TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што се очекува од наследникот на Зврлевски?!

Телма - 20.08.2017

Сите судски предмети за кои низ годините се појави сомнеж во јавноста дека биле монтирани, да бидат приоритет на новиот државен јавен обивнител, сметаат ексертите. Наследникот на Зврлевски треба да да ја врати довербата во правосудстовто, да ги ...

Смената на Зврле

Либертас - 20.08.2017

И колку парадоксално да звучи, за фактичка смена на јавниот обвинител Марко Зврлевски гласаше и сегашната опозиција на пастир Никола тогаш кога го изгласа Законот за Специјално обвинителство кое доби мандат да стави под лупа еден огромен, импозантен ...

Како работи нашето Собрание?

Телма - 19.08.2017

Седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе биде дел од извештајот за набљудување на работата на Собранието која ја подготвува граѓанска асоцијација МОСТ. Заклучокот ќе биде дополнително обелоденет, но веќе е извесно дека има ...

Експерти: Разрешувањето на Зврлевски е чекор напред кон реформите во судството

Алсат-М - 19.08.2017

Правните експерти сметаат дека разрешувањето на Јавниот обвинител Марко Зврлевски отвора пат за реформскиот процес во судството, додавајќи дека овој чекор не е доволен за враќање на довербата на граѓаните во судскиот систем.

Фото: Ахмети со „нокиа 3310“ го разреши Зврлевски

Press24 - 19.08.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, има „нокиа 3310“, а токму со легендарниот телефон се појави на седницата за разрешување на доосегашниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Репортер пишува дека Ахмети во Собранието се појавил со реплика од овој телефон ...

Владата со одлука за оглас, собранието да реши дали ќе избира заменик на Зврлевски пред избори

24 Вести - 18.08.2017

Обвинителката Лилјана Спасовска ќе ја врши функцијата јавен обвинител откако вчера Собранието го разреши Марко Зврлевски. Спасовска во годишниот распоред е назначена како заменик на јавниот обвинител во случај на спреченост или отсуство.

Пратениците дочекаа да одат на одмор

МКД - 18.08.2017

По разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, од денеска пратениците и вработените во Собранието се на годишен одмор од десетина дена. Првата наредна активност на Собранието е после празникот Голема Богородица, а според агендата објавена на ...

ВМРО-ДПМНЕ - Со разрешувањето на Зврлевски е прекршен Уставот

Р.С.Европа - 18.08.2017

Постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски во Собранието е целосно незаконска, а тоа го потврди и Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Неделен печат – Сагата со Зврлевски и поддршка на извозот

Р.С.Европа - 18.08.2017

Неделникот Фокус објавува интервју со претседателот на Собранието Талат Џафери во кое тој зборува и за разрешувањето на обвинителот Марко Зврлевски. Капитал, пак, предлага мерки за поддршка на извозните компании.

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски

Сител - 18.08.2017

Со 64 гласови „за“ и ниту еден против и воздражан Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Собранието денеска паузира, откако вчера го разреши Зврлевски

Либертас - 18.08.2017

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска ќе одмораат, откако вчера помина гласањето за разрешување на, сега веќе, поранешниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски. Според календарот на интернет-страницата на Собранието, „за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Разрешувањето на Зврлевски е противуставно

Фокус - 18.08.2017

Тајче Димков од ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини претседателот на Собранието Талат Џафери и СДСМ дека го кршат Уставот и законите со разрешувањето на Зврлевски. -Постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски во Собранието е целосно ...

Јадење бурек

Сакам да кажам - 18.08.2017

1 Кога ќе се врати ВМРО-ДПМНЕ на власт, ќе го врати Марко Зврлевски за јавен обвинител. Затоа што е најдобар. И затоа што ќе побара да им се вратат пасошите. И после, тој ќе ги уапси сите што гласале за негово разрешување.

Зврлевски разрешен во отсуство на опозицијата...

Н.Македонија - 18.08.2017

Зврлевски разрешен во отсуство на опозицијата Со 64 гласа за и ниту еден против, но во отсуство на опозицијата, Собранието попладнево го разреши досегашниот државен јавен обвинител Марко Зврлевски.

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски

МК News - 18.08.2017

Со 64 гласови „за“ и ниту еден против и воздражан Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

По разрешувањето на Зврлевски, Собранието денеска одмара

Позитив.мк - 18.08.2017

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска ќе одмораат, откако вчера помина гласањето за разрешување на, сега веќе, поранешниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски, пишува „Мета“.

Пратениците заминаа на одмор

10без10 - 18.08.2017

По разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, од денеска пратениците и вработените во Собранието се на годишен одмор од десетина дена. Првата наредна активност на Собранието е после празникот Голема Богородица, а според агендата објавена на ...

Кој беше Марко Зврлевски?

Локално - 18.08.2017

Актуелната власт го сметаше за бранител на криминалот на претходната, тие пак велеа дека е квалитетен и дека единствената причина за негова смена е аферата „Поткуп“ на Заев. Овие дилеми одат во историјата, а во историјата на обвинителството со 64 ...

Шилегов: Македонија ќе биде држава каде се почитуваат законите по разрешувањето на Зврлевски

Фактор - 18.08.2017

Пратеникот Петре Шилегов посочи дека со разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе започне процесот на враќање на правдата и сега ќе може да се воведат сите планирани реформи во правосудството.

Собранието денеска паузира, откако вчера го разреши Зврлевски

Мета - 18.08.2017

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска ќе одмораат, откако вчера помина гласањето за разрешување на, сега веќе, поранешниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски. Според келендарот на интернет-страницата на Собранието, „за ...

Али Ахмети со „нокиа 3310“ го разреши Зврлевски

Репортер - 18.08.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, има „нокиа 3310“, легендарниот телефон кој го одбележа почетокот на 21 век. На разрешувањето на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, Ахмети во Собранието се појави со реплика од овој телефон која многу личи на оригиналниот ...

Марко Зврлевски „перфектен обвинител“ или послушник на Груевски и Мијалков

Фактор - 18.08.2017

Зврелвски ќе остане запаметен како Јавен обвинител во чие време се формираше Специјално јавно обвинителство, со основна цел – да ги истражи наводите од прислушуваните разговори поврзани и кои произлегоа од прислушуваните телефонски разговори.

Собранието денеска се очекува да гласа за разрешување на Зврлевски

Телма - 17.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи продолженија на три седници меѓу кои и на шестата седница на која се очекува да се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски откако вчера заврши расправата по оваа ...

Зврлевски разрешен од функцијата

Deutsche Welle - 17.08.2017

Во македонското Собрание, со мнозинство гласови, од функцијата државен јавен обвинител е разрешен Марко Зврлевски Пратениците во Собранието со 64 гласови „за“, ниту еден против и воздржан попладнево изгласаа разрешување на државниот обвинител Марко ...

Шилегов: Со разрешувањето на Зврлевски почнаа реформите во судството

Нова ТВ - 17.08.2017

Според Петре Шилегов од СДСМ, разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски означува почеток на реформите во судството кои ќе донесат правда за сите. Како што вели тој, за парламентарното мнозинство разрешувањето е прв чекор за создавање нов ...

Собранието го разреши јавниот обвинител Марко Зврлевски

Алсат-М - 17.08.2017

Со 64 гласови за, во отсуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ е разрешен државниот јавен обвинител Марко Зврлевски по 12 дневната дебата. Претходно, Илија Димовски повикувајќи се на членот 8а и одговорот од Антикорупциска побара предлогот да не биде ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара одговорност за разрешувањето на Зврлевски

24 Вести - 17.08.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе бара одговорност за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, брифираат неофицијални партиски извори. Според истите извори, во партијата на Груевски се бара начин како, како што велат од таму, ...

Зврлевски разрешен со 64 гласа „за“

Телма - 17.08.2017

Собранието го разреши јавниот обвинител Марко Зврлевски од функцијата со 64 гласа, без воздржани и без гласови против. На гласањето му претходеше натегање од собраниската говорница меѓу пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и спикерот Талат Џафери.

Разрешувањето на Зврлевски презакажано за 15 часот

Нова ТВ - 17.08.2017

Седницата за разрешување на Републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски од 11 часот е презакажана за 15 часот. Неофицијално причината за презакажувањето на седницата е тоа што немало кворум во салата.

ВИДЕО: Разрешен Зврлевски, пратениците на ВМРО ДПМНЕ излегоа од салата

Нова ТВ - 17.08.2017

Со 64 гласа ЗА и ниту еден против, Собранието попладнево го разреши досегашниот републички јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред гласањето пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата, бидејќи не се согласуваат со одлуката спикерот Талат Џафери ...

Разрешен Јавниот обвинител Марко Зврлевски

Телма - 17.08.2017

Мнозинството пратеници со аплауз ја пречека едногласната одлука за разрешување на Јавниот обвинител Зврлевски. „Македонија го враќа владеењето на законите и правото, без сваровски судии, закани и нарачани кривични процеси“, искоментира владеачката ...

Стечајците чекаат Зврлевски да замине „во стечај“

Deutsche Welle - 17.08.2017

Денеска ќе се гласа за разрешување на јавниот обвинител. Поради долгото блокирање на точката од страна на ВМРО-ДПМНЕ, на дневен ред не дојдоа многу предлог-закони, меѓу кои и оние за минимална плата и за стечајците По еден месец маратонска седница , ...

Кој е Марко Зврлевски?

Телма - 17.08.2017

Актуелната власт го сметаше за бранител на криминалот на претходната, тие пак велеа дека е квалитетен и дека единствената причина за негова смена е аферата „Поткуп“ на Заев. Од денеска овие дилеми одат во историјата, а во историјата на ...

Разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски

24 Вести - 17.08.2017

Мнозинството со аплауз го испрати Марко Зврлвски во историјата. Едногалсно, без опозицијата, државниот обвинител е разрешен. Поддршка за разрешувањето на Зврлевски стигна и по еден пратеник од ДПА и од Беса.

Денеска гласање за разрешувањето на Зврлевски

+инфо - 17.08.2017

Според најавата на интернет-страницата на Собранието, пратениците прво ќе заседаваат по преостанатите точки од осмата седница. Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи продолженија на три седници меѓу кои и на шестата седница на ...

Данев: Зоран Заев незаконски го менува Зврлевски

ТВ21 - 17.08.2017

Постапката за разрешување на Јавниот обвинител Марко е целосно незаконска, вели Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ. Според него, целта на Зоран Заев беше незаконски да го смени Зврлевски, само како што вели, да се спаси од кривично гонење за делото „Поткуп“.

Собранието на Македонија ќе одржи продолженија на три седници

Р.С.Европа - 17.08.2017

Денеска во Собранието на Македонија се најавени продолженија на три седници. Меѓу нив и на шестата на чие вчерашно продолжение заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски прв чекор кон независно судство

Р.С.Европа - 17.08.2017

Пратеникот од СДСМ Петре Шилегов денеска во Собранието изјави дека разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски го означува почетокот на реформите во судството, кои што ќе донесат правда и правичност за сите.

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски e прв чекор кон независен судски систем ВИДЕО

+инфо - 17.08.2017

Реформите во судството, што се предвидени со Акцискиот план 3 - 6 – 9, ќе обезбедат правосуден систем кој ќе биде еднаков и правичен за сите. Македонија на последните парламентарни избори гласаше за промени, гласаше за правда, гласаше за правичност, ...

Конечно „падна“ Зврлевски

+инфо - 17.08.2017

Пред гласањето пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата. Со 64 гласа З„за“ и ниту еден против, Собранието по 12 продолженија на седниата, го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Разрешен е Марко Зврлевски!

