TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопското муфтиство реагира против Парадата на гордоста

Република - 30.06.2019

Муфтиството на Исламската верска заедница (ИВЗ) од Скопје реагираше против Парадата на гордоста, која за првпат се организираше во главниот град на Северна Македонија. Во реакцијата на скопското муфтиство се вели дека „со голема индигнација“ биле ...

Пеејќи молитва битолчани парадираа по Широк сокак

Фокус - 30.06.2019

Свештени лица, родители и деца парадираа денеска по Широк сокак во Битола пеејќи молитва, како реакција на Парадата на гордоста што се одржа вчера во Скопје. Битолската контра-парада беше најавена на социјалните мрежи.

Турските власти ја забранија геј парадата, ЛГБТ заедницата прогласена за непожелна

МКД - 30.06.2019

Турските власти го забранија петта година по ред одржувањето на „Парадата на гордоста“ за правата на ЛГБТ популацијата, соопштија активистите на групата која ја организира парадата во Истанбул.

Турските власти забранија парада на гордоста во Истанбул

Локално - 30.06.2019

Турските власти ја забранија годинешната парада на гордоста во Истанбул, која по петти пат требаше да се одржи на плоштадот Таксим. Волонтерска група која ја организира истамбулската парада на гордоста соопшти дека од канцеларијата на гувернерот го ...

(Видео) Турската полиција со солазвец ги растера активистите кои се собраа на ЛГБТ-парадата

Макфакс - 30.06.2019

Со солзавец и полициски кучиња турската полиција ги растера активистите за поддршка на ЛГБТ правата кои денеска се собраа во Истанбул. Како што пренесе „АП“, во центарот на градот излегле неколку стотици луѓе, извикувајќи слогани за геј правата и ...

ФОТО И ВИДЕО: Битолска парада на гордоста!

Тера - 30.06.2019

Денеска во Битола се случи парадата која беше најавена на социјаните мрежи. Се собраа кај Саат кулата, а потоа низ Широк сокак до Градскиот парк. Учесниците рекоа дека ова е парада со која сакаат да ја пратат порака за традиционалните семејните ...

Битолчани излегоа на нивната парада на гордоста (ГАЛЕРИЈА)

Скопје24 - 30.06.2019

Вчера од паркот „Жена борец“ во Скопје почна првата Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Во Битола се одржа Парада за традиционалните семејни вредности

ТВ21 - 30.06.2019

Денеска во Битола се одржа парадата која беше најавена на социјалните мрежи. Учесниците се собраа кај Саат кулата, а потоа прошетаа низ Широк сокак се до градскиот парк. Учесниците рекоа дека ова е парада со која испраќаат порака за традиционалните ...

Единствена Македонија: Институционално ќе ги вратиме ЛГБТИ лицата во нормала

Фокус - 30.06.2019

По вчерашната Парада на гордоста, која помина успешно, без инциденти и со голема посетеност, од партијата „Единствена Македонија“ велат дека кога би дошле на власт би овозможиле институционални третмани за да ги преобратат ЛГБТИ лицата.

(Фото) И во Битола Парада на гордоста

еМагазин - 30.06.2019

Како што беше најавено пред неколку недели на социјалните мрежи, денеска еден ден по Парадата на гордоста и Маршот на гордоста во Скопје, и во Битола се одржа Парада на гордоста за традционалните семејни вредности. На Парадата имаше и свештени лица.

Беким асани: сите сме шокирани, ова нема да го заборавиме Цел живот

Слободен Печат - 29.06.2019

Нападнатиот Беким објаснува како никој од нив не носел обележја од Скопје Прајд, односно напаѓачите го препознале дека е од Тетово, при што следувал нападот. На самиот крај на Парадата на гордоста вчера, која за прв пат се одржа во и Македонија ...

Реален ФБ статус за вчерашните настани: Биди геј или стрејт, ако не си од вистинската партија - нема вработување

Скопје инфо - 30.06.2019

Пасторот на Евангелската црква Филип Иванов преку фејсбук статус ги опиша вчерашните случувања во главниот град. Тој својот статус го започна со зборовите „Сега гледам слики и видеа од атмосферата и на другата парада.

(Фото) Љубов е љубов

Репортер - 30.06.2019

Минстерките Радмила Шеќеринска и Мила Царовска, маршираа на Парадата на гордоста која за прв пат вчера се случуваше во Скопје. Низ боите на виножитото се најде и мистерката Шеќеринска,која со фотографии на Фејсбук кажа дека „љубов е љубов“.

Фото: Гордоста на Скопје

Скопје инфо - 30.06.2019

Еден ден по „Парадата на гордоста“ и „Сведоштво за семејството“, додека ги сумираме сите импресии, ние ја пронајдовме правата гордост на Скопје: Фото: ...

„Еве лабаво со швалерката, од кога изиграв оро за „семејните вредности“: Твитер реакции за Парадата на гордоста и ...

еМагазин - 30.06.2019

Вчера во Скопје речиси истовремено се одржаа Парада на гордоста за правата на ЛГБТИ заедницата и Марш на гордоста за семејните вредности. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (ГАЛЕРИЈА) Голема посетеност на првата Парада на гордоста во Скопје (ВИДЕО) Марш на гордоста: Со ...

Геј парадата во Белград за првпат без инциденти: „Нека сака кој кого сака“ (ВИДЕО)

МКД - 29.06.2019

Во центарот на Белград денес беше одржана прошетката на припадниците на ЛГБТ заедницата „Гордоста на Србија“, а парадата на активистите кои се борат за правата на ЛГБТ популацијата, проследена со силно полициско обезбедување, за првпат во пет ...

Првата „Скопје Прајд“ без провикации и инциденти

Алсат-М - 29.06.2019

Под високи безбедносни мерки денеска се одржа првата парада на ЛГБТИ заедницата „Скопје Прајд“. Присутни беа голем број граѓани, кои го вееја знамето во боите на виножитото – симболот за оваа заедница.

Љубовта им припаѓа на сите – фотогалерија од првата Парада на гордоста во Скопје

Сакам да кажам - 29.06.2019

Со пораки „Љубовта е љубов“, „Љубовта им припаѓа на сите“, „Не треба да судиш кој кого љуби“ и „Никој не е слободен додека сите не сме слободни“, денес во Скопје се одржа првата Парада на гордоста.

Галерија: Парада на гордоста

Фокус - 29.06.2019

За прв пат во Скопје денеска се одржа „Парада на гордоста“. Парадата помина без инциденти, со повремени свиркања, но и аплаузи. 1 на 7 Фотографии: Томислав ...

Контрапарада со тапани, молитви и навреди

Телма - 29.06.2019

Црковните звона точно напладне го означија стартот на маршот под мотото „Сведоштво за семејството“, а продолжи со звукот на тапаните низ центарот на Скопје. Со транспаренти в раце од црквата Св. Богородица до храмот Св.

Геј популацијата го измаршира Скопје на првата парада на гордоста

Телма - 29.06.2019

Спектарот на виножитото го обои Скопје. За прв пат на едно место, под исто знаме и со иста цел за поголема видливост и еднаквост, парадираа луѓе со различни ставови, нивни поддржувачи и блиски.

Скопје Прајд: Никој не е слободен додека сите не се слободни

Deutsche Welle - 29.06.2019

Денешниот марш „Скопје Прајд“ доби поддршка и од активисти за ЛГБТ-права од земји во регионот, од странски амбасадори и политичари, но доби и контрамарш: истовремено се одржа собир за „традиционалните семејни вредности“.

Прва Парада на гордоста во Скопје, силно полициско обезбедување, без инциденти

ТВ21 - 29.06.2019

Силно и строго полициско обезбедување на првата парада на гордоста во Скопје. Речиси сите кои доаѓаа кон паркот Жена борец, каде беше закажан стартот на парадата, полицијата ги проверуваше и идентификуваше.

Зурли, тапани, оро и молитви на „Сведоштво за семејството“

МКД - 29.06.2019

Преку Декларација за заштита на бракот и семејството и мирен марш низ центарот на Скопје, 19 граѓански здруженија и неформални групи од граѓанско-верската платформа „Сојуз за живот“ денеска побараа зачувување на традиционалните семејни вредности со ...

Марш контра Парадата на гордоста: „Сојузот за живот“ бара заштита на семејството и бракот

ТВ21 - 29.06.2019

„Полот и родот се биологија, а не идеологија“, „Само животот има иднина“, „Бог, брак, семејство, смисла“ беа дел од транспарентите кои можеа да се забележат на собирот, кој може да се нарече контра марш на Парадата на гордоста.

Морачанин: ЛГБТИ луѓето заслужуваат да излезат од сенката и да сјајат со боите на виножитото

Макфакс - 29.06.2019

Претседателката на партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) и координаторка на Интерпартиската парламентарна група за првата на ЛГБТИ луѓето, Маја Морачанин, се обрати на денешниот Скопје Прајд.

Парада на гордоста, Скопје во боите на виножитото

МКД - 29.06.2019

Никој не е слободен додека сите не се ослободат, порачаа организаторите на Парадата на гордоста која што денеска за првпат се одржа во Скопје. Илјадници граѓани маршираа низ центарот на градот до Градскиот парк за поддршка на припадниците на ...

Парада и контрапарада во Скопје, ВМРО бара оставка од Рашковски, СДСМ обвинува за лажни вести – Централен Дневник на ...

1tv - 29.06.2019

Првата парада на гордоста се одржа во главниот град, а целта на маршот е можноста ЛГБТИ заедницата да добие видливост во општеството и поддршка во надминувањето на проблемите со кои се соочува. Освен парадата, во исто време се одржа и контрапарада.

