TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зградата на аеродромот во Брисел е стабилна

Р.С.Европа - 27.03.2016

Тим од инжинери и техничари соопшти дека зградата на аеродромот во Брисел е стабилна по нападите на 22 март и оти се е подготвено за поставување привремени шалтери за првите патници. Аеродромските служби наведоа дека прелиминарната истрага на ...

Во Белгија во рација приведени четири лица

Р.С.Европа - 27.03.2016

Белгиската полиција денеска уапсила четири лица, во рамки на истрагата по терористичките напади во Брисел, во кои загинаа 31. лице, а 270 се повредени, соопшти обвинителството. Во соопштението се наведува дека полицијата извршила 13 рации во Брисел ...

Бриселскиот аеродром: Главната зграда е стабилна

А1 On - 27.03.2016

Бриселскиот аеродром денеска соопшти дека испитувањата на главната зграда во која се наоѓа терминалот за полетување, кој беше оштетен во двата бомбашки напади, покажале дека структурата на градбата е стабилна.

Бриселскиот аеродром: Главната зграда е стабилна

Идивиди - 27.03.2016

Брисел, 26 март 2016 (МИА) - Бриселскиот аеродром денеска соопшти дека испитувањата на главната зграда во која се наоѓа терминалот за полетување, кој беше оштетен во двата бомбашки напади, покажале дека структурата на градбата е стабилна.

Четири лица уапсени во рации во Белгија

А1 On - 27.03.2016

Белгиската полиција изврши денеска 13 рации во Брисел и во уште два града и притоа уапси четири лица во рамки на истрагата по бомбашките напади во Брисел, соопшти обвинителството. Канцеларијата на федералниот обвинител во соопштение наведува дека ...

Бриселскиот аеродром: Главната зграда е стабилна

+инфо - 27.03.2016

Бриселскиот аеродром денеска соопшти дека испитувањата на главната зграда во која се наоѓа терминалот за полетување, кој беше оштетен во двата бомбашки напади, покажале дека структурата на градбата е стабилна.

Четири лица уапсени во рации во Белгија

+инфо - 27.03.2016

Белгиската полиција изврши денеска 13 рации во Брисел и во уште два града и притоа уапси четири лица во рамки на истрагата по бомбашките напади во Брисел, соопшти обвинителството. Канцеларијата на федералниот обвинител во соопштение наведува дека ...

Бриселскиот аеродром: Главната зграда е стабилна

Сител - 27.03.2016

Бриселскиот аеродром денеска соопшти дека испитувањата на главната зграда во која се наоѓа терминалот за полетување, кој беше оштетен во двата бомбашки напади, покажале дека структурата на градбата е стабилна.

Бриселскиот аеродром: Главната зграда е стабилна

Алфа - 27.03.2016

Бриселскиот аеродром денеска соопшти дека испитувањата на главната зграда во која се наоѓа терминалот за полетување, кој беше оштетен во двата бомбашки напади, покажале дека структурата на градбата е стабилна.

Бриселскиот аеродром: Главната зграда е стабилна

Press24 - 27.03.2016

Бриселскиот аеродром денеска соопшти дека испитувањата на главната зграда во која се наоѓа терминалот за полетување, кој беше оштетен во двата бомбашки напади, покажале дека структурата на градбата е стабилна.

Бриселскиот аеродром: Главната зграда е стабилна

Денешен - 27.03.2016

Бриселскиот аеродром денеска соопшти дека испитувањата на главната зграда во која се наоѓа терминалот за полетување, кој беше оштетен во двата бомбашки напади, покажале дека структурата на градбата е стабилна.

Четири лица уапсени во рации во Белгија

Денешен - 27.03.2016

Белгиската полиција изврши денеска 13 рации во Брисел и во уште два града и притоа уапси четири лица во рамки на истрагата по бомбашките напади во Брисел, соопшти обвинителството. Канцеларијата на федералниот обвинител во соопштение наведува дека ...

Аеродромот во Брисел останува затворен до вторник

Телма - 26.03.2016

Меѓународниот аеродром во Брисел, нема да започне со работа пред Вторник, соопштија властите, по нападите во главниот град на Белгија во кој беа убиени најмалку 31 лице. Аеродромот Завентем беше првата цел на нападите од 22-ри Март, кога двајца ...

Аеродром во Брисел ќе биде затворен до 29-ти март

Р.С.Европа - 26.03.2016

Аеродромот во Брисел нема да биде отворен за патнички летови пред 29 март, се наведува денеска во соопштението објавено на веб-страницата на аеродромот.Во соопштението се додава дека се спроведуваат "новите безбедносни мерки", по нападите во Брисел ...

Бриселскиот аеродром нема да биде отворен пред вторник

Либертас - 26.03.2016

Бриселскиот аеродром објави дека пред вторник нема да биде отворен за патнички сообраќај, откако бомбаши самоубијци минатата недела се кренаа во воздух во просторот за чек-ин, пренесе Танјуг.

Бриселскиот аеродром нема да биде отворен пред вторник

А1 On - 26.03.2016

Бриселскиот аеродром објави дека пред вторник нема да биде отворен за патнички сообраќај, откако бомбаши самоубијци минатата недела се кренаа во воздух во просторот за чек-ин, пренесе Танјуг.

Дома кажал дека е добро после експлозијата на аеродром, па загинал во нападот на метрото

МК News - 26.03.2016

Еден Британец му рекол на своето семејство дека е жив и здрав после експлозијата на бриселскиот аеродром, а малку подоцна загинал во бомбашкиот напад на метро станицата во Брисел. Дејвид Диксон (51) не ни знаел за експлозијата на аеродромот, сè ...

Бриселскиот аеродром нема да биде отворен пред вторник

Сител - 26.03.2016

Бриселскиот аеродром објави дека пред вторник нема да биде отворен за патнички сообраќај, откако бомбаши самоубијци минатата недела се кренаа во воздух во просторот за чек-ин, пренесе Танјуг.

Aеродромот во Брисел затворен до вторник најрано

Локално - 26.03.2016

Дирекцијата на аеродромот во Брисел објави дека пред вторник нема да биде отворен за патнички сообраќај. Оваа одлука е во сила откако бомбаши самоубијци минатата недела се кренаа во воздух во просторот за чек-ин, пренесе Танјуг.

Разоткриен еден од бомбашите на аеродромот во Брисел, бил новинар

Сител - 26.03.2016

По терористичките напади во Брисел, истражителите и натаму се во потрага по човекот во белата јакна и шешир снимен на аеродромот Завентем непросредно пред кобните експлозии. Како што пренесуваат локалните медиуми, уапсен е еден маж кој одбил да ...

Бриселскиот аеродром нема да биде отворен пред вторник

Денешен - 26.03.2016

Бриселскиот аеродром објави дека пред вторник нема да биде отворен за патнички сообраќај, откако бомбаши самоубијци минатата недела се кренаа во воздух во просторот за чек-ин, пренесе Танјуг.

Бриселскиот аеродром нема да биде отворен пред вторник

Lider - 26.03.2016

Бриселскиот аеродром објави дека пред вторник нема да биде отворен за патнички сообраќај, откако бомбаши самоубијци минатата недела се кренаа во воздух во просторот за чек-ин, пренесе Танјуг.

Експлозија за време на полициска рација во Брисел

Р.С.Европа - 25.03.2016

Белгиските медиуми објавија дека се слушнала најмалку една експлозија за време на нова полициска рација во Брисел. Еден човек, според извештаите, бил „неутрализиран“ Се уште нема официјална потврда од властите.

Нови експлозии за време на антитерористичка акција во Брисел

Кајгана - 25.03.2016

Во текот на антитерористичката акција во бриселската населба Шаербек одекнаа две експлозии и се слушнале истрели, јавуваат белгиските медиуми, според кои еден маж е „неутрализиран“. Патниците од трамвајот кој се движел во близина се евакуирани.

Мбокани благодарение на сопругата го преживеа хоророт во Брисел

Gol.mk - 25.03.2016

Фудбалерот на Норвич Сити, Диумерси Мбокани изјави дека фалело една минута за да биде дел од хоророт на бриселскиот аеродром. Имено, како што рече Мбокани неговата сопруга била заслужна поради тоа што сеуште се живи, бидејки го натерала да го ...

Експлозија за време на антитерористичка операција во Брисел

Точка - 25.03.2016

Експлозија се слушнала за време на антитерористичка операција во Брисел, јавија локални медиуми во петок, но потенцираат дека човекот бил "неутрализиран". Според белгискиот весник La Libre, експлозија се слушнала за време на антитероситичка ...

Напаѓачот на Норич за малку ќе настрадал во Брисел: Вистинско чудо е што сум жив

Точка - 25.03.2016

Фудбалерот од Конго кој е на позајмица во Норич од киевски Динамо се наоѓал на белгискиот аеродром за време на моментот на експлозијата. Мбокани пред влезот на аеродромот чекал да пристигне внукот на неговата сопруга, па заедно да влезат внатре и да ...

Дома кажал дека е добро после експлозијата на аеродром, па загинал во нападот на метрото

Точка - 25.03.2016

Еден Британец му рекол на своето семејство дека е жив и здрав после експлозијата на бриселскиот аеродром, а малку подоцна загинал во бомбашкиот напад на метро станицата во Брисел. Дејвид Диксон (51) не ни знаел за експлозијата на аеродромот, сè ...

Дома кажал дека е добро после експлозијата на аеродром, па загинал во нападот на метрото

Република - 25.03.2016

Дејвид Диксон (51) не ни знаел за експлозијата на аеродромот, сè додека загрижена роднина од Британија не му испратила СМС порака во која го прашала дали е добро. Тој ја уверил дека со него сè е во ред, а потоа се упатил кон метро станицата Мелбек.

Експлозија за време на антитерористичка операција во Брисел

Макфакс - 25.03.2016

Експлозија се слушнала за време на антитерористичка операција во Брисел, јавија локални медиуми во петок, но потенцираат дека човекот бил „неутрализиран“. Според белгискиот весник La Libre, експлозија се слушнала за време на антитероситичка ...

Апсења во Брисел: Уапсен осомничен за нападот во метрото

МРТ - 25.03.2016

Белгиската полиција вчера уапсила шестмина поради поврзаност со терористичките напади на бриселскиот аеродром и метро станица. Во Белгија денеска ќе допатува американскиот државен секретар, Џон Кери и ќе го посети аеродромот „Завентем“.

Што забележа бриселскиот таксист возејќи ги терористите до местото на злосторот

Нова ТВ - 24.03.2016

Белгиската полиција во истрагата за терористичките напади во Брисел доби драгоцени информации од такси возачот кој ги возел тројцата терористи од нивниот стан до аеродромот Завентем каде што го извршија терористичкиот чин.

ЕУ ќе организира средба на експертско ниво за безбедност во авијацијатa

Вест - 24.03.2016

Експерти од Европската унија ќе разгледуваат идната недела начини за засилување на безбедноста на аеродромите по нападите во Брисел. Според претставник на ЕУ, средбата ја организира ЕК и ќе се одржи на 31 март додека средба на експери за безбедност ...

Мбокани за терористичкиот напад на аеродромот во Брисел: Среќа што ја послушав сопругата, ми го спаси животот

24Фудбал - 24.03.2016

Напаѓачот на Норич, Диумерси Мбокани вели дека го преживеал терористичкиот напад на аеродромот во Брисел само поради тоа што ја послушал сопругата да го почекаат нивниот пријател Нејтан Кабаселе Фудбалерот во вторникот наутро од аеродромот во Брисел ...

Мбокани го раскажа пресудниот момент: Сопругата ми го спаси животот на аеродромот во Брисел

Дерби - 24.03.2016

Напаѓачот на Норвич, Диемерси Мбокани беше еден од познатите спортисти кои ги преживеаја терористичките напади во Брисел кои беа изведени пред два дена, а репрезентативецот на Конго во изјава за домашните медиуми сега раскажа всушност кој е главниот ...

ФОТО: Терористите од Брисел ги издаде еден детаљ

МК News - 24.03.2016

Еден детаљ ги издаде терористите, браќата Калид и Ибрахим ел Бакрауи што се осомничени дека извршиле самоубиствени напади на аеродромот во Брисел. Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека ...

Средба на експертско ниво за безбедност во авијацијата

Тера - 24.03.2016

Средбата која ја организира Европската Комисија и ќе се одржи на 31 март, додека средбата на експерти за безбедност во копнениот транспорт ќе биде организирана на 11 април. Засега нема конкретен дневен ред, но претставник на ЕУ отфрли идеја за ...

ЕУ ќе организира средба на експертско ниво за безбедност во авијацијата

+инфо - 24.03.2016

Експерти од Европската унија идната недела ќе разгледуваат начини за засилување на безбедноста на аеродромите по нападите во Брисел. Средбата која ја организира Европската Комисија и ќе се одржи на 31 март, додека средбата на експерти за безбедност ...

Цел на бриселските напади биле Американци?

Точка - 24.03.2016

Американскиот парламентарец Девин Нуњес, стручњак за разузнавање, изјави дека е сигурен оти нападите во Брисел биле насочени и против Американците, бидејќи експлозиите на аеродромот се случиле во близина на шалтерите на американските воздухопловни ...

Потресната ситуација на Мбокани од аеродромот во Брисел

SportMax - 24.03.2016

Фудбалерот на Норич, Дијимери Мбокани, изјави дека само со некои неверојатно чудо останал жив по терористичкиот напад на аеродром во Брисел. Мбокани се наоѓал на стадионот во моментот на терористичките напади, и за среќа задоцнил некоја минута, што ...

Цел на бриселските напади биле Американци?

Макфакс - 24.03.2016

Американскиот парламентарец Девин Нуњес, стручњак за разузнавање, изјави дека е сигурен оти нападите во Брисел биле насочени и против Американците, бидејќи експлозиите на аеродромот се случиле во близина на шалтерите на американските воздухопловни ...

Сведоштво на Таксистот: Еве што се случувало во возилото пред нападите на Завентем

Нетпрес - 24.03.2016

Белгиските медиуми денес го пренесуваат сведоштвото на таксистот кој ги пренел напаѓачите од Брисел до аеродромот Завентем. Благодарение токму на неговите информации полицијата го најде скривалиштето на терористите во населбата Скарбек.

ТАЈНАТА НА ЦРНАТА РАКАВИЦА: Чувајте се од луѓето кои ги носат, можеби ќе донесат СМРТ!

Пулс24 - 24.03.2016

Еден детаљ ги издаде браќата Калид и Ибрахим ел Бакрауи, коишто се осомничени дека ги извршија самоубиствени напади на аеродромот во Брисел. Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека двајцата ...

Мбокани за терористичкиот напад на аеродромот во Брисел: Среќа што ја послушав сопругата, ми го спаси животот

Канал 77 - 24.03.2016

Напаѓачот на Норич, Диумерси Мбокани вели дека го преживеал терористичкиот напад на аеродромот во Брисел само поради тоа што ја послушал сопругата да го почекаат нивниот пријател, Нејтан Кабаселе – пишува порталот 24фудбал.

Националниот аеродром во Брисел ќе остане затворен најмалку до крајот на неделата

Телма - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се преусмеруваат на помалиот јужен бриселски аеродром Шарлроа, јави дописникот на МИА од Брисел.

„Завентем“ затворен до крајот на неделата, штетите од нападите четири милијарди евра

Утрински - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, „Завентем“, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се преусмеруваат на помалиот јужен бриселски аеродром „Шарлоа“. По вчерашниот терористички напад на аеродромот каде 15 лица го загубија ...

Националниот аеродром во Брисел ќе остане затворен најмалку до крајот на неделата

Вест - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се преусмеруваат на помалиот јужен бриселски аеродром Шарлроа. По вчерашниот терористички напад на аеродромот каде 14 лица го загубија животот, а ...

Брисел под опсада по нападите, официјално 31 загинат и 230 повредени

Вест - 23.03.2016

Брисел е под опсада по терористичките напади во кои загина најмалку 31 лице, а ранети беа 230. Полициската потрага по третиот напаѓач, за кој се верува дека е во бегство почна набргу по првиот напад, кој се случи на бриселскиот аеродром.

Брисел под опсада по нападите

Алсат-М - 23.03.2016

Брисел е под опсада по терористичките напади во кои загина најмалку 31 лице, а ранети беа 230. Полициската потрага по третиот напаѓач, за кој се верува дека е во бегство почна набргу по првиот напад, кој се случи на бриселскиот аеродром.

Бројот на жртви од нападот на аеродромот во Брисел се искачи на 15 лица

Утрински - 23.03.2016

Бројот на жртви од вчерашните два терористички напади во Брисел продолжува да се зголемува. Утринава, портпаролката на бриселскиот аеродром „Завентем“, Флоренс Мулч, соопшти дека бројот на загинати лица се искачил на 15, а можно е уште едно лице да ...

Уапсен третиот напаѓач од аеродромот во Белгија

Алсат-М - 23.03.2016

Наим Лакару, за кого се верува дека е третиот напаѓач на белгискиот аеродром Завентем, денеска е уапсен во белгискиот дистрикт Андерлехт. Веста ја пренесе агенцијата Би-Би-Си, повикувајќи се на официјални извори од ...

