TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И натаму високи бројки позитивни на КОВИД-19

24 Вести - 22.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

ВМРО-ДПМНЕ:Наместо армијата да обезбедува болници,поважно е болниците да имаат болнички кревети

Канал5 - 22.11.2020

Освен гол популизам нема конкретни мерки од кризната состојба. Заев нејзе ја злоупотребува за гол популизам, наместо за конкретни мерки. Од првиот ден кризна состојба единствено што дознавме дека координаторот Стојанче Ангелов бара совети по ФБ, а ...

Бројките на заразени остануваат високи, надлежните апелираат да се почитуваат мерките

Слободен Печат - 22.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

КОВИД биланс: Нови 1.182 случаи регистрирани вчера, апел да се почитуваат сите мерки за заштита

Кајгана - 22.11.2020

Скопје, 22 ноември 2020 (МИА) – Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните ...

И натаму високи бројки позитивни на ковид-19, здравствените лица преморени, апел да се почитуваат сите мерки за заштита

МКД - 22.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

Владата прогласи кризна состојба во следните 30 дена

Скопје24 - 22.11.2020

На вечерашната 23. седница, којашто се одржа видеоконференциски, Владата донесе Одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје поради здравствената криза со болеста.

И натаму високи бројки позитивни на КОВИД-19, апел да се почитуваат сите мерки за заштита

Press24 - 22.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

Прогласија кризна состојба, а ништо не прават, Заев продолжува со загрозување на животите на граѓаните

Курир - 22.11.2020

Господ нека ни е напомош, тоа беше најчестата реакција во јавноста, откако власта прогласи кризна состојба во Македонија. Но, тоа не е поради сериозноста на пандемијата, туку поради несериозноста на власта, која како и за се досега за време на ...

И натаму високи бројки на позитивни на КОВИД-19, апел да се почитуваат сите мерки за заштита

Либертас - 22.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат кревети

MTM - 22.11.2020

Кризната состојба се злоупотребува од Заев за популизам. Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат болнички кревети, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

И покрај кризната состојба, хаосот на Филипче продолжува: 1.112 новозаразени со корона вирус во последните 24 часа

Курир - 22.11.2020

И покрај прогласената кризна состојба на цела територија на Република Македонија, бројот на новозаразени секојдневно се повеќе расте. Имено, како што Курир неофицијално дознава, бројот на новозаразени со Ковид-19 во Македонија во последните 24 часа ...

И натаму високи бројки позитивни на КОВИД-19, апел да се почитуваат сите мерки за заштита

Бриф - 22.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

И натаму високи бројки позитивни на КОВИД-19, власта освен апел да се почитуваат мерките ништо друго не презема

Република - 22.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

И натаму високи бројки позитивни на КОВИД-19, апел да се почитуваат сите мерки за заштита

Денар - 22.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат кревети

Centar - 22.11.2020

Кризната состојба се злоупотребува од Заев за популизам. Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат болнички кревети, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

И натаму високи бројки позитивни на КОВИД-19, апел да се почитуваат сите мерки за заштита

MakPress - 22.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

Прв ден кризна состојба, ќе трае 30 дена

Фокус - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

24 Вести - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

ТВ21 - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

Телма - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска ...

Пендаровски: Армијата ќе и дава поддршка на полицијата и на здравствените установи

Фокус - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

24 Вести - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност ја прогласи владата, и овозможи на армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска на ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека кризната состојба се злоупотребува од Зоран Заев за популизам

24 Вести - 21.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение до медиумите, вечерва во завршувањето на седницата на Главниот штаб за управување со кризи, обвини дека: - „Кризната состојба се злоупотребува од Заев за популизам, наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците ...

Се уште се работи на првиот акциски план за кризната состојба

Телма - 21.11.2020

Голема дискусија, многу точки на дневен ред и разгледување и конечно фирмирање на првиот акциски план за кризната состојба. Нацрт планот бил подготвен во 16 часот кога е почната расправата на Главниот штаб предводен од директорот на ЦУК Стојанче ...

Се уште трае состанокот на Главниот штаб, се подготвува акцискиот план за кризната состојба

Фокус - 21.11.2020

Се уште трае состанокот на Главниот штаб, предводен од директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов, а на кој треба да се подготви акцискиот план за кризната состојба. Една од опциите која се разгледува е дали поранешната болница ...

Војската ќе дава поддршка на полицијата и на медицинскиот персонал

Алсат-М - 21.11.2020

Македонија официјално е во кризна состојба. Комитетот за управување со кризи започна со подготовка на акциониот план. Исто така, се бараат решенија за болничките капацитети. „Бидејќи се преоптоварени капацитетите на приватните клиники, поранешните ...

Македонија прв ден живее во кризна состојба на целата територија

Канал5 - 21.11.2020

Македонија од денеска живее со прогласена 30-дневна кризна состојба на целата територија на државата. По воведувањето се очекуваат првите одлуки на главниот Kризен штаб во насока на спречување на ширење на вирусот и менаџирање на сите достапни ...

Главниот кризен штаб одлучува по барањата на здравствените власти

Телма - 21.11.2020

Поранешната болница Мала Богородица- Систина сега хотел Ибис стајлс е понудата која приватните болници му ја доставиле на министерот Филипче како медицински капацитет за државни потреби во прогласената кризна состојба.

Владата го задолжи Кризниот штаб да подготви акциски план и проценка на сите достапни ресурси

Канал5 - 21.11.2020

Македонија го живее првиот ден во прогласената кризна состојба која е предвидено да трае 30 дена. Сепак тоа за граѓаните тоа не значи се уште ништо, ниту пак нешто поразлично им се случува во теков на денешниот ден.

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

Алсат-М - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска ...

Сител на терен: Како изгледа првиот ден во кризна состојба?

Сител - 21.11.2020

Прв ден од прогласување кризна состојба на терен ја нема ниту полицијата ниту војската. Клиниките каде се сместени пациенти заразени со вирусот се без обезбедување. Во кругот на државната болница се движеа само возила на брзата помош и погребални ...

И натаму високи бројки на позитивни на КОВИД-19, апел да се почитуваат сите мерки за заштита

Сител - 21.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

Сител - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Пендаровски: Армијата ќе обезбедува стратешки објекти, болници, магацини со лекови…

360 степени - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на државата во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможува на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, појасни денеска ...

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

Press24 - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Се уште се работи на првиот акциски план за кризната состојба

Скопје24 - 21.11.2020

Голема дискусија, многу точки на дневен ред и разгледување и конечно фирмирање на првиот акциски план за кризната состојба. Нацрт планот бил подготвен во 16 часот кога е почната расправата на Главниот штаб предводен од директорот на ЦУК Стојанче ...

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

Независен - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

ВМРО-ДПМНЕ: Поважно е болниците да имаат кревети, отколку армијата да обезбедува болници

Слободен Печат - 21.11.2020

Кризната состојба се злоупотребува од Заев за популизам. Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат болнички кревети, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

Ќе помогне ли кризната состојба – лекарите се исцрпени, апелираат граѓаните да ги почитуваат мерките и така да ги ...

Независен - 21.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат кревети

Макфакс - 21.11.2020

Кризната состојба се злоупотребува од Заев за популизам. Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат болнички кревети, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

Што е кризна состојба

OhridNews - 21.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Високи бројки новозаразени и починати од Ковид-19, исцрпен медицински систем, апели за носење маски

А1 On - 21.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

Кризна состојба во земјава, бројот на заразени и починати од коронавирус и понатаму висок

ММС - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила триесетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

Нетпрес - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска на ...

Кризна состојба во државава, бројот на заразени и починати од Ковид-19 и натаму висок

А1 On - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

Press24 - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска на ...

Кризна состојба – ден потоа

Слободен Печат - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Кризната состојба почна со висок број на заразени и починати од Ковид-19

Нетпрес - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила триeсетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Коронавирусот ќе го тестира системот за управување со кризи

Слободен Печат - 21.11.2020

Владата прогласува кризна состојба на територијата на цела Македонија за да се справи со последиците од епидемијата со коронавирусот која го колабира јавното здравство, а главната цел, како што рекоа премиерот Зоран Заев и претседателот Стево ...

