TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Договорот обезбедува напредок на државата

Утрински - 19.07.2015

По завршувањето на неколкумесечните преговори помеѓу лидерите на најголемите политички партии со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан и постигнувањето на договор во вторникот доцна вечер, премиерот Никола Груевски во интервју за „Нетпрес“ зборува ...

Груевски за Нетпрес- народот е најсилна гаранција дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на следните избори

Канал5 - 19.07.2015

Народот е најсилна гаранција дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на следните парламентарни избори, вели во интервју за Нетпрес премиерот Никола Груевски. Груевски вели дека е задоволен од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза.

Груевски: Народот е најсилна гаранција дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на следните избори

Канал5 - 19.07.2015

Премиерот Груевски е задоволен од договорот од Пржино со кој се стави крај на политичката криза во земјава. Во интервју за Нетпрес Груевски вели дека договорот значи напредок за државата на нејзиниот евроатлански пат.

Груевски тврди дека договорот од Пржино носи напредок

24 Вести - 19.07.2015

Договорот од Пржино носи напредок за Македонија, тврди во интервју за Нетпрес премиерот Никола Груевски. Тој очекува и позитивен извештај од Брисел со задржување на препораката за отпочнување на преговорите со ЕУ.

Груевски: Ќе го поразиме СДСМ

Алсат-М - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски повтори дека ВМРО ќе ја порази СДСМ на идните избори закажани за 24 април. Во интервју за порталот „Нет прес“, Груевски ги истакна неговите идни приоритети. Тој е задоволен од постигнатиот политички договор со кој беше ...

Реакција од СДСМ на изјавата на Груевски

Алсат-М - 19.07.2015

Во реакција на интерјуто на Груевски, од СДСМ велат дека тој е исплашен од решенијата што мора да ги договори заедно со опозицијата во областите за кои силни критики во Извештајот на Прибе: медиумите, правосудството, регулаторните тела, како што се ...

Груевски: Нека летаат сега, нека глумат еуфорија

А1 On - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во интервју за Нетпрес изрази задоволство од постигнатиот договор со кој е предвидено учество на СДСМ во владата и негово заминување од функцијата во декември оваа година.

СДСМ: Откако стави потпис за преодна влада, Груевски мир не го фаќа

А1 On - 19.07.2015

„Груевски е исплашен од решенијата што мора да ги договори заедно со опозицијата за ослободување на областите за коишто има силни критики во Извештајот на Прибе: медиумите, правосудството, регулаторните тела, како што се Антикорупциската комисија, ...

ГРУЕВСКИ: Договорот обезбедува напредок на државата

Телеграф - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во интервју за „Нетпрес“ зборува за постигнатиот договор помеѓу лидерите и месеците кои следуваат и како потпишаното ќе се спроведува По завршувањето на неколкумесечните преговори помеѓу лидерите на најголемите политички ...

Спасовски: Груевски со право се плаши дека ќе оди во затвор

Репортер - 19.07.2015

Ви го пренесуваме интервјуто на генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски за Слободен печат : Откако малку спласна еуфоријата по постигнатиот договор, кој излегува во пресрет на вашето главно барање – преодна влада што ќе организира слободни, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Безидејноста и стравот, СДСМ го покриваат со празни соопштенија

Репортер - 19.07.2015

Стравот на СДСМ од избори е голем бидејќи на тој ден нивните лаги, манипулации и конструкции ќе се срушат како кула од карти, а нивните најсилни поддржувачи веќе нема да им веруваат, реагира ВМРО-ДПМНЕ по денешното соопшение на СДСМво врска со ...

Груевски: Со договорот се стави точка на еден лош период за државата

МРТ - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во интервју за Нетпрес зборува за приоритетите во следниот период. Истакнува задоволство од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза и вели дека граѓаните треба да очекуваат бенефит од силниот фокус на Владата ...

СДСМ: Груевски мир не го фаќа откако го потпиша договорот од Пржино

МКД - 19.07.2015

Груевски е исплашен од решенијата што мора да ги договори заедно со опозицијата за ослободување на областите за коишто има силни критики во Извештајот на Прибе: медиумите, правосудството, регулаторните тела, како што се Антикорупциската комисија, ...

Груевски: Довербата во народот ќе значи нова голема победа на ВМРО ДПМНЕ

Press24 - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во ексклузивно интервју за Нетпрес, говори за приоритетите во следниот период. Тој истакнува задоволство од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза. Граѓаните треба да очекуваат бенефит од силниот фокус на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Разбирлив е стравот на СДСМ од избори

Курир - 19.07.2015

Стравот на СДСМ од избори е голем бидејќи на тој ден нивните лаги, манипулации и конструкции ќе се срушат како кула од карти, а нивните најсилни поддржувачи веќе нема да им веруваат, реагира ВМРО-ДПМНЕ по денешното соопштение на СДСМ во врска со ...

Груевски за Нетпрес: Довербата во народот ќе значи нова голема победа на ВМРО ДПМНЕ

Нетпрес - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски за Нетпрес во ексклузивно интервју говори за приоритетите во следниот период. Тој истакнува задоволство од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза. Граѓаните треба да очекуваат бенефит од силниот фокус на ...

Груевски: Народот е најсилна гаранција дека ВМРО ДПМНЕ ќе победи на следните избори

Press24 - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во ексклузивно интервју за Нетпрес говори за приоритетите во следниот период. Тој истакнува задоволство од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза. Граѓаните треба да очекуваат бенефит од силниот фокус на ...

Груевски: СДСМ слават за секои избори, а секогаш губат

Макфакс - 19.07.2015

Народот е најсилна гаранција дека ВМРО-ДПМНЕ, ќе победи на изборите што се закажани на 24 април, вели премиерот Никола Груевски во интервју за Нетпрес. Тој е задоволен од договорот што го потпишаа четирите политички партии за решавање на политичката ...

Груевски за Нетпрес: СДСМ нека летаат, нека глумат еуфорија - народот ќе си го каже своето

Кирилица - 19.07.2015

Граѓаните не знаат во секаква варијанта, и нас и нив, народот ќе си го каже своето на 24 април, вели премиерот Никола Груевски, во интервју за Нетрпес. На прашање на новинарот да го коментира функционирањето на СДСМ, од потпишувањето на договорот во ...

Груевски: СДСМ десет години шири лажна еуфорија и губи на избори

Алфа - 19.07.2015

Навикнати сме на лажната еуфорија која СДСМ ја шири веќе 10 години и губи 9 пати на избори, вели премиерот Груевски во интервју за Нетпрес. Нека летаат сега, нека глумат радост, нека глумат еуфорија.

Груевски: Довербата во народот ќе значи нова голема победа на ВМРО ДПМНЕ

Курир - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во ексклузивно интервју за Нетпрес, говори за приоритетите во следниот период. Тој истакнува задоволство од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза. Граѓаните треба да очекуваат бенефит од силниот фокус на ...

СДСМ: Никола Груевски мир не го фаќа

Репортер - 19.07.2015

„Груевски е исплашен од решенијата што мора да ги договори заедно со опозицијата за ослободување на областите за коишто има силни критики во Извештајот на Прибе: медиумите, правосудството, регулаторните тела, како што се Антикорупциската комисија, ...

СДСМ:Врие, но во главата на Груевски

+инфо - 19.07.2015

Груевски е исплашен од решенијата што мора да ги договори заедно со опозицијата за ослободување на областите за кои има силни критики во Извештајот на Прибе, медиумите, правосудството, регулаторните тела, како што се Антикорупциската комисија, ...

СДСМ со реакција на интервјуто на премиерот Груевски

Телеграф - 19.07.2015

Договорот од Пржино мора да се спроведе, како што мора да се спроведат препораките на европската експертска група предводена од Рајнхард Прибе, стои меѓудругото во соопштението од СДСМ СДСМ во пишана реакција попладнево наведува дека со интервјуто ...

ВМРО-ДПМНЕ: Безидејноста и стравот, СДСМ го покриваат со празни соопштенија

А1 On - 19.07.2015

Стравот на СДСМ од избори е голем бидејќи на тој ден нивните лаги, манипулации и конструкции ќе се срушат како кула од карти, а нивните најсилни поддржувачи веќе нема да им веруваат, реагира ВМРО-ДПМНЕ по денешното соопшение на СДСМво врска со ...

СДСМ: Груевски мир не го фаќа, преплашен е и ја напнува јавноста

Кирилица - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски е исплашен од решенијата што мора да ги спроведе заедно со опозицијата за областите кои беа силно критикувани во извештајот на Прибе и затоа постојано го напнува медиумскиот простор.