ПРВА „ПАРАДА НА ГОРДОСТА“ ВО БОИТЕ НА ВИНОЖИТОТО

24 Вести - 29.06.2019

Прва парада на гордоста во Скопје. Под боите на виножитото со силно полициско обезбедување стотици граѓани денеска маршираа во главниот град на Македонија против хомофобијата и трансфобијата.

ВИДЕО: Скопје се обои во боите на виножитото, суптилниот отпор остана

А1 On - 29.06.2019

До пред неколку години беше незамисливо да се види развеано знаме со боите на виножитото по улиците на Скопје, да се разговара со две девојки кои раскажуваат каде и како се запознале, низ што сè поминале како љубовна двојка и како сега планираат да ...

Прва Парада на гордоста во Скопје

Сител - 29.06.2019

Прва парада на гордоста во Скопје.. Со музика и знамиња во бои на виножито се парадираше по скопските улици.. Учесниците велат дека на овој начин ЛГБТИ луѓето бараат заштита и поддршка на човековите права..

Фустанот на Тамара во боите на виножито на Парадата на гордоста

AKO - 29.06.2019

На Парадата на гордоста во Скопје, Тамара ја пееше својата евровизиска песна ,,Горда“. Им ја посвети на луѓето од ЛГБТ заедницата. Нејзиниот фустан ги имаше боите на виножитото, симболот на ЛГБТ ...

[Галерија] Порака од Првата парада на гордоста: Љубовта секогаш победува

Радио МОФ - 29.06.2019

Мирно, во позитивна атмосфера и без инциденти помина првата Парада на гордоста во државата. Граѓани од ЛГБТИ заедницата и нивни поддржувачи денеска маршираа гордо од паркот Жена борец каде го развеаја знамето со боите на виножитото и со бројни ...

Парада на гордоста vs. Марш за традиционални вредности

Р.С.Европа - 29.06.2019

Во Скопје речиси истовремено тргнаа Парадата на гордоста и Маршот на гордоста, собраните поминаа по исти улици, а завршија на различни места- првите во Градскиот парк, вторите пред Соборниот храм.

Боите на виножитото „минаа” низ Скопје, првата Парада на гордоста помина мирно

МКД - 29.06.2019

Неколку илјади граѓани денеска маршираа низ скопските улици на првата „Парада на гордоста“, што се одржа во Македонија. Парадата помина мирно и без никакви инциденти, а започна на пладне од паркот „Жена Борец“ во центарот на Скопје, мина крај ...

Поддршката за ЛГБТИ заедницата ги надмина очекувањата на организаторите на Скопје Прајд

1tv - 29.06.2019

Боите на виножитото маршираа низ Скопје. Педесет години од простестите во Њујорк, кои се сметаат за прв бунт во светот за правата на ЛГБТ заедницата, во Македонија се одржа првата парада на гордоста.

Прва Парада на гордоста во Македонија

Алфа - 29.06.2019

Стружанката Каја Мор е трансродово лице кое долги години живее во Чикаго. Таа денеска беше дел од Парадата на гордоста која за прв пат се одржа во Скопје. Облечена во традиционална струшка носија, Мор вели предрасуди се уште има, но задоволна е како ...

„Љубов е љубов“ прва парада на гордоста во Скопје

Канал5 - 29.06.2019

Виножито го обви Скопје, но не поради дождот – туку поради првата Парада на гордоста во земјава. Сакаме љубов, сакаме слобода – не бараме да бидеме третирани како посебни, време е да добиеме еднаков третман, изјавија присутните.

ЈАНЕВСКИ: Зошто ви мириса геј-парадата?

Денешен - 29.06.2019

Дарко Јаневски Затоа 90 отсто од вас што не ни знаете зошто сте таму. Всушност знаете – таму сте зошто мислите дека тоа е сега во мода. Затоа што на парадата гледате како на можност како поблиску да бидете до нечиј моќен задник кој исто како и вас, ...

Завршија парадата на гордоста и маршот за традиционалните вредности

OhridNews - 29.06.2019

Во мирна атмосфера денеска се одржа и заврши Првата парада на гордоста во Македонија. Во Скопје голем број граѓани од земјава, но и учесници од странство маршираа за подршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе.

Од „уа“ преку воздржаност до аплаузи: Парадата на гордоста мина без инциденти

Нова ТВ - 29.06.2019

По некое „уа“ и на места аплаузи. Негодувања и одобрувања, навредливи коментари по социјалните мрежи, солидна поддршка и одзив на членството на терен. И што е најважно, првата Парада на гордоста низ скопските улици заврши без инциденти.

Сакаме маргинализираниte да станат видливи, ја пренесе Мила Царовска пораката на владата на парадата на гордоста

Сакам да кажам - 29.06.2019

Тамара Тодевска од Школка во Градскиот парк, крајната дестинација на денешната прва Парада на гордоста им ја отпеа на присутните стотици граѓани и активисти и припадници на ЛГБТ заедницата од дома и од странство евровизиска „Горда“ (Proud).

Царовска на Парадата на гордоста: Веруваме во општество еднакво за сите

ТВ21 - 29.06.2019

На првата парада на гордоста во Северна Македонија „Skopje Pride“ денеска присуствуваа министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, министерката за одбрана и потрпретседателка на Владата, Радмила Шекеринска, министерката без ресор, ...

Царовска на „Парада на Гордоста": Маргинализираните да станат видливи

Press24 - 29.06.2019

На „Парадата на Гордоста" која денеска почна во Жена борец, а заврши во Градскиот Парк во Скопје, беше пратеникот кој даде оставка, Павле Богоевски, како и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска.

Андоновски од ЛГБТ: Никој не е слободен додека сите не се ослободат

Локално - 29.06.2019

Веруваме во општество кое е еднакво, кое дава шанса за секој еден, ЛГБТИ заеднициата постои и таа е тука помеѓу нас и сите ние заедно ако не си го признаеме тоа и ако не си го покажеме вака видливо, губиме голем потенцијал во државата, а тоа нема да ...

Мила Царовска за Парадата на гордоста: „Полна ми е душава, одамна не сум била на настан со толку позитивна енергија“

еМагазин - 29.06.2019

„Полна ми е душава, одамна не сум била на настан со толку позитивна енергија ❤🏳‍🌈. Денеска покажавме дека сите оние кои со години беа невидливи, дискриминирани, малтретирани, можеме заеднички ги поддржиме.

Радмила Шекеринска за Парадата на гордоста: „Љубов е љубов“

еМагазин - 29.06.2019

На денешната прва Парада на гордоста во Скопје учествуваше и вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска . „Љубов е љубов“, напиша таа на Фејсбук, каде објави фотографии од Парадата.

Тамара ги поздрави присутните на Парадата на гордоста со песната „Proud“ облечена во боите на виножитото!

Среќа.mk - 29.06.2019

Тамара Тодевска во Градскиот парк настапи со евровизиската песна „Proud“ на денешната Парада на гордоста која се одржува во Скопје. View this post on Instagram A post shared by Tamara Todevska (@tamaratodevska) on Jun 29, 2019 at 4:28am PDT Облечена ...

Skopje Pride низ фотографии

Скопје инфо - 29.06.2019

Неколку илјади граѓани денеска маршираа низ скопските улици на „Парадата на гордоста“, што се одржа за прв пат во Македонија. Парадата започна во 12 часот пред паркот „Жена борец“ и продолжи кон Градскиот парк каде што покрај неколку музичари, ...

Прва Парада на гордоста во Македонија

Н.Македонија - 29.06.2019

Започна првата Парада на гордоста во Македонија, во знак на бробата за правата на лицата од ЛГБТИ-заедницата, под организација на Националната мрежа за броба против хомофобијата и трансфобијата.

Контра парадата предводена со звуци од тапан

Фокус - 29.06.2019

Точно на пладне денесека во Скопје, освен „Парадата на гордоста“, се одржа и контра настан „Сведоштво за семејството“. Оваа парада ја предводеше тапанар, облечен во традиционална носија, а по него чекореа повозрасни граѓани и деца.

(Фото и Видео) И бидна Парада на гордоста и во Скопје

24Инфо - 29.06.2019

И Скопје денеска влезе во светската мапа на градови и држави во кои, некаде со години, некаде како и во Македонија по прв пат, се одржуваат Паради на гордоста во знак на бробата за правата на лицата од ЛГБТИ-заедницата.

Првата „Парада на гордоста“ во Скопје помина мирно и без инциденти

Нетпрес - 29.06.2019

Неколку илјади граѓани денеска маршираа низ скопските улици на „Парадата на гордоста“, што се одржа за прв пат во Македонија. Парадата започна во 12 часот пред паркот „Жена борец“ и продолжи кон Градскиот парк каде што покрај неколку музичари, ...

Марш за промоција на традиционалните вредности во општеството

Н.Македонија - 29.06.2019

Како одговор на првата Парада на гордоста за во знак на борбата за заштита на правата на лицата од ЛГБТИ-заедницата, денес во центарот на Скопје се одржа марш во насока на промоција на традиционалните вредности на општеството.

ВИДЕО: И поддршка и негодувања, но без проблеми, помина првата парада во Скопје

А1 On - 29.06.2019

Со музика и играње протече првата парада на гордоста што се одржува во Скопје. Учесниците на парадата пристигнаа во градскиот парк, каде што Тамара Тодевска ја испеа песната со која настапи на Евровизија „Proud“.

Шекеринска, Царовска, Богоевски, јавни личности и амбасадори на „Парадата на гордоста“

Република - 29.06.2019

На „Парадата на гордоста“ која денеска се одржа во Скопје првпат освен министри, пристуваа и јавни личности и амбасадори во државата. Меѓу нив беа в.д. амбасадорот на САД во Македонија, Микаела Швајцер-Блум, амбасадорот на Франција, Кристијан ...

