TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шојбле: Грција ќе добие условена финансиска помош

Дневник - 26.06.2011

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле ја предупреди денеска Грција дека ќе ја добие следната транша од меѓународната финансиска помош само ако Парламентот во Атина идната недела го усвои ...

Шојбле: Грција ќе добие финансиска помош ако усвои нов пакет мерки за економијата

Сител - 26.06.2011

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле ја предупреди денеска Грција дека ќе ја добие следната транша од меѓународната финансиска помош само ако Парламентот во Атина идната недела го усвои ...

Ако Грција го отфри пакетот за штедење, еврозоната е на ризик

Р.С.Европа - 26.06.2011

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле во интервју за германски весник изјавува дека Грција дека ќе ја добие следната транша од меѓународната финансиска помош само ако Парламентот во Атина ...

Грција ќе добие финансиска помош ако усвои нов пакет мерки за економијата

МРТ - 26.06.2011

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле ја предупреди денеска Грција дека ќе ја добие следната транша од меѓународната финансиска помош само ако Парламентот во Атина идната недела го усвои ...

Бинис - Европските лидери одобрија нова помош за Грција

Вест - 25.06.2011

АТИНА (Би-Би-Си) - Берзите во Европа пораснаа по завчерашната спогодба меѓу европските лидери за тоа да $ дадат на Грција дополнителна помош од 120 милијарди евра.

Пари - Кредитите ќе станат изгор, Владата помалку да троши

Време - 25.06.2011

Елена Костовска Новото задолжување на државата на меѓународниот пазар со издавање еврообврзница, кое го најави министерот за финансии Зоран Ставрески, веројатно ќе значи кредит со висока камата.

ЕУ и вети на Грција додатни 40 милијарди евра

Кајгана - 25.06.2011

Лидерите на Европската Унија денеска ветија повеќе пари за да и помогнат на Грција да го одбегне се по извесниот банкрот, но под услов Атина да ја обезбеди поддршката од парламентарците за новиот ...

ЕУ ќе и помага на Грција

А1 - 24.06.2011

Европа уште еднаш ќе и пружи рака на паднатата Грција - ќе стори се што треба за да ја извлече од долговите и за да ја одржи својата финансиска стабилност.

Милијарди евра европски пари за нови работни места во Грција

Канал5 - 24.06.2011

Европејците и нудат на високозадолжената Грција пристап до милијарди евра за отворање на нови работни места и реструктуирање на грчката економија.

Важна одлука пред грчките парламентарци

Алсат-М - 24.06.2011

Лидерите на земјите-членки на Европската Унија во Брисел ја повикаа Грција да го усогласи новото законодавство за даночна политика и приватизација со Европската Комисија, Европската централна банка и ...

ЕУ ќе и помогне на Грција ако штеди

Дневник - 24.06.2011

Лидерите на земјите од ЕУ, собрани во Брисел, ја повикаа Грција да го усогласи новото законодавство за даночна политика и приватизација со ЕК, Европската централна банка и со ММФ, изјави ...

ЕУ ќе и помогне на Грција

Канал5 - 24.06.2011

Лидерите на Европската Унија ја потврдија својата определба да и помогнат на Грција да се извлече од должничката криза и да ја одржат финансиската стабилност во ЕУ.

ЕУ ќе решава дали да ~ помогне на Грција

Дневник - 24.06.2011

Се очекува претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо, да ги повика европските лидери да одобрат дополнителна помош за Грција од европските фондови за развој , за да се создадат услови ...

Слободен пат за влез на Хрватска во ЕУ

Deutsche Welle - 24.06.2011

Одлука која води кон прием на Хрватска во ЕУ во 2013 година, искажана солидарност и ветување за нова помош за Грција, избор на нов директор на Европската централна банка, одлуки на Самитот на ЕУ во ...

Европските банки разгледуваат нов план за Грција

Дневник - 24.06.2011

Европските банки и официјални претставници од финансискиот сектор го разгледуваат предлогот постоечките долгови на Грција да се заменат со различни видови хартии од вредност и на тој начин да се реши ...

ГРЦИЈА - Едно митско пропаѓање (3/7): Банкротот на Грција ќе биде европски Леман Брадерс

Капитал - 24.06.2011

Се поголем е бројот на инвеститори и економски експерти во светот кои отворено стравуваат дека летото 2011 година ќе биде повторување на летото 2008 година, кое беше вовед во банкротот на ...

Грција доби согласност од меѓународните кредитори за петгодишниот економски план

Капитал - 24.06.2011

Грција доби согласност од меѓународните кредитори за петгодишниот економски план кој има за цел да ја спаси државата од банкрот, пишува Ројтерс повикувајќи се на извори блиски до преговорите.