Почна кризната состојба во државава, бројот на новозаразени и починати од ковид-19 не се намалува

МКД - 21.11.2020

Во Македонија од синоќа во сила е владината одлука за 30-дневна кризна состојба на територијата на цела држава. Одлуката е донесена заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со ковид-19 и спречување на негово ширење во ...

Од ноќва кризна состојба, денеска ќе се договара како ќе се користат приватните болници

Република - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

4NEWS - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

И натаму високи бројки позитивни на КОВИД-19, апел да се почитуваат сите мерки за заштита

24Инфо - 21.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

КРИЗНА СОСТОЈБА ВО ДРЖАВАТА: И натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

Курир - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Што е кризна состојба

Бизнис Вести - 21.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

iPortal - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

Либертас - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

Опсервер - 21.11.2020

– Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Кризна состојба во државава, бројот на заразени и починати од Ковид-19 и натаму е висок

Вечер Прес - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

4NEWS - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

Пулс24 - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска на ...

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

Кумановски м. - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

И натаму високи бројки позитивни на КОВИД-19, апел да се почитуваат сите мерки за заштита

CivilMedia - 21.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

ПЕНДАРОВСКИ: Сметам дека помошта од Армијата е повеќе од потребна за здравствените власти

Денешен - 21.11.2020

Претседателот додаде дека според Законот за менаџирање со кризи, Армијата ќе и помага на полицијата во обезбедување на стратешки објекти, болници, како и во обезбедување на магацини со лекови и со друга заштитна медицинска ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

iPortal - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска ...

Пендаровски: Армијата ќе им дава поддршка на полицијата и на здравствените установи

Република - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска ...

Што е кризна состојба, која за прв пат е прогласена на целата територија на Македонија

еМагазин - 21.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

Вечер Прес - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска ...

Пендаровски: Армијата ќе им дава поддршка на полицијата и на здравствените установи

Скопје инфо - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска ...

Изборните саботажи на ВМРО-ДПМНЕ во време на пандемијата

24Инфо - 21.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека СДСМ оди на избори во Штип и во Пласница по секоја цена, загрозувајќи го јавното здравје. Но токму оваа партија, за време на предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 15 јули годинава, водеше кампања со собири не ...

ПРВ ДЕН КРИЗНА СОСТОЈБА - што значи таа и како ќе ни ги смени животите

Фактор - 21.11.2020

Денеска е прв ден кризна состојба во државава, откако Владата вчера ја прогласи на територија на цела држава. Досега кризна состојба, кога почна пандемијата, беше прогласена само на територија на општина Дебар.

Кризната состојба се злоупотребува од Заев за популизам, наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да ...

Опсервер - 21.11.2020

Почитувани, Освен гол популизам нема конкретни мерки од кризната состојба. Заев нејзе ја злоупотребува за гол популизам, наместо за конкретни мерки. Од првиот ден кризна состојба единствено што дознавме дека координаторот Стојанче Ангелов бара ...

Изборна кампања во кризна состојба – опозицијата бара одговорност

Алфа - 21.11.2020

Вчера Владата прогласи кризна состојба за цела држава, а денеска политичките партии почнуваат кампања за избор на градоначалник во Штип и Пласница. Дали и колку изборите ќе влијаат на влошување на ковид кризата во Македонија, особено ако се земе ...

Изборните саботажи на ВМРО-ДПМНЕ во време на пандемијата

CivilMedia - 21.11.2020

По воведување на кризна состојба во траење од 30 дена од Владата на Северна Македонија, ВМРО-ДПМНЕ веднаш најде нова причина за обвинување. Овој пат, обвинувањата се повеќе на сметка на министерот за здравство, Венко Филипче, барајќи и негова ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

Кумановски м. - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска ...

Пендаровски: Армијата ќе биде поддршка за полицијата и здравствените установи

Локално - 21.11.2020

„Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи“, напиша денеска ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

Тера - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на државата во траење од 30 дена, којашто на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Влада, ќе и овозможи на Армија да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, рече претседателот на ...

И натаму високи бројки позитивни на КОВИД-19, власта освен апел да се почитуваат мерки за заштита друго ништо не ...

Курир - 21.11.2020

Бројките на позитивни на коронавирусот и на оние кои им е потребно болнично лекување и натаму остануваат високи. За подобро справување со ситуацијата и користење на сите ресурси на државата, па и приватните здравствени установи, Владата прогласи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат болнички кревети

Република - 21.11.2020

Кризната состојба се злоупотребува од Заев за популизам. Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат болнички кревети, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

24Инфо - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

С.Македонија од синоќа во Кризна состојба, бројките и натаму над 1000 заразени

Локално - 21.11.2020

Од синоќа на територјата на цела држава е програсена 30. дневна Кризна состојба. Ова значи дека државата ќе може да ги користи сите ресурси и од приватното здравство, а истовремено и да ја вклучи армијата , со цел поголема заштита од ширење на Ковид ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и на здравствените установи

Н.Македонија - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Македонија во траење од 30 дена, прогласена од страна на владата на на предлог на Советот за безбедност, и овозможува на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша ...

Изборните саботажи на ВМРО-ДПМНЕ во време на пандемијата

Frontline - 21.11.2020

пишува: Биљана Јордановска / ЦИВИЛ МЕДИА По воведување на кризна состојба во траење од 30 дена од Владата на Северна Македонија, ВМРО-ДПМНЕ веднаш најде нова причина за обвинување. Овој пат, обвинувањата се повеќе на сметка на министерот за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат кревети

Вечер - 21.11.2020

Кризната состојба се злоупотребува од Заев за популизам. Наместо армијата да обезбедува болници, поважно е болниците да имаат болнички кревети, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.

Армијата ќе и помага на полицијата во обезбедување на стратешки објекти и болници

Магазин - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија Македонија во траење од 30 дена, којашто на предлог на # Совет ЗаБезбедност вчера ја прогласи Влада на Република Северна Македонија, ќе и овозможи на Армија на Република Македонија да дава поддршка на ...

Пендаровски: Владата може да ГИ ЗЕМЕ СИТЕ ПРИВАТНИ РЕСУРСИ, НЕ САМО ЗДРАВСТВЕНИТЕ УСТАНОВИ (ВИДЕО)

Вечер - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска ...

Анализа: Изборните саботажи на ВМРО-ДПМНЕ во време на пандемијата

Centar - 21.11.2020

По воведување на кризна состојба во траење од 30 дена од Владата на Северна Македонија, ВМРО-ДПМНЕ веднаш најде нова причина за обвинување. Овој пат, обвинувањата се повеќе на сметка на министерот за здравство, Венко Филипче, барајќи и негова ...

Стојанче Ангелов нема веќе да крши керамиди со глава – ќе управува со кризната состојба

Expres - 21.11.2020

Директорот на Центартот за упоравување со кризи претпладнево преку Фејсбук соопшти колку серриозно ја сфаќа новата должност откако владата синоќа воведе кризна ...

Пендаровски: Ако се влоши ситуацијата нема да одиме кон вонредна состојба туку кон полициски час

MakPress - 21.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски вели дека прогласувањето на кризната состојба било неопходно за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата вклучувајќи ја и Армијата, но и приватните здравствени установи за справување со ...

Кризна состојба: Што значи и како се спроведува во практика

MakPress - 21.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Кризна состојба во државава, и натаму висок бројот на заразени и починати од Ковид-19

MakPress - 21.11.2020

Од синоќа стапи на сила трисетдневна кризна состојба на територијата на државава. Одлуката за кризната состојба ја донесе Владата на седница заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија со Ковид-19 и спречување на негово ...

Пендаровски: Армијата ќе дава поддршка на полицијата и здравствените установи

MakPress - 21.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Македонија во траење од 30 дена, што на предлог на Советот за безбедност вчера ја прогласи Владата, и овозможи на Армијата да дава поддршка на полицијата и на здравствените установи, напиша денеска на ...