ВИДЕО: Тамара Тодевска во фустан со боите на виножитото ја испеа „Proud“ на првата Парада на гордоста во Скопје

Убавина и Здравје - 29.06.2019

Тамара Тодевска настапи на првата Парада на гордоста, која моментално се одржува во Скопје. 34-годишната пејачка ја испеа евровизиската песна „Proud“ (Горда) во Градскиот парк кај Школка. Сите присутни пееја заедно со Тамара.

Парада за традиционалните семејни вредности во Битола

Скопје1 - 30.06.2019

Свештени лица, родители и деца парадираа денеска по Широк сокак во Битола пеејќи молитва, како реакција на Парадата на гордоста што се одржа вчера во Скопје. Битолската контра-парада беше најавена на социјалните мрежи.

Тамара ја испеа „Proud“ на Парадата на гордоста (ВИДЕО)

Локално - 29.06.2019

Нашата пејачка, Тамара Тодевска ја испеа песната „Proud“ пред учесниците на денешната прва Парада на гордоста во државава. Таа им го посвети текстот на песната на присутните. #Proud performance by @TamaraTodevska at @SkopjePride #LoveisLove ...

Кој како милува: Парада на гордоста Скопје 2019/ галерија

Вечер Прес - 29.06.2019

Денеска во 11 часот започна Парадата на гордоста „Скопје прајд 2019“. Кај нас за прв пат се одржува ваков настан и затоа побуди голем интерес. Тргнувањето на поворката беше од паркот на Жената борец спроти Собранието, а дефилето заврши во Градскиот ...

Кој како милува: Марш за традиционални семејни вредности/ галерија

Вечер Прес - 29.06.2019

Со зурли и тапани, оро и молитви почна маршот за традиционално семејство, кој се организираше како контра-собир на првата Парада на гордоста. По литургијата во црквата Пресвета Богородица во Скопје, собраните пееја духовни песни, се прекрстуваа и ...

Мила Царовска на „Парадата на гордоста“ порача: Владата сака маргинилизарните групи да ги направи видливи

Република - 29.06.2019

Мила Царовска, министерката за труд и социјална политика денеска на „Школа“ во Градскиот парк во Скопје каде што заврши маршот на „Парадата на гордоста“ порача дека Владата сака овие маргинализирани групи да ги направи видливи.

Турција ја забрани парадата на гордоста во Истанбул

Скопје1 - 30.06.2019

Турските власти ја забранија годинешната парада на гордоста во Истанбул, која по петти пат требаше да се одржи на плоштадот Таксим. Волонтерска група која ја организира истамбулската парада на гордоста соопшти дека од канцеларијата на гувернерот го ...

(Фото) Шекеринска, Царовска, Богоевски: Кои политичари дадоа подршка на Парадата на гордоста

еМагазин - 29.06.2019

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска , министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, поранешниот пратеник Павле Богоевски , лидерката на ДОМ, Маја Морачанин …, неколку амбасадори беа дел од денешната прва Парада на ...

Тамара ја испеа PROUD на Школка (ВИДЕО)

Слободен Печат - 29.06.2019

Таа ја испеа песната „Proud“ со која нè претстави на Евровизија и го освои првото место од гласовите на жирито. Нашата годинашна претставничка на Евровизија, Тамара Тодевска, го отвори музичкиот дел на првата Парада на гордоста во Македонија, што се ...

(Видео) Турската полиција со солазвец ги растера активистите кои се собраа на ЛГБТ-парадата

24Инфо - 30.06.2019

Со солзавец и полициски кучиња турската полиција ги растера активистите за поддршка на ЛГБТ правата кои денеска се собраа во Истанбул. Како што пренесе „АП“, во центарот на градот излегле неколку стотици луѓе, извикувајќи слогани за геј правата и ...

Тамара со здолниште и ладало во боите на виножитото ја отпеа „Горда“

Република - 29.06.2019

Во црн корсет и здолниште со карнери во боите на виножитото и ладало во раката македонската пејачка Тамара Тодевска ја отпеа песната „Горда“ со која настапи на годинешниот избор за песна на Евровизија.

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Првата Парада на гордоста

Либертас - 29.06.2019

Од фотографиите во продолжение погледнете како изгледа првата Парада на гордоста која денеска се одржува во Скопје. Организаторите на првата Парада на гордоста во С. Македонија за Либертас велат дека се изнендени од масовното присуство на Парадата ...

Првата „Парада за гордоста“ во Скопје помина без проблеми

CivilMedia - 29.06.2019

Неколку илјади граѓанки и граѓани маршираа низ скопските улици по повод „Парада на гордоста“. Ова е прва парада во Република Северна Македонија. Парадата започна во 12 часот пред паркот „Жена борец“ и продолжи кон градскиот парк каде што покрај ...

Павле Богоевски за Парадата на гордоста: Покрај сите пречки и омраза, љубовта сепак победи!

еМагазин - 29.06.2019

Поранешниот пратеник Павле Богоевски, кој е и ЛГБТИ активист учествуваше на денешната прва Парада на гордоста во Скопје. „Покрај сите пречки и омраза, љубовта сепак победи!🇲🇰✊💗 Среќен Прајд, друштво. Да ни се множат!“, напиша тој на Фејсбук.

(ФОТО) Тимоние, Шеќеринска, Царовска… јавни личности на „Парадата на гордоста“

Либертас - 29.06.2019

„ 360 Степени “ забележа повеќе личности од политичкиот живот на „Парадата на гордоста“, од стартот на парадата до нејзиното крајно одредиште. Меѓу нив се в.д. амбасадорот на САД во С. Македонија, Микаела Швајцер-Блум, амбасадорот на Франција, ...

Почна првата Парада на гордоста во Скопје

Сакам да кажам - 29.06.2019

Граѓани од сите генерации, многу учесници од Грција, Србија, Црна Гора и од други странски држави, дојдоа да дадат поддршка на првата Парада на гордоста што се одржува денес во Скопје. Организатор на настанот е ЛГБТ мрежата.

Поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски меѓу присутните на „Парадата на гордоста“

Република - 29.06.2019

Роберт Алаѓозовски, поранешниот министер за култура, а сега национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка во Владата на Македонија е меѓу присутните на „Парадата на гордоста“ која првпат се одржува во нашата земја.

Скопје прајд 2019“ (галерија)

Локално - 29.06.2019

Денеска Скопје се случува првата парада на гордоста погледнете ја ...

Поради Парадата на гордоста и маршот „Сведоштво за семејство“ изменет сообраќајот во центарот на Скопје

МКД - 29.06.2019

Поради Парадата на гордоста и маршот „Сведоштво за семејство“, кои ќе се одржат денеска со почеток во 12 часот, сообраќајната полиција ќе го пренасочува сообраќајот на скопските улици. Како што информираат од МВР, парадата ќе почне од Паркот на ...

(ВИДЕО)Настан за македонска историја: Прва Парада на гордоста во Скопје

Нова ТВ - 29.06.2019

Времепловот на Скопје и на македонската држава од денеска ќе биде побогат за уште еден настан што досега важеше за табу. Низ улиците на главниот град ќе се одржи првата Парада на гордоста, марш што во светски рамки е замислен како мирен протест за ...

Тамара со здолниште во боите на виножитото ја отпеа “Горда”

PressingTV - 29.06.2019

Во здолниште во боите на виножитото и со исто таква лепеза пејачката Тамара Тодевска настапи на маршот на “Парада на гордоста” која за прв пат се одржува во Македонија. Во Градскиот парк во Сопје таа ја отпеа песната “Горда” со која настапи на ...

Фотографија на денот: Парада на гордоста

Deutsche Welle - 29.06.2019

Во Скопје денеска напладне ќе се одржи првата Парада на гордоста. Организаторите повикаа на гордо марширање во знак на протест против дискриминацијата на ЛГБТИ-лицата. Во организација на Министерството за труд и социјална политика во македонскиот ...

Парада за традиционалните семејни вредности се одржа во Битола

Слободен Печат - 30.06.2019

Учесниците рекоа дека ова е парада со која испраќаат порака за традиционалните семејни вредности. Дел од оваа парада беа родители со своите деца, а имаше и свештени лица. Денеска во Битола се одржа парадата која беше најавена на социјалните мрежи.

(Видео) Тапани и молитви на контра-собирот на првата Парада на гордоста

Макфакс - 29.06.2019

Со зурли и тапани, оро и молитви почна маршот за здраво семејство, кој се организира како контра-собир на првата Парада на гордоста. Собраните пеат духовни песни, се прекрстуваат и носат пароли „Брак, семејство, иднина“, „И плодот во утробата има ...

Прва Парада на гордоста во Македонија: И социјалните мрежи во боите на виножитото

еМагазин - 29.06.2019

Во позитивна атмосфера и без инциденти помина првата Парада на гордоста во Скопје. Очекувано Парадата е топ тема на социјалните мрежи, а еве дел од твитовите: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (ГАЛЕРИЈА) Голема посетеност на првата Парада на гордоста во Скопје (ВИДЕО) ...

Богоевски одушевен од „Парадата на гордоста: Голем чекор за ЛГБТИ луѓето

Expres - 29.06.2019

„Не смееме да потценуваме колку е значаен овој чекор што денеска се прави. Далеку сме од целосно почитување на ЛГБТИ луѓето, ама ова е многу значаен чекор во вистинска насока. Денес, РС Македонија е дел од семејството држави кои имаат одржано Парада ...

Владата и претседателот ја поддржаа Парадата на гордоста

Скопје инфо - 29.06.2019

Северна Македонија е општество на еднакви можности за сите граѓани, а љубовта е љубов, пишува на Фејсбук страницата на Владата. Секој ден имаме можност да избереме како ќе помогнеме за поголема еднаквост за секој од нас, борбата за повеќе права нема ...

