TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПОГЛЕДНЕТЕ: Целосно затемнување на Сонцето снимено од вселената (ВИДЕО)

Телеграф - 21.03.2015

Погледнете ја неверојатната снимка... На првиот ден на пролетта 20 март, се случи ретка целосна соларна еклипса, а сателитот ПРОБА2 , на Европската вселенска агенција ( ЕСА ) го сними целосното затемнување од вселената.

Ја видовте ли најдобрата фотографија од помрачувањето на Сонцето? (ФОТО)

Телеграф - 21.03.2015

Фотографијата била направена на 11.300 метри над Фарските острови Поминаа повеќе од 24 часа од природниот феномен – помрачување на Сонцето, а социјалните мрежи и медиумите во светот не престануваат да објавуваат фотографии и видеоснимки направени од ...

Прекрасен почеток на пролетта со неверојатно затемнување на сонцето

Кафе пауза - 21.03.2015

Оваа година на првиот ден од пролетта, рамноденица, кога месечината беше на својата најблиска точка до Земјата, имавме и уште едно изненадување од природата – затемнување на сонцето. Во однос на градот во кој се наоѓаа, луѓето имаа можност да видат ...

УРНЕБЕСНО ФОТО: Еве како помрачувањето го видоа во Русија

Сител - 21.03.2015

Вчерашниот ден беше интересен за љубителите на астрономските настани зошто имаа прилика да уживаат во затемнувањето на Сонцето. Вчера Месечината, во зависност од локацијата, го затскриваше Сонцето, односно меѓу 30 и 98 отсто од сончевата светлина.

ВИДЕО: Целосно затемнување на Сонцето снимено од вселената

А1 On - 21.03.2015

На првиот ден на пролетта 20 март, се случи ретка целосна соларна еклипса, а сателитот ПРОБА2, на Европската вселенска агенција (ЕСА) го сними целосното затемнување од вселената. Следното затемнување на првиот ден на пролетта ќе биде дури за 19 ...

Заминал да го гледа затемнувањето, го нападнала мечка

Вечер Прес - 21.03.2015

Чехот Јакуб Моравец заминал на остров во Норвешка за да го гледа затемнувањето на сонцето но го нападнала мечка и за малку ќе го загубел животот. Тој бил дел од туристичка група која на островот на северот од Норвешка, отпатувала поради тоа што од ...

ХИТ ФОТО: Како за Русите изгледаше затемнувањето на сонцето

Република - 21.03.2015

Интересна фотомонтажа од вчерашниот природен феномен, денес е хит на интернет. Како за Рузите изгледаше затемнувањето на ...

Видео: Погледнете го затемнувањето на сонцето во Скопје!

Скопје инфо - 21.03.2015

Вчера се случи сончево затемнување видливо во Европа и Северна Африка, кога Месечината ќе се најде во линија меѓу Земјата и Сонцето. Затемнувањето во Скопје започна во 9:37:56, максимумот беше во 10:45:10, а заврши во 11:56:34.

Над 10 000 туристи го набљудуваа затемнување од Фарските острови

Локално - 21.03.2015

Повеќе од 10 000 туристи го набљудуваа целосното затемнување на Фарските Острови, дел од Данска, каде беше најдобро место во светот за набљудување на невообичаени природна појава. Затемнувањето го набљудуваа туристи и научници, вооружени со ...

Најдобрата фотографија од затемнувањето: Никој не беше вака блиску до Сонцето како патниците во овој авион!

Точка - 21.03.2015

Дефинитивно најексклузивно место за надгледување и фотографирање на првото затемнување во овој век го имаа патниците во авионот кој летал од Манчестер за Рејкјавик. Среќните патници кои беа на летот кон Исланд, имаа можеби и најдобар поглед на ...

ФОТО: Како Русите го виделе затемнувањето на Сонцето?

Пулс24 - 21.03.2015

Вчерашното затемнување на Сонцето, во зависност од локацијата, овозможи видливост на сончевата светлина некаде помеѓу 30-98 отсто. Вчерашниот ден им беше интересен на љубителите на астрономските настани, бидејќи беа во прилика да уживаат во ...

ХИТ ФОТО: Како за Русите изгледаше затемнувањето на сонцето

Вечер Прес - 21.03.2015

Како за Русите изгледаше затемнувањето на сонцето. Интересна фотомонтажа од вчерашниот природен феномен, денес е хит на интернет. Како за Русите изгледаше затемнувањето на ...

Сонцето „гризнато“ наполу ги намами скопјани на плоштад

Н.Македонија - 21.03.2015

Два телескопа и неколку пара импровизирани очила за подобро и побезбедно да се види затемнувањето на Сонцето беа поставени вчераутро на плоштадот „Македонија“ Стотици граѓани дојдоа за да го проследат природниот феномен преку телескоп ГОЛЕМ БРОЈ ...

Патниците во овој авион најдобро го видоа затемнувањето на Сонцето

365 - 21.03.2015

Првото затемнување на Сонцето за овој век беше голем настан кој со големо внимание го следеа луѓето ширум целиот свет. Меѓутоа, нечија перспекрива беше далеку подобра од онаа на останатите.

Затемнувањето на сонцето масовно проследено на скопскиот плоштад

Канал5 - 20.03.2015

Масовно беше претпладнево на плоштадот Македонија во Скопје. Поголема група граѓани и туристи беа дел од организираното следење на соларната еклипса, односно феноменот на затемнување на сонцето.

(Галерија): Затемнување на Сонцето во Скопје

Фокус - 20.03.2015

Фотографии од скопскиот плоштад на кој граѓаните го набљудуваа денешното затемнување на Сонцето Фото: Фокус, ...

ФОТО: Милиони луѓе го следеа затемнувањето на Сонцето

Утрински - 20.03.2015

Десетици граѓани од плоштадот во Скопје денеска претпладне го следеа овој природен феномен Повеќе десетици граѓани од плоштадот во Скопје денеска претпладне го следеа затемнувањето на сонцето.

