TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буш патува за Париз

А1 - 26.05.2002

Со 24 часовна неработна прошетка по Санкт Петерсбург, заврши посетата на американскиот претседател Џорџ Буш на Русија и тој денеска заминува за Париз, третата станица од неговата европска турнеја. Таму ќе има средби со претседателот Жак Ширак, со кој се очекува да разговараат за мировните напори на ...

Путин - постигнати сите цели на руско-американскиот самит

А1 - 25.05.2002

Рускиот претседател Владимир Путин оцени денеска во Санкт Петерсбург дека се „постигнати сите цели на посетата“ на американскиот претседател Џорџ Буш, јави агенцијата „Интерфакс“. „Сите наши експерти се задоволни од резултатите на самитот во сите области на руско-американските односи“, изјави Путин.

Германски весник објави празна насловна за"Историскиот говор на Буш"

Вест - 25.05.2002

БЕРЛИН (Ројтерс) - Сатиричниот левоориенатиран германски весник "Тагеснцајтунг" објавил празна насловна страница под насловот "Историскиот говор на Буш" за да го прокометира обраќањето на американскиот ... БЕРЛИН (Ројтерс) - Сатиричниот левоориенатиран германски весник "Тагеснцајтунг" објавил ...

Буш и Путин потпишаа договор за намалување на нуклеарниот арсенал

Вест - 25.05.2002

НА РУСКО-АМЕРИКАНСКИОТ САМИТ ВО МОСКВА Путин (десно) и Буш се гушнаа откако го потпишшаа договорот со кој и официјално заврши Студената војна МОСКВА, 25 мај (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џорџ Буш вчера потпишаа договор за намалување на нуклеарното ...

Путин и Буш вчера потпишуваа и се расправаа,а денеска ќе шетаат и ќе уживаат

Дневник - 25.05.2002

РУСКО-АМЕРИКАНСКИ САМИТ ВО МОСКВА Аналитичарите оценија дека договорот за редуцирање на нуклеарните арсенали е задоцнета епизода од крајот на Студената војна и оти нема многу да помогне во актуелниот глобален антитерористички поход Претседателите на Русија и на САД вчера во Москва го потпишаа ...

САД и Русија го намалуваат нуклеарениот арсенал за две третини

Утрински - 25.05.2002

Владимир Путин и Џорџ Буш потпишаа значаен договор за нуклеарното оружје Со договорот се намалуваат нуклеарните арсенали, од сегашното ниво меѓу 6.000 и 7.000, на 1.700 и 2.200 во наредните 10 години МОСКВА - Рускиот и американскиот претседател потпишаа значаен договор за нуклеарното оружје, со кој ...

Лакомиот Буш го плукна бонбончето

Вест - 25.05.2002

Буш иако пред неколку месеци за малку ќе се задушеше од перек, на приемот во Кремљ покажал дека се уште има допбар апетит. Тој не можел да им одолее на слатките што биле изложени во Салонот на Света Катерина во Кремљ така што пред да седне на разговор со Путин набрзина лапнал едно бонбонче.

САД и Русија објавуваат ново стратешко партнерство

А1 - 24.05.2002

Американскиот претседател Џорџ Буш и неговиот руски колега Владимир Путин денеска во Кремљ ги започнаа разговорите кои треба да резултираат со потпишување на договор за разоружување. Со спогодбата треба да се намали нуклеариот арсенал на двете држави, со што ќе се објави ново стратешко партнерство ...

Посмртен марш на студената војна

Утрински - 24.05.2002

Во Москва вчера почна петтата средба на претседателите Путин и Буш Делкарација од три страници како доказ за светот Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Петтата средба на Путин и Буш, која почна вчера, а ќе трае до 26 мај, е доказ на подобрувањето на односите и јакнењето на доверба меѓу ...