Влада: Љубов е љубов

CivilMedia - 29.06.2019

По повод Парадата на гордоста што за првпат се одржува во државата, од Владата твитна дека „Љубов е љубов“, односно дека Северна Македонија е општество на еднакви можности за сите ...

(Галерија) Парада на гордоста во Скопје

365 - 29.06.2019

Со зурли и тапани од паркот „Жена борец“ во Скопје почна маршот за здраво семејство, кој се организира како контра-собир на првата Парада на гордоста. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство.

Заев не се одѕва на поканата да ја предводи „Парадата на гордоста“

Република - 29.06.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија и покрај тоа што беше повикан да ја предводи „Парадата на гордоста“ која моментално се одржува во Скопје, не се одѕва на поканата. Меѓу присутните на парадата која се одржува по улиците на Скопје се поранешниот ...

(ГАЛЕРИЈА) Голема посетеност на првата Парада на гордоста во Скопје

еМагазин - 29.06.2019

Голема посетеност на првата Парада на гордоста во Македонија. Парадата помина без никакви инциденти. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Во Скопје и „Парада на гордоста“ и „Марш на гордоста“, учество на него најави и Владиката Агатангел Прва Парада на гордоста во ...

ФОТО: Организаторите изненадени од масовното присуство на Парадата на гордоста

Либертас - 29.06.2019

Организаторите на првата Парада на гордоста во С. Македонија за Либертас велат дека се изнендени од масовното присуство на Парадата на гордоста. Тие очекувале меѓу 200 и 500 присутни, но залепиле над 1.000 траки и 500 печати на учесници, на влезот ...

Скопје парадира за ЛГБТИ, а маршира за семејството

Н.Македонија - 29.06.2019

Начините на одржување протест и контрапротест во македонското општество е производ на политиките на популизам и отсликување на поделеноста меѓу граѓаните. Истата форма е присутна и во политичката, религиозната, па и сега во борбата на правата на ...

(Видео) Скопје обоено во боите на виножитото, контрапарада за традиционалните семејни вредности

1tv - 29.06.2019

Скопје денеска обоено во боите на виножитото. Првата парада на гордоста започна пред половина час, а целта на маршот е можноста ЛГБТИ заедницата, како една од најмаргинализираните, да добие видливост во општеството и поддршка во надминувањето на ...

Прва парада на гордоста

24 Вести - 29.06.2019

Во Скопје денеска се одржува првата парада на гордоста, со цел борба за поголеми права на ЛГБТИ заедницата во Македонија. Парадата е во организација на националната мрежа за борба против хомофобија и ...

Стотици се собираат во Жена парк на првата Парада на гордоста

Макфакс - 29.06.2019

Стотици се собираат во Жена парк во Скопје од каде треба да стартува првата Парада на гордоста во земјава. Забележливо е присуството на учесници на парадата од повеќе држави, има Грци, Британци, Срби, Хрвати со знамиња „Скопје Прајд“.

Скопје Прајд: „Вашето присуство е најсилна поддршка“

Радио МОФ - 29.06.2019

Денеска во Скопје се одржува првата Парада на гордост во државата. Настанот, како што велат организаторите, е протестен марш, кој има за цел да го сврти вниманието на јавноста кон нееднаквоста со која живеат ЛГБТИ луѓето во земјата.

Парада на гордоста: историјат, цели, пораки, транспаренти…

Бриф - 29.06.2019

Бука – Сараево Прајд е манифестација на ЛГБТИК-лицата по повод Меѓународниот ден на гордоста, која во светот се одбележува од 1969 година. Освен карневалските забави, парадите на гордоста, исто така, имаат политичка важност за насочување на ...

[Фото] Започнува Првата парада на гордост во Скопје

Радио МОФ - 29.06.2019

Обвиени во боите на виножитото и со знаменца, граѓани се собираат во паркот Жена борец во Скопје за Првата парада на гордоста. Поддршка има и од други држави. – Тука сме за слобода на избор, за сите да сме еднакви, велат поддржувачите на Парадата за ...

Прва „Парада на гордоста" денеска во Скопје

Press24 - 29.06.2019

Во Скопје денеска ќе се одржи првата Парада на гордоста. Влезот во маршот започнува во 11 часот кај Жена-парк (до триумфална капија) и дека истиот ќе биде затворен во 11:45. - Ги замолуваме сите учесници да дојдат во 11 часот за олеснување на влезот ...

Почна Парадата на гордоста во Скопје

Локално - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Владата и претседателот ја поддржаа Парадата на гордоста

Република - 29.06.2019

Северна Македонија е општество на еднакви можности за сите граѓани, а љубовта е љубов, пишува на Фејсбук страницата на Владата. напиша претседателот Стево Пендаровски во поддршката. ...

Пендаровски: Сексуалната ориентација и родовиот идентитет не смеат да бидат основа за дискриминација

Вечер Прес - 29.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски на Твитер се огласи во врска со првата Парада на гордоста што се одржува во ...

Марш за традиционално семејство и Парада за поддршка на ЛГБТИ денес во Скопје

Gostivarpress.mk - 29.06.2019

Главниот град денес ќе биде место кадешто ќе се одржуваат два настана со спротивставени цели и пораки: едниот за поддршка на правата на хомосексуалците и трансродовите лица и другиот за промовирање на традиционалните семејни вредности.

Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Скопје инфо - 29.06.2019

Организаторите на првата парада на гордоста, заедно со портпаролот на МВР, изјавија дека за безбедноста на учесниците полицијата ќе биде максимално ангажирана. МВР ги презема сите мерки за да го гарантира јавниот ред и мир.

Пратеници и гости од соседството ДАДОА ПОДДРШКА на првата Парада на гордоста во Скопје (ФОТО)

Слободен Печат - 29.06.2019

Забележано е и големо полициско присуство и строга контрола на тоа кој влегува во заштитената зона Започна маршот на Парадата на гордоста во Скопје, во која засега се вклучиле околу 1000 учесници.

Тамара Тодевска сподели фотографија од свадбата, па се пофали дека има важен повод за славење

Вистина.мк - 29.06.2019

Македонската пејачка Тамара Тодевска по успехот кој го постигна на „Евровизија“ со песната „Proud“, максимално ужива со семејството, а најави дека наскоро подготвува и нешто ново. Имено, Тодевска кон крајот на годината имаше убав повод за славење, ...

Денеска ќе се одржи првата Парада на гордоста во земјава

ММС - 29.06.2019

Во Скопје денеска ќе се одржи првата Парада на гордоста, со цел за поголеми права на ЛГБТИ луѓето во нашата земја. Настанот го организра Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија, од каде нагласуваат дека одржувањето на првата ...

Во Скопје прва парада на гордоста и марш за семејни вредности

OhridNews - 29.06.2019

Денеска во Скопје ќе се одржи прва Парада на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и еднакви права на сите луѓе. Скопје прајд е настан за да се сврти вниманието на јавноста за нееднаквоста во која живеат припадниците на ЛГБТИ ...

Во Скопје денеска ПАРАДА НА ГОРДОСТА и МАРШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО

Слободен Печат - 29.06.2019

Две паради во еден ден За првпат во Македонија денеска ќе се одржи парада на гордоста, а во исто време и контрапарада, односно марш за семејството. Парадата на гордоста ќе започне во 11 часот, со регистрирање во паркот „Жена борец“, а потоа ...

Денеска протестен марш Скопје Прајд 2019

Нетпрес - 29.06.2019

Протестниот марш Скопје Прајд ќе се одржи денескае од 12 до 13 часот. Целта е да се сврти вниманието на јавноста кон нееднаквоста со која живеат ЛГБТИ луѓето во нашата земја. – Поради стигмата, неприфаќањето и насилството со кое ЛГБТИ заедницата ...

Во Скопје прва, а во Белград се одржува ПЕТТАТА Парада на гордоста

Слободен Печат - 29.06.2019

Во Белград Парадата се одвива под мотото „Борбата уште трае, придружи се“. И додека во Скопје првпат се случува Парада на гордоста, земјите од регионот веќе поодамна се вклучени во ваквите организации.

(ФОТО) ЕМОТИВНО: Тамара со фотографија одбележа 4. годишнина од брак!

Екран - 29.06.2019

Сигурни сме дека секоја годишнина од бракот со Александар Димитровски на Тамара и била весела и среќна, но оваа сепак има посебно значење…. Не, не станува збор за бројката – па 4. годишнина е…но, сепак оваа 2019.

(ФОТО/ВИДЕО) Прва Парада на гордоста во Македонија

Независен - 29.06.2019

Денеска во Скопје се одржува првата Парада на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ-заедницата и еднакви права на сите луѓе. Настанот е со цел да се сврти вниманието на јавноста за нееднаквоста во која живеат припадниците на ЛГБТИ-заедницата.

Денеска се одржува и собир „Сведоштво за живот“, контра собир на Парадата на гордоста (ФОТО+ВИДЕО)

ТВ21 - 29.06.2019

Кај црквата Св. Богородица во центарот на Скопје, има собир организиран од страна на граѓанската платформа „Сојуз за живот“. Собирот е наречен „Сведоштво за живот“ и на некој начин е контра собир на Парадата на гордоста која се одржува во моментов ...

Гордоста ќе парадира под маски

Република - 29.06.2019

Засега слаб е одѕивот на ЛГБТ популацијата на Парадата на гордоста. Околу 11 часот во паркот Жена борец имаше малку луѓе, главно странци. Сепак, до почетокот на парадата во 12 часот има уште дваесетина минути, така што организаторите се надеваат на ...