Постои согласнот меѓу Грција и кредиторите и за нејзиниот петгодишен економски план

Сител - 24.06.2011

Грција доби согласност од меѓународните кредитори за петгодишниот економски план кој има за цел да ја спаси државата од банкрот, јавуваат западни медиуми повикувајќи се на извори блиски до ...

ГРЦИЈА - Едно митско пропаѓање (5/7) - Како еврото влезе во криза?

Капитал - 24.06.2011

Кога еврокризата стартуваше во Грција во октомври 2009 година, никој немаше претстава колку брзо ќе се шири или колку ќе биде тешка за решавање.

ЕУ ќе и помогне на Грција

МРТ - 24.06.2011

Лидерите на Европската унија го потврдија своето определување да и помогнат на Грција да се извлече од должничката криза и да ја одржат финансиската стабилност на ЕУ.

ГРЦИЈА - Едно митско пропаѓање (6/7) - Сценарија

Капитал - 24.06.2011

Мачната ситуација ќе продолжи се додека на сите не им стане јасно дека реструктуирањето на долгот на Грција е неминовно.

За попустливоста кон Грција допрва ќе паѓаат влади

Капитал - 24.06.2011

ГРЦИЈА - Едно митско пропаѓање (7/7) Откако на сите почна да им станува јасно дека спасувањето на Грција од банкрот ќе значи одобрување уште еден пакет финансиска помош од 120 милијарди евра, покрај ...

Европските банки разгледуваат дополнителен план за Грција

Р.С.Европа - 24.06.2011

Европските банки и официјални претставници од финансискиот сектор го разгледуваат предлогот постоечките долгови на Грција да се заменат со различни видови хартии од вредност и на тој начин да се реши ...

Анализа: Ако падне Грција…

Нетпрес - 24.06.2011

Европската унија најверојатно применила ново правило, доколку еден план не работи, сите се придржуваат кон него. Покрај илјадниците демонстранти во Атина, и покрај пазарните турбуленции, лидерите на ...

Европските банки разгледуваат нов план за Грција

МРТ - 24.06.2011

Европските банки и официјални претставници од финансискиот сектор го разгледуваат предлогот постоечките долгови на Грција да се заменат со различни видови хартии од вредност и на тој начин да се реши ...

Европските банки разгледуваат нов предлог за Грција

Курир - 24.06.2011

Постоечките долгови на Грција да се заменат со различни видови хартии од вредност и на тој начин да се реши проблемот на ререзервираност на агенциите за кредитен рејтинг кон планираното ...

ЕУ ја повика Грција да ги донесе законите поврзани со планот за спасување

МРТ - 24.06.2011

Лидерите на земјите од ЕУ, собрани во Брисел, ја повикаа Грција да го усогласи новото законодавство за даночна политика и приватизација со ЕК, Европската централна банка и со ММФ, изјави ...

Постои согласнот меѓу Грција и кредиторите и за нејзиниот петгодишен план

МРТ - 24.06.2011

Грција доби согласност од меѓународните кредитори за петгодишниот економски план кој има за цел да ја спаси државата од банкрот, јавуваат западни медиуми повикувајќи се на извори блиски до ...

Европската унија ќе ја спасува Грција уште еднаш

Сител - 24.06.2011

Грција повторно под штитот на големото семејство. Европа уште еднаш ќе му помогне на јужниот сосед, финансиски да застане на здрави нозе.

Меѓународните кредитори се согласуваат да ја спасат Грција

Курир - 24.06.2011

Западните медиуми соопштуваат дека Грција добила согласност од меѓународните кредитори за петгодишниот економски план кој има за цел да ја спаси државата од банкрот.

ЕУ ја повика Грција да ги донесе законите поврзани со нејзиниот план за спас

Сител - 24.06.2011

Лидерите на земјите од ЕУ, собрани во Брисел, ја повикаа Грција да го усогласи новото законодавство за даночна политика и приватизација со ЕК, Европската централна банка и со ММФ, изјави ...

Постигната согласнот за 5 годишниот економски план на Грција

Р.С.Европа - 24.06.2011

Грција доби согласност од меѓународните кредитори за 5 годишниот економски план кој има за цел да ја спаси државата од банкрот.

ЕУ е подготвена да и помогне на Грција

Нетпрес - 24.06.2011

Европската унија соопшти дека е подготвена да и помогне на Грција во тешката должничка криза така што ќе го намали нејзиното учество во развојната помош на ЕУ на 15 отсто.

Грција добива помош од ЕУ

Алфа - 24.06.2011

Грција доби согласност од меѓународните кредитори за петгодишниот економски план кој има за цел да ја спаси државата од банкрот, јавуваат западни медиуми.