ВМРО-ДПМНЕ: Разбирлив е стравот на СДСМ од избори

Телеграф - 19.07.2015

Владејачката партија реагира на соопштението на опозициската СДСМ Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ реагира на соопштението на СДСМ кое беше испратено попладнево како реакција на интервјуто на премиерот Никола Груевски за „Нетпрес“.

Груевски: СДСМ ќе се обиде да креира тензии околу спроведувањето на договорот

Капитал - 19.07.2015

Многу сум задоволен што успеавме да се издејствува овој договор, на начин на којшто се издејствува, да се дојде до тоа потпишување, да дојде до деескалација на оваа криза, да останат европските перспективи за Македонија, и НАТО перспективите, и ...

Груевски: Нека летаат сега, нека глумат еуфорија

Репортер - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во интервју за Нетпрес изрази задоволство од постигнатиот договор со кој е предвидено учество на СДСМ во владата и негово заминување од функцијата во декември оваа година.

СДСМ: Груевски е исплашен од тоа што треба да го договори со опозицијата за спроведување на извештајот на Прибе

Капитал - 19.07.2015

„Груевски е исплашен од решенијата што мора да ги договори заедно со опозицијата за ослободување на областите за коишто има силни критики во извештајот на Прибе: медиумите, правосудството, регулаторните тела, како што се Антикорупциската комисија, ...

Груевски: Спокоен сум, ќе победиме на изборите во април 2016

Сител - 19.07.2015

Спокоен сум затоа што знам дека имаме народ што знае да одбере пдобра програма и подобар тим. Премиерот Груевски во интервју за Нетпрес најавува голема победа на изборите во април. Оптимизмот го темелам на довербата во народот дека знае да направи ...

ВМРО-ДПМНЕ: Стравот на СДСМ од избори е голем, на тој ден како кула од карти ќе се срушат нивните лаги

МКД - 19.07.2015

Владејачката партија смета дека последното соопштение на СДСМ е пишувано меѓу две чаши коктел на некоја плажа и затоа е, како што велат, полно со грешки и неточности. Тоа, според ВМРО-ДПМНЕ јасно покажува дека СДСМ се деконцентрирани, па затоа „ги ...

Довербата во народот ќе значи нова голема победа на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 19.07.2015

Оптимизмот, вели Груевски, го темели на довербата во народот дека знае да направи вистински избор, бидејќи како што вели - ние испорачуваме тоа што сме го ветиле. Премиерот очекува граѓаните да си го кажат своето на 24 април.

СДСМ предмалку го објави следново соопштение

Sky - 19.07.2015

Во соопштението до јавноста, од опозициската СДСМ велат дека Груевски е исплашен од решенијата што мора да ги договори заедно со опозицијата за ослободување на областите за коишто има силни критики во Извештајот на Прибе: медиумите, правосудството, ...

Груевски за Нетпрес: Довербата во народот ќе значи нова голема победа на ВМРО ДПМНЕ (ВИДЕО)

Денешен - 19.07.2015

-Навикнат сум на лажната еуфорија која СДСМ ја шири веќе 10 години, дополнува Груевски за Нетпрес и додава дека народот е најсилна гаранција дека ВМРО ДПМНЕ ќе победи на следните парламентарни избори.

Спасовски: Груевски со право се плаши дека ќе оди во затвор

Бриф - 19.07.2015

Ви го пренесуваме интервјуто на генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски за Слободен печат : Откако малку спласна еуфоријата по постигнатиот договор, кој излегува во пресрет на вашето главно барање – преодна влада што ќе организира слободни, ...

Груевски: Довербата во народот ќе значи нова голема победа на ВМРО ДПМНЕ

Денешен - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во ексклузивно интервју за Нетпрес, говори за приоритетите во следниот период. Тој истакнува задоволство од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза. Граѓаните треба да очекуваат бенефит од силниот фокус на ...

ВМРО ДПМНЕ предмалку излезе со следното соопштение во кое...

Sky - 19.07.2015

Стравот на СДСМ од избори е голем бидејќи на тој ден нивните лаги, манипулации и конструкции ќе се срушат како кула од карти, а нивните најсилни поддржувачи веќе нема да им веруваат, реагира ВМРО-ДПМНЕ по денешното соопшение на СДСМво врска со ...

Груевски: СДСМ ми се во комшии и се сеќавам на едни избори – славеа до 10 и пол, а изгубија

Либертас - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски даде интервју за провладиниот портал Нетпрес по постигнатиот договор во Пржино. – Јас сум многу задоволен од тоа што се постигна овој договор, затоа што стави точка на еден лош период за државата и лош период за ...

Спасовски: Груевски со право се плаши дека ќе оди во затвор

Либертас - 19.07.2015

Ви го пренесуваме интервјуто на генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски за Слободен печат : Откако малку спласна еуфоријата по постигнатиот договор, кој излегува во пресрет на вашето главно барање – преодна влада што ќе организира слободни, ...

ВРИЕ МЕЃУ СДСМ И ВМРО ДПМНЕ: Фрчат закани, наместо помирување!

Фактор - 19.07.2015

Изминативе неколку дена по договорот од Пржино ништо ново на политичката сцена. Наместо да се смират страстите, тие се повеќе се разгоруваат. Се гледа дека треба многу повеќе од еден договор за да профункционира политичка култура.

СДСМ: Откако стави потпис на договорот од Пржино, Груевски мир не го фаќа

Либертас - 19.07.2015

„Груевски е исплашен од решенијата што мора да ги договори заедно со опозицијата за ослободување на областите за коишто има силни критики во Извештајот на Прибе: медиумите, правосудството, регулаторните тела, како што се Антикорупциската комисија, ...

Груевски : Довербата во народот ќе значи нова голема победа на ВМРО ДПМНЕ

Вечер Прес - 19.07.2015

-Навикнат сум на лажната еуфорија која СДСМ ја шири веќе 10 години, дополнува Груевски за Нетпрес, и додава дека народот е најсилна гаранција дека ВМРО ДПМНЕ ќе победи на следните парламентарни избори.

СДСМ: Oткако стави потпис на договорот од Пржино, Груевски мир не го фаќа

Локално - 19.07.2015

Груевски е исплашен од решенијата што мора да ги договори заедно со опозицијата за ослободување на областите за коишто има силни критики во Извештајот на Прибе: медиумите, правосудството, регулаторните тела, како што се Антикорупциската комисија, ...

Разбирлив е стравот на СДСМ од избори

Пулс24 - 19.07.2015

Стравот на СДСМ од избори е голем бидејќи на тој ден нивните лаги, манипулации и конструкции ќе се срушат како кула од карти, а нивните најсилни поддржувачи веќе нема да им веруваат, реагира ВМРО-ДПМНЕ по денешното соопштение на СДСМ во врска со ...

Груевски: Ние веќе работиме на реформите, не можевме да го чекаме СДСМ!

Фактор - 19.07.2015

Почнуваат преговорите за договорот од Пржино. Најпрвин ќе се разгледува избирачкиот список. Надгледувањето на преговорите ќе го врши белгискиот експерт Питер Ван Ховит. Груевски, пак во интервју за Нетпресс вели дека тие веќе работат на ...

СДСМ: За многу милиони евра ќе треба Груевски да поднесе сметки

Бриф - 19.07.2015

Многу му гори под нозете на Никола Груевски штом, наместо да се фати за работа по брјните критики во Извештајот на Прибе, со коишто ја обрука Македонија во Европа и светот, тој се занимава со членарините во СДСМ, реагира СДСМ.

Груевски за „Нетпрес“: Народот е најсилна гаранција дека ВМРО ДПМНЕ ќе победи на следните парламентарни избори

Република - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во интервју за порталот „Нетпрес“, говори за приоритетите во следниот период. Тој истакнува задоволство од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза. – Граѓаните треба да очекуваат бенефит од силниот фокус на ...

Груевски: Граѓаните треба да очекуваат бенефит од силниот фокус на Владата за реализација на проектите

Пулс24 - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во ексклузивно интервју за Нетпрес, говори за приоритетите во следниот период. Тој истакнува задоволство од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза. Граѓаните треба да очекуваат бенефит од силниот фокус на ...

Груевски: СДСМ се десет години во еуфорија и исто толку време губат

Република - 19.07.2015

- СДСМ девет-десет години дигаат еуфорија, и толку во исто време губат. Девет избори изгубија. Дури во некои од изборите, пред самиот крај на резултатите беа во еуфорија – изјави Никола Груевски, претседател на ВМРО ДПМНЕ и премиер на Македонија во ...

