TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски чека детали од Нимиц за средбите во Атина

А1 - 28.02.2010

Што по балканската турнеја на Нимиц. Посредникот за името остави простор за напредок по разговорите во Скопје и Атина.

Нимиц следната недела ќе информирал за епилогот од посетата на Атина

Канал5 - 28.02.2010

Груевски не го знае епилогот од средбата на Нимиц со Ппандреу. Следнава недела ќе се информирал од амбасадорот Јолевски дали е можно некое решение и што да се ...

Груевски: Решение за спорот, без да се создадат нови проблеми

Deutsche Welle - 28.02.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски, во однос на преговорите за решавање на спорот за името истакна дека Македонија работи да се најде решение, но предупреди ...

Груевски: Клуч е разговорот на Нимиц во Атина

Р.С.Европа - 28.02.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска изјави дека клучниот момент за понатамошниот тек на спорот е да се дознае што се разговарало во Атина меѓу ...

Неделен печат - Анализи за името

Р.С.Европа - 28.02.2010

Анализа на посетата на медијаторот Метју Нимиц објавуваат речиси повеќето неделни весници во Македонија.

Груевски резервиран за преговорите

Алфа - 28.02.2010

Ниту два дена по разговорите на медијаторот Метју Нимиц во Атина, нема официјална реакција од македонската влада за средбите што тој ги имаше со премиерот ...

Груевски ќе чека на деталите од средбите на Нимиц во Атина

Сител - 28.02.2010

Премиерот Никола Груевски очекува посредникот Метју Нимиц идната недела да ја извести македонската страна за следните чекори во процесот на решавање на спорот ...

Македонија ги чека следните чекори на Нимиц

eReporter - 28.02.2010

Премиерот Никола Груевски очекува посредникот Метју Нимиц идната недела да ја извести македонската страна за следните чекори во процесот на решавање на спорот ...

Мал интерес во грчките медиуми за посетата на Нимиц

А1 - 27.02.2010

Судејќи според просторот во медиумите спорот за името со Македонија во Грција има второстепено значење.

Ништо ново од Нимиц и во Атина

Утрински - 27.02.2010

Од нашиот известувач Атина - Од медијаторот Метју Нимиц ништо ново и во Атина. По средбите што ги имаше во грчкиот главен град, може да се заклучи дека ...

македонија=Нимиц: Има основа врз која може да продолжат преговорите

Вест - 28.02.2010

Има основа врз која може да се продолжи работата за да се најде решение за спорот за името, иако и двете страни имаат различни позиции, е оценката на ...

Македонија задоволна од посетата на Нимиц, Јолевски чека покана

Сител - 27.02.2010

Поканата за средба на преговарачите Јолевски и Василакис ќе биде единствената сигурна потврда дека разговорите на Нимиц во Скопје и Атина биле позитивни.

Нимиц: Позициите се различни, но има основа

Н.Македонија - 27.02.2010

Од грчкото МНР велат дека грчката страна му кажала на Нимиц дека е подготвена да ги продолжи преговорите, така што најверојатно посредникот наскоро ќе ги ...

Нимиц: Разликите меѓу Скопје и Атина очигледни

А1 - 26.02.2010

Разликите во позициите на Скопје и Атина се очигледни, но сепак сметам дека има основа за постигнување на решение за името на државата, што всушност е главната ...

Нимиц: „Има основа за решение“

BBC - 26.02.2010

Посредникот на Обединетите Нации во грчко- македонскиот спор за името, Метју Нимиц денеска во Атина изјави дека има основа за решение на дводеценискиот проблем.

И Нимиц ни го мери времето

Утрински - 26.02.2010

По седум месеци Метју Нимиц повторно го подбуцна подзаспаниот процес на преговорите за името меѓу нашата земја и Грција.

Во Грција нема возбуда околу Нимиц

Утрински - 26.02.2010

Од нашиот известувач Солун - Посетата на медијаторот Метју Нимиц на во Грција помина речиси незабележано.

Нимиц во посета на Грција

Алсат-М - 26.02.2010

Посредниот на ОН во македонско-грчките преговори за спорот околу името, Метју Нимиц денеска ќе престојува во Атина, откако пред два дена беше во посета на ...

Нимиц: Позициите во Скопје и Атина се различни

Канал5 - 26.02.2010

Македонија и Грција имаат различни позиции, но има основа за да се дојде до решение - рече денеска Метју Нимиц по средбата со грчкиот алтернативен министер за ...

Прва средба на Нимиц со владата на папандреу

Телма - 26.02.2010

Посредниот на ОН во македонско-грчките преговори за спорот околу името, Метју Нимиц денеска ќе престојува во Атина, откако пред два дена беше во посета на ...

Македонија - Нимиц ги премерува грчките црвени линии

Време - 26.02.2010

Игор Чавески Премиерот Никола Груевски го чека исходот од денешната средба на посредникот Метју Нимиц со грчкиот државен врв за да свика лидерска средба со ...

Нимиц: На маса е основа за идно решение

Deutsche Welle - 26.02.2010

Посредникот од ОН Метју Нимиц во Атина не донесе нов предлог за решение на спорот околу името. Во Скопје има готовност кај политичкото раководство за ...

Гру­ев­ски: Сè зависи од ставот на Грција

Вест - 26.02.2010

Премиерот Никола Груевски вчера изјави дека решавањето на спорот за името зависи само од Грција која, освен промената на името на државата, јасно ги негира ...

Нимиц: Скопје и Атина со различни ставови, но има основа за продолжување на процесот

Алсат-М - 26.02.2010

„Има основа за постигнување на решение”. Ваков е впечатокот на посредникот во спорот за разликите околу името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по ...

Името се „крчка“

Утрински - 26.02.2010

Метју Нимиц стаса во Скопје без нови предлози, но со умни идеи. Стариот лисец од светски маштап, со импресивна биографија, се определи за ваков настап, бидејќи ...

Нимиц виде извесни сигнали кај Владата на Папандреу

Телма - 26.02.2010

Мирко Трајановски Постои надеж различните позиции помеѓу Атина и Скопје да не се покажат како ненадминливи, порача посредникот во спорот за името, Метју Нимиц ...

Преговорите живнаа, разликите останаа

Дневник - 26.02.2010

Грција не отстапува од зацртаната црвена линија во решавањето на спорот за името, име со географска одредница за севкупна употреба, но е подготвена да ...

Нимиц со ,,добри чувства,, по средбите во Атина

Алфа - 26.02.2010

Како ,,добро чувство,, Метју Нимиц го опиша впечатокот за средбите со врвот на грчката влада, што се први директни контакти на медијаторот со новиот Премиер и ...