Ако падне Грција…

Точка - 24.06.2011

Европската унија најверојатно применила ново правило, доколку еден план не работи, сите се придржуваат кон него. Покрај илјадниците демонстранти во Атина, и покрај пазарните турбуленции, лидерите на ...

Рен: Грција мора да усвои план за штедење

Точка - 24.06.2011

Грција мора да усвои програма за штедење и за приватизација до крајот на месецот доколку ја сака помошта на Европската унија, повтори во четвртокот во Брисел комесарот за стопански и монетарни ...

ЕУ е подготвена да и помогне на Грција

Точка - 24.06.2011

Европската унија соопшти дека е подготвена да и помогне на Грција во тешката должничка криза така што ќе го намали нејзиното учество во развојната помош на ЕУ на 15 отсто.

Грција добива помош од ЕУ

Sky - 24.06.2011

Грција доби согласност од меѓународните кредитори за петгодишниот економски план кој има за цел да ја спаси државата од банкрот, јавуваат западни медиуми.

Македонија од грчката криза може да профитира

Вечер Прес - 24.06.2011

Македонските бизнисмени сметаат дека помагајќи и на Грција си помагаат на самите себе Старата дама, Европа, уште еднаш ќе и помогне на Грција за да се спаси од банкрот.

Грција да ги донесе законите поврзани со нејзиниот план за спасување

Идивиди - 24.06.2011

Брисел, 24 јуни 2011 (МИА) - Лидерите на земјите од ЕУ, собрани во Брисел, ја повикаа Грција да го усогласи новото законодавство за даночна политика и приватизација со ЕК, Европската централна банка ...

Европа повоторно го спасува давеникот Грција

eReporter - 24.06.2011

Европа уште еднаш го извлекува давеникот Грција од пропаст , порачувајќи дека ќе стори се што треба за да ја извлече од долговите и да ја одржи својата финансиска стабилност.

Грчката криза доминантна тема на самитот на ЕУ

А1 - 23.06.2011

Финансиската криза на Грција ќе ги фрли во сенка останатите теми на денешниот самит на Европската унија (ЕУ), кој попладнево треба да се одржи во Брисел.

Грција донесе план за штедење

Алсат-М - 23.06.2011

После изгласувањето довербата во Парламентот на грчкиот премиер Јоргос Папандреу, неговиот нов кабинет донесе план за штедење во наредните три години.

Кризата во Грција ограничен ризик за Македонија

Утрински - 23.06.2011

Кризата во Грција влијае врз македонската економија, но ограничено поради што не се очекува некој позначаен негативен импакт врз нас во скоро време, убедува министерот за финансии, Зоран Ставрески.

Грчката криза нема да се прелее кај нас

Дневник - 23.06.2011

Должничката криза во Грција не е позитивна за македонската економија, но не се очекуваат посериозни последици врз домашната економија или, пак, големо директно влијание кое ќе предизвика прелевање на ...

Грција во центарот на вниманието на Самитот на ЕУ во Брисел

Дневник - 23.06.2011

Грчката финансиска криза ќе биде главна тема на средбата на шефовите на држави или влади на членките на ЕУ, што почнува вечерва во Брисел, на која ќе се направат обиди да се најдат начини за спас на ...

Лидери на европски земји ќе разговараат за кризата во Грција

Р.С.Европа - 23.06.2011

Грчката должничка криза се очекува да биде главна тема на дискусија на средбата на лидери од 27 земји членки на Европската унија денеска во Брисел.

Грција во центарот на вниманието на Самитот на ЕУ во Брисел

МРТ - 23.06.2011

Грчката финансиска криза ќе биде главна тема на средбата на шефовите на држави или влади на членките на ЕУ, што почнува вечерва во Брисел, на која ќе се направат обиди да се најдат начини за спас на ...

Спасот на Грција ќе го чини секое европско семејство по 535 евра

Нетпрес - 23.06.2011

Финансиското спасување на Грција од банкрот, ќе го чини секоа домаќинство во еврозоната по точно 535 евра, покажале податоците на истражувањето на , пренесува Нетпрес.

Грција: Построги мерки до 15 јули или банкрот

Сител - 23.06.2011

Опасноста од банкрот на Грција ќе биде главната тема на самитот на европските лидери кој денеска се одржува во Брисел. Иако се очекува Унијата да ја потврди одлучноста да ја одбрани заедничката ...

Грција во центарот на вниманието на Самитот на ЕУ во Брисел

Кирилица - 23.06.2011

Грчката финансиска криза ќе биде главна тема на средбата на шефовите на држави или влади на членките на ЕУ, што почнува вечерва во Брисел, на која ќе се направат обиди да се најдат начини за спас на ...

Грција главна тема на ЕУ Самитот во Брисел

Алфа - 23.06.2011

Грчката финансиска криза ќе биде главна тема на Самитот на ЕУ во Брисел кој започнува вечерва. Шефовите на државите или влади на членките на Унијата ќе направат обид да најдат начини за спас на ...

