TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Српската влада ја објави својата Предлог-резолуција за Косово

Утрински - 14.07.2007

Белград - Во владиниот Предлог-резолуција за Косово, кој српското Собрание ќе го разгледува на 24 јули се истакнува дека е апсолутно непотребно да се усвојува нова резолуција на Советот за безбедност на ОН со која би почнале нови преговори.

Стејт департментот го поддржува Ахтисари и покрај барањата на Русија

Канал5 - 14.07.2007

Американскиот Стејт департмент соопшти синоќа дека го поддржува специјалниот пратеник на ОН за статусот на Косово Марти Ахтисари и покрај тоа што Русија смета дека тој е пристрасен. Њујорк, 14 јули (МИА) Американскиот Стејт департмент соопшти синоќа дека го поддржува специјалниот пратеник на ОН за ...

Нема напредок за новата предлог-резолуција за Косово

Време - 14.07.2007

ПО СРЕДБАТА ВО ЊУЈОРК Западот и Русија не успеаја да ги приближат ставовите за начинот на решавање на статусот на Косово, со што е доведена под прашање судбината на петтата предлог-резолуција предложена од САД и Британија, јави српското радио „Б92“.

Москва бара објективен посредник за Косово

Утрински - 14.07.2007

МОСКВА - „Ако Марти Ахтисари навистина изјави дека Русија ќе го намали својот меѓународен статус во случај ако не се согласи со резолуцијата на ОН за статусот на Косово, тогаш неговата изјава е неумесна. Мислам дека такви изјави намалуваат нечиј статус, но тоа не се однесува на Русија, изјави вчера ...

Русија ја отфрли новата резолуција за Косово

Дневник - 14.07.2007

Русија прексиноќа ја отфрли најновата предлог-резолуција за статусот на Косово, истакнувајќи дека нема да прифати каков било предлог во кој на каков било начин се предвидува независност за српската покраина. - Ова е оригиналниот план на западните земји за прогласување независно Косово, во ново ...

Југоисточна Европа претставува можност, не товар

Време - 14.07.2007

АНАЛИЗА НА СЛОВЕНЕЧКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ВО БРИТАНСКИ „ИНДИПЕНДЕНТ“ На 1 јули Словенија &“38; се придружи на Тројката на Европската Унија и сега се подготвува за претседателството, кое почнува на 1 јануари 2008 година.

Русија ја одби новата резолуција за Косово

Вест - 14.07.2007

МОСКВА, 14 јули (Ројтерс) - Русија не гледа поента да се вклучи во дискусиите за новата резолуција за Косово во Обединетите нации освен ако нацрт-резолуцијата не биде радикално изменета, ја цитираше "Интерфакс" изјавата на еден висок дипломат.

Лавров предлага вклучување независни меѓународни посредници во преговорите за Косово

Канал5 - 13.07.2007

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска се заложи за продолжување на преговарачкиот процес за статусот на Косово во кој би биле вклучени независни меѓународни посредници. Москва, 13 јули (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска се заложи за ...

Србија ја одби новата резолуција за Косово

Време - 13.07.2007

ОТКАКО САД И БРИТАНИЈА ПОНУДИЈА ПРЕГОВОРИ Србија го одби и новиот предлог на САД и Британија да се донесе резолуција за Косово со која ќе се предвидат 120-дневни преговори, без однапред да се знае кон кој исход ќе се оди. - И оваа резолуција води кон независност. Косово нема да биде независно.

На Русија и треба време за новата резолуција за Косово

Вест - 13.07.2007

МОСКВА, 13 јули (АП) - На Русија и е потребно време да ја проучи нацрт-резолуцијата на Обединетите нации што треба да осигура руска поддршка за плановите да се реши спорот околу статусот на Косово, соопшти вчера претставник на Министерството за надворешна политика.

Ахтисари веќе пензиониран?

Вечер Прес - 13.07.2007

За разлика од претходната варијанта на резолуцијата, новата не подразбира во случај на неуспех на четиримесечните преговори, автоматски да стапи во сила планот на специјалниот пратеник на ОН Марти Ахтисари На руското Министерство за надворешни работи потребни му се неколку денови за да ја разгледа ...

Ахтисари отпишан од новите преговори

Дневник - 12.07.2007

Функционери од Европската Унија ќе посредуваат во новите преговори помеѓу Белград и Приштина за статусот на Косово, а специјалниот пратеник од ОН, Марти Ахтисари ќе биде достапен „ако за тоа се укаже потреба“. Ова вчера во Белград го изјави американскиот државен потсекретар за Европа, Даниел Фрид, ...

Косово бара од ЕУ да заборави на ОН

Утрински - 12.07.2007

Чеку му порача на Брисел да не глуми дека ќе има резолуција на Советот за безбедност Од нашиот дописник СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Брисел - Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу и премиерот Агим Чеку дојдоа вчера во Брисел со ултимативна порака дека Косово е подготвено за независност и дека ЕУ не треба ...

Косово готово да пукне

Време - 12.07.2007

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД БАН КИ-МУН Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун предупреди дека Косово доаѓа до точка на вриење и дека ако косовските Албанци бидат разочарани во нивните надежи за независност, тоа може да предизвика нови немири на Балканот.