ТВ21 - 17.08.2017

Со 64 гласови „за“ и ниту еден против, попладнево е разрешен Марко Зврлевски од функцијата државен јавен обвинител. Овој процес веќе подолго беше главна тема во Собранието и денеска го доби својот епилог.

Презакажана за попладне седницата за разрешување на Зврлевски

Р.С.Европа - 17.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја презакажа седницата на која треба да се гласа за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Се очекува шестата седница на чиј дневен ред е точката да започне по одржувањето на осмата седница која ...

Пратениците денеска, без ВМРО-ДПМНЕ, ќе гласаат за разрешување на Зврлевски

МКД - 17.08.2017

Талат Џафери, претседателот на Собранието синоќа најави дека денеска ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Вчера попладнето пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата повикувајќи ...

Илија Димовски бара да се „скокне“ разрешувањето на Зврлевски

ТВ21 - 17.08.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски бара да се прескокне точката за гласање за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Димовски бара да се почитува мислењето на Државната комисија за спречување на корупцијата, дека според нив ...

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски

Р.С.Европа - 17.08.2017

Со 64 гласови „за“ и ниту еден против и воздражан Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски е прв чекор до независен судски систем

МКД - 17.08.2017

Промените за кои гласаа граѓаните се случуваат независно од тоа што раководството на ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-ДПМНЕ до последен здив се обидуваат да ги спречат, со единствена цел токму тоа партиско раководство да не одговара за криминалите што ги има ...

Разрешен Марко Зврлевски, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата

МКД - 17.08.2017

Пратениците во Собранието попладнево со 64 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржан“, по 12 продолженија на седницата, го разрешија досегашниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред гласањето пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата, ...

Данев: СДС стана синоним за хаос и беззаконие

МКД - 17.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска го повтори ставот дека постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски која сакале да ја истуркаат пратениците на СДСМ и Талат Џафери во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска.

Разрешен Зврлевски, неговата смена ги чинеше граѓаните 250 илјади евра

ТВ21 - 17.08.2017

Ова не е сумата од седмица на лото, ова е цената која ја платија граѓаните на Република Македонија за разрешување на државниот јавен обвинител. Смената на Марко Зврлевски од неговата досегашна позиција ги чинеше граѓаните најмалку 250 илјади евра ...

Дневен печат - Патните трошоци на пратениците и разрешувањето на Зврлевски

Р.С.Европа - 17.08.2017

Огромните суми кои пратениците ги добиваат за патни трошоци, најавата за воведување евтина струја преку ден и разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски се главни теми во дневниот печат.

Собранието треба да гласа за разрешување на Зврлевски

МРТ - 17.08.2017

Собранието треба да одржи продолженија на три седници, меѓу кои и на шестата седница на која се очекува да се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, откако вчера заврши расправата по оваа точка...

Одложена работата на Собранието за 15 часот

Сител - 17.08.2017

Осмата седница по која треба да продолжи шестата, на која ќе се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, наместо во 11, ќе почне во 15 часот, соопшти Собранието на Република Македонија.

Денеска Собранието конечно треба да гласа за разрешување на Зврлевски

Либертас - 17.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи продолженија на три седници меѓу кои и на шестата седница на која се очекува да се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски откако вчера заврши расправата по оваа ...

Данев: Постапката за разрешување на Зврлевски е незаконска, ние нема да учествуваме

Макфакс - 17.08.2017

Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција рече дека СДСМ станале синоним за хаос и беззаконие. – Постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски која сакаат да ја истуркаат пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Постапката за разрешувањето на Зврлевски е целосно незаконска

Либертас - 17.08.2017

Постапката за разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски која сакаат да ја истуркаат пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието е целосно незаконска, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

Разрешен обвинителот Марко Зврлевски

Таратур - 17.08.2017

Пратениците во Собранието со 64 гласови ЗА, ниту еден против и воздржан попладнево изгласаа разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски. На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски ќе донесе правда и правичност за сите

Фокус - 17.08.2017

Разрешувањето на Марко Зврлевски го означува почетокот на реформите во судството, кои што ќе донесат правда и правичност за сите, изјави Петре Шилегов од СДСМ по разрешувањето на јавниот обвинител.

Зврлевски “падна”

Либертас - 17.08.2017

Со 64 гласа З„за“ и ниту еден против, Собранието по 12 продолженија на седниата, го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Разрешувањето на Зврлевски беше поздравено и со аплауз од парламентарното мнозинство.

(ВИДЕО) Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски

Либертас - 17.08.2017

Со 64 гласови „за“ и ниту еден против и воздражан Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски прв чекор кон независно и професионално судство

Либертас - 17.08.2017

Разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски го означува почетокот на реформите во судството, кои што ќе донесат правда и правичност за сите. Ова е прв чекор кон создавање независен и професионален судски систем, наспроти селективната ...

Џафери ја помести седницата за 15 часот, Димовски најавува „повеќе реакции“

Либертас - 17.08.2017

Наместо во 11 часот, како што утрово првично беше најавено од стручните служби на Собранието, првата пленарна седница денеска ќе почне во 15 часот. Според новото соопштение од Собранието, распоредот за работа нема да се смени – првин ќе се одржи ...

Данев: Постапката за разрешување на Зврлевски е незаконска, ние нема да учествуваме

А1 On - 17.08.2017

Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која што кажа дека СДСМ станале синоним за хаос и беззаконие. – Постапката за разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски која сакаат да ја истуркаат пратениците на СДС и Талат ...

Собранието ќе гласа за разрешување на Марко Зврлевски

Правдико - 17.08.2017

Претседателот на Парламентот, Талат Џафери, најави дека денеска ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски откако вчера попладнето пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата повикувајќи ...

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски e прв чекор кон независно и професионално судство

Канал5 - 17.08.2017

Разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски го означува почетокот на реформите во судството, кои што ќе донесат правда и правичност за сите. Ова е прв чекор кон создавање независен и професионален судски систем, наспроти селективната ...

Зврлевски разрешен, СДСМ не познавајќи го законот сакаше да го задржи како „заменик обвинител“

Либертас - 17.08.2017

Собранието на Република Македонија по маратонска и бесмислена седница, попладнево во присуство на пратениците на ВМРО ДПМНЕ на почетокот, а кои излегоа на гласањето, го разреши јавниот обвинител Марко Зврлевски.

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски чинеше 240 илјади евра

Кајгана - 17.08.2017

„Разрешувањето на Јавниот обвинител Марко Зврлевски означува почеток на реформите во судството кои ќе донесат правда за сите“, изјави Петре Шилегов на денешната прес-конференција. За парламентарното мнозинство разрешувањето е прв чекор за создавање ...

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски

Правдико - 17.08.2017

Со 64 гласови „за“ и ниту еден против и воздражан Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Стечајците чекаат Зврлевски да замине „во стечај“

Либертас - 17.08.2017

Денеска ќе се гласа за разрешување на јавниот обвинител. Поради долгото блокирање на точката од страна на ВМРО-ДПМНЕ, на дневен ред не дојдоа многу предлог-закони, меѓу кои и оние за минимална плата и за стечајците, пишува Дојче веле .

По 12 дена реплики и контрареплики на пратениците од ДПМНЕ, денеска ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

Фокус - 17.08.2017

На денешната собраниска седница ќе се гласа за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски . По 12 дена расправа, По 12 дена расправа, денеска пратениците конечно ќе гласаат. Откако вчера Антикоруциската комисија даде мислење дека има законски ...

Собранието ќе гласа за разрешување на Марко Зврлевски

Макфакс - 17.08.2017

Претседателот на Парламентот Талат Џафери најави дека денеска ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, откако вчера попладнето пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата повикувајќи ...

Зврлевски разрешен со 64 гласа „за“

Фокус - 17.08.2017

64 пратеници гласаа за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, на денешната пленарна седница во Собранието. По неколкунеделна расправа народните избраници се произнесоа за оваа точка откако пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дебатата.

Разрешен обвинителот Марко Зврлевски

Кајгана - 17.08.2017

Пратениците во собранието со 64 гласови „За“, ниту еден против и воздржан попладнево изгласаа разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски. На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Разрешен Јавниот обвинител Марко Зврлевски (ВИДЕО)

Канал5 - 17.08.2017

Со 64 гласа за и во отсуство на опозициската ВМРО ДПМНЕ , Собранието го разреши Јавниот обвинител Марко Зврлевски По 12 дена расправа заврши седницата на која опозицијата беше децидно против разрешувањето на Зврлевски , додека пратениците од власта ...

Разрешен Марко Зврлевски

Сакам да кажам - 17.08.2017

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. За негово разрешување гласаа 64 пратеници, а немаше против и воздржани. ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на гласањето. Разрешувањето беше поздравено со аплауз од пратениците на мнозинството.

ВИДЕО: Разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски

А1 On - 17.08.2017

Со 64 гласа „За“ и 0 „Против“, државниот јавен обвинител Марко Зврлевски денска беше разрешен од страна на пратениците во Собранието. Пратениците од опозицијата како и што најави координаторот на една од претничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија ...

Собранието го разреши јавниот обвинител Марко Зврлевски

Академик - 17.08.2017

Собранието на Република Македонија го разреши јавниот обвинител Марко Зврлевски. За разрешувањето на Зврлевски гласаа 64 пратеници. Во месец јуни оваа година, Владата иницираше разрешување на републичкиот јавен обвинител поради незаконско и ...

Шилегов: Нема повеќе „Сваровски“ судство

А1 On - 17.08.2017

Разрешувањето на Зврлевски е прв чекор кон создавање независен и слободен правосуден систем. Нема повеќе „Сваровски“ судство, рече Петре Шилегов од СДСМ. Тој вели дека Македонија на последните избори гласаше за промени и за систем каде сите ќе ...

Разрешување на Зврлевски попладне

Фокус - 17.08.2017

Наместо во вообичаениот термин во 11.00 часот денешната пленарна седница на која пратениците ќе гласаат по точката за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, ќе се одржи попладне.

Жерновски: Разрешен е Марко Зврлевски, најголемиот заштитник на криминалот

А1 On - 17.08.2017

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски го коментира денешното разрешување на Марко Зврлевски за кој вели дека е најголемиот заштитник на криминалот. Жерновски е убеден дека Македонија може да биде правна држава и верува дека оваа власт ...

(ВИДЕО)Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски чинеше 240 илјади евра

Макфакс - 17.08.2017

Разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски означува почеток на реформите во судството кои ќе донесат правда за сите, изјави Петре Шилегов на денешната прес-конференција. За парламентарното мнозинство разрешувањето е прв чекор за создавање ...

(ВИДЕО) Разрешен обвинителот Марко Зврлевски

Макфакс - 17.08.2017

Пратениците во Собранието со 64 гласови ЗА, ниту еден против и воздржан попладнево изгласаа разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски. На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Собранието го разреши Зврлевски од функцијата Државен јавен обвинител

Алфа - 17.08.2017

Со 64 гласа „за“ и громогласен аплауз од пратениците на владејачката коалиција, попладнево Собранието го разреши обвинителот Марко Зврлевски. Со 64 гласа „за“ и громогласен аплауз од пратениците на владејачката коалиција, попладнево Собранието го ...

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски

Идивиди - 17.08.2017

Со 64 гласови „за“ и ниту еден против и воздржани Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Со 64 гласа за, собранието го разреши републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски

Сител - 17.08.2017

Разрешен е јавниот обивнитерл Зврлевски. За негово змаинување гласаа пратениците од владејачкотот мноизинство на СДСМ, дуи и помалите партии. Во салата, како што најавија уште вчера, не присуствуваа пратеницит еод колаицијата на ВМРО-ДПМНЕ.