Во одбрана на семејните вредности пред црквата „Пресвета Богородица“

Република - 29.06.2019

Маршот „Сведоштво за семејство“ денеска ќе тргне од црквата „Пресвета Богородица“, а ќе го пердводи митрополитот повардарски Агатангел. На плоштадот пред црквата веќе се собира народ, кој ќе се движи по следнава маршрута: ќе почне од црквата „Св.

ВО ЖИВО: Тапани, зурли, попови, крстење и молење на контра парадата

Скопје1 - 29.06.2019

Маршот на гордоста е во тек. Со тапани, зурли, попови, крстење и молење, поддржувачите на контра маршот парадираат низ Скопје. Погледнете во ...

Прва „Парада на гордоста“ денеска во Македонија

Кумановски м. - 29.06.2019

Во Скопје денеска ќе се одржи првата Парада на гордоста, со цел борба за поголеми права на ЛГБТИ заедницата во Македонија. Парадата е во организација на Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија. loading...

Започна Парадата на гордоста во Скопје

CivilMedia - 29.06.2019

Започна првата Парада на гордоста во Скопје, каде што има стотици граѓанки и граѓани. Засега е се мирно и нема никакви ...

Прва Парада на гордоста во Македонија

еМагазин - 29.06.2019

Во Скопје денеска ќе се одржи првата Парада на гордоста, „Скопје прајд“. „Влезот во маршот започнува во 11 часот кај Жена-парк (до триумфална капија) и истиот ќе биде затворен во 11:45. Ги замолуваме сите учесници да дојдат во 11 часот за олеснување ...

(ВИДЕО) Со тапани и оро започна Маршот на гордоста

еМагазин - 29.06.2019

Во Скопје како што беше најавено со тапани и оро пред црквата Св. Богородица започна Маршот на гордоста. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Во Скопје и „Парада на гордоста“ и „Марш на гордоста“, учество на него најави и Владиката Агатангел ПОВРЗАНИ ВЕСТИ МВР: Посебен ...

Полицијата подготвена да реагира: Денеска во Скопје марш на гордоста „Скопје прајд 2019“

PressingTV - 29.06.2019

Денеска во 11 часот започнува Маршот на гордоста „Скопје прајд 2019“. Кај нас за прв пат се одржува ваков настан и затоа побудува голем интерес. Тргнувањето ќе биде пред паркот Жена борец спроти Собранието и се очекува дефилето да заврши во ...

(ВО ЖИВО) Прва Парада на гордоста во Македонија

еМагазин - 29.06.2019

Следете ја во живо првата Парада на гордоста во Македонија, со линк на новинската агенција МИА: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (ВИДЕО) Со тапани и оро започна Маршот на гордоста Во Скопје и „Парада на гордоста“ и „Марш на гордоста“, учество на него најави и ...

Пендаровски: Сексуалната ориентација и родовиот идентитет не смеат да бидат основа за дискриминација

CivilMedia - 29.06.2019

„Независно кои сме и од каде доаѓаме, во општеството треба да направиме простор за секој од нас, а сексуалната ориентација и родовиот идентитет не смеат да бидат основа за дискриминација“, истакна претседателот на државата Стево Пендаровски.

Прва Парада на гордоста во Скопје, силно полициско обезбедување, без инциденти

4NEWS - 29.06.2019

Силно и строго полициско обезбедување на првата парада на гордоста во Скопје. Речиси сите кои доаѓаа кон паркот Жена борец, каде беше закажан стартот на парадата, полицијата ги проверуваше и идентификуваше.

Марш контра Парадата на гордоста: „Сојузот за живот“ бара заштита на семејството и бракот

4NEWS - 30.06.2019

„Полот и родот се биологија, а не идеологија“, „Само животот има иднина“, „Бог, брак, семејство, смисла“ беа дел од транспарентите кои можеа да се забележат на собирот, кој може да се нарече контра марш на Парадата на гордоста.

Морачанин: ЛГБТИ луѓето заслужуваат да излезат од сенката и да сјајат со боите на виножитото

Точка - 30.06.2019

Претседателката на партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) и координаторка на Интерпартиската парламентарна група за првата на ЛГБТИ луѓето, Маја Морачанин, се обрати на денешниот Скопје Прајд.

ВИДЕО: Поддршката за ЛГБТИ заедницата ги надмина очекувањата на организаторите на Скопје Прајд

Либертас - 29.06.2019

Боите на виножитото маршираа низ Скопје. Педесет години од простестите во Њујорк, кои се сметаат за прв бунт во светот за правата на ЛГБТ заедницата, во Македонија се одржа првата парада на гордоста.

Царовска: Со години ЛГБТИ заедницата во земјава беше невидлива, веќе нема да биде така

Макфакс - 29.06.2019

На првата парада на гордоста вов нашата држава која денеска се одржа во Скопје свое обраќање имаше и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, која посочи дека настанот е голем чекор напред во борбата за еднаквост и повеќе права на ...

Прва Парада на гордоста во Скопје: Никој не е слободен додека сите не се ослободат

Факултети - 29.06.2019

Скопје, 29 јуни 2019 (МИА) – Веруваме во општество кое е еднакво, кое дава шанса за секој еден, ЛГБТИ заеднициата постои и таа е тука помеѓу нас и сите ние заедно ако не си го признаеме тоа и ако не си го покажеме вака видливо, губиме голем ...

Царовска си замина со полна душа од Парадата на гордоста

AKO - 29.06.2019

,,Полна ми е душава, одамна не сум била на настан со толку позитивна енергија ❤🏳‍🌈 Денеска покажавме дека сите оние кои со години беа невидливи, дискриминирани, малтретирани, можеме заеднички ги поддржиме.

Владиката Агатангел го немаше на челото на парадата „Сведоштво за семејството“

Република - 29.06.2019

Точно на пладне денесека во Скопје, освен „Парадата на гордоста“, се одржа и друг, контра-настан „Сведоштво за семејството“. Оваа парада ја предводеше тапанар, облечен во традиционална носија, а по него чекореа повозрасни граѓани и деца.

Маршот „Сведоштво за семејството” почна со зурли, тапани, оро и молитви

МКД - 29.06.2019

Под мотото „Сведоштво за семејството”, граѓанската платформа „Сојуз за живот” денеска организира граѓанско-верски собир со цел да се испрати пораки за заштита на вистинските и темелните, животни, брачни, семејни и верски вредности.

Парада на гордоста во Скопје

Тера - 29.06.2019

Денеска во Скопје се одржа Парада на гордоста, во знак на бробата за правата на лицата од ЛГБТИ-заедницата, под организација на Националната мрежа за броба против хомофобијата и трансфобијата.

Шеќеринска, Царовска, Богоевски во првите редови на „Парада на гордоста“ во Скопје!

Магазин - 29.06.2019

Неколку илјади граѓани денеска маршираа низ скопските улици на „Парадата на гордоста“, што се одржа за прв пат во Македонија. Парадата започна во 12 часот пред паркот „Жена борец“ и продолжи кон Градскиот парк каде што покрај неколку музичари, ...

„Сведоштво за семејството“ низ фотографии

Скопје инфо - 29.06.2019

Како одговор на првата Парада на гордоста за во знак на борбата за заштита на правата на лицата од ЛГБТИ-заедницата, денес во центарот на Скопје се одржа марш во насока на промоција на традиционалните вредности на општеството.

(Видео) Позитивна атмосфера на Парадата на гордоста во Скопје

Макфакс - 29.06.2019

Во позитивна атмосфера со музика и играње протече првата парада на гордоста што се одржува во Скопје. Учесниците на парадата пристигнаа во градскиот парк, каде што пејачката Тамара Тодевска ја испеа песната со која настапи на Евровијза „Proud“.

ВИДЕО: Тамара ја испеа „Proud“ на Парадата на гордоста

Либертас - 29.06.2019

Нашата евровизиска претставничка Тамара Тодевска ја испеа песната „Proud“ пред учесниците на денешната прва Парада на гордоста во државава. Таа им го посвети текстот на песната на присутните.

Турската полиција ја растури парадата на гордоста во Истанбул ВИДЕО

+инфо - 30.06.2019

Со солзавец и полициски кучиња турската полиција ги растера активистите за поддршка на ЛГБТ правата кои денеска се собраа во Истанбул. Како што пренесе „АП“, во центарот на градот излегле неколку стотици луѓе, извикувајќи слогани за геј правата и ...

(ФОТО) Тимоние, Шеќеринска, Царовска… јавни личности на „Парадата на гордоста“

iPortal - 29.06.2019

„ 360 Степени “ забележа повеќе личности од политичкиот живот на „Парадата на гордоста“, од стартот на парадата до нејзиното крајно одредиште. Меѓу нив се в.д. амбасадорот на САД во С. Македонија, Микаела Швајцер-Блум, амбасадорот на Франција, ...

Изменет сообраќаен режим во центарот на Скопје

Пулс24 - 29.06.2019

Поради Парадата на гордоста и маршот “Сведоштво за семејство“, кои ќе се одржат денес со почеток во 12 часот, сообраќајната полиција ќе го пренасочува сообраќајот на скопските улици. Како што информираат од МВР, парадата ќе почне од Паркот на жената ...

Настан за македонска историја: Прва Парада на гордоста во Скопје

Локално - 29.06.2019

Фото: lovindublin.com Времепловот на Скопје и на македонската држава од денеска ќе биде побогат за уште еден настан што досега важеше за табу. Низ улиците на главниот град ќе се одржи првата Парада на гордоста, марш што во светски рамки е замислен ...

Парада на гордоста

Локално - 29.06.2019

Во Скопје денеска напладне ќе се одржи првата Парада на гордоста. Организаторите повикаа на гордо марширање во знак на протест против дискриминацијата на ЛГБТИ-лицата. Во организација на Министерството за труд и социјална политика во македонскиот ...

