TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД и Германија се договориле да признаат независност на Косово

Дневник - 12.01.2008

САД и Германија се договориле да ја признаат независноста на Косово еднострано прогласена од парламентот во Приштина, а потоа ќе ги повикаат другите европски држави да го следат нивниот пример, тврди весникот „Њујорк тајмс“. Цитирајќи неименувани европски функционери, њујоршкиот весник истакнува ...

ССК: Грешка е ако немаме економска стратегија за Косово

Време - 12.01.2008

ПО СЕ ПОГЛАСНИТЕ НАЈАВИ ЗА ОСАМОСТОЈУВАЊЕ Владата требаше веќе да има стратегија како би се искористиле економските потенцијали на Косово во пресрет на решавањето на политичкиот статус на покраината. Во спротивно направена е голема грешка, сметаат во Сојузот на стопански комори.

Новиот косовски премиер најави независност

Дневник - 11.01.2008

ЕУ, САД и Приштина веќе го знаат датумот за прогласување независност, изјави Тачи Косово наскоро ќе ја објави својата независност и големите западни сили веќе знаат кога ќе се случи тоа, изјави вчера Хашим Тачи, непосредно откако беше назначен за премиер, јави МИА.

Њујорк тајмс: САД и Германија се договориле да го признаат Косово

Канал5 - 11.01.2008

САД и Германија се договориле, по прогласувањето на независноста, да го признаат Косово и потоа ќе ги повикаат останатите европски држави да ја следат нивната одлука, тврди денеска „Њујорк тајмс“. Њујорк, 11 јануари (МИА) - САД и Германија се договориле, по прогласувањето на независноста, да го ...

Тачи избран за премиер на Косово, а Сејдиу за претседател

Утрински - 11.01.2008

Првата изјава на Тачи беше дека за неколку недели Косово ќе прогласи независност Сто и дваесетчленото собрание се изјасни со 85 наспроти 22 гласа за давање доверба за коалицијата на Хашим, Тачи која има обезбедено 62 места во парламентот ПРИШТИНА - Поранешниот лидер на герилата на етничките ...

Тачи нов премиер, најави наскоро независно Косово

Вест - 11.01.2008

Приштина, 11 јануари - Новоизбраниот премиер на Косово Хашим Тачи наведе во експозето дека сонот за косовската независност наскоро ќе стане јаве. Тој во говорот пред пратениците, по изборот на новата влада, додаде дека независноста нема да ги реши сите проблеми, но, дека многу од нив ќе бидат ...

Хашим Тачи нов премиер на Косово

Време - 11.01.2008

ПАРЛАМЕНТОТ ЈА ИЗБРА ВЛАДАТА НА ПОКРАИНАТА Косовскиот парламент завчеравечер ја избра новата влада предводена од Хашим Тачи, лидер на Демократската партија на Косово (ДПК) и поранешен командант на Ослободителната војска на Косово, јави Б92.

Хашим Тачи избран за премиер

Вечер Прес - 11.01.2008

Косовското Собрание прексиноќа ја доби новата Влада на Косово, за чиј премиер веќе во првиот круг е избран Хашим Тачи. Претходно, Фатмир Сејдиу повторно е избран за претседател на Косово, а Јакуп Красниќи за шеф на Парламентот.

Не му веруваме на Тачи

Вечер Прес - 11.01.2008

Државниот секретар во српското Министерство за Косово и Метохија, Душан Пророковиќ, вчера изјави дека косвските Срби немаат причина да му веруваат на новоизбраниот косовски премиер Хашим Тачи. "Србите ги бојкотираа двата изборни циклуса на Косово и Метохија.

Независно Косово ќе предизвика криза меѓу САД и Русија

А1 - 10.01.2008

Прогласувањето на независно Косово би можело да произведе непредвидливи последици во регионот и криза меѓу САД и Русија. Ова предупредување на поранешниот американски воен претставник Џејмс Лајонс доаѓа по најавата на косовскиот премиер Хашим Тачи, дека се наближува денот „Д“, кога Приштина ќе ја ...

Тачи: Косово независно до февруари

Дневник - 10.01.2008

Идниот премиер на Косово, Хашим Тачи, најави дека покраината ќе прогласи независност во првата половина на февруари. - Не можеме повеќе да одолжуваме со независноста. Тоа ќе се случи во следните четири-пет недели. Се подготвуваме за независност како демократска, суверена држава, и активностите ...

Србија не се подготвува за војна на Косово

Време - 10.01.2008

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА Српскиот министер за одбрана Драган Шутановац изјави дека Србија не се подготвува за нова војна и нема да води војна, дури и кога станува збор за Косово, јави белградското радио „Б92“. - Се додека сум министер за одбрана и Борис Тадиќ е претседател, нема да испраќаме ...