Во Белгија зголемени безбедносни мерки

Р.С.Европа - 23.03.2016

Во Белгија се зголемени безбедносните мерки и започнаа пребарувања и претреси низ земјата по вчерашните експлозии на бриселскиот аеродром и во метро-станица, во кои загинаа најмалку 34 луѓе, а за кои одговорноста ја презеде екстремистичката група ...

Евакуиран аеродромот во Атланта поради сомнителен пакет

Р.С.Европа - 23.03.2016

Патниците накратко биле евакуирани од терминалот на аеродромот во американскиот град Атланта, откако бил забележан сомнителен пакет. Подоцна, откако бомбашката единица го расчистила теренот, на патниците им било дозволено да се вратат.

Обновено - 31 загинати и 230 повредени во терористичките напади во Брисел (фото и видео)

Вест - 23.03.2016

БЕЛГИЈА - "Преполниот лифт ми го спаси животот", скршен од болка и во шок раскажуваше Седрик Вандерсвалм, дваесетгодишниот маж од крајбрежниот град Ноке бил на аеродромот "Завентем" во Брисел и планирал да патува за Лондон каде работи како аниматор..

Брисел под опсада по нападите – Полицијата влегува во секоја куќа!

Орбис - 23.03.2016

Брисел е под опсада по терористичките напади во кои загина најмалку 31 лице, а ранети беа 230. Полициската потрага по третиот напаѓач, за кој се верува дека е во бегство почна набргу по првиот напад, кој се случи на бриселскиот аеродром.

ФОТО: Ова е херојот од нападите во Брисел

Орбис - 23.03.2016

Овој човек кој работи на аеродромот во Брисел каде вчера се случија две силни експлозии, светот го прогласи за херој! Alphonse Youla кој работи како обезбедување на аеродромот, слушнал маж кој зборува на арапски, а кога се свртел, слушнал експлозија.

Како се издадоа терористите од Брисел?

Орбис - 23.03.2016

Еден детаљ ги издаде терористите, браќата Калид и Ибрахим ел Бакрауи што се осомничени дека извршиле самоубиствени напади на аеродромот во Брисел. Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека ...

Белгиската полиција упаѓа во куќи во потрага по третиот осомничен за нападите

+инфо - 23.03.2016

Брисел е под опсада по терористичките напади во кои загина најмалку 31 лице, а ранети беа 230. Полициската потрага по третиот напаѓач, за кој се верува дека е во бегство почна набргу по првиот напад, кој се случи на бриселскиот аеродром.

Аеродромот во Брисел ќе остане затворен најмалку до крајот на неделава

+инфо - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се преусмеруваат на помалиот јужен бриселски аеродром Шарлроа, јави дописникот на МИА од Брисел.

Брисел под опсада по нападите

А1 On - 23.03.2016

Брисел е под опсада по терористичките напади во кои загина најмалку 31 лице, а ранети беа 230. Полициската потрага по третиот напаѓач, за кој се верува дека е во бегство почна набргу по првиот напад, кој се случи на бриселскиот аеродром.

Националниот аеродром во Брисел ќе остане затворен најмалку до крајот на неделата

А1 On - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се преусмеруваат на помалиот јужен бриселски аеродром Шарлроа, јави дописникот на МИА од Брисел.

32 загинати и 250 повредени во напади во Брисел

Идивиди - 23.03.2016

Брисел, 23 март 2016 (МИА) - Бројот на жртви од вчерашните два терористички напади во Брисел продолжува да се зголемува, јави дописникот на МИА од Брисел. Утринава, портпаролката на бриселскиот аеродром Завентем, Флоренс Мулч соопшти дека бројот на ...

ФОТО: Ова е херојот од нападите во Брисел

МК News - 23.03.2016

Овој човек кој работи на аеродромот во Брисел каде вчера се случија две силни експлозии, светот го прогласи за херој! Алфонс Јула кој работи како обезбедување на аеродромот, слушнал маж кој зборува на арапски, а кога се свртел, слушнал експлозија.

НОВА СНИМКА: Мртви тела на сите страни во Брисел – преживеаните во паника

Орбис - 23.03.2016

На Интернет се појави нова аматерска снимка од пеколот во Брисел. Вчера две силни експлозии одекнаа на аеродромот во Брисел, а потоа и во метро станица. Загинаа повеќе од 30 лица, а над стотина се ранети.

Евакуиран аеродромот во Тулуз

МК News - 23.03.2016

Аеродромот во францускиот град Тулуз утрово е евакуиран поради безбедносни причини, јавуваат светските медиуми. Дури и патниците кои веќе биле во авионите морале да ги напуштат леталата и да одат на безбедно место.

Бројот на жртвите од терористичките напади во Брисел продолжува да се зголемува

А1 On - 23.03.2016

Бројот на жртви од вчерашните два терористички напади во Брисел продолжува да се зголемува, јави дописникот на МИА од Брисел. Утринава, портпаролката на бриселскиот аеродром Завентем, Флоренс Мулч соопшти дека бројот на погинати лица се искачил на ...

Апсења поради терористичкиот напад во Брисел

Интересно - 23.03.2016

После терористичкиот напад на аеродромот во Брисел, загинаа 31 лице, а ранети се 250... Престолнината на Белгија моментално е под опсада, затоа што трае полициската потера по напаѓачите, за кои се верува дека се во бегство.

Аеродромот Завентем останува затворен до крајот на неделата

Точка - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се преусмеруваат на помалиот јужен бриселски аеродром Шарлроа, јавува МИА. По вчерашниот терористички напад на аеродромот каде 14 лица го ...

Националниот аеродром во Брисел ќе остане затворен најмалку до крајот на неделата

Алфа - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се пренасочуваат на помалиот јужен бриселски аеродром Шарлроа. Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, ...

Брисел под опсада по нападите

Алфа - 23.03.2016

Полициската потрага по третиот напаѓач, за кој се верува дека е во бегство почна набргу по првиот напад, кој се случи на бриселскиот аеродром. Бриселската полиција влегува во куќи во потрага за осомничените.

Брисел под опсада по нападите - Полицијата влегува во секоја куќа!

Сител - 23.03.2016

Брисел е под опсада по терористичките напади во кои загина најмалку 31 лице, а ранети беа 230. Полициската потрага по третиот напаѓач, за кој се верува дека е во бегство почна набргу по првиот напад, кој се случи на бриселскиот аеродром.

НАЦИОНАЛНИОТ АЕРОДРОМ ВО БРИСЕЛ: Ќе остане затворен најмалку до крајот на неделата

Телеграф - 23.03.2016

По вчерашниот терористички напад на аеродромот каде што 14 лица го загубија животот, а 100 беа повредени, според менаџментот на „Бриселс ерпорт“, направена е огромна штета за која ќе биде потребно време да се поправи и состојбата на еден од ...

Како се издадоа терористите од Брисел?

Сител - 23.03.2016

Еден детаљ ги издаде терористите, браќата Калид и Ибрахим ел Бакрауи што се осомничени дека извршиле самоубиствени напади на аеродромот во Брисел. Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека ...

Бројот на жртви од терористичкиот напад на аеродромот во Брисел се искачи на 15 лица

Сител - 23.03.2016

Бројот на жртви од вчерашните два терористички напади во Брисел продолжува да се зголемува, јави дописникот на МИА од Брисел. Утринава, портпаролката на бриселскиот аеродром Завентем, Флоренс Мулч соопшти дека бројот на погинати лица се искачил на ...

БРИСЕЛ: Расте бројот на жртви од терористичкиот напад, се искачи на 15 лица

Телеграф - 23.03.2016

Координативното тело на белгиската влада за справување со терористичките напади соопшти дека повеќе од 250 лица се повредени и се распоредени во неколку болници во главниот град на Белгија, најмногу се во болницата „Еразмус“ Бројот на жртви од ...

Националниот аеродром во Брисел ќе остане затворен најмалку до крајот на неделата

Сител - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се преусмеруваат на помалиот јужен бриселски аеродром Шарлроа, јави дописникот на МИА од Брисел.

Евакуиран аеродромот во Тулуз поради сомнителен пакет

Точка - 23.03.2016

Аеродромот "Блањак" во Тулуз, Франција, во среда наутро беше евакуиран, поради безбедносно предупредување, најверојатно поради пронајден сомнителен пакет. Ова се случува еден ден по нападите во Белгија, кога експлодираа две бомби на аеродромот и ...

НОВА СНИМКА: Мртви тела на сите страни во Брисел - преживеаните во паника

Сител - 23.03.2016

На Интернет се појави нова аматерска снимка од пеколот во Брисел. Вчера две силни експлозии одекнаа на аеродромот во Брисел, а потоа и во метро станица. Загинаа повеќе од 30 лица, а над стотина се ранети.

Евакуиран аеродромот во Тулуз

Курир - 23.03.2016

Аеродромот во францускиот град Тулуз утрово е евакуиран поради безбедносни причини, јавуваат светските медиуми. Дури и патниците кои веќе биле во авионите морале да ги напуштат леталата и да одат на безбедно место.

Пронајден уште еден куфер со експлозив во Брисел, спречена уште една трагедија

Сител - 23.03.2016

Таксистот кој ги пренел тројцата терористи до аеродромот во Брисел тврди дека тие имале уште еден куфер, највероватно полн со експлозиви, кој не ги собирал во автомобилот. Се претпоставува дека терористите и тој куфер го наполниле со експлозив, што ...

Евакуиран аеродромот во Тулуз

Локално - 23.03.2016

Аеродромот Благнак во Тулуз во Јужна Франција е евакуиран поради безбедносни причини. Овие информации се појавија на социјалните мрежи, а се нагласува дека дури и патниците што веќе се качиле во авионите, морало да се симнат, пренесува „ Раша Тудеј ...

ФОТО: Ова е херојот од нападите во Брисел

Курир - 23.03.2016

Овој човек кој работи на аеродромот во Брисел каде вчера се случија две силни експлозии, светот го прогласи за херој! Алфонс Јула кој работи како обезбедување на аеродромот, слушнал маж кој зборува на арапски, а кога се свртел, слушнал експлозија.

Брисел под опсада по нападите

Курир - 23.03.2016

Брисел е под опсада по терористичките напади во кои загина најмалку 31 лице, а ранети беа 230, пишува МИА. Полициската потрага по третиот напаѓач, за кој се верува дека е во бегство почна набргу по првиот напад, кој се случи на бриселскиот аеродром.

Националниот аеродром во Брисел ќе остане затворен најмалку до крајот на неделата

Курир - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се преусмеруваат на помалиот јужен бриселски аеродром Шарлроа, јави дописникот на МИА од Брисел.

ФОТО: Терористите од Брисел ги издаде еден детаљ

Курир - 23.03.2016

Еден детаљ ги издаде терористите, браќата Калид и Ибрахим ел Бакрауи што се осомничени дека извршиле самоубиствени напади на аеродромот во Брисел. Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека ...

Евакуиран аеродромот во Атланта, САД, немало пукање

Точка - 23.03.2016

Надлежните ги евакуираа северните и јужните терминали на аеродромот во Атланта „Хартсфелд-Џексон“, во среда утрото, по локално време, откако бил пронајден сомнителен пакет. Според портпаролот на аеродромот, истрагата по евакуацијата на аеродромот се ...

Уапсен е третиот осомничен за нападите во Брисел

Алфа - 23.03.2016

Белгиската полиција го уапси третиот осомничен за нападите на Националниот аеродром Завентем во Брисел. Се работи за 25-годишниот Наим Лакару,кого полицијата го фатила во белгискиот дистрикт Андерлехт.

ЕВАКУИРАН АЕРОДРОМОТ ВО ТУЛУЗ: Полицијата проверува сè и секого (ФОТО)

Телеграф - 23.03.2016

Луѓето што утрово се најдоа на аеродромот се збунети и објавуваат фотографии по социјалните медиуми Поради безбедносни причини, аеродромот во францускиот град Тулуз рано утрово е евакуиран.

Евакуиран аеродромот во Атланта, се слушаат пукотници

Локално - 23.03.2016

Полицијата го евакуирала меѓународниот аеродром „Хартѕсилд-Џексон“ во Атланта поради сомнителен пакет. Светските медиуми јавуваат дека се евакуирани сите патници на аеродромот и се трага по сомнителен пакет, кој, наводно, се наоѓа во нечиј багаж.

Херојот кој спасил седум ранети лица: Слушнав како некој вика на арапски, а потоа се слушна силна експлозија

Точка - 23.03.2016

Вработено лице на аеродромот во Брисел опиша како извлекол седум тешко повредени жртви на безбедно откако две екплозии одекнале во внатрешноста на терминалот. Алфонсе Јоула нормално ја работел својата работа на бриселскиот аеродром во моментот кога ...

Белгија во тридневна жалост по нападите

Локално - 23.03.2016

Белгија од денеска е во тридневна жалост за загинатите на 22 март утрото кај двата терористички чин во Брисел. При експлозии во меѓународниот аеродром во Брисел и во метро станица “Малбек” во Брисел загинаа 34 лица, а над 230 беа повредени.Нема ...

Пресврт во истрагата, третиот бомбаш енигма за полицијата во Брисел!?

Канал5 - 23.03.2016

Единствениот преживеан терорист во вчерашните напади останува енигма. Белгиските власти не го знаат ниту идентитетот, ниту засолништето на мажот со црна шапка и бело палто, кого претходно медиумите го прогласија за мозок на нападите.

Колкава е штетата од терористичките напади во Брисел?

think.mk - 23.03.2016

По вчерашниот терористички напад на аеродромот каде 14 лица го загубија животот, а 100 беа повредени, според менаџментот на „Бриселс ерпорт“, направена е огромна штета за која ќе биде потребно време да се поправи и состојбата на еден од најголемите ...

Како полицијата ги откри терористите кои ги извршија терористичките напади во Брисел?

think.mk - 23.03.2016

Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека двајцата мажи облечени во црно на левите дланки носат црни ракавици. Според белгиските медиуми, терористите на тој начин ги скриле детонаторите со кои ...

Херојот на нападите во Брисел (фото)

think.mk - 23.03.2016

Алфонс Јула кој работи како обезбедување на аеродромот, слушнал маж кој зборува на арапски, а кога се свртел, слушнал експлозија. По хоророт во кој сите почнале панично да бегаат, тој не заминал од местото на настанот за да се спаси, туку останал и ...

ФОТО: Ова е херојот од нападите во Брисел

Маркукуле - 23.03.2016

Овој човек кој работи на аеродромот во Брисел каде вчера се случија две силни експлозии, светот го прогласи за херој! Alphonse Youla кој работи како обезбедување на аеродромот, слушнал маж кој зборува на арапски, а кога се свртел, слушнал експлозија.

Како се издадоа терористите од Брисел?

Вечер - 23.03.2016

Еден детаљ ги издаде терористите, браќата Калид и Ибрахим ел Бакрауи што се осомничени дека извршиле самоубиствени напади на аеродромот во Брисел. Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека ...

ФОТО: Ова е херојот од нападите во Брисел!

За Се - 23.03.2016

Овој човек кој работи на аеродромот во Брисел каде вчера се случија две силни експлозии, светот го прогласи за херој! Alphonse Youla кој работи како обезбедување на аеродромот, слушнал маж кој зборува на арапски, а кога се свртел, слушнал експлозија.

Како се издадоа терористите од Брисел?

Република - 23.03.2016

Еден детаљ ги издаде терористите, браќата Калид и Ибрахим ел Бакрауи што се осомничени дека извршиле самоубиствени напади на аеродромот во Брисел. Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека ...

ФОТО: Ова е херојот од нападите во Брисел

Нетпрес - 23.03.2016

По вчерашните напади во Брисел, светот го прогласи за херој Алфонсе Јоула, вработен како обезбедување на аеродромот во Брисел. Тој слушнал маж кој зборува на арапски, а кога се свртел, слушнал експлозија.

Зголемени мерки за безбедност во Брисел

МРТ - 23.03.2016

Белгиските власти се во потрага по третиот осомничен за вчерашните напади, а се верува дека двајца од напаѓачите се разнеле за време на нападот на аеродромот Завентем. Брисел е под опсада по терористичките напади во кои загина најмалку 31 лице, а ...

Полицијата влезе во секоја куќа во градот: Што се случува денеска во Брисел?

Press24 - 23.03.2016

Брисел е под опсада по терористичките напади во кои загина најмалку 31 лице, а ранети беа 230. Полициската потрага по третиот напаѓач, за кој се верува дека е во бегство почна набргу по првиот напад, кој се случи на бриселскиот аеродром.

Аеродромот Завентем останува затворен до крајот на неделата

Нетпрес - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се преусмеруваат на помалиот јужен бриселски аеродром Шарлроа, јавува МИА. По вчерашниот терористички напад на аеродромот каде 14 лица го ...

ФОТО: Терористите од Брисел ги издаде еден детал - еве за што станува збор

Press24 - 23.03.2016

Еден детаљ ги издаде терористите, браќата Калид и Ибрахим ел Бакрауи што се осомничени дека извршиле самоубиствени напади на аеродромот во Брисел. Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека ...

Херојот од нападите во Брисел: Беше ужас, на многу луѓе им требаше помош!

Вечер - 23.03.2016

Овој човек кој работи на аеродромот во Брисел каде вчера се случија две силни експлозии, светот го прогласи за херој. Алфонс Јула кој работи како обезбедување на аеродромот, слушнал маж кој зборува на арапски, а кога се свртел, слушнал експлозија.

