TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

10.000 американски војници воспоставуваат ред на Хаити

А1 - 17.01.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон го посети Хаити, каде се сретна со претседателот Рене Превал и од него побара прогласување на вонредна состојба со што американските трупи би можеле да се справат со вооружените банди.

Сенегал нуди домови и земја за Хаиќаните

Дневник - 17.01.2010

Сенегал им нуди бесплатна земја на жителите на Хаити, кои сакаат да се вратат во татковината на своите предци во Западна Африка, по катастрофалниот земјотрес на островот.

ОН апе­ли­ра за 500 ми­ли­о­ни до­ла­ри по­мош

Вест - 17.01.2010

Една жена е извадена жива по 43 часа минати под урнатините во Порто-о-Пренс. Над 300 илјади луѓе се останати без домови во главниот град ЖЕНЕВА, 16 јануари (Ројтерс) - Службите за помош на ОН ќе пуштат итен апел да се соберат околу 550 ...

Во Леогане уништени 90 проценти од зградите

Алсат-М - 17.01.2010

Леогане, местото на епицентарот на земјотресот Штетите предизвикани во епицентралното подрачје на земјотресот на хаити се многу подраматични во споредба со уништениот главен град Порт-о-Принс.

Пронајдено телото на шефот на мисијата на ОН во Хаити

Алсат-М - 17.01.2010

Хеди Анаби, загина во катастрофалниот земјотрес на Хаити Телото на шефот на мисијата на ОН во Хаити, Хеди Анаби, кој загина во вторникот во земјотресот што го погоди главниот град на оваа земја Порт-о-Пренс, е пронајдено, соопшти денеска ...

Хаос во заборавената земја

Deutsche Welle - 17.01.2010

Сиромаштија, диктатури, анархија, тропски олуји, состојбата на Хаити беше неподнослива уште долго пред земјотресот. Светската заедница тој факт, сепак, не ја интересираше, пишува во следниот коментар Ина Ротшелд.

Клинтон: состојбата на Хаити многу тешка

Телма - 17.01.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон оцени дека состојбата на Хаити е сеуште тешка. Таа допатува во Порт-о-Пренс за лично да се увери во состојбата на терен и за начинот како се одвива доставата на хуманитарната помош.

Трка со времето

Deutsche Welle - 17.01.2010

Пет денови по земјотресот, на Хаити и натаму владее хаотична состојба. Меѓу преживеаните владее гнев, очај, но и растечка надеж за скорешна помош. Државниот секретар Хилари Клинтон вети долгорочна американска поддршка.

САД ветува помош за Хаити

Алсат-М - 17.01.2010

По катастрофалниот земјотрес, министерката за надворешни работи на САД , Хилари Клинтон, вети долгорочна помош за земјата. Ќе се работи заедно, со цел земјата повторно да закрепне, рече Клинтон по средбата со претседателот на Хаити, Рене ...

Помошта конечно почна да пристигнува во разорениот Порт о Пренс

Канал5 - 17.01.2010

Помошта конечно почна да пристигнува во разорениот Порт о Пренс. Дописникот на ББЦ јавува дека дури денеска за прв пат се чувствува дека нешто се работи за да се расчисти теренот, и неопходната вода, храна и лекови да стигнат до ...

Тенис - Хуманитарен турнир за Хаити

Алсат-М - 17.01.2010

Рекетот број еден во светот, Роже Федерер организираше хуманитарен турнир за помош на настраданите од силниот земјотрес во Хаити. Покрај Федерер во акцијата учествуваа и Рафаел Надал, Енди Мареј, Серена Вилијамс и Ким Клајстерс, кои ...

Тајмаут за имигрантите од Хаити

Дневник - 17.01.2010

Американската министерка за внатрешна безбедност Џенет Наполитано одобри привремен, 18-месечен азил за жителите на Хаити што биле илегално во САД во моментот на катастрофалниот земјотрес во нивната земја на 12 јануари.

Толпата ги линчува и ги пали крадците

Дневник - 17.01.2010

Стравотните фотографии што пристигнуваат од Хаити прикажуваат толпи кои претепуваат, убиваат и живи ги палат оние што наводно се фатени во кражби Петти ден по стравотниот земјотрес, спасителите од урнатините на луксузен хотел во ...

Земјотресот на Хаити логистички најтешка трагедија

МРТ - 17.01.2010

Земјотресот што во вторникот го погоди Хаити е логистички најтешка трагедија од тој вид со која Светската организација се соочила, бидејќи по потресот се случи целосен колапс на локалната власт и инфраструктурата, соопштено е од седиштето ...

Хилари Клинтон во посета на Хаити

МРТ - 17.01.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон во сабота ќе престојува во посета на Хаити заедно со првиот човек на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД).

ОН го пронајдоа телото на шефот на мисијата во Хаити

Р.С.Европа - 17.01.2010

Обединетите Нации ја потврдија смртта на шефот на мисијата во Хаити. ОН соопшти дека телото на Хеди Анаби било пронајдено под урнатините на зградата во која беше сместена организацијата.

Хилари Клинтон бара полициски час на Хаити

Форум - 17.01.2010

Државната секретарка на САД го посети раозорениот Хаити, каде се сретна со претеседателот Превал, поддржувајќи ги напорите за помош и предупредила дека ситуацијата се’ уште е многу тешка, покрај владата која не функционира а според неа се’ ...

Бебе извлечено живо од под урнатините на Хаити

МРТ - 17.01.2010

Осумнаесет-месечно бебе е извлечено од под урнатините во Хаити, 72 часа по катастрофалниот земјотрес што ја погоди карипската држава. Малата Вини Тилин успеала да преживее поради тоа што пронашла процеп што и помогнал да дише нормално.

Клинтон го посети Хаити

Р.С.Европа - 17.01.2010

Американскиот секретар Хилари Клинтон го посети Хаити за да види од прва рака колкава е штетата од замјотресот кој го погоди островот во вторникот.

Советот за безбедност на ОН утре ќе одржи седница за Хаити

Сител - 17.01.2010

Советот за безбедност на ОН утре ќе одржи седница, по иницијатива на Мексико, на која ќе се разгледува ситуацијата во Хаити, каде размерот на катастрофата причинета од земјотресот наложува меѓународно присуство под координација на ОН, ...

Пронајдено телото на шефот на мисијата на ОН во Хаити

Алфа - 17.01.2010

Телото на шефот на мисијата на ОН во Хаити, Хеди Анаби, кој загина во вторникот во земјотресот што го погоди главниот град на оваа земја Порт-о-Пренс, е пронајдено, соопшти денеска генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун.

Нов земјотрес го погоди Хаити

Inpress - 17.01.2010

Порт о Пренс, 17. јануари (ИНПРЕС) Главниот град на Хаити Порт о Пренс повторно беше погоден од земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтер, објави американскиот геолошки институт.

Хилари Клинтон: Состојбата во Хаити е сеуште тешка

Макфакс - 17.01.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон оцени дека состојбата на Хаити е сеуште тешка. Таа допатува во Порт-о-Пренс за лично да се увери во состојбата на терен и за начинот како се одвива доставата на хуманитарната помош.

Властите во Хаити погребале најмалку 25 илјади загинати во земјотресот

Inpress - 17.01.2010

Порт о Пренс, 17 јануари (ИНПРЕС) Повеќе од 25 илјади тела на жртви од земјотресот во вторникот во Хаити, биле собрани и погребани досега, изјави за АФП премиерот на оваа карипска држава Жан-Макс Белрив.

Сенегал нуди бесплатна земја за жителите на Хаити кои сакаат да се вратат во прататковината

Форум - 17.01.2010

Сенегал им понудил бесплатно земја на жителите на Хаити, кои сакаат да се вратат во татковината на своите предци во Западна Африка, по катастрофалниот земјотрес на островот Претседателот на Сенегал, Абдулаие Вад изјавил на средба со своите ...

Уште еден земјотрес на Хаити

Нетпрес - 17.01.2010

Нов снажен земјотрес, со јачина од 4.5 степени според Рихтер, ги погоди Хаити, недалеку од Порт-о-Пренс, соопштува Американскиот геолошки завод. Спасувачките екипи привремено биле приморани да ја прекинат потрагата по преживеаните.

Сенегал нуди бесплатна земја за жителите на Хаити кои сакаат да се вратат во прататковината

Алфа - 17.01.2010

Сенегал им нуди бесплатно земја на жителите на Хаити, кои сакаат да се вратат во татковината на своите предци во Западна Африка, по катастрофалниот земјотрес на островот.

СЗО-меѓу 40 и 50 илјади луѓе загинаа во Хаити

Р.С.Европа - 17.01.2010

Светската здравствена организација соопшти денеска дека меѓу 40 и 50 илјади луѓе загинале во земјотресот во Хаити, а истиот податок е објавен и во извештајот на Обединетите Нации.

Обама покажа лидерство со хуманитарната катастрофа на Хаити

Inpress - 17.01.2010

Вашингтон, 17. Јануари (ИНПРЕС) Американскиот претседател Обама, покажа вистинско лидерство во разрешувањето на хуманитарната криза по катастрофалниот земјотрес на Хаити.

Германија одреди 7,5 милиони евра за помош на Хаити

Сител - 17.01.2010

Германската Влада одлучи да му помогне на Хаити со 7,5 милиони евра, што е шест милиони повеќе од првичните планови, пренесува денеска „Дојче веле“.

Хаити - Пет дена по разорниот земјотрес спасена неповредена жена

Inpress - 17.01.2010

Порт о Пренс, 17. јануари (ИНПРЕС) Пет дена откако Хаити го погоди разорниот земјотрес, спасителите од разрушена зграда извлекоа дезориентирана, дехидрирана, но потполно неповредена жена.

Клинтон - на Хаити се потребни итно прехранбени производи, вода и лекови

Inpress - 17.01.2010

Порт-о Пренс, 17.Јануари (ИНПРЕС) Државниот секретар на САД Хилари Клинтон пристигна во главниот град на Хаити, Порт-о Пренс. Клинтон разговараше за испораката на хуманитарна помош, за прежибвеаните од катастрофалниот земјотрес од ...

Wyclef Jean под сомнеж за корупција со донираните пари за Хаити

Форум - 17.01.2010

Раперот Wyclef Jean кој е роден на Хаити, проговори во саботата во одбрана на својата фондација, откако беше обвинет за финансиски малверзации од страна на групациите надлежни за надгледување на средствата на хуманитарните организации, ...

Бан Ки-мун за Хаити - Најтешка хуманитарна криза во последниве децении

Inpress - 17.01.2010

Њујорк,17. јануари (ИНПРЕС) Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун отпатува за Порт-о-Пренс, со цел на самото место да се запознае со последиците од хуманитарната катастрофа, предизвикана од разорниот земјотрес од вторникот.

Крадец на Хаити гол го влечеле по улици

Форум - 17.01.2010

Во целосната анархија која владее на улиците на главниот град Порто-о-пренс, граѓаните ја земале правдата во свои раце, јавуваат странските дописници, така маж кој бил осомничен дека крадел го претепале со стапови и гол го влечеле по ...

Сенегал нуди бесплатна земја за жителите на Хаити

Сител - 17.01.2010

Сенегал им нуди бесплатно земја на жителите на Хаити, кои сакаат да се вратат во татковината на своите предци во Западна Африка, по катастрофалниот земјотрес на островот.

По пет дена ја извлекле од урнатините

Форум - 17.01.2010

Пет дена откако Хаити беше погоден од катастрофален земјотрес, спасувачките екипи од под урнатините извадиле жена, целосно дехидрирана но неповредена Акцијата за спасување на жената била проследена до одушевување и со аплаузи од граѓаните ...

Анархија во Хаити: Гол крадец претепан до смрт

Макфакс - 17.01.2010

Граѓаните на Порт -о –Пренс претепале човек за кого се сомневале дека украл храна. Го соблекле до гола кожа, му ги врзале рацете , до смрт го удирале со стапови и го влечеле низ улиците на градот.

