TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозицијата дискутираше „Демократија, диктатура или демократура”

Кирилица - 27.07.2008

Опозиција го отфрли вчерашниот јавен повик на претседателот на македонското Собрание Трајко Вељаноски и реши да не присуствува на изборот на новата влада, туку да организира трибина со работен наслов „Демократија, диктатура или демократура”.

Македонското Собрание избира нова Влада

А1 - 26.07.2008

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи осмата седница со единствена точка на дневен ред избор на Влада, која ќе се одвива според новиот собраниски Деловник.

Опозицијата со паралелен парламент ќе го бојкотира изборот на владата

Утрински - 26.07.2008

Претседателот на Собранието Велјановски преку медиумите ја повика опозицијата да се врати во парламентот Светлана Унковска Денешната собраниска седница на која треба да се избере новата влада и дефинитивно ќе измине без присуство на опозицијата.

Новата влада ќе се избира без опозиција

Време - 26.07.2008

Опозицијата нема да учествува на пленарната седница за избор на новата влада. Пратениците од коалицијата „Сонце“ ќе бидат во Собранието и на работните места, но ќе имаат свои активности и ќе ја игнорираат.

Спикерот Вељановски ја повика опозицијата да се врати

Вест - 26.07.2008

Спикерот на Собранието Трајко Вељановски вчера ја повика опозицијата да го смени ставот и да дојде на седницата в сабота кога треба да се избере новата Влада.

Опозицијата обвинува дека власта спроведува диктатура, бркајќи ги нив од парламентот

Канал5 - 26.07.2008

Опозицијата не го напушти македонскиот парламентот туку само пленарните седници, зашто не сакаше да биде декор на место каде што не се носат закони по процедура, туку се шверцуваат.

Македонското Собрание избира нова влада

Канал5 - 26.07.2008

Скопје, 26 јули (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи осмата седница со единствена точка на дневен ред избор на влада, која ќе се одвива според новиот собраниски Деловник.

Опозицијата не дојде на координативниот состанок со претседателот на Собранието

Нетпрес - 26.07.2008

Опозицијата не дојде на координативниот состанок со претседателот на Собранието Опозицијата денеска ја исполни својата вчерашна најава и не присуствуваше на координативниот состанок со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски.

Опозицијата не дојде на координацијата кај претседателот на Собранието

Кирилица - 26.07.2008

Координаторите на пратеничките групи од опозициските партии денеска не присуствуваа на координативниот состанок закажан од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски , пред попладневната седница за избор на нова влада.

Започна седницата за избор на новата влада

Макфакс - 26.07.2008

Започна седницата на македонското Собрание на која единствена точка на дневниот ред е избор на новата влада. Мандаторот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ќе ја претстави програмата за работа на новата македонска влада, што ја договори со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, како и нејзините ...

Собранието избира нова Влада

Нетпрес - 26.07.2008

Собранието на Република Македонија на денешната седница според новиот осбрансики Деловник ќе расправа за избор на новата Влада.

МАКЕДОНСКОТО СОБРАНИЕ ИЗБИРА НОВА ВЛАДА

Сител - 26.07.2008

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи осмата седница со единствена точка на дневен ред избор на влада, која ќе се одвива според новиот собраниски Деловник.

Вељановски ја повикува опозицијата да се врати во Парламентот

Канал5 - 25.07.2008

Повик до опозицијата да се врати во Парламентот – спикерот Вељановски пред утрешното заседание за избор на влада ја повикува опозицијата да присуствува на седницата, една недела по бојкотот на СДСМ и на ЛДП и по експресното носење на низа закони од страна на власта.

Власта сама ќе избира - влада

Дневник - 25.07.2008

Во Собранието денеска попладне ќе биде избрана новата, шеста Влада на Македонија. Опозицијата ќе го бојкотира изборот, иако претседателот на Собранието се обидува да ги убеди СДСМ, ЛДП, НСДП и ДПА да се вратат во законодавниот дом.

Критиките од ЕУ не допреа до ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 25.07.2008

Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека забелешките од ЕУ се упатени до опозицијата, а не до нив Светлана Унковска Острите забелешки упатени од мисијата на Европската унија во нашава земја за начинот на усвојувањето на Деловникот во отсуство на опозицијата и сугестиите до сите политички партии да ги надминат ...