Нова терористичка закана - евакуиран аеродромот во Франција

Press24 - 23.03.2016

Аеродромот „Блањак“ во Тулуз, Франција, во среда наутро беше евакуиран, поради безбедносно предупредување, најверојатно поради пронајден сомнителен пакет. Ова се случува еден ден по нападите во Белгија, кога експлодираа две бомби на аеродромот и ...

Бројот на жртви од терористичкиот напад на аеродромот во Брисел се искачи на 15 лица

Денешен - 23.03.2016

Бројот на жртви од вчерашните два терористички напади во Брисел продолжува да се зголемува, јави дописникот на МИА од Брисел. Утринава, портпаролката на бриселскиот аеродром Завентем, Флоренс Мулч соопшти дека бројот на погинати лица се искачил на ...

ВИДЕО: Ова е херојот кој спасил седум ранети лица

Денешен - 23.03.2016

Алфонсе Јоула нормално ја работел својата работа на бриселскиот аеродром во моментот кога слушнал како некој вика на арапски, а потоа одекнала експлозија. „Слушнав како човек извикува некои арапски зборови, а потоа експлозија… потоа уште една, многу ...

Уапсен третиот напаѓач од аеродромот во Белгија

Press24 - 23.03.2016

Наим Лакару, за кого се верува дека е третиот напаѓач на белгискиот аеродром Завентем, денеска е уапсен во белгискиот дистрикт Андерлехт. Веста ја пренесе агенцијата Би-Би-Си, повикувајќи се на официјални извори од ...

Белгија ги зголеми безбедносните мерки

Exclusive.mk - 23.03.2016

Во Белгија се зголемени безбедносните мерки и започнаа пребарувања и претреси низ земјата по вчерашните експлозии на бриселскиот аеродром и во метро-станица, во кои загинаа најмалку 34 луѓе, а за кои одговорноста ја презеде екстремистичката група ...

НОВА СНИМКА: Мртви тела на сите страни во Брисел - преживеаните во паника

Press24 - 23.03.2016

На Интернет се појави нова аматерска снимка од пеколот во Брисел. Вчера две силни експлозии одекнаа на аеродромот во Брисел, а потоа и во метро станица. Загинаа повеќе од 30 лица, а над стотина се ранети.

Евакуиран аеродромот во Атланта, пронајден сомнителен пакет

Позитив.мк - 23.03.2016

Меѓународниот аеродром Хартсфилд-Џексон во Атланта е евакуиран откако безбедносните служби пронашле сомнителен пакет и превзеле мерки на претпазливост. Имаше шпекулации и за пукање, но овие информации засега не се ...

Евакуиран аеродромот во Тулуз

Република - 23.03.2016

Аеродромот во францускиот град Тулуз утрово е евакуиран поради безбедносни причини, јавуваат светските медиуми. Дури и патниците кои веќе биле во авионите морале да ги напуштат леталата и да одат на безбедно место.

Спречена трагедија: Пронајден уште еден експлозив во Брисел

Press24 - 23.03.2016

Таксистот кој ги пренел тројцата терористи до аеродромот во Брисел тврди дека тие имале уште еден куфер, највероватно полн со експлозиви, кои не ги собирале во автомобилот. Се претпоставува дека терористите и тој куфер го наполниле со експлозив, што ...

Евакуиран аеродромот во Тулуз

Нетпрес - 23.03.2016

Аеродромот Благнак во Тулуз во Јужна Франција е евакуиран поради безбедносни причини. Овие информации се појавија на социјалните мрежи, а се нагласува дека дури и патниците што веќе се качиле во авионите, морало да се симнат, пренесува „ Раша Тудеј ...

Уапсен главниот осомничен за нападот на аеродромот во Брисел

Репортер - 23.03.2016

Главниот осомничен за вчерашните бомбашки напади во Брисел е уапсен, тврдат белгиските медиуми, повикувајќи се на судски извори. Најим Дахрауи се смета дека е човекот на десната страна на сликата од видео надзор ( CCTV) направена пред експлозииите ...

ФОТО: Ова е херојот од нападите во Брисел

Press24 - 23.03.2016

Овој човек кој работи на аеродромот во Брисел каде вчера се случија две силни експлозии, светот го прогласи за херој! Alphonse Youla кој работи како обезбедување на аеродромот, слушнал маж кој зборува на арапски, а кога се свртел, слушнал експлозија.

ПАНИКА ВО РУСИЈА:Евакуиран аеродромот во Ростов на Дон

Press24 - 23.03.2016

Аеродромот во Ростов на Дон целосно е евакуиран поради сомнителен предмет кој е откриен. Прекинато е слетувањето на авионите на аеродромот. - ВО овој момент е во тек евакуација на патниците, но за сега нема одложување или откажување на летовите, ...

Брисел под опсада по нападите

Денешен - 23.03.2016

Брисел е под опсада по терористичките напади во кои загина најмалку 31 лице, а ранети беа 230. Полициската потрага по третиот напаѓач, за кој се верува дека е во бегство почна набргу по првиот напад, кој се случи на бриселскиот аеродром.

Националниот аеродром во Брисел ќе остане затворен најмалку до крајот на неделата

Денешен - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се преусмеруваат на помалиот јужен бриселски аеродром Шарлроа, јави дописникот на МИА од Брисел.

Евакуиран аеродромот во Тулуз поради сомнителен пакет

Макфакс - 23.03.2016

Аеродромот „Блањак“ во Тулуз, Франција, во среда наутро беше евакуиран, поради безбедносно предупредување, најверојатно поради пронајден сомнителен пакет. Ова се случува еден ден по нападите во Белгија, кога експлодираа две бомби на аеродромот и ...

ФОТО: Еден детал ги издаде терористите

Нетпрес - 23.03.2016

Еден детал ги издаде терористите, браќата Калид и Ибрахим ел Бакрауи што се осомничени дека извршиле самоубиствени напади на аеродромот во Брисел. Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека ...

ВНИМАВАЈТЕ НА ОВОЈ ДЕТАЉ: Што е тоа што ги издаде атентаторите во Брисел?

Фактор - 23.03.2016

Браќата Калид и Ибрахим Ел Бакрауи, кои се осомничени дека ги извршиле бомбашките напади на аеродромот во Брисел ги издаде еден детаљ. Нив ги снимила сигурносната камера на аеродромот во престолнината на Белгија, а на фотографијата се гледа како ...

Паника во Русија: Евакуиран аеродромот и три железнички станици во Ростов на Дон

Република - 23.03.2016

Аеродромот во Ростов на Дон е евакуиран поради тоа што во него бил откриен сомнителен предмет. На овој аеродром само пред неколку часа падна авион „Боинг 737-800“ на компанијата „Флај Дубаи“ во кој загинаа 62 лица.

Бројот на жртви на аеродромот во Брисел се искачи на 15 лица

Нетпрес - 23.03.2016

Бројот на жртви од вчерашните два терористички напади во Брисел продолжува да се зголемува, јави дописникот на МИА од Брисел. Утринава, портпаролката на бриселскиот аеродром Завентем, Флоренс Мулч соопшти дека бројот на погинати лица се искачил на ...

Со такси во напад – Таксист има информации за нападите во Брисел

Нетпрес - 23.03.2016

Клучните информации во истрагата за вчарашните напади во Брисел би можел да ги има еден такси возач кој ги довел осомничените на аеродромот, а по се што се случило се јавил во полиција и ја дал адресата од каде што пристигнал повикот, односно од ...

Брисел: Идентификувани двајцата бомбаши самоубијци

МРТ - 23.03.2016

Ден по терористичките напади во Брисел. Во Белгија безбедноста е подигната на највисокиот 4 степен. Идентификувани се двајцата бомбаши самоубијци. Националниот Аеродром ќе биде затворен најмалку до крајот на неделава.

Евакуиран аеродромот во Атланта, САД, немало пукање

Макфакс - 23.03.2016

Надлежните ги евакуираа северните и јужните терминали на аеродромот во Атланта „Хартсфелд-Џексон“, во среда утрото, по локално време, откако бил пронајден сомнителен пакет. Според портпаролот на аеродромот, истрагата по евакуацијата на аеродромот се ...

Карта на европската параноја

Вечер - 23.03.2016

По нападот во Брисел заострени се мерките на безбедност во добар дел од Европа. Авиокомпаниите ги откажаа сите летови, европските железници ги откажаа сите врски со Брисел. Главниот град на Белгија е под опсада на безбедносните сили и на највисок ...

Националниот аеродром во Брисел ќе остане затворен најмалку до крајот на неделата

Lider - 23.03.2016

Националниот аеродром во Брисел, Завентем, ќе остане затворен најмалку до недела, а дотогаш сите летови се преусмеруваат на помалиот јужен бриселски аеродром Шарлроа, јави дописникот на МИА од Брисел.

Терористите од Брисел ги издаде еден детаљ/Фото

Lider - 23.03.2016

Еден детаљ ги издаде терористите, браќата Калид и Ибрахим ел Бакрауи што се осомничени дека извршиле самоубиствени напади на аеродромот во Брисел. Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека ...

Брисел под опсада по нападите

Lider - 23.03.2016

Брисел е под опсада по терористичките напади во кои загина најмалку 31 лице, а ранети беа 230. Полициската потрага по третиот напаѓач, за кој се верува дека е во бегство почна набргу по првиот напад, кој се случи на бриселскиот аеродром.

Терористите од Брисел ги издаде еден детаљ

Канал 77 - 23.03.2016

Еден детаљ ги издаде терористите, браќата Калид и Ибрахим ел Бакрауи што се осомничени дека извршиле самоубиствени напади на аеродромот во Брисел. Тие беа снимени од сигурносните камери на аеродромот во Брисел, а на фотографијата се гледа дека ...

Америка во страв од тероризам: Аеродромот во Денвер евакуиран поради закана

Lider - 23.03.2016

Еден дел од меѓународниот аеродром во американскиот град Денвер е евакуиран вечерва поради можни безбедносни закани, иако летовите не се прекинати, пренесува Ројтерс. Британска агенција наведува дека е евакуиран западниот дел од главниот терминал и ...

Белгија-максимален „четврти степен“ на закани од терористички напади

Телма - 22.03.2016

Утринава во 08:00 часот одекнаа две експлозии на меѓународниот аеродромот „Завентем“ во Брисел, во кои, според РТБФ, која се повикува на болнички извори, има најмалку 10 загинати и 30 повредени, јави бриселската телевизија, Западни медиуми јавија ...

Две експлозии на аеродромот во Брисел

24 Вести - 22.03.2016

Две експлозии беа регистрирани денеска на аеродромот во Брисел при што се повредени неколку луѓе, јавија локални медиуми. Причината за експлозиите засега е непозната. Повредени се луѓе кои биле на терминалот за полетување на авиони, наведуваат ...

Објавени фотографиите на осомничените за нападите во Брисел

Телма - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

Терористички напади во Брисел

24 Вести - 22.03.2016

Белгија ги брои жртвите од трите експлозии што утринава го потресоа светот. Очевидците во грч раскажуваат за крвавото утро на бриселскиот аеродром Зевентем, и метро станица Маелбек. Во градот највисока тревога и празни улици.

Зајакнати мерките за безбедност на лондонскиот аеродром Гетвик по експлозиите во Брисел

24 Вести - 22.03.2016

Лондонскиот аеродром Гетвик воведе зајакнати безбедносни мерки по експлозиите на меѓународниот аеродром во Брисел, изјави потпаролот на аеродромот. - Безбедноста на патниците и на вработените на Гетвик е апсолутен приоритет за аеродромот.

Зајакнати мерките за безбедност на европските аеродроми по експлозиите во Брисел

Телма - 22.03.2016

Лондонскиот аеродром Гетвик воведе зајакнати безбедносни мерки по експлозиите на меѓународниот аеродром во Брисел, изјави потпаролот на аеродромот. - Безбедноста на патниците и на вработените на Гетвик е апсолутен приоритет за аеродромот.

Експлозии на бриселскиот аеродром, 11 мртви и 25 ранети

Нова ТВ - 22.03.2016

Две експлозии одекнаа утрово околу 8 часот на бриселскиот аеродром Завентем. Според првите информации кои се уште не се потврдени официјално, 11 лица загинале а 24 се ранети. Се уште исто така не е познато дали станува збор за терористички напад.

Експлозии на аеродромот во Белгија, се шпекулира со десетина загинати

Нова ТВ - 22.03.2016

Две експлозии се случиле утрово на главниот терминал на аеродромот во Брисел, при што според тамошните медиуми се повредени повеќе лица. Според белгиската полиција засега има еден загинат, според белгиските медиуми се работи за неколкумина загинати, ...

(ФОТО) Брисел-17 мртви во експлозиите на аеродромот, над 35 повредени

Телма - 22.03.2016

Две силни експлозии го потресоа аеродромот „Завентем“ во Брисел. Белгиската телевизија ВРТ повикувајќи се на извори од противпожарните екипи јавува дека има 17 жртви и 35 повредени. Експлозиите се случиле на делот од аеродромот каде патниците го ...

Најмалку 34 загинати во експлозија на бриселскиот аеродром и во метро станица

24 Вести - 22.03.2016

Најмалку 34 луѓе загинаа, а над 100 други се повредени денеска при експлозија на бриселскиот аеродром „Завентем. Според агенциите, биле регистрирани две експлозии на терминалот за летовите на компанијата „Американ ерлајнс“.

Терористичката Исламска држава објави дека стои зад бриселските атентати

Нова ТВ - 22.03.2016

Терористичката организација Исламска држава (ИД) објави дека таа стои зад бриселските атентати, јавува една агенција блиска до ИД. Камерите на бриселскиот аеродром снимиле три лица. За двајца од нив се смета дека се автори на атентатот на аеродромот ...

Брисел на удар на терористчки напади-34 жртви, стотици повредени

Телма - 22.03.2016

Сцени на паника, бегање, плачење, повредени на тротоарите.Вака изгледаше утринава европската престолнина, Брисел, кој беше цел на координирани терористички напади. Две силни експлозииго потресоа аеродромот Завантем, каде загинаа 14 луѓе.

Ужаснатост и паника на бриселскиот аеродром

Deutsche Welle - 22.03.2016

Морничави сцени на бриселскиот аеродром „Завентем“ по двете експлозии кои одекнаа изутрината и во кои загинаа повеќе лица. Погледнете го видеото направено на аеродромот по експлозиите. Во 08:00 часот утрината одекнаа две експлозии на меѓународниот ...

Двајца од напаѓачите во Брисел се разнеле, по третиот распишана потерница

Утрински - 22.03.2016

ѓ Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички напади на аеродромот Завентем во кој загинаа најмалку 14 лица, додека третиот е во бегство, информира белгискиот државен обвинител.

ЕК ги повика вработените да останат дома или на работните места

Утрински - 22.03.2016

Европската комисија ги повика вработените да останат дома или на работните места, по денешнте експлозии на аеродромот „Завентем“ и во метрото во Брисел. - Институциите на ЕУ работат заедно за да осигураат безбедност на персоналот и просториите.

Братот на Новак Ѓоковиќ бил во авион кој требало да слета во Брисел

Спортски - 22.03.2016

Ѓорѓе Ѓоковиќ, помладиот брат на најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, требало да слета на аеродромот во Брисел, кој утринава го потресоа две експлозии, поради што неговиот лет бил пренасочен.

Објавени фотографиите на осомничените за нападите во Брисел

Утрински - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

Братот на Ноле куртули во Брисел

ЗаЗабава - 22.03.2016

Најмладиот брат на Новак Ѓоковиќ, Ѓорѓе, патувал кон Брисел во моментот кога на аеродромот во тој град се случиле две експлозии, поради што неговиот лет бил пренасочен. Ѓорѓе Ѓоковиќ сподели неколку линкови поврзани со целиот настан: - Тргнавме кон ...

(ВИДЕО) Најмалку 13 луѓе загинати во серија експлозии на бриселскиот аеродром

Утрински - 22.03.2016

Најмалку 13 луѓе загинаа, а 35 се повредени во експлозии на бриселскиот аеродром „Завентем“, јавуваат локални медиуми. Аеродромот ја прекина работата, откако изутринава беа регистрирани две експлозии, кои според „Раша тудеј“ се случиле на терминалот ...

Цела Европа вечерва е под полициска опсада. Се стравува од нови напади.

Капитал - 22.03.2016

„Засилени мерки за безбедност во сите поголеми европски градови, масовно полициско присуство на аеродроми, метро, ​​на границите и на прометните јавни места, над 200 летови кон Брисел пренасочени или откажани.

Истрага: Двајца од напаѓачите во Брисел се разнеле, по третиот распишана потерница

Вест - 22.03.2016

Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички напади на аеродромот Завентем во кој загинаа најмалку 14 лица, додека третиот е во бегство, информира белгискиот државен обвинител.

Две експлозии одекнале од аеродромот во Брисел

Р.С.Европа - 22.03.2016

Според извештаи од Белгија, две експлозии биле слушнати од аеродромот во Брисел. Причината засега е нејасна. Како што јавија Ројтерс и Би Би Си, неколку луѓе биле ...