Македонија од денеска влегува во 30 дневна кризна состојба на целата територија

MakPress - 21.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од Ковид-19 и ...

Владата се очекува денеска да прогласи кризна состојба

Алсат-М - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Мицкоски: Заев и Пендаровски дојдоа на мојот став за кризна соостојба

Канал5 - 20.11.2020

Денес кога парите се потрошија, потрошија 2 милијарди евра, кризата со ковид не се намали, дојдоа на мојот став дека потребно е кризна состојба. -Но, денес корона заразата руши рекорди по распространетост, а системот е целосно блокиран.

Државата влегува во кризна состојба – се координираат здравство, полиција и армија

Телма - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба

24 Вести - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Владата прогласи 30 – дневна кризна состојба на цела територија

Фокус - 20.11.2020

Владата донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје, односно заради спречување на ширењето на Ковид-19 во зголемен обем со што се загрозува безбедноста на здравјето ...

Заврши 23-тата седница на Владата, еве кои се одлуките

ТВ21 - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Мицкоски: Кризна состојба за замајување на јавноста

Deutsche Welle - 20.11.2020

Владата ја започна постапката за прогласување кризна состојба на целата територија на државата. Опозицијата критикува за двојни аршини Согласно со препораката од Советот на безбедност, Владата ја започна постапката за прогласување кризна состојба на ...

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба поради ковид-19, В недела ќе се знае како ќе се користи приватното здравство

Сакам да кажам - 20.11.2020

Владата вечерва донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на земјава, заради заштита на јавното здравје во услови на пандемија со ковид-19 и заради спречување од ширење на заразата.

Владата донесе Одлука за кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска

Канал5 - 20.11.2020

Од 23-тата Владина седница: Прифатена Информацијата за изменување и дополнување на Уредбата за личностите и објектите што се обезбедуваат, видовите на мерки и активности и степените на обезбедување.

Партиите за воведувањето на кризна состојба – ВМРО-ДПМНЕ се сомнева во профитирање, АА бара одговорност

ТВ21 - 20.11.2020

По предлогот кој произлезе од вчерашната седница на Советот за безбедност за воведување кризна состојба во траење од 30 дена, политичките партии со поделени ставови. Од опозициските ВМРО-ДПМНЕ се сомневаат дека зад воведувањето кризна состојба се ...

Пендаровски за тв 24: Кризата што е прогласена нема врска со полициски час, но може да има ако пандемијата оди на ...

24 Вести - 20.11.2020

Претседателот во Стево Пендаровски во емисијата Трилинг се осврна на пандемијата со коронавирус и за вонредната состојба. Во овој момент, најважно е армијата да им помага на здравствените власти и полицијата и со овој пик кој е полош, најважно е на ...

Андоновски: Пред 8 месеци баравме кризна состојба – „Тогаш немаше потреба“, му возврати Богоевски

ТВ21 - 20.11.2020

Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ21, коментриајќи ја одлуката за прогласување на кризна состојба на територија на целата држава, посочи дека ВМРО-ДПМНЕ уште во месец март барале ...

ВМРО-ДПМНЕ бара итно формирање на експертска влада

24 Вести - 20.11.2020

Економската и надворешно политичката ситуација како и здравствената криза, имаат име и презиме, изјави денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски. Во името на партијата денеска Милошоски пред Владата ги обвини премиерот Зоран Заев, заменик ...

Локални избори во време на кризна состојба – Божиновски: Ќе има масовни собири, ќе се влоши состојбата

ТВ21 - 20.11.2020

Предвремените локални избори во Штип и Пласница треба да се одржат во период кога државата прогласи кризна состојба на цела територија. Како ќе се реализираат овие избори кога корона вирусот се шири рапидно? Од ДИК велат дека се подготвени според ...

Локални избори во Штип, дали ќе има одложување поради кризната состојба?

24 Вести - 20.11.2020

Утре почнува изборната кампања во Штип и Пласница. Ќе се одвива во време на кризна состојба. Засега нема најава дека прогласувањето на кризната состојба ќе ги помести изборите за градоначалници во двете општини.

Има ли ЦУК капацитети за управување со кризната состојба?

Телма - 20.11.2020

Во Центарот за управување со кризи која ќе биде клучната државна институција по прогласувањето на кризната состојба забрзано се подготвуваат за претстојните задачи и координација со државните институции и приватниот сектор.

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба, стапува на сила веднаш

Канал5 - 20.11.2020

Владата вечерва прогласи 30-дневна кризна состојба.. Со тоа, и Армијата ќе се вклучи во справувањето со пандемијата, а освен со јавните институции и претпријатија, државата го презема управување и со приватните здравствени капацитети.

Штип и Пласница ќе бираат градоначалник во кризна состојба

Телма - 20.11.2020

Штип и Пласница ќе имаат избори за градоначалник и во кризна состојба. Првиот човек на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски вели дека и тој утринава побарал во законот за кризна состојба, што е предвидено, дали може или не да има избори, во ...

Како кризната состојба ќе се одрази на „нековид“ пациентите?

Канал5 - 20.11.2020

Пладне во дворот на клиничкиот центар „Мајка Тереза“, вообичениот метеж од автомобили и пациенти денеска го немаше. Најголем дел од клиниките станаа ковид центри. Пациентите кои доаѓаат се на веќе закажани прегледи, но стравуваат дека со предлог ...

Владата прогласи кризна состојба

ТВ21 - 20.11.2020

Владата на седницата вечерва официјално прогласи кризна состојба, дознава ТВ21 од владини извори. Владата со тоа ја потврди вчерашната препорака од Советот за безбедност кој се состана кај претседателот Пендаровски.

Владата денеска ќе одржи седница, ќе биде донесена кризната состојба

ТВ21 - 20.11.2020

Владата вчерва со почеток во 18 часот ќе одржи седница. На неа ќе треба да биде потврдена кризната состојба на територијата на целата земја, која вчера беше најавена на седницата на Советот за безбедност.

Владата попладнево ќе одлучува за кризната состојба

Канал5 - 20.11.2020

Владата доцна попладнево на седница одлучува по предлогот на Советот за безбедност за прогласување кризна состојба.. Предлогот го мина првиот филтер.. Пред Владата е колешката Тамара Стојкова..

Владата прогласи кризна состојба

Алсат-М - 20.11.2020

Владата на седницата вечерва официјално прогласи кризна состојба. Владата со тоа ја потврди вчерашната препорака од Советот за безбедност кој се состана кај претседателот ...

Владата отпочна постапка за кризна состојба, назначи Управувачки комитет и Група за процена

24 Вести - 20.11.2020

Владата вчера одржа седница за да ја отпочне постапката согласно со препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на државата и ефикасно справување со последиците од КОВИД-19.

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

24 Вести - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и АРМ

Канал5 - 20.11.2020

Шефот на државата Стево Пендаровски на прес-конференцијата по состанокот на Советот за безбедност истакна дека состојбата со КОВИД-19 е исклучително сериозна, далеку полоша, рече, од пролетниот бран по бројот на заразени и починати.

Пендаровски: Ако се влоши ситуацијата ќе одиме кон полициски час, а не кон вонредна состојба

360 степени - 20.11.2020

Беше неопходно да се прогласи кризна состојба за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата, вклучувајќи ја и Армијата, а вонредна состојба не е потребна затоа што сега има функционален парламент, вели шефот на државата Ако се ...

Владата денеска треба да прогласи кризна состојба

360 степени - 20.11.2020

По вчерашните седници на Советот за безбедност, а потоа и на владата, се очекува денеска да има нова владина седница на која ќе биде прогласена кризна состојба на целата територија на државата во период од 30 дена.

Владата прогласи кризна состојба

Сител - 20.11.2020

Владата на Република Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена ...