Груевски: Довербата во народот ќе значи нова голема победа на ВМРО ДПМНЕ

Lider - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во ексклузивно интервју за Нетпрес, говори за приоритетите во следниот период. Тој истакнува задоволство од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза. Граѓаните треба да очекуваат бенефит од силниот фокус на ...

Груевски: Со договорот се стави точка на еден лош период за државата

Lider - 19.07.2015

Премиерот Никола Груевски во интервју за Нетпрес зборува за приоритетите во следниот период. Истакнува задоволство од потпишаниот договор со кој се реши политичката криза и вели дека граѓаните треба да очекуваат бенефит од силниот фокус на Владата ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ синоним за матни финансирања на својата кампања

Сител - 18.07.2015

-Нервозата на СДСМ станува се поочигледна. Тие се обидуваат виновници да бараат во ВМРО-ДПМНЕ за сите внатрепартиски препукувања, безидејноста, а еве сега и за слабата наплата на чланарината.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во нас бара виновници за внатрепартиските препукувања и безидејноста

+инфо - 18.07.2015

Нервозата на СДСМ станува се поочигледна. Тие се обидуваат виновници да бараат во ВМРО-ДПМНЕ за сите внатрепартиски препукувања, безидејноста, а еве сега и за слабата наплата на чланарината, одговара ВМРО-ДПМНЕ на денешната реакција на СДСМ.

СДСМ: Како ВМРО-ДПМНЕ ја „пополни“ дупката од 3.5 милиони евра за изборите во 2011 година?

МКД - 18.07.2015

Многу му гори под нозете на Никола Груевски штом, наместо да се фати за работа по бројните критики во Извештајот на Прибе, со коишто ја обрука Македонија во Европа и светот, тој се занимава со членарините во СДСМ, стои во соопштението на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во последните изборни циклуси се финасираше на крајно сомнителен и нелегален начин со кредити

МКД - 18.07.2015

Нервозата на СДСМ станува се поочигледна. Тие се обидуваат виновници да бараат во ВМРО-ДПМНЕ за сите внатрепартиски препукувања, безидејноста, а еве сега и за слабата наплата на чланарината.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ синоним за матни финасирања на својата кампања

Репортер - 18.07.2015

„Нервозата на СДСМ станува се поочигледна. Тие се обидуваат виновници да бараат во ВМРО-ДПМНЕ за сите внатрепартиски препукувања, безидејноста, а еве сега и за слабата наплата на чланарината.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е политичкиот субјект кој е синоним за матни финасирања на својата кампања

Курир - 18.07.2015

Нервозата на СДСМ станува се поочигледна. Тие се обидуваат виновници да бараат во ВМРО-ДПМНЕ за сите внатрепартиски препукувања, безидејноста, а еве сега и за слабата наплата на чланарината.

Партиите во жолчна преписка кој колку крадел и кој колку е нервозен

Кирилица - 18.07.2015

СДСМ во едно од соопштенијата праша како ВМРО-ДПМНЕ ја „пополни“ дупката од 3.5 милиони евра констатирана во извештајот на ВМРО-ДПМНЕ за изборите во 2011 година, и од каде партијата најде меѓу 15 и 30 милиони евра за новото седиште.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е политичкиот субјект кој е синоним за матни финасирања на својата кампања

Press24 - 18.07.2015

Нервозата на СДСМ станува се поочигледна. Тие се обидуваат виновници да бараат во ВМРО-ДПМНЕ за сите внатрепартиски препукувања, безидејноста, а еве сега и за слабата наплата на чланарината.

СДСМ: Дали почетоците на криминалната империја на Груевски се парите во кеш што ги примала Јанкулоска?

А1 On - 18.07.2015

„Многу му гори под нозете на Никола Груевски штом, наместо да се фати за работа по брјните критики во Извештајот на Прибе, со коишто ја обрука Македонија во Европа и светот, тој се занимава со членарините во СДСМ.

СДСМ: Дали почетоците на криминалната империја на Груевски се парите во кеш што ги примала Јанкулоска?

Репортер - 18.07.2015

„Многу му гори под нозете на Никола Груевски штом, наместо да се фати за работа по бројните критики во Извештајот на Прибе, со коишто ја обрука Македонија во Европа и светот, тој се занимава со членарините во СДСМ.

СДСМ: Која е сумата на злоупотребени пари на граѓаните за партиски цели?

Нова ТВ - 18.07.2015

Многу му гори под нозете на Никола Груевски штом, наместо да се фати за работа по брјните критики во Извештајот на Прибе, со коишто ја обрука Македонија во Европа и светот, тој се занимава со членарините во СДСМ, соопштува оваа партија.

СДСМ: За многу милиони евра ќе треба Груевски да поднесе сметки

+инфо - 18.07.2015

Многу му гори под нозете на Никола Груевски штом, наместо да се фати за работа по брјните критики во Извештајот на Прибе, со коишто ја обрука Македонија во Европа и светот, тој се занимава со членарините во СДСМ, реагира СДСМ.

СДСМ: За многу милиони евра ќе треба Груевски да поднесе сметки

Либертас - 18.07.2015

Многу му гори под нозете на Никола Груевски штом, наместо да се фати за работа по брoјните критики во Извештајот на Прибе, со коишто ја обрука Македонија во Европа и светот, тој се занимава со членарините во СДСМ, реагира СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во нас бара виновници за внатрепартиските препукувања и безидејноста

Либертас - 18.07.2015

Нервозата на СДСМ станува се поочигледна. Тие се обидуваат виновници да бараат во ВМРО-ДПМНЕ за сите внатрепартиски препукувања, безидејноста, а еве сега и за слабата наплата на чланарината, одговара ВМРО-ДПМНЕ н а денешната реакција од СДСМ.

ВМРО ДПМНЕ: Да не беше црното сценарио на СДСМ, приходите во буџетот ќе беа уште повисоки

Фактор - 18.07.2015

Колку и да се обидува СДСМ не може да спори дека приходите првото полугодие се на високо ниво и дека сигурно ќе беа повисоки да не беше нивното црно сценарио, реагира ВМРО-ДПМНЕ на реакцијата на СДСМ на ребалансот на буџетот за 2015 година.

СДСМ распали по ВМРО ДПМНЕ - еве што соддржи најновото соопштение!

Sky - 18.07.2015

Во соопштението на СДСМ испратено до јавноста, опозициската партија прашува како ВМРО-ДПМНЕ ја „пополни“ дупката од 3,5 милиони евра, констатирана во извештајот на ВМРО-ДПМНЕ за изборите во 2011 година.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е политичкиот субјект кој е синоним за матни финасирања на својата кампања

Вечер Прес - 18.07.2015

Нервозата на СДСМ станува се поочигледна. Тие се обидуваат да бараат вина во ВМРО-ДПМНЕ за сите внатрепартиски препукувања, безидејноста, а еве сега и за слабата наплата на чланарината. Оттука и произлегува жолчното соопштение на СДСМ полно со гнев ...

СДСМ: Дали почетоците на криминалната империја на Груевски се парите во кеш што ги примала Јанкулоска?

Локално - 18.07.2015

„Многу му гори под нозете на Никола Груевски штом, наместо да се фати за работа по брјните критики во Извештајот на Прибе, со коишто ја обрука Македонија во Европа и светот, тој се занимава со членарините во СДСМ.

Дегруевизација на Република Македонија

Дневник - 17.07.2015

Ако пред само 6-7 месеци, некому споменавте дека во 2015 година, на само една година од новиот мандат на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, без негова иницијатива, без негова желба и волја, без посебна подготовка и изградена стратегија, Груевски ќе ...

СДСМ: Груевски се занимава со СДСМ за да не се соочи со сопственото членство

Фокус - 17.07.2015

Од СДСМ потсетуваат дека во официјално соопштение партијата веќе информираше дека Централниот одбор на СДСМ едногласно го поздрави постигнатиот договор за надминување на политичката криза во Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните одлучуваат кој ќе ги води институциите

+инфо - 17.07.2015

СДСМ се уште не може да научи дека граѓаните на Република Македонија се тие кои ја даваат одговорноста, која партија и кои луѓе ќе раководат со државните институции, реагира ВМРО-ДПМНЕ, на соопштението на СДСМ во кое обвини дека Груевски повеќе се ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не може да ги прикрие инвестициите во ребалансот

+инфо - 17.07.2015

Колку и да се обидува СДСМ не може да спори дека приходите првото полугодие се на високо ниво и дека сигурно ќе беа повисоки да не беше нивното црно сценарио, реагира ВМРО-ДПМНЕ на реакцијата на СДСМ на ребалансот на буџетот за 2015 година.