Отишол да го гледа затемнувањето на сонцето - за малку ќе го изгубел животот

Канал5 - 20.03.2015

Чехот Јакуб Моравец отпатувал на оддалечено островче во Норвешка за подобро да го доживее затемнувањето на сонцето. За малку ќе бил изеден од поларна мечка! Моравец бил дел од туристичка група која отпатувала на остров на северот од Норвешка, каде ...

Целосно затемнување на сонцето

Телма - 20.03.2015

Милиони луѓе во северна Европа и Велика Британија уживаа денеска во спектаклот на целосно затемнување на сонцето во последните неколку години. Најдобра можност да го следат феноменот имаа жителите и туристите на арктичкиот појас.

Затемнување на Сонцето

24 Вести - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија. Затемнувањето на Сонцето во Европа ќе биде делумно, а на некои ...

Месечината ќе го затемни Сонцето

Алсат-М - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

Месечината ќе го затемни Сонцето

Утрински - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

Претпладнево делумно затемнување на сонцето во Македонија

Канал5 - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

Помрачување на сонцето какво ќе нема за 19 години

Телефони.мк - 20.03.2015

Денешното помрачување на сонцето кое e видливо во Европа и Северна Африка е уникатно бидејќи е единствено целосно помрачување за 2015-та година, но исто така нема да се повтори во наредните 19 години што го прави многу атрактивно за следење на сите ...

ГАЛЕРИЈА Затемнувањето на сонцето се следеше и од плоштад Македонија

+инфо - 20.03.2015

Телескопите на членовите на Скопското астрономско друштво (САД), маски за заварувачи, темни очила се користеа на плоштадот Македонија во Скопје за да се набљудува затемнувањето на сонцето.

Три неверојатни космички појави во еден ден

Убавина и Здравје - 20.03.2015

Денеска ќе се поклопат помрачувањето на Сонцето над Велика Британија, Супер месечината и пролетната рамнодневница. Супер месечина значи дека овој земјин сателит ќе и се приближи на земјата повеќе од обично, а и ќе изгледа поголем отколку инаку.

ВИДЕО: Погледнете како изгледа целосно помрачување на Сонцето: ова е снимено во 9:40 утринава

Press24 - 20.03.2015

Фарските острови беа едно од ретките места на Земјата од каде денеска можеше да се види целосно затемнување на Сонцето. Околу 9 часот и 40 минути по локално време над Фарските острови наколку секунди владееше целосен ...

Денеска е паранормален ден - откријте зошто

Press24 - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

Во Македонија љубопитно се следеше затемнувањето на Сонцето (ГАЛЕРИЈА)

Телеграф - 20.03.2015

Меѓу љубопитните беше и манекенката Катарина Ивановска, која со специјални очила ја гледаше оваа астрономска појава Со маски за заварување, затемнети стакла, и со специјални очила повеќе десетици граѓани од плоштадот во Скопје денеска претпладне го ...

ФОТО: Затемнување на сонцето во Скопје

Нетпрес - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, проследи како црниот Месечев диск накратко го прекри Сонцето, астрономски феномен што беше видлив и од Македонија. Затемнувањето во Скопје почна во 9 часот и 37 минути, максимумот го достигна ...

Како изгледаше затемнувањето на Сонцето низ светот?

Кајгана - 20.03.2015

Неколку милиони луѓе од Европа имаа можност да уживаат во најголемото затемнување на Сонцето во последната деценија, пренесува BBC. Најголемо затемнување и целосна темнина беа забележани над Норвешкото Море, додека камерите на Европската вселенска ...

Како се набљудуваше помрачувањето на сонцето од скопскиот плоштад

МКД - 20.03.2015

Денеска почнувајќи од во 9:37:56 часот и скопјани можеа да уживаат во глетката на делумното помрачување на сонцето. По тој повод, Скопското астрономско друштво постави телескоп на плоштадот, од каде што оваа фасцинантна појава можеа да ја видат и ...

ВИДЕО: Во живо следете го затемнувањето на сонцето

Сител - 20.03.2015

Првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија. Затемнувањето во Скопје ќе почне во 9 часот и 37 минути, максимумот ќе биде во 10:45, а ќе ...

Милиони Европејци уживаа во затемнувањето на Сонцето

ЗаЗабава - 20.03.2015

Милиони граѓани на Велика Британија, скандинавските земји и Исланд уживаа во најголемото помрачување на Сонцето во последните 15 години. Дебелата сенка која ја направи Месечната при поминувањето меѓу Земјата и Сонцето прво се појави на Арктикот и ...

Затемнувањето на Сонцето низ фотографии

Факултети - 20.03.2015

Милиони луѓе уживаа во денешниот природен феномен, затемнувањето на Сонцето. Најголемото затемнување беше видливо од Свалбрд, Норвешка. Погледнете ги ...

Месечината ќе го затемни Сонцето

Кирилица - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

Сонцето се претвори во Месечина и за момент ги засени сите со својата убавина

Сител - 20.03.2015

Сонцето се претвори во месечина и за момент ги засени сите со својата убавина. Несекојдневна астрономска слика која го крена на нозе светот се случува повторно по цели 16 години. Феноменот од затемнувањето не беше видлив со голо око, но затоа оние ...

Денеска делумно затемнување на сонцето и во Македонија

Нетпрес - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

ФОТО: Отишол да го гледа затемнувањето на сонцето - за малку ќе го изгубел животот

Курир - 20.03.2015

Чехот Јакуб Моравец отпатувал на оддалечено островче во Норвешка за подобро да го доживее затемнувањето на сонцето, но за малку ќе го загубел животото поради тоа. Јакуб бил дел од туристичка група која отпатувала на остров на северот од Норвешка, ...

ФОТО: Отишол да го гледа затемнувањето на сонцето - за малку ќе го изгубел животот

Press24 - 20.03.2015

Чехот Јакуб Моравец отпатувал на оддалечено островче во Норвешка за подобро да го доживее затемнувањето на сонцето, но за малку ќе го загубел животото поради тоа. Јакуб бил дел од туристичка група која отпатувала на остров на северот од Норвешка, ...