Спикерот Вељаноски ја повика опозицијата да присуствува на седницата за избор на новата Влада

Кирилица - 25.07.2008

Изборот на нова Влада не е само свечен чин туку демократски принцип преку кој таа се претставува пред Законодавниот дом и од него добива легитимитет, стои во пораката од претседателот на Собранието, Трајко Вељановски до опозицијата, во која ја повикува да присуствува на седницата закажана за утре ...

ЕУ – собраниски деловник со консензус и враќање на опозицијата

Макфакс - 25.07.2008

Европската унија (ЕУ) и сугерираше денеска на власта во Македонија да усвои собраниски деловник со консензус, а на опозицијата да се врати во парламентот..

Владата утре ќе се избира по новиот деловник

Кирилица - 25.07.2008

Утрешната собраниска седница со единствена точка на дневен ред Избор на Влада, ќе се одвива според новиот собраниски деловник. Расправата, како што најавуваат дел од пратениците веројатно ќе трае два дена.

Вељановски ја повика опозицијата да се врати во парламентот

Макфакс - 25.07.2008

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски ја повикува опозицијата, која најави бојкот на собраниските седници, да присуствува на утрешната седница за избор на новата македонска Влада.

ДПА НЕМА ДА ПРИСУСТВУВА НА СОБРАНИСКАТА СЕДНИЦА ЗА ИЗБОР НА НОВАТА ВЛАДА

Сител - 25.07.2008

ДПА НЕМА ДА ПРИСУСТВУВА НА СОБРАНИСКАТА СЕДНИЦА ЗА ИЗБОР НА НОВАТА ВЛАДА ДПА нема да присуствува на утрешната собраниска седница за избор на новата влада, изјави денеска во Тетово лидерот на партијата Мендух Тачи. - Се знаат нашите ставови. Нема да присуствуваме на работата на Собранието, рече Тачи.

Власта го одби барањето на опозицијата

Макфакс - 25.07.2008

Владеачката ВМРО – ДПМНЕ најави денеска дека нема да прифати донесување нов собраниски деловник, што опозицијата го постави како еден од условите да се врати во парламентот.

Денеска се гласа за новата Влада

Вечер Прес - 25.07.2008

Мандатарот Никола Груевски предлогот за избор на новата Влада, заедно со програмата за работа на неговиот кабинет го достави на 12 јули.

Претседателот без пратениците од СДСМ на изборот на новата влада

Н.Македонија - 25.07.2008

Бранко Црвенковски, претседателот на државата, ќе присуствува на утрешниот избор во Собранието на новата влада, но во собраниската сала најверојатно нема да се појават ниту пратениците од СДСМ ниту, пак, ...

ЕУ бара усвојување на Деловник со консензус

А1 - 24.07.2008

Европската унија и сугерираше денеска на власта во Македонија да усвои собраниски Деловник со консензус, а на опозицијата да се врати во Парламентот.

ВМРО-ДПМНЕ ги одби барањата на опозицијата

А1 - 24.07.2008

ВМРО-ДПМНЕ ги одби барањата на опозицијата, биле противзаконски и противуставни, плус упатени на погрешна адреса. За власта местото на партиите е во Парламентот, а не на улица. Со ова најверојатно пропаѓа и последната шанса опозицијата да се врати во Собранието.

Експресно донесените закони пред Уставниот суд

Вест - 24.07.2008

Опозицијата вчера реагираше на начинот како власта ги носи законите во Собрание. За нив е неприфатливо што тие се носат по итна постапка иако за нив немаат расправано собраниските комисии. Според нивни проценки, со денешната и утрешната седница, Собранието донело 100 закони.

Итните закони експресно на Уставен суд

Утрински - 24.07.2008

Меѓународните претставници во нашава земја сугерираат власта и опозицијата да најдат заеднички јазик Светлана Унковска Стотината експресно донесени закони заедно со оние од вчерашната седница на Собранието, кои владејачките партии ги изгласаа, ќе бидат оспорени пред Уставниот суд.

Власта ги одби барањата на опозицијата

Дневник - 24.07.2008

Власта ги одби барањата на опозицијата ВМРО-ДПМНЕ вчера експресно го одби барањето на опозицијата за писмен договор со власта како услов таа да се врати во Собранието.