СДСМ: Груевски ќе мора да им ги врати украдените пари на граѓаните

Репортер - 17.07.2015

Никола Груевски полека сфаќа дека неговото останување уште некој месец во Владата ништо нема да смени зашто „Царот е гол“ и тоа е јасно за целата јавност. Груевски има потеба да се занимава со лаги за седницата на Централниот одбор на СДСМ за да не ...

СДСМ: Ние ветивме дека ќе ја вратиме средната класа, а Груевски украдените пари

МКД - 17.07.2015

Никола Груевски полека сфаќа дека неговото останување уште некој месец во Владата ништо нема да смени зашто „царот е гол“ и тоа е јасно за целата јавност, соопшти денеска СДСМ. „Груевски има потеба да се занимава со лаги за седницата на Централниот ...

СДСМ: Груевски сфаќа дека ништо не може да смени, затоа што “Царот е гол“

Кирилица - 17.07.2015

Никола Груевски полека сфаќа дека неговото останување уште некој месец во Владата ништо нема да смени затоа што “Царот е гол“ и тоа е јасно за целата јавност, велат од СДСМ. „Груевски има потеба да се занимава со лаги за седницата на Централниот ...

ВМРО–ДПМНЕ: Економските експерти на СДСМ се докажаа со криминалната и мафијашка приватизација

МКД - 17.07.2015

Економските експерти на СДСМ во минатото се докажаа со криминалната и мафијашка приватизација, со 684 затворени фабрики, со повеќе од 200 илјади оставени луѓе без работа, намалени пензии, намалена социјална помош, умртвено стопанство, никаква ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се уште не може да научи дека граѓаните се тие кои ја даваат одговорноста

Курир - 17.07.2015

СДСМ сеуште не може да научи дека граѓаните на Република Македонија се тие кои ја даваат одговорноста, која партија и кои луѓе ќе раководат со државните институции, се вели во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Обидот на СДСМ со политичка криза да ја втурне економијата во минус е неуспешен

Курир - 17.07.2015

СДСМ би бил пресреќен да е лоша состојбата во Буџетот. Затоа ги фаќа паника кога слушнаа дека приходите се одлични и се за 14% повисоки од 2014 година. Тој податок е доказ дека обидот на СДСМ со политичка криза да ја втурне економијата во минус е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неуспешен беше обидот на СДСМ со политичка криза да предизвика економска криза

МКД - 17.07.2015

СДСМ би бил пресреќен да е лоша состојбата во Буџетот. Затоа ги фаќа паника кога слушнаа дека приходите се одлични и се за 14% повисоки од 2014 година. Тој податок е доказ дека обидот на СДСМ со политичка криза да ја втурне економијата во минус е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неуспешен обидот на СДСМ со криза да ја втурне економијата во минус

Нетпрес - 17.07.2015

СДСМ би бил пресреќен да е лоша состојбата во Буџетот. Затоа ги фаќа паника кога слушнаа дека приходите се одлични и се за 14% повисоки од 2014 година. Тој податок е доказ дека обидот на СДСМ со политичка криза да ја втурне економијата во минус е ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се уште не може да научи – граѓаните ја даваат одговорноста

Репортер - 17.07.2015

СДСМ сеуште не може да научи дека граѓаните на Република Македонија се тие кои ја даваат одговорноста, која партија и кои луѓе ќе раководат со државните институции, се вели во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Груевски ќе мора да им ги врати украдените пари на граѓаните

А1 On - 17.07.2015

„Никола Груевски полека сфаќа дека неговото останување уште некој месец во Владата ништо нема да смени зашто „Царот е гол“ и тоа е јасно за целата јавност. Груевски има потеба да се занимава со лаги за седницата на Централниот одбор на СДСМ за да не ...

СДСМ: Груевски се занимава со СДСМ за да не се соочи со сопственото членство

+инфо - 17.07.2015

Никола Груевски полека сваќа дека неговото останување уште некој месец во Владата ништо нема да смени зашто „царот е гол“ и тоа е јасно за целата јавност, констатира СДСМ во соопштение до јавноста.

ВМРО – ДПМНЕ: Економистите на СДСМ се докажаа со криминална и мафијашка приватизација

Нетпрес - 17.07.2015

СДСМ сеуште не може да научи дека граѓаните на Република Македонија се тие кои ја даваат одговорноста, која партија и кои луѓе ќе раководат со државните институции. Насилството кое што го врши СДСМ порано или подоцна ќе им се врати како бумеранг, се ...

ВМРО: Целта на СДСМ е да ја урнисаат македонската економија

Пулс24 - 17.07.2015

СДСМ би бил пресреќен да е лоша состојбата во Буџетот. Затоа ги фаќа паника кога слушнаа дека приходите се одлични и се за 14% повисоки од 2014 година. Тој податок е доказ дека обидот на СДСМ со политичка криза да ја втурне економијата во минус е ...

СДСМ: „Царот е гол“ - тоа и` е јасно на целата јавност!

Sky - 17.07.2015

- Никола Груевски полека сфаќа дека неговото останување уште некој месец во Владата ништо нема да смени зашто “Царот е гол“ и тоа е јасно за целата јавност, се вели во денешното соопштение на СДСМ.

СДСМ: Груевски ќе мора да им ги врати украдените пари на граѓаните

Локално - 17.07.2015

„Никола Груевски полека сфаќа дека неговото останување уште некој месец во Владата ништо нема да смени зашто „Царот е гол“ и тоа е јасно за целата јавност. Груевски има потеба да се занимава со лаги за седницата на Централниот одбор на СДСМ за да не ...

СДСМ: Груевски се занимава со лаги за СДСМ за да не им објасни на своите зошто ги превесла со договорот

Либертас - 17.07.2015

„Никола Груевски полека сфаќа дека неговото останување уште некој месец во Владата ништо нема да смени зашто “Царот е гол“ и тоа е јасно за целата јавност. Груевски има потреба да се занимава со лаги за седницата на Централниот одбор на СДСМ за да ...

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ би бил пресреќен да е лоша состојбата во Буџетот

Република - 17.07.2015

СДСМ би бил пресреќен да е лоша состојбата во Буџетот. Затоа ги фаќа паника кога слушнаа дека приходите се одлични и се за 14% повисоки од 2014 година. Тој податок е доказ дека обидот на СДСМ со политичка криза да ја втурне економијата во минус е ...

ВМРО ДПМНЕ: Насилството кое што го врши СДСМ порано или подоцна ќе им се врати како бумеранг

Република - 17.07.2015

СДСМ сеуште не може да научи дека граѓаните на Република Македонија се тие кои ја даваат одговорноста, која партија и кои луѓе ќе раководат со државните институции, се вели во реакцијата на ВМРО ДПМНЕ.

ВМРО ДПМНЕ: СДСМ би бил пресреќен да е лоша состојбата во Буџетот

Вечер Прес - 17.07.2015

СДСМ би бил пресреќен да е лоша состојбата во Буџетот. Затоа ги фаќа паника кога слушнаа дека приходите се одлични и се за 14% повисоки од 2014 година. Тој податок е доказ дека обидот на СДСМ со политичка криза да ја втурне економијата во минус е ...

Кој ќе го наследи Груевски?

24 Вести - 16.07.2015

По постигнатиот договор за т.н. преодна влада, почнаа шпекулациите околу тоа кој ќе биде премиер и кој ќе ги води клучните министерства. Денеска дел од медиумите објавија дека екс министерот за правда Михајло Маневски е најсериозен кандидат да биде ...

Груевски го форсира Михајло Маневски за преоден премиер?

Фокус - 16.07.2015

Наспроти сите досегашни имиња што се вртеа во јавноста, како Пешевски, Поповски и Тодоров, Груевски ги изненадил сопартијците со името на Михајло Маневски, поранешен министер за правда. Во ек на преговорите за организација на новата влада, „Фокус“ ...

Заев го продаде СДСМ за да се спаси од судење

Нетпрес - 16.07.2015

Според анализата на „Вечер“ на последните политички случувања во земјата станува јасно дека лидерот на социјалдемократите Заев го продаде СДСМ за да се спаси себе си од судење . После сè што направи Заев нема техничка влада, владата ја води ...

Плусинфо: Маневски наследник на Груевски?

Репортер - 16.07.2015

На чело на преодната влада можно е да застане поранешниот министер за правда Михајло Маневски, информира порталот Плусинфо. Порталот Плусинфо се повикува на неофицијални информации од партиски извори според кои оваа можност веќе била разгледувана на ...

Маневски наследник на Груевски?

+инфо - 16.07.2015

На чело на преодната влада можно е да застане поранешниот министер за правда Михајло Маневски. Како што неофицијално дознаваме од партиски извори, оваа можност веќе била разгледувана на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Плусинфо: Маневски на местото на Груевски во преодната влада?

