TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Евакуирана редакцијата на „Соар“ поради бомбашка закана

24 Вести - 11.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник Соар, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз Шарли ебдо.

Стотици илјади луѓе на Маршот на солидарноста во Париз

24 Вести - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе пристигнуваат од сите делови на Париз за да се приклучат на историскиот Марш и изразат солидарност. Тие извикуваат: Шарли, Шарли, во знак на сеќавање на убиените новинари од сатиричниот весник Шарли ебдо.

(ФОТО): Со наострени моливи новинарите од Македонија маршираа за Шарли Ебдо

Нова ТВ - 11.01.2015

Со наострени моливи во рацете десетици новинари од Скопје денеска маршираа од Паркот на новинарите до францускиот културен центар во знак на солидарност со егзекутираните колеги од францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо.

(ВО ЖИВО): Маршот за Шарли Ебдо во Париз

Нова ТВ - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе пристигнуваат од сите делови на Париз за да се приклучат на историскиот „Републиканскиот марш“ и да изразат солидарност. Тие извикуваат: „Шарли, Шарли“, во знак на сеќавање на убиените новинари од сатиричниот весник „Шарли ебдо“ ...

Наострени моливи во знак на солидарност со Шарли Ебдо

Телма - 11.01.2015

Со наострени моливи и молк македонските новинари сочувствуваа со убиените колеги во масакрот во францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо. Десетици нивни колеги во знак на поддршка се собраа во паркот пред поранешна Нова Македонија во исто време кога ...

Милиони луѓе на Марш на солидарноста во Париз

Телма - 11.01.2015

Милион граѓани од целиот свет продефилира на Маршот на солидарноста Денеска сите сме Французи, ова е пораката од светските лидери кои заедно со над милион граѓани од целиот свет продефилира на Маршот на солидарноста низ Париз.

Евакуирана редакцијата на „Соар“ поради бомбашка закана

Утрински - 11.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник „Соар“, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз „Шарли ебдо“.

Видео од „Републиканскиот марш“ во Париз

Утрински - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе пристигнуваат од сите делови на Париз за да се приклучат на историскиот „Републиканскиот марш“ и да изразат солидарност. Тие извикуваат: „Шарли, Шарли“, во знак на сеќавање на убиените новинари од сатиричниот весник „Шарли ебдо“ ...

ФОТО: Македонските новинари маршираа за „Шарли ебдо“

Утрински - 11.01.2015

Со наострени моливи в раце, неколку десетици новинари маршираа денеска во Скопје, во знак на солидарност со егзекутираните колеги од францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“. Македонските новинари маршираа од Паркот на новинарите до Францускиот ...

Милион луѓе и десетици светски лидери ќе маршираат низ Париз

Р.С.Европа - 11.01.2015

Повеќе од еден милион луѓе и десетици светски лидери планираат денеска да маршираат низ Париз во чест на жртвите на смртоносните терористички напади. Францускиот премиер Мануел Валс вели дека луѓето ќе дојдат да ја покажат својата „љубов за ...

Во чест на „Шарли“, борбата продолжува

Призма - 11.01.2015

Во чест на нашите колеги од магазинот „Шарли ебдо“, кои подготвуваат специално антирасистичко издание, ние треба да ја продолжиме борбата и да ги разобличиме и осудиме сите кои промовираат расизам и омраза.

Марш во чест на убиените новинари во Париз

Фокус - 11.01.2015

Во Македонија на марш излегоа десетици новинари со наострени моливи Со наострени моливи во рацете десетици новинари од Скопје денеска маршираа од Паркот на новинарите до францускиот културен центар, во знак на солидарност со егзекутираните колеги од ...

3 милиони луѓе и над 40 светски лидери маршираат во Париз против тероризмот (ВИДЕО ВО ЖИВО)

МКД - 11.01.2015

Три милиони луѓе според процените на француските медиуми маршираат низ Париз во знак на солидарност со 17-те жртви на нападот во Шарли ебдо и на злосторствата што се случија во трите дена терор.

Француската десница бара враќање на смртната казна

Дневник - 11.01.2015

Лидерката на француската десница Марин Ле Пен го повтори своите заложби за враќање на смртната казна во француското законодавство, по терористичкиот напад на магазинот „Шарл ебдо“. Таа, како што јавуваат француските медиуми, најавила дека, ако биде ...

ЗАКАНА СО БОМБА: Евакуирана редакцијата на „Соар“

Телеграф - 11.01.2015

Ден по нападот во францускиот сатиричен весник, „Соар“ објави карикатури на Мохамед, потег кој според анонимниот глас го поддржува крајната десница Редакцијата на белгискиот дневен весник „Соар“ е евакуирана по телефонски закани на човек кој се ...

Што научивме изминатата недела: Расказ за реалната ситуација во Македонија

Факултети - 11.01.2015

Неделата која ја завршуваме ќе биде запомнета по масакрот во „Шарли Ебдо“ и настаните кои следуваа. Кога станува збор за земјава, на големо се зборуваше за државниот испит, кој е дел од предлозите за реформи во високото образование.

Кулибали пукал и за време на нападот на „Шарли Ебдо“

Фактор - 11.01.2015

Ахмед Кулибали, кој уби полициски службеник и четворица заложници во една еврејска продавница, се поврзува и со еден напад во предградие на Париз. Во тој напад тешко е ранет еден случаен минувач, а тоа се случило истиот ден како и масакрот во ...

Белгискиот весник “Соар” во Брисел е евакуиран поради анонимна закана

Локално - 11.01.2015

Редакцијата на белгискиот весник “Соар” во центарот на Брисел е евакуирана поради анонимен сигнал, пренесе AFP. Од редакцијата на весникот изјавија дека добиле сигнал со предупредување за бомбашки напад.

Евакуиран белгискиот весник “Соар” поради закана од бомба

Локално - 11.01.2015

Редакцијата на белгискиот весник “Соар” во центарот на Брисел е евакуирана поради анонимен сигнал за бомба соопшти АФП. “Во редакцијата ќе грмне”, рекол гласот на телефонот. Од редакцијата на весникот изјавија дека добиле сигнал со предупредување за ...

ПРЕСВРТ: Инспектор кој ја водел истрагата за нападот врз „Шарли Ебдо“ е мртов, се самоубил?

Телеграф - 11.01.2015

Непосредно пред да изврши самоубиство, Фреду се сретнал со семејството на една од жртвите на нападот, требало да го подготви извештајот, но во меѓувреме се самоубил Францускиот полициски комесар Елрик Фреду (45), кој ја водел истрагата за нападот ...

Стотици илјади луѓе на Маршот на солидарноста во Париз

Тера - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе од сите делови на Париз се приклучуваат на историскиот Марш за да изразат солидарност. Тие извикуваат: Шарли, Шарли, во знак на сеќавање на убиените новинари од сатиричниот весник Шарли ебдо.

Франција и светот им оддаваат почест на жртвите од нападот врз редакцијата на „Шарли Ебдо“

Тера - 11.01.2015

Под засилени безбедносни мерки во недела во Париз се одржува манифестација во чест на жртвите на терористичкиот напад во Франција, а на која, покрај францускиот претседател Франсоа Оланд, најавено е учество на бројни странски државници.

Македонските новинари се придружија на маршот во чест на убиените новинари од „Шарли Ебдо“

Тера - 11.01.2015

Македонските новинари во недела се приклучија на масовниот марш во знак на протест за убиството на нивните колеги од сатиричниот магазин “Шарли Ебдо” во Париз. На настанот, што го организираше Самостојниот синдикат на новинарите на Македонија, ...

Евакуирана редакцијата на белгиски дневен весник поради бомбашка закана

Канал5 - 11.01.2015

Редакцијата на белгискиот весник Соар, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Ден по нападот во францускиот сатиричен весник, Соар објави карикатури на Мохамед, потег кој според ...

„Aнонимуси“ им објавија војна на терористите

Бриф - 11.01.2015

Хакерската група „Анонимуси“ соопшти дека како одмазда за нападот врз францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“, блокирала повеќе џихадистички веб странци и други интернет ресурси. Како што објави лондонскиот весник „Дејли Телеграф“, во видео запис ...

Историски Марш на солидарноста во Париз: Над милион луѓе на улиците

Популарно - 11.01.2015

Милиони луѓе пристигнуваат од сите делови на Париз за да се приклучат на историскиот Марш и изразат солидарност. Тие извикуваат: Шарли, Шарли, во знак на сеќавање на убиените новинари од сатиричниот весник Шарли ебдо.

Евакуирани новинари во Белгија: Ало, ќе има експлозија во вашата редакција!

+инфо - 11.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник Соар, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз Шарли Ебдо.

Стотици илјади луѓе пристигнуваат на Маршот на солидарноста во Париз

Н.Македонија - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе пристигнуваат од сите делови на Париз за да се приклучат на историскиот Марш и изразат солидарност Тие извикуваат: Шарли, Шарли, во знак на сеќавање на убиените новинари од сатиричниот весник „Шарли ебдо“.

Франција и светот им оддаваат почест на жртвите од нападот врз редакцијата на „Шарли Ебдо“

Хајд Парк - 11.01.2015

Под засилени безбедносни мерки во недела во Париз се одржува манифестација во чест на жртвите на терористичкиот напад во Франција, а на која, покрај францускиот претседател Франсоа Оланд, најавено е учество на бројни странски државници.

Париз ќе маршира за „Шарли Ебдо“

+инфо - 11.01.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон, германската канцеларка Ангела Меркел и италијанскиот премиер Матео Рензи се очекува да маршираат со францускиот претседател денеска низ Париз во чест на жртвите од „Шарли Ебдо“.

Евакуирана редакцијата на „Соар“ поради бомбашка закана

А1 On - 11.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник Соар, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз Шарли ебдо.

ФОТО Со остри моливи в рака македонските новинари маршираа за Шарли

+инфо - 11.01.2015

Македонските новинари со наострени моливи во рацете денеска маршираа од паркот на новинарите спроти НИП „Нова Македонија“ до францускиот културен центар и изразија поддршка за маршот кој истовремено се одвива во Париз по повод убиствата во ...

Прислушкуван разговор на „Исламска држава“: „Шарли Ебдо“ е само почеток!

+инфо - 11.01.2015

Германскиот весник „Билд ам зонтаг“ повикувајќи се на податоци од американската Агенција за национална безбедност (НСА) пишува дека нападот во „Шарли Ебдо“ е само еден од повеќето планирани напади на џихадистичката организација „Исламска држава“ во ...

Евакуирана редакцијата на „Соар“ поради бомбашка закана

Н.Македонија - 11.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник „Соар“, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз „Шарли Ебдо“.

Евакуирана редакцијата на „Соар“ поради бомбашка закана

Сител - 11.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник Соар, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз Шарли ебдо.

Стотици илјади луѓе пристигнуваат на Маршот на солидарноста во Париз

Сител - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе пристигнуваат од сите делови на Париз за да се приклучат на историскиот Марш и изразат солидарност. Тие извикуваат: Шарли, Шарли, во знак на сеќавање на убиените новинари од сатиричниот весник Шарли ебдо.

Македонија дел од светскиот марш на солидарноста

Сител - 11.01.2015

Новинарите од Македонија се солидаризираа и маршираа во чест на убиените новинари од “Шарли Ебдо”. Со наострени моливи симболично застанаа во одбрана на слободата на изразување. По повикот од Меѓународната новинарска федерација и новинарските ...

Евакуирана редакцијата на „Соар“ поради бомбашка закана

Република - 11.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник „Соар“, беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз „Шарли ебдо“.

Македонските новинари се придружија на маршот во чест на убиените новинари од „Шарли Ебдо“

Република - 11.01.2015

Македонските новинари се приклучија на масовниот марш во знак на протест за убиството на нивните колеги од сатиричниот магазин “Шарли Ебдо” во Париз. Настанот го организираше Самостојниот синдикат на новинарите на Македонија, а присуствуваше и ...

Стотици илјади луѓе на Маршот на солидарноста во Париз

Нетпрес - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе од сите делови на Париз се приклучуваат на историскиот Марш за да изразат солидарност. Тие извикуваат: Шарли, Шарли, во знак на сеќавање на убиените новинари од сатиричниот весник Шарли ебдо.

Се самоубил инспекторот кој ја водел истрагата за „Шарли Ебдо“?

Република - 11.01.2015

Францускиот полициски комесар Елрик Фреду (45), кој ја водел истрагата за нападот врз редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ во четвртокот е пронајден мртов во неговата канцеларија, пренесуваат француските медиуми.

Ле Пен: Јас не сум Шарли!

Sky - 11.01.2015

Жал ми, но јас не сум Шарли, изјави денеска основачот на француската десничарска партија Национален фронт, Жан Мари ле Пен, реагирајќи на нападот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, во кој беа убиени 12 лица, вклучувајќи и осум новинари.

Ние сме Шарли ебдо, не ти, Влатко Ѓорчев!

Либертас - 11.01.2015

Беше нападната А1 телевизијата. Ја лажевте јавноста дека телевизијата не е предмет на полициските и инспекциските контроли, туку некои други фирми на газда Велија. Го туркавте сопствениот народ кој протестираше пред телевизијата бранејќи ја ...

Марш на солидарноста во Париз (фото)

Република - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе пристигнуваат од сите делови на Париз за да се приклучат на историскиот Марш и изразат солидарност. Тие извикуваат: Шарли, Шарли, во знак на сеќавање на убиените новинари од сатиричниот весник „Шарли ебдо“.

Се самоуби инспекторот задолжен за истрагата за нападот врз „Шарли Ебдо“

Sky - 11.01.2015

Полицискиот комесар Елрик Фреду, кој ја водел истрагата за нападот врз редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ извршил самоубиство во својата канцеларија, јавија денес локалните медиуми.

Франција и светот им оддаваат почест на жртвите од нападот врз редакцијата на „Шарли Ебдо“

Fox.mk - 11.01.2015

Под засилени безбедносни мерки во недела во Париз се одржува манифестација во чест на жртвите на терористичкиот напад во Франција, а на која, покрај францускиот претседател Франсоа Оланд, најавено е учество на бројни странски државници.

Македонските новинари се придружија на маршот во чест на убиените новинари од „Шарли Ебдо“

Fox.mk - 11.01.2015

Македонските новинари во недела се приклучија на масовниот марш во знак на протест за убиството на нивните колеги од сатиричниот магазин “Шарли Ебдо” во Париз. На настанот, што го организираше Самостојниот синдикат на новинарите на Македонија, ...

(Фото) Македонските новинари во Скопје се придружија на протестот против тероризмот во Париз

еМагазин - 11.01.2015

Со наострени моливи во рацете десетици новинари од Македонија денеска маршираа од Паркот на новинарите до францускиот културен центар во Скопје, во знак на солидарност со егзекутираните колеги од францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, пренесува ...

Македонските новинари маршираа за „Шарли ебдо“

Шеталиште - 11.01.2015

Со наострени моливи в раце, неколку десетици новинари маршираа денеска во Скопје, во знак на солидарност со егзекутираните колеги од францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“. Македонските новинари маршираа од Паркот на новинарите до Францускиот ...

Закана со бомба: Евакуирана редакцијата на „Соар"

Вечер - 11.01.2015

Редакцијата на белгискиот дневен весник „Соар", беше евакуирана денеска по телефонски закани на човек кој се претставил како претставник на крајната левица. Човекот навел дека протестира против начините на известување за нападот врз „Шарли ебдо".

Франција и светот им оддаваат почест на жртвите од нападот врз редакцијата на „Шарли Ебдо“

Актуелно24 - 11.01.2015

Под засилени безбедносни мерки во недела во Париз се одржува манифестација во чест на жртвите на терористичкиот напад во Франција, а на која, покрај францускиот претседател Франсоа Оланд, најавено е учество на бројни странски државници.

Вучиќ: Не напаѓајте исламски верници

Макфакс - 11.01.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ повика во петокот на смиреност и ненапаѓање на исламски верници поради терористичкиот напад на сатиричниот весник Шарли ебдо. Вучиќ, како што пренесе Б92, укажа дека нестабилноста и немирите не му одат никому во ...

Инспектор кој ја водел истрагата за нападот врз „Шарли Ебдо“ е мртов

Курир - 11.01.2015

Елрик Фреду (45), францускиот полициски комесар кој ја водел истрагата за нападот врз редакцијата на „Шарли Ебдо“ во четвртокот е пронајден мртов во неговата канцеларија, пренесуваат француските медиуми.

Франција и светот им оддаваат почест на жртвите од нападот врз редакцијата на „Шарли Ебдо“

Макфакс - 11.01.2015

Под засилени безбедносни мерки во недела во Париз се одржува манифестација во чест на жртвите на терористичкиот напад во Франција, а на која, покрај францускиот претседател Франсоа Оланд, најавено е учество на бројни странски државници.

Жан-Мари Ле Пен: Жалам јас не сум Шарли

Актуелно24 - 11.01.2015

Ова го изјави екстремнодесничарскиот политичар во видео на својот интернет сајт “Жал ми е, јас не сум Шарл”, изјави денеска основачот и поранешен водач на екстремнодесничарскиот Национален фронт, Жан-Мари Ле Пен и така се разликува од слоганот, кој ...

Македонските новинари се придружија на маршот во чест на убиените новинари од „Шарли Ебдо“

Макфакс - 11.01.2015

Македонските новинари во недела се приклучија на масовниот марш во знак на протест за убиството на нивните колеги од сатиричниот магазин “Шарли Ебдо” во Париз. На настанот, што го организираше Самостојниот синдикат на новинарите на Македонија, ...

Џихадистите ја нападнаа Европа!

Вечер - 11.01.2015

Камења и запален предмет беа фрлени низ прозорецот. Две соби на подолните катови се оштетени, но огнот беше изгаснат брзо, вели полицаец за информативната агенција Асошиејтед франс прес Германскиот таблоиден весник "Хамбургер моргенпост" беше ...

Стотици илјади луѓе пристигнуваат на Маршот на солидарноста во Париз

Lider - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе пристигнуваат од сите делови на Париз за да се приклучат на историскиот Марш и изразат солидарност. Тие извикуваат: Шарли, Шарли, во знак на сеќавање на убиените новинари од сатиричниот весник „Шарли ебдо“.

Подобро да ме убијат, отколку да живеам како стаорец

Нова ТВ - 10.01.2015

Бомбардирани од повиците и колнењата дека сите сме, верувајте ми дека најмногу "Јас сум Шарли Ебдо", отфрлањата на хипокризијата затоа што "и не сме баш сите, oсобено не оние кои до вчера ја масакрираа на разни начини слободата", налета писмото на ...

Жерновски изрази сочуство до амбасадорката Оер за масакарот во Париз

Нова ТВ - 10.01.2015

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски упати писмо во кое изразува сочувство до амбасадорот на Република Франција, Н.Е. Лоренс Оер по повод терористичкиот напад врз редакцијата на весникот „Шарли Ебдо“ и убиството на невини луѓе.

700.000 Французи со молив во раката маршираа за слобода, еднаквост и братство

Нова ТВ - 10.01.2015

Ден по завршувањето на најужасната терористичка епизода во поновата историја на Франција, речиси 700.000 луѓе денес спонтано излегоа на улиците низ земјата, да им оддадат почит на 17.те жртви на џихадистите.

Жан- Мари Ле Пен: Жал ми е, јас не сум Шарли

Нова ТВ - 10.01.2015

"Жал ми е, jaс не сум Шарли", изјави основачот на францускиот Национален фронт Жан-Мари Ле Пен и татко на Марин Ле Пен, лидерката на Фронтот, алудирајќи на слоганот кој од средата, кога се случи масакр во седиштето на францускиот сатиричен весник во ...

Во чест на „Шарли ебдо“: Гарсија им подари „слобода на говорот“ на новинарите(ФОТО)

Екипа - 10.01.2015

Тренерот на Рома, Руди Гарсија на впечатлив начин им оддаде почит на загинатите членови на редакцијата на францускиот „Шарли ебдо“ убиени во терористичкиот напад во Париз. Гарсија на прес-конференцијата во Рим пред неделното дерби со Лацио, на сите ...

„Анонимуси“ им објавија војна на терористите

Утрински - 10.01.2015

Хакерската група „Анонимуси“ соопшти дека како одмазда за нападот врз францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“, блокирала повеќе џихадистички веб странци и други интернет ресурси. Како што објави лондонскиот весник „Дејли Телеграф“, во видео запис ...

Француската влада ги призна разузнавачките пропусти

Р.С.Европа - 10.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс ги призна разузнавачките пропусти од станана безбедносните служби кои доведоа до смртоносниот напад на сатиричниот магазин Шарли Ебдо. Валс на телевизијата БФМ рече дека владата морала да анализира што точно се ...

Екстремна претпазливост на утрешниот собир во Париз

Р.С.Европа - 10.01.2015

Францускиот министер за внатрешни работи, Бернард Казеневе, повика на „екстренмна претпазливост“ откако пред три дена се случија нападите на вооружените лица во кои имаше 17 жртви. Тој денес соопшти дека владата воведува стотици воени трупи како ...

Протести во Авганистан со поддршка за напаѓачите во Париз

Р.С.Европа - 10.01.2015

Стотици луѓе во јужниот дел на Авганистан се собраа да го пофалат смртоносниот напад врз францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо. Демонстрациите се одржаа во провинцијата Орузган по петочните молитви, два дена откако вооружените лица убија 12 луѓе ...

Хамас го осуди смртоносниот напад врз Шарли Ебдо

Р.С.Европа - 10.01.2015

Исламистичката милитантна група Хамас го осуди смртоносниот напад врз францускиот сатиричен магазин, Шарли Ебдо, велејќи дека „разликите во размислувањата не може да оправдаат убиство.“ Во денешното соопштение Хамас исто така ги отфрли комантарите ...

Французите протестираат против екстремизмот

Р.С.Европа - 10.01.2015

Властите во Франција повикаа на екстремна претпазливост на собирот, со оглед на тоа дека постојат ризици, а Владата ќе воведе стотици воени трупи кои ќе бидат поддршка на полицијата и другите безбедносни служби.

Масакрот во Шарли ебдо е само најава за терористички напад со огромни размери во Франција

МКД - 10.01.2015

Либанската тајна служба предупредила на можноста во скоро време во Франција да се случи терористички напад со огромни размери. Досегашните напади наводно служат само за одвраќање на вниманието од многу поголем масакр, вели либанскиот весник ...

Мишел Уелбек ја прекина промоцијата на книгата против исламот и го напушти Париз

МКД - 10.01.2015

Францускиот писател Мишел Уелбек, чија последна книга беше претставена на насловната страница на сатиричниот неделник Шарли ебдо на денот кога исламистичките фундаменталисти го извршија масакрот, се откажал од понатамошна промоција на книгата.

Умберто Еко: Војната трае и во неа сме до гуша

МКД - 10.01.2015

Нападот врз Шарли ебдо, во кој беа убиени 12 лица, го смени „модусот на војната. Војната трае и во неа сме до гуша“, изјави Еко. Италијанскиот филозоф и писател Умберто Еко ја споредил т.н.

Снимка од драматичниот напад врз осомничените за масакрот во Шарли ебдо (ВИДЕО)

МКД - 10.01.2015

Француската полиција објави видео на нападот во фабриката во предградието на Париз каде што се криеле двете лица осомничени за нападот во францускиот неделник Шарли ебдо. Видеото ја покажува групата Национална жандармерија за интервенции (ГИГН), ...

Жан-Мари Ле Пен: Жалам јас не сум Шарли

Алфа - 10.01.2015

Поранешниот лидер на францускиот екстремно десничарски Национален фронт (ФН), Жан-Мари Ле Пен обвини дека утрешниот голем собир на кој многумина не сакаат да се појави оваа партија е „оркестриран од медиумите“.

Жан-Мари Ле Пен: Жалам јас не сум Шарли

Локално - 10.01.2015

Поранешниот лидер на францускиот екстремно десничарски Национален фронт (ФН), Жан-Мари Ле Пен обвини дека утрешниот голем собир на кој многумина не сакаат да се појави оваа партија е „оркестриран од медиумите“.

Сител не е Шарли Ебдо!

Локално - 10.01.2015

По грозоморниот напад врз редакцијата на сатиричниот весник Шарли Ебдо, огромен број луѓе ширум светот изразија поддршка и се солидаризираа со нападнатите сатиричари, застанувајќи во одбрана на слободата на говорот и осудувајќи го варварското ...

ОСВЕТА ЗА „ШАРЛИ ЕБДО“: Анонимуси им објавија војна на екстремистите (ВИДЕО)

Телеграф - 10.01.2015

Хакерската група се закани дека ќе ги урне интернет страниците, како и социјалните мрежи кои се поврзани со терористите Групата хакери, која себе се нарекува Анонимуси им објави војна на екстремистите, како одмазда за нападите врз францускиот ...

САД не се “Шарл ебдо”

Локално - 10.01.2015

Најкрвавиот напад, на кој стана жртва “Шарл Ебдо”, предизвика силна возбуда во САД, каде сепак нема ниту еден сличен сатиричен весник. Во “Земјата на целосната слобода на изразувањето” да се критикува религијата е речиси табу.

Триумфот на Ле Пен, кога ужасот на “Шарл Ебдо” ќе биде пресметан во гласови

Локално - 10.01.2015

Околу седум часа по нападот во париската канцеларија на Чарли Ебдо лидерот на екстремнодесничарскиот Национален фронт Марин Ле Пен објавува видео обраќање, исправена пред француското знаме,ги изразува своите критики и барања.

Луз: Поддршката на „Шарли Ебдо“ „противречна“ со неговите карикатури

Локално - 10.01.2015

Луз, еден од карикатуристи на „Шарли Ебдо“ што го преживеа нападот врз редакцијата на весникот, оцени дека поддршката која ја добива сатиричниот неделник денес е „прекрасна“, но таа е „противречна со она што го претставуваат цртежите на Шарли“.

„Анонимуси“ им објавија војна на терористите

Телеграф - 10.01.2015

На снимката човек со симболична маска на Гај Фокс пред кого пишува „#Op Charlie Hebdo“, што значи „Операција Шарли Ебдо“, изјавува дека „Анонимните“ им објавуваат војна на терористите Хакерската група „Анонимните“ соопшти дека како одмазда за ...

Жан-Мари Ле Пен: Жал ми е, јас не сум Шарли

Локално - 10.01.2015

“Жал ми е, јас не сум Шарл”, изјави основачот и поранешен водач на екстремно десничарскиот Национален фронт Жан-Мари Ле Пен и така напарави разлока од слоганот,кој се подели во целиот свет по крвавиот џихадистички напад во средата против францускиот ...

Ова е вистинскиот херој во нападот на „Шарли ебдо“

Телеграф - 10.01.2015

42 годишниот Ахмед е од муслиманска вероисповест, а откако беше застрелан лежеше на плочникот близу редакцијата молејќи за помош Со денови после нападот на редакцијата на весникот „Шарли ебдо“ целото внимание на јавноста беше насочено кон убиените ...

Жан-Мари Ле Пен: Жалам, но јас не сум Шарли!

Тера - 10.01.2015

Жалам, но јас не сум Шарли, изјави во сабота основачот на францускиот Национален фронт, Жан-Мари Ле Пен, алудирајќи на слоганот што од средата, кога се случи масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен весник во Париз, се шири преку социјалните ...

„Нема да те убијам, но ќе преминеш во ислам“ – новинарка се спасила бидејќи е жена

МК News - 10.01.2015

Француската новинарка Сиголин Винсон, која го преживеа терористичкиот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ рекла дека еден од напаѓачите ѝ го поштедил животот само затоа што е жена.

ВИДЕО: Ќе ги затвориме сите џихадистички сајтови – Анонимуси најавија одмазда за Париз

МК News - 10.01.2015

Активистичката хакерска групација Анонимус им објави војна на милитантните исламисти од сите големи груапции, во знак на одмазда за масакрот во Париз во кој браќата Саид и Шериф Куаши убија 10 новинари на весникот „Шарли ебдо“ и другите терористички ...

Anonymous им објавија војна на џихадистите

Канал5 - 10.01.2015

Хакерската група „Anonymous“ соопшти дека како одмазда за нападот врз францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, блокирала повеќе џихадистички веб странци и други интернет ресурси. Како што објави лондонскиот весник „Дејли Телеграф“, во видео запис ...

ФОТО Бебе родено во текот на страшниот масакр во Париз, го доби името Шарли ебдо

+инфо - 10.01.2015

Едно бебе во Франција, родено на денот на страшниот масакр во редакцијата на весникот „Шарли ебдо“ во Париз стана хит на социјалните мрежи поради искажаната солидарност со членовите на редакцијата на овој весник.

„Анонимните“ им објавија кибер војна на терористите

Н.Македонија - 10.01.2015

Хакерската група „Анонимните“ соопшти дека како одмазда за нападот врз францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, блокирала повеќе џихадистички веб странци и други интернет ресурси Хакерската група „Анонимните“ соопшти дека како одмазда за нападот ...

И Астерикс и Обеликс им оддадоа почит на жртвите од „Шарли Ебдо“

А1 On - 10.01.2015

Карикатуристот и антиматор Албер Удерзо, кој е познат како автор на стрипот за Астерикс и Обеликс, иако е во пензија, реши повторно да го земе моливот в раце со цел да им оддаде почит на жртвите на нападите врз францускиот магазин „Шарли Ебдо“.

Сочувство од градоначалникот на Центар до француската амбасадорка

+инфо - 10.01.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски упати писмо со сочувство до амбасадорот на Република Франција, Лоренс Оер, по повод терористичкиот напад врз редакцијата на весникот “Шарли Ебдо“ и убиството на невини луѓе.

Француската влада ги призна пропустите на разузнавањето

+инфо - 10.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс ги призна разузнавачките пропусти од стана на безбедносните служби кои доведоа до смртоносниот напад на сатиричниот магазин Шарли Ебдо. Валс на телевизијата БФМ рече дека владата морала да анализира што точно се ...

И Астерикс и Обеликс им оддадоа почит на жртвите од „Шарли Ебдо“

Н.Македонија - 10.01.2015

Карикатуристот и антиматор Албер Удерзо, кој е познат како автор на стрипот за Астерикс и Обеликс, иако е во пензија, реши повторно да го земе моливот в раце со цел да им оддаде почит на жртвите на нападите врз францускиот магазин „Шарли Ебдо“.

Сочувство од Жерновски до француската амбасадорка, Оер

А1 On - 10.01.2015

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски упати писмо со сочувство до амбасадорот на Република Франција, Н.Е. Лоренс Оер по повод терористичкиот напад врз редакцијата на весникот „Шарли Ебдо“ и убиството на невини луѓе.

ВИДЕО: „Анонимуси“ им се заканија на џихадистите

А1 On - 10.01.2015

Хакерската група „Анонимуси“ им објави војна на џихадистите во знак на одмазда за масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ во Париз. Белгискиот огранок на „Анонимуси“ најави дека ќе ги исклучи порталите на џихадистите, ...

И јас сум Чарли Чаплин

Н.Македонија - 10.01.2015

Лесно е да се правиш верник на тастатура од мирољубивата Македонија. Јас нив сега малку би ги испратил во Франција, да им ги видам големите мадиња меѓу збеснатата лепеновска наци-толпа, која, како што е вообичаено, ќе удри по невините и ...

Шарлиевите ангели

Оff.net - 10.01.2015

Во 1994 членови на редакцијата на Шарли Ебдо доаѓаат во Сплит и прават репортажа за градот и за колегите од Ферал Трибјун. Дежуловиќ сега им ја посветува оваа колумна на своите соборци, сè уште тврдоглаво верувајќи - дека љубовта е посилна од ...

Жан-Мари Ле Пен: Жалам јас не сум Шарли

А1 On - 10.01.2015

Поранешниот лидер на францускиот екстремно десничарски Национален фронт (ФН), Жан-Мари Ле Пен обвини дека утрешниот голем собир на кој многумина не сакаат да се појави оваа партија е „оркестриран од медиумите“, јави допсиникот на МИА од Париз.

Да се биде или не Шарли Ебдо?