Нападите во Брисел низ фотографии

Утрински - 22.03.2016

Во двете експлозии кои одекнаа утринава во 08:00 часот на меѓународниот аеродромот „Завентем“ во Брисел има најмалку 13 загинати и над 35 повредени. По експлозиите на аеродромот „Завентем“, претпладнево се случија експлозии во метрото во белгискиот ...

Експлозија и на метро станица во Брисел, кратко по двете што се случија на аеродромот

Капитал - 22.03.2016

Кратко по двојната експлозија на аеродромот во Брисел, во истиот град, на метро станицата Маелбек, имало уште една експлозија, недалеку од институциите на Европската унија. Медиумите јавуваат за над десет жртви и над триесет ранети од експлозиите на ...

Има и жртви од експлозиите на аеродромот во Брисел

Капитал - 22.03.2016

Најмалку една жртва има од денешните експлозии на аеродромот во Брисел, а неколкумина се повредени. Одредени медиуми јавија за единаесет загинати. Белгиска новинска агенција јави дека по двојната експлозија имало пукање и се чуле повици на арапски ...

Експлозии на аеродромот во Брисел – има повредени

Капитал - 22.03.2016

Две експлозии се случиле на аеродромот во Брисел, утрово, во 8 часот, при што се повредени неколку луѓе, кои биле на терминалот за поаѓање на авиони. „На аеродромот имаше експлозија. Планот за вонредни ситуации ќе биде активиран“, изјави ...

Еден загинат и неколку повредени при експлозии на аеродром во Брисел

Р.С.Европа - 22.03.2016

Едно лице загинало, а неколку се ранети при двете експлозии на аеродромот Завентем во Брисел, јави Ројтерс повикувајќи се на белгиската агенција Белга. Како што јавија белгиските медиуми, експлозиите одекнале во терминалот за заминување.

Европа - зголемена безбедност по експлозиите во Брисел

Р.С.Европа - 22.03.2016

Британскиот премиер Дејвид Камерон повика итна седница на кризниот штаб „Кобра“ поради експлозиите во аеродромот и метро станицата Малебек во Брисел – Белгија има загинати и ранети десетици луѓе.

Експлозии на аеродромот во Брисел, повеќе загинати

Deutsche Welle - 22.03.2016

Две експлозии го потресоа аеродромот во главниот град на Белгија, Брисел. Има жртви и повредени. Аеродромот е затворен за летови, а сите патници се евакуираат. Две експлозии утрово одекнаа во една од зградите на аеродромот во Брисел.

Бомбаш самоубиец ги предизвикал експлозиите во Брисел

Капитал - 22.03.2016

Белгискиот федерален обвинител потврди дека на бриселскиот аеродром загинале 13 луѓе, а оти експлозијата ја предизвикал бомбаш самоубиец. Најмалку три експлозии утрово се случија во Брисел, на кратко временско растојание, две на аеродромот и една на ...

Избегната голема трагедија во семејството Ѓоковиќ !

СуперСпорт - 22.03.2016

Главниот град на Белгија, Брисел, утрово го потресе експлозија на еден од аеродромите во овој град. Имено, братот на Новак Ѓоковиќ, Ѓорге, се наоѓал во еден од авионите кои во тој момент требало да слетаат на аеродромот.

ВИДЕО: Експлозии од аеродромот во Брисел, се пребројуваат жртвите

Алсат-М - 22.03.2016

Според извештаи од Белгија, две експлозии биле слушнати од аеродромот во Брисел. Аеродромот е веќе евакуиран и затворен за сообраќај, а причината за експлозијата засега е нејасна. Неофицијално, експлозијата се случила пред терминалите за билети на ...

Загинати и ранети при експлозии на аеродром и метро во Брисел

Р.С.Европа - 22.03.2016

Денеска во Брисел одекнаа експлозии на Аеродромот Завентем и на метро станицата Малебек. Медиумите јавуваат за десетина мртви и ранети. Најмалку 10 луѓе загинаа, а неколку десетици се ранети при експлозиите на аеродромот Завентем во Брисел, јавија ...

Осуда на нападите во Брисел

Р.С.Европа - 22.03.2016

Според извештаите на бриселските медиуми најмалку 20 луѓе загинаа во, како што премиерот Чарлс Мичел изјави двата слепи, насилни и кукавички напади врз аердромот и метрото во Брисел. Мерките за безбедност се засилени во Европа а европските лидери го ...

Напаѓачот на Норвич го преживеал ужасот во Брисел (Фото)

Дерби - 22.03.2016

Светската јавност со големо внимание ги следи случувањата во Брисел каде ова утро беа изршени два терористички напади, од кои еден на аеродромот Завентем каде загинаа 14 лица и уште тројно повеќе се тешко повредени.

Напад на срцето на Европа

Утрински - 22.03.2016

Најмалку 34 лица загинаa, а повеќе од 180 се повредени, по серијата експлозии, барем една предизвикана од бомбаш-самоубиец, на аеродромот „Завентем“ во Брисел и една метро станица во белгискиот главен град.

Експлозија и во метростаница во Брисел, највисоко ниво на тревога во градот! (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 22.03.2016

Експлозија се случила и во бриселската метростаница во близина на зградата на Европската Унија. На фотографиите се гледа како од влезот на станицата се извива чад. Се стравува дека и во експлозијата во метростаницата има жртви.

Најмалку 10 мртви во експлозијата во метростаницата во Брисел, 17 на аеродромот (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 22.03.2016

Во експлозијата во бриселската метростаница Маалбек загинале најмалку 10 луѓе, според полициски извори. Експлозијата се случи помалку од еден час по двете експлозии на бриселскиот аеродром, во кои загинаа најмалку 17 луѓе.

Низ цела Белгија рации, во Брисел најдени знаме на ИСИС и бомби (ФОТО)

МКД - 22.03.2016

Знаме на т.н. Исламска држава и бомби се пронајдени во куќа во една населба на Брисел за време на рациите што белгиската полиција ги спроведува по експлозиите утрово, истакнаа обвинителите.

ИСИС ги „опиша“ нападите во Брисел и се закани со „поголеми и пожестоки“ напади (ВИДЕО)

МКД - 22.03.2016

Терористичката група Исламска држава се закани дека „посилно и пожестоко“ ќе ги погоди земјите што се борат против неа откако ја презеде одговорноста за денешните бомбашки напади во Брисел.

Европските аеродроми со зајакнати безбедносни мерки, на македонските аеродроми засега сe е нормално

Факултети - 22.03.2016

Според редот на летање објавен на интернет страницата на скопскиот аеродром, од Александар Велики денеска нема лет за Брисел, а првиот следен лет е во петок во 13:45 часот со авиокомпанијата „Визер“.

Објавени фотографиите на осомничените за нападите во Брисел

Либертас - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

Објавени фотографиите на осомничените за нападите во Брисел!

Популарно - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

Експлозиите во Брисел во близина на македонската амбасада и македонската мисија при ЕУ

МК News - 22.03.2016

Протипожарната единица на главниот град на Белгија ги потврди експлозиите што се случија утринава на аеродромот, како и на метро станицата на улицата Арт-Лоа, каде се наоѓаат и македонската амбасада во Белгија и македонската Мисија при Европската ...

Истрага: Двајца од напаѓачите во Брисел се разнеле, по третиот распишана потерница

Орбис - 22.03.2016

Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички напади на аеродромот Завентем во кој загинаа најмалку 14 лица, додека третиот е во бегство, информира белгискиот државен обвинител.

Братот на Новак Ѓоковиќ бил во авион кој требало да слета во Брисел

МК News - 22.03.2016

Ѓорѓе Ѓоковиќ, помладиот брат на најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, требало да слета на аеродромот во Брисел, кој утринава го потресоа две експлозии, поради што неговиот лет бил пренасочен.

Објавени фотографиите на осомничените за нападите во Брисел

А1 On - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Повредени патници на аеродромот во Брисел

МК News - 22.03.2016

Непосредно по силните експлозии на аеродромот во Брисел социјалните мрежи се преплавени од фотографии и видеа од повредени луѓе и патници кои во паника се обидуваат да излезат надвор од ...

Се зголемува бојот на жртви: Најмалку 14 мртви и повеќе од 30 ранети на аеродромот во Брисел

МК News - 22.03.2016

Најмалку 14 лица се убиени, а 30 се ранети во експлозиите на аеродромот во главниот град на Белгија, Брисел, објавува руската новинска агенција Итар Тасс, повикувајќи се на локалните медиуми.

Над четири илјади патници од бриселскиот аеродром времено сместени во спортски сали

МК News - 22.03.2016

Над четири илјади патници од бриселскиот аеродром се распоредени во времени центри, односно приспособени спортски сали во соседни општини, пренесува ТАСС. Две експлозии утрово одекнаа во салите од каде заминуваа патниците на аеродромот „Завентем“ во ...

Зајакнати безбедносни мерки на германските аеродроми

А1 On - 22.03.2016

Германските власти максимално ги зајакнаа мерките за безбедност на аеродромите во земјата по терористичкиот напад во Брисел, јави дописникот на МИА од Брисел. Портпарол на федералната полиција изјави дека сите вработени на аеродромите се информирани ...

Две експлозии на аеродромот во Брисел

+инфо - 22.03.2016

Две експлозии беа регистрирани денеска на аеродромот во Брисел при што се повредени неколку луѓе, јавија локални медиуми. Причината за експлозиите засега е непозната. Повредени се луѓе кои биле на терминалот за полетување на авиони, наведуваат ...

Две експлозии на аеродромот во Брисел – има мртви и повредени

МК News - 22.03.2016

На бриселскиот аеродром денеска беа регистрирани две експлозии. Според првичните информации неколку луѓе се повредени, а сите летови се откажани на неодредено време. За време на експлозијата на аеродромот бил и новинарот на Скај њуз Алекс Роси.

Зголемени безбедносните мерки на аеродромот во Франкфурт по експлозиите во Брисел

А1 On - 22.03.2016

Германската полиција ги зајакна денеска безбедносните мерки на аеродромот во Франкфурт, кој е најголем во Германија, по денешните експлозии во Брисел. Според полицијата, на аеродромот се распоредени околу 2.500 полицајци.

Зајакнати безбедносни мерки на германските аеродроми

+инфо - 22.03.2016

Германските власти максимално ги зајакнаа мерките за безбедност на аеродромите во земјата по терористичкиот напад во Брисел, јави дописникот на МИА од Брисел. Портпарол на федералната полиција изјави дека сите вработени на аеродромите се информирани ...

Зајакнати мерките за безбедност на лондонскиот аеродром Гетвик

+инфо - 22.03.2016

Лондонскиот аеродром Гетвик воведе зајакнати безбедносни мерки по експлозиите на меѓународниот аеродром во Брисел, изјави потпаролот на аеродромот. - Безбедноста на патниците и на вработените на Гетвик е апсолутен приоритет за аеродромот.

ЕК ги повика вработените да останат дома или на работните места

+инфо - 22.03.2016

Европската комисија ги повика вработените да останат дома или на работните места, по денешнте експлозии на аеродромот Завентем во Брисел. - Институциите на ЕУ работат заедно за да осигураат безбедност на персоналот и просториите.

Истрага: Двајца од напаѓачите во Брисел се разнеле, по третиот распишана потерница

+инфо - 22.03.2016

Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички напади на аеродромот Завентем во кој загинаа најмалку 14 лица, додека третиот е во бегство, информира белгискиот државен обвинител.

(ВИДЕО) Најмалку 11 загинати во две експлозии на бриселскиот аеродром

Либертас - 22.03.2016

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 други се повредени денеска при експлозија на бриселскиот аеродром „Завентем. >Засега не се познати причините за експлозијата. Протипожарната единица на главниот град на Белгија ја потврди експлозијата, што се случи ...

(ВИДЕО) СТРАШНО: Моментот на експлозијата на аеродромот во Брисел

МК News - 22.03.2016

Една од двете експлозии на аеродромот во Брисел ги снимила безбедносната камера. На снимката се гледа точниот момент на експлоцијата и реакцијата на луѓето кои во тој момент биле во ...

Над четири илјади патници од бриселскиот аеродром времено сместени во спортски сали

А1 On - 22.03.2016

Над четири илјади патници од бриселскиот аеродром се распоредени во времени центри, односно приспособени спортски сали во соседни општини, пренесува ТАСС. Две експлозии утрово одекнаа во салите од каде заминуваа патниците на аеродромот „Завентем“ во ...

ТЕРМИНАЛОТ НЕ СЕ ПРЕПОЗНАВА: Прва снимка по експлозијата на аеродромот (ВИДЕО)

Орбис - 22.03.2016

Пред да се случи експлозијата, според сведоци, лица извикувале на арапски, се слушнало пукање, по што следувала и експлозијата. Засега е потврдено дека нападот бил извршен од бомбаш-самоубиец.

(ВИДЕО) СТРАШНО: Моментот на експлозијата на аеродромот во Брисел

Орбис - 22.03.2016

Една од двете експлозии на аеродромот во Брисел ги снимила безбедносната камера. На снимката се гледа точниот момент на експлоцијата и реакцијата на луѓето кои во тој момент биле во ...

ОБНОВЕНО Eксплозии на аеродромот во Брисел, најмалку 11 загинати ГАЛЕРИЈА/ВИДЕО

+инфо - 22.03.2016

Две експлозии беа регистрирани денеска на аеродромот во Брисел при што се повредени неколку луѓе, јавија локални медиуми. Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 се повредени во експлозии на бриселскиот аеродром Завентем, јавуваат локални медиуми.

Зголемени безбедносните мерки на аеродромот во Франкфурт по експлозиите во Брисел

+инфо - 22.03.2016

Германската полиција ги зајакна денеска безбедносните мерки на аеродромот во Франкфурт, кој е најголем во Германија, по денешните експлозии во Брисел. Според полицијата, на аеродромот се распоредени околу 2.500 полицајци.

ПОТВРДЕНО: Бомбаш самоубиец се разнесе на аеродромот во Брисел

Орбис - 22.03.2016

Белгискиот федерален обвинител потврди дека на бриселскиот аеродром загинаа 17 лица, а дека експлозијата ја предизвикал бомбаш самоубиец, јавува Раша тудеј. Три експлозии утрово го потресоа Брисел, две на аеродромот и една на метрото во Европскиот ...

Брисел во паника: СПРЕЧЕН ТРЕТ МАСАКАР КАЈ ИНСТИТУЦИИТЕ НА ЕУ!

МК News - 22.03.2016

Две силни експлозии се слушнаа утрово во Брисел. Спутник Интернешнл јави дека е потврдено дека експлозијата во Брисел е терористички напад, додека бриселските медиуми пишуваат дека се предизвикани од бомбаш самоубиец.

ИСИС ја презема одговорноста за нападите во Брисел во кои се убиени 34 луѓе

Кајгана - 22.03.2016

Џихадистичката организација Исламска држава (ИСИС) ја презема одговорноста за нападите од утринава во Брисел , јавуваат агенциите повикувајќи се на објави на социјалните мрежи, додека според последните информации бројот на жртвите се искачи на 34 ...

Објавени фотографии од двајца мажи осомничени за нападите во Брисел

+инфо - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

Најомразениот човек на светот, зборува на телефон и минува низ човек кој лежи повреден на аеродромот во Брисел

Орбис - 22.03.2016

Денешните напади на бриселскиот аеродром и метро го потресоа светот, а една фотографија го привлече сето внимание. На нејзе се гледа човек кој зборува на телефон додека минува покрај повреден човек кој облеан во крв лежи на земјата.

Полицијата интензивно трага по третиот напаѓач од аеродромот во Брисел

Кајгана - 22.03.2016

Белгискиот сојузен обвинител Фредерик ван Лев потврди дека активно се трага по лицето кое е снимено утрото пред терористичките напади на меѓународниот аеродром во Брисел, како и дека во интерес на истрагата не сака да зборува за иследувањата кои ...

11 загинати и 25 повредени во експлозии на аеродромот во Брисел ( ВИДЕО)

Тера - 22.03.2016

Две експлозии утрово одекнаа во една од зградите на аеродромот во Брисел. Според последните неофицијални информации загинале повеќе луѓе, а има и голем број повредени. Аеродромот во меѓувреме е целосно затворен и во тек е негова евакуација, а ...

Избегната голема трагедија во семејството на Ѓоковиќ

Орбис - 22.03.2016

Главниот град на Белгија, Брисел, утрово го потресе експлозија на еден од аеродромите во овој град. Имено, братот на Новак Ѓоковиќ, Ѓорге, се наоѓал во еден од авионите кои во тој момент требало да слетаат на аеродромот.

Најмалку 10 мртви во експлозијата во метростаницата во Брисел, 17 на аеродромот (ФОТО+ВИДЕО)

Орбис - 22.03.2016

Во експлозијата во бриселската метростаница Маалбек загинале најмалку 10 луѓе, според полициски извори. Експлозијата се случи помалку од еден час по двете експлозии на бриселскиот аеродром, во кои загинаа најмалку 17 луѓе.

Брисел-17 мртви во експлозиите на аеродромот, над 35 повредени

Тера - 22.03.2016

Две силни експлозии го потресоа аеродромот „Завентем“ во Брисел. Белгиската телевизија ВРТ повикувајќи се на извори од противпожарните екипи јавува дека има 17 жртви и 35 повредени. Експлозиите се случиле на делот од аеродромот каде патниците го ...

