TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нимиц во април во Скопје и Атина

Дневник - 01.03.2009

Посредникот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц во април треба да ги посети Скопје и Атина. Меѓутоа, како што пишува грчкиот весник „Катимерини“, повикувајќи се на неименувани извори, посетата на ...

Бакојани: Грција е стратешки партнер на САД

Нетпрес - 01.03.2009

Грција е стратешки партнер на САД, изјавила грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, во интервју за весникот “Катимерини“.

Нимиц во посета на Скопје и Атина

Вечер Прес - 01.03.2009

Посредникот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц во април треба да ги посети Скопје и Атина. Меѓутоа, како што пишува Катимерини повикувајќи се на неименувани извори, посетата на Нимиц ќе биде ...

Нимиц во „симболични“ посети на Скопје и Атина

А1 - 28.02.2009

Посредникот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц во април треба да ги посети Скопје и Атина. Меѓутоа, како што пишува Катимерини повикувајќи се на неименувани извори, посетата на Нимиц ќе биде ...

Нема преговори додека траат избори

Време - 28.02.2009

Игор Чавески Преговорите за спорот со името се во целосен застој и неизвесно е кога ќе продолжат, истакна министерката за надворешни работи Дора Бакојани по средбата во Њујорк со посредникот на ОН во спорот ...

Бакојани- Прашањето за името во застој

Утрински - 28.02.2009

Претходен број Њујорк - Процесот за решавање на прашањето за името во овој момент е во застој, изјавила грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани по средбата во Њујорк со посредникот на ОН, Метју ...

Катимерини: Нимиц во „симболични“ посети на Скопје и Атина

Макфакс - 28.02.2009

Посредникот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц во април треба да ги посети Скопје и Атина. Меѓутоа, како што пишува Катимерини повикувајќи се на неименувани извори, посетата на Нимиц ќе биде ...

Бакојани: Прашањето за името стагнира

А1 - 27.02.2009

Преговорите за разликите околу името стагнираат, изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани по средбата со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк.

Бакојани по Клинтон на средба и со Нимиц

Вест - 27.02.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани при нејзината посета на САД во својство на претседавач со ОБСЕ, завчера се сретна со државната секретарка Хилари Клинтон со која зборувале на повеќе теми, меѓу кои ...

Бакојани: Прашањето за името е во застој

Алсат-М - 27.02.2009

Процесот за решавање на прашањето за името во овој момент е во застој, изјавила грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани по вчерашната средба во Њујорк со посредникот на ОН Метју Нимиц.

Бакојани во мисија за поддршка на грчките ставови

Утрински - 27.02.2009

Силните најави за средбата на министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, со државната секретарка на САД. Хилари Клинтон, вчера завршија со куси куртоазни соопштенија од двете канцеларии.

Бакојани: Прашањето за името е во застој

Канал5 - 27.02.2009

Процесот за решавање на прашањето за името во овој момент е во застој, изјавила грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани по вчерашната средба во Њујорк со посредникот на ОН Метју Нимиц.

Од Скопје не се брани името Македонија

Време - 27.02.2009

Игор Чавески Македонската дипломатија е неподготвена да одговори на жестокиот притисок кој Грција го прави низ речиси целиот свет за да обезбеди што подобра позиција пред продолжението на преговорите за името, ...

Бакојани - прашањето за името е во застој

Сител - 27.02.2009

Преговорите меѓу Скопје и Атина околу спорот за името, во овој момент, се наоѓаат во фаза на стагнација. Вака гласи констатацијата која произлезе од најновата средба меѓу грчката министерка за надворешни ...

Бакојани по средбата со Нимиц– преговорите стагнираат

Макфакс - 27.02.2009

Преговорите за разликите околу името „стагнираат“, изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани по средбата со медијаторот Метју Нимиц, синоќа во Њујорк.

Скај: Средба Бакојани-Нимиц во Њујорк

Нетпрес - 27.02.2009

Министерот за надворешни работи на Грција Дора Бакојани се сретнала со специјалниот претставник на ООН во спорот за името со Скопје, Метју Нимиц, соопштува грчкото радио “Скај“.

Њујорк: Преговорите за името стагнираат, изјави Бакојани

Р.С.Европа - 27.02.2009

Преговорите за разликите околу името стагнираат, изјави шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани по средбата со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк.

Бакојани: Прашањето за името е во застој

Кирилица - 27.02.2009

Процесот за решавање на прашањето за името во овој момент е во застој, изјавила грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани по вчерашната средба во Њујорк со посредникот на ОН Метју Нимиц Бакојани, ...