Орбис - 10.01.2015

Каде се границите на сатирата? Дали се ѝ дозволено на литературното дело кое исмејува? Каде се границите на слободата кога се работи за религијата? Овие прашања си ги поставуваат многумина по терористичкиот напад врз магазинот „Шарли Ебдо“.

Бебе родено во моментот на масакрот во Париз доби име Шарли (ФОТО)

Република - 10.01.2015

Новороденче во Франција на денот на ужасниот масакар во редакцијата на весникот „Шарли ебдо“ во Париз стана хит на социјалните мрежи и е најмладиот борец за слободата на говорот. Мајката му дала име Шарли во чест на жртвите од терористичкиот напад ...

ФОТО: Бебе родено во моментот на масакрот во Франција е крстено Шарли Ебдо

Сител - 10.01.2015

Француско бебе родено на денот на страшниот масакар во редакцијата на весникот „Шарли ебдо“ во Париз e хит на социјалните мрежи и стана најмладиот борец за слободата на говорот. Мајката му дала име Шарли ебдо во чест на жртвите на масакрот во Париз.

И Астерикс и Обеликс им оддадоа почит на жртвите од „Шарли ебдо“

Република - 10.01.2015

Карикатуристот и антиматор Албер Удерзо, кој е познат како автор на стрипот за Астерикс и Обеликс, иако е во пензија, реши повторно да го земе моливот в раце со цел да им оддаде почит на жртвите на нападите врз францускиот магазин „Шарли ебдо“.

Жан-Мари Ле Пен: Жалам јас не сум Шарли

Сител - 10.01.2015

Поранешниот лидер на францускиот екстремно десничарски Национален фронт (ФН), Жан-Мари Ле Пен обвини дека утрешниот голем собир на кој многумина не сакаат да се појави оваа партија е „оркестриран од медиумите“, јави допсиникот на МИА од Париз.

Луз: Поддршката на „Шарли Ебдо“ „противречна“ со неговите карикатури

Сител - 10.01.2015

Луз, еден од карикатуристи на „Шарли Ебдо“ што го преживеа нападот врз редакцијата на весникот, оцени дека поддршката која ја добива сатиричниот неделник денес е „прекрасна“, но таа е „противречна со она што го претставуваат цртежите на Шарли“, јави ...

Француската влада призна пропусти на разузнавањето

Либертас - 10.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс ги призна разузнавачките пропусти од стана на безбедносните служби кои доведоа до смртоносниот напад на сатиричниот магазин Шарли Ебдо. Валс на телевизијата БФМ рече дека владата морала да анализира што точно се ...

ЖанМари Ле Пен: Жалам, јас не сум Шарли!

Република - 10.01.2015

­ Поранешниот лидер на францускиот екстремно десничарски Национален фронт (ФН), Жан­ Мари Ле Пен обвини дека утрешниот голем собир на кој многумина не сакаат да се појави оваа партија е „оркестриран од медиумите“, јави допсиникот на МИА од Париз.

Еден од карикатуристите: Поддршката на „Шарли ебдо” „противречна” со неговите карикатури

Република - 10.01.2015

Луз, еден од карикатуристи на „Шарли ебдо” што го преживеа нападот врз редакцијата на весникот, оцени дека поддршката која ја добива сатиричниот неделник денес е „прекрасна”, но таа е „противречна со она што го претставуваат цртежите на Шарли”, јави ...

„Анонимните“ им објавија кибер војна на терористите

Сител - 10.01.2015

Хакерската група „Анонимните“ соопшти дека како одмазда за нападот врз францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“, блокирала повеќе џихадистички веб странци и други интернет ресурси. Како што објави лондонскиот весник „Дејли Телеграф“, во видео запис ...

„Анонимуси“ им објавија војна на џихадистите (ВИДЕО)

Република - 10.01.2015

Хакерската група „Анонимуси“ им објави војна на џихадистите во знак на одмазда за масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз. - Ќе ги следиме вашите онлајн активности, ќе ги затвориме сите ваши налози на ...

Дебата околу тоа што е говор на омраза, а што е слобода на говор во САД во светло на трагедијата на Шарли Ербо

Либертас - 10.01.2015

Дел од американските професори наведуваат дека доколуи карикатурите би биле објавени во универзитетите во САД би биле осудени како ширење говор на омраза, забранети и симнати за „помалку од 30 секудни“ а не би биле толерирани како слобода на говор.

Нашиот “Шарли Ебдо” е масакриран од Груевски!

Либертас - 10.01.2015

Јас ќе се исправев како Господ во очите на најверниот верник пред премиерот кој си дозволил да ми држи лекции и да ме понижува пред колегите и пред целокупната јавност. Ќе ги стуткав сите материјали во врска со кретенизирачката реформа на високото ...

Што се случувало со Шарли Ебдо пред терористичкиот напад?

Press24 - 10.01.2015

Уредниците на Шарли Ебдо кои не настрадаа во масакрот кој се случи во средата, каде беа убиени 12 лица, најавија дека новиот број ќе биде испечатен во милион примероци. Наместо 16 страници, колку што до сега имал сатиричниот неделник, новиот број че ...

Белгија - расадник на екстремниот исламизам во Европа

МРТ - 10.01.2015

Во Европа се повеќе расте радикалниот исламизам. Поселдица на тоа е и терористичкиот напад врз парискиот „Шарли Ебдо“. Сепак Белгија, процентуално пресметано, по глава на жители прединачи во бројот на осомничени и потенцијални терористи.

ОВИЕ ЛУЃЕ ЈА ЗАВИЈА ФРАНЦИЈА ВО ЦРНО: Од доставувач на пица и рапер до терорист!

Sky - 10.01.2015

Двајцата браќа кои се одговорни за масакрот кој се случи во средата во просториите на сатиричниот магазин Шарли Ебдо во Париз, убиени се вчера во полициска акција. Убиен е и Амеди Коулибали кој држел заложници во супермаркет.

Анонимус им објави војна на џихадистите: Ќе ве избришеме од Интернет

еМагазин - 10.01.2015

Хактивистичката група Анонимус им објавила војна на џихадистите, во знак на одмазда за масакрот во Париз во кој браќата Саид и Шериф Куачи убија 10 новинари на весникот Шарли ебдо и двајца полицајци, јавува британски Телеграф .

„Анонимните“ им објавија војна на терористите

Вечер - 10.01.2015

На снимката човек со симболична маска на Гај Фокс пред кого пишува „Op Charlie Hebdo", што значи „Операција Шарли Ебдо", изјавува дека „Анонимните" им објавуваат војна на терористите. Тој најавува дека како одговор на нападот, „Анонимните" ќе ги ...

ФОТО: Астерикс и Обеликс им оддадоа почит на жртвите од „Шарли Ебдо“

Курир - 10.01.2015

Карикатуристот и антиматор Албер Удерзо- познат како автор на стрипот за Астерикс и Обеликс, иако е во пензија, реши повторно да го земе моливот во раце со цел да им оддаде почит на жртвите на нападите врз францускиот магазин „Шарли Ебдо“.

Арапските весници за Шарли Ебдо

Вечер - 10.01.2015

Арапските карикатуристи и сатиричари се солидаризираа со своите колеги жалејќи за масакрот кој се случи во Париз. Еве го нивниот одговор на тероризмот. АН НАХАР (ЛИБАН) - АМА МИ РЕЧЕ ДЕКА СУМ ТЕРОРИСТ...

Неделникот Шарли Ебдо пред терористичкиот напад бил на раб на финансиска криза

Курир - 10.01.2015

Уредниците на Шарли Ебдо кои не настрадаа во масакрот кој се случи во средата, каде беа убиени 12 лица, најавија дека новиот број ќе биде испечатен во милион примероци. Наместо 16 страници, колку што до сега имал сатиричниот неделник, новиот број ќе ...

Поддршката на „Шарли Ебдо" „противречна" со неговите карикатури

Вечер - 10.01.2015

Луз, еден од карикатуристи на „Шарли Ебдо" што го преживеа нападот врз редакцијата на весникот, оцени дека поддршката која ја добива сатиричниот неделник денес е „прекрасна", но таа е „противречна со она што го претставуваат цртежите на Шарли", јави ...

(ВИДЕО) Анонимуси им објавија војна на џихадистите: Ќе ве избришеме од интернет

Актуелно24 - 10.01.2015

Хакерската група „Анонимуси“ им објави војна на џихадистите, во знак на освета за масакрот во Париз во кој браќата Саид и Шериф Куаши убија 10 новинари од редакцијата на Шарли Ебдо и двајца полицајци.

Астерикс и Обеликс им оддадоа почит на жртвите од „Шарли Ебдо“

Вечер - 10.01.2015

Карикатуристот и антиматор Албер Удерзо, кој е познат како автор на стрипот за Астерикс и Обеликс, иако е во пензија, реши повторно да го земе моливот в раце со цел да им оддаде почит на жртвите на нападите врз францускиот магазин „Шарли Ебдо".

Бебето родено во време на нападот во Париз го доби името Шарли ебдо

Lider - 10.01.2015

Француско бебе родено на денот на страшниот масакар во редакцијата на весникот „Шарли ебдо“ во Париз e хит на социјалните мрежи и стана најмладиот борец за слободата на говорот. Мајката му дала име Шарли ебдо во чест на жртвите на масакрот во Париз.

Видео: Еве каква порака испратија Анонимусите до терористите

Lider - 10.01.2015

Хакерска група “Анонимуси“ објави видео на Твитер во која го осудува нападот врз Шарли Ебдо во кој загинаа 12 лица. Во видеото се вели дека ова е “порака до Ал Каеда, Исламска држава и други терористи”.

(ВИДЕО): „Анонимуси“ им се заканија на џихадистите

Falanga - 10.01.2015

Хакерската група „Анонимуси“ им објави војна на џихадистите. Хакерската група „Анонимуси“ им објави војна на џихадистите во знак на одмазда за масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ во Париз.

МНР со осуда на нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо

24 Вести - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изрази жалење и осуда за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви, посочувајќи притоа дека нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

Преживеан од „Шарли Ебдо“: Убијците пукаа без контрола

24 Вести - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ во Париз, се уште се прашува како успеал да се спаси. Се спасил криејќи се зад една маса во редакцијата, пренесоа француските медиуми.

Осомничените за нападот во Париз на листата на лица со забранет влез во САД

24 Вести - 09.01.2015

Двајцата браќа, кои според француските власти се главни осомничени за нападот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во кој се убиени 12 лица, се наоѓаат на американската листа на лица кои имаат забрана за патување во САД, изјави висок претставник на ...

Илјадници луѓе повторно се собраа за поддршка на неделникот „Шарли Едбо“

24 Вести - 09.01.2015

Илјадници луѓе синоќа повторно излегоа на улиците на Париз и другите градови во светот за да го осудат нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ во кој 12 лица го загубија животот, а 11 беа ранети.

Најмалку две лица загинаа во нов оружен напад во Париз

24 Вести - 09.01.2015

Најмалку две лица загинаа денеска во Порт де Вансен во источниот дел на Париз во нов напад, во кој напаѓач во супермаркет држи најмалку пет заложници. Напаѓачот упаднал во супермаркетот со кошер производи околу 13 часот по локално време, а ...

Најмалку двајца загинати во нов терористички напад во Париз

Вест - 09.01.2015

Најмалку две лица загинаа денеска во Париз во нов напад, во кој терорист во супермаркет држи најмалку пет заложници. Напаѓачот упаднал во супермаркетот со кошер производи околу 13 часот по локално време, а полицијата се сомнева дека се работи за ...

„Медиа Принт Македонија“ го осудува варварскиот напад на „Шарли ебдо“

Вест - 09.01.2015

„Медиа Принт Македонија“ како водечка медиумска компанија на македонскиот пазар изразува жалење и силно го осудува варварскиот акт во кој се убиени новинари од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Европските медиуми и Исламот

Глас на Америка - 09.01.2015

Нападот на Шарли ебдо ги подвлече фундаменталните разлики во ...

За да се спречи ескалација, да се бараат корените на масакрот во "Шарли Ебдо"

Нова ТВ - 09.01.2015

Оџата Рамадан Рамадани и Владиката Климент за злосторството во сатитичниот магазин Шарли Ебдо: Велат дека е тенка линијата помеѓу слободата на изразување и говорот на омраза, за причините зошто религииите не трпат критики кои го толкуваат како ...

МНР: Остро ги осудуваме нападите врз „Шарли Ебдо“

Нова ТВ - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи на Македонија изразува длабоко жалење за терористичките акти во Париз во кои загинаа 10 новинари и 2 полицајци во нападите врз сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“.

КРАЈ НА ДРАМАТА: Браќата Куаши се убиени

Нова ТВ - 09.01.2015

Осомничените автори на атентатот на Шарли Ебдо беа убиени а сите заложници се ослободени во нападот на специјалните сили на полицијата во Сен и Марн, информираат извори блиски до полицијата, јавува агенцијата АФП.

Бадинтер: Слободата на изразувањето која „Шарли Ебдо“ ја брани е наша!

Нова ТВ - 09.01.2015

Роберт Бадинтер, поранешен министер за правда на Франција и човекот кој ја оцени македонската независност како одржлива по распаѓањето на екс Југославија, беше повикан на дебата на француската национална телевизија по убиствата на новинарите во ...

ОН: Против навредите со зборови, а не со насилство

Вест - 09.01.2015

ШВАЈЦАРИЈА (ДПА) - Муслиманите треба да се спротивстават на навредите врз нивната религија со подеднаков жар како што францускиот сатиричен неделник "Шарли ебдо" го критикуваше исламот, но со зборови, а не со насилство, рече вчера високиот комесар ...

Случајот „Шарли Ебдо“: Терористите елиминирани, се зголеми бројот на загинати

Нова ТВ - 09.01.2015

Анти-терористичките единици на Франција ставија крај на драмата која започна со масакарот врз редакцијата на сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“ на 7.јануари а кулминираше со елиминација на браќата Саид и Шариф, убијците на 10 новинари и двајца ...

Двојна заложничка драма во Франција

Глас на Америка - 09.01.2015

Лице осомничено за вчерашното убиство на полицајка зазеде супермаркет, а двајцата осомничени за нападот во Шарли ебдо се забарикадирани близу Париз Вооружено лице држи неколку заложници во кошер-супермаркет во Париз.

Во Франција владее силна тензија и се чека расплет на кризата

Нова ТВ - 09.01.2015

Сен е Марн и квартот Венсен во Париз се двете места каде што терористите држат во заложништво повеќе лица. Во Венсен едно лице упаднало во еден кашер хипермаркет на плоштадот Венсен во Париз, кварт во кој живее голема еврејска заедница, и држи во ...

Француската полиција стави крај на заложничките кризи

Глас на Америка - 09.01.2015

Убиени двајцата осомничени за нападот во магазинот Шарли ебдо и лицето коешто зазеде супермаркет во Париз Франуските власти соопштија дека ги убиле двајцата осомничени за нападот во магазинот Шарли ебдо, а заложникот којшто го држеле бил ослободен ...

Преживеан од „Шарли ебдо“: Убијците пукаа без контрола и не прашуваа за имињата на новинарите

Утрински - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, се` уште се прашува како успеал да се спаси. Се спасил криејќи се зад една маса во редакцијата, пренесоа француските медиуми.

ФОТО: Продолжува потрагата по двајцата осомничени за нападот на „Шарли ебдо“

Утрински - 09.01.2015

Браќата Куачи, двајцата француски џихадисти со алжирско потекло осомничени за нападот врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, се уште се во бегство, а интервентните сили ги следат нивните траги.

Постои врска меѓу трите терористички напади во Париз

Утрински - 09.01.2015

Постои врска меѓу двајцата џихадисти осомничени за нападот врз неделникот „Шарли ебдо“ во средата при што загинаа 12 луѓе, и осомничениот убиец на полицајка при пукање ден подоцна во Монруж, јужно од Париз, јавија француски медиуми повикувајќи се на ...

„Медиа Принт Македонија“ го осудува варварскиот напад врз „Шарли ебдо“

Утрински - 09.01.2015

„Медиа Принт Македонија“ како водечка медиумска компанија на македонскиот пазар изразува жалење и силно го осудува варварскиот акт во кој се убиени новинари од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“.

Корне победи за „Шарли ебдо“

Утрински - 09.01.2015

Емотивната Французинка Ализ Корне даде се' од себе за да ја совлада петтата светска тенисерка Агнешка Радванска со 6-4, 2-6, 7-5 на Хопман куп, а победата им ја посвети на жртвите во нападот врз „Шарли ебдо“ во Париз.

Демонстрации во Истанбул за осуда на нападот врз „Шарли Ебдо“

Р.С.Европа - 09.01.2015

Турската демократска јавност од познатиот плоштад Таксим во Истанбул го осуди нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој во средата беа убиени 12 лица, соопшти турскиот весник „Радикал“.

Франција: илјадници полицајци и војници во потрага по осомничените

Р.С.Европа - 09.01.2015

Илјадници полицајци и војници поддржани од хеликоптери ја пребаруваат областа северно од Париз, во потрага по двајцата осомничени за масакрот во сатиричкиот магазин Шарли Ебдо. Официјален претставник изјави дека повеќе од 88 илјади припадници на ...

Полицијата преговара со напаѓачите врз францускиот весник

Р.С.Европа - 09.01.2015

Полицијата ги опколи осомничените за нападот врз сатиричниот неделник Шарли Ебдо во Париз во една печатница во близина на градот. Тие наводно држат најмалку еден заложник. Властите велат дека воспоставиле телефонски контакт со осомничените во ...

Опколени осомничените за нападот врз Шарли Ебдо

Р.С.Европа - 09.01.2015

Француската полиција ја опколи областа кај Демартин е Гол каде во простории на една градежна компанија се наоѓале осомниченте за терористичкиот напад во Париз. Француската полиција ја опседна областа североисточно од Париз, каде што се верува дека ...

Цената на храброста

Deutsche Welle - 09.01.2015

Смее ли сатирата сѐ? Каде се границите на слободата кога се работи за религијата? Овие прашања си ги поставуваат многумина по нападoт врз магазинот „Шарли Ебдо“. Но, тоа се погрешни прашања, смета Рајнер Траубе Дозволено ли ѝ е се на сатирата? Каде ...

Масакрот во Париз е напад врз слободата

Р.С.Европа - 09.01.2015

Целта на нападот врз сатиричниот магазин Шарли Ебдо, не е само одмазда за објавувањето карикатури со пророкот Мухамед. Масакрот во Париз ги засили страхувањата дека џихадистите од Европа, кои сега се борат во Ирак и во Сирија, ќе вршат терористички ...

Страв од дополнителна верска поларизација во Франција

Deutsche Welle - 09.01.2015

Смртоносниот терористички напад во Париз може дополнително да го зголеми јазот меѓу Европа и Исламот. Муслиманите стравуваат од одмазда, но велат дека тие не се ништо помалку Французи од останатите Напладне во четвртокот, поглаварот на главната ...

Илјадници протестираат за поддршка на неделникот „Шарли едбо“

Алсат-М - 09.01.2015

Илјадници луѓе синоќа повторно излегоа на улиците на Париз и другите градови ширум светот за да го осудат нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во кој 12 лица го загубија животот, а 11 беа ранети.

Џихадисти: Следен е Белград, доколку има војна, ниеден Србин нема да остане жив

БркајРабота - 09.01.2015

Радикалните муслимани преку интернет, посебно на босанските портали и социјални мрежи, во коментарите го возвишуваат терористичкиот напад на францускиот неделник ” Шарли Ебдо”. Следен е Белград – Доколку има војна, ниеден Србин нема да остане на ...

МНР со осуда на терористичките акции во Париз

МКД - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изразува длабоко жалење за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви. Нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

Одговорот после монструозниот чин врз „Шарли Ебдо“

365 - 09.01.2015

Откако се случи брутален напад и убиството на 12 лица во Франција, светот го осуди овој монстуозен чин на разни начини: со говор, со протест, со апел, со солзи… Прочитај повеќе: Погледнете ги карикатурите од Мухамед поради кои денес загинаа 12 луѓе ...

Исповед на преживеаната: „Нема да те убиеме зашто си жена, но мора да преминеш во исламот“

МКД - 09.01.2015

Француската новинарка Сеголен Винсон, која го преживеала терористичкиот напад во редакцијата на сатиричниот весник Шарли ебдо, за Радио Франс интернасионал изјавила дека едниот од терористите ѝ го поштедил животот, но со еден услов, пренесува Дејли ...

Анонимус им објавиле војна на џихадистите: Ќе ве избришеме од Интернет! (ВИДЕО)

МКД - 09.01.2015

Хактивистичката група Анонимус им објавила војна на џихадистите, во знак на одмазда за масакрот во Париз во кој браќата Саид и Шериф Куачи убија 10 новинари на весникот Шарли ебдо и двајца полицајци, јавува британски Телеграф .

Авторот на „Астерикс“ се вратил од пензија само за со цртеж да им оддаде почит на загинатите карикатуристи (ФОТО)

МКД - 09.01.2015

87-годишниот Албер Удерзо, творецот на францускиот стрип Астерикс, на момент се вратил од пензија за да изрази солидарност со жртвите на крвавиот напад врз редакцијата на Шарли ебдо во Париз.

МНР го осуди нападот врз „Шарли ебдо“

Телеграф - 09.01.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски упатил писмо со сочувство до својот француски колега Лоран Фабиус Министерството за надворешни работи изрази жалење и осуда за терористичките акти во Париз, во кои има повеќе жртви, посочувајќи притоа ...

Демонстрации во Истанбул по нападот врз „Шарли ебдо“

Телеграф - 09.01.2015

Водечките турски печатени изданија денеска објавија карикатури и написи со кои го осудија нападот Турската демократска јавност од познатиот плоштад „Таксим“ во Истанбул го осуди нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој во ...

НОВ НАПАД: Две лица загинаа во Париз

Телеграф - 09.01.2015

Постои врска меѓу двајцата џихадисти осомничени за нападот врз неделникот „Шарли ебдо“ во средата, при што загинаа 12 луѓе, и осомничениот за убиството на полицајката еден ден подоцна во Монруж, јужно од Париз, јавија француски медиуми Најмалку две ...

Демонстрации во Истанбул за осуда на нападот врз „Шарли ебдо“ во Париз

Локално - 09.01.2015

Турската демократска јавност од познатиот плоштад Таксим во Истанбул го осуди нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој во средата беа убиени 12 лица, соопшти турскиот весник „Радикал“.

Обединети нации со минута молк за жртвите во Париз

Телеграф - 09.01.2015

СБ остро го осуди нападот во кој беа убиени карикатуристи и главниот уредник, потенцирајќи дека тоа не е само терористички туку и кукавички чин Во Советот за безбедност на Обединетите нации вчера со минута молчење им е оддадена почит на 12.

Преживеан од „Шарли ебдо“: Убијците пукаа без контрола и не прашуваа за имињата на новинарите

Алфа - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, се уште се прашува како успеал да се спаси. Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник ...

Осомничените за нападот на „Шарли ебдо“ на листата на лица со забранет влез во САД

Алфа - 09.01.2015

Американските власти не откриваат повеќе информации што евентуално ги поседуваат за Шариф Куачи (32) и неговиот брат Саид (34), вклучително и дали се бореле на Блискиот Исток, на страната на екстремистичките групи.

МПМ: Го осудуваме варварскиот акт врз неделникот „Шарли ебдо“

Телеграф - 09.01.2015

„Медиа Принт Македонија“, заедно со своите изданија и новинарски редакции, верува дека атакот врз демократијата и слободата на информирање треба да предизвика загриженост кај оние што им даваат поддршка на овие значајни вредности секаде во светот ...

Илјадници луѓе се собраа на нови протести за поддршка на неделникот „Шарли ебдо“

Алфа - 09.01.2015

Илјадници луѓе синоќа повторно излегоа на улиците на Париз и другите градови ширум светот за да го осудат нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во кој 12 лица го загубија животот, а 11 беа ранети.

Осомничените за нападот на „Шарли ебдо“ биле на црна листа во САД

Телеграф - 09.01.2015

Американските власти не откриваат повеќе информации што евентуално ги поседуваат за Шариф Куачи (32) и неговиот брат Саид (34), вклучително и дали се бореле на Блискиот Исток, на страната на екстремистичките групи Двајцата браќа, кои според ...

Во СБ на ОН минута молчење за жртвите во Париз

Алфа - 09.01.2015

Во Советот за безбедност на Обединетите нации вчера со минута молчење им е оддадена почит на 12. жртви во терористичкиот напад во Париз. Во Советот за безбедност на Обединетите нации вчера со минута молчење им е оддадена почит на 12.

ПАРИЗ: Илјадници луѓе се собраа на нови протести

Телеграф - 09.01.2015

Во Париз, втора ноќ по ред илјадници лица се собраа на Плоштадот на републиката, оддалечен околу еден километар од сцената на масакрот што се случи еден ден претходно Илјадници луѓе синоќа повторно излегоа на улиците на Париз и другите градови ширум ...

ИД ја презеде одговорноста за нападите во Париз,француските муслимани во страв од освета

Локално - 09.01.2015

Еден од лидерите на ИД изјавил дека оваа исламска организација стои зад нападот на сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ во Париз во кој загинаа 12 лица, пренесува DPA. Тој навел и кои се следните држави во кои ќе се пролее крв.

(ВИДЕО) Републиката е виновна рече партнерката на уредникот на „Шарли Ебдо“:

Локално - 09.01.2015

Поранешна министерка во владата на Франсоа Филон, Жанет Буграб партнерката на главниот уредник на „Шарли Ебдо“ Стефан Карбоние, ја обвини републиката за масакрот во кој беа убиени 12 луѓе во Париз, меѓу кои и нејзиниот партнер.

Цената на храброста

Идивиди - 09.01.2015

Смее ли сатирата сѐ? Каде се границите на слободата кога се работи за религијата? Овие прашања си ги поставуваат многумина по нападoт врз магазинот „Шарли Ебдо“. Но, тоа се погрешни прашања, смета Рајнер Траубе Дозволено ли ѝ е се на сатирата? Каде ...

Бадинтер: Слободата на изразувањето која „Шарли Ебдо“ ја брани е наша!

Локално - 09.01.2015

Поранешниот министер за правда на Франција, човекот кој ја оцени македонската независност како одржлива по распаѓањето на екс-Југославија, Роберт Бадинтер беше повикан на дебата на француската национална телевизија по убиствата на новинарите во ...

Напаѓачот не ме уби оти сум жена, но ме задолжи да преминам во ислам

Телеграф - 09.01.2015

Еден од напаѓачите ѝ го вперил оружјето во главата, но не го повлекол чкрапалото Француската новинарка Сиголин Винсон, која го преживеа терористичкиот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“, раскажува за „Радио Франс интернешнл“ ...

Осуда од Македонскиот ПЕН-центар за нападот на „Шарли ебдо“

Телеграф - 09.01.2015

Треба да покажеме дека ваквите насилнички акти нема да нè поколебаат во меѓусебната поддршка за развојот на демократските принципи во светот, велат од нашиот ПЕН-центар Македонскиот ПЕН-центар, како дел од Меѓународниот ПЕН, го осуди нападот врз ...

“Анонимус” ветија дека ќе се одмаздат за нападот над “Шарл ебдо”

Локално - 09.01.2015

Хакерската група “Анонимус”, одговорна за нападите против сајтовите на меѓународни институции и компании, вети дека ќе се одмазди за крвавиот напад врз редакцијата на “Шарл ебдо” во средата.

СЕММ го осудува бруталното убиство на новинарите од „Шарли ебдо“

Телеграф - 09.01.2015

Од СЕММ се согласуваат со оцената на Европската асоцијација на новинари дека терористичкиот напад е потсетник дека слободата на говор и на информирање е на удар дури и во Европа, како и дека новинарите се соочуваат со ризик од насилни напади поради ...

СЛЕДЕТЕ ГИ ВО ЖИВО: Полицијата ги заобиколила терористите, акција недалеку од аеродромот!

Фактор - 09.01.2015

Полицијата северно од Париз ги заобиколина осомничените терористи кои во нападот на редакцијата на весникот „Чарли Ебдо“ убиле 12 лица, јавија француските медиуми, пренесува бета агенцијата.

Продолжува потрагата по двајцата осомничени за нападот на „Шарли ебдо“

Алфа - 09.01.2015

Браќата Куачи, двајцата француски џихадисти со алжирско потекло осомничени за нападот врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, се уште се во бегство, а интервентните сили ги следат нивните траги.

НАЈЏЕЛ ФАРАЖ: За „Шарли ебдо“ е виновна „петтата колона“

Телеграф - 09.01.2015

Имаме луѓе кои живеат во овие земји, кои имаат наши пасоши и нè мразат, рекол Фараж Лидерот на британската УКИП, Најџел Фараж, смета дека мултикултурализмот и неконтролираната имиграција во Европа се виновни за нападот врз „Шарли ебдо“ .

Браќата Куачи опколени од полицијата, држат заложник

Алфа - 09.01.2015

Полицијата ги опколила напаѓачите на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, кои според француските медиуми држат еден заложник. Се работи за 26 – годишно момче. Полицијата ги опколила напаѓачите на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, кои според француските ...

Француските дизајнери со пораки против терор по масакрот во „Шарли Ебдо“

Stylist - 09.01.2015

Жан Пол Готје со својот тим Француската модна индустрија изрази поддршка на кампањата Je Suis Charlie, преку изјави и визуелни написи осудувајќи го теророт во париската редакција на сатиричниот весник „Шарли ебдо“, нагласувајќи ја потребата за ...

МНР со осуда на нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо

Канал5 - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изрази жалење и осуда за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви, посочувајќи притоа дека нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

Илјадници луѓе се собраа на плоштадот во Париз за поддршка на "Шарли ебдо"

Точка - 09.01.2015

Илјадници луѓе синоќа повторно излегоа на улиците на Париз и другите градови ширум светот за да го осудат нападот врз францускиот сатиричен неделник "Шарли ебдо" во кој 12 лица го загубија животот, а 11 беа ранети, пренесе МИА.

Истанбул: Демонстрации за осуда на нападот врз "Шарли ебдо"

Точка - 09.01.2015

Турската демократска јавност од познатиот плоштад Таксим во Истанбул го осуди нападот врз францускиот сатиричен неделник "Шарли ебдо", во кој во средата беа убиени 12 лица, соопшти турскиот весник "Радикал", пренесе МИА.

Преживеан од „Шарли ебдо“: Убијците пукаа без контрола и не прашуваа за имињата на новинарите

А1 On - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, се уште се прашува како успеал да се спаси. Се спасил криејќи се зад една маса во редакцијата, пренесоа француските медиуми.

Забранет влез во САД за осомничените за нападот врз "Шарли ебдо"

Точка - 09.01.2015

Двајцата браќа, кои според француските власти се главни осомничени за нападот на сатиричниот неделник "Шарли ебдо" во кој се убиени 12 лица, се наоѓаат на американската листа на лица кои имаат забрана за патување во САД, изјави висок претставник на ...

Туск: Самитот на ЕУ на 12 февруари ќе биде посветен на борбата против тероризмот

А1 On - 09.01.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска најави оти на 12 февруари во Брисел ќе се одржи средба на врвот на Европска унија посветена на борба против против тероризмот. Средбата е закажана по нападот врз францускиот сатиричен неделник ...

Осомничените за нападот на „Шарли ебдо“ на листата на лица со забранет влез во САД

+инфо - 09.01.2015

Двајцата браќа, кои според француските власти се главни осомничени за нападот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во кој се убиени 12 лица, се наоѓаат на американската листа на лица кои имаат забрана за патување во САД, изјави висок претставник на ...

Илјадници луѓе се собраа на нови протести за поддршка на неделникот „Шарли едбо“

А1 On - 09.01.2015

Илјадници луѓе синоќа повторно излегоа на улиците на Париз и другите градови ширум светот за да го осудат нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во кој 12 лица го загубија животот, а 11 беа ранети.

Во СБ на ОН минута молчење за жртвите во Париз

А1 On - 09.01.2015

Во Советот за безбедност на Обединетите нации вчера со минута молчење им е оддадена почит на 12. жртви во терористичкиот напад во Париз. Откако чилеанскиот амбасадор Кристиан Барос Мелет во име на СБ изрази жалење поради недозволивиот варварски ...