Ќе се офајдиме ли дебело од Косово?

Време - 10.01.2008

ПО НАЈАВЕНОТО СРПСКО ЕМБАРГО Македонија не треба да седи со скрстени раце, туку агресивно да работи на стратегија за тоа како би се водела нова економска политика кон Косово во пресрет на решавање на статусот на покраината и очекуваното српско ембарго за независно Косово.

Косово наскоро ќе објави независност, изјави новиот косовски премиер

Канал5 - 10.01.2008

Косово наскоро ќе ја објави својата независност и големите западни сили веќе знаат кога ќе се случи тоа, изјави денеска новиот косовски премиер Хашим Тачи, пренесува МИА. - Многу скоро ќе го објавиме датумот на независност, иако Брисел, Вашингтон и Приштина веќе го знаат, изјави Тачи по преземањето ...

Парламентот избра Влада на Косово

А1 - 09.01.2008

Парламентот на Косово денес ја избра новата Влада на Косово на чело со премиерот Хашим Тачи. За владата гласале 85 пратеници, додека 22-ца беа против, од вкупно 120 пратеници во Собранието на Косово. За заменик премиер е избран Хајредин Кучи од Демократската партија на Тачи и Рам Манај од ...

Фатмир Сејдиу реизбран за претседател на Косово

А1 - 09.01.2008

Парламентот на Косово денеска повторно го избра Фатмир Сејдиу (55) за претседател на покраината. 68 пратеници од 120, колку што има во косовскиот Парламент, гласаа за нов петгодишен мандат на Сејдиу во согласност со договорот за коалициската влада, за која ќе се гласа на истата седница.

Николиќ отфрла војна,но не и ембарго за Косово

Дневник - 09.01.2008

Невообичаениот „мек“ тон на лидерот на радикалите се толкува како обид да привлече гласови на изборите во јануари Ултранационалистичкиот кандидат за претседател на Србија, Томислав Николиќ, ја отфрла можноста за нова војна за Косово, но порача дека Белград мора да воведе трговско ембарго за ...

Парламентот на Косово ќе ја избира новата Влада

Канал5 - 09.01.2008

Парламентот на Косово се очекува денеска да го утврди составот на новата косовска Влада, со која ќе раководи лидерот на Демократската партија на Косово (ДПК), Хашим Тачи. Белград, 9 јануари (МИА) - Парламентот на Косово се очекува денеска да го утврди составот на новата косовска Влада, со која ќе ...

Холбрук: Косово ќе прогласи независност во февруари

Вест - 09.01.2008

Будимпешта, 9 јануари - Косово ќе прогласи независност во февруари, изјави Ричард Холбрук, бившиот американски пратеник за Балканот. "Уште следниот месец Косово ќе прогласи независност и најважно е тоа да се случи по мирен пат", додаде Холбрук во изјава за унгарската телевизија.

Македонија треба да навива за хаос во Србија?

Време - 09.01.2008

ИНТЕРВЈУ СО БАЛКАНСКИОТ ЕКСПЕРТ ТИМ ЏУДА Цветин Чилиманов Британскиот новинар Тим Џуда, кој ги покриваше сите потреси на Балканот, од револуцијата во Унгарија, преку балканските војни, до актуелната разврска на Косово. Освен на текстовите во „Економист“, „Тајмс“ и „Обзервер“, Џуда е автор и на ...

Сејдиу повторно избран за претседател на Косово

Макфакс - 09.01.2008

Приштина Косовскиот Парламент денеска повторно го избра Фатмир Сејдиу за нов претседател на Косово. За кандидатот на Демократскиот сојуз на Косово гласале 68 од 118 присутни пратеници. Неговиот против кандидат Наим Маљоку доби 39 гласа.

Косово избира претседател, спикер и премиер

Макфакс - 09.01.2008

Приштина Парламентот на Косово, во нов состав, денеска ги избира највисоките раководители - претседателот на Косово, претседателот на Собранието и премиерот. Според коалицискиот договор, постигнат пред два дена, лидерот на Демократската партија на Косово (ДПК) Хашим Тачи треба да биде премиер, а ...

Идната недела се одредува независноста на Косово

Макфакс - 09.01.2008

Приштина Датумот за прогласување независност на Косово ќе се одреди идната недела за време на посетата на косовскиот премиер Хашим Тачи на Брисел, пишува денеска приштинскиот весник „Коха Диторе“. Според весникот, анонимни извори од Европската унија изјавиле дека Приштина ќе го усогласи датумот ...