Нимиц: Разлики во позициите има, но има и основа за решение

Сител - 26.02.2010

Медијаторот Нимиц поотврди – постојат разлики во ставовите на Скопје и Атина, но има и основа за постигнување на решение за името.

Нимиц: Атина и Скопје со различни позиции

Шпиц - 26.02.2010

Посредникот во македонско-грчкиот спор околу името изјави денеска дека Скопје и Атина имаат различни гледишта по прашање на името, но оти верува дека „постои ...

Нимиц во Атина

Р.С.Европа - 26.02.2010

Посредникот на ОН во македонско- грчкиот спор за името Метју Нимиц денеска престојува во Атина. Предвидено е тој да се сретне со грчкиот премиер Јоргос ...

Метју Нимиц денеска на разговори со грчкото државно раководство

Inpress - 26.02.2010

Атина, 26. февруари (ИНПРЕС) Специјалниот посредник на ОН во спорот за името помеѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц, по претходните дводневни разговори со ...

Дневен печат – Нимиц во Скопје, поплави и одрони

Р.С.Европа - 26.02.2010

Посетата на Метју Нимиц на Скопје по седум месеци и поплавите и одроните на земјиштето, главно се темите што доминираа во нашите медиуми од минатиот четврток ...

Нимиц денеска во Атина

Р.С.Европа - 26.02.2010

Преговорите на медијасторот Нимиц продолжуваат денеска во Атина со грчкито премиер Јоргос Папандреу и со алтернативниот шеф на дипломатијата, Димитрис Друцас.

Нимиц-Друцас: Атина и Скопје имаат различни погледи за решавање на прашањето за името

Кирилица - 26.02.2010

Нимиц и во Атина повтори дека името на државата е клучното прашање за кое се разговара, додека останатите прашања што излегоа во изминатиот период, се споредни ...

Позициите на Атина и Скопје различни, процесот продолжува

МРТ - 26.02.2010

Атина и Скопје имаат различни погледи за решавање на прашањето за името, но верувам дека има основа врз која може да продолжиме да работиме, изјави посредникот ...

Метју Нимиц во посета на Грција

Сител - 26.02.2010

Посредниот на ОН во македонско-грчките преговори за спорот околу името, Метју Нимиц денеска ќе престојува во Атина, откако пред два дена беше во посета на ...

Нимиц: различни погледи, но и основа за продолжување на процесот

Р.С.Европа - 26.02.2010

Посредникот во спорот со името Метју Нимиц по денешната средба во Атина со заменик шефот на грчката дипломатија Димитрис Друцас изјави дека Атина и Скопје ...

Нимиц по Македонија во посета на Грција

Алфа - 26.02.2010

Посредниот на ОН во македонско-грчките преговори за спорот околу името, Метју Нимиц денеска ќе престојува во Атина, откако пред два дена беше во посета на ...

Нимиц: Постојат разлики, но има основа за решение

Нетпрес - 26.02.2010

Специјалниот пратеник на Обединетите Нации за спорот за името Метју Нимиц денеска во Атина се сретна со заменик министерот за надворешни работи на Грција ...

Нимиц: Разликите меѓу Скопје и Атина се очигледни

Макфакс - 26.02.2010

Разликите во позициите на Скопје и Атина се очигледни, но сепак сметам дека има основа за постигнување на решение за името на државата, што всушност е главната ...

Нимиц не слушнал добри вести во Атина

Inpress - 26.02.2010

Атина/Скопје, 26. февруари (ИНПРЕС) Посредникот на ОН во спорот со името, амбасадорот Метју Нимиц денеска изјави дека Атина и Скопје имаат различни погледи за ...

Метју Нимиц во посета на Грција

МРТ - 26.02.2010

Посредниот на ОН во македонско-грчките преговори за спорот околу името, Метју Нимиц денеска ќе престојува во Атина, откако пред два дена беше во посета на ...

Метју Нимиц во посета на Грција

Кирилица - 26.02.2010

Посредниот на ОН во македонско-грчките преговори за спорот околу името, Метју Нимиц денеска ќе престојува во Атина, откако пред два дена беше во посета на ...

Посредникот Нимиц во Атина

Макфакс - 26.02.2010

Посредникот во македонско - грчкиот спор Метју Нимиц денеска ја започнува својата посета на Атина, каде ќе одржи средби со грчките власти во врска со ...

Нимиц: Разликите се очигледни, но има основа за решавање на спорот

Вечер Прес - 26.02.2010

Посредникот во грчко-македонскиот спор, Нимиц, кој неделава ги посети и Скопје и Атина, рече дека името на државата е клучното прашање за кое се разговара, ...

Метју Нимиц во посета на Грција

Идивиди - 26.02.2010

Атина, 26 февруари (МИА) - Посредниот на ОН во македонско-грчките преговори за спорот околу името, Метју Нимиц денеска ќе престојува во Атина, откако пред два ...

Нимиц ќе го слушне грчкиот став за името

eReporter - 26.02.2010

Медијаторот на ОН Метју Нимиц денеска во Атина ќе го слушне грчкиот став за спорот околу името со Македонија, на средбите со претставниците на новата грчка ...

Нимиц: Атина и Скопје со различни позиции

eReporter - 26.02.2010

Посредникот во македонско-грчкиот спор околу името изјави денеска дека Скопје и Атина имаат различни гледишта по прашање на името, но оти верува дека „постои ...

Средба Нимиц-Папандреу утре во 14 часот

А1 - 25.02.2010

Грција сака решение за името, но Скопје одбива да преговара, изјавил портпаролот на грчкото МНР, Делавекурас, на брифинг во Атина, ден пред разговорите на ...

Груевски вели Грција не остава простор за разговори, клучни утрешните средби

Алсат-М - 25.02.2010

Посредникот Нимиц во последниве два дена во Скопје собирал информации и нудел гласни размислувања.

Решението за името може брзо да се спакува

Вест - 25.02.2010

Главното прашање е прашањето за името на државата, деловите од решението се познати и треба само заеднички да ги спакуваме, беа двете поенти на посредникот во ...

Според премиерот, се зависи од Грција

Телма - 25.02.2010

Заинтересирани сме да најдеме решение за прашањето за името бидејќи тоа ќе ги придвижи процесите за зачленување на Македонија во НАТО и ЕУ, а тоа е наша ...