Постои врска меѓу убијците во Шарли ебдо и напаѓачот кој држи заложници во супермаркет

МК News - 09.01.2015

Мажот кој држи заложници во супермаркет во Париз најверојатно е поврзан со осомничените за нападот врз весникот Шарли ебдо, соопшти француската полиција. Во меѓувреме, полицијата објави фотографии на маж и жена за кои постои сомнение дека се ...

Демонстрации во Истанбул за осуда на нападот врз „Шарли ебдо“ во Париз

Н.Македонија - 09.01.2015

Турската демократска јавност од познатиот плоштад Таксим во Истанбул го осуди нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој во средата беа убиени 12 лица, соопшти турскиот весник „Радикал“ Водечките турски печатени изданија денеска ...

Нема да те убијам, но ќе преминеш во ислам - терористот поштедил новинарка

+инфо - 09.01.2015

Француската новинарка Сeголeн Винсон, која го преживеа терористичкиот напад во редакцијата на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ вели дека еден од напаѓачите ѝ го поштедил животот само затоа што е жена, извести Радио Франс Интернасионал.

Продолжува потрагата по двајцата осомничени за нападот на „Шарли eбдо“

Академик - 09.01.2015

Американски службеници од Вашингтон објавија дека Шариф (32) и Саид Куачи (34) неколку години се наоѓаат на американската црна листа на терористи, како и дека во Јемен Саид Куaчи се обучувал да ракува со оружје.

Обама се запиша во книгата на жалост во амбасадата на Франција

Точка - 09.01.2015

Американскиот претседател Барак Обама ненајавено ја посети Амбасадата на Франција во Вашингтон и се запиша во книгата на жалост и изрази солидарност со францускиот народ, по нападот на редакцијата на "Шарли ебдо" во Париз, при што загинаа 12 луѓе, ...

Постои врска меѓу убијците во Шарли ебдо и напаѓачот кој држи заложници во париски супермаркет

А1 On - 09.01.2015

Мажот кој држи заложници во супермаркет во Париз најверојатно е поврзан со осомничените за нападот врз весникот Шарли ебдо, соопшти француската полиција. Во меѓувреме, полицијата објави фотографии на маж и жена за кои постои сомнение дека се ...

Демонстрации во Истанбул за осуда на нападот врз „Шарли ебдо“ во Париз

+инфо - 09.01.2015

Турската демократска јавност од познатиот плоштад Таксим во Истанбул го осуди нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој во средата беа убиени 12 лица, соопшти турскиот весник „Радикал“.

МНР со осуда на нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо

А1 On - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изрази жалење и осуда за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви, посочувајќи притоа дека нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

Во СБ на ОН минута молчење за жртвите во Париз

+инфо - 09.01.2015

Во Советот за безбедност на Обединетите нации вчера со минута молчење им е оддадена почит на 12. жртви во терористичкиот напад во Париз. Откако чилеанскиот амбасадор Кристиан Барос Мелет во име на СБ изрази жалење поради недозволивиот варварски ...

Обама се запиша во книгата на жалост во Амбасадата на Франција

А1 On - 09.01.2015

Американскиот претседател Барак Обама ненајавено ја посети Амбасадата на Франција во Вашингтон и се запиша во книгата на жалост и изрази солидарност со францускиот народ, по нападот на редакцијата на „Шарли ебдо“ во Париз, при што загинаа 12 луѓе.

Џихадисти: Следен е Белград, доколку има војна, ниеден Србин нема да остане жив

МК News - 09.01.2015

Радикалните муслимани преку интернет, посебно на босанските портали и социјални мрежи, во коментарите го возвишуваат терористичкиот напад на францускиот неделник ” Шарли Ебдо”. Следен е Белград – Доколку има војна, ниеден Србин нема да остане на ...

Обама се запиша во книгата на жалост во Амбасадата на Франција

+инфо - 09.01.2015

Американскиот претседател Барак Обама ненајавено ја посети Амбасадата на Франција во Вашингтон и се запиша во книгата на жалост и изрази солидарност со францускиот народ, по нападот на редакцијата на „Шарли ебдо“ во Париз, при што загинаа 12 луѓе.

ФОТО: „Шарли Ебдо“ ги исмејува сите религии, не само исламската

МК News - 09.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, во чија што редакција беа убиени 10 новинари и двајца полицајци, а повредени повеќе лица, не се занимаваше само со критика на радикалниот ислам, туку со сите религии, па и со нерелигиски радикални ставови.

ПЕН центарот го осуди нападот на новинарската екипа на весникот Шарли Ебдо

А1 On - 09.01.2015

Македонскиот ПЕН центар ,како дел од Меѓународниот ПЕН, го осуди нападот врз новинарската екипа на весникот Шарли Ебдо во Париз и изрази згрозување од овој чин. - Изразуваме и уверување дека овој настан претставува само мотив повеќе за сплотеност и ...

МНР: Нападот во седиштето на „Шарли Ебдо“ е кукавички чин

+инфо - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изразува длабоко жалење за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви. „Нападот врз новинарите во седиштето на „Шарли Ебдо“ претставува кукавички чин.

Телеграмата на Груевски!

Окно - 09.01.2015

Независно од неподносливо баналниот тон во телеграмата (како да ја пишувал некој поштарски курир) на Груевски до францускиот премиер Велс, јас верувам дека зад изразите на сочувство стојат искрените чувства и потресеноста на македонскиот премиер од ...

Поради страв од напад, дански весник нема да ги реобјави карикатурите на Мухамед

Точка - 09.01.2015

Данскиот весник "Јиландс Постен" кој ги налути припадниците на исламот со објавување на карикатури од Пророркот Мухамед пред 10 години, нема повторно да ги објави карикатурите на "Шарли ебдо" поради безбедносни причини, јавува Ројтерс.

Муслиманите во Франција стравуваат од исламофобична реакција

А1 On - 09.01.2015

По неколкуте гранати и пукања кон објекти на исламската заедница во Франција, кои уследија по убиствениот напад на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, расте стравот меѓу муслиманите во земјата од исламофобична реакција во која вината за нападот ќе ...

ПЕН центарот го осуди нападот на новинарската екипа на весникот Шарли Ебдо

Канал5 - 09.01.2015

Македонскиот ПЕН центар ,како дел од Меѓународниот ПЕН, го осуди нападот врз новинарската екипа на весникот Шарли Ебдо во Париз и изрази згрозување од овој чин. - Изразуваме и уверување дека овој настан претставува само мотив повеќе за сплотеност и ...

Анонимус им објави војна на џихадистите

+инфо - 09.01.2015

Активистичката хакерска групација Анонимус им објави војна на милитантните исламисти од сите големи груапции, во знак на одмазда за масакрот во Париз во кој браќата Саид и Шериф Куаши убија 10 новинари на весникот Шарли ебдо и двајца полицајци, ...

Младите социјалдемократи од Центар со сочувство за „Шарли Ебдо“

+инфо - 09.01.2015

Членови на СДММ Центар, синоќа во паркот „Жена борец“ запалија свеќи во знак на сочувство со масакрот што се случи во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ во Париз, каде беа убиени 10 новинари и двајца ...

ВИДЕО Полицијата и терористите од Париз се бркаат по автопат

+инфо - 09.01.2015

Илјадници припадници на полициските и воените служби на Франција се во потера по возилото со кое по автопатот Н2 бегаат двајцата браќа терористи од Париз кои во средата во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ убија 12 лица.

ДРАМА: Терористите се откриени, држат заложници

Канал5 - 09.01.2015

Полицијата е во потера за двајцата осомничени за убиството на 12 луѓе во редакцијата на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“. Тоа го потврди и министерот за надворешни работи на Франција. „BBC“ јавува дека се слушнале пукотници североисточно од Париз и ...

Арапските весници за Шарли Ебдо

Оff.net - 09.01.2015

Ан Нахар (Либан) - Ама ми рече дека сум терорист... Ан Нахар (Либан) - Еве како ги осветуваме убијците на карикатуристите Ал-Аараби Ал-Џадид (Катар) Ал-Масри Ал-Јум (Египет) - Поддршка за Шарли Ебдо Ал-Акбар (Либан): Слободата е (крената) во воздух ...

Полицијата и терористите од Париз се бркаат по автопат

+инфо - 09.01.2015

Илјадници припадници на полициските и воените служби на Франција се во потера по возилото со кое по автопатот Н2 бегаат двајцата браќа терористи од Париз кои во средата во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ убија 12 лица.

Ајфелова кула во крв на насловната на „Њујоркер“

А1 On - 09.01.2015

„Њујоркер“ ја објави на „Твитер“ насловната страница на бројот во кој им одаваат почест на карикатуристите и новинарите на „Шарли Ебдо“, кои на 7-ми јануари беа убиени во редакцијата. За потсетување водечките американски медиуми, меѓу кои „Њујорк ...

Исламска држава ја презеде одговорноста за масакрот во „Шарли Ебдо“

+инфо - 09.01.2015

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ во Париз во кој беа убиени 12 лица, пишува DPA. Тој набројал и кои се следни земји кои ќе бидат нападнати.

Терористите од Париз се опколени, се закануваат дека ќе ги убијат заложниците

+инфо - 09.01.2015

Илјадници припадници на полициските и воените служби на Франција ја опколија јамата и започнаа престрелка со лицата за кои се верува дека се двајцата браќа-терористи кои во средата во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ убија 12 лица и ...

Мал борец за слободата на говорот: Бебе родено во Париз доби име Шарл Ебдо

Бриф - 09.01.2015

Едно бебе во Франција кое е родено на денот на стравичниот масакр во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ стана хит на друштевните мрежи поради изразената солидарност со членовите на редакцијата на овој весник.

ФОТО: Бебе во Париз го доби името Шарли Ебдо

А1 On - 09.01.2015

Едно бебе во Франција, кое се роди на денот кога се случи стравотниот масакр во редакцијата на „Шарли Ебдо“ во Париз стана хит на социјалните мрежи поради искажана солидарност за жртвите. Мајката Маријан изјави дека на своето дете сака да му подари ...

Шарли Ебдо-Трет ден потрага

Канал 77 - 09.01.2015

Опсежната истрага по двајцата осомничени за нападот на магазинот Шарли Ебдо, во кој загинаа 12 луѓе, а 11 се ранети, влегува во третиот ден. Француската полиција ја концентрира својата истрага на руралното подрачје Пикарди, североисточно од Париз, ...

Фото: Цртана поддршка за Шарли

Fashionel - 09.01.2015

Низ светот одекна веста за трагичниот напад на редакцијата на сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ во Франција, во која животот го изгубија 12 лица. а тоа беше повод за разни реакции по социјалните мрежи и останатите медиуми.

(ВИДЕО) Новинарка од „Шарли Ебдо“: Ми рече да поминам во ислам, за да живеам

А1 On - 09.01.2015

Француската новинарка Сиголен Винсон, која го преживеа терористичкиот напад во редакцијата на весникот „Шарли Ебдо“ за „Радио Франс Интернешнал“ изјави дека еден од напачите не ја убил, но и поставил услов.

ВИДЕО Партнерката на уредникот на „Шарли Ебдо“: Републиката е виновна

+инфо - 09.01.2015

Жанет Буграб, поранешна министерка во владата на Франсоа Филон, партнерката на главниот уредник на „Шарли Ебдо“ Стефан Карбоние, ја обвини републиката за масакрот во кој беа убиени 12 луѓе во Париз, меѓу кои и нејзиниот партнер.

Заложникот е сепак маж, најверојатно работник во печатницата каде што се наоѓаат осомничените во моментов (видео)

Канал5 - 09.01.2015

Полицајката Клариса Жан-Филип беше убиена синоќа, откако со својот колега дошла на место на една сообраќајна несреќа. Погодена е со пушка во главата. Иако од почетокот се наведуваше дека овој случај не е поврзан со браќата Саид и Шериф куачи, ...

ВИДЕО: Ова се најстрашните терористички напади во Европа

А1 On - 09.01.2015

Во последните 30 години граѓаните на Европа доста често беа мета на екстремистите. Иако монструозен масакрот на француските карикатуристи во „Шарли Ебдо“ не е најкрвавиот напад во последните две децении.

Сител не е Шарли Ебдо!

Окно - 09.01.2015

По грозоморниот напад врз редакцијата на сатиричниот весник Шарли Ебдо, огромен број луѓе ширум светот изразија поддршка и се солидаризираа со нападнатите сатиричари, застанувајќи во одбрана на слободата на говорот и осудувајќи го варварското ...

Интернетот гори од балкански џихадисти: Белград е следен!

Точка - 09.01.2015

Радикалните муслимани го возвишуваат нападот на францускиот весник "Charlie Hedbo" и ја користат таа шанса да му се заканат и на Балканот. Радикалните муслимани преку интернет, посебно на босанските портали и социјални мрежи, во коментарите го ...

Крвава париска завршница

+инфо - 09.01.2015

Француската полиција попладнево упадна во двете места каде радикални исламисти држеа заложници, убивајќи тројца од нив. Браќата осомничени како најверојатните сторители на крвопролевањето во редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“ во Париз беа убиени ...

И јас сум Шарли ебдо!

Н.Македонија - 09.01.2015

Ова чудовиште израсна од фрустрациите, сиромаштијата и бесперспективноста на граѓаните во арапските и муслиманските диктатури, како и од промашената интеграција на имигрантските муслимански малцинства во развиените општества на Западна Европа.

Вината за убиствата во „Шарли Ебдо“

+инфо - 09.01.2015

Убиствата денес во Париз не се резултат на неуспехот на Франција да асимилира две генерации на муслимански имигранти од нејзините поранешни колонии. Тие не се поради француската воена акција против Исламската држава во Блискиот Исток, или ...

Се стеснува просторот за слободата на изразувањето?!

Н.Македонија - 09.01.2015

Сосема е јасно дека некој се обидува опасно да го стесни просторот во кој слободата на изразувањето се движеше во изминативе години и децении и дека претстои жестока, сега веќе слободно може да се каже, и неизвесна борба за задржување на претходно ...

Европа на тешки искушенија

Н.Македонија - 09.01.2015

Крвавиот напад врз магазинот „Шарли ебдо“ предизвика лавина реакции и осуди. Додека едни оценуваат дека масакрот во Париз е напад врз демократијата и слободата, други предупредуваат за нови насилства и поделби на Стариот континент и истовремено ...

На Европа пред сè ѝ треба смеа!

Окно - 09.01.2015

Пред повеќе од четириесет години, француското сатирично списание Хара-кири и неговиот непосреден наследник Шарли Ебдо можеа да се купат на киосците во центарот на градот, а подоцна во книжарницата на Студентскиот културен центар, кој белградските ...

МНР со осуда на терористичките акции во Париз

МРТ - 09.01.2015

Mинистерот за надворешни работи, Никола Попоски упати писмо со сочувство до својот француски колега, Лоран Фабиус... Министерството за надворешни работи изразува длабоко жалење за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви.

МНР со осуда на нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо

Република - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изрази жалење и осуда за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви, посочувајќи притоа дека нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

Две средби на меѓународниот врв посветени на тероризмот

Република - 09.01.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск најави оти на 12 февруари во Брисел ќе се одржи средба на врвот на Европска унија посветена на борба против против тероризмот. Средбата е закажана по нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ...

Убијците пукаа без контрола, видов ужас- потресна исповед на преживеан од „Шарли ебдо“

Press24 - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, се уште се прашува како успеал да се спаси. Се спасил криејќи се зад една маса во редакцијата, јавија француските медиуми, пренесува МИА.

МНР со осуда на нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо

Сител - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изрази жалење и осуда за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви, посочувајќи притоа дека нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

Терористите со порака по масакрот - Ова го направи...

Сител - 09.01.2015

Светските медиуми јавија дека терористите најпрвин ја згрешиле просторијата на магазинот „Шарли ебдо“. Откако ја напуштиле просторијата во која најпрвин влегле, се упатиле во просториите на магазинот, каде под принуда ја натерале новинарката Корин ...

Забранет влез во САД за осомничените за нападот врз „Шарли ебдо“

Нетпрес - 09.01.2015

Двајцата браќа, кои според француските власти се главни осомничени за нападот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во кој се убиени 12 лица, се наоѓаат на американската листа на лица кои имаат забрана за патување во САД, изјави висок претставник на ...

Илјадници луѓе се собраа на плоштадот во Париз за поддршка на „Шарли ебдо“

Нетпрес - 09.01.2015

Илјадници луѓе синоќа повторно излегоа на улиците на Париз и другите градови ширум светот за да го осудат нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во кој 12 лица го загубија животот, а 11 беа ранети, пренесе МИА.

Најмалку двајца загинаа во нов терористички напад во Париз, се одвива и заложничка драма

Либертас - 09.01.2015

Најмалку две лица загинаа денеска во Париз во нов напад, во кој терорист во супермаркет држи најмалку пет заложници. Напаѓачот упаднал во супермаркетот со кошер производи околу 13 часот по локално време, а полицијата се сомнева дека се работи за ...

Демонстрации во Истанбул за осуда на нападот врз „Шарли ебдо“ во Париз

Сител - 09.01.2015

Турската демократска јавност од познатиот плоштад Таксим во Истанбул го осуди нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој во средата беа убиени 12 лица, соопшти турскиот весник „Радикал“.

Преживеан од „Шарли ебдо“: Убијците пукаа без контрола и не прашуваа за имињата на новинарите

Сител - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, се уште се прашува како успеал да се спаси. Се спасил криејќи се зад една маса во редакцијата, пренесоа француските медиуми.

Осуда од Македонскиот ПЕН-центар за нападот на „Шарли ебдо“

Република - 09.01.2015

Македонскиот ПЕН-центар, како дел од Меѓународниот ПЕН, го осуди нападот врз новинарската екипа на весникот „Шарли ебдо“ во Париз и изрази згрозување од овој чин. - Изразуваме уверување дека овој настан претставува само мотив повеќе за сплотеност и ...

Продолжува потрагата по двајцата осомничени за нападот на „Шарли ебдо“

Република - 09.01.2015

­ Браќата Куачи, двајцата француски џихадисти со алжирско потекло осомничени за нападот врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, се уште се во бегство, а интервентните сили ги следат нивните траги.

МНР со осуда на нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо

Press24 - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изрази жалење и осуда за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви, посочувајќи притоа дека нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

ВО ЖИВО: Акцијата за апсење на терористите од Париз

Press24 - 09.01.2015

Во тек е полициска потера за двајцата терористи кои заземаа печатница. При нивниот напад убиени се две лица, а дваесет се ранети. Во потрагата за двајцата браќа осомничени за нападот на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ се вклучени и елитните ...

Напаѓачите на Шарли Ебдо имаат најмалку еден заложник

Press24 - 09.01.2015

Терористите имаат најмалку еден заложник и рано утрово како што пренесуваат француските медиуми зазеле печатница преполна со луѓе. Двајцата осомничени за нападот на Шарли Ебдо и понатаму се во бегство и потрагата на специјалните единици е во тек.

Продолжува потрагата по двајцата осомничени за нападот на „Шарли ебдо“

Сител - 09.01.2015

Браќата Куачи, двајцата француски џихадисти со алжирско потекло осомничени за нападот врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, се уште се во бегство, а интервентните сили ги следат нивните траги.

(ВИДЕО) Анонимуси најавија одмазда за „Шарли ебдо“: Ќе ги затвориме сите џихадистички сајтови

Нетпрес - 09.01.2015

Активистичката хакерска групација Анонимус им објави војна на милитантните исламисти од сите големи груапции, во знак на одмазда за масакрот во Париз во кој браќата Саид и Шериф Куаши убија 10 новинари на весникот „Шарли ебдо“ и другите терористички ...

ВО ЖИВО: Акцијата за апсење на терористите од Париз

Република - 09.01.2015

Во тек е полициска потера за двајцата терористи кои заземаа печатница. При нивниот напад убиени се две лица, а дваесет се ранети. Во потрагата за двајцата браќа осомничени за нападот на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ се вклучени и елитните ...

Осомничените за нападот на „Шарли ебдо“ на листата на лица со забранет влез во САД

Сител - 09.01.2015

Двајцата браќа, кои според француските власти се главни осомничени за нападот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во кој се убиени 12 лица, се наоѓаат на американската листа на лица кои имаат забрана за патување во САД, изјави висок претставник на ...

Во СБ на ОН минута молчење за жртвите во Париз

Сител - 09.01.2015

Во Советот за безбедност на Обединетите нации вчера со минута молчење им е оддадена почит на 12. жртви во терористичкиот напад во Париз. Откако чилеанскиот амбасадор Кристиан Барос Мелет во име на СБ изрази жалење поради недозволивиот варварски ...

Илјадници луѓе се собраа на нови протести за поддршка на неделникот „Шарли едбо“

Сител - 09.01.2015

Илјадници луѓе синоќа повторно излегоа на улиците на Париз и другите градови ширум светот за да го осудат нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во кој 12 лица го загубија животот, а 11 беа ранети.

Обама се запиша во книгата на жалост во амбасадата на Франција

Нетпрес - 09.01.2015

Американскиот претседател Барак Обама ненајавено ја посети Амбасадата на Франција во Вашингтон и се запиша во книгата на жалост и изрази солидарност со францускиот народ, по нападот на редакцијата на „Шарли ебдо“ во Париз, при што загинаа 12 луѓе, ...

ВИДЕО ВО ЖИВО: Полицијата и терористите од Париз се бркаат по автопат

Либертас - 09.01.2015

Илјадници припадници на полициските и воените служби на Франција се во потера по возилото со кое по автопатот Н2 бегаат двајцата браќа терористи од Париз кои во средата во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ убија 12 лица.

Постои врска меѓу напаѓачите врз Шарли ебдо и убиството во јужно предградие на Париз

Сител - 09.01.2015

Постои врска меѓу двајцата џихадисти осомничени за нападот врз неделникот Шарли ебдо во средата при што загинаа 12 луѓе, и осомничениот убиец на полицајка при пукање ден подоцна во Монруж, јужно од Париз, јавија француски медиуми повикувајќи се на ...

Исламска држава ја презеде одговорноста за масакрот во „Шарли Ебдо“

Либертас - 09.01.2015

Исламска држава ја презеде одговорноста за терористикиот напад во сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ во Париз во кој беа убиени 12 лица, пишува DPA. Тој набројал и кои се следни земји кои ќе бидат нападнати.

Турската јавност со осуда на нападот врз „Шарли ебдо“

Република - 09.01.2015

Турската демократска јавност од познатиот плоштад Таксим во Истанбул го осуди нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој во средата беа убиени 12 лица, соопшти турскиот весник „Радикал“.

„Нема да те убијам, но ќе преминеш во ислам“- француска новинарка се спасила бидејќи е жена

Press24 - 09.01.2015

Француската новинарка Сиголин Винсон, која го преживеа терористичкиот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ рекла дека еден од напаѓачите ѝ го поштедил животот само затоа што е жена.

Сител не е Шарли Ебдо!

Либертас - 09.01.2015

По грозоморниот напад врз редакцијата на сатиричниот весник Шарли Ебдо, огромен број луѓе ширум светот изразија поддршка и се солидаризираа со нападнатите сатиричари, застанувајќи во одбрана на слободата на говорот и осудувајќи го варварското ...

ФОТО: СДММ Центар со сочувство за „Шарли Ебдо“

Либертас - 09.01.2015

Членови на СДММ центар во паркот Жена борец вечерва запалија свеќи во знак на сочувство со „Шарли Ебдо“ по терористичкиот напад во Париз и убиството на 10 новинари од редакцијата на сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ и двајца ...

Шварценегер ќе се претплати на „Шарли ебдо“ во знак на поддршка

Либертас - 09.01.2015

Познатиот американски бодибилдер, глумец и политичар Арнолд Шварценегер се придружи на оние кои изразија подршка на убиените карикатуристи на неделникот „Шарли ебдо“. Тој преку својот Твитер изрази поддршка за францускиот народ и напиша дека сака да ...

Обама се запиша во книгата на жалост во Амбасадата на Франција

Сител - 09.01.2015

Американскиот претседател Барак Обама ненајавено ја посети Амбасадата на Франција во Вашингтон и се запиша во книгата на жалост и изрази солидарност со францускиот народ, по нападот на редакцијата на „Шарли ебдо“ во Париз, при што загинаа 12 луѓе.

Минута молчење во СБ на ОН за жртвите во Париз

Press24 - 09.01.2015

Вчера со едноминутно молчење во Советот за безбедност на Обединетите нации им е оддадена почит на 12-те жртви во терористичкиот напад во Париз. СБ остро го осуди нападот во кој беа убиени карикатуристи и главниот уредни, потенцирајќи дека тоа не е ...

Убиени двајцата осомничени браќа за масакрот во редакцијата на „Шарли ебдо“

Sky - 09.01.2015

Двајцата осомничени браќа за завчерашното убиство на 12 луѓе во неделникот „Шарли ебдо“ се убиени во заложничката драма, јави Франс прес. Саид и Шериф Коуши, според се уште непотврдени информации се убиени во печатницата, во индустриската зона ...

ДОБРА ВЕСТ: Повредените од Шарли Ебдо ќе преживеат

Press24 - 09.01.2015

Четирите лица повредени во терористичкиот напад на редакцијата на сатиричниот магазин Шарли Ебдо во Париз ќе преживеат, соопшти денеска министерот за внатрешни работи на Франција Бернар Казнев.

ВО ЖИВО: Полицијата трага по браќата напаѓачи на „Шарли Ебдо“

Нетпрес - 09.01.2015

Во потрагата по двајцата браќа осомничени за нападот на редакцијата на сатирилниот неделник Шарл Ебдо во Париз, во кој се убиени 12 лица, вклучени се и елитните француски сили. Тие трагаат по браќата во област североисточно од Париз.

ФОТО: Бебе родено во момент на масакрот во Париз доби име Шарли ебдо

Press24 - 09.01.2015

Француско бебе родено на денот на страшниот масакар во редакцијата на весникот „Шарли ебдо“ во Париз e хит на социјалните мрежи и стана најмладиот борец за слободата на говорот. Мајката му дала име Шарли ебдо во чест на жртвите на масакрот во Париз.

Полицијата пребарува пештера, терористите се кријат во напуштено рударско окно?

Република - 09.01.2015

Француската полиција синоќа почнала со претрага на голема пештера длабока неколку стотини метри во која се сомнева дека се кријат двајцата осомничени за убиството на 12 луѓе при нападот на сатиричниот неделник Шарли Ебдо.

Напаѓачите врз „Шарли ебдо“ и убиството во јужното предградие на Париз се поврзани

Република - 09.01.2015

Постои врска меѓу двајцата џихадисти осомничени за нападот врз неделникот „Шарли ебдо“ и осомничениот убиец на полицајка при пукање ден подоцна во Монруж, јужно од Париз, јавија француски медиуми повикувајќи се на полициски извори.

Ликвидирани терористите осомничени за нападот врз „Шарли Ебдо“

МРТ - 09.01.2015

Акцијата траеше кратко со интензивни истрели и ексползии. Хеликоптер на цивилната заштита се спушти на местото, наверијатно за да им помогне на евентуалните ранети... Акцијата започна симултано во Данартан ен Гуел непосредно пред 17 часот каде беа ...

Поради страв од напад, дански весник нема да ги реобјави карикатурите на Мухамед

Нетпрес - 09.01.2015

Данскиот весник „Јиландс Постен“ кој ги налути припадниците на исламот со објавување на карикатури од Пророркот Мухамед пред 10 години, нема повторно да ги објави карикатурите на „Шарли ебдо“ поради безбедносни причини, јавува Ројтерс, пренесува ...

Се затвораат рестораните и продавниците низ Париз

Press24 - 09.01.2015

Светските медиуми јавуваат дека рестораните и продавниците низ Париз се затвораат од разбирливи причини. Според извештаите на локалните медиуми, загрижени поради теористичките напади низ градот локалите се празнат и затвораат.

Истанбул: Демонстрации за осуда на нападот врз „Шарли ебдо“

Нетпрес - 09.01.2015

Турската демократска јавност од познатиот плоштад Таксим во Истанбул го осуди нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој во средата беа убиени 12 лица, соопшти турскиот весник „Радикал“, пренесе МИА.

Преживеан од „Шарли ебдо“: Убијците пукаа без контрола и не прашуваа за имиња

Република - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, се уште се прашува како успеал да се спаси. Се спасил криејќи се зад една маса во редакцијата, пренесоа француските медиуми.

Муслиманите во Франција стравуваат од исламофобична реакција

Sky - 09.01.2015

По неколкуте гранати и пукања кон објекти на исламската заедница во Франција, кои уследија по убиствениот напад на сатиричниот магазин „Шарли ебдо“, расте стравот меѓу муслиманите во земјата од исламофобична реакција во која вината за нападот ќе ...

Екстермистите се закануваат: Белград е следен

Нетпрес - 09.01.2015

Радикалните муслимани преку интернет, поготово на босанските портали и социјалните мрежи, во коментари го возишуваат терористичкиот напад на францускиот магазин „Шерли Ебдо“. Екстремистите го искористител злосторството да испратат заканувачки пораки ...

Заложничките драми низ Париз го шокираа светот

Sky - 09.01.2015

Неколку сериозни заложнички драми што се одвиваат денеска во и околу Париз, ги шокираа Франција и целиот свет. Едната со двајцата браќа Коуши по кои се трага по масакрот во магазинот „Шарли ебдо“, а другата во супермаркет за кошер-храна.

Преживеан од „Шарли ебдо“: Маскиран маж упадна со повикот „Алах акбар“

Шеталиште - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, се уште се прашува како успеал да се спаси. Се спасил криејќи се зад една маса во редакцијата, пренесоа француските медиуми.

Џихадистите: Следен е Белград, доколку има војна, ниеден Србин нема да остане

еМагазин - 09.01.2015

Радикалните муслимани преку интернет, посебно на босанските портали и социјални мрежи, во коментарите го возвишуваат терористичкиот напад на францускиот неделник ” Шарли Ебдо”, пишува српски Курир.

Анонимуси најавија одмазда за „Шарли ебдо“: Ќе ги затвориме сите џихадистички сајтови

Fox.mk - 09.01.2015

Активистичката хакерска групација Анонимус им објави војна на милитантните исламисти од сите големи груапции, во знак на одмазда за масакрот во Париз во кој браќата Саид и Шериф Куаши убија 10 новинари на весникот „Шарли ебдо“ и другите терористички ...

Француските медиуми ќе донираат половина милион евра: Шарли ебдо ќе биде испечатен во 1 милион примероци

еМагазин - 09.01.2015

Наредниот број на францускиот сатиричен весник Шарли ебдо ќе излезе в среда, како и обично, но ќе има зголемен тираж од еден милион примероци, велат вработените во неделникот што го преживеале терористичкиот напад во средата.

ВО ЖИВО: Акцијата за апсење на париските терористи

Fox.mk - 09.01.2015

Во тек е полициска потера за двајцата терористи кои заземаа печатница. При нивниот напад убиени се две лица, а дваесет се ...

Француската полиција ги опколила француските терористи во рударско окно !?

1.мк - 09.01.2015

Според пишувањето на британски „Дејли Меил“, француската полиција го пребарува теренот кај големата пештера длабока неколку стотина метри, затоа што постои сомневање дека двајцата браќа терористи кои убија новинари во Париз се кријат таму ! На ...

ВУЧИЌ: Не напаѓајте исламски верници

Fox.mk - 09.01.2015

Српскиот премиер Александар Вучиќ повика на смиреност и ненапаѓање на исламски верници поради терористичкиот напад на сатиричниот весник Шарли ебдо. Вучиќ, како што пренесе Б92, укажа дека нестабилноста и немирите не му одат никому во прилог.

ЗНМ го осуди убиството на француските новинари

Kumanovo News - 09.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја осуди егзекуцијата на новинарите од францускиот магазин Шарли Ебдо од Париз. Во овие тажни моменти изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со целиот француски ...