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

Сител - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

С Македонија и официјално во кризна состојба: Што значи тоа

360 степени - 20.11.2020

Периодот за постоење кризна состојба е во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска и за оваа одлука Владата ќе ги извести Собранието и претседателот на државата, од кого ќе побара да вклучи во процесот и дел од Армијата Од денеска, Северна ...

Прогласена 30-дневна кризна состојба

Слободен Печат - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Владата прогласи кризна состојба

Press24 - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Македонија. Целта е за да се спречи на вирусот Ковид-19 и заштита на безбедноста на здравјето на населението.

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба

Независен - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Ако се влоши ситуацијата, одиме на полициски час, вели Пендаровски

Слободен Печат - 20.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски вели дека прогласувањето на кризната состојба било неопходно за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата вклучувајќи ја и Армијата, но и приватните здравствени установи за справување со ...

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба

Кајгана - 20.11.2020

Владата на денешната 23. седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба

Нова ТВ - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба

OhridNews - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе одлука за прогласување кризна состојба на територијата на целата држава, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од Ковид-19 и ...

Што е кризна состојба?

Независен - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Што е кризна состојба?

Press24 - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Пендаровски: Ако се влоши ситуацијата, одиме на полициски час

Press24 - 20.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски вели дека прогласувањето на кризната состојба било неопходно за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата вклучувајќи ја и Армијата, но и приватните здравствени установи за справување со ...

Што претставува кризна состојба и колку може да трае

Слободен Печат - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Што значи кризната состојба во пракса?

+инфо - 20.11.2020

Законот ѝ овозможува на Владата да донесува oдлука за употреба на ресурсите на органите на државната управа, органите на општините и на Градот Скопје, како и за управување со нив во случај на кризна состојба.

Воведена 30 дневна кризна состојба во државата – Со што се ќе може да управува Владата овој период

Скопје24 - 20.11.2020

Владата денеска одлучи да прогласи кризна состојба во земјава како резултат на влошената состојба во борбата со новата болест. Покрај другото решено е Владата да управува и со приватните здравствени установи што е регулирано и со членот 33 од ...

Кризна состојба поради сериозност со заразата- на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

Press24 - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Ако се влоши ситуацијата ќе се оди на полициски час а не на вонредна состојба, порача Пендаровски

Нетпрес - 20.11.2020

Беше неопходно да се прогласи кризна состојба за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата, вклучувајќи ја и армијата, а вонредна состојба не е потребна затоа што сега има функционален парламент, смета претседателот Стево ...

Владата денеска ќе прогласи кризна состојба, на располагање ќе бидат приватните болници и армијата

Слободен Печат - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Мицкоски: Рускиот рулет на Пендаровски и Заев кобен по здравјето на граѓаните

Press24 - 20.11.2020

Кризна состојба за чекор назад во борбата против #COVID, напиша на фејсбук лидерот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Пред 8 месеци предложив воведување на кризна состојба, пред сè затоа што таа е регулирана согласно закон, без можност за широки ...

Владата прогласи кризна состојба

Глас на Америка - 20.11.2020

Кризната состојба на целата територија на Северна Македонија е во траење од 30 дена почнувајќи од денеска и за оваа одлука Владата ќе ги извести Собранието и претседателот на државата Пендаровски СКОПЈЕ - Владата на вечерашната седница ја донесе ...

Владата ќе прогласи кризна состојба

+инфо - 20.11.2020

Советот за безбедност вчера предложи, а претседателот Стево Пендаровски прифати воведување на кризна состојба. На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна ...

Владата ја отпочна постапката за прогласување на кризна состојба во земјава

Скопје24 - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со новата ...

Владата прогласи кризна состојба

+инфо - 20.11.2020

Ова ќе значи дека армијата се вклучува во битката со коронавирусот, а државата може да ги користи ресурсите на приватните болници во битката со ковид-19. Владата на седницата вечерва официјално прогласи кризна состојба, дознава ТВ21 од владини ...

Бројот на заболени од КОВИД-19 наметнува кризна состојба, државата ќе менаџира и со приватните болници

Независен - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

А1 On - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

Кајгана - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со COVID-19.

Владата прогласи кризна состојба на целата територија на државата

Скопје24 - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Кризна состојба: Кој на кого ќе му плати за болничкиот цех во приватните болници?

Слободен Печат - 20.11.2020

На овие прашање уште никој нема одговор, ниту Центарот за управување со кризи, ниту владата, ниту приватните болници. Со кризната состојба што најверојатно ќе биде прогласена вечерва, капацитетите на приватните болници ќе ги менаџира државата.

Денеска се очекува прогласување на кризна состојба

Нетпрес - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Владата прогласи кризна состојба во земјата, армијата се вклучува во справувањето со Ковид-19

А1 On - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на целата територија на Република Северна Македонија, соопштија од „Илинденска“. Одлуката е донесена заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија ...

ВМРО-ДПМНЕ бараше, па сега не сака кризна состојба

Независен - 20.11.2020

За економската ситуација, за надворешно политичката ситуација, за блокадата од ЕУ и за здравствената криза виновни се Зоран Заев, Венко Филипче и Никола Димитров, обвини денес пратеникот Антонијо Милошоски барајќи да си дадат оставки и да се формира ...

Употреба на ресурси на приватните болници и надоместок во време на кризна состојба

Академик - 20.11.2020

Во исчекување на одлуката на Владата на Република Северна Македонија за прогласување кризна состојба на територијата на целата држава, се појавија доста интересни правни дилеми кои произлегуваат од Законот за управување со кризи.

Владата прогласи кризна состојба. Ќе трае 30 дена

Факултети - 20.11.2020

Владата на денешната седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на земјава, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од заразната болест Ковид-19 ...

Што претставува кризната состојба

Академик - 05.08.2021

„Кризна состојба” е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на Републиката, за чија превенција и/или справување е потребна употреба на поголем обем на ...

Пендаровски: Еден мал дел од граѓаните се недисциплинирани, еден дел и од институциите исто така

Скопје24 - 20.11.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски во вечерашното госување во емисијата Трилинг на Тв 24 зборуваше за ситуацијата со болеста во државата. Тој нагласи дека најважно е армијата да им помага на здравствените власти и полицијата и со овој пик ...

Владата прогласи кризна состојба

Нетпрес - 20.11.2020

Владата на седницата во петокот вечерта официјално прогласи кризна состојба на територијата на земјата во наредните 30 дена, што подразбира дека армијата се вклучува во напорите за справување со коронавирусот, а државата може да ги користи ресурсите ...

Ѓуровски: И опозициски пратеници ќе одлучуваат за прогласувањето кризна состојба

Слободен Печат - 20.11.2020

И опозицијата ќе има улога во донесувањето на одлуката за прогласување кризна состојба, потврди професорот на Факултетот за безбедност, Марјан Ѓуровски , детално објаснувајќи ја процедурата и разликите меѓу кризната и вонредната состојба.

На синоќешната седница на Владата: Донесени решенија кои претходат на постапката за прогласување кризна состојба на ...

Во Центар - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија вечерва ја одржа 22-та седница со цел да ја отпочне постапката согласно препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на Република Северна Македонија, со цел ...

Пендаровски: Мал дел од граѓаните се недисциплинирани, но и дел од институциите

OhridNews - 20.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски вели дека прогласувањето на кризната состојба било неопходно за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата вклучувајќи ја и Армијата, но и приватните здравствени установи за справување со ...

Владата прогласи кризна состојба

Макфакс - 20.11.2020

Владата на денешната седница прогласи кризна состојба на територија на целата држава поради коронавирусот. Кризната состојба почнува од денеска, а ќе трае 30 дена. „Владата донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република ...

Прогласена 30-дневна кризна состојба

МКД - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Кризна состојба за менаџирање со приватните болници

МКД - 20.11.2020

Владата синоќа го прифати предлогот на Советот за безбедност за воведување кризна состојба во целата држава поради зголемениот број на заболени со ковид-19. Ова значи дека државата ќе менаџира и со приватните болници и нивниот медицински кадар за ...

