TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Измамените лозари повторно на протести

Утрински - 17.09.2009

КАВАДАРЦИ – „Винарските визби повторно не' излажаа. Цените не се истакнати и по два дена од договореното.

СДСМ: Владата ги конфротира лозарите со винарските визби

Нетпрес - 17.09.2009

СДСМ денеска ја обвини Владата и ВМРО ДПМНЕ дека се обидува со манипулации да ги прикрие своите нереализирани ветувања.

Лозарите ќе печат ракија од грозјето

Вест - 16.09.2009

Повеќе им се исплаќа грозјето да го испечат во ракија отколку да им го дадат бадијала на винариите Вишокот грозје лозарите ќе го испечат во ракија, ако ...

Tактизираат винарските визби но и лозарите во Тиквешијата

Канал5 - 16.09.2009

Игра на нерви, тактизираат винарските визби но и лозарите во Тиквешијата. По завчерашниот состанок во Министерството за земјоделство, и денеска, визби нема ...

На лозарите им згорчи од шеќерот

Дневник - 16.09.2009

Лозарите самите си поставија замка со барањето цената на грозјето да се определува според бројот на шеќерните единици оти годината била лоша во поглед на ...

И натаму неизвесност во откупот на грозјето во Тиквешко

Утрински - 16.09.2009

КАВАДАРЦИ - Иако протестите на лозарите се ставени во мирување, сепак, неизвесноста во откупот на грозјето во Тиквешко и натаму продолжува.

Хаос во откупот на грозјето

Дневник - 16.09.2009

Лозарите велат дека наместо 12 денари за килограм „вранец“, цена што беше договорена на завчерашниот состанок во Владата, во откупните пунктови се плаќа 9 ...

Не се почитува вчерашниот договор помеѓу винариите и лозарите

Алфа - 16.09.2009

Лозарите стравувајќи да не им се расипе родот денеска ги запоседнаа откупните пунктови во тиквешкиот регион, надевајќи се дека конечно ќе можат да го продадат ...

И лозарите и винарите на своите позиции

Н.Македонија - 16.09.2009

Лозарите вчера искажаа незадоволство од непочитување на договорот за повисоки откупни цени, во кој посредуваше и вицепремиерот Владимир Пешевски.

Им скисна од грозјето

Утрински - 15.09.2009

Манипулациите со земјоделците стануваат се' поголеми. На удар се лозарите и лозарството. Тие се гневни на визбите, но и на државата.

Лозарите и винариите на маратонски состанок

Вест - 15.09.2009

Лозарите и претставниците на винариите вчера кај министерот за земјоделство Љупчо Димовски разговараа повеќе од пет часа, и до затворањето на весникот не беа ...

Лозарите извисија, не се почитува договорот со винарските визби

Канал5 - 15.09.2009

Лозарите извисија. Нема корекции во откупните цени. Иако од винарските визби вчера добија ветување дека од денеска грозјето ќе се откупува по цени не пониски ...

Лозарите протестираа, Владата дебатира

Утрински - 15.09.2009

Лозарите и вчера продолжија да го излеваат својот револт од ниските откупни цени на грозјето по кавадеречките улици.

Во Валандово откуп на грозје по ланските цени

Кирилица - 15.09.2009

Овие цени важат од стартот на откупната сезона што беше причина валандовските лозари да не се приклучат на повикот за протести Винаријата „Визба“ од Валандово ...

Падна договор: ланските цени за годинешното грозје

Н.Македонија - 15.09.2009

За надминување на ситуациите како сегашната, Владата предвидува измени во Законот за вино, со што ќе се регулира пазарот Сите винарски визби, освен „Зегин“, ...

Лозарите и винариите постигнаа договор

А1 - 14.09.2009

Лозарите и винариите постигнаа договор, грозјето ќе се откупува по ланските цени. По 4 часовни преговори во министерството за земјоделство лозарите излегоа ...

Лозарите од тиквешијата на разговори во Министерството за земјоделство

Канал5 - 14.09.2009

Лозарите од тиквешијата повеќе часа на разговори во Министерството за земјоделство. Бараат откупни цени како и лани.