На Самитот на ЕУ ќе се расправа за грчката криза

Курир - 23.06.2011

На средбата на шефовите на држави или влади на членките на ЕУ, што почнува вечерва во Брисел, главна тема ќе биде финансиската криза во Грција.

Ќе банкротира ли Грција?

Курир - 23.06.2011

Дали можноста за банкротирање на некоја држава сеу ште важи? Тоа мора да постои, дури и кога се работи за Грција која од петокот е уште поблиску до тоа.

Грција во центарот на вниманието на Самитот на ЕУ во Брисел

Капитал - 23.06.2011

Грчката финансиска криза ќе биде главна тема на средбата на шефовите на држави или влади на членките на ЕУ, што почнува вечерва во Брисел, на која ќе се направат обиди да се најдат начини за спас на ...

Грчката криза доминантна тема на самитот на ЕУ

Кајгана - 23.06.2011

Финансиската криза на Грција ќе ги фрли во сенка останатите теми на денешниот самит на Европската Унија (ЕУ), кој попладнево треба да се одржи во Брисел.

Грција во центарот на вниманието на Самитот на ЕУ во Брисел

Сител - 23.06.2011

Грчката финансиска криза ќе биде главна тема на средбата на шефовите на држави или влади на членките на ЕУ, што почнува вечерва во Брисел, на која ќе се направат обиди да се најдат начини за спас на ...

Грчката криза доминантна тема на самитот на ЕУ

Точка - 23.06.2011

Финансиската криза на Грција ќе ги фрли во сенка останатите теми на денешниот самит на Европската унија (ЕУ), кој попладнево треба да се одржи во Брисел.

Дилемата околу банкротот на Грција продолжува да расте

Идивиди - 23.06.2011

economicsnewspaper.com 23 јуни 2011 Дали можноста за банкротирање на некоја држава сеу ште важи? Тоа мора да постои, дури и кога се работи за Грција која од петокот е уште поблиску до тоа.

Ефекти од грчката криза

А1 - 22.06.2011

Банкарскиот сектор, извозот и инвестициите се трите канали низ кои грчката криза, може да се прелее во Македонија, но засега нема опасност од црни сценарија, уверува гувернерот на Народната Банка ...

Грчката влада денеска ќе ги усвои мерките за штедење

А1 - 22.06.2011

Грчката влада денеска ќе го усвои новиот пакет на строги мерки за штедење, откако рано изутринава премиерот Јоргос Папандреу го преживеа гласањето за доверба, со што беше надмината една од ...

Македонската влада да ја искористи кризата во Грција за привлекување грчки компании

Канал5 - 22.06.2011

Економското фијаско што го доживеа јужниот сосед е момент што треба да го искористи македонската економија. Од бизнис комората на Азески предлагаат, Владата да повлече инвестициски потег со кој ќе ги ...

Грчката криза нема да ја загрози Македонија

Дневник - 22.06.2011

Кризата во Грција не е позитивен настан за Македонија, но не се очекуваат посериозни последици врз домашната економија, изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, одговарајќи на ...

Грчката криза да се искористи за влез на нови грчки компании во земјава

Канал5 - 22.06.2011

Сега е моментот кога треба да се искористи оти многу грчки бизнисмени ќе почнат да ги префрлаат бизнисите во балканските земји изјави Љубица Нури од Стопанската комора на Македонија.

Ни ЕУ ни граѓаните не му попуштаат на Папандреу

Утрински - 22.06.2011

Атина - Новата грчка влада и пред да и' биде изгласана доверба, нема ни секунда да воздивне. Ставена е во сендвич од незадоволство од каде што мора да се извлече до 3 јули, крајниот рок кога ЕУ и ММФ ...

Не се очекуваат посериозни последици врз македонската економија од грчката криза

Алсат-М - 22.06.2011

Додека на соседна Грција и се стемнува од големите долгови и можниот банкрот, од Стопанската комора на Македонија порачаа дека ако владата донесе добри мерки на земјва и на бизнисот може да му се ...

Бизнис - Баросо: Убеден сум дека ЕУ и Грција ќе се однесуваат одговорно

Вест - 22.06.2011

БРИСЕЛ - Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо вчера изјави дека Грција, како и ЕУ, мора да дадат свој удел за да се зачува финансиската стабилност.

Бизнис - Фич: Грција сигурно ќе банкротира со нови заеми од приватни кредитори

Вест - 22.06.2011

(Би-Би-Си) - Агенцијата за кредитен рејтинг "Фич" соопшти дека доколку комерцијалните кредитори $ ги продолжат своите заеми на Грција, тоа ќе ја осуди земјата на сигурен банкрот.