Пронајдено телото на шефот на мисијата на ОН во Хаити

Сител - 17.01.2010

Телото на шефот на мисијата на ОН во Хаити, Хеди Анаби, кој загина во вторникот во земјотресот што го погоди главниот град на оваа земја Порт-о-Пренс, е пронајдено, соопшти денеска генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун.

Бан Ки Мун отпатува за Хаити

Р.С.Европа - 17.01.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун отпатува за Хаити за да види како најдобро може да се координира меѓународната помош за настраданите во земјотресот.

Германија праќа 7,5 милиони евра помош за Хаити

Макфакс - 17.01.2010

Германската влада одлучи да испрати помош за Хаити во висина од 7,5 милиони евра, што за шест милиони евра повеќе од претходно најавените планови.

Билансот на жртвите од земјотресот на Хаити може да достигне двесте илјади

МРТ - 17.01.2010

Билансот на жртвите од катастрофалниот земјотрес на Хаити, кој во вторникот ја погоди оваа сиромашна карипска држава, може да достигне 200.000, изјави синоќа министерот за внатрешни работи на таа земја, Пол Антоан Бјен-Еме.

Авганистан ќе испрати помош во Хаити

Р.С.Европа - 17.01.2010

Авганистан ќе издвои 200 илјади долари за помош на настраданите во земјотресот кој во вторникот го погоди Хаити. Кабинетот на претседателот Хамид Карзаи соопшти дека парите ќе бидат испратени што е можно побрзо во земјата.

Помош од Црвениот Крст на пат за Хаити

МРТ - 17.01.2010

Голема количина на хуманитарна помош е испратена од Доминиканската Република кон Хаити, соопштија во сабота од Меѓународната организација на Црвениот Крст во Женева .

Состојбата во Хаити е сеуште тешка

МРТ - 17.01.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон оцени дека состојбата на Хаити е сеуште тешка. Таа допатува во Порт-о-Пренс за лично да се увери во состојбата на терен и за начинот како се одвива доставата на хуманитарната помош.

Спасувачките екипи ја засилија потрагата по преживеани на Хаити

Алфа - 17.01.2010

Повиците за помош не престануваат на Хаитите. По пет денови од катастрофалниот земјотрес спасувачите од урнатините извлекоа дехидрирана, но неповредена жена. Нејзиното спасување ја зголеми надежта за пронаоѓање други преживеани.

На Хаити и регионот му се закануваат катастрофални земјотреси

Форум - 17.01.2010

Според група научници, на Хаити и на соседните карипски држави им се закануваат нови разорни земјотреси, бидејќи досегашните тресења на почвата предизвикале тектонски пореметувања на раседлините (AFP) Научникот од институтот за геофизика ...

ОН: Земјотресот на Хаити логистички најтешка трагедија

Сител - 17.01.2010

Земјотресот што во вторникот го погоди Хаити е логистички најтешка трагедија од тој вид со која Светската организација се соочила, бидејќи по потресот се случи целосен колапс на локалната власт и инфраструктурата, соопштено е од седиштето ...

Гол крадец претепан до смрт

МРТ - 17.01.2010

Граѓаните на Порт -о –Пренс претепале човек за кого се сомневале дека украл храна. Го соблекле до гола кожа, му ги врзале рацете , до смрт го удирале со стапови и го влечеле низ улиците на градот.

Германија праќа 7,5 милиони евра помош за Хаити

МРТ - 17.01.2010

Германската влада одлучи да испрати помош за Хаити во висина од 7,5 милиони евра, што за шест милиони евра повеќе од претходно најавените планови.

ОН: Досега немало логистички полоша трагедија!

Вечер Прес - 17.01.2010

Хуманитарната ситуација во најсиромашната карипска држава станува се полоша - десетици илјади преживеани веќе четири дена не примиле никаква помош! Погребани се околу 50.000 мртви, а властите на Хаити зборуваат дури и за 200.000 загинати! ...

Спасено 16-месечно бебе од земјотресот во Хаити

А1 - 16.01.2010

Ова 16-месечно бебе и австралискиот телевизиски тим ги спои судбината. Додека тие се обидувале да снимат изјава, слушнале детско плачење. Те-ве екипата веднаш се втурнала кон урнатините и копајќи со голи раце успеале да ја извлечат ...

Помош за Хаити и Албанија

Дневник - 16.01.2010

Црвениот крст на Македонија се приклучува на апелот објавен од Меѓународната федерација на Црвениот крст и од Црвената полумесечина за помош на настраданото население од катастрофалниот земјотрес што го погоди Хаити.

Американците воведуваат ред и мир

Дневник - 16.01.2010

Вашингтон испрати воени бродови и распореди маринци на Хаити за да воведат ред на аеродромот и да овозможат дистрибуција на хуманитарната помош, бидејќи катастрофалниот земјотрес што ја погоди карипската земја во вторникот ги урна и ...

Барикади од мртви тела на Хаити

Дневник - 16.01.2010

Помошта пребавно пристигнува за десетиците илјади луѓе на Хаити, кои останаа без домови и своите најблиски во катастрофалниот земјотрес што го погоди карипскиот остров, а секој час задоцнување може да значи изгубени човечки животи - и на ...

САД ја координираат помошта за Хаити

Deutsche Welle - 16.01.2010

Полека излегуваат на виделина вистинските размери на катастрофата која го погоди карипскиот остров Хаити. Властите соопштија дека бројот на жртвите од земјотресот најверојатно ќе се искачи и до 200 илјади луѓе.

Хаити - 200.000 настрадани?

Телма - 16.01.2010

Билансот на жртвите од катастрофалниот земјотрес на Хаити, кој во вторникот ја погоди оваа сиромашна карипска држава, може да достигне 200.000, изјави синоќа министерот за внатрешни работи на таа земја, Пол Антоан Бјен-Еме.

Спасено бебе по 3 дена под урнатините

Канал5 - 16.01.2010

Осумнаесет-месечно бебе е извлечено од под урнатините во Порт о Пренс, 72 часа по катастрофалниот земјотрес во Хаити. Малата Вини Тилин најверојатно преживеала затоа тоа што нашла процеп во натрупаниот градежен материјал низ кој дишела ...

Нов земјотрес го потресе главниот град на Хаити

Алсат-М - 16.01.2010

Нов земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтер го потресе денеска главниот град на Хаити и за кратко ги прекина спасувачките операции за пронаоѓање на преживеани во катастрофалниот земјотрес во вторникот.

Билансот на жртвите од земјотресот на Хаити може да достигне двесте илјади

Алсат-М - 16.01.2010

Билансот на жртвите од катастрофалниот земјотрес на Хаити, кој во вторникот ја погоди оваа сиромашна карипска држава, може да достигне 200.000, изјави синоќа министерот за внатрешни работи на таа земја, Пол Антоан Бјен-Еме.

Привремен азил за жителите на Хаити во САД

Алсат-М - 16.01.2010

Американската министерка за внатрешна безбедност Џенет Наполитано одобри привремен, 18-месечен азил за жителите на Хаити кои се наоѓале илегално во САД во моментот на катастрофалниот земјотрес во нивната земја на 12 јануари.

САД ја преземаат контролата над Хаити

Утрински - 16.01.2010

ВАШИНГТОН - Претседателот Барак Обама и САД во четвртокот направија чекори за преземање на контролата врз Хаити, уништен од земјотресот, испраќајќи илјадници војници заедно со тони хуманитарна помош во обид да се одржи редот, како и да се ...

Бариран чек за Хаити

Утрински - 16.01.2010

Не оваа среда - туку по идниот понеделник Скопје ќе одлучи дали да го испрати чекот од 25.000 евра финансиска помош за настраданите од земјотресот на Хаити каде што загинаа најмалку 55.000 лица.

Обама разговарал по телефон со претседателот на Хаити Рене Превал

Inpress - 16.01.2010

Вашингтон, 16. јануари (ИНПРЕС) Претседателот на САД Барак Обама успеал да се поврзе по телефон со претседателот на Хаити Рене Превал и му ветил "целосна поддршка" за реконструкцијата од земјотресот и давање на хуманитарна помош, јави АФП.

Хаити: 200.000 загинати, бандите пљачкосуваат по разурнатиот Порт–о-Пренс

Нетпрес - 16.01.2010

Властите на Хаити со проценка дека во разорниот земјотрес животот го загубиле 200.000 луѓе. “Досега најдовме околу 50.000 тела. Проценуваме дека вкупно ќе има помеѓу 100.000 и 200.000 мртви, но, никогаш нема да ја знаеме точната бројка“, ...

Билансот на жртвите во земјотресот на Хаити може да се искачи на 200 000

Алфа - 16.01.2010

Вкупниот биланс на загинатите во катастрофалниот земјотрес кој го погоди Хаити најверојатно ќе ја достигне бројката од 200.000 настрадани, соопшти министерот за внатрешни работи на Хаити Пол Антоан Бјен Еме.

Билансот на жртвите на Хаити би можел да стигне до бројка од 200.000

Inpress - 16.01.2010

Порт-о-Пренс, 16. јануари (ИНПРЕС) Билансот на жртавите на разорниот землјотрес на Хаити би можел да стигне до бројка од 200.000, изјави денеска министерот за внатрешни работи Пол Антоан Бјен-Еме.

Клинтон во посета на Хаити

Форум - 16.01.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска ќе ги посети Хаити со цел лично да увери како САД и’ помагаат на оваа карипска држава која беше погодена од катастрофален земјотрес.

90 насто до градот Леоган на Хаити, уништен

Р.С.Европа - 16.01.2010

Обединетите Нации соопштија дека градот Леоган, западно од главниот град на Хаити, Порт О Пренс, бил најтешко погоден од земјотресот. Портпаролката на Обединетите Нации во Женева, Елизабет Бирс изјави дека 80 до 90 насто од објектите во ...

Билансот на жртвите од земјотресот на Хаити може да достигне двесте илјади

Сител - 16.01.2010

Билансот на жртвите од катастрофалниот земјотрес на Хаити, кој во вторникот ја погоди оваа сиромашна карипска држава, може да достигне 200.000, изјави синоќа министерот за внатрешни работи на таа земја, Пол Антоан Бјен-Еме.

Америка ја презела контролата над аеродромот во Хаити

Нетпрес - 16.01.2010

Владата на Хаити контролата над главниот аеродром во земјата ја предала на САД, со цел што побрзо да се достави помошта до преживеаните жители од катастрофалниот земјотрес.

Помош од Црвениот Крст на пат за Хаити

Макфакс - 16.01.2010

Голема количина на хуманитарна помош е испратена од Доминиканската Република кон Хаити, соопштија во сабота од Меѓународната организација на Црвениот Крст во Женева .

Црвен Крст испрати конвој со помош за Хаити

Р.С.Европа - 16.01.2010

Црвен Крст соопшти денеска дека конвој со голема количина на помош е пратен кон Хаити за настраданите од земјотресот кој го погоди островот. Потпаролот на организацијата Пол Конели изјави дека на Хаити се упатиле нивни работници и хируршки ...

Испратени хируршки тим и полска болница во Хаити

Форум - 16.01.2010

Доминиканската република испрати голема количина на хуманитарна помош во настраданата Хаити која се очекува во земјата да пристигне за шест осум часа, сооптуваат од Меѓународната организација на Црвениот Крст во Женева .

Градот Леогане на Хаити уништен 90 отсто

Форум - 16.01.2010

Градот Леогане западно од главниот град на Хаити, речиси целосно е уништен во катастрофалниот земјотрес во вторникот, соопштија на својата страница Обединетите нации (AFP) „Меѓу 80 и 90 отсто од зградите во Леогане се уништени, а според ...

По 72 часа под рушевините, на Хаити спасено двогодишно девојче

Inpress - 16.01.2010

Порт-о-Пренс, 16. јануари (ИНПРЕС) Двогодишно девојче е спасено од разрушената детска градинка во која била кога се случил големиот земјотрес. Девојчето го спасија британските спасители кои учествуваат во потрагата по преживеани, пренесе ...

