TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идентични ставовите на СРЈ и Македонија

А1 - 10.11.2001

„Белград и Скопје ја потврдија приврзаноста за учество во светската коалиција за борба против тероризмот“, изјави југословенскиот претседател Воислав Коштуница, непосредно по враќањето од работната посета на Македонија. Југословенскиот претседател рече дека „аршините што се применуваат спрема ...

Трајковски побарал реципроцитет за Македонците во Уставот на СРЈ

Вест - 10.11.2001

ПРВА РАБОТНА ПОСЕТА НА КОШТУНИЦА НА МАКЕДОНИЈА "Македонија и Југославија направија се проблемот со екстремизмот да го решат по демократски пат, со преговори, кои резултираа со два документа - ние потпишавме со УНМИК, а вие го направивте Охридскиот договор.

Трајковски побара Белград да ги признае македонското малцинство и МПЦ

Дневник - 10.11.2001

ЈУГОСЛОВЕНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ВЧЕРА ВО СКОПЈЕ Двајцата претседатели размениле мислења за тоа што ќе донесат изборите на Косово Македонија очекува македонското национално малцинство во СР Југославија да добие адекватен статус во новиот југословенски закон за национални малцинства, како и признавање на ...

Тероризмот е тероризам независно каде ќе се појави

А1 - 09.11.2001

„Економската и политичката соработка меѓу Македонија и Југославија би била многу подобра ако двете земји не беа соочени со борбата против тероризмот“, изјави југословенскиот претседател Воислав Коштуница за време на неговата прва работна посета на Македонија.

Коштуница утре во Македонија

А1 - 08.11.2001

Утре во кратка официјална посета на Македонија ќе престојува југословенскиот претседател Воислав Коштуница. Коштуница треба да допатува околу 12 часот на скопскиот аеродром Петровец, а потоа веднаш во кабинетот на претседателот ќе има тет-а-тет средба со Трајковски.

УНМИК и Белград потпишаа договор против независно Косово

Дневник - 07.11.2001

СТУДЕН ТУШ ЗА КОСОВСКИТЕ АЛБАНЦИ Човиќ ги повика водачите на партиите на косовските Албанци да излезат пред својот електорат и да му признаат дека со години го лажеле за можноста за независност Шефот на УНМИК, Ханс Хекеруп, и српскиот вицепремиер Небојша Човиќ завчера во Белград потпишаа документ ...

УНМИК и СРЈ потпишаа договор за соработка

Вест - 06.11.2001

Белград, 6 ноември - Шефот на Мисијата на ОН на Косово Ханс Хекеруп и претседателот на југословенскиот Координативен центар за Косово Небојша Човиќ вчера во Белград потпишаа Договор за соработка меѓу УНМИК и СРЈ. Како што јавија југословенските медиуми, на потпишувањето на Договорот присуствувале и ...

Обвинителите од Хаг "се вадат"кога ќе побараме да удрат по ОВК

Дневник - 06.11.2001

ИНТЕРВЈУ НА ВОИСЛАВ КОШТУНИЦА Југословенскиот претседател Воислав Коштуница завчера изјави дека соработката со Хашкиот трибунал за воени злосторства е "нужно зло" кое ќе помогне обвинетите Срби да се заштитат од "надувани обвиненија", јави Бета.

Белград бара српски корпус на Косово, одвоен од албанскиот корпус

Дневник - 06.11.2001

СРЕДБИ ХЕКЕРУП - КОШТУНИЦА УНМИК и КФОР ќе сторат се што можат за да ја спречат анархијата на Косово - изјавил изворот во Брисел Извори во Брисел оценуваат дека Ханс Хекеруп, шеф на меѓународната мисија на Косово УНМИК, и југословенскиот претседател Воислав Коштуница наскоро ќе се договорат колкави ...

Косовските Срби ќе донесат одлука дали ќе излезат на избори

А1 - 05.11.2001

Одлуката за учество на косовските Срби на претстојните избори треба да биде донесена денеска во Грачаница на состанок на претставниците на нивните партии и здруженија. Југословенскиот претседател Воислав Коштуница по разговорите со шефот на УНМИК Ханс Хакеруп ги повика Србите од Косово да излезат ...

Белград ги повика косовските Срби да излезат на изборите

Дневник - 05.11.2001

ПО СРЕДБАТА КОШТУНИЦА - ХЕКЕРУП Југословенскиот претседател Воислав Коштуница, како и владите на СРЈ и на Србија, ги повикаа косовските Срби масовно да излезат на изборите во таа провинција на 17 ноември, јави Бета. - Двете влади на предлог на претседателот на СРЈ Коштуница, им препорачуваат на ...