Бакојани: Прашањето за името е во застој

Алфа - 27.02.2009

Процесот за решавање на прашањето за името во овој момент е во застој, изјавила грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани по вчерашната средба во Њујорк со посредникот на ОН Метју Нимиц.

Гркинката и Бранко како брат и сестра!

Вечер Прес - 27.02.2009

Дали случајно или не во последниве месеци две Гркинки, Дора Бакојани и Александра Пападополу, форсираат жестоки провокации кон Македонија со негирање на историјата и обвинување дека Владата ги руши преговорите ...

Македонското лоби во САД ја „бомбардира“ Бакојани

Н.Македонија - 27.02.2009

Зошто Грција одбива да ги признае правата на македонското малцинство и покрај препораките на повеќе меѓународни организации, кога планира на малцинствата да им дозволи да се идентификуваат и кога грчката влада ...

Бакојани задоволна од разговорите со Клинтон

А1 - 26.02.2009

Шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани изјави дека е „многу задоволна“ од средбата со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, додавајќи дека на неа била изразена волја за јакнење на стратешкото ...

Милошоски: Кој лаже, тој и греши

А1 - 26.02.2009

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски одговори на обвинувањата на неговата грчка колешка Дора Бакојани, која вчера од Вашингтон ја обвини Македонија за засилен национализам.

Дора Бакојани не гази на сите меридијани

Време - 26.02.2009

Македонија 15 години покажува подготвеност да се реши спорот за името, но проблемот лежи токму во грчката желба да го злоупотреби ова прашање за својата скриена агенда за оспорување на нашиот национален и ...

Дора Бакојани и Хилари Клинтон на вчерашната средба не разговарале за спорот за името

Канал5 - 26.02.2009

Дора Бакојани и Хилари Клинтон на вчерашната средба не разговарале за спорот за името. Ова им го потврдила грчката министерка за надворешни работи на новинарите по средбата во Стејт Департментот.

Милошоски: Грција треба да учи од Македонија

Дневник - 26.02.2009

Грција е земја што има силни врски со национализмот и таа треба да учи од Македонија како се почитуваат правата на малцинствата, изјави вчера Антонио Милошоски, министер за надворешни работи.

Бакојани задоволна од разговорите со Хилари Клинтон

Канал5 - 26.02.2009

Шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани изјави дека е „многу задоволна“ од средбата со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, додавајќи дека на неа била изразена волја за јакнење на стратешкото ...

Бакојани и Клинтон не разговарале за спорот со името

Нетпрес - 26.02.2009

Еден час по средбата на грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, со американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Вашингтон, беше објавен годишниот извештај на Стејт департментот за човекови ...

Клинтон и Бакојани не зборувале за Македонија?!

Сител - 26.02.2009

Пропаднаа грчките најави. Бакојани на првата средба со новиот американски државен секретар Хилари Клинтон, не зборувала за името.

Бакојани задоволна од разговорите со Хилари Клинтон

Кирилица - 26.02.2009

Шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани изјави дека е „многу задоволна“ од средбата со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, додавајќи дека на неа била изразена волја за јакнење на стратешкото ...

Бакојани задоволна од разговорите со Хилари Клинтон

Сител - 26.02.2009

Шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани изјави дека е „многу задоволна“ од средбата со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, додавајќи дека на неа била изразена волја за јакнење на стратешкото ...

Бакојани задоволна од разговорите со Хилари Клинтон

Алфа - 26.02.2009

Шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани изјави дека е „многу задоволна“ од средбата со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, додавајќи дека на неа била изразена волја за јакнење на стратешкото ...

Бакојани задоволна од разговорите со Клинтон

Форум - 26.02.2009

Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани изјави дека е „многу задоволна“ од средбата со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, додавајќи дека на неа била изразена волја за јакнење на ...

Бакојани не го спомена името по средбата со Клинтон

Макфакс - 26.02.2009

Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани не го спомена прашањето за името Македонија, набројувајќи ги темите за кои разговарала со државниот секретар на САД Хилари Клинтон во Вашингтон.

Средба Клинтон - Бакојани

Алфа - 26.02.2009

Клинтон: Mило ми е што можам да пречекам пријател во Вашингтон и во Стејт Департментот. Вашингтон и Стејт Департментот не се ништо ново за неа, но за мене, како нов државен секретар, е голема чест што сте овде.