Бан Ки-мун во посета на Хаити

Сител - 16.01.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун утре ќе допатува во Хаити, за да ја искаже својата солидарност со народот погоден во земјотресот што во вторникот ја погоди оваа сиромашна карипска држава, соопшти Светската организација ...

Холивудските ѕвезди во кампања за финансиска помош за Хаити

Сител - 16.01.2010

Многу познати личности од светот на филмот и музиката во Холивуд се вклучија во кампањата за обезбедување финансиска помош за загрозеното население на Хаити, кој во вторникот го погоди катастрофален земјотрес во кој, според проценките, ...

Хаити: Спасени десет луѓе под урнатините на хотелот “Монтана“

Нетпрес - 16.01.2010

Најмалку десет луѓе биле спасени до спасувачките екипи под урнатините на хотелот “Монтана“ во предградието на Порт-о-Пренс, Петиовил. Цивилите се наоѓале под урнатините од вторникот, која Хаити беше погоден од разорен земјотрес, пишува ...

Бебе извлечено живо од под урнатините на Хаити

Макфакс - 16.01.2010

Осумнаесет-месечно бебе е извлечено од под урнатините во Хаити, 72 часа по катастрофалниот земјотрес што ја погоди карипската држава. Малата Вини Тилин успеала да преживее поради тоа што пронашла процеп што и помогнал да дише нормално.

САД даде привремен азил за илегалиците од Хаити

Форум - 16.01.2010

Американската министерка за внатрешна безбедност Џенет Наполитано одобри привремен, 18-месечен азил за жителите на Хаити кои се наоѓале илегално во САД во моментот на катастрофалниот земјотрес во нивната земја на 12 јануари.

Хилари Клинтон во посета на Хаити

Макфакс - 16.01.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон во сабота ќе престојува во посета на Хаити заедно со првиот човек на американската агенција за меѓународен развој (УСАИД).

Турција ќе испрати помош во Хаити

Р.С.Европа - 16.01.2010

Турција ќе издвои 650.000 евра и ќе испрати спасувачки екипи и хуманитарна помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес на Хаити, соопшти турското министерство за надворешни работи.

Донаторска конференција за Хаити- преживеаните во хаос

МРТ - 16.01.2010

Донаторска конференција за помош на разрушениот Хаити е приоритет на светските лидери кои планираат да ја организираат во најкус можен рок, јавуваат денеска медиумите.

Комесарот за хуманитарна помош на ЕУ ќе отпатува во Хаити

Р.С.Европа - 16.01.2010

Комесарот за хуманитарна помош на Европската Унија, Карел Де Гушт ќе отпатува за Хаити на почетокот на наредната недела за да види од прва рака што им е потребно на настраданите во земјотресот кој го погоди островот, соопшти денеска ...

Обама заедно со пртходниците Буш и Клинтон за помош на Хаити

Р.С.Европа - 16.01.2010

Американскиот претседател Барак Обама соопшти денеска дека неговите претходници Џорџ Буш и Бил Клинтон ќе го водат националниот проект за собирање на пари за настраданите во земјотресот во Хаити.

Привремен азил за жителите на Хаити во САД

Сител - 16.01.2010

Американската министерка за внатрешна безбедност Џенет Наполитано одобри привремен, 18-месечен азил за жителите на Хаити кои се наоѓале илегално во САД во моментот на катастрофалниот земјотрес во нивната земја на 12 јануари.

Билансот од земјотресот на Хаити може да достигне 200 илјади

Алфа - 16.01.2010

И по три дена од катастрофалниот земјотрес во Хаити се уште се слуша плач и повик за помош. Бројот на жртвите е можно да достигне до 200 илјади луѓе.

ОН – Досега ветени 268.5 милиони долари помош за Хаити

МРТ - 16.01.2010

Вкупно 268,5 милиони долари како итна првична помош за Хаити досега ветиле повеќе влади и компании, објавија во петокот Обединетите нации. Ова ветување пристигна пред повикот за итно собирање на средства за помош на карипската земја, која ...

Властите во Хаити досега пронашле 20 000 тела

Р.С.Европа - 16.01.2010

Меѓународната помош продолжува да пристигнува во Хаити. Премиерот Жан Макс Белериве соопшти дека властите на островот досега пронашле 20 илјади тела, без оние кои ги пронашле другите преживеани.

Обама, Буш и Клинтон основаа фондација за помош за Хаити

Форум - 16.01.2010

Американскиот претседател Барак Обама по разговорот со своите претходници Џорџ Буш и Бил Клинтон, изјави дека двајцата поранешни претседатели на САД ќе ја предводат кампањата за собирање помош за Хаити, кој во вторникот беше погоден од ...

Франција протестира заради забраната на Хаити да слета нејзин авион

Форум - 16.01.2010

Франција официјално протестираше против САД заради американското преземање на управувањето со аеродромот во Порт-о-пренс, на кој му било забрането слетувањето на нејзиниот авион-болница, пренесе France pressе Ова за агенцијата го потврдил ...

Никарагва ги обвини САД дека воено ги запоседнуваат Хаити

Форум - 16.01.2010

Претседателот на Никарагва, Даниел Ортега го обвини Вашингтон дека го користи хаосот настанат по катастрофалниот земјотрес на Хаити, за да ги стационира своите војски на овој карипски остров (Reuters) „Сериозно ме загрижуват случувањата на ...

Париз демантира дека протестирал до Вашингтон

Форум - 16.01.2010

Франција не вложила никакво протест кај САД заради неговото управување со аеродромот на Хаити, соопшти во сабота навечер француското министерство за надворешни работи Со ова официјален Париз ги негира ги претходните изјави на својот ...

Околу 200 илјади мртви на Хаити

Форум - 16.01.2010

Властите на Хаити кои беа погодени од разорен земјотрес на почетокот од седмицата во петок навечер соопштија дека најверојатно бројката загинати ќе се зголеми до двеста илјади Силниот земјотрес со магнитуда од 7,3 степени по Рихтер уништи ...

Билансот на жртвите во земјотресот на Хаити може да се искачи на 200.000

Макфакс - 16.01.2010

Вкупниот биланс на загинатите во катастрофалниот земјотрес кој го погоди Хаити најверојатно ќе ја достигне бројката од 200.000 настрадани, соопшти министерот за внатрешни работи на Хаити Пол Антоан Бјен Еме.

Хаити - САД го контролираат аеродромот, помошта пристигнува

Р.С.Европа - 16.01.2010

Американската армија соопшти дека ја превзела контролата врз аеродромот во главниот град на Хаити, Порт О Пренс, што треба да помогне за координирање на летовите кои носат помош и евакуираат повредени од катастрофалниот земјотрес.

Хаиќани очајно чекаат помош од светот

Н.Македонија - 16.01.2010

Гневот меѓу жителите на Порт-о-Пренс се зголемува од час на час. Тие бараат помош и во знак на протест ги блокираат патиштата со мртви тела, велат очевидци Хаиќани вчера очајно очекуваа помош од светот, додека шансите за наоѓање нови ...

Билансот на жртвите во Хаити може да достигне двесте илјади

Идивиди - 16.01.2010

Порт-о-Пренс, 16 јануари (МИА) - Билансот на жртвите од катастрофалниот земјотрес на Хаити, кој во вторникот ја погоди оваа сиромашна карипска држава, може да достигне 200.000, изјави синоќа министерот за внатрешни работи на таа земја, Пол ...

САД испраќаат 10 илјади војници по потресот во Хаити

BBC - 15.01.2010

Соединетите држави соопштија дека ги ветиле сите расположливи ресурси за да им помогнат на стотиците илјади преживеани од земјотресот на Хаити. Хеликоптериите од носачот „Карл Винсон“ почнаа да пренесуваат потребни материјали до главниот ...

Помошта тешко стигнува, блокади од мртви на улиците

А1 - 15.01.2010

Боже, не можам повеќе“ - со овие зборови и со молитва да умрат што побрзо за да им се придружат на најблиските, гладни и жедни, жителите на Хаити копаат низ урнатините додека надежта полека гасне.

И Господ против Хаити

Утрински - 15.01.2010

Земјотресот, конечно, и не морал да се случи на територијата на Хаити, парче несреќна карипска држава која со соседната Доминиканска Република го дели истиот остров, Хиспањола.

Десетици илјади мртви во урнатините

Утрински - 15.01.2010

ПОРТ-О-ПРЕНС - Трауматизираните Хаиќани вчера ја минаа ноќта под отворено небо во парковите и на улиците, плашејќи се од нови потреси по катастрофалниот земјотрес што срамни со земја голем број домови и владини објекти и затрупа безброј ...

Хаити - започна погребувањето на жртвите /видео/

Алсат-М - 15.01.2010

Околу 7.000 жртви на катастрофалниот земјотрес што во вторникот го погоди Хаити беа погребани во масовна гробница, соопшти претседателот на земјата Рене Превал.

Слики на ужас

Deutsche Welle - 15.01.2010

По тешкиот земјотрес во Хаити состојбата и натаму е хаотична, и покрај фактот што започна да пристигнува странска помош. Потресот не го опустоши само главниот град Порт-о-Пренс.

САД преземаат контрола врз ситуацијата на Хаити

Алсат-М - 15.01.2010

Претседателот Барак Обама и САД ја преземаат контролата врз Хаити, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди карипската држава во вторникот. Во разурнатата земја беа испратени неколку илјади војници и илјадници тони помош, за да се утврди ...

Свет - Хаити минува низ пеколот

Време - 15.01.2010

Спасувачките екипи на Хаити водат битка со времето во обид да спасат што повеќе жртви по вчерашниот разорен земјотрес кој до темел го урна главниот град Порт-о-Пренс, јави „Си-Ен-Ен“.

САД ја преземаат контролата врз Хаити

Телма - 15.01.2010

Претседателот Барак Обама и САД ја преземаат контролата врз Хаити, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди карипската држава во вторникот. Во разурнатата земја беа испратени неколку илјади војници и илјадници тони помош, за да се утврди ...

Министри и политичари меѓу загинатите во земјотресот на Хаити

Алсат-М - 15.01.2010

Пол Дени, министер за правда на Хаити. Загина во катастрофалниот земјотрес Меѓу жртвите од земјотресот во Хаити има членови на Владата и политичари, изјави амбасадорот на Хаити во Германија Жан-Робер Саже.

Се помалку надеж за преживеани под урнатините на Порт о пренс

Канал5 - 15.01.2010

Светот се обедини да му помогне на срамнетиот со земја Порт-О-Пренс, но градот одбива да ја прими помошта. Ако урнатините беа единствената пречка за доставување помош, сега гневните граѓани ги блокираат улиците со безживотни тела, ...

Помошта бавно стигнува до преживеаните

Deutsche Welle - 15.01.2010

Очај, смрт и хаос: по земјотрес на Хаити се’ уште не се познати целосните размери на катастрофата. Меѓународната помош бавно стигнува до жртвите. Од страна на Франција пристигна и предлогот за бришење на долговите.

Трка со времето на Хаити

Алсат-М - 15.01.2010

И трет ден по катастрофалниот земјотрес таму владее хаос. Спасувачките сили бавно напредуваат до погодените региони, кај преживеаните расте нетрпението и гневот.

Донација од милион долари за настраданите на Хаити

Утрински - 15.01.2010

Многубројни светски ѕвезди се ангажираа во акцијата за собирање пари како помош на преживеаните од разорниот земјотрес што во вторникот го погоди островот Хаити, а ја предводеше хип-хоп ѕвездата, Вајклиф Жан, по потекло од Хаити.

Вудс донираше 3 млн. долари за Хаити

Утрински - 15.01.2010

Спортистите, посебно американските, се вклучија сериозно во акцијата за помош на Хаити по земјотресот од катастрофални размери, кој однесе илјадници животи. „Со години таа земја мака мачи со политичките преврати, сиромаштијата и гладта.

