TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема понуди за ОХИС и ЕМО

Вест - 12.10.2007

ПРОПАДНА И ТРЕТИОТ ТЕНДЕР И по третпат нема купувачи за скопски ОХИС и за охридски ЕМО. Министерството за економија двете фабрики ги продаваше по дисконтни цени, и тоа ОХИС беше понуден по цена од 18 евра за акција, што е за 10 отсто пониска од 25-те евра кои се бараа на претходниот тендер.

Останува притворот за комплетното раководство на ОХИС

Утрински - 12.10.2007

Адвокатите го оспорија сведочењето на директорката на „ИЦН фарм“, Георгиевска, но предлогот беше одбиен И натаму остануваат наводите поради кои притвор му е изречен на Управниот одбор на ОХИС и на уште еден раководител и претседател Судскиот совет го одби предлогот за укинување на притворот што го ...

Пропадна и третиот тендер за продажба на Охис и Емо

Канал5 - 11.10.2007

И на третиот меѓународен тендер за продажбата на скопски ОХИС и охридската фабрика ЕМО не се јави ниту еден заинтересиран купувач. И на третиот меѓународен тендер за продажбата на скопски ОХИС и охридската фабрика ЕМО не се јави ниту еден заинтересиран купувач.

Едногласно гласавме за одлуките на Ќука

Вест - 10.10.2007

СОСЛУШАНИ ЧЛЕНОВИТЕ НА УПРАВНИОТ ОДБОР НА ОХИС Во Основниот Суд Скопје 1 вчера заврши распитот на обвинетите за случајот со АД ОХИС. Сослушани беа директорката на финансии во фабриката и претседател на Надзорниот одбор Румена Јовановска и членовите на Управниот одбор Крсте Шутиновски и Михо ...

Обвинетите сакаат да си одат дома

Време - 10.10.2007

ПРОДОЛЖУВА СУДЕЊЕТО ЗА „ОХИС“ Адвокатите на деветтемина обвинети за случајот „ОХИС“ вчера побараа нивните клиенти да бидат ослободени од притвор, бидејќи нема како да влијаат на сведоците ниту да ја попречуваат постапката. На ова барање се спротивстави претставникот од обвинителството со ...

Судот денеска ќе одлучува за притворот на Јорго Ќука

Утрински - 10.10.2007

Кривичниот судски совет на Основниот суд Скопје 1, кој постапува во предметот што се води против сега разрешениот генерален директор на АД ОХИС, Јорго Ќука и осуммина негови блиски соработници, денеска ќе треба да се произнесе по барањето за укинувањето на мерката притвор.

Обвинението е неосновано?

Вечер Прес - 10.10.2007

Вториот ден од судењето за случајот Охис , вчера во Кривичниот суд во Скопје, заврши распитот на деветмината обвинети за нелегалната продажба на акциите. Обвинетиот Михо Андовски вели дека не видел писмена одлука за заложување на акциите за добивање кредит.

Заврши распитот на обвинетите за ОХИС

А1 - 09.10.2007

За два дена сите деветмина обвинети за финансиските малверзации со акциите на ОХИС дадоа искази пред судот и сите со иста верзија. Постапувале законски кога донеле одлука да ги заложат акциите на ОХИС во „Еуростандард банка“, тврдеа дека одлуката била донесена едногласно на седница на Управен одбор.

Заложивме акции за да ја спасиме фабриката

Вест - 09.10.2007

ЈОРГО ЌУКА СОСЛУШАН НА СУДЕЊЕТО ЗА СЛУЧАЈОТ ОХИС "Не можам да го прифатам ова неоправдано обвинение. Тоа е конфузно и неразбирливо", кажа вчера во Основниот Суд Скопје 1 поранешниот генерален директор на АД ОХИС Јорго Ќука, кому заедно со уште осуммина членови на Управниот одбор им се суди за ...

Јавното обвинителство го одби барањето на Јорго Ќука да му се укине притворот

Канал5 - 09.10.2007

Јавното обвинителство го одби барањето на Јорго Ќука да му се укине притворот. Дали тој и неговите осуммина подредени ќе излезат од шутка дефинитивно ќе се знае утре, кога ќе се изјасни судскиот совет. Адвокатите се одлучија на ваков потег, откако беа сослушани сите обвинети во случајот Охис.

Јорго Ќука тврди дека го спасувал „Охис“

Дневник - 09.10.2007

Поранешниот генерален директор на „Охис“, Јорго Ќука, кој е обвинет дека со злоупотреба ја оштетил фабриката за еден милион евра, вчера на почетокот од судењето тврдеше дека е невин и дека се обидувал да го спаси претпријатието да не пропадне.

Ќука: Обвинението е неиздржано и конфузно!

Време - 09.10.2007

ПОЧНА ПРОЦЕСОТ ЗА „ОХИС“ Деветтемина обвинети за проневерите со акциите на „ОХИС“, меѓу кои и поранешниот генерален директор на фабриката, Јорго Ќука вчера седнаа во обвинителна клупа. Судот, по барање на нивните адвокати, не дозволи да се снимаат и сликаат лицата на обвинетите директори и членови ...

Започна судењето на раководството на „Охис“

Утрински - 09.10.2007

Јорго Ќука, како и Благоја Гичев, потврди дека била одржана седница на УО и дека била донесена одлука за залог на акциите Приведувањето на поранешниот директор на ОХИС, Јорго Ќука ЉУБИША СТАНКОВИЌ Во големата сала на Врховниот суд на Македонија вчера започна судскиот процес против сега веќе ...

Јорго Ќука: Не сум виновен!?

Вечер Прес - 09.10.2007

"Не се чувствувам виновен", е изјавата која вчера пред судот ја даде Јорго Ќука, генералниот директор на "ОХИС", на главниот претрес против него "Не се чувствувам виновен", е изјавата која вчера пред судот ја даде Јорго Ќука, генералниот директор на ОХИС, на главниот претрес против него во кој се ...

Почна судскиот процес против Јорго Ќука

А1 - 08.10.2007

По точно три месеци од апсењето почна судскиот процес против директорот на ОХИС Јорго Ќука. Од затворот Шутка во судот со него пристигнаа и осуммината членови на Управниот одбор на фабриката и двајца директори. Заедно директоруваа со ОХИС и сега сите седнаа на обвинителната клупа, но станаа и ...

Почна судскиот процес против Јорго Ќука

Канал5 - 08.10.2007

Нема криминал со акциите на ОХИС и затоа обвинението е неосновано- се спротивстави екс- директорот Јорго Ќука во исказот пред Судскиот совет. Нема криминал со акциите на ОХИС и затоа обвинението е неосновано- се спротивстави екс- директорот Јорго Ќука во исказот пред Судскиот совет.

ОХИС дозволува фалсификување на ГОНГ и БИЛЈАНА!

Вечер Прес - 08.10.2007

Која е причината што ОХИС не бара уништување на двата вида фалсификувани детергенти, кои се нивни заштитени марки, останува отворено прашање. На ова се додава и енигмата зошто ОХИС не бара надомест на нанесената штета од злоупотребата на нивната заштитена ознака ОХИС" не бара надомест на штета за ...

Почнува судењето за ОХИС

Вечер Прес - 08.10.2007

Во кривичниот суд во Скопје денес почнува процесот против против генералниот директор на "ОХИС" Јорго Ќука и членовите на Управниот одбор. Покрај Ќука, кој се товари за злоупотреба на службената положба и овластување на обвинителна клупа, ќе седнат и Благоја Гичев, раководител на правната служба на ...