Парада за традиционалните семејни вредности се одржа во Битола

ММС - 30.06.2019

Денеска во Битола се одржа парадата која беше најавена на социјалните мрежи. Учесниците се собраа кај Саат кулата, а потоа прошетаа низ Широк сокак се до градскиот парк. Учесниците рекоа дека ова е парада со која испраќаат порака за традиционалните ...

(ВИДЕО) Марш за здраво семејство: Децата во хомосексуални бракови се склони кон самоубиство и депресии

А1 On - 29.06.2019

Со зурли и тапани, оро и молитви почна маршот за здраво семејство, кој се организира како контра-собир на првата Парада на гордоста. Собраните пеат духовни песни, се прекрстуваат и носат пароли „Брак, семејство, иднина“, „И плодот во утробата има ...

Владата и претседателот со поддршка за Парадата на гордоста

PressingTV - 29.06.2019

Владата и претседателот на државата, Стево Пендаровски јавно дадоа поддршка за Парадата на гордоста кја денеска за прв пат се одржува во Скопје. Северна Македонија е општество на еднакви можности за сите граѓани, а љубовта е љубов, пишува на Фејсбук ...

Заев не се одѕва на поканата да ја предводи „Парадата на гордоста“

Скопје инфо - 29.06.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија и покрај тоа што беше повикан да ја предводи „Парадата на гордоста“ која моментално се одржува во Скопје, не се одѕва на поканата. Меѓу присутните на парадата која се одржува по улиците на Скопје се поранешниот ...

ШЕЌЕРИНСКА И ЦАРОВСКА НА ПАРАДАТА НА ГОРДОСТА: Јавни личности, министри,амбасадори на „Парадата на гордоста“

Скопје24 - 29.06.2019

„Парадата на гордоста“, поддржана од министри од Владата на Заев и јавни личности, меѓу нив се в.д. амбасадорот на САД во Македонија, Микаела Швајцер-Блум, амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние, министерката за одбрана Радмила Шеќеринска, ...

(Видео) Скопје обоено во боите на виножитото, истовремено и контрапарада за традиционалните семејни вредности

Либертас - 29.06.2019

Скопје денеска обоено во боите на виножитото. Првата парада на гордоста започна пред половина час, а целта на маршот е можноста ЛГБТИ заедницата, како една од најмаргинализираните, да добие видливост во општеството и поддршка во надминувањето на ...

Стотина учесници пристигнаа пред стартот на првата Парада на гордоста

А1 On - 29.06.2019

Стотина се собираат во Жена парк во Скопје од каде треба да стартува првата Парада на гордоста во земјава. Забележливо е присуството на учесници на парадата од повеќе држави, има Грци, Британци, Срби, Хрвати со знамиња „Скопје Прајд“.

Парада на гордоста: историјат, цели, пораки, транспаренти…

24Инфо - 29.06.2019

Прајд е манифестација на ЛГБТИК-лицата по повод Меѓународниот ден на гордоста, која во светот се одбележува од 1969 година. Освен карневалските забави, парадите на гордоста, исто така, имаат политичка важност за насочување на вниманието на јавноста ...

Денеска прва Парада на гордоста во Скопје

ТВ21 - 29.06.2019

Денеска во Скопје за првпат ќе се одржи Парда на гордоста. Маршот почнува во 11 часот кај Жена-парк. – Ги замолуваме сите учесници да дојдат во 11 часот за олеснување на влезот и почетокот на прајдот; Вашите торби ќе бидат проверени од страна на ...

Почна Парадата на гордоста во Скопје

Телма - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за подршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На парадата се присутни голем број подржувачи од земјава и странство, како и јавни личности.

Владата ја поддржа „Парадата на гордоста“

Скопје1 - 29.06.2019

Парадата на гордоста доби подршка и од Владата на Република Македонија. „Северна Македонија е општество на еднакви можности за сите граѓани, а љубовта е љубов“, пишува на Фејсбук страницата на ...

Тамара Тодевска сподели фотографија од свадбата, па се пофали дека има важен повод за славење

Скопје24 - 30.06.2019

Македонската пејачка Тамара Тодевска по успехот кој го постигна на „Евровизија“ со песната „Proud“, максимално ужива со семејството, а најави дека наскоро подготвува и нешто ново. Имено, Тодевска кон крајот на годината имаше убав повод за славење, ...

Парада на гордоста денес во Скопје

Фокус - 29.06.2019

Во Скопје денеска ќе се одржи првата Парада на гордоста, со цел за поголеми права на ЛГБТИ луѓето во нашата земја. Настанот го организра Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија, од каде нагласуваат дека одржувањето на првата ...

Денес парада на гордоста во Скопје

24Инфо - 29.06.2019

Денеска во Скопје ќе се одржи прва Парада на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и еднакви права на сите луѓе. Скопје прајд е настан за да се сврти вниманието на јавноста за нееднаквоста во која живеат припадниците на ЛГБТИ ...

ВО ЖИВО: Пратеници, јавни личности и борци за човекови права на Парадата на гордоста

Скопје1 - 29.06.2019

Денеска во Скопје се одржува првата Парада на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ-заедницата и еднакви права на сите луѓе. Настанот е со цел да се сврти вниманието на јавноста за нееднаквоста во која живеат припадниците на ЛГБТИ-заедницата.

Попови парадираат низ улиците на Скопје, контра ЛГБТ парадата

Скопје1 - 29.06.2019

Кај црквата Св. Богородица во центарот на Скопје, има собир организиран од страна на граѓанската платформа „Сојуз за живот“. Собирот е наречен „Сведоштво за живот“ и на некој начин е контра собир на Парадата на гордоста која се одржува во моментов ...

Засега слаб е одѕивот на ЛГБТ популацијата на Парадата на гордоста

Скопје инфо - 29.06.2019

Засега слаб е одѕивот на ЛГБТ популацијата на Парадата на гордоста. Околу 11 часот во паркот Жена борец имаше малку луѓе, главно странци. Организаторите се надеваат на масовност. Иако парадата се подготвуваше извесно време, а ЛГБТ заедницата доби ...

[Фото] Започнува Првата парада на гордост во Скопје

Скопје24 - 29.06.2019

Обвиени во боите на виножитото и со знаменца, граѓани се собираат во паркот Жена борец во Скопје за Првата парада на гордоста. Поддршка има и од други држави. – Тука сме за слобода на избор, за сите да сме еднакви, велат поддржувачите на Парадата за ...

Контра Парада на гордоста - во одбрана на семејните вредности собир пред црквата „Пресвета Богородица“

Скопје инфо - 29.06.2019

Маршот „Сведоштво за семејство“ денеска ќе тргне од црквата „Пресвета Богородица“, а ќе го пердводи митрополитот повардарски Агатангел. На плоштадот пред црквата веќе се собира народ, кој ќе се движи по следнава маршрута: ќе почне од црквата „Св.

Царовска од Парадата на гордоста: Веруваме во општество кое е еднакво и дава шанси за сите

Либертас - 29.06.2019

На првата парада на гордоста во Северна Македонија „Skopje Pride“ денеска присуствуваа министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, министерката за одбрана и потрпретседателка на Владата, Радмила Шекеринска, министерката без ресор, ...

Парада на гордоста под засилено полициско обезбедување

Сител - 29.06.2019

Веруваме во општество кое е еднакво, кое дава шанса за секој еден, ЛГБТИ заеднициата постои и таа е тука помеѓу нас и сите ние заедно ако не си го признаеме тоа и ако не си го покажеме вака видливо, губиме голем потенцијал во државата, а тоа нема да ...

Царовска по Парадата на гордоста: Полна ми е душава

Фокус - 30.06.2019

Полна ми е душава, одамна не сум била на настан со толку позитивна енергија, напиша министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, по Парадата на гордоста каде учествуваше во првите редови.

„Сојуз за живот“ со паралелен настан во Скопје: Сакаме традиционално семејство

Нова ТВ - 29.06.2019

Парадата на гордоста доби контра настан. Паралелно со првиот Скопски Прајд во главниот град се одржа и парада насловена како „Сведоштво за семејството“. Како организарот се јави „Сојузот за живот“ што го сочинуваат невладини организации, движења и ...

Шекеринска, Царовска, Алаѓозовски, Богоевски, Поповска, Тимоние – политичари и амбасадори на Парада на гордоста (ВИДЕО)

PressingTV - 29.06.2019

Првата Парада на гордоста во Скопје помина мирно и без инциденти. Маршот го обезбедуваа голем број полициски единици. Парадата започна во 12 часот пред паркот „Жена борец“ и продолжи кон Градскиот парк каде што покрај неколку музичари, настапи и ...

Во позитивна атмосфера со музика и играње тече првата Парада на гордоста

Скопје инфо - 29.06.2019

Во позитивна атмосфера со музика и играње тече првата парада на гордоста што се одржува во Скопје. Учесниците на парадата пристигнаа во градскиот парк, каде што пејачката Тамара Тодевска ја испеа песната со која настапи на Евровијза „Proud“.

ВИДЕО: Турската полиција ја растури парадата на гордоста во Истанбул

Либертас - 30.06.2019

Со солзавец и полициски кучиња турската полиција ги растера активистите за поддршка на ЛГБТ правата кои денеска се собраа во Истанбул. Како што пренесе „АП“, во центарот на градот излегле неколку стотици луѓе, извикувајќи слогани за геј правата и ...

Во исто време и „Парада на гордоста“ и „Сведоштво за семејство“, центарот на Скопје затворен за сообраќај – детали од ...

Либертас - 29.06.2019

Денеска со почеток во 12.00 часот ќе се одржи марш „Парада на гордоста“. Маршот ќе започне од паркот „Жена борец“ на ул.„Димитрие Чуповски“, десно по ул.„Васил Главинов“, по булевар „ВМРО“ и по булевар „Илинден“ до „Школка“ во Градски Парк.