Нема сериозни последици врз македонската економија од грчката криза

Сител - 22.06.2011

Кризата во Грција не е позитивен настан за македонската економија и не се очекуваат посериозни последици врз домашната економија, изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, ...

Банкарската криза ќе ги секне кредитите за бизнисот?!

Капитал - 22.06.2011

Грчкиот банкрот ги загрозува европските банки Банкротот на грчката економија може да предизвика сериозна криза во банкарскиот сектор во Европа.

Грчката влада денеска ќе ги усвои мерките за штедење

Кајгана - 22.06.2011

Грчката влада денеска ќе го усвои новиот пакет на строги мерки за штедење, откако рано изутринава премиерот Јоргос Папандреу го преживеа гласањето за доверба, со што беше надмината една од ...

Грчката влада денеска ќе ги усвои мерките за штедење

МРТ - 22.06.2011

Грчката влада денеска ќе го усвои новиот пакет на строги мерки за штедење, откако рано изутринава премиерот Јоргос Папандреу го преживеа гласањето за доверба, со што беше надмината една од ...

Кризата во Грција шанса за македонскиот бизнис

Алфа - 22.06.2011

Бизнис заедницата ја повикува владата да ја искористи кризата во Грција. Од една страна да ги привлече грчките компании да го преселат бизнисот во Македонија како посигурен терен, а од друга страна ...

Македонија нема да има сериозни последици од грчката криза

Курир - 22.06.2011

Не се очекуваат посериозни последици врз домашната економија од кризата во Грција, изјави Зоран Ставрески, одговарајќи на новинарски прашања на заедничката прес-конференција со шефот на Мисијата на ...

СКМ: Грчките инвестиции ќе останат тука

Точка - 22.06.2011

Грчките инвестиции ќе останат во Македонија, а може да се очекува и дека бизнисите од Грција да направат експанзија кон балканските земји, смета Љубица Нури од Стопанската комора на Македонија во ...

Ставрески: Кризата во Грција придонесе за освојување нови пазари

Точка - 22.06.2011

Кризата во Грција не е позитивен настан за македонската економија, но очекувам дека нема да има посериозни последици, истакна министерсот за финансии, Зоран Ставрески на денешната средба со мисијата ...

Грчката криза позитивно влијае на економијата

Вечер Прес - 22.06.2011

Влијанието на состојбите во Грција кои се неповолни веќе подолг временски период досега не ја влошија состојбата во македонската економија.

Трипати се намалил извозот кон јужниот сосед

Канал 77 - 22.06.2011

Домашните компании што имаат стопански врски со грчки компании имаат проблеми во наплатата. Од друга страна, во изминатава година и пол има постојан тренд на затворање на малите грчки фирми што ...

Грчката влада денеска ќе ги усвои мерките за штедење

Точка - 22.06.2011

Грчката влада денеска ќе го усвои новиот пакет на строги мерки за штедење, откако рано изутринава премиерот Јоргос Папандреу го преживеа гласањето за доверба, со што беше надмината една од ...

Не се очекуваат посериозни последици врз македонската економија од грчката криза

Идивиди - 22.06.2011

Скопје, 22 јуни 2011 (МИА) - Кризата во Грција не е позитивен настан за македонската економија и не се очекуваат посериозни последици врз домашната економија, изјави вицепремиерот и министер за ...

Грчка трагедија - последен чин

Утрински - 21.06.2011

Борис Џонсон: Грција да банкротира и да ја напушти еврозоната, вели градоначалникот на Лондон. Владата на премиерот Дејвид Камерон да не учествува уште еднаш во спасувањето на Грција, заедно со ...

Свет - Прво приватизација, потоа пари

Време - 21.06.2011

Земјите од еврозоната вчера ја одложија одлуката за исплата на петтата транша од кредитот вреден 110 милијарди евра, кој лани и беше одобрен на Грција.

Пари - Македонија ќе го плати банкротот на Грција

Време - 21.06.2011

Елена Костовска Грчката криза ќе ја намали работата на текстилната и на металната индустрија, како и на некои прехранбени капацитети, кои извезуваат во оваа соседна земја.

Баросо: Строгите мерки на штедење единствен начин за излез на Грција од кризата

Дневник - 21.06.2011

Грчката Влада во текот на минатата година направи огромни напори за справување со сериозна буџетската криза со што постигна позитивно поместување во фискалната консолидација, иако секако има уште ...

На 3 јули одлука дали Грција ќе ја добие петтата транша од финансиската помош

Дневник - 21.06.2011

Конечната одлука за петтатта транша од помошта за Грција ќе биде донесена на вонредна средба на еврогрупата на 3 јули, изјави денеска Жан-Клод Јункер.