Џорџ Буш бара поголема поддршка од Европа

Утрински - 24.05.2002

Американскиот претседател во посета на Германија БЕРЛИН - Американскиот претседател Џорџ Буш, поздравен со големи антиамерикански протести при пристигнувањето во Германија, вчера се состана со германските лидери пред да побара јавно од европските сојузници да ја поддржат војната против тероризмот.

Буш ќе поддржи истрага за одговорноста на Белата куќа за нападите на 11 септември

Вест - 24.05.2002

БЕРЛИН, 24 мај (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера изјави дека ќе го поддржи покренувањето конгресна истрага во врска со тврдењата дека Белата куќа минатата година ги занемарила серијата... БЕРЛИН, 24 мај (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера изјави дека ќе го ...

Џорџ Буш: „Силна Германија е добра за светот“

А1 - 23.05.2002

Подвлекувајќи ја растечката улога на Германија во меѓународната политика по нејзиното обединување и нагласувајќи дека силна Германија е добра за светот, американскиот претседател Џорџ Буш го одржа историскиот говор во германскиот Бундестаг.

Буш на европска турнеја за поддршка против тероризмот

Вест - 23.05.2002

ВАШИНГТОН, 23 мај (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ В. Буш вчера тргна на турнеја низ Европа во чии рамки ќе потпише договор за контрола на оружјето со русија и ќе собира поддршка за војната против ... ВАШИНГТОН, 23 мај (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ В.

Буш го чекаат големи протести

Утрински - 23.05.2002

Германија со илјадници полицајци се подготвува за посетата на американскиот претседател БЕРЛИН - Законодавците од владејачката коалиција во Германија, вчера ги изразија своите сомненија околу можен американски воен напад врз Ирак, додека полицијата во Берлин се подготвуваше за нови протести пред ...

Буш ја започнува европската турнеја

А1 - 22.05.2002

Американскиот претседател Џорџ Буш за време на седумдневната европска турнеја што ја започнува денеска ќе ги посети Берлин, Москва и Санкт Петербург, а потоа и Париз и Рим, каде ќе учествува на самитот на НАТО. Буш, како што се очекува, ќе се обиде да ги убеди европските челници дека САД и натаму е ...

Германија под полициска опсада

Утрински - 22.05.2002

Владата во Берлин се подготвува за големите протести против Буш Половина од Германците се со негативно мислење за Буш, а 80 проценти ги критикуваат САД БЕРЛИН - Германија подготвува голема безбедносна операција пред посетата на претседателот Џорџ Буш на Берлин, каде што се очекува да се соберат ...

Буш ќе се соочи со демонстранти низ Европа и со пријателство во Кремљ

Дневник - 22.05.2002

ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА НА АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ Личното пријателство со Путин и договорот за намалување на нуклеарните арсенали ќе го "загреат" самитот во Москва Претседателот на САД, Џорџ В. Буш, денеска тргнува на европска турнеја низ Германија, Русија, Франција и Ватикан, а ќе учествува и на самит ...

Буш забрани укинување на трговското ембарго против Куба

Утрински - 21.05.2002

сад остануваат на својот изолационистички однос спрема кубанската влада ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера донесе одлука против укинување на американското трговско ембарго против комунистичката Куба, но понуди приватна хуманитарна помош, школарина и американско-кубанска поштенска ...

Буш ќе бара поддршка од Германија за сојуз против Ирак

Вест - 21.05.2002

БЕРЛИН, 20 мај, (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ В. Буш ќе се обиде да добие поддршка од германскиот канцелар Герхард Шредер во неговиот сојуз против Ирак за време на неговата посета на Берлин неделава, изјави висок службеник од Белата Куќа.

Буш не попушта во трговското ембарго кон Куба

А1 - 20.05.2002

Американскиот претседател Џорџ Буш отфрла попуштање на трговското ембарго кон Куба, но во својот денешен говор за односите Вашингтон - Хавана понуди приватна хуманитарна помош, стипендии и американско - кубански поштански сервис.