TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јушченко нуди договор за стабилност

Утрински - 10.09.2005

Јуриј Јехануров за нов премиер на Украина Претседателот требаше да сфати дека олигарсите ќе сакаат да ги наплатат вложените инвестиции во "Портокаловата револуција° Од наШиот дописник Бранко ВлаховиЌ Со намера да ја сочува политичката стабилност во Украина, претседателот Виктор Јушченко, предлага ...

Јушченко бара поддршка за новиот премиер

Дневник - 10.09.2005

ОТКАКО ЈА РАСПУШТИ ВЛАДАТА Украинскиот претседател Виктор Јушченко вчера го повика парламентот да го поддржи новиот премиер Јури Јехануров. Неговата политичка кариера сега зависи од тоа каква поддршка ќе добие од поранешната премиерка Јулија Тимошенко, јави Ројтерс.

Украинците во шок!

Вечер - 10.09.2005

Привремениот премиер на Украина, Јуриј Екануров, вчера ги направи првите разговори во обид да формира нова влада, откако претседателот Виктор Јушченко го распушти целиот кабинет во четвртокот. Екануров изјави дека приоритет му е стабилноста.

Јушченко ја распушти владата на Тимошенко

Вест - 09.09.2005

КРИЗА ВО УКРАИНА КИЕВ, 9 септември (Би-Би-Си) - Украинскиот претседател Виктор Јушченко ја распушти владата по серијата оставки и корупциски обвинувања. Откако ја отпушти Јулија Тимошенко за вршител на должноста премиер на држвата тој го назначи гувернерот на Дњепропетровск Јури Јекануров од ...

Јушченко ја распушти владата

Дневник - 09.09.2005

ПОЛИТИЧКА КРИЗА ВО УКРАИНА Украинскиот претседател Виктор Јушченко вчера ја распушти владата на премиерката Јулија Тимошенко, истиот тим што пред речиси една година ја водеше Портокаловата револуција, јави Ројтерс. Јушченко го назначи Јури Јехануров (57), гувернер на регионот Дњепропетровск, за ...

ЕУ апелира за брзо воспоставување стабилност во Украина

Вечер - 09.09.2005

БРИСЕЛ, 9 СЕПТЕМВРИ(МАКФАКС). - Европската унија го повика украинскиот претседател Виктор Јушченко да дејствува брзо, за да воспостави стабилност во државата откако ја разреши Владата. Истовремено Брисел додаде дека останува убеден во западните вредности, на претседателот.

Јушченко - Русија секогаш ќе биде партнер на Украина

Макфакс - 09.09.2005

Киев Украина ја смета Русија за свој партнер и никогаш нема да стори нешто што ќе ја навреди - изјави денеска украинскиот претседател Виктор Јушченко. “Ние никогаш нема да го предадеме нашето партнерство.Ние никогаш нема да го навредиме и да работиме против нашиот сосед Русија“, рече Јушченко во ...

Јушченко ја откачи Тимошенко

Вечер - 09.09.2005

Украинскиот претседател ја распушти владата на чие чело беше неговата најблиска соработничка од "портокаловата револуција" Јулија Тимошенко. В.Д. премиер стана Јури Ехануров, актуелен гувернер на покраината Дњепропетровск, на исток на земјата.

Путин повика да не се драматизира кризата во Украина

Макфакс - 09.09.2005

Берлин Кризата вo Украинапо одлуката на претседателот Јушченко да ја смени владата не треба да се драматизира, изјави синоќа во Берлин, рускиот претседател Владимир Путин. Тој изрази подршка за “народот и раководството на Украина” и соопшти дека разговарал со Јушченко за можностите за соработка ...

Претседателот Јушченко ја распушти Владата

А1 - 08.09.2005

Украина во нова политичка криза. Претседателот Виктор Јушченко ја распушти Владата. По големите обвинувања за корупција на неговите најблиски соработници, Јушченко денеска ја разреши премиерката Јулија Тимошенко, а за вршител на должноста Претседател на Владата го назначи гувернерот Јуриј Јехануров.

Украинската влада падна поради корупција

Време - 08.09.2005

СКАНДАЛ ВО КИЕВ Украинскиот претседател Виктор Јушченко ја распушти Владата на премиерката Јулија Тимошенко, по сериозен корупциски скандал, кој ги однесе фотелјите на уште неколку функционери. Скандалот почнал по обвинувањата против Петро Порошенко, секретар на националниот совет за безбедност, ...

Украинскиот претседател Јушченко ја распушти владата

Макфакс - 08.09.2005

Киев Украинскиот претседател Виктор Јушченко ја распушти владата на премиерката Јулија Тимошенко, соопшти денеска неговиот кабинет. Јушченко го именуваше Јури Ехануров, актуелен гувернер на покраината Дњепропетровск (на истокот на земјата ) за вршител на должноста премиер, се додава во соопштението.

ЕУ го повика Јушченко брзо да воспостави стабилност во Украина

Макфакс - 08.09.2005

Брисел Европската унија го повика украинскиот претседател Виктор Јушченко да дејствува брзо, за да воспостави стабилност во државата откако ја разреши владата. Истовремено Брисел додаде дека останува убеден во западните вредности на претседателот.

Корупцијата во Украина полоша од времето на Кучма

А1 - 06.09.2005

Корупцијата во Украина сега е полоша од времето на поранешниот претседател Леонид Кучма, предупреди Олександр Зинченко, близок соработник на украинскиот претседател Виктор Јушченко. Зинченко поднесе оставка на функцијата Државен секретар во Владата поради, како што вели, „систематската корупција во ...

Корупцијата во Украина полоша од времето на Кучма

Макфакс - 06.09.2005

Киев Корупцијата во Украина сега е полоша од времето на поранешниот претседател Леонид Кучма, предупреди Олександр Зинченко, близок соработник на украинскиот претседател Виктор Јушченко. Зинченко поднесе оставка на функцијата Државен секретар во Владата поради, како што вели, „систематската ...

Тимошенко бара Јушченко да ја подржи на парламентарните избори

Макфакс - 05.09.2005

Киев Бившата украинска премиерка Јулија Тимошенко го повика претседателот Виктор Јушченко да признае, дека решението да ја разреши владата било грешно и да го подржи блокот на Тимошенко на претстојните парламентарни избори во Украина во 2006 година.