Времето за името се мери во денови

Утрински - 25.02.2010

Временската рамка за решавање на спорот се мери во денови и процесот мора да се придвижи најбрзо што е можно, порача вчера во Скопје посредникот од ОН во ...

Македонија - Решението е тука, кој да го види

Време - 25.02.2010

Игор Чавески Посредникот во спорот за името во Скопје не донесе нов предлог, но тврди дека делови од решението се добро познати и дека е потребно да се спакува ...

Нимиц покажал коректен однос за македонските позиции

Канал5 - 25.02.2010

По Нимиц и државното раководство со позитивен впечаток од последната посета на медијаторот на Македонија.

Груевски: Успехот на разговорите за името зависи од Грција

Сител - 25.02.2010

Заинтересирани сме да најдеме решение за прашањето за името бидејќи тоа ќе ги придвижи процесите за зачленување на Македонија во НАТО и ЕУ, а тоа е наша ...

Да го решиме проблемот со името, но да не си навлечиме нови поголеми

Кирилица - 25.02.2010

- Наш интерес е разговорите да добијат на интензитет. Тоа го му го кажавме на Нимиц, дека сакаме средби на преговарачите и на други нивоа и го замоливме за ...

Ќе има ли лидерска средба?

Р.С.Европа - 25.02.2010

За сега јавноста нема информации за содржината на разговорите на македонскиот државен врв со медијаторот Метју Нимиц.

Поглед од Вашингтон - Временската рамка за решение се брои во денови

Inpress - 25.02.2010

Вашингтон/Скопје, 25. февруари (ИНПРЕС) Нимиц во Скопје: Временската рамка за решение се брои во денови.

Грција: Скопје одбива да преговара

Кирилица - 25.02.2010

Грција денес ја обвини Македонија дека поставува пречки за решавање на разликите што ги имаат двете земји околу името „Грција кажа и покажа дека сака решавање ...

Груевски ја чека Атина

Алфа - 25.02.2010

Ниту по дводневните разговори со медијаторот Метју Нимиц, на јавноста не и е јасно, со какви позиции настапувала Владата пред него во спорот со името.

Груевски: Северна, Горна а понекогаш и Нова се дел од предлозите

Р.С.Европа - 25.02.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски ги окарактеризира вчерашните разговори со медијаторот Метју Нимиц како консултативни .Тој истакна дека е клучен исходот од ...

Делавекурас:Скопје ги блокира преговорите за името

Р.С.Европа - 25.02.2010

Грција покажа дека сака решение, но Скопје ги блокира напорите за надминување на билатералниот спор за името.Ова денеска го изјави портпаролот на грчкото ...

Делавекурас: Скопје поставува пречки за решавање на спорот

Макфакс - 25.02.2010

Грција денеска ја обвини Македонија дека поставува пречки за надминување на спорот со името. Пораката денеска ја пренесе портпаролот на грчкото министерство за ...

Грчкото МНР заинтересирано за плановите на Нимиц

Алфа - 25.02.2010

Набиена е утрешната агенда на Метју Нимиц овде во Атина. Новото грчко раководтсво кое за првпат се среќава со посредникот, ќе го прими на највисоко ниво - ...

Деловите познати, се пакува целината?

Н.Македонија - 25.02.2010

Шефот на државата Иванов од Нимиц побарал идентитетот да не биде дел од преговорите. Посредникот изјави дека главното прашање во процесот е името на државата, ...

Македонија во исчекување за грчките „црвени линии&

eReporter - 25.02.2010

Mакедонија е во исчекување од исходот на разговорите на Метју Нимиц во Атина за „црвените линии“ што Грција ги постави во однос на именувањето на македонскиот ...

Атина тврди Скопје поставува пречки

eReporter - 25.02.2010

Грција денеска ја обвини Македонија дека поставува пречки за решавање на разликите што ги имаат двете земји околу името.

Нимиц со новите идеи пред Груевски

А1 - 24.02.2010

Нимиц пристигна во Владата. Разговорите се закажани точно напладне. На оваа средба медијаторот Метју Нимиц ќе треба на Премиерот Никола Груевски да му ги ...

Нимиц задоволен од средбите за името

BBC - 24.02.2010

Заврши посетата на Скопје на посредникот во македонско грчкиот спор Метју Нимиц. Тој оцени дека во разговорите со македонскиот државен врв почуствувал силна ...

Нимиц ќе му ги презентира новите идеи на премиерот Груевски

Алсат-М - 24.02.2010

По вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју ...

Нимиц со надеж оди за Атина

Дневник - 24.02.2010

Посредникот во спорот за името е задоволен од сериозноста и конструктивноста на македонскиот политички и државен врв, кај соговорниците видел многу силно ...

Нимиц со стари идеи и нов оптимизам

Deutsche Welle - 24.02.2010

Посредникот во македонско-грчкиот спор околу името, Метју Нимиц, денеска (24.02.2010) ја продолжува посетата на Скопје.

Македонија - Нимиц полн со идеи, но без предлози

Време - 24.02.2010

Игор Чавески Не носам нов предлог, но имам паметни идеи кои може да го придвижат процесот, нагласи вчера во Скопје посредникот во спорот за името Метју Нимиц ...

Средба Нимиц - Груевски

Канал5 - 24.02.2010

Нимиц ке му ги презентира новите идеи на Груевски кои како што изјави вчера може да се придвижат процесот напред.

Нема нов предлог, но има идеи

Утрински - 24.02.2010

„Не носам нов сеопфатен предлог, но имам идеи што може да го придвижат процесот“, изјави вчера посредникот од ОН во спорот за името, Метју Нимиц, пред средбата ...

Нимиц видел силна желба да се реши спорот

Телма - 24.02.2010

Во Скопје видов многу сериозен и конструктивен пристап за ова прашање од национално значење, кое има импликации и на регинот и на Европа, оцени посредникот во ...

Нимиц: Временската рамка за решение е кратка

Канал5 - 24.02.2010

Нимиц гледа сериозност, конструктивност и желба за затворање на спорот кај македонските власти. Вели дека по разговорите во Атина ќе биде појасно дали има ...

Нимиц: Вистинско време за решавање на спорот со името

Deutsche Welle - 24.02.2010

Медијаторот на ОН во спорот со името Метју Нимиц во Скопје се сретна со македонскиот премиер Никола Груевски.

Нимиц:Сега е добро време за решение

Алсат-М - 24.02.2010

Ова е добро време за решавање на прашањето околу името, оцени денеска посредникот Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски.