Бакојани: Го признаваме само муслиманското малцинство поради Лозанскиот договор

Вечер Прес - 26.02.2009

По укажувањето од Советот на Европа дека Грција го признава само муслиманското малцинство, но не и другите, одговарајќи на прашање од претставници на Обединетата македонска дијаспора грчката шефица на ...

Бакојани не знае математика

Н.Македонија - 26.02.2009

Математиката на шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани, покажува дека географска Македонија има дури 127% територија. Бакојани покажа дека процентите не и се најсилната страна кога во интервјуто за ...

Скопје ги негира обвинувањата за национализам

BBC - 25.02.2009

Македонското министерство за надворешни работи денеска реагираше на грчките обвинувања за национализам. Грчката министерска за надворешни работи, говорејќи во институтот Брукингс во Вашингтон, ја обвини владата на премиерот Никола Груевски дека се чини ...

Бакојани: Придавка пред името - решение за спорот

Алсат-М - 25.02.2009

Придавка пред името Македонија е грчкиот став за решавање на разликите околу името што го изнесе шефицата на дипломатијата Дора Бакојани. Таа одби директно да одговори дали Грција ќе го признае македонскиот идентитет во случај да биде постигнато ...

Милошоски до Бакојани: "можно е европско решение"

Телма - 25.02.2009

Република Македонија 15 години покажува подготвеност за решение. Тоа не е исклучок ниту сега. Сметам дека проблемот лежи во грчката желба и скриена агенда преку спорот за името да го злоупотребат ова прашање за оспорување на нашиот национален и јазичен ...

Бакојани во Вашингтон укажа на провокативни акции на Турција

Канал5 - 25.02.2009

Министерката за надворешни работи на Грција Дора Бакојани во синоќешниот разгиовор со советникот за национална безбедност на претседателот на САД, генералот Џејмс Џоунс, укажа на провокативните акции на Турција во Егејско море.

Бакојани обвинува за национализам

Време - 25.02.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани ги повика вчера македонските власти да го прифатат компромисот што им го нуди Атина за решавање на деценискиот спор со името, јавија грчките агенции.

Милошоски: Проблемот ќе го решиме ако Грција пристапи европски

Алсат-М - 25.02.2009

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, ја смета за неоснована протестната нота испратена од официјална Атина. Грција неговото интервју за еден германски весник во кое тој повикува на почитување на ...

Грчкото МНР преку македонската амбасада во Атина вчера упати вербална нота

Канал5 - 25.02.2009

Грчкото МНР преку македонската амбасада во Атина вчера упати вербална нота за интервјуто на министерот Антонио Милошоски, дадено за германскиот весник “Тагесцајтунг“ пред две недели, во кое ги повикува грчките ...

Бакојани тврди дека Груевски ги буди духовите на Балканот

Утрински - 25.02.2009

Вашингтон – Шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани, ја обвини македонската Влада дека води националистичка политика и дека не сака да биде постигнато заемно прифатливо решение за името.

Бакојани не' оцрнува по Вашингтон

Дневник - 25.02.2009

Македонската влада води националистичка политика и не сака да биде постигнато решение за името, рече грчката министерка во го ворот во Институтот „Брукингс“ во Вашингтон Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани ја обвини македонската влада дека води ...

Дора Бакојани: Никој не сака да преименува никого

Нетпрес - 25.02.2009

Грчката министерка за надворешни работи на излагање во Институтот Брукингс кажа дека “владата на премиерот Груевски навидум го избрала патот на национализам, будејќи балкански сеништа“, Ведран Андоновски, Глас на Америка на македонски.

Грција може да учи од Македонија за почитувањето на малцинските, јазичните и културните права

Сител - 25.02.2009

Република Македонија 15 години покажува подготвеност за решение. Тоа не е исклучок ниту сега. Сметам дека проблемот лежи во грчката желба и скриена агенда преку спорот за името да го злоупотребат ова прашање ...

Грчки ставови за името и идентитетот

Макфакс - 25.02.2009

Придавка пред името Македонија е грчкиот став за решавање на разликите околу името што го изнесе шефицата на дипломатијата Дора Бакојани. Таа одби директно да одговори дали Грција ќе го признае македонскиот идентитет во случај да биде постигнато ...

Бакојани: Никој не сака да преименува никого

Алфа - 25.02.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани во вчерашното обраќање пред Институт Брукингс во Вашингтон рече дека „се надева оти Владата во Скопје ќе ги сретне на половина пат и ќе се согласи на решение во кое обете страни ќе бидат победници“, јави ...

