TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петр Нечас нов чешки премиер

Кирилица - 27.06.2010

- Ќе треба да се „сече во болното место“, најави Клаус за работата која ја чека новата Влада, поради големиот буџетски дефицит и економските мерки за штедење кои треба да се преземат за тој да се ...

Петр Нечас утре ќе биде именуван за нов чешки премиер

Алфа - 27.06.2010

Петр Нечас, лидер на чешката Граѓанска демократска партија (ОДС), утре од претседателот на државата Вацлав Клаус ќе биде именуван за нов чешки премиер.

Петр Нечас утре ќе биде именуван за нов чешки премиер

Сител - 27.06.2010

Петр Нечас, лидер на чешката Граѓанска демократска партија (ОДС), утре од претседателот на државата Вацлав Клаус ќе биде именуван за нов чешки премиер.

Чешкиот претседател ќе го именува Петр Нечас за премиер

Форум - 27.06.2010

Чешкиот претседател Вацлав Клаус има намера да го назначи лидерот на Граѓанско-демократската партија, Петр Нечас за нов премиер, пренесе Rauters Парламентарните избори во Чешка се одржаа кон крајот ...

Чешката влада поднесе оставка

А1 - 25.06.2010

Чешкиот претседател Вацлав Клаус ја прифати оставката на премиерот Јан Фишер и побара од него да остане на власт до формирање на новата администрација, што се очекува за неколку недели.

Чешкиот премиер Фишер поднесе оставка

Телма - 25.06.2010

Чешкиот премиер Јан Фишер поднесе денеска оставка, која ја прифати претседателот Вацлав Клаус. Фишер ќе остане на функцијата додека новата влада не ја преземе власта.

Чешкиот премиер поднесе оставка

Сител - 25.06.2010

Чешкиот премиер Јан Фишер поднесе денеска оставка, која ја прифати претседателот Вацлав Клаус. Фишер ќе остане на функцијата додека новата влада не ја преземе власта.

Клаус ја прифати оставката од Фишер

Нетпрес - 25.06.2010

Чешкиот претседател Вацлав Клаус ја прифати формалната оставка од премиерот Јан Фишер и побара од досегашниот владин кабинет да продолжи со работа се до формирањето на новата влада, јавува дописникот ...

Чешката влада поднесе оставка, наскоро ќе биде именува нова

Кирилица - 25.06.2010

Претседателот на Чешка, Вацлав Клаус, побара од Фишер да остане технички премиер до изборот на новата в Чешкиот премиер Јан Фишер поднесе оставка и на тој начин создаде услови за назначување на ...

Премиерот на Чешка, Јан Фишер, поднесе оставка

Р.С.Европа - 25.06.2010

Чешкиот премиер Јан Фишер денеска и формално поднесе оставка, со што е отворен патот за формирање нова влада, речиси еден месец по парламентарните избори.

Чешката влада поднесе оставка

Inpress - 25.06.2010

Прага, 25. јуни (ИНПРЕС) Чешкиот претседател Вацлав Клаус ја прифати денеска оставката на владата на премиерот Јан Фишер и побара од него да остане на власт до формирањето на новата администрација, ...

Чешката влада си поднесе оставка

Нетпрес - 25.06.2010

Владата на Чешка на чело со премиерот Јан Фишер денеска си поднесе оставка, пренесува новинската агенција “Интерфакс“ повикувајќи се на локалните медиуми.

Чешката влада поднесе оставка, наскоро ќе биде именувана нова

eReporter - 25.06.2010

Чешката влада на чело со премиерот Јан Фишер поднесе денеска оставка и со тоа создаде услови за именување нова влада по минатомесечните парламентарни избори.

Иванов вети поддршка за чешките инвестиции

Утрински - 23.06.2010

Македонија има голем дефицит во размената со Чешка, а поради економската криза се намалува и трговијата воопшто со таа држава.

Пари - Чешка нуди соработка

Време - 23.06.2010

Директните контакти меѓу бизнисмените се најдобриот начин за да се развие економската соработка меѓу Македонија и Чешка.

Спогодба за основање македонско-чешки деловен совет

А1 - 22.06.2010

Претставници на Стопанската комора на Македонија и на Чешка денеска во Скопје ја потпишаа спогодбата за основање на македонско-чешки деловен совет.

Иванов- Клаус: Развивање на економијата преку директни контакти на бизнис-заедницата

Алсат-М - 22.06.2010

Македонија и Чешка имаат традиционално добри односи, силна историска и кутурна соработка. Двете земји се заинтересирани за развој на севкупните односи, но за најважни ги сметаат економските и затоа и ...