Отворени сме и конструктивни за решавање на прашањето за името

МРТ - 24.02.2010

Широко сме отворени, со позитивен и максимално конструктивен пристап за наоѓање решение за проблемот за кој денеска е дојден посредникот Метју Нимиц во ...

Нимиц ќе му ги презентира новите идеи на Груевски

Шпиц - 24.02.2010

По вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју ...

Нимиц: добро време за решвање на спорот

Форум - 24.02.2010

Ова денеска во Скопје го изјави медијаторот Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски . Нимиц оцени дека имал конструктивни разговори со македонските ...

Нимиц: Во Скопје видов сериозен и конструктивен пристап за решавање на името

Алфа - 24.02.2010

Во Скопје видов многу сериозен и конструктивен пристап за ова прашање од национално значење, кое има импликации и на регинот и на Европа, оцени посредникот во ...

Медијаторот Нимиц на средба со премиерот Груевски

Макфакс - 24.02.2010

Медијаторот во македонско - грчкиот спор за името, Метју Нимиц, денеска на пладне ќе оствари средба со Претседателот на Владата, Никола Груевски.

Нимиц: Во Скопје видов сериозен и конструктивен пристап за решавање на името

Шпиц - 24.02.2010

Во Скопје видов многу сериозен и конструктивен пристап за ова прашање од национално значење, кое има импликации и на регинот и на Европа, оцени посредникот во ...

Нимиц денеска на средба со Груевски

Нетпрес - 24.02.2010

Специјалниот пратеник на Обединетите Нации Метју Нимиц денеска на вториот ден од неговата посета на Македонија ќе се сретне со премиерот Никола Груевски со кој ...

Нимиц денеска на разговори кај Груевски

Inpress - 24.02.2010

Скопје, 23 февруари (ИНПРЕС) Посредникот на ОН во грчко - македонскиот спор за името, медијаторот Метју Нимиц, денеска во Скопје ќе има средба со премиерот ...

Нимиц: Вистинското време за решавање на прашањето за името

Шпиц - 24.02.2010

Ова е вистинското време за да се реши прашањето за името, нагласи посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц, по денешната средба со ...

Нимиц на средба со премиерот Груевски

Р.С.Европа - 24.02.2010

Посредникот во македонско грчките разговори за името Метју Нимиц, по вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио ...

Ова е вистинското време за решавање на прашањето за името

МРТ - 24.02.2010

Ова е вистинското време за да се реши прашањето за името, нагласи посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц, по денешната средба со ...

Нимиц: Односите меѓу Грција и Македонија се на критичен крстопат

Кирилица - 24.02.2010

Односите меѓу Атина и Скопје се на „критичен крстопат“, оценува посредникот во македонско -грчките разговори за името Метју Нимиц во интревју за грчката ...

Денеска средба Груевски – Нимиц

Р.С.Европа - 24.02.2010

На вториот ден од посетата, медијаторот во спорот за името Метју Нимиц денеска ќе се сретне со премиерот Груевски а на средбите ќе присуствуваат и ...

Груевски: Македонија е конструктивна и отворена за решавање на прашањето за името

Кирилица - 24.02.2010

Широко сме отворени, со позитивен и максимално конструктивен пристап за наоѓање решение за проблемот за кој денеска е дојден посредникот Метју Нимиц во ...

Нимиц: Ова е вистинско време за решавање на спорот

Нетпрес - 24.02.2010

Има шанси за решавање на спорот за името што предолго е на интернационалната сцена изјави денеска специјалниот посредник на ОН Метју Нимиц на средбата со ...

Нимиц: Сега е добро време за надминување на проблемот со името

Макфакс - 24.02.2010

Верувам дека ова е добро време да се обидеме да го надминеме проблемот со името. Ова денеска во Скопје го изјави медијаторот Нимиц по средбата со премиерот ...

Нимиц ќе му ги презентира новите идеи на премиерот Груевски

Сител - 24.02.2010

По вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју ...

Нимиц: Деловите за решение се познати, но треба да се склопат

Кирилица - 24.02.2010

- Имав интензивни разговори за прашањето за името. Видов многу силно чувсвто и желба да се реши проблемот.

Нимиц: Делови од решението се познати но нема решение

Р.С.Европа - 24.02.2010

Во Скопје видов сериозен и конструктивен пристап за решавање на македонско- грчкиот спор со името, оцени денеска медијаторот Метју Нимиц по средбата со ...

Нимиц: Ова е добро време за надминување на спорот со името

Макфакс - 24.02.2010

Името на државата е централен проблем во спорот со Грција и мислам дека ова е добро време за решавање на спорот со името.

Нимиц без нов предлог, но со нови идеи

МРТ - 24.02.2010

Не носам нов предлог, но имам нови идеи што можат да го придвижат процесот напред. Ова денеска го изјави медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју ...

Нимиц ги презентираше новите идеи пред Иванов

МРТ - 24.02.2010

Посредникот во македонско – грчкиот спор Метју Нимиц доцна попладнево му презентирал одредени идеи на Претседателот Ѓорге Иванов, соопштуваат од ...

Нимиц: Скопје има конструктивен и сериозен пристап

Сител - 24.02.2010

Нимиц одбива да го користи зборот “прогрес“ во процесот, но инсистира дека ова е вистинското време за решение на спорот меѓу Скопје и Атина.

Нимиц: „Видов многу силно чувство и желба да се реши проблемот“

Р.С.Европа - 24.02.2010

Разговорите во Скопје медијаторот во спорот за името, ги окарактеризира како многу сериозни и конструктицвни и кои можат да понудат добра основа за ...

Нимиц ќе му ги презентира новите идеи на премиерот Груевски

Алфа - 24.02.2010

По вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју ...

Името е сложувалка, која само треба да се состави

Алфа - 24.02.2010

За Метју Нимиц дојдено е време за затворање на името. Решителноста на медијаторот дека треба брзо решение и дека со оддолговлекување нема ништо да се добие, ...

Нимиц ќе му ги презентира новите идеи на премиерот Груевски

МРТ - 24.02.2010

По вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју ...

Реакции на посетата на Нимиц

Р.С.Европа - 24.02.2010

Опозиционата СДСМ смета дека во изјавите што медијаторот Метју Нимиц ги даде по средбите со македонскиот државен врв, нема нешто ново.

Нимиц ќе му ги презентира новите идеи на премиерот Груевски

Кирилица - 24.02.2010

По вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју ...

Нимиц: Ова е добро време да се реши спорот за името

Вечер Прес - 24.02.2010

Од моја гледна точка спорот е за името на државата. Сите други прашања се појавија со текот на годините, но ги сметам за нешта со кои ќе се справиме како со ...