Бакојани - Никој не сака да преименува никого

Сител - 25.02.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани во вчерашното обраќање пред Институт Брукингс во Вашингтон рече дека „се надева оти Владата во Скопје ќе ги сретне на половина пат и ќе се согласи на решение во кое обете страни ќе бидат победници“, јави ...

Бакојани во Вашингтон се пожали на провокативните акции на Турција

Кирилица - 25.02.2009

Министерката за надворешни работи на Грција Дора Бакојани во синоќешниот разговор со советникот за национална безбедност на претседателот на САД, генералот Џејмс Џоунс, укажа на провокативните акции на Турција во Егејско море Станува збор за неколку ...

Вашингтон: Дора Бакојани на средба со Хилари Клинтон

Р.С.Европа - 25.02.2009

Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани денеска во Вашингтон треба да се сретне со државниот секретар на Соединетите Држави Хилари Клинтон.

Милошоски: Грција може да учи од Македонија за почитувањето на малцинските, јазичните и културните права

Кирилица - 25.02.2009

Република Македонија 15 години покажува подготвеност за решение. Тоа не е исклучок ниту сега. Сметам дека проблемот лежи во грчката желба и скриена агенда преку спорот за името да го злоупотребат ова прашање за оспорување на нашиот национален и јазичен ...

Милошоски: Грција може да учи од Македонија

Нетпрес - 25.02.2009

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, денеска излезе со став дека решение за проблемот со името може да има и тоа, не балканско, туку европско доколку Грција европски пристапи кон овој спор.

Грција ја брифира Белата куќа за името

Макфакс - 25.02.2009

Грција ја информирала Белата куќа за нејзините позиции околу спорот за прашањето на името на Македонија, соопштено е во Атина, без да се наведат повеќе детали за разговорите.

Милошоски - Без основа е вербалната нота на грчкото МНР

Алфа - 25.02.2009

Вербалната нота на грчкото МНР нема основа – шефот на македонската дипломатија го коментира протестот на владата во Атина дека со интервјуто за германски ,,Тагесцајтунг,, во кое зборува за македонско ...

Бакојани од Вашингтон: Никој не сака да преименува никого

Кирилица - 25.02.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани во вчерашното обраќање пред Институт Брукингс во Вашингтон рече дека „се надева оти Владата во Скопје ќе ги сретне на половина пат и ќе се согласи на решение во кое обете страни ќе бидат победници“, јави ...

Вашингтон: Денеска средба меѓу Дора Бакојани и Хилари Клинтон

Р.С.Европа - 25.02.2009

Министерот за надворешни работи на Грција Дора Бакојани која е во официјална посета на Соединетите Држави, денеска треба да се сретне со американскиот државен секретар Хилари Клинтон.

Дора брои и собира како Амди Бајрам - Македонија има 127%!

Вечер Прес - 25.02.2009

Да бидам мошне јасна - Македонија е поширок географски регион. 51 процент од Македонија припаѓа на Грција, 38 проценти припаѓаат на Бугарија, не знам колку точно - мислам 37 проценти на ФИРОМ и 1 процент на ...

Грција ни испрати вербална протестна нота

Н.Македонија - 25.02.2009

Грција врачи вербална нота до Македонија преку која протестира за интервјуто на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски објавено во германски весник во почетокот на месецов.

Бакојани: Груевски го буди национализмот на Балканот

А1 - 24.02.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани ја обвини македонската влада дека води националистичка политика и не сака да биде постигнато заемно прифатливо решение за името.

Грција ја поддржува Турција за влез во ЕУ

А1 - 24.02.2009

Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани изрази целосна поддршка за членството на Турција во ЕУ. Бакојани, во изјавата пред институтот „Брукингс“ во Вашингтон, истакна дека Турција треба да ги исполни своите ветувања и одговорности на патот ...

Како Дора Бакојани ја пресметува територијата Македонија

А1 - 24.02.2009

Според математиката на грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, Македонија е поширок географски регион. Според неа, 51 процент и припаѓа на Грција, 38 проценти и припаѓаат на Бугарија, 37 проценти на, според неа, ФИРОМ, и еден процент на ...

Бакојани: "властите во Скопје го разгоруваат балканскиот национализам"

Телма - 24.02.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани ја обвини македонската влада дека води националистичка политика и не сака да биде постигнато заемно прифатливо решение за името.

Маалска политика

Утрински - 24.02.2009

Владата на ВМРО-ДПМНЕ и Н.Груевски повторно како да прават аматерски и наивни чекори во водењето на надворешната политика. Повод за ваквата констатација ми е најновиот настан поврзан со односите со Грција.