[Подкаст] Што е муабетот со кризната состојба?

Радио МОФ - 20.11.2020

Приватните текстилни фабрики би можеле да добијат налог за шиење заштитни маски, на располагање може да се стават капацитетите на приватните болници, а хемиските фабрики да се искористат за правење дезинфициенси во случај на нивен недостиг.

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба

Радио МОФ - 20.11.2020

Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на целата земја, донесе Владата на Република Северна Македонија на вечерашната 23-та седница, заради заштита на јавното здравје во услови на пандемијата со Ковид-19, информираат од Владата.

Владата прогласи триесетдневна кризна состојба

ММС - 20.11.2020

Владата на денешната 23. седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на земјава, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од Ковид-19 и заради ...

Кризна состојба поради сериозностa со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

iPortal - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Владата и официјално прогласи кризна состојба

Фактор - 20.11.2020

Донесена е Одлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска. Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното ...

Владата прогласи кризна состојба

Опсервер - 20.11.2020

Владата на денешната седница прогласи кризна состојба на територија на целата држава поради коронавирусот. Кризната состојба почнува од денеска, а ќе трае 30 дена. „Владата донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република ...

Владата отпочна постапка за кризна состојба, назначи Управувачки комитет и Група за процена

еМагазин - 20.11.2020

Владата на синоќешната седница ја отпочна постапката согласно со препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на државата и ефикасно справување со последиците од Ковид-19.

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба

Опсервер - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Мал дел од граѓаните се недисциплинирани, но и дел од институциите, вели Пендаровски

Опсервер - 20.11.2020

-Во овој момент Армијата нема повеќе простор да помага, ние користиме една правна основа во Законот за служба на Армијата и тоа не е доволно. Имаме 40-50 луѓе кои сега помагаат. За таа бројка да биде многу поголема, мора да има кризна состојба, ...

СОСТОЈБА СО КОВИД: До вечер Заев ќе прогласи кризна состојба, Стојанче Ангелов и Максути со посебни улоги, а ќе ...

Денешен - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

24Инфо - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

CivilMedia - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

Бизнис Вести - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Денеска се очекува прогласување на кризна состојба, нè чека критичен период

Курир - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Ова се сите донесени одлуки на денешната седница

iPortal - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Владата прогласи кризна состојба

Кумановски м. - 05.08.2021

Владата на Република Северна Македонија на денешната 95-та седница, која се одржа изутринава во 8:30 часот (05.08.2021) преку видеоконференциска врска донесе Одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија во ...

Владата денеска треба да прогласи кризна состојба

PressingTV - 20.11.2020

По вчерашните седници на Советот за безбедност, а потоа и на Владата, се очекува денеска да има нова владина седница на која ќе биде прогласена кризна состојба на целата територија на државата во период од 30 дена.

Мицкоски: Пред 8 месеци предложив кризна состојба, не прифатија, сега ја замајуваат јавноста

MTM - 20.11.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски порача дека тоа што денеска Советот за безбедност предложил воведување кризна состојба е нешто што самиот тој го предложил уште пред 8 месеци, но дека тогаш Заев не го прифатил неговиот прелог.

Мал дел од граѓаните се недисциплинирани, но и дел од државните институции во справувањето со пандемијата

24Инфо - 20.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски вели дека прогласувањето на кризната состојба било неопходно за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата вклучувајќи ја и Армијата, но и приватните здравствени установи за справување со ...

Владата денеска треба да прогласи кризна состојба

Вечер Прес - 20.11.2020

По вчерашните седници на Советот за безбедност, а потоа и на Владата, се очекува денеска да има нова владина седница на која ќе биде прогласена кризна состојба на целата територија на државата во период од 30 дена.

Владата отпочна постапка за кризна состојба, назначи Управувачки комитет и Група за процена

Бриф - 20.11.2020

Владата вечерва одржа седница за да ја отпочне постапката согласно со препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на државата и ефикасно справување со последиците од КОВИД-19.

Владата прогласи кризна состојба

Точка - 20.11.2020

Владата на денешната седница прогласи кризна состојба на територија на целата држава поради коронавирусот. Кризната состојба почнува од денеска, а ќе трае 30 дена. „Владата донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република ...

Андоновски: Пред 8 месеци баравме кризна состојба

Алфа - 20.11.2020

Стефан Андоновски од ВМРО-ДПМНЕ вечерва во дебатното издание „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека пред осум месеци барале кризна состојба, но тогаш од Владата ги убедувале дека нема потреба. „Ние имавме барања почетокот на март да се прогласи веднаш ...

На денешната 23-та седница владата прогласи 30-дневна кризна состојба

Вечер Прес - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

Кумановски м. - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Мицкоски: Кризна состојба за замајување на јавноста

PressingTV - 20.11.2020

До пред осум месеци власта тврдеше дека немаме ресурси и дека ќе нема ефекти од воведување кризна состојба, реагираше вчера лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со став дека ова е чекор назад во борбата со Ковид-19.

Пендаровски: Мал дел од граѓаните се недисциплинирани, но и дел од институциите

iPortal - 20.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски вели дека прогласувањето на кризната состојба било неопходно за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата вклучувајќи ја и Армијата, но и приватните здравствени установи за справување со ...

Што всушност значи прогласувањето кризна состојба?

Кумановски м. - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Што е кризна состојба

Бриф - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Андоновски: Власта прогласува кризна состојба, а организира избори во Штип

4NEWS - 20.11.2020

Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ21, коментриајќи ја денешната одлука за прогласување на кризна состојба на територија на целата држава, посочи дека ВМРО-ДПМНЕ уште во месец март барале ...

Што значи кризна состојба

Опсервер - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Владата прогласи кризна состојба

MTM - 20.11.2020

Владата на денешната седница прогласи кризна состојба на територија на целата држава поради коронавирусот. Кризната состојба почнува од денеска, а ќе трае 30 дена. „Владата донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република ...

Мицкоски: Кризна состојба за замајување на јавноста

Либертас - 20.11.2020

Владата ја започна постапката за прогласување кризна состојба на целата територија на државата. Опозицијата критикува за двојни аршини Согласно со препораката од Советот на безбедност, Владата ја започна постапката за прогласување кризна состојба на ...

Кризна состојба во целата држава побара Советот за безбедност

4NEWS - 20.11.2020

Владата утре ќе прогласи кризна состојба во цела држава поради коронавирусот во трање од 30 дена. Ова го предложи Советот за безбедност по денешниот состанок на кој беше оценето дека исклучително сериозна е ситуацијата во Ковид-19 во земјава.

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

Либертас - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Владата денеска ќе одржи седница, ќе биде донесена кризната состојба

Курир - 20.11.2020

Владата вчерва со почеток во 18 часот ќе одржи седница. На неа ќе треба да биде потврдена кризната состојба на територијата на целата земја, која вчера беше најавена на седницата на Советот за безбедност.

Што е кризна состојба

Либертас - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Локални избори во време на кризна состојба – Божиновски: Ќе има масовни собири, ќе се влоши состојбата

4NEWS - 20.11.2020

Предвремените локални избори во Штип и Пласница треба да се одржат во период кога државата прогласи кризна состојба на цела територија. Како ќе се реализираат овие избори кога корона вирусот се шири рапидно? Од ДИК велат дека се подготвени според ...

ВЛАДА: Се прогласува 30-дневна кризна состојба во цела Македонија, Центарот за управување со кризи веднаш со план да ...

Денешен - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од Ковид-19 и ...

Што е кризна состојба?

iPortal - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Што значи кризна состојба во државата?

Република - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Што е кризна состојба

24Инфо - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Кризна состојба: Кој ќе ги менаџира приватните болници?

Скопје инфо - 20.11.2020

Владата синоќа го прифати предлогот на Советот за безбедност за воведување кризна состојба во целата држава поради зголемениот број на заболени со ковид-19. Ова значи дека државата ќе менаџира и со приватните болници и нивниот медицински кадар за ...

