TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Украинската опозиција го одби предлогот на Јанукович, но изрази подготвеност да ја води земјата

24 Вести - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, синоќа, откако претседателот на Украина Виктор Јанукович му го понуди местото премиер, изјави дека опозицијата е подготвена да ја прифати ...

Украинската опозиција го одби предлогот на Јанукович

Алсат-М - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, синоќа, откако претседателот на Украина Виктор Јанукович му го понуди местото премиер, изјави дека опозицијата е подготвена да ја прифати ...

Нови судири во Киев - опозијата не прифати Јацењук да биде премиер

Телма - 26.01.2014

Утрово опозициските демонстранти ги обновија судирите со полицијата. Околу две илјади лица ја нападнаа зградата на силите за безбедност во Киев, најпрво со молотови коктели.

Јанукович понудил место во владата за опозициони лидери

Канал5 - 26.01.2014

Откако увиде дека нема да може да ја контролира кризата ниту си полиција украинскиот претседател Виктор Јанукович понудил место во владата на опозицискиот лидер Арсениј Јацењук и на боксерот Виталиј ...

Украина: Се топи надежта за крај на насилството

Deutsche Welle - 26.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович на опозицијата ѝ ја понуди функцијата премиер во замена за прекин на антивладините протести. Предлогот е засега одбиен, продолжуваат судирите меѓу ...

Масовни апсења во Киев

Утрински - 26.01.2014

Јацењук и Кличко ги одбија функциите што им ги понуди Јанукович но изјавија дека се подготвени да формираат нова влада што ќе ја поведе Украина во Европа Специјално за Утрински весник од Киев КИЕВ - ...

Предлогот на Јанукович одбиен, нови протести во Киев

Канал5 - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук изјави дека протестите ќе продолжат иако претседателот Јанукович му ја понудил премиерската функција,а местото заменик премиер му го понудил на ...

Опозиционерот Јацењук за сега нема да ја прифати премиерската функција

24 Вести - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук за сега нема да го прифати предлогот на претседателотВиктор Јанукович, тој да биде премиер на Украина.

Украинските опозициски лидери најавија продолжување на протестите

Телма - 26.01.2014

Арсениј Јатсењук еден од лидерите на украинската опозиција, најави продолжување на антивладините протести, откако ја одби понудата на претседателот ,Виктор Јанукович, да ја преземе премиерската ...

Украинската опозиција сака власт, ама без Јанукович

Дневник - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција, Арсениј Јацењук, изјави дека протестите ќе продолжат, иако претседателот Виктор Јанукович му ја понуди премиерската функција.

Украинската армија нема да се меша во конфликтот

Сител - 26.01.2014

Вооружените сили на Украина нема да се мешаат во конфликтната ситуација во земјата, изјави денеска во интервју за ИТАР-ТАСС министерот за одбрана Павло Лебедев.

Армијата нема да се меша во конфликтот во Украина

А1 On - 26.01.2014

Вооружените сили на Украина нема да се мешаат во конфликтната ситуација во земјата, изјави денеска во интервју за ИТАР-ТАСС министерот за одбрана Павло Лебедев.

Лебедев: Армијата нема да се меша во конфликтната ситуација во Украина

Press24 - 26.01.2014

Во денешното интервју за ИТАР-ТАСС министерот за одбрана Павло Лебедев изјави дека вооружените сили на Украина нема да се мешаат во конфликтната ситуација во земјата.

Украина: Јанукович му понудил премиерска функција на Јацењук

Press24 - 26.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович му понудил на опозицискиот лидер Арсениј Јацењук да стане премиер на земјата.. До овој момент нема коментар од страна на Јацењук.

Јацењук ја одби премиерската понуда на Јанукович

Press24 - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, синоќа, откако претседателот на Украина Виктор Јанукович му го понуди местото премиер, изјави дека опозицијата е подготвена да ја прифати ...

УКРАИНА: Армијата нема да се меша во конфликтот

Телеграф - 26.01.2014

Предлогот на некои политичари за интервенција на армијата министерот за одбрана Лебедев го нарече „провокација“ Вооружените сили на Украина нема да се мешаат во конфликтната ситуација во земјата, ...

Украинската опозиција го одби предлогот на Јанукович, но изрази подготвеност да ја води земјата

Алфа - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, синоќа, откако претседателот на Украина Виктор Јанукович му го понуди местото премиер, изјави дека опозицијата е подготвена да ја прифати ...

Лебедев:Армијата нема да се меша во решавањето на конфликтот во Украина

Алфа - 26.01.2014

Вооружените сили на Украина нема да се мешаат во конфликтната ситуација во земјата, изјави денеска министерот за одбрана Павло Лебедев. Тој подвлече дека армијата строго ќе ги почитува Уставот и ...

Поради погреб на еден демонстрант откажани протестите во Украина

+инфо - 26.01.2014

Украинската опозиција денеска ги откажа масовните протести поради погребот на еден демонстрант, кој минатата недела загина во судир со полицијата. Михаил Жизњевски (25) е еден од двајцата ...

Откажани протестите во Украина поради погреб на еден демонстрант

Press24 - 26.01.2014

Масовните протести на украинската опозиција денеска беа откажани поради погребот на еден демонстрант, кој минатата недела загина во судир со полицијата.

УКРАИНА: Откажани се протестите поради погреб на еден демонстрант

Телеграф - 26.01.2014

Михаил Жизњевски (25) е еден од двајцата демонстранти кои во средата им подлегна на повредите од огнено оружје Украинската опозиција денеска ги откажа масовните протести поради погребот на еден ...

Погреб ги одложи денешните протести во Киев

А1 On - 26.01.2014

Украинската опозиција денеска ги откажа масовните протести заради погребот на еден демонстрант, кој минатата недела загина во судир со полицијата. Михаил Жизњевски е еден од двајцата демонстранти кои ...

Откажани масовните украински протести поради смртта на демонстрант

Нова ТВ - 26.01.2014

Масовните протести на украинската опозиција денеска беа откажани поради погребот на еден демонстрант, кој минатата недела загина во судир со полицијата.

Поради погреб на еден демонстранти откажани денешните протести во Украина

Сител - 26.01.2014

Украинската опозиција денеска ги откажа масовните протести поради погребот на еден демонстрант, кој минатата недела загина во судир со полицијата. Михаил Жизњевски (25) е еден од двајцата ...

Откажани масовните протести во Украина поради погребот на еден демонстрант

Курир - 26.01.2014

Украинската опозиција денеска ги откажа масовните протести поради погребот на еден демонстрант, кој минатата недела загина во судир со полицијата. Михаил Жизњевски (25) е еден од двајцата ...

УКРАИНА: Јанукович им понуди на опозициските лидери премиерско место

Телеграф - 26.01.2014

на Јацењук му било понудено местото премиер на Владата, на кое ќе го замени Николај Азаров, додека на Кличко му било понудено местото потпретседател на владата Лидерот на украинската опозиција ...

Опозицијата спремна да ја води државата по предлогот на Јанукович

Сител - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, синоќа, откако претседателот на Украина Виктор Јанукович му го понуди местото премиер, изјави дека опозицијата е подготвена да ја прифати ...

Украина: опозицијата најавува продолжување на борбата

Р.С.Европа - 26.01.2014

Украинските опозициски лидери најавија дека ја продолжуваат борбата неколку часа откако претседателот Виктор Јанукович им понуди две високи позиции со цел да се спречи натамошното шитење на кризата.

Кличко изјави дека лидерите на опозицијата ќе ги продолжат преговорите со Јанукович

Кајгана - 26.01.2014

Лидерите на украинските опозициски партии ќе ги продолжат преговорите со претседателот Виктор Јанукович за излез од политичката криза, изјави синоќа лидерот на парламентарната опозициска партија ...

Јацењук го одби предлогот на Јанукович

А1 On - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, синоќа, откако претседателот на Украина Виктор Јанукович му го понуди местото премиер, изјави дека опозицијата е подготвена да ја прифати ...

