TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телекомци ги исвиркаа унгарските газди

Вест - 12.11.2005

ОД ПРЕДВИДЕНИТЕ 550 -ТИНА ВРАБОТЕНИ, ШТО ЌЕ СЕ ПРОГЛАСУВААТ ЗА ТЕХНОЛОШКИ ВИШОК, ПРОТЕСТИРАА САМО 100 -ТИНА Стотина телекомци вчера напладне ги исвиркаа унгарските газди, повикувајќи го генералниот директор на компанијата Атила Сендреи 'да не им го зема лебот од уста'.

Свирежи и негодувања пред телекомот

Време - 12.11.2005

СИНДИКАТОТ ПРОТИВ ОТПУШТАЊАТА Така ли сте навистина блиски? Ова ли е пат до успехот? Телекомот е и наш! Ова го напишале стотината вработени во „Македонски телекомуникации“ на транспарентите протестирајќи вчера пред дирекцијата на компанијата.

Стотина телекомци побараа работа, а не испратнини

Утрински - 12.11.2005

Дел од вработените во Телеком вчера одржаа мирен протестен собир пред Управата на компанијата Поддршка на вработените во †Телеком", кои ќе се отпуштат идната година, им даде првиот човек на Сојузот на синдикатите, Ванчо Муратовски "Не земајте ни го лебот од устата", "Не бараме пари, сакаме работа".

Протести под закана за откази

Дневник - 12.11.2005

синдикатот се жали на притисоци Стотина вработени во "Македонски телекомуникации" под мотото "Доста беше" вчера во Скопје одржаа предупредувачки протест пред управната зграда на компанијата. Протестот го организираше синдикалната организација против најавеното отпуштање на 550 вработени, со ...

Со свирчиња против отпуштањата

Вечер Прес - 12.11.2005

Стотина вработени во "Македонски телекомуникации" се одѕваа на вчерашниот едночасовен протест пред управната зграда на компанијата што го организираше синдикалната организација на Телеком. Наоружени со транспаренти и свирчиња, овие вработени од кои најголемиот број беа од Битола и Струмица му ...

Вработените во Телеком со протест против отпуштања

А1 - 11.11.2005

Вработените во Телеком со протест против отпуштања. Што ќе ни се плати без работа, велат. Дополнително разгневени од заканите на Сендреј дека ќе ги брка од работа сите што ќе протестираат, прашаа, вака ли се влегува во Европа. „Ние не дојдовме овде да рушиме или да имаме деструктивно однесување.

Не вршиме притисок врз вработените

Време - 11.11.2005

ТЕЛЕКОМОТ ДЕМАНТИРА Дарежливи сме кон вработените и не вршиме никаков притисок врз нив, демантираа вчера од „Македонски телекомуникации“ по веста дека Синдикатот на вработените ќе организира протест токму поради односот на менаџерите кон вработените.

Протестите ќе ги стопат испратнините

Дневник - 11.11.2005

ЗАКАНА ОД РАКОВОДСТВОТО на телеком Технолошкиот вишок во Македонски телекомуникации ќе биде отпуштен со отпремнина од само шест плати наместо да добијат 5 или 11 илјади евра, а за тоа ќе биде виновен Синдикатот, кој манипулира со вработените дека не се почитува Колективниот договор.

Протест на телекомци

Канал5 - 11.11.2005

Телекомци на протест ја исвиркаа последната одлука на менаџерите да ги отпуштат вишокот вработени без преговори за висината на отпремнините. Телекомци на протест ја исвиркаа последната одлука на менаџерите да ги отпуштат вишокот вработени без преговори за висината на отпремнините.

Испратнините ги надминуваат законските услови

Вечер Прес - 11.11.2005

"Македонски телекомуникации" не верува дека повикот на синдикатот за протест што треба да се одржи денеска пред Управната зграда на компанијата, или, пак, генерален штрајк е во интерес на вработените. Како што истакнуваат од Телеком, во компанијата постои значителен број вработени, односно една ...

Атила Сендреј ќе дели откази за сите што ќе штрајкуваат

А1 - 10.11.2005

Атила Сендреј се закани со откази до сите вработени што утре имаат намера да се појават на протест поради отпуштањата. Денеска со наредба на првиот човек на компанијата - на сите вработени им е забрането да протестираат , мора да бидат на своите работни места, а може да ги напуштат само со ...

Раководството врши притисок врз вработените

Време - 10.11.2005

ТЕЛЕКОМОТ НА ПРОТЕСТ Синдикатот на телекомот в петок организира протест поради притисокот што го врши раководството врз вработените што беа прогласени за технолошки вишок, вели Јордан Сандев, претседател на Синдикатот. Протестот поради неморалното и некоректно однесување на менаџерите ќе се одржи ...

