TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Република“: Европа ќе ја признае независноста на Косово

А1 - 20.01.2008

Европа ќе ја признае независноста на Косово, тврди весникот „Република“, повикувајќи се на изјава на близок соработник до италијанскиот министер за надворешни работи Масимо Далема. Оваа вест на италијанскиот весник е објавена по средбата во Љубљана, на која членките на контакт групата се обидувале ...

Сали Бериша: Не станува збор за обединување на Албанија и Косово

Канал5 - 19.01.2008

Обединување на сите Албанци во регионот, по претстојното прогласување независност на Косово, не е тема ниту во Тирана, а ниту во Приштина, изјави премиерот на Албанија Сали Бериша. Виена, 19 јануари (МИА) - Обединување на сите Албанци во регионот, по претстојното прогласување независност на Косово, ...

Путин: Новата резолуција за Косово мора да ја одобри и Белград

Вест - 18.01.2008

СОФИЈА, 18 јануари (Би-Би-Си) - Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека било каква одлука за судбината на Косово мора да добие согласност од Белград и Приштина. Неговиот пратеник во ОН изјави дека светските организации нема да го признаат Косово ако прогласи унилатерална независност.

Русија_ Независно Косово никогаш не може да се приклучи кон ОН

Утрински - 18.01.2008

Москва има моќ со вето да блокира какво било барање од Приштина за приклучување кон ОН Тачи се поздравил со Тадиќ (горе) во салата на СБ на ОН, а за тој момент рече дека „се поздравивме како лидери на две независни земји“ ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Русија во средата го поддржа својот сојузник Србија, ...

Таен српски план за Косово

Утрински - 18.01.2008

БЕЛГРАД - Владата на Србија во средата на вонредна седница го усвои Акциониот план на Република Србија кој ќе биде применет доколку дојде до еднострано прогласување на независност на Косово и Метохија. Во кусото соопштение, дадено после седницата, се наведува дека „усвоениот документ е израз на ...

Русија: Косово никогаш нема да влезе во ОН

Време - 18.01.2008

СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ НА МЕЃУНАРОДНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА Русија ќе ја поддржи Србија и никогаш нема да дозволи покраината да стане членка на Обединетите Нации или на друга меѓународна организација, доколку Приштина еднострано прогласи независност, изјавил рускиот амбасадор Виталиј Чуркин по ...

Руска блокада за Косово пред ОН

Дневник - 18.01.2008

Амбасадорот Чуркин, сепак, не сакаше директно да каже дали Москва е подготвена со вето да го блокира членството на Косово Русија прексиноќа категорично порача дека Косово никогаш нема да стане членка на Обединетите нации ниту на други меѓународни организации ако српската покраина прогласи ...

Дебата со карти пата!

Вечер Прес - 18.01.2008

Како и што се очекуваше, од дебатата не произлезе никаков консензус, ниту пак се направи ништо спектакуларно. Тоа само потврди дека останаа сите досегашните разлики и поделби околу статусот на Косово и приодот кон разрешувањето на проблемот Советот за безбедност на Обединетите нации прексиноќа го ...

Советот за безбедност без консензус за Косово

А1 - 17.01.2008

Србија подготвена за продолжување на преговорите, Косово за прогласување на независност. Вака во една реченица може да се опише епилогот од седницата на Советот за безбедност на ОН, на која се расправаше за иднината на покраината.

Добри вести за регионот

Утрински - 17.01.2008

Коментар ДИМИТАР ЧУЛЕВ Без прием во НАТО на една или повеќе земји-кандидати тешко ќе оди завршницата на косовското прашање Оцените дека во НАТО веќе нема резерви за членството на Македонија во Алијансата, за што покана се очекува во април, и препораката на европарламентарецот Ерик Мејер во декември ...

Во Советот за безбедност нема мнозинство за независност за Косово

Време - 17.01.2008

СПОРЕД СРПСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ БОРИС ТАДИЌ Во Советот за безбедност на Обединетите нации сега има добра вест за Србија, а тоа е дека нема мнозинство за каква и да е независност на Косово, изјавил во Белград српскиот претседател Борис Тадиќ пред да замине за Њујорк, каде што вчера се одржа седница на ...

Претседателот на Србија пред членовите на Советот за безбедност прочита писмо од девојче од Косово

Канал5 - 17.01.2008

Претседателот на Србија Борис Тадиќ прочита синоќа на седницата на Советот за безбедност во ОН во Њујорк писмо што му го испратило девојчето Слободанка Тасиќ од косовското село Бостане кај Гњилане, во кое таа моли за посреќно детство, право на слобода и да не и се одземе правото да живее во својата ...

Сали Бериша планира да го посети независно Косово на 7 февруари!?

Дневник - 17.01.2008

Албанскиот премиер Сали Бериша најави дека на 7 февруари ќе го посети Косово, само ден откако покраината ќе прогласи независност, пишува тиранскиот весник „Газета Шќиптаре“. Бериша настојува да биде првиот премиер на европска држава што би му ја честитал независноста на косовскиот премиер Хашим ...

Советот за безбедност и понатаму без консензус за идниот статус на Косово

Канал5 - 17.01.2008

Советот за безбедност при Обединетите нации синоќа го разгледа извештајот за состојбата во Косово, подготвен од генералниoт секретар на ОН Бан Ки-мун и неговиот пратеник, шефот на УНМИК Јоаким Рикер. Њујорк, 17 јануари (МИА) - Советот за безбедност при Обединетите нации синоќа го разгледа ...