Бакојани: Европа подготвена да ја разгледува руската идеја за безбедност

Алсат-М - 24.02.2009

Европејците се подготвени да ја разгледаат со Русија идејата за нова архитектура на безбедност, изјави грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани во обраќањето пред институтот „Брукингс“ во Вашингтон.

Бакојани повторно обвини за неконструктивност

Алсат-М - 24.02.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани ја обвини македонската влада дека го разгорува национализмот на Балканот и дека не сака компромис околу спорот за името „Што се однесува до Поранешната југословенска република Македонија, изминатите неколку ...

Грција во преговорите за спорот за името со Македонија влегла со добра волја и искрени напори

Канал5 - 24.02.2009

Грција во преговорите за спорот за името со Македонија влегла со добра волја и искрени напори, но тие до сега биле неуспешни поради Владата во Скопје - обвини грчката министерка Дора Бакојани, во нејзиниот говор во Институтот за меѓународни односи ...

Бакојани го поддржува членството на Турција во ЕУ

Канал5 - 24.02.2009

Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани изрази целосна поддршка за членството на Турција во ЕУ, објави весникот „Хуриет“. Бакојани, во изјавата пред институтот „Брукингс“ во Вашингтон, истакна дека Турција треба да ги исполни своите ветувања ...

Владата на Груевски ги разбуди балканските духови

Сител - 24.02.2009

Американската турнеја на Дора Бакојани започна со обвинувања до Македонија и Турција. Во познатиот манир на декларативна поддршка за евроинтеграциите на двете земји и прокламирана кооперативност од грчка страна, грчката шефица на дипломатијата во ...

Грција не очекува промени во односите со САД

Сител - 24.02.2009

Грчко-американските односи се традиционални и исклучителни и не се очекуваат промени по преземањето на претседателската функција од страна Барак Обама, смета грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани.

Бакојани: Европејците се подготвени да ја разгледаат со Русија идејата за нова архитектура на безбедност

Кирилица - 24.02.2009

Европејците се подготвени да ја разгледаат со Русија идејата за нова архитектура на безбедност, изјави грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани во обраќањето пред институтот „Брукингс“ во Вашингтон Бакојани признала дека меѓу европските земји ...

Вашингтон: Македонските власти го разгоруваат национализмот на Балканот, изјави Бакојани

Р.С.Европа - 24.02.2009

Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани синоќа во Институтот Брукингс во Вашингтон изјави дека македонските власти го разгоруваат национализмот на Балканот.

Бакојани – Груевски го разбуди национализмот на Балканот

Алфа - 24.02.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани ја обвини македонската влада дека води националистичка политика и не сака да биде постигнато заемно прифатливо решение за името.

Бакојани: Грција ги поддржува преговорите, и покрај тактиката на одолговлекување од Скопје

Нетпрес - 24.02.2009

Министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, ја повика Поранешната југословенска Република Македонија да престане со нацоналистичката политика, за да биде можно постигнување на компромисно решение за спорот со името, пишува весникот ...

Поставени таблите - „Филип Втори“, Бакојани во Вашингтон бара добрососедски односи

Алфа - 24.02.2009

Добредојде за „Филип Втори“ збогум за „Градски“. Таблата „Национална арена Филип Втори македонски“ го замени стариот патоказ кон скопскиот „Градски стадион“.

Бакојани ја поддржува Турција за влез во ЕУ

Кирилица - 24.02.2009

Грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани изрази целосна поддршка за членството на Турција во ЕУ, објави весникот „Хуриет“ Бакојани, во изјавата пред институтот „Брукингс“ во Вашингтон, истакна дека Турција треба да ги исполни своите ветувања и ...

Бакојани – Груевски го разбуди национализмот на Балканот

Макфакс - 24.02.2009

Шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани ја обвини македонската влада дека води националистичка политика и не сака да биде постигнато заемно прифатливо решение за името.

Брисел не размислува за проширување на ЕУ!

Вечер Прес - 24.02.2009

Единствена порака што меѓународната заедница ја упатува на адреса на Македонија е дека претстојните избори, локални и претседателски, ќе се следат внимателно.

Ханџиски лично ја чул Бакојани за ветото

Време - 23.02.2009

На дебатата каде што грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани изјавила дека ветото за влез на Македонија во НАТО е испланирано една година претходно присуствувал и македонскиот амбасадор во Атина Благој Ханџиски, тврди премиерот Никола ...