Во напади во Брисел загинаа 34 лица, над 150 се ранети

Идивиди - 22.03.2016

Брисел, 22 март 2016 (МИА) - Белгиските власти попладнево соопштија дека во денешните координирани терористички напади на аеродромот и во метрото во Брисел, загинале 34 лица, а над 150 се ранети.

Билансот по бриселските терористички напади во овој момент е 34 мртви и 136 ранети

Либертас - 22.03.2016

Билансот на бриселските терористички напади во овој момент изнесува 34 мртви и 136 лица ранети од кои некои многу тешко. Се очекува соопштение од властите кога ќе се утврди точниот биланс на жртвите.

ИСИС се закани со „поголеми и пожестоки“ напади

Тера - 22.03.2016

Терористичката група Исламска држава се закани дека „посилно и пожестоко“ ќе ги погоди земјите што се борат против неа откако ја презеде одговорноста за денешните бомбашки напади во Брисел.

Снимен моментот: Најнова стравична снимка од експлозијата во Брисел

МК News - 22.03.2016

На интерентот се појави снимка која го покажува моментот на ...

Експлозија на бриселскиот аеродром

Тера - 22.03.2016

Силна експлозија одекнала на аеродромот во Брисел, при што најмалку еден авион е евакуиран. Засега не е позната причината за експлозијата, ниту дали има ...

Моментот кога експлодирал аеродромот во Брисел

Интересно - 22.03.2016

Изутринава во 08:00 часот на бриселскиот аеродром имало експлозија... Тоа било во близина на метро станицата, до претставништвото на Европската унија, при што загинале 17 луѓе, а десетина се тешко повредени.

Зајакнати мерките за безбедност на лондонскиот аеродром Гетвик по експлозиите во Брисел

А1 On - 22.03.2016

Лондонскиот аеродром Гетвик воведе зајакнати безбедносни мерки по експлозиите на меѓународниот аеродром во Брисел, изјави потпаролот на аеродромот. – Безбедноста на патниците и на вработените на Гетвик е апсолутен приоритет за аеродромот.

Брисел: 13 жртви на аеродромот и уште 10 во метрото, градот целосно затворен

Кајгана - 22.03.2016

Според информациите од странските медиуми кои известуваат од теренот, бројката на жртви на аеродромот во Брисел се искачи на 13, додека во метро станицата има 10 жртви. Во експлозиите има и десетици повредени.

ЕК ги повика вработените да останат дома или на работните места

А1 On - 22.03.2016

Европската комисија ги повика вработените да останат дома или на работните места, по денешнте експлозии на аеродромот Завентем во Брисел. – Институциите на ЕУ работат заедно за да осигураат безбедност на персоналот и просториите.

Смртоносни експлозии на аеродромот и метрото во Брисел – градот е блокиран

Радио МОФ - 22.03.2016

Низа експлозии го погодија бриселскиот аеродром и градската метро станица, со десетици починати луѓе. Властите одлучија да го кренат нивото на тревога на највисоко ниво, а во тек е седница на Советот за безбедност.

Помалиот брат на Новак Ѓоковиќ за малку го избегнал терористичкиот напад во Брисел (ФОТО)

SportMedia - 22.03.2016

"При слетувањето на аеродромот во Брисел, поради експлозијата бевме пренасочени на друга писта во градот. Многу авиони има тука, патниците остануваат внатре и чекаме информаци", објави на твитер Ѓорѓе Ѓоковиќ.

Напаѓачот на Норич го преживеал терористичкиот напад на аеродромот во Брисел

Спортклуб - 22.03.2016

Напаѓачот на Норич Диумерси Мбокани имал многу среќа. Диумерси Мбокани, напаѓачот на премиерлигашот Лестер го преживеал денешниот стравичен терористички напад во Брисел! Фудбалерот на англискиот премиерлигаш се нашол на аеродромот во моментот кога ...

Мбокани го преживеа нападот во Брисел

Оn.net - 22.03.2016

Диумерси Мбокани го преживеа терористичкиот напад во Брисел, објавија бројни странски медиуми. Напаѓачот од Конго кој денес бил присутен на аеродромот во Брисел во време кога бомбашите самоубијци се разнесоа, за среќа не настрадал и тоа го потврдија ...

(ФОТО+ВИДЕО) Терор во Брисел: Градот блокиран, расте бројот на жртви

Окно - 22.03.2016

Серија експлозии утрово го потресе аеродромот и мрежата на метрото во Брисел, загинаа најмалку 28 лица, а повредени се повеќе од 130! Исламската држава презеде одговорност, а станува збор за нов напад во срцето на Европа по смртоносните напади во ...

Истрага: Двајца од напаѓачите во Брисел се разнеле, по третиот распишана потерница

А1 On - 22.03.2016

Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички напади на аеродромот Завентем во кој загинаа најмалку 14 лица, додека третиот е во бегство, информира белгискиот државен обвинител.

Се појави првата фотографија од осомничените напаѓачи на бриселскиот аеродром (ФОТО+ВИДЕО)

Орбис - 22.03.2016

Првите фотографии од можните осомничени што стојат зад нападите на бриселскиот аеродром се појавија на интернет. На нив може да се видат двајца мажи со црни коси и црни блузи, како туркаат колички.

Двајца од напаѓачите во Брисел се разнеле, по третиот распишана потерница

Алфа - 22.03.2016

Слики од безбедносните камери покажуваат човек со очила и брадичка во светла виндјакна и со црна шапка како турка количка на која се наоѓа голема црна торба. Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички ...

НАПАДИ ВО БРИСЕЛ: По експлозиите на аеродромот, бомби и во метрото (ВИДЕО)

Телеграф - 22.03.2016

Противпожарната единица на главниот град на Белгија ја потврди експлозијата што се случи утринава на аеродромот, како и на метро-станицата на улицата „Арт-Лоа“ каде што се наоѓаат и македонската амбасада во Белгија и македонската Мисија при ...

Последна фотографија пред масакрот во Брисел: Осомничените снимени на аеродром со куфери

Курир - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

Експлозиите во Брисел во близина на македонската амбасада и македонската мисија при ЕУ

Курир - 22.03.2016

Протипожарната единица на главниот град на Белгија ги потврди експлозиите што се случија утринава на аеродромот, како и на метро станицата на улицата Арт-Лоа, каде се наоѓаат и македонската амбасада во Белгија и македонската Мисија при Европската ...

ЕК ги повика вработените да останат дома или на работните места – војската е излезена на улиците

Локално - 22.03.2016

Европската комисија ги повика вработените да останат дома или на работните места, по денешните експлозии на аеродромот Завентем во Брисел, и две експлозии во метрото во близина на ЕК – Институциите на ЕУ работат заедно за да осигураат безбедност на ...

ИСТРАГА ВО БРИСЕЛ: Двајца од напаѓачите се разнеле, по третиот распишана потерница

Телеграф - 22.03.2016

Осомничените на аеродромот донеле три бомби од кои една не експлодирала, туку подоцна е уништена Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички напади на аеродромот „Завентем“ во кој загинаа најмалку 14 ...

ДРАМА: Братот на Новак Ѓоковиќ бил во авион кој летал за Брисел!

Сител - 22.03.2016

Ѓорѓе Ѓоковиќ, помладиот брат на најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, требало да слета на аеродромот во Брисел, кој утринава го потресоа две експлозии, поради што неговиот лет бил пренасочен.

Истрага: Двајца од напаѓачите во Брисел се разнеле, по третиот распишана потерница

Локално - 22.03.2016

Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички напади на аеродромот Завентем во кој загинаа најмалку 14 лица, додека третиот е во бегство, информира белгискиот државен обвинител.

ВО ЖИВО: Тероризам во Брисел

Сител - 22.03.2016

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 други се повредени денеска при експлозија на бриселскиот аеродром „Завентем“, јавуваат локални медиуми. Според „Раша тудеј“, биле регистрирани две експлозии на терминалот за летовите на компанијата „Американ ерлајнс“.

Патниците од бриселскиот аеродром се сместени во спортски сали

Телеграф - 22.03.2016

Околу 4.000 патници не знаат дали ќе стигнат таму кај што тргнаа утрово, кога одекнаа експлозиите Над четири илјади патници од бриселскиот аеродром се распоредени во времени центри , односно приспособени спортски сали во соседни општини, пренесува ...

(ФОТО/ВИДЕО)Ова се фотографиите на осомничените за нападите во Брисел

Локално - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

Две експлозии на аеродромот во Брисел

Сител - 22.03.2016

Две експлозии беа регистрирани денеска на аеродромот во Брисел при што се повредени неколку луѓе, јавија локални медиуми. Причината за експлозиите засега е непозната. Повредени се луѓе кои биле на терминалот за полетување на авиони, наведуваат ...

Братот на Новак Ѓоковиќ бил во авион кој требало да слета во Брисел

Курир - 22.03.2016

Ѓорѓе Ѓоковиќ, помладиот брат на најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, требало да слета на аеродромот во Брисел, кој утринава го потресоа две експлозии, поради што неговиот лет бил пренасочен.

Зајакнати безбедносни мерки на германските аеродроми

Точка - 22.03.2016

По терористичкиот напад во Брисел, германските власти максимално ги зајакнаа мерките на аеродромите во земјата. Сите вработени на аеродромите се информирани за зголеменото ниво на безбедност, а на помош се повикани и дополнителен број вработени од ...

Зајакнати мерките за безбедност на лондонскиот аеродром Гетвик по експлозиите во Брисел

Курир - 22.03.2016

Лондонскиот аеродром Гетвик воведе зајакнати безбедносни мерки по експлозиите на меѓународниот аеродром во Брисел, изјави потпаролот на аеродромот, пренесе МИА. – Безбедноста на патниците и на вработените на Гетвик е апсолутен приоритет за ...

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ДО ВРАБОТЕНИТЕ: Останете дома или на работните места

Телеграф - 22.03.2016

Зградите на владата и на парламентот на Белгија во Брисел се евакуирани Европската комисија ги повика вработените да останат дома или на работните места , по денешните експлозии на аеродромот „Завентем“ во Брисел.

Две експлозии на аеродромот во Брисел

Курир - 22.03.2016

Две експлозии беа регистрирани денеска на аеродромот во Брисел при што се повредени неколку луѓе, јавија локални медиуми. Причината за експлозиите засега е непозната, a повредени се луѓе кои биле на терминалот за полетување на авиони, пренесува ...

Снимен моментот кога се експлодирало: Најнова стравична снимка од експлозијата во Брисел

Курир - 22.03.2016

Во експлозијата која се случи утрово околу 8 часот на бриселскиот аеродром и на метрото станица во близина на претставништвото на Европската унија, загинаа 17 луѓе, а дестици се ...

Се зголемува бојот на жртви: Најмалку 14 мртви и повеќе од 30 ранети на аеродромот во Брисел

Курир - 22.03.2016

Најмалку 14 лица се убиени, а 30 се ранети во експлозиите на аеродромот во главниот град на Белгија, Брисел, објавува руската новинска агенција Итар Тасс, повикувајќи се на локалните медиуми.

Единаесет лица се мртви, крв на сите страни на аеродромот во Брисел

Курир - 22.03.2016

Во двете експолозии кои се случија утрово на аеродромот во Брисел, Белгија, загинаа најмалку 11 лица, а повеќе од 20 се повредени, јавува „Раша тудеј“. Причината за експлозијата засега е непозната, јавуваат белгиските медиуми.

Силни експлозии во Брисел, има мртви и повредени

Курир - 22.03.2016

На бриселскиот аеродром денеска беа регистрирани две експлозии. Според првичните информации неколку луѓе се повредени, а сите летови се откажани на неодредено време. Во моментот полицијата ги евакуира патниците и вработените на аеродромот.

Над четири илјади патници од бриселскиот аеродром времено сместени во спортски сали

Курир - 22.03.2016

Над четири илјади патници од бриселскиот аеродром се распоредени во времени центри, односно приспособени спортски сали во соседни општини, пренесува ТАСС. Две експлозии утрово одекнаа во салите од каде заминуваа патниците на аеродромот „Завентем“ во ...

Пронајдени недетонирани бомби на аеродромот Завентем

Точка - 22.03.2016

Две експлозии одекнаа утрово во 8 часот на аеродромот Завентем во Брисел. Според властите во Белгија на аеродромот биле најдени уште неколку недетонирани бомби на терминалот каде што одекнаа експлозиите, јавува "Раша Тудеј".

Во нападот во Брисел ранет словенечки дипломат

Точка - 22.03.2016

Во експлозиите во Брисел во текот на терористичките напади во вторникот, ранет е и еден словенечки дипломат, потврди министерството за надворешни работи на Словенија, без да наведува детали и идентитетот на повредениот.

Брисел замре, откажани летови, децата забарикадирани во училиштата

Точка - 22.03.2016

На училиштата на територијата на Брисел им е препорачано да не овозможат никому ниту влез ниту излез од училишните згради. Повеќекратните експлозии со речиси 30 жртви според последните податоци кои одекнаа во вторникот утрото на неколку локациите во ...

Во Брисел ранети двајца Срби, Белград ги јакне безбедносните мерки

Точка - 22.03.2016

Во експлозијата на терминалот на меѓународниот аеродром во Брисел повредени се двајца патници од Србија, но не се во животна опасност, јави во вторникот Радио-телевизија Србија (РТС) повикувајќи се на службени лица на туристички агенции, додека ...

ЕК ги повика вработените да останат дома или на работните места

Сител - 22.03.2016

Европската комисија ги повика вработените да останат дома или на работните места, по денешнте експлозии на аеродромот Завентем во Брисел. - Институциите на ЕУ работат заедно за да осигураат безбедност на персоналот и просториите.

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Повредени патници на аеродромот во Брисел

Курир - 22.03.2016

Непосредно по силните експлозии на аеродромот во Брисел социјалните мрежи се преплавени од фотографии и видеа од повредени луѓе и патници кои во паника се обидуваат да излезат надвор од зградата.

Најмалку 11 загинати во експлозиите на бриселскиот аеродром

Сител - 22.03.2016

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 се повредени во експлозии на бриселскиот аеродром Завентем, јавуваат локални медиуми. Аеродромот ја прекина работата, откако изутринава беа регистрирани две експлозии, кои според Раша тудеј се случиле на терминалот за ...

ПЕКОЛНО УТРО: Силна експлозија на аеродромот во Брисел

Телеграф - 22.03.2016

Присутните се евакуирани. Што се случи во Брисел? Утрово неколку експлозии одекнаа на аеродромот во Брисел. Што точно се случи и дали се работи за терористички напад? Присутните се евакуираат.

Зголемени безбедносните мерки на аеродромот во Франкфурт по експлозиите во Брисел

Сител - 22.03.2016

Германската полиција ги зајакна денеска безбедносните мерки на аеродромот во Франкфурт, кој е најголем во Германија, по денешните експлозии во Брисел. Според полицијата, на аеродромот се распоредени околу 2.500 полицајци.

Француската полиција ја засилува безбедноста по експлозиите во Брисел

Канал5 - 22.03.2016

Француските власти ги засилија безбедносните мерки на аеродромот во Париз по експлозиите кои утрово одекнаа во Брисел. Светските медиуми јавуваат за огромна паника во Брисел откако две експлозии утрово одекнаа на аеродромот Завентам а една во ...

ОБНОВЕНА: ВИДЕО -Двојна експлозија на аеродромот во Брисел

Локално - 22.03.2016

Утрово имаше две експлозии на аеродромот во Брисел Завентем. Сеуште не е јасна причината за експлозијата и дали има жртви. Станува збор за две експлозии во кои се повредени неколку лица. Аеродромот е затворен, а авионите се со исклучени мотори.

ПЕКОЛНО УТРО: Силна експлозија на аеродромот во Брисел (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 22.03.2016

Присутните се евакуирани. Што се случи во Брисел? Утрово две експлозии одекнаа на аеродромот во Брисел. Што точно се случи и дали се работи за терористички напад? Присутните се евакуираат.

Во експлозиите во Брисел ранет словенечки дипломат

Канал5 - 22.03.2016

Словенечки дипломат е ранет во експлозиите во брисел утрово - потврди официјална Љубљана но не го откри идентитетот на дипломатот. Бриселските власти и официјално нападите ги окарактеризираа како терористички.

Најмалку 11 загинати во експлозиите на бриселскиот аеродром

Алфа - 22.03.2016

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 се повредени во експлозии на бриселскиот аеродром Завентем, јавуваат локални медиуми. Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 се повредени во експлозии на бриселскиот аеродром Завентем, јавуваат локални медиуми.

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ ОД БРИСЕЛ: Луѓе облеани во крв лежат по подовите (ФОТО)

Телеграф - 22.03.2016

Во Брисел одекнаа неколку експлозии еднаподруга, 17 лица загинаа, а околу десет се ранети Во неколкуте експлозии што утрово се случија во Брисел 17 лица загинаа, а околу десет се ранети. Сообраќајот е во прекин, а сите авиони што требало да слетаат ...

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Во Брисел се разнесе бомбаш-самоубиец

Телеграф - 22.03.2016

Во градот е прогласена вонредна ситуација, сите приоди кон аеродромот, автопатот и кон железницата се блокирани Експлозиите во Брисел се терористички напад, а ги предизвика бомбаш-самоубиец, јавуваат бриселските медиуми откако две експлозии утрово ...