Експресното усвојување на законите во Парламентот продолжи и денеска

Канал5 - 24.07.2008

Половина од предвидените четириесетина закони за донесување на денешната седница беа изгласани до попладнево. Без присуство на опозицијата и речиси без расправа експресно се носат закони, за кои од владејачката коалиција тврдат дека се заостанати уште од почетокот на 2007.

Власта прифаќа амандмани за Деловникот

Дневник - 24.07.2008

Власта прифаќа амандмани за Деловникот Нема потреба од договор со опозицијата, туку треба да се вратат во Собранието и да предложат измени на новиот деловник, порачаа вчера од ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, сугестијата од ЕУ дека за деловникот е неопходен консензус не е упатена до мнозинството.

Прво гласај, па ќе прочиташ!

Време - 24.07.2008

Пратениците од редовите на владејачкото мнозинство, иако експресно и во еден глас, креваат рака за законите кои се на дневен ред на собраниските седници, не ја познаваат нивната содржина, покажа телефонската анкета што ја спроведе редакција на „Време“.

Носиме закони за мерак!

Време - 24.07.2008

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа да го потпише договорот што го бара СДСМ за да го прекине бојкотот на парламентот. Во тој договор двете страни би се обврзале да се утврди систем со кој би се почитувало поинакво мислење во парламентот и пресумпцијата на невиност.

Власта не прифаќа разговори за нов деловник

Вест - 24.07.2008

Власта не го прифаќа барањето на Коалицијата "Сонце" да се донесе нов деловник во кој ќе бидат вградени забелешките на опозицијата како услов за враќање во Парламентот. Пратеникот Илија Димовски вели дека не може да се спори донесениот нов Деловник.

ЕУ ги повикува политичките партии на дијалог во Собранието

Кирилица - 24.07.2008

Мисијата на ЕУ сака да повтори дека еден од критериумите гласи: промовирање на конструктивен и сеопфатен дијалог, особено во области кои бараат консензус од сите политички партии, во рамките на демократските институции.

ЕУ и САД: Деловникот да се донесе со консензус на власта и на опозицијата

Н.Македонија - 24.07.2008

Донесувањето на новиот деловник за работа на Собранието во отсуство на опозицијата наиде на реакции од дипломатите и од европските институции, кои оценуваат дека тоа е многу штетно за развојот на демократијата.

ВМРО одби договор со СДСМ

BBC - 23.07.2008

По вчерашниот предлог на опозицијата за потпишување на „јулски договор" со власта, како услов за нивно враќање во Собранието, денеска владејачката ВМРО – ДПМНЕ го отфрли тој предлог. Со ова се уништија и најмалите шанси опозицијата да се врати за саботното гласање на новата влада.

Опозицијата бара нов деловник

Вест - 23.07.2008

Опозицијата не се враќа во Собранието без договор со власта. Иницијативата е покрената од пратеникот на Либералната партија Стојан Андов, која е поддржана и од останатите партии на Коалицијата "Сонце".

ВМРО-ДПМНЕ ГО ОДБИ БАРАЊЕТО НА ОПОЗИЦИЈАТА

Телма - 23.07.2008

Во врска со реакцијата на опозицијата за спектакуларни апсење на нејзини членови, Димовски наведе дека власта не е компетентна да коментира случаи кои се во исклучива надлежност на судството и обвинителството.

Власта сака да владее без опозиција, тврди СДСМ

Утрински - 23.07.2008

Во понеделникот вечерта СДСМ одржа седница на Извршен одбор во хотелот „Сириус“ во Струмица како знак на најдиректна поддршка на својот сопартиец Зоран Заев Власта не покажува дека има намера да го смени политичкиот амбиент во државата, вели Макрадули Билјана Јовановска Опозиционите партии од ...

ВМРО ДПМНЕ го одби барањето на опозицијата да го вратат деловникот во процедура

Канал5 - 23.07.2008

Владејачкото мнозинство одби да го преиспита донесувањето на деловникот, што опозицијата го постави како услов да се врати во Парламентот. Нема гаранции ниту за пресумпцијата на невиност зашто тоа не било во надлежност на ВМРО ДПМНЕ.

Мисијата на ЕУ во РМ ги повикува политичките партии на дијалог во Парламентот

Канал5 - 23.07.2008

Мисијата на Европската унија ги повикува политичките партии на дијалог во Собранието и го критикува начинот на усвојување на деловникот, без опозицијата.