Армијата нема да се меша во конфликтот во Украина

+инфо - 26.01.2014

Вооружените сили на Украина нема да се мешаат во конфликтната ситуација во земјата, изјави денеска во интервју за ИТАР-ТАСС министерот за одбрана Павло Лебедев.

Јацењук го одби предлогот на Јанукович

+инфо - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, синоќа, откако претседателот на Украина Виктор Јанукович му го понуди местото премиер, изјави дека опозицијата е подготвена да ја прифати ...

Украинската опозиција го одби предлогот на Јанукович, протестите продолжуваат

Inpress - 26.01.2014

Киев, 26. јануари 2014 (ИНПРЕС) Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, го одби местото премиер, кое му го понуди претседателот на Украина Виктор Јанукович и изјави дека опозицијата е ...

Јанукович им го нуди премиерското место, опозицијата веднаш не прифаќа

Либертас - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, синоќа, откако претседателот на Украина Виктор Јанукович му го понуди местото премиер, изјави дека опозицијата е подготвена да ја прифати ...

Јанукович на опозицијата им ја понуди извршната власт,тие пак бараат претседателски избори

Локално - 26.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович на опозицијата и ја понуди функцијата премиер во замена за прекин на антивладините протести. Предлогот е засега одбиен, продолжуваат судирите меѓу ...

Денеска немаше протести во Украина,демонстрантите отидоа на погреб

Локално - 26.01.2014

Украинската опозиција денеска ги откажа масовните протести заради погребот на еден демонстрант, кој минатата недела загина во судир со полицијата. Михаил Жизњевски е еден од двајцата демонстранти кои ...

Армијата нема да се вмеша во кризата во Украина

Либертас - 26.01.2014

„Вооружените сили на Украина нема да се мешаат во конфликтната ситуација во земјата“ – изјави денеска во интервју за ИТАР-ТАСС министерот за одбрана Павло Лебедев.

Украинската опозиција го одби предлогот на Јанукович, но изрази подготвеност да ја води земјата

Бриф - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, синоќа, откако претседателот на Украина Виктор Јанукович му го понуди местото премиер, изјави дека опозицијата е подготвена да ја прифати ...

Погреб ги одложи денешните протести во Киев

Либертас - 26.01.2014

Украинската опозиција денеска ги откажа масовните протести заради погребот на еден демонстрант, кој минатата недела загина во судир со полицијата. Михаил Жизњевски е еден од двајцата демонстранти кои ...

Лебедев: Армијата нема да се меша во решавањето на конфликтот во Украина

Бриф - 26.01.2014

Вооружените сили на Украина нема да се мешаат во конфликтната ситуација во земјата, изјави денеска во интервју за ИТАР-ТАСС министерот за одбрана Павло Лебедев.

Поради погребот на убиениот демонстрант откажани денешните протести во Украина

Бриф - 26.01.2014

Украинската опозиција денеска ги откажа масовните протести поради погребот на еден демонстрант, кој минатата недела загина во судир со полицијата. Михаил Жизњевски (25) е еден од двајцата ...

Јанукович му понуди местото премиер, Јацењук го одби

Република - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, синоќа, откако претседателот на Украина Виктор Јанукович му го понуди местото премиер, изјави дека опозицијата е подготвена да ја прифати ...

(ВИДЕО) Украинските демонстранти ја нападнаа полицијата

Н.Македонија - 26.01.2014

Опозициските демонстранти во Киев денеска ги обновија судирите со полицијата Околу две илјади лица ја нападнаа зградата на силите за безбедност во Киев, најпрво со молотови коктели.

Лебедев:Армијата нема да се меша во решавањето на конфликтот во Украина

Lider - 26.01.2014

Вооружените сили на Украина нема да се мешаат во конфликтната ситуација во земјата, изјави денеска во интервју за ИТАР-ТАСС министерот за одбрана Павло Лебедев.

Украинската опозиција го одби предлогот на Јанукович, но изрази подготвеност да ја води земјата

Lider - 26.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Арсениј Јацењук, синоќа, откако претседателот на Украина Виктор Јанукович му го понуди местото премиер, изјави дека опозицијата е подготвена да ја прифати ...

ЕУ сака да биде медијатор во Украина

Deutsche Welle - 25.01.2014

Протестите во Украина започнаа откако претседателот Јанукович се одлучи за Русија наспроти ЕУ. Досега, ЕУ се држеше резервирано во однос на конфликтот, но сега се навестуваат промени.

ЕУ сака да биде посредник во Украина

24 Вести - 25.01.2014

Нови жртви и континуирани судири во Украина. Покрај демонстранти, загинати припадници и на полицијата.Власта и опозицијата не можат да се договорат и решение на повидок нема.

Политички пресврт во Украина

Алсат-М - 25.01.2014

Политички пресврт во Украина. Претседателот Виктор Јанукович вечерва на двајцата лидери на опозицијата им ги понуди премиерското и вицепремиерското место.

Јанукович му предложил на опозиционерот Арсениј Јацењук да застане на чело на украинската Влада

Канал5 - 25.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович му понудил на опозицискиот лидер Арсениј Јацењук да стане премиер на земјата, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на соопштение на сајтот на шефот ...

Jaнуковиќ му понуди премиерска функција на опозиционерот Јацењук

Телма - 25.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович му понудил на опозицискиот лидер Арсениј Јацењук да стане премиер на земјата, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на соопштение на сајтот на шефот ...

Во Киев ноќеска беше тензично и со спорадични судири

24 Вести - 25.01.2014

Антивладините демонстранти и полицијата се сеуште во тензична состојба по ноќта помината во спорадични судири. Демонстрантите во текот на ноќта фрлаа молотови коктели на полицијата која одговори со ...

Јанукович му предложил на опозиционерот Арсениј Јацењук да застане на чело на украинската Влада

24 Вести - 25.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович му понудил на опозицискиот лидер Арсениј Јацењук да стане премиер на земјата, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на соопштение на сајтот на шефот ...

Јанукович на трета средба со лидерите на опозицијата

МРТ - 25.01.2014

Украина Постои ли можност да заврши политичката криза во Украина. Претседателот Јанукович на трета средба со опозициските лидери. На опозиционерот Арсениј Јацењук му понудил премиерска функција, на ...

Јанукович им го понудил премиерското место, лидерите на опозицијата го одбиле

МКД - 25.01.2014

Лидерите на украинската опозиција ја одбиле понудата на претседателот Виктор Јанукович за преземање на премиерската и вице-премиерската позиција во украинската влада, како и измена на ...

Кличко изјави дека лидерите на опозицијата ќе ги продолжат преговорите со Јанукович

Макфакс - 25.01.2014

Лидерите на украинските опозициски партии ќе ги продолжат преговорите со претседателот Виктор Јанукович за излез од политичката криза, изјави доцна ноќта кон неделата лидерот на парламентарната ...

Во Киев ноќеска беше тензично и со спорадични судири

А1 On - 25.01.2014

Антивладините демонстранти и полицијата се сеуште во тензична состојба по ноќта помината во спорадични судири. Демонстрантите во текот на ноќта фрлаа молотови коктели на полицијата која одговори со ...

Украинска криза: Отстапките на Јанукович пропаднаа во ставање крај на немирите

Нова ТВ - 25.01.2014

Насилството продолжи во украинскиот главен град Киев, откако претседателот Виктор Јанукович вети дека ќе направи отстапки за да се обиде да стави крај на кризата во земјата, јавува Би-Би-Си.

Украина: напнатост по ноќта на спорадични судири меѓу полицијата и демонстрантите

Р.С.Европа - 25.01.2014

Антивладините демонстранти и полицијата се сеуште во тензична состојба по ноќта помината во спорадични судири. Демонстрантите во текот на ноќта фрлаа молотови коктели на полицијата која одговори со ...

