TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хашкиот трибунал во Белград предаде напог за предавање на Милошевиќ

Вест - 06.04.2001

БЕЛГРАД - Претставници на трибуналот за воени злосторства на ОН вчера пристигнаа во Белград за да го предадат налогот за предавање на Слободан Милошевиќ. Порпаролот на трибуналот вели дека делегацијата треба налогот за апсење за злосторство против човештвото да им го предаде на законските власти на ...

Одбиено барањето на Милошевиќ за ослободување од притвор

Вест - 05.04.2001

Белград, 5 април - Окружниот суд во Белград завчера го одби барањето на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, кој побара да биде ослободен од истражниот притвор. Адвокатот на Милошевиќ Тома Фила изјави дека нема објаснување за ваквата судска одлука.

Милошевиќ може да добие и смртна казна

Вест - 04.04.2001

Министерот за внатрешни работи на Србија Душан Михајловиќ вчера изјави дека не мислел сериозно кога рекол дека поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ можеби треба доброволно да се предаде на Хашкиот суд... Министерот за внатрешни работи на Србија Душан Михајловиќ вчера изјави дека ...

Хаг има и втор налог за апсење на Милошевиќ

Вест - 03.04.2001

Главниот обвинител на судот во Хаг, Карла Дел Понте, подготви и втор налог за апсење на Слободан Милошевиќ и треба само да го потпише, можеби пред истекот на овој месец. Дел Понте во интервјуто за римска "Република" не наведе поединости за вториот налог за апсење на Милошевиќ, освен што потврди оти ...

Милошевиќ обвинет дека наредил да се пука врз полицијата што го апсела

Вест - 03.04.2001

БЕЛГРАД, (АП) - Полицијата го обвини Милошевиќ дека им наредил на неговите бодигарди да пукаат во полицајците кои дојдоа да го уапсат, соопшти вчера висок службеник од министерството за внатрешни работи. БЕЛГРАД, (АП) - Полицијата го обвини Милошевиќ дека им наредил на неговите бодигарди да пукаат ...

Уапсен Слободан Милошевиќ

Вест - 02.04.2001

БЕЛГРАД, (АП) - Во неделата в зори по речиси 26-часовната вооружена криза, поранешниот претседател на Југославија Слободан Милошевиќ се предаде и беше пренесен во централниот затвор во Белград каде што ќе се соочи со обвинувањата што...

Непрадавањето на Милошевиќ на Хаг ќе значи одбивање соработка со трибуналот

Вест - 02.04.2001

Хаг, 2 април - Портпаролот на Хашкиот трибунал, Флоранс Артман, во првата реакција за апсењето на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, изјави дека Судот нема да се откаже од барањата Милошевиќ да биде доведен во Хаг.