TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буркина Фасо: 26 илјади лица погодени од поплавите

Форум - 25.07.2010

Едно лице загина, а најмалку 26 илјади жители на источниот и северниот дел на Буркина Фасо се погодени од поплавите предизвикани од силните дождови, објави тамошната влада, пренесува Хина Силните ...

Нови дождови во поплавените кинески провинции

Р.С.Европа - 25.07.2010

Кинеските власти предупредуваат дека и денeска ќе има дождови и невреме во тешко погодените области од поплавите. Досега во поплавите загинаa или се исчезнати 1.100 луѓе.

Буркина Фасо: 26.000 лица погодени од поплавите

Макфакс - 25.07.2010

Едно лице загина, а најмалку 26.000 жители на источниот и северниот дел на Буркина Фасо се погодени од поплавите предизвикани од силните дождови, објави тамошната влада, пренесува Хина.

Најмалку 50 загинати во поплавите во Пакистан

Форум - 24.07.2010

Најмалку 50 луѓе загинале а повеќе од 70 се водат за исчезнати во поплавите кои во петок навечер ја погодиле југозападната пакистанска провинција Белочистан, јавија локалните медиуми Како што ...

Поплави во Кина, евакуирани 100 илјади луѓе

Р.С.Европа - 24.07.2010

Во кинеската провинција Сечуна се евакуирани повеќе од 100 илјади луѓе поради поплавите и надојдените реки. Ова се најлошите поплави кои се случиле во последната деценија во тој регион.

Во поплавите во Пакистан загинаа 30 лица

Алсат-М - 23.07.2010

Најмалку 30 лица загинаа во поплавите предизвикани од поројните дождови во југозападен Пакистан, пренесоа американските медиуми. Надојдените води однесоа илјадници домови во провинцијата Белуџистан.

Поплави однесоа шест животи во источна Турција

Н.Македонија - 23.07.2010

Најмалку шест лица загинале во поплавите што зафатија повеќе делови од источниот дел на Турција. Турските власти соопштија дека сите загинати се членови од исто семејство, чија куќа била однесена од ...

Шест жртви на поплавите во источна Турција

Алсат-М - 22.07.2010

Поројните дождови биле причина за излевање на реката во селото Сачлак, во близина до населбата Хорасан Шест лица загинаа во поплавите во источниот турски округ Ерзурум, пренесе агенцијата Анадолија.

Шест жртви на поплавите во источна Турција

Алфа - 22.07.2010

Шест лица загинаа во поплавите во источниот турски округ Ерзурум, пренесе агенцијата Анадолија. Сите жртви се членови на едно семејство. Меѓу загинатите има и две деца.

Шест жртви на поплавите во источна Турција

Кирилица - 22.07.2010

Шест лица загинаа во поплавите во источниот турски округ Ерзурум, пренесе агенцијата Анадолија Сите жртви се членови на едно семејство. Меѓу загинатите има и две деца.

Шест жртви на поплавите во источна Турција

Сител - 22.07.2010

Шест лица загинаа во поплавите во источниот турски округ Ерзурум, пренесе агенцијата Анадолија. Сите жртви се членови на едно семејство. Меѓу загинатите има и две деца.

Поплави во источна Турција - 6 жртви

Р.С.Европа - 22.07.2010

Шест лица загинаа во поплавите во источниот турски округ Ерзурум, јави Анадолија. Сите жртви се членови на едно семејство. Меѓу загинатите има и две деца, а само еден член на семејството е најден жив.

Поплавите во Кина со најголем број мртви последнава деценија

МРТ - 22.07.2010

Од почетокот на годинава повеќе од една илјада луѓе загинале или исчезнале во жестоките поплави во Кина, а допрва се очекуваат најсилните дождови, јавува Асошиејтед прес.

Над 700 загинати во поплавите во Кина

Алсат-М - 21.07.2010

Повеќе од 700 лица загинаа, а околу 350 се сметаат за исчезнати во поплавите што ја зафатија Кина. Кинеските власти велат дека обилните дождови и лизгањето на земјиштето предизвикале десетици ...

Поплавите во Кина однесоа над 700 животи

Форум - 21.07.2010

Во поплавите што седмицава ја погодија Кина, загинаа најмалку 701 лице а 347 луѓе се водат за исчезнати, што е досега најголема бројка во периодот пред тајфуните.

Во поплавите во Кина, над 700 загинати

Р.С.Европа - 21.07.2010

Во поплавите што ја зафатија Кина досега загинале над 700 луѓе, додека околу 350 се водат за исчезнати. Ова денеска во Пекинг го изјави генералниот секретар на кинеската агенција за спречување на ...

Страотен биланс од поплавите во Кина

Inpress - 21.07.2010

Пекинг, 21.јули (ИНПРЕС) Страотен е билансот од последните поплави во НР Кина. Генерален секретар на кинеската агенција за спречување на поплави, Лиу Нинг, изјави дека повеќе од 700 луѓе загинати, ...

Две лица загинаа во поплавите во Турција

Кирилица - 21.07.2010

Екипите за спасување ги пронашле двете тела, едното било на 70-годишен маж, а другото на 14-годишно дете Во поплавите што ја зафати областа Ерзурум, источна Турција загинаа две лица, а тројце се ...

Поплавите во Кина со најголем број мртви последнава деценија

Макфакс - 21.07.2010

Од почетокот на годинава повеќе од една илјада луѓе загинале или исчезнале во жестоките поплави во Кина, а допрва се очекуваат најсилните дождови, јавува Асошиејтед прес.

Во поплавите во Кина загинаа повеќе од 700 луѓе

Нетпрес - 21.07.2010

Повеќе од 700 луѓе загинати, 347 се водат како исчезнати е црниот биланс од овогодишните поплави во Кина, изјавил во Пекинг, Лиу Нинг , генерален секретар на кинеската агенција за спречување на ...

Над 123 луѓе загинати и исчезнати во поплави во Кина

Р.С.Европа - 19.07.2010

Најмалку 123 луѓе загинале или се водат како исчезнати во две кинески провинции кои се погодени од силни врнежи и лизгање на земјиштето предизвикано од поплавите, соопштиле кинеските власти.

ВИДЕО: Најмалку 23 загинати и 30 исчезнати во поплави во Кина

Нетпрес - 19.07.2010

Најмалку 23 луѓе загинале, а 30 се водат како исчезнати во големите поплави, предизвикани од поројни дождови, кои ја зафатија кинеската југозападна провинција Сичуан, јавува кинеската новинска ...