Кирилица - 16.07.2015

На чело на преодната влада можно е да застане поранешниот министер за правда Михајло Маневски, дознава Плусинфо од партиски извори. Оваа можност веќе била разгледувана на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Калкулации околу местото преоден премиер – барабанот за сега го исфрла Маневски

Репортер - 16.07.2015

Денеска дел од медиумите објавија дека екс министерот за правда Михајло Маневски е најсериозен кандидат да биде наследник на Никола Груевски и дека оваа можност веќе била разгледувана на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев го продаде СДСМ за да се спаси себе од судење

Курир - 16.07.2015

После сè што направи Заев нема техничка влада, владата ја води ВМРО-­ДПМНЕ до избори, СДСМ нема министри во финансии, МВР и правда што СДСМ изрично бараше. Во договорот нема обврска за смена на досегашниот јавен обвинител.

Маневски преоден премиер?- тој ниту ја потврдува ниту ја демантира ваквата можност

Локално - 16.07.2015

Денеска дел од медиумите објавија дека екс министерот за правда Михајло Маневски е најсериозен кандидат да биде наследник на Никола Груевски и дека оваа можност веќе била разгледувана на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Плусинфо: Маневски наследник на Груевски?

Либертас - 16.07.2015

На чело на преодната влада можно е да застане поранешниот министер за правда Михајло Маневски, информира порталот Плусинфо. Порталот Плусинфо се повикува на неофицијални информации од партиски извори според кои оваа можност веќе била разгледувана на ...

Заев на преговорите повеќе од енергијата ја искористил за запирање на сите судски процеси против него

Пулс24 - 16.07.2015

После сè што направи Заев нема техничка влада, владата ја води ВМРО-ДПМНЕ до избори, СДСМ нема министри во финансии, МВР и правда што СДСМ изрично бараше. Во договорот нема обврска за смена на досегашниот јавен обвинител.

Земјотрес во Пржино, се проценуваат последиците

Н.Македонија - 16.07.2015

Што навистина ѝ се случи на Македонија ноќта меѓу 14 и 15 јули во резиденцијата на амбасадорот на ЕУ во Пржино? Дали постигнатиот политички договор со посредство на меѓународната заедница ја враќа државата на вистинскиот колосек и се отвораат ...

Што потпишаа лидерите по преговорите со Хан, договорот во целост

Вест - 15.07.2015

Европската комисија на својата веб страница денеска го објави документот (Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015) што доцна синоќа го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија по маратонските преговори со посредство на ...

Содржината на постигнатиот договор на политичките лидери

Фокус - 15.07.2015

Во април избори, Груевски заминува до Нова Година. Договорот кој синоќа доцна по полноќ, по многучасовни преговори беше постигнат во резиденцијата на ЕУ во скопската населба Пржино, беше објавен на страницата на СДСМ: Во согласност со договорот ...

Груевски потврди дека ќе се повлече

Фокус - 15.07.2015

- За да не може некој да има алиби и зиговори за резултатите од изборите се согласивме почнувајќи од 20-ти октомври, па до изборите, СДСМ по претходна консултација со ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да даде предлог за технички министер за внатрешни работи, што ...

Груевски: Политичката криза решена, европските перспективи на Македонија остануваат отворени

24 Вести - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април следната година. Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори.

Груевски: Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ номинира премиер

Телма - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април следната година. Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори.

Груевски: Политичката криза решена, европските перспективи на Македонија остануваат отворени

Канал5 - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април следната година. Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори.

Груевски: Кризата е решена, европските перспективи остануваат отворени

Утрински - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април следната година. Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори.

Груевски: Политичката криза решена

Алсат-М - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април следната година. Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира кандидат за премиер 100 дена пред предвремените избори

Вест - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април следната година. Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори.

Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015

24 Вести - 15.07.2015

Европската комисија на својата веб страница денеска го објави документот (Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015) што доцна синоќа го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија по неколкучасовните преговори во Скопје за ...

Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015 (интегрално)

Телма - 15.07.2015

Европската комисија на својата веб страница денеска го објави документот (Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015) што доцна синоќа го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија по неколкучасовните преговори во Скопје за ...

ФОТО: Каков договорот потпишаа политичките лидери - интегрален текст

Утрински - 15.07.2015

Ова е договорот што утрово го потпишаа македонските лидери по целодневните преговори со еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници. На овој договор стојат потписите на Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи.

Лидерите ликуваат, камповите заминуваат, бомбите стивнуваат, аналитичарите предупредуваат

Deutsche Welle - 15.07.2015

Договорот не е повод за еуфорија, туку основа за дејствување, велат аналитичарите во своите првични оценки за постигнатиот договор меѓу лидерската четворка Еврокомесарот Јоханес Хан го пропушти полноќниот лет за Брисел, но неговата упорност даде ...

ЕК гo објави договорот во 8 точки за разрешување на политичката криза

Канал5 - 15.07.2015

Ова е важен чекор во надминувањето на тековната криза кон адресирање на клучните предизвици со кои се соочува земјата. Политичките лидери во земјата сега мора бргу да го имплементираат договорот со добра волја - стои во официјалната изјава од ...

Договорот за излез од политичката криза го поздравија Груевски и Заев

Канал5 - 15.07.2015

Во договорот се предвидува актуелната влада да си поднесе оставка на 100 дена пред изборите, кои ќе се одржат на 24 април, а на 15-ти јануари да биде инаугурирана новата Влада. Груевски се повлекува од позицијата, останува партиски лидер, а пред ...

Што потпишаа лидерите во Пржино

Вест - 15.07.2015

Во договорот од 2 јуни, член 6, прва алинеја стои: "До 10 јуни, партиите да се договорат за точната организација на владата која ќе ги подготвува изборите. На 19 јуни лидерите ја потврдија нивната посветеност на горенаведениот договор во писмена ...

Разврска на политичката криза во Македонија

Алсат-М - 15.07.2015

Двете конфронтирани страни во политичките преговори, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, на прес-конференциите во раните утрински часови се прогласија за победници. Заев истакна дека оставката на Груевски до крајот на годинава го потврдува неговото криминално ...

Избори на 24 април

Дневник - 15.07.2015

Избори на 24 април. Сто дена претходно, на 15 јануари, треба да се избере нова влада за да ги организира и спроведе изборите, а чиј премиер ќе го одреди ВМРО-ДПМНЕ. На 20 октомври СДСМ влегува во актуелната влада, и тоа со едно министерско место во ...

Ова е договорот што синоќа го потпишаа партиските лидери

Нетпрес - 15.07.2015

Во договор на 2 јуни, член 6, прва алинеја, се вели: „До 10 јуни, партиите да се договараат за точната организација на Владата која ќе ги подготвува изборите”. На 19-ти јуни лидерите ја потврдија својата посветеност на гореспоменатиот договор во ...

Решена политичката криза, избори на 24-ти април 2016-та

МРТ - 15.07.2015

Постигнат договор, политичката криза во државава решена. Ова е епилогот по повеќе од 12 часа разговори на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан со лидерите на најголемите политички партии.

Влахов Мицов: За кризата да заврши, потребна е одговорна опозиција

Нетпрес - 15.07.2015

Спроведувањето на договорот за излез од македонската политичка криза може да биде блокиран од опозицијата со цел да ја добие власта без избори, смета универзитетскиот професор и член на граѓанското движење „Македонски манифест“, Стефан Влахов Мицов.

Груевски: Задоволен сум од постигнатиот договорот (Видео)

Кирилица - 15.07.2015

Политичката криза во Македонија е решена. Европските перспективи за Република Македонија остануваат отворени. Економијата се ослободува од стегите кои ги наметна политичката криза и ќе продолжи да расте, што значи нови работни места и нови ...

Груевски: СДСМ беше приклештена да не може да избега од избори во април 2016 (ВИДЕО)

МКД - 15.07.2015

Политичката криза во Македонија е решена. Европските перспективи за Република Македонија остануваат отворени. Економијата се ослободува од стегите кои ги наметна политичката криза и ќе продолжи да расте, што значи нови работни места и нови ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ е задоволна од договорот, следниот период ќе се фокусираме на работи од полза на граѓаните

Курир - 15.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ е задоволна од постигнатиот договор помеѓу политичките партии кој беше синоќа потпишан затоа што политичката криза е заавршена. Сите непријатни состојби во кои беа ставени граѓаните се зад нас и во следниот период ни останува да се ...

Димовски: Повлекувањето на премиерот 100 дена пред секои избори е системско решение кое ќе влезе во законодавството

Курир - 15.07.2015

Како системско решение отсега па за сите парламентарни избори 100 дена пред секои парламентарни избори премиерот ќе се повлече и ќе биде номиниран привремен премиер, системско решение што ќе влезе во македонското законодавство.