Лозарите на преговори во Владата

Канал5 - 14.09.2009

Претставници на лозарите кои и денеска ги продолжуваат протестите пред винарската визба „Тиквеш“, попладнево во Владата ќе се сретнат со вицепремиерот за ...

Лозарите се договорија со винарските визби за откупните цени

Канал5 - 14.09.2009

Лозарите и винарските визби постигнаа договор. По четиричасовната средба во Министерството за земјоделство производителите изјавија дека откупните цени на ...

Црно во Тиквешко

Дневник - 14.09.2009

Тиквешките лозари, кои се нафрлија врз луѓето со костуми и вратоврски мислејќи дека се раководителите на винарската визба „Тиквеш“, јавно се извинија кога ...

Лозарите на тешки преговори во Владата

Дневник - 14.09.2009

До доцна попладнето вчера не се знаеше дали грозјето ќе заврши во домашните винарници или ќе скапува по нивите. Протестите на лозарите продолжија и вчера.

Грозјето сепак по ланските цени

Телма - 14.09.2009

Протестите на лозарите од Тиквешкиот регион се ставени во мирување откако попладнево по неколкучасовни преговори со претставниците на винариите тие се ...

Лозарите на протест, ги бараат ланските цени

Утрински - 14.09.2009

Неколку стотици лозари во саботата излегоа на протест пред винарската визба „Тиквеш“ во Кавадарци.

Продолжува блокадата на „Тиквеш“

Дневник - 14.09.2009

Хрвати ни криви ни должни го обраа грозјето во Тиквешко, бидејќи разгневените лозари се нафрлија врз невини луѓе мислејќи дека се дел од раководството на ...

„Тиквеш“ блокиран

Време - 14.09.2009

Лозарите од Кавадаречко вчера повторно ја блокираа винарската визба „Тиквеш“, најавувајќи дека ќе останат пред капијата додека некој од раководството не ги ...

Пари за грозјето или децата нема да ги пуштиме во школо

Вест - 14.09.2009

Во Неготино, на пунктот на Повардарие, вчера непречено се откупуваше грозјето, а лозарите и покрај ниските цени се плашат да штрајкуваат и сакаат што побргу да ...

Лозарите на преговори во Владата

Кајгана - 14.09.2009

Претставници на лозарите кои и денеска ги продолжуваат протестите пред винарската визба „Тиквеш“, попладнево во Владата ќе се сретнат со вицепремиерот за ...

Заменик-министерот за земјоделство - револтот на лозарите е оправдан

Кирилица - 14.09.2009

- Еден од клучните проблеми во кој мора да се интервенира е регулирањето на пазарните односи Оправданo e незадоволството на лозарите поради намалените откупни ...

Лозарите на преговори во Владата

Кирилица - 14.09.2009

Се уште не е потврдено дали на средбата ќе присуствува и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски Претставници на лозарите кои и ...

Лозарите на преговори во Владата

Алфа - 14.09.2009

Претставници на лозарите кои и денеска ги продолжуваат протестите пред винарската визба „Тиквеш“, попладнево во Владата ќе се сретнат со вицепремиерот за ...

Лозарите на преговори во Владата

Сител - 14.09.2009

Претставници на лозарите кои и денеска ги продолжуваат протестите пред винарската визба „Тиквеш“, попладнево во Владата ќе се сретнат со вицепремиерот за ...

Лозарите постигнаа договор

Алфа - 14.09.2009

Лозарите излегоа задоволни, по 4-ри часовната средба во министерството за земјоделство, на која, освен лозарите и претставници на винариите, присуствуваа и ...

Винарите ветија откуп на грозјето по ланските цени

Сител - 14.09.2009

Протестите на лозарите од Тиквешкиот регион се ставени во мирување откако попладнево по неколкучасовни преговори со претставниците на винариите тие се ...

ВМРО-НП ги поддржува лозарите за повисоки откупни цени

Форум - 14.09.2009

ВМРО-Народна партија ги поддржува барањата на лозарите кои се однесуваат на зголемување на цените на откуп на грозје, односно барањето да цените го задржат ...