TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пронајдена е првата жртва од пожарите во Калифорнија

Кирилица - 13.07.2008

Пожарникарите во Парадајз, Северна Калифорнија, ја пронашле првата жртва, од пожарите кои го зафатиле регионот кон крајот на јуни, кои се проширија како резултат на силните ветрови.

Локализирани пожарите на Кајмакчалан

Н.Македонија - 12.07.2008

Пожарите кои неколку дена беснеат на Кајмакчалан вчера беа ставени под контрола.

Пронајдена прва жртва од пожарот во Калифорнија

Нетпрес - 12.07.2008

Пожарникарите пронашле прва жртва од големиот шумски пожар во градот Парадајз, на северот од Калифорнија, каде околу 10 илјади лица се евакуирани или останати без покрив над глава.

Прва жртва на пожарите во САД

Макфакс - 12.07.2008

Пожарникарите синоќа ја најдоа првата жртва во големиот шумски пожар во градот Парадајс, во северна Калифорнија, каде се евакуирани околу 10 илјади жители, јавуваат агенциите.

Пак од Санадер ќе бараме „канадер“

Време - 11.07.2008

Големи пожари ја зафатија територијата на Македонија, а најсилни се огновите околу македонско-грчката граница.

Пожари во Грција на границата со Македонија

Утрински - 11.07.2008

Пожари во Грција на границата со Македонија АТИНА - Повеќе пожари горат во различни реони на Грција од кој еден во близина на границата со Македонија.

Пожар принуди евакуација на 10.000 луѓе

Утрински - 11.07.2008

Пожар принуди евакуација на 10.000 луѓе САН ФРАНЦИСКО - Властите во средата им наредија на повеќе од 10.000 жители на Парадиз, Калифорнија, да ги напуштат своите домови, бидејќи пожарот што беснее се заканува ...

Пожар во Грција во близина на македонската граница

Н.Македонија - 11.07.2008

Повеќе пожари горат во различни реони на Грција, од кои еден е регистриран во реонот на селото Соботско во областа Пела, во близина на македонската граница, јави МИА.

ПОЖАРОТ НА КАЈМАКЧАЛАН ДЕЛУМНО ЛОКАЛИЗИРАН

Сител - 11.07.2008

Пожарот на Кајмакчалан кој веќе неколку дена е активен во место викано „Зајкова Тумба“ се уште не е целосно локализиран. Вчера во попладневните часови интервернирал и еден хеликоптер на АРМ.

Се уште активен пожарот на Кајмакчалан

Макфакс - 11.07.2008

Хеликоптер на Армијата бил вклучен во гаснење на пожарот на Кајмакчалан што се уште не е локализиран, но, засега нема опасност од негово проширување.

Битолските планини повторно во пламен

Време - 10.07.2008

Македонските пожарникари веќе три дена се борат со големата огнена стихија на планината Ниџе, меѓу врвовите Кравица и Кајмакчалан, во близина на грчката граница.

Кајмакчалан во пламен, невозможна интервенција од воздух

Утрински - 10.07.2008

Завчера ново жариште ја собори старата борова шума по должината на границата со Грција БИТОЛА - Планинскиот масив Кајмакчалан е во пламен.

Кајмакчалан се уште под опсада на пожари

Н.Македонија - 10.07.2008

Екипите на „Македонски шуми“ се уште не можат да ги локализираат двата шумски пожари кои веќе петти ден беснеат на планинскиот масив Кајмакчалан, јужно од мариовското село Градешница.

ПОЖАР ВО ГРЦИЈА ВО БЛИЗИНА НА ГРАНИЦАТА СО МАКЕДОНИЈА

Сител - 10.07.2008

Шумскиот пожар во близина на селото Соботско во обласат Пела е во близина на границата со Македонија. Шумски пожар регистран е и во околината Превеза.

Пожар во Грција во близина на границата со Македонија

Канал5 - 10.07.2008

Атина, 10 јули (МИА) - Повеќе пожари горат во различни реони на Грција од кој еден во близинa на границата со Македонија.

Пожар во Грција во близина на границата со Македонија

Кирилица - 10.07.2008

Повеќе пожари горат во различни реони на Грција од кој еден во близина на границата со Македонија. Шумскиот пожар во близина на селото Соботско во обласат Пела е во близина на границата со Македонија.

Изгаснати само половина од пожарите на Ниџе

Кирилица - 10.07.2008

Педесет проценти од пожарот што избувна во битолскиот дел на Мариово, односно на планината Ниџе, е изгаснат и ставен под контрола, тврди Лазар Котевски , градоначалник на општината Новаци, општина на чија ...

Пожар во Грција непосредно до нашата граница

Вечер - 10.07.2008

Повеќе пожари горат во различни реони на Грција од кој еден во близина на границата со Македонија. Шумскиот пожар во близина на селото Соботско во областа Пела е во близина на границата со Македонија.

Пожар на Кајмакчалан во близина на границата со Грција

А1 - 09.07.2008

Во големиот пожар што избувна вчера на југот од земјава, близу грчката граница, се зафатени околу 60 хектарa површина.