Договор со точно утврдени датуми

Глас на Америка - 15.07.2015

Опозицијата се враќа во Собранието на 1-ви септември 2015-та, Владата ќе поднесе оставка до 15-ти јануари, а собраниски избори на 24-ти април 2016-та На 24-ти април ќе се одржат парламентарни избори; до 15-ти јануари актуелната влада ќе поднесе ...

ДИМОВСКИ: На местото на Груевски, ниту министер, ниту пратеник (ВИДЕО)

Телеграф - 15.07.2015

На негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, пратеничка или некоја друга значајна политичка функција, туку на негово место ќе застане лице кое не е на таква функција, вели Димовски Ниту ...

Нов премиер ќе се назначува пред секои парламентарни избори во земјава

Макфакс - 15.07.2015

Со постигнувањето на договорот отсега, за сите парламентарни избори 100 дена пред секои избори премиерот ќе се повлече и ќе биде номиниран привремен премиер, системско решение што ќе влезе во македонското законодавство.

Димовски: Привремен премиер нема да биде ниту еден актуелен министер или пратеник

МКД - 15.07.2015

Никола Груевски во изборниот период ќе биде целосно посветен на контактите со граѓаните, подготовката на партијата, програми, средби и ќе ја однесе ВМРО-ДПМНЕ во една од најголемите победи досега, изјави за Канал 5 пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија ...

Во ноември ќе падне првиот функционер

+инфо - 15.07.2015

Со постигнувањето на договор за излез од политичката криза, по маратонските состаноци што траеја 12 часа, ВМРО – ДПМНЕ ретерираше од сите досегашни ставови и изјави на партискиот лидер Никола Груевски, кој ја убедуваше јавноста дека нема шанси да си ...

Груевски: СДСМ беше приклештена да не може да избега од избори

Нетпрес - 15.07.2015

СДСМ беше приклештена да не може да избега од изборите во април 2016, посочи на синоќешната прес конференција по повод постигнатиот договор премиерот Никола Груевски. – ВМРО-ДПМНЕ преговараше самоуверено и не им остави ни најмал простор да избегаат ...

Димовски: На местото на Груевски нема да дојде функционер од ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 15.07.2015

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ за вестите на Канал 5, рече дека откако ќе се повлече Никола Груевски од функција премиер на негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, претеничка или некоја ...

Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015 (интегрално)

Сител - 15.07.2015

Европската комисија на својата веб страница денеска го објави документот (Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015) што доцна синоќа го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија по неколкучасовните преговори во Скопје за ...

Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015 (ФОТО)

Репортер - 15.07.2015

Европската комисија на својата веб страница денеска го објави документот (Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015) што доцна синоќа го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија по неколкучасовните преговори во Скопје за ...

ГРУЕВСКИ: Европските перспективи остануваат отворени, политичката криза е решена (ВИДЕО)

Телеграф - 15.07.2015

Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори. СДСМ се враќа во Парламентот на 1 септември и ќе предложи технички министер за внатрешни работи, а ќе се избере и нов јавен ...

Политичката криза решена, избори на 24-ти април

МРТ - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски презентирајќи го постигнатиот договор на повеќечасовната средба на партиските лидери со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека политичката криза во Македонија е решена, преговорите ...

Падна нов “Рамковен договорот„ меѓу Заев и Груевски

Репортер - 15.07.2015

До доцна во ноќта партиските лидери ги договараа деталите за излегување од политичката криза. Договорот има осум точки: 1. На 1 септември, годинава СДСМ се враќа во Собранието. 2. На 20 октомври, годинава ќе биде назначен нов министер за внатрешни ...

Груевски ја напушта функцијата 100 дена пред избори

Репортер - 15.07.2015

С поред договореното, сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори. Новиот јавен обвинител со целосни автономни овластувања ќе ги добие материјалите каде што на транспарентен ...

Груевски: СДСМ се свесни дека во април ќе ги загубат изборите (ВИДЕО)

Press24 - 15.07.2015

СДСМ во сиот изминат период, а и во текот на денешниот ден правеа максимални напори да пропадне договорот од 2 јуни и да нема избори во април, рече премиерот Никола Груевски на прес-конференција.

Груевски: СДСМ се свесни дека ќе ги загубат изборите

Нетпрес - 15.07.2015

СДСМ во сиот изминат период, а и во текот на денешниот ден правеа максимални напори да пропадне договорот од 2 јуни и да нема избори во април, рече премиерот Никола Груевски на прес-конференција.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ е задоволна од договорот, следниот период ќе се фокусираме на работи од полза на граѓаните

Press24 - 15.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ е задоволна од постигнатиот договор помеѓу политичките партии кој беше синоќа потпишан затоа што политичката криза е заавршена. Сите непријатни состојби во кои беа ставени граѓаните се зад нас и во следниот период ни останува да се ...

Димовски: Привремен премиер нема да биде од редот на актуелните фунционери

Нетпрес - 15.07.2015

По повлекувањето на премиерот Никола Груевски од функција Премиер на негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, претеничка или некоја друга значајна политичка функција, туку на негово место ...

Димовски: Повлекувањето на премиерот 100 дена пред секои избори е системско решение кое ќе влезе во законодавството

Press24 - 15.07.2015

Како системско решение отсега па за сите парламентарни избори 100 дена пред секои парламентарни избори премиерот ќе се повлече и ќе биде номиниран привремен премиер, системско решение што ќе влезе во македонското законодавство.

Нов премиер ќе се назначува пред секои парламентарни избори во земјава

Кајгана - 15.07.2015

Со постигнувањето на договорот отсега за сите парламентарни избори 100 дена пред секои избори премиерот ќе се повлече и ќе биде номиниран привремен премиер, системско решение што ќе влезе во македонското законодавство.

На местото на Груевски нема да дојде ниту еден од актуелните функционери

Кирилица - 15.07.2015

По повлекувањето на премиерот Никола Груевски од функцијата премиер на негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, пратеничка или некоја друга значајна политичка функција, туку на негово ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира премиер кој нема да биде од редот на актуелните функционери

Репортер - 15.07.2015

По повлекувањето на премиерот Никола Груевски од функција Премиер на негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, претеничка или некоја друга значајна политичка функција, туку на негово место ...

Димовски: Новиот премиер нема да биде функционер од ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 15.07.2015

По повлекувањето на премиерот Никола Груевски од функција Премиер на негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, претеничка или некоја друга значајна политичка функција, туку на негово место ...

Борбата меѓу СДСМ и ВМРО: Кој последен се смее најслатко се смее?

Репортер - 15.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ пред само 6 дена тврдеше дека не дава ниту оставки, ниту преодна влада… на крај прифати се , посочува Либертас. По договорот постигнат со посредство на Хан, посебно интересно и смешно изгледаат изјавите и соопштенијата на премиерот ...

Груевски преговараше не како премиер, туку како претседател на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Репортер - 15.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ преговараше самоуверено, изјави премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, откако на средбата во Пржино, во посредство на еврокомесарот, Јоханес Хан и тројцата европратеници, беше постигнат договор меѓу четирите политички партии ...

Груевски: Политичката криза решена, европските перспективи на Македонија остануваат отворени

Алфа - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април следната година. Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори.

Груевски потврди дека ќе се повлече до Нова Година (ВИДЕО)

+инфо - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски на прес-конференција која се оджа после полноќ, потврди дека тој и владата ќе си поднесат оставка и ќе има преодна влада пред изборите. Ние постигнавме договор во кој СДСМ се враќа во Парламентот на 1 септември.

ВИДЕО: Груевски ја потврди оставката и преодната влада

Нова ТВ - 15.07.2015

Премиерот Никола Груевски вечерва потврди дека тој и владата ќе си поднесат оставка и ќе има преодна влада пред изборите. – Ние постигнавме договор во кој СДСМ се враќа во Парламентот на 1 септември.

Договорот на кој по полноќ ставија потпис четворицата лидери

+инфо - 15.07.2015

Договорот кој синоќа доцна по полноќ, по многучасовни преговори беше постигнат во резиденцијата на ЕУ во скопската населба Пржино, беше објавен на веб страницата на СДСМ. Интегрално го објавуваме договор, со превод од Кирилица , на кој свој потпис ...

Груевски: СДСМ се свесни дека во април ќе ги загубат изборите (ВИДЕО)

Курир - 15.07.2015

СДСМ во сиот изминат период, а и во текот на денешниот ден правеа максимални напори да пропадне договорот од 2 јуни и да нема избори во април, рече премиерот Никола Груевски на прес-конференција.