Нова помош ако Грција ги исполни условите

Дневник - 21.06.2011

Конечната одлука за петтата транша од помошта за Грција ќе биде донесена на вонредна средба на еврогрупата на 3 јули, изјави вчера Жан-Клод Јункер .

Барозо: Строгите мерки на штедење се единствен начин за излез на Грција од кризата

Сител - 21.06.2011

Грчката Влада во текот на минатата година направи огромни напори за справување со сериозна буџетската криза со што постигна позитивно поместување во фискалната консолидација, иако секако има уште ...

Баросо верува дека ќе биде изгласана новата грчка влада

Р.С.Европа - 21.06.2011

Грчката Влада во текот на минатата година направи огромни напори за справување со сериозна буџетската криза со што постигна позитивно поместување во фискалната консолидација, иако секако има уште ...

Џонсон: Грција да банкротира и да ја напушти евро зоната

Кирилица - 21.06.2011

Градоначалникот на Лондон Борис Џонсон, кој е висок функционер на владејачката британската конзервативна партија, побара денеска Владата на премиерот Дејвид Камерон да не учествува уште еднаш во ...

Баросо: Грција може да ја надмине кризата само со строги мерки на штедење

Press24 - 21.06.2011

Свесен сум за состојбата на граѓаните во Грција, но не постои полесен начин за излез од кризата, изјави доцна синоќа во Брисел председателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо по средбата со ...

Строгите мерки на штедење се единствен начин за излез на Грција од кризата

МРТ - 21.06.2011

Грчката Влада во текот на минатата година направи огромни напори за справување со сериозна буџетската криза со што постигна позитивно поместување во фискалната консолидација, иако секако има уште ...

Баросо: Штедењето е единствениот спас за Грција

Курир - 21.06.2011

Грчката Влада во текот на минатата година направи огромни напори за справување со сериозна буџетската криза со што постигна позитивно поместување во фискалната консолидација, иако секако има уште ...

Лондон не дава пари за Атина

Inpress - 21.06.2011

Лондон, 21. јуни 2011 (ИНПРЕС) Велика Британија нема да учествува во воспоставувањето на петтата кредитна транша за Грција во износ од 12 милијарди евра, соопшти прес службата на Даунинг Стрит 10.

Грција може да предизвика глобална банкарска криза

Капитал - 21.06.2011

Во грчкиот долг се “дават” и европски банки Вредноста на акциите на најголемите четири државни банки National Bank of Greece, EFG Eurobank, Alpha Bank и Piraeus Bank неколку дена по ред се намалува ...

Нема пари за Грција ако не штеди!

Капитал - 21.06.2011

Сe поизвесен е тотален грчки банкрот Министрите за финансии на еврозоната по маратонскиот состанок во Луксембург, кој траеше до вчера утро, ја условија одлуката за доделување 12 милијарди евра заем ...

Според Барозо, штедењето е единствениот спас за Грција

Канал 77 - 21.06.2011

Грчката Влада во текот на минатата година направи огромни напори за справување со сериозна буџетската криза со што постигна позитивно поместување во фискалната консолидација, иако секако има уште ...

Што ако не може да ги врати долговите?

Н.Македонија - 21.06.2011

Сé поголем број експерти прогнозираат оти Грција забрзано и незапирливо се движи кон банкрот. Оттука се поставува прашањето какви би биле последиците од евентуалниот банкрот на јужниот сосед Речиси ...

Грција ќе добие пари ако штеди

Н.Македонија - 21.06.2011

Еврозоната врши притисок врз Атина да ги усвои новите мерки на штедење за да добие нови заеми од 12 милијарди евра. Грција ризикува да се претвори во мала европска ку.ва, коментира весникот ...

Џонсон: Да банкротира и да ја напушти еврозоната

Н.Македонија - 21.06.2011

Другите земји на ЕУ ќе се соочат со голем бран грчки доселеници ако нивната земја банкротира, предупреди британската опозиција Борис Џонсон, градоначалник на Лондон Градоначалникот на Лондон, Борис ...

Трипати се намалил извозот кон јужниот сосед

Н.Македонија - 21.06.2011

Домашните компании што имаат стопански врски со грчки компании имаат проблеми во наплатата. Од друга страна, во изминатава година и пол има постојан тренд на затворање на малите грчки фирми што ...

Неизвесна помошта за Грција

А1 - 20.06.2011

По долга ноќ тешки преговори, помошта за Грција неизвесна - министрите за финансии од Еврозоната ја одложија одлуката за последната транша помош од 12 милијарди долари, се додека Атина не воведе ...

ЕУ на Грција ќе и даде уште 12 милијарди евра кредит

Телма - 20.06.2011

Министрите за финансии од еврозоната синоќа постигнаа договор за исплаќање на петтата транша од минатогодишниот кредит одобрен за Грција до средината на следниот месец под одредени услови.