Вонредна состојба во Брисел – бомбите во метрото убиле над 10 лица

Локално - 22.03.2016

Во Холандија исто така се воведува последниот четврти степен на опасност, засилена е контролата на аеродромите и железничките станици. Пред минути истото се случи и во Париз, каде што обезбедувањето на аеродромите и железнички станици, исто така е ...

13 мртви во три експлозии кои утрово одекнаа на аеродром и во метро во Брисел (фото + видео)

Канал5 - 22.03.2016

Расте бројот на жртвите во трите експлозии, што утринава го стресоа Брисел. Иако се уште неофицијално, најмалку 13 загинати и 35 повредени е билансот од експлозиите, кои белгиските власти се уште ги немаат окарактеризирано како терористички напади.

Страшна снимка: Точниот момент на експлозијата на аеродромот во Брисел

Точка - 22.03.2016

Кога дошло до експлозијата, шокираните патници се разбегале, изненадени и исплашени за сопствениот живот. Една од двете експлозии на аеродромот во Брисел била снимена од безбедносните камери.

ЕКСПЛОЗИИ ВО БРИСЕЛ: На аеродромот загинаа 17 луѓе, се чуле повици на арапски и пукање (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 22.03.2016

Засега не е познато дали причината е терористички напад Загинаа 11 лица, а повеќе од 40 се повредени, во две експлозии што утрово одекнаа на аеродромот во Брисел. Засега не е познато дали причината е терористички напад.

ТЕРМИНАЛОТ НЕ СЕ ПРЕПОЗНАВА: Прва снимка по експлозијата на аеродромот (ВИДЕО)

Телеграф - 22.03.2016

Пред да се случи експлозијата, според сведоци, лица извикувале на арапски, се слушнало пукање, по што следувала и експлозијата. Засега е потврдено дека нападот бил извршен од бомбаш-самоубиец Расфрлани столчиња, багаж, стакло, делови од таванот може ...

За малку избегната голема трагедија во семејството на Ѓоковиќ

SportMax - 22.03.2016

Денешните терористички напади во Брисел можеа да доведат и до трагедија во семејството на Новак Ѓоковиќ, чиј брат Џорџе бил во еден од авионите што требало да слетат во моментот на експлозија на аеродромот.

17 загинати и 35 поврдени во три експлозии во Брисел

Канал5 - 22.03.2016

Расте бројот на жртвите во трите експлозии, што утринава го стресоа Брисел. Иако се уште неофицијално, најмалку 17 загинати и 35 повредени е билансот од експлозиите, кои белгиските власти се уште ги немаат окарактеризирано како терористички напади.

Ужасот продолжува! Најдоа уште една бомба на аеродромот во Брисел

Локално - 22.03.2016

Областа е отцепена повторно, на место пристигнале специјалисти за експлозиви На аеродромот “Завентем” во Брисел се откриени нови експлозивни направи, соопштува ТАСС, повикувајќи се на белгиската агенција Belga.

Најомразениот човек на светот, зборува на телефон и минува низ човек кој лежи повреден на аеродромот во Брисел

Сител - 22.03.2016

Денешните напади на бриселскиот аеродром и метро го потресоа светот, а една фотографија го привлече сето внимание. На нејзе се гледа човек кој зборува на телефон додека минува покрај повреден човек кој облеан во крв лежи на земјата.

Серија експлозии го окрвавија Брисел, Владата официјално потврди многу жртви, војската е на улиците

Локално - 22.03.2016

Во Брисел е прогласена највисоката 4-та степен на тревога. Серија експлозии ја окрвавија белгиската престолнина, има загинати и жртви. Сеуште нивниот број не може да биде прецизиран сигурно, но владата во Брисел официјално потврди дека има загинати.

Открија калашников и трета неексплодирана бомба на аеродромот “Завентем”

Локално - 22.03.2016

Во зградата на бриселскиот аеродром “Завентем” било откриено оружје по нападот, пренесе Belga, повикувајќи се на анонимен извор. Информацијата не е потврдена од властите. Според некои белгиски медиуми најден е автомат “Калашников”, како и трета ...

БРИСЕЛ ПОТОПЕН СО КРВ: Вознемирувако видео од епилогот на нападите

Телеграф - 22.03.2016

Повредени луѓе обилно крварат, па помош им пружаат други патници од аеродромот Во трите експлозии кои утрово го потресоа Брисел, загинаа 34 лица, а над 150 се повредени. По нападите, на аеродромот во Брисел можеа да се забележат ранети туристи, кои ...

Фудбалер од Премиер Лигата го преживеа нападот во Брисел

Сител - 22.03.2016

Помеѓу големиот број на луѓе кои денес во утринските часови се затекнаа на бриселскиот аеродром „Завентем“, се најде и напаѓачот на Норвич Думберси Мбокани. Тој во моментот кога одекнала силната експлозија бил на безбедна одалеченост од ...

ПАТНИЦИ СВЕДОЧАТ: Експлозијата беше на 30 метри од мене, имаше делови од тела (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 22.03.2016

Белгиските власти потврдија за 28 загинати и 90 ранети во денешните координирани терористички напади на аеродромот и во метрото во Брисел На само триесетина метри од нас се случи експлозијата. Веднаш почнавме да бегаме. Имаше крв, делови од тела.

Фудбалер на Норич го преживеа терористичкиот напад во Брисел

SportMax - 22.03.2016

Напаѓачот на премиерлигашот Норич и репрезентативец на Конго Диумерси Мбокани го преживеа терористичкиот напад во Брисел. Мбокани во моментот на експлозијата се наоѓал во аеродромот во Брисел и за влакно се спаси од смрт.

Европа под тревога: Засилени мерки за безбедност во сите поголеми градови

Локално - 22.03.2016

Масовно полициско присуство има аеродроми, метро, ​​на границите и на прометните јавни места Засилени мерките за безбедност во сите поголеми европски градови. Масовно полициско присуство има na аеродроми, метро, ​​на границите и на прометните јавни ...

Потера по организаторите на масакрот во Брисел (фото)

Канал5 - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографии од двајца мажи кои се осомничени дека ги извршиле бомбашките напади на аеродромот во Брисел. Засега не е објавен нивниот идентитет. Претходно е објавено дека две лица се уапсени.

Вонредна состојба: Европа на нозе, во тек кризни состаноци ширум Унијата!

Точка - 22.03.2016

Низата експлозии кои утрово одекнале во Брисел и убиле најмалку 26 лица, предизвикале реакции кај голем број држави. Британците го свикале состанок “Cobra”, Германците ја зголемиле безбедноста на границите...

Триесет жртви во експлозиите во Брисел - Европа е на нозе! (ОПШИРНО)

Канал5 - 22.03.2016

Белгија ги брои жртвите по терористичките напади кои утринава го шокираа Брисел и светот. Воени сцени кои предизвикуваат морници по телото – мртви тела и растрчани патници кои се обидуваат да се спасат по експлозиите кои одекнаа најпрво на ...

НАЈОМРАЗЕНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ: Минува покрај повреден на аеродромот во Брисел без око да му трепне (ФОТО)

Телеграф - 22.03.2016

Фотографија која навлече многу гнев по социјалните мрежи Денешните напади на аеродромот во Брисел и во метрото го потресоа светот, но една фотографија особено го привлече вниманието на корисниците на социјалните мрежи.

Брисел мета на терористите од ИД-Десетици загинати и стотици ранети

Алфа - 22.03.2016

Паника, врисоци и страв во Брисел. Исламска држава повторно го нападна срцето на Европа. Паника, врисоци и страв во Брисел. Исламска држава повторно го нападна срцето на Европа. По терористичките напади полициските и воените сили се по улиците, ...

Двајца бомбаши се разнеле, полицијата трага по третиот (фото)

Канал5 - 22.03.2016

Белгиските власти веруваат дека двајцата напаѓачи се разнеле при денешниот терористички напад на аеродромот „Завентем“, во кој загинаа најмалку 14 луѓе. Третиот напаѓач се уште е во бегство, соопшти белгискиот државен обвинител.

На аеродромот имало и трета бомба која не експлодирала – Белгиската полиција издала потерница за еден осомничен!

Точка - 22.03.2016

Белгиската полиција издала потерница за еден од осомничените за нападот на аеродромот во Брисел. Меѓународниот аеродром и метрото во Брисел денес беа мети на силни терористички напади во кои загинаа најмалку 35 луѓе, а повредени се повеќе од 200.

Прво видео од терористичкиот напад во аеродромот во Брисел, експлозијата ги покоси сите

think.mk - 22.03.2016

Моментот на експлозијата беше регистриран од страна на безбедносните камери. Снимката од нападот се појави на интернет. Инаку во нападот најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 се повредени во експлозии на бриселскиот аеродром Завентем, јавуваат локални ...

Бројот на загинати во терористичкиот напад во Брисел се искачи на 34 лица

think.mk - 22.03.2016

Засега нема потврда за автентичноста на објавата од Исламската држава. Претходно приврзаниците на оваа радикална сунитска групација на социјалните мрежи ги величаа нападите во Брисел. „Државата (исламска држава) ќе ве присили повторно да промислите ...

23 загинати во терористичките напади во Брисел

think.mk - 22.03.2016

Дел од медиумите пишуваат дека нападот на аеродромот го извел бомбаш самоубиец, а дека во метрото одекнале вкупно 4 експлозии. Аеродромот, сите метро и трамвај станици, институциите во моментот се затворени, а зградите на Европската унија се под ...

Европските аеродроми со зајакнати безбедносни мерки

Шеталиште - 22.03.2016

Засилени контроли на багажот и детални претреси на патниците, силно полициско обезбедување, бројни кучиња-трагачи за експлозив, пренасочени летови, се само дел од засилените мерки за безбедност на кои деновиве ќе бидат подложени сите што патуваат со ...

(ВИДЕО) Моментот на експлозија на бриселскиот аеродром

Шеталиште - 22.03.2016

На интернет се појави снимката од сигурносните камери на аеродромот во Брисел од моментот на ...

(ВИДЕО)Две експлозии го потресоа аеродромот во Брисел, најмалку 11 мртви

Шеталиште - 22.03.2016

Најмалку 11 лица загинаа и повеќе се повредени во двете експлозии кои го потресоа аеродромот во Брисел утринава. Аеродромот е евакуиран и затворен за летови. Причината за експлозиите се уште е непозната.

Исламската држава ја превзеде одговорноста за нападите во Брисел

think.mk - 22.03.2016

Во серија експлозии кои го стресоа Белгискиот главен град денес утринава, вклучително и две експлозии на Бриселскиот аеродром Завентем, предизвикувајќи големи човечки жртви. Десет лица се загинати во метроата во Маалбек и Шуман во центарот на ...

Пронајден уште еден експлозивен самоубиствен елек во аеродромот во Брисел

think.mk - 22.03.2016

​Според телевизијата, полицијата исто така истражува и сомнителен објект во универзитетот во Белгискиот главен град. Серија на експлозии го погодија Брисел утринава, вклучително и две експлозии на аеродромот Завентем каде што 14 лица се убиени и 81 ...

Вознемирувачки фотографии од хоророт во Брисел

Маркукуле - 22.03.2016

Непосредно по силните експлозии на аеродромот во Брисел социјалните мрежи се преплавени од фотографии и видеа од повредени луѓе и патници кои во паника се обидуваат да излезат надвор од зградата. Снимен е моментот на експлозијата во Брисел.

Осомничените за нападот во Брисел снимени на аеродром со куфери

Нетпрес - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

Експлозиите во близина на македонската амбасада и македонската мисија при ЕУ

Press24 - 22.03.2016

Протипожарната единица на главниот град на Белгија ги потврди експлозиите што се случија утринава на аеродромот, како и на метро станицата на улицата Арт-Лоа, каде се наоѓаат и македонската амбасада во Белгија и македонската Мисија при Европската ...

Истрага: Двајца од напаѓачите во Брисел се разнеле, по третиот се трага

Нетпрес - 22.03.2016

Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички напади на аеродромот Завентем во кој загинаа најмалку 14 лица, додека третиот е во бегство, информира белгискиот државен обвинител.

Последна фотографија пред масакрот во Брисел: Осомничените снимени на аеродром со куфери (фото/видое)

Република - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

ВИДЕО од моментот кога се експлодирало на железничката во Брисел

За Се - 22.03.2016

Во експлозијата која се случи утрово околу 8 часот на бриселскиот аеродром и на метрото станица во близина на претставништвото на Европската унија, загинаа 17 луѓе, а дестици се ...

Се зголемува бројот на жртви: Најмалку 14 мртви и повеќе од 30 ранети!

Вечер - 22.03.2016

Најмалку 14 лица се убиени, а 30 се ранети во експлозиите на аеродромот во главниот град на Белгија, Брисел, објавува руската новинска агенција Итар Тасс, повикувајќи се на локалните медиуми.

ВИДЕО: Експлозии го стресоа Брисел, повеќе од 11 загинати

Фактор - 22.03.2016

Две експлозии одекнаа утрово во Брисел, при што најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 се повредени на бриселскиот аеродром Завентем, пишуваат локалните медиуми. Аеродромот ја прекина работата, откако изутринава беа регистрирани две експлозии, кои според ...

Објавени фотографиите на осомничените за нападите во Брисел

МРТ - 22.03.2016

Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени. Сепак, белгиското Министерство за надворешни работи изрази стравување дека уште од инволвираните се на слобода. Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го ...

Експолозиите во Брисел во близина на македонската амбасада и македонската мисија при ЕУ

Република - 22.03.2016

Протипожарната единица на главниот град на Белгија ги потврди експлозите што се случија утринава на аеродромот, како и на метро станицата на улицата Арт-Лоа, каде се наоѓаат и македонската амбасада во Белгија и македонската Мисија при Европската ...

Паника на Аеродром во Брисел: Две силни експлозии - загинаа 11 лица (ВИДЕО)

Press24 - 22.03.2016

Две експлозии беа регистрирани денеска на аеродромот во Брисел при што се повредени неколку луѓе, јавија локални медиуми. Причината за експлозиите засега е непозната. Повредени се околу 20 лица, а за жал животот го загубија 11.

Истрага: Двајца од напаѓачите во Брисел се разнеле, по третиот распишана потерница

Репортер - 22.03.2016

Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички напади на аеродромот Завентем во кој загинаа најмалку 14 лица, додека третиот е во бегство, информира белгискиот државен обвинител.

По експлозиите на аеродромот во Брисел, полицијата пронајде уште експлозив!

Вечер - 22.03.2016

Две експлозии беа регистрирани денеска на аеродромот во Брисел при што се повредени неколку луѓе, јавија локални медиуми Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 се повредени во експлозии на бриселскиот аеродром Завентем, јавија локални медиуми утринава.

Најнова снимка од стравичната експлозијата во Брисел

Денешен - 22.03.2016

Во експлозијата која се случи утрово околу 8 часот на бриселскиот аеродром и на метрото станица во близина на претставништвото на Европската унија, загинаа најмалку 17 лива, а дестици се повредени.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Крвава слика на бриселскиот аеродром по нападите

Нетпрес - 22.03.2016

Најмалку 14 луѓе загинаа, а 20 се повредени во експлозии на бриселскиот аеродром Завентем, јавува Раша Тудеј. Аеродромот ја прекина работата, откако изутринава беа регистрирани две експлозии, кои според Раша тудеј се случиле на терминалот за ...

ШОК! Во семејството на Ѓоковиќ Братот на Новак го преживеа нападот во Брисел!

Exclusive.mk - 22.03.2016

Ѓорѓе Ѓоковиќ, помладиот брат на најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, требало да слета на аеродромот во Брисел, кој утринава го потресоа две експлозии, поради што неговиот лет бил пренасочен.

ВИДЕА од пеколот во Брисел: Центарот на ЕУ како воена зона!

За Се - 22.03.2016

Домот на Европската Унија, Брисел, беше цел на терористички напади. Два напада ја потресоа Европа, но и светот. Најпрво екслпозија на аеродромот, а потоа и на железничката станица. Расфрлани столчиња, багаж, стакло, делови од таванот може да се ...

ПЕКОЛНО УТРО ВО БРИСЕЛ: Бројот на жртви порасна на 17 лица

Press24 - 22.03.2016

Над 17 мртви, а 30 се ранети во експлозиите на аеродромот во главниот град на Белгија, Брисел, објавува руската новинска агенција Итар Тасс, повикувајќи се на локалните медиуми. „Како резултат на експлозиите во салата за испраќање на меѓународниот ...

Аеродромот блокиран, луѓето трчаат во паника: Потресно сведоштво за експлозиите

Press24 - 22.03.2016

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 се повредени во експлозии на бриселскиот аеродром Завентем, јавуваат локални медиуми. Аеродромот ја прекина работата, откако изутринава беа регистрирани две експлозии, кои според Раша тудеј се случиле на терминалот за ...

ВО ЖИВО: Најмалку 12 загинати- голем терористички напад

Денешен - 22.03.2016

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 се повредени во експлозии на бриселскиот аеродром Завентем, јавуваат локални медиуми. Аеродромот ја прекина работата, откако изутринава беа регистрирани две експлозии, кои според Раша тудеј се случиле на терминалот за ...