СДСМ останува на улица

Време - 23.07.2008

Социјалдемократскиот сојуз нема да учествува во работата на Собранието на неопределено време и нема да присуствува на седницата в сабота кога ќе се гласа новата влада, одлучи завчера Извршниот одбор на партијата на седницата која се одржа во Струмица.

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја почитува одлуката на СДСМ, НСДП и ЛДП да не се враќаат во Собранието

Кирилица - 23.07.2008

Улогата и задачата на пратениците е во Собранието на Република Македонија, тоа е местото каде демократијата најмногу се остварува. Немаме намера да дозволиме повторна блокада во Собранието.

СДСМ, НСДП И ЛДП НЕМА ДА ПРИСУСТВУВААТ НА СОБРАНИСКАТА СЕДНИЦА В САБОТА

Сител - 23.07.2008

ВМРО - ДПМНЕ ЌЕ ЈА ПОЧИТУВА ОДЛУКА НА ОПОЗИЦИЈАТА СДСМ, НСДП И ЛДП НЕМА ДА ПРИСУСТВУВААТ НА СОБРАНИСКАТА СЕДНИЦА В САБОТА Улогата и задачата на пратениците е во Собранието на Република Македонија, тоа е местото каде демократијата најмногу се остварува.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Власта сака да владее без опозиција, тврди СДСМ

Нетпрес - 23.07.2008

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Власта сака да владее без опозиција, тврди СДСМ Опозиционите партии од македонскиот политички блок немаат писмени барања со кои ќе го условат враќањето во Собранието, но јасно укажуваат дека главни приоритети во Македонија во вистинска смисла на зборот се да профункционира правната ...

Нема писмен договор за враќање на опозицијата

Вечер Прес - 23.07.2008

Владеачкото мнозинство вчера одби договор за барањата кои опозицијата ги постави како услов за да се врати во Собранието.

Опозицијата бара „септемвриски“ договор за да се врати во Собранието

Н.Македонија - 23.07.2008

Писмени гаранции потпишани од ВМРО-ДПМНЕ побара вчера опозицијата, како услов да го прекине бојкотот на Собранието. Идејата е на либералот Стојан Андов кој предложи опозициските партии да подготват документ со барања, да и ги достават на власта и да бараат потпис како гаранција дека ќе ги исполни ...

Опозицијата ќе го бојкотира и изборот на владата

Дневник - 22.07.2008

Се' поизвесно е дека в сабота првпат на Македонија може да и' се случи да биде избрана влада без присуство на опозицијата. Во најголемите опозициски партии СДСМ и ДПА велат дека е речиси сигурно оти ќе ја бојкотираат седницата на која треба да биде избрана новата влада.

Извршниот одбор решава за бојкотот

Време - 22.07.2008

Опозицискиот СДСМ синоќа требаше да донесе одлука дали нивната пратеничка група ќе се врати во Собранието или ќе го продолжи бојкотот на пленарните и на комисиските седници.

СДСМ решава за бојкотот на Собранието

Вест - 22.07.2008

Извршниот одбор на СДСМ вчера требаше да се состане во Струмица за да одлучи за бојкотот на Собранието. Раководството на партијата треба да реши дали опозициските пратеници ќе учествува на седницата за избор на новата влада, која е закажана за 29 јули.

„Сонце“ само со договор се враќа во Собрание

Дневник - 22.07.2008

Социјалдемократите ќе бидат на кафе-муабет надвор од Собранието се' додека не постигнат цврст договор со власта Коалицијата „Сонце“ ќе бара писмен договор со власта како услов да се врати во Собранието,откако реши да го бојкотира законодавниот дом, како и по одлуката дека да нема да присуствува на ...

И новата влада ќе биде изгласана без опозицијата?

Утрински - 22.07.2008

По Деловникот, голема веројатност владејачките партии сами да си ја изгласаат и новата влада Светлана Унковска Парламентарното мнозинство, најверојатно в сабота, за кога е закажана седницата на Собранието за изгласување на новата Влада, повторно ќе остане без гласовите на опозицијата.

“Разбуди се!“ со реакција за собранискиот деловник

Нетпрес - 22.07.2008

Граѓанското движење “Разбуди се!“ изразува длабока загриженост во врска со начинот на усвојување и содржината на Деловникот за работа на Собранието на Македонија донесен на 17 јули, годинава, сооптшува движењето.