Нимиц дојде без нов предлог, но со паметни идеи

Н.Македонија - 24.02.2010

Посредникот во Скопје јасно порача дека спорот за името не може да се реши со некаква „магична“ идеја, ако двете страни не покажат политичка акција за решавање ...

Ова е вистинското време за решавање на прашањето за името

Идивиди - 24.02.2010

Скопје, 24 февруари (МИА) - Ова е вистинското време за да се реши прашањето за името, нагласи посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц, ...

Нимиц: Се разговара само за името, „добро време& e да се реши спорот

eReporter - 24.02.2010

Посредникот на Обединетите нации во спорот со името меѓу денеска јасно стави на знаење дека Скопје и Атина преговараат само за името на државата и дека сега е ...

Нимиц со Груевски ги завршува средбите во Скопје

eReporter - 24.02.2010

Посредникот Метју Нимиц денеска во Скопје ги продолжува разговорите со македонските власти во рамки на новиот обид за придвижување на процесот за изнаоѓање ...

Нимиц ќе му ги презентира новите идеи на Груевски

Идивиди - 24.02.2010

Скопје, 24 февруари (МИА) - По вчерашните средби со претседателот Ѓорге Иванов и со шефот на дипломатијата Антонио Милошоски, посредникот во македонско-грчките ...

Без нов предлог, но со идеи!

BBC - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчкиот спор околу името, Метју Нимиц, ја почна новата рунда преговори за надминување на отвореното прашање со што би се раздвижиле и ...

Нимиц : Очекувам скора разрешница во спорот со името

А1 - 23.02.2010

Без нов предлог, но со нов сет идеи, посредникот во македонско-грчкиот спор околу името, Метју Нимиц, по 7 месеци повторно е во Скопје, на средба со ...

Вторник, 23 февруари

BBC - 23.02.2010

Весниците во Македонија пишуваат за доаѓањето на Нимиц во регионот. За ДНЕВНИК е „Енигма што носи Нимиц“.

Нимиц без нов предлог

А1 - 23.02.2010

Медијаторот Метју Нимиц изјави дека во Скопје и во Атина не носи нов предлог, но има неколку идеи за унапредување на процесот за придвижување на прашањето за ...

Партиите со различни очекувања од Нимиц

А1 - 23.02.2010

Вчерашниот став на државниот врв дека во спорот со името ќе се води проактивна и конструктивна политика за опозицијата е признание дека Владата го преспала ...

Груевски: Македонија е конструктивна и отворена за решавање на прашањето за името

Алсат-М - 23.02.2010

Широко сме отворени, со позитивен и максимално конструктивен пристап за наоѓање решение за проблемот за кој денеска е дојден посредникот Метју Нимиц во ...

Нимиц во Скопје ги рециклира старите идеи

Дневник - 23.02.2010

Постојано се зборува за нови идеи, но прашањето е добропознато, повеќето од концептите беа разгледувани во изминатите години и затоа не треба да се очекува ...

Скромни очекувања од Нимиц во Грција

Утрински - 23.02.2010

Од нашиот известувач Солун - Грција од медијаторот Метју Нимиц не очекува ништо ново. Јужниот сосед смета дека претстојните средби на специјалниот претставник ...

Нимиц не носи предлог, туку идеи за придвижување на процесот

Телма - 23.02.2010

Медијаторот Метју Нимиц изјави дека во Скопје и во Атина не носи нов предлог, но има неколку идеи за унапредување на процесот за придвижување на прашањето за ...

Македонија - Од Нимиц се чека реприза

Време - 23.02.2010

Игор Чавески Со усогласен став за македонските позиции во спорот за името, државниот врв денеска го пречекува посредникот Метју Нимиц на нова рунда преговори.

Нимиц да нуди нови идеи, а не Грција или Македонија

Канал5 - 23.02.2010

Со конструктивен пристап македонската страна да даде придонес за напредок во спорот кој би довел до решение – договори државното раководство доцна вечерва на ...

Нимиц во Скопје

Канал5 - 23.02.2010

По 7-месеци од последната посета на земјава, Метју Нимиц попладнево пристигнува во Скопје. Не е познато дали медијаторот доаѓа со нов пакет предлози или можеби ...

Нимиц:„Очекувам многу“!

Алсат-М - 23.02.2010

Посредникот во спорот за разликите околу името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, попладнево допатува во Скопје.

Нимиц во Скопје и Атина ќе го мери пулсот на двете страни

Канал5 - 23.02.2010

Посетите на Нимиц на Скопје и Атина ќе минат во амбиент на запознавање и на мерење на пулсот на двете страни инволвирани во преговорите, оценува заменик шефот ...

Нимиц: Очекувам многу од посетите на Скопје и Атина

Канал5 - 23.02.2010

Метју Нимиц има големи очекувања од посетите на Скопје и Атина. Ваквата оценка ја даде при пристигнувањето во Македонија.

Груевски: „отворени сме за решавање на спорот“

Телма - 23.02.2010

Широко сме отворени, со позитивен и максимално конструктивен пристап за наоѓање решение за проблемот за кој денеска е дојден посредникот Метју Нимиц во ...

Нимиц ќе даде се‘ од себе

Deutsche Welle - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц по пауза од седум месеци денеска е во Скопје на средба со македонскиот државен врв.

Нимиц:Ако страните се подготвени до решение може бргу да додје

Алсат-М - 23.02.2010

Без нов конкретен предлог, но со нови, како што рече паметни идеи за придвижување на процесот на преговорите за разликите околу името денеска во Скопје ...

Партиите со оптимизам за посетата на Нимиц

Алсат-М - 23.02.2010

Мнозинството пратеници се оптимисти дека по посетата на посредникот на ОН Метју Нимиц, процесот за решавање на прашањето за името ќе се движи во позитивна ...

Нимиц не нуди ништо ново - македонските власти бараат почести средби

Канал5 - 23.02.2010

Метју Нимиц тврди дека во Скопје дошол со идеи како процесот на преговори да тргне напред, но не носел нов опсежен предлог за името.

Нимиц носи „паметни идеи“

Deutsche Welle - 23.02.2010

Не носам нов предлог, но имам нови идеи што можат да го придвижат процесот. Ова денеска го изјави медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц, ...

Носи ли Нимиц нов предлог ?

Телма - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц по пауза од седум месеци денеска доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв.

Нимиц денеска на средби со Иванов и Милошоски, утре со Груевски

Алсат-М - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц по пауза од седум месеци денеска доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв.