ФОКУС: Сергеј Самсоненко – проект на Путин и фамилијата

Либертас - 17.08.2017

Во најновиот број на неделникот Фокус ќе читате: ТАЛАТ ЏАФЕРИ: ПО ОДМОРИТЕ ЌЕ ИМАМ ДРУГ ПРИСТАП КОН БЛОКАДИТЕ ВО СОБРАНИЕТО По природа сум доста трпелив и можам да го ислушам сето она што е во рамки на дебатата.

Разрешувањето на Зврлевски одложено за попладне...

Н.Македонија - 17.08.2017

Денеска ќе се гласа за разрешувањето на Зврлевски Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи продолженија на три седници меѓу кои и на шестата седница на која се очекува да се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко ...

Собранието денеска ќе гласа за разрешување на Зврлевски

Press24 - 17.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи продолженија на три седници меѓу кои и на шестата седница на која се очекува да се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски откако вчера заврши расправата по оваа ...

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски прв чекор кон независно и професионално судство...

Н.Македонија - 17.08.2017

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски прв чекор кон независно и професионално судство Разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски го означува почетокот на реформите во судството, кои што ќе донесат правда и правичност за сите.

Разрешен Зврлевски, пратениците на ВМРО ДПМНЕ излегоа од салата

Тера - 17.08.2017

Со 64 гласа ЗА и ниту еден против, Собранието попладнево го разреши досегашниот републички јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред гласањето пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата, бидејќи не се согласуваат со одлуката спикерот Талат Џафери ...

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски...

Н.Македонија - 17.08.2017

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски Со 64 гласови „за“ и ниту еден против и воздражан Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Данев: Разрешувањето на Зврлевски е политичка и партиска одлука на Зоран Заев

Курир - 17.08.2017

СДС стана синоним за хаос и беззаконие. Постапката за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски која сакаат да ја истуркаат пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска, изјави денес Драган ...

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски

Press24 - 17.08.2017

Со 64 гласови „за“ и ниту еден против и воздражан Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

ВИДЕО: Талат признава дека го крши законот за разрешување на Марко Зврлевски и се повикува на имунитет

Курир - 17.08.2017

Скандалозен настап на Талат Џафери во Собранието на Република Македонија. И покрај мислењето на државната комисија за спречување на корупцијата каде се посочува дека не смее да има разрешување или менување на функционери назначени од Собранието или ...

Во актовката на Зврлевски...

Н.Македонија - 17.08.2017

Што е тоа што ги мотивира двете страни, власта и опозицијата, непосредно по смената на нивните позиции и во пресрет на неколку пати одложуваните локални избори, кога темите бликаат како крв од штотуку обезглавена кокошка, толку време и енергија да ...

Зврлевски разрешен, СДСМ не познавајќи го законот сакаше да го задржи како „заменик обвинител“

Сведок - 17.08.2017

Собранието на Република Македонија по маратонска и бесмислена седница, попладнево во присуство на пратениците на ВМРО ДПМНЕ на почетокот, а кои излегоа на гласањето, го разреши јавниот обвинител Марко Зврлевски.

Седницата за гласање за разрешување на Зврлески одложена за 15 часот

Телевизија Нова - 17.08.2017

Осмата седница по која треба да продолжи шестата, на која ќе се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, наместо во 11, ќе почне во 15 часот, соопшти Собранието на Република Македонија.

Гласањето за разрешување на Зврлевски одложено за 15 часот

Вечер - 17.08.2017

Осмата седница по која треба да продолжи шестата, на која ќе се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, наместо во 11, ќе почне во 15 часот, соопшти Собранието на Република Македонија.

Собранието ќе гласа за разрешување на Зврлевски

Стандард - 17.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи продолженија на три седници меѓу кои и на шестата седница на која се очекува да се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски откако вчера заврши расправата по оваа ...

Собранието треба да гласа за разрешување на Зврлевски

Нетпрес - 17.08.2017

Според најавата на интернет-страницата на Собранието, пратениците прво ќе заседаваат по преостанатите точки од осмата седница на која на дневен ред е Предлог-одлуката за именување на функцијата заменици на генералниот секретар на Собранието на ...

„Двојка“ за Зврлевски и полни раце работа за пратениците

Фактор - 17.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи продолженија на три седници меѓу кои и на шестата седница на која се очекува да се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски откако вчера заврши расправата по оваа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Разрешувањето на Зврлевски е политичка и партиска одлука на Зоран Заев

Стандард - 17.08.2017

„Постапката за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски која сакаат да ја истуркаат пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска“, изјави денеска Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

Собранието го разреши јавниот обвинител Зврлевски со 64 гласа "за"

Точка - 17.08.2017

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија салата, а Данев изјави: "Постапката за разрешување на Зврлевски е незаконска, ние нема да учествуваме" ... Со 64 гласа "За" и 0 "Против", државниот јавен обвинител Марко Зврлевски денска беше разрешен од страна ...

Најавен крај на сагата за Зврлевски – пратениците ќе гласаат за негово разрешување

Позитив.мк - 17.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска треба да се одржи 13-то продолжение на 6-тата седница, на кое би требало да се гласа за разрешувањето на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, според вчерашната најава од ...

Димовски: Џафери го крши законот со најавата дека ќе се гласа

Позитив.мк - 17.08.2017

Илија Димовски, кооординаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ вели дека најавата на Џафери дека денеска ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на Зврлевски, е „дрско и арогантно кршење на законот, до сега невидено во ...

Данев: Разрешувањето на Зврлевски е политичка и партиска одлука на Зоран Заев

Телевизија Нова - 17.08.2017

СДС стана синоним за хаос и беззаконие. Постапката за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски која сакаат да ја истуркаат пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска, изјави денес Драган ...

Собраниските служби и официјално најавија дека денеска ќе се гласа за Зврлевски

Мета - 17.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска треба да се одржи 13-то продолжение на 6-тата седница, на кое би требало да се гласа за разрешувањето на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, според вчерашната најава од ...

Џафери ја помести седницата за 15 часот

Слободен Печат - 17.08.2017

Наместо во 11 часот, како што утрово првично беше најавено од стручните служби на Собранието, првата пленарна седница денеска ќе почне во 15 часот. Според новото соопштение од Собранието, распоредот за работа нема да се смени – првин ќе се одржи ...

Собранието го разреши Марко Зврлевски

Фактор - 17.08.2017

Со 64 гласа за и ниту еден против, Собранието попладнево го разреши јавниот обвинител, Марко Зврлевски. Пред гласањето пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата, затоа што не се согласуваат со одлуката претседателот Талат Џафери да не го ...

Димовски: Џафери дрско и арогантно го крши законот со најавата дека ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

Локално - 17.08.2017

Илија Димовски, кооординаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ вели дека најавата на Џафери дека ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на Зврлевски, е „дрско и арогантно кршење на законот, до сега невидено во Македонија“, ...

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски

Вечер - 17.08.2017

Со 64 гласови „за" и ниту еден против и воздражан Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Разрешувањето на Зврлевски поместено за попладне

Позитив.мк - 17.08.2017

Наместо во 11 часот, како што утрово првично беше најавено од стручните служби на Собранието, првата пленарна седница денеска ќе почне во 15 часот, пишува „ Мета “. Според новото соопштение од Собранието, распоредот за работа нема да се смени – ...

Данев: Разрешувањето на Зврлевски е политичка и партиска одлука на Заев

Република - 17.08.2017

СДС стана синоним за хаос и беззаконие. Постапката за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски која сакаат да ја истуркаат пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска, изјави денес Драган ...

Собранието го разреши Зврлевски

Шеталиште - 17.08.2017

Пратениците попладнево со 64 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржани“ гласаа за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. За време на гласањето не присуствуваа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, објави Телевизија 24 Вести .

Џафери ја помести седницата за 15 часот, Димовски најавува „повеќе реакции“

Локално - 17.08.2017

Наместо во 11 часот, како што утрово првично беше најавено од стручните служби на Собранието, првата пленарна седница денеска ќе почне во 15 часот. Според новото соопштение од Собранието, распоредот за работа нема да се смени – првин ќе се одржи ...

Данев: Разрешувањето на Зврлевски е политичка и партиска одлука на Зоран Заев

Нетпрес - 17.08.2017

Пратеникот вели дека ВМРО-ДПМНЕ е свесно дека мнозинството во Собранието е одлучено да го разреши јавниот обвинител и дека тоа е политичка и партиска одлука на Зоран Заев. СДС стана синоним за хаос и беззаконие.

Со 64 гласа „за“ разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски

Бриф - 17.08.2017

Пратениците попладнево со 64 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржани“ гласаа за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. За време на гласањето не присуствуваа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Со разрешувањето на Звревски, почнаа реформите во судството, вели Шилегов

Позитив.мк - 17.08.2017

„Разрешувањето на Јавниот обвинител Марко Зврлевски означува почеток на реформите во судството кои ќе донесат правда за сите“, изјави Петре Шилегов на денешната прес-конференција. За парламентарното мнозинство разрешувањето е прв чекор за создавање ...

Собранието го разреши Зврлевски – опозицијата го напушти гласањето

Позитив.мк - 17.08.2017

Со 64 гласа „за“ и ниту еден против, Собранието попладнево го разреши досегашниот републички јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред гласањето пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата, бидејќи не се согласуваат со одлуката спикерот Талат ...

Разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски

Локално - 17.08.2017

Пратениците попладнево со 64 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржани“ гласаа за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. За време на гласањето не присуствуваа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски чинеше 240 илјади евра

Точка - 17.08.2017

Разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски означува почеток на реформите во судството кои ќе донесат правда за сите, изјави Петре Шилегов на денешната прес-конференција. За парламентарното мнозинство разрешувањето е прв чекор за создавање ...

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски e прв чекор кон создавање нa независен и професионален судски систем

Стандард - 17.08.2017

„Македонија на последните парламентарни избори гласаше за промени, гласаше за правда, гласаше за правичност, гласаше за систем во кој што сите ќе бидеме еднакви пред законот.Тие промени се случуваат независно од тоа што раководството на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Разрешен јавниот обвинител Марко Зврлевски

Република - 17.08.2017

Со 64 гласа „за“ и ниту еден против, Собранието попладнево го разреши досегашниот републички јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред гласањето пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата, бидејќи не се согласуваат со одлуката спикерот Талат ...

Собранието го разреши Зврлевски

Слободен Печат - 17.08.2017

Со 64 гласа за, без гласови против и воздржани, Собранието на Република Македонија пред малку го разреши од функцијата Јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Пред самото гласање, Илија Димовски кажа дека пратениците на ...

Собраниската седница преместена за 15 часот, Џафери ќе присуствува на прославата за Денот на АРМ

Стандард - 17.08.2017

Првата пленарна седница денеска ќе почне во 15 часот, наместо во 11 часот, како што утрово првично беше најавено од стручните служби на Собранието на Македонија. Според новото соопштение, распоредот за работа нема да се смени – првин ќе се одржи ...

Талат признава дека го крши законот со разрешувањето на Марко Зврлевски и се повикува на имунитет (ВИДЕО)

Република - 17.08.2017

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на Државната комисија за спречување на корупцијата каде се посочува дека не смее да има ...

Со 64 гласа ЗА, разрешен е Марко Зврлевски

10без10 - 17.08.2017

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. За негово разрешување гласаа 64 пратеници, а ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на гласањето. Предлогот на Владата за негово разрешување беше ставен на расправа во Собранието на 12 јули, а ...