Џонсон: Грција да банкротира и да ја напушти евро зоната

Дневник - 20.06.2011

Градоначалникот на Лондон Борис Џонсон, кој е висок функционер на владејачката британската конзервативна партија, побара денеска Владата на премиерот Дејвид Камерон да не учествува уште еднаш во ...

Неизвесна помошта за Грција

Утрински - 20.06.2011

По долга ноќ тешки преговори, помошта за Грција неизвесна - министрите за финансии од Еврозоната ја одложија одлуката за последната транша помош од 12 милијарди долари, се додека Атина не воведе ...

Грција условена: Потврда на планот за штедење, па нова транша кредит

Дневник - 20.06.2011

Министрите за финансии од еврозоната синоќа постигнаа договор за исплаќање на петтата транша од минатогодишниот кредит одобрен за Грција до средината на следниот месец под одредени услови.

Одобрена петтата транша за помош на Грција под определени услови

Алсат-М - 20.06.2011

Министрите за финансии од еврозоната синоќа постигнаа договор за исплаќање на петтата транша од минатогодишниот кредит одобрен за Грција до средината на следниот месец под одредени услови.

Грција да биде оставена да банкротира

Press24 - 20.06.2011

Велика Британија треба да го откаже своето учество во вториот спасувачки заем за Грција, а балканската земја треба да биде оставена да банкротира и да се откаже од еврото, објавува весникот “Дејли ...

ЕУ: Грција ќе добие заем, ако ги прифати новите мерки

Алфа - 20.06.2011

Европската Унија со ригорозен став кон Грција. Ќе ги добие преостанатите 12 милијарди евра заем, само доколку грчкиот Парламент до крајот на месецот утврди нов план за штедење и приватизација на ...

На 3 јули ќе се знае дали Грција ќе ја добие помошта од ЕУ

Р.С.Европа - 20.06.2011

Конечната одлука за петтатта транша од помошта за Грција ќе биде донесена на вонредна средба на еврогрупата на 3 јули, изјави денеска Жан-Клод Јункер.

Грција ја доби петтата транша помош

Курир - 20.06.2011

Министрите за финансии од еврозоната вчера вечерта постигнаа договор за исплаќање на петтата транша од минатогодишниот кредит одобрен за Грција до средината на следниот месец под одредени услови.

Одобрена петтата транша за помош на Грција под определени услови

Сител - 20.06.2011

Министрите за финансии од еврозоната синоќа постигнаа договор за исплаќање на петтата транша од минатогодишниот кредит одобрен за Грција до средината на следниот месец под одредени услови.

Градоначалникот на Лондон против помошта за Грција

Кајгана - 20.06.2011

Градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон смета дека европските министри за финансии треба да ја пуштат Грција сама да се бори со своите долгови, а како консеквенца за небрежното донесување да и се ...

Грција да банкротира и да ја напушти евро зоната

МРТ - 20.06.2011

Градоначалникот на Лондон Борис Џонсон, кој е висок функционер на владејачката британската конзервативна партија, побара денеска Владата на премиерот Дејвид Камерон да не учествува уште еднаш во ...

Градоначалникот на Лондон бара Грција да банкротира

Курир - 20.06.2011

Владата на британскиот премиер Дејвид Камерон да не учествува во спасувањето на Грција од кризата, побара градоначалникот на Лондон Борис Џонсон.

Построги услови за Грција за добивање помош од ЕУ и ММФ

Капитал - 20.06.2011

Министрите за финансии од еврозоната синоќа постигнаа договор за исплаќање на петтата транша од минатогодишниот кредит одобрен за Грција до средината на следниот месец под одредени услови.

На 3 јули ќе се одлучува за финансиската помош на Грција

Курир - 20.06.2011

Конечната одлука за петтатта транша од помошта за Грција ќе биде донесена на вонредна средба на еврогрупата на 3 јули, изјави денеска Жан-Клод Јункер.

Борис Џонсон: Грција да банкротира и да ја напушти евро зоната

Сител - 20.06.2011

Градоначалникот на Лондон Борис Џонсон, кој е висок функционер на владејачката британската конзервативна партија, побара денеска Владата на премиерот Дејвид Камерон да не учествува уште еднаш во ...

Нова помош под определени услови за Грција

Кирилица - 20.06.2011

Министрите за финансии од еврозоната синоќа постигнаа договор за исплаќање на петтата транша од минатогодишниот кредит одобрен за Грција до средината на следниот месец под одредени услови Постигнат е ...

Постигнат условен договор на ЕУ за помош на Грција

Нетпрес - 20.06.2011

Земјите од евро зоната постигнале договор и го отвориле патот за исплата на петата транша од минатогодишниот кредит одобрен на Грција до средината на јули, со однапред дефинирани услови, пишува ...

