TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Полицајците пасивно кон навивачите во Кичево

Алфа - 22.10.2010

На новото видео од натпреварот Напредок- Шкендија јасно се снимени 20 - тина полицајци, кои поставени непосредно пред навивачите на трибината и на теренот на само десет метри под јарболот на кој ...

Малолетник го фрлил македонското знаме во Кичево

Утрински - 21.10.2010

Седумнаесетгодишник од Тетово е осомничен дека во саботата го извадил македонското знаме и поставил две знамиња на Албанија на јарболот на стадионот во Кичево на фудбалскиот натпревар меѓу Напредок и ...

Кривична за инцидентот во Кичево

Дневник - 21.10.2010

Тетовецот Н.К. (17) е осомничен дека поставил две знамиња на Албанија на јарболот каде што претходно стоело македонското државно знаме на фудбалскиот натпревар меѓу „Напредок“ и „Шкендија“, во ...

Полицајците не виделе кој го симнал знамето

Алфа - 21.10.2010

Нема одговорност кај полицајците кои биле на стадионот во Кичево и го проследиле поставувањето на албанското знаме на јарболот од каде било симнато државното.

Кривична за тетовец инволвиран во инцидентот во Кичево

Форум - 21.10.2010

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против седумнаесетгодишен тетовец, кој што учествувал во инцидентот што се случи на полувремето на фудбалскиот натпревар Шкендија – ...

Идентификуван „поставувачот“ на албанските знамиња

Н.Македонија - 21.10.2010

Кичевската полиција вчера поднела кривична пријава против седумнаесетгодишен тетовец, осомничен дека на саботниот фудбалски натпревар меѓу екипите на Напредок и на Шкендија, ги поставил двете ...

Навивачите жалат за инцидентот со знамето, но тој бил предимензиониран

Алсат-М - 20.10.2010

Еден ден по реакцијата на раководството на Шкендија со свој став денеска излегоа и од здружението на навивачи „Балисти“, а во врска со инцидентот со знамето на средбата Напредок – Шкендија.

Малолетник ја доби првата кривична за инцидентот со знамињата во Кичево

Канал5 - 20.10.2010

Седумнаесетгодишен тетовец ја заработи првата кривична пријава за инцидентот на натпреварот Напредок- Шкендија кога беше симнато македонското знаме од јарболот и фрлено на земја, а на негово место ...

Кривична за лице кое македонското го замени со албанско знаме

Нетпрес - 20.10.2010

Седумнаесетгодишен тетовчанец е лицето кое викендот во текот на фудбалски натпревар во Кичево македонското знаме и го замени со знамето на Република Македонија.

Кривична пријава против едно лице за инцидентот во Кичево

Inpress - 20.10.2010

Кичево, 20. октомври 2010 (ИНПРЕС) Поради постоење на основано сомнение дека е сторител на кривичното дело „предизвикување национална, верска и расна омраза, раздор и нетрпеливост“, полициската ...

Кривична за 17-годишниот тетовец кој го симна македонското знаме во Кичево

Сител - 20.10.2010

Полициската станица Кичево поднесе кривична пријава против Н.К. (17) од Тетово кој на 16 октомври, годинава на Градскиот стадион во Кичево, на јарболот каде претходно стоело македонското државно ...

Кривична пријава против 17-годишен тетовец за инцидентот со знамиња во Кичево

Кирилица - 20.10.2010

На јарболот каде стоело државното знаме на Репубилка Македонија, кое претходно било насилно отстрането од засега непознат сторител, Н.К.

Кривична за тетовец инволвиран во инцидентот во Кичево

Макфакс - 20.10.2010

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против седумнаесетгодишен тетовец, кој што учествувал во инцидентот што се случи на полувремето на фудбалскиот натпревар Шкендија – ...

Малолетник го поставил албанското знаме во Кичево

Алфа - 20.10.2010

Малолетникот од Тетово Нарон Камбери е навивачот што го поставил албанското знаме на јарболот на кичевскиот стадион на натпреварот напредок - Шкендија.

Тинејџер го поставил албанското знаме на јарбол

Вечер Прес - 20.10.2010

Тинејџер од Тетово е момчето кое во саботата на Градскиот стадион во Кичево од јарбол го симна македонското знаме и наместо него постави две знамиња на Албанија.