МНР со осуда на нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо

Вечер - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изрази жалење и осуда за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви, посочувајќи притоа дека нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

Демонстрации во Истанбул за осуда на нападот врз „Шарли ебдо" во Париз

Вечер - 09.01.2015

„Не се плашиме“ Турската демократска јавност од познатиот плоштад Таксим во Истанбул го осуди нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо", во кој во средата беа убиени 12 лица, соопшти турскиот весник „Радикал".

МНР со осуда на нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо

Денешен - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изрази жалење и осуда за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви, посочувајќи притоа дека нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

Врвот на ЕУ ќе се сретне на 12 февруари, состанокот посветен на тероризмот

Курир - 09.01.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска најави дека на 12 февруари во Брисел ќе се одржи средба на врвот на Европска унија посветена на борба против против тероризмот, пренесува МИА.

Самитот на ЕУ на 12 февруари ќе биде посветен на борбата против тероризмот

Денешен - 09.01.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска најави оти на 12 февруари во Брисел ќе се одржи средба на врвот на Европска унија посветена на борба против против тероризмот. Средбата е закажана по нападот врз францускиот сатиричен неделник ...

„Нема да те убијам, но ќе преминеш во ислам“- француска новинарка се спасила бидејќи е жена

Денешен - 09.01.2015

Француската новинарка Сиголин Винсон, која го преживеа терористичкиот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ рекла дека еден од напаѓачите и го поштедил животот само затоа што е жена.

„Нема да те убијам, но ќе преминеш во ислам“ - новинарка се спасила бидејќи е жена

Курир - 09.01.2015

Француската новинарка Сиголин Винсон, која го преживеа терористичкиот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ рекла дека еден од напаѓачите ѝ го поштедил животот само затоа што е жена.

Постои врска меѓу напаѓачите врз Шарли ебдо и убиството во јужно предградие на Париз

Денешен - 09.01.2015

Постои врска меѓу двајцата џихадисти осомничени за нападот врз неделникот Шарли ебдо во средата при што загинаа 12 луѓе, и осомничениот убиец на полицајка при пукање ден подоцна во Монруж, јужно од Париз, јавија француски медиуми повикувајќи се на ...

Демонстрации во Истанбул за осуда на нападот врз „Шарли ебдо“ во Париз

Денешен - 09.01.2015

Турската демократска јавност од познатиот плоштад Таксим во Истанбул го осуди нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој во средата беа убиени 12 лица, соопшти турскиот весник „Радикал“.

Преживеан од „Шарли ебдо“: Убијците пукаа без контрола и не прашуваа за имињата на новинарите

Денешен - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, се уште се прашува како успеал да се спаси. Се спасил криејќи се зад една маса во редакцијата, пренесоа француските медиуми.

Џихадисти: Следен е Белград, доколку има војна, ниеден Србин нема да остане жив

Курир - 09.01.2015

Радикалните муслимани преку интернет, посебно на босанските портали и социјални мрежи, во коментарите го возвишуваат терористичкиот напад на францускиот неделник ” Шарли Ебдо”. Следен е Белград – Доколку има војна, ниеден Србин нема да остане на ...

Осомничените терористи зазеле печатница. Има заложници!

Пулс24 - 09.01.2015

Двајцата осомничени за нападот на Шарли Ебдо и понатаму се во бегство и потрагата на специјалните единици е во тек. Терористите имаат најмалку еден заложник и рано утрово како што пренесуваат француските медиуми зазеле печатница преполна со луѓе.

Минута молчење во СБ на ОН за жртвите во Париз

Курир - 09.01.2015

Вчера со едноминутно молчење во Советот за безбедност на Обединетите нации им е оддадена почит на 12-те жртви во терористичкиот напад во Париз. СБ остро го осуди нападот во кој беа убиени карикатуристи и главниот уредни, потенцирајќи дека тоа не е ...

ФОТО: Бебе родено за време на масакрот во Париз доби име Шарли ебдо

Курир - 09.01.2015

Француско бебе родено на денот на страшниот масакар во редакцијата на весникот „Шарли ебдо“ во Париз e хит на социјалните мрежи и стана најмладиот борец за слободата на говорот. Мајката му дала име Шарли ебдо во чест на жртвите на масакрот во Париз.

Се затвораат рестораните и продавниците низ Париз

Курир - 09.01.2015

Светските медиуми јавуваат дека рестораните и продавниците низ Париз се затвораат од разбирливи причини. Според извештаите на локалните медиуми, загрижени поради теористичките напади низ градот локалите се празнат и затвораат.

Преживеан од „Шарли ебдо“: Убијците пукаа без контрола, видов ужас

Курир - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, се уште се прашува како успеал да се спаси. Се спасил криејќи се зад една маса во редакцијата, јавија француските медиуми, пренесува МИА.

Џихадистите: Следен е Белград, доколку има војна, ниеден Србин нема да остане

Денешен - 09.01.2015

Радикалните муслимани преку интернет, посебно на босанските портали и социјални мрежи, во коментарите го возвишуваат терористичкиот напад на францускиот неделник ” Шарли Ебдо”, пишува српски Курир.

Продолжува потрагата по двајцата осомничени за нападот на „Шарли ебдо“

Денешен - 09.01.2015

Браќата Куачи, двајцата француски џихадисти со алжирско потекло осомничени за нападот врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, се уште се во бегство, а интервентните сили ги следат нивните траги.

МНР: Нападот врз новинарите на „Шарли Ебдо“ е кукавички чин

Курир - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изразува длабоко жалење за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви. -Нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

Повредените од Шарли Ебдо ќе преживеат

Курир - 09.01.2015

Четирите лица повредени во терористичкиот напад на редакцијата на сатиричниот магазин Шарли Ебдо во Париз ќе преживеат, соопшти денеска министерот за внатрешни работи на Франција Бернар ...

ВО ЖИВО: Акција за апсење на двајцата осомничени за масакрот во Париз (ВИДЕО)

Денешен - 09.01.2015

Во потрагата по двајцата браќа осомничени за нападот на редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој беа убиени 12 луѓе, се уклучија и елитните француски едниници. Саид и Шериф во билизина на аеродромот Шарл де Гол украдоа ...

ВО ЖИВО: Акцијата за апсење на терористите од Париз

Курир - 09.01.2015

Во тек е полициска потера за двајцата терористи кои заземаа печатница. При нивниот напад убиени се две лица, а дваесет се ранети. Во потрагата за двајцата браќа осомничени за нападот на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ се вклучени и елитните ...

Њујоркер со насловна за Шарли Ебдо

Вечер - 09.01.2015

По трагичната смрт на починатите 12 карикатуристи од весникот Шарли Ебдо, и Њујоркер објави насловна страница посветена на нив. Приказот е моќен, со ајфеловата кула чиј врв е претворен во молив а подножјето облеано во крв...

Терористите зазеле печатница: Напаѓачите на Шарли Ебдо имаат најмалку еден заложник

Курир - 09.01.2015

Терористите имаат најмалку еден заложник и рано утрово како што пренесуваат француските медиуми зазеле печатница преполна со луѓе. Двајцата осомничени за нападот на Шарли Ебдо и понатаму се во бегство и потрагата на специјалните единици е во тек.

Видете како Шарли Ебдо ги критикуваше Србите за Косово

Вечер - 09.01.2015

Српското народно движење „Наши" ги повика сите кои палат свеќи поради масакрот во редакцијата на францускиот весник „Шарли Ебдо" да запалат и свеќа за убиените во НАТО бомбардирањата во Србија во 1999 година.

Осомничените за нападот на „Шарли ебдо“ на листата на лица со забранет влез во САД

Денешен - 09.01.2015

Двајцата браќа, кои според француските власти се главни осомничени за нападот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во кој се убиени 12 лица, се наоѓаат на американската листа на лица кои имаат забрана за патување во САД, изјави висок претставник на ...

Соопштение „Медиа Принт Македонија“

Спорт - 09.01.2015

„Медиа Принт Македонија“ како водечка медиумска компанија на македонскиот пазар изразува жалење и силно го осудува варварскиот акт во кој се убиени новинари од францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ Во овие тажни моменти изразуваме сочувство ...

Во СБ на ОН минута молчење за жртвите во Париз

Денешен - 09.01.2015

Во Советот за безбедност на Обединетите нации вчера со минута молчење им е оддадена почит на 12. жртви во терористичкиот напад во Париз. Откако чилеанскиот амбасадор Кристиан Барос Мелет во име на СБ изрази жалење поради недозволивиот варварски ...

Илјадници луѓе се собраа на нови протести за поддршка на неделникот „Шарли едбо“

Денешен - 09.01.2015

Илјадници луѓе синоќа повторно излегоа на улиците на Париз и другите градови ширум светот за да го осудат нападот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во кој 12 лица го загубија животот, а 11 беа ранети.

Парискиот синдром ја запали омразата во Европа!

Вечер - 09.01.2015

Ако избие војна, ниеден Србин нема да остане на планетата. Следен е белградскиот пашалак со поголеми резултати, се вели во коментарите на порталот Санџак прес. Српскиот аналитичар Душан Јаниќ вели дека таа реакција потврдува дека има сериозни ризици ...

МНР со осуда на нападот врз новинарите во редакцијата на Шарли Ебдо

Maxim - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изрази жалење и осуда за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви, посочувајќи притоа дека нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

МНР: Нападот врз новинарите на „Шарли Ебдо“ е кукавички чин

Lider - 09.01.2015

Министерството за надворешни работи изразува длабоко жалење за терористичките акти во Париз кои доведоа до повеќе жртви. -Нападот врз новинарите во седиштето на Шарли Ебдо претставува кукавички чин.

Преживеан од „Шарли ебдо“: Убијците пукаа без контрола и не прашуваа за имињата на новинарите

Lider - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, се уште се прашува како успеал да се спаси. Се спасил криејќи се зад една маса во редакцијата, пренесоа француските медиуми.

Осомничените за нападот на „Шарли ебдо“ на листата на лица со забранет влез во САД

Lider - 09.01.2015

Двајцата браќа, кои според француските власти се главни осомничени за нападот на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во кој се убиени 12 лица, се наоѓаат на американската листа на лица кои имаат забрана за патување во САД, изјави висок претставник на ...

Преживеан од „Шарли ебдо“: Убијците пукаа без контрола, видов ужас

Maxim - 09.01.2015

Лоран Леже, еден од малкумината преживени во атентатот врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, се уште се прашува како успеал да се спаси. Се спасил криејќи се зад една маса во редакцијата, јавија француските медиуми, пренесува МИА.

ВО ЖИВО: Акцијата за апсење на терористите од Париз

Maxim - 09.01.2015

Во тек е полициска потера за двајцата терористи кои заземаа печатница. При нивниот напад убиени се две лица, а дваесет се ранети. Во потрагата за двајцата браќа осомничени за нападот на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ се вклучени и елитните ...

Напаѓачите на Шарли Ебдо имаат најмалку еден заложник

Maxim - 09.01.2015

Терористите имаат најмалку еден заложник и рано утрово како што пренесуваат француските медиуми зазеле печатница преполна со луѓе. Двајцата осомничени за нападот на Шарли Ебдо и понатаму се во бегство и потрагата на специјалните единици е во тек.

Минута молчење во СБ на ОН за жртвите во Париз

Maxim - 09.01.2015

Вчера со едноминутно молчење во Советот за безбедност на Обединетите нации им е оддадена почит на 12-те жртви во терористичкиот напад во Париз. СБ остро го осуди нападот во кој беа убиени карикатуристи и главниот уредни, потенцирајќи дека тоа не е ...

Минута молчење во Советот за безбедност на ОН за жртвите во Париз

Lider - 09.01.2015

Вчера со едноминутно молчење во Советот за безбедност на Обединетите нации им е оддадена почит на 12-те жртви во терористичкиот напад во Париз. СБ остро го осуди нападот во кој беа убиени карикатуристи и главниот уредни, потенцирајќи дека тоа не е ...

ФОТО: Бебе родено во момент на масакрот во Париз доби име Шарли Eбдо

Maxim - 09.01.2015

Француско бебе родено на денот на страшниот масакар во редакцијата на весникот „Шарли ебдо“ во Париз e хит на социјалните мрежи и стана најмладиот борец за слободата на говорот. Мајката му дала име Шарли ебдо во чест на жртвите на масакрот во Париз.

Се затвораат рестораните и продавниците низ Париз

Maxim - 09.01.2015

Светските медиуми јавуваат дека рестораните и продавниците низ Париз се затвораат од разбирливи причини. Според извештаите на локалните медиуми, загрижени поради теористичките напади низ градот локалите се празнат и затвораат.

„Нема да те убијам, но ќе преминеш во ислам“- француска новинарка се спасила бидејќи е жена

Maxim - 09.01.2015

Француската новинарка Сиголин Винсон, која го преживеа терористичкиот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ рекла дека еден од напаѓачите ѝ го поштедил животот само затоа што е жена.

ДОБРА ВЕСТ: Повредените од Шарли Ебдо ќе преживеат

Maxim - 09.01.2015

Четирите лица повредени во терористичкиот напад на редакцијата на сатиричниот магазин Шарли Ебдо во Париз ќе преживеат, соопшти денеска министерот за внатрешни работи на Франција Бернар Казнев.

Гледајте во живо: Браќата терористи се уште сеат смрт – уште двајца убиени и 20 ранети

Lider - 09.01.2015

Двајцата осомничени терористи за нападот на неделникот „Шарли Ебдо“ и понатаму се во бегство, а потрагата по нив е во тек. Според најновите информации тие утрово зазеле една печатница, каде држат заложници, а француските медиуми јавуваат дека има ...

Напади врз неколку муслимански култни места во Франција

24 Вести - 08.01.2015

Напади врз неколку муслимански култни места во три француски града се извршени од синоќа, откако вчера во крвав напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз беа убиени 12 лица. Три гранати се фрлени врз џамија во градот Ман во Западна ...

Авганистан и Пакистан остро го осудија терористичкиот напад врз „Шарли ебдо“

24 Вести - 08.01.2015

Авганистан и Пакистан денеска остро го осудија „терористичкиот напад“ врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица и 11 беа ранети, а по него низ цела Франција веднаш почнаа демонстрации, пренесоа француските медиуми - ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ ќе излезе следната среда

24 Вести - 08.01.2015

Познатиот француски доктор и член на редакцијата „Шарли ебдо“, Патрик Пелу најави дека следното издание на ова списание ќе биде испечатено во среда. Тој истакна дека членовите на редакцијата одлучиле да продолжат со работа. - Ќе продолжиме.

Откриен идентитетот на осомничените за нападот во Шарли Ебдо

24 Вести - 08.01.2015

Продолжува интензивната потера за пронаоѓање на двете лица за кои постојат сомневања дека го извршиле нападот во неделникот Шарли Ебдо во Париз, во кој загинаа 12 лица и уште неколку се во животна опасност.

Продолжува потрата по напаѓачите во „Шарли Ебдо“

24 Вести - 08.01.2015

Двајцата осомничени за извршување на нападот врз „Шарли Ебдо“ ограбиле бензинска станица во североисточниот регион Ејн. Според вработените во станицата, две лица вооружени со калашникови и ракетни фрлачи, украле храна и бензин и побегнале со возило ...

Реакции од Македонија по нападот во Париз

24 Вести - 08.01.2015

Во Амбасадата на Република Франција во Скопје, денеска се одржа омаж за загинатите во терористичкиот напад на неделникот „Шарли ебдо“ во Париз. Амбасадорката Лоренс Оер вчерашниот напад го оцени како кукавички и подмолен чин, во кој животот го ...

ЗНМ: Кукавички чин против слободата на говорот и мирот

Вест - 08.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија(ЗНМ) ја осуди егзекуцијата на новинарите од францускиот магазин "Шарли ебдо" од Париз. "Во овие тажни моменти, им изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со целиот француски ...

Македонија реагира на нападот во Шарли ебдо

Глас на Америка - 08.01.2015

Осуди доаѓаат од новинарски, невладини, верски организации и од државниот врв Нападот врз францускиот сатиричен магазин Шарли ебдо, во којшто беа убиени 10 новинари и двајца полицајци, наиде на остра осуда во јавноста во Македонија.

ЗНМ: Егзекуцијата на новинари во Шарли Ебдо е кукавички чин

Нова ТВ - 08.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија ја осудува вчерашната егзекуција на новинарите од францускиот магазин Чарли Ебдо од Париз. Во соопштението испратено до медиумите ЗНМ изразува сочувство до семејствата на настраданите.

Идентификувани тројцата напаѓачи во „Шарли Ебдо“

Вест - 08.01.2015

Француските медиуми повикувајќи се на полициски извори објавија дека тројцата напаѓачи осомничени за масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ се идентификувани, но се` уште не се уапсени. Според медиумите станува збор за браќата Саид К.

Фото - Европа на мирни протести за поддршка на Шарли

Вест - 08.01.2015

Beчерва цела Европа излезе на плоштадите на големите градови да го осуди терористичкиот напад во редакцијата на францускиот весник "Шарли Ебдо", во кој загинаа 12 луѓе. Со транспаренти „Јас сум Шарли“, „Ја убивте слободата на печатот“, „Пенкалото е ...

Нападот врз Шарли Ебдо: Еден од осомничените се предал, другите 2 се во бегство

Нова ТВ - 08.01.2015

Портпаролката на обвинителoт на Париз изјави дека еден од осомничените за убиството на новинарите во сатиричниот магазин Шарли Ебдо, Хамуд Мурат, 18, дошол во полициска станица, околу 145 милји североисточно од Париз, и се предал.

Убиен полицаец во нов напад во Париз

Нова ТВ - 08.01.2015

Еден полицаец е убиен, а друг е повреден во новиот напад во Париз кој се случи само ден по масакарот во редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“. Човекот кој пукал врз полицајците веднаш избегал во најблиското метро во едно од јужните предградија на ...

Книга на жалост во француската амбасада во Скопје

Вест - 08.01.2015

Амбасадата на Франција во Скопје денес отвори книга на жалост во помен на 12-мината загинати во терористичкиот напад на весникот "Шарли ебдо". Денес е ден на национална жалост во Франција и во дипломатските претставништва на земјата низ светот.

Владика Климент: Фундаменталистите да си ги препрочитаат светите книги

Нова ТВ - 08.01.2015

Владиката Климент за НОВА излезе со став за убиството на новинарите во средата во просториите на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо во Париз. Ова е неговиот став: Доколку не си способен да се насмееш на сметка на својата мала вера или пак на ...

ИВЗ го осуди нападот во „Шарли Ебдо“

Нова ТВ - 08.01.2015

Исламската верска заедница денеска испрати реакција во која категорично објаснуваат дека насилството не е дел од Исламот, алудирајќи на терористичкиот напад во редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“, каде десет новинари и двајца ...

Имамите да го осудат тероризмот

Вест - 08.01.2015

ФРАНЦИЈА (ДПА) - Најголемите муслимански организации во Франција ги повикаа имамите ширум земјата на денешната молитва да одржат проповеди против тероризмот, по смртоносниот вооружен напад врз редакцијата на сатиричниот неделник "Шарли ебдо".

Светот оддава почит на загинатите новинари од „Шарли Ебдо“

Нова ТВ - 08.01.2015

Речиси низ целиот свет луѓето и денеска излегуваат на плоштадите во големите градови во знак на поддршка на францускиот магазин „Шарли Ебдо", каде тројца напаѓачи убија 10 членови на редакцијата, и двајца полицајци.

Македонските сатиричари го осудија нападот во Шарли Ебдо

Телма - 08.01.2015

Обид за убиство на сатирата со калашњиков. Вака домашните сатиричари го коментираат терористичкиот напад врз француски Шарли Ебдо. Еден од најпознатите сатирични сајтови Коза ностра денес во знак на солидарност не објавува содржини.

Цивил за нападот на „Шарли“: Терор врз слободата на изразување

Нова ТВ - 08.01.2015

Цивил – Центарот за слобода изразува длабоко сочувство и поддршка до граѓаните на Франција по вчерашниот терористички напад на сатиричниот француски неделник „Шарли Ебдо“ во кој убиени беа 12 луѓе, 10 од нив новинари и двајца полицајци.

Хелсиншки: Нападот на „Шарли“ чин на индивидуалци, а не на религиски колектив

Нова ТВ - 08.01.2015

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија изразува длабока загриженост за вчерашните настани во Франција каде што при напад во Париз беа брутално убиени 10 новинари и двајца полициски службеници.

Потрага по двајцата главни осомничени за убиствата во Шарли ебдо

Глас на Америка - 08.01.2015

Полицијата ги идентификувала откако едниот од нив ја оставил личната карта во автомобилот со којшто побегнале Француските власти трагаат по двајцата главни осомничени за вчерашното убиство на 12 лица во нападот во редакцијата на сатиричниот магазин ...

Полициска потера по исламистите, ново убиство во Париз

Телма - 08.01.2015

Французите, кои се уште се во шок од вчерашниот страотен исламистички напад на сатиричниот магазин Шарли Ебдо, денеска се соочија со вест за ново убиство на припадник на безбедносните сили.

Да се наежиш: Фудбалери и навивачи заеднички ја пееја химната во чест на жртвите во Париз

Екипа - 08.01.2015

Франција е во шок по убиствата во редакцијата „Шарли Ебдо“, но натпреварот меѓу Лил и Евијан е најдобар можен доказ колку Французите се обединети во овие шокантни моменти. Заостанатиот натпревар од 14.

Писмо со сочувство од Иванов до Оланд

Утрински - 08.01.2015

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд, во кое изразува тага за загубените животи во масакрот во Париз. - Со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја ...

Напади врз неколку муслимански култни места во Франција

Утрински - 08.01.2015

Напади врз неколку муслимански култни места во три француски града се извршени од синоќа, откако вчера во крвав напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз беа убиени 12 лица. Три гранати се фрлени врз џамија во градот Ман во Западна ...

(ФОТО) Лоренс Оер: Денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот

Утрински - 08.01.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер во обраќањето на денешната комеморација за загинатите лица во атентатот против „Шарли ебдо“, истакна дека денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот, во француските дипломатски и ...

Повеќе лица се уапсени во рамките на истрагата за „Шарли ебдо“

Утрински - 08.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изутринава на брановите на радиото РТЛ соопшти дека повеќе лица се уапсени и им е изречена мерка притвор во рамките на истрагата за терористичкиот напад во „Шарли ебдо“.

Новиот број на „Шарли ебдо“ ќе излезе следната среда

Утрински - 08.01.2015

Познатиот француски доктор и член на редакцијата „Шарли ебдо“, Патрик Пелу најави дека следното издание на ова списание ќе биде испечатено следната среда. Тој истакна дека членовите на редакцијата одлучиле да продолжат со работа. - Ќе продолжиме.

Во Франција денеска е Ден на жалост

Утрински - 08.01.2015

Во Франција денеска е Ден на жалост во знак на сеќавање за убиените во вчерашниот напад на исламистите во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз. Францускиот претседател Франсоа Оланд најавувајќи го денешниот Ден на жалост, истакна ...

Оер: Нападот врз Шарли Ебду е обид за застрашување

Р.С.Европа - 08.01.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер во обраќањето на денешната комеморација за загинатите лица во атентатот против Шарли Ебдо, истакна дека денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот, во француските дипломатски и ...

Неколку приведени за нападот во Париз

Р.С.Европа - 08.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изјави дека неколку луѓе се приведени во ловот на осомничени за вчерашниот напад во кој беа убиени 12 луѓе во просториите на сатиричниот неделник Шарли Ебдо.

Солидарност со жртвите на масакрот во „Шарли Ебдо“

Deutsche Welle - 08.01.2015

Новинарите и персоналот на Дојче веле денеска се солидаризираа со жртвите на вооружениот напад врз францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“. Инцидентот предизвика бран солидарност ширум светот Новинарите и персоналот во седиштето на Дојче веле во ...

Француската полиција трага по напаѓачите врз Шарли Еблу

Р.С.Европа - 08.01.2015

Француската полиција поддржана од хеликоптери денеска се распореди во градот Вилерс Котерец североисточно од Париз, откако било пријавено дека биле забележани двајца што личат на осомничените за вчерашниот напад врз сатиричниот магазин Шарли Еблу во ...

Ден на жалост во Франција и потрага по терористите

Р.С.Европа - 08.01.2015

Франција обединета против тероризмот. Полиција спроведува акции во неколку градови во земјата, во потрага по осомничени исламисти. Светот е шокиран од терористичкиот акт во Париз во кој најмалку 12 луѓе, меѓу кои двајца полицајци и најмалку ...

Нема оправдување за насилство во име на религија

Р.С.Европа - 08.01.2015

Од ИВЗ и од МПЦ велат дека со насилство не се истерува правда и велат дека тоа бог нема да го оправда во која било религија. Исламската верска заедница и Македонската православна црква го осудија вчерашниот напад на канцелариите на францускиот ...

Нападот во Париз е и напад врз духот на толеранција

Deutsche Welle - 08.01.2015

Од сите страни доаѓаат осуди на атентатот врз францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“. Тоа е напад врз нашата слобода, но не смееме да дозволиме притоа да страда и нашата толеранција, смета Кристоф Хазелбах. Овој напад не дојде сосем неочекувано.

Атак врз слободата на мислата во Европа

Deutsche Welle - 08.01.2015

Франција и светот се во шок по бруталниот напад врз францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“ во кој беа убиени 12 лица. Тоа што се случи е напад врз слободарскиот поредок во Европа, сметаат германските весници „Целта на терористите секогаш е ширење ...

Повеќе лица се уапсени во рамките на истрагата за Шарли Ебдо

БркајРабота - 08.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изутринава на брановите на радиото РТЛ соопшти дека повеќе лица се уапсени и им е изречена мерка притвор во рамките на истрагата за терористичкиот напад во Шарли Ебдо, пренесува МИА.

ЗНМ ја осуди егзекуцијата на новинари во Париз

Фокус - 08.01.2015

Овој кукавички чин не е само напад врз слободата на медиумите, туку е напад и врз цивилизациските вредности на слободниот свет, соопштија од македонското новинарско здружение. И Здружението на новинарите на Македонија ја осуди вчерашната егзекуција ...

Се предаде еден од тројцата џихадисти од Париз

Кајгана - 08.01.2015

Најмладиот осомничен за нападот на редакцијата на весникот „Шарли Ебдо“ се предаде на полицијата, во близина на границата со Белгија, како што рекол, штом го слушнал своето име во медиумите.

Откриен идентитетот на осомничените за нападот во Шарли Ебдо

Алсат-М - 08.01.2015

Продолжува интензивната потера за пронаоѓање на двете лица за кои постојата сомневања дека го извршиле нападот во неделникот Шарли Ебдо во Париз, во кој загинаа 12 лица и уште неколку се во животна опасност, јавува дописникот ...

Осуда на нападот на редакцијата на весникот „Шарли Ебдо“

МКД - 08.01.2015

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро го осуди нападот во редакцијата на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо". Писмото на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ви го пренесуваме во целост.

Емотивно: Навивачите на Лил ја пејат ’Марсељезата’ во чест на жртвите од Шарли Ебдо

Спортски - 08.01.2015

Синоќа во Франција се одигра само еден професионален меч во кој Лил го победи Евиан со 1:0. Мечот започна со едноминутно молчење во чест на жртвите од Шарли Ебдо, а потоа навивачите спонтано почнаа да ја пејат националната химна ’Марсељеза’ како ...

Вака изгледа канцеларијата на Шарли Ебдо по колежот (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО)

МКД - 08.01.2015

Француските медиуми објавија фотографија од канцелариите на неделникот Шарли Ебдо по масакрот од страна на исламските екстремисти. На фотографијата се гледаат листови расфрлени на сите страни и крв.

Двајцата осомничени терористи за нападот врз Шарли Ебдо видени во северна Франција, „вооружени и опасни“

МКД - 08.01.2015

Двајца осомничени за масакрот во Шарли Ебдо, по кои полицијата врши потера низ цела Франција, биле видени во регионот Пикарди во северниот дел на земјата, пренесе Франс прес. Двајцата мажи патувале со рено клио и наводно биле вооружени.

Ле Пен бара враќање на смртната казна во Франција (ВИДЕО)

МКД - 08.01.2015

Лидерката на десничарскиот Национален фронт, Марин Ле Пен, кажала дека повторно ќе ја врати смртната казна ако победи на претседателските ибори кои ќе се одржат во 2017 година во Франција.

Преживеан член на редакцијата со солзи во очите го најавил новиот број на Шарли Ебдо (ВИДЕО)

МКД - 08.01.2015

Познатиот француски лекар и член на редакцијата на Шарли Ебдо, Петрик Пелу, најавил дека следното издание на весникот ќе биде издадено следната недела. Во изјавата за Франс интер, тој, со солзи во очите, кажал дека членовите на редакцијата решиле да ...

Ајфеловата кула потона во мрак, потерата по осомничените продолжува (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 08.01.2015

Светлата на Ајфеловата кула во Париз се исклучени во знак на почит кон жртвите од масакрот во канцелариите на францускиот сатиричен неделник Шарли ебдо. Во областа Лонгпон, во северна Франција, каде што се одвива потерата по двајцата браќа ...

Нова ера на тероризмот: ужас каков што Франција никогаш досега не доживеала

МКД - 08.01.2015

Франција поминува низ денови што засекогаш ќе останат во националната меморија, а ладнокрвната немилосрдност при убиството на новинарите на неделникот Шарли Ебдо – не е видена во последниве 50 години, вели Би-би-си.

Хамонд: Масакрот во Париз е производ на конфликтот на Западот со ИСИС

МКД - 08.01.2015

Британскиот секретар за надворешни работи за масакрот во канцелариите на сатиричното списание Шарли ебдо во Париз ја обвинил западната интервенција на Блискиот Исток. Филип Хамонд говорел на заедничка прес-конференција со финскиот министер за ...

„Глупавоста нема да победи“: наредниот број на Шарли ебдо ќе биде испечатен во 1 милион примероци

МКД - 08.01.2015

Наредниот број на францускиот сатиричен весник Шарли ебдо ќе излезе в среда, како и обично, но ќе има зголемен тираж од еден милион примероци, велат вработените во неделникот што го преживеале терористичкиот напад во средата.

Реакции од Македонија: Осуда на насилството и солидаризирање со жртвите од „Шарли ебдо“

Радио МОФ - 08.01.2015

Осуда за насилството, загриженост за вчерашните настани Париз каде што беа брутално убиени 10 новинари и 2 полицајци, како и повици за поддршка на слободата на изразувањето денеска упатија повеќе граѓански здруженија, новинарски организации и верски ...

Kуршуми во душата на Франција

Дневник - 08.01.2015

Тоа беше веројатно најкрвавиот колегиум запишан во аналите на модерното новинарство. До заби вооружени напаѓачи влегуваат во салата каде што новинарите дебатираат и бараат умни решенија за весникот, додека се напрегаат и креираат најдобро што знаат, ...

Писмо со сочувство од Иванов до Оланд

Телеграф - 08.01.2015

Со шок, длабока тага и со чувство на огорченост ја примив веста за масакрот во Париз и искрено жалам за загубените животи при овој злосторнички чин. Нападите врз „Шарли ебдо“ претставуваат и ги доживуваме како напад на демократијата, како напад ...

Писмо со сочувство од Иванов до Оланд

Алфа - 08.01.2015

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд, во кое изразува тага за загубените животи во масакрот во Париз. Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство ...

МАН со осуда за масакрот во „Шарли Ебдо“

Локално - 08.01.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) пореча дека e згрозена од терористичкиот напад на сатиричниот неделник Шарли Ебдо и убиството на десетте новинари од редакцијата и двајца полицајци.

ЗНМ ја осуди егзекуцијата на француските новинари

Локално - 08.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија ја осудува вчерашната егзекуција на новинарите од францускиот магазин Шарли Ебдо од Париз. Во овие тажни моменти изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со целиот француски ...

Исламската држава ги прогласи напаѓачите за херои

Телеграф - 08.01.2015

ИД контролира големи делови од територијата на Ирак и на Сирија Радиото на групата Исламска држава ги прогласи за херои напаѓачите на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“, при што загинаа 12 луѓе, а 11 се повредени.

