TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во скопски Сарај денес се бираше градоначалник

А1 - 14.01.2007

Многу полиција околу и многу набљудувачи, дури и дипломати на избирачките места. Во скопски Сарај се бираше градоначалник, во директен дуел на ДПА и ДУИ. Граѓаните посакуваа мирни избори и подобар живот од оние што ќе ги изберат.

Дивата природа на Сарај

Дневник - 13.01.2007

Денес Сарај за многумина скопјани е херметички затворена средина, негостољубива дестинација, сомнително, па и несигурно место што се одбегнува и кое ни останува странично, одлево, кога заминуваме за Охрид Сигурно многумина се сеќаваат на оној типичен скопски слоган - „Скопје-Сарај-Матка релација ...

Сарај ќе избира градоначалник

Дневник - 13.01.2007

ЕУ и амбасадорите на САД и на Германија ги повикаа партиите изборите да се спроведат мирно, а победниците да се воздржат од употреба на огнено оружје Во Општина Сарај утре ќе се одржат предвремени локални избори на кои 26.424 граѓани со право на глас ќе изберат нов градоначалник, бидејќи ...

Сарај в недела ќе избира градоначалник и Совет

Утрински - 13.01.2007

Во скопската Општина Сарај в недела ќе се одржат локални избори на кои граѓаните треба да решат кој од двајцата предложени кандидати - Исни Јакупи од коалицијата ДУИ-ПДП и Беким Фазлиу од ДПА ќе го заземе испразнетото градоначалничко место по назначувањето на поранешниот градоначалник Имер Селмани ...

Тачи: Единствена опција се демократски избори во Сарај

А1 - 12.01.2007

Слободни и демократски избори се единствената опција за локалните избори во недела, порача денеска потпретседателот на ДПА Мендух Тачи на завршниот митинг во Сарај. Нулта толеранција за корупцијата и криминалот, рече тој, мораме да докажеме дека Албанците во Македонија можат да спроведат избори без ...

Сарај гласа, Македонија грицка нокти

Утрински - 12.01.2007

ЕДИТОРИЈАЛ БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ Странските дипломатски претставници во земјава ќе поминат уште еден викенд на пикник во скопската општина Сарај. В недела таму ќе дежураат амбасадорите Ерван Фуере и Џилијан Миловановиќ со своите најблиски соработници, па и со семејствата.

Уморни од инциденти сарајчани се надеваат на странците

Време - 12.01.2007

ВО ПРЕСРЕТ НА ИЗБОРИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК Емил Зафировски Уморни сме од избори, од инциденти и од политика. Сакаме да не остават да живееме во спокој и мирно да можеме да си го оствариме граѓанското право, порачуваат граѓаните на општината Сарај пред неделните избори за нов градоначалник.

За спас на железниот мост во Сарај ќе се чекаат европски пари

Дневник - 11.01.2007

Жителите на Сарај и на Матка и годинава ќе ги чувствуваат морничавите вибрации на железната конструкција и ќе стравуваат за својата безбедност при секое поминување Градските власти немаат пари за реконструкција на железниот мост во Сарај, а спас за руинираниот премин на Вардар ќе се бара во ...

Пораката од изборите поважна од победникот

Дневник - 11.01.2007

Ако сепак се случи нешто лошо, сите институции ќе треба да преземат соодветни мерки, предупреди амбасадорката на САД, Џилијан Миловановиќ Сликата што ќе ја добијат Македонија и нејзините граѓани е поважна од тоа кој ќе победи на дополнителните локални избори в недела во Сарај, смета амбасадорката ...

Нема пари за мостот во Сарај

Време - 11.01.2007

ИАКО Е ПРЕД РАСПАЃАЊЕ Буџетот ни е сиромашен, па затоа оваа година не можеме да одвоиме пари за реконструкција на мостот во Сарај, рече вчера градоначалникот Трифун Костовски, откако советникот Екрем Абази од ДПА на седницата за советнички прашања го праша дали нешто ќе се преземе за овој објект, ...

Жителите на Сарај сакаат фер избори

Дневник - 11.01.2007

Политичарите не треба да ја подгреваат ситуацијата со непромислени изјави, туку да се зафатат со решавање на нашите проблеми, порачаа жителите на општината Ќе гласаме и не очекуваме какви било инциденти на изборите за градоначалник на Општина Сарај.

Странците во офанзива во пресрет на изборите во Сарај

Утрински - 11.01.2007

Претставници на ЕУ и на САД в недела на целодневен „пансион“ во скопската општина Странските претставници во земјава презедоа вистинска дипломатска иницијатива во пресрет на изборите за градоначалник и Совет на скопската општина Сарај.

Изборите во Сарај да поминат во мирна и демократска атмосфера

Време - 11.01.2007

МЕЃУНАРОДНИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ ПОРАЧУВААТ Меѓународните претставници во земјава вчера порачаа дополнителните локални избори во Сарај да поминат мирно и во фер и демократска атмосфера. - Општинските избори во Сарај се уште една можност земјата да го демонстрира својот капацитет за организирање избори ...