Груевски: Во април ќе добиеме најмасовна поддршка досега

Кајгана - 15.07.2015

СДСМ се свесни дека ќе изгубат на изборите што ќе се одржат на 24 април, граѓаните повторно ќе дадат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, порача премиерот и лидер на владејачката партија, Никола Груевски ноќеска откако се постигна договор за политичката криза во ...

(ВИДЕО) Груевски: Јас сум задоволен од постигнатиот договор

А1 On - 15.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ преговараше самоуверено, изјави премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, откако на средбата во Пржино, во посредство на еврокомесарот, Јоханес Хан и тројцата европратеници, беше постигнат договор меѓу четирите политички партии ...

Сите детали од договорот за решавање на политичката криза

Правдико - 15.07.2015

До доцна во ноќта партиските лидери ги договараа деталите за излегување од политичката криза. Договорот има осум точки: 1. На 1 септември, годинава СДСМ се враќа во Собранието. 2. На 20 октомври, годинава ќе биде назначен нов министер за внатрешни ...

Хан, Груевски и Заев задоволни од договорот за крај на политичката криза

Нова ТВ - 15.07.2015

Предвремените избори ќе се одржат на 24 април 2016 година. Во септември ќе биде именуван специјален јавен обвинител кој ќе ги отвори прислушувањето и Пуч. Во средината на септември опозицијата ќе се врати во Собранието.

Груевски и Заев задоволни од договорот за решавање на кризата

Р.С.Европа - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април идната година, соопштија по преговорите во Скопје, лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ Никола Груевски и Зоран Заев, изразувајќи задоволство од постигнатиот договор со посредство ...

Што потпишаа партиските лидери?

А1 On - 15.07.2015

По долгите и напорни разговори во Пржино, СДСМ го објави во интегрална форма договорот кои четирите партиски лидери го потпишаа. Документот содржи протокол кој ја дефинира организацијата на преодната влада и претставува дополнување на договорот од ...

Што содржи оригиналниот договор за излез од кризата (Во превод на Кирилица)

Кирилица - 15.07.2015

На својата веб страница СДСМ го објави оригиналниот договор што четворицата лидери го постигнаа и го потпишаа по маратонските и исцрпувачки преговори во резиденцијата на Европската унија во скопската населба Пржино.

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Македонија излегува од кризата, избори на 24 април

Телеграф - 15.07.2015

Предвремените парламентарни избори ќе ги имаме на 24 април догодина, 100 дена пред тие избори ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, а СДСМ од 1 септември се враќа во Собрание Македонија од денеска влегува во нова фаза од модерната историја на ...

Се договорија: Предвремени избори на 24 април со 100 дена преодна влада

Правдико - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии, со посредство на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, по повеќечасовни преговори доцна утрово постигнаа договор за излез од политичката криза во државата.

Целосниот договор што утрово го потпишаа македонските лидери

МКД - 15.07.2015

Еве ја преведената верзија на Договорот што синоќа, по 12-часовни преговори, го потпишаа премиерот Никола Груевски, лидерот на СДСМ Зоран Заев, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и претседателот ДПА, Мендух Тачи, со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан.

Груевски: Во април ќе добиеме најмасовна поддршка досега

Макфакс - 15.07.2015

СДСМ се свесни дека ќе изгубат на изборите што ќе се одржат на 24 април, граѓаните повторно ќе дадат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, порача премиерот и лидер на владејачката партија, Никола Груевски ноќеска откако се постигна договор за политичката криза во ...

Капитал интегрално го пренесува финалниот договор од Пржино

Капитал - 15.07.2015

По маратонските преговори, ова е договорот кој го постигнале лидерите на четирите партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи. Капитал во целост го пренесува договорот: Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015 година Во договор на 2 ...

Што содржи оригиналниот договор за излез од кризата

Окно - 15.07.2015

Во согласност со договорот постигнат на 2 јуни, член 6 параграф прв, во кој се вели „До 10 јуни партиите треба да се договорат за точната организација на владата што ќе ги подготви изборите“, на 19 јуни партиите повторно го потврдија своето ...

Како Груевски ги објасни компромисите на ВМРО-ДПМНЕ за постигнатиот договор со СДСМ?

Капитал - 15.07.2015

Постигнавме договор во кој СДСМ се враќа во Парламентот на 1 септември; ВМРО-ДПМНЕ ќе го номинира привремениот премиер, а за да не може некој да има алиби за резултатите од изборите, СДСМ ќе добие министер за внатрешни работи; за да немаат изговори ...

Предвремени избори и специјален обвинител за снимените разговори

Академик - 15.07.2015

Во Договорот е предвидено СДСМ да се врати во Собранието на 1 септември оваа година, како што е предвидено во вториот параграф од членот 6, од Договорот од 2 јуни. Следниот месец, на 20 октомври, ќе се изберат нови министри за внатрешни работи и за ...

Постигнат договор:Оставка на Груевски крај на декември, министри за внатрешни и труд и социјала на предлог на СДСМ

Бриф - 15.07.2015

По шест часовни преговори политичките лидери и еврокомесарот Хан постигнаа договор во Пржино. Дознаваме, договорена е оставка на Груевски пред Нова Година, а Влада со нов премиер најдоцна на 15 јануари.

Груевски: СДСМ беше приклештена, не можеше да избега од изборите

Република - 15.07.2015

СДСМ беше приклештена да не може да избега од изборите во април 2016, рече премиерот Никола Груевски на прес-конференцијата. ВМРО-ДПМНЕ преговараше самоуверено и не им остави ни најмал простор да избегаат од изборите.

Димовски: Повлекувањето на премиерот 100 дена пред секои избори е системско решение кое ќе влезе во законодавството

Пулс24 - 15.07.2015

Како системско решение отсега па за сите парламентарни избори 100 дена пред секои парламентарни избори премиерот ќе се повлече и ќе биде номиниран привремен премиер, системско решение што ќе влезе во македонското законодавство.

„СДСМ беше приклештена да не може да избега од изборите во април 2016“

Денешен - 15.07.2015

СДСМ беше приклештена да не може да избега од изборите во април 2016, рече премиерот Никола Груевски на прес-конференцијата. -ВМРО-ДПМНЕ преговараше самоуверено и не им остави ни најмал простор да избегаат од изборите.

Сите детали од договорот за решавање на политичката криза

еМагазин - 15.07.2015

До доцна во ноќта партиските лидери ги договараа деталите за излегување од политичката криза. Договорот има осум точки: 1. На 1 септември, годинава СДСМ се враќа во Собранието. 2. На 20 октомври, годинава ќе биде назначен нов министер за внатрешни ...

Заев го продаде СДСМ за да се спаси себе од судење

Вечер Прес - 15.07.2015

После се што направи Заев нема техничка влада, владата ја води ВМРО-ДПМНЕ до избори, СДСМ нема министри во финансии, МВР и правда што СДСМ изрично бараше. Во договорот нема обврска за смена на досегашниот јавен обвинител.

ФОТО: Еве го договорот кој по полноќ го потпишаа лидерите на четирите партии

Бриф - 15.07.2015

По маратонските преговори, ова е договорот кој го постигнале лидерите на четирите партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи. Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015 година Во договор на 2 јуни, член 6, прва алинеја, се вели: “До 10 ...

(ВИДЕО) Груевски ги приклештивме и ќе ги победиме СДСМ на избори

Локално - 15.07.2015

ВМРО-ДПМНЕ преговараше самоуверено, изјави премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, откако на средбата во Пржино, во посредство на еврокомесарот, Јоханес Хан и тројцата европратеници, беше постигнат договор меѓу четирите политички партии ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира премиер кој нема да биде од редот на актуелните функционери

Либертас - 15.07.2015

По повлекувањето на премиерот Никола Груевски од функција Премиер на негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, претеничка или некоја друга значајна политичка функција, туку на негово место ...

Видео: Груевски: СДСМ се свесни дека во април ќе ги загубат изборите и се свесни дека народот не им дава поддршка

Пулс24 - 15.07.2015

СДСМ во сиот изминат период, а и во текот на денешниот ден правеа максимални напори да пропадне договорот од 2 јуни и да нема избори во април, рече премиерот Никола Груевски на прес-конференција.

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ НА 24 АПРИЛ – Груевски и Заев задоволни од договорот

МК News - 15.07.2015

Предвремените избори ќе се одржат на 24 април 2016 година. Во септември ќе биде именуван специјален јавен обвинител кој ќе ги отвори прислушувањето и Пуч. Во средината на септември опозицијата ќе се врати во Собранието.