Скопје ќе испрати 25.000 евра помош

Утрински - 15.01.2010

Скопје ќе испрати 1,5 милион денари или 25.000 евра помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес на Хаити, најави вчера градоначалникот Коце Трајановски.

Глобален одговор на катастрофата

Утрински - 15.01.2010

ВАШИНГТОН - Спасувачи, кучиња-трагачи, опрема и резерви се упатуваат за Хаити по воздушен и по морски пат, како глобален одговор на катастрофалниот земјотрес за кој се стравува дека однесе повеќе од 100.000 човечки животи.

Бројот на загинатите во земјотресот на Хаити меѓу 50 илјади и сто илјади

Форум - 15.01.2010

Бројот на лицата кои загинале во катастрофалниот земјотрес, кој го погоди Хаити би можел да биде меѓу 50 илјади и сто илјади, соопштила денеска Панамериканската здравствена организација ПАХО, која е огранок на Светската здравствена ...

Американската армија започна да доставува помош на Хаити

Р.С.Европа - 15.01.2010

Американската војска ја достави својата прва помош на Хаити по катастрофалниот земјотрес. Единицата за брза реакција на американската армија достави храна, вода и медицинска опрема надвор од главниот аеродром во Порт-о-Пренс.

Во земјотресот на Хаити загинаа меѓу 45 и 50 илјади луѓе, соопшти Црвениот крст

МРТ - 15.01.2010

Бројот на загинатите при завчерашниот земјотрес на Хаити изнесува меѓу 45 и 50 илјади, соопшти денеска претставник на локалниот огранок на Меѓународниот комитет на Црвениот крст во Порт-о-Пренс.

25 илјади евра од Град Скопје за настраданите во земјотресот на Хаити

Кирилица - 15.01.2010

Град Скопје ќе одвои 1,5 милиони денари или 25 илјади евра за настраданите во катастрофалниот земјотрес што завчеравечер го погоди Порт-о-Пренс, Република Хаити - Град Скопје длабоко сочувствува со жителите на карипската држава Хаити, по ...

Жена спасена под урнатините во Хаити откако испратила СМС до канадското МНР

Кирилица - 15.01.2010

Канаѓанка, која беше затрупана под урнатините на една зграда во катастрофалниот земјотрес во Хаити, беше спасена откако испратила СМС порака од својот мобилен телефон до канадското Министерство за надворешни работи И покрај нарушената ...

Бан Ки-мун: Во земјотресот на Хаити загинаа 22 членови на мисијата на ОН, судбината на уште 150 е неизвесна

Кирилица - 15.01.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изјави дека досега е потврдена смртта на 22 членови на мисијата на Светската организација на Хаити, кои загинаа во земјотресот, кој ја погоди оваа карипска држава Тој додаде дека ...

Околу 7.000 жртви од земјотресот на Хаити погребани во масовна гробница

Сител - 15.01.2010

Околу 7.000 жртви на катастрофалниот земјотрес што во вторникот го погоди Хаити беа погребани во масовна гробница, соопшти претседателот на земјата Рене Превал.

Околу 7.000 жртви од земјотресот на Хаити погребани во масовна гробница

Кирилица - 15.01.2010

Околу 7.000 жртви на катастрофалниот земјотрес што во вторникот го погоди Хаити беа погребани во масовна гробница, соопшти претседателот на земјата Рене Превал - Веќе погребавме 7.000 лица во масовна гробница, рече Превал на аеродромот ...

САД преземаат контрола над Хаити по катастрофалниот земјотрес

Сител - 15.01.2010

Претседателот Барак Обама и САД ја преземаат контролата врз Хаити, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди карипската држава во вторникот. Во разурнатата земја беа испратени неколку илјади војници и илјадници тони помош, за да се утврди ...

Седум илјади загинати закопани на Хаити

Форум - 15.01.2010

Околу седум илјади жртви од разорниот земјотрес на Хаваи веќе се закопани, изјави во четврток претседателот Рене Превал (Reuters) „Веќе закопавме седум илјади луѓе во масовна гробница“, изјавил претседателот на Хаити на прес-конференција ...

Околу 7.000 жртви од земјотресот на Хаити погребани во масовна гробница

Алфа - 15.01.2010

Околу 7.000 жртви на катастрофалниот земјотрес што во вторникот го погоди Хаити беа погребани во масовна гробница, соопшти претседателот на земјата Рене Превал.

Алармантна состојбата на Хаити по земјотресот

Р.С.Европа - 15.01.2010

Од ОН соопштуваат дека во земјотресот на Хаити загинале најмалку 36 нивни припадници,8 се извлечени живи од под урнатините а околу 200 и натаму се водат за исчезнати.

Клинтон: САД долгорочно ќе го помагаат Хаити

Кирилица - 15.01.2010

Десетици илјади луѓе загинаа и десетици илјади згради се урнати при земјотерсот што го погоди Хаити, изјави америкаснкиот државен секретар Хилари Клинтон Таа наведе дека САД ќе соработуваат со хаитските власти за да им помогнат на ...

Според проценките на Црвениот крст во Хаити загинаа околу 50.000 луѓе

Inpress - 15.01.2010

Порт-о-Пренс, 15. јануари (ИНПРЕС) Според првичните проценки на Црвенкот крст, катастрофалниот земјотрес кој ја погоди островската држава Хаити, однесе меѓу 45 и 50 илјади човечки животи, пренесе ББЦ.

Библиски слики во Порт-о-Пренс - Улиците претворени во отворени гробници

Inpress - 15.01.2010

Вашингтон, 15. јануари (ИНПРЕС) Стотици илјади преживеани на Хаити, сега се молат само на бога и на помошта од светот. Хуманитарната помош од меѓународните организации и влади ширум светот, сега им е единствената надеж.

САД преземаат контрола над Хаити по катастрофалниот земјотрес

Алфа - 15.01.2010

Претседателот Барак Обама и САД ја преземаат контролата врз Хаити, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди карипската држава во вторникот. Во разурнатата земја беа испратени неколку илјади војници и илјадници тони помош, за да се утврди ...

Бил Клинтон - итна хуманитарна акција за спас на Хаити

Inpress - 15.01.2010

Вашингтон/Скопје, 15. јануари (ИНПРЕС) Во кампањата за собирање итна помош за настраданите од земјотресот на Хаити, се вклучи и поранешниот американски претседател и специјален пратеник на ОН за Хаити Бил Клинтон.

Г-20 се ангажира да укаже економска и материјална помош за Хаити

Сител - 15.01.2010

Г-20 презема чекори за економска и материјална помош на Хаити, се вели во соопштение од Владата на Канада каде ова лето ќе се одржи средбат ана врвот на Г-20.

Градот Скопје ќе донира 1,5 милиони денари помош за Хаити

МРТ - 15.01.2010

Градот Скопје ќе донира 1,5 милиони денари (25.000 евра) парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што се случи во вторник во Порт-о-Пренс на Хаити.

Хаити: хаос и разочараност

Р.С.Европа - 15.01.2010

Разочараноста расте на Хаити поради доцнењето на дистрибуцијата на итната помош по катастрофалниот земјотрес. Хуманитарните организации оценуваат дека последиците би можеле да бидат уште потрагични доколку набргу не почне координирана ...

На Хаити загинале меѓу 45.000 и 50.000 луѓе?!

Нетпрес - 15.01.2010

Бројот на загинати во разорниот земјотрес на Хаити може да биде меѓу 45.000 или 50.000. Уште три милиони се повредени или останале без своите домови, изјавил во четврток висок службеник на Црвениот крст на Хаити.

Џорџ Клуни на MTV во емисија за прибирање хуманитарна помош за Хаити

Кирилица - 15.01.2010

Џорџ Клуни ќе води телевизиска емисија во живо на MTV за прибирање средства за помош на настраданите од земјотресот на Хаити, а Бред Пит и Анџелина Џоли веќе подарија еден милион долари за таа кауза MTV не посочува датум за емитување на ...

Поранешниот претседател Аристид подготвен да се врати на Хаити

Макфакс - 15.01.2010

Поранешниот претседател на Хаити Јен-Бертранд Аристид, кој е во егзил во Јужна Африка , во петокот соопшти дека е подготвен да се врати во својата татковина за да им помогне на жителите на настраданиот карибски остров.

Џорџ Клуни на MTV во емисија за прибирање хуманитарна помош за Хаити

Алфа - 15.01.2010

Џорџ Клуни ќе води телевизиска емисија во живо на MTV за прибирање средства за помош на настраданите од земјотресот на Хаити, а Бред Пит и Анџелина Џоли веќе подарија еден милион долари за таа кауза.

Донаторска конференција за Хаити- преживеаните во хаос

Макфакс - 15.01.2010

Донаторска конференција за помош на разрушениот Хаити е приоритет на светските лидери кои планираат да ја организираат во најкус можен рок, јавуваат денеска медиумите.

САД преземаат контрола над Хаити по катастрофалниот земјотрес

Кирилица - 15.01.2010

Претседателот Барак Обама и САД ја преземаат контролата врз Хаити, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди карипската држава во вторникот. Во разурнатата земја беа испратени неколку илјади војници и илјадници тони помош, за да се утврди ...

Меѓународна конференција за Хаити

Форум - 15.01.2010

Светските лидери размислуваат за итно организирање на меѓународна конференција за помош на Хаити, разрушено пред три дена во земјотрес кој остави до 100.000 мртви, пренесе Reuters Француските власти објавија дека претседателот Николас ...

Џорџ Клуни ќе води ТВ програма за помош на Хаити

Макфакс - 15.01.2010

Холивудскиот актер, Џорџ Клуни ќе биде водител на контакт- програма на музичкиот канал Ем-Ти-Ви со цел да се соберат средства за помош на загрозеното население од катастрофалниот земјотрес во Хаити.

Поранешниот претседател Аристид подготвен да се врати на Хаити

МРТ - 15.01.2010

Поранешниот претседател на Хаити Јен-Бертранд Аристид, кој е во егзил во Јужна Африка , во петокот соопшти дека е подготвен да се врати во својата татковина за да им помогне на жителите на настраданиот карибски остров.

Крајот на Хаити?

Оn.net - 15.01.2010

Доколку воопшто може да се извлече нешто позитивно од несреќата која го погоди Хаити, тогаш тоа е можноста светот да почне да развива институции, кои во иднина ќе можат без проблем да се справуваат со климатските бегалци, пишува британски ...

ОН – Досега ветени 268.5 милиони долари помош за Хаити

Макфакс - 15.01.2010

Вкупно 268,5 милиони долари како итна првична помош за Хаити досега ветиле повеќе влади и компании, објавија во петокот Обединетите нации. Ова ветување пристигна пред повикот за итно собирање на средства за помош на карипската земја, која ...

ООН: На Хаити 300 илјади луѓе без домови

Р.С.Европа - 15.01.2010

Светската програма за храна на Обединетите нации соопшти дека по катастрофалниот земјотрес на Хаити нивните магацини во главниот град Порт о Пренс биле ограбени.

Поранешниот претседател Аристид сака да се врати на Хаити од егзил за да помогне

Кирилица - 15.01.2010

Аристид беше претседател 15 години на Хаити, тој во 2004 година по меѓународниот притисок беше присилен да ја напушти земјата Поранешниот претседател на Хаити Јен-Бертранд Аристид, кој е во егзил во Јужна Африка, денес соопшти дека е ...

Отворена интернет страна за поврзување на изгубените жители на Хаити

МРТ - 15.01.2010

Меѓународниот комитет на Црвениот крст отвори интернет страна за помош на жителите на Хаити да стапат во контакт со членовите на семејства, раздвоени по катастрофалниот земјотрес.

САД испраќаат 3.500 војници на Хаити

МРТ - 15.01.2010

САД ќе испрати 3.500 војници на Хаити од 82-та воздушно-десантна бригада, соопшти преставник на армијата. Мајор Брајан Фикл изјави дека првите 100 војници треба да пристигнат во текот на денешниот ден и ќе ја започнат подготовката за ...