Жерновски: Разрешен е Марко Зврлевски, најголемиот заштитник на криминалот

Локално - 17.08.2017

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски го коментира денешното разрешување на Марко Зврлевски за кој вели дека е најголемиот заштитник на криминалот. Жерновски е убеден дека Македонија може да биде правна држава и верува дека оваа власт ...

Антикорупциска до Собранието: Зврлевски не смее да се разреши, опозицијата се откажа од расправата

Локално - 17.08.2017

За Марко Зврлевски постои законска пречка да се разреши,напишале од антикорупциската комисија во одговорот кој што стигнал до пратениците на ВМРО ДПМНЕ и до претседателот на Собранието Талат Џафери. Одговорот го потпишал претседателот Игор Тантуров.

По 12 дена расправа, конечно ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

10без10 - 17.08.2017

По 12 продолженија на расправата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, денеска пратениците ќе гласаат. Иако според бројот на пријавените дискутанти и оние за реплика можеше да се очекува маратнонската расправа да продолжи и во ...

Собранието попладне треба да гласа за разрешување на Зврлевски

Локално - 17.08.2017

Собранието денеска треба да одржи продолженија на три седници меѓу кои и на шестата седница на која се очекува да се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски откако вчера заврши расправата по оваа точка.

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски

Телевизија Нова - 17.08.2017

Со 64 гласови „за“ и ниту еден против и воздражан Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара одговорност за разрешувањето на Зврлевски

10без10 - 17.08.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе бара одговорност за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, брифираат неофицијални партиски извори. Според истите извори, во партијата на Груевски се бара начин како, како што велат од таму, ...

Шилегов: Разрешувањето на Зврлевски e прв чекор кон создавање нa независен и професионален судски систем (Видео)

Слободен Печат - 17.08.2017

„Македонија на последните парламентарни избори гласаше за промени, гласаше за правда, гласаше за правичност, гласаше за систем во кој што сите ќе бидеме еднакви пред законот.Тие промени се случуваат независно од тоа што раководството на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Разрешен државниот обвинител Марко Зврлевски

Кумановски м. - 17.08.2017

Со 64 гласа за попладнево по цели 13 дена реплики и контрареплики на ВМРО-ДПМНЕ, парламентарното мнозинство го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ претходно ја напуштија седницата со образложение дека ...

Собранието го разреши Марко Зврлевски

Стандард - 17.08.2017

Собранието на седницата која започна од 15 часот го разреши државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. За негово разрешување гласаа 64 пратеници, а ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на гласањето. Мнозинството го поздрави разрешувањето со аплауз.

Собранието го разреши Марко Зврлевски

Мета - 17.08.2017

Со 64 гласа за, без гласови против и воздржани, Собранието на Република Македонија пред малку го разреши од функцијата Јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Пред самото гласање, Илија Димовски кажа дека пратениците на ...

Џафери ја помести седницата за 15 часот, Димовски најавува „повеќе реакции“

Мета - 17.08.2017

Наместо во 11 часот, како што утрово првично беше најавено од стручните служби на Собранието, првата пленарна седница денеска ќе почне во 15 часот. Според новото соопштение од Собранието, распоредот за работа нема да се смени – првин ќе се одржи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Постапката за разрешувањето на Зврлевски е целосно незаконска

Мета - 17.08.2017

Постапката за разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски која сакаат да ја истуркаат пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието е целосно незаконска, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев.

ДОСИЕ: Кој е Марко Зврлевски?

Фактор - 17.08.2017

Пратениците во Собранието попладнево со 64 гласа „за“, ниту еден „против“ и „воздржан“, по 12 продолженија на седницата, го разрешија јавниот обвинител, Марко Зврлевски. Пратениците од владејачкото мнозинство одлуката за разрешување на Зврлевски ја ...

Пратениците денеска ќе гласаат за разрешување на Зврлевски

еМагазин - 17.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи продолженија на три седници меѓу кои и на шестата седница на која се очекува да се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски откако вчера заврши расправата по оваа ...

Еве што најави Џафери за денес

Бизнис Вести - 17.08.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, во изјава за ТВ21 најави дека на денешната седница ќе се гласа за разрешување на Зврлевски. Џафери, одлуката на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштат седницата на која на дневен ...

Собранието го разреши државниот јавен обвинител Зврлевски

Маркукуле - 17.08.2017

Со 64 гласови „за“ и ниту еден против и воздражан Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Собранието ќе гласа за разрешувањето на Марко Зврлевски

Канал 77 - 17.08.2017

Претседателот на Парламентот Талат Џафери најави дека денеска ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, откако вчера попладнето пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата повикувајќи ...

Зврлевски е разрешен

Канал 77 - 17.08.2017

Со 64 гласа „за“, ниту еден против и ниту еден воздржан, на денешната пленарна седница во Собранието е разрешен јавниот обвинител, Марко Зврлевски. ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на гласањето, а пратениците на мнозинството, разрешувањето го поздравија ...

Марко Зврлевски разрешен

еМагазин - 17.08.2017

Со 64 гласа ЗА денеска во Собранието е разрешен Јавниот обвинител, Марко Зврлевски. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на гласањето. Расправата за резрешување на Зврлевски траеше 12 работни дена.

Реплики и контрареплики на пратениците од опозицијата за разрешувањето на Зврлевски

Алсат-М - 16.08.2017

Денешното 12-то продолжение на шестата собраниска седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, го одбележаа серија реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата.

Разрешувањето на Зврлевски по 12 – ти пат во Собрание

24 Вести - 16.08.2017

Ново дванаесетто продолжение на собраниската расправа за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Расправата досега минуваше во реплики и контрареплики на пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Маратонот „разрешување на Зврлевски“ продолжува

Нова ТВ - 16.08.2017

Денеска по дванаесетти пат ќе продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од мнозинството и натаму не учествуваат во репликите и контрарепликите на пратениците од опозицијата, со цел со цел да се заштеди ...

Продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 16.08.2017

Собранието ќе го одржи 12-то продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во образложението, ...

Маратонска собраниска расправа за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 16.08.2017

Бесконечни реплики и контрареплики и рецитирање поезија ги одбележуваат дискусиите за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски на маратонската собраниска расправа. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека е противзаконски ...

Продолжува маратонската расправа за разрешување на Зврлевски

Телма - 16.08.2017

Собранието ќе го одржи 12-то продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. СДСМ очекува Марко Зврлевски да биде разрешен до крајот на неделава.

ВМРО ДПМНЕ неуморно го брани Зврлевски

Deutsche Welle - 16.08.2017

Во Парламентот власта и опозицијата 40 дена кршат копја околу разрешување на јавниот обвинител Зврлевски. ВМРО ДПМНЕ со различни тактики ја одолговлекува расправата. Но, таа ќе има крај, велат од владејачкото мнозинство.

Антикорупциска до Собранието:Зврлевски не смее да се разреши,опозицијата се откажа од дискусијата за него

24 Вести - 16.08.2017

За Марко Зврлевски постои законска пречка да се разреши,напишале од антикорупциска комисја во одговорот кој што стигнал до пратениците на ВМРО ДПМНЕ, но според насловот и до претседателот на Собранието Талат Џафери, а го потпишал претседателот Игор ...

Утре ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

Нова ТВ - 16.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, откако ја прекина денешната седница, најави дека утре ќе се гласа за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Седницата беше прекината, откако пратениците на ВМРО ДПМНЕ се откажаа од своите реплики ...

Седницата за разрешувањето на Зврлевски презакажана за 15 часот

Телма - 16.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја презакажа седницата на која треба да се гласа за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Се очекува шестата седница на чиј дневен ред е точката да започне по одржувањето на осмата седница која ...

Собранието треба да гласа за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 16.08.2017

Собранието денеска треба да одржи продолженија на три седници меѓу кои и на шестата седница на која се очекува да се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски откако вчера заврши расправата по оваа точка.

ВМРО ДПМНЕ се повлече од расправата за разрешување на Зврлевски

Нова ТВ - 16.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина денешната седница на која се расправаше за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, но не прецизираше термин за нејзино продолжување.

Зврлевски најверојатно ќе биде разрешен утре

24 Вести - 16.08.2017

По дваесет дена маратонски реплики и контрареплики, ВМРО-ДПМНЕ се откажа од дискусијата за разрешување на Зврлевски. Откако антикорупциската комисија едногласно одлучи дека за разрешувањето на државниот јавен обвинител постои законска пречка, ...

Зврлевски пак повод за опозициски реплики и контрареплики во собраниската сала

МКД - 16.08.2017

Дванаесетотто продолжение на шестата собраниска седница за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски продолжува со работа. Пратениците и денеска ќе расправаат за предлогот на Владата за разрешување на ѐзврлевски поради незаконито, ...

Димовски: Се повлекуваме од незаконската расправа за разрешување на Зврлевски

ТВ21 - 16.08.2017

На попладневното продолжение на шестата собраниска седница заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред крајот на седницата координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски го презентираше ...

Џафери: Утре ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

+инфо - 16.08.2017

Тој рече дека во недостаток на аргументи, и на пратениците на опозициската партија веќе им е јасно дека треба да престане блокирање на Собранието. Претседателот на Собранието Талат Џафери, одлуката на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштат ...

ВМРО-ДПМНЕ се повлече од расправата за Зврлевски, Џафери не кажа кога ќе продолжи седницата

МКД - 16.08.2017

Денешното продолжение од собраниската седница за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски заврши, а претседателот на Собранието Тлат Џафери не кажа кога ќе продолжи седницата.

Талат Џафери: Утре ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

МКД - 16.08.2017

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери, во изјава за ТВ21 одлуката на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштат седницата на која на дневен ред беше разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, ја оцени како политичка.

Џафери за ТВ21: Утре ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

ТВ21 - 16.08.2017

Претседателот на Собранието на РМ Талат Џафери, одлуката на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја напуштат седницата на која на дневен ред беше разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, ја оцени како политичка.

Опозицијата нема да учествува на седницата за Зврлевски

Р.С.Европа - 16.08.2017

Опозицијата ја напушта седницата на која се расправа за разрешувањето на Јавниот обвинител Марко Зврлевски, оти Антикорупциската комисија одговори дека Зврлевски не може да биде разрешен, рече координаторот на една од пратеничките групи на ...

Разрешувањето на Зврлевски како индиска серија

Р.С.Европа - 16.08.2017

Бесконечни реплики и контрареплики и грешно рецитирање поезија ги одбележуваат дискусиите за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски во изминативе две недели. Да беше во индиска серија, јавниот обвинител Марко Зврлевски веројатно ќе беше ...

Талат Џафери: Одлуките ги носам со ладна глава и чиста совест!

+инфо - 16.08.2017

Јас дадов доволно време по настаните од 27 април, сите да размислат со ладна глава, да го проанализираат тоа што се случи во Собранието, вели Џафери. Јас сум претседател на сите пратеници во Собранието. И на тие што не ме признаваат.

Одложена работата на Собранието за 15 часот

А1 On - 16.08.2017

Осмата седница по која треба да продолжи шестата, на која ќе се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, наместо во 11, ќе почне во 15 часот, соопшти Собранието на Република Македонија.

Продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

МРТ - 16.08.2017

Опозицијата побара Јавниот обвинител да се избира со двотретинско мнозинство. Укажа дека мандатот му е шест, а не четири години за да остане имун на политичките притисоци. Мнозинството не учествува во расправата.