УКРАИНА: Јанукович му предложи на Јацењук да застане на чело на украинската Влада

Телеграф - 25.01.2014

Соопштението беше ставено на сајтот на Јанукович по денешната негова средба со лидерите на опозицијата, меѓу кои е и Јацењук, но од него коментар сè уште нема Украинскиот претседател Виктор Јанукович ...

Убиени полицаец и демонстрант, кризата во Украина се продлабочува

Алфа - 25.01.2014

Еден полицаец убиен, тројца киднапирани. Зафина и уште еден демонстранти а многумин се повредени во новите жестоки пресметки, во кои силите за безбедност пукаат со гумени куршуми, но наводно дури и ...

Јанукович му го понуди премиерското место на опозиционерот Јацењук

+инфо - 25.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович му понудил на опозицискиот лидер Арсениј Јацењук да стане премиер на земјата, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на соопштение на сајтот на шефот ...

Јанукович му го понуди премиерското место на опозиционерот Јанцејук

Макфакс - 25.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јаникович му ја понудил премиерската функција на челникот на опозициската партија Баткившчина (Татковина) Арсениј Јанцејук, изјави во саботата навечер министерката за ...

Јанукович му предложил на опозиционерот Арсениј Јацењук да застане на чело на украинската Влада

Сител - 25.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович му понудил на опозицискиот лидер Арсениј Јацењук да стане премиер на земјата, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на соопштение на сајтот на шефот ...

Јанукович му го понуди премиерското место на опозиционерот Јацењук

А1 On - 25.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович му понудил на опозицискиот лидер Арсениј Јацењук да стане премиер на земјата, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на соопштение на сајтот на шефот ...

Украина: Понудени фотелји во власта за Јаценјук и Кличко, и двајцата одбија

Нова ТВ - 25.01.2014

Во соопштение објавено на официјалниот веб-сајт на претседателот на Украина, Виктор Јанукович, се вели дека тој им ги понудил владините фотељи на двете најголеми опозициски партии.

Потег на очајник - Јанукович им нуди на опозициските лидери премиерско и вице-премиерско место

Алфа - 25.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович му предложи на опозицискиот лидер Арсениј Јаценко да застане на чело на владата допдека на вториот опозицки водач, славниот боксер Виталиј Клиичко му предложи ...

Јанукович му предложил на опозиционерот Арсениј Јацењук да застане на чело на украинската Влада

Бриф - 25.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович му понудил на опозицискиот лидер Арсениј Јацењук да стане премиер на земјата, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на соопштение на сајтот на шефот ...

Јанукович им понудил места во Владата на опозиционерите Јацењук и Кличко

Република - 25.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович му понудил на опозицискиот лидер Арсениј Јацењук да стане премиер на земјата, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на соопштение на сајтот на шефот ...

Демонстрантите во Киев го зазедоа Министерството за земјоделство

Република - 25.01.2014

Антивладините демонстранти за време на протестите во четвртокот вечерта ја презеле контролата врз зградата на Министерството за земјоделство, објавија локалните медиуми кои истакнаа дека за време на ...

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

Денешен - 25.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко повика денеска приврзаниците да организираат генерален штрајк додека демонстрантите кои вчера зазедоа згради на државната администрација во Лавов и ...

Јанукович им понуди владини фотељи на Јаценјук и Кличко

Фактор - 25.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович му ја понуди премиерската позиција на лидерот на опозициската партија Баткившина, Арсени Јаценјук, а местото заменик-министер за хуманитарни прашања му го ...

Ќе и помогне ли ЕУ на Украина?

Локално - 25.01.2014

Протестите во Киев избувнаа откако Јанукович одлучи да ја продлабочи соработката со Русија, наместо да се поистоветат со ЕУ. Досега Брисел не интервенирал во конфликтот.

Јанукович на опозициониот лидер му нуди место за премиер

Н.Македонија - 25.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович го понудил местото за премиер на еден од водачите на опозицијата Арсениј Јаценњук, во обид да ја реши политичката криза во земјата, соопштија вечерва од ...

Киев: Демонстрантите повикаа на генерален штрајк- кризата продолжува

Канал5 - 24.01.2014

Наместо стабилизација, ситуацијата во Украина се радикализира. Еден од опозициските лидери Виталиј Кличко утрово повика на генерален штрајк, додека протестите од Киев почнаа да се шират и кон другите ...

Истече 24-часовниот ултиматум – Јанукович молчи!

Канал5 - 24.01.2014

Демонстрантите го зазедоа министерството за земјоделство, а нивните барикади се приближија до претседателската палата во Киев. Украинската опозиција повика на генерален штрајк во земјата, Штефан Филе ...

Насилствата се прелеваат надвор од Kиев

Дневник - 24.01.2014

Украинските демонстранти вчераутро поставија уште барикади на улиците и окупираа зграда на министерството за земјоделство, потпалувајќи ги на тој начин тензиите по неуспехот на разговорите со ...

Украина: Војна на нерви

Deutsche Welle - 24.01.2014

Во политичката борба против државното раководство во Украина, опозицијата започна протестни акции и надвор од Киев. Кризниот разговор со претседателот Виктор Јанукович не донесе резултат.

Јанукович најави промени во украинската Влада

24 Вести - 24.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска сооппшти дека следната недела ќе изврши промени во Владата. Реконструкцијата во Кабинетот ќе биде извршена за време на вонредното заседание на ...

Јанукович најави промени во украинската Влада

Утрински - 24.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска сооппшти дека следната недела ќе изврши промени во Владата. Реконструкцијата во Кабинетот ќе биде извршена за време на вонредното заседание на ...

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

Утрински - 24.01.2014

Украинските антивладини демонстранти синоќа го зазедоа Министерството за земјоделство Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко повика денеска приврзаниците да организираат генерален штрајк ...

Демонстрантите зазедоа министерство во Киев - Кличко повика на штрајк

Телма - 24.01.2014

Учесниците во украинските антивладини протести синоќа ја заземаа зградата на Министерството за земјоделство, а според локланите медиуми, обезбедувањето не пружило отпор.

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

Алсат-М - 24.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко повика денеска приврзаниците да организираат генерален штрајк додека демонстрантите кои вчера зазедоа згради на државната администрација во Лавов и ...

Украинските антивладини демонстранти го зазеле Министерството за земјоделство

24 Вести - 24.01.2014

Учесниците во украинските антивладини протести синоќа ја заземаа зградата на Министерството за земјоделство, а според локалните медиуми, обезбедувањето не пружило отпор.

Јанукович најави реконструкција на владата идната недела

Р.С.Европа - 24.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека Владата ќе биде реконструирана на вонредната парламентарна седница закажана за вторник. Јанукович, исто така, на средбата со верските лидери ...

Јанукович најави промени во украинската Влада

+инфо - 24.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска сооппшти дека следната недела ќе изврши промени во Владата. Реконструкцијата во Кабинетот ќе биде извршена за време на вонредното заседание на ...

Кличко ги повикува демонстрантите на генерален штрајк

Press24 - 24.01.2014

Виталиј Кличко лидерот на украинската опозиција денеска ги повика приврзаниците да организираат генерален штрајк додека демонстрантите кои вчера зазедоа згради на државната администрација во Лавов и ...

Кличко повика на генерален штрајк

Курир - 24.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко повика денеска приврзаниците да организираат генерален штрајк додека демонстрантите кои вчера зазедоа згради на државната администрација во Лавов и ...

КИЕВ: Демонстрантите незадоволни од преговорите со Јанукович

Телеграф - 24.01.2014

Демонстрантите во средата му поставија ултиматум на Јанукович да распише предвремени избори во рок од 24 ачса или ќе се соочи со пожестоки протести Илјадници демонстранти на Плоштадот на независноста ...

Демонстрантите во Киев незадоволни од преговорите со Јанукович

Алфа - 24.01.2014

Илјадници демонстранти на Плоштадот на независноста во Киев не се задоволни од исходот од преговорите меѓу опозицијата и украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Демонстрантите во Киев незадоволни од преговорите

+инфо - 24.01.2014

Илјадници демонстранти на Плоштадот на независноста во Киев не се задоволни од исходот од преговорите меѓу опозицијата и украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

+инфо - 24.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко повика денеска приврзаниците да организираат генерален штрајк додека демонстрантите кои вчера зазедоа згради на државната администрација во Лавов и ...