Груевски: Посетата на Нимиц ќе доведе до придвижување на процесот

Макфакс - 23.02.2010

Владата ќе остане максимално конструктивна во барањето на решение за проблемот со името и веруваме дека посетата на медијаторот Метју Нимиц ќе доведе до ...

Нимиц: „ Не носам нов предлог “

Макфакс - 23.02.2010

Не носам нов предлог, но имам паметни идеи што може да го придвижат процесот напред. Ова го изјави медијаторот Метју Нимиц, пред средбата со шефот на ...

Нимиц: Односите меѓу Грција и Македонија се на критичен крстопат

Сител - 23.02.2010

Односите меѓу Атина и Скопје се на „критичен крстопат“, оценува посредникот во македонско -грчките разговори за името Метју Нимиц во интервју за грчката ...

Нимиц денеска на средби со Иванов и Милошоски, утре со Груевски

МРТ - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц по пауза од седум месеци денеска доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв.

Нимиц без нов предлог но со идеи за придвижување на работите

Р.С.Европа - 23.02.2010

Медијаторот Метју Нимиц изјави дека доаѓа без нов предлог за спорот со името, во Скопје и Атина.Но како што вели тој има неколку идеи за придвижување на ...

Нимиц без предлог, но со нови идеи

Форум - 23.02.2010

„Не носам нов предлог поради тоа што мислам дека е важно прво да се разговара во двата града и да видиме до каде сме.

Нимиц: Имам многу храбри идеи за изнаоѓање решение

Нетпрес - 23.02.2010

Сонцето во Скопје грее, тоа е добар знак. Имам многу храбри идеи, но нема да ги изнесам пред вас, им рече на македонските новинари медијаторот Метју Нимиц пред ...

Нимиц денеска на средби со Иванов и Милошоски, утре со Груевски

Алфа - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц по пауза од седум месеци денеска доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв.

Нимиц без нов предлог, но со нови идеи

Макфакс - 23.02.2010

Не носам нов предлог, но имам нови идеи што можат да го придвижат процесот напред. Ова денеска го изјави медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју ...

Нимиц денеска на средби со Иванов и Милошоски, утре со Груевски

Шпиц - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц по пауза од седум месеци денеска доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв.

Милошоски најави конструктивност на средбите со Нимиц

МРТ - 23.02.2010

По завршувањето на средбата на државниот врв, пред доаѓањето на медијаторот за името Метју Нимиц во Скопје, шефот на дипломатијата Антонио Милошоски изјави ...

Нимиц во Скопје дојде со идеи

Алфа - 23.02.2010

,,Не нов предлог, туку идеи,, - тоа е содржината на актовката со која Метју Нимиц дојде во Скопје.

Нимиц не носи нов, целосен предлог во својата “папка“

Сител - 23.02.2010

Нимиц во Скопје и Атина доаѓа со празна папка, односно – без нов, целосен предлог во неа. Медијаторот имал само идеи за придвижување на процесот.

Нимиц: Очекувам многу од средбите со државниот врв

Сител - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц попладнево веднаш по пристигнувањето во Скопје изјави дека очекува многу од средбите со ...

Државниот врв да ги каже деталите од разговорите

Алфа - 23.02.2010

Опозицијата бара суштински разговори за името, но и детали од нив по средбите што македонскиот државен врв - претседателот, премиерот и шефот на дипломатијата, ...

Нимиц два дена во Скопје

Inpress - 23.02.2010

Скопје, 23 февруари (ИНПРЕС) Денеска во Скопје, доаѓа посредникот во македонско - грчките разговори за името Метју Нимиц, кој потоа патот ќе го продолжи за ...

Нимиц ги презентираше новите идеи пред Иванов

Макфакс - 23.02.2010

Посредникот во македонско – грчкиот спор Метју Нимиц доцна попладнево му презентирал одредени идеи на Претседателот Ѓорге Иванов, соопштуваат од ...

Преговарачот Нимиц денеска во Скопје

Макфакс - 23.02.2010

Преговарачот за името во спорот меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц денеска пристигнува во Македонија.

Суштински разговори Нимиц - Иванов

Р.С.Европа - 23.02.2010

Медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц се сретна со шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски а и со претседателот Ѓорге Иванов, на кои им ги презентираше ...

Нимиц денеска на разговори во Скопје

Нетпрес - 23.02.2010

Специјалниот претставник на Обединетите Нации за спорот за името, Метју Нимиц денеска попладне пристигнува во Скопје на разговори со македонскиот државен врв.

Нимиц денеска на средби со Иванов и Милошоски, утре со Груевски

Сител - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц по пауза од седум месеци денеска доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв.

Нимиц му ги презентираше идеите на Иванов

Кирилица - 23.02.2010

На денешната средба Нимиц му ги презентирал на Иванов идеите за продолжување на разговорите за името Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов ...

Нимиц: Немам нов предлог, но имам паметни идеи

Кирилица - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц попладнево веднаш по пристигнувањето во Скопје изјави дека очекува многу од средбите со ...

Пратениците оптимисти за средбата со Нимиц

Форум - 23.02.2010

Од владејачката ВМРО-ДПМНЕ изразија задоволство од конструктивниот и проактивен однос на државниот врв и надеж дека таквиот однос ќе го има и другата страна.

Груевски: Посетата на Нимиц ќе доведе до придвижување на процесот

Форум - 23.02.2010

Ова денеска во Скопје го изјави премиерот Никола Груевски спроти утрешната средба со медијаторот Нимиц кој попладнево пристигна во Македонија.

Нимиц денеска на средби со Иванов и Милошоски, утре со Груевски

Кирилица - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц по пауза од седум месеци денеска доаѓа во Скопје на средба со македонскиот државен врв Тој ...

Агендата на Нимиц договорена, што ќе каже не се знае

Форум - 23.02.2010

Посредникот во спорот за името Метју Нимиц, пристигнува во Скопје после пладне. Прво, во 15 часот ќе се сретне со министерот за надворешни работи Антонио ...

Нимиц: „Очекувам многу“

Макфакс - 23.02.2010

Медијаторот во спорот со името Метју Нимиц пред малку допатува во Скопје „Очекувам многу. Се трудам многу“, изјави Нимиц по пристигнувањето во Скопје , ...

Нимиц: Очекувам многу и се трудам многу

Нетпрес - 23.02.2010

"Очекувам многу и се трудам многу“ е одговорот на новинарско прашање на посредникот на македонско грчкиот спор, Метју Нимиц за тоа што очекува од средбите и ...