Кривична пријава за навивачот што македонското знаме го замени со албанското

eReporter - 20.10.2010

Полицијата поднесе кривична пријава против Н.К (17) од Тетово кој минатата недела на градскиот стадион во Кичево, на јарболот каде што претходно стоеше македонското знаме постави две албански знамиња.

Поента - Навивање на национализмот

Време - 19.10.2010

Игор Чавески Државните симболи и нивната злоупотреба за дневнополитички цели на овие простори секогаш се тема со која најлесно се подбуцнуваат национализмот и меѓуетничката нетрпеливост.

Македонија - Црвен картон за навивачите на Шкендија

Време - 19.10.2010

Фудбалската федерација на Македонија вчера им изрече забрана за гостување на навивачите на фудбалскиот клуб Шкендија од Тетово по инцидентот во Кичево, каде што на натпреварот со Напредок беше ...

Забрана за гостување на „балистите“

Утрински - 19.10.2010

„Балистите“ добија забрана за патување на сите гостувања на нивните миленици до крајот на сезоната во првата македонска фудбалска лига.

Веќе видено

Утрински - 19.10.2010

Хулиганите меѓу навивачите не се нова појава на фудбалските стадиони. Во тој контекст треба да се гледа и симнувањето на македонското и кревањето на албанското знаме од јарболот на стадионот во ...

Навивачите на Шкендија имале оружје?

Алфа - 19.10.2010

Екстремните навивачи на Шкендија на напреварот во Кичево имале оружје со кое можеле да предизвикаат поголем инцидент и затоа полицајците и редарите на домашниот клуб не интервенирале за да го спречат ...

За симнато знаме ќе закачат затвор

Шпиц - 19.10.2010

Протестите на амбасадите на Србија во Тирана, Брисел и во Скопје, при што се запалени српски знамиња, организирани се и координирани од Косово, оценуваат политичките аналитичари и експерти за ...

Полицијата ги идентификува лицата кои го симнаа македонското знаме

Сител - 19.10.2010

Снимките од натпреварот Шкендија - Напредок се во рацете на полициските инспектори. Иако се очекуваше во среда, фудбалската федерација доцна синоќа го обезбедила видео материјалот.

За државата се работи, нели?

А1 - 18.10.2010

До крајот на тековнава сезона, Шкендија ќе нема поддршка од своите навивачи на натпреварите на гостински терен. Со ваква одлука на комитетот за итност, фудбалската федерација на Македонија ќе се ...

ФФМ: ФК Шкендија без навивачи на гостувањата

А1 - 18.10.2010

Фудбалскиот клуб Шкендија без навивачи на гостувањата. Комитетот за итност при Фудбалската федерација на Македонија донесе итна одлука со која им се забранува на навивачите на Шкендија организирано ...

Демолиран стадионот во Кичево

Дневник - 18.10.2010

Навивачите на Шкендија искршија и искорнаа околу 300 столчиња и ги фрлаа на теренот Дуелот Напредок-Шкендија во Кичево донесе просечен фудбал, амбиент за незаборав и нереди за паметење.

Полицијата откри дел од хулиганите што го фрлија државното знаме?

Канал5 - 18.10.2010

Полицијата има сознанија кои навивачи на Шкендија го фрлија македонското државно знаме на стадионот во Кичево и ги проверува можните сторители- велат во МВР.

Инциденти и прекини во Битола и во Кичево

Утрински - 18.10.2010

Малку требаше македонскиот фудбал да добие уште една дебела шлаканица поради инцидентите и прекини на саботните прволигашки мечеви во Битола помеѓу Пелистер и Силекс и во Кичево на мечот Напредок - ...

Спорт - Во Кичево симнато државното знаме

Време - 18.10.2010

На првенствениот фудбалски натпревар во Кичево меѓу Напредок и Шкендија навивачите на гостинскиот тим, таканаречените „Балисти“, го симнаа македонското државно знаме од јарболот и на негово место ...

„Шкендија“ казнета поради симнувањето на државното знаме во Кичево

Телма - 18.10.2010

Фудбалската федерација донесе одлука на тетовска Шкендија да и се забрани присуство на нејзини навивачи на натпреварите на гости.