Преговарајте, не чекајте спас од горе

Утрински - 22.06.2010

Светот, Европа и земјите од регионот имаат низа поважни прашања, така што спор за име што си го избрала самата држава мене ми се чини сосема недостоен, е оцена на чешкиот претседател Вацлав Клаус, ...

Македонија - Не чекајте спас „од горе“

Време - 22.06.2010

Спорот за име што една држава сама си го избрала ми се чини недостоен, но верувам дека може да се најде решение и затоа треба да продолжат преговорите, а не да се чека спас од страна, изјави чешкиот ...

Бизнисмените ќе ја туркаат економијата меѓу Македонија и Чешка

Телма - 22.06.2010

Македонија и Чешка имаат традиционално добри односи, силна историска и кутурна соработка. Двете земји се заинтересирани за развој на севкупните односи, но за најважни ги сметаат економските и затоа и ...

Чешко-македонски бизнис форум

Алсат-М - 22.06.2010

Чешките компании се подготвени за соработка со македонските, но и да ја користат Македонија како база од каде би работеле во целиот регион.

Иванов - Клаус: Да се подобри трговската соработка меѓу Македонија и Чешка

Канал5 - 22.06.2010

Трговската соработка меѓу Македонија и Чешка не е на задоволително ниво. Оценија денеска претседателите на двете држави, но и претставниците на стопанските комори.

Црвенковски-Клаус - Пречките кон ЕУ и НАТО треба да се надминат, друга алтернатива нема

Inpress - 22.06.2010

Скопје, 22. јуни (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски денеска оствари средба со претседателот на Република Чешка Вацлав Клаус, кој е во официјална ...

Македонско - Чешки бизнис форум

Алфа - 22.06.2010

Дваесетина чешки и македонски компании разгледуваа можности за соработка на заедничкиот бизнис форум во Стопанската комора на Македонија.

Решавањето на прашањето за името ќе го деблокира патот кон ЕУ и НАТО

Макфакс - 22.06.2010

Пречките на патот кон ЕУ и НАТО Алијансата треба да бидат надминувани, но и времето е важен фактор за постигнување напредок на тој план, заклучија денеска на средбата, претседателот на ...

Средба Црвенковски-Клаус

Р.С.Европа - 22.06.2010

Пречките на патот кон ЕУ и НАТО треба да бидат надминувани, но и времето е важен фактор за постигнување напредок на тој план, заклучија денеска на средбата, претседателот на Социјалдемократскиот ...

Иванов-Клаус: Директни контакти на бизнис-заедницата за развој на економијата

Кирилица - 22.06.2010

Македонија и Чешка имаат традиционално добри односи, силна историска и кутурна соработка Двете земји се заинтересирани за развој на севкупните односи, но за најважни ги сметаат економските и затоа и ...

Формиран македонско - чешки деловен совет

Алфа - 22.06.2010

Основањето на македонско - чешки деловен совет е продолжение на интензивирањето на економската соработка меѓу двете земји кое го активираше посетата на премиерот Никола Груевски на Прага во февруари ...

Македонско - Чешки бизнис форум во Скопје

Р.С.Европа - 22.06.2010

Македонија и Чешка имаат традиционално добри односи, силна историска и кутурна соработка, но за најважни ги сметаат економските и затоа и двете земји во иднина треба да се концентрираат на нивниот ...

Црвенковски денеска ќе се сретне со чешкиот претседател Клаус

Inpress - 22.06.2010

Скопје, 22. јуни (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска ќе оствари средба со претседателот на Република Чешка Вацлав Клаус, кој е во официјална ...

Македонските и чешките бизнисмени ќе формираат Македонско-Чешки деловен совет

Inpress - 22.06.2010

Скопје, 22 јуни (ИНПРЕС) Во рамките на посетата на високата Чешка делегација, предводена од претседателот на Република Чешка, Вацлав Клаус, денеска во Стопанската комора на Македонија, ќе се одржи ...

Втор ден од посетата на чешкиот претседател Клаус на Македонија

Сител - 22.06.2010

Претседателот Ѓорге Иванов и неговиот чешки колега, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска ќе се обратат на Македонско чешкиот бизнис форум што се одржува во ...

Втор ден од посетата на чешкиот претседател Клаус на Македонија

МРТ - 22.06.2010

Претседателот Ѓорге Иванов и неговиот чешки колега, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска ќе се обратат на Македонско чешкиот бизнис форум што се одржува во ...