Зголемени безбедносните мерки на аеродромот во Франкфурт

Денешен - 22.03.2016

Германската полиција ги зајакна денеска безбедносните мерки на аеродромот во Франкфурт, кој е најголем во Германија, по денешните експлозии во Брисел. Според полицијата, на аеродромот се распоредени околу 2.500 полицајци.

ФОТО: Најомразениот човек на светот, зборува на телефон и минува низ човек кој лежи повреден на аеродромот во Брисел

Press24 - 22.03.2016

Денешните напади на бриселскиот аеродром и метро го потресоа светот, а една фотографија го привлече сето внимание. На нејзе се гледа човек кој зборува на телефон додека минува покрај повреден човек кој облеан во крв лежи на земјата.

Истрага: Двајца од напаѓачите во Брисел се разнеле, по третиот распишана потерница

Press24 - 22.03.2016

Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички напади на аеродромот Завентем во кој загинаа најмалку 14 лица, додека третиот е во бегство, информира белгискиот државен обвинител.

Терористичката група Исламска држава ја презеде одговорноста за денешните напади во Брисел.

За Се - 22.03.2016

Соопштението на групата беше објавено од новинската агенција Амак, која се поврзува со ИСИС, објавија египетските медиуми. Според извештаите на бриселските медиуми, најмалку 28 луѓе загинаа во, како што премиерот Шарл Мишел изјави, двата слепи, ...

Најмалку 11 загинати во експлозија на бриселскиот аеродром

Бриф - 22.03.2016

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 други се повредени денеска при експлозија на бриселскиот аеродром „Завентем. Според агенциите, биле регистрирани две експлозии на терминалот за летовите на компанијата „Американ ерлајнс“.

Вознемирувачки снимки од бриселските напади: Бројот на мртви расте, хаос и паника во градот

Позитив.мк - 22.03.2016

Белгиските медиуми јавуваат за 34 мртви и 136 лица ранети од кои некои многу тешко во денешните терористички напади. Се очекува соопштение од властите кога ќе се утврди точниот биланс на жртвите.

Пад на акциите на авиокомпаниите и на еврото поради експлозиите во Брисел

Вечер - 22.03.2016

Акциите на европските авиокомпании паднаа за најмалку 3,3 отсто по вестите за експлозиите на аеродромот во Брисел, соопшти Блумберг. Аеродромот во белгиската престолнина беше евакуиран, а летовите беа пренасочени откако две експлозии избувнаа во ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТКИ: Патниците лежат во крв на Аеродромот во Брисел

Press24 - 22.03.2016

Непосредно по силните експлозии на аеродромот во Брисел социјалните мрежи се преплавени од фотографии и видеа од повредени луѓе и патници кои во паника се обидуваат да излезат надвор од ...

Братот на Новак Ѓоковиќ бил во авион кој требало да слета во Брисел

Вечер - 22.03.2016

Ѓорѓе Ѓоковиќ, помладиот брат на најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, требало да слета на аеродромот во Брисел, кој утринава го потресоа две експлозии, поради што неговиот лет бил пренасочен.

Братот на Новак го преживеа нападот во Брисел!

Денешен - 22.03.2016

Најмладиот брат на Новак Ѓоковиќ, Ѓорѓе, патувал кон Брисел во моментот кога на аеродромот во тој град се случиле две експлозии. , поради што неговиот лет бил пренасочен. Ѓорѓе Ѓокковиќ споделил неколку линкови поврзанис о целиот настан: -Тргнавме ...

Трета експлозија во Брисел, најмалку 20 загинати!

Exclusive.mk - 22.03.2016

Трета експлозија се случи во главниот град на Белгија, Брисел, утрово, и тоа во метрото во близина на зградата на Европската унија, откако претходно имаше две експлозии на аеродромот, во кои, според извештаите загинаа најмалку 11 лица, а 20 се ...

Зајакнати безбедносни мерки на германските аеродроми

Денешен - 22.03.2016

Германските власти максимално ги зајакнаа мерките за безбедност на аеродромите во земјата по терористичкиот напад во Брисел, јави дописникот на МИА од Брисел. Портпарол на федералната полиција изјави дека сите вработени на аеродромите се информирани ...

Најмалку 11 загинати во експлозиите на бриселскиот аеродром

ТВ21 - 22.03.2016

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 20 се повредени во експлозии на бриселскиот аеродром Завентем, јавуваат локални медиуми. Аеродромот ја прекина работата, откако изутринава беа регистрирани две експлозии, кои според „Раша тудеј“ се случиле на терминалот ...

Вознемирувачки фотографии од Брисел: Луѓе облеани во крв лежат на земја!

Вечер - 22.03.2016

Во Брисел одекнаа неколку експлозии една по друга, 23 лица загинаа, а околу десет се ранети Во неколкуте експлозии што утрово се случија во Брисел 23 лица загинаа, а околу десет се ранети.

Две експлозии одекнале од аеродромот

Exclusive.mk - 22.03.2016

Според извештаи од Белгија, две експлозии биле слушнати од аеродромот во Брисел. Причината засега е нејасна. Како што јавија Ројтерс и Би Би Си, неколку луѓе биле ...

Во живо од Брисел: На аеродромот загинаа 17 луѓе, се чуле повици на арапски и пукање

Вечер - 22.03.2016

Засега не е познато дали причината е терористички напад Најмалку 17 лица загинаа, а повеќе од 40 се повредени, во две експлозии што утрово одекнаа на аеродромот во Брисел. Засега не е познато дали причината е терористички напад.

ТЕРМИНАЛОТ НЕ СЕ ПРЕПОЗНАВА: Прва снимка по експлозијата на аеродромот

Вечер - 22.03.2016

Пред да се случи експлозијата, според сведоци, лица извикувале на арапски, се слушнало пукање, по што следувала и експлозијата. Засега е потврдено дека нападот бил извршен од бомбаш-самоубиец Расфрлани столчиња, багаж, стакло, делови од таванот може ...

Ексклузивно: Терористички напад во Брисел (ЕКСЦИПЛИТНО ФОТО)

Exclusive.mk - 22.03.2016

Едно лице загинало, а неколку се ранети при двете експлозии на аеродромот Завентем во Брисел, јави Ројтерс повикувајќи се на белгиската агенција Белга. Како што јавија белгиските медиуми, експлозиите одекнале во терминалот за заминување.

Терористички напади во Брисел, најмалку 34 загинати и 136 лица ранети

ТВ21 - 22.03.2016

Серија експлозии утрово го потресе аеродромот и мрежата на метрото во Брисел, загинаа најмалку 28 лица, а повредени се повеќе од 130. Исламската држава презеде одговорност, а станува збор за нов напад во срцето на Европа по смртоносните напади во ...

ИСИС ја презеде одговорноста за нападите во Брисел

Дневник - 22.03.2016

Терористичката група Исламска држава ја презеде одговорноста за денешните напади во Брисел. Соопштението на групата беше објавено од новинската агенција Амак, која се поврзува со ИСИС, објавија египетските медиуми.

ПОТРЕСНО ВИДЕО: Моментот на експлозијата на Аеродромот - 11 загинати

Press24 - 22.03.2016

Снимен е моментот на експлозијата во Брисел. 11 лица загинаа, 20 се повредени. Паника владее на ...

Вознемирувачка снимка од моментот на експлозијата на аеродромот во Брисел

Вечер - 22.03.2016

Екипата на српски Курир го снимила моментот на експлозијата на меѓународниот аеродром во Брисел, во која загинаа најмалку 17 лица а ранети се повеќе од ...

Силна експлозија на аеродромот во Брисел

Република - 22.03.2016

Силна експлозија одекнала на бриселскиот аеродром Завентем, а најмалку еден авион е евакуиран, јавуваат светските медиуми. За сега не е позната причината за експлозијата, а не се знае ниту дали има повредени и ...

Вознемирувачки фотографии: Луѓе лежат во локви крв - ужасна глетка во Брисел

Press24 - 22.03.2016

Во неколку експлозии кои се случија утрово околу 8 часот на бирселскиот аеродром, околу 17 луѓезагина, а над 30 лица се повредени. На социјалните мрежи се појавија вознемирувачки фотографии од ранети луѓе.

ГАЛЕРИЈА: Тажни фотки од Брисел - еве што остана од Аеродромот

Press24 - 22.03.2016

Искршени стакла, чад, крв на сите страни. 11 лица загинаа, а повеќе од 30 се ранети во денешните напади на Аеродромот во Брисел. По овие напади се случи и трет напан во близина на метрото.

Снимен моментот кога сè експлодирало: Најнова стравотна снимка од експлозијата во Брисел (видео)

Република - 22.03.2016

Во експлозијата која се случи утрово околу 8 часот на бриселскиот аеродром и на метрото станица во близина на претставништвото на Европската унија, загинаа 17 луѓе, а дестици се повредени.

(ВИДЕО) СТРАШНО: Моментот на експлозијата на аеродромот во Брисел

Репортер - 22.03.2016

Една од двете експлозии на аеродромот во Брисел ги снимила безбедносната камера. На снимката се гледа точниот момент на експлоцијата и реакцијата на луѓето кои во тој момент биле во ...

Продолжуваат нападите во Брисел: По аеродромот, експлозија и во метро станица (видео)

Република - 22.03.2016

По нападот на аеродромот во Брисел, светските медиуми јавуваат за нова експлозија, овој пат во метро станица во близина на институциите на ЕУ. Станува збор за метро станицата Маалбек, а во меѓувреме на социјалните мрежи се појави и прва фотографија ...

Најнов биланс: Најмалку 14 мртви и повеќе од 30 ранети на аеродромот во Брисел

Нетпрес - 22.03.2016

Најмалку 14 лица се убиени, а 30 се ранети во експлозиите на аеродромот во главниот град на Белгија, Брисел, објавува руската новинска агенција Итар Тасс, повикувајќи се на локалните медиуми, пренесува Нетпрес.

(ВИДЕО-ФОТО) УЖАС ВО БРИСЕЛ: Вознемирувачки сцени после експлозијата на аеродромот!

Фактор - 22.03.2016

Ширум светот утрово одекна веста дека на меѓународниот аеродром Завентем во Брисел одекнале две експлозии. Според првите информации, загинале 11 луѓе, а повеќе од 20 се повредени. Уште не е потврдена информацијата дека се работи за терористички ...

Три нови експлозии во Брисел во метрото во близина на институциите на ЕУ

Макфакс - 22.03.2016

Три нови експлозии се случија во вторник на станиците на подземната железница во Брисел, во непосредна близина на зградите на институциите на Европската унија(ЕУ). Новите експлозии се случуваат по утринските на терминалот за летови за заминување на ...

Напад на Брисел: Најмалку 10 загинати во експлозија во метро, најмалку 13 на аердромот

еМагазин - 22.03.2016

Бројот на жртви од неофицијално терористичкиот напад на Брисел продолжува да расте. Медиумите во Брисел објавила дека во експлозијата во метро во Брисел има најмалку 10 загинати. Во двете претходни експлозии на аеродромот во Брисел има најмалку 13 ...

Експлозија во Брисел: Единаесет лица се мртви, крв на сите страни (видео)

Република - 22.03.2016

Во двете експолозии кои се случија утрово на аеродромот во Брисел, Белгија, загинаа 11 лица, а повеќе од 20 се повредени, јавува „Раша тудеј“. Причината за експлозијата засега е непозната, јавуваат белгиските медиуми.

Драма: Братот на Новак бил во авион кој требал да слета во Брисел

Репортер - 22.03.2016

Џорџе Џоковиќ, помалиот брат на Новак Џоковиќ требало да слета на аеродромот во Брисел на кој утринава одекнаа експлозии, поради што летот е пренасочен. Џорџе на Твитер извести за ситуацијата.

ФОТО/ВИДЕО: Најмалку 11 загинати и многу повредени во две експлозии на аеродром во Брисел

За Се - 22.03.2016

Бројот на жртви од двете експлозии на аеродромот во Брисел постојано се менува. Се стравува дека во овие два терористички напади животот го загубиле над 14 лица, а повредени се над 40. Се претпоставува дека станува збор за бомбаши самоубици.

Засилени мерки на безбедност во сите Европски градови (фото)

Република - 22.03.2016

Во Бирсел денес одекнаа три експлозии, а се стравува дека има голем број на жртви. Француските власти ги засилија безбедносните мерки на парискиот аеродром, по три експлозии кои утрово се случија во Брисел, две на бриселскиот аеродром и една на ...

Силни експлозии во Брисел, има мртви и повредени

Република - 22.03.2016

По првата експлозија , е регистрирана уште една силна експлозија на бриселскиот аеродро. Според првичните информации неколку луѓе се повредени, а сите летови се откажани на неодредено време.

Најмалку 11 загинати во експлозиите на аеродромот во Брисел

Макфакс - 22.03.2016

Најмалку 11 луѓе загинаа во вторник наутро во експлозиите на терминалот за летови за заминување на главниот аеродром во Брисел, јавија локалните медиуми, при тоа додавајќи дека во Белгија е кренато нивото на тревога на максималното четврто ниво.

Братот на Ѓоковиќ сведок на хоророт во Брисел

Press24 - 22.03.2016

Најмладиот брат на Новак Ѓоковиќ, Џорџе патуваше во Брисел во моментот кога на аеродромот во тој град дојде до три експлозии. Сите летови на аеродромор се запрени, соопштила Службата за контрола на воздушниот сообраќај, а аеродромот е евакуиран.

Нема информации за повредени македонски државјани во експлозиите во Брисел

еМагазин - 22.03.2016

Серија експлозии од утринава се случија во Брисел, Белгија, во кои, според последните информации, најмалку 17 лица загинаа, а десетици се повредени. Како што велат за „Мета“ од македонската амбасада во Брисел, низ градот постојано се слушаат сирени ...

Братот на Новак Ѓоковиќ бил во авион кој требало да слета во Брисел

Макфакс - 22.03.2016

Ѓорѓе Ѓоковиќ, помладиот брат на најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, требало да слета на аеродромот во Брисел, кој утринава го потресоа две експлозии, поради што неговиот лет бил пренасочен.

Избегната трагедија: Братот на Новак Ѓоковиќ бил во авинот кој не можел да слета поради нападите во Брисел (фото)

Република - 22.03.2016

Најмладиот брат на Новак Ѓоковиќ, Ѓорѓе, патувал кон Брисел во моментот кога на аеродромот во тој град се случиле две експлозии. , поради што неговиот лет бил пренасочен. Ѓорѓе Ѓокковиќ споделил неколку линкови поврзанис о целиот настан: -Тргнавме ...

Над 4.000 патници од бриселскиот аеродром времено сместени во спортски сали

Нетпрес - 22.03.2016

Над четири илјади патници од бриселскиот аеродром се распоредени во времени центри, односно приспособени спортски сали во соседни општини, пренесува ТАСС. Две експлозии утрово одекнаа во салите од каде заминуваа патниците на аеродромот „Завентем“ во ...

ФОТО: Ова лице се бара со потерница бидејќи е осомничено за нападот во Брисел

Press24 - 22.03.2016

Ова е најбараниот човек во Белгија, издадена е потерница за извршениот терористички напад во Брисел. Белгиската полиција издала потерница за едно лице кое е осомничено за извршување на нападот на аеродромот во ...

Запознајте го јунакот на денот: Алфонсо спасил седуммина ранети на аеродромот ви Брисел (фото)

Република - 22.03.2016

Помошниот работник на бриселскиот аеродром Алфонсо собирал кеси кога одекнала силна експлозија на бриселскиот аеродром. Тој успеал да извлече седуммина ранети до урнатините и да им помогне да преживеат.

Двајца патници од Србија повредени во нападот на бриселскиот аеродром

Нетпрес - 22.03.2016

Во експлозијата на аеродромот во Брисел повредени се и двајца патници од Србија кои што купиле билети преку една белградска агенција, дознава РТС. Во моментот на експлозијата патниците биле во холот на аеродромот.

Бомбаш самоубиец ги изврши нападите во Брисел

Фактор - 22.03.2016

На бриселскиот аеродром загинаа 13 луѓе, а нападите ги изврши бомбаш самоубиец, пренесува Раша тудеј. Најмалку 3 експлозии за краток временски период одекнаа во Брисел, две на аеродромот и една на станицата за метро, поради што владее паника во ...

(ВИДЕО) Две експлозии одекнаа во бриселскиот аеродром Завентем

Репортер - 22.03.2016

Најмалку 11 луѓе загинаа и 20 се повредени во двете експлозии што го потресоа аеродомот Завентем во Брисел во одделот за поаѓање, пренесуваат светските новински агенции. Белгиската противпожарната служба изјави за локалните медиуми дека имало ...

Вонредна состојба во Брисел: Полиција брка уште осум терористи со закачени бомби (видео во живо)

Република - 22.03.2016

Во две силни експлозии кои утрово околу осум часот одекнале на меѓународниот аеродром во Брисел загинале 13 лица, а околу 30 се ранети, известуваат медиумите. Прво се слушна пукањето, па повици на арапски јазик, а потоа одекнаа детонации.