СДСМ бара писмена гаранција за да се врати во Собранието

Вечер Прес - 22.07.2008

Социјалдемократите бараат во Собранието повторно да се расправа за деловникот и тој да биде донесен со консензус со опозицијата.

СДСМ во Струмица одлучуваше

Н.Македонија - 22.07.2008

СДСМ за синоќа свика седница на највисокото партиско тело - Извршниот одбор, на која требаше да одлучи дали ќе се врати во Собранието откако минатата недела објави бојкот поради апсењето на Зоран Заев, градоначалник на Струмица и потпретседател на СДСМ.

Стапува на сила новиот собраниски Деловник

А1 - 21.07.2008

Новиот Деловник на Собранието на Република Македонија, што беше донесен минатата недела, денеска стапува на сила. Деловникот, кој е резултат на повеќегодишно работење на домашни и странски експерти, твининг-програми, како и активно учество на домашни и меѓународни невладини организации, НДИ, Вилтон ...

Донесен нов собраниски Деловник

А1 - 21.07.2008

Во отсуство на опозицијата, владејачкото мнозинство воведе нови правила за функционирање на Собранието. По итна постапка, со 71 глас „за“ и ниту еден „против“ донесе нов собраниски деловник.

Критики за „експресното“ Собрание

BBC - 21.07.2008

Отсуството на опозицијата од македонскиот парламент, собраниското мнозинство деновиве го искористи за носење на неколку закони по итна постапка.

СДСМ одлучува за собранискиот бојкот

А1 - 21.07.2008

Опозициониот СДСМ денеска треба да донесе одлука дали пратеничката група на партијата ќе се врати во Собранието или ќе продолжи со бојкотот на пленарните и комисиските седници.

Вељановски: Со новиот деловник ќе се зајакне самостојноста и ефикасноста на Собранието

Канал5 - 21.07.2008

По реакциите од партиите за начинот на кој беше донесен деловникот, со писмена реакција се огласи спикерот Трајко Вељановски.

Стапува на сила новиот собраниски Деловник

Канал5 - 21.07.2008

Скопје, 21 јули (МИА) -  Новиот Деловник на Собранието на Република Македонија, што беше донесен минатата недела, денеска стапува на сила.

Неизвесно е дали македонскиот парламент ќе продолжи да работи без опозиција

Нетпрес - 21.07.2008

Неизвесно е дали македонскиот парламент ќе продолжи да работи без опозиција СДСМ вечерва, на Извршен одбор ќе одлучува дали да се врати во Собранието, откако го напушти минатата недела поради приведувањето на нејзиниот потпретседател Зоран Заев, велат неофицијални извори од партијата.

СТАПУВА НА СИЛА НОВИОТ СОБРАНИСКИ ДЕЛОВНИК

Сител - 21.07.2008

Новиот Деловник на Собранието на Република Македонија, што беше донесен минатата недела, денеска стапува на сила. Деловникот, кој е резултат на повеќегодишно работење на домашни и странски експерти, твининг-програми, како и активно учество на домашни и меѓународни невладини организации, НДИ, Вилтон ...

Стапува во сила новиот собраниски Деловник

Макфакс - 21.07.2008

Новиот Деловник, што Собранието на Република Македонија го изгласа минатата недела, од денеска стапува на сила. Како што информираат од кабинетот на претседателот на Собранието, основна цел на новиот Деловник е јакнење на самостојноста и ефиксноста на Собранието во однос на донесувањето на законите.

Новиот собраниски Деловник стапува на сила

Кирилица - 21.07.2008

Новиот Деловник налага и јакнење на капацитетот на стручните служби на Собранието кои се во функција на сервисирање на работата на пратениците, односно во процесот на донесувањето на законите.

СДСМ одлучува за собранискиот бојкот

Макфакс - 21.07.2008

Опозициониот СДСМ денеска треба да донесе одлука дали пратеничката група на партијата ќе се врати во Собранието или ќе продолжи со бојкотот на пленарните и комисиските седници.

Власта нуди потпретседател, опозицијата се мисли дали да се врати

Вечер Прес - 21.07.2008

Власта нуди потпретседател, опозицијата се мисли дали да се врати Потпретседателката на ДУИ во колумна во дневниот весник "Дневник" оценува дека новиот собраниски деловник бил вметнат на дневниот ред како шверцувана стока на црн пазар Опозициската СДСМ вчера во Струмица на седница на Извршниот ...