Новиот број на „Шарли ебдо“ ќе излезе наредната недела

Телеграф - 08.01.2015

Одлучивме да го издадеме новиот број следната седмица. Сите се согласивме со тоа. Немаме право да се откажеме, велат од весникот Познатиот француски доктор и член на редакцијата „Шарли ебдо“, Патрик Пелу, најави дека следното издание на ова списание ...

Авганистан и Пакистан остро го осудија терористичкиот напад врз „Шарли ебдо“

Телеграф - 08.01.2015

Убиствата на незаштитени луѓе и на цивили, предизвикани од омраза, се терористички акти и за овој акт на омраза нема оправдување, изјави авганистанскиот претседател Ашраф Гани Авганистан и Пакистан денеска остро го осудија терористичкиот напад врз ...

БРИСЕЛ: Знамињата на ЕУ на половина копје

Телеграф - 08.01.2015

Ова грозоморно дело е напад против нашите вредности на слободата на изразување и слободата на печатот, против толеранцијата и меѓусебното почитување, истакна првиот човек на ЕП Знамињата на Европската унија од синоќа се на половина копје пред сите ...

ЗНАМИЊАТА НА ПОЛОВИНА КОПЈЕ: Во Франција прогласен Ден на жалост

Телеграф - 08.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд, најавувајќи го денешниот Ден на жалост, истакна дека во овие моменти во земјата единството е главното оружје Во Франција денеска е Ден на жалост во знак на сеќавање на убиените во вчерашниот напад од исламисти ...

Радио на ИД ги прогласи за херои напаѓачите на „Шарли “Ебдо“

Алфа - 08.01.2015

Радиото на групата Исламска држава ги прогласи за херои напаѓачите на сатиричниот неделник „Шарли “Ебдо“, при што загинаа 12 луѓе, а 11 се повредени. Радиото на групата Исламска држава ги прогласи за херои напаѓачите на сатиричниот неделник „Шарли ...

ФРАНЦИЈА: Над 100.000 лица излегоа на улиците во спомен на жртвите (ФОТО) (ВИДЕО)

Телеграф - 08.01.2015

Мануле Валс ја поздрави мобилизацијата на Французите, кои вчеравечер спонтано се собраа на повеќе плоштади во речиси сите француски градови за да им оддадат почит на загинатите и да ја изразат својата солидарност Повеќе од 100.000 лица излегоа на ...

МАСАКР ВО ПАРИЗ: Осуммина од убиените се новинари

Телеграф - 08.01.2015

Меѓу жртвите е уредникот на „Шарли ебдо“ и карикатурист Стефан Шарбоние - Шарб, кој бил под полициска заштита поради заканите што ги добивал Меѓу 12. лица што беа убиени вчера кога маскирани вооружени напаѓачи влегоа во редакцијата на сатиричниот ...

Нападот во Париз е и напад врз духот на толеранција

Идивиди - 08.01.2015

Од сите страни доаѓаат осуди на атентатот врз францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“. Тоа е напад врз нашата слобода, но не смееме да дозволиме притоа да страда и нашата толеранција, смета Кристоф Хазелбах. Овој напад не дојде сосем неочекувано.

ПАРИЗ: Ќе се одржи меѓународна средба за борба против тероризмот

Телеграф - 08.01.2015

Средбата ќе се одржи во француското Министерство за внатрешни работи Министрите за внатрешни работи и правда на земјите-членки на Европската унија и на САД в недела во Париз ќе присуствуваат на меѓународна средба посветена на борбата со тероризмот.

ИВЗ со осуда за нападот во „Шарли Ебдо“

Локално - 08.01.2015

Исламската верска заедница денеска испрати реакција во која категорично објаснуваат дека насилството не е дел од Исламот, алудирајќи на терористичкиот напад во редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“, каде десет новинари и двајца ...

ПИСАТЕЛОТ РУЖДИ: На религијата и е потребна сатира

Телеграф - 08.01.2015

Почитувањето на религијата, според него, станало второ име за „стравот од религијата“ Британскиот писател од индиско потекло Салман Ружди го осуди нападот врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица, предупреудвајќи на ...

Европратениците го осудија убиството на новинарите

Телеграф - 08.01.2015

Фили Ламбертс од редовите на „зелените” го нарече хорор нападот над францускиот магазин, посочувајќи дека се работи за „атак на симболот на слободата на изразување во нашите земји” Удар врз цивилизираното општество, атак на симболот на слободата на ...

Лоренс Оер: Денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот

Алфа - 08.01.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер во обраќањето на денешната комеморација за загинатите лица во атентатот против Шарли Ебдо, истакна дека денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот, во француските дипломатски и ...

ЕУ-знамињата на половина копје, Брисел во жалост, Европратениците со минута молчење за жртвите во Париз

Алфа - 08.01.2015

Знамињата на Европската унија од синоќа се на половина копје пред сите ЕУ-институции, по грозоморниот терористички напад врз канцелариите на францускиот неделник „Шарли ебдо“ во Париз, при што загинаа 12 лица, од кои десет новинари.

Балканските новински агенции го осудија нападот врз „Шарли Ебдо“

Телеграф - 08.01.2015

Асоцијацијата натаму наведува дека жртвите во нападот „платија со своите животи поради изразувањето на своето мислење и поради извршувањето на најубавиот дел од (новинарската) работа - правото да ги искажуваат и шират своите идеи“ Асоцијацијата на ...

Следниот број на „Шарли ебдо“ ќе биде испечатен во милионски тираж

Алфа - 08.01.2015

Следниот број на францускиот сатиричен весник Шарли ебдо ќе биде отпечатен во еден милион примероци наместо вообичаените 60.000. Следниот број на францускиот сатиричен весник Шарли ебдо ќе биде отпечатен во еден милион примероци наместо вообичаените ...

Хрватска ќе се брани од терористички напади

Телеграф - 08.01.2015

Властите тврдат дека пред три дена во Вараждин бил пресечен синџир за снабдување со оружје кој сигурно бил поврзан со терористички групации Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остоиќ денеска во Загреб порача дека Хрватска е подготвена да ...

Ружди: На религиите им е потребна сатирата

Локално - 08.01.2015

Британскиот писател од индиско потекло Салман Ружди го осуди нападот врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица, предупреудвајќи на опасноста од религиски тоталитаризам.

Туск: Самитот на ЕУ на 12 февруари ќе биде посветен на борбата против тероризмот

Алфа - 08.01.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска најави оти на 12 февруари во Брисел ќе се одржи средба на врвот на Европска унија посветена на борба против против тероризмот. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска најави оти на ...

Авганистан и Пакистан остро го осудија терористичкиот напад врз „Шарли ебдо“

Алфа - 08.01.2015

Авганистан и Пакистан денеска остро го осудија „терористичкиот напад“ врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица и 11 беа ранети, а по него низ цела Франција веднаш почнаа демонстрации, пренесоа француските медиуми.

Марин Ле Пен : Треба да постои смртна казна

Локално - 08.01.2015

Претседателката на францускиот Национален фронт Марин Ле Пен најави дека доколку победи на претседателските избори во 2017 година, ќе воведе смртна казна. -Верувам дека треба да постои смртна казна.

(ФОТО) Објавена фотографија од редакцијата на „Шарли Ебдо“ по нападот

Локално - 08.01.2015

На „Твитер“ е објавена првата фотографија од редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, која што е направена веднаш по вчерашниот терористички напад, во кој се убиени 12 лица, односно 10 новинари и уредници и двајца полицајци.

ЈАС СУМ ШАРЛИ ЕБДО: Протести во Париз, Берлин, Лондон (ФОТО)

Телеграф - 08.01.2015

Најмасовните протести против екстремизмот се одржуваат во Париз. Одредени медиуми информираат дека на улиците на француската метропола се собрале милион граѓани Ужасниот терористички напад во кој беа убиени десет новинари и карикатуристи на ...

Казнев: Нема врска меѓу вчерашниот напад во” Шарл ебдо ” и денешниот напад врз полицајците

Локално - 08.01.2015

Француските истражни органи не пронашле никаква врска меѓу нападот против магазинот “Шарл ебдо” и вооружениотнапад во париското предградие Монруж, рече министерот за внатрешни работи на Франција Бернар Казнев, пренесе РИА Новости.

Радио на ИД ги прогласи за херои напаѓачите на „Шарли “Ебдо“

Локално - 08.01.2015

Радиото на групата Исламска држава ги прогласи за херои напаѓачите на сатиричниот неделник „Шарли “Ебдо“, при што загинаа 12 луѓе, а 11 се повредени. – Херои-џихадисти убија 12 новинари и повредија повеќе од 10, кои работеа во „Шарли Ебдо“.

РЕДАКЦИЈАТА НА „ШАРЛИ ЕБДО“: Крв на сите страни

Телеграф - 08.01.2015

Француската полиција продолжува со потрагата по напаѓачите, а поддршка за новинарите доаѓа од сите страни на светот Во јавноста се појави фотографија од просториите на францускиот неделник „Шарли ебдо“, снимена веднаш по вчерашниот атентат во кој ...

Едниот осомничен сам се предаде – има aлиби, невин сум!

Локално - 08.01.2015

Алибито на осомничениот за нападот врз “Шарл Ебдо” Хамид Мурад се потврдило, соопшти телевизија iTele, повикувајќи се на извор од полицијата. Претходно 18-годишниот Мурат се предаде на полицијата откако го видел своето име дека циркулира во ...

Илјадници луѓе се собраа на плоштадот “Република” во Париз, за да им оддадат почит на жртвите од “Шарл ебдо”

Локално - 08.01.2015

Илјадници луѓе се собраа и вечерва на плоштадот “Република” во Париз, за да им оддадат почит на загинатите во нападот против весникот “Шарл ебдо”, во кој беа убиени 12 лица, пренесоа AFP. Градоначалникот на француската престолнина Ан Идалго и сите ...

Турција ги осуди убиствата во Париз и побара нападот да не се поврзува со исламот

Локално - 08.01.2015

Турските политичари го осудија нападот во редакцијата на француското сатиричен магазин “Шарл Ебдо”, во кој загинаа 12 лица, соопшти БНР од Истанбул Претседателот Реџеп Таип Ердоган направи писмено соопштение во кое изрази сочувство на Франција, ...

#JeSuisCharlie: Карикатури во знак на поддршка за убиените француски новинари (ФОТО)

Телеграф - 08.01.2015

Набрзо откако одекна веста за трагичниот напад на редакцијата на сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“ во Франција, социјалните мрежи ги преплавија карикатури и цртежи од многубројни светски уметници Убиството на француските новинари од магазинот „Шарли ...

ТЕЛЕГРАФ.МК: „Шарли Ебдо“ нè тера да не забораваме да стоиме исправено

Телеграф - 08.01.2015

Редакцијата на Телеграф.мк изразува шокираност и е згрозена од нападот во Париз Кога од издавачот на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ Стефани Шарбоние некој политичар во Франција побарал да не го сатиризираат Мухамед, тој одговорил: ...

Марин Ле Пен: Сакам референдум за враќање на смртната казна

Локално - 08.01.2015

Лидерот на француската десничарска партија “Национален фронт” Марин Ле Пен има намера да ја врати смртната казна во Франција, ако победи на претседателските избори во земјата во 2017 година, изјави таа самата пред телевизискиот канал “Франс 2″ ...

„Гугл“ му помага со милионски тираж на „Чарли Ебдо“

Фактор - 08.01.2015

И покрај вчерашните трагични случувања кои го зафатија „Чарли Ебдо“, следната недела ќе се појави новиот број. Како што е соопштено, следната недела на киосците, прв пат од основањето, ќе осамне во милионски тираж.

Топ медиумите во САД не се осмелуваат да ги објават карикатурите од “Шарл Ебдо”

Локално - 08.01.2015

Водечките американски медиуми како The New York Times, The Wall Street Journal, Reuters и Associated Press одбија да ги објават карикатурите на пророкот Мухамед по нападот на џихадисти против француското сатиричен магазин “Шарл Ебдо” при што загинаа ...

АБНА го осуди нападот врз весникот „Шарли Ебдо“

Локално - 08.01.2015

Асоцијацијата на балкански новински агенции (АБНА), чија членка е и МИА, денеска го осуди вчерашниот напад врз францускиот весник „Шарли Ебдо“, оценувајќи дека тоа претсавува „ладнокрвен напад врз слободата на изразување и врз невини граѓани“.

И Македонија жали за убиените новинари и полицајци во Париз

Алфа - 08.01.2015

Македонија сочувствува за убиените новинари и полицајци во нападите во Париз. Книга на жалост од утрово е отворена во француската амбасада. Македонија сочувствува за убиените новинари и полицајци во нападите во Париз.

Серија напади во Париз по вчерашниот масакр

Алфа - 08.01.2015

Француската полиција именуваше двајца браќа како осомничени во нападот, додека потерата по нив продолжува. За да ја забрза истрагата полиција во текот на ноќта дифузираше повик за сведоци со фотографиите на двајцата браќа.

ЛОРЕНТ РУ, НОВИНАР ОД ФРАНЦИЈА: Во шок сме, ќе работиме со обезбедување

Телеграф - 08.01.2015

Овој случај не смее да ги исплаши новинарите и да ја загрози слободата на информирање, вели за Телеграф.мк Ру, кој е дописник за телевизијата „France 24“ за Балканот Цела Франција е во шок по вчерашното убиство на новинарите од весникот „Шарли ебдо“ ...

Нови напади во Франција – ден на жалост во Европската Унија

Алфа - 08.01.2015

Ужасниот терористички напад во кој беа убиени 10 новинари и карикатуристи на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“, како и двајца полицајци, ја потресе Европа. Ужасниот терористички напад во кој беа убиени 10 новинари и карикатуристи на ...

Ноќта ја отежнува потрагата на француската полиција по браќата Куачи

Алфа - 08.01.2015

Француската полиција е на нозе, во тек е масовна потрага за браќата Саид и Шериф Куачи, главните осомничени за нападот и убиството на 12 лица во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ во Париз.

Бетмен велит: Сите ли сме Шарли Ебдо?

Телеграф - 08.01.2015

Лошата вест за четворицата новинари на „Шарли Ебдо“ е што веќе не постојат. Добрата, ако може да има таква во моментов, е што идејата не се убива со куршуми Светот на слободата на говор и уметнички израз е обоен во црно, а Париз е неговиот главен ...

Идентификувани напаѓачите во Париз

Тера - 08.01.2015

Француските власти соопштија дека полицијата ги идентификувала тројцата осомничени лица, учесници во масовното убиство во канцелариите на весникот Шарли Ебдо во Париз. Според надлежните органи, двајцата од наводните напаѓачи се браќа и француски ...

Се предаде џихадистот од Париз

Тера - 08.01.2015

Најмладиот осомничен за напад на редакцијата на весникот „Шарли Ебдо“ се предаде на полицијата, во близина на границата со Белгија, како што рекол, штом го слушнал своето име во медиумите.

Иванов до Оланд: Нападите против „Шарли Ебдо" се напад на демократијата

+инфо - 08.01.2015

Претседателот Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до својот француски колега, Франсоа Оланд, во кое пишува дека со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја примил веста за масакрот во Париз.

ВИДЕО: Новинарите на „Шарли Ебдо” спасуваат глава на покрив

Турлитава - 08.01.2015

Видеото е објавено од новинската агенција „Франс 24″ кое е снимено за време на нападот врз сатиричниот весник „Шарли Ебдо” во Франција. Погледнете како новинарите бегаат на покривот од зградата во која се наоѓа редакцијата на медиумот и се кријат од ...

Писмо со сочувство од Иванов до Оланд

А1 On - 08.01.2015

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд, во кое изразува тага за загубените животи во масакрот во Париз. - Со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја ...

Новинарите на "Шарли Ебдо" спасувале глава од рафалите на покрив

Точка - 08.01.2015

Новинската агенција "Франс 24" објави видео на кое е документиран нападот врз сатиричниот весник "Шарли Ебдо" во Франција. На снимката може да се види како новинарите бегаат на покривот од зградата во која се наоѓа редакцијата на медиумот и се ...

Иванов упати писмо со сочувство до Оланд

Точка - 08.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до Претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд. „Со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја примив веста за масакрот во Париз и искрено жалам за ...

Радио на ИД ги прогласи за херои напаѓачите на „Шарли Ебдо“

А1 On - 08.01.2015

Радиото на групата Исламска држава ги прогласи за херои напаѓачите на сатиричниот неделник „Шарли “Ебдо“, при што загинаа 12 луѓе, а 11 се повредени. - Херои-џихадисти убија 12 новинари и повредија повеќе од 10, кои работеа во „Шарли Ебдо“.

Во Франција прогласен Ден на жалост

Точка - 08.01.2015

Во Франција денеска е Ден на жалост во знак на сеќавање за убиените во вчерашниот напад на исламистите во редакцијата на сатиричниот весник "Шарли ебдо" во Париз. Како што пренесе МИА,францускиот претседател Франсоа Оланд најавувајќи го денешниот ...

ПОТРЕСНО СВЕДОШТВО: „Јас ги пуштив терористите и гледав како ми ги убиваат колегите!“

МК News - 08.01.2015

Новинарката Корин Реј која за Шарли Ебдо црта под името Коко, ја зела својата ќерка од градинка и со неа се вратила на работа. Пред зградата ја пресретнале двајцата маскирани вооружени мажи и под закана за животот ја приморале да им ја отвори ...

МАН со осуда за колежот во „Шарли Ебдо“

+инфо - 08.01.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) пореча дека e згрозена од терористичкиот напад на сатиричниот неделник Шарли Ебдо и убиството на десетте новинари од редакцијата и двајца полицајци.

Во Франција денеска е Ден на жалост

А1 On - 08.01.2015

Во Франција денеска е Ден на жалост во знак на сеќавање за убиените во вчерашниот напад на исламистите во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз. Францускиот претседател Франсоа Оланд најавувајќи го денешниот Ден на жалост, истакна ...

Терористите од Париз ограбиле бензиска и киднапирале човек

МК News - 08.01.2015

Двајцата осомничени напаѓачи биле забележани во северниот дел на Франција каде што ограбиле бензиска и киднапирале човек. Бегалците по кои трага цела Франција по вчерашниот масакр во неделникот Шарли Ебдо се превезувале во сиво Рено клио кое го ...

Потресно сведоштво: "Јас ги пуштив терористите и гледав како ми ги убиваат колегите!"

Точка - 08.01.2015

Новинарката Корин Реј која за "Шарли Ебдо" црта под името Коко, ја зела својата ќерка од градинка и со неа се вратила на работа. Пред зградата ја пресретнале двајцата маскирани вооружени мажи и под закана за животот ја приморале да им ја отвори ...

МАН: Ова е најтежок вооружен напад врз новинари

Точка - 08.01.2015

Македонската асоцијација на новинари(МАН) e згрозена од терористичкиот напад на сатиричниот неделник Шарли Ебдо и убиството на десетте новинари од редакцијата и двајца полицајци. МАН истакнува дека е ова најтежок вооружен напад врз новинари и целата ...

Францускиот премиер соопшти дека повеќе лица се уапсени во рамките на истрагата за Шарли Ебдо

А1 On - 08.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изутринава на брановите на радиото РТЛ соопшти дека повеќе лица се уапсени и им е изречена мерка притвор во рамките на истрагата за терористичкиот напад во Шарли Ебдо, јави дописникот на МИА од Париз.

ЗНМ: Нападот врз „Шарли eбдо“ е кукавички чин врз слободата на медиумите и слободите воопшто

Академик - 08.01.2015

„Во овие тажни моменти изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со целиот француски народ. Овој кукавички чин не е само напад врз слободата на медиумите, туку е напад и врз цивилизациските вредности на слободниот свет.

Копија од последното издание на „Шарли Ебдо“ по неверојатен износ

+инфо - 08.01.2015

Примероци од последното издание на францускиот магазин „Шарли Ебдо“ веќе станаа вредни колекционерски примероци, пренесува Си-Ен-Ен. За помалку од 24 часа по масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен весник во која се убиени 12 луѓе, на ИБеј ...

Напади врз неколку муслимански култни места во Франција

А1 On - 08.01.2015

Напади врз неколку муслимански култни места во три француски града се извршени од синоќа, откако вчера во крвав напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз беа убиени 12 лица. Три гранати се фрлени врз џамија во градот Ман во Западна ...

Ружди: На религиите им е потребна сатирата

А1 On - 08.01.2015

Британскиот писател од индиско потекло Салман Ружди го осуди нападот врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица, предупреудвајќи на опасноста од религиски тоталитаризам.

Осуммина новинари меѓу жртвите во вчерашниот напад на „Шарли ебдо“ во Париз

А1 On - 08.01.2015

Меѓу 12-те лица, кои се убиени вчера кога маскирани вооружени напаѓачи влегоа во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз за време на одржување на уреднички колегиум, се наоѓале осум новинари, меѓу кои и главниот уредник на ...

Сведоштво: Јас ги пуштив внатре терористите и гледав како ми ги убиваат колегите

Бриф - 08.01.2015

Новинарката Корин Реј која за „Шарли Ебдо“ црта под името Коко излегла од работа да ја земе својата ќерка од градинка, Кога со девојчето се вратила на работа пред зградата ја пресретнале двајца маскирани вооружени мажи и под закана за животот ја ...

Исламската Држава го пофали нападот во Париз

А1 On - 08.01.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изрази денеска огорченост поради, како што рече „ужасниот терористички напад“ врз просториите на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој беа убиени 12 лица.

Авганистан и Пакистан остро го осудија терористичкиот напад врз „Шарли ебдо“

А1 On - 08.01.2015

Авганистан и Пакистан денеска остро го осудија „терористичкиот напад“ врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица и 11 беа ранети, а по него низ цела Франција веднаш почнаа демонстрации, пренесоа француските медиуми - ...

Лоренс Оер: Денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот

Канал5 - 08.01.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер во обраќањето на денешната комеморација за загинатите лица во атентатот против Шарли Ебдо, истакна дека денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот, во француските дипломатски и ...

Брисел во жалост по нападот врз "Шарли ебдо"

Точка - 08.01.2015

Знамињата на Европската унија од синоќа се на половина копје пред сите ЕУ-институции, по грозоморниот терористички напад врз канцелариите на францускиот неделник "Шарли ебдо" во Париз, при што загинаа 12 лица, од кои десет новинари.

Над 100.000 лица ширум Франција излегоа низ улиците во спомен на жртвите од нападот на „Шарли ебдо“

А1 On - 08.01.2015

Повеќе од 100.000 лица излегоа на улиците ширум Франција во спомен на жртвите на крвавиот напад врз редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“. Според полицијата, во Париз 35.000 луѓе се собраа на плоштадот Република, кој се наоѓа во близина ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ ќе излезе следната среда

Н.Македонија - 08.01.2015

Познатиот француски доктор и член на редакцијата „Шарли ебдо“, Патрик Пелу најави дека следното издание на ова списание ќе биде испечатено следната среда Тој истакна дека членовите на редакцијата одлучиле да продолжат со работа. - Ќе продолжиме.

ЕУ-знамињата на половина копје, Брисел во жалост, Европратениците со минута молчење за жртвите во Париз

А1 On - 08.01.2015

Знамињата на Европската унија од синоќа се на половина копје пред сите ЕУ-институции, по грозоморниот терористички напад врз канцелариите на францускиот неделник „Шарли ебдо“ во Париз, при што загинаа 12 лица, од кои десет новинари.

ИВЗ го осуди терористичкиот напад во Париз

А1 On - 08.01.2015

Исламската верска заедница денеска испрати реакција во која категорично се вели дека насилството не е дел од исламот, алудирајќи на терористичкиот напад во редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“, каде десет новинари и двајца ...

Следниот број на „Шарли ебдо“ ќе биде испечатен во милионски тираж

А1 On - 08.01.2015

Следниот број на францускиот сатиричен весник Шарли ебдо ќе биде отпечатен во еден милион примероци наместо вообичаените 60.000. Се очекува да се појави на киосците од среда. Според адвокатот на весникот Ричард Малка, изданието ќе има осум страници ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ ќе излезе следната среда

А1 On - 08.01.2015

Познатиот француски доктор и член на редакцијата „Шарли ебдо“, Патрик Пелу најави дека следното издание на ова списание ќе биде испечатено следната среда. Тој истакна дека членовите на редакцијата одлучиле да продолжат со работа. - Ќе продолжиме.

Радио на ИД ги прогласи за херои напаѓачите на „Шарли “Ебдо“

+инфо - 08.01.2015

Радиото на групата Исламска држава ги прогласи за херои напаѓачите на сатиричниот неделник „Шарли “Ебдо“, при што загинаа 12 луѓе, а 11 се повредени. - Херои-џихадисти убија 12 новинари и повредија повеќе од 10, кои работеа во „Шарли Ебдо“.

Светот го осудува нападот врз „Шарли Ебдо“

Популарно - 08.01.2015

Од сите страни доаѓаат осуди на атентатот врз францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“. Тоа е напад врз нашата слобода, но не смееме да дозволиме притоа да страда и нашата толеранција, смета Кристоф Хазелбах, а пренесува Дојчевеле.

Хелсиншки: Нападот на Шарли Ебдо е чин на поединци, не на сите муслимани

+инфо - 08.01.2015

Изразувајќи сочувство до семејствата на убиените новинари и полицајци, Хелсиншскиот комитет за човекови права на Република Македонија го осуди нападот, но порача дека не смее нападот на сатиричниот магазин Шарли Ебдо да се сфати како причина да се ...

Италија и Шпанија го зголемија нивото на безбедност

А1 On - 08.01.2015

Италија и Шпанија од вчера го зголемија нивото на безбедност по нападот врз францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица. Италијанскиот министер за внатрешни работи Анџелино Алфано изјави дека нема конкретни закани, ниту сомнежи ...

Писмо со сочувство од Иванов до Оланд

Канал5 - 08.01.2015

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд, во кое изразува тага за загубените животи во масакрот во Париз. - Со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја ...

Туск: Самитот на ЕУ на 12 февруари ќе биде посветен на борбата против тероризмот

Н.Македонија - 08.01.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска најави оти на 12 февруари во Брисел ќе се одржи средба на врвот на Европска унија посветена на борба против против тероризмот Средбата е закажана по нападот врз францускиот сатиричен неделник ...

Ален Жипе: Франција води војна за својата слобода

А1 On - 08.01.2015

Градоначалникот на Бордо и поранешен француски премиер Ален Жипе оцени дека државата по терористичкиот напад врз магазинот Шарли ебдо, води војна за својата слобода. - Ова е момент за мобилизација бидејќи е потребно да се одбрани она што денес е ...

Авганистан и Пакистан остро го осудија терористичкиот напад врз „Шарли ебдо“

+инфо - 08.01.2015

Авганистан и Пакистан денеска остро го осудија „терористичкиот напад“ врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица и 11 беа ранети, а по него низ цела Франција веднаш почнаа демонстрации, пренесоа француските медиуми - ...

ИВЗ го осуди нападот во „Шарли Ебдо“

+инфо - 08.01.2015

Исламската верска заедница денеска испрати реакција во која категорично објаснуваат дека насилството не е дел од Исламот, алудирајќи на терористичкиот напад во редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“, каде десет новинари и двајца ...

Нападот во Париз е и напад врз духот на толеранција

Pixel.mk - 08.01.2015

Од сите страни доаѓаат осуди на атентатот врз францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“. Тоа е напад врз нашата слобода, но не смееме да дозволиме притоа да страда и нашата толеранција, смета Кристоф Хазелбах. Овој напад не дојде сосем неочекувано.

Нема да не замолчите и заплашите – Лавина од карикатури за „Шарли Ебдо“

МК News - 08.01.2015

Карикатуристите од целиот свет по денешниот трагичен терористички напад на редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ масовно ја испраќаат пораката дека нема да бидат заплашени.

Карикатури од колеги во знак на поддршка на францускиот „Шарли Ебдо“

Убавина и Здравје - 08.01.2015

Веста за крвавиот терористички напад во Париз врз редакцијата на Шарли Ебдо во кој загинаа 12 лица, од кои четворица карикатуристи, предизвика жестоки реакции во целиот свет: повици за зачувување на слободата на печатот и изразувањето, осуди на ...

ГАЛЕРИЈА Француската амбасадорка Оер: Сите сме Шарли

+инфо - 08.01.2015

Шарли Ебдо во Франција ја отелотворува слободата на изразување на сите можни теми. Интелектуалната провокација е суштинска за градење на нашата мисла, на нашата демократија. Цртежот, хуморот се израз на една фундаментално право, слобода на мислење.

Цивил: Нападот на Шарли Ебдо е напад врз достоинството и слободата

+инфо - 08.01.2015

Цивил – Центар за слобода изразува длабоко сочувство и поддршка до граѓаните на Франција по вчерашниот терористички напад на сатиричниот француски неделник „Шарли Ебдо“ во кој имаше 12 жртви, новинари и полицајци.

Вака изгледа канцеларијата на Чарли Ебдо по колежот

МК News - 08.01.2015

На фотографијата се гледаат листови расфрлени на сите страни и крв. Исламските терористи упаднаа во редакцијата и ги убија карикатуристите, а полицијата трага по убијците, кои веројатно се кријат на северот на Франција.

ФОТО: Ова се убијците на 11-те новинари во Париз – Најмладиот има 18 години!

МК News - 08.01.2015

Повикувајќи се на полициски извори, весникот Либерасион објави дека тројца осомничени за масакрот во редакцијата на неделникот Шарли Ебдо се идентификувани но се уште не се уапсени. Станува збор за Саид К. Роден 1980 година во Париз, Шериф К.

Во Франција е ден на жалост – еден од убијците се предал

Канал5 - 08.01.2015

Во Франција денеска е ден на жалост во знак на сеќавање за убиените во вчерашниот напад на исламистите во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли Ебдо“. Во телевизиското обраќање Оланд додаде дека во текот на следните три дена знамињата во Франција ...

Еден од осомничените терористи за масакрот во Париз се предал

+инфо - 08.01.2015

Еден од осомничените за убиството на новинарите во сатиричниот магазин Шарли Ебдо, 18-годишниот Хамуд Мурат, дошол во полициска станица, околу 145 милји североисточно од Париз, и се предал, изјави портпаролката на обвинителoт на Париз, јавуваат ...

Нападот во Париз е и напад врз духот на толеранција

Окно - 08.01.2015

Овој напад не дојде сосема неочекувано. Сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“ уште во 2009 година ги објави карикатурите на Мухамед од данскиот весник „Јуландс Постен“, кои ги разбеснија муслиманите ширум светот.

Хелсиншкиот комитет го осуди нападот во Париз

А1 On - 08.01.2015

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија изразува длабока загриженост за вчерашните настани во Франција каде што при напад во Париз беа брутално убиени 10 новинари и двајца полициски службеници.

Светските карикатуристи реагираат на нападот врз „Шарли ебдо“

А1 On - 08.01.2015

Карикатуристи од секаде од светот, згрозени од вчерашниот масакр во францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“, ги затрупаа социјалните мрежи со цртежи во знак на поддршка на убиените новинари и карикатуристи.

ФОТО Редакцијата на Шарли Ебдо после нападот

+инфо - 08.01.2015

На Твитер се појави првата фотографија од редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ направена веднаш по вчерашниот терористички напад, во кој се убиени 12 лица, односно 10 новинари, карикатуристи и уредници и двајца ...

И фудбалот за Шарли Ебдо

Оff.net - 08.01.2015

По терористичките напади во парискиот сатиричен магазин, француската фудбалска федерација соопшти дека сите натпревари во првенството и купот викендов ќе почнат со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите.

Анонимуси најавија одмазда за нападот на Шарли Ебдо

Канал5 - 08.01.2015

Хакерската група Анонимус на Твитер најави дека подготвува одговор на крвавиот напад во Париз. - Очекувајте масивна фронтална реакција од наша страна, бидејќи борбата за одбрана на сите слободи е темел на нашето движење - објавија ...