Владата прогласи 30-дневна кризна состојба, која почнува од денеска

еМагазин - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Што може Владата во кризна состојба?

Денешен - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Македонија и официјално во кризна состојба: Што значи тоа

Курир - 20.11.2020

Периодот за постоење кризна состојба е во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска и за оваа одлука Владата ќе ги извести Собранието и претседателот на државата, од кого ќе побара да вклучи во процесот и дел од Армијата.

Што се подразбира под кризна состојба

Вечер Прес - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Мал дел од граѓаните се недисциплинирани, но и дел од институциите, вели Пендаровски

Вечер Прес - 20.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски вели дека прогласувањето на кризната состојба било неопходно за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата вклучувајќи ја и Армијата, но и приватните здравствени установи за справување со ...

Владата прогласи кризна состојба

Република - 20.11.2020

Владата на седницата вечерва официјално прогласи кризна состојба. Владата со тоа ја потврди вчерашната препорака од Советот за безбедност кој се состана кај претседателот Стево Пендаровски.

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

Скопје инфо - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Кризна состојба во Македонија, денес нови 1.237 заразени со коронавирусот

Фактор - 20.11.2020

МАКЕДОНИЈА Е ВО КРИЗНА СОСТОЈБА Донесена е Одлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска. Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна ...

Што е кризна состојба

CivilMedia - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Пендаровски: Ако се влоши ситуацијата ќе одиме кон полициски час, а не кон вонредна состојба

Либертас - 20.11.2020

Беше неопходно да се прогласи кризна состојба за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата, вклучувајќи ја и Армијата, а вонредна состојба не е потребна затоа што сега има функционален парламент, вели шефот на државата Ако се ...

Владата прогласи кризна состојба во следните 30 дена

CivilMedia - 20.11.2020

На вечерашната 23. седница, којашто се одржа видеоконференциски, Владата донесе Одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје поради пандемијата на ковид-19.

Пендаровски: Ако се влоши ситуацијата ќе одиме кон полициски час, а не кон вонредна состојба

iPortal - 20.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски во Трилинг на ТВ 24 истакна дека прогласувањето на кризната состојба било неопходно за да се овозможи подобро користење на сите ресурси на државата вклучувајќи ја и Армијата, но и приватните здравствени установи за ...

Ова се најновите ОДЛУKИ донесени на владина седница

Поглед - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Кризна состојба за менаџирање со приватните болници

Пулс24 - 20.11.2020

Владата синоќа го прифати предлогот на Советот за безбедност за воведување кризна состојба во целата држава поради зголемениот број на заболени со ковид-19. Ова значи дека државата ќе менаџира и со приватните болници и нивниот медицински кадар за ...

Владата отпочна постапка за кризна состојба, назначи Управувачки комитет и Група за процена

4NEWS - 20.11.2020

Владата вечерва одржа седница за да ја отпочне постапката согласно со препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на државата и ефикасно справување со последиците од КОВИД-19.

Заев- Кризна состојба од денеска во наредните 30 денови

Либертас - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Од 23-тата Владина седница: Донесена Одлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска; ...

Бриф - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

Опсервер - 20.11.2020

– На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со ...

Мал дел од граѓаните се недисциплинирани, но и дел од институциите, вели Пендаровски

Либертас - 20.11.2020

-Во овој момент Армијата нема повеќе простор да помага, ние користиме една правна основа во Законот за служба на Армијата и тоа не е доволно. Имаме 40-50 луѓе кои сега помагаат. За таа бројка да биде многу поголема, мора да има кризна состојба, ...

Заев ја користи кризната состојба за контрoла врз изборите во Штип?

Република - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност, кој вчера беше прифатен од претседателот на државата Стево Пендаровски, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена.

Што ќе значат локалните кризни штабови по прогласувањето на кризна состојба?

Тера - 20.11.2020

„Самата кризна состојба дава управувачки дел на Центарот за управување со кризи и директорот кој што го води централниот кризен штаб,а се формираат на општинско ниво локални кризни штабови во сите единици на локалната самоуправа.

Ќе се воведува кризна состојба, полицискиот час нема да го запре вирусот

Локално - 20.11.2020

За првпат кај нас се воведува кризна состојба во целата држава. Поради зголемениот број на заболени со ковид 19 за првпат кај нас се воведува кризна состојба во целата држава. Вчера беа регистрирани нови 1198 случаи, а починаа 26 лица на ковид-19 ...

Кој учествува во системот за управување со кризи: Општини, армијата, спасувачките служби, но и приватните компании

Фактор - 20.11.2020

Владата на синоќешната седница на препорака од Советот на безбедност ја започна постапката за прогласување кризна состојба на целата територија на Република Северна Македонија, со цел ефикасно справување со последиците од кризата заради КОВИД-19.

Владата одлучи за воведување на кризна состојба на територијата на РС Македонија заради заштита на јавното здравје

24Инфо - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Владата прогласи кризна состојба во следните 30 дена

Мета - 20.11.2020

На вечерашната 23. седница, којашто се одржа видеоконференциски, Владата донесе Одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје поради пандемијата на ковид-19.

Владата прогласи 30 дневна кризна состојба

Gostivarpress.mk - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на целата земја. Одлуката е донесена заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена ...

Прогласена кризна состојба на територијата на цела држава

Локално - 20.11.2020

Владата на седницата вечерва официјално прогласи кризна состојба на територијата на цела држава, заради заштита на јавното здравје во услови на пандемија со Kовид-19 и заради спречување од ширење на заразата.

Мицковски: Се воведува кризна состојба каде ќе се троши уште полудачки и неодговорно и каде признаваш дека си ...

Република - 20.11.2020

Ивор Мицковски, политичкиот аналитичар смета дека со воведување на кризна состојба во Македонија државата ќе троши уште полудачки и неодговорно. Според него, воведување на кризна состојба е признавање дека функционални институции и дека си ...

Започнува изборната кампања во Штип и Пласница, од ДИК се подготвени да реализираат избори според здравствени протоколи

Локално - 20.11.2020

Утре почнува изборната кампања во Штип и Пласница, а засега нема најава дека прогласувањето на кризната состојба ќе ги помести изборите за градоначалници во двете општини. Од ДИК велат дека во Законот за кризна состојба не пишува ништо околу можно ...

Владата на седница во 18 часот ќе донесе одлука за воведување кризна сосојба

24Инфо - 20.11.2020

Денеска со почеток во 18:00 часот, Владата на Република Северна Македонија ќе одржи седница. На седницата ќе биде прифатено барањето на претседателот Стево Пендаровски за воведување на кризна состојба во целата држава.

Владина седница за кризната состојба во 18 часот

Либертас - 20.11.2020

Вечерва, (20.11.2020 година), со почеток во 18:00 часот, Владата на Република Северна Македонија ќе одржи седница. На седницата се очекува да биде разгледано барањето на Советот за безбедност за воведување кризна состојба поради состојбата со ...

Владата прогласи кризна состојба

Тера - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Прогласување кризна состојба во целата држава

Н.Македонија - 20.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски, вчера по состанокот на Советот за безбедност, на кој се расправаше за состојбата со ковид-19, кажа дека е донесен заклучок за прогласување кризна состојба на територијата на целата држава.

Владата прогласи кризна состојба

Н.Македонија - 20.11.2020

Владата на денешната седница прогласи кризна состојба на територија на целата држава поради коронавирусот. Кризната состојба почнува од денеска, а ќе трае 30 дена. – Владата донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република ...

Андоновски: Пред 8 месеци баравме кризна состојба – „Тогаш немаше потреба“, му возврати Богоевски

Мак. Весник - 20.11.2020

„Ние имавме барања почетокот на март да се прогласи веднаш кризна состојба за да се подигнат општествените капацитети, тогаш уште не знаевме со што се бориме. Тогаш од Владата бевме убедувани дека такво нешто не е потребно, една недела траеше тоа, ...