Тачи и Сејдиу договорија коалиција

А1 - 08.01.2008

Лидерот на Демократската партија на Косово Хашим Тачи ќе биде премиер, а лидерот на Демократскиот сојуз на Косово Фатмир Сејдиу претседател во наредните пет години. Ова е епилогот од коалицискиот договор што синоќа во Приштина го потпишаа Тачи и Сејдиу, според кој претседателот на Собранието ќе ...

Несакани последици по признавање независност на Косово

Утрински - 08.01.2008

Признавањето ќе се рефлектира врз Република Српска, но и врз Белгија, која би можела да биде поделена Њујорк – Во почетокот на оваа година американскиот претседател и ЕУ најверојатно ќе признаат независност на Косово со силно противење на Србија и Русија, но таквата одлука би можела да има несакани ...

Признавањето на Косово ќе поттикне нови проблеми

Дневник - 08.01.2008

Очекуваното признавање на независно Косово од САД и од Европската Унија на почетокот од годинава може да предизвика несакани последици, поради жестокото противење на Србија и на Русија, јави МИА. Професорот Гери Бас од Универзитетот „Принстон“ пишува за весникот „Њујорк тајмс“ дека независноста на ...

Тачи и Сејдиу постигнаа договор за коалиција

Дневник - 08.01.2008

Потпретседателот на Демократската партија на Косово (ДПК) Хајредин Кучи изјави дека е постигнат коалициски договор меѓу неговата партија и Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), јави МИА. - Лидерите на двете партии, Хашим Тачи и Фатмир Сејдиу, се договорија за сите точки од коалицискиот договор - ...

Косово ќе стане независно во првото тримесечје од 2008 година

Време - 08.01.2008

ПОРАНЕШНИОТ КОСОВСКИ ПРЕМИЕР БАЈРАМ РЕЏЕПИ Бајрам Реџепи од Демократската партија на Косово изјави дека за разлика од косовските Срби, Албанците на Косово знаат што ќе се случи во 2008 година, а тоа е независност на Косово. Реџепи за белградското радио „Б92“ нагласи дека Албанците ќе стигнат до ...

Косово подготвено за економско ембарго

Макфакс - 08.01.2008

Приштина Косовските стопанственици подготвуваат адекватен одговор доколку, по прогласувањето на независноста, Белград воведе економски санкции кон Косово. Претседателот на стопанската комора на Косово, Бесим Беќај за американските медиуми изјави дека и покрај тоа што Косово во голема мерка се ...

Тачи и Сејдиу договорија коалиција

Макфакс - 08.01.2008

Приштина Лидерот на Демократската партија на Косово (ДПК), Хашим Тачи ќе биде премиер, а лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), Фатмир Сејдиу претседател во наредните пет години. Ова е епилогот од коалицискиот договор што синоќа во Приштина го потпишаа Тачи и Сејдиу, според кој ...

Холбрук:Косово ќе прогласи независност во февруари

Макфакс - 08.01.2008

Будимпешта Косово ќе прогласи независност во февруари, изјави Ричард Холбрук, бившиот американски пратеник за Балканот. „Уште следниот месец Косово ќе прогласи независност и најважно е тоа да се случи по мирен пат“, додаде Холбрук во изјава за унгарската телевизија.

Топи: Независно Косово – стабилен Балкан

Макфакс - 08.01.2008

Приштина Независноста на Косово е значајна за дефинитивната стабилност на Балканот, изјави синоќа албанскиот претседател Бамир Топи на крајот од посетата на Приштина. „Косово се наоѓа пред еден историски момент, кога локалните власти ќе прогласат независност“, изјави Топи.

САД и ЕУ со стандарди во магла

Вечер Прес - 08.01.2008

Јазикот исто така не може да биде одговор, бидејќи денеска во светот постојат околу 6.900 јазици, но само 192 држави во ОН, вели Гери Бас Во почетокот на годинава американскиот претседател и ЕУ најверојатно ќе признаат независност на Косово со силно противење на Србија и Русија, но таквата одлука ...

Русија - Независно Косово никогаш нема да биде член на ОН

Макфакс - 07.01.2008

Њујорк Русија го поддржа својот сојузник Србија и тврди дека Косово никогаш нема да стане членка на Обединетите Нации или на други меѓународни организации доколку провинцијата унилателарно прогласи независност. Косовските Албанци се очекува да прогласат независност по претседателските избори во ...

Ставревски- Македонија се подготвува за енергетски ембарга

Макфакс - 07.01.2008

Скопје Македонската влада работи на подготовките за било каква и да биде ситуацијата во енергетскиот сектор, по независноста на Косово. Ова денеска во Скопје го изјави вицепремиерот Зоран Ставрески, одговарајќи на новинарско прашање за можноста Србија да воведе ембарго, доколку Косово прогласи ...