Русија предупредува дека независно Косово нема да биде примено во ОН

Канал5 - 17.01.2008

Русија ќе ја поддржи Србија за прашањето за статусот на Косово на тој начин што никогаш нема да дозволи покраината да стане член на Обединетите нации или на друга меѓународна организација, доколку еднострано прогласи независност, изјави синоќа рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин.

Денеска седница на Советот за безбедност на ОН за Косово

Канал5 - 16.01.2008

Во Њујорк денеска ќе се одржи седница на Советот за безбеденост на Обединетите нации посветена на косовското прашање. Њујорк, 16 јануари (МИА) - Во Њујорк денеска ќе се одржи седница на Советот за безбеденост на Обединетите нации посветена на косовското прашање.

Српската армија може да влезе во Косово само по барање на НАТО

Утрински - 16.01.2008

Српската армија може да влезе во Косово само по барање на силите на НАТО во покраината - КФОР, изјави српскиот министер за одбрана Драган Шутановац во интервју за белградскиот весник „Блиц“. „Во согласност со резолуцијата 1244 на Советот за безбедност не можеме да влеземе на територија на Косово ...

Подготвките за независност се во последна фаза

Време - 16.01.2008

СПОРЕД ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КОСОВСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ЈАКУП КРАСНИЌИ Косовскиот парламент е во завршна фаза со подготовките за прогласување независност, изјавил претседателот на косовскиот парламент, Јакуп Красниќи. Според него, датумот за прогласување се уште не е одреден, но ќе следува многу брзо, јавува ...

Шутановац: Не очекувам Македонија прва да го признае Косово

А1 - 15.01.2008

Не очекувам дека Македонија прва ќе ја признае евентуалната косовска независност, рече српскиот министер за одбрана Драган Шутановац. Тој со дипломатски речник одбегна директно да одговори на неодамнешните предупредувања на Белград дека еднострано признавање на покраината, Србија ќе го смета како ...

Советот за безбедност денеска повторно ќе дискутира за форматот на седницата посветена на Косово

Канал5 - 15.01.2008

Советот за безбедност на ОН денеска треба да ги продолжи разговорите за форматот на утрешната седница на која ќе биде разгледан извештајот за состојбата на Косово, изготвен од генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун и шефот на УНМИК Јоаким Рикер, откако синоќа не успеа да постигне договор.

Шутановац: Српската армија може да влезе на Косово само на барање на КФОР

Канал5 - 15.01.2008

Српската армија може да влезе на Косово само на барање на силите на НАТО во покраината - КФОР, изјави денеска српскиот министер за одбрана Драган Шутановац во интервју за белградскиот весник „Блиц“. Белград, 15 јануари (МИА) - Српската армија може да влезе на Косово само на барање на силите на НАТО ...

Србија усвои таен план за Косово

Дневник - 15.01.2008

Министерството за одбрана „немало посебен придонес“ на вонредната седница на Владата, одржана зад затворени врати Србија нема да испрати воени или полициски сили на Косово ако провинцијата прогласи независност, укажува белградското радио Б-92, пренесувајќи детали од акцискиот план усвоен вчера од ...

Србија усвои таен план против независноста на Косово

Вест - 15.01.2008

БЕЛГРАД, 15 јануари (Ројтерс) - Српската влада усвои таен план што ќе го имплементира во случај на унилатерлано прогласување на независност од албанското мнозинство на Косово. Со поддршка од западот, 90 отсто од Албанците на Косово се подготвуваат да прогласат независност во наредните месеци и ...

Русија ќе го спречи насилното прогласување на косовската независност

Утрински - 15.01.2008

Ќе се бара организирање конференции под покровителство на ОН за заштита на меѓународното право Со независноста на Косово „ќе се отвори Пандорината кутина на планетарниот сепаратизам“ смета новиот руски амбасадор во НАТО, Дмитриј Рогозин Белград - Во случај на насилно прогласување на независност на ...

Тадиќ_ Граѓаните сакаат во ЕУ

Утрински - 15.01.2008

Досегашниот претседател смета дека статусот на Косово и европската интеграција не се поврзани процеси БЕЛГРАД - Претседателскиот кандидат на ДП, Борис Тадиќ, повтори дека статусот на Косово и европската интеграција не се поврзани процеси.

Србија нема да ја прифати независноста на Косово

Време - 14.01.2008

СРПСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ БОРИС ТАДИЌ Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, изјави дека Србија нема да ја прифати независноста на Косово и Метохија и дека својата покраина ќе ја брани со преговори и аргументи, при што не смее да има никакво предавство, јави белградското радио „Б92“.

Најдобар одговор за Косово и за Србија е членство во ЕУ

Време - 14.01.2008

КОМЕНТАР НА УГЛЕДНИОТ БРИТАНСКИ АНАЛИТИЧАР ТИМОТИ ГАРТОН ЕШ ЗА ВЕСНИКОТ „ГАРДИЈАН“ Во наредната деценија две европски земји ќе станат членки на Европската Унија - Србија и Косово. Историчарите ќе забележат дека една од овие две земји некогаш беше дел од другата.

Српската Влада усвои Акционен план за Косово

Канал5 - 14.01.2008

Српската Влада денеска усвои Акционен план на Република Србија во случај на проглаување еднострана независност на Косово. Белград, 14 јануари (МИА) - Српската Влада денеска усвои Акционен план на Република Србија во случај на проглаување еднострана независност на Косово.

Повеќето Срби не би го напуштиле независно Косово

Дневник - 14.01.2008

Во анкетата, 60,8 проценти Срби се изјасниле дека не би го напуштале Косово во случај на прогласување независност, а иселување од покраината би поддржале 30,5 проценти Поголем број од Србите на Косово не би ја напуштиле покраината ако Приштина прогласи независност, покажа една анкета, јави српската ...