Се договорија: Предвремени избори на 24 април со 100 дена преодна влада

Sky - 15.07.2015

Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори доцна утрово постигнаа договор за излез од политичката криза во државата.

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира премиер кој нема да биде од редот на актуелните функционери

Локално - 15.07.2015

По повлекувањето на премиерот Никола Груевски од функција Премиер на негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, претеничка или некоја друга значајна политичка функција, туку на негово место ...

(ВИДЕО) Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер од 15-ти јануари до изборите кои ќе се одржат на 24-ти април ...

Бриф - 15.07.2015

Политичката криза во Македонија е решена. Европските перспективи за Република Македонија остануваат отворени. Економијата се ослободува од стегите кои ги наметна политичката криза и ќе продолжи да расте, што значи нови работни места и нови ...

Димовски: На местото на Груевски нема да дојде функционер од ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 15.07.2015

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ за вестите на Канал 5, рече дека откако ќе се повлече Никола Груевски од функција премиер на негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, претеничка или некоја ...

Целосниот документ за излез од кризата – договорот од 2 јуни + протоколот од 15 јули

Либертас - 15.07.2015

Документот што се потпиша синоќа во Пржино е всушност протокол кон договорот од 2 јуни и за да се добие целосната слика за решението за излез од кризата, мора да се читаат заедно. Либертас ви пренесува неофицијален прочистен текст на конечниот ...

Сите точки од договорот на лидерите

Република - 15.07.2015

Европската комисија на својата веб страница денеска го објави документот (Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015) што доцна синоќа го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија по неколкучасовните преговори во Скопје за ...

Еве што изјави Груевски ЗА ДОГОВОРОТ: СДСМ беше приклештена да не може да избега од избори во април 2016 (Видео)

МК News - 15.07.2015

Политичката криза во Македонија е решена. Европските перспективи за Република Македонија остануваат отворени. Економијата се ослободува од стегите кои ги наметна политичката криза и ќе продолжи да расте, што значи нови работни места и нови ...

Еве го договорот за решавање на политичката криза на Македонија

Локално - 15.07.2015

До доцна во ноќта партиските лидери ги договараа деталите за излегување од политичката криза. Договорот има осум точки: 1. На 1 септември, годинава СДСМ се враќа во Собранието. 2. На 20 октомври, годинава ќе биде назначен нов министер за внатрешни ...

(ВИДЕО) Груевски и Заев потврдија-Има договор за предвремени избори во Македонија!

Фактор - 15.07.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии во Република Македонија постигнаа договор за излез од политичката криза во земјата. “Можам да ви соопштам дека постигнавме договор, кој беше потпишан од четворицата лидери.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер и ќе победи на изборите

еМагазин - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април следната година. Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори.

Сите точки од договорот што доцна синоќа го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија

Пулс24 - 15.07.2015

Европската комисија на својата веб-страница денеска го објави документот (потокол кон Договорот од 2 јуни 2015) што доцна синоќа го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија по неколкучасовните преговори во Скопје за ...

Груевски: Во април ќе добиеме најмасовна поддршка досега

Точка - 15.07.2015

СДСМ се свесни дека ќе изгубат на изборите што ќе се одржат на 24 април, граѓаните повторно ќе дадат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, порача премиерот и лидер на владејачката партија, Никола Груевски ноќеска откако се постигна договор за политичката криза во ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер за период од 100 дена, почнувајќи од 15 јануари 2016

Пулс24 - 15.07.2015

– Политичката криза во Македонија е решена. Европските перспективи за Република Македонија остануваат отворени. Економијата се ослободува од стегите кои ги наметна политичката криза и ќе продолжи да расте, што значи нови работни места и нови ...

Еве го документот – што потпишаа лидерите на партиите

МК News - 15.07.2015

Според потпишаното нов министер за внатрешни работи ќе биде избран на 20-ти октомври, по предлог на СДСМ, а во консултација со ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Истиот датум ќе биде именуван нов министер за труд и социјална политика, исто така предложен од СДСМ.

Груевски: СДСМ беше приклештена, не можеше да избега од изборите

Вечер Прес - 15.07.2015

СДСМ беше приклештена да не може да избега од изборите во април 2016, рече премиерот Никола Груевски на прес-конференцијата. ВМРО-ДПМНЕ преговараше самоуверено и не им остави ни најмал простор да избегаат од изборите.

Целосниот договор што утрово го потпишаа македонските лидери

Тера - 15.07.2015

ПРОТОКОЛ На Договорот од 2 јуни 2015 Во Договорот од 2 јуни, член 5, прва алинеја, е констатирано: „До 10 јуни страните ќе се договорат за конкретната организација на владата што ќе ги подготвува изборите".

Димовски: Новиот премиер нема да биде функционер од ВМРО ДПМНЕ

Република - 15.07.2015

По повлекувањето на премиерот Никола Груевски од функција Премиер на негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, претеничка или некоја друга значајна политичка функција, туку на негово место ...

Целосниот договор што го потпишаа политичките лидери

Канал 77 - 15.07.2015

По преговорите, интегрално ви го пренесуваме договорот кој го постигнале лидерите на четирите партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи. Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015 година Во договор на 2 јуни, член 6, прва алинеја, се ...

Што потпишаа лидерите на четирите партии?

Вечер Прес - 15.07.2015

По маратонските преговори, ова е договорот кој го постигнале лидерите на четирите партии, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи. Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015 година Во договор на 2 јуни, член 6, прва алинеја, се вели: "До 10 ...

Целиот договор од Пржино: Сите задоволни, Македонија победник!

Фактор - 15.07.2015

Новиот договор со кој се предвидува враќање на СДСМ во парламентот, оставка на Груевски и формирање нова, преодна Влада беше објавен на веб страната на СДСМ. Вчера доца лидерите на двете партии изразија задоволство од постигнатото.

Димовски: Новиот премиер нема да биде функционер од ВМРО ДПМНЕ

Вечер Прес - 15.07.2015

На местото на Груевски нема да дојде ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, претеничка или некоја друга значајна политичка функција, туку на негово место ќе застане лице кое не е на таква функција По повлекувањето ...

Димовски: Новиот премеир нема да биде ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, ...

Пулс24 - 15.07.2015

По повлекувањето на премиерот Никола Груевски од функција Премиер на негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, претеничка или некоја друга значајна политичка функција, туку на негово место ...

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, кој нема да биде од редот на актуелните функционери

Денешен - 15.07.2015

По повлекувањето на премиерот Никола Груевски од функција Премиер на негово место нема да застане ниту еден функционер од ВМРО-ДПМНЕ кој во моментов извршува министерска, претеничка или некоја друга значајна политичка функција, туку на негово место ...

Груевски: Решена е политичката криза

Денешен - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април следната година. Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори.

ВМРО-ДПМНЕ пред само 6 дена тврдеше дека не дава ни оставки, ни преодна влада… на крај прифати се

Либертас - 15.07.2015

По договорот постигнат со посредство на Хан, посебно интересно и смешно изгледаат изјавите и соопштенијата на премиерот Груевски и владеачката партија. Тие во текот на изминатите месеци многу пати повторуваа дека нема да има избори, ниту оставки, ...

Димовски: Привремен премиер нема да биде од редот на актуелните фунционери

Точка - 15.07.2015

За премиерот Груевски, Димовски рече дека ќе биде претседател во изборниот период и ќе биде целосно посветен на контактите со граѓаните, подготовката на партијата, програми, средби и ќе ја однесе ВМРО-ДПМНЕ во една од најголемите победи досега.

Груевски: Предвремени избори на 24 април, привремен премиер, СДСМ во Парламентот

Н.Македонија - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април следната година. Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори.

Груевски: Политичката криза решена

Lider - 15.07.2015

Предвремени парламентарни избори во Македонија ќе се одржат на 24 април следната година. Сто дена пред изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе номинира привремен премиер, што ќе биде системско решение и за сите наредни избори.

Предвремени избори на 24 април со преодна влада

Идивиди - 15.07.2015

Постигнат е договор за излез од политичката криза Лидерите на четирите политички партии со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по повеќечасовни преговори постигнаа договор за излез од политичката криза во државата.

Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015 (интегрално)

Lider - 15.07.2015

Европската комисија на својата веб страница денеска го објави документот (Протокол кон Договорот од 2 јуни 2015) што доцна синоќа го потпишаа лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија по неколкучасовните преговори во Скопје за ...

Хан бара договор, клучните несогласувања остануваат

Р.С.Европа - 14.07.2015

Главните несогласувања меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се поврзани со периодот на повлекување на Никола Груевски од премиерската функција и формирањето на владата што ќе ги подготви изборите, нејзиниот состав и периодот кога би започнала со работа.