Запад притиска за одлука за Косово идната недела

Утрински - 11.07.2007

На Косово наскоро мора да му биде ветена независност или ќе дојде до ерупција на фрустрацијата на Албанците ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Западните сили во понеделникот вршеа притисок за донесување одлука во Советот за безбедност на ОН, во текот на следната недела, за независност на српската покраина Косово, ...

Пропадна планот за независност на Косово!?

Дневник - 11.07.2007

Ќе бидат организирани нови индиректни преговори меѓу Белград и Приштина, преку европски посредник, што укажува дека ЕУ ќе има најголемо влијание врз процесот Решението за статусот на Косово сигурно ќе биде одложено за идната година, објавуваат српски медиуми, повикувајќи се на американски ...

Од новата нацрт-резолуција за Косово отфрлена одредбата за автоматска независност по 120 дена

Канал5 - 11.07.2007

Најновата, петта по ред, нацрт-резолуција за Косово предвидува продолжување на преговорите за статусот на покраината за 120 дена, но за разлика од претходната верзија, по истекот на овој рок не се предвидува автоматски прогласување независност на Косово доколу преговорите не вродат со плод.

САД подготвуваат нова Нацрт-резолуција за Косово

Канал5 - 10.07.2007

САД планираат оваа недела да предложат нова Нацрт-резолуција за Косово, изјави синоќа американскиот постојан претставник во ОН, Залмај Халилзад. Њујорк/Москва, 10 јули (МИА) - САД планираат оваа недела да предложат нова Нацрт-резолуција за Косово, изјави синоќа американскиот постојан претставник во ...

Москва останува на ставот дека нема решение за Косово без согласност од Србија

Утрински - 10.07.2007

БИШКЕК - Москва нема да поддржи никаков план на ОН за Косово доколку Србија и отцепената покраина не го поддржат, изјави вчера рускиот министер за надворешни работи, што претставуваше студен туш за новиот обид за пронаоѓање компромис со Запад.

Сива зона на немоќта

Утрински - 10.07.2007

Европа-Балкан ИВАН ТОРОВ Зошто косовскиот статусен процес, по средбата на Буш и Путин, западна речиси во апсолутна блокада БЕЛГРАД - Иако официјални лица од Белград, Приштина и од Брисел не го криеја оптимизмот дека средбата меѓу Буш и Путин на семејниот ранч на американскиот претседател во Мејн ќе ...

Приштина нема да избрзува пред САД и ЕУ

Дневник - 10.07.2007

Косовскиот премиер Агим Чеку изјави дека Приштина нема едногласно да прогласи независност ако за таков потег не добие поддршка од САД и од Европската Унија. Според Чеку, Косово е подготвено да го прифати надзорот на ЕУ и да продолжи да соработува со Западот, во обид да ги надмине несогласувањата со ...

Шефот на УНМИК бара статус за Косово

Време - 10.07.2007

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ Советот за безбедност на Обединетите нации вчера требаше да расправа за Косово, при што меѓународниот управник на Косово Јоаким Рикер најави дека ќе побара што поскоро да се донесе резолуција со која ќе се реши косовскиот статус.

Косово бара од САД датум за независноста

Вест - 10.07.2007

ПРИШТИНА, 10 јули (Ројтерс) - Косово вчера бараше од САД да одредат датум за прогласување на независност на покраината од Србија, велејќи дека Русија го блокира патот кон независноста низ Обединетите нации. Косовскиот премиер Агим Чеку изјави дека е потребен нов пристап.

Рикер бара забрзана акција

Вечер Прес - 10.07.2007

Шефот на УНМИК Јоаким Рикер вчера до Советот за безбедност на ОН го поднесе извештајот за развојот на настаните во Косово во претходните три месеци. Во извештајот на Рикер, кој дипломатите на Ист Ривер го нарекоа "втор последен", се бара забрзана акција на СБ за донесување нова резолуција за Косово.

Само резолуција прифатлива за Србија

Вечер Прес - 10.07.2007

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера изјави дека секоја резолуција за Косово, која е неприфатлива за Србија, нема да биде донесена од Советот за безбедност на ОН. Според него, решението за косовското прашање е можно само како резултат на договор меѓу Белград и Приштина.

Повторно руско „не“ за новата предлог резолуција за Косово

Макфакс - 09.07.2007

Њујорк Русија ја отфрли и новата, шеста по ред, американско-европска предлог резолуција за идниот статус на Косово. Како што јави агенцијата Фонет, ниту променетиот текст за кој денеска ќе расправаат амбасадорите на земјите членки на Советот за безбедност на Обединетите нации, не е прифатлив за ...

Лавров – само взаемно прифатлива резолуција за Косово

Макфакс - 09.07.2007

Москва Русија денеска повтори дека Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) нема да усвои каква и да е резолуција за Косово којашто нема да биде прифатлива за Србија. „Можно е секое решение коешто ќе биде засновано на договор на двете страни.

Халилзад:За Косово решение и надвор од ОН

Макфакс - 09.07.2007

Њујорк Американскиот амбасадор при Обединетите нации(ОН) Залмај Халилзад за денеска најави нови консултации на членките на Советот за безбедност(СБ) за најновата предлог резолуција за Косово. Халилзад предупреди дека ако Русија ја спречува расправата во врска со оваа тема, „процесот тука нема да ...