TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МПЦ упати протесни писма до Грчката и до Бугарската црква

Утрински - 25.09.2004

Поради неканонското постапување на владиците кои сослужуваа со Јован Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква упати протестно писмо до Грчката и до Бугарската православна црква со остра реакција, негодување и опоменување за противканонското и нецрковно однесување на нивните ...

МПЦ протестира до поглаварите на ГПЦ и на БПЦ и бара извинување

Време - 25.09.2004

ПО ДОАЃАЊЕТО НА ГРЧКИ И НА БУГАРСКИ ЕПИСКОПИ ВО НИЖЕПОЛЕ Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан вчера упати протестни писма до поглаварите на Грчката и на Бугарската православна црква, Христодулос и Максим, поради влегувањето на двајцата епископи од тие цркви во Македонија.

Не мешајте се во нашата автокефалност!

Вест - 25.09.2004

СИНОДОТ НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА УПАТИ ПРОТЕСТНО ПИСМО ДО ГРЧКАТА И БУГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА Синодот на Македонската православна црква вчера упати протестно писмо со остра реакција до Грчката и до Бугарската православна црква, во кое изразува негодување и опоменување на неканонското и ...

Протест до грчката и бугарската црква

Дневник - 25.09.2004

ПО ПРОВОКАЦИЈАТА ВО НИЖЕПОЛЕ Македонската православна црква вчера остро протестираше кај Грчката и кај Бугарската православна црква и побара тие да ги казнат двајцата свои митрополити што сослужувале со расчинетиот владика Јован.

МПЦ упати протестно писмо до ГПЦ и БПЦ

А1 - 24.09.2004

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква упати протестно писмо до Грчката и до Бугарската православна црква со остра реакција, негодување и опоменување за противканонското и нецрковно однесување на нивните архиереи, епископот Игнатиј од Волос и митрополитот Кирил од Варна.

МПЦ УПАТИ ПРОТЕСТНО ПИСМО ДО ГРЧКАТА И БУГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

Канал5 - 24.09.2004

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква упати протестно писмо до Грчката и до Бугарската православна црква со остра реакција, негодување и опоменување за противканонското и нецрковно однесување на нивните архиереи, епископот Игнатиј Светиот архиерејски синод на Македонската ...

МПЦ не се брани на границата

Дневник - 24.09.2004

Коментар - Бранко Ѓорѓевски Синхронизираната инвазија на српски, грчки и бугарски владици на нашите гранични премини, очигледно, има две цели. Едната е да се демонстрира нивната поддршка за отпадниците од МПЦ, а втората - да се инсценираат скандали со нашите забрани за влез со мантии со оглед на ...

Инвазија од попови на македонските граници

Дневник - 23.09.2004

ЦРКОВНИ ИГРИ Грчки свештеник бил вратен од Меџитлија, а на граничниот премин Деве Баир во земјава влегол епископ на Бугарската православна црква, со согласност од МПЦ Свештеникот на Грчката православна црква Ампатидис Харалампос завчера бил вратен од граничниот премин Меџитлија бидејќи не му бил ...

Вранишковски испраќа следбеници на студии во странство

Време - 23.09.2004

ПО СПОРОТ СО ЦРКОВНИОТ ВРВ Ивана Серафимова Јован Вранишковски, расчинетиот владика од МПЦ, распишал конкурс за запишување студенти и средношколци по богословија со грчки и со бугарски стипендии. Тоа за МПЦ е нелегален чин и државата треба да го спречи.

Аман од импровизации

Време - 23.09.2004

Зорица Дарковска Се случи во земјава да влезат, да упаднат попови - кој со мантија, кој без неа и да богослужат без одобрение од надлежниот орган, што е спротивно на каноните и на законите. Еден од нив, бугарскиот митрополит Кирил, кажал дека оди во Струмица, а свртел накај Нижеполе.

Јован лобира кај грчките владици да го спречат дијалогот меѓу МПЦ и СПЦ

Утрински - 22.09.2004

Расколникот прави опструкции спроти најавената меѓуцрковна средба што се очекува во октомври Македонските архијереи ќе расправаат за можното обновување на дијалогот со Српската црква, ќе заземат став околу идната преговарачка стратегија Билјана Јовановска Синодот на Македонската православна црква, ...

Синодот на МПЦ ќе расправа за преговорите со СПЦ

Дневник - 22.09.2004

НА УТРЕШНАТА СЕДНИЦА Владиците ќе ја договараат платформата за преговорите Светиот синод на МПЦ утре ќе расправа за обновувањето на преговорите со Српската православна црква за разрешувањето на меѓуцрковниот спор, дознава "Дневник".

Интерен акт на МВР ги пуштил грчкиот и бугарскиот владика

Време - 22.09.2004

ПРЕД НЕДЕЛНИОТ СОБИР ВО НИЖЕПОЛЕ Иван Блажевски Министерството за внатрешни работи со интерен акт овозможило во земјава да влезат црковните великодостојници од Грција и од Бугарија минатиот викенд, кои ги осветија темелите на еден параклис во Нижеполе, соопштија од МВР.

ВРАНИШКОВСКИ ГО ПОВАМПИРУВА МИНАТОТО

Вечер Прес - 22.09.2004

Владиката г. Петар, кој се наоѓа во Австралија, ги осуди најновите постапки на егзархот Јован Вранишковски и мошне негативно се одрази за присуството на владиците од Грција, Бугарија и СЦГ во битолското село Нижо Поле при формирање на Здружението “Доктори на љубовта" и осветување на темелите на ...