Реплики и контрареплики на пратениците од опозицијата за разрешувањето на Зврлевски

Либертас - 16.08.2017

Денешното 12-то продолжение на шестата собраниска седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, го одбележаа серија реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата.

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Макфакс - 16.08.2017

Денеска продолжува 12. продолжение на шестата седница за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во образложението, незаконито, ненавремено и ...

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Правдико - 16.08.2017

Денеска продолжува 12. продолжение на шестата седница за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во образложението, незаконито, ненавремено и ...

Собрание: Повеќе за Дарко, отколку за Марко

Либертас - 16.08.2017

Кадровските решенија на Владата во државните институции и откажувањето од функциите на дел од нив се една од главните теми на кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ меѓусебе си реплицираат на денешното продолжение на седницата за разрешувањето на државниот ...

Димовски: Џафери дрско и арогантно го крши законот со најавата дека утре ќе се гласа

Либертас - 16.08.2017

Илија Димовски, кооординаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ вели дека најавата на Џафери дека утре ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на Зврлевски, е „дрско и арогантно кршење на законот, до сега невидено во ...

Заврши расправата за разрешување на Зврлевски. Продолжението ќе биде дополнително закажано

Либертас - 16.08.2017

Заврши дебатата за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. Продолжението ќе биде дополнително закажано. Координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски кажа дека ќе ја напуштат седницата бидејќи според ставот на ...

Собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски заврши

Сител - 16.08.2017

На попладневното продолжение на шестата собраниска седница заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред крајот на седницата координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски го презентираше ...

Зврлевски и денеска ќе се разрешува, пратениците на ДПМНЕ пак ќе си реплицираат и контрареплицираат

Фокус - 16.08.2017

Денеска по 12-ти пат ќе се одржи седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Вчерашното продолжение помина како и досегашните, односно пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си реплицираа и контра-реплицираа сами на себе.

ВМРО-ДПМНЕ се откажа од дебата за Зврлевски

Фокус - 16.08.2017

Со образложение дека не сакаат да учествуваат во незаконска расправа , пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се повлекоа од дебатата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Опозициската партија ставот дека дебатата за разрешување на Зврлевски е ...

Заврши  расправата за разрешување на Марко Зврлевски

А1 On - 16.08.2017

Заврши дебатата за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. Продолжението ќе биде дополнително закажано. Координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски кажа дека ќе ја напуштат седницата бидејќи според ставот на ...

Заврши денешната собраниска сага за Зврлевски

Фокус - 16.08.2017

Заврши и денешното продолжение на седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Продолжението на седницата, спикерот Талат Џафери дополнително ќе го закаже. Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ кажа дека ќе ја напуштат седницата бидејќи ...

Крајот на една ера: Утре ќе биде разрешен Зврлевски

Фокус - 16.08.2017

На утрешната собраниска седница ќе се гласа за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Ова го потврди и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Откако денеска Антикоруциската комисија даде мислење дека има законски пречки за разрешување ...

Утре Собранието ќе гласа за разрешување на Марко Зврлевски

А1 On - 16.08.2017

За утре во 11 часот, претседателот на Собранието Талат Џафери го закажа продолжението на 6-та седница. По тринаесет дена маратонски дискусии реплики и контрареплики на своите сопартијци, ВМРО-ДПМНЕ се откажа натамошна дебата и ја напушти салата со ...

По месец дена блокада на ВМРО-ДПМНЕ, денеска ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

Сакам да кажам - 16.08.2017

По месец дена меѓусебни реплики и контрареплики на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за Договорот со Бугарија, пожарите, задолжувањата, именувањата и разрешувањата на новата Влада, мигрантите и Законот за јазиците, меѓу другото, најголемата опозициска ...

И денеска Зврлевски на дневен ред...

Н.Македонија - 16.08.2017

И денеска Зврлевски на дневен ред Собранието на Република Македонија ќе го одржи 12. продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски заврши

Press24 - 16.08.2017

На попладневното продолжение на шестата собраниска седница заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред крајот на седницата координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски го презентираше ...

Зврлевски најверојатно ќе биде разрешен утре

Тера - 16.08.2017

По дваесет дена маратонски реплики и контрареплики, ВМРО-ДПМНЕ се откажа од дискусијата за разрешување на Зврлевски. Откако антикорупциската комисија едногласно одлучи дека за разрешувањето на државниот јавен обвинител постои законска пречка, ...

Собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски заврши...

Н.Македонија - 16.08.2017

Собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски заврши На попладневното продолжение на шестата собраниска седница заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Продолжение на собраниската блокирана и режирана расправа за разрешување на Зврлевски!

Локално - 16.08.2017

Засега пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја блокираат расправата со беспредметни реплики и јавувања за збор се со цел да се спречи разрешувањето на Марко Зврлевски, а со тоа и дејствувањето на јавното обвинителство за криминалите на претходната власт и ...

Мнозинството не учествуваше во расправата за Зврлевски

Вечер - 16.08.2017

Денешното 12-то продолжение на шестата собраниска седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, го одбележаа серија реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата.

Реплики и контрареплики на пратениците од опозицијата за разрешувањето на Зврлевски

Телевизија Нова - 16.08.2017

Денешното 12-то продолжение на шестата собраниска седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, го одбележаа серија реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата.

Утре ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

Бриф - 16.08.2017

Претседателот на парламентот Талат Џафери најави дека утре ќе се гласа за предлогот на владата за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, откако попладнево пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија ...

Собраниската расправа за разрешувањето на Зврлевски заврши

Телевизија Нова - 16.08.2017

На попладневното продолжение на шестата собраниска седница заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред крајот на седницата координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски го презентираше ...

Џафери: Утре ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

Стандард - 16.08.2017

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери, во изјава за ТВ21 потврди дека утре ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на Републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ докажа дека Собранието и СДСМ работат незаконски

Нетпрес - 16.08.2017

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ докажа дека Собранието и СДСМ работат незаконски, а Талат Џафери кој со поддршка на СДСМ го узурпираше претседателското столче, продолжи со насилието. Институционална победа е решението од Антикорупциска комисија во ...

Утре ќе се гласа за разрешување на Зврлевски

Слободен Печат - 16.08.2017

Претседателот на парламентот Талат Џафери најави дека утре ќе се гласа за предлогот на владата за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски, откако попладнево пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија ...

КУРИР: Собранието и СДСМ работат незаконски

Телевизија Нова - 16.08.2017

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ докажа дека Собранието и СДСМ работат незаконски, а Талат Џафери кој со поддршка на СДСМ го узурпираше претседателското столче, продолжи со насилието, пишува Курир .

Ременски: Разрешување на Зврлевски до крајот на неделава

10без10 - 16.08.2017

Власта очекува разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски до крајот на неделава. И покрај неисцрпните реплики и контра реплики на опозицијата, расправата ќе заврши деновиве, вели пратеничката од СДСМ Фросина Ременски.

Место за Зврлевски во Собрание се дебатира за Лешоски

Локално - 16.08.2017

Кадровските решенија на Владата во државните институции и откажувањето од функциите на дел од нив се една од главните теми на кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ меѓусебе си реплицираат на денешното продолжение на седницата за разрешувањето на државниот ...

Опозицијата се повлече од расправата за разрешување на Зврлевски

Стандард - 16.08.2017

Координаторот на една од пратеничките група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, Илија Димовски денеска во законодавниот дом рече дека ја прекинуваат расправата по точката за разрешување на Републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски.

Нема одмор за пратениците додека не заврши седницата за Зврлевски

Локално - 16.08.2017

Ќе има ли годишен одмор за пратениците, со оглед на тоа што тој според првичните најави требаше да почне на 8 август, собранискиот спикер Талат Џафери вели дека тоа нема да се случи пред завршување на седницата за разрешување на јавниот обвинител ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ нема да расправаат за разрешувањето на Зврлевски

Фактор - 16.08.2017

Спикерот Талат Џафери попладнево ја прекина седницата на која се расправаше за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски. Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски изјави дека пратениците на неговата партија и коалицијата „За подобра ...

Продолжува „расправата“ за разрешувањето на Зврлевски

Мета - 16.08.2017

Расправата за предлогот за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски, Собранието на Република Македонија ќе ја продолжи денеска во 11 часот. Во вчерашното, 11-то продолжение на 6-та седница, покрај меѓусебните ...

Собранието утре треба да гласа за разрешување на Зврлевски

Фактор - 16.08.2017

Собранието утре треба да гласа за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски. Расправата денеска заврши откако ВМРО ДПМНЕ ги повлече сите пријавени за реплики и за дискусии. Објаснија дека повеќе не сакаат да учествуваат во незаконска ...

Собрание: Повеќе за Дарко, отколку за Марко

Мета - 16.08.2017

Кадровските решенија на Владата во државните институции и откажувањето од функциите на дел од нив се една од главните теми на кои пратениците од ВМРО-ДПМНЕ меѓусебе си реплицираат на денешното продолжение на седницата за разрешувањето на државниот ...

Димовски: Џафери дрско и арогантно го крши законот со најавата дека ќе се гласа

Мета - 16.08.2017

Илија Димовски, кооординаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ вели дека најавата на Џафери дека утре ќе се гласа за предлогот на Владата за разрешување на Зврлевски, е „дрско и арогантно кршење на законот, до сега невидено во ...

Ново продолжение на собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

еМагазин - 16.08.2017

Собранието на Република Македонија ќе го одржи 12-то продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се ...

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Телма - 15.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во ...

Цитат од „Тешкото“, и вицеви на седницата за разрешувањето на Зврлевски

24 Вести - 15.08.2017

Со цитат од „Тешкото“, вицеви и пораки во одбрана на работата на јавниот обвинител пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно си реплицираа на новото продолжение на маратонската собраниска седница на која на дневен ред е разрешување на јавниот ...

Реплики и контрареплики на опозицијата за разрешувањето на Зврлевски

Алсат-М - 15.08.2017

Со реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Социјалистичката партија и ГРОМ, денеска продолжи собраниска расправа за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски.

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 15.08.2017

Собранието денеска треба да ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на вчерашната седница повтори дека пратениците на СДСМ нема ...

Ново продолжение на маратонската дебата за разрешување на Зврлевски

Нова ТВ - 15.08.2017

Денеска Собранието ќе одржи ново продолжение од дебатата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Ова е единаесетто продолжение, на кое пратениците од опозициската ВМРО ДПМНЕ преку репилики и контрареплики меѓусебе се обидуваат да укажат ...

Поезија и вицови од собраниската говорница на расправата за Зврлевски

Нова ТВ - 15.08.2017

Денешното продолжение на расправата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски засега не носи ништо ново. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение презентираат бројни пофалби за Зврлевски, истовремено напаѓајќи го парламентарното ...

Марковска: Локалните избори, причина за однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 15.08.2017

Илузија е дека државниот обвинител Марко Зврлевски нема да биде сменет, а ВМРО-ДПМНЕ ќе успее да го спречи тоа, смета поранешната пратеничка, Ѓулистана Марковска. За неа однесувањето на опозицијата во собраниската сала ги надминува границите на ...

Зврлевски и утре ќе се разрешува

Нова ТВ - 15.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина денешната седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски и закажа ново продолжение утре во 11 часот. Пратениците од коалицијата на власт и денеска повторно се откажаа од учество во ...

Ременски: Разрешување на Зврлевски до крајот на неделава

Алсат-М - 15.08.2017

Бесконечно меѓусебно реплицирање на пратениците од опозицијата, но без учество на парламентарното мнозинство во дискусијата. Продолжува собраниската расправа за разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Собраниска сага – Ќе има ли крај?