Бугарија испраќа итна помош на Хаити од ресурсите на армијата

Inpress - 15.01.2010

Софија, 15. јануари (ИНПРЕС) Бугарскиот премиер Бојко Борисов, се заложи земјата итно да се вклучи во меѓународните напори за испраќање на итна помош на настраданите од земјотресот во Хаити.

Обединетите Нации ке бараат итни 550 милиони долари за Хаити

Р.С.Европа - 15.01.2010

Обединетите нации денеска соопштија дека нивните хуманитарните агенции ќе упатат итен апел да се соберат околу 550 милиони долари за помош на преживеаните од земјотресот во Хаити.

Првиот човек на ОН Бан Ки Мун најави посета на Хаити

Р.С.Европа - 15.01.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан ки Мун најави дека наскоро ке отпатува на Хаити за од прва рака да ја процени ситуацијата по катастрофалниот земјотрес и дека ќе побара 550 милиони долари за итни потреби за земјата.

Се зголемува тензијата во разрушениот град

Алфа - 15.01.2010

Продолжува драмата во главниот град на Хаити, Порт-о-пренс. Се зголемува опасноста од зараза. Телата на илјадници загинати се расфрлани на сите страни по улиците, а температурата на воздухот е 40 целзиусови степени.

Жителите на Хаити склучиле пакт со ѓаволот

МРТ - 15.01.2010

Пактот кој жителите на Хаити го склучиле со ѓаволот е причината за катастрофалниот земјотрес на Хаити, смета американскиот конзервативен свештеник Пат Робертсон.

Џорџ Клуни ќе води ТВ програма за помош на Хаити

Точка - 15.01.2010

Холивудскиот актер, Џорџ Клуни ќе биде водител на контакт- програма на музичкиот канал Ем-Ти-Ви со цел да се соберат средства за помош на загрозеното население од катастрофалниот земјотрес во Хаити.

Барикади од мртви тела, болници како кланици...

Вечер Прес - 15.01.2010

Илјадници правливи, ранети, гладни луѓе очајно молат за вода, храна, лекови... Бројот на жртвите и натаму останува непознат На третиот ден по катастрофалниот земјотрес од Хаити пристигнуваат се попотресни слики кои го шокираат светот, а ...

Бројот на жртви на Хаити ќе надмине 100.000?

Н.Македонија - 15.01.2010

Десетици земји и хуманитарни организации поитаа да обезбедат помош во пари, храна, вода и лекови за настраданите во земјотресот. Најголем приоритет е пронаоѓањето преживеани, нагласуваат од ОН Стотици илјади Хаиќани под отворено небо, без ...

Нема сознанија за македонски државјани на Хаити

Н.Македонија - 15.01.2010

Ниту македонската мисија во ООН ниту Конзулатот во Њујорк до вчера попладне немаа информации за присуство на македонските државјани на островската држава Хаити Во Министерството за надворешни работи велат дека не знаат дали воопшто имало ...

7.000 жртви погребани во масовна гробница

Идивиди - 15.01.2010

Порт-о-Пренс, 15 јануари (МИА) - Околу 7.000 жртви на катастрофалниот земјотрес што во вторникот го погоди Хаити беа погребани во масовна гробница, соопшти претседателот на земјата Рене Превал.

Џорџ Клуни на MTV во емисија за прибирање хуманитарна помош за Хаити

Идивиди - 15.01.2010

Џорџ Клуни ќе води телевизиска емисија во живо на MTV за прибирање средства за помош на настраданите од земјотресот на Хаити, а Бред Пит и Анџелина Џоли веќе подарија еден милион долари за таа кауза.

Друштвените медиуми заедно за помош на Хаити

IT.mk - 14.01.2010

Популарните ѕвезди, организациите, властите, медиумите .... сите се свртија кон друштвените мрежи барајќи помош, донации, совети и споделувајќи информации за жртвите од неверојатниот земјотрес кој го погоди Хаити носејќи хаос и стотици ...

Погодените од земјотресот на Хаити преспаа на улиците

BBC - 14.01.2010

Откако во вторникот, голем земјотрес го погоди островот, илјадници луѓе на Хаити ја поминуваат и втората ноќ на отворено и подалеку од каква било градба, поради стравот од дополнителни потреси.

Четврток, 14 јануари

BBC - 14.01.2010

Весниците во Македонија на насловната страна објавуваат детали за катастрофалниот земјотрес на Хаити. Насловите на весниците одговараат на тежината на несреќата- „Хорор на Хаити" и „Хаити срамнет со земја"- тоа се само некои од нив...

Можни 100.000 жртви од земјотресот во Хаити?

А1 - 14.01.2010

Ни 24 часа по катастрофалниот земјотрес во Хаити нема реални проценки за бројот на загинатите. Претседателот на една од најсиромашните држави на планетата Рене Превал вели дека загинале од 30 до 50 илјади луѓе, премиерот Жан Макс Берлив ...

Американски трупи итаат кон Хаити

BBC - 14.01.2010

Соединетите Американски Држави испраќаат 3,500 војници и 2,200 маринци во Хаити за да помогнат во спасувачките напори по разурнувачкиот земјотрес.

Скопје ќе донира 25 илјади евра за настраданите на Хаити

Алсат-М - 14.01.2010

Град Скопје ќе одвои 1,5 милиони денари или 25 илјади евра за настраданите во катастрофалниот земјотрес што завчеравечер го погоди Порт-о-Пренс, Република Хаити.

Скопје испраќа 25.000 евра за Хаити

Канал5 - 14.01.2010

Скопје, градот што пред повеќе од 50 години беше подигнат токму со солидарност, ќе испрати финансиска помош за настраданите во Хаити. Градоначалникот Коце Трајановски соопшти дека од буџетот на градот ќе бидат издвоени еден и пол милион ...

Шок и тага, глад и жед

Deutsche Welle - 14.01.2010

Стотици илјади жители на Хаити се во очај. За да може да се сфатат вистинските размери, научниците направија споредба: пустошот што го остави земјотресот е како на Земјата да паднал сто метри дебел метеорит.

Хаос на Хаити по гласини дека наидува цунами

Канал5 - 14.01.2010

Реагирајќи на гласини дека ќе има цунами, неколку илјади жители на Хаити во текот на ноќта се упатија во паника кон повисоките делови од предградијата на главниот град Порт-о-Пренс погоден од катастрофален земјотрес.

Земјотрес го срамни Хаити

Вест - 14.01.2010

Сиромашната карипска нација ја погоди најсилниот замјотрес во последниве 200 години, уривајќи илјадници градби, од училишта и колиби до Државната палата и штабот на мировната мисија на ОН.

Хаити - Бројот на жртвите може да достигне до 100.000

Алсат-М - 14.01.2010

Сè уште нема на повидок какви било прецизни информации или проценки за бројот на жртвите. Претседателот на Хаити Рене Превал изјави дека е можно во земјотресот да има меѓу 30.000 и 50.000 загинати, додека проценката на премиерот беше дека ...

Скопје издвои 1,5 милиони денари за Хаити

Телма - 14.01.2010

Град Скопје ќе одвои 1,5 милиони денари или 25 илјади евра за настраданите во катастрофалниот земјотрес што завчеравечер го погоди Порт-о-Пренс, Република Хаити.

Бан Ки-мун: Во земјотресот на Хаити загинаа 22 членови на мисијата на ОН

Алсат-М - 14.01.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изјави денеска дека досега е потврдена смртта на 22 членови на мисијата на Светската организација на Хаити, кои загинаа во земјотресот, кој ја погоди оваа карипска држава.

Скопје ќе одвои 25.000 евра за настраданите на Хаити

Дневник - 14.01.2010

Град Скопје, како град на солидарноста, ќе одвои 25.000 евра од својот буџет како парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што ги погоди островската земја Хаити и главниот град Порт-о-Пренс.

Солидарност да ни биде второто име

Дневник - 14.01.2010

Помошта од Град Скопје од 25.000 евра, можеби не изгледа многу во споредба со големата трагедија што му се случи на карипскиот остров Хаити по катастрофалниот земјотрес што однесе илјадници животи и направи милиони материјална штета.

Порт-о-Пренс е град на мртвите

Дневник - 14.01.2010

Катастрофалниот земјотрес го претвори сиромашниот Порт-о-Пренс во град на мртвите. Загинаа десетици илјади луѓе, а според изјава на еден сенатор , можеби има половина милион жртви.

Светската банка со прва помош од 100 милиони долари

Телма - 14.01.2010

Светската банка соопшти дека на Хаити итно ќе му додели дополнителни 100 милиони долари за да помогне во напорите за обнова и реконструкција на земјата по разурнувачкиот земјотрес, соопштија светските агенции.

Загина и директорот на мисијата на ОН

Утрински - 14.01.2010

Париз - Директорот на мисијата на ОН за стабилизирање на Хаити, Тунижанецот Хеди Анаби, загина во земјотресот што го погоди синоќа овој остров, изјави францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер.

Илјадници загинаа во потресот на Хаити

Утрински - 14.01.2010

ПОРТ-О-ПРЕНС - Силен земјотрес го погоди Хаити, притоа убивајќи илјадници луѓе. Во катастрофалниот земјотрес со интензитет од 7 степени и најсилен што ги погодил Хаити во последниве 200 години, се урна и претседателската палата, и зградата ...

Можно е бројот на жрвите на Хаити да достигне сто илјади лица

Алсат-М - 14.01.2010

Бројот на загинатите во синоќешниот земјотрес, со интензитет од седум степени спроед Рихтеровата скала, можно е да достигне сто илјади лица, јавија дел од западните агенции.

Хаити:Сведоштва на ужасот

Алсат-М - 14.01.2010

1 of 12 Интензивен земјотрес ја остави малата карипска држава Хаити во тотален хаос. Со силина од 7 степени според Рихтеровата скала во 5 часот попладне според локалното време земјотресот, најсилен во последниве два века што го погодиле ...

ОН: 16 службеници загинати на Хаити

Алсат-М - 14.01.2010

Шеснаесет службеници во Мисијата на ОН за стабилизирање на Хаити загинаа во катастрофалниот земјотрес во вторникот, соопшти на прес конференција во Њујорк генералниот секретар на организацијата Бан Ки-мун.

Светска банка: 100 милиони долари помош за Хаити

Алсат-М - 14.01.2010

Светската банка соопшти дека на Хаити итно ќе му додели дополнителни 100 милиони долари за да помогне во напорите за обнова и реконструкција на земјата по разурнувачкиот земјотрес, соопштија светските агенции.

Помош што поитно!

Deutsche Welle - 14.01.2010

Светот е потресен и сочувствува со жртвите на катастрофалниот земјотрес на Хаити. Во карипската држава веќе пристигнува првичната хуманитарна помош, а светските лидери најавија опсежни мерки за помош на настраданите.

Хаос на Хаити

Deutsche Welle - 14.01.2010

По катастрофалниот земјотрес, во главниот град на Хаити Порт-о-Пренс владее хаос. Преживеаните се препуштени сами на себе, организирана помош практично не постои. Мѓународната помош пристигнува отежнато.

Хаити - Паника од цунами или шанса за грабежи

Алсат-М - 14.01.2010

Реагирајќи на гласини дека ќе има цунами, неколку илјади жители на Хаити во текот на ноќта се упатија во паника кон повисоките делови од предградијата на главниот град Порт-о-Пренс погоден од катастрофален земјотрес.

Оон ја потврди смртта на 22 свои службеници

Телма - 14.01.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изјави денеска дека досега е потврдена смртта на 22 членови на мисијата на Светската организација на Хаити, кои загинаа во земјотресот, кој ја погоди оваа карипска држава.

Десетици илјади загинати во земјотресот

Телма - 14.01.2010

Претседателот на Хаити Рене Превал изјави дека е можно во земјотресот да има меѓу 30.000 и 50.000 загинати. Превал на репортерите на американската телевизија Си Ен Ен им изјави дека не се знае точно колку мртви има, но дека слушнал дека ...