„Телеком“ тврди дека Синдикатот ги манипулира вработените

Утрински - 10.11.2005

По најавата за протестен собир на телекомците закажан за утре ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Синдикатот манипулира со вработените во "Македонски телекомуникации", тврдејќи дека не се почитува Колективниот договор. Ова е краткиот коментар на раководството на "Телеком" по најавата на синдикалната организација ...

Синдикатот на „Телеком“ реагира - менаџерскиот тим не го почитува колективниот договор

Канал5 - 10.11.2005

Се отпушта според законот, без да се почитува колективниот договор, реагира денеска синдикатот на „Телеком”, две недели по официјално понудените пакети за отпремнини на вишокот вработени. За нив не била спорна потребата од рационализација, туку начинот на кој врвот на компанијата сака да ги отпушти ...

Телекомци бараат менаџментот да престане со притисоците

Утрински - 09.11.2005

Синдикатот на „Телеком“ одлучи да одржи предупредувачки протест Првиот човек на „Телеком“ тврди дека отпуштањето сў прави со цел да се намалат трошоците на компанијата ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Вработените од "Телеком" кои се наоѓаат на листата на отпуштање, в петок пред Управната зграда на компанијата ќе ...

Предупредувачки штрајк во телекомот

Дневник - 09.11.2005

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ОТКАЗИ Синдикатот на "Македонски телекомуникации" в петок ќе организира предупредувачки штрајк пред управната зграда на телекомот поради притисоците врз вработените со испраќање на принуден одмор и најавите за откази.

Раководството не дава повеќе од 11.000 евра

Вечер Прес - 09.11.2005

Првиот човек на Телеком, Атила Сендреи и синдикалниот лидер во оваа компанија, Јордан Сандев прексиноќа "тет а тет" разговарале околу претстојниот процес за заминување од работа на 550 вработени што треба да се случи на почетокот на идната година.

Синдикатот на „Телеком“ се заканува со генерален штрајк

А1 - 08.11.2005

Синдикатот на „Телеком“ во петок ќе организира протест пред дирекцијата на компанијата. На денешната вонредна седница, синдикалното раководство донело одлука - преку протест да му се спротистави на менаџментот кој го намалува бројот на вработените за нови 550 работници.

Владата препорачала либерализација на телекомуникациите

Макфакс - 08.11.2005

Скопје Владата на Република Македонија на денешната седница препорачала „натамошно забрзување на целиот процес на либерализацијата на телекомуникацискиот сектор“ – соопштено е официјално по завршувањето на седницата. Владата, всушност, расправала за „начинот на пресметка на висината на годишниот ...

Телеграмите ќе се испраќаат по телефон

Време - 07.11.2005

МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ На бројот 186 од утре може да се нарачуваат телеграми, соопштија вчера од „Македонски телекомуникации“. Според нив, на ваков начин се модернизира начинот на прием и достава на телеграми, а цената останува иста.

Три месеци принуден одмор за 63 вработени во "Телеграф"

Утрински - 07.11.2005

Со одлука на менаџментот на „Македонски телекомуникации" Вработените во службата "Телеграф" при "Македонски телекомуникации" од минатата недела се испратени на тримесечен принуден одмор. Шеесет и три лица кои работеа во "Телеграф" ќе останат на принуден одмор до 7 февруари идната година, а додека ...

Синдикатот на „Телеком“ се заканува со генерален штрајк доколку не се прифати барања

Канал5 - 07.11.2005

Револт, стрес и голем притисок чувствувале вработените во „Телеком“ по понудата од менаџерскиот тим доброволно да си заминат од работа и тоа со отпремнини од 11 илјади евра. Не се доволни вели синдикатот две недели по официјализирањето на понудата.

На принуден одмор - 65 телеграфисти

Вечер Прес - 07.11.2005

Состојбата во "Македонски телекомуникации" се усложнува. Поради намерите за целосно укинување на телеграфскиот сектор што е во рамките на Телеком и негово префрлање во други сектори, 65 вработени од оваа служба во петокот добиле решенија за принуден одмор.

Нарачка преку фиксен број 186

Вечер Прес - 07.11.2005

"Македонски телекомуникации" од денеска воведува нов модифициран и современ процес и доставување телеграми за корисниците. Граѓаните ќе можат да нарачаат телеграма преку фиксниот телефонски број 186 или директно во продажните места на Телеком.

Телеком и догодина ќе ќарува од монополот

Макфакс - 07.11.2005

(Вест) – среда, 16.11.2005 ДРЖАВАТА ГИ ПРОБИВА РОКОВИТЕ ЗА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА НА ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИТЕ Агенцијата за електронски комуникациии до крајот на годинава ќе ги усогласува цените за користење на мрежата на Телеком од други оператори, што значи дека конкуренцијатра нема да се појави ни на ...