Месечината ќе го затемни Сонцето

А1 On - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

Денеска делумно затемнување на Сонцето

+инфо - 20.03.2015

Денеска ќе се случи затемнување на Сонцето, кое делумно ќе биде видливо и од Македонија. Тоталното затемнување ќе се гледа само од Фарските острови и островите Свалбард на крајниот север на нашата планета.

Денес не го пропуштајте спектакуларното затемнување на Сонцето!

Факултети - 20.03.2015

Денес ќе се случи редок и интересен феномен на затемнување на Сонцето над делови на Европа. Ова ќе биде најголемото затемнување над овој континент од 1999-тата година, а над крајните северни копнени подрачја ќе блокира повеќе од 90 отсто од ...

Што треба да знаете за денешното затемнување на Сонцето?

Кајгана - 20.03.2015

Утрово, околу 9:38 ќе започне затемнувањето на Сонцето, што претставува едно од најголемите затемнувања на Сонцето во последната деценија. Од кај нас нема да се гледа целосно туку делумно затемнување на Сонцето.

Делумно соларно помрачување – подгответе темни очила (ВО ЖИВО)

МКД - 20.03.2015

Денес, почнувајќи од 9:39 часот можеме да уживаме во глетката на едно од најцелосните помрачувања на Сонцето во последната деценија. Помрачувањето на Сонцето последен пат беше видливо во 1999 година, а денес, зависно од локацијата, ќе бидат скриени ...

ВО ЖИВО: Следете го затемнувањето на Сонцето (ВИДЕО)

Телеграф - 20.03.2015

Според скопското „Астрономско друштво“, затемнувањето во Скопје ќе почне во 9 часот и 37 минути, максимумот ќе биде во 10.45, а ќе заврши во 11.56 минути. За време на максимумот ќе се гледаат 43,5 проценти од дискот на Сонцето Според скопското ...

Обновено + фото: Затемнувањето на Сонцето над Македонија

OhridNews - 20.03.2015

Околу 9.40 минути на македонското небо започна затемнувањето на сонцето, природен феномен предизвикан од поклопување на месечината и нашата ѕвезда. Затемнувањето во Македонија ќе биде делумно, околу 43 проценти, додека во северните делови од ...

Месечината ќе го затемни Сонцето

Алфа - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

Затемнување на Сонцето: Крај на еден и почеток на нов период

Нетпрес - 20.03.2015

Затемнувањето на Сонцето овој пат е на 20. март, на последниот степен (29-от), во последниот знак на хороскопот, Риби. Дваесет и деветиот степен е степен на мудроста, степен кој се врзува за видовитоста.

ФОТО+ВИДЕО: Погледнете како изгледаше помрачувањето на сонцето

Курир - 20.03.2015

Милиони луѓе низ светот со нетрпение го чекаа и следеа помрачувањето на сонцето. Инаку, ова е најголемото помрачување на Сонцето од 1999 година. Следниве фотографии се направени од различни делови од Европа, а глетката е ...

ФОТО: Прекрасни фотографии од помрачувањето на сонцето низ светот

Press24 - 20.03.2015

Погледнете како изгледаше помрачувањето на сонцето во различни делови на ...

Започна сончевото затемнување

Фактор - 20.03.2015

Затемнувањето на сонцето почна над Атлантскиот Океан, одкако Месечината ќе го затвори целосно Сонцето над некои отсечени острови, а над Европа, Африка и Азија феноменот ќе биде само делумен, објави „Ројтерс“.

Доаѓа пролетта и затемнување на Сонцето

Скопје инфо - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

Месечината ќе го затемни Сонцето

Република - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

Самосликањето е опасно!

Panika.be - 20.03.2015

Експертите посочуваат на проблемот со самосликање, особено кога има затемнување на сонцето. Оставаме на вас да си одлучите дали ќе се самосликате или не, сепак да не испадне не сме ве ...

ФОТО: Отишол да го гледа затемнувањето на сонцето – за малку ќе го изгубел животот

МК News - 20.03.2015

Чехот Јакуб Моравец отпатувал на оддалечено островче во Норвешка за подобро да го доживее затемнувањето на сонцето, но за малку ќе го загубел животото поради тоа. Јакуб бил дел од туристичка група која отпатувала на остров на северот од Норвешка, ...

ВИДЕО: Во живо следете го затемнувањето на сонцето

Денешен - 20.03.2015

Првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија. Затемнувањето во Скопје ќе почне во 9 часот и 37 минути, максимумот ќе биде во 10:45, а ќе ...

Фотографии од Битола од затемнувањето на сонцето

Тера - 20.03.2015

Денешното затемнување на сонцето ја разбуди љубопитноста кај граѓаните. Затемнувањето започна во 9:37:56, максимумот беше во 10:44:10, а заврши во 11:53:34. Затемнувањето траеше 2 часа и 16 минути. Наш гледач ни ги испрати овие фотографии.

Затемнување на сонцето

Тера - 20.03.2015

Светот со нетрпение го дочека денешниот астрономски феномен – затемнувањето на Сонцето. Последното затемнување од овие размери беше на 11 август 1999 година. Привилегијата да го гледаат тоталното затемнување на сонцето ја имаа само жителите и ...

(ГАЛЕРИЈА) Помрачувањето на сонцето низ фотографии

Фактор - 20.03.2015

Милиони луѓе во Велика Британија и Северна Европа, и ширум светот го гледаа затемнувањето на Сонцето . Ова е избор на фотографии од денешниот настан објавени на светските ...

Затемнувањето на Сонцето низ објективите на фотографите низ светот

Република - 20.03.2015

Милиони луѓе низ светот со нетрпение го чекаа и следеа помрачувањето на Сонцето. Милиони фотографи низ светот денеска се посветија на овој феномен. Ви пренесуваме дел од нивните фотографии.