Свет - Пеколен земјотрес однесе илјадници животи на Хаити

Време - 14.01.2010

Се стравува дека илјадници луѓе се мртви откако земјотрес со јачина од седум степени според Рихтеровата скала завчера го погоди Хаити. Стотици домови во престолнината Порт-о-Пренс се уништени, а милиони луѓе се без струја и покрив над ...

Земјотресот на хаити имал сила на 35 атомски бомби

Алсат-М - 14.01.2010

Потресот што во вторникот го погоди Хаити се создавал во изминатите 250 години во зона со голема сеизмичка активност. Со интензитет од седум степени по Рихтер, бил еднаков на 35 атомски бомби.

Порт о пренс како да не постои

Канал5 - 14.01.2010

Карипскиот рај Порт – о –Пренс е град кој повеќе го нема.. Трката со времето продолжува, но не дава надеж дека од под урнатините по речиси два дена ќе се изродат живи луѓе..

Жителите на Хаити склучиле пакт со ѓаволот

Макфакс - 14.01.2010

Пактот кој жителите на Хаити го склучиле со ѓаволот е причината за катастрофалниот земјотрес на Хаити, смета американскиот конзервативен свештеник Пат Робертсон.

Хаити ги брои жртвите од катастрофалниот земјотрес

Сител - 14.01.2010

Преживеани кои талкаат, мртви тела по улиците, прав и урнатини насекаде. Вака изгледа Хаити по разорниот земјотрес. Се уште нема детални информации колкуминаа загинаа, но се стравува дека бројката е над стотина илјади жртви.

Жителите на Хаити во паника поради опасност од цунами

МРТ - 14.01.2010

Илјадници преживеани на Хаити во текот на ноќта панично се искачуваа на повисоките населби во главниот град, поради гласините дека цунами ќе го погоди островот по разорниот земјотрес.

САД ќе издвои 100 милиони долари за Хаити

Р.С.Европа - 14.01.2010

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека земјата ќе издвои 100 милиони долари помош за Хаити по земјотресот кој го погоди островот пред два дена. САД ќе испратат и 3500 војници и 2200 маринци да им помогнат на спасувачките екипи.

Хаити: Бројот на мртви е 50,000

Кирилица - 14.01.2010

Во земјотресот во Хаити загинаа меѓу 45 и 50 илјади лица, соопшти Црвениот крст Бројот на загинатите при завчерашниот земјотрес на Хаити изнесува меѓу 45 и 50 илјади, соопшти денеска претставник на локалниот огранок на Меѓународниот ...

Светот со поглед кон Хаити

Алфа - 14.01.2010

На Хаити без прекин се копа под урнатините со надеж дека ќе се спаси уште некој живот. Се уште не е утврден бројот на настраданите. Функцираат единствено сателитските врски.

Скопје ќе одвои 25 000 за Хаити, Владата ќе одлучува по Водици

Алфа - 14.01.2010

Градот на солидарноста Скопје ќе донира 25 000 евра за Хаити, а републичкиот црвен крст отвори жиро сметка за помош на настрадините. Два дена по катастрофата во Порт о Пренс, ова е засега единствената најавена помош од Македонија, земјата ...

На Хаити загрозени до 2 милиони деца

Inpress - 14.01.2010

Лондон, 14. јануари (ИНПРЕС) Околу 2 милиони деца може да се најдат загрозени од земјотресот во Хаити, соопшти британската невладина организација "Спасете ги децата", пренесе Интерфакс.

Светската банка испрати 100 милиони долари помош за Хаити

МРТ - 14.01.2010

Светската банка одобри 100 милиони долари итен заем за поддршка и обнова на најсиромашната карибска држава. "Ова е шокантно, меѓународната заедница го поддржува Хаити во овие тешки моменти", изјави претседателот на светската банка Роберт ...

Меѓу 45.000 и 50.000 загинати на Хаити

Макфакс - 14.01.2010

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес на Хаити би можел да изнесува меѓу 45.000 и 50.000 луѓе, додека три милиони се повредени или останале без домови, изјави во четврток висок службеник на Црвениот крст во Хаити.

Без поголем интерес за патувања во ЕУ по визната либерализација, но и без проблеми во нејзиното спроведување

Алфа - 14.01.2010

Канаѓанец, заробен под урнатини по разорниот земјотрес на Хаити, пратил СМС порака до канадското министерство за надворешни работи со барање за помош. „Добивме порака од Канаѓанец затрупан под урнатини и точно знаеме каде се наоѓа тоа лице.

Бројката загинати службеници на ОН на Хаити се зголеми на 36

Форум - 14.01.2010

Во катастрофалниот земјотрес што го погоди во средата Хаити, досега се регистрирани 36 загинати службеници на мисијата на Обединетите нации, а речиси две стотини се водат како исчезнати Портпаролот на мировната мисија на ОН на Хаити, ...

Порт-о-Пренс, градот кој веќе го нема

Алфа - 14.01.2010

Ова e снимката од безбедносната камера која го забележала разорниот земјотрес во главниот град на Хаити, каде се стравува дека се загинати 50 илјади луѓе.

Извлечен жив по 40 часа под урнатините

Форум - 14.01.2010

Откако утрово Канаѓанка испрати смс порака до министерството за надворешни работи на нејзината држава со локацијата каде се наоѓа и беше спасена, попладнево на Хаити бил спасен маж откако минал 40 часа под урнатините, јавија агенциите ...

Канаѓанец заробен во урнатини преку СМС побарал помош од својата влада

МРТ - 14.01.2010

Канаѓанец, заробен под урнатини по разорниот земјотрес на Хаити, пратил СМС порака до канадското министерство за надворешни работи со барање за помош. „Добивме порака од Канаѓанец затрупан под урнатини и точно знаеме каде се наоѓа тоа лице.

Канаѓанец заробен во урнатини преку СМС побарал помош од својата влада

Алфа - 14.01.2010

Канаѓанец, заробен под урнатини по разорниот земјотрес на Хаити, пратил СМС порака до канадското министерство за надворешни работи со барање за помош. „Добивме порака од Канаѓанец затрупан под урнатини и точно знаеме каде се наоѓа тоа лице.

Можно е бројот на жртвите на Хаити да достигне сто илјади лица

МРТ - 14.01.2010

Бројот на загинатите во синоќешниот земјотрес на островот Хаити со интензитет од седум степени според Рихтеровата скала, можно е да достигне сто илјади лица, смета премиерот на оваа карипска држава Жан Макс Белрив.

Холивуд собира финансиски средства за Хаити

Кирилица - 14.01.2010

Опра Винфри, Парис Хилтон, Бен Стилер, Бред Пит и Анџелина Џоли се само некои од имињата од светот на славните кои ургираат за помош на унесреќените Хаиќани, откако силен земјотрес речиси го срамни со земјата главниот град на Хаити ...

Земјотресот на Хаити имал сила на 35 атомски бомби

Кирилица - 14.01.2010

Потресот што во вторникот го погоди Хаити се создавал во изминатите 250 години во зона со голема сеизмичка активност Со интензитет од седум степени по Рихтер, бил еднаков на 35 атомски бомби.

Скопје ќе донира 1,5 милиони денари помош за Хаити

Форум - 14.01.2010

Градот Скопје ќе донира 1,5 милиони денари (25.000 евра) парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што се случи во вторник во Порт-о-Пренс на Хаити Музејската зграда е паметник на катастрофалниот земјотрес во 1963 и симбол ...

Потребни ни се лекови и лекари веднаш

МРТ - 14.01.2010

Немаме капацитет сами да се справиме со ситуацијата. Потребна ни е помош веднаш. Ова за СИ-ЕН-ЕН во среда навечер го изјави претседателот на Хаити, Рене Превал.

Причина за земјотресот: Пакт со ѓаволот!

Таратур - 14.01.2010

Пат Робертсон, американски свештеник кој своевремено рече дека Бог ги казнил Американците со ураганот Катрина, вчера ја откри вистинската причина за земјотресот во Хаити.

Големите земји ќе упатат помош на Хаити

Р.С.Европа - 14.01.2010

САД, Велика Британија и Франција ветија дека ќе упатат помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес во Хаити. Меѓународниот Црвен Крст соопшти дека најмалку 3 милиони жители, односно една третина од населението на Хаити, има потреба ...

Меѓу 45 и 50 илјади загинати на Хаити

Форум - 14.01.2010

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес на Хаити би можел да изнесува меѓу 45 и 50 илјади луѓе, додека три милиони се повредени или останале без домови, изјави во четврток висок службеник на Црвениот крст во Хаити (Reuters) „Никој ...

На Хаити катастрофа од библиски размери

Inpress - 14.01.2010

Порт-о-Пренс, 14. јануари (ИНПРЕС) Од минута во минута расте бројот на загинатите во земјотресот на островот Хаити со интензитет од седум степени според Рихтеровата скала.

На Хаити има стотици илјади загинати

Кирилица - 14.01.2010

Илјадници најверојатно се загинати во катастрофалниот земјотрес што со интензитет од седум степени по Рихтер го погоди синоќа островот Хаити, што ја принуди карипската држава да се обрати за помош до меѓународната заедница Претстолнината ...

Претседателот на Хаити го преживеал земјотресот

МРТ - 14.01.2010

Претседателот Рене Превал го преживеал силниот земјотрес што во среда наутро го погоди Хаити, информираат официјалните претставници на оваа земја.

Аеродромот во Хаити подготвен за прифаќање помош

Форум - 14.01.2010

Првиот авион со помош од САД го допре тлото на Хаити. Триесетината професионалци кои пристигнаа со него имаат за задача да го оспособат аеродромот во Порт-о-пренс за прифаќање на другите летови со помош за разорениот од земјотресот град на ...

ОН ја потврдија смртта на 16 нејзини службеници на Хаити

Сител - 14.01.2010

Шеснаесет службеници во Мисијата на ОН за стабилизирање на Хаити загинаа во катастрофалниот земјотрес во вторникот, соопшти на прес конференција во Њујорк генералниот секретар на организацијата Бан Ки-мун.

Обама вети безрезервна помош од САД за Хаити

Кирилица - 14.01.2010

Американскиот претседател Барак Обама му вети на Хаити безрезервна помош од својата земја Обама истакна дека веќе побарал од надлежните служби да обезбедат брза и координирана помош, со цел да биде спасен животот на што е можно повеќе луѓе.

САД и ОН ветија итна помош за Хаити

Inpress - 14.01.2010

Вашингтон, 14. Јануари (ИНПРЕС) САД и ОН ветија помош за Хаити по силниот земјотрес што вторникот го погоди главниот град Порт-о-Пренс. Американскиот претседател Барак Обама навести „брз, координиран и агресивен напор“ за помош на Хаити.

Жителите на Хаити бегаат од можно цунами

Нетпрес - 14.01.2010

Илјадници жители на Хаити ноќеска панично се упатиле кон повисоките делови на Порт-о-Пренс, поради можност од цунами, пренесува “Ројтерс“. Луѓето пешки или со возила настојувале да стигнат до Кенскоф, ридесто подрачје на метрополата, ...

Жителите на Хаити во паника поради опасност од цунами

Макфакс - 14.01.2010

Илјадници преживеани на Хаити во текот на ноќта панично се искачуваа на повисоките населби во главниот град, поради гласините дека цунами ќе го погоди островот по разорниот земјотрес.

Светска банка на Хаити итно ќе му додели дополнителни 100 милиони долари

Сител - 14.01.2010

Светската банка соопшти дека на Хаити итно ќе му додели дополнителни 100 милиони долари за да помогне во напорите за обнова и реконструкција на земјата по разурнувачкиот земјотрес, соопштија светските агенции.