Тапани и молитви на контра-собирот на првата Парада на гордоста

Точка - 29.06.2019

Со зурли и тапани, оро и молитви почна маршот за здраво семејство, кој се организира како контра-собир на првата Парада на гордоста. Собраните пеат духовни песни, се прекрстуваат и носат пароли „Брак, семејство, иднина“, „И плодот во утробата има ...

Владата и Претседателот ја поддржаа Парадата на гордоста (ФОТО)

Скопје24 - 29.06.2019

Северна Македонија е општество на еднакви можности за сите граѓани, а љубовта е љубов, пишува на Фејсбук страницата на Владата. Секој ден имаме можност да избереме како ќе помогнеме за поголема еднаквост за секој од нас, борбата за повеќе права нема ...

Грци, Британци, Срби, Хрвати се дел од скопската Парада на гордоста

Скопје инфо - 29.06.2019

Стотици се собираат во Жена парк во Скопје од каде треба да стартува првата Парада на гордоста во земјава. Забележливо е присуството на учесници на парадата од повеќе држави, има Грци, Британци, Срби, Хрвати со знамиња „Скопје Прајд“.

Парада на гордоста: историјат, цели, пораки, транспаренти…

Локално - 29.06.2019

Прајд е манифестација на ЛГБТИК-лицата по повод Меѓународниот ден на гордоста, која во светот се одбележува од 1969 година. Освен карневалските забави, парадите на гордоста, исто така, имаат политичка важност за насочување на вниманието на јавноста ...

Парадата на гордоста со силно полициско обезбедување

Фокус - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Денеска ќе се одржи првата Парада на гордоста во земјава

Вечер Прес - 29.06.2019

Во Скопје денеска ќе се одржи првата Парада на гордоста, со цел за поголеми права на ЛГБТИ луѓето во нашата земја. Настанот го организра Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија, од каде нагласуваат дека одржувањето на првата ...

Прва Парада на гордоста во Скопје

МКД - 29.06.2019

Денеска во Скопје се одржува првата Парада на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ-заедницата и еднакви права на сите луѓе. Целта на настанот е да се сврти вниманието на јавноста за нееднаквоста во која живеат припадниците на ...

Царовска: Со години ЛГБТИ заедницата во земјава беше невидлива, веќе нема да биде така

24Инфо - 29.06.2019

На првата парада на гордоста во нашата земја која денеска се одржа во Скопје свое обраќање имаше и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, која посочи дека настанот е голем чекор напред во борбата за еднаквост и повеќе права на ...

Царовска: Секој треба слободно да љуби и тоа да го покаже!

Фокус - 29.06.2019

Веруваме во општество кое е еднакво, кое дава шанса за секој еден, ЛГБТИ заедницата постои и таа е тука помеѓу нас и сите ние заедно ако не си го признаеме тоа и ако не си го покажеме вака видливо, губиме голем потенцијал во државата, а тоа нема да ...

Царовска по Парадата на гордоста: Покажавме дека сите оние кои со години беа дискриминирани и малтретирани, можеме ...

Скопје1 - 30.06.2019

Полна ми е душава, одамна не сум била на настан со толку позитивна енергија, напиша министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, по Парадата на гордоста каде учествуваше во првите редови.

Ден потоа: Првиот Скопје Прајд мирно ја пренесе пораката за еднаквост, но сепак помина со насилен инцидент

Слободен Печат - 30.06.2019

Симболично за овој историски ден е што се совпаѓа со 50-годишнината од демонстрациите во Њујорк, познати како „Бунтот од Стоунвол" кои започнаа на 28-ми јуни 1969 година, и иницираа почеток за движењата за правата на ЛГБТ-заедниците низ светот.

Позитивна атмосфера на Парадата на гордоста во Скопје

Точка - 29.06.2019

Во позитивна атмосфера со музика и играње протече првата парада на гордоста што се одржува во Скопје. Учесниците на парадата пристигнаа во градскиот парк, каде што пејачката Тамара Тодевска ја испеа песната со која настапи на Евровијза „Proud“.

Турските власти со солжавец ги растераа поддржувачите на ЛГБТ заедницата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 30.06.2019

Како што пренесе „АП“, во центарот на градот излегле неколку стотици луѓе, извикувајќи слогани за геј правата и веејќи ги знамињата со боите на виножитото кои се заштитен знак на парадите.

Парадата и маршот ќе се сретнат на улицата „Васил Главинов“

Република - 29.06.2019

Поради Парадата на гордоста и маршот „Сведоштво за семејство“, кои ќе се одржат денеска со почеток во 12 часот, сообраќајната полиција ќе го пренасочува сообраќајот на скопските улици. Како што информираат од МВР, парадата ќе почне од Паркот на ...

Со зурли и тапани, оро и молитви почна маршот за здраво семејство

Скопје инфо - 29.06.2019

Со зурли и тапани, оро и молитви почна маршот за здраво семејство, кој се организира како контра-собир на првата Парада на гордоста. Собраните пеат духовни песни, се прекрстуваат и носат пароли „Брак, семејство, иднина“, „И плодот во утробата има ...

Владата и претседателот Пендаровски ја поддржаа „Парадата на гордоста“

Фокус - 29.06.2019

Парадата на гордоста доби подршка и од Владата, но и претседателот Стево Пендаровски. Северна Македонија е општество на еднакви можности за сите граѓани, а љубовта е љубов, пишува на Фејсбук страницата на Владата.

Стотици се собираат во Жена парк на првата Парада на гордоста

Точка - 29.06.2019

Стотици се собираат во Жена парк во Скопје од каде треба да стартува првата Парада на гордоста во земјава. Забележливо е присуството на учесници на парадата од повеќе држави, има Грци, Британци, Срби, Хрвати со знамиња „Скопје Прајд“.

Геј може да е и твојот син и твојот внук, пет децении борба против дискриминација

+инфо - 29.06.2019

Прајд е манифестација на ЛГБТИК-лицата по повод Меѓународниот ден на гордоста, која во светот се одбележува од 1969 година. Освен карневалските забави, парадите на гордоста, исто така, имаат политичка важност за насочување на вниманието на јавноста ...

Почна Парадата на гордоста во Скопје

1tv - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Денес и во Скопје „Парада на гордоста“

Expres - 29.06.2019

Првата таканаречена „Парада на гордоста“ за поголеми права на ЛГБТИ заедницата ќе се одржи денеска во Скопје, со присуство на активисти од Грција, Бугарија, Албанија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Црна Гора.

ВО ЖИВО: Парада на гордоста во Скопје

Либертас - 29.06.2019

Следете ја во живо „Парадата на гордоста“ во Скопје. Во Скопје денеска се одржува првата Парада на гордоста, со цел за поголеми права на ЛГБТИ луѓето во нашата земја. Настанот го организра Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија, ...

Царовска: Со години ЛГБТИ заедницата во земјава беше невидлива, веќе нема да биде така

Точка - 30.06.2019

На првата парада на гордоста во нашата земја која денеска се одржа во Скопје свое обраќање имаше и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, која посочи дека настанот е голем чекор напред во борбата за еднаквост и повеќе права на ...

Андоновски од ЛГБТ: Никој не е слободен додека сите не се ослободат

+инфо - 29.06.2019

Веруваме во општество кое е еднакво, кое дава шанса за секој еден, ЛГБТИ заеднициата постои и таа е тука помеѓу нас и сите ние заедно ако не си го признаеме тоа и ако не си го покажеме вака видливо, губиме голем потенцијал во државата, а тоа нема да ...

Парадата и маршот ќе се сретнат на улицата „Васил Главинов“

Скопје инфо - 29.06.2019

Поради Парадата на гордоста и маршот „Сведоштво за семејство“, кои ќе се одржат денеска со почеток во 12 часот, сообраќајната полиција ќе го пренасочува сообраќајот на скопските улици. Како што информираат од МВР, парадата ќе почне од Паркот на ...

Пендаровски: Сексуалната ориентација не смее да биде основа за дискриминација

Press24 - 29.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска се огласи на Фејсбук, во врска со „Парадата на гордоста" која се одржува во Скопје. - Секој ден имаме можност да избереме како ќе помогнеме за поголема еднаквост за секој од нас, борбата за повеќе права нема ...

Невладините ги бројат хомосексуалците во земјава, меѓу нив политичари, свештени лица, доктори…

Скопје24 - 29.06.2019

Невладините организации во Македонија почнаа да ги пребројуваат хомосексуалците во земјаава. Според прбичните податоци кои ги добиле ,во Македонија има околу 200.000 хомосексуалци, или една десетина од вкупниот број жители во земјава.

Богоевски: Далеку сме од целосно почитување на ЛГБТИ луѓето, но ова е значаен чекор (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Кирацовски и Богоевски на чело на ПАРАДАТА НА ГОРДОСТА денес во Скопје!

Магазин - 29.06.2019

Денес во Скопје со почеток во 11 часот во паркот „Жена Борец„ ќе започне маршот на Парадата на Гордоста, се со цел за поголеми права на ЛГБТИ луѓето во Македонија. На денешната парадата најавено е присуство на активисти за ЛГБТИ права од Грција, ...

Андоновски: Никој не е слободен додека сите не се ослободат

Либертас - 29.06.2019

Веруваме во општество кое е еднакво, кое дава шанса за секој еден, ЛГБТИ заеднициата постои и таа е тука помеѓу нас и сите ние заедно ако не си го признаеме тоа и ако не си го покажеме вака видливо, губиме голем потенцијал во државата, а тоа нема да ...