ФФМ со казнени мерки за Шкендија

Алсат-М - 18.10.2010

Фудбалската федерација на Македонија донесе итна одлука со која им се забранува на навивачите на Шкендија организирано патување и присуство на натпреварите кои тетовскиот тим ќе ги игра на гостински ...

Во Кичево игра со знамето, во Битола со раководството

Дневник - 18.10.2010

Подмладениот состав на „црвено-црните“ е закован на дното Навивачите инспирирани од последните случувања во Џенова си зедоа за право да бидат во главна улога на средбите Напредок - Шкендија и ...

МВР почна истрага за инцидентот со знамето во Кичево

Сител - 18.10.2010

Полицијата почна истрага која треба да открие кои се лицата кои вчера за време на натпреварот меѓу фудбалските клубови Напредок и Шкендија на стадионот во Кичево го симнале од јарболот македонското ...

Шкендија без навивачи на гостувањата

Алфа - 18.10.2010

Комитетот за итност во Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука со која им се забранува на навивачите на фудбалксиот клуб Шкендија да го бодрат својот клуб на гостувањата до крајот на ...

МВР има сознанија за хулиганите-казна за навивачите на Шкендија

Макфакс - 18.10.2010

Полицијата има сознанија за можните сторители кои завчера го фрлија македонското знаме и на негово место ставија знаме на Албанија.

МВР има сознанија за хулиганите-казна за навивачите на Шкендија

Форум - 18.10.2010

Полицијата има сознанија за можните сторители кои завчера го фрлија македонското знаме и на негово место ставија знаме на Албанија „Работиме на случајот, имаме сознанија за можни сторители“ велат во ...

Никој не се обидел да го заштити државното знаме во Кичево

Алфа - 18.10.2010

Полицајците и редарите на клубот Напредок молчеле и немо гледале како навивачите на Шкендија го спуштаат македонското државно знаме од јарболот на стадионот во Кичево и го поставуваат албанското.

ВИДЕО: МВР почна истрага за инцидентот со знамето во Кичево

Нетпрес - 18.10.2010

Полицијата почна истрага која треба да открие кои се лицата кои вчера за време на натпреварот меѓу фудбалските клубови Напредок и Шкендија на стадионот во Кичево го симнале од јарболот македонското ...

Нема гостински натпревари за „Балистите“

Сител - 18.10.2010

Навивачите на Шкендија до крајот на сезоната нема да можат да го бодрат својот тим на гостувањата, така одлучи вчера Комитетот за итност при Фудбалската федерација на Македонија.

Шкендија без навивачи на гостувањата

Нетпрес - 18.10.2010

Забрана на навивачите на фудбалскиот клуб “Шкендија“ за организирано патување и присуство на натпреварите кои тетовскиот тим ќе ги игра на гостински терен.

Полицијата работи на откривање на хулиганите што го фрлија македонското знаме

Inpress - 18.10.2010

Скопје, 18. октомври 2010 (ИНПРЕС) Министерството за внатрешни работи откри дел од хулиганите навивачи на Шкендија кои го фрлија македонското државно знаме во Кичево.

Шкендија цела сезона без навивачи на гости

Вечер Прес - 18.10.2010

Комитетот за итност при Фудбалската федерација на Македонија вчера експресно реагираше на инцидентот во Кичево, и донесе одлука Шкендија до крајот на сезоната на гостувањата да патува без навивачи.

Познати навивачите кои го фрлија знамето

Вечер Прес - 18.10.2010

Полицијата има сознанија кои навивачи на Шкендија го фрлија македонското државно знаме на стадионот во Кичево и ги проверува можните сторители - велат во МВР.

Многу нереди и малку фудбал на мечот Напредок - Шкендија

Н.Македонија - 18.10.2010

Гостинските навивачи прво го симнаа македонското знаме од јарболот, кое по 30-минутна пауза беше вратено на место, а потоа кршеа столчиња и ги фрлаа на теренот Натпреварот Напредок – Шкендија според ...

ВИДЕО:ФФМ – Шкендија без навивачи на гостувањата

eReporter - 18.10.2010

Одлука со која им се забранува на навивачите на Шкендија организирано патување и присуство на натпреварите кои нивниот тим ќе ги игра на гостински терен, донесе денеска Комитетот за итност при ...