24 Вести - 15.08.2017

Власта очекува разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски до крајот на неделава. И покрај неисцрпните реплики и контра реплики на опозицијата, расправата ќе заврши деновиве, вели пратеничката од власта Фросина Ременски.

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за разрешување на Зврлевски

МКД - 15.08.2017

Собраниската расправа за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски ќе продолжи денеска во 11 часот. Ова ќе биде десетто продолжение на шестата собраниска седница.

Собранието ја продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

Р.С.Европа - 15.08.2017

Расправата во рамки на шестата седница на Собранието на Македонија за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува и денеска. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ вчера во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се форсира оваа ...

Собранието ја продолжува расправата за Зврлевски

Р.С.Европа - 15.08.2017

Шесттата седница на Собранието на македонија на која се раправа за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува денеска во 11 часот. За пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ барањето на Владата е неосновано и неаргументирано и се ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе издржи до крајот на седмицата, Ременски ветува дека Зврлевски ќе биде разрешен

ТВ21 - 15.08.2017

До крајот на оваа недела, Марко Зврлевски ќе биде разрешен од функцијата државен јавен обвинител, вели пратеничката Фросина Ременски. Според екс министерката, за неколку денови ќе се исцрпи листата на пријавени за збор и реплики и ќе се пристапи кон ...

Продолжува собраниската расправа за разрешување на јавниот обвинител Зврлевски

МРТ - 15.08.2017

Барањето за разрешување на Зврлевски, за пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, е неосновано и неаргументирани. Тие се повикуваат на членот 8а од Изборниот законик... Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за ...

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

А1 On - 15.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во ...

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Таратур - 15.08.2017

Барањето за разрешување на Зврлевски, за пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, е неосновано и неаргументирани. Тие се повикуваат на членот 8а од Изборниот законик… Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за ...

Продолжува маратонската собраниска расправа за разрешување на Зврлевски

Либертас - 15.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во ...

Реплики и контрареплики на опозицијата за разрешувањето на Зврлевски

Либертас - 15.08.2017

Со реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Социјалистичката партија и ГРОМ, денеска продолжи собраниска расправа за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски.

Реплики и контрареплики на опозицијата за разрешувањето на Зврлевски

Идивиди - 15.08.2017

Скопје, 15 август 2017 (МИА) - Со реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Социјалистичката партија и ГРОМ, денеска продолжи собраниска расправа за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски.

Нова седница за разрешување на Зврлевски

Правдико - 15.08.2017

За денеска во 11 часот е закажана нова собраниска седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на вчерашната седница посочи дека на осум пратеници кои се јавиле за збор за време на трите ...

Нова седница за разрешувањето на Зврлевски

Кајгана - 15.08.2017

За денеска во 11 часот е закажана нова собраниска седница за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери на вчерашната седница посочи дека на осум пратеници кои се јавиле за збор за време на трите ...

Стевананџија на седница го цитираше „Тешкото“ од Блаже Конески

Фокус - 15.08.2017

Денешната собраниска седница е проследена повторно со реплики и контрареплики меѓу „вмровците“ се со да се блокира разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Димитар Стевананџија, осврнувајќи се на промената на директорската позиција во ...

Поезија, вицови и исмевање на новите кадровски решенија на Владата во Собранието

Либертас - 15.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение од расправата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, покрај пофалбите за работата на јавниот обвинител, рецитираа поезија и раскажуваа вицови на сметка на новите кадровски ...

Собраниската седница за Зврлевски прекината на барање на ВМРО-ДПМНЕ, продолжува утре

Либертас - 15.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина денешната собраниска расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски на барање на координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски поради партиски активности.

Продолжение на собраниската седница за разрешување на јавниот обвинител Зврлевски

Сител - 15.08.2017

Крајно време е ВМРО-ДПМНЕ да се откаже од јаловите дискусии во Собранието и да овозможи да се носат закони кои ќе бидат во корист на граѓаните како што се законот за стечајци и законот за минимална плата.

Марковска: Локалните избори, причина за однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 15.08.2017

Илузија е дека државниот обвинител Марко Зврлевски нема да биде сменет, а ВМРО-ДПМНЕ ќе успее да го спречи тоа, смета поранешната пратеничка, Ѓулистана Марковска. За неа однесувањето на опозицијата во собраниската сала ги надминува границите на ...

Нова седница за разрешување на Зврлевски

Макфакс - 15.08.2017

За денеска во 11 часот е закажана нова собраниска седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието, Талат Џафери на вчерашната седница посочи дека на осум пратеници кои се јавиле за збор за време на трите ...

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Канал5 - 15.08.2017

И денеска продолжува Собраниската расправа за разрешување на Јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Пратениците од ВМРО ДПМНЕ и вчера попладнето во меѓусебни реплики и контра реплики, оценија дека намерно се форсира оваа ...

Стевананџија го прежали Џорлев со „Тешкото“, Пишев решаваше крстозбор

Сакам да кажам - 15.08.2017

Додека пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија, наставник, ја рецитираше делумно „Тешкото“, бидејќи првин ја читаше од лист, неговиот сопартиец Васил Пишев решаваше крстозборки на денешната седница за разрешување на државниот јавен обвинител ...

Надвор од умот е да се менува Зврлевски, вели Илија Димовски

Сакам да кажам - 15.08.2017

На денешното 11. продолжение на собраниската седница за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски рече дека Зврлевски не треба да се менува затоа што има шестгодишен мандат и треба да го ...

Репликите на ВМРО-ДПМНЕ му купија уште еден ден на Зврлевски

Фокус - 15.08.2017

Ниту на денешното продолжение на седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски тој не беше разрешен. Седницата ќе продолжи утре во 11 часот. Денешното продолжение помина како и досегашните, односно пратениците на ВМРО-ДПМНЕ си ...

Ременски: Очекуваме Зврлевски да биде разрешен до крајот на неделава

Фокус - 15.08.2017

Наспроти долгите собраниски дискусии за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски во кои опозицијата си реплицира сама на себе, од владејачката партија СДСМ очекуваат расправата по оваа точка да биде исцрпена до крајот на неделава по што ...

Седницата за Зврлевски без учество на мнозинството

МРТ - 15.08.2017

Реплики и контрареплики меѓу пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, на седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Опозицијата не се согласува дека Зврлевски незаконито, ненавремено и недоволно стручно ја извршувал функцијата.

ВМРО ДПМНЕ го пушти низ вода Зврлевски

Либертас - 15.08.2017

ВМРО ДПМНЕ го пушти низ вода Зврлевски. Воодушевен сум од предлогот на Илија Димовски и да ја прекине одбраната на јавниот обвинител Марко Зврлевски во замена наредениот јавен обвинител да се бира во парламентот со двотретинско мнозинство.

(Обновено) Поезија во Собрание, ништо ново на расправата за Зврлевски...

Н.Македонија - 15.08.2017

Ново продолжение од маратонската расправа за разрешување на Зврлевски Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески.

Расправата за разрешување на Зврлевски продолжува и денеска

Press24 - 15.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во ...

Заврши денешната собраниска расправа за разрешување на Зврлевски...

Н.Македонија - 15.08.2017

Заврши денешната собраниска расправа за разрешување на Зврлевски Серија од реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата го одбележаа денешното, 11-то продолжение на шестата собраниска седница на која се расправа за ...

Реплики и контрареплики за разрешувањето на Зврлевски

Press24 - 15.08.2017

Денешното 12-то продолжение на шестата собраниска седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, го одбележаа серија реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата.

Реплики и контрареплики за во Собранието за разрешувањето на Зврлевски

Press24 - 15.08.2017

Со реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Социјалистичката партија и ГРОМ, денеска продолжи собраниска расправа за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски.

Денеска повторно разрешувањето на Зврлевски

Локално - 15.08.2017

Џафери на последната седница посочи дека на осум пратеници кои се јавиле за збор за време на трите собраници седници одржани минатата недела, 200 пратеници се јавиле за реплика. Денеска продолжува собраниската расправа во рамки на шестата седница за ...

Игра на нерви и кондиција - Зврлевски и денес на дневен ред

Фактор - 15.08.2017

Разрешувањето на јавниот обвинител се претвори во маратонски собраниски циркус кој покажува колку кондиција имаат пратениците на опозицијата додека пак мнозинството чека пригоден момент да седне и да ја изгласа смената на Марко Зврлевски.

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Вечер - 15.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во ...

Продолжува расправата за Зврлевски, се чека мислењето од Антикорупциска

Мета - 15.08.2017

Собранието денеска во 11 часот треба да ја продолжи седницата на чиј дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Мали се шансите на денешното продолжение да дојде до разврска на расправата и да се премине на гласање за ...

Нов обид за разрешување на Зврлевски во Собранието

Стандард - 15.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на вчерашната седница повтори дека ...

Заврши денешната собраниска расправа за разрешување на Зврлевски

Стандард - 15.08.2017

Серија од реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата го одбележаа денешното, 11-то продолжение на шестата собраниска седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

"Тешкото" одекна од собраниската говорница

Вечер - 15.08.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашното продолжение презентираа бројни пофалби за Зврлевски, истовремено напаѓајќи го парламентарното мнозинство за теми од економијата, за кадровските решенија, работењето на власта, пензиите, пожарите, бегалците, ...

Уште една седница за разрешување на Зврлевски

Стандард - 15.08.2017

За денеска во 11 часот е закажана нова собраниска седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на вчерашната седница посочи дека на осум пратеници кои се јавиле за збор за време на трите ...

ВМРО-ДПМНЕ со „Тешкото“ го спасува Зврлевски

Локално - 15.08.2017

Со реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО- ДПМНЕ, Социјалистичката партија и ГРОМ, денеска продолжи собраниска расправа за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски.

Стевананџија го рецитираше „Тешкото“ во Собранието

Фактор - 15.08.2017

Пратеникот Димитар Стевананџија, денеска на седница во Собранието осврнувајќи се на промената на директорската позиција во „Танец“ ја рецитираше „Тешкото“ од Блаже Конески, песна која им ја посвети на културните работници во Македонија.

Нова седница за разрешување на Зврлевски

Точка - 15.08.2017

За денеска во 11 часот е закажана нова собраниска седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието, Талат Џафери на вчерашната седница посочи дека на осум пратеници кои се јавиле за збор за време на трите ...

Mаратонската дебата за разрешување на Зврлевски

10без10 - 15.08.2017

енеска Собранието ќе одржи ново продолжение од дебатата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Ова е единаесетто продолжение, на кое пратениците од опозициската ВМРО ДПМНЕ преку реплики и контрареплики меѓусебе се обидуваат да укажат ...

Стеванаџија ја рецитираше „Тешкото“ од собраниска говорница

Стандард - 15.08.2017

Со рецитирање на песни продолжи денешната собраниска седница на која повторно се расправа за разрешувањето на обвинителот Марко Зврлевски. Димитар Стевананџија ја рецитираше „Тешкото“ од Блаже Конески, која како што рече, им ја посветува на сите ...

Поезија, вицови и исмевање на новите кадровски решенија на Владата во Собранието

Мета - 15.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение од расправата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, покрај пофалбите за работата на јавниот обвинител, рецитираа поезија и раскажуваа вицови на сметка на новите кадровски ...

Ременски: Разрешување на Зврлевски до крајот на неделава

Бриф - 15.08.2017

Власта очекува разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски до крајот на неделава. И покрај неисцрпните реплики и контра реплики на опозицијата, расправата ќе заврши деновиве, вели пратеничката од СДСМ Фросина Ременски.