Поради денешното затемнување сите во редица за телескопи

Локално - 20.03.2015

Целосно затемнување на Сонцето, млада месечина и преминување на Сонцето од знакот на Риби во знакот на Овен. Сето ова ќе се случи денес, 20 март. Следното целосно затемнување на Сонцето ќе е на 3 септември 2081 година Само по неколку дена, сепак – ...

Делумно затемнување на Сонцето на 20 март видливо од Македонија

Тера - 20.03.2015

На 20 март оваа година ќе се случи еден интересен астрономски настан – затемнување на Сонцето. За жал, од кај нас нема да се гледа тотално затемнување – таа привилегија ќе ја имаат само жителите и посетителите на Фарските острови и на островите ...

Во живо следете го затемнувањето на Сонцето

Вечер Прес - 20.03.2015

Првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија. Затемнувањето во Скопје ќе почне во 9 часот и 37 минути, максимумот ќе биде во 10:45, а ќе ...

Денес почнува пролетта – Месечината ќе го затемни Сонцето, во Скопје 43 проценти

МК News - 20.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Замалку смрт поради затемнувањето на Сонцето: Еве што му се случило на овој човек

Точка - 20.03.2015

- Во тој момент на несреќата размислував единствено само како да спасам жива глава, изјавил Јакуб, турист од Чешка кој заминал на одмор на Арктикот. Јакуб Моравец (37) од Чешка заедно со своите пет пријатели заминал на одмор, при што се стационирале ...

Катарина: Не ми влијае затемнувањето на сонцето (ВИДЕО)

Република - 20.03.2015

Мене ништо не ми влијае, ни затемнување на сонцето, ни полна месечина, само самата себе си влијаам, вели Катарина Ивановска, која денеска на плоштадот со големо влијание го гледаше денешниот природен феномен.

(ВО ЖИВО) Следете го затемнувањето на Сонцето

еМагазин - 20.03.2015

Утрово почна затемнувањето на Сонцето, што претставува едно од најголемите затемнувања на Сонцето во последната деценија. Од Македонија нема да се гледа целосно, туку делумно затемнување на Сонцето.

Скопјани го следеа затемнувањето на Сонцето (ВИДЕО)

Република - 20.03.2015

Затемнувањето на Сонцето се следеше и во Скопје. Овој природен феномен привлече голем број на заинтересирани граѓани плоштадот „Македонија“ каде затемнувањето можеа да го гледаат со телескопите на Астрономскоото друштво од Македонија.

Затемнувањето на сонцето ќе го намали производството на струја

Вечер Прес - 20.03.2015

Операторите на електрична енергија во Австрија се во страв поради затемнувањето на сонцето. Поради затемнувањето се очекува пад на производството на електричната енергија од соларните системи што мора да биде надокнадено со производство од ...

Нов КРАЈ НА СВЕТОТ денес ?! Западот верува дека помрачувањето на Сонцето е знак и се ближи судниот ден

МК News - 20.03.2015

Вака ќе изгледа крајот на светот… ќе заврши со помрачување. Или барем така гледаат некои христијански проповедници. Како и да е, многумина на интернет се загрижени дека помрачувањето на Сонцето е почеток на крајот на светот, или порака од Бог дека ...

ВИДЕО: Погледнете како изгледаше помрачувањето на сонцето

МК News - 20.03.2015

Милиони луѓе низ светот со нетрпение го чекаа и следеа помрачувањето на сонцето. Инаку, ова е најголемото помрачување на Сонцето од 1999 година. Следниве фотографии се направени од различни делови од Европа, а глетката е ...

Следете го затемнувањето на Сонцето

Република - 20.03.2015

Затемнувањето на Сонцето се гледа и во Скопје. Астрономскиот феномен почна во 9 часот и 37 минути, максимумот е во 10:45, а завршува во 11:56 минути. Астрономското друштво од Македонија препорачува затемнувањето да се гледа со специјални очила ...

Следете го помрачувањето на Сонцето во ЖИВО

Пулс24 - 20.03.2015

Следете го во живо помрачувањето на Сонцето. Затемнувањето на Сонцето започна некаде во 8:25 часот. Како што напредува помрачувањето се намалува и температурата. Небото станува се потемно, а светлината добива чудна ...

ГАЛЕРИЈА: Голем број граѓани го следеа затемнувањето на сонцето на скопскиот плоштад

Н.Македонија - 20.03.2015

Денеска на плоштадот Македонија членовите на Скопското друштво со помош на два телескопи и специјални наочари им овозможија на љубителите на астрономијата да уживаат во Затемнувањето на сонцето.

Почна затемнувањето на Сонцето: Гледајте го во живо/Видео

Lider - 20.03.2015

Утрово почна затемнувањето на Сонцето, што претставува едно од најголемите затемнувања на Сонцето во последната деценија. Од Македонија нема да се гледа целосно, туку делумно затемнување на Сонцето.

Затемнување на Сонцето низ фотографии

Lider - 20.03.2015

Цел свет со нетрпение го чекаа и следеа затемнувањето на Сонцето. Овие фотографии се направени од различни делови од Европа, а глетката е ...

Погледнете каде и како сонцето се замрачи целосно

365 - 20.03.2015

Утринава се случи и она што со нетрпение го чекавме изминативе две седмици – помрачувањето на сонцето. Истото започна во 9:33 часот, а зависно од локацијата беа скриени од 30 до 98 проценти од сончевата светлина.

Следете го тука во живо најголемото случување на Земјата во моментов

Идивиди - 20.03.2015

Над Македонија денеска ќе се види делумното помрачување, додека следното вакво делумно помрачување над Европа ќе биде во 2022-та, а за над Македонија следното целосно помрачување ќе мораме да го чекаме до 2081-та.