Знамињата во Брисел се на половина копје

Канал5 - 08.01.2015

Знамињата на Европската унија се на половина копје пред сите ЕУ-институции, по грозоморниот терористички напад врз канцелариите на францускиот неделник „Шарли ебдо“ во Париз. За почит кон загинатите, сите пратеници во европскиот парламент (751 на ...

Драматична снимка од обидот да се спаси животот на жената полицаец (видео)

Канал5 - 08.01.2015

Во Франција земјата во која знамињата се спуштени на половина копје, поради вчерашниот ѕверски терористички напад и денеска има крв на улиците. Во најновиот напад кој се случи во предградието на Париз напаѓачот изрешета жена полицаец и работник во ...

Опколен реонот каде се сокриени терористите од Париз

+инфо - 08.01.2015

Припадниците на специјалните единици во Крепи ен Волоа во северна Франција опколиле неколку трговски локали во градот, каде се верува дека се сокриле напаѓачите од списанието „Шарли Ебдо“.

Утрешен Слободен печат: Гнев, нов напад и масовна потера по убијците што стрелаа врз Шарли Ебдо

+инфо - 08.01.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Гнев, нов напад и масовна потера по убијците што стрелаа врз Шарли Ебдо - И Слободен печат и Плусинфо се Шарли! - Жан Митрев - вештачка жртва на „природниот лек што лечи се, па и рак“ - Лиценца ќе и ...

АВМУ: Масакрот во „Шарли Ебдо“ е напад на медиумите и слободата на печатот

+инфо - 08.01.2015

Агенцијата за аудио и аудиовозуелни медиумски услуги најостро го осудува нападот на францускиот сатиричен весник „Шарли Ебдо“ во којшто загинаа најмалку 12 лица. „Ова претставува директен напад на медиумите и слободата на печатот.

ФРАНЦУЗИТЕ СЕ КРЕВААТ ПРОТИВ ТЕРОРИЗМОТ: „Јас сум Чарли“

МК News - 08.01.2015

Илјадници луѓе вчера излегоа на улиците на Париз и други градови во Франција во знак на почит на жртвите на масакрот кој се случи во сатиричниот магазин „Чарли Ебдо“. Многумина носеа натписи „Јас сум Чарли“.

Напаѓачите на Шарли Ебдо ограбиле бензинска станица и киднапирале човек?

+инфо - 08.01.2015

Бегалците по кои трага цела Франција по вчерашниот масакр во неделникот „Шарли Ебдо“ во Париз, возеле сиво „рено клио“, со кое дошле на бензинска станица на северот на Франција, од каде украле храна и гориво, а се шпекулира дека го киднапирале ...

ЗНМ: Кукавичкиот напад врз Шарли Ебдо е насочен и врз слободата на медиумите и слободите воопшто

+инфо - 08.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) се огласи со осуди на вчерашната егзекуција на новинарите од францускиот магазин Шарли Ебдо од Париз. „Во овие тажни моменти изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со ...

Плевнеш за Канал 5: Лично ги познавав убиените новинари

Канал5 - 08.01.2015

Знамето е спуштено на половина копје во француската амбасада, а точно на пладне се одржа комеморација во чест на жртвите на масакрот во „Шарли ебдо“ кој се случи вчера. На оваа тема во вестите на Канал5 Миомир Серафимовиќ разговараше со поранешниот ...

Салман Ружди со поддршка за Шарли Ебдо, во одбрана на слободата

Окно - 08.01.2015

Религијата, таа средновековна форма на неразумност, кога е комбинирана со модерното оружје, станува вистинска закана за нашите слободи. Религиозниот тоталитаризам предизвика смртоносна мутација во срцето на исламот и ги гледаме трагичните последици ...

23 карикатури како одговор на нападот врз редакцијата на Шарли Ебдо во Париз

Окно - 08.01.2015

David Pope Веста за крвавиот терористички напад во Париз врз редакцијата на Шарли Ебдо во кој загинаа 12 лица, од кои четворица карикатуристи, предизвика жестоки реакции во целиот свет: повици за зачувување на слободата на печатот и изразувањето, ...

Карикатуристите за Шарли Ебдо

Оff.net - 08.01.2015

Реакциите на над 40 карикатуристи од цел свет по нападот и убиството на колегите од Шарли Ебдо. The Independent Ruben L Oppenheimer Rob Tornoe Joep Bertrams: Бесмртни Jean Jullien: Јас сум Шарли David Pope Ann Telnaes Martina Leingruber Magnus Shaw: ...

Претседателка на француска парија: Треба да постои смртна казна

А1 On - 08.01.2015

Претседателката на францускиот Национален фронт Марин Ле Пен најави дека доколку победи на претседателските избори во 2017 година, ќе воведе смртна казна. -Верувам дека треба да постои смртна казна.

ФОТО: Објавена фотографија од редакцијата на „Шарли Ебдо“ по нападот

А1 On - 08.01.2015

На „Твитер“ е објавена првата фотографија од редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, која што е направена веднаш по вчерашниот терористички напад, во кој се убиени 12 лица, односно 10 новинари и уредници и двајца полицајци.

Амбасадорката Лоренс Оер: Ние сите сме Шарли

А1 On - 08.01.2015

Амбасадорката на Франција во РМ, Лоренс Оер, по повод трагичниот настан вчера во Париз, во Скопје одржува омаж на загинатите карикатуристи. Во соопштението се вели: Денес е ден на национална жалост во Франција и во светот, во дипломатските и ...

Цивил: Терор врз слободата на изразување

А1 On - 08.01.2015

Центарот за слобода на Цивил изразува длабоко сочувство и поддршка до граѓаните на Франција по вчерашниот терористички напад на сатиричниот француски неделник „Шарло Ебдо“ во кој имаше 12 жртви, новинари и полицајци.

„Шарли“не застанува - в среда нов број! (ВИДЕО)

Канал5 - 08.01.2015

Во изјава за Франс Интер, Патрик Пелу, познат француски лекар и член на редакцијата на сатиричниот магазин, со солзи во очите најави дека новиот број од магазинот ќе излезе веќе в среда. - Ќе продолжиме.

Светски официјални лица го осудија масакрот во Париз

А1 On - 08.01.2015

Генералниот секретар на Советот на Европа, Тобјорн Јагланд за вчерашниот напад на францускиот неделник во Париз изјави дека тоа е напад на демократското општество и европските вредности и додаде дека е шокиран и длабоко тажен поради тој чин.

Терористите се кријат во пештера-опколено рударско окно?

А1 On - 08.01.2015

Француската полиција ги опколи Шериф и Саид Куаши кои во седиштето на Шарли Ебдо ладнокрвно убија 12 луѓе, меѓу кои и водечките француски карикатуристи и двајца полицајци во предградието на Париз.

ФОТО: „Шарли Ебдо“ ги исмејува сите религии, не само исламската

А1 On - 08.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, во чија што редакција вчера беа убиени 10 новинари и двајца полицајци, а повредени повеќе лица, не се занимаваше само со критика на радикалниот ислам, туку со сите религии, па и со нерелигиски радикални ...

Дали сме доволно силни?

Окно - 08.01.2015

Постојат мигови кои ја делат стварноста на Пред и Потоа. Додека атентаторите јуришаа на редакцијата на парискиот сатиричен магазин Шарли Ебдо, каде убија 12 луѓе, во редакцијата на Die Zeit се разговараше за новиот роман на францускиот писател Мишел ...

Иванов испрати писмо со сочувство до францускиот претседател

Sky - 08.01.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати писмо со сочувство до претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд. „Почитуван господине Претседателе, Со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја примив веста за ...

Омаж за загинатите во француската амбасада

Sky - 08.01.2015

Во Амбасадата на Република Франција во Скопје, денеска се одржа омаж за загинатите во терористичкиот напад на неделникот „Шарли ебдо“ во Париз. Амбасадорката Лоренс Оер истакна дека денеска е ден на нацонална жалост во Франција и во дипломатските и ...

ВИДЕО: Новинарите на „Шарли Ебдо“ спасувале глава од рафалите на покрив

Нетпрес - 08.01.2015

Новинската агенција „Франс 24“ објави видео на кое е документиран нападот врз сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ во Франција. На снимката може да се види како новинарите бегаат на покривот од зградата во која се наоѓа редакцијата на медиумот и се ...

ЗНМ и МАН: Кукавички напад врз слободата на изразување

Sky - 08.01.2015

Здружението на новинари на Македонија и Македонската асоцијација на новинари изразуваат сочувство до семејствата на новинарите кои вчера во Париз загинаа во терористичкиот напад на неделникот „Шарли ебдо“.

Иванов до Оланд: Нападите против „Шарли Ебдо“ претставуваат и ги доживуваме како напад на демократијата

Република - 08.01.2015

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд, во кое изразува тага за загубените животи во масакрот во Париз. - Со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја ...

“Им ја отворив вратата на терористите и гледав како ми ги убиваат колегите“

Press24 - 08.01.2015

Новинарката Корин Реј која за Шарли Ебдо црта под името Коко, ја зела својата ќерка од градинка и со неа се вратила на работа. Пред зградата ја пресретнале двајцата маскирани вооружени мажи и под закана за животот ја приморале да им ја отвори ...

Претседателот Иванов упати писмо со сочувство до францускиот претседател Оланд

МРТ - 08.01.2015

Со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја примив веста за масакрот во Париз и искрено жалам за загубените животи од овој злосторнички чин. Нападите против „Шарли Ебдо“ претставуваат и ги доживуваме како напад на демократијата, ...

ЗНМ ја осуди егзекуцијата на француските новинари

Република - 08.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија ја осудува вчерашната егзекуција на новинарите од францускиот магазин Шарли Ебдо од Париз. Во овие тажни моменти изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со целиот француски ...

Лоренс Оер: Денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот

Сител - 08.01.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер во обраќањето на денешната комеморација за загинатите лица во атентатот против Шарли Ебдо, истакна дека денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот, во француските дипломатски и ...

Новиот број на „Шарли Ебдо“ излегува во среда во милион примероци

Нетпрес - 08.01.2015

Познатиот француски доктор и член на редакцијата „Шарли Eбдо“, Патрик Пелу најави дека следното издание на ова списание ќе биде испечатено следната среда. Тој истакна дека членовите на редакцијата одлучиле да продолжат со работа. - Ќе продолжиме.

Француската амбасадорка Оер: Никогаш нема да потклекнеме пред нетолеранцијата и тероризмот

Либертас - 08.01.2015

Шарли Ебдо во Франција ја отелотворува слободата на изразување на сите можни теми. Интелектуалната провокација е суштинска за градење на нашата мисла, на нашата демократија. Цртежот, хуморот се израз на една фундаментално право, слобода на мислење.

Прва фотографија по масакрот: Крвавата редакција на „Шарли Eбдо“

Либертас - 08.01.2015

Во јавноста е објавена првата фотографија од внатрешноста на редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“, направена по вчерашниот терористички напад. Во нападот беа убиени 12 лица, од кои 10 новинари и двајца полицаици.

СДСМ испрати телеграма со сочуство до Оланд

Sky - 08.01.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз, по денешниот трагичен инцидент во Париз, во којшто се убиени новинари, полицајци, а има и повредени, упати телеграма со сочувство до амбасадорот на Франција во ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ ќе излезе следната среда

Сител - 08.01.2015

Познатиот француски доктор и член на редакцијата „Шарли ебдо“, Патрик Пелу најави дека следното издание на ова списание ќе биде испечатено следната среда. Тој истакна дека членовите на редакцијата одлучиле да продолжат со работа. - Ќе продолжиме.

Авганистан и Пакистан го осудија терористичкиот напад врз „Шарли ебдо“

Либертас - 08.01.2015

Авганистан и Пакистан денеска остро го осудија „терористичкиот напад“ врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица и 11 беа ранети, а по него низ цела Франција веднаш почнаа демонстрации, пренесоа француските медиуми.

Лоренс Оер: Ние сме Шарли

МРТ - 08.01.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер во обраќањето на денешната комеморација за загинатите лица во атентатот против Шарли Ебдо, истакна дека денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот, во француските дипломатски и ...

ЕУ-знамињата на половина копје, Брисел во жалост

Сител - 08.01.2015

Знамињата на Европската унија од синоќа се на половина копје пред сите ЕУ-институции, по грозоморниот терористички напад врз канцелариите на францускиот неделник „Шарли ебдо“ во Париз, при што загинаа 12 лица, од кои десет новинари.

Во Франција прогласен Ден на жалост

Нетпрес - 08.01.2015

Во Франција денеска е Ден на жалост во знак на сеќавање за убиените во вчерашниот напад на исламистите во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз. Како што пренесе МИА,францускиот претседател Франсоа Оланд најавувајќи го денешниот ...

Напади врз неколку муслимански култни места во Франција

Press24 - 08.01.2015

Напади врз неколку муслимански култни места во три француски града се извршени од синоќа, откако вчера во крвав напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз беа убиени 12 лица. Три гранати се фрлени врз џамија во градот Ман во Западна ...

Бан Ки-мун, Обама и Ватикан го осудија нападот во Франција, ИД го пофали

Sky - 08.01.2015

Осуди за терористичкиот напад што се случи денеска во Франција во сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во кој загинаа 12 луѓе, пристигнуваат од сите страни на светот. Генералниот секретар на ООН, Бан Ки-мун го оцени нападот како ужасно и ...

Исламската држава ги прогласи напаѓачите на „Шарли ебдо“ за херои-џихадисти

Република - 08.01.2015

Радиото на групата Исламска држава ги прогласи за херои напаѓачите на сатиричниот неделник „Шарли “Ебдо“, при што загинаа 12 луѓе, а 11 се повредени. - Херои-џихадисти убија 12 новинари и повредија повеќе од 10, кои работеа во „Шарли Ебдо“.

МАН: Ова е најтежок вооружен напад врз новинари

Нетпрес - 08.01.2015

Македонската асоцијација на новинари(МАН) e згрозена од терористичкиот напад на сатиричниот неделник Шарли Ебдо и убиството на десетте новинари од редакцијата и двајца полицајци. МАН истакнува дека е ова најтежок вооружен напад врз новинари и целата ...

ФОТО: Над 100.000 лица ширум Франција излегоа низ улиците во спомен на жртвите од нападот на „Шарли ебдо“

Либертас - 08.01.2015

Повеќе од 100.000 лица излегоа на улиците ширум Франција во спомен на жртвите на крвавиот напад врз редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“. Според полицијата, во Париз 35.000 луѓе се собраа на плоштадот Република, кој се наоѓа во близина ...

Иванов упати писмо со сочувство до Оланд

Нетпрес - 08.01.2015

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до Претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд. „Со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја примив веста за масакрот во Париз и искрено жалам за ...

„Ги пуштив терористите и гледав како ми ги убиваат колегите!“

Нетпрес - 08.01.2015

Новинарката Корин Реј која за Шарли Ебдо црта под името Коко, ја зела својата ќерка од градинка и со неа се вратила на работа. Пред зградата ја пресретнале двајцата маскирани вооружени мажи и под закана за животот ја приморале да им ја отвори ...

Радио на ИД ги прогласи за херои напаѓачите на „Шарли “Ебдо“

Сител - 08.01.2015

Радиото на групата Исламска држава ги прогласи за херои напаѓачите на сатиричниот неделник „Шарли “Ебдо“, при што загинаа 12 луѓе, а 11 се повредени. - Херои-џихадисти убија 12 новинари и повредија повеќе од 10, кои работеа во „Шарли Ебдо“.

ИБеј: Копија од последното издание на „Шарли Ебдо“ по неверојатен износ

Press24 - 08.01.2015

Примероци од последното издание на францускиот магазин „Шарли Ебдо“ веќе станаа вредни колекционерски примероци, пренесува Си-Ен-Ен. За помалку од 24 часа по масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен весник во која се убиени 12 луѓе, на ИБеј ...

Во Франција денеска е Ден на жалост

Сител - 08.01.2015

Во Франција денеска е Ден на жалост во знак на сеќавање за убиените во вчерашниот напад на исламистите во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз. Францускиот претседател Франсоа Оланд најавувајќи го денешниот Ден на жалост, истакна ...

Иванов до Оланд: Жалиме за загубените животи од злосторничкиот чин

Press24 - 08.01.2015

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до Претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд. Во продолжение следува интегрален текст од писмото со сочувство Со шокираност, длабока тага и со чувство на ...

Напади врз неколку муслимански култни места во Франција

Сител - 08.01.2015

Напади врз неколку муслимански култни места во три француски града се извршени од синоќа, откако вчера во крвав напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз беа убиени 12 лица. Три гранати се фрлени врз џамија во градот Ман во Западна ...

Ружди: На религиите им е потребна сатирата

Сител - 08.01.2015

Британскиот писател од индиско потекло Салман Ружди го осуди нападот врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица, предупреудвајќи на опасноста од религиски тоталитаризам.

Осуммина новинари меѓу жртвите во вчерашниот напад на „Шарли ебдо“ во Париз

Сител - 08.01.2015

Меѓу 12-те лица, кои се убиени вчера кога маскирани вооружени напаѓачи влегоа во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз за време на одржување на уреднички колегиум, се наоѓале осум новинари, меѓу кои и главниот уредник на ...

Брисел во жалост по нападот врз „Шарли ебдо“

Нетпрес - 08.01.2015

Знамињата на Европската унија од синоќа се на половина копје пред сите ЕУ-институции, по грозоморниот терористички напад врз канцелариите на францускиот неделник „Шарли ебдо“ во Париз, при што загинаа 12 лица, од кои десет новинари.

АБНА го осуди нападот врз весникот „Шарли Ебдо“

Сител - 08.01.2015

Асоцијацијата на балкански новински агенции (АБНА), чија членка е и МИА, денеска го осуди вчерашниот напад врз францускиот весник „Шарли Ебдо“, оценувајќи дека тоа претсавува „ладнокрвен напад врз слободата на изразување и врз невини граѓани“.

МАН: Згрозени сме од нападот на новинарите во Париз

Република - 08.01.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) денеска изрази згрозеност од терористичкиот напад на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ и убиството на десетте новинари од редакцијата и двајца полицајци.

Терористите преку сведок оставиле порака по масакрот

Press24 - 08.01.2015

Светските медиуми јавија дека терористите најпрвин ја згрешиле просторијата на магазинот „Шарли ебдо“. Откако ја напуштиле просторијата во која најпрвин влегле, се упатиле во просториите на магазинот, каде под принуда ја натерале новинарката Корин ...

ВИДЕО: Францускиот премиер соопшти дека повеќе лица се уапсени во рамките на истрагата за Шарли Ебдо

Сител - 08.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изутринава на брановите на радиото РТЛ соопшти дека повеќе лица се уапсени и им е изречена мерка притвор во рамките на истрагата за терористичкиот напад во Шарли Ебдо, јави дописникот на МИА од Париз.

Терористите од Париз ограбиле бензиска и киднапирале човек

Press24 - 08.01.2015

Двајцата осомничени напаѓачи биле забележани во северниот дел на Франција каде што ограбиле бензиска и киднапирале човек. Бегалците по кои трага цела Франција по вчерашниот масакр во неделникот Шарли Ебдо се превезувале во сиво Рено клио кое го ...

ГАЛЕРИЈА: Само мал дел од „контроверзните“ карикатури на Шарли Ебдо:

Либертас - 08.01.2015

Еве само мал дел од насловните на Шарли Ебдо: Мухамед како гостин-уредник, кој низ смеа им порачува на читателите: “100 камшици за секој кој што нема да умре од смеа”. На последната страна на весниот исто така имало слика од Мухамед со црвен нос и ...

Идентификувани тројцата напаѓачи во францускиот весник „Шарли Ебдо“

Либертас - 08.01.2015

Тројцата напаѓачи осомничени за масакрот во редакцијата на францускиот неделник „Шарли Ебдо“ се идентификувани, но се уште не се уапсени и во тек е полициска акција, јавија француските медиуми повикувајќи се на полициски извори.

Еден од осомничените за масакрот во Париз се предал

Либертас - 08.01.2015

Портпаролката на обвинителoт на Париз изјави дека еден од осомничените за убиството на новинарите во сатиричниот магазин Шарли Ебдо, Хамуд Мурат, 18, дошол во полициска станица, околу 145 милји североисточно од Париз, и се предал.

Хелсиншки: Нападот на „Шарли“ e чин на индивидуалци, не на религиски колектив

Либертас - 08.01.2015

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија изразува длабока загриженост за вчерашните настани во Франција каде што при напад во Париз беа брутално убиени 10 новинари и двајца полициски службеници.

Над 100.000 лица ширум Франција излегоа низ улиците во спомен на жртвите од нападот на „Шарли ебдо“

Сител - 08.01.2015

Повеќе од 100.000 лица излегоа на улиците ширум Франција во спомен на жртвите на крвавиот напад врз редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“. Според полицијата, во Париз 35.000 луѓе се собраа на плоштадот Република, кој се наоѓа во близина ...

Прва фотографија по масакрот: Ужасна глетка на редакција на „Шарли Eбдо“

Press24 - 08.01.2015

Во јавноста е објавена првата фотографија од внатрешноста на редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“, направена по вчерашниот терористички напад. Во нападот беа убиени 12 лица, од кои 10 новинари и двајца полицаици.

Италија и Шпанија го зголемија нивото на безбедност

Сител - 08.01.2015

Италија и Шпанија од вчера го зголемија нивото на безбедност по нападот врз францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица. Италијанскиот министер за внатрешни работи Анџелино Алфано изјави дека нема конкретни закани, ниту сомнежи ...

Многумина Германци го сметаат исламот за закана

Република - 08.01.2015

Мнозинството Германци сметаат дека на исламот „не му е местото“ во западниот свет и повеќето од половина од анкетираните оваа религија ја гледаат како закана, покажаа резултатите од истражувањето на јавното мислење, објавени во четврток.

Опколени реони каде се сокриени терористите од Париз

Либертас - 08.01.2015

Припадниците на специјалните единици во Крепи ен Волоа во северна Франција опколиле неколку трговски локали во градот, каде се верува дека се сокриле напаѓачите од списанието „Шарли Ебдо“.

Насловните страници на „Шарли ебдо“ кои го збеснаа светот!

Република - 08.01.2015

Ужасниот терористички напад кој се случи вчера во Париз згасна 12 животи, а слободата на говорот занеме пред трагедијата што се случи во редакција весникот Шарли Ебдо. Магазинот, чии новинари и карикатуристи немаа влакна на јазикот, платија за тоа ...

Утрешен Слободен печат: Гнев, нов напад и масовна потера по убијците што стрелаа врз Шарли Ебдо

Либертас - 08.01.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: – Гнев, нов напад и масовна потера по убијците што стрелаа врз Шарли Ебдо – И Слободен печат и Плусинфо се Шарли! – Жан Митрев – вештачка жртва на „природниот лек што лечи се, па и рак“ – Лиценца ќе и ...

Шефот на Дирекцијата за религиозни прашања во Турција со остра осуда за нападот врз Шарли ебдо

Сител - 08.01.2015

Шефот на Дирекцијата за религиозни прашања во Турција, Мехмет Ѓурмез остро го осуди нападот врз францускиот сатиричен весник Шарли ебдо во Париз, во кој беа убиени 12 луѓе. - Упатувам длабоко сочувство.

Париските џихадисти прогласени за херои

Нетпрес - 08.01.2015

„Херои-џихадисти убија 12 новинари и повредија повеќе од 10, кои работеа во „Шарли Ебдо“. Тоа го направија за да го одмаздат пророкот Мухамед“. Ова го јави радиото „Ал Бајан“ на групата Исламска држава, кое ги прогласи за херои напаѓачите на ...

И Нетпрес е Шарли

Нетпрес - 08.01.2015

Денес е ден на национална жалост во Франција, но и ден на жалост во целиот свет. Причина е злосторството кое го сторија подмолни убијци, кои во Париз упаднаа во новинарска редкацијата и убија 12 лица.

ЕУ-знамињата на половина копје, Брисел во жалост, Европратениците со минута молчење за жртвите во Париз

Press24 - 08.01.2015

Знамињата на Европската унија од синоќа се на половина копје пред сите ЕУ-институции, по грозоморниот терористички напад врз канцелариите на францускиот неделник „Шарли ебдо“ во Париз, при што загинаа 12 лица, од кои десет новинари.

Новиот број на „Шарли Eбдо“ излегува во среда: Немаме право да се откажеме. Глупоста нема да победи

Либертас - 08.01.2015

Во изјава за Франс Интер, Патрик Пелу, познат француски лекар и член на редакцијата на сатиричниот магазин, со солзи во очите најави дека новиот број од магазинот ќе излезе веќе в среда. – Ќе продолжиме.

Фотографија од „Шарли eбдо“: убијците опколени

Република - 08.01.2015

Лондонскиот „Дејли меил“ објави слика од канцеларијата на Шарли Ебдо по масакрот. Весникот објави и фотографија од целата редакција на која се обележани и жртвите од ладнокрвниот терористички акт во Париз што го потресе светот.

АБНА го осуди нападот врз „Шарли Ебдо“

Република - 08.01.2015

Асоцијацијата на балкански новински агенции (АБНА), чија членка е и МИА, денеска го осуди вчерашниот напад врз францускиот весник „Шарли Ебдо“, оценувајќи дека тоа претсавува „ладнокрвен напад врз слободата на изразување и врз невини граѓани“.

Убиен полицаец во нов напад во Париз

Либертас - 08.01.2015

Еден полицаец е убиен, а друг е повреден во новиот напад во Париз кој се случи само ден по масакарот во редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“. Човекот кој пукал врз полицајците веднаш избегал во најблиското метро во едно од јужните предградија на ...

Владика Климент: Никаде во светите книги не пишува дека смее да се убива во име на Бога

Либертас - 08.01.2015

Владиката Климент за Нова излезе со став за убиството на новинарите во средата во просториите на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо во Париз. Ова е неговиот став: Доколку не си способен да се насмееш на сметка на својата мала вера или пак на ...

ИВЗ го осуди нападот во „Шарли Ебдо“

Либертас - 08.01.2015

Исламската верска заедница денеска испрати реакција во која категорично објаснуваат дека насилството не е дел од Исламот, алудирајќи на терористичкиот напад во редакцијата на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“, каде десет новинари и двајца ...

ПРВА ФОТОГРАФИЈА ПО МАСАКРОТ: Крвавата редакција на Шарли Едбо

Sky - 08.01.2015

Во јавноста протече прва фотографија од внатрешноста на редакцијата на францускиот неделник Шарли Ебдо снимена веднаш по вчерашниот терористички напад. Во нападот беа убиени 12 лица, од кои 10 новинари и уредници и двајца полицајци.

ГАЛЕРИЈА: Карикатури со сочувство и поддршка за „Шарли Ебдо“

Либертас - 08.01.2015

Карикатуристите од целиот свет масовно ја испраќаат пораката дека нема да бидат заплашени. Го изразуваат своето сочувство и тага за жртвите во нападот на „Шарли Ебдо“. „Патките секогаш ќе летаат повисокос од куршумите“ (патка – француски сленг за ...

Следниот број на „Шарли ебдо“ ќе биде испечатен во милионски тираж

Република - 08.01.2015

Следниот број на францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“ ќе биде отпечатен во еден милион примероци наместо вообичаените 60.000.Се очекува да се појави на киосците од среда. Според адвокатот на весникот Ричард Малка, изданието ќе има осум страници ...

ФОТО: Првата фотографија после масакарот во Франција

Сител - 08.01.2015

Ова е сликата каде се убиени, новинарите и уредниците на францускиот сатиричен весник. Во јавноста излезе и првата фотографија од внатрешноста на редакцијата каде се убиени 12-те новинари на францускиот Шарли ебдо, снимена веднаш по вчерашниот ...

Шокантното видео на кое се гледа нападот во Париз

Република - 08.01.2015

Интернетот е преплавен со фотографии и видео записи од страшниот напад врз францускиот сатиричен магазин „Шарли ебдо“ во кој беа убиени дванаесет лица меѓу кои петмина новинари и двајва полицајци.

Глупоста нема да победи, „Шарли ебдо“ ќе излезе в среда

Република - 08.01.2015

Познатиот француски доктор и член на редакцијата „Шарли ебдо“, Патрик Пелу најави дека следното издание на ова списание ќе биде испечатено следната среда. Тој истакна дека членовите на редакцијата одлучиле да продолжат со работа. - Ќе продолжиме.

Терористите од Париз сѐ уште во бегство: ограбиле бензинска и киднапирале човек

Република - 08.01.2015

Двајцата осомничени напаѓачи биле забележани во северниот дел на Франција, каде што ограбиле бензинска и киднапирале човек. Бегалците по кои трага цела Франција по вчерашниот масакр во магазинот „Шарли ебдо“ се превезувале во сиво „рено клио“ кое го ...

Најмладиот од осомничените за терористичкиот напад во магазинот „Шарли ебдо“ ѝ се јавил на полицијата

Република - 08.01.2015

Најмладиот осомничен за нападот на редакцијата на магазинот „Шарли Ебдо“ и се предал на полицијата, додека потерата по останатите двајца теорирсти сеуште трае, пишува францускиот весник „Либерасион“.

Медиумите од целиот свет најостро го осудија нападот врз „Шарли Ебдо“

МРТ - 08.01.2015

Со слични наслови излегоа и весниците во Шпанија, Велика Британија, Германија, Холандија, Белгија. Солидарни се и новинарите од африканските печатени медиуми... Весници од целиот свет реагираа по нападот на седиштето на францускиот сатиричен ...

Напади врз неколку муслимански култни места во Франција

Република - 08.01.2015

Напади врз неколку муслимански култни места во три француски града се извршени од синоќа, откако вчера во крвав напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз беа убиени 12 лица. Три гранати се фрлени врз џамија во градот Ман во Западна ...

Хрватска подготвена да спречи терористички напади

Република - 08.01.2015

Хрватскиот министер за внатрешни работи Ранко Остојиќ порача денеска во Загреб дека Хрватска е подготвена да спречи терористички напад како вчерашниот врз редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој 12 лица загинаа, а 11 беа ...

Ќе биде ли вака и во Нант? Емотивна изведба на француската химна на фудбалски меч во Лил (видео)

Република - 08.01.2015

Македонските ракометари ќе играат на турнирот во Нант во мошне специфичен период, кога во Франција жалат за убиените новинари и полицијци во терористичкиот атак на редакцијата на сатиричниот весник Шарли Ебдо.

Франција: Нападнати три муслимански места

Sky - 08.01.2015

Најмалку три муслимански култни места вчеравечер се нападнати по масакрот во парискиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој беа убиени 12 лица. Како што јавуваат француските медиуми, три гранати се фрлени врз џамија во западниот француски град ...

Салман Ружди: Религијата, реална закана за нашите слободи

Република - 08.01.2015

Британскиот писател од индиско потекло Салман Ружди го осуди нападот врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица, предупреудвајќи на опасноста од религиски тоталитаризам.

Осум новинари убиени во нападот на „Шарли ебдо“

Нетпрес - 08.01.2015

Меѓу 12-те лица, кои се убиени вчера кога маскирани вооружени напаѓачи влегоа во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз за време на одржување на уреднички колегиум, се наоѓале осум новинари, меѓу кои и главниот уредник на ...

Остра осуда за нападот врз Шарли ебдо од Турција

Република - 08.01.2015

Шефот на Дирекцијата за религиозни прашања во Турција, Мехмет Ѓурмез остро го осуди нападот врз францускиот сатиричен весник Шарли ебдо во Париз, во кој беа убиени 12 луѓе. - Упатувам длабоко сочувство.

В недела во Париз меѓународна средба за борба со тероризмот

Сител - 08.01.2015

Министрите за внатрешни работи и правда на земјите-членки на Европската унија и на САД в недела во Париз ќе присуствуваат на меѓународна средба посветена на борбата со тероризмот. Меѓу учесниците ќе биде и американскиот секретар за правда на САД, ...

Франција води војна за својата слобода

Република - 08.01.2015

Градоначалникот на Бордо и поранешен француски премиер Ален Жипе оцени дека државата по терористичкиот напад врз магазинот Шарли ебдо, води војна за својата слобода. -Ова е момент за мобилизација бидејќи е потребно да се одбрани она што денес е ...