Објавена фотографија од напаѓачите во бриселскиот аеродром

Нетпрес - 22.03.2016

Првата фотографија од можните напаѓачи во аеродромот во Брисел се појави на интернет. Станува збор за двајца мажи кои што носат црни блузи. Фотографијата наводно е од надзорните камери. Инаку претходно светските медиуми пишуваа дека напаѓачите од ...

ПОТВРДЕНО: Бомбаш самоубиец се разнесе на аеродромот во Брисел

Press24 - 22.03.2016

Белгискиот федерален обвинител потврди дека на бриселскиот аеродром загинаа 17 лица, а дека експлозијата ја предизвикал бомбаш самоубиец, јавува Раша тудеј. Три експлозии утрово го потресоа Брисел, две на аеродромот и една на метрото во Европскиот ...

Полицијата и војската трагаат по 8 терористи: Што е пронајдено на местото на нападите?

Press24 - 22.03.2016

Аеродромот во Брисел денеска беше мета на терористички напади. Загинаа 28 лица, а повеќе од 30 се повредени. Полицијата ги евакуираше останатите патници. Експлозија одекна и во метрото. Загинаа повеќе од 15 лица.

Најмалку 11 загинати во две експлозии на бриселскиот аеродром

МРТ - 22.03.2016

олицијата потврдила дека експлозиите се случиле околу 8 часот изутрината, предизвикувајќи сериозна материјална штета, без да дава детали дали се поврзани со тероризам. Две експлозии на аеродромот во Брисел.

(ВО ЖИВО/ВИДЕО) Двојна експлозија на аеродром во Брисел: Најмалку 13 мртви

еМагазин - 22.03.2016

Утрово имаше две експлозии на аеродромот во Брисел Завентем. Медиумите во Брисел пренесуваат дека има најмалку 13 мртви и најмалку 35 повредени. Аеродромот е веќе евакуиран и затворен за сообраќај, а неофицајно станува збор за терористички напад од ...

Пронајдени недетонирани бомби на аеродромот Завентем

Нетпрес - 22.03.2016

Две експлозии одекнаа утрово во 8 часот на аеродромот Завентем во Брисел. Според властите во Белгија на аеродромот биле најдени уште неколку недетонирани бомби на терминалот каде што одекнаа експлозиите, јавува „ Раша Тудеј “.

Две експлозии одекнаа на аеродромот во Брисел

Макфакс - 22.03.2016

Две експолизии одекнале на Меѓународниот аеродром во Брисел, во вторник наутро, а има и повредени, јавуваат светските медиуми. Од аеродромот потврдија дека се случиле две експлозии, а упатија и предупредување за патниците да не доаѓаат на ...

Брисел во паника: СПРЕЧЕН ТРЕТ МАСАКАР КАЈ ИНСТИТУЦИИТЕ НА ЕУ!

Репортер - 22.03.2016

Две силни експлозии се слушнаа утрово во Брисел. Белгискиот јавен обвинител соопшти дека во експлозијата починаа најмалку 13 луѓе. Раша Тудеј пишува дека се повредени повеќе од 40 луѓе. Спутник Интернешнл јави дека е потврдено дека експлозијата во ...

Експлозија и во метростаница во Брисел, највисоко ниво на тревога во градот! (ФОТО+ВИДЕО)

Вечер - 22.03.2016

Експлозија се случила и во бриселската метростаница во близина на зградата на Европската Унија. На фотографиите се гледа како од влезот на станицата се извива чад. Експлозија одекна во метростаницата Маалбек во Брисел, која е на само неколку метри ...

Зголемени мерки на безбедност на европските аеродроми по нападите во Брисел

Репортер - 22.03.2016

Европските власти ги зајакнаа мерките на безбедноста на аеродромите и на градските улици по денешниот смртоносен напад на аеродромот и метрото во Брисел. Аеродромските власти во Париз соопштија дека безбедноста е зајакната на сите аеродроми во Париз ...

(ВИДЕО) ЧЕТИРИ ЕКСПЛОЗИИ ВО БРИСЕЛСКОТО МЕТРО: Бомби убија најмалку 10 лица!

Фактор - 22.03.2016

Странските медиуми јавија дека после утринската експлозија која се случи на бриселскиот аеродром Завентем, се случила и серија експлозии и во метрото каде загинале најмалку 10 лица а едно е повредено.

Транспортен хаос во цела Европа по експлозиите во Брисел

Фактор - 22.03.2016

Веста за нападите одекна насекаде во Европа, a голем број градови одлучија да го зголемат нивото на безбедност. Европскиот транспорт потона во хаос по експлозиите на аеродромот и метрото во Брисел.

Трета експлозија во Брисел, овојпат во метрото

Макфакс - 22.03.2016

Трета експлозија се случи во главниот град на Белгија, Брисел, утрово, и тоа во метрото во близина на зградата на Европската унија, откако претходно имаше две експлозии на аеродромот, во кои, според извештаите загинаа најмалку 11 лица, а 20 се ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Аеродромот во Брисел по нападите

Нетпрес - 22.03.2016

На интернет се појавија вознемирувачки видеа од аеродромот Завентем во Брисел по нападите. На аеродромот утрово околу 8 часот одекнаа две експлозии, во кои според досегашните информации најмалку 20 лица го загубија животот.

Белгија во состојбата на готовност на највисоко ниво

Репортер - 22.03.2016

Белгиските власти го подигнаа степенот на готовност на највисоко ниво во услови на можни терористички напади, објавја светските медиуми. Премиерот Чарлс Мишел нападот го нарече “слеп, насилен и кукавички”, и истакна дека ова е “трагичен момент во ...

Зајакнати безбедносни мерки на германските аеродроми

Нетпрес - 22.03.2016

По терористичкиот напад во Брисел, германските власти максимално ги зајакнаа мерките на аеродромите во земјата. Сите вработени на аеродромите се информирани за зголеменото ниво на безбедност, а на помош се повикани и дополнителен број вработени од ...

Во нападот во Брисел ранет словенечки дипломат

Макфакс - 22.03.2016

Во експлозиите во Брисел во текот на терористичките напади во вторникот, ранет е и еден словенечки дипломат, потврди министерството за надворешни работи на Словенија, без да наведува детали и идентитетот на повредениот.

Терористите удрија во центарот на Европа

МРТ - 22.03.2016

Пеколен вторник во Брисел. Белгија ги брои жртвите по терористичките напади на аеродромот „Завентем“ и метро-станицата Шуман. Одговорноста ја презеде Исламска држава. Подигнати безбедносните мерки во сите европските центри...

Европските индекси паѓаат по експлозиите во Брисел

Денар - 22.03.2016

Европските индекси преминаа на негативна територија по двете експлозии на аеродромот во Брисел, кои беа проследени со експлозија во метро станица во близина на Европската комисија. Ова доведе до затворање на аеродромот и метрото во белгиската ...

Видео: Потврдено: Бомбаш самоубиец се разнел на аеродромот во Брисел

Денешен - 22.03.2016

И аеродромот, од кој се евакуирани сите патници и мрежите на метро се затворени, а целиот јавен превоз е запрен, додека безбедносните мерки се кренати на највисоко ниво. Белгискиотфедерален обвинител потврдил дека бриселскиот аеродром загинале 17 ...

IS ја презема одговорноста за нападите во Брисел во кои се убиени 34 луѓе

Макфакс - 22.03.2016

Џихадистичката организација Исламска држава (IS) ја презема одговорноста за нападите од вторникот утрото во Брисел, јавуваат агенциите повикувајќи се на објави на социјалните мрежи, додека според последните информации бројот на жртвите се искачи на ...

АНАЛИЗА: Терор во Брисел – најмалку 27 мртви и повеќе од 35 ранети

Нетпрес - 22.03.2016

Најмалку 27 мртви и повеќе од 35 ранети е засега билансот од експлозиите на аеродромот и метрото во Брисел, јавуваат светските новински агенции, пренесува Нетпрес. Европската административна престолнина е целосно блокирана од белгиските безбедносни ...

Ова е најбараниот човек во Белгија: Издадена потерница за осомничениот за терористичките напади во Брисел (фото)

Република - 22.03.2016

Белгиската полиција издала потерница по еден од осомничените за нападите на аеродромот во Брисел. Инаку Ирачките разузнувачки служби тврдат дека имале инфромации за тоа дека радикална група така наречена Исламска држава планира напади на Европа за ...

(ФОТО) БРИСЕЛ: Напаѓачите уловени на безбедносните камери на аеродромот

Фактор - 22.03.2016

Од бриселскиот аеродром протече фотографија на која се „уловени” тројца мажи, кои се осомничени дека учествувале во денешните терористички напади во градот. Двајцата мажи кои носат црна облека се осомничени за злосторствата, а третиот човек со бела ...

Брисел замре, откажани летови, децата забарикадирани во училиштата

Макфакс - 22.03.2016

Повеќекратните експлозии со речиси 30 жртви според последните податоци кои одекнаа во вторникот утрото на неколку локациите во белгискиот главен град Брисел, го запреа целиот јавен превоз во европската престолнина, кризниот штаб ги повика жителите ...

Белгија прогласи три дневна жалост

Фактор - 22.03.2016

Белгискиот министер за внатрешни работи Јан Јамбол прогласи три дена на жалост по нападите на аеродромот и во метрото во Брисел, во кои загинаа над 30 луѓе а ранети се десетици пренесе Гардијан.

Бомба е пронајдена во куќа во текот на рациите во Брисел

За Се - 22.03.2016

Брисел – знамето на Исламската држава и , соопшти белгискиот јавен обвинител. Експлозивна направа беше пронајдена во предградието Шербик, а уредот содржи и клинци за во случај на експлозија дојде до посилен ефект.

Америка на нозе, меѓународниот аеродром во Денвер евакуиран поради закана

Вечер - 22.03.2016

Британска агенција наведува дека е авакуиран западниот дел од главниот терминал и дека истрагата е во тек Еден дел од меѓународниот аеродром во американскиот град Денвер е евакуиран вечерва поради можни безбедносни закани, иако летовите не се ...

Во Брисел ранети двајца Срби, Белград ги јакне безбедносните мерки

Макфакс - 22.03.2016

Во експлозијата на терминалот на меѓународниот аеродром во Брисел повредени се двајца патници од Србија, но не се во животна опасност, јави во вторникот Радио-телевизија Србија (РТС) повикувајќи се на службени лица на туристички агенции, додека ...

Објавени фотографиите на осомничените за нападите во Брисел

Денешен - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

НОВИ ДЕТАЛИ: Бомба и калашников најдени на аеродромот во Брисел

Фактор - 22.03.2016

Неексплодирана бомба и пушка калашников се откриени на бриселскиот аеродром, каде во терористичкиот атентат загинале 13 и се повредени трисетина лица. Белгискиот министер за внатрешни работи Јан Јамбон рекол дека овие атентати може да бидат поврзани ...

ПАНИКА ВО БРИСЕЛ: Терористите се уште „оперираат” низ градот?

Фактор - 22.03.2016

Белгиските власти стравуваат дека терористите, кои стојат зад денешните напади во Брисел се уште се во акција. Ова следи откако на аеродромот „Завентем“ беа пронајдени Калашников и повеќе неексплодирани рачно изработени бомби.

Полицијата интензивно трага по третиот напаѓач од аеродромот во Брисел

Макфакс - 22.03.2016

Белгискиот сојузен обвинител Фредерик ван Лев, потврди во вторникот вечерта дека активно се трага по лицето кое е снимено утрото пред терористичките напади на меѓународниот аеродром во Брисел, како и дека во интерес на истрагата не сака да зборува ...

Белгија ја крена заканата од тероризам на највисоко четврто ниво

Дневник - 22.03.2016

Две силни експлозии го затресоа вчераутро аеродромот во Брисел, а кусо потоа во Брисел одекнаа уште три експлозии во метрото Маалбек. Според последните информации од европската престолнина, во експлозиите загинале најмалку 34 лица, а повредени се ...

НЕПОСРЕДНО ПРЕД МАСАКРОТ: Осомничените снимени на аеродромот во Брисел!

Пулс24 - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Светските медиуми соопштуваат дека во Брисел во тек е опсежна полициска потера, а се верува дека полицијата ги ...

Објавени фотографиите на осомничените за нападите во Брисел

Lider - 22.03.2016

Белгиските медиуми објавија фотографија од двајца мажи, кои се осомничени дека го извршиле бомбашкиот напад на аеродромот во Брисел. Засега не е соопштен нивниот идентитет. Претходно беше соопштено дека две лица се уапсени.

Истрага: Двајца од напаѓачите во Брисел се разнеле, по третиот распишана потерница

Lider - 22.03.2016

Белгиските власти веруваат дека двајца од напаѓачите се разнеле во денешните терористички напади на аеродромот Завентем во кој загинаа најмалку 14 лица, додека третиот е во бегство, информира белгискиот државен обвинител.

Стравична снимка од експлозијата во Брисел/Видео

Lider - 22.03.2016

Во експлозијата која се случи утрово околу 8 часот на бриселскиот аеродром и на метрото станица во близина на претставништвото на Европската унија, загинаа 17 луѓе, а дестици се повредени.

Силни експлозии во Брисел – најмалку 11 мртви има и повредени

Lider - 22.03.2016

На бриселскиот аеродром денеска беа регистрирани две експлозии. Според првичните информации неколку луѓе се повредени, а сите летови се откажани на неодредено време. Во моментот полицијата ги евакуира патниците и вработените на аеродромот.

Зголемени безбедносните мерки на аеродромот во Франкфурт по експлозиите во Брисел

Lider - 22.03.2016

Германската полиција ги зајакна денеска безбедносните мерки на аеродромот во Франкфурт, кој е најголем во Германија, по денешните експлозии во Брисел. Според полицијата, на аеродромот се распоредени околу 2.500 полицајци.

ЕК ги повика вработените да останат дома или на работните места

Lider - 22.03.2016

Европската комисија ги повика вработените да останат дома или на работните места, по денешнте експлозии на аеродромот Завентем во Брисел. – Институциите на ЕУ работат заедно за да осигураат безбедност на персоналот и просториите.

Бројот на мртви во бриселскиот крвав напад расте – најмалку 13 загинати и над 30 ранети

Lider - 22.03.2016

Најмалку 14 лица се убиени, а 30 се ранети во експлозиите на аеродромот во главниот град на Белгија, Брисел, објавува руската новинска агенција Итар Тасс, повикувајќи се на локалните медиуми.

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Аеродромот во Брисел ВО КРВ од повредените патници

Пулс24 - 22.03.2016

Непосредно по силните експлозии на аеродромот во Брисел социјалните мрежи се преплавени од фотографии и видеа од повредени луѓе и патници кои во паника се обидуваат да излезат надвор од зградата.

Снимен моментот на експлозија: НОВА СТРАВИЧНА СНИМКА од експлозијата во Брисел

Пулс24 - 22.03.2016

Во експлозијата која се случи утрово околу 8 часот на бриселскиот аеродром и на метрото станица во близина на претставништвото на Европската унија, загинаа 17 луѓе, а дестици се повредени.

Две експлозии на аеродромот во Брисел - 13 мртви!

Пулс24 - 22.03.2016

Во двете експолозии кои се случија утрово на аеродромот во Брисел, Белгија, загинаа најмалку 13 лица, а повеќе од 20 се повредени, јавува „Раша тудеј“. Причината за експлозијата засега е непозната, јавуваат белгиските медиуми.

Брисел во крв – вознемирувачки фотографии по нападот на аеродромот

Lider - 22.03.2016

Непосредно по силните експлозии на аеродромот во Брисел социјалните мрежи се преплавени од фотографии и видеа од повредени луѓе и патници кои во паника се обидуваат да излезат надвор од зградата.

Вонредна состојба во Брисел (ЖИВО)

Lider - 22.03.2016

Во две силни експлозии кои утрово околу осум часот одекнале на меѓународниот аеродром во Брисел загинале 13 лица, а околу 30 се ранети, известуваат медиумите. Прво се слушна пукањето, па повици на арапски јазик, а потоа одекнаа детонации.

Две експлозии на аеродромот во Брисел

Lider - 22.03.2016

Две експлозии беа регистрирани денеска на аеродромот во Брисел при што се повредени неколку луѓе, јавија локални медиуми. Причината за експлозиите засега е непозната. Повредени се луѓе кои биле на терминалот за полетување на авиони, наведуваат ...

Неколку жртви и повредени во експлозии на аеродромот во Брисел

Канал 77 - 22.03.2016

09:18 ********************************* 09:14 Бројката на загинати се искачи на 17. ********************************* 09:13 ********************************* 09:10 ********************************* 09:08 ********************************* 09:06 11 ...

Акциите на авиокомпаниите и еврото паднаа поради експлозиите во Брисел

Бизнис Вести - 22.03.2016

Акциите на европските авиокомапнии паднаа остро по вестите за експлозиите на аеродромот во Брисел, соопшти Bloombеrg. Цените на акциите на EasyJet Plc, Air France-KLM Group и Ryanair Holdings Plc паднаа најмалку 3,3 отсто.

ВО ЖИВО ОД БРИСЕЛ: Брисел под опсада!

Пулс24 - 22.03.2016

Погледнете! Најмалку 20 луѓе загинаа, а десетина се повредени во експлозиите во Брисел. неколку експлозии се случија на повеќе станици во бриселското метро. Белгиските власти соопштија дека се работи за терористички напади, а нападот на аеродромот ...