УШТЕ ЕДЕН ДЕН СО РЕПЛИКИ И КОНТРАРЕПЛИКИ: Расправата за Зврлевски продолжува утре

Фактор - 15.08.2017

Спикерот Талат Џафери попладнево ја прекина седницата за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски и закажа ново продолжение утре во 11 часот. Пратениците од парламентарното мнозинство и денеска повторно се откажаа од учество во расправата, ...

Контраспин: Собранието можело да разрешува министри, ама не смее да го разреши Зврлевски?!

Мета - 15.08.2017

На 10.08.2017 година ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за работата на министерот за финансии Драган Тевдовски . Ваквиот потег на најголемата опозициска партија, којшто го сметаме за спинерски, на прес-конфернција го образложи пратеничката Лилјана ...

Наместо разрешување, Зврлевски би можел да даде оставка

Слободен Печат - 15.08.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе биде задоволна ако Зврлевски сам поднесе оставка, бидејќи во тој случај ќе ѝ бидат потребни најмалку 10 дена на надлежната Kомисија за да ја разгледа оставката, велат политичките аналитичари.

Маратонска седница за разрешување на Зврлевски, СДСМ не учествуваше (ВИДЕО)

Телевизија Нова - 15.08.2017

Маратонската собраниска седница за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски продолжи и денеска. Пратениците од СДСМ, како што и претходно најавија, не учествуваа на расправата, бидејќи според нив таа е бесмислена.

Реплики и контрареплики на опозицијата за разрешувањето на Зврлевски

Телевизија Нова - 15.08.2017

Со реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, Социјалистичката партија и ГРОМ, денеска продолжи собраниска расправа за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски.

Собраниската седница за Зврлевски прекината на барање на ВМРО-ДПМНЕ, продолжува утре

Мета - 15.08.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина денешната собраниска расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски на барање на координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски поради партиски активности.

Рангелова: Пратениците од СДС биле уморни, не знам од што се изморија кога збор не кажаа во Собрание

Република - 15.08.2017

Со однесувањето на позицијата како пасивна позиција, очекуваа дека и ние треба да бидеме пасивна опозиција. Јас би била посреќна доколку можев да реплицирам на некој колега од СДСМ и доколку сега тие имаат контра аргументи и да кажат зошто јавниот ...

Димовски: Ако денес изгласаме измена на Законот за ЈО, веднаш ќе се откажеме од дискусиите за Зврлевски

Република - 15.08.2017

Јас многу пати кажав, еве и сега ќе кажам, доколу парламентарното мнозинство е спремно денеска да ги изгласаме промените на законот за јавно обвинитеслтво, ние денеска ќе се откажеме од сите дискусии во однос на дебатата за разрешувањето на ...

И денеска продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

еМагазин - 15.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во ...

Пратениците денеска пак ќе расправаат за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски

Канал 77 - 15.08.2017

Осмото продолжение на шестата седница на Собранието, на која се расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, ќе продолжи денеска во 11 часот. Седмото продолжение помина во реплицирање помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и блокада на ...

17 работи кои ќе се случат побрзо од собранието да го разреши Зврлевски

Mojo.mk - 15.08.2017

Битката кај Марко Зврлевски (2017 - крајот на времето) е епска битка која се одигрува пред нашите очи. Софистицирана политичка партија шах во која противниците со цврсти ставови ги кршат копјата околу разрешувањето на... Уствари не.

Заврши денешната собраниска расправа за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 14.08.2017

Серија од реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата го одбележаа денешното, 11-то продолжение на шестата собраниска седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Десетто продолжение на седницата за разрешување на Зврлевски

Нова ТВ - 14.08.2017

Денеска продолжува собраниската расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од мнозинството во Собранието, најавија дека ќе се откажат од нивните говори со цел побрзо да биде разрешен Зврлевски и да биде избран ...

Разрешувањето на Зврлевски по еден ден пауза пак на дневен ред во Собрание

24 Вести - 14.08.2017

Собранието ќе го одржи десеттото продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во ...

Реплики и контрареплики меѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на маратонската седница за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 14.08.2017

Разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски повторно се најде пред пратениците кои останаа без годишен одмор во обид да го разрешат првиот човек на Обвинителството. Маратонската седница за разрешувањето на Зврлевски поминува во реплики и ...

Дебата за Зврлевски: За шест дена, 8 говорници и 200 реплики

Нова ТВ - 14.08.2017

Денешната расправата за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски продолжи со реплики и контрареплики само на пратениците од ВМРО ДПМНЕ, додека мнозинството се откажа од збор, за што поскоро да заврши расправата по оваа точка.

Собранието утре ќе ја продолжи расправата за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 14.08.2017

Собраниската расправа во рамки на шестата седница за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и попладнево во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се ...

Реплики и контрареплики на собраниската седницата за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 14.08.2017

За власта расправата за разрешување на државниот обвинител станала бурлеска, а за опозицијата останува незаконска процедура. Десеттата маратонска седница за разрешувањето на Марко Зврлевски и денеска падна во сенка на политички обвинувања без ...

Уште еден ден за Зврлевски

Нова ТВ - 14.08.2017

Талат Џафери закажа ново продолжение утре во 11 часот за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Џафери на денешната седница посочи дека на осум пратеници кои се јавиле за збор за време на трите собраници седници одржани минатата недела, ...

Пратениците денеска пак за разрешувањето на Зврлевски

МКД - 14.08.2017

Собранието денеска во 11 часот ја продолжува расправата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во образложението, незаконито, ненавремено и ...

Во Собранието продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

Р.С.Европа - 14.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи шестата седница во чии рамки е и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Досегашната расправа се карактеризира со реплики и контрареплики од пратениците на ...

Уште едно продолжение на седницата за разрешувањето на Зврлевски

+инфо - 14.08.2017

Предлогот за разрешување на Зврлевски го поднесе Владата поради незаконско, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата. Денеска продолжува собраниската расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Продолжение на собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

ТВ21 - 16.08.2017

Собранието на Република Македонија ќе го одржи 12-то продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се ...

Ваши коментари - Собраниски игри, групна интерпелација и пожари

Р.С.Европа - 14.08.2017

Игрите во законодавниот дом за разрешувањето на обвинителот Зврлевски, „групната интерпелација“ за министрите, и информацијата дека обновата на изгорените шуми ќе трае 10 години, предизвикале најмногу коментари на социјалните мрежи.

Со блокада на парламентот до нова политичка криза?

Р.С.Европа - 14.08.2017

Реплики и контрареплики на опозицијата, блокирање на собраниската говорница, опозициски беседи за сè освен за она што е на дневен ред во Собранието, како и одземање на картичка на претседателот на Парламентот се само дел од опструкциите кои ...

Бесконечни реплики и контра реплики го блокираат разрешувањето на Зврлевски

ТВ21 - 14.08.2017

Разрешувањето на Државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски е блокирано од безконечните реплики и контра реплики меѓу пратениците од опозицијата. Народните избраници на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека не постои легална можност за промена на Зврлевски ...

Продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

Р.С.Европа - 14.08.2017

Собранието денеска го одржува 10-тото продолжение на 6-тата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Расправата и денеска се состои од серија реплики и контрареплики од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и ...

ВМРО-ДПМНЕ руши рекорди во Собранието, за 5 дена на 8 пријавени за збор имало 200 репликанти

ТВ21 - 14.08.2017

Од 7-ми до 12-ти август, на осум пратеници пријавени за збор, имало 200 репликанти. Претседателот на Собранието Талат Џафери обелодени податок кој покажува дека пратениците од опозицијата на еден народен избраник му реплицираат повеќе од 20 пати.

Дискусии, реплики, контрареплики... утре пак собраниска седница за разрешувањето на Зврлевски

МКД - 14.08.2017

Утре во 11 часот ќе продолжи собраниската расправа за предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Денешната седница опозициските пратеници дискутираат, реплицираа и контрареплицираа, пратениците од владината ...

Утре нови реплики и контрареплики во Собрание

+инфо - 14.08.2017

Собраниската расправа за предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски ќе продолжи утре во 11 часот. Собраниската расправа за предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски ќе ...

Собранието утре ќе ја продолжи расправата за разрешување на Зврлевски

ТВ21 - 14.08.2017

Собраниската расправа во рамки на шестата седница за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и попладнево во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се ...

Зврлевски го преживеа собраниското гласање по десети пат

Глас на Америка - 14.08.2017

Пратениците од опозициската ВМРО - ДПМНЕ ги користат сите можни начини за да ја забават и запрат работата на Парламентот и со тоа да го спречат разрешувањето на државниот Јавен обвинител Разрешувањето на државнот Јавен обвинител Марко Зврлевски како ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно ќе си реплицираат сами на себе на седницата за разрешување на Зврлевски

Фокус - 14.08.2017

Денеска продолжува единаестата седница за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски . Пратениците од владејачкото мнозинството во Собранието воопшто не излегуваат на собраниската говорница со цел побрзо да биде разрешен Зврлевски и да ...

Собранието треба да гласа за разрешување на Зврлевски

Канал5 - 17.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи продолженија на три седници меѓу кои и на шестата седница на која се очекува да се гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски откако вчера заврши расправата по оваа ...

Десетто продолжение на седницата за разрешување на Зврлевски

Либертас - 14.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Во саботата, на деветтото продолжение од собраниската расправа во ...

По еден ден одмор, продолжува седницата за разрешување на Зврлевски

Сакам да кажам - 14.08.2017

Маратонската седница за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува денеска во 12 часот. Во саботата, на деветтото продолжение од расправата во најголем дел помина во реплики и контрареплики помеѓу пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и во ...

(ВИДЕО) Тунтев: Разрешувањето на Зврлевски е законско, тој не се отпушта само се менува од функција

А1 On - 14.08.2017

Членот 8а.1 став 4 од изборниот законик во кој се вели дека не може да има отпуштања или вработувања доколку се распишани избори не може да се примени во постапката за разрешување на Марко Зврлевски бидејќи не се работи за отпуштање туку само смена ...

Расправата многу наликува на април, откажете се од бесмислените дискусии, побара Тунтев од опозицијата

Сакам да кажам - 14.08.2017

Денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски продолжи по стар терк, со меѓусебни реплики и контрареплики на пратениицте на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Тунтев: Ова многу наликува на 27 април, нема да учествуваме во бурлеската околу Зврлевски

Либертас - 14.08.2017

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на денешното продолжение на собраниската седница за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски рече дека она што го прави опозициската ВМРО-ДПМНЕ „наликува на април“, ...

(ВИДЕО) Тунтев: Разрешувањето на Зврлевски е законско, не го отпуштаме, само го менуваме од функцијата

Макфакс - 14.08.2017

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, уште еднаш пред јавноста и пратениците повтори дека пратениците на СДСМ нема да учествуваат, како што рече, во бесмислената расправа што ја водат пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Џафери до Димовски: Зборувате за се, освен за разрешување на Зврлевски

А1 On - 14.08.2017

Наместо да се зборува за она што е точка на дневен ред, односно разрешувањето на Зврлевски, вие зборувате за се и сешто. Да се држевте до темата дебатата досега ќе се затвореше и ќе добиевте седум дена да говорите за се што сте поднеле како ...

(ВИДЕО) Џафери му забележа на Димовски: Зборувате за сè, освен за разрешувањето на Зврлевски

Макфакс - 14.08.2017

Наместо да се зборува за она што е точка на дневен ред, односно разрешувањето на Зврлевски, вие зборувате за сè и сешто. Да се држевте до темата, дебатата досега ќе се затвореше и ќе добиевте седум дена да говорите за сè што сте поднеле како ...