Демонстрантите во Киев незадоволни од преговорите

А1 On - 24.01.2014

Илјадници демонстранти на Плоштадот на независноста во Киев не се задоволни од исходот од преговорите меѓу опозицијата и украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Украинските демонстранти го зазедоа Министерството за земјоделство

Таратур - 24.01.2014

Учесниците во украинските антивладини протести синоќа ја заземаа зградата на Министерството за земјоделство, а според локалните медиуми, обезбедувањето не пружило отпор.

Демонстрантите во Киев незадоволни од преговорите со Јанукович

Сител - 24.01.2014

Илјадници демонстранти на Плоштадот на независноста во Киев не се задоволни од исходот од преговорите меѓу опозицијата и украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

А1 On - 24.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко повика денеска приврзаниците да организираат генерален штрајк додека демонстрантите кои вчера зазедоа згради на државната администрација во Лавов и ...

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

Сител - 24.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко повика денеска приврзаниците да организираат генерален штрајк додека демонстрантите кои вчера зазедоа згради на државната администрација во Лавов и ...

ВО ЖИВО: Војна во Украина - улиците горат полицијата пука

Press24 - 24.01.2014

Полицијата со гумени куршуми пука на демонстрантите во Киев кои и на -14 степени остануваат на улиците. Палат автомобили, тропаат со метални прачки. Велат сакаат да ги чуе Владата.

Јанукович најави промени во украинската влада

Телеграф - 24.01.2014

Реконструкцијата во кабинетот ќе биде извршена за време на вонредното заседание на парламентот, закажано за вторник, 28 јануари, прецизира Јанукович на средба со верските лидери во земјата ...

Јанукович најави реконструкција на владата идната недела

Алфа - 24.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави дека Владата ќе биде реконструирана на вонредната парламентарна седница закажана за вторник. Јанукович, исто така, на средбата со верските лидери ...

Украинската опозиција со Јанукович договори примирје

Макфакс - 24.01.2014

Лидерите на украинската опозиција Виталиј Кличко и Очег Тјагнибок на насобраните во центарот на Киев им објавија дека на преговорите со претседателот Виктор Јанукович е договорено примирје, што ...

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

Алфа - 24.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко повика денеска приврзаниците да организираат генерален штрајк додека демонстрантите кои вчера зазедоа згради на државната администрација во Лавов и ...

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

Телеграф - 24.01.2014

Учесниците во демонстрациите во Лавов и Ровн подигнаа барикади за да се заштитат од евентуални напади на полицијата и побараа веднаш да се одржат состаноци на регионалните совети со цел усвојување ...

Украина: Кличко повикува на генерален штрајк

Нетпрес - 24.01.2014

Лидерот на укаинската опозиција, Виталиј Кличко, утрово ги повикал своите приврзаници на генерален штрајк, додека демонстрантите, кои вчера ја зазеле зградата на државната администрација, подигнале ...

Мирна, но тензична ноќ во Киев

МРТ - 24.01.2014

Мирна но, напната атмосфера на плоштадот на независноста во Киев по втората фаза од разговорите кои траеја четири часа, но не донесоа никакви резултати.

Битката за Киев

МКД - 24.01.2014

Киев, главниот град на Украина,веќе дава месеци е епицентар на протестите против претседателот Виктор Јанукович, кои оваа недела постанаа насилнии и смртоносни.

Демонстранти во Киев го зазедоа Министерството за земјоделство

Макфакс - 24.01.2014

Антивладините демонстранти за време на протестите во четвртокот вечерта ја презеле контролата врз зградата на Министерството за земјоделство, објавија локалните медиуми кои истакнаа дека за време на ...

Освоена зградата на украинското министерство, Кличко повикува на штрајк

Нетпрес - 24.01.2014

Учесниците на протестот во Киев ја заземаа зградата на Министерството за аграрна политика во центарот на градот, објавија РИА Новости. Тие решија да ја заземаат оваа зграда по објавувањето на ...

Рускиот пат

Окно - 24.01.2014

Сега и на оние најнадмени скептици им стана јасно дека спорот меѓу Русија и ЕУ во врска со Украина не е спор на два економски субјекти околу економските интереси и долговите и кредитите од повеќе ...

Кличко повика на генерален штрајк

А1 On - 24.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко утрово повика на генерален штрајк, додека демонстрантите кои што вчера ги зазедоа зградите на државните администрации во Лавов и Ровна, поставија ...

Украинците побараа напуштање на преговорите со власта

МРТ - 24.01.2014

По неуспешната средба со претседателот Јанукович, украинските опозициски лидери се повлекоа од преговорите и повикаа на генерален штрајк, а Евромајданот гласаше – „за“.

Филе во Киев- демонстрантите незадоволни од ветувањата на Јануковиќ

Нова ТВ - 24.01.2014

Eврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска пристигна во Киев на средба со украинскиот преседателот Виктор Јануковиќ. „Меѓународните посредници мора да бидат вклучени во секоја дискусија за ...

Украинските протестанти го прошириле кампот по неуспешните разговори

Глас на Америка - 24.01.2014

Американскиот потпретседател го предупредил украинскиот лидер да ја „де-ескалира“ ситуацијата. Украинските опозициони протестанти изградиле повеќе барикади на централниот плоштад во главниот град, ...

Киев - анти владини протести и преговори

Р.С.Европа - 24.01.2014

Во Киев, лидерот на украинската опозиција Витали Кличко од анти владините демонстранти побара да одржуваат држи некакво примирје додека траат разговорите со владата за решавање на кризата.

Украина: Демонстрантите ја зазедоа зградата на Министерството за земјоделство во Киев

Локално - 24.01.2014

Учесниците во украинските антивладини протести синоќа ја заземаа зградата на Министерството за земјоделство, а според локланите медиуми, обезбедувањето не пружило отпор.

Кличко повика на генерален штрајк

Sky - 24.01.2014

Украинскиот лидер на опозицијата Витали Кличко утрово повика на генерален штрајк. - Властите мора да се соочи со генерален штрајк, ако сме обединети нема да можат да не поразат.

Демонстрантите не се задоволни од разговорите меѓу опозицијата и Јанукович

Либертас - 24.01.2014

Илјадници демонстранти на Плоштадот на независноста во Киев покажаа дека не се задоволни од исходот од преговорите меѓу опозицијата и украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Филе во Киев, Јанукович најави само реконструкција на Владата

Фактор - 24.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович најавил реконструкција на Владата и амнестија за сите уапсени во протестите како гест за смирување на ситуацијата во земјата.

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

Вечер Прес - 24.01.2014

Протестите се шират од главниот град Киев во другите градови, а антивладините демонстранти го зазедоа украинското Министерство за земјоделство Илјадници демонстранти на "Плоштадот на независноста" во ...

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

Локално - 24.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко повика денеска приврзаниците да организираат генерален штрајк додека демонстрантите кои вчера зазедоа згради на државната администрација во Лавов и ...

Украина: Кличко повикува на генерален штрајк

Точка - 24.01.2014

Лидерот на укаинската опозиција, Виталиј Кличко, утрово ги повикал своите приврзаници на генерален штрајк, додека демонстрантите, кои вчера ја зазеле зградата на државната администрација, подигнале ...

Јанукович најави владина реконструкција

Република - 24.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович најави дека следната недела ќе изврши промени во Владата. Реконструкцијата во Кабинетот ќе биде извршена за време на вонредното заседание на Парламентот, ...

Демонстрациите во Киев низ фотографии (фото)

Република - 24.01.2014

Дури и со привремениот прекин на огнот во четвртокот помеѓу демонстрантите и полицијата, наменета за олеснување на преговорите меѓу претседателот Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата, сепак и ...