Развивање на економијата преку директни контакти на бизнис-заедницата

Сител - 22.06.2010

Македонија и Чешка имаат традиционално добри односи, силна историска и културна соработка. Двете земји се заинтересирани за развој на севкупните односи, но за најважни ги сметаат економските и затоа ...

Формиран македонско - чешки деловен совет

Макфакс - 22.06.2010

Основањето на македонско - чешки деловен совет е продолжение на интензивирањето на економската соработка меѓу двете земји кое го активираше посетата на премиерот Никола Груевски на Прага во февруари ...

Формиран македонско - чешки деловен совет

МРТ - 22.06.2010

Основањето на македонско - чешки деловен совет е продолжение на интензивирањето на економската соработка меѓу двете земји кое го активираше посетата на премиерот Никола Груевски на Прага во февруари ...

Решавањето на прашањето за името ќе го деблокира патот кон ЕУ и НАТО

Форум - 22.06.2010

Пречките на патот кон ЕУ и НАТО Алијансата треба да бидат надминувани, но и времето е важен фактор за постигнување напредок на тој план, заклучија денеска на средбата, претседателот на ...

Клаус и Иванов ќе се обратат на Македонско–чешкиот бизнис форум

Кирилица - 22.06.2010

Претседателот Ѓорге Иванов и неговиот чешки колега, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија денеска ќе се обратат на Македонско чешкиот бизнис форум што се одржува во ...

Државата да не влијае на економијата

Вечер Прес - 22.06.2010

Трагичните искуства кои ги имавме во минатото во нашата држава и вие во вашата не тераат на тоа да се спротивставиме на сите стремежи на Америка и на некои други држави - државата да влијае на ...

За Клаус спорот за името е недостоен

Н.Македонија - 22.06.2010

Преговарајте, порача чешкиот претседател Вацлав Клаус, зашто да се чека спасение одозгора е невозможноНајголеми пропусти се утврдени при евиденцијата на мртвите од болниците и од погребните ...

Клаус: Преговарајте, не чекајте спасение одозгора

А1 - 21.06.2010

Чешкиот претседател Вацлав Клаус спорот со името во време на поголеми проблеми во светот го нарече недостоен, но порача Македонија и Грција да преговараат и да не очекуваат решение однадвор.

Клаус е среќен што чешка ја задржа својата валута

Телма - 21.06.2010

Проблемите со еврото се уште не се завршени, а Чешката Република е среќна што ја задржа својата валута - круната, изјави чешкиот претседател Вацлав Клаус по денешната средба во Скопје со шефот на ...

Клаус:Недостојно е, но преговарајте

Алсат-М - 21.06.2010

Да се преговара за името на една држава што таа самата го избрала е недостојно, изјави чешкиот претседател Вацлав Клаус во Скопје по средбата со неговиот колега Ѓорге Иванов, кој повтори дека ...

Спорот е недостоен, ама мора да се преговара

Дневник - 21.06.2010

Спорот за името меѓу Грција и Македонија е недостоен, но за негово решавање мора да се преговара, а не да се чека решение однадвор.

Клаус: Чешка е среќна со круната

Дневник - 21.06.2010

Проблемите со еврото се' уште не се завршени, а Чешката Република е среќна што ја задржа својата валута - круната - изјави чешкиот претседател Вацлав Клаус по вчерашната средба во Скопје со шефот на ...

„Недостоен е спорот за името, Но преговарајте, не чекајте спас“

Телма - 21.06.2010

„Недостоинствено е да се бара промена на името на државата. Секоја држава сама си го избира името. Но, верувам дека може да се најде решение и затоа треба да продолжат преговорите, а не да се чека ...

Чешкиот претседател Клаус во дводневна официјална посета на Македонија

Алсат-М - 21.06.2010

Претседателот на Чешката Република Вацлав Клаус од денеска и утре престојува во официјална посета на Република Македонија.

Клаус: Не чекајте спас од страна, продолжете да преговарате

Deutsche Welle - 21.06.2010

Недостојно е да се разговара за име кое една држава сама си го избрала. Но, верувам дека може да се најде решение. Преговорите треба да продолжат, а не да се чека спас од страна, изјави чешкиот ...

Клаус: Преговарајте и не чекајте спасение од горе!

Канал5 - 21.06.2010

Европа и светот имаат поголеми проблеми од спорот за името. Затоа, не треба да се чека спас од небо, туку да се седне и да се преговара – порачува чешкиот претседател Вацлав Клаус.