Специјален хороскоп за Помрачувањето -20.03.2015 петок

Вест - 19.03.2015

ОВЕН Денешното помрачување на Сонцето ќе ви донесе промени во начинот на кој што реагирате. Можно е да се повлечете во себе и да не бидете толку експлозивни како досега. Можно е да отпочнете тајна врска која во наредните шест месеци ќе се продлабочи.

Ќе ни се темни уште шест месеци

Вест - 19.03.2015

Помрачување на Сонцето ќе биде најдолгото помрачување во Европа, по 16 години. Астролошки гледано, помрачувањето ќе се одвива во знакот на Риби, на 29 степени и 15 минути, и ќе трае 2 часа и 45 минути.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

24 Вести - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и затемнување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Утрински - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Канал5 - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Затемнувањето на Сонцето може да се гледа со маски за заварување

Вест - 19.03.2015

Затемнувањето на Сонцето од Месечината, кое ќе се случи утре во периодот од 9 часот и 37 минути до пладне, организирано ќе се набљудува од плоштадот Македонија во Скопје. Скопското астрономско друштво на Плоштадот ќе постави два телескопа со ...

Не правете самослик и не гледајте директно во Сонце при помрачувањето

Вест - 19.03.2015

Експертите за периодот на помрачувањето на Сонцето препорачуваат децата да не го набљудуваат затемнувањето, бидејќи може да дојде до оштетување на очите ако се гледа директно во него. За време на овој феномен, кој ќе биде видлив речиси во цела ...

Туризмот на Фарските острови во пораст поради затемнувањето на Сонцето

Канал5 - 19.03.2015

Фарските острови овие денови се преплавени од посетители кои доаѓаат во надеж дека утре небото ќе биде ведро и ќе имаат можност за што подобра глетка на затемнувањето на Сонцето. Илјадници луѓе, меѓу кои и научници, дојдоа на овој архипелаг опремени ...

Потсетување на спектакуларното затемнување од 1999 година!

Факултети - 19.03.2015

На 11 Август, 1999 година се случи последното затемнување на сонцето во минатиот век. Што е уште поважно, покрај целосното, се јави широк појас на делумно затемнување, кој премина и преку територијата на Република Македонија.

ЗАТЕМНУВАЊЕ НА СОНЦЕТО: Набљудување само со специјални очила и маски

Телеграф - 19.03.2015

Според скопското Астрономско друштво, затемнувањето во Скопје ќе почне во 9 часот и 37 минути, максимумот ќе биде во 10:45, а ќе заврши во 11:56 минути. За време на максмумот ќе се гледаат 43,5 проценти од дискот на Сонцето Поголемиот дел од светот ...

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

МРТ - 19.03.2015

Затемнувањето во Скопје според Астрономското друштво ќе почне утре во 9 часот и 37 минути, максимумот ќе биде во 10 и 45, а ќе заврши 4 минути пред 12 часот... Утре почнува пролетта, а според најавите од астрономите ќе се случи и затемнување на ...

Помрачувањето на сонцето – следете го во живо

Хитпортал - 19.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

Од утре ќе и се радуваме на пролетта - Месечината ќе го затемни Сонцето

Press24 - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Вечерва на небото над Охрид ќе сјае Супермесечина

OhridNews - 19.03.2015

Најголемата полна месечина, наречена „Супермесечина“, ќе засјае вечерва на небото над Македонија. Месечината вечерва ќе биде најблиску до Земјата на одалеченост од 356,991 км. Супермесечината ќе најави уште еден астролошки феномен, целосното ...

Пленумот на ПМФ утре организира набљудување на затемнувањето на Сонцето

А1 On - 19.03.2015

Студентскиот пленум при Природно – математичкиот факултет Ве поканува утре, 20.03.2015 (петок) на заедничко набљудување на затемнувањето на Сонцето. Затемнување на Сонцето ќе започне од 9:30 до 11:30, со максимум во 10:46 часот.

Доаѓа пролетта и затемнување на Сонцето

Сител - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Кирилица - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Алфа - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а ...

Заедничко набљудување на Сонцето на ПМФ

+инфо - 19.03.2015

Заедничко набљудување на затемнувањето на Сонцето кое ќе се случи утре, за сите заинтересирани организира Студентскиот пленум од Природно – математичкиот факултет. Затемнување на Сонцето ќе започне од 9:30 до 11:30, со максимум во 10:46 часот.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

А1 On - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Нетпрес - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Република - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

На првиот ден на пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Вечер Прес - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Скопје инфо - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

еМагазин - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Над наше небо: Кога ќе започне а кога ќе заврши утрешното помрачување?

Фактор - 19.03.2015

Целосното помрачување на Сонцето кое ни се доближува – најголемо во Европа од 1999 – ќе блокира повеќе од 90 одсто од Сончевата светлина над некои делови од Европа а ќе се случи на 20 март (утре) и ќе трае околу два часа.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Локално - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Соларните системи на удар на затемнувањето, Европа стравува од енергетски мрак

еМагазин - 19.03.2015

Затемнувањето на сонцето кое треба да се случи би можело да предизвика проблеми во работата на соларните електрани во Европа со што сериозно би бил загрозен европскиот електроенергетски систем.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Пулс24 - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонц ето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Точка - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Западот верува дека помрачувањето на Сонцето е порака од Бога и дека се ближи судниот ден

Попара - 19.03.2015

Вака ќе изгледа крајот на светот… ќе заврши со помрачување. Или барем така гледаат некои христијански проповедници. Како и да е, многумина на интернет се загрижени дека помрачувањето на Сонцето е почеток на крајот на светот, или порака од Бог дека ...

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Lider - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Утре почнува пролетта, Месечината ќе го затемни Сонцето

Вистина.мк - 19.03.2015

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента.

Троен спектакл за космичко чудо на небото: Дали ова значи утре е крајот на светот?

Идивиди - 19.03.2015

Со помрачувањето кое ќе се гледа помеѓу 9 часот и 37 минути и 11:56, во петок нас не очекува и темна „Супермесечина“, како и пролетна рамноденица кога денот и ноќта ќе траат еднакво. По аурора бореалис која можеше да се види дури и од Балканскиот ...