Демонстрантите во Киев незадоволни од преговорите со Јанукович

Денешен - 24.01.2014

Илјадници демонстранти на Плоштадот на независноста во Киев не се задоволни од исходот од преговорите меѓу опозицијата и украинскиот претседател Виктор Јанукович.

Освоена зградата на украинското министерство, Кличко повикува на штрајк

Точка - 24.01.2014

Учесниците на протестот во Киев ја заземаа зградата на Министерството за аграрна политика во центарот на градот, објавија РИА Новости. Тие решија да ја заземаат оваа зграда по објавувањето на ...

Јанукович најави промени во украинската Влада

Н.Македонија - 24.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска соопшти дека следната недела ќе изврши промени во Владата, пренесува МИА Реконструкцијата во Кабинетот ќе биде извршена за време на вонредното ...

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

Н.Македонија - 24.01.2014

Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко повика денеска приврзаниците да организираат генерален штрајк додека демонстрантите кои вчера зазедоа згради на државната администрација во Лавов и ...

Кличко повика на генерален штрајк во Украина

Идивиди - 24.01.2014

/ Киев, 24 јануари 2014 (МИА) – Лидерот на украинската опозиција Виталиј Кличко повика денеска приврзаниците да организираат генерален штрајк додека демонстрантите кои вчера зазедоа згради на ...

Kличко порача - или избори или војна

Дневник - 23.01.2014

Судирите меѓу украинската полиција и демонстрантите вчера влегоа во петтиот ден. Таму ситуацијата вчераутро беше помирна за разлика од претходните денови, но немирите не изостанаа.

Кетрин Ештон следната недела ќе ја посети Украина

24 Вести - 23.01.2014

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави дека ќе ја посети Украина следната недела за да се сретне со украинскиот претседател Виктор Јанукович ...

Западот повикува на дијалог во Украина, сад размислуваат за санкции

Телма - 23.01.2014

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави дека ќе ја посети Украина следната недела за да се сретне со украинскиот претседател Виктор Јанукович ...

Кличко ги повика демонстрантите на мир додека траат разговорите

24 Вести - 23.01.2014

Лидерот на украинската опозиција, поранешниот боксерски шампион Виталиј Кличко, побара денеска од демонстрантите да се придржуваат кон осумчасовниот прекин на судирите со силите за безбедност, пред ...

Јанукович немал намера да воведе вонредна состојба

Канал5 - 23.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и дал уверување на Европската унија дека не планира да прогласи вонредна состојба и покрај продолжувањето на антивладините протести.

Украинскиот Парламент на 28 јануари ќе одржи вонредна седница за состојбата во земјата

24 Вести - 23.01.2014

Украинскиот Парламент на предлог на претседателот Виктор Јанукович, на 28 јануари ќе одржи вонредна седница на која ќе се дискутира за состојбата во земјата.

Украина пред граѓанска војна

Канал5 - 23.01.2014

Рускиот претседател Путин изјави дека Русија нема да се меша во конфликтот во Украина каде ситуацијата ескалираше и наликува на граѓанска војна. И по средбата на украинската опозиција со ...

Крвава ескалација во Украина

Deutsche Welle - 23.01.2014

Протестите во Киев се претворија во улични борби, на централниот плоштад Мајдан горат барикади. Илјадници демонстранти се собраа во обид да го одбранат плоштадот од очекуваниот јуриш на силите за ...

Украина не смее да биде оставена сама на себе

Deutsche Welle - 23.01.2014

Состојбата во Киев ескалираше. ЕУ и Русија сега мораат заедно во Украина да го спречат најлошото, смета Инго Мантојфел, уредник на редакцијата на руски јазик на Дојче веле.

Тензично примирје во киев во очекување на договор

Телма - 23.01.2014

Тензично примирје на улиците на Киев, додека претседателот Виктор Јанукович и опозиционите лидери ќе се обидат со преговори да најдат мирен излез од политичката криза, која се заканува со ...

Украина - разговорите бескорисни, продолжуваат демонстрациите

Р.С.Европа - 23.01.2014

Украинските опозициски лидери изјавија дека разговорите со Претседателот Виктор Јанукович во средата завршиле без конкретен резулатат за надминување на кризата во државата.

Кличко ги повика демонстрантите на мир додека траат разговорите

Телеграф - 23.01.2014

Центарот на украинската престолнина е обвиен со облак од чад бидејќи демонстрантите непрекинато палат гуми Лидерот на украинската опозиција, поранешниот боксерски шампион, Виталиј Кличко, побара ...

Украинскиот Парламент на 28 јануари ќе одржи вонредна седница за состојбата во земјата

А1 On - 23.01.2014

Украинскиот Парламент на предлог на претседателот Виктор Јанукович, на 28 јануари ќе одржи вонредна седница на која ќе се дискутира за состојбата во земјата.

Ултиматум за Јанукович

МРТ - 23.01.2014

Лидерите на украинската опозиција му поставија ултиматум на претседателот Јанукович во рок од 24 часа да распише предвремени избори, или во спротивно ќе се соочи со уште пожестоки протести.

Русија нема да интервенира во крвавите случувања во Киев

Inpress - 23.01.2014

Москва/Киев, 23. јануари 2014 (ИНПРЕС) Конфликтите во украинскиот главен град Киев продолжија и утрово, иако без поголеми инциденти. - Вие, г-дине Јанукович, имате способност да го решите проблемо, ...

Украина - опозицијата повика на генерален штрајк

Р.С.Европа - 23.01.2014

Лидерите на украинската опозиција повикаа на генерален штрајк. Тие соопштија дека на разговорите со претседателот Виктор Јанукович вчера не успеаа да постигнат конкретни резултати за решавање ан ...

Штефан Филе во Киев, а можеби и Ештон

Р.С.Европа - 23.01.2014

Претседателот на европската Комисија Жозе Мануел Баросо изјави дека се очекува евро комесарот за проширување Штефан Филе утре да отпатува за Киев, а дека таму, ако е неопходно, следната недела би ...

ВО ЖИВО: Украина гори - петмина мртви

Press24 - 23.01.2014

Билансот на загинати во протестите во Украина достигна 5 лица. Откако пропаднаа преговорите меѓу власта и опозицијата, познатиот боксер Биталиј Кличко, кој е на чело на противниците на Владата му ...

Кличко ги повика демонстрантите на мир

А1 On - 23.01.2014

Лидерот на украинската опозиција, поранешниот боксерски шампион Виталиј Кличко, побара денеска од демонстрантите да се придржуваат кон осумчасовниот прекин на судирите со силите за безбедност, пред ...

Кличко ги повика демонстрантите на мир

+инфо - 23.01.2014

Лидерот на украинската опозиција, поранешниот боксерски шампион Виталиј Кличко, побара денеска од демонстрантите да се придржуваат кон осумчасовниот прекин на судирите со силите за безбедност, пред ...

Киев обвиен со чад - Кличко ги повика демонстрантите на мир додека траат разговорите

Press24 - 23.01.2014

Лидерот на украинската опозиција, поранешниот боксерски шампион Виталиј Кличко, побара денеска од демонстрантите да се придржуваат кон осумчасовниот прекин на судирите со силите за безбедност, пред ...

Киев: Кличко повикува на воздржаност од судири

Алфа - 23.01.2014

Украина е на раб на граѓанска војна. Европските лидери се во шок, САД се заканува со санкции, а Москва изјави дека нема да се меша. Опозицијата му постави ултиматум на претседателот Виктор Јануковиќ ...

Киев помирен од вчера

МРТ - 23.01.2014

Во Киев изутрината дошло до неколку помали судири меѓу полицијата и демонстрантите, но состојбата е помирна во однос на вчерашниот ден. Лидерот на украинската опозиција и поранешен боксерски шампион, ...

Кличко им порачал на демонстрантите: Чувајте ги барикадите додека да се вратам од преговорите (ФОТО)

МКД - 23.01.2014

Лидерот на украинската опозиција, поранешниот светски боксерски шампион Виталиј Кличко, побарал од демонстрантите во Киев да се придржуваат до осумчасовниот прекин на судирите со силите за безбедност ...