Светската банка испрати 100 милиони долари помош за Хаити

Макфакс - 14.01.2010

Светската банка одобри 100 милиони долари итен заем за поддршка и обнова на најсиромашната карибска држава. "Ова е шокантно, меѓународната заедница го поддржува Хаити во овие тешки моменти", изјави претседателот на светската банка Роберт ...

На Хаити се нашле и четворица до петмина Бугари

Inpress - 14.01.2010

Софија, 14. јануари (ИНПРЕС) На територијата на Хаити, зафатена од катастрофален земјотрес, во моментов има четворица или петмина Бугари, напиша во писмо до новинската агенција "Фокус" Ралица Константинова, докторант по Антропологија од ...

Хаити во паника, жителите исплашени дека наидува цунами

Форум - 14.01.2010

Реагирајќи на гласини дека ќе има цунами, неколку илјади жители на Хаити во текот на ноќта се упатие во паника кон повисоките делови од предградијата на главниот град Порт-о-Пренс погоден од катастрофален земјотрес, пренесуваат американски ...

Претседателот на Хаити процени дека во земјотресот има 30-50.000 загинати

Сител - 14.01.2010

Претседателот на Хаити Рене Превал изјави дека е можно во земјотресот да има меѓу 30.000 и 50.000 загинати. Превал на репортерите на американската телевизија Си Ен Ен им изјави дека не се знае точно колку мртви има, но дека слушнал дека ...

Ѕвездите апелираат за помош на Хаити

Макфакс - 14.01.2010

Опра Винфри, Парис Хилтон, Бен Стилер, Бред Пит и Анџелина Џоли се придружија на апелите за помош на преживеаните во катастрофалниот земјотрес на Хаити.

Хаити во пакт со ѓаволот

Оn.net - 14.01.2010

Проклетството на пактот, кој хаитските жители некогаш го склучиле со ѓаволот е причината поради која Хаити го погоди катастрофален земјотрес, гласи апсурдното објаснување на американскиот ТВ проповедник, Пат Робертсон.

Помош за Хаити

Р.С.Европа - 14.01.2010

Меѓународните напори за помош на настраданите во земјотресот во оваа Карибска земја е во тек. Во најлошиот земјотрес во изминативе 200 години, кој ги погодил Хаити има уништени училишта, болници, владини згради, и цели населби се срамнети ...

Плач од деца и црковни песни одекнуваа низ ноќта во Хаити

Форум - 14.01.2010

Во катран црната ноќ на Хаити, се слуша плач од деца на сите страни и одекнуваат религиозни песни од собрани групи на луѓе по улиците, кои се молат за безбедност и солидарност, пренесе Ројтерс Пеењето и плескањето, најчесто од жени, ...

ОН ја потврдија смртта на 16 нејзини службеници на Хаити

Кирилица - 14.01.2010

Шеснаесет службеници во Мисијата на ОН за стабилизирање на Хаити загинаа во катастрофалниот земјотрес во вторникот, соопшти на прес конференција во Њујорк генералниот секретар на организацијата Бан Ки-мун Претходно ОН ја потврди смртта на ...

Канаѓанец заробен во урнатини преку СМС побарал помош од својата влада

Макфакс - 14.01.2010

Канаѓанец, заробен под урнатини по разорниот земјотрес на Хаити, пратил СМС порака до канадското министерство за надворешни работи со барање за помош. „Добивме порака од Канаѓанец затрупан под урнатини и точно знаеме каде се наоѓа тоа лице.

Холивудските ѕвезди за помош на Хаити

Форум - 14.01.2010

Анџелина Џоли, Вајклеф Жон и Џесика Алба се само дел од холивудските ѕвезди кои се залагаат за донирање помош за Хаити Добитникот на Греми награда, некогашниот член на групата „Fugees“ , Вајклеф Жон ја основа хуманитарната организација ...

Во земјотресот на Хаити загинаа 16 службеници на ОН

Inpress - 14.01.2010

Њујорк, 14. јануари (ИНПРЕС) Меѓу загинатите во катастрофаалниот земјотрес на Хаити, се наоѓаат и 16 службеници во Мисијата на ОН за стабилизирање на земјата, соопшти на прес конференција во Њујорк генералниот секретар на организацијата ...

Отворена интернет страна за поврзување на изгубените жители на Хаити

Макфакс - 14.01.2010

Меѓународниот комитет на Црвениот крст отвори интернет страна за помош на жителите на Хаити да стапат во контакт со членовите на семејства, раздвоени по катастрофалниот земјотрес.

Црвен Крст испрати 40 тони медицинска помош во Хаити

Р.С.Европа - 14.01.2010

Црвен Крст испрати 40 тони медицинска помош во Хаити за да им помогне на илјадниците луѓе кои беа повредени во земјотресот, кој го погоди островот.

САД ветуваат брз, координиран и агресивен напор за помош на Хаити

Inpress - 14.01.2010

Вашингтон, 14. јануари (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама се заложи за „брз, координиран и агресивен напор“ за помош на Хаити, откако силен земјотрес уништи голем дел од главниот град Порт-о-Принс и остави милиони лица без ...

На сигурносна камера забележан моментот на земјотресот во Хаити (ВИДЕО)

Inpress - 14.01.2010

Порт-о-Пренс, 14. јануари (ИНПРЕС) Медиумите и натаму покажуваат сцени на хаосот на улиците на главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс. Снимката на една од сигурносните камери од банка во главниот град, го покажува моментот кога се случил ...

Загина шефот на мисијата на ОН во Хаити

МРТ - 14.01.2010

Водачот на мисијата на Обединетите нации на Хаити, Хеди Анаби од Тунис, најверојатно е жртва на земјотресот кој го погоди Хаити, а со него и сите лица кои во моментот на потресот се затекнале во зградата на ОН, објави во среда францускиот ...

Хаос во Порт-о-Пренс по гласини дека наидува цунами

Алфа - 14.01.2010

Реагирајќи на гласини дека ќе има цунами, неколку илјади жители на Хаити во текот на ноќта се упатија во паника кон повисоките делови од предградијата на главниот град Порт-о-Пренс погоден од катастрофален земјотрес.

Холивуд собира финансиски средства за Хаити

Сител - 14.01.2010

Опра Винфри, Парис Хилтон, Бен Стилер, Бред Пит и Анџелина Џоли се само некои од имињата од светот на славните кои ургираат за помош на унесреќените Хаиќани, откако силен земјотрес речиси го срамни со земјата главниот град на Хаити ...

Владата дури следната недела ќе разгледува дали ќе праќа помош на Хаити

Нетпрес - 14.01.2010

Владата дури следната недела на владина седница ќе разгледува дали и каква помош би можела Македонија да им испрати на граѓаните на Хаити, кои од вчера живеат во хаос и без основните потреби за животот откако островската земја ја разруши ...

Робертсон: Хаити склучи пакт со ѓаволот

Кирилица - 14.01.2010

Пат Робинсон, американскиот евангелист кој рече дека Господ ги казнил Американците со ураганот Катрина, продолжи со своите контроверзни изјави при што вчера утврдил дека за катастрофалниот потрес на Хаити е одговорен „пактот кој го ...

Градот Скопје ќе донира 1,5 милиони денари помош за Хаити

Макфакс - 14.01.2010

Градот Скопје ќе донира 1,5 милиони денари (25.000 евра) парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што се случи во вторник во Порт-о-Пренс на Хаити.

Градот Скопје издвојува 1,5 милиони денари за настраданите на Хаитите

Нетпрес - 14.01.2010

Градот Скопје, ќе издвои 1,5 милиони денари помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што вчера го погоди главниот град на Хаити Порт-о-Пренс.

Светска банка на Хаити итно ќе му додели дополнителни 100 милиони долари за обнова и реконструкција на земјата

Кирилица - 14.01.2010

Светската банка соопшти дека на Хаити итно ќе му додели дополнителни 100 милиони долари за да помогне во напорите за обнова и реконструкција на земјата по разурнувачкиот земјотрес, соопштија светските агенции Оваа сума се додава кон ...

25 илјади евра од Град Скопје за настраданите во Хаити

Р.С.Европа - 14.01.2010

Град Скопје ќе издвои 25 илјади евра за настраданите во земјотерсот кој пред два дена го погоди Хаити. Скопскиот градоначалник Коце Трајановски соопшти дека тие и натаму во соработка со Црвен Крст ќе ја следат состојбата на островот и ако ...

Жена спасена под урнатините во Хаити откако испратила СМС

Сител - 14.01.2010

Канаѓанка, која беше затрупана под урнатините на една зграда во катастрофалниот земјотрес во Хаити, беше спасена откако испратила СМС порака од својот мобилен телефон до канадското Министерство за надворешни работи.

Светска банка на Хаити итно ќе му додели дополнителни 100 милиони долари за обнова и реконструкција на земјата

Алфа - 14.01.2010

Светската банка соопшти дека на Хаити итно ќе му додели дополнителни 100 милиони долари за да помогне во напорите за обнова и реконструкција на земјата по разурнувачкиот земјотрес, соопштија светските агенции.

Официјална потврда за неколку илјади мртви на Хаити

МРТ - 14.01.2010

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес, што синоќа го погоди Хаити изнесува неколку илјади, а причинета е огромна материјална штета, соопшти попладнево амбасадорот на Хаити при Обединетите нации.

Хаос во Порт-о-Пренс по гласини дека наидува цунами

Кирилица - 14.01.2010

Реагирајќи на гласини дека ќе има цунами, неколку илјади жители на Хаити во текот на ноќта се упатија во паника кон повисоките делови од предградијата на главниот град Порт-о-Пренс погоден од катастрофален земјотрес Според очевидци, ...

"Скај њус" излезе со проценка за повеќе од 50.000 загинати во земјотресот во Хаити

Inpress - 14.01.2010

Порт-о-Пренс, 14. јануари (ИНПРЕС) Известувачот на телевизија "Скај њус"јавува за повеќе од 50.000 луѓе загинати во земјотресот во Хаити. Милиони луѓе имаат потреба од итна помош.

САД испраќаат 3.500 војници на Хаити

Макфакс - 14.01.2010

САД ќе испрати 3.500 војници на Хаити од 82-та воздушно-десантна бригада, соопшти преставник на армијата. Мајор Брајан Фикл изјави дека првите 100 војници треба да пристигнат во текот на денешниот ден и ќе ја започнат подготовката за ...

Иванов испрати писмо со сочувство до претседателот на Хаити

Нетпрес - 14.01.2010

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска испрати писмо со сочувство до неговиот колега на Хаити, Рене Гарсија Превал по повод катастрофалниот земјотрес, информираат од претседателскиот кабинет.

Причина за земјотресот во Хаити е склучениот договор со ѓаволот

Форум - 14.01.2010

Американскиот проповедник кој рече дека Бог ги казни американците со ураганот Катарина, продолжува со контроверзните изјави Пат Робинсон , американскиот проповедник вчера изјави дека за катастрофалниот земјотрес во Хаити е виновен „пактот ...

Канаѓанец заробен во урнатини преку СМС побарал помош од својата влада

Форум - 14.01.2010

Канаѓанец, заробен под урнатини по разорниот земјотрес на Хаити, пратил СМС-порака до канадското Министерство за надворешни работи со барање за помош „Добивме порака од Канаѓанец затрупан под урнатини и точно знаеме каде се наоѓа тоа ...

Жителите во Порт-о-Пренс бараат спас

Вечер Прес - 14.01.2010

Се уште не се знае дали загинаа 30, 50 или 100 илјади луѓе. Но Хаиќани, веќе втора ноќ се под ведро небо и со погледи свртени кон небото, во очекување на авионите со меѓународна помош.

Скопје ќе испрати 25.000 евра за Хаити

Вечер Прес - 14.01.2010

Градот Скопје, како Град на солидарноста, ќе одвои 1,5 милиони денари односно 25.000 евра парична помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што го погоди главниот град на Хаити, Порт о Пренс.

Катаклизмичен земјотрес на Хаити, илјадници настрадани

Н.Македонија - 14.01.2010

Илјадници затрупани и стравувања за илјадници жртви. Домови, училишта, болници продавници и хотелисрамнети со земја. Разурнатипретседателската палата и седиштето на ОН.