Европа се подготвувa за затемнување на Сонцето

Канал5 - 18.03.2015

Европските електроенергетски оператори се подготвуваат за евентуални проблеми во снабдувањето со електрична енергија, кои би можеле да се појават во петок како последица на очекуваното затемнување на Сонцето.

Феномените кои се појавуваат за време на помрачување на Сонцето

Факултети - 18.03.2015

Во петок, на 20 март, започнува пролетта. Истиот ден ќе видиме помрачување на Сонцето. Пролетта започнува во петок во 23:45, а истовремено за жителите на јужната полутопка започнува есента.

Европа на штрек поради хавариите при помрачувањето на Сонцето

+инфо - 18.03.2015

Европските електрични оператери се подготвуваат за евентуални нарушувања во снабдувањето со струја, кои може да се случат утре, како последица на помрачувањето на Сонцето а се однесува на струјата која се добива со помош на соларна енергија.

Паранормален петок: За три дена ќе се поклопат три ретки космички случувања

Хитпортал - 18.03.2015

Помрачувањето на сонцето не е единствената работа која во петок на 20 март ќе биде актуелно над Европа, затоа што ни се подготвуваат уште две ретки случувања. Во петок ќе се поклопат помрачувањето на Сонцето, Супермесечина и пролетна рамнодневница.

ПАРАНОРАМАЛЕН ПЕТОК: За три дена ќе се совпаднат три ретки космички појави

Телеграф - 18.03.2015

Затемнувањето на Сонцето не е единствената работа што на 20 март ќе се надвие над Европа. Ќе се случат уште две ретки појави В петок, на 20 март, ќе се совпаднат затемнувањето на Сонцето над Велика Британија, Месечината и пролетната рамноденица.

Во петок е паранормален ден - еве зошто

Сител - 18.03.2015

Затемнувањето на сонцето не е единствената работа која во петок на 20 март ќе се надвие над Европа. Ни се подготвуваат уште две ретки појави. Во петок ќе се совпаднат затемнувањето на Сонцето над Велика Британија, Супермесецот и пролетната ...

Денеска е паранормален ден - откријте зошто

Курир - 20.03.2015

Поголемиот дел од светот денеска, на првиот пролетен ден, ќе може да проследи како црниот Месечев диск накратко ќе го прекрие Сонцето, астрономски феномен што ќе биде видлив и од Македонија.

"Нов" крај на светот во петок: Западот верува дека помрачувањето на Сонцето е порака од Бог дека се ближи Судниот ден!

Точка - 18.03.2015

Се шири страв од пророштвото на крвавата Месечина. Жарот на овие верувања го разгорува и поклопувањето на трите ретки значајни астрономски појави на небото, кои ќе се случат на 20. март - помрачување на Сонцето, Супермесечината и пролетната ...

Затемнувањето на Сонцето може да ви го уништи фото-апаратот: Еве како може да го заштитите

Точка - 18.03.2015

Ова се само некои од советите врзани за надгледувањето и фотографирањето на затемнувањето на Сонцето, а секако се препорачува што пократко обавување на ваквите нешта со цел да не се добијат негативни последици ниту по уредите, ниту по видот на ...

Овој петок е паранормален – ќе се совпаднат три ретки космички појави

МК News - 18.03.2015

Затемнувањето на сонцето не е единствената работа која во петок на 20 март ќе се надвие над Европа. Ни се подготвуваат уште две ретки појави. Во петок ќе се совпаднат затемнувањето на Сонцето над Велика Британија, Супермесецот и пролетната ...

Задутре е паранормален ден

Скопје инфо - 18.03.2015

Затемнувањето на сонцето не е единствената работа која во петок на 20 март ќе се надвие над Европа. Ни се подготвуваат уште две ретки појави. Во петок ќе се совпаднат затемнувањето на Сонцето над Велика Британија, Супермесецот и пролетната ...

ПОМРАЧУВАЊЕ НА СОНЦЕТО: Кога ќе почне и каде ќе може да се види?

МК News - 18.03.2015

Целосното помрачување на Сонцето кое ни се доближува – најголемо во Европа од 1999 – ќе блокира повеќе од 90 одсто од Сончевата светлина над некои делови од Европа а ќе се случи на 20 март и ќе трае околу два часа.

ДОАЃА КРАЈ НА СВЕТОТ ВО ПЕТОК?! Западот верува дека помрачувањето на Сонцето е порака од Бога и дека се ближи судниот ...

Sky - 18.03.2015

Вака ќе изгледа крајот на светот... ќе заврши со помрачување. Или барем така гледаат некои христијански проповедници. Како и да е, многумина на интернет се загрижени дека помрачувањето на Сонцето е почеток на крајот на светот, или порака од Бог дека ...

Задутре е паранормален ден

Денешен - 18.03.2015

Затемнувањето на сонцето не е единствената работа која во петок на 20 март ќе се надвие над Европа. Ни се подготвуваат уште две ретки појави. Во петок ќе се совпаднат затемнувањето на Сонцето над Велика Британија, Супермесецот и пролетната ...

Еве како ќе изгледа затемнувањето на сонцето над Македонија

Попара - 18.03.2015

Годинешново целосно затемнување на сонцето ќе биде видливо на мал дел од нашава планета. Овој, и не така редок природен феномен, ќе може да се наблљудува на просторен појас кој опфаќа повеќе водена површина на северот на Атлантикот.

Паранормален петок: За три дена ќе се совпаднат три ретки космички појави

Lider - 18.03.2015

Затемнувањето на сонцето не е единствената работа која во петок на 20 март ќе се надвие над Европа. Ни се подготвуваат уште две ретки појави. Во петок ќе се совпаднат затемнувањето на Сонцето над Велика Британија, Супермесецот и пролетната ...

Задутре е паранормален ден

Вистина.мк - 18.03.2015

Затемнувањето на сонцето не е единствената работа која во петок на 20 март ќе се надвие над Европа. Ни се подготвуваат уште две ретки појави. Во петок ќе се совпаднат затемнувањето на Сонцето над Велика Британија, Супермесецот и пролетната ...