Клаус: Преговарајте, не чекајте спасение од горе

Форум - 21.06.2010

Чешкиот претседател Вацлав Клаус спорот со името во време на поголеми проблеми во светот го нарече недостоен, но порача Македонија и Грција да преговараат и да не очекуваат решение однадвор По ...

Вацлав Клаус во дводневна официјална посета на Македонија

Кирилица - 21.06.2010

Претседателот на Чешката Република Вацлав Клаус од денеска и утре престојува во официјална посета на Република Македонија Македонскиот претседател Ѓорге Иванов со највисоки државни почести ќе го ...

Претседателот на Чешка во посета на Македонија

Р.С.Европа - 21.06.2010

Чешкиот претседател Вацслав Клаус денеска е во официјална посета на Република Македонија. Предвидено е околу пладне тој да се сретне со неговиот колега Ѓорѓе Иванов и со премиерот Никола Груевски.

Чешкиот претседател Клаус во посета на Македонија

Сител - 21.06.2010

Претседателот на Чешката Република Вацлав Клаус од денеска и утре престојува во официјална посета на Република Македонија.

Чешкиот претседател Клаус во Скопје

Нетпрес - 21.06.2010

Претседател на Чешка Вацлав Клаус денес доаѓа во официјална посета на Македонија. Високиот госин ќе биде примен од својот македонски колега, претседателот Ѓорге Иванов.

Чешкиот претседател Клаус во посета на Македонија

Макфакс - 21.06.2010

Претседателот на Чешката Република, Вацлав Клаус, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Предвидено е претседателот Клаус денеска да оствари средба со својот македонски ...

Чешкиот претседател Клаус во Македонија

Р.С.Европа - 21.06.2010

Чешкиот претседател Вацлав Клаус денеска и утре престојува во официјална посета на Македонија. Чешкиот претседател важи за евроскептик кој отворено ги искажува своите ставови спротивни на оние на ...

Средба Иванов - Клаус

Алфа - 21.06.2010

Спорот за име кое една држава сама си го избрала ми се чини недостоен. Но, верувам дека може да се најде решение и затоа треба да продолжат преговорите, а не да се чека спас од страна, изјави чешкиот ...

Клаус: Преговарајте, не чекајте спасение одозгора

Макфакс - 21.06.2010

Чешкиот претседател Вацлав Клаус спорот со името во време на поголеми проблеми во светот го нарече недостоен, но порача Македонија и Грција да преговараат и да не очекуваат решение однадвор.

Клаус: Спорот за името недостоен, но да се најде решение, да не се чека спасение одозгора

Нетпрес - 21.06.2010

Чешкиот претседател Вацлав Клаус кој се наоѓа во прва официјална посета на Македонија рече дека спорот што го има Македонија за името со Грција е недостоен.

Вацлав Клаус - Преговарајте, решението нема да падне од небо

Inpress - 21.06.2010

Скопје, 21 јуни (ИНПРЕС) Спорот е недостоен, но да не чекаме ставот за името да падне од озгора, тоа е невозможно. Во Европа има позначајни прашања од спорот за името, порача по средбата со својот ...

Средба Иванов-Клаус

Р.С.Европа - 21.06.2010

Спор за име кое една држава сама си го избрала ми се чини недостоен, изјави претседателот на Чешка Вацлав Клаус кој престојува во официјална посета на Македонија.

Клаус: Преговарајте, не чекајте решение „од горе“

Кирилица - 21.06.2010

Спорот за име кое една држава сама си го избрала ми се чини недостоен. Но, верувам дека може да се најде решение и затоа треба да продолжат преговорите, а не да се чека спас од страна, изјави чешкиот ...

Клаус: Преговарајте, не чекајте спасение одозгора

Алфа - 21.06.2010

Чешкиот претседател Вацлав Клаус спорот со името во време на поголеми проблеми во светот го нарече недостоен, но порача Македонија и Грција да преговараат и да не очекуваат решение однадвор.

Клаус:еврото не функционира во кризи

Р.С.Европа - 21.06.2010

Чешката Република е среќна што ја задржа својата валута, бидејќи проблемите со еврото се уште не се завршени, изјави чешкиот претседател Вацлав Клаус кој престојува во официјална посета на Македонија.

Клаус: Треба да се продолжи со преговорите, а не да се чека решение „од горе“

Сител - 21.06.2010

Спорот за име кое една држава сама си го избрала ми се чини недостоен. Но, верувам дека може да се најде решение и затоа треба да продолжат преговорите, а не да се чека спас од страна, изјави чешкиот ...