Земјотресот на Хаити имал сила на 35 атомски бомби

Идивиди - 14.01.2010

Њујорк, 14 јануари (МИА) - Потресот што во вторникот го погоди Хаити се создавал во изминатите 250 години во зона со голема сеизмичка активност. Со интензитет од седум степени по Рихтер, бил еднаков на 35 атомски бомби.

Големо уништување на Хаити

BBC - 13.01.2010

Силниот земјотрес што го погоди Хаити предизвика уништување, а се стравува и дека многу луѓе се загинати. Телевизиските слики од главниот град Порт-о-пренс покажуваат улици полни со тела и шут од урнатите згради.

Земјотрес на Хаити - илјадници загинати

А1 - 13.01.2010

Најголемиот земјотрес што го погодил Хаити во изминатите 200 години ја потресе оваа карипска нација. Се урна болница додека во неа луѓе викаа за помош, тешко се оштетени Националната палата, штабот на мировниците на Обединетите нации и ...

Земјотрес со интензитет од седум степени по Рихтер го погоди Хаити

Канал5 - 13.01.2010

Силен земјотрес со интензитет од седум степени по Рихтеровата скала го погоди островот Хаити. Под закана за цунами се карибските држави Хаити, Куба, Доминиканската Република и Бахамите, соопшти Тихоокеанскиот центар за следење цунами.

Силен земјотрес го погоди Хаити, центарот на Порт-о-Пренс речиси целосно уништен

Утрински - 13.01.2010

- Неколку илјади луѓе најверојатно ги загубија животите во катастрофалниот земјотрес што се случи синоќа во Хаити, а според извешати на американски медиуми, центарот на главниот град Порт-о-Пренс е речиси целосно уништен.

Силен земјотрес на Хаити

Deutsche Welle - 13.01.2010

Силен земјотрес ја погоди островската држава Хаити. Вистинските размери на природната катастрофа се’ уште не се познати, но се стравува дека голем број луѓе се затрупани под урнатините предизвикани од земјотресот.

Тотална катастрофа и хаос на Хаити

Телма - 13.01.2010

Разурнати згради, хотели, болници и огромен број загинати е ужасната слика што светските агенции ја пренесуваат од Порт-о-Пренс, главниот град на Хаити, по силниот земјотрес што утрово ја погоди малата островска земја.

На Хаити веројатно илјадници жртви

Deutsche Welle - 13.01.2010

По катастрофалниот земјотрес што го погоди Хаити, меѓународните организации сметаат со повеќе стотици дури и илјади жртви. Се`уште нема конкретни бројки за загинатите и причинетите штети. Голем број земји најавија помош.

Земјотрес - Тотална катастрофа и хаос на Хаити

Алсат-М - 13.01.2010

Разрушени згради, хотели, болници и огромен број загинати е ужасната слика што светските агенции ја пренесуваат од Порт-о-Пренс, главниот град на Хаити, по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди малата сиромашна островска земја.

Хаити во хаос

Канал5 - 13.01.2010

Темна атмосфера од чад и прашина помешана со лелекања, молби и панични вресоци, е последната слика за која известуваат странските новински агенции, од главниот град на Хаити Порт-о-Пренс.По земјотресот од 7 степени по рихтер, каков не се ...

Земјотрес со силина од 7 степени го разруши островот Хаити

Алсат-М - 13.01.2010

Земјотрес со силина од 7 степени по Рихтеровата скала доцна синоќа го разруши островот Хаити. Ова е најсилниот потрес забележан таму во последните два века. Беше проследен со десетици помали потреси.

Хаити срамнет со земја

Дневник - 13.01.2010

ИЛЈАДНИЦИ ЖРТВИ НА КАТАСТРОФАЛЕН ЗЕМЈОТРЕС НА КАРИБИТЕ Никој вчера не можеше точно да каже колку луѓе загинале, но се смета дека има илјадници жртви Илјадници луѓе загинаа во катастрофалниот земјотрес што прексиноќа го погоди Порт-о-Пренс, ...

Сеуште се чувствуваат потреси во Хаити

Макфакс - 13.01.2010

„Сеуште чуствуваме потреси. Можам да слушнам како луѓето пеат молитвени песни“, е пораката што Ричард Морс, менаџер на хотелот „Олофсон“ во Порт-о-Пренс успеал да ја објави на интернет страната „Твитер“ по катастрофалниот земјотрес што во ...

САД и Канада подготвени за помош на Хаити

Форум - 13.01.2010

Канадската влада и американскиот Стејт-департмент изразиле подготвеност за давање помош на Хаити, чиј главни град Порт-о-пренс го погоди силен земјотрес Властите на овие две држави рекле дека ќе испратат воена и цивилна помош.

Расте бројот на жртвите на Хаити

Оn.net - 13.01.2010

Видео вест Катастрофалниот земјотрес од 7 степени по Рихтер што го погоди главниот град на Хаити однел неколку стотици жртви, говорат првичните информации од терен.

Силен земјотрес го погоди Хаити, центарот на Порт-о-Пренс речиси целосно уништен

Сител - 13.01.2010

Неколку илјади луѓе најверојатно ги загубија животите во катастрофалниот земјотрес што се случи синоќа во Хаити, а според извешати на американски медиуми, центарот на главниот град Порт-о-Пренс е речиси целосно уништен.

Меѓу загинатите и повредените на Хаити има и припадници на мировните сили

Алфа - 13.01.2010

Осуммина Кинези припадници на мировните сили се под урнатините, а десет се водат како исчезнати во силниот земјотрес од седум степени по Рихтеровата скала што го погоди Хаити.

Црвен крст-над 3 милиони луѓе погодени од земјотресот на Хаити

Р.С.Европа - 13.01.2010

Меѓународниот Црвен крст соопшти дека над 3 милиони луѓе најверојатно се погодени од силниот земјотрес во Хаити. Црвен крст заедно со Обединетите нации се обидуваат да ја прецизираат штетата.

Претседателот на Хаити го преживеал земјотресот

Макфакс - 13.01.2010

Претседателот Рене Превал го преживеал силниот земјотрес што во среда наутро го погоди Хаити, информираат официјалните претставници на оваа земја.

Шефот на миротворците на ОН загинал во земјотресот на Хаити

Р.С.Европа - 13.01.2010

Шефот на миротворците на Обединетите нации, Хеди Анаби го загубил животот во земјотресот во Хаити, откако зградата во која се ноаѓале нивните канцеларии се урнала.

Директорот на мисијата на ОН на Хаити загина во земјотресот

Алфа - 13.01.2010

Директорот на мисијата на ОН за стабилизирање на Хаити, Тунижанецот Хеди Анаби загина во земјотресот кој синоќа го погоди овој остров, изјави францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер.

Силен земјотрес го погоди Хаити, центарот на Порт-о-Пренс речиси целосно уништен

МРТ - 13.01.2010

Неколку илјади луѓе најверојатно ги загубија животите во катастрофалниот земјотрес што се случи синоќа во Хаити, а според извешати на американски медиуми, центарот на главниот град Порт-о-Пренс е речиси целосно уништен.

Три милиони луѓе под ведро небо по земјотресот на Хаити

Форум - 13.01.2010

Три милиони луѓе ги напуштиле своите домови по разорниот земјотрес што се случи вчера на Хаити, соопшти Интернационалниот Црвен Крст. Меѓу загинатите, најверојатно е и шефот на мировната мисија на Обединетите нации Хаити се опоравува од ...

Земјотрес го погоди Хаити, илјадници загинати

Алфа - 13.01.2010

Силен земјотрес со интензитет од седум степени по Рихтеровата скала го погоди островот Хаити. Под закана за цунами се карибските држави Хаити, Куба, Доминиканската Република и Бахамите, соопшти Тихоокеанскиот центар за следење цунами.

Сеуште се чувствуваат потреси во Хаити

Алфа - 13.01.2010

„Сеуште чуствуваме потреси. Можам да слушнам како луѓето пеат молитвени песни“, е пораката што Ричард Морс, менаџер на хотелот „Олофсон“ во Порт-о-Пренс успеал да ја објави на интернет страната „Твитер“ по катастрофалниот земјотрес што во ...

Загина шефот на мисијата на ОН во Хаити

Макфакс - 13.01.2010

Водачот на мисијата на Обединетите нации на Хаити, Хеди Анаби од Тунис, најверојатно е жртва на земјотресот кој го погоди Хаити, а со него и сите лица кои во моментот на потресот се затекнале во зградата на ОН, објави во среда францускиот ...

Центарот на Порт-о-Пренс речиси целосно уништен од земјотресот

Кирилица - 13.01.2010

Неколку илјади луѓе најверојатно ги загубија животите во катастрофалниот земјотрес што се случи синоќа во Хаити, а според извешати на американски медиуми, центарот на главниот град Порт-о-Пренс е речиси целосно уништен Во градот нема ...

Мун-на Хаити му е потребна итна помош по земјотресот

Р.С.Европа - 13.01.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун соопшти дека ќе треба да се вложи огомен напор, по земјотресот во Хаити. Земјотресот со јачина од 7 степени според Рихтеровата скала уништи голем дел од главниот град на островот Порт о ...

Обама-ќе му помогнеме на Хаити на секој можен начин

Р.С.Европа - 13.01.2010

Американскиот претседател Барак Обама соопшти денеска дека земјата ќе им помогне на жртвите на земјотресот во Хаити на секој можен начин. Тој и наредил на администрацијата да обезбеди опрема за да се спасат што повеќе животи.

Официјална потврда за неколку илјади мртви на Хаити

Макфакс - 13.01.2010

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес, што синоќа го погоди Хаити изнесува неколку илјади, а причинета е огромна материјална штета, соопшти попладнево амбасадорот на Хаити при Обединетите нации.

Десетици илјaди жртви во земјотресот на Хаити

Форум - 13.01.2010

Катастрофалниот земјотрес на Хаити предизвика голема национална трагедија во која загинале десетици илјади луѓе, соопшти амбасадорот на земјата во Органзиацијата на американските држави во Вашингтон (Reuters) Има десетици илјaди жртви и ...

Стотици илјади лица загинаа во земјотресот во Хаити (ФОТО/ВИДЕО)

Inpress - 13.01.2010

Порт-о-Пренс, 13. Јануари (ИНПРЕС) Стотици илјади лица загинаа во земјотресот во Хаити, рече премиерот на земјата за телевизијата CNN. Властите велат дека силниот земјотрес уништи голем дел од главниот град Порт-о-Пренс.

Премиерот на Хаити споменува стотина илјади жртви во земјотресот

Форум - 13.01.2010

Премиерот Жан-МАас Белериве изјавил за CNN дека страхува дека земјотресот однесол „повеќе од стотина илјади жртви“ Разурантиот глaвен град на Хаити, Порт-о-пренс (Reuters) На прашањето според проценките на властите на Хаити, колкава бројка ...

Се стравува дека на Хаити загинале над сто илјади лица

Макфакс - 13.01.2010

Бројот на жртвите во разорниот земјотрес што во вторник го погоди Хаити можно е да достигне повеќе од сто илјади лица, изјави премиерот на Хаити, Жан Макс Белериве за Си Ен Ен.

Научниците со години предупредувале за разорен земјотрес на Хаити

Форум - 13.01.2010

Сеизмолозите со години наназад предупредувале дека карипскиот остров Хиспањол кој Хаити го делат со Домениканската републикае под закана од катастрофален земјотрес бидејќи лежи на тектонска раседлина Петмина научници својот труд во кој се ...

Армагедон на Хаити – можно е да има стотици илјади загинати

Алфа - 13.01.2010

Трагедијата со невидени размери ги впери очите на целиот свет кон Хаити. Катастрофалниот земјотрес со епицентар на само десет километри од Порт-о-Пренс предизвика страдање какво што никогаш немало во оваа карипска земја.