Селфи за време на помрачувањето? – Лоша идеја

365 - 18.03.2015

Уште два дена до помрачувањето, а веќе ги подготвуваме камерите, смартфоните и апаратите. Но, експертите велат дека селфијата за време на помрачувањето не се добра идеја. „Во 1999-та, кога се случи последното значајно помрачување на Сонцето, речиси ...

Европа се подготвува за можни проблеми поради затемнувањето на Сонцето

Утрински - 17.03.2015

Европските електроенергетски оператори се подготвуваат за евентуални проблеми во снабдувањето со електрична енергија, кои би можеле да се појават во петок како последица на очекуваното затемнување на Сонцето.

ВИДЕО: Вака ќе изгледа затемнувањето на сонцето во Македонија

Press24 - 17.03.2015

Затемнувањето ќе се случи во последните часови од годинешната календарска (астрономска) зима, на 20 март, петок. Целиот настан ќе трае 4 часа и 9 минути, од 7:41 UTC до 11:50 UTC, а максималното затемнување ќе биде видливо во 11:11 по локално време ...

Делумно затемнување на Сонцето, во петок, видливо од Македонија

Макфакс - 17.03.2015

На 20 март, во петок, ќе се случи еден интересен астрономски настан – затемнување на Сонцето. За жал, од кај нас нема да се гледа тотално затемнување, а таа привилегија ќе ја имаат само жителите и посетителите на Фарските острови и на островите ...

Затемнувањето на сонцето ќе се следи и во Скопје

ЗаЗабава - 17.03.2015

Во петок (20-ти март) ќе се случи еден интересен астрономски настан – затемнување на Сонцето. За жал, од кај нас нема да се гледа тотално затемнување – таа привилегија ќе ја имаат само жителите и посетителите на Фарските острови и на островите ...

Европа се подготвува за можни проблеми поради затемнувањето на Сонцето

А1 On - 17.03.2015

Европските електроенергетски оператори се подготвуваат за евентуални проблеми во снабдувањето со електрична енергија, кои би можеле да се појават во петок како последица на очекуваното затемнување на Сонцето.

ЗАТЕМНУВАЊЕ НА СОНЦЕТО: Европа се подготвува за можни проблеми

Телеграф - 17.03.2015

Затемнувањето во петок ќе започне во 7:15 часот по Гринич и ќе биде видливо од различни локации во Европа и Северна Африка до 11:55 часот Европските електроенергетски оператори се подготвуваат за евентуални проблеми во снабдувањето со електрична ...

Европа се подготвува за можни проблеми поради затемнувањето на Сонцето

+инфо - 17.03.2015

Европските електроенергетски оператори се подготвуваат за евентуални проблеми во снабдувањето со електрична енергија, кои би можеле да се појават во петок како последица на очекуваното затемнување на Сонцето.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Не правете селфи за време на затемнување на сонцето- опасно е!

Курир - 17.03.2015

Затемнувањето на Сонцето, кое ќе се случи на 20 март и кое ќе блокира повеќе од 90% од Сончевата светлост над поголемиот дел од Европа, може да предизвика големи проблеми и оштетување на видот доколку во него гледате без потребната заштитна опрема, ...

Европа се подготвува за можни проблеми поради затемнувањето на Сонцето

Кирилица - 17.03.2015

Европските електроенергетски оператори се подготвуваат за евентуални проблеми во снабдувањето со електрична енергија, кои би можеле да се појават во петок како последица на очекуваното затемнување на Сонцето.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Не правете селфи за време на затемнување на сонцето- опасно е

Press24 - 17.03.2015

Затемнувањето на Сонцето, кое ќе се случи на 20 март и кое ќе блокира повеќе од 90% од Сончевата светлост над поголемиот дел од Европа, може да предизвика големи проблеми и оштетување на видот доколку во него гледате без потребната заштитна опрема, ...

Затемнувањето на Сонцето видливо и од Македонија

Факултети - 17.03.2015

Во петок (20-ти март) ќе се случи еден интересен астрономски настан – затемнување на Сонцето. За жал, од кај нас нема да се гледа тотално затемнување – таа привилегија ќе ја имаат само жителите и посетителите на Фарските острови и на островите ...

ВИДЕО: Еве како ќе изгледа затемнувањето на сонцето над Македонија

Курир - 17.03.2015

Годинешново целосно затенување на сонцето ќе биде видливо на мал дел од нашава планета. Овој, и не така редок природен феномен, ќе може да се наблљудува на просторен појас кој опфаќа повеќе водена површина на северот на Атлантикот, јавува ...

Европа се подготвува за можни проблеми поради затемнувањето на Сонцето

Нетпрес - 17.03.2015

Европските електроенергетски оператори се подготвуваат за евентуални проблеми во снабдувањето со електрична енергија, кои би можеле да се појават во петок како последица на очекуваното затемнување на Сонцето, пренесува МИА.

Опасно е: Никако немојте да правите селфи за време на помрачување на сонцето

Хитпортал - 17.03.2015

Помрачувањето на Сонцето, кое ќе се случи на 20 март и кое ќе блокира повеќе од 90% од Сончевата светлост над поголемиот дел од Европа, може да предизвика големи проблеми и оштетување на видот доколку во него гледате без потребната заштитна опрема, ...

Не го гледајте помрачувањето без опрема - опасно е!

ЗаЗабава - 17.03.2015

Затемнувањето на Сонцето, кое ќе се случи на 20 март и кое ќе блокира повеќе од 90% од Сончевата светлост над поголемиот дел од Европа, може да предизвика големи проблеми и оштетување на видот доколку во него гледате без потребната заштитна опрема, ...