Пожарoт на Ниџе се проширува

А1 - 09.07.2008

Два шумски пожари регистрирани се изутрината на планинскиот масив Кајмакчалан, додека грчките медиуми јавуваат за шумски пожар на 100 метри од македонската граница.

Дали сме подготвени за евентуални пожари?

А1 - 09.07.2008

35.000 хектара шума изгореа минатото лето, главно во шумски пожари коишто беснееја низ македонските планини. Гореше Катланово, гореше националниот парк „Јасен“.

Огнот може да активира стари гранати

Време - 09.07.2008

Нискостеблеста борова и дабова шума на површина од 60 хектари три дена гори во атарот на мариовското село Градешница во подножјето на Ниџе Планина, во близина на границата со Грција.

Пожар трет ден ја коси боровата шума на Кајмакчалан

Утрински - 09.07.2008

Поради близината на границата, Грција понудила соработка за гаснење на пожарот БИТОЛА - Атарот на мариовското село Градешница трет ден е под опсада на огнот.

Пожар ги „разбуди“ мините на Кајмакчалан

Н.Македонија - 09.07.2008

Силен пожар деновиве избувнал и се уште беснее на непристапен терен на планината Кајмакчалан, јужно од мариовското село Градешница.

Беснеат пожарите на Кајмакчалан

Кирилица - 09.07.2008

Веќе четврти ден како пожарите на планинскиот масив Кајмакчалан се уште се активени.

ГОРИ БОРОВАТА ШУМА ВО БИТОЛСКО

Сител - 09.07.2008

На планинскиот масив Кајмакчалан регистрирани се два шумски пожара.

Локализирани пожарите на Кајмакчалан

Кирилица - 09.07.2008

Според Центарот за управување со кризи, првиот пожар кој се појави на местото Зејкова тумба во близина на грчката граница и опфаќаше површина од околу 70 хектари е 50 отсто локализиран.

Втор пожар изби на Кајмакчалан

Канал5 - 09.07.2008

Мобилно е денеска во битолската противпожарна единица откако утрото нов пожар изби на Кајмакчалан во мариовскиот дел приближувајќи се кон македонското грчката граница.

ПОЖАРИТЕ НА КАЈМАКЧАЛАН СТАВЕНИ ПОД КОНТРОЛА

Сител - 09.07.2008

Пожарите што изминатите денови го зафатија планинскиот масив Кајмакчалан во попладневните часови успешно се ставаат под контрола.

Регистрирани два шумски пожари на планинскиот масив Кајмакчалан

Нетпрес - 09.07.2008

Регистрирани два шумски пожари на планинскиот масив Кајмакчалан На планинскиот масив Кајмакчалан регистрирани се два шумски пожара.

Пожарите на планинскиот масив Кајмакчалан се ставаат под контрола

Нетпрес - 09.07.2008

Пожарите на планинскиот масив Кајмакчалан се ставаат под контрола Пожарите кои изминатите денови избувнаа на планинскиот масив Кајмакчалан во попладневните часови се ставаат под контрола, информираа од ...

Пожари беснеат на двете страни од границата на Кајмакчалан

Макфакс - 09.07.2008

Два шумски пожари регистрирани се изутрината на планинскиот масив Кајмакчалан, додека грчките медиуми јавуваат за шумски пожар на 100 метри од македонската граница.

Пожарите на Кајмакчалан ставени под контрола

Макфакс - 09.07.2008

Пожарите кои изминатите денови избувнаа на планинскиот масив Кајмакчалан во попладневните часови успешно се ставаат под контрола, соопшти центарот за управување со кризи.

Шумскиот пожар на Кајмакчалан се уште не е локализиран

А1 - 08.07.2008

Пожарот кој пред два дена почна да гори кај местото „Зејкова тумба“ на Кајмакчалан не е локализиран. Пожарот е во близина на македонско-грчката граница, кај напуштената караула „Сокол“.

ШУМСКИОТ ПОЖАР НА КАЈМАКЧАЛАН СЕ УШТЕ НЕ Е ЛОКАЛИЗИРАН

Сител - 08.07.2008

ШУМСКИОТ ПОЖАР НА КАЈМАКЧАЛАН СЕ УШТЕ НЕ Е ЛОКАЛИЗИРАН Пожарот кој пред два дена почна да гори кај местото „Зејкова тумба“ на Кајмакчалан не е локализиран.

Пожарот на Кајмакчалан уништи површина од 50 хектари

Кирилица - 08.07.2008

За гаснење на пожарот денеска била понудена помош од Република Грција со нивни канадери, а како што информираат од Дирекцијата за заштита и спасување во координација со Службата за контрола на летање е извршен ...

Грција нуди помош за гаснење

Вечер - 08.07.2008

Пожар три дена дивее на Кајмакчалан. Кај местото Зејкова Тумба во близина на границата со Грција, гори трева, нискостеблеста и високостеблеста борова шума. Досега се зафатени 40 и 60 хектари површина.

Пожар на Кајмакчалан до границата со Грција

Макфакс - 08.07.2008

Околу 60 хектари борова и нискостеблеста шума изгоре во пожарот на врвот Кајмакчалан, на Ниџе Планина, околу пет километри од македонско – грчката граница.