Јанукович немал намера да воведе вонредна состојба

Р.С.Европа - 23.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и дал уверување на Европската унија дека не планира да прогласи вонредна состојба и покрај продолжувањето на антивладините протести.

Јанукович нема да прогласи вонредна состојба

Телеграф - 23.01.2014

Баросо побарал од Јанукович да се ангажира во дијалогот на највисоко ниво пред разговорот со опозициските лидери Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, му порача на првиот човек на Европската ...

Кетрин Ештон следната недела ќе ја посети Украина

А1 On - 23.01.2014

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави дека ќе ја посети Украина следната недела за да се сретне со украинскиот претседател Виктор Јанукович ...

Украинскиот парламент на 28 јануари ќе одржи вонредна седница за состојбата во земјата

+инфо - 23.01.2014

Украинскиот Парламент на предлог на претседателот Виктор Јанукович, на 28 јануари ќе одржи вонредна седница на која ќе се дискутира за состојбата во земјата.

Украина во примирје, се чека средба помеѓу лидерите на опозицијата и Јанукович

Нова ТВ - 23.01.2014

„Чувајте ги барикадите, но бидете мирни дека не завршат разговорите“, им порачал поранешниот светски првак во бокс. Виталиј Кличко на демонстрантите во Украина, која се наоѓа на работа на граѓанска ...

Украина чекори по работ на бездната – се зголемува стравот од граѓанска војна

Алфа - 23.01.2014

Истече примирјето кое го прогласи украинската опозиција за нејзините лидери да можат да се договорат со владата за изнаоѓање излез од кризата која почна пред два месеци откако претседателот Јанукович ...

Примирје во Киев

Глас на Америка - 23.01.2014

Опозицијата го почитува вториот круг разговори на претседателот Јанукович со нивните лидери. Огнот на барикадите е изгаснат во главниот град на Украина, Киев, во четвртокот откако антивладините ...

Украина: САД се закануваат со влошување на односите, ЕУ го осудува насилството

Макфакс - 23.01.2014

Американскиот потпретседател Џозеф Бајден го повикал во четвртокот украинскиот претседател Виктор Јанукович и му порачал дека продолжувањето на крвопролевањето во Киев ќе има последици по ...

БЕЛАТА КУЌА: Доколку ситуацијата не се подобри, Киев ќе сноси последици

Телеграф - 23.01.2014

Белата куќа го осуди насилството во Киев и ги повика сите страни да придонесат за намалување на тензиите Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон ...

Кличко повика на смирување на демонстрациите

Сител - 23.01.2014

Лидерот на украинската опозиција, поранешниот боксерски шампион Виталиј Кличко, побара денеска од демонстрантите да се придржуваат кон осумчасовниот прекин на судирите со силите за безбедност, пред ...

ЖИВО Ештон ќе ја посети Украина, Белата куќа се закани со санкции

Либертас - 23.01.2014

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави дека ќе ја посети Украина следната недела за да се сретне со украинскиот претседател Виктор Јанукович ...

Примирје во Киев: Виталиј Кличко на преговори со Јанукович

Точка - 23.01.2014

Беше договорено дека примирјето ќе трае до 20:00 часот, а потоа познатиот боксер Кличко треба да ги информира демонстрантите за резултатите од преговорите со лидерот на опозицијата Јанукович ...

Шокантно видео за полициска бруталност пак ги подгрева тензиите во Киев

Фактор - 23.01.2014

Тензиите во Киев пак растат, додека демонстрантите на плоштадот во украинскиот главен град се уште очекуваат информации од средбата на опозицискиот лидер Виталиј Кличко со украинскиот претседател ...

Кличко ги повика демонстрантите на мир додека траат разговорите

Денешен - 23.01.2014

Лидерот на украинската опозиција, поранешниот боксерски шампион Виталиј Кличко, побара денеска од демонстрантите да се придржуваат кон осумчасовниот прекин на судирите со силите за безбедност, пред ...

Украина не смее да биде оставена сама на себе

Локално - 23.01.2014

Неколку убиени демонстранти во уличните судири во Киев се привремениот трагичен зенит на конфронтациите меѓу Евромајдан-активистите и безбедносните сили на претседателот Виктор Јанукович кои траат со ...

Кличко побара демонстрантите да останат мирни

Sky - 23.01.2014

Поранешниот боксерски шампион Виталиј Кличко и лидер на украинската опозиција денеска побара од демонстрантите да се придржуваат кон осумчасовниот прекин на судирите со силите за безбедност.

Ештон во Украина следната недела, Белата куќа се закани со санкции

Н.Македонија - 23.01.2014

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави дека ќе ја посети Украина следната недела за да се сретне со украинскиот претседател Виктор Јанукович ...

Средба на Јанукович со опозициските лидери

Алсат-М - 22.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович се сретна денеска со тројцата водечки лидери на опозицијата и со членовите на работната група за надминување на политичката криза во земјата.

Украинската опозиција со ултиматум до Јанукович да го запре крвопролевањето

24 Вести - 22.01.2014

Украинската опозиција на претседателот Виктор Јанукович му даде рок од 24 часа за да го запре крвопролевањето. Лидерите на опозицијата Арсениј Јуцењук и Витали Кличко соопштија дека на денешната ...

Средба на Јанукович со опозициските лидери за политичката криза

24 Вести - 22.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович се сретна денеска со тројцата водечки лидери на опозицијата и со членовите на работната група за надминување на политичката криза во земјата.

Опозицијата изгуби контрола на протестите во Kиев

Дневник - 22.01.2014

Најмалку две лица загинаа во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во украинскиот главен град Kиев ноќта меѓу вторникот и средата, која беше трета последователна ноќ со немири, пренесе Би-би-си.

КИЕВ: Јанукович на средба со опозициските лидери за надминување на политичката криза

Телеграф - 22.01.2014

Ова е прва средба на опозициските лидери со шефот на државата по ескалацијата на тензиите Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска се сретна со тројцата водечки лидери на опозицијата и со ...

Украина: преговори меѓу опозицијата и власта

Р.С.Европа - 22.01.2014

Украинскиот опозициски лидер Арсениј Јаценјук објави дека претседателот Виктор Јанукович се согласил да се сретне со него и со двајца други опозициски лидери за да разговараат за решавање на кризата.

Средба на Јанукович со опозициските лидери за политичката криза

А1 On - 22.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович се сретна денеска со тројцата водечки лидери на опозицијата и со членовите на работната група за надминување на политичката криза во земјата.

Завршија разговорите меѓу Јануковиќ и опозицијата

Р.С.Европа - 22.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович се сретна денеска со лидерите на опозицијата - Арсениј Јаценјук, Виталиј Кличко и Олег Туанчубук . До ова дојде откако полицијата почна да ги отстранува ...

Кличко: Со Јанукович разговаравме за оставката на владата

Макфакс - 22.01.2014

Поранешниот светски боксерски шампион сега челник на украинската опозициска партија УДАР; Виталиј Кличко во средата навечер изјави дека претставниците на опозицијата на разговорите со претседателот ...

ЖИВО: 24 часа за Јанукович да се повлече или смрт!

А1 On - 22.01.2014

Врие во Киев. Опозицијата бара украинскиот претседател Јанукович да се повлече и да ги прифати барањата на опозицијата Лидерот на опозицијата Виталиј Кличко рече дека разговорите со Јанукович не ...

Во немирите во Киев четворица мртви

Нова ТВ - 22.01.2014

Четворица ги загубија животите а стотици се повредени при судирот на демонстарнтите со полицијата во Киеве од како беше усвоен закон за забрана на протестите.

Спорадични судири во Киев во текот на ноќта

Алфа - 22.01.2014

Спорадични судири беа регистрирани ноќеска во центарот на Киев меѓу демонстрантите и полицијата, но ситуацијата беше помирна во однос на претходните две ноќи иако и понатаму е тензично, јавуваат ...