Уапсен еден од терористите кои го извршија нападот врз „Шарли Ебдо“

МРТ - 08.01.2015

Полицијата со сите расположливи ресурси трага и по другите двајца терористи. Во акцијата е вклучена и армијата. Во рамите на антитерористичката акција полицијата упси уште 7 лица за кои се верува дека се поврзани со вчерашниот инцидент...

Италија и Шпанија ги зголемуваат безбедносните мерки

Sky - 08.01.2015

Италија и Шпанија вчеравечер го зголемија нивото на безбедност по масакрот во францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица. Министерот за внатрешни работи на Италија, Анџелино Алфано, соопшти дека немаат конкретни закани и ...

Авганистан и Пакистан остро го осудија терористичкиот напад врз „Шарли ебдо“

Република - 08.01.2015

Авганистан и Пакистан денеска остро го осудија „терористичкиот напад“ врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица и 11 беа ранети, а по него низ цела Франција веднаш почнаа демонстрации, пренесоа француските медиуми.

Европратениците во шок: Ова е атака на симболот на слободата на изразувањето

Република - 08.01.2015

Удар врз цивилизираното општество, атак на симболот на слободата на изразувањето, да внимаваме овој вирус да не се прошири насекаде низ Европа! Ова е реакцијата на пратениците во Европскиот парламент на терористичкиот напад на францускиот магазин ...

„И јас сум Шарли“: Светските медиуми и илијадници луѓе оддадоа почит на загинатите новинари

МРТ - 08.01.2015

Реагираше и Ватикан. За папата Франциск е неприфатлива суровоста што ја покажаа напаѓачите на новинарите и уредниците во Франција... Печатени медиуми од целиот свет реагираа по нападот на седиштето на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“.

Франција им оддаде почит на жртвите во нападот на „Шарли Ебдо“

МРТ - 08.01.2015

Се предаде едниот од тројцата напаѓачи врз францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ кои вчера убија 12- мина во Париз. Другите двајца, браќата Куачи се забележани во североисточниот дел на метролота и таму се одвива акција на француските елитни ...

Денешната престрелка во Париз не се поврзува со нападот на „Шарли Ебдо“

МРТ - 08.01.2015

Премиерот на Франција, Мануел Валс потврди дека лицата кои го извршија нападот во Шарли Ебдо биле следени од плицијата, но според него не постојат „ризици нула“. По денешниот кризен состанок во Елисејската палата, Валс ја поздрави мобилизацијата на ...

Знамиња на половина копје: Официјален Брисел со жестока осуда за нападот на „Шарли Ебдо“

МРТ - 08.01.2015

Знамињата во европските институции се на половина копје. Итни состанови на челниците во Брисел. За 19 – ти јануари е закажана седница на Комисијата. Главна тема- борбата против тероризмот...

Знамињата на ЕУ од синоќа на половина копје

Република - 08.01.2015

Знамињата на Европската унија од синоќа се на половина копје пред сите ЕУ-институции, по грозоморниот терористички напад врз канцелариите на францускиот неделник „Шарли ебдо“ во Париз, при што загинаа 12 лица, од кои десет новинари.

ВИДЕО: Вака француските новинари бегаа преку кров, додека терористите пукаа врз нивните колеги !

1.мк - 08.01.2015

Новинската агенција „Франс 24“ објави видео на кое е документиран нападот врз сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ во Франција.Од прилогот се гледа како новинарите бегаат на покривот од зградата во која се наоѓа редакцијата на медиумот и се кријат од ...

ЗНМ го осуди убиството на новинарите од францускиот магазин Шарли Ебдо

Fox.mk - 08.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија(ЗНМ) ја осудува вчерашната егзекуција на новинарите од францускиот магазин Шарли Ебдо од Париз. - Во овие тажни моменти изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со целиот ...

Тероризам Париз: И се заканиле дека ќе ја убијат ќерка и ако не им ја овори вратата за да влезат !

1.мк - 08.01.2015

Новинарката Корин Реј која за Шарли Ебдо црта под името Коко, ја зела својата ќерка од градинка и со неа се вратила на работа. Пред зградата ја пресретнале двајцата маскирани вооружени мажи и под закана за животот ја приморале да им ја отвори ...

Прва фотографија по масакрот: Крвавата редакција на „Шарли Eбдо“

Fox.mk - 08.01.2015

Во јавноста е објавена првата фотографија од внатрешноста на редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“, направена по вчерашниот терористички напад. Во нападот беа убиени 12 лица, од кои 10 новинари и двајца полицаици.

Се предаде џихадистот од Париз

Fox.mk - 08.01.2015

Најмладиот осомничен за напад на редакцијата на весникот „Шарли Ебдо“ се предаде на полицијата, во близина на границата со Белгија, како што рекол, штом го слушнал своето име во медиумите.

ЗНМ: Овој кукавички чин не е само напад врз слободата на медиумите, туку е напад и врз цивилизациските вредности

еМагазин - 08.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија ја осудува вчерашната егзекуција на новинарите од францускиот магазин Шарли Ебдо од Париз. „Во овие тажни моменти изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со целиот француски ...

Идентификувани напаѓачите во „Шарли Ебдо„: Двајца од нив се браќа и се вратиле од Сирија

еМагазин - 08.01.2015

Француските медиуми повикувајќи се на полициски извори објавија дека тројцата напаѓачи осомничени за масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ се идентификувани, но се` уште не се уапсени. Според медиумите станува збор за браќата Саид К.

Мнозинството Германци го сметаат исламот за закана

Fox.mk - 08.01.2015

Мнозинството Германци сметаат дека на исламот „не му е местото“ во западниот свет и повеќето од половина од анкетираните оваа религија ја гледаат како закана, покажаа резултатите од истражувањето на јавното мислење, објавени во четврток.

Во Франција денеска е Ден на жалост

еМагазин - 08.01.2015

Во Франција денеска е Ден на жалост во знак на сеќавање за убиените во вчерашниот напад на исламистите во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз. Францускиот претседател Франсоа Оланд најавувајќи го денешниот Ден на жалост, истакна ...

Неколку приведени за нападот во Париз

еМагазин - 08.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изјави дека неколку луѓе се приведени во ловот на осомничени за вчерашниот напад во кој беа убиени 12 луѓе во просториите на сатиричниот неделник Шарли Ебдо.

(Галерија) „Шарли Ебдо“ ги исмејува сите религии, не само исламската

еМагазин - 08.01.2015

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“, не се занимава само со критика на радикалниот ислам, туку со сите религии, па и со нерелигиски радикални ставови. – Каде би бил светот доколку би се почитувале сите вери- рече Филипе Вал, уредникот на ...

(Галерија) Светот згрозен од кукавичкото убиство на карикатуристите на „Шарли Ебдо“

еМагазин - 08.01.2015

Социјалните мрежи низ целиот свет се преполни со постови и карикатури посветени на убиените карикатуристи на францускиот неделник „Шарли Ебдо“. Еве дел од нив. ...

Третиот осомничен за масакрот во Париз сам се предал на полицијата ! Другите двајца лоцирани на север !

1.мк - 08.01.2015

Најмладиот осомничен за убиството на новинарите во Париз им се предал на полицајците денес претпладне, пишува француски „Либерасион“ ! Потрагата се уште трае по двајцата браќа за кои се верува дека се на север на државата.

ФОТО: Компромитирачките верски карикатури на францускиот „Шарли Ебдо“ – Ете зошто пукаа во новинарите !

1.мк - 08.01.2015

Францускиот венсик „Шарли Ебдо“ ја има репутацијата на критичар дури и кога се во прашање религиозни теми. Нивните карикатури, не се насочени само кон критика на Исламот и пророкот Мухамед, туку напротив од острите цртежи и зборови не беа поштедени ...

ТАА ПРЕЖИВЕА, НО ОВА ЌЕ ЈА ПРОГОНУВА: „Им ја кажав шифрата и ги пуштив да влезат“

Пулс24 - 08.01.2015

Новинарката Корин Реј која за Шарли Ебдо црта под името Коко, ја зела својата ќерка од градинка и со неа се вратила на работа. Пред зградата ја пресретнале двајцата маскирани вооружени мажи и под закана за животот, ја приморале да им ја отвори ...

Попоски: Јас сум Шарли!

Вечер - 08.01.2015

Денес е ден на национална жалост во Франција и во светот, во дипломатските и конзуларните претставништва на нашата земја. Вчера, во 11 часот, во еден подмолен чин, при еден ладнокрвно извршен кукавички напад, против седишетето на Шарли Ебдо, паднаа ...

Глупоста нема да победи: Новиот број на Шарли Eбдо ќе излезе вo среда во милион примероци

Курир - 08.01.2015

Познатиот француски доктор и член на редакцијата „Шарли Eбдо“, Патрик Пелу најави дека следното издание на ова списание ќе биде испечатено следната среда. Тој истакна дека членовите на редакцијата одлучиле да продолжат со работа. - Ќе продолжиме.

“Им ја отворив вратата на терористите и гледав како ми ги убиваат колегите!”

Денешен - 08.01.2015

Новинарката Корин Реј која за Шарли Ебдо црта под името Коко, ја зела својата ќерка од градинка и со неа се вратила на работа. Пред зградата ја пресретнале двајцата маскирани вооружени мажи и под закана за животот ја приморале да им ја отвори ...

Терористите кои убија 12 лица во Париз прогласени за херои

Пулс24 - 08.01.2015

„Херои-џихадисти убија 12 новинари и повредија повеќе од 10, кои работеа во „Шарли Ебдо“. Тоа го направија за да го одмаздат пророкот Мухамед“. „Херои-џихадисти убија 12 новинари и повредија повеќе од 10, кои работеа во „Шарли Ебдо“.

Писмо со сочувство од Иванов до Оланд

Денешен - 08.01.2015

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд, во кое изразува тага за загубените животи во масакрот во Париз. – Со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја ...

ИД ги прогласи за херои напаѓачите на новинарите

Денешен - 08.01.2015

Радиото на групата Исламска држава ги прогласи за херои напаѓачите на сатиричниот неделник „Шарли “Ебдо“, при што загинаа 12 луѓе, а 11 се повредени. - Херои-џихадисти убија 12 новинари и повредија повеќе од 10, кои работеа во „Шарли Ебдо“.

Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до Франсоа Оланд

Пулс24 - 08.01.2015

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до Претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд. Во продолжение следува интегрален текст од писмото со сочувство Со шокираност, длабока тага и со чувство на ...

Двајцата напаѓачи од Париз ограбиле бензиска и киднапирале човек!

Пулс24 - 08.01.2015

Двајцата осомничени напаѓачи биле забележани во северниот дел на Франција каде што ограбиле бензиска и киднапирале човек. Бегалците по кои трага цела Франција по вчерашниот масакр во неделникот Шарли Ебдо се превезувале во сиво Рено клио кое го ...

Терористите оставија порака зад себе!

Пулс24 - 08.01.2015

Светските медиуми јавија дека терористите претходно ја згрешиле просторијата на магазинот „Шарли Хебдо“. Откако ја напуштиле просторијата во која најпрвин влегле, се упатиле во просториите на магазинот, каде под принуда ја натерале новинарката Корин ...

Терористите од Париз ограбиле бензиска и киднапирале човек

Курир - 08.01.2015

Двајцата осомничени напаѓачи биле забележани во северниот дел на Франција каде што ограбиле бензиска и киднапирале човек. Бегалците по кои трага цела Франција по вчерашниот масакр во неделникот Шарли Ебдо се превезувале во сиво Рено клио кое го ...

ЗНМ го осуди убиството на новинарите од францускиот магазин Шарли Ебдо

Макфакс - 08.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија(ЗНМ) ја осудува вчерашната егзекуција на новинарите од францускиот магазин Шарли Ебдо од Париз. „Во овие тажни моменти изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со целиот ...

Авганистан и Пакистан остро го осудија терористичкиот напад врз „Шарли ебдо“

Денешен - 08.01.2015

Авганистан и Пакистан денеска остро го осудија „терористичкиот напад“ врз францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица и 11 беа ранети, а по него низ цела Франција веднаш почнаа демонстрации, пренесоа француските медиуми – ...

МАН: Згрозени сме од нападот на новинарите во Париз

Денешен - 08.01.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) денеска изрази згрозеност од терористичкиот напад на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ и убиството на десетте новинари од редакцијата и двајца полицајци.

Французите излегуваат на улица: Сите сме Шарли Ебдо!

Вечер - 08.01.2015

Над 100.000 лица ширум Франција излегоа низ улиците во спомен на жртвите од нападот на „Шарли Ебдо" Повеќе од 100.000 лица излегоа на улиците ширум Франција во спомен на жртвите на крвавиот напад врз редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо".

Повеќе лица се уапсени во рамките на истрагата за Шарли Ебдо

Курир - 08.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изутринава на брановите на радиото РТЛ соопшти дека повеќе лица се уапсени и им е изречена мерка притвор во рамките на истрагата за терористичкиот напад во Шарли Ебдо, пренесува МИА.

Повеќето Германци исламот го сметаат за закана!

Пулс24 - 08.01.2015

Мнозинството Германци сметаат дека на исламот „не му е местото“ во западниот свет и повеќето од половина од анкетираните оваа религија ја гледаат како закана, покажаа резултатите од истражувањето на јавното мислење, објавени во четврток.

Оер: Ние сме Шарли

Макфакс - 08.01.2015

Комеморација за жртвите на сатиричниот весник Шарли Ебдо беше одржана в четвртокот во амбасадата на Франција во Скопје. „Би сакала да им оддадам омаж на Шарб, на Волински, на Тињус и на другите лица кои паднаа пред налетот на куршумите.

Се предаде џихадистот од Париз

Макфакс - 08.01.2015

Најмладиот осомничен за напад на редакцијата на весникот „Шарли Ебдо“ се предаде на полицијата, во близина на границата со Белгија, како што рекол, штом го слушнал своето име во медиумите.

Прва фотографија од масакрот во редакција на „Шарли Eбдо“

Денешен - 08.01.2015

Во јавноста е објавена првата фотографија од внатрешноста на редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“, направена по вчерашниот терористички напад. Во нападот беа убиени 12 лица, од кои 10 новинари и двајца полицаици.

Карикатура на „Шарли Ебдо“ се продава по НЕВЕРОЈАТНА ЦЕНА!

Пулс24 - 08.01.2015

Колекција на карикатури на „Шарли Ебдо“, веќе досегна вртоглава сума. Само пред еден час, износот за кој пто се нудеше колекцијата беше 12.232 евра. Во овој момент, цената за продажба на познатиот сајт „Ибеј“, изнесува вртоглави 13.950 евра.

Во Франција денеска е Ден на жалост

Денешен - 08.01.2015

Во Франција денеска е Ден на жалост во знак на сеќавање за убиените во вчерашниот напад на исламистите во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз. Францускиот претседател Франсоа Оланд најавувајќи го денешниот Ден на жалост, истакна ...

Следниот број на „Шарли ебдо“ ќе биде испечатен во милионски тираж

Денешен - 08.01.2015

Следниот број на францускиот сатиричен весник Шарли ебдо ќе биде отпечатен во еден милион примероци наместо вообичаените 60.000. Се очекува да се појави на киосците од среда. Според адвокатот на весникот Ричард Малка, изданието ќе има осум страници ...

Напади врз неколку муслимански култни места во Франција

Денешен - 08.01.2015

Напади врз неколку муслимански култни места во три француски града се извршени од синоќа, откако вчера во крвав напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз беа убиени 12 лица. Три гранати се фрлени врз џамија во градот Ман во Западна ...

Осуммина од убиените се новинари

Вечер - 08.01.2015

Меѓу 12-те лица, кои се убиени вчера кога маскирани вооружени напаѓачи влегоа во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо" во Париз за време на одржување на уреднички колегиум, се наоѓале осум новинари, меѓу кои и главниот уредник на ...

ЗНМ најостро ја осуди егзекуцијата на новинари во Париз

Курир - 08.01.2015

Здружението на новинарите на Македонија ја осудува вчерашната егзекуција на новинарите од францускиот магазин Чарли Ебдо од Париз. -Во овие тажни моменти изразуваме сочувство на семејствата на настраданите и се солидаризираме со целиот француски ...

Џихадистите кои убија 12 лица во Париз прогласени за херои

Курир - 08.01.2015

„Херои-џихадисти убија 12 новинари и повредија повеќе од 10, кои работеа во „Шарли Ебдо“. Тоа го направија за да го одмаздат пророкот Мухамед“. Ова го јави радиото „Ал Бајан“ на групата Исламска држава, кое ги прогласи за херои напаѓачите на ...

МАН: Ова е најтежок вооружен напад врз новинари и целата редакција

Вечер - 08.01.2015

Секој мора доследно да ја почитува слободата на изразување во која спаѓа и уметничкото изразување Македонската асоцијација на новинари(МАН) е згрозена од терористичкиот напад на сатиричниот неделник Шарли Ебдо и убиството на десетте новинари од ...

Копија од последното издание на „Шарли Ебдо“ по неверојатен износ

Денешен - 08.01.2015

Примероци од последното издание на францускиот магазин „Шарли Ебдо“ веќе станаа вредни колекционерски примероци, пренесува Си-Ен-Ен. За помалку од 24 часа по масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен весник во која се убиени 12 луѓе, на ИБеј ...

Терористите преку сведок оставиле порака по масакрот

Курир - 08.01.2015

Светските медиуми јавија дека терористите најпрвин ја згрешиле просторијата на магазинот „Шарли ебдо“. Откако ја напуштиле просторијата во која најпрвин влегле, се упатиле во просториите на магазинот, каде под принуда ја натерале новинарката Корин ...

Иванов испрати писмо со сочуство до Оланд

Вечер - 08.01.2015

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов испрати писмо со сочувство до Претседателот на Франција Франсоа Оланд за терористичкиот напад во кој загинаа 12 луѓе. -Со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја примив веста за ...

Новиот број на „Шарли ебдо“ ќе излезе следната среда

Денешен - 08.01.2015

Познатиот француски доктор и член на редакцијата „Шарли ебдо“, Патрик Пелу најави дека следното издание на ова списание ќе биде испечатено следната среда. Тој истакна дека членовите на редакцијата одлучиле да продолжат со работа. – Ќе продолжиме.

Париските терористи ограбиле бензиска и киндапирале човек

Денешен - 08.01.2015

Двајцата осомничени напаѓачи биле забележани во северниот дел на Франција, каде што ограбиле бензинска и киднапирале човек. Бегалците по кои трага цела Франција по вчерашниот масакр во магазинот „Шарли ебдо“ се превезувале во сиво „рено клио“ кое го ...

Напади врз неколку муслимански култни места во Франција

Вечер - 08.01.2015

Напади врз неколку муслимански култни места во три француски града се извршени од синоќа, откако вчера во крвав напад врз сатиричниот неделник „Шарли Ебдо" во Париз беа убиени 12 лица. Три гранати се фрлени врз џамија во градот Ман во Западна ...

Осуммина новинари меѓу жртвите во вчерашниот напад на „Шарли ебдо“ во Париз

Денешен - 08.01.2015

Меѓу 12-те лица, кои се убиени вчера кога маскирани вооружени напаѓачи влегоа во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз за време на одржување на уреднички колегиум, се наоѓале осум новинари, меѓу кои и главниот уредник на ...

Европратениците во шок: Ова е атак на симболот на слободата на изразувањето

Денешен - 08.01.2015

Удар врз цивилизираното општество, атак на симболот на слободата на изразувањето, да внимаваме овој вирус да не се прошири насекаде низ Европа! Ова е реакцијата на пратениците во Европскиот парламент на терористичкиот напад на францускиот магазин ...

МАН: Ова е најтежок вооружен напад врз новинари и целата редакција

Курир - 08.01.2015

Македонската асоцијација на новинари(МАН) e згрозена од терористичкиот напад на сатиричниот неделник Шарли Ебдо и убиството на десетте новинари од редакцијата и двајца полицајци. МАН истакнува дека е ова најтежок вооружен напад врз новинари и целата ...

Над 100.000 лица ширум Франција излегоа низ улиците во спомен на жртвите од нападот на „Шарли ебдо“

Денешен - 08.01.2015

Повеќе од 100.000 лица излегоа на улиците ширум Франција во спомен на жртвите на крвавиот напад врз редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“. Според полицијата, во Париз 35.000 луѓе се собраа на плоштадот Република, кој се наоѓа во близина ...

Прва фотографија по масакрот: Крвавата редакција на „Шарли Eбдо“

Курир - 08.01.2015

Во јавноста е објавена првата фотографија од внатрешноста на редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“, направена по вчерашниот терористички напад. Во нападот беа убиени 12 лица, од кои 10 новинари и двајца полицаици.

Неверојатен износ за копија од последното издание на „Шарли Ебдо“

Курир - 08.01.2015

Примероци од последното издание на францускиот магазин „Шарли Ебдо“ веќе станаа вредни колекционерски примероци, пренесува Си-Ен-Ен. За помалку од 24 часа по масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен весник во која се убиени 12 луѓе, на ИБеј ...

Во Франција денеска е Ден на жалост

Курир - 08.01.2015

Во Франција денеска е Ден на жалост во знак на сеќавање за убиените во вчерашниот напад на исламистите во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз, пренесува МИА. Францускиот претседател Франсоа Оланд најавувајќи го денешниот Ден на ...

Францускиот премиер соопшти дека повеќе лица се уапсени во рамките на истрагата за Шарли Ебдо

Денешен - 08.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изутринава на брановите на радиото РТЛ соопшти дека повеќе лица се уапсени и им е изречена мерка притвор во рамките на истрагата за терористичкиот напад во Шарли Ебдо, јави дописникот на МИА од Париз.

Италија и Шпанија го зголемија нивото на безбедност

Денешен - 08.01.2015

Италија и Шпанија од вчера го зголемија нивото на безбедност по нападот врз францускиот сатиричен весник „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица. Италијанскиот министер за внатрешни работи Анџелино Алфано изјави дека нема конкретни закани, ниту сомнежи ...

Мнозинството Германци го сметаат исламот за закана

Макфакс - 08.01.2015

Мнозинството Германци сметаат дека на исламот „не му е местото“ во западниот свет и повеќето од половина од анкетираните оваа религија ја гледаат како закана, покажаа резултатите од истражувањето на јавното мислење, објавени во четврток.

Иванов до Оланд: Жалиме за загубените животи од злосторничкиот чин

Курир - 08.01.2015

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до Претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд. Во продолжение следува интегрален текст од писмото со сочувство Со шокираност, длабока тага и со чувство на ...

Денешното убиство во Париз да не се поврзува со вчерашниот масакр, предупредуваат властите

Курир - 08.01.2015

По вчерашниот масакр во кој загинаа 12 луѓе, а 11 беа повредени, денеска се случи ново убиство во Париз. Во предградие во јужниот дел на Париз со истрели од огнено оружје била убиена полицајка, чиј идентитет засега не се соопштува.

Насловните на Шарли Ебдо кои го збеснаа светот!

Вечер - 08.01.2015

Ужасниот терористички напад кој се случи вчера во Париз згасна 12 животи, а слободата на говорот занеме пред трагедијата што се случи во редакција весникот Шарли Ебдо. Магазинот, чии новинари и карикатуристи немаа влакна на јазикот, платија за тоа ...

Трогателна исповед: Им ја отворив вратата на терористите и гледав како ми ги убиваат колегите

Maxim - 08.01.2015

Новинарката Корин Реј која за Шарли Ебдо црта под името Коко, ја зела својата ќерка од градинка и со неа се вратила на работа. Пред зградата ја пресретнале двајцата маскирани вооружени мажи и под закана за животот ја приморале да им ја отвори ...

Писмо со сочувство од Иванов до Оланд

Lider - 08.01.2015

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд, во кое изразува тага за загубените животи во масакрот во Париз. – Со шокираност, длабока тага и со чувство на огорченост ја ...

Напади врз неколку муслимански култни места во Франција

Maxim - 08.01.2015

Напади врз неколку муслимански култни места во три француски града се извршени од синоќа, откако вчера во крвав напад врз сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз беа убиени 12 лица. Три гранати се фрлени врз џамија во градот Ман во Западна ...

Нов инцидент- терористите од Париз ограбиле бензиска и киднапирале човек

Maxim - 08.01.2015

Двајцата осомничени напаѓачи биле забележани во северниот дел на Франција каде што ограбиле бензиска и киднапирале човек. Бегалците по кои трага цела Франција по вчерашниот масакр во неделникот Шарли Ебдо се превезувале во сиво Рено клио кое го ...

Прва фотографија по масакрот во редакција на „Шарли Eбдо“

Lider - 08.01.2015

Во јавноста е објавена првата фотографија од внатрешноста на редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“, направена по вчерашниот терористички напад. Во нападот беа убиени 12 лица, од кои 10 новинари и двајца полицаици.

МАН: Згрозени сме од нападот на новинарите во Париз

Lider - 08.01.2015

Македонската асоцијација на новинари (МАН) денеска изрази згрозеност од терористичкиот напад на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ и убиството на десетте новинари од редакцијата и на двајца полицајци.

Копија од последното издание на „Шарли Ебдо“ по неверојатен износ

Maxim - 08.01.2015

Примероци од последното издание на францускиот магазин „Шарли Ебдо“ веќе станаа вредни колекционерски примероци, пренесува Си-Ен-Ен. За помалку од 24 часа по масакрот во редакцијата на францускиот сатиричен весник во која се убиени 12 луѓе, на ИБеј ...

Иванов до Оланд: Жалиме за загубените животи од злосторничкиот чин

Maxim - 08.01.2015

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до Претседателот на Француската Република, Франсоа Оланд. Во продолжение следува интегрален текст од писмото со сочувство Со шокираност, длабока тага и со чувство на ...

Ружди: На религиите им е потребна сатирата

Lider - 08.01.2015

Британскиот писател од индиско потекло Салман Ружди го осуди нападот врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“, во кој загинаа 12 лица, предупреудвајќи на опасноста од религиски тоталитаризам.

Лоренс Оер: Денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот

Lider - 08.01.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер во обраќањето на денешната комеморација за загинатите лица во атентатот против Шарли Ебдо, истакна дека денес е Ден на национална жалост во Франција и во светот, во француските дипломатски и ...

ФОТО: Ужасна глетка на редакција на „Шарли Eбдо“

Maxim - 08.01.2015

Во јавноста е објавена првата фотографија од внатрешноста на редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Eбдо“, направена по вчерашниот терористички напад. Во нападот беа убиени 12 лица, од кои 10 новинари и двајца полицаици.

Терористите преку сведок оставиле порака по масакрот

Maxim - 08.01.2015

Светските медиуми јавија дека терористите најпрвин ја згрешиле просторијата на магазинот „Шарли ебдо“. Откако ја напуштиле просторијата во која најпрвин влегле, се упатиле во просториите на магазинот, каде под принуда ја натерале новинарката Корин ...

Париз: Терористите ограбиле бензиска и киднапирале човек

Lider - 08.01.2015

Двајцата осомничени напаѓачи биле забележани во северниот дел на Франција каде што ограбиле бензиска и киднапирале човек. Бегалците по кои трага цела Франција по вчерашниот масакр во неделникот Шарли Ебдо се превезувале во сиво Рено клио кое го ...

Над 100.000 лица ширум Франција излегоа низ улиците во спомен на жртвите од нападот на „Шарли ебдо“

Lider - 08.01.2015

Повеќе од 100.000 лица излегоа на улиците ширум Франција во спомен на жртвите на крвавиот напад врз редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“. Според полицијата, во Париз 35.000 луѓе се собраа на плоштадот Република, кој се наоѓа во близина ...

Францускиот премиер соопшти дека повеќе лица се уапсени во рамките на истрагата за Шарли Ебдо

Lider - 08.01.2015

Францускиот премиер Мануел Валс изутринава на брановите на радиото РТЛ соопшти дека повеќе лица се уапсени и им е изречена мерка притвор во рамките на истрагата за терористичкиот напад во Шарли Ебдо, јави дописникот на МИА од Париз.

Ален Жипе: Франција води војна за својата слобода

Lider - 08.01.2015

Градоначалникот на Бордо и поранешен француски премиер Ален Жипе оцени дека државата по терористичкиот напад врз магазинот Шарли ебдо, води војна за својата слобода. – Ова е момент за мобилизација бидејќи е потребно да се одбрани она што денес е ...

(ФОТО) Прва фотографија по масакрот во Шарли Ебдо

Falanga - 08.01.2015

Во јавноста е објавена првата фотографија од внатрешноста на редакцијата на францускиот сатиричен неделник Шарли Eбдо, направена по вчерашниот терористички напад.. Во нападот беа убиени 12 лица, од кои 10 новинари и двајца полицаици.

Се предаде еден од осмничените за масакрот во Париз

Falanga - 08.01.2015

Најмладиот осомничен за напад на редакцијата на весникот „Шарли Ебдо“ се предаде на полицијата, во близина на границата со Белгија, како што рекол, штом го слушнал своето име во медиумите.

(ФОТОГРАФИИ) Осомничените за нападот во Париз заобиколени од полиција! Европа на нозе!

Falanga - 08.01.2015

Двајцата мажи осомничени за нападот во редакцијата на “Шарл ебдо”се забарикадирани во куќа во реонот на Пикарди – на околу 57 километри северно од Париз, пишува Le Figaro. Десничарите бараат смртна казна, а европските метрополи се на нозе!.

Oсуда за нападот врз редакцијата на „Шарли ебдо“

24 Вести - 07.01.2015

САД најостро го осудија денешниот напад врз редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во центарот на Париз, во кој според последните информации загинаа 12 лица. - Белата куќа е солидарна со семејствата на оние, кои беа убиени или ...

Неколку лица загинале во оружен напад во канцеларии на француски сатиричен магазин

24 Вести - 07.01.2015

Најмалку две вооружени лица извршиле напад во канцеларијата на францускиот сатиричен магазин Чарли Ебдо во Париз , при што загинале неколку лица, јавува БИ-БИ-СИ. Очевидци велат дека било пукано од неколку лица со калашникови.

Терористички напад врз новинари во француски неделник

24 Вести - 07.01.2015

Вооружен масакр во канцелариите на францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо. Десетина загинати, новинари и двајца полицајци и исто толку ранети е билансот од нападот што се случуваше како на филм што го извршија неколку маскирани вооружени лица во ...

Еден од убиените карикатуристи имал карикатура со која го претскажал нападот

Вест - 07.01.2015

Меѓу дванаесетте лица кои загинаа во терористичкиот напад врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“ е и неговиот уредник Стефан Шарб, тој е автор на карикатурата која на еден начин го претскажа терористичкиот напад, во кој самиот загина.

ОН, САД и Ватикан го осудија нападот во Франција, ИД го фали

Вест - 07.01.2015

ФРАНЦИЈА (Фото: АП) - Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изрази денеска огорченост поради, како што рече „ужасниот терористички напад“ врз просториите на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој беа убиени 12 ...

Видео од нападот врз францускиот весник "Шарли Eбдо"

Нова ТВ - 07.01.2015

Видео на кое е документиран нападот врз сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ објави Франс 24. Од прилогот се гледа како новинарите бегаат по покривот од зградата во која се наоѓа редакцијата на медиумот и се кријат од рафалите на ...

Париз: Напад врз сатиричен магазин, најмалку 10 луѓе се убиени

Нова ТВ - 07.01.2015

Најмалку две вооружени лица ја нападнаа канцеларијата во Париз на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо (Charlie Hebdo), при што загинаа најмалку 10 луѓе, јавуваат француските медиуми. Сведоците изјавија дека било пукано со огнено оружје во ...

Новата книга на Мишел Уелбек беше на насловната страница на "Шарли Ебдо"

Нова ТВ - 07.01.2015

Контроверзниот роман објавен во Франција во среда, за Муслиман кој ја води земјата во согласност со законите на конзервативниот Ислам го брани неговиот автор против тврдењата дека е исламофобичен, што не е прво обвинување за него.