Нимиц oчекува многу

Алфа - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц попладнево веднаш по пристигнувањето во Скопје изјави дека очекува многу од средбите со ...

Нимиц:Очекувам многу од средбите со државниот врв

Р.С.Европа - 23.02.2010

Медијаторот во македонско-грчкиот спор од Обединетите Нации, Метју Нимиц денеска изјави дека очекува многу од средбите со државниот врв и оти ќе даде се од ...

Нимиц со големи очекувања пристигна во Скопје

Inpress - 23.02.2010

Скопје, 23. февруари (ИНПРЕС) Посредникот на ОН во грчко - македонскиот спор за името, медијаторот Метју Нимиц пристигна во Скопје, каде ќе се задржи два дена ...

Нимиц денеска со Милошоски и Иванов, утре со Груевски

Р.С.Европа - 23.02.2010

Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц денеска ќе пристигне во Скопје на средба со македонскиот државен врв.

Почна средбата на државниот врв пред пристигнувањето на Нимиц

МРТ - 23.02.2010

Пред малку во претседателската вила Билјана на Водно почна средбата на државниот врв пред утрешната посета на медијаторот Метју Нимиц.

Нимиц со одредени идеи на средбата со Иванов

Сител - 23.02.2010

Медијаторот во македонско – грчкиот спор за разликите околу името, Метју Нимиц на средбата со претседателот Ѓорѓе Иванов презентирал одредени идеи за ...

Нимиц: „Очекувам многу“

Форум - 23.02.2010

„Очекувам многу. Се трудам многу“, изјави амбасадорот Метју Нимиц за новинарите пред хотелот „Холидеј ин“ по пристигнувањето во Скопје, додавајќи дека е среќен ...

Парламентарците оптимисти за средбата на државниот врв и Нимиц

Макфакс - 23.02.2010

Македонските парламентарци се оптимисти дека средбата на државниот врв ќе биде конструктивна, но со сомнеж дека нема да бидат информирани за предлозите кои ќе ...

Лидерска средба само за суштински предлог од Нимиц

Вечер Прес - 23.02.2010

Во владеачката ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да бегаат од лидерска средба во случај Нимиц да понуди предлог, кој ќе биде од суштински карактер Лидерска средба на ...

Нимиц: Не носам нов предлог, имам паметни идеи

Вечер Прес - 23.02.2010

Сметам дека меѓународната заедница сака ова прашање да го види решено, тоа не е само билатерално и регионално, туке е повеќедимензионално прашање, изјави ...

Не очекувајте дека некој однадвор ќе го реши спорот

Н.Македонија - 23.02.2010

Не постои решение што тој би можел да го наметне или да го пронајде самиот без учество од двете страни, оценува амбасадорот Рикер пред денешната посета на ...

Името на кризата

Н.Македонија - 23.02.2010

Впечатокот пред денешната посета на посредникот Метју Нимиц на Скопје и Атина е дека на југ од Македонија един-ствениот збор што одекнува во јавноста е „криза“.

Нимиц денеска на средби со Иванов и Милошоски, утре со Груевски

Идивиди - 23.02.2010

Скопје, 23 февруари (МИА) - Посредникот во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц по пауза од седум месеци денеска доаѓа во Скопје на средба со ...

Нимиц во нова рунда за името во Скопје и Атина

eReporter - 23.02.2010

Посредникот на ОН во македонско – грчките разговори околу разликите за името, Метју Нимиц, денеска ќе пристигне во Скопје, а подоцна неделава ќе ја посети и ...

Нимиц со одредени идеи на средбата со Иванов

eReporter - 23.02.2010

Медијаторот во македонско – грчкиот спор за разликите околу името, Метју Нимиц на средбата со претседателот Ѓорѓе Иванов презентирал одредени идеи за ...

Нимиц има големи очекувања од новата рунда за името

eReporter - 23.02.2010

Посредникот во македонско – грчките разговори околу името попладнево во Скопје изјави дека има „големи очекувања“ од новата рунда за решавање на долгогодишниот ...

Македонија е конструктивна и отворена за решавање на името

Идивиди - 23.02.2010

Скопје, 23 февруари (МИА) - Широко сме отворени, со позитивен и максимално конструктивен пристап за наоѓање решение за проблемот за кој денеска е дојден ...

Конструктуивно проактивно дејствување

Идивиди - 23.02.2010

Скопје, 22 февруари (МИА) - Договоривме заеднички настап кој би се движел во рамки на конструктивно проактивно дејствување за време на овие средби со ...

Односите меѓу Грција и Македонија се на критичен крстопат

Идивиди - 23.02.2010

Атина, 23 февруари (МИА) - Односите меѓу Атина и Скопје се на „критичен крстопат“, оценува посредникот во македонско -грчките разговори за името Метју Нимиц во ...

Државниот врв на средба за името

А1 - 22.02.2010

Државниот врв денеска на средба кај претседателот Ѓорге Иванов ќе ги координира позициите пред утрешната посета на посредникот во македонско-грчките разговори ...

Државниот врв ќе се координира пред посетата на Метју Нимиц

Утрински - 22.02.2010

Штип – На претставниците на меѓународната заедница им било полесно да ја притискаат Македонија отколку Грција, констатираше вчера при посетата на Кратово ...

Координација на државниот врв за името

Канал5 - 22.02.2010

Државниот врв доцна попладнево разговара за стратегијата за настап пред медијаторот Метју Нимиц.

Кетрин Аштон не сака да се меша во името

Канал5 - 22.02.2010

Спорот за името е билатерален проблем и не би било соодветно да се вклучам во него – одговори Кетрин Аштон на барањето на македонските власти да помогне во ...

Државниот врв се координира пред посетата на Нимиц

Алсат-М - 22.02.2010

Државниот врв попладнево на средба во претседателската вила „Водно“ ги координира позициите пред утрешната посета на посредникот во македонско-грчките ...

Енигма што носи Нимиц

Дневник - 22.02.2010

По пауза од цели седум месеци посредникот во спорот за името денеска ќе престојува во Скопје, а в петок во Атина, но неизвесно е дали тој доаѓа со нови ...

Државниот врв на координација пред посетата на Нимиц

Алсат-М - 22.02.2010

Државниот врв денеска на средба кај претседателот Ѓорге Иванов ќе ги координира позициите пред утрешната посета на посредникот во македонско-грчките разговори ...