Прогласена е кризна состојба на цела територија на државата

AKO - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Мицкоски: Пред 8 месеци предложив кризна состојба, не прифатија, сега ја замајуваат јавноста

Centar - 20.11.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски порача дека тоа што денеска Советот за безбедност предложил воведување кризна состојба е нешто што самиот тој го предложил уште пред 8 месеци, но дека тогаш Заев не го прифатил неговиот прелог.

ВЛАДАТА ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА КРИЗНА СОСТОЈБА - Почнува од денеска

Вечер - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на целата територија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од заразната болест КОВИД-19 ...

Прогласена кризна состојба

Expres - 20.11.2020

Владата вечерва официјално прогласи кризна состојба со што ја потврди вчерашната препорака од Советот за безбедност кој се состана кај претседателот Пендаровски , дознава ТВ21 од владини извори.

Заев: Полициски час во овој момент не се предлага

Акцент - 20.11.2020

Одговарајќи на новинарско прашање во однос на воведување на полициски час, вчера премиерот Заев кажа дека тоа ќе зависи единствено од препораките на Комисијата за заразни болести и од проценките на Кризниот штаб.

Владата прогласи кризна состојба

Скопје1 - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Владата прогласи кризна состојба на цела држава

Акцент - 20.11.2020

Владата на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од Светската здравствена организација од ...

Што е кризна состојба

Денар - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Заврши вонредната владина седница: Прогласена кризна состојба на територијата на цела Македонија – донесени се и серија ...

Centar - 20.11.2020

Од 23-тата Владина седница: Донесена Одлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска; Прифатена Информацијата за изменување и дополнување на Уредбата за личностите и објектите што се обезбедуваат, видовите на мерки ...

Владата прогласи кризна состојба на целата територија, стапува на сила веднаш

365 - 20.11.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 23-та седница донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија, заради заштита на јавното здравје во услови на постоење на пандемија прогласена од ...

Владата ќе прогласи кризна состојба

Мак. Весник - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со ковид-19.

Кризна состојба: Кои се ингеренциите на институциите, на кој начин ќе се справуваат со кризата

Акцент - 20.11.2020

Кризна состојба се прогласува заради справување со кризна состојба која претставува ризик по добрата, здравјето и животите на луѓето и животните или опасност по безбедноста на Републиката или на нејзин дел.

Владата денеска ќе прогласи кризна состојба: Причина е сериозноста со заразата, на располагање ќе бидат приватните ...

Вечер - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Владата донесе решенија кои претходат на постапката за прогласување кризна состојба на целата територија на државата

Акцент - 20.11.2020

Владата доцна синоќа ја одржа 22-та седница со цел да ја отпочне постапката согласно препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на Република Северна Македонија, со цел ефикасно справување со последиците ...

Што претставува кризна состојба и КОЛКУ МОЖЕ ДА ТРАЕ

Вечер - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Мицкоски: Рускиот рулет на Пендаровски и Заев кобен по здравјето на граѓаните

Мак. Весник - 20.11.2020

Кризна состојба за чекор назад во борбата против #COVID, напиша на фејсбук лидерот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Пред 8 месеци предложив воведување на кризна состојба, пред сè затоа што таа е регулирана согласно закон, без можност за широки ...

Донесена oдлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска

Frontline - 20.11.2020

Ова е на предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување со системот за управување со кризи, по претходен предлог на Групата за процена. Претходно на седница, Советот за безбедност препорача прогласување кризна состојба на целата ...

Владата прогласи кризна состојба

Вечер - 20.11.2020

Владата на денешната седница прогласи кризна состојба на територија на целата држава поради коронавирусот. Кризната состојба почнува од денеска, а ќе трае 30 дена. „Владата донесе Одлука за постоење на кризна состојба на територијата на Република ...

(Видео) Заев: Полициски час не се предлага зошто тоа нема да даде резултати

Centar - 20.11.2020

Претседателот на Владата, Зоран Заев по завршувањето на состанокот на Советот за безбедност истакна дека со воведување на кризна состојба на целата територија на земјата, се добиваат поголеми надлежности за управување со сите капацитети во државата.

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

Frontline - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Пладневен преглед: Здравствените работници под огромен притисок, обезбедени дополнителни 43 кревети во ковид-центрите ...

Frontline - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Што е кризна состојба

Frontline - 20.11.2020

Кризна состојба е состојба предизвикана од ризици и опасности кои можат да ги загрозат добрата, здравјето и животот на луѓето и животните и безбедноста на државата, за чија превенција или справување е потребна употреба на поголем обем на ресурси.

Прогласена е вонредна состојба

Expres - 20.11.2020

Владата вечерва официјално прогласи кризна состојба со што ја потврди вчерашната препорака од Советот за безбедност кој се состана кај претседателот Пендаровски , дознава ТВ21 од владини извори Според одлуката и армијата се вклучува во битката со ...

Владата во 18 часот закажа седница – Се воведува кризна состојба

Centar - 20.11.2020

Денеска (20.11.2020 година), со почеток во 18:00 часот, Владата на Република Северна Македонија ќе одржи седница. За заклучоците од седницата ќе информираме штом ќе биде завршена. На седницата се очекува да биде воведена кризна состојба на ниво на ...

Владата прогласи кризна состојба!

Магазин - 20.11.2020

Владата на седницата вечерва официјално прогласи кризна состојба, дознава ТВ21 од владини ...

Кризна состојба поради сериозност со заразата, на располагање ќе бидат приватните болници и Армијата

MakPress - 20.11.2020

На предлог на Советот за безбедност кој вчера беше прифатен од Претседателот на државата, се очекува Владата денеска да прогласи кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена поради исклучително сериозната состојба со КОВИД-19.

Започната постапка за прогласување кризна состојба, Стојанче Ангелов именува за раководител на Групата за проценка

MakPress - 20.11.2020

Владата вечерва одржа седница за да ја отпочне постапката согласно со препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на државата и ефикасно справување со последиците од КОВИД-19.

Мицкоски: Кризна состојба побарав во март месец, Пендаровски преку камикази изјави велеше дека државата нема ресурси за ...

MakPress - 20.11.2020

Кризна состојба за чекор назад во борбата против КОВИД-19 Пред 8 месеци предложив воведување на кризна состојба, пред сè затоа што таа е регулирана согласно закон, без можност за широки толкувања, што би се рекло со помали шанси за злоупотреба.

Владата на итна седница одлучува за воведување кризна состојба

Канал5 - 19.11.2020

На итна седница вечерва Владата одлучува по предлогот на Советот за безбедност за воведување 30-дневна кризна состојба на целата територија на државата. Состојбата со вирусот е исклучително сериозна, Армијата и полицијата треба засилено да се ...

Во 21 часот закажана владина седница, ќе се прогласи кризна состојба на цела територија на земјата

ТВ21 - 19.11.2020

Владата на РСМ за вечерва во 21 часот закажа седница на која ќе се разгледува предлогот кој како заклучок произлезе од денешниот Совет за безбедност одржан кај претседателот на државата, Стево Пендаровски.

Владата на седница ќе ја донесе одлуката за прогласување на кризна состојба

24 Вести - 19.11.2020

Вечерва владата на седница ќе ја донесе одлуката за прогласување на кризна состојба на територијата на цела држава во траење од триесет дена. Во текот на денот државниот врв најави дека најдоцна до утре ќе бидат прецизирани сите детали на одлуката, ...

Претседателот Пендаровски предлага воведување кризна состојба во Македонија

24 Вести - 19.11.2020

Претседателот пендаровски прифати а советот за безбедност предложи воведување кризна состојба на територија на целата држава во трање од 30 дена. Кончената одлука за прогласување ќе ја донесе владата.

Советот за безбедност предлага кризна состојба на целата територија во траење од 30 дена

Канал5 - 19.11.2020

Триесет дена кризна состојба на целата територија на државата предлага Советот за безбедност. Предлогот е со цел да се стави под контрола експоненцијалниот раст на епидемиолошката крива. Предлогот доаѓа по состанокот во кабинетот на претседателот ...