Клаус: Чешка се залага за проширување на ЕУ со земјите од регионот

Форум - 21.06.2010

Претседателот Вацлав Калус ја повторил на премиерот Груевски заложбата на Чешката Република и континуираната и искрена поддршка за Македонија за нејзината интеграција во ЕУ Во текот на својата ...

Клаус - Спорот за името недостоен

Р.С.Европа - 21.06.2010

Чешкиот претседател Вацлав Клаус кој е во официјална посета на Македонија ја изрази поддршката за ставовите на Македонија за спорот за името.

Клаус и Груевски на работен ручек

Макфакс - 21.06.2010

Премиерот Никола Груевски попладнево оствари работен ручек со чешкиот претседател, Вацлав Клаус. Како што соопштуваат од Владата, Груевски изразил поддршка за принципиелната чешка поддршка за ...

Чешка со поддршка за македонските евроинтеграции

Нетпрес - 21.06.2010

Чешката Република ќе продолжи и во иднина со својата континуирана и искрена поддршка на Република Македонија, му рекол на денешната средба со премиерот Никола Груевски во Скопје, чешкиот претседател ...

Премиерот Груевски се сретна со Клаус

Р.С.Европа - 21.06.2010

Чешкиот претседател Вацлав Клаус кој престојува во официјална посета на Македонија се сретна и со македонскиот премиер Никола Груевски.

Чешкиот претседател Клаус во дводневна официјална посета на Македонија

Алфа - 21.06.2010

Претседателот на Чешката Република Вацлав Клаус од денеска и утре престојува во официјална посета на Република Македонија.

Чешкиот претседател Клаус во посета на Македонија

МРТ - 21.06.2010

Претседателот на Чешката Република Вацлав Клаус од денеска и утре престојува во официјална посета на Република Македонија.

Не е можно наметнато решение со кое не се согласуваат граѓаните

МРТ - 21.06.2010

Недостојно е да се разговара за име кое една држава сама си го избрала. Но, верувам дека може да се најде решение и затоа треба да продолжат преговорите, а не да се чека спас од страна, изјави ...

Клаус и Груевски на работен ручек

Кајгана - 21.06.2010

Премиерот Никола Груевски попладнево оствари работен ручек со чешкиот претседател, Вацлав Клаус. Како што соопштуваат од Владата, Груевски изразил поддршка за принципиелната чешка поддршка за ...

Чешкиот претседател Клаус во посета на Македонија

Кајгана - 21.06.2010

Претседателот на Чешката Република, Вацлав Клаус, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Предвидено е претседателот Клаус денеска да оствари средба со својот македонски ...

Чешкиот претседател Клаус во посета на Македонија

Канал 77 - 21.06.2010

Претседателот на Чешката Република, Вацлав Клаус, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Предвидено е претседателот Клаус денеска да оствари средба со својот македонски ...

Клаус: Спорот со името е недостоен!

Вечер Прес - 21.06.2010

Претседателот на Чешка, Клаус укажува дека кога има многу проблеми во меѓународната заедница, спорот за името кое самата држава си го избрала му се чини недостоен.

Клаус не знае кого во ЕУ да советува за спорот

Канал 77 - 21.06.2010

Европската унија и светот имаат поголеми проблеми, така што македонско-грчкиот спор едноставно е недостоен, смета чешкиот претседател Вацлав Клаус, кој сепак им препорача на двете земји да ...

Иванов: Нeма лидерска средба додека не дојде предлог од Нимиц

eReporter - 21.06.2010

Македонскиот претседател рече денеска дека нема потреба да свикува лидерска средба по прашањето на името се додека не пристигне официјален предлог од Обединетите нации и посредникот во разговорите за ...

Чешкиот претседател Клаус во посета на Македонија

eReporter - 21.06.2010

Претседателот на Чешката Република, Вацлав Клаус денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Македонија. Клаус, според најавите, денеска ќе оствари средба со македонскиот претседател Ѓорге ...

Не е можно наметнато решение со кое не се согласуваат граѓаните

Идивиди - 21.06.2010

Скопје, 21 јуни 2010 (МИА) - Недостојно е да се разговара за име кое една држава сама си го избрала. Но, верувам дека може да се најде решение и затоа треба да продолжат преговорите, а не да се чека ...

Чешкиот претседател Клаус во дводневна официјална посета на Македонија

Идивиди - 21.06.2010

Скопје, 21 јуни 2010 (МИА) - Претседателот на Чешката Република Вацлав Клаус денеска и утре престојува во официјална посета на Република Македонија.