиот ...

Груби: Преведував за Хашкиот трибунал и тука нема ништо спорно

Скопје1 - 24.11.2020

Вицепремиер Артан Груби негира каква било инволвираност во случајот „Жолтата куќа“, напротив тој тврди дека и во обвиненијата за косовскиот претседател Хашим Тачи и експретседателот на косовското Собрание не се споменува „Жолтата куќа“ и дека тој ...

Груби за „Жолтата куќа“ ама ангажиран за Хашкиот Трибунал

Магазин - 24.11.2020

Груби: Јас само преведував за Хашкиот трибунал, а „Жолтата куќа“ не се споменува во обвинението против водачите на ОВК Сето ова е дел од предизборна кампања во Албанија во која не сакам да бидам дел, ниту да бидам инволвиран – вели првиот ...

Ахмети: Артан Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“ ништо повеќе од тоа

MakPress - 24.11.2020

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, при гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21 ги потврди информациите на албанската опозиција изнесени пред неколку денови во кои тие обвинија дека Артан Груби бил преведувач во озогласената „Жолта куќа“.

Ахмети: Артан Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“

ТВ21 - 23.11.2020

Во текот на изминативе денови во Тирана се дебатира за улогата на ОНА Косово и обвинетите команданти каде потпретседателот на Демократската партија на Албанија Еди Палока, тврди дека премиерот Еди Рама и руското Министерство за надворешни работи се ...

Ахмети: Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“, ништо повеќе

Фокус - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на ТВ 21 рече дека првиот вицепремиер Артан Груби имал само улога на преведувач во таканаречената „Жолта куќа“ на Косово. -Ништо повеќе од тоа – рече Ахмети, додавајќи дека не му е пријатен нападот врз тогашната ОНА која, ...

Ахмети: Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“, ништо повеќе

Press24 - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на ТВ 21 рече дека првиот вицепремиер Артан Груби имал само улога на преведувач во таканаречената „Жолта куќа“ на Косово. -Ништо повеќе од тоа – рече Ахмети, додавајќи дека не му е пријатен нападот врз тогашната ОНА која, ...

Ахмети: Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“

Нетпрес - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на ТВ 21 рече дека првиот вицепремиер Артан Груби имал само улога на преведувач во таканаречената „Жолта куќа“ на Косово. -Ништо повеќе од тоа – рече Ахмети, додавајќи дека не му е пријатен нападот врз тогашната ОНА која, ...

Ахмети: Груби ја познава материјата за „жолтата куќа“ само како преведувач на Трибуналот

+инфо - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ рече дека Артан Груби работел како преведувач на Хашкиот трибнал 7 или 8 години, а потоа работел и како преведувач во седиштето на НАТО во Скоипје и на Холандската амбасада во Скопје.

Ахмети: Груби бил преведувач во „Жолтата куќа“

Локално - 23.11.2020

Откако неколку медиуми од регионот објавија дека еден од можните сведоци за настаните во познатата „Жолтата куќа“ би можел да биде и вицепремиерот Артан Груби, лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва во емисијата „Клик плус“ изјави дека улогата на Груби ...

АХМЕТИ: Артан Груби беше преведувач на сведоци за „Жолтата куќа“ во работата на Трибуналот

Денешен - 23.11.2020

Откако неколку медиуми од регионот објавија дека еден од можните сведоци за настаните во познатата „Жолтата куќа“ би можел да биде и вицепремиерот Артан Груби, лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва во емисијата „Клик плус“ изјави дека улогата на Груби ...

Ахмети: Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“, ништо повеќе

Република - 23.11.2020

Деновиве во Тирана се дебатира за улогата на УЧК и на обвинетите команданти. Потпретседателот на Демократската партија на Албанија Еди Палока тврди дека премиерот Еди Рама и руското Министерство за надворешни работи се единствените кои сè уште ...

АХМЕТИ ПОТВРДИ: Груби бил само преведувач во „Жолтата куќа“, ништо повеќе

Вечер - 23.11.2020

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на ТВ 21 рече дека првиот вицепремиер Артан Груби имал само улога на преведувач во таканаречената „Жолта куќа“ на Косово. - Ништо повеќе од тоа – рече Ахмети, додавајќи дека не му е пријатен нападот врз тогашната ОНА која, ...