Најдоцна до утре Владата ќе одржи седница и ќе прогласи кризна состојба

ТВ21 - 19.11.2020

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција по седницата на Советот за безбедност посочи дека вечерва или најдоцна до утре Владата ќе одржи седница и ќе се прогласи кризна состојба.

Владата ќе прогласи кризна состојба додека бројот на заразени со коронавирус надмина 50.000

Сакам да кажам - 19.11.2020

Место полициски час и построги рестриктивни мерки, претседателот Стево Пендаровски ѝ предложи на Владата да воведе кризна состојба на територијата на целата земја, во обид да се скроти ширењето на коронавирусот и да се намали притисокот со кој ...

Пендаровски: Предлагаме прогласување на кризна состојба на целата територија

Фокус - 19.11.2020

Претседателото Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот за безбедност, каде што се расправаше за состојбата со корона вирусот, истакна дека е донесен заклучок да се предложи прогласување на кризна состојба.

Заев: Најдоцна до утре ќе се прогласи кризната состојба

Фокус - 19.11.2020

Премиерот Зоран Заев по денешниот состанок на Советот за безбедност во вилата на Воднo, истакна дека уште вечерва, а најдоцна до утре, ќе се помине процедурата за прогласување на кризна состојба во траење на 30 дена.

Мицкоски: Кога јас барав кризна состојба пред 8 месеци, власта одбиваше

Фокус - 19.11.2020

Кризна состојба e чекор назад во борбата против КОВИД-19, реагира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по најавите на власта за прогласување на кризна состојба. -Пред 8 месеци предложив воведување на кризна состојба, пред сè затоа што таа е ...

Заев: Најдоцна до утре вечер владата ќе прогласи кризна состојба

Алсат-М - 19.11.2020

Кризната состојба ќе биде прогласена најдоцна до утре вечер, рече премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција со претседателот Стево Пендаровски, по завршувањето на состанокот на Кризниот штаб.

Ѓуровски: Нужна е потребата од кризна состојба

24 Вести - 19.11.2020

Нужна е потребата од кризна состојба пред се поради поголема координација, функционализација, едно старешинство и брза реакција, смета Марјан Ѓуровски од факултетот за безбедност во Скопје.

Од полицискиот час ќе има повеќе штета одошто корист, тврди Владата

Deutsche Welle - 19.11.2020

Премиерот Заев вели дека во моментов не се размислува за рестрикции во движењето. На иста линија е и министерот за здравство, додека вицепремиерот Битиќи е загрижен за екомските последици од евентуален „локдаун“ Владата не калкулира со полициски час ...

Пендаровски: Предлог до Владата за кризна состојба на целата територија на државата

Алсат-М - 19.11.2020

Советот за безбедност ќе ѝ предложи на владата да воведе кризна состојба на целата територија во траење од 30 дена, рече претседателот Стево Пендаровски по завршувањето на состанокот на Советот за ...

Владата ја отпочна постапката за прогласување на кризна состојба

Фокус - 19.11.2020

Владата на вечерашната седница ја отпочна постапката согласно препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на Република Северна Македонија за ефикасно справување со последиците од кризата заради КОВИД-19.

Кризна состојба: Владата станува менаџер и на приватните болници

Deutsche Welle - 19.11.2020

Владата до утре ќе воведе кризна состојба во траење од 30 дена. Државата еден месец ќе може да менаџира со приватниците болници кои ќе добијат компензација за лекување на болните. Советот за безбедност ќе ѝ предложи на Владата да на територија на ...

Ќе се прогласи 30 дневна кризна состојба, државата ќе менаџира привремено и со приватните компании

ТВ21 - 19.11.2020

Кризна состојба за прв пат на цела територија на земјата ќе биде прогласена најдоцна утре. Ова е предлогот на Советот за национална безбедност, свикан од страна на претседателот на државата.

Владата ја започнува постапката за пргласување кризна состојба на територијата на целата земја

Телма - 19.11.2020

Владата на вечерашната седница одлучи да ја започне постапката за прогласување кризна состојба на целата територија на државата според мислење на Групата за процена, по што ќе следува предлог на Управувачкиот комитет за координација и управување во ...

Владата вечерва решева за прогласување на кризна состојба на целата територија

Телма - 19.11.2020

Владата за вечерва закажа седница на која најверојатно ќе биде прогласена кризна состојба на територијата на целата земја во траење од 30 дена, дознава Телма, откако денеска Советот за безбедност препорача носење на ваква мерка за да се засилат ...

Владата почна постапка за кризна состојба, назначи Управувачки комитет и Група за проценка

Канал5 - 19.11.2020

Владата вечерва одржа седница за да ја отпочне постапката согласно со препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на државата и ефикасно справување со последиците од КОВИД-19.

Кризна состојба: Мобилизација и на приватното здравство

24 Вести - 19.11.2020

Приватните болници се ставаат на располагање на државата.. Со прогласување на кризната состојба државата добива право да управува и во приватниот сектор, што значи дека ќе може да ги користи кадарот, болничките кревети и капацитетите на приватните ...

Во приватните клиники молк, се чека официјален допис од владата за привремено менаџирање

Телма - 19.11.2020

Приватните клиники не се изјаснуваат за намерата, државата да менаџира и со нив.Во клиниката „Жан Митрев“ денеска имале состанок на оваа тема, но официјален став се` уште нема. Официјален коментар нема ниту од „Систина„, неофицијално, и оттаму ...

Владата отпочна постапка за кризна состојба, назначи Управувачки комитет и Група за процена

ТВ21 - 19.11.2020

Владата вечерва одржа седница за да ја отпочне постапката согласно со препораката од Советот на безбедност за прогласување кризна состојба на целата територија на државата и ефикасно справување со последиците од КОВИД-19.

Државата ќе менаџира и со приватните болници, но не се прецизира како ќе плаќаат граѓаните таму

Фокус - 19.11.2020

Откако Владата ќе прогласи кризна состојба во целата држава како што предложи попладнево Советот за безбедност, државата ќе управува, односно менаџира и со приватните болници и нивниот медицински кадар за поупсешно справување на корона кризата ...

Пендаровски: Кризна состојба на цела територија на државата 30 дена

Канал5 - 19.11.2020

Советот за безбедност и предложи на Владата да прогласи кризна состојба на територијата на цела држава во траење од 30 дена, соопшти денеска претседателот Стево Пендаровски. Шефот на државата оцени дека состојбата во земјата со Ковид-19 е ...

Советот за безбедност предложи прогласување на кризна состојба во целата земја

Алсат-М - 19.11.2020

Советот за безбедност и препорача на Владата да прогласи кризна состојба во траење од 30 дена. Според претседателот Стево Пендаровски, ова е направено со цел армијата да излезе како поддршка на полицијата и на државните органи во борбата против ...

Вирусот притиска, Македонија од петок во „кризна состојба“

Deutsche Welle - 19.11.2020

Како што дознава Дојче веле, се очекува Советот за безбедност да препорача, а Владата да прогласи кризна состојба во наредните 30 дена. Армијата активно се вклучува во справувањето со пандемијата.

Владата ќе воведе кризна состојба, привремено ќе може да управува и со приватното здравство

Сакам да кажам - 19.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски кажа дека Советот за безбедност ќе ѝ предложи на Владата да воведе кризна состојба на територија на целата земја во траење од 30 дена, по денешниот состанок, на кој присуствуваа и министерот за здравство Венко Филипче ...

Пендаровски: Кризна состојба на цела територија на државата 30 дена

24 Вести - 19.11.2020

Советот за безбедност и предложи на Вкадата да прогласи кризна состојба на територијата на цела држава во траење од 30 дена, соопшти денеска претседателот Стево Пендаровски. Шефот на државата оцени дека состојбата во земјата со Ковид-19 е ...

Претседателот Пендаровски предлага воведување кризна состојба во државата

24 Вести - 19.11.2020

Советот за безбедност предложи кризна состојба на цела територија. Тоа не значи воведување полициски час. Клучната цел е зајакнување на здравствените капацитети, преку располагањето со приватните болници.