Украинската опозиција со ултиматум до Јанукович да го запре крвопролевањето

Алфа - 22.01.2014

Украинската опозиција на претседателот Виктор Јанукович му даде рок од 24 часа за да го запре крвопролевањето. Лидерите на опозицијата Арсениј Јуцењук и Витали Кличко соопштија дека на денешната ...

Украинската опозиција со ултиматум до Јанукович да го запре крвопролевањето

+инфо - 22.01.2014

Украинската опозиција на претседателот Виктор Јанукович му даде рок од 24 часа за да го запре крвопролевањето. Лидерите на опозицијата Арсениј Јуцењук и Витали Кличко соопштија дека на денешната ...

Киев: Спорадични судири во текот на ноќта

Курир - 22.01.2014

Спорадични судири беа регистрирани ноќеска во центарот на Киев меѓу демонстрантите и полицијата, но ситуацијата беше помирна во однос на претходните две ноќи иако и понатаму е тензично, јавуваат ...

Кличко: Со Јанукович разговаравме за оставка на владата

Кајгана - 22.01.2014

Поранешниот светски боксерски шампион сега челник на украинската опозициска партија, Виталиј Кличко изјави дека претставниците на опозицијата на разговорите со претседателот Виктор Јанукович, меѓу ...

Спорадични судири во Киев во текот на ноќта

Бриф - 22.01.2014

Спорадични судири беа регистрирани ноќеска во центарот на Киев меѓу демонстрантите и полицијата, но ситуацијата беше помирна во однос на претходните две ноќи иако и понатаму е тензично, јавуваат ...

(ЖИВО) Горат улиците во Киев, Јанукович на средба со опозицијата

Фактор - 22.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович седна на иста маса со тројцата водечки лидери на опозицијата и со членовите на работната група за надминување на политичката криза во земјата.

Виталиј Кличко му порача на Јанукович да се повлече или смрт!

Република - 22.01.2014

Врие во Киев. Опозицијата бара украинскиот претседател Јанукович да се повлече и да ги прифати барањата на опозицијата, објави „А1.он“. Лидерот на опозицијата Виталиј Кличко рече дека разговорите со ...

(ВО ЖИВО) Во Украина гори,Јанукович седна на маса со опозиционерите

Локално - 22.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович се сретна денеска со тројцата водечки лидери на опозицијата и со членовите на работната група за надминување на политичката криза во земјата.

Спорадични судири во Киев во текот на ноќта

Денешен - 22.01.2014

Спорадични судири беа регистрирани ноќеска во центарот на Киев меѓу демонстрантите и полицијата, но ситуацијата беше помирна во однос на претходните две ноќи иако и понатаму е тензично, јавуваат ...

Кличко: Јанукович има 24 часа да се повлече

Sky - 22.01.2014

Киев е на чекор од бездната. Опозицијата побара претседателот Јанукович да ги прифати нивните услови и да си замине. Опозицискиот лидер, Виталиј Кличко информираше дека преговорите со Јануковиќ не ...

„За 24 часа да запре крвопролевањето“ – украинската опозиција со ултиматум до Јанукович

Либертас - 22.01.2014

Украинската опозиција на претседателот Виктор Јанукович му даде рок од 24 часа за да го запре крвопролевањето. Лидерите на опозицијата Арсениј Јуцењук и Витали Кличко соопштија дека на денешната ...

Украинската опозиција со ултиматум до Јанукович

Н.Македонија - 22.01.2014

Украинската опозиција на претседателот Виктор Јанукович му даде рок од 24 часа за да го запре крвопролевањето, пренесува МИА Лидерите на опозицијата Арсениј Јуцењук и Витали Кличко соопштија дека на ...

Средба на Јанукович со опозициските лидери

Идивиди - 22.01.2014

за надминување на политичката криза Киев, 22 јануари 2014 (МИА) - Украинскиот претседател Виктор Јанукович се сретна денеска со тројцата водечки лидери на опозицијата и со членовите на работната ...

Украинската опозиција во војна со полицајците

Дневник - 21.01.2014

Судирите меѓу демонстрантите и полицијата во центарот на украинскиот главен град, Kиев, предизвикани од новите закони на претседателот Виктор Јанукович со кои се забрануваат антивладини протести, ...

Кличко се повлече од преговорите за излез од политичката криза во Украина

24 Вести - 21.01.2014

Лидерот на опозициската Украинска демократска алијанса за реформи (УДАР), Виталиј Кличко, реши да се повлече од преговорите со властите за изнаоѓање излез од политичката криза во Украина, соопшти ...

Тензична состојба во Украина

Deutsche Welle - 21.01.2014

Фронтовите во Киев се заострени. Втора ноќ по ред дел од опозиционерите и полицијата водеа улични борби. Екс шампионот во бокс, Витали Кличко, стравува од ескалација со жртви.

Украина: Кличко се повлекува од преговорите за излез од политичката криза во Украина

Press24 - 21.01.2014

Како што соопшти секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина и претседател на работна група за излез од кризата, Андриј Кљуев, лидерот на опозициската Украинска демократска ...

Спорадични судири во Киев во текот на ноќта

Сител - 21.01.2014

Спорадични судири беа регистрирани ноќеска во центарот на Киев меѓу демонстрантите и полицијата, но ситуацијата беше помирна во однос на претходните две ноќи иако и понатаму е тензично, јавуваат ...

Кличко настрада на демонстрациите во Киев

Дерби - 21.01.2014

Најдобриот боксер на денешницата и светски шампион, Виталиј Кличко, настрада на протестите во Киев, откако се обиде да се спречи било каков контак помеѓу полицијата и демонстрантите.

Кличко се повлече од преговорите за излез од политичката криза во Украина

А1 On - 21.01.2014

Лидерот на опозициската Украинска демократска алијанса за реформи (УДАР), Виталиј Кличко, реши да се повлече од преговорите со властите за изнаоѓање излез од политичката криза во Украина, соопшти ...

УКРАИНА: Виталиј Кличко се повлече од преговорите за излез од политичката криза

Телеграф - 21.01.2014

Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина и претседател на работната група за излез од кризата, Андриј Кљуев, изјави дека нема да биде прогласена вонредна состојба Лидерот ...

Јанукович повика на дијалог и компромис во Украина

Р.С.Европа - 21.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович повика на дијалог и компромис по насилните судири меѓу полицијата и демонстрантите во земјата. Во неговото вчерашно обраќање, Јанукович порача дека ...

Украинската опозиција смета дека е доцна за преговори со Јанукович

Р.С.Европа - 21.01.2014

Украинскиот опозиционен лидер Јури Лутшенко изјави дека анти-владините протести во Киев прераснале во насилни судири со полицијата бидејки претседателот Виктор Јанукович не одговорил на барањата на ...

Кличко на средба со Јанукович

Нетпрес - 21.01.2014

Лидерот на партијата „Удар“ Виталиј Кличко ќе одржи средба со претседателот на Украина, Виктор Јанукович. Кличко ќе се обиде да разговара со Јанукович за даго запре насилството и противењето, што ...

Виталиј Кличко се повлече од преговорите за излез од политичката криза во Украина

+инфо - 21.01.2014

Лидерот на опозициската Украинска демократска алијанса за реформи (УДАР), Виталиј Кличко, реши да се повлече од преговорите со властите за изнаоѓање излез од политичката криза во Украина, соопшти ...

Кличко на средба со Јанукович

Точка - 21.01.2014

Лидерот на партијата "Удар" Виталиј Кличко ќе одржи средба со претседателот на Украина, Виктор Јанукович. Кличко ќе се обиде да разговара со Јанукович за даго запре насилството и противењето, што ...

Јанукович се обрати на нацијата-по судирите повика на дијалог

Локално - 21.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович повика на дијалог и компромис по насилните судири меѓу полицијата и демонстрантите во земјата. Во неговото вчерашно обраќање, Јанукович порача дека ...