Договорен „конструктивен и проактивен“ пристап во пресрет на посетата на Нимиц

Алсат-М - 22.02.2010

Договоривме заеднички настап кој би се движел во рамки на конструктивно проактивно дејствување за време на овие средби со максимална сериозност и посветеност, ...

„Пред Нимиц конструктивно, без предлог-решение“

Телма - 22.02.2010

Договоривме заеднички настап кој би се движел во рамки на конструктивно проактивно дејствување за време на овие средби со максимална сериозност и посветеност, ...

Милошоски најави конструктивност на средбите со Нимиц

Форум - 22.02.2010

„Ова беше средба од консултативен карактер . Имавме еден исцрпен извештај на амбасадорот Зоран Јолевски за процесот во кој и самиот тој е директно вклучен за ...

Државниот врв на координација пред посетата на Нимиц

Алфа - 22.02.2010

Државниот врв денеска на средба кај претседателот Ѓорге Иванов ќе ги координира позициите пред утрешната посета на посредникот во македонско-грчките разговори ...

Милошоски: Со конструктивно проактивно дејствување до решение за името

Сител - 22.02.2010

Договоривме заеднички настап кој би се движел во рамки на конструктивно проактивно дејствување за време на овие средби со максимална сериозност и посветеност, ...

Државниот врв на координација пред посетата на Нимиц

Кирилица - 22.02.2010

Државниот врв денеска на средба кај претседателот Ѓорге Иванов ќе ги координира позициите пред утрешната посета на посредникот во македонско-грчките разговори ...

Државниот врв на координативна средба пред посетата на Нимиц

Макфакс - 22.02.2010

Македонскиот државен врв денеска треба да одржи состанок на кој ќе зазема став пред претстојната посета на медијаторот Метју Нимиц во Скопје на 23 февруари.

Состанок на државниот врв пред посетата на Нимиц

Р.С.Европа - 22.02.2010

Пред посетата на медијаторот Метју Нимиц, кој доаѓа во Скопје утре, премиерот Никола Груевски за денеска најави состанок со претседателот на државата Ѓорге ...

Пред посетата на Нимиц државниот врв на координација

Нетпрес - 22.02.2010

На еден ден пред посетата на медијаторот за спорот за името, Метју Нимиц државниот врв денеска ќе одржи координативна средба во претседателската вила на Водно.

Утре доаѓа Нимиц - денес консултации кај Иванов

Inpress - 22.02.2010

Скопје, 22 февруари (ИНПРЕС) Утре во Скопје, доага посредникот во македонско - грчките разговори за името Метју Нимиц, кој потоа патот го продолжува за Атина.

Mакедонскиот државен врв пред средбата со Нимиц

Р.С.Европа - 22.02.2010

Днеска попладне државниот врв ќе одржи координација во кабинетото на претседателот Иванов пред утрешното пристигнување на медијаторот во спорот за името Метју ...

Државниот врв на координација пред посетата на Нимиц

МРТ - 22.02.2010

Државниот врв денеска на средба кај претседателот Ѓорге Иванов ќе ги координира позициите пред утрешната посета на посредникот во македонско-грчките разговори ...

Средбата на државниот врв закажана за 17 часот

Нетпрес - 22.02.2010

На еден ден пред посетата на медијаторот за спорот за името, Метју Нимиц државниот врв денеска во 17 часот ќе одржи координативна средба во претседателската ...

Метју Нимиц повторно во Скопје и Атина

Р.С.Европа - 22.02.2010

По повеќе од седуммесечна пауза на покана од двете страни во преговарачкиот процес за името, на нова рунда преговори во регионов пристигнува медијаторот на ООН ...

Координација пред доаѓањето на Нимиц

Форум - 22.02.2010

На средбата закажана за 17 часот во претседателската вила Водно ќе присуствуваат премиерот Никола Груевски, потоа шефот на македонската дипломатија Антонио ...

Државниот врв на координација пред посетата на Нимиц

Шпиц - 22.02.2010

Скопје, 22 февруари - Средбата на државниот врв на која ќе се координираат позициите пред утрешната посета на посредникот во македонско-грчките разговори за ...

Државниот врв на координација пред посетата на Нимиц

Сител - 22.02.2010

Државниот врв денеска на средба кај претседателот Ѓорге Иванов ќе ги координира позициите пред утрешната посета на посредникот во македонско-грчките разговори ...

Почна средбата на државниот врв пред пристигнувањето на Нимиц

Макфакс - 22.02.2010

Пред малку во претседателската вила Билјана на Водно почна средбата на државниот врв пред утрешната посета на медијаторот Метју Нимиц.

Милошоски најави конструктивност на средбите со Нимиц

Макфакс - 22.02.2010

По завршувањето на средбата на државниот врв пред доаѓањето на медијаторот за името Метју Нимиц во Скопје , шефот на дипломатијата Антонио Милошоски изјави ...

Заврши координативната средба на државниот врв

Сител - 22.02.2010

Македонија посакува суштински напредок во преговорите по утрешната посета на медијаторот Метју Нимиц.

Државниот врв договори стратегија за Нимиц

Кирилица - 22.02.2010

Посредникот на ОН, утре ќе ја посети Македонија, а на 26 февруари и Грција. Договоривме заеднички настап кој би се движел во рамки на конструктивно проактивно ...

Државниот врв договори конструктивност за пред Нимиц?!

Алфа - 22.02.2010

,,Проактивни и конструктивни,, одлучиле да бидат Иванов, Груевски, Адеми, Милошоски и Јолевски на одвоените средби со Метју Нимиц утре и в среда.

Што носи Нимиц во актовката?

Вечер Прес - 22.02.2010

Посредникот во спорот за името, Нимиц, за време на посетата на земјава на одвоени средби ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски ...

Притисок за решение има на двете страни

Н.Македонија - 22.02.2010

Пред утрешната посета на посредникот Нимиц на Македонија, државното раководство ќе одржи средба.

Државниот врв на координација пред доаѓањето на Нимиц

eReporter - 22.02.2010

Координитивна средба ќе одржи денеска македонскиот државно владин врв, ден пред најавената посета на Скопје на посредникот во разговорите со Грција околу името.

Државниот врв за конструктивност на средбите со Нимиц

eReporter - 22.02.2010

Македонскиот државен врв договори заеднички настап кој би се движел во рамките на конструктивно проактивно дејствување за време на средбите со посредникот на ...

Државниот врв на координација пред посетата на Нимиц

Идивиди - 22.02.2010

Скопје, 22 февруари (МИА) – Државниот врв денеска на средба кај претседателот Ѓорге Иванов ќе ги координира позициите пред утрешната посета на посредникот во ...