Преговори со СПЦ најверојатно идниот месец

А1 - 21.09.2004

Наскоро, можеби во текот на идниот месец, очекуваме во Македонија да пристигне делегација на СПЦ, со која прелиминарно треба да се договориме за кои прашања и под кои услови ќе разговараме во наредниот период, ни изјави денеска во телефонскиот разговор Митрополитот Преспанско-пелагониски и ...

Странските владици им дадоа легитимитет на провокациите од Нижеполе

Утрински - 21.09.2004

Во време кога се подготвува обновувањето на дијалогот меѓу МПЦ и СПЦ Со слободното движење и богослужбата во Нижеполе, Јован се демантираше себеси, зашто тврдеше дека секој негов чекор и активност најгрубо се санкционирани од македонските безбедносни сили Билјана Јовановска Во период на исчекување ...

МПЦ: Јован ги минира преговорите со СПЦ

Време - 21.09.2004

ПО ДОАЃАЊЕТО НА ГРЧКИ И НА БУГАРСКИ ВЛАДИЦИ ВО НИЖЕПОЛЕ Иван Блажевски Македонската православна црква цврсто стои на ставот за обновување на преговорите со Српската православна црква за статусот на нашата црква, и покрај тоа што појавувањето на грчки и на бугарски црковни великодостојници во ...

Јован на екскурзии, Тимотеј на тапет

Дневник - 21.09.2004

ПО УПАДОТ НА СРПСКИОТ ЕГЗАРХ ВО "СВ. КЛИМЕНТ" во охрид Во МПЦ велат дека на расчинетиот владика не смее да му биде дозволен влез во црквата во која е прогласена автокефалноста на нашата црква Врвот на Македонска православна црква сериозно му забележал на дебарско-кичевскиот владика Тимотеј, бидејќи ...

ДЕЛ ОД ЈАВНОСТА И СЕ ЧУДИ НА ДРЖАВАТА

Вечер Прес - 21.09.2004

БИТОЛА. - Веста дека расчинетиот владика на МПЦ, Јован Вранишковски, кај селото Нижо Поле, Битолско, го осветил камен темелникот на параклисот кај манастирот "Свети Јован Златоуст", непосредно до вилата на неговиот татко, а притоа и го промовирал огранокот на меѓународната организација "Лекари на ...

СМК бара забрана за делување на Вранишковски

А1 - 20.09.2004

Светскиот македонски конгрес (СМК) најостро го осудува поставувањето камен-темелник на незаконскиот објект во Нижо Поле на, како што се вели во соопштението, нелегалната секта на Зоран Вранишковски. СМК бара одговор од надлежните државни органи за пропуштањето на архиереи и свештеници на туѓи ...

Јован се наметнува како фактор во преговорите со СПЦ

А1 - 20.09.2004

5 стоматолози и фармацевти од Битола и 20 лекари од државата вчера во Нижеполе се приклонија на здружението „Доктори на љубовта“ на Охридската Архиепископија. Ова денеска го потврди Јован Вранишковски кој вчера за една локална телевизија изјави дека сега поинаку стојат работите откако претседателот ...

СМК БАРА ЗАБРАНА НА ДЕЛУВАЊЕ НА ЗОРАН ВРАНИШКОВСКИ

Канал5 - 20.09.2004

Светскиот македонски конгрес (СМК) најостро го осудува поставувањето камен-темелник на незаконскиот објект во Нижо Поле на, како што се вели во соопштението, нелегалната секта на Зоран Вранишковски. СМК бара одговор од надлежните државни органи Светскиот македонски конгрес (СМК) најостро го осудува ...

Вранишковски спаси глава, но не и капата

Вест - 20.09.2004

РАСКОЛНИКОТ ЈОВАН ИСВИРКАН ВО ОХРИД Во центарот на Охрид, завчера напладне, група револтирани охриѓани го нападнаа Зоран Вранишковски, расчинет како владика Јован на МПЦ, и така му покажаа дека тој не е добредојден во градот.

МПЦ ќе избира владика и ќе договара стратегија и за преговори со СПЦ

Утрински - 20.09.2004

Во првите денови на октомври ќе се одржи седница на Светиот синод Можно е отец Методиј Златанов да биде ракоположен за викарен епископ и да се најде во преговарачкиот тим со СПЦ Билјана Јовановска Српската православна црква сў уште нема официјална потврда кога и каде ќе се одржи средбата со ...

Јован собра доктори во црни мантии од Србија, Грција и од Бугарија

Дневник - 20.09.2004

ГОЛЕМ СВЕШТЕНИЧКИ СОБИР ВО НИЖО ПОЛЕ, БИТОЛСКО Во центарот на т.н. охридска архиепископија беше основано здружение "Доктори на љубовта" Пред околу 400 игумени, свештеници и голем број верници од Бугарија, Грција, Србија и од Македонија, вчера во потпелистерското село Нижо Поле кај Битола беше ...

ГРЧКИОТ И БУГАРСКИОТ ВЛАДИКА ГИ ИЗМАМИЛЕ МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИЦАЈЦИ ЗА ДА ОДАТ КАЈ ВРАНИШКОВСКИ ВО НИЖО ПОЛЕ

Канал5 - 20.09.2004

Вчерашниот настан во битолското Нижо Поле, очигледно Зоран Вранишковски го организирал на своја рака, без претходни консултации и дозволи од ресорните служби. Според Министреството за внатрешни работи, чија ингеренција е граничниот влез, грчкиот митрополи Вчерашниот настан во битолското Нижо Поле, ...

Грчки и бугарски владици го осветија манастирот на Јован

Време - 20.09.2004

ВО НИЖЕПОЛЕ, БИТОЛСКО Пеце Стефановски <> Грчки, бугарски и српски владици и свештеници го осветија камен-темелникот на идниот манастирски комплекс во Нижеполе, вчера во викендичката на Јован Вранишкоски. Архијерејската служба за комплексот „Св.