Кличко се повлече од преговорите за излез од политичката криза

Н.Македонија - 21.01.2014

Лидерот на опозициската Украинска демократска алијанса за реформи (УДАР), Виталиј Кличко, реши да се повлече од преговорите со властите за изнаоѓање излез од политичката криза во Украина, соопшти ...

Виталиј Кличко се повлече од преговорите за излез од политичката криза во Украина

Lider - 21.01.2014

Лидерот на опозициската Украинска демократска алијанса за реформи (УДАР), Виталиј Кличко, реши да се повлече од преговорите со властите за изнаоѓање излез од политичката криза во Украина, соопшти ...

Кличко “се боксува“ со апарат за гаснење пожар/Видео

Lider - 21.01.2014

Масовните протести на демонстрантите во Киев се претворија во судири со полицијата, а лидерот на украинската опозиција и поранешен шампион во бокс Виталиј Кличко, беше испрскан со апарат за гаснење ...

Јанукович се согласи на разговори со опозицијата

Алсат-М - 20.01.2014

Украинскиот Претседател Виктор Јанукович се согласи на разговори со опозицијата по судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Јанукович изјави дека воспоставил специјален комитет за средба со ...

Кличко: Јанукович вети формирање комисија за излез од политичката криза

24 Вести - 20.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович ветил формирање комисија со претставници од опозицијата за да се најде излез од политичката криза, изјави опозицискиот лидер Виталиј Кличко.

Протестите во Киев се радикализираат

Deutsche Welle - 20.01.2014

Протестите против претседателот Виктор Јанукович вчера ескалираа. При судирите во главниот град Киев имаше и повредени. Критичарите ги обвинуваат водачите на опозицијата дека потфрлиле.

Демонстрантите во Kиев запалија полициски возила

Дневник - 20.01.2014

Група радикални украински демонстранти почнаа вчера нови судири со полицијата обидувајќи се да се пробијат до парламентот. Патот до него бил попречен со полициски автобуси и единици за разбивање ...

ВИДЕО: Украинските демонстранти го нападнаа Кличко

Нетпрес - 20.01.2014

Разлутената топла на демонстранти во Киев, како да подзаборави дека Витали Кличко е светски првак во бокс, па го нападнаа, но не директно, туку со апарат за гаснење пожар.

Кличко: Јанукович вети формирање комисија за излез од политичката криза

А1 On - 20.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович вети формирање комисија со претставници од опозицијата за да се најде излез од политичката криза, изјави опозицискиот лидер Виталиј Кличко.

Кличко: Јанукович вети формирање комисија за излез од политичката криза

Сител - 20.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович вети формирање комисија со претставници од опозицијата за да се најде излез од политичката криза, изјави опозицискиот лидер Виталиј Кличко.

Кличко: Јанукович вети формирање комисија за излез од политичката криза

Алфа - 20.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович вети формирање комисија со претставници од опозицијата за да се најде излез од политичката криза, изјави опозицискиот лидер Виталиј Кличко.

Судир на демонстрантите и полицијата во Киев

Р.С.Европа - 20.01.2014

Прекинот на судирите меѓу демонстрантите и специјалните полициски сили во главниот град на Украина, Киев, сè уште трае. Десетици илјади луѓе вчера излегоа на улиците на Киев на протест против новиот ...

Јанукович се согласи на разговори со опозицијата

Р.С.Европа - 20.01.2014

Украинскиот Претседател Виктор Јануковиќ се согласи на разговори со опозицијата по судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Јануковиќ изјави дека воспоставил специјален комитет за средба со ...

КЛИЧКО: Јанукович вети формирање комисија за излез од политичката криза

Телеграф - 20.01.2014

Средбата Кличко-Јанукович се одржа по вчерашните жестоки судири во Киев меѓу демонстранти и полицијата Претседателот на Украина Виктор Јанукович вети формирање комисија со претставници од опозицијата ...

Тензична ситуација во Киев

Р.С.Европа - 20.01.2014

Во Киев тензична ситуација меѓу антивладините демонстранти и специјалите полициски сили по вчерашните судири меѓу двете страни. Според некои наводи, спорадични судири имало и во текот на изминатата ...

Жестоки судири во Украина, Кличко „изгасен“ со противпожарен апарат (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.01.2014

Еден од лидерите на украинската опозиција, светскиот боксерски шампион Виталиј Кличко, се обидел да ги спречи демонстрантите што тргнале кон полицајците, но бил испрскан со апарат за гасење пожар, ...

ФОТО+ВИДЕО: Кличко со тупаници на протестите, испрскан со апарат за гасење пожар!

Курир - 20.01.2014

Лидерот на украинската опозиција и поранешен шампион во бокс Виталиј Кличко ги вкрсти тупаниците и на протестите во Киев. Виталиј Кличко се најде во судир со група агресивни демонстранти кои го ...

ВИДЕО: Виталиј Кличко настрада на протестите во Киев

Сител - 20.01.2014

Лидерот на украинската опозиција и поранешен боксерски шампион Виталиј Кличко за време на протестите во Киев е испрскан со апарат за гасење пожар, додека се обидувал да спречи поголеми судири помеѓу ...

ВИДЕО: Кличко повреден за време на протестите кои го тресат Киев

Press24 - 20.01.2014

Лидерот на украинската опозиција и поранешен боксерски шампион Виталиј Кличко е повреден за време на протестите кои го тресат Киев. Додека се обидувал да спречи поголем инцидент, Кличко бил испрскан ...

ВИДЕО: Витали Кличко нападнат на протестите во Украина

Нова ТВ - 20.01.2014

Поранешниот светски првак во бокс, 42-годишниот, сега политички лидер во Украина, Витали Кличко во судар со група демонстранти настрада и самиот. Кличко не успеа да ја смири толпата.

Кличко нападнат на протести во Украина (видео)

Таратур - 20.01.2014

Поранешниот светски првак во бокс, Виталиј Кличко , денес политички лидер во Украина, беше нападнат во судир со топла протестирачи во украина. Кличко не успеа да ја смири разузданата толпата.

Кличко: Јанукович вети формирање комисија за излез од политичката криза

Бриф - 20.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович вети формирање комисија со претставници од опозицијата за да се најде излез од политичката криза, изјави опозицискиот лидер Виталиј Кличко.

Кличко стравува од граѓанска војна во Украина

Либертас - 20.01.2014

„Виктор Јанукович вети формирање комисија со претставници од опозицијата за да се најде излез од политичката криза“ – изјави опозицискиот лидер Виталиј Кличко по синоќешната средба со украинскиот ...

(ВИДЕО) Судири во Киев – Кличко покажа тупаници!

Фактор - 20.01.2014

Поранешниот боксерски шампион Виталиј Кличко своите способности ги демонстрираше и на улиците на Киев. Кличко, кој е еден од лидерите на украинската опозиција, се судри со група агресивни ...

Кличко стравува од граѓанска војна во Украина

Локално - 20.01.2014

Протестите во Украина се радикализираат.„Виктор Јанукович вети формирање комисија со претставници од опозицијата за да се најде излез од политичката криза“ – изјави опозицискиот лидер Виталиј Кличко ...

Кличко употреби тупаници и на протестите во Киев

Република - 20.01.2014

Поранешниот боксерски шампион во тешка категорија Витали Кличко синоќа ги вкрсти тупаниците и на протестите во Киев. Кличко кој е еден од водачите на опозицијата на протестите против украинската ...

Кличко: Јанукович вети формирање комисија за излез од криза

Н.Македонија - 20.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович вети формирање комисија со претставници од опозицијата за да се најде излез од политичката криза, изјави опозицискиот лидер Виталиј Кличко.

Ќе се формира комисија за излез од политичката криза

Идивиди - 20.01.2014

Киев, 20 јануари 2014 (МИА) – Претседателот на Украина Виктор Јанукович вети формирање комисија со претставници од опозицијата за да се најде излез од политичката криза, изјави опозицискиот лидер ...