Градот ќе бара помош од Фондот за патишта за нов мост во Сарај

Утрински - 11.01.2007

Според направените стручни анализи, постои сериозна опасност да се урне мостот ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Во градскиот буџет за годинава нема планирано пари за изградба на нов мост во Сарај и покрај тоа што постојниот железен, стар повеќе десетици години, е во катастрофална состојба, па дури постои ...

Градот ќе бара пари од ЕУ за мостот кај Сарај

Вест - 11.01.2007

ПОРАДИ ПРАЗНАТА ГРАДСКА КАСА Со проектот е предвидено сегашниот мост да се урне и на негово место да се изгради нов, за што на градските власти им требаат 400.000 евра Градот ќе бара пари од фондовите на Европската унија за изградба на нов мост на местото на железниот мост на реката Вардар, кој ги ...

Во Сарај мора да победи демократијата!

Утрински - 11.01.2007

Мислења ЕРМИРА МЕХМЕТИ Сарај не смее да се третира како меѓуалбанска битка,туку, напротив, како битка за демократија во општината! Веројатно овој текст од страна на читателите ќе биде сфатен како субјективен пристап кон едно политичко прашање, сигурно може да се толкува и како пристраност.

Железниот мост може да се урне

Вечер Прес - 11.01.2007

Мостот е во катастрофална состојба и прашање на време е уште колку ќе издржи под товарот на возилата. Иако се поставени знаци, кои ограничуваат поминување на камионите чија тежина е над 10 тони, никој не ги почитува. По мостот секојдневно поминуваат и камиони со приколки, што пак предизвикува страв ...

Изборите во Сарај мора да поминат без инциденти

Вечер Прес - 11.01.2007

- Очекувам изборите во Сарај да минат во фер и демократска атмосфера, без насилство. Оптимист сум дека тоа ќе се случи бидејќи од моето доаѓање во Македонија до денеска земјата бележи значителен напредок во демократските процеси, изјави вчера амбасадорката на САД во Македонија, Џилиен Миловановиќ ...

Изборите во Сарај се важен тест за Македонија

А1 - 10.01.2007

Изборите во Сарај, важен тест за Македонија да демонстрира зрела дипломатија, порачува меѓународната заедница. Амбасадорите на ЕУ, САД и Германија инсистираат насилство и нерегуларности да нема. Се надеваме дека нема да се потребни санкции, порача Миловановиќ.

Миловановиќ - Брет: Изборите во Сарај да бидат мирни, фер и демократски

Канал5 - 10.01.2007

Амбасадорите го зголемуваат притисокот врз лидерите на ДПА и ДУИ, на четири дена пред изборите за градоначалник и советници на Сарај јавно им порачаа дека нема толеранција за евентуалните насилства и за заплашување на населението во предизборието.

Во Сарај ќе се развива спортот, а во Кисела Вода туризмот

Време - 10.01.2007

ГРАДСКА ВИЗИЈА ЗА ЛОКАЛНИОТ ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ Во општината Сарај треба да се направат атрактивни спортски и рекреативни објекти, а Кисела Вода да стане место со развиени туристички локалитети, според визијата на градските власти за скопските општини, содржана во програмата за локален економски ...

Мисијата на ЕУ апелира за мирни и фер избори во Сарај

Канал5 - 10.01.2007

Мисијата на ЕУ во Македонија во денешното соопштение до медиумите укажува дека претстојните општински избори во Сарај претставуваат уште една можност за земјата да го демонстрира својот капацитет за организирање избори во согласност со меѓународните стандарди.

Без русвај во Сарај

Дневник - 10.01.2007

Македонија в недела ќе треба да го полага првиот тест пред меѓународните претставници, по извештајот на Европската комисија дека напреднала во демократијата и дека умее да спроведе фер и демократски избори . Тежината на задачата не ја намалува фактот дека станува збор за вонредни локални избори во ...

ДУИ: ДПА им се заканува на граѓаните

Време - 09.01.2007

СЕ ЗАОСТРУВА КАМПАЊАТА ПРЕД ИЗБОРИТЕ ВО САРАЈ Активисти на ДПА одат по куќи, им се закануваат на граѓаните и ги уценуваат дека ќе останат без работа ако не гласаат за ДПА, обвини Исни Јакупи (ДУИ), кандидат за градоначалник на Сарај. Изборите во оваа скопска општина ќе се одржат в недела.

ДУИ и ДПА во битка за Сарај

Дневник - 09.01.2007

Наспроти партиските обвинувања, во невладината „Мост“ велат дека во Сарај е мирно како воопшто и да нема предизборна кампања Со меѓусебни обвинувања и притисоци да се откажат од кандидатурите за советници, со закани за бркање од работа и за физичка ликвидација се одвиваат предизборните кампањи на ...

Фуере смета на помошта на Џафери за фер избори во Сарај

Канал5 - 09.01.2007

Амбасадорот на ЕУ и специјален претставник на Европската комисија во Македонија, Ерван Фуере, денеска ја посети Демократската партија на Албанците во Тетово каде се сретна со претседателот на партијата Арбен Џафери. Тетово, 9 јануари (МИА) - Амбасадорот на ЕУ и специјален претставник на Европската ...