Министрите за финансии на еврозоната ја одложија одлуката за Грција

МРТ - 20.06.2011

Министрите за финансии на еврозоната по маратонскиот состанок во Луксембург, утрово ја одложија одлуката за 12 милијарди евра тешкиот заем за Грција.

Грција да биде оставена да банкротира

Нетпрес - 20.06.2011

Велика Британија треба да го откаже своето учество во вториот спасувачки заем за Грција, а балканската земја треба да биде оставена да банкротира и да се откаже од еврото, објавува весникот “Дејли ...

Одложена одлуката за заем на Грција

Алфа - 20.06.2011

По седумчасовни разговори, министрите за финансии во Еврозоната, одлучија да ја одложат конечната одлука за дополнителни 12 милијарди евра заем на Грција.

Грција ќе добие пари, но под посебни услови

Inpress - 20.06.2011

Атина, 20. јуни 2011 (ИНПРЕС) Земјите од еврозоната постигнаа договор и отворија пат за исплата на петтата транша од кредитот кои и беше одобрен на Грција, но под одредени услови.

Одобрена петтата транша за помош на Грција под определени услови

МРТ - 20.06.2011

Министрите за финансии од еврозоната синоќа постигнаа договор за исплаќање на петтата транша од минатогодишниот кредит одобрен за Грција до средината на следниот месец под одредени услови.

Еврозоната ја одложи помошта за Грција

Р.С.Европа - 20.06.2011

Министрите за финансии на еврозоната ја одложија одлуката за тоа дали на Грција да и ја дадат следната рата од спасувачкиот пакет вреден 110 милијарди евра.

Министрите за финансии на еврозоната ја одложија одлуката за Грција

Кајгана - 20.06.2011

Министрите за финансии на еврозоната по маратонскиот состанок во Луксембург, утрово ја одложија одлуката за 12 милијарди евра тешкиот заем за Грција.

Европејците на нозе: Доста им е од криза

Нетпрес - 20.06.2011

Должничката криза во Грција ја загрозува економијата на пет други членки на Европската Унија. И додека политичарите се обидуваат да ја спасат еврозоната, граѓаните протестираат.

Какви последици се кријат зад банкротот на Грција?

Нетпрес - 20.06.2011

Грција и нејзината тешка финансиска состојба се најактуелните теми веќе неколку седмици речиси во сите европски медиуми.

Министрите за финансии на еврозоната ја одложија одлуката за Грција

Точка - 20.06.2011

Министрите за финансии на еврозоната по маратонскиот состанок во Луксембург, утрово ја одложија одлуката за 12 милијарди евра тешкиот заем за Грција.

Какви последици се кријат зад банкротот на Грција?

Точка - 20.06.2011

Грција и нејзината тешка финансиска состојба се најактуелните теми веќе неколку седмици речиси во сите европски медиуми.

Грчките банки во Македонија се сигурни

Вечер Прес - 20.06.2011

Народната банка континуирано ги следи случувањата во Грција и ги анализира евентуалните последици врз македонскиот банкарски систем.

Градоначалникот на Лондон против помошта за Грција

Точка - 20.06.2011

Градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон смета дека европските министри за финансии треба да ја пуштат Грција сама да се бори со своите долгови, а како консеквенца за небрежното донесување да и се ...

Грција да биде оставена да банкротира

Точка - 20.06.2011

Велика Британија треба да го откаже своето учество во вториот спасувачки заем за Грција, а балканската земја треба да биде оставена да банкротира и да се откаже од еврото, објавува весникот “Дејли ...

ЕУ: Грција ќе добие заем, ако ги прифати новите мерки

Sky - 20.06.2011

Европската Унија со ригорозен став кон Грција. Ќе ги добие преостанатите 12 милијарди евра заем, само доколку грчкиот Парламент до крајот на месецот утврди нов план за штедење и приватизација на ...

Одобрена петтата транша за помош на Грција

Идивиди - 20.06.2011

Луксембург, 20 јуни 2011 (МИА) - Министрите за финансии од еврозоната синоќа постигнаа договор за исплаќање на петтата транша од минатогодишниот кредит одобрен за Грција до средината на следниот ...

Еврозоната ја услови помошта за Грција

eReporter - 20.06.2011

Одложена е одлуката на министрите за финансии на земјите–членки на еврозоната за тоа дали да и ја одобрат на Грција следната рата од спасувачкиот пакет вреден 110 милијарди евра.

Грција да банкротира и да ја напушти евро зоната

Идивиди - 20.06.2011

Лондон, 20 јуни 2011 (МИА) - Градоначалникот на Лондон Борис Џонсон, кој е висок функционер на владејачката британската конзервативна партија, побара денеска Владата на премиерот Дејвид Камерон да не ...