Карикатурите поради кои беа убиени француските новинари

Нова ТВ - 07.01.2015

Карикатурите поради кои беа убиени француските новинари Сатиричните текстови и карикатурите се начин на изразување на Францускиот магазин „Шарли Ебдо“ со кои секогаш наоѓале начин како да им пркосат на власта во обид да ја задушат нивната слобода на ...

Терор во Париз: Тројца мажи, 2 од нив браќа, се идентификувани како напаѓачи

Нова ТВ - 07.01.2015

Заменик-градоначалникот на Париз изјави дека тројца мажи, 2 од нив браќа, се идентификувани како напаѓачи. Ројтерс известува за повеќе детали за тројцата осомничени кои се барани од страна на француската полиција.

Да му овозможиме на Шарли да продолжи да живее!

Нова ТВ - 07.01.2015

Да му овозможиме на Шарли да продолжи да живее! Со оваа реченицата новинарите од Франс Телевизион, Радио Франс и весникот Монд ги повикаа преку соопштение, сите медиуми од земјата да и помогнат на редакцијата на сатиричниот неделник да продолжи со ...

Идентификувани напаѓачите во Париз

Глас на Америка - 07.01.2015

Полицијата ги идентификувала тројцата осомничени лица, учесници во масовното убиство во канцелариите на весникот Шарли Ебдо Француските власти соопштија дека полицијата ги идентификувала тројцата осомничени лица, учесници во масовното убиство во ...

Салман Ружди: Стојам со Шарли Ебдо, како што сите ние мораме

Нова ТВ - 07.01.2015

Салман Ружди, чија книга "Сатански стихови" го поттикна Ајатолахот на Иран да издаде фатва врз него во 1989, излезе со одговор на убиството на новинарите во средата во просториите на на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо во Париз.

Европа тагува: Со мирен протест се оддава почит на новинарите на "Шарл Ебдо"

Нова ТВ - 07.01.2015

Претседателот на Франција, Оланд, во моментов има ТВ обраќање, на кое изјави дека четврток е прогласен за ден на жалост во Франција. Beчерва цела Европа излезе на плоштадите на големите градови да го поддржи "Шарли Ебдо".

Идентификувани тројца осомничени за масакрот во Шарли Ебдо во Париз

Нова ТВ - 07.01.2015

Повикувајќи се на полициски извори, весникот Либерасион објави дека тројца осомничени за масакрот во редакцијата на неделникот Шарли Ебдо се идентификувани но се уште не се уапсени. Станува збор за Саид К. Роден 1980 година во Париз, Шериф К.

„Шарли Ебдо“: Посветеноста на магазинот кон сатирата

Нова ТВ - 07.01.2015

Францускиот магазин „Шарли Ебдо“ има долга историја на посветеност кон својата сатира, и секогаш наоѓал начин како да им пркоси на обидите на критичарите и власта да стават завеса на нивната слобода на изразување, пишува британски „Гардијан“.

Оланд нападот го нарече терористички

Глас на Америка - 07.01.2015

Францускиот лидер го посети местото на настанот – седиштето на неделникот Шарли Ебдо каде беа убиени најмалку 12 лица, а неколкумина се повредени. Францускиот претседател Франсоа Оланд го посети местото на настанот во центарот на Париз кусо време по ...

Кој е Шарли Ебдо?

Глас на Америка - 07.01.2015

Весникот создал име со сатирични напади на естаблишментот и религијата Францускиот сатиричен неделен весник Шарли Ебдо штотуку пушти твит-порака со карикатура на лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал-Багдади, кога маскирани вооружени лица ...

Напади заради карикатурите на Мухамед

Глас на Америка - 07.01.2015

Потпалувачкото претставување на пророкот многу пати порано било причина за насилство Нападот врз францускиот сатиричен весник Шарли Ебдо со седиште во Париз, е последниот во серијата напади врз западни издавачки куќи, со провокативен пристап кон ...

Масакр во редакцијата на „Шарли ебдо“ во Париз

Телма - 07.01.2015

Крвав терористички напад е извршен во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз. Тројца маскирани лица со калашникови во рацете влегле во Редакцијата во моментот кога се одржувал колегиум, а потоа се слушнале истрели и пискотници.

Телеграми со сочуство од СДСМ и ДУИ за нападот во Париз

Утрински - 07.01.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по денешниот трагичен инцидент во Париз во којшто се убиени новинари и полицајци, упати телеграма со сочувство до францускиот претседател Франсоа Оланд, премиерот Мануел Валс, амбасадорот на Франција во Македонија, ...

ФОТО: Уредникот „Шарли Ебдо“ со карикатура го „претскажа“ нападот

Утрински - 07.01.2015

Меѓу дванаесетте лица кои загинаа во терористичкиот напад врз редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ е и неговиот уредник Стефан Шарб, тој е автор на карикатурата која на еден начин го претскажа терористичкиот напад.

Нападот во „Шарли Ебдо“ го извршиле три лица, убиени четворица од водечките карикатуристи

Утрински - 07.01.2015

Нападот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“ во Париз денеска е извршен од три лица, изјави министерот за внатрешни работи на Франција Бернар Казнев. Тој истакна дека се преземени сите мерки за што е можно поскоро пронаоѓање на ...

ВИДЕО: Новинарите на „Шарли Ебдо“ бегале на покривот од зградата

Утрински - 07.01.2015

Телевизијата „Франс 24“ објави видео на кое се гледа како новинарите од неделникот „Шарли Ебдо“ бегаат по покривот од зградата во која се наоѓа редакцијата и се кријат од ...

Идентификувани тројцата напаѓачи во „Шарли Ебдо“

Утрински - 07.01.2015

Француските медиуми повикувајќи се на полициски извори објавија дека тројцата напаѓачи осомничени за масакрот во редакцијата на неделникот „Шарли Ебдо“ се идентификувани но се` уште не се уапсени. Според медиумите станува збор за браќата Саид К.

Де Венден: Големото мнозинство француски муслимани се умерени

Deutsche Welle - 07.01.2015

Во масакрот врз магазинот „Шарли Ебдо“ во Париз кој го извршија тројца атентатори, убиени се 12 лица, меѓу нив новинари и полицајци. За позадината на случувањата за ДВ говори францускиот политолог Катрин де Венден.

#JeSuisCharlie е хаштагот за солидарност со жртвите на терористичкиот напад

МКД - 07.01.2015

Луѓето низ целиот свет постираат пораки на Твитер со хаштагот #JeSuisCharlie за да испратат порака за солидарност со жртвите на терористичкиот напад во редакцијата на сатиричниот неделник Шарли Ебдо кој денес се случи во Париз.

Снимен моментот кога двајца терористи застрелале полицаец (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 07.01.2015

На Интернет се појави снимка на која се гледа како двајцата исламисти го застрелуваат францускиот полицаец по нападот во редакцијата на списанието Шарли Ебдо, каде денес биле убиени 12 луѓе во терористички напад.

Масакр во редакцијата на весникот Шарли Ебдо во Париз (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 07.01.2015

Маскирани напаѓачи убиле најмалку 12 луѓе во напад на редакцијата на францускиот сатиричен весник Шарли Ебдо во Париз, а потоа успеале да ѝ побегнат на полицијата, јавуваат агенциите. Се стравува дека бројот на жртвите ќе расте, бидејќи биле ранети ...

Ме натераа да ги пуштам во редакцијата, ги убија сите за пет минути! (ВИДЕО)

МКД - 07.01.2015

Илустраторката на сатиричното списание Шарли Ебдо Корин Коко Реј го преживеала денешниот напад на екстремистите во редакцијата во Париз. Таа, како што кажала, со закана со сила ги пуштила двајцата напаѓачи. „Отидов да ја земам ќерка ми од училиште.

Осуда од ЕУ и од НАТО за крвавиот напад врз парискиот весник

Телеграф - 07.01.2015

Ова е недопустливо дело, варварство што не допира сите нас како човечки суштества и Европејци, истакна претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер Европската унија и Северно-атлантската алијанса (НАТО) изразија силна осуда на терористичкиот ...

Нападот во „Шарли ебдо“ го извршиле три лица

Идивиди - 07.01.2015

убиени четворица од водечките карикатуристи Париз, 7 јануари 2015 (МИА) - на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз денеска е извршен од три лица, изјави министерот за внатрешни работи на Франција Бернар Казнев.

ЕУ и НАТО: Терористичкиот напад во Париз е варварски чин и напад врз слободата на печатот

Алфа - 07.01.2015

Европската унија и Северно-атлантската алијанса (НАТО) изразија силна осуда на терористичкиот напад врз канцелариите на сатиричниот неделник „Шарли ебдо” во Париз, во кој според најновите информации 12 лица го загубија животот.

Нападот во „Шарли ебдо“ го извршиле три лица, убиени четворица од водечките карикатуристи

Телеграф - 07.01.2015

Според очевидци и снимки и од камерите нападот е извршен од двајца тешко вооружени мажи, по кој тие влегуваат во автомобил и успеваат да побегнат од местото на инцидентот Нападот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз денеска е ...

Дански сатиричен весник ја засилува безбедноста

Телеграф - 07.01.2015

Данскиот карикатурист Курт Вестергор, автор на каркатурите во „Јоландс постен“ изјави денеска дека е потресен и шокиран од нападот врз францускиот медиум, кој исто така објавуваше карикатури, јави ДПА Данската медиумска групација „ЈП/Политикен Хус“, ...

Путин изрази сочувство до роднините на убиените во Париз

Телеграф - 07.01.2015

Москва одлучно го осудува тероризмот во сите негови форми, додаде тој Рускиот претседател Владимир Путин изрази денеска сочувство до семејствата на загинатите во терористичкиот напад, кој беше извршен денеска во редакцијата на сатиричниот неделник ...

Сите го осудија нападот, само Исламската држава го пофали

Телеграф - 07.01.2015

Во денешниот напад врз редакцијата на неделникот загинаа најмалку 12 лица, од кои десет се новинари и тоа е најсмртоносниот напад во историјата на француските печатени медиуми Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изрази денеска ...

Заев испрати телеграма со сочувство до францускиот државен врв и редакцијата на „Шарли Ебдо“

Локално - 07.01.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз, по денешниот трагичен инцидент во Париз, во којшто се убиени новинари, полицајци, а има и повредени, упати телеграма со сочувство до амбасадорот на Франција во ...

Уредникот на „Шарли ебдо“ го претсткажа нападот (ФОТО)

Телеграф - 07.01.2015

Овие цртежи предизвикаа лавина протести проследени со насилство во муслиманскиот свет и весникот од тогаш е под постојани закани Меѓу дванаесетте лица кои загинаа во терористичкиот напад врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“ е и неговиот ...

Илјадници луѓе на улиците на Франција

Локално - 07.01.2015

Илјадници луѓе вечерва излегуваат на улиците на Париз и другите градови во Франција за да им оддадат почит на жртвите на масакрот кој се случи во сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“. Најмалку 10.000 луѓе се собраа во Лион, на истокот на Франција, а ...

Данскиот весник „Јоландс постен“ ги зајакне безбедносните мерки по нападот врз „Шарли ебдо“

Локално - 07.01.2015

Данската медиумска групација „ЈП/Политикен Хус“, чиј весник „Јоландс постен“ објави во 2005 година карикатури на пророкот Мухамед, ги зголеми мерките за безбедност на своите објекти, откако претходно денеска беше извршен терористички напад врз ...

Чешка го осуди терористичкиот напад во Франција

Телеграф - 07.01.2015

Пукањето во седиштето на неделникот, кој е познат по острите критики на политичарите и претставниците на религиите, вклучувајќи го исламот, категорично го осуди и чешкиот министер за надворешни работи Лубомир Заоралек Чешките политичари остро го ...

Бан Ки-мун, Обама и Ватикан го осудија нападот во Франција, ИД го пофали

Локално - 07.01.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изрази денеска огорченост поради, како што рече „ужасниот терористички напад“ врз просториите на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој беа убиени 12 лица.

Да му овозможиме на Шарли да продолжи да живее!

Локално - 07.01.2015

Да му овозможиме на Шарли да продолжи да живее! Со оваа реченицата новинарите од Франс Телевизион, Радио Франс и весникот Монд ги повикаа преку соопштение, сите медиуми од земјата да и помогнат на редакцијата на сатиричниот неделник да продолжи со ...

Европа на нозе – со мирен протест им се оддава почит на новинарите на “Шарл Ебдо”

Локално - 07.01.2015

Претседателот на Франција, Оланд, во моментов има ТВ обраќање, на кое изјави дека четврток е прогласен за ден на жалост во Франција. Beчерва цела Европа излезе на плоштадите на големите градови да го поддржи “Шарли Ебдо”.

(DW) Де Венден: Големото мнозинство француски муслимани се умерени

Локално - 07.01.2015

Во масакрот врз магазинот „Шарли Ебдо“ во Париз кој го извршија тројца атентатори, убиени се 12 лица, меѓу нив новинари и полицајци. За позадината на случувањата за ДВ говори францускиот политолог Катрин де Венден.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Како терористите дојдоа, ги убија новинарите и избегаа?!

Фактор - 07.01.2015

Најмалку 12 лица се убиени во центарот на Париз кога вооружени лица упаднаа во просториите на сатиричниот магазин „Чарли Ебдо“. Погледнете како терористите дојдоа, ги убија новинарите и ...

10 лица се убиени во пукање во редакција на француско списание во Париз

Локално - 07.01.2015

10 лица се убиени во пукање во редакцијата на францускиот сатиричен магазин “Шарл ебдо” во Париз, објавија светски агенции. Според сведоци неколку луѓе се убиени од маскирани вооружени мажи. Има информации за двајца напаѓачи.

(ВИДЕО) ПАРИЗ: Напаѓачи убиле 10 новинари на сатиричен весник!

Фактор - 07.01.2015

Десет лица се убиени, а повеќе повредени во напад на седиштето на сатиричниот весник „Чарли Ебдо“. Според првите сведочења, двајца напаѓачи, облечени во црно и со капи на главите, пукале од калашников, пренесува Бета новинската агенција.

Западните земји го осудија нападот во Париз како терористички акт

Локално - 07.01.2015

Лидерите на голем број земји го осудија нападот врз францускиот весник, во кој загинаа 12 лица, пренесе AFP. Британскиот премиер Дејвид Камерон го осуди нападот како “срамотен терористички чин”.

Шефот на НАТО: Нападот против “Шарл Ебдо” е насочен против слободата на говорот

Локално - 07.01.2015

Во специјално обраќање , генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, го опиша нападот против канцеларијата на “Шарл Ебдо” во Париз како “напад врз слободата на говорот”. “Тоа е варварски чин, срамотен напад врз слободниот печат”, рече уште ...

Над 100.000 луѓе учествуваат во демонстрациите во Франција по нападот во Париз

Локално - 07.01.2015

Над 100 000 луѓе се собраа во различни градови на Франција по нападот во Париз, за да им оддадат почит на загинатите во нападот против редакцијата на сатиричниот весник “Шарл Ебдо” во Париз, пренесе AFP.

11 лица ликвидирани во редакцијата на “Шарл ебдо” во Париз

Локално - 07.01.2015

11 лица се убиени во пукање во редакцијата на францускиот сатиричен магазин “Шарл ебдо” во Париз, објавија светски агенции. Според сведоци неколку луѓе се убиени од маскирани вооружени мажи. Има информации за двајца напаѓачи.

(ФОТО) Франција на нозе и во солзи, им оддава почит на жртвите во масакрот!

Фактор - 07.01.2015

Илјадници луѓе денеска излегоа на улиците во Париз и другите француски градови оддавајќи им почит на жртвите во масакрот кој се случи во седиштето на сатиричниот весник „Шарли Ебдо“. Најмалку 10.000лица се собрале во Лион, на истокот од Фрнација, а ...

Оланд: Властите ќе направат сè што е потребно за апсење на одговорните за нападот врз “Шарл Ебдо”

Локално - 07.01.2015

Претседателот на Франција Франсоа Оланд изјави дека властите ќе направат сè што е потребно за апсење на одговорните за нападот врз редакцијата на сатиричен неделник “Шарл Ебдо” во Париз, во кој загинаа 12 лица, пренесе РИА Новости.

Што е “Шарл Ебдо”

Локално - 07.01.2015

Списанието “Шарл Ебдо” (Charlie Hebdo) е сатиричен француски неделник, силно анти-религиозен и со левичарски идеи. Публикациите претставуваат жестока сатира над крајната десница, религијата, политиката, модерната култура, и др “Шарл Ебдо” е дел од ...

ШАРЛИ ЕБДО: Напаѓачите идентификувани, во тек е голема полициска акција

Телеграф - 07.01.2015

Како што преенсуваат медиумите, француската антитерористичка полициска единица во вечерните часови започна голема операција во градот Реимс, од каде наводно бил 18-годишниот студент Хамид, кој се сомничи за нападот Повикувајќи се на полициски ...

Ова се карикатурите поради кои денес се убиени 12 луѓе во Париз

Телеграф - 07.01.2015

И покрај заканите, неделникот „Шарли ебдо“ петнаесетина минути пред нападот преку „Твитер“ објави карикатура од лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади Францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ , во чија редакција денеска се убиени ...

НИЗ ФОТОГРАФИИ: Терористичкиот напад во Париз што го вознемири светот

Телеграф - 07.01.2015

Денешниот терористички напад не само што ги вознемири граѓаните на Париз, француската јавност, туку на нозе го крена целиот свет Неколку часа по нападот, во кои загинаа 12 лица, напаѓачите се уште не се фатени.

Францускиот 11 септември- 12 убиени новинари и полицајци (Фото)

Локално - 07.01.2015

Во нападот врз француското списание. “Шарл Ебдо” може да учествувале четири лица, тврди британскиот весник. “Гардијан”. Според првичните податоци при нападот се убиени 12 лица, вклучувајќи 10 новинари и двајца полицајци.

Напаѓачи убиле 10 новинари на сатиричен весник!

Тера - 07.01.2015

Десет лица се убиени, а повеќе повредени во напад на седиштето на сатиричниот весник „Чарли Ебдо". Според првите сведочења, двајца напаѓачи, облечени во црно и со капи на главите, пукале од калашников, пренесува Бета новинската агенција.

ЕУ и НАТО: Терористичкиот напад во Париз е варварски чин и напад врз слободата на печатот

А1 On - 07.01.2015

Европската унија и Северно-атлантската алијанса (НАТО) изразија силна осуда на терористичкиот напад врз канцелариите на сатиричниот неделник „Шарли ебдо” во Париз, во кој според најновите информации 12 лица го загубија животот.

(ВИДЕО) Новинарите од „Шарли Ебдо“ бегаат на покривот да се спасат од рафалите

Бриф - 07.01.2015

Од прилогот се гледа како новинарите бегаат на покривот од зградата во која се наоѓа редакцијата на медиумот и се кријат од рафалите на ...

ВИДЕО: Новинарите бегаат на покривот од зградата по терористичкиот напад

А1 On - 07.01.2015

„Франс 24“ објави видео на кое е документиран нападот врз сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ во Франција. Од прилогот се гледа како новинарите бегаат на покривот од зградата во која се наоѓа редакцијата на медиумот и се кријат од рафалите на ...

Путин со сочувство до семејствата на загинатите во нападот во Париз

Канал5 - 07.01.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изрази длабоко сочувство до семејствата на загинатите во терористичкиот напад, кој беше извршен во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз, изјави Дмитриј Песков, портпаролот на шефот на ...

ЕУ и НАТО: Терористичкиот напад во Париз е варварски чин

Н.Македонија - 07.01.2015

Европската унија и Северно-атлантската алијанса (НАТО) изразија силна осуда на терористичкиот напад врз канцелариите на сатиричниот неделник „Шарли ебдо” во Париз, во кој според најновите информации 12 лица го загубија животот Претседателот на ...

Заев испрати телеграма со сочувство за жртвите во Париз

А1 On - 07.01.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз, по денешниот трагичен инцидент во Париз, во којшто се убиени новинари, полицајци, а има и повредени, упати телеграма со сочувство до амбасадорот на Франција во ...

Терористите извикувале: „Се одмаздивме за пророкот Мухамед“

+инфо - 07.01.2015

Министерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казнев изјави дека нападот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз го извршиле три лица. Казнев изјави дека во нападот се убиени 12 лица, а ранети се осум, од кои четворица се ...

Данскиот весник „Јоландс постен“ ги зајакне безбедносните мерки по нападот врз „Шарли ебдо“

А1 On - 07.01.2015

Данската медиумска групација „ЈП/Политикен Хус“, чиј весник „Јоландс постен“ објави во 2005 година карикатури на пророкот Мухамед, ги зголеми мерките за безбедност на своите објекти, откако претходно денеска беше извршен терористички напад врз ...

Телеграма со сочуство од лидерот на СДСМ Заев по повод терористичкиот напад во Париз

Канал5 - 07.01.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по денешниот трагичен инцидент во Париз во којшто се убиени новинари и полицајци, упати телеграма со сочувство до францускиот претседател Франсоа Оланд, премиерот Мануел Валс, амбасадорот на Франција во Македонија, ...

Новинарка: Јас ги пуштив терористите, а потоа го гледав масакрот!

А1 On - 07.01.2015

Новинарката Корин Реј која за Шарли Ебдо црта под името Коко, ја зела својата ќерка од градинка и со неа се вратила на работа. Пред зградата ја пресретнале двајцата маскирани вооружени мажи и под закана за животот ја приморале да им ја отвори ...

Путин изрази сочувство до семејствата на загинатите во нападот во Париз

Н.Македонија - 07.01.2015

Рускиот претседател Владимир Путин изрази денеска сочувство до семејствата на загинатите во терористичкиот напад, кој беше извршен денеска во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз, изјави портпаролот на шефот на руската држава, ...

Нападот во „Шарли ебдо“ го извршиле три лица, убиени четворица од водечките карикатуристи

Н.Македонија - 07.01.2015

Нападот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз денеска е извршен од три лица, изјави министерот за внатрешни работи на Франција Бернар Казнев. - Нападот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз денеска е ...

Француските новинари: Помогнете „Шарли“ да продолжи да живее!

+инфо - 07.01.2015

Новинарите од „Франс Телевизион“, „Радио Франс“ и весникот „Монд“ ги повикаа сите медиуми во Франција да помогнат весникот „Шарли Ебдо“ да продолжи да живее. „Соочени со хорор ги ставаме на располагање на Шарли Ебдо и неговата екипа сите наши ...

(ФОТО) Илјадници луѓе на улиците на Париз и други градови

Бриф - 07.01.2015

Илјадници луѓе вечерва излегоа на улиците на Париз и други градови во Франција во знак на почит на жртвите на масакрот кој се случи во сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“. Многумина носеа натписи „Јас сум ...

Нападот во „Шарли ебдо“ го извршиле три лица, убиени четворица од водечките карикатуристи

А1 On - 07.01.2015

Нападот во редакцијата на сатиричниот неделник „Шарли ебдо“ во Париз денеска е извршен од три лица, изјави министерот за внатрешни работи на Франција Бернар Казнев. Тој истакна дека се преземени сите мерки за што е можно поскоро пронаоѓање на ...

ВИДЕО: Новинарите на „Шарли Ебдо“ бегале на покривот од зградата

МК News - 07.01.2015

Телевизијата „Франс 24“ објави видео на кое се гледа како новинарите од неделникот „Шарли Ебдо“ бегаат по покривот од зградата во која се наоѓа редакцијата и се кријат од ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Снимен моментот кога терористите ги убија новинарите

МК News - 07.01.2015

На Интернет се појави снимка на која се гледа како двајцата исламисти го застрелуваат францускиот полицаец по нападот во редакцијата на списанието Шарли Ебдо, каде денес биле убиени 12 луѓе во терористички напад.

ВИДЕО Новинарите на „Шарл Ебдо“ бегале од рафалите на покрив

+инфо - 07.01.2015

„Франс 24“ објави видео на кое е документиран нападот врз сатиричниот весник Шарл Ебдо во Франција. Од прилогот се гледа како новинарите бегаат по покривот од зградата во која се наоѓа редакцијата на медиумот и се кријат од рафалите на ...

Какво списание е „Шарл Ебдо“?

+инфо - 07.01.2015

Списанието „ Шарл Ебдо” (Charlie Hebdo ) е сатиричен француски неделник, силно анти-религиозен и со левичарски идеи. Во него публикациите претставуваат жестока сатира над крајната десница, религијата, политиката, модерната култура.

ВИДЕО Ме натераа да ги пуштам да влезат во „Шарли Ебдо“, ги убија сите за 5 минути!

+инфо - 07.01.2015

На совршен француски јазик, двајцата терористи кои денеска убија 12 луѓе во францускиот неделник „Шарли Ебдо“, ја присилиле илустраторката на сатиричното списание Корин Коко Реј да ги пушти да влезат во редакцијата.

Книга на Мишел Уелбек била на насловната страница на „Шарли Ебдо"

+инфо - 07.01.2015

Романот „Субмисија", на славниот француски автор Мишел Уелбек, беше објавен оваа недела на насловната страница во „Шарли Ебдо“, сатричниот неделник каде денеска 12 лица беа убиени од страна на терористи.

Тројца осомничени за терористичкиот напад во „Шарли Ебдо“

+инфо - 07.01.2015

Весникот „ Либерасион “ објави дека има тројца осомничени за масакрот во редакцијата на неделникот „ Шарли Ебдо “ но тие не се уште уапсени. Станува збор за Саид К. Роден 1980 година во Париз, Шериф К. Роден 1982 година во Париз и Хамид М.

12 новинари загинаа во терористички напад во Франција

Популарно - 07.01.2015

Вооружен масакр во канцелариите на францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо. Десетина загинати, новинари и двајца полицајци и исто толку ранети е билансот од нападот што се случуваше како на филм што го извршија неколку маскирани вооружени лица во ...

ШОКАНТНО ВИДЕО Терорист убива полицаец во Париз

+инфо - 07.01.2015

Шокантно видео од денешниот терористички напад на францускиот сатиричен неделник „Шарл Ебдо“ објави очевидец на Јутјуб. Видеото е вознемирувачко и на него се гледа како еден од напаѓачите се приближува до веќе ранетиот полицаец и го застрелува од ...

Вознемирувачко видео: Брутално убиство на еден од полицајците во Париз (видео 18+)

Канал5 - 07.01.2015

Три наоружани напаѓачи упаднаа во францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ и убија 12 лица. Според најновите информации 12 лица се убиени, а пет се потешко повредени, потврди потпаролот на полицијата.

Вознемирувачко видео: Терористите убиваат полицаец во Париз

А1 On - 07.01.2015

На интернет се појави снимка на која се гледа како терористите во Париз пукаат во полицаец и го убиваат во близина на редакцијата на сатиричниот магазин “Шарли Ебдо“. На снимката се гледа како двајва од теросистите пукаат во него, а потоа се ...

ГАЛЕРИЈА Лавина од карикатури за „Шарли Ебдо“

+инфо - 07.01.2015

Карикатуристите од целиот свет по денешниот трагичен терористички напад на редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ масовно ја испраќаат пораката дека нема да бидат заплашени.

Упадот во сатиричниот весник е терористички напад

+инфо - 07.01.2015

Терористички напад е упадот во редакцијата на Шарли Ебдо во Париз денеска каде убиени беа 11 лица меѓу кои еден новинар на сатиричниот весник кој во 2012 година објави контроверзна карикатура на пророкот Мухамед.Според францускиот претседател ...

ГАЛЕРИЈА Карикатурите на „Шарли Ебдо“

+инфо - 07.01.2015

Карикатурите на „Шарли Ебдо“ во кои честопати се третираа исламските лидери, но и христијанските, може да ги погледнете во продолжение. Денеска во редакцијата на сатиричниот неделник во Париз беше извршен терористички напад во кој загинаа 12 лица, а ...

Илјадници луѓе на улиците на Франција

А1 On - 07.01.2015

Илјадници луѓе вечерва излегуваат на улиците на Париз и другите градови во Франција да им оддадат почит на жртвите на масакрот кој се случи во сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“. Најмалку 10.000 луѓе се собраа во Лион, на истокот на Франција, а 5.000 ...

Данскиот весник кој објавуваше карикатури за Мухамед го зајакна обезбедувањето

Канал5 - 07.01.2015

Данскиот весник Јиландс Постен кој во 2005 прв објави карикатури за Мухамед, ги засили мерките за безбедност, откако денеска во терористички напад беа убиени уредникот и карикатуристи од весникот Шарли Ебдо во Париз, кој само направи репринт на ...

Илјадници се собираат во Франција да им оддадат почест на жртвите на масакрот

Канал5 - 07.01.2015

Илјадници луѓе се собраа во Париз но и во другите француски градови да им оддадат чест на жртвите на масакрот во просториите на сатиричниот магазин Шарли Ебдо. Според полициските проценки, 10 000 се собраа во Лион, на истокот на Франција, и 5 000 на ...

.Данскиот весник „Јоландс постен“ ги зајакне безбедносните мерки по нападот врз „Шарли ебдо“

Н.Македонија - 07.01.2015

Данската медиумска групација „ЈП/Политикен Хус“, чиј весник „Јоландс постен“ објави во 2005 година карикатури на пророкот Мухамед, ги зголеми мерките за безбедност на своите објекти, откако претходно денеска беше извршен терористички напад врз ...

Гугл на насловната страница стави црна лента во знак на жалост за убиените новинари

+инфо - 07.01.2015

Утрешниот ден е прогласен за ден на жалост во Франција поради терористичкиот напад денеска во редакцијата на францускиот сатиричен неделник „Шарли Ебдо“ каде убиени беа 12 лица меѓу кои и главниот уредник и карикатуристи на неделникот.

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ!: Масакр во редакцијата на „Шарли Ебдо“

Канал5 - 07.01.2015

Маскирани напаѓачи убија најмалку 11 луѓе во редакцијата на францускиот сатиричен лист „Шарли Ебдо“ во Париз, кога околу 12 часот влегоа во зградата и отворија оган. Ранети се најмалку уште десет лица, од кои пет се во критична состојба, пренесуваат ...

Заев испрати телеграма со сочувство до францускиот државен врв и редакцијата на „Шарли Ебдо“

+инфо - 07.01.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во лично име и во име на Социјалдемократскиот сојуз, по денешниот трагичен инцидент во Париз, во којшто се убиени новинари, полицајци, а има и повредени, упати телеграма со сочувство до амбасадорот на Франција во ...

Чешките политичари остро го осудија терористичкиот напад во Франција

А1 On - 07.01.2015

Чешките политичари остро го осудија денешниот терористички напад врз францускиот сатиричен неделник„Шарли Ебдо”, во кој најмалку 12 лица загинаа, а десетина беа повредени, јави дописникот на МИА од Прага.

Прозивани по име и убивани - ова се карикатуристите од Шарли Ебдо кои денеска беа застрелани од терористи

Канал5 - 07.01.2015

Четири познати француски карикатуристи меѓу кои и уредникот на Шарли Ебдо се меѓу 12-те убиени во денешниот терористички напад во Париз. Стефан Шарбоние, Жорж Волински, Бернар Верлак и Жан Кабу се меѓу 12 - те жртви на денешниот терпристички напад ...

„Јас ги пуштив терористите во зградата и гледав како ми ги убиваат колегите!“

Канал5 - 07.01.2015

Новинарката Корин Реј која за Шарли Ебдо црта под името Коко, ја зела својата ќерка од градинка и со неа се вратила на работа. Пред зградата ја пресретнале двајцата маскирани вооружени мажи и под закана за животот ја приморале да им ја отвори ...

Еден од убиените карикатуристи објави карикатура со која го претскажа нападот

Н.Македонија - 07.01.2015

Меѓу дванаесетте лица кои загинаа во терористичкиот напад врз редакцијата на неделникот „Шарли ебдо“ е и неговиот уредник Стефан Шарб, тој е автор на карикатурата која на еден начин го претскажа терористичкиот напад, во кој самиот загина Минатата ...

Бан Ки-мун, Обама и Ватикан го осудија нападот во Франција, ИД го пофали

Н.Македонија - 07.01.2015

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изрази денеска огорченост поради, како што рече „ужасниот терористички напад“ врз просториите на францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој беа убиени 12 лица Тој нападот го ...