Затемнување на сонцето ќе може да се види и во Македонија

Press24 - 17.03.2015

Почетокот може да се очекува во 8:25 часот, а средното затемнување во 9:31 часот. Кога затемнувањето ќе напредне ќе се намали и температурата. Небото ќе станува се потемно, а светлината која ќе биде присутна ќе биде со чудна боја, буквално како на ...

Европа се подготвува за можни проблеми поради затемнувањето на Сонцето

Точка - 17.03.2015

Европските електроенергетски оператори се подготвуваат за евентуални проблеми во снабдувањето со електрична енергија, кои би можеле да се појават во петок како последица на очекуваното затемнување на Сонцето, пренесува МИА.

Затемнувањето на Сонцето видливо и од Македонија

Канал 77 - 17.03.2015

Во петок (20-ти март) ќе се случи еден интересен астрономски настан – затемнување на Сонцето. За жал, од кај нас нема да се гледа тотално затемнување – таа привилегија ќе ја имаат само жителите и посетителите на Фарските острови и на островите ...

Видео кое прикажува како ќе изгледа затемнувањето на Сонцето над Македонија

Република - 17.03.2015

Годинешново целосно затенување на сонцето ќе биде видливо на мал дел од нашава планета. Овој, и не така редок природен феномен, ќе може да се наблљудува на просторен појас кој опфаќа повеќе водена површина на северот на Атлантикот, јавува ...

Германија и Италија на удар на енергетски мрак, во Македонија стабилно

Вечер Прес - 17.03.2015

Се очекува од затемнувањето на сонцето најтешко да биде погодена Германија, која има и најмногу соларни централи во светот. Професорот и експерт за енергетика Костантин Димитров смета дека кај нас затемнувањето ќе остане незабележително, оти ќе трае ...

Сè за затемнувањето на Сонцето: Кога ќе започне и каде сè ќе може да се види?

Точка - 17.03.2015

Почетокот може да се очекува во 8:25 часот, а средното затемнување во 9:31 часот. Кога затемнувањето ќе напредне ќе се намали и температурата. Небото ќе станува се потемно, а светлината која ќе биде присутна ќе биде со чудна боја, буквално како на ...

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Не правете селфи за време на затемнување на сонцето- опасно е!

МК News - 17.03.2015

Затемнувањето на Сонцето, кое ќе се случи на 20 март и кое ќе блокира повеќе од 90% од Сончевата светлост над поголемиот дел од Европа, може да предизвика големи проблеми и оштетување на видот доколку во него гледате без потребната заштитна опрема, ...

Предупредување: Строго забрането селфи фотографирање со затемнувањето на Сонцето

Република - 17.03.2015

Во пресрет на еден од најзначајните природни феномени, фановите на селфи фотографии добија специјално предупредување: во никој случај да не си прават селфи фотографии со затемнувањето на сонцето , бидејќи тоа е исклучително опасно.

Европа се подготвува за можни проблеми поради затемнувањето на Сонцето

Република - 17.03.2015

Европските електроенергетски оператори се подготвуваат за евентуални проблеми во снабдувањето со електрична енергија, кои би можеле да се појават во петок како последица на очекуваното затемнување на Сонцето.

Строго забренето селфи фотографирање со затемнувањето на Сонцето

Денешен - 17.03.2015

Во пресрет на еден од најзначајните природни феномени, фановите на селфи фотографии добија специјално предупредување: во никој случај да не си прават селфи фотографии со затемнувањето на сонцето, бидејќи тоа е исклучително опасно.

ОЧЕКУВАЈТЕ: Овие три космички појави ќе ни се случат УТРЕ!

Sky - 17.03.2015

На 20. март три ретки настани ќе се случат во исто време, а останува да видиме што друго ќе се случи тој мистериозен петок. Во петок ќе се поклопат затемнувањето на Сонцето над Велика Британија, Супермесечина и пролетна рамноденица.

(ВИДЕО) ПОМРАЧУВАЊЕ НА СОНЦЕТО: Кога ќе почне и каде ќе може да се види?

Фактор - 17.03.2015

Целосното помрачување на Сонцето кое ни се доближува – најголемо во Европа од 1999 – ќе блокира повеќе од 90 одсто од Сончевата светлина над некои делови од Европа а ќе се случи на 20 март и ќе трае околу два часа.

Во Скопје ќе бидат затемнети околу 43 проценти од Сонцето

Н.Македонија - 17.03.2015

Овој феномен ќе го следат аматерските астрономски друштва и пасионираните фотографи, кои ќе се потрудат на најубав начин да го документираат. Следното целосно затемнување на Сонцето што ќе биде видливо во Европа ќе се случи во 2081 година В ПЕТОК ...

Европа се подготвува за можни проблеми поради затемнувањето на Сонцето

Н.Македонија - 17.03.2015

Европските електроенергетски оператори се подготвуваат за евентуални проблеми во снабдувањето со електрична енергија, кои би можеле да се појават во петок како последица на очекуваното затемнување на Сонцето - Ризикот од таков инцидент не може ...

ВИДЕО: Еве како ќе изгледа затемнувањето на сонцето над Македонија

Вистина.мк - 17.03.2015

Годинешново целосно затенување на сонцето ќе биде видливо на мал дел од нашава планета. Овој, и не така редок природен феномен, ќе може да се наблљудува на просторен појас кој опфаќа повеќе водена површина на северот на Атлантикот, јавува ...

Европа се подготвува за можни проблеми поради затемнувањето на Сонцето

Lider - 17.03.2015

Европските електроенергетски оператори се подготвуваат за евентуални проблеми во снабдувањето со електрична енергија, кои би можеле да се појават во петок како последица на очекуваното затемнување на Сонцето.

СЀ ЗА ПОМРАЧУВАЊЕТО НА СОНЦЕТО: Кога ќе може најдобро да се забележи?

Пулс24 - 16.03.2015

Почетокот може да се очекува во 8:25 часот, а средното помрачување во 9:31 часот. Како што ќе напредува помрачувањето на Сонцето, така ќе се намалува и температурата. Небото ќе станува сѐ потемно, а светлината ќе има чудна боја.