Собранието по паузата ќе продолжи со расправата за разрешување на Зврлевски

Либертас - 14.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска го одржува 10-тото продолжение на 6-тата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Расправата и денеска се состои од серија реплики и контрареплики од ...

Тунтев: Ова што се случува во Собранието многу наликува на 27 април

Фокус - 14.08.2017

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев ја повика опозицијата да престане со блокирање на расправата за разрешувањето на Зврлевски, бидејќи, како што кажа, расправата е безмислена и заличува на бурлеска.

(ВИДЕО) Џафери до Димовски: Зборувате за се, освен за разрешување на Зврлевски

Либертас - 14.08.2017

Наместо да се зборува за она што е точка на дневен ред, односно разрешувањето на Зврлевски, вие зборувате за се и сешто. Да се држевте до темата дебатата досега ќе се затвореше и ќе добиевте седум дена да говорите за се што сте поднеле како ...

Маратонска расправа за разрешување на Зврлевски

МРТ - 14.08.2017

Во Собранието, продолжи маратонот за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски. Мнозинството се откажа од дискусијата со образложение дека сакаат расправата за оваа точка што поскоро да заврши.

Собраниска расправа за разрешување на Зврлевски

Сител - 14.08.2017

Власта и опозицијата остануваат со непроменети ставови околу разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. За ВМРО-ДПМНЕ обидот е незаконски, а целта е да се дефокусира јавноста од распродажбата на националните интереси и да се прикрие ...

Продолжува собраниската расправа за Зврлевски

А1 On - 14.08.2017

Со серија реплики и контрареплики од пратниците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на обраќањето на пратеникот Горан Манојлоски од таа партија попладнево продолжи шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко ...

Продолжува собраниската расправа за Зврлевски

Сител - 14.08.2017

Со серија реплики и контрареплики од пратниците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на обраќањето на пратеникот Горан Манојлоски од таа партија попладнево продолжи шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко ...

Седницата за разрешување на Зврлевски продолжува утре

Макфакс - 14.08.2017

Утре во 11 часот ќе продолжи собраниската расправа за предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. продолжувањето за утре. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен поради, како што се наведува во ...

Собранието утре ќе ја продолжи расправата за разрешување на Зврлевски

Либертас - 14.08.2017

Собраниската расправа во рамки на шестата седница за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и попладнево во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се ...

Утре ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да си реплицира само на себе

Фокус - 14.08.2017

Откако денешната седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски беше прекината, спикерот Талат Џафери нејзиното продолжение го закажа за утре во 11 часот. Денешната седница продолжи како и минатите, односно пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се ...

Собранието утре ќе ја продолжи расправата за разрешување на Зврлевски

Канал5 - 14.08.2017

Собраниската расправа во рамки на шестата седница за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и попладнево во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се ...

Нови реплики и контрареплики на седницата за разрешување на Зврлевски...

Н.Македонија - 14.08.2017

Нови реплики и контрареплики на седницата за разрешување на Зврлевски Собранието на Република Македонија денеска го одржува 10-тото продолжение на 6-тата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

На Заев му гори: СДСМ денеска повторно ќе брза да го смени Зврлевски за да го спаси од кривичен прогон за Поткуп

Курир - 14.08.2017

Зоран Заев и парламентарното мнозинство во Собранието брзаат да го сменат Јавниот обвинител, Марко Зврлевски поради случајот „Поткуп“. Доказ за брзањето на Заев и парламентарното мнозинство Зврлевски да биде сменет е тоа што првата изјава која тој ...

Продолжува расправата за разрешување на Зврлевски...

Н.Македонија - 14.08.2017

Продолжува расправата за разрешување на Зврлевски Расправата за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски продолжува и денеска, откако претседателот на Собранието, Талат Џафери, првично продолжението на седницата го закажа за вчера, но во ...

Продолжи жестоката собраниска расправа за разрешување на Зврлевски

Press24 - 14.08.2017

Со серија реплики и контрареплики од пратниците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на обраќањето на пратеникот Горан Манојлоски од таа партија попладнево продолжи шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко ...

Рсправата за разрешување на Зврлевски продолжува утре

Press24 - 14.08.2017

Собраниската расправа во рамки на шестата седница за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и попладнево во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се ...

Собранието утре ќе ја продолжи расправата за разрешување на Зврлевски...

Н.Македонија - 14.08.2017

Собранието утре ќе ја продолжи расправата за разрешување на Зврлевски Собраниската расправа во рамки на шестата седница за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски ќе продолжи утре.

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Точка - 16.08.2017

Денеска продолжува 12. продолжение на шестата седница за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во образложението, незаконито, ненавремено и ...

Десетто продолжение на седницата за разрешување на Зврлевски

Мета - 14.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Во саботата, на деветтото продолжение од собраниската расправа во ...

Расправата за разрешување на Зврлевски продолжува утре

Телевизија Нова - 14.08.2017

Серија од реплики и контрареплики меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата го одбележаа денешното, 11-то продолжение на шестата собраниска седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Во Собранието продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

Локално - 14.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи шестата седница во чии рамки е и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Досегашната расправа се карактеризира со реплики и контрареплики од пратениците на ...

Десетто продолжение на седницата за разрешување на Зврлевски

10без10 - 14.08.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да ја продолжи шестата седница, на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Во саботата, на деветтото продолжение од собраниската расправа во ...

Тунтев: Ова многу наликува на 27 април, нема да учествуваме во бурлеската околу Зврлевски

Мета - 14.08.2017

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на денешното продолжение на собраниската седница за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски рече дека она што го прави опозициската ВМРО-ДПМНЕ „наликува на април“, ...

Тунтев: Разрешувањето на Зврлевски е законско, тој не се отпушта само се менува од функција

Локално - 14.08.2017

Членот 8а.1 став 4 од изборниот законик во кој се вели дека не може да има отпуштања или вработувања доколку се распишани избори не може да се примени во постапката за разрешување на Марко Зврлевски бидејќи не се работи за отпуштање туку само смена ...

Радио Слободна Европа: Со блокада на парламентот до нова политичка криза?

Точка - 14.08.2017

Реплики и контрареплики на опозицијата, блокирање на собраниската говорница, опозициски беседи за сè освен за она што е на дневен ред во Собранието, како и одземање на картичка на претседателот на Парламентот се само дел од опструкциите кои ...

Тунтев: Ова многу наликува на 27. април

Стандард - 14.08.2017

„Ова што го прави опозициската ВМРО-ДПМНЕ во Собранието наликува на април“, изјави денеска координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на денешното продолжение на собраниската седница за разрешување на државниот јавен обвинител, ...

ВИДЕО - Тунтев: Разрешувањето на Зврлевски е законско, не го отпуштаме, само го менуваме од функцијата

Точка - 14.08.2017

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, уште еднаш пред јавноста и пратениците повтори дека пратениците на СДСМ нема да учествуваат, како што рече, во бесмислената расправа што ја водат пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

ВИДЕО: Џафери му забележа на Димовски: Зборувате за сè, освен за разрешувањето на Зврлевски

Точка - 14.08.2017

Наместо да се зборува за она што е точка на дневен ред, односно разрешувањето на Зврлевски, вие зборувате за сè и сешто. Да се држевте до темата, дебатата досега ќе се затвореше и ќе добиевте седум дена да говорите за сè што сте поднеле како ...

Тоа што го прави ВМРО-ДПМНЕ наликува на „крвавиот четврток“, вели Тунтев

Позитив.мк - 14.08.2017

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на денешното продолжение на собраниската седница за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски рече дека она што го прави опозициската ВМРО-ДПМНЕ „наликува на април“, ...

Тунтев: Ова многу наликува на 27 април

Слободен Печат - 14.08.2017

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на денешното продолжение на собраниската седница за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски рече дека она што го прави опозициската ВМРО-ДПМНЕ „наликува на април“, ...

И вие рецитиравте поезија или молчевте!

Вечер - 14.08.2017

Во многуте реплики, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ возврати дека Џафери има најмалку право да им забележува на пратениците за репликите и контрарепликите. Рече: Немојте да морализирате, затоа што вие сте добар пример.

Продолжува собраниската расправа за Зврлевски

Телевизија Нова - 14.08.2017

Со серија реплики и контрареплики од пратниците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на обраќањето на пратеникот Горан Манојлоски од таа партија попладнево продолжи шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко ...

Зврлевски наводно ќе си поднесе оставка – нова финта на опозицијата?!

Локално - 14.08.2017

Во политичките кулоари се погласни се шпекулациите дека опозициската ВМРО ДПМНЕ ќе го “посоветува“ државниот обвинител Марко Зврлевски сам да понудии оставка која ке треба му биде усвоена во парламентот и на тој начин да обезбеди нови денови и ...

Седницата за разрешување на Зврлевски продолжува утре

Точка - 14.08.2017

Утре во 11 часот ќе продолжи собраниската расправа за предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. продолжувањето за утре. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен поради, како што се наведува во ...

Во Собранието продолжува расправата за разрешување на Зврлевски

Телевизија Нова - 14.08.2017

Продолжува расправата во Собранието за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од СДСМ кои беа пријавени за збор не беа присутни во собраниската сала, а координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев ...

Собранието утре ќе ја продолжи расправата за разрешување на Зврлевски

Стандард - 14.08.2017

Собраниската расправа во рамки на шестата седница за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и попладнево во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се ...

Утре продолжува седницата за разрешување на Зврлевски, малку шанси за разврска

Мета - 14.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и покрај најавата дека собраниската расправа во рамки на шестата седница за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски ќе продолжи и по 18 часот, сепак ја прекина седницата и ...

Повик до ВМРО ДПМНЕ ! Откажете се од бесмислените дискусии!

Локално - 14.08.2017

Координаторот на СДСМ Томислав Тунтев пак ја повика опозицијата да престане со блокирање на расправата за разрешувањето на Марко Зврлевски. Денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски продолжи по ...

Утре ново продолжение на сагата за разрешувањето на Зврлевски

Позитив.мк - 14.08.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и покрај најавата дека собраниската расправа во рамки на шестата седница за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски ќе продолжи и по 18 часот, сепак ја прекина седницата и ...

Продолжува собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Телевизија Нова - 14.08.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлески. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се наведува во ...

Зврлевски и денеска се спаси од разрешување - седницата продолжува утре

Фактор - 14.08.2017

Собранискиот претседател, Талат Џафери закажа ново продолжение утре во 11 часот за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски. Изминативе денови пратениците од опозицијата имаа многу реплики и контрареплики.

Продолжение на собраниската расправа за разрешување на Зврлевски

Канал 77 - 14.08.2017

Собранието на Република Македонија ќе го одржи десеттото продолжение на шестата седница на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен од Владата поради, како што се ...

СДСМ денеска повторно ќе брза да го смени Зврлевски за да го спаси од кривичен прогон за Поткуп

Пулс24 - 14.08.2017

Зоран Заев и парламентарното мнозинство во Собранието брзаат да го сменат Јавниот обвинител, Марко Зврлевски поради случајот „Поткуп“. Доказ за брзањето на Заев и парламентарното мнозинство Зврлевски да биде сменет е тоа што првата изјава која тој ...

Пратениците утре ќе ја продолжат расправата за разрешување на Зврлевски

Канал 77 - 14.08.2017

Собраниската расправа во рамки на шестата седница за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски ќе продолжи утре. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и попладнево во меѓусебни реплики и контрареплики, оценија дека намерно се ...