Пендаровски: Сексуалната ориентација и родовиот идентитет не смеат да бидат основа за дискриминација

Скопје1 - 29.06.2019

Парадата на гордоста доби подршка од претседателот Стево Пендаровски. „Секој ден имаме можност да избереме како ќе помогнеме за поголема еднаквост за секој од нас, борбата за повеќе права нема да престане се додека имаме дискриминација.

Парада на гордоста: историјат, цели, пораки, транспаренти…

1tv - 29.06.2019

Прајд е манифестација на ЛГБТИК-лицата по повод Меѓународниот ден на гордоста, која во светот се одбележува од 1969 година. Освен карневалските забави, парадите на гордоста, исто така, имаат политичка важност за насочување на вниманието на јавноста ...

(Фото):Парада на гордоста во Скопје

24Инфо - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец” во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Денеска напладне ќе се одржи првата Парада на гордоста во земјава

CivilMedia - 29.06.2019

Во Скопје денеска ќе се одржи првата Парада на гордоста, со цел за поголеми права на ЛГБТИ луѓето во нашата земја. Настанот го организра Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија, од каде нагласуваат дека одржувањето на првата ...

Андоновски: Никој не е слободен додека сите не се ослободат

MakPress - 29.06.2019

Веруваме во општество кое е еднакво, кое дава шанса за секој еден, ЛГБТИ заеднициата постои и таа е тука помеѓу нас и сите ние заедно ако не си го признаеме тоа и ако не си го покажеме вака видливо, губиме голем потенцијал во државата, а тоа нема да ...

Парада на гордоста: историјат, цели, пораки, транспаренти…

Либертас - 29.06.2019

Прајд е манифестација на ЛГБТИК-лицата по повод Меѓународниот ден на гордоста, која во светот се одбележува од 1969 година. Освен карневалските забави, парадите на гордоста, исто така, имаат политичка важност за насочување на вниманието на јавноста ...

Почна Парадата на гордоста во Скопје

Опсервер - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Еден од организаторите на Парадата на гордоста, Андоновски: Никој не е слободен додека сите не се ослободат

еМагазин - 29.06.2019

Веруваме во општество кое е еднакво, кое дава шанса за секој еден, ЛГБТИ заеднициата постои и таа е тука помеѓу нас и сите ние заедно ако не си го признаеме тоа и ако не си го покажеме вака видливо, губиме голем потенцијал во државата, а тоа нема да ...

Парада на гордоста: историјат, цели, пораки, транспаренти…

Кајгана - 29.06.2019

Прајд е манифестација на ЛГБТИК-лицата по повод Меѓународниот ден на гордоста, која во светот се одбележува од 1969 година. Освен карневалските забави, парадите на гордоста, исто така, имаат политичка важност за насочување на вниманието на јавноста ...

Зурли, тапани, крстови и молитви – Контра протест за Парадата на гордоста

Скопје24 - 29.06.2019

Со зурли и тапани, оро, крстови и молитви почна маршот за здраво семејство, кој се организира како контра-собир на првата Парада на гордоста. која веќе започна во Скопје. Собирот е насочен насочен кон заштита на брачните, семејните и верските ...

Царовска на ЛГБТ парадата: Ќе се бориме се до моментот додека секој од нас неможе слободно да љуби и тоа јавно да го ...

Денешен - 29.06.2019

Веруваме во општество кое е еднакво, кое дава шанса за секој еден, ЛГБТИ заеднициата постои и таа е тука помеѓу нас и сите ние заедно ако не си го признаеме тоа и ако не си го покажеме вака видливо, губиме голем потенцијал во државата, а тоа нема да ...

Парада на гордоста: историјат, цели, пораки, транспаренти…

MakPress - 29.06.2019

Прајд е манифестација на ЛГБТИК-лицата по повод Меѓународниот ден на гордоста, која во светот се одбележува од 1969 година. Освен карневалските забави, парадите на гордоста, исто така, имаат политичка важност за насочување на вниманието на јавноста ...

Зурли, тапани, крстови и молитви - Контра протес за Парадата на Гордоста

Press24 - 29.06.2019

Со зурли и тапани, оро, крстови и молитви почна маршот за здраво семејство, кој се организира како контра-собир на првата Парада на гордоста. која веќе започна во Скопје. Собирот е насочен насочен кон заштита на брачните, семејните и верските ...

Андоновски од ЛГБТ: Никој не е слободен додека сите не се ослободат

Независен - 29.06.2019

Фото: Б. Грданоски Веруваме во општество што е еднакво, кое дава шанса за секој еден, ЛГБТИ заеднициата постои и таа е тука меѓу нас и сите ние заедно ако не си го признаеме тоа и ако не си го покажеме вака видливо, губиме голем потенцијал во ...

Почна Парадата на гордоста во Скопје

Сител - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Во Скопје прва парада на гордоста и марш за заштита на семејството и бракот

Локално - 30.06.2019

Во Скопје вчера се одржа првата Парада на гордоста на ЛГБТИ заедницата, под засилено полициско обезбедување. На маршот беа присутни голем број граѓани, кои го вееја знамето во боите на виножитото – симболот за оваа заедница.

Богоевски за Парадата: Далеку сме, но ова е значаен чекор во вистинска насока

Слободен Печат - 29.06.2019

Маршот на поддржувачите на ЛГБТИ заедницата треба да заврши во Градскиот парк. Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе.

Во Скопје прва парада на гордоста и марш за заштита на семејството и бракот

Опсервер - 30.06.2019

Во Скопје вчера се одржа првата Парада на гордоста на ЛГБТИ заедницата, под засилено полициско обезбедување. На маршот беа присутни голем број граѓани, кои го вееја знамето во боите на виножитото – симболот за оваа заедница.

Богоевски: С. Македонија стана дел од светското семејство на држави со Парада на гордоста

Денешен - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни поголем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Во Скопје прва парада на гордоста и марш за заштита на семејството и бракот

Сител - 30.06.2019

Во Скопје вчера се одржа првата Парада на гордоста на ЛГБТИ заедницата, под засилено полициско обезбедување. На маршот беа присутни голем број граѓани, кои го вееја знамето во боите на виножитото – симболот за оваа заедница.

Малолетни деца на првата парада во Скопје

Магазин - 29.06.2019

Првата парада започна во главниот град, активистите од „Жена борец“почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и ...

Во Скопје прва парада на гордоста и марш за заштита на семејството и бракот

1tv - 30.06.2019

Во Скопје вчера се одржа првата Парада на гордоста на ЛГБТИ заедницата, под засилено полициско обезбедување. На маршот беа присутни голем број граѓани, кои го вееја знамето во боите на виножитото – симболот за оваа заедница.

Парада на гордоста во Скопје

PressingTV - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Од една страна знамето со бои на виножитото - Од друга молитви и крстови во Скопје

Press24 - 30.06.2019

Во Скопје вчера се одржа првата Парада на гордоста на ЛГБТИ заедницата, под засилено полициско обезбедување. На маршот беа присутни голем број граѓани, кои го вееја знамето во боите на виножитото – симболот за оваа заедница.

Богоевски, Шеќеринска, Царовска - Дел од политичарите на „Парада на Гордоста"

Press24 - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Богоевски за „Парадата на гордоста": Љубовта сепак победи

Press24 - 29.06.2019

Павле Богоевски кој денеска е дел од парадата на Гордоста, се огласи на социјалните мрежи и напиша дека љубовта победила. - Покрај сите пречки и омраза, љубовта сепак победи! Среќен Прајд, друштво. Да ни се множат, напиша Богоевски.

Во Скопје прва парада на гордоста и марш за заштита на семејството и бракот

24 Вести - 30.06.2019

Во Скопје вчера се одржа првата Парада на гордоста на ЛГБТИ заедницата, под засилено полициско обезбедување. На маршот беа присутни голем број граѓани, кои го вееја знамето во боите на виножитото – симболот за оваа заедница.

Богоевски за „Парадата на гордоста": Љубовта сепак победи

Скопје инфо - 29.06.2019

Павле Богоевски кој денеска е дел од парадата на Гордоста, се огласи на социјалните мрежи и напиша дека љубовта победила. - Покрај сите пречки и омраза, љубовта сепак победи! Среќен Прајд, друштво. Да ни се множат, напиша Богоевски.

Од паркот „Жена борец“ почна Парадата на гордоста во Скопје

MakPress - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Прва парада на гордоста и марш за заштита на семејството и бракот одржани во Скопје

MakPress - 30.06.2019

Во Скопје вчера се одржа првата Парада на гордоста на ЛГБТИ заедницата, под засилено полициско обезбедување. На маршот беа присутни голем број граѓани, кои го вееја знамето во боите на виножитото – симболот за оваа заедница.

Богоевски за „Парадата на гордоста”: Љубовта сепак победи

Скопје24 - 29.06.2019

Павле Богоевски кој денеска е дел од парадата на Гордоста, се огласи на социјалните мрежи и напиша дека љубовта победила. – Покрај сите пречки и омраза, љубовта сепак победи! Среќен Прајд, друштво. Да ни се множат, напиша Богоевски.

Богоевски, Шеќеринска, Царовска - дел од политичарите на „Парада на Гордоста"

Скопје инфо - 29.06.2019

Од паркот „Жена борец“ во Скопје почна Парадата на гордоста за поддршка на припадниците на ЛГБТИ заедницата и за еднакви права на сите луѓе. На Парадата се присутни голем број поддржувачи од земјава и странство и јавни личности.

Богоевски за „Парадата на гордоста”: Љубовта сепак победи

Локално - 29.06.2019

Поранешниот пратеник Павле Богоевски кој денеска беше дел од Парадата на гордоста, се огласи на социјалните мрежи и напиша дека љубовта победила. – Покрај сите пречки и омраза